29.8.-2.9.2017 – FIDE Open Dúbravan, Bratislava
Záver letných prázdnin v Bratislave opäť patril openu v Dúbravke a od nás si ho nenechal ujsť Igor Lintner. V rámci záverečnej prípravy pred ME mládeže v prvom kole šokujúco zaváhal, no mal ešte dosť času na to, aby si napravil reputáciu. Je potrebné priznať, že súper hral naozaj dobre a Igora doslova rozobral ako Lego. Od tohto momentu už nebola cesta naspäť a neostávalo nič iné ako zvíťaziť. Rozhodujúcu partiu zaznamenal Igor v šiestom kole, kedy vo vzájomnej partii stiahol jednobodovú stratu na vedúceho hráča a nakoľko mu žreb prial aj v záverečnom kole, napriek úvodnému zaváhaniu v turnaji zvíťazil s náskokom pol bodu. Vyhral tak nielen turnaj, ale aj kategóriu juniorov a stal sa majstrom Bratislavského kraja pre rok 2017.
Open Dúbravan (48 hráčov): I.Lintner 6b/7 1.miesto (1.miesto v rámci majstrovstiev Bratislavského kraja)
Čítať ďalej: 29.8.-2.9.2017 – FIDE Open Dúbravan, Bratislava
26.8.2017 – 13.šachový turnaj U apka, Brezová pod Bradlom
Séria Apkotour 2017 sa koncom augusta preklopila do svojej druhej polovice. Štvrtý turnaj série absolvovali Marek s Igorom. Druhý menovaný absolvoval klasickú turnajovú hojdačku a síce nakoniec delil piatu priečku, no skončil desiaty. Marek odohral výborný turnaj a za celý čas nepocítil horkosť prehry. Okrem remízy v derby deviateho kola remizoval už iba s celkovo druhým – novopečeným IM Jergušom Pecháčom.
Rapid turnaj (20 hráčov): FM M.Karas 8b/9 1.miesto, I.Lintner 5b/9 10.miesto
Čítať ďalej: 26.8.2017 – 13.šachový turnaj U apka, Brezová pod Bradlom
25.8.-2.9.2017 – SILLPARK Schahopen, Innsbruck - Rakúsko
Medzi účastníkmi turnaja v rakúskom Innsbrucku sme mohli nájsť aj našu Aničku. V turnaji A mala viac ako polovica hráčov rating 2200 a viac a tak bolo jasné, že body sa isto nebudú zbierať ľahko. V prvom kole síce nestačila na nemeckého majstra Fide, no v druhom kole už dokázala s rakúskym FM remizovať. Remízy zaznamenala aj v treťom a štvrtom kole proti domácim hráčom. V piatom kole bol nad jej sily súper z Talianska, no zároveň to bola jej posledná prehra v turnaji. Nasledovali dve výhry čiernymi figúrami, ktoré ju dostali do polovice tabuľky a tam napokon aj zostala. V ôsmom kole remizovala s rakúskym IM, s ktorým raz dávno šokujúco remizovala ešte ako malé dievčatko. V poslednom kole ustála aj ďalšieho medzinárodného majstra, v jednej z najdlhších partií kola. Po Poľsku sa jej tak podarilo rýchlo oklepať a s performance 2186 odohrať jeden zo svojich najlepších turnajov vôbec. K norme WIM jej napríklad chýbalo pol bodu a nebyť dvoch súperov ktorí odstúpili z turnaja skôr, vyhrala by aj ženskú kategóriu. Takto jej bez ich bodov chýbalo iba 1,5 pomocného hodnotenia. 93 pripísaných elo bodov je však dôkaz toho, že zdravý alpský vzduch jej naozaj svedčal.
Open A (55 hráčov): WFM A.Vrtiaková 4,5b/9 29.miesto
V bleskovom turnaji Anička po povinnej výhre z úvodného kola získala proti trom favoritom dve remízy a jednu výhru a začala tak viac ako úspešne. Prehra s medzinárodným majstrom bola okamžite kompenzovaná dvoma ďalšími cennými výsledkami a ani prehra s druhým IM ju nezastavila. Po výhre v poslednom kole totiž obsadila výborné 27.miesto a do bleskového ratingu si pripísala astronomických 111 bodov.
Bleskový turnaj (98 hráčov): WFM A.Vrtiaková 5,5b/9 27.miesto
Čítať ďalej: 25.8.-2.9.2017 – SILLPARK Schahopen, Innsbruck - Rakúsko
18.-27.8.2017 – MEÚ mládeže, Kouty nad Desnou – Česká republika
Majstrovstvá Európskej únie sa opäť konali na severe Moravy, v Koutoch nad Desnou. Na podujatí sme obsadili dve kategórie, keď medzi dievčatami do 10 rokov bojovala Simonka a medzi chlapcami do 12 rokov Vladko. Autor týchto riadkov bol vedúcim slovenskej výpravy a okrem spomínanej dvojice mal na starosti Šimona Rybku, Lucku Ševčíkovú, Janku a Martinku Šošovičkové a Riška Turčana.
Simonka na medzinárodnom podujatí debutovala a v úvode turnaja absolvovala typický krst ohňom. Tri úvodné partie boli na hrane výhry či už aj za ňou a vždy jej nejakým záhadným spôsobom vykĺzli z rúk. Ak by v nich nezaznamenala tri prehry, záver turnaja by bol ešte veľmi zaujímavý. Takto nasledovala kontumačná výhra vo štvrtom kole a po nej prvý zisk, no aj ten bol iba polovičný - nedotiahnutá elementárna pešiaková koncovka. Partia šiesteho kola bola jednoznačne najhoršou zo všetkých, no aj jedinou takou, kde by nebolo vidno snahu. Po nej už sa už hlbšie nedalo spadnúť a nasledovali tri záverečné výhry. Tie Simonku pri jej debute vytiahli na zisk 50 percent, čo sa určite nedá považovať za neúspech. Veď bronzová medailistka získala rovnaký počet bodov a majsterka EÚ iba o pol bodu viac. Predvedená hra potešila, škoda bola iba zbytočných výpadkov počas jednotlivých partií. Každé takéto podujatie je však tou najlepšou odpoveďou na jej stále prakticky minimálnu hernú prax, veď rok nazad by sme o zisku 4,5 bodu nemohli ani len snívať. Bol možný iba v turnajoch GPX. A aj to nie vždy J
Kategória D10 (13 hráčok): S.Bochničková 4,5b/9 7.miesto
Vladko už medzinárodné skúsenosti mal a rozhodne mal predpoklady bojovať o medailu respektíve o titul. Prvé dve kolá zvládol s prehľadom a v treťom kole vo veľmi peknej partii dokázal zvíťaziť aj tretí raz. To ho vyšvihlo na samostatné prvé miesto a na jednotke čelil najvyššie nasadenému hráčovi a neskoršiemu víťazovi turnaja. Čiernymi ho bezpečne ustál a súperi s relatívne rýchlo dohodli na zaslúženej remíze. V prvých štyroch kolách hral doslova bezchybne a dúfali sme, že to vydrží čo najdlhšie. Tak ako nám v týchto dvoch kolách príprava dokonale vyšla, v piatom kole veľmi škaredo narazila. Nedostatok pudu sebazáchovy ho doviedol na hranicu prehry. Súper však mal o pozícii iný názor a tak nakoniec v divokom záver skončila remízou. V šiestom kole stála pred nami úloha stopnúť útočnú mašinériu reprezentovanú vodcom bielych figúr. Ruská hra mala riešiť problémy, no Vladko sa dobrovoľne oslabil na dámskom krídle. Súper sa síce neorientoval správne, no napokon využil jednu zmnohých Vladkom ponúknutých možností. Siedme kolo bola partia na jednu bránu, pretože súper síce naťahal variant relatívne ďaleko, no o pozícii mali hráči úplne iné vedomosti. V ôsmom kole to mal byť bielymi rázny útok na medailu, no reakcia na výstavbu čierneho bola v prvej fáze veľmi šablónovitá a v tej druhej zasa príliš naivná a výsledok partie, žiaľ, zaslúžený. V záverečnom kole tak ostala iba teoretická nádej na bronz a výhra síce nakoniec prišla, no znamenala iba štvrté miesto. Na rozdiel od Simonky, Vladko odohral jednoznačne kvalitnejšie prvú polovicu turnaja. V tej druhej, keď už bol pod tlakom možného úspechu, to bolo isto o poznanie slabšie. Zaujímavá je jeho bilancia proti hráčom s titulmi v pomere 2-2-0.
Kategória CH12 (20 hráčov): V.Bochnička 6b/9 4.miesto
Web podujatia: organizátor MEÚ
Čítať ďalej: 18.-27.8.2017 – MEÚ mládeže, Kouty nad Desnou – Česká republika
18.-21.8.2017 - Memoriál Ondreja Rintela, Bratislava
Tradičné mládežnícke podujatie oslávilo už svoj 44.ročník našu účasť na ňom obstarali Natálka, Samko a Igor. Je škoda, že celková účasť nebola vyššia. Podujatie by si ju zaslúžilo, no termíny rodinných dovoleniek, resp. mládež majúca letné brigády, ju pochopiteľne znižujú.
Už v prvom kole prišlo na scénu súrodenecké derby a v ňom si víťazstvo vybojoval čiernymi hrajúci Samko. V druhom kole ihneď absolvoval aj klubové derby, keď vyzval na prvom stole Igora. Výsledok dopadol podľa očakávania, no po ďalších dvoch kolách to mal Samko veľmi dobre našliapnuté. Pribrzdili ho však nasledujúce dve prehry. Výhra v poslednom kole ho vytiahla aspoň na polovičný bodový zisk. Medzitým Natálka zvíťazila bez boja v treťom kole a v piatom kole si pripísala prvú výhru na šachovnici. Vďaka nej sa jej podarilo obsadiť trinástu priečku. Igor reálne nemal mať žiadnu konkurenciu a išlo iba o to, aby nepodcenil odhodlanú omladinu, ktorá v tabuľke skončila na druhom až štvrtom mieste. Po štyroch výhrach síce v piatom kole výhodu bielych figúr využiť nedokázal, no v turnaji si bezpečne udržal prvé miesto s jednobodovým náskokom.
Memoriál Ondreja Rintela (15 hráčov): I.Lintner 6,5b/7 1.miesto, S.Havalda 3,5b/7 9.miesto, N.Havaldová 2b/7 13.miesto
Čítať ďalej: 18.-21.8.2017 - Memoriál Ondreja Rintela, Bratislava
16.-24.8.2017 – ME družstiev do 18 rokov, Rymanow Zdroj – Poľsko
Majstrovstvá Európy družstiev do 18 rokov obsadilo Slovensko štyrmi družstvami a vzhľadom k výsledkom na MSR mládeže bolo jasné, že neostanú bez našej účasti. V družstvách by sa mali objaviť Anička, Marek, Miro a Samir.
Slovenské „áčko“ sa v prvom kole rozbehlo veľmi pomaly, keď výhru družstva zabezpečil na dvojke Jerguš Pecháč. Zvyšná trojica vrátane Mareka svoje partie remizovala. V druhom kole ich čakala Ukrajina a Marek síce ubránil čierne figúry proti miernemu favoritovi, no družstvo prehralo najtesnejším možným výsledkom. Rovnaký scenár, len bielymi figúrami, sa však žiaľ udial aj v nasledujúcich kolách proti družstvám Maďarska a Česka. Pri výhre 3:1 s Belgickom si Marek vzal neplánovaný time-out, no na svojich 50 percent sa vrátil hneď v nasledujúcom kole, keď pri rovnakej výhre 3:1 nedal šancu svojmu estónskemu súperovi. V záverečnom kole udržal remízu proti domácemu reprezentantovi a prispel tak k najtesnejšej výhre a celkovému ôsmemu miestu. Škoda spomínaného zaváhania v zápase s Belgickom, čísla mohli vyzerať výrazne pozitívnejšie.
Slovenské béčko v úvode nepríjemne hrýzlo druhé nasadené družstvo Chorvátska. Miro síce na druhej šachovnici prehral, no plný bodový zásah zaznamenal na štvorke Samir. Žiaľ stačilo to iba na tesnú prehru 1,5:2,5. Druhé kolo bolo družstvo v pozícii papierového favorita v zápase proti Anglicku a pri výhre 3:1 si pripísali obaja chalani výhry. V treťom kole dostali domácich Poliakov, no žiaľ jediný zavesil Miro. Ten si, rovnako ako spomínaný Marek, vybral slabšiu chvíľu proti Belgicku. Družstvo ho však podržalo aj s pomocou výhry Samira. Ten bol ale žiaľ jediným, ktorý dokázal remizovať v nasledujúcom kole proti silnému Turecku. Záver však družstvu vyšiel, keď po oddychovom zápase proti jednému z poľských družstiev si vyšliapli na silných Dánov a vďaka výhram Mira a Samira im uštedrili neplánovanú prehru. V tabuľke sa tak posunuli na deviate miesto, tesne za naše áčko. Miro si druhú šachovnicu uhájil a Samir dokonca dokázal získať na štvrtej šachovnici bronzovú medailu.
Turnaj chlapcov (21 družstiev): Slovensko I (FM M.Karas 3,5b/7) 8b/14 8.miesto, Slovensko II (FM M.Macko 4b/7, FM S.Sahidi 5,5b/7 – 3.miesto na 4.šachovnici) 8b/14 9.miesto
V zápase prvého kola nestačila Anička čiernymi na slovinskú ženskú medzinárodnú majsterku Lauru Unuk. V druhom kole nastúpila bielymi proti WCM Sinem Cagla Gundogan, ktorí hájila prvú šachovnicu družstva Turecko II a výsledok sa zopakoval. Od tretieho kola družstvo doplnila na prvej šachovnici Svetlanka, no okrem jej bodových ziskov to prebudenie neprinieslo. Aničke sa podarilo vyhrať až v poslednom kole proti maďarskému béčku. Vďaka tesnému víťazstvu sa nakoniec družstvo odlepilo z poslednej priečky a obsadilo pätnáste miesto v zmysle svojho nasadenia.
Turnaj dievčat (18 družstiev): Slovensko (WFM A.Vrtiaková 1b/6) 5b/14 15.miesto
Online prenosy, komentovanie partií ako aj livestream z hracej miestnosti je možné sledovať na oficiálnom webe podujatia: www.eytcc2017.pl/en/
Čítať ďalej: 16.-24.8.2017 – ME družstiev do 18 rokov, Rymanow Zdroj – Poľsko
13.8.2017 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
Dňa 13.8.2017 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto a ŠK Dúbravan nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie nám vskutku prialo a vyhli sme sa ako horúčavám, tak aj dažďu. Pri príjemných 25 stupňoch Celzia tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 20 hráčov. Vietor sa síce už tradične najmä v úvode podujatia prihlásil ku slovu zhodením násteniek, odfúknutím papierov, či nadvihnutím plastových šachovníc aj s figúrkami, no po ich uchytení už bolo všetko v najlepšom poriadku.
Záujem okoloidúcich tradične splnil očakávania a štyria z nich sa dokonca pridali do turnaja priamo na námestí. Z kapacitných dôvodov sme totiž mohli už tradične vziať maximálne 24 hráčov. Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska, si tak aspoň mohli zahrať nielen v turnaji ale aj na pripravených štyroch voľných šachovniciach. Spočiatku boli obsadené redšie, no postupom času by sa ich uživilo aj viac. A keby sme ich nemuseli zbaliť, asi by tam niektorí hrali šach doteraz... J
Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho chceli obsadiť minimálne a aj to našimi najmladšími. Nakoľko však drvivá väčšina z nich ani nebola v Bratislave, jedinou našou zástupkyňou bola Tea. Cieľom turnaja je nechať čo najviac voľných miest pre ostatných, optimálne neregistrovaných hráčov. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu. Ten sme využili pomocou štyroch plagátov formátu A3, na ktorých bola v krátkosti prezentovaná aktuálne prebiehajúca sezóna 2016/2017 ako aj nedávno ukončený 16.ročník Letného šachového tábora Koník.
Podujatie otvorila vedúca oddelenia kultúry MČ Bratislava – Staré Mesto, pani Mgr. Ľubica Janegová a po mojich pár slovách som odovzdal slovo rozhodcovi FIDE - Ladislavovi Šipekymu, ktorý oboznámil hráčov turnaja s jeho pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov. Už v prvom kole sa na prvom stole schyľovalo ku prekvapeniu a dostať sa ku šachovnici bolo nemožné.
V päťkolovom turnaji sa napokon z prvého miesta mohol tešiť Dominik Češek, ktorý takmer zvíťazil systémom štart – cieľ, keď stratil jedinú remízu vo štvrtom kole. O ňu sa postaral nakoniec druhý Michal Záhorský (Tatran Bratislava), ktorý získal štyri body. Tretí skončil s rovnakým bodovým ziskom Šimon Šalgovič (ŠK Doprastav Bratislava). Najlepším neregistrovaným hráčom sa stal Tomáš Nedelcev, ktorý ziskom troch bodov vybojoval celkové desiate miesto. Spolu s víťazom turnaja tak po ukončení turnaja prevzal víťazné poháre z rúk poslanca MZ Bratislava - Starého Mesta, pána Ing. Kristiána Straku. Okrem víťazov stojí za spomenutie aj dvojnásobná medzinárodná účasť, keď si v turnaji zahrali aj chlapci z Francúzska a z Rumunska. Výsledky a losovanie jednotlivých kôl boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú vážnejšiu problémovú situáciu.
Program podujatia sa odovzdaním pohárov víťazom neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Jej aktérmi boli víťaz turnaja a náš vzácny hosť – prvý slovenský veľmajster, Ján Plachetka. Záznam ich partie:
GM Ján Plachetka – Dominik Češek, Bratislava 13.8.2017
1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 d6 5.Jc3 Jf6 6.Sc4 Dc7 7.Sb3 e5 8.Jb5 Dd8 9.Sg5 a6 10.Sxf6 gxf6 11.Dh5 Dd7 12.Jd5 Kd8 13.Jb6 De8 14.Sxf7 De7 15.Jc3 Se6 16.Sxe6 Dxe6 17.Jxa8 Jd4 18.0-0-0 Dc8 19.Jb6 Dc6 20.Jd5 Se7 21.Jxe7 Kxe7 22.Jd5+ Kd8 23.c3 b5 24.Df7 Ve8 25.Jxf6 Vh8 26.Dg7 Ve8 27.Jxe8 Kxe8 28.Vxd4 exd4 29.Dxd4 a čierny sa vzdal.
Po jej ukončení sa veľmajster Plachetka ujal komentovania na demonštračnej šachovnici. Záujemcom vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver a pridal aj pár komentárov z histórie.
V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Jánovi Plachetkovi za ochotu zúčastniť sa tohto podujatia a hlavnému rozhodcovi podujatia Ladislavovi Šipekymu za bezproblémový priebeh celého turnaja.
Úplný záver ostane na krátky komentár ku výkonu Tei. Tá síce získala „iba“ dva body, no rozhodne nehrala zlý turnaj. Prvé dve partie prehrala iba na čas, v pozíciách, kedy by inak nebolo o jej víťazstve najmenších pochýb. Proti favoritovi v prvom kole mala napríklad v koncovke troch pešiakov navyše a stačilo „zapnúť autopilota a realizovať materiálnu prevahu“. Posledné kolo tiež nebola bez šancí. Na dlhší čas to bol asi jej posledný turnaj, nakoľko odchádza študovať na ďaleký východ. Samozrejme jej držíme palce v jej študijných povinnostiach, no zároveň aj veríme, že to nebol ani jej posledný turnaj celkovo.
Staromestský šachový turnaj (24 hráčov): L.T.Kolevská 2b/5 17.miesto
Čítať ďalej: 13.8.2017 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
12.8.2017 – 12.šachový turnaj U apka, Brezová pod Bradlom
Séria Apkotour 2017 pokračovala, po odmlke spôsobenej Koníkom, tretím turnajom. Naše rady účastníkov rozšíril tentoraz Igor, takže sme mali dvojnásobné zastúpenie.
A práve Igor začal veľmi dobre, keď v prvých piatich kolách zaznamenal iba výhry. V treťom kole dokonale otočil pozíciu s pešiakom menej a keď som mu venoval darček v kole piatom, vyzeralo to na jeho jasný turnaj. Asi si to už myslel aj on, pretože prišli jeho slabšie chvíle. V šiestom kole totiž prehral a po následnej remíze sa hralo opäť odznova. Predposlednom kole si podržal prvé miesto a stačilo mu vyhrať v kole poslednom a mal isté prvé miesto. Súpera sa mu však pretlačiť nepodarilo a tak musel čakať na pomoc súperov...
Ja som sa opäť nevyhol zaváhaniu v prvých troch kolách, keď som práve v tom treťom nastavil dámu. Je fakt, že otvorenie som zahral otrasne a stál som veľmi zle, no jednoťahová slepota je trochu priveľa. Po následnej bezproblémovej výhre som dostal v piatom kole Igora, ktorý viedol turnaj už o celý bod. Cieľ bol teda jasný, bodovať naplno. Po manévrovaní bez akýchkoľvek výmen urobil pár nepresností a dostal som strategicky takmer vyhranú pozíciu. Vo vážnej partii by to už bola typická hra na jednu bránu. No opäť som nastavil jednoťahovo dámu a partia okamžite skončila. V ďalších kolách som už preto nesmel zaváhať. Tri kolá po sebe sa mi podarilo vyhrať a v záverečnom som teda ešte mohol zabojovať o prvé miesto. Stačilo iba to, aby Igor nevyhral a ja áno. V partii som síce odovzdal zdarma pešiaka, no snažil som sa aspoň kúzliť. Súperovi tak ubiehal čas a dostal sa do vrcholnej časovej tiesne. Keď mu ostávala sekunda, mohol som zahrať šokujúce Df4, kde by som umiestnil (podložil) dámu na trikrát napadnuté pole a vyriešil tým všetky hrozby súpera. Je vysoký predpoklad, že by súper nestihol zareagovať a prekročil by čas. Vyhrať ale turnaj takýmto spôsobom mi neprišlo správne. Navyše, Igor hral určite lepšie partie ako ja, takže jeho víťazstvo v turnaji bolo absolútne zaslúžené.
Rapid turnaj (25 hráčov): I.Lintner 7b/9 1.miesto, FM M.Roháček 6b/9 4.miesto
Čítať ďalej: 12.8.2017 – 12.šachový turnaj U apka, Brezová pod Bradlom
28.7.-6.8.2017 – 16.ročník Letného šachového tábora Koník, Kľačno
Tento rok oslávil Koník už svoje šestnáste narodeniny a my sme pri tom boli opäť v hojnom počte. Podujatie organizoval KŠN Bratislava v spolupráci s ŠKM Dunaj, ŠK Osuské a MŠA Interchess.
V šachovom turnaji sme mali po troch kolách na čele štvoricu hráčov, no vo štvrtom kole v derby prehral Maťo s Mirom. Po ňom bola na čele naša trojica a na jednotke zdolal v derby Samir Mira, kým na dvojke Vladko remizoval. Turnaj vyzeral byť rozhodnutý, no u Samira prišlo k vnútornému uspokojeniu a to využil Vladko, ktorý ho v šiestom kole zdolal a s bodovým náskokom sa ujal vedenia v turnaji. V siedmom kole ho však čakal Miro, ktorý musel vyhrať a aj sa mu to nakoniec podarilo. Turnaj sa tak rozhodol v posledných troch kolách. Vladko z nich vyťažil iba jednu výhru, Miro jednu výhru a dve remízy a jediný Samir dokázal posledné tri kolá vyhrať. To mu zabezpečilo víťazstvo v turnaji, Miro skončil druhý a Vladko obsadil pekné piate miesto. Na predných šachovniciach sa ešte pohybovali obaja Maťovia, ktorí dobre začali, no druhá polovica turnaja nebola optimálna ani u jedného. Veľmi pekný turnaj odohrala Simonka, ktorá prekvapila viacero ratingovo silnejších hráčov a uhrala polovicu možných bodov. U Tomáša bol vidieť výpadok hernej praxe a Ninka zahodila niekoľko výborne rozohraných partií. Grétka sa dvoma výhrami v závere dokonale vyšvihla zo zadných pozícií. Samko nestihol prvé kolo, no následne si uhrával svoje. Síce nikoho neprekvapil, no ani nejako vážnejšie nestrácal. V záverečnej tretine však nevyužil príliš veľa možností. U Shabira boli biele a čierne figúry ako deň a noc. Bilancia bielymi 3,5/4 pôsobí super, čiernych 0/5 už oveľa menej radostne. Odohral však slušný turnaj a dokázal prekvapiť až troch ratingovo silnejších hráčov. Filipkovým vrcholom bolo víťazstvo s Grétkou, ku ktorému však priradil iba dve ďalšie výhry a rovnakú bilanciu troch výhier zaznamenala aj Natálka. Sear mal po štyroch kolách na konte až dve výhry, v druhej polovici však získal už iba remízu a v záverečnej tretine dokonca vôbec nič a postupne klesal nadol.
LŠT Koník 2017 (116 hráčov): FM S.Sahidi 24b/27 1.miesto, FM M.Macko 20b/27 2.miesto, V.Bochnička 19b/27 5.miesto, M.Starovič 17b/27 14.miesto, M.Šándor 16b/27 20.miesto, S.Bochničková 13b/27 59.miesto, T.Starovič 12b/27 75.miesto, N.Kubíková 12b/27 76.miesto, G.Kapolková 12b/27 78.miesto, S.Havalda 10b/27 86.miesto, Sh.Sahidi 10b/27 88.miesto, F.Štelbaský 9b/27 97.miesto, N.Havaldová 9b/27 99.miesto, Se.Sahidi 7b/27 104.miesto
V bleskovom turnaji si to opäť rozdali Samir s Mirom. V šiestom kole bol tentoraz úspešnejší Samir a nakoľko zaváhal iba v poslednom kole, Mirova stíhacia jazda nestačila. Samir prvý, Miro druhý. Maťo skončil ôsmy, keď sa až neuveriteľne dokázal vyhýbať všetkým silnejším súperom. Druhý Maťo rozohral turnaj výborne, keď mal po šiestich kolách až päť bodov. V siedmom kole ho však zastavil Miro a po prehre v poslednom kole klesol na záver prvej desiatky. Vladko si vybral slovanistický time-out v strede turnaja a po prehre v poslednom kole vypadol z prvej desiatky. Skvelý turnaj zahral Shabir, ktorý síce prvé tri partie prehral, no potom v stíhacej jazde vyhral až päť partií zo šiestich a dostal sa do prvej päťdesiatky. Taktiež fantasticky zahrala aj Simonka, ktorá nemala ani jedného slabšieho súpera, naopak, všetci mali o vyše 200 elo bodov navyše. Napriek tomu získala až štyri body. A to škoda niektorých prehier v druhej polovici vo výborných pozíciách. Ostatní hrali v rámci svojich možností, Samko a Ninka asi so svojim výsledkom právom spokojní nebudú.
Bleskový turnaj (108 hráčov): FM S.Sahidi 8,5b/9 1.miesto, FM M.Macko 8b/9 2.miesto, M.Šándor 6,5b/9 8.miesto, M.Starovič 6b/9 10.miesto, V.Bochnička 6b/9 13.miesto, Sh.Sahidi 5b/9 49.iesto, S.Bochničková 4b/9 64.miesto, S.Havalda 3,5b/9 79.miesto, N.Kubíková 3,5b/9 81.miesto, Se.Sahidi 3,5b/9 86.miesto, G.Kapolková 2b/9 104.miesto, F.Štelbaský 2b/9 106.miesto, N.Havaldová 1,5b/9 107.miesto
V riešiteľskej súťaži sa naši nestratili, keď stupne víťazov obsadili dvakrát a v prvej desiatke boli aj na šiestom a siedmom mieste. Najlepšie si viedol Maťo, keď ho predbehol iba suverénny víťaz. Na stupne víťazov sa vyšplhal aj Miro a vysoké priečky obsadili aj Vladko a Samir.
Riešiteľská súťaž (111 účastníkov): M.Šándor 39b/47 2.miesto, FM M.Macko 38b/47 3.miesto, V.Bochnička 35b/47 6.miesto, FM S.Sahidi 34b/47 7.miesto, M.Starovič 26b/47 21.-26.miesto, N.Kubíková 20b/47 47.miesto, S.Bochničková 20b/47 48.miesto, S.Havalda 17b/47 54.miesto, T.Starovič 17b/47 55.-56.miesto, G.Kapolková 7b/47 89.miesto, N.Havaldová 7b/47 91.miesto, Se.Sahidi 4b/47 98.miesto, F.Štelbaský 2b/47 104.miesto, Sh.Sahidi 1b/47 106.miesto
V dobrovoľnom riešení diagramov sa naši hráči naozaj nepretrhli. Najlepšie umiestnenie dosiahla Ninka, ktorá obsadila trináste miesto so ziskom 32 bodov. Za ňou nasledovali pätnásty Vladko a najlepšiu trojicu uzatváral Tomáš Starovič na 21.mieste. S veľkým odstupom nasledovali Simonka a Maťo. Ten ako obhajca minuloročného prvenstva namiesto 149 bodov získal iba neslávnych sedem. Zvyšných deväť členov KŠN dokonca neodovzdalo ani jediný papier. Ostáva tak iba veriť, že cez prázdniny doma nebudú pristupovať k riešeniu diagramov rovnako, lebo septembrové prebudenie bude naozaj náročné.
Dobrovoľné diagramy (55 účastníkov): N.Kubíková 32 bodov 13.miesto, V.Bochnička 27,5b 15.miesto, T.Starovič 21,5b 21.miesto, S.Bochničková 11,5b 43.-45.miesto, M.Šándor 3b 53.miesto
Web podujatia: web LŠT Koník
V sekcii Linky / Videá si môžete pozrieť aj historicky prvý livestream z Koníka a taktiež livestream z tréningu nášho vzácneho hosťa – veľmajstra Jána Markoša.
Čítať ďalej: 28.7.-6.8.2017 – 16.ročník Letného šachového tábora Koník, Kľačno
22.7.2017 – 11.šachový turnaj U apka, Brezová pod Bradlom
Po mesačnej odmlke pokračovala séria Apkotour 2017 svojim druhým turnajom. Tak ako už býva zvykom, opäť som sa nevyhol zaváhaniu v prvých kolách a v druhom som nastavil kvalitu neskoršiemu prekvapujúcemu víťazovi. Následnými dvoma výhrami som sa dostal opäť do boja o čelo a tam som v obojstranne katastrofálnej partii vyhral, keď po pár ťahoch by som na seba nevsadil ani desať centov. Ako zlomová sa ukázala partia zo šiesteho kola, kedy som nevyužil kvalitu navyše a pešiaka na siedmom rade a nakoniec som zachraňoval vežovú koncovku. V siedmom kole som postupne zinkasoval troch pešiakov a dosiahol vyhranú pozíciu. Následne som však jednoťahovo nastavil vežu a zázrakom zachránil remízu, keď sme so súperom prekročili obaja čas. Vraj ja som prekročil čas o niekoľko sekúnd skôr, ale kto už pozerá na hodinky... Pohodové ôsme kolo mohlo priebežne nasledovať aj to deviate, no to by som s pešiakom navyše nesmel prehliadnuť dvojšach a zároveň mat. Výsledné štvrté miesto je smutné, ale za predvedený výkon a podložený materiál aj spravodlivé. Aby to ale celé neznelo príliš depresívne, atmosféra bola super, počasie vyšlo a guláš bol naozaj výborný J
Rapid turnaj (14 hráčov): FM M.Roháček 6b/9 4.miesto
Čítať ďalej: 22.7.2017 – 11.šachový turnaj U apka, Brezová pod Bradlom
21.-29.7.2017 – Czech Open 2017, Pardubice
Pardubického šachového festivalu sa aj tento rok zúčastnil Marek. V prvom kole dostal viac ako skvelého súpera, indického veľmajstra Abhijeeta Guptu, druhého nasadeného hráča turnaja. Jednému z top favoritov síce podľahol, no zadarmo to isto nebolo. Druhé kolo sa mu nepodarilo pretlačiť mladého azerbajdžanského hráča a zaznamenal druhú prehru. Našťastie platilo do tretice všetko dobré a v treťom kole si pripísal proti domácemu hráčovi na konto celý bod. Na výhru Marek nadviazal ziskom ďalšieho bodu v zápase proti nemeckému súperovi aj vo štvrtom kole a v piatom zavŕšil hetrik, keď zdolal svoju indickú súperku. V šiestom udržal čiernymi svojho favorizovaného nemeckého súpera a za odmenu ho dnes čaká medzinárodný majster z Ukrajiny.
Open A (335 hráčov): FM M.Karas 3,5b/6 124.miesto
13.7.2017 – Teleráno na Markíze, Záhorská Bystrica
Ani cez prázdniny nezaháľame a vo štvrtok ráno sme si viacerí privstali, aby sme sa zúčastnili tradičnej relácie televízie Markíza – Teleráno. Napriek kolíziám s MSR v Banskej Štiavnici, rôznymi tábormi, brigádami, pobytmi u starých rodičov a dovolenkami na Slovensku i v zahraničí sme sa zišli v pomerne peknom počte. KŠN Bratislava okrem autora týchto riadkov reprezentovali Alžbetka, Grétka, Tea, Filipko a Igor, FTC Fiľakovo zasa Lucka Kapičáková, farby Slovanu Bratislava hájil Danko Chlpek, Interchess CVČ Malacky zastupovala Sisa Fajtáková a „mini výpravu“ doplnil na poslednú chvíľu aj Miško Dolník.
Prvé slovo dostala zaslúžene Lucka, na ktorú pochopiteľne smerovali otázky ohľadne jej nedávneho exhibičného zápasu proti prezidentovi SR – Andrejovi Kiskovi. Ako aktuálna majsterka Európskej únie dievčat do 10 rokov okrem toho spomenula, ako sa k šachu dostala a koľko sa mu venuje. Do Markízy ju sprevádzali jej mama a jej tréner - pán Laurenscik. Po nej prišlo pár otázok aj ostatným. Verím, že to bola pre všetkých príjemná nová skúsenosť a pre šach jeden z malých, no nesmierne dôležitých, krôčikov smerom k väčšej publicite.
Odkaz na krátky rozhovor ako aj celé vysielanie nájdete v sekcii Linky / Videá.
Čítať ďalej: 13.7.2017 – Teleráno na Markíze, Záhorská Bystrica
8.-16.7.2017 – MSR v šachu, Banská Štiavnica
Tradičným miestom majstrovstiev Slovenska v šachu bola v prvej polovici júla opäť Banská Štiavnica pod organizačnou taktovkou Milana Maroša. Pekné podujatie neostalo bez našej účasti, keď ste v štartovej listine mohli nájsť Mareka Karasa, Simonku a Vladka Bochničkovcov a Maťa Šándora.
Simonka sa odvážila odohrať svoj suverénne najsilnejší turnaj v jej krátkej praxi a tak bude zbierať najmä skúsenosti a každý pol bod bude mať pre ňu cenu zlata. V prvom kole čiernymi figúrami stratila kvalitu a s ňou podľa očakávania aj partiu. V druhom kole na ňu nevyšiel súper a tak sa bodom zdarma dostala do stredu tabuľky. Podľa očakávania odtiaľ zatiaľ pozvoľne klesá a budeme jej držať palce, nech sa zastaví čím skôr a nech sa naučí čo najviac. Takmer všetkých súperov mala na to viac ako vhodných. Veľmi peknú partiu odohrala v siedmom kole, keď favoritovi odolávala až do koncovky a to tak, že v nej horšie určite nestála. Prvú chybu v partii, žiaľ rozhodujúcu, urobila až v tridsiatom ťahu. V ôsmom kole sa jej podarilo v súboji dvoch najmladších účastníčok turnaja získať kvalitu navyše, no chvíľka nepozornosti viedla k okamžitému matu. Posledné kolo bolo opäť jedno z tých vydarenejších. Súper v úvode nevyužil svoju možnosť a získal iba pešiaka. Ten síce nakoniec rozhodol, no vežová koncovka bola v podaní Simonky takmer bezchybná a súper sa k nej musel riadne vytrápiť. Škoda niekoľkých hrubých chýb, ktoré rozhodli viaceré partie skôr ako si to súperi vybojovali. Ako rozcvička pred augustovými MEÚ mládeže však turnaj isto mal význam.
Vladko v prvom kole odohral veľmi peknú partiu, keď kládol favoritovi čiernymi veľký odpor a aspoň o pol bod prišiel až v jej závere. Táto partia však mala aj veľkú pridanú hodnotu v podobe dlhej pozápasovej analýzy s viacerými titulovanými hráčmi vrátane veľmajstra Jána Plachetku. V druhom kole si však z pozície favorita napravil bielymi chuť. V treťom kole sa pravdepodobne zľakol súperovho útoku a sekvenciou štyroch ťahov partiu pochoval príliš rýchlo. Aj vo štvrtom kole svoje povinnosti favorita zvládol a tak mal tretí pokus získať nejaký ten pol bod navyše. Nakoniec si pre seba urval celý bod, aj keď jeho favorizovaný súper najmä v závere nevyužil viaceré možnosti zachrániť aspoň remízu. V šiestom kole, proti súperovi z kategórie 2200+, mal šancu predviesť sa a opäť prekvapiť. To sa mu aj podarilo, keď síce niekoľkokrát balansoval na hrane prehry a možno aj za ňou, ale nakoniec vybojoval remízu. Posledné tri partie mali rovnaký výsledok, no ich priebehy neboli zďaleka na daný počet bodov. Prepad z prvej polovice tabuľky hlboko do poľa porazených Vladka určite mrzí, ale možno bude motiváciou k tomu, aby sa zo svojich chýb poučil a počas leta na sebe popracoval.
Maťo nezachytil úvod partie prvého kola a rýchlo prišiel o kvalitu, ako aj o šance na úspešný výsledok. Jeho súperovi však úvod turnaja vyšiel na výbornú, keď vyhral svoje prvé štyri partie. V druhom kole Maťo bielymi splnil papierové predpoklady a v ďalších dvoch kolách mohol iba prekvapiť. Obe Sicílske dobrodružstvá sa však skončili jeho porážkami a tak sa v piatom kole ocitol v pozícii favorita. Čiernymi sa mu svojho súpera zdolať nepodarilo, no druhú šancu na reparát už využil. Nasledovali dve kolá s jedným spoločným menovateľom – zázračnou záchranou. Už jedna remíza by bola z daných dvoch partií výborným výsledkom, no Maťo urobil remízy dve. K nim pridal v záverečnom kole tretiu výhru a dostal sa tak na polovičný bodový zisk. Rovnako ako Vladko mal možnosť absolvovať intenzívny šachový týždeň vrátane príprav s IM Sergejom Berezjukom a na jeho základe a na výsledkoch druhej polovice turnaja by mal začať stavať.
Marek si v prvých dvoch kolách veľa šachu neužil a ako favorit nezaváhal, ba dokonca vyhral obe partie spolu dokopy len za 41 ťahov. O čo je však príjemnejší štart, o to treba byť skromnejší a zodpovednejší v ďalších kolách. V treťom kole prišla bezobsažná remíza bielymi, kedy sa so súperom iba oťukávali, no ublížiť tomu druhému akosi nebolo v ich plánoch. Štvrté kolo si Marekova dáma zbytočne pochutnala na pešiakovi b4 a napriek tomu, že ten nepokračoval presne, v partii napokon dokázal zvíťaziť. V piatom kole potreboval Marek zabrať a vrátiť sa do vyšších sfér tabuľky. To sa mu bielymi aj podarilo a ak by dosiahol repete, vrátil by sa na čelné šachovnice. Žiaľ nasledovala druhá prehra a šance na dobrý výsledok boli stratené. Zlepšeným záverom, kedy si pripísal na konto dve výhry a remízu, sa vytiahol na výsledných šesť bodov. To by samo o sebe nebolo zlé, no pri pohľade na jeho súperov vidno, že všetci boli papierovo slabší a že na najvyšších šachovniciach sa vlastne vôbec neobjavil.
Open turnaj (136 hráčov): FM M.Karas 6b/9 21.miesto, M.Šándor 4,5b/9 80.miesto, V.Bochnička 3,5b/9 97.miesto, S.Bochničková 1b/9 134.miesto
V piatkovom bleskovom turnaji s predstavili Jakub a Marek.
Jakub začal veľmi nádejne, keď v prvých dvoch kolách ozbíjal jasných favoritom o 1,5 bodu. Následne však počas štyroch kôl zaznamenal iba jedinú chudobnú remízu. Ani výhra v ôsmom kole neznamenala pokus o návrat do vyšších sfér tabuľky, pretože v posledných štyroch kolách bodoval iba raz – výhrou v predposlednom kole.
Marek sa vďaka dvom výhram dostal na prvú šachovnicu, kde podľahol dlhoročnému hráčovi svetovej špičky – Sergejovi Movsesjanovi. Po následnej remíze a výhre prišla prehra s ďalším veľmajstrom – minuloročným majstrom SR Milanom Pacherom. Séria troch výhier ho vytiahla na samostatné tretie miesto, no v predposlednom kole zaznamenal tretiu prehru s veľmajstrom, tentoraz špecialistom na bleskovky – Mikim Maníkom. Výhra v poslednom kole ho zaradila na výborné piate miesto. V tej konkurencii, ktorá sa na turnaji zišla, ide o veľmi pekný výsledok.
Bleskový turnaj (48 hráčov): FM M.Karas 7,5b/11 5.miesto , J.Suchánsky 4,5b/11 38.miesto
Videá z turnaja nájdete v sekcii Linky / Videá.
28.6.2017 – Tréning v Prezidentskom paláci, Bratislava
Krátko pred zápasom prezidenta SR, Andreja Kisku, s majsterkou Európskej únie dievčat do 10 rokov, Luckou Kapičákovou, sme absolvovali krátky tréning pozostávajúci z občerstvenia pravidiel šachu a ukážok ako správne rozohrať partiu. Z víťazstva sa nakoniec podľa očakávania mohla tešiť favorizovaná Lucka, no zápas trval približne 35 minút a s tým môže byť spokojná aj druhá strana.
Článok zo spomínaného zápasu nájdete na: Oficiálny web prezidenta SR
Video z neho si môžete pozrieť na oficiálnom FB konte prezidenta. Odkaz naň je aj v sekcii Linky - Videá.
Čítať ďalej: 28.6.2017 – Tréning v Prezidentskom paláci, Bratislava
24.6.2017 – Otvorené Majstrovstvá okresu Topoľčany v rapid šachu, Topoľčany
Marek vstúpil do rapid turnaja v Topoľčanoch dvoma výhrami, no po nich sa prehrou vrátil do tvrdej reality. Čelo dohnal troma výhrami a v siedmom kole mohol dohnať neskoršieho víťaza turnaja. To sa mu ale nepodarilo. Dvoma ďalšími výhrami dostal do posledného kola možnosť bojovať o druhé miesto. Bielymi ale svojho súpera nedokázal zlomiť a po remíze skončil napokon na štvrtom mieste.
Rapid turnaj (33 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 4.miesto
Čítať ďalej: 24.6.2017 – Otvorené Majstrovstvá okresu Topoľčany v rapid šachu, Topoľčany
22.6.2017 – Majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu, Bratislava
V priestoroch ŠK Slovan sa uskutočnili majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu. Našu účasť na nich zabezpečil iba Marek, ale kvantitu sme nahradili jednoznačne kvalitou. Od začiatku nasadil najvyšší rýchlostný stupeň a v prvých desiatich kolách povolil súperom iba jednu jedinú remízu a tak mal vo finiši vlastne iba jediného súpera. V závere síce Marek mierne zvoľnil, no s náskokom pol bodu si bezpečne vybojoval titul majstra Bratislavského kraja v bleskovom šachu. Z turnaja žiaľ viac ako jednu (tiež nie optimálnu) fotografiu nemáme k dispozícii, nakoľko ich organizátor nezabezpečil aj keď išlo o oficiálnu majstrovskú súťaž. Dávame si teda rečnícku otázku, či má šach v Bratislave a na Slovensku takú popularitu, že nie je dôležité robiť aspoň základný PR v rámci najvyšších krajských súťaží.
Bleskový turnaj (20 hráčov): FM M.Karas 11,5b/13 1.miesto
Čítať ďalej: 22.6.2017 – Majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu, Bratislava
21.-25.6.2017 – Medzinárodný tábor mládeže Liptov 2017, Liptovský Mikuláš
Tak ako v minulom roku, aj tento rok organizovali Liptáci šachový festival zložený z viacerých šachových turnajov a sprievodných podujatí. V turnaji do 11 rokov sa predstavili Simonka s Ninkou, ktoré na poslednú chvíľu doplnil aj Samko. V turnaji družstiev doplnili Vladka s Maťom na ďalších dvoch šachovniciach Miško Valigurský a Aďka Vozárová z Interchess CVČ Malacky. Najmladšie družstvo turnaja sa tak mohlo pustiť do boja proti svojim starším protivníkom...
Simonka vstúpila do turnaja veľmi nešťastne, keď v prvom kole odohrala perfektnú partiu na šachovnici i na hodinkách a svojej súperke z Ruska podľahla prakticky jednou jedinou chybou. Druhé kolo malo s úvodným rovnaký iba výsledok. Tentoraz to ale bola prehra úplne zaslúžená, nakoľko sa nechala zviesť rýchlou hrou súpera a jej dôsledkom boli elementárne chyby, ktoré by sa v partiách hraných vážnym tempom nemali vyskytovať. Nasledovali dve „povinné“ výhry, po ktorých sa vrátila do stredu tabuľky, no v strede turnaja prišla ďalšia studená sprcha. Nedôrazne hrajúcu súperku síce čiernymi okamžite prehrala, no potom sa sústredila už iba na seba a postupne partiu otočila až do zbytočnej prehry. Po našom krátkom rozhovore s ňou, Ninkou a danielom Danom v miestnej mini zoo sa však po spoločnej domácej úlohe naštartovala a vyhrala ďalšie dve kolá. Časová spotreba síce nebola ideálna, no na šachovnici videla viac ako jej súperi. Predposledné kolo odohrala svoju najlepšiu partiu v turnaji, v ktorej jej ku víťazstvu chýbal iba povestný kúsok. Strategické prevody figúr na aktívne pozície a spotreba času boli priam ukážkové. Dokonca neuveriteľné dve hodiny nevstala od partie! Všetko si nahradila v kole záverečnom, keď získala už v otvorení figúru, no chvíľa nepozornosti spôsobila zbytočné komplikácie a partiu musela vyhrávať druhý raz. To sa jej nakoniec podarilo, keď (na rozdiel od súpera) správne zhodnotila prechod do pešiakovej koncovky a tú zahrala úplne bezchybne. Simonka rozhodne na Liptove ukázala čo v nej je a keď sa z tohto turnaja poučí a bude brať rovnako zodpovedne každú partiu a každý ťah, súperi to budú mať neskutočne ťažké. Umiestnenie tesne za prvou desiatkou je vzhľadom na úvodnú polovicu turnaja veľmi pekné.
Ninka začala pohodlnou výhrou, kde jej nevadilo ani to, že si nevšimla možný jednoťahový zisk figúry. V druhom kole nezahrala čiernymi otvorenie optimálne a dostala sa do náročnej pozície, no súperka ju nedôslednou hrou omilostila a partia skončila rýchlou remízou. Výhra v treťom kole nebola bez chýb, no priebeh bol viac menej na jednu bránu a tak bola asi zaslúžená. Vo štvrtom kole nastúpila proti turnajovej jednotke a neskoršej víťazke a aj napriek strate pešiaka v otvorení dotiahla partiu do remízovej vežovej koncovky. V nej sa však neubránila a prehrala. Piate kolo bolo partiou plnou omylov a darčeky ktoré si navzájom so súperom dávali vyústili do spravodlivej remízy. Vyhrať partiu si nezaslúžil naozaj ani jeden z nich. Šieste kolo bolo prvým po spomínanej zástavke z mini zoo a prišla veľmi svižná útočná partia, kde súperku vygumovala veľmi silným útokom. Cenné bolo, že sa nebála obetovať a to dokonca vežu! V siedmom kole si so súperom taktiež navzájom ponúkala víťazstvo, no napokon rozhodlo to, že nad partiou strávila viac času. Musí si z nej vziať ponaučenie, že aj keď súper ťahá zbytočne rýchlo a pozícia sa zdá jednoduchá, my ideme svojim tempom. Nakoniec jej súper uľahčil úlohu prechodom do technicky prehranej pešiakovej koncovky. Predposledné kolo rozohrala čiernymi partiu veľmi zodpovedne a veľmi aktívne, žiaľ svoj útok unáhlila o jeden ťah, keď namiesto jednoduchej profylaxie zvolila okamžitý výpad a spáchala harakiri. V poslednom kole pod vplyvom zbytočnej prehry síce zahrala slabo otvorenie, no keď jej súper prehliadol odkrytý útok a stratil vežu, partia mala jednostranný priebeh. Výsledných šesť bodov jej stačilo na celkové deviate miesto a tretie miesto v kategórii dievčat do 11 rokov. Posledná veta z vyššie napísaného odstavca o Simonke platí aj o nej a taktiež aj o nižšie uvedenom Samkovi.
Samko prvú partiu nezačal zle, no spotrebovaný čas na jeho favorizovanú ruskú súperku skrátka nestačil a na scéne tak bola zaslúžená prehra. Po nej sa ale začali diať veci... Po dvoch výhrach vo štvrtom kole prehliadol v úvode elementárny taktický úder, no nakoľko sa so súperom pretekali, kto potiahne rýchlejšie, v partii nakoniec získal materiál a dotiahol ju do výhry. Po nej prišli dve najlepšie partie Samka v turnaji. Najprv sme jeho súpera nachytali na hruškách, keď prakticky dvadsať ťahov odohraných na šachovnici sme na nej mali už na chatke a Samko správny plán s prehľadom realizoval. Vyvrátenie menejcenných variantov súpera v otvorení je vždy zábava. V šiestom kole spolu so svojou súperkou prakticky nič nestratili, no opraty partie držal pevne v rukách on a rozdiel v aktivite figúr bol ohromný. Navyše, na rozdiel od svojej súperky, mal v partii plán a realizoval ho do bodky. Po výhre tak zrazu ziskom piatich bodov delil prvé miesto. V siedmom kole rozohral veľmi pekne otvorenie, no jeden nepozorný ťah strácal figúru a viac menej aj partiu. Je až neuveriteľné, koľko ťahov so súperkou odohral, kým ho dokázala doraziť. V ôsmom kole získal prevahu už v otvorení a našťastie postupne spomalil. Jeho súper pokračoval v bleskovom šachu a zaslúžene za to pykal. Samko si tak udržal šancu obsadiť miesto v prvej trojke. Veľká škoda bola posledného kola, keď čiernymi už v úvode minimálne vyrovnal. Žiaľ prispôsobil sa rýchlej hre svojho súpera a hrubou chybou prišiel o figúru. Partia tak skončila ako jedna z prvých v kategórii napriek tomu, že trvala až 56 ťahov. Samko sa môže zaslúžene tešiť na svoje prvé, nemalé, fide elo. Vzhľadom na priebeh jednotlivých partií asi mohlo byť aj vyššie, no výkon podal napriek pár hrúbkam parádny. Vo vyrovnanom turnaji tak obsadil celkové siedme miesto.
Turnaj do 11 rokov (43 hráčov): S.Havalda 6b/9 7.miesto, N.Kubíková 6b/9 9.miesto (3.miesto v kategórii D11), S.Bochničková 5,5b/9 11.miesto
V súťaži družstiev sme mali v prvom kole za súpera papierovo najslabšie družstvo turnaja, maďarskú Barczu Gedeon Budapešť, no napriek kontumačnej výhre z výkopu sme im kanára nedali. Vladko síce súpera nachytal na hruškách už v otvorení, no Miško stratil dobre rozohranú partiu a Maťo musel drieť až do koncovky.
Druhé kolo v derby proti českému Interchessu sa nieslo taktiež v duchu nášho vedenia 1:0, keď Miško odčinil svoju prehru z prvého kola a príliš odvážnu rošádu súpera rýchlo potrestal. Aďka však stratila už v otvorení elementárne pešiaka a napriek kladenému odporu sa jej už do partie nepodarilo vrátiť. Vladko zaznamenal na jednotke korektnú remízu, keď v priebehu partie mal šance skôr jeho súper. Maťo sa trochu zbytočne uspokojil s remízou v pozícii s pešiakom navyše a dvojicou spojených voľných pešiakov na dámskom krídle a tak z toho bolo výsledných 2:2.
V treťom kole sme proti Wisle Krakow nedotiahli do výhry nádejných 2:0, keď sa v pekných partiách presadili Vladko s Maťom. Vladko využil súperove oslabenia a mohol si vyberať, ako realizuje svoju výhodu. Maťo zasa pekne zakombinoval na tému voľný pešiak a slabý základný rad. Aďka prišla v koncovke o pešiaka a to sa jej stalo osudným a Miško sa po jednoťahovom prehliadnutí a strate pešiaka nechal prevalcovať na kráľovskom krídle a zaznamenali sme tak opäť výsledok 2:2.
Vo štvrtom kole sme mali opäť za súpera poľské družstvo, tentoraz UKS Pionier Jastrzebie Zdroj. Zápas nám veľa radosti nepriniesol, keď Aďka nezastavila pešiakový nástup svojej súperky, Miško sa zbytočne pasívnou hrou dostal do ťažkej pozície a tú neubránil a Maťo čiernymi súperke na Sicílsku obranu dovolil až príliš veľa. Bodom tak potešil iba Vladko. AJ ten sa však trápil, keď súperovo veľmi slabo rozohrané otvorenie využil iba na zisk pešiaka a následná realizácia sa dala nazvať hocijako, len nie ukážkovou. Nakoniec súperovu povrchnosť využil na svojej pol minúte proti päťdesiatim minútam súpera, kedy ho prinútil taktickým úderom prejsť do prehranej pešiakovej koncovky. Výsledných 1:3 bola naša prvá prehra, no zároveň aj prehra posledná.
Zápas piateho kola proti béčku Opavska nezačal ideálne, keď Aďka stratila v úvode pešiaka a tak ju nečakaná ponuka remízy mohla iba potešiť. Partia samozrejme už menej. Naše akcie zdvihol Miško, keď zdolal svojho súpera využitím zlého postavenia kráľa svojho súpera. Nečakaný bod pridal Maťo, ktorého súperka urobila v pešiakovej koncovke hrubú chybu a nám tak zabezpečila tesné víťazstvo. Vladko odohral veľmi slušnú partiu, no žiaľ súper odohral partiu výbornú. Jeho plán bol jednoduchší a nakoniec slávil úspech.
Šieste kolo proti Považskému Podhradiu malo byť vyrovnaným bojom a nakoniec ním aj bolo. Vstup sme však nemali zďaleka ideálny, keď Aďka zabudla prípravu a bolo z toho rýchlych 0:1. Vladkovi partia nevyšla, keď jeho dlhé manévrovanie by bolo akceptovateľné hádam v hocakom otvorení, len nie v Kráľovskej indickej obrane. Súper však nevyužil obrovskú strategickú výhodu a dal nám tak šance. Maťo drel koľko mohol, no súpera sa mu v blokovanej pozícii pretlačiť nepodarilo. Veľmi pekne však zahral Miško, keď súperku postupne zvieral do užších a užších klieští, zaznamenal veľmi cennú výhru a vyrovnal na konečných 2:2
Predposledné kolo proti kombinovanému družstvu V4 International malo byť otázkou skóre, no nakoniec z toho bola najtesnejšia možná výhra. Miško bielymi z otvorenia nič nedosiahol a tak sa partia skončila relatívne rýchlou remízou. Vladko vo výrazne lepšej pozícii zbytočne vymieňal svoju dvojicu jazdcov za tú súperovu a nakoniec ho elementárna chyba v časovej tiesni stála pešiaka a nakoniec aj celú partiu. Maťo a Aďka našťastie vo svojich partiách čiernymi jednoznačne prevýšili svojich súperov strategicky. Aj keď obe partie sa hrali dlho, ich výsledok bol čoraz viac jasnejší...
V záverečnom kole proti Světlej nad Sázavou sme boli taktiež jasní favoriti, no zápas začal zázračnou remízou Aďky v pozícii, kedy stála úplne na prehru. Našťastie rešpekt z ratingového rozdielu oboch hráčov asi urobil svoje. Maťo si vybral svoju najslabšiu chvíľu v turnaji a svojmu súperovi trochu odovzdane podľahol, keď nedocenil svoje aktívne možnosti a ocitli sme sa na pokraji prehry, resp. remízy. Vladko však dokázal zdolať svoju súperku vo vežovej koncovke, keď realizáciu mostu si už ukázať nenechala a Miško v divokej útočnej, no isto nie bezchybnej, partii porazil svojho súpera. Výsledkom tak bolo opäť tesných 2,5:1,5.
Výsledným šiestym miestom sme obhájili svoje nasadenie, no nakoľko každý hráč v turnaji odpisoval, spokojný asi nie je nikto z nich. Po prvej polovici to vyzeralo, že spokojní budú aspoň Vladko s Maťom, no druhá polovica turnaja, resp. posledné kolo ich zhodili taktiež do mínusu. Celá štvorica musí popracovať na lepšom využívaní času, keď prakticky kolo čo kolo boli všetci v časovej tiesni. Keď sa k tomu pridali elementárne taktické prehliadnutia a ignorancia súperových hrozieb, môžeme naše umiestnenie považovať za úspech. O to viac mrzí fakt, že sme v neuveriteľne vyrovnanom turnaja vlastne na víťaza stratili iba jediný zápasový bod a teda ak by sa nám jednu zo zápasových remíz podarilo zmeniť na víťazstvo, matematicky by sme boli prví. To sme si však ale rozhodne nezaslúžili. Myslím, že turnaj by mal byť poučný pre všetkých štyroch členov družstva, nakoľko im jasne ukázal cestu, kde ich tlačí topánka.
Turnaj družstiev (12 družstiev): KŠN Bratislava (V.Bochnička 5b/8, M.Šándor 5b/8, M.Valigurský 4,5b/8, A.Vozárová 3b/8) 6.miesto
Priamy prenos partií: Web podujatia
Čítať ďalej: 21.-25.6.2017 – Medzinárodný tábor mládeže Liptov 2017, Liptovský Mikuláš
18.6.2017 – Finále GPX mládeže, Topoľčany
Záverečnými finálovými turnajmi bol v Topoľčanoch ukončený ďalší ročník mládežníckej náborovej súťaže. O našu finálovú účasť sa pričinili Simonka a Ninka, ktoré nás reprezentovali v kategórii dievčat do 11 rokov.
Ninka vstup do turnaja nevyšiel, keď narazila už v prvom kole. veľmi dobre rozohranú partiu hranú na jednu bránu postupne otočila až do prehry. Navyše v druhom kole si „povinnú“ výhru musela celkom odpracovať. Jeden z dvoch svetlých okamihov mala v treťom kole, kedy súperku zrušila za pár minút nástupom á la parný buldozér. Vo štvrtom kole stratila pešiaka už v úvode, no neskôr prešla okolo výhry a v neprehrateľnej pozícii padla na čas. V piatom kole si nevšimla malú taktiku a súperka dosiahla vyhranú pozíciu s jazdcom navyše. Jej realizácia bola ale katastrofálna a Ninka zrazu mohla remizovať v pešiakovej koncovke pomocou patu. Mohla... V šiestom kole neskoršiu víťazku veľmi nepotrápila, keď jej postupne bez odporu odovzdala všetko. Až v siedmom kole sa nakopla a dokázala vyhrať aj zle rozohranú partiu, keď súperka namiesto vývinu zbierala pešiakov. Dve kolá pred koncom tak ešte živila šancu na celkové štvrté miesto. Predposledné kolo jej však nevyšlo a už v úvode prišla jednoťahovo o kvalitu a o chvíľu veľkou nepozornosťou aj o dámu. V poslednom kole v derby proti Simonke mala druhý svetlý okamih v turnaji. Na deväť kôl to však bolo málo a tak je šieste miesto zaslúžené. Súperky pred ňou jednoducho hrali lepšie, alebo aspoň strácali menej materiálu zadarmo. O rok ju čaká vyššia kategória, D14, a uvidíme ako sa s týmto prechodom popasuje. Nakoľko sa pod jej výkon podpísal neskorý nočný príchod na Slovensko, to sa nedozvieme. Bez väčšej sebadôvery a odvahy to ale pôjde vyššie celkom ťažko.
Simonka mala už v úvodnom kole najvyššie nasadenú hráčku a jednu z favoritiek na celkové prvenstvo. V podstate celú partiu mala materiálnu nevýhodu, miestami až vežu menej. Prišla však obojstranná časová tieseň a na tridsiatich sekundách sa diali veci. Séria omylov a hrubých chýb skončila až keď mala Simonka jazdca navyše. K tomu ako bonus získala dve minúty za nemožný ťah súperky. Pri desiatich sekundách to vlastne rozhodlo partiu. Šťastie mala aj v druhom kole, keď nechala súperke niekoľko mečbalov a keď tá nevyužila ani mat prvým ťahom, Caissa definitívne potvrdila, komu v turnaji bude fandiť. Tretie kolo bolo z pohľadu konečnej tabuľky veľmi dôležité a v partii ťahala za opraty najmä Simonka a aj keď nevyužila prvú možnú taktiku, súperka si vliezla do ďalšej. Štvrté kolo nebolo ani veľmi čo komentovať a v piatom prišla súperka nepozornosťou o celú vežu zdarma. Šieste a siedme kolo boli asi najlepšie výkony Simonky, keď najprv využila zanedbaný vývin svojej súperky a v druhom zápase väzbu a odkrytý útok. Jednoťahový (ne)zisk dámy súperky až tak nemrzel, keďže dreva bolo aj tak dosť. Predposledné kolo malo byť súbojom dvoch dovtedy stopercentných hráčok o prvé miesto, no vlastne sa ani veľmi nebojovalo. Už v úvode prišla Simonka najprv o pešiaka zadarmo a následne aj o figúru a bolo po partii. Deviate kolo proti Ninke dobre rozohrala, no potom nedocenila aktivitu čiernych figúr a veci nabrali rýchly spád. Nakoniec z toho však bolo predsa len veľmi šťastné druhé miesto. Veľkých chýb bolo nezvykle príliš veľa, no asi ich konkurentky urobili ešte viac. Budúci rok ostáva v kategórii a isto bude patriť medzi jej favoritky. Bude ale musieť výrazne pridať, pretože výkon z nedele jej už istotne stačiť nebude.
Kategória D11 (10 hráčok): S.Bochničková 7b/9 2.miesto, N.Kubíková 4b/9 6.miesto
17.-18.6.2017 – Open Prievidza, Prievidza
Úvodné dve kolá rapidu v Prievidzi absolvoval Marek bez zakopnutia, no strata celého bodu prišla už v treťom kole. Na delenú tretiu priečku sa dotiahol dvoma výhrami a dvoma remízami, no po prehre v predposlednom kole bol boj o stupne víťazov stratený. Nakoniec po výhre v záverečnom kole obsadil konečné šieste miesto.
Rapid turnaj (38 hráčov): FM M.Karas 6b/9 6.miesto
Bleskového turnaja sa zúčastnilo iba desať hráčov a tak ho odohrali systémom každý s každým. Marek už v prvých dvoch kolách narazil na neskorších medailistov, keď v prvom kole remizoval s celkovo druhým a v druhom kole zdolal tretieho hráča výsledkovej listiny. Druhú stratu pol bodu zaznamenal až v poslednom kole, tá mu však zabezpečila bezpečné víťazstvo v turnaji.
Bleskový turnaj (10 hráčov): FM M.Karas 8b/9 1.miesto
14.6.2017 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Záverečným podujatím v tomto školskom roku vyvrcholila bratislavská náborová súťaž. Posledné podujatie bolo poznačené obdobím školských výletov a tak sa ho nakoniec zúčastnilo menej hráčov ako bolo v poslednom čase zvykom. Medzi nimi sme mali našu šesticu, keď Samka dopĺňalo päť dievčat.
Sophinka prvé dve kolá prehrala, no v treťom bola veľmi blízko prvému bodu. Partia sa nakoniec skončila remízou, keď nestihla dať kompletne vyzbieranému súperovi mat a prekročila čas. Prehrou v štvrtom kole si následne zabezpečila bod zdarma a v šiestom kole zvíťazila čiernymi figúrami, keď súperovi nedala najmenšiu šancu. V poslednom kole bola v „Sophia derby“ niekoľkokrát veľmi blízko prehre, no pre ňu cenná remíza znamenala zisk troch bodov a vylepšenie svojho osobného rekordu.
Sophia nemala svoj deň a z priebehu turnaja bola sklamaná, ale napriek tomu bojovala. Vo dvoch partiách ale žiaľ prehliadla možnosť jednoťahového matu a to je na jeden turnaj až príliš veľa. Výsledné tri body sú pri jej schopnostiach aktuálne asi absolútnym minimom, ale aj takéto turnaje je nutné absolvovať aby sa vrátila silnejšia.
Natálka začala turnaj výhrou, ak keď ku nej pridala dve remízy a vo štvrtom kole ďalšiu výhru, prvú polovicu mala veľmi úspešne za sebou. Potom však prišli dve prehry, pričom to s ňou ale v oboch partiách vôbec nevyzeralo zle. V poslednom kole zastavila prepad tabuľkou a výhrou sa opäť vytiahla smerom nahor.
Dominika skončila o jedno miesto pred Natálkou. Turnaj začala výhrou so Sophinkou, po nej prehrala s druhým nasadeným hráčom turnaja a v treťom kole pridala druhý bod. Následné dve prehry zabezpečili to, že rekord sa tentoraz konať nebude. Na solídne štyri body sa dostala výhrami v posledných dvoch kolách.
Grétka odohrala svoj najvydarenejší turnaj tejto série. Po výhre v úvode síce v druhom kole prehrala, no prišla séria troch víťazstiev v rade a tá ju katapultovala v šiestom kole až na prvú šachovnicu. Na nej podľahla neskoršiemu víťazovi a v poslednom kole zaznamenala prehru aj v priamom súboji o najlepšie dievča turnaja. Výborne rozohranú partiu do konca nedotiahla a namiesto piateho miesta klesla na dvanáste. Aj tak však ide o jej najlepší výsledok na týchto turnajoch čo sa týka umiestnenia a vyrovnaný osobný rekord v počte bodov.
Samko začal turnaj troma výhrami a vo štvrtom kole sa odohral vlastne kľúčový duel turnaja. V dlhej a vyrovnanej partii nakoniec podľahol neskoršiemu víťazovi v koncovke prekročením času. Bola to však jeho posledná prehra v turnaji. Po cennej výhre v piatom kole pridal v šiestom remízu a v závere turnaja, v ďalšej dlhej partii, dokázal svoju materiálnu výhodu v koncovke zúročiť. Obsadil tak výborné druhé miesto a v hodnotení celej tohtoročnej série skončil na veľmi peknej piatej priečke.
Turnaj začiatočníkov (40 hráčov): S.Havalda 5,5b/7 2.miesto, G.Kapolková 4b/7 12.miesto, D.Jurášová 4b/7 15.miesto, N.Havaldová 4b/7 16.miesto, S.Bažíková 3b/7 25.miesto, S.Valentová 3b/7 31.miesto
9.-11.6.2017 – Medzinárodný zápas SR - Maďarsko, Senica
Ďalším senickým podujatím v tomto kalendárnom roku by mal byť medzinárodný zápas mládeže osemčlenných družstiev medzi Slovenskom a Maďarskom. Polovica nominovaných hráčov bola od nás, pričom traja už v minulosti toto podujatie absolvovali a debutovať by mala Simonka. Minulý rok boli v Mátraháze úspešnejší domáci reprezentanti a verili sme, že aj tento rok by mohlo opäť platiť „Môj dom, môj hrad“.
To sa však potvrdilo iba v bleskových turnajoch, kde v oboch neohrozene kraľoval Samir. V prvom turnaji stratil v deviatich kolách iba tri remízy a zvíťazil s náskokom pol bodu. Vladko dokázal uhrať tri body.
V druhom sa k nim pridali aj Miro a Simonka. Tá silnejší turnaj v živote nehrala a tak podľa predpokladov obsadila poslednú priečku. Vladko získal v siedmich kolách 2,5 bodu. Miro stratil v turnaji iba remízu v klubovom derby druhého kola a okrem toho prehral v kole šiestom. Stačilo mu to však na druhú priečku, keď v poslednom kole zdolal najvyššie nasadeného hráča – skúseného medzinárodného majstra Vidékiho. Samir zaznamenal double, keď okrem spomínaného derby už iba nekompromisne zbieral výhry.
V prvom zápase sme zaznamenali najtesnejšiu prehru 3,5:4,5. Simonka absolvovala krst ohňom, no svojej favorizovanej súperke (a propo vicemajsterke Európy v kategórii dievčat do osem rokov z roku 2015), podľa očakávania podľahla. Vladko si proti favorizovanému súperovi počínal výborne a partiu dokonca dotiahol na hranicu výhry. Prečo z toho bola nakoniec remíza vie asi len on sám. Samir si poradil zo svojim súperom, na ktorého nemal príjemné spomienky z MS mládeže v Grécku, kde ním bol doslova zmasakrovaný. Miro v prvej partii ustál prvú šachovnicu a vybojoval remízu.
V druhom zápase sme taktiež neboli úspešní a podľahli sme Maďarsku 3:5. Samir opäť zvíťazil a za celý víkend tak neprehral ani jednu jedinú partiu a s bilanciou 15-4-0 bol absolútnym lídrom slovenského tímu. Škoda, že mu nedokázal sekundovať nikto ďalší. Simonka s Vladkom potvrdili papierové predpoklady a svojim súperom podľahli a na jednotke sa nedarilo ani Mirovi.
Slovenská republika (1.šach: M.Macko 0,5b/2, 3.šach: FM S.Sahidi 2b/2, 4.šach: V.Bochnička 0,5b/2, a 8.šach: S.Bochničková 0b/2)
Bleskový turnaj (15 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/9 1.miesto, V.Bochnička 3b/9 13.miesto
Bleskový turnaj (17 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, M.Macko 5,5b/7 2.miesto, V.Bochnička 2,5b/7 15.miesto, S.Bochničková 1b/7 17.miesto
Radi by sme vám poskytli aj bohatšiu fotogalériu z tohto reprezentačného podujatia, žiaľ okrem ešte tretej fotografie podobnej tej naľavo, žiadne ďalšie k dispozícii nemáme. Rovnako vám nevieme ponúknuť ani link na web SŠZ, kde sme v rámci spravodajstva nenašli ani písomnú zmienku o priebehu a ukončení tejto reprezentačnej akcie. Nech teda žije kvalitný zväzový marketing J
Čítať ďalej: 9.-11.6.2017 – Medzinárodný zápas SR - Maďarsko, Senica
3.6.2017 – Semifinále GPX mládeže – skupina západ, Dubnica nad Váhom
Semifinálové uzatvorené turnaje pre skupinu západ sa uskutočnia v Dubnici nad Váhom a my na nich nebudeme chýbať. Semifinálovú účasť si zabezpečili už v predstihu Filipko, Natálka a Ninka. Na poslednú chvíľu sa k nim výborným výsledkom v Žiline pridala aj Simonka.
Natálka prekvapila už v prvom kole, kedy prehranú partiu dokázala otočiť. V druhom kole dokonca pridala druhú výhru v dlhej partii až vo vežovej koncovke. Tretie kolo sa nechala zbytočne rozptýliť a partiu prehrala. Rovnakým výsledkom skončilo aj štvrté kolo proti jednej z favoritiek turnaja. Prišli však výhry v piatom, šiestom a dokonca aj siedmom kole a razom útočila na postupové priečky. Až prehra s neskoršou víťazkou jej zahatala cestu a v poslednom kole taktiež nebola úspešná. Výsledných päť bodov však bolo isto nad naše plány a umiestnenie v prvej polovici je cenným výsledkom.
Kategória D08 (10 hráčok): N.Havaldová 5b/9 5.miesto
Simonka vstúpila do turnaja ako raketa a prvé dve partie boli pre ňu iba dobrou rozcvičkou. V tretej však už mala namále, no súperka nevyužila svoju šancu a bola z toho tretia výhra v rade. Štvrté kolo dokázala bielymi predĺžiť svoju sériu aj keď prišla o figúru. Postupne však za ňu odobrala mnoho pešiakov a nakoniec získala naspäť aj samotnú figúru. Po výhre v piatom kole už bola jednou nohou v semifinále, do ktorého postupovali štyri dievčatá. Ani rýchly zisk pešiaka však nenatiahol sériu a množstvo nevyužitých možností ju pripravilo aj o remízu. Ďalšie dve kolá už neboli herne také kvalitné ako prvá časť turnaja, no obe partie dotiahla do konca a tak do konca turnaja bojovala o prvú priečku...
Ninka vstúpila do turnaja prehrou a keď po výhre v druhom kole následne nastavila dámu, postupové brehy sa jej začali výrazne vzďaľovať. Dve „povinné“ výhry ju udržali v hre, no vo veľmi dôležitom zápase šiesteho kola ťahala za kratší koniec a šance na postup boli zrazu minimálne. Zabojovala však a po dvoch výhrach delila postupovú priečku, no musela bodovať viac ako jej konkurentka. V partii so Simonkou získala už v úvode pešiaka a dlho držala opraty partie pevne v rukách, no pár unáhlených ťahov pozíciu otočilo a na pokraji trojkolovej baráže o prvé miesto bola Simonka. Tá svoje šance nevyužila a Ninka získala pre ňu veľmi cenný bod. V závere paralelne hranej partie to však vyzeralo tak, že napokon aj tak nepostúpi, no prekročenie času vo vyhranej pozícii jej konkurentku odsunulo na piate miesto. Obe dievčatá tak postúpili do finále a uvidíme, ako sa im o dva týždne bude dariť tam.
Kategória D11 (10 hráčok): S.Bochničková 7b/9 3.miesto (postup do finále), N.Kubíková 6b/9 4.miesto (postup do finále)
Filipko začal turnaj nádejne, keď v prvom kole zavesil čiernymi mat dámou na g2 a v druhom kole sa chcel pokúsiť o čosi podobné, no medzitým prišiel o figúru a pri realizácii matu mu prekážal súperov jazdec. Nakoľko však volala príroda, vzdal partiu a išiel riešiť dôležitejšie veci. Od tohto momentu hral všetky partie veľmi rýchlo, často až „vyrobil čas“, keď na hodinách končil s vyšším číslom, ako partiu začínal. Výnimkou bola iba kontumačná výhra v šiestom kole so súperom, ktorý po treťom kole odstúpil a jeho výsledky boli napokon anulované. V ôsmom kole to vyzeralo nádejne, no vo vyhranej vežovej koncovke nastavil vežu. Predposlednou priečkou tak zopakoval minuloročný výsledok a na posun nahor ho čaká ešte veľa práce.
Kategória CH08 (10 hráčov): F.Štelbaský 1b/8 9.miesto
Čítať ďalej: 3.6.2017 – Semifinále GPX mládeže – skupina západ, Dubnica nad Váhom
1.6.2017 – Simultánka s FM Samirom Sahidim, Bratislava
Do širokého spektra hráčov nášho klubu ktorí už majú za sebou skúsenosti so simultánkou sa v prvý júnový deň zaradil aj Samir. Pod organizačnou taktovkou BŠA čelil na námestí v Lamači štrnástim súperom (vrátane Seara a Shabira) a vo všetkých partiách sa mu podarilo zvíťaziť. Ani jednému súperovi sa tak nepodarilo využiť netradičný šachový povrch, akým tráva nepochybne je. Ako vidno z obrázku, diváci na tribúne mali na dianie na šachovniciach perfektný výhľad. Našim investigatívnym žurnalistom sa podarilo vypátrať, že Samir dokonca rozprával na mikrofón J
Zoznam súperov na chess-results
Tri krátke videá z podujatia nájdete v sekcii Linky / Videá!
Čítať ďalej: 1.6.2017 – Simultánka s FM Samirom Sahidim, Bratislava
27.5.2017 – MSR mládeže v rapid šachu, Ružomberok
Naše zastúpenie na tejto súťaži bolo najpočetnejšie v histórii klubu, keď sa náš počet zastavil na čísle 19. Keby Dominika s Grétkou nemali v tento deň iný program, mohlo nás byť veru ešte viac. Po výdatných raňajkách sme sa vybrali na miesto činu, pričom niektoré autá museli ísť až dvakrát. Tentoraz sa nám ale nepodarilo obsadiť žiadne zmysluplné miesta na sedenie a tak mal náš checkpoint výrazne skromnejšie parametre ako deň predtým. Pre obrovský záujem museli byť jednotlivé kategórie rozdelené do dvoch hracích miestností a tak som sledujúc našich zástupcov nachodil naozaj kilometre.
V najmladšej kategórii nás zastupovali Alžbetka s Natálkou. Alžbetka v prvom kole nemala nárok a následne prehrala aj ďalšie dve partie. Po dvoch výhrach sa však razom výrazne odpútala z poslednej priečky. Po prehre v šiestom kole zvíťazila v záverečnom a získala tak pekné tri body. Natálka začala výhrou a po nej podľahla jednej z favoritiek. Škoda nasledovných dvoch partií, pretože v oboch rozhodla jej nekoncentrácia a namiesto dvoch pohodlných výhier z toho boli dva zbytočné paty. Stratené šance ju však nevykoľajili, ďalšie dve kolá vyhrala a v poslednej partii tak dostala možnosť hrať o medailu. Dostala sa totiž až na prvý stôl, kde žiaľ neúspešne čelila neskoršej majsterke Slovenska. Obe baby prekvapili a uhrali niečo nad plán.
D08 (18 hráčok): N.Havaldová 4b/7 7.miesto, A.Kapolková 3b/7 15.miesto
Po neustále sa zlepšujúcich výkonoch sme boli zvedaví, či Simonka opäť čosi pridá. Prvé dve kolá bola stopercentná, no v treťom kole prehrala s neskoršou víťazkou kategórie v úplne najdlhšej partii tohto kola v celej hracej miestnosti. Štvrté kolo mala veľmi dobre rozbehnuté, keď prevahu figúry pekne trpezlivo realizovala. Stačila však malá nepozornosť, na šachovnici vznikol pat a bol z toho takmer tragický okamih turnaja. Našťastie sa dokázala opäť naštartovať a po dvoch výhrach sa dostala na priebežné druhé miesto. Pred posledným kolom jej tak remíza garantovala minimálne medailu, no výhra dávala isté druhé miesto. Úvod partie jej síce nevyšiel optimálne, no postupom času získavala čoraz viac pôdu pod nohami a napokon zvíťazila v pekne hranej vežovej koncovke. Radosť zo striebra bola veľmi veľká J
D10 (16 hráčok): S.Bochničková 5,5b/7 2.miesto
Ninka po výhre v prvom kole následne dokázala remizovať s neskoršou vicemajsterkou a isto bola chvíľu hlavou v oblakoch, no dve prehry v rade ju vrátili veľmi rýchlo na zem. Po nich však ukázala, že v dôležitej situácii vie zabojovať a do konca turnaja už iba víťazila. Z pätnásteho miesta sa tak postupne vytiahla až na výsledné šieste a s ním rozhodne nemôže byť nespokojná.
D12 (21 hráčok): N.Kubíková 4,5b/7 6.miesto
V najstaršej kategórii sme mali až trojnásobné zastúpenie, čo činilo takmer 40% celej kategórie. Kto by to kedy povedal... Celá osmička dievčat si však svoj turnaj veľmi neužila, nakoľko boli odstavené za stĺp do rohu miestnosti a hodinové ranné prípravy pred turnajom tak nemohli byť naplno využité J Anička bola v pozícii favoritky, naopak Sophia s Teou mohli pri tejto skladbe turnaja naozaj iba prekvapiť. Tea v prvých štyroch kolách dostala celé osadenstvo chaty z MSR mládeže v roku 2016, no napriek snahe úspešná nebola ani raz. Ďalšie dve súperky rozhodne neboli slabšie a tak sa musela sústrediť na posledné kolo a klubové resp. triedne derby. V ňom postupne získala dvoch pešiakov, no stačila chvíľa nepozornosti a na scéne bol dvojťahový mat. Sophia okrem tejto výhry odohrala najlepší zápas v treťom kole, kedy nečakane dlho trápila neskoršiu vicemajsterku. Prvý raz absolvovala podujatie tohto typu a uvidíme, koľko si z neho odniesla. Anička mala vtipný žreb, keď z trojice bielych figúr jej prvé dve vyšli na Sophiu a Teu. Celý turnaj tak prakticky odohrala čiernymi figúrami, až v poslednom kole v kľúčovej partii mala biele. Prvých šesť partií zvládla a aj keď boli dlhé, vyzerala, že ich má pod kontrolou. Remíza v poslednom kole jej stačila k zisku ďalšieho titulu.
D20 (8 hráčok): WFM A.Vrtiaková 6,5b/7 1.miesto, S.Bažíková 1b/7 7.miesto, L.T.Kolevská 0b/7 8.miesto
Filipko sa po prehre v prvom kole dostal k bodu zdarma a v treťom kole dostal hráča, ktorý skončil napokon na štvrtom mieste. Hojdačka pokračovala, keď po výhre v štvrtom prišla prehra v piatom a opäť výhra v šiestom kole. Párne čísla tak Filipkovi priali, nepárne nie a túto kliatbu nezlomil ani v poslednom kole. Tam však bol od víťazstva doslova jediné políčko, keď mohol dať dvojťahový mat, vzal dámu z e3, nasmeroval ju správne a namiesto políčka e8 ju pustil už na e7. Asi mal viac raňajkovať J Súper mu už druhú šancu nedal. Sear začal turnaj tak, ako keby to boli jeho minimálne tretie majstrovstvá. Vyhral prvé dve partie a namieril si to na čelné stoly. Tam síce bojoval, ale po dvoch prehrách sa vrátil do stredu tabuľky. Bohužiaľ výhra z piateho kola bola jeho labuťou piesňou pretože posledné dve kolá už zisk nezaznamenal. Skončili tak s Filipkom plece pri pleci na 24. resp. 25.mieste.
CH08 (39 hráčov): Se.Sahidi 3b/7 24.miesto, F.Štelbaský 3b/7 25.miesto
Shabir začal turnaj Filipkovou metódou výhier v párnych kolách. Tá mu vydržala prvé štyri kolá a v piatom zlomil prekliatie a vyhral. Nanešťastie rovnako ako u svojho brata prišli dve prehry v posledných dvoch kolách a nasledoval pokles tabuľkou. Samka výhra z prvého kola vyniesla až na prvú šachovnicu, kde podľahol neskoršiemu majstrovi Slovenska. Po nej však pridal ďalšie tri výhry a náhle delil druhé miesto. V zápase o medailu podľahol neskoršiemu vlastníkovi bronzovej medaily, no výhra v poslednom kole mu dávala šancu dostať sa niekde okolo piateho miesta. Napriek veľmi nádejnému priebehu sa partia skončila iba remízou. Deviate miesto je však rozhodne fajn, najmä keď partie mali hlavu a patu.
CH10 (41 hráčov): S.Havalda 4,5b/7 9.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 28.miesto
Vladko podal rozhodne lepší výkon ako deň predtým a celý čas sa držal v popredí. Nakoľko prvé tri kolá zvládol bez zaváhania, v tom štvrtom čelil najvyššie nasadenému hráčovi turnaja. Oproti ôsmemu kolu v Tatralandii bol úspešnejší, keď získal remízu. Z nej mohli byť nakoniec spokojní obaja, keďže v priebehu partie ostalo na oboch stranách veľa nevyužitých možností. V piatom kole sa v partii s Kubkom Šošovičkom opäť zrodila bojovná remíza a obaja si tak zachovali šance na medaile. V šiestom kole čiernymi hrajúci Vladko napokon zdolal svojho pasívne hrajúceho súpera, keď jeho betón dostal predsa len trhliny. V poslednom kole sa scenár opakoval a partiu na jednu bránu hral bielymi. V jej závere bol úspešný a vďaka nej si zabezpečil minimálne striebro. Po odohraní všetkých partií sme zistili, že mu na zlato mu chýbalo pol bodu v druhom pomocnom kritériu.
CH12 (60 hráčov): V.Bochnička 6b/7 2.miesto
Maťo si chcel po Tatralandii a po družstvách starších žiakov konečne napraviť chuť nejakým umiestnením v TOP5, no tieto plány dostali vážne trhliny už v prvej polovici turnaja. Po remíze v druhom kole urobil v treťom veľkú chybu a partiu rýchlo prehral. Remíza zo štvrtého kola ho taktiež nenasmerovala nahor a tak musel prísť vylepšený finiš. V prípadne troch výhier v rade mal šance ísť dosť vysoko, no keďže uhral pol bodu menej, bolo z toho výsledné desiate miesto. Samir opäť plnil neľahkú úlohu favorita a v prvých troch kolách ju zvládal bez straty. Dôležitá bola najmä tá tretia výhra, keď sa neskôr ukázalo, že to bol pre priebeh turnaja vlastne rozhodujúci zápas. Po remíze vo štvrtom kole delilo prvé miesto päť hráčov, no po dvoch výhrach Samira sa na čele osamostatnil a v poslednom kole pridal definitívnu bodku a získal tak svoj ďalší titul.
CH14 (42 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, M.Šándor 4,5b/7 10.miesto
Ku dvom zlatým medailám z piatku mohol Miro pridať tretiu v sobotu. Ako prvý nasadený bol favoritom a papierové predpoklady napĺňal v prvých štyroch kolách, kedy dokázal zdolať všetkých svojich súperov. Remíza čiernymi v piatom kole s najbližším prenasledovateľom bola z pohľadu turnajovej stratégie v poriadku. Nasledovala partia ktorú si Miro za klobúk rozhodne nedá. Proti čiernemu koňovi turnaja odohral otvorenie veľmi zle a tesne po ňom prišiel o figúru. Za nič. Súper však vyhral súťaži „Nájdi najhorší možný ťah“ a nechal si dať jednoťahový mat. V partii posledného kola tiež nežiaril, ale podarilo sa mu ustáť remízu a zabezpečiť si tak tretie zlato v priebehu dvoch dní a historické prvé v kategórii jednotlivcov. Pred ním totiž získal tri striebra a päť bronzov.
CH16 (29 hráčov): M.Macko 6b/7 1.miesto
V tejto kategórii sme mali najpočetnejšie zastúpenie, no veľa radosti sme si v nej neužili. Maťo v turnaji doplatil na mizernú bilanciu čiernymi figúrami, keď nimi v nepárnych kolách všetky štyri partie prehral. Dve výhry bielymi boli z kategórie „povinných“, remíza zo šiesteho kola skôr úspechom. Ku spokojnosti mu isto chýbala nejaká tá remíza navyše. Peťo začal turnaj dobre, keď ku výhre pridal v druhom kole cennú remízu. Z o zvyšných piatich partií však pridal iba dve výhry vrátane derby z posledného kola proti Maťovi. Igor začal výborne, keď po dvoch výhrach z pozície favorita zvíťazil v derby proti Marekovi a následne pridal čiernymi remízu. Po štyroch kolách tak delil prvú priečku. Potom však v zápasoch o medaile utrpel tri porážky a prepadol sa až za prvú desiatku. Škoda, pretože už len prípadná výhra v poslednom kole by mu stačila na umiestnenie do piateho miesta. Marek po dvoch výhrach prehral spomínané derby s Igorom a po následnej výhre sa postavil neskoršiemu víťazovi. V priebehu partie nebol bez šancí, no prehra ho odsúdila na boj o bronz. Výhrou v predposlednom kole si nádej udržal a potreboval vyhrať v kole poslednom. Postupne však prešiel do bezperspektívnej pozície, kde bola aj výsledná remíza dobrá. Znamenala však až siedme miesto.
CH20 (26 hráčov): FM M.Karas 4,5b/7 7.miesto, I.Lintner 3,5b/7 11.miesto, P.Macko 3,5b/7 14.miesto, M.Starovič 2,5b/7 20.miesto
Celková klubová bilancia je z vyššie uvedených riadkov veľmi pozitívna. Tri zlaté medaile (Anička, Miro a Samir) a dve strieborné (Simonka a Vladko) boli doplnené šiestym miestom Ninky, siedmymi miestami Mareka, Natálky a Sophie, ôsma bola Tea, deviaty Samko a do desiatky sa zmestil aj Maťo. Až dvanásť hráčov z devätnásťčlennej výpravy teda skončilo v TOP10.
Na záver akcie patrí poďakovanie celému nášmu tímu počínajúc hráčmi a končiac rodičmi, ktorý zabezpečili naozaj dokonalý support (logistika, varenie, baby-sitting) a nemalou mierou sa tak podieľali na našich výsledkoch. A tak nám neostáva nič iné, iba sa tešiť na budúce MSR mládeže v rapid šachu.
Online prenos: web ŠK Ružomberok
Čítať ďalej: 27.5.2017 – MSR mládeže v rapid šachu, Ružomberok
26.5.2017 – MSR mládeže v šachu družstiev starších žiakov, Ružomberok
Do Ružomberku sme cestovali už vo štvrtok poobede, aby sme sa pred náročným víkendovým programom mohli do sýtosti vyspať. Dve autá mali spoločný zraz v Bratislave. Piešťanské a najmä trnavské vyrážalo až neskôr. Dokopy v nich cestovalo dvanásť hráčov pri našej rekordnej účasti štyroch družstiev. Po ubytovaní sme sa presunuli na večeru na známy salaš Krajinka. Po nej už prišli ku slovu spoločenské hry a čítanie kníh ako vhodný relax pred náročným zajtrajškom.
Po registrácii sme si vytvorili checkpoint pre všetky štyri družstvá, autá z našej chaty postupne doviezli všetkých hráčov a výpravu na počet šestnásť „kusov“ skompletizovali aj Bochničkovci a Havaldovci. Ako prebiehali boje a ako dopadli naše jednotlivé družstvá?
Céčko a déčko mali pred sebou premiéru, nakoľko až v siedmich prípadoch išlo o ročníky 2007 a 2009, ktoré spadajú ešte s prehľadom aj do kategórie mladších žiakov. Na osmičku ich doplnila Dominika, ktorá tiež zbierala cenné skúsenosti. Každá remíza či výhra mala nesmiernu cenu, každá prehra možno ešte väčšiu. Účasť týchto dvoch družstiev sme totiž brali ako vklad do budúcnosti a ako rozohrávku pred sobotňajšími turnajmi jednotlivcov.
Déčko bolo zložené zo štvorice Simonka, Grétka, Natálka a Alžbetka. Štyri dievčatá a vekový priemer 2008 z neho robil jednoznačne raritu. Prvé dve kolá proti áčkam Doprastavu a Kežmarku skončili podľa predpokladov 0:4, no v treťom kole prvý raz uhryzla Natálka a favoritovi vzala čiernymi celý bod. V tom istom kole si pochvalu za bojovnosť zaslúži aj Simonka. Vedomá si stavu 1:2 v snahe vyrovnať odmietla niekoľko remízových ponúk svojho súpera až prehrala. Vo štvrtom kole prišla ďalšia prehra na nulu, no po nej sa začali diať veci. Oddych v podobe kontumačnej výhry v piatom kole mal na dievčatá blahodarný účinok a tak v šiestom kole nielen že zdolali pomerom 3:1 v klubovom derby naše céčko, ale v siedmom kole uhrali rovnaký výsledok aj proti béčku Kežmarku. Ziskom deviatich zápasových bodov tak skončili na 26.mieste a to sa dá považovať za naozaj nečakaný a skvelý výsledok. Ku dvojbodovým Simonke, Grétka a Natálke pridala cenný bod aj Alžbetka.
Céčko bolo zložené z trojice Filipko, Sear a Shabir, ktorých doplnila na prvej šachovnici Dominika. Ako najstaršiu ju tak čakala neskutočne náročná úloha, získať na svoje konto nejaký ten skalp. Napriek evidentnej snahe sa jej to síce nepodarilo, ale súperov mala naozaj veľmi náročných. Prvom zápase išlo céčko v stopách déčka, keď ho prehralo na nulu a po kontumačnej výhre v druhom kole nasledovala ďalšia inkasovaná „štvorka“. Objektíve to ale mali byť presne také jasné zápasy. Vo štvrtom kole sme dokázali na poslednej šachovnici Searom odobrať bod banskobystrickému béčku a keď sa k nemu pridal v piatom kole aj Filipko, vzišla z toho remíza 2:2 proti Dubnici. Nasledovalo spomínané derby proti našim dievčatám a v poslednom kole zápas proti Kežmarku. Prehra najtesnejším výsledkom sa dá pri zostavách oboch družstiev považovať za úspech. Celkovo sa tak céčko umiestnilo na predposlednom 34.mieste, no hlavný cieľ – zbieranie skúseností – naplnilo do bodky. Hlavným zberačom bodov bol Sear, ktorý získal tri. K nemu pridal jeden bod Filipko a ešte o pol bodu viac Shabir.
Béčko posilnené o Kubka na prvej šachovnici, s následnou trojicou Maťo, Samko a Ninka, mohlo pri zhode okolností atakovať priečky v druhej polovici prvej desiatky a tieto predstavy začali napĺňať už v prvom kole výhrou 4:0. Nasledovalo derby s našim áčkom, kde na prvých dvoch šachovniciach to vyzeralo na nejaké zisky, no napokon rozhodli skúsenosti a bola z toho príliš krutá prehra „na nulu“. V papierovo vyrovnanom zápase tretieho kola sa s béčkom Slovana po remíze 2:2 body delili, kedy uspeli Kubko s Ninkou. V polovici turnaja sa však všetko pokazilo tesnou prehrou proti céčku Humenného. Debakel 4:0 s Kežmarkom síce ešte dal aké také šance na slušný výsledok, no tie boli definitívne pochované v šiestom kole, kedy sme prehry na posledných dvoch šachovniciach nedokázali dorovnať. Výhra v poslednom kole ich tak dostala iba na polovičný zisk bodov. Pri spomínaných deviatich bodoch déčka je desať bodov béčka naozaj málo. Za ziskom 5,5 bodu ktorým prispel družstvu Kubko však zaostal nielen 4,5-bodový Maťo, ale aj trojbodoví Samko a Ninka. Aj keď z pohľadu ich performance ten turnaj nedopadol až tak zle, nejaké tie remízy navyše v jednotlivých zápasoch predsa len v globále chýbali.
Áčko v zostave Samir, Mirko, Vladko a Andrejka malo náročnú úlohu obhájiť posledné tri tituly majstrov SR v tejto súťaži. Navyše ako papierový favorit bolo obľúbeným terčom na to, aby nejaký súper, či celé družstvo, získalo motiváciu navyše. Prvé dva zápasy vyhralo na nulu, no v druhom zápase už spomínaného derby to na 4:0 rozhodne nevyzeralo. Výhra 3:1 proti Banskej Bystrici bola taktiež fajn, aj keď Andrejku táto nečakaná strata isto netešila. Vo štvrtom kole mal prísť podľa papierov prvý náročnejší zápas a už ten sme nezvládli. To, že Samir bude mať náročnú úlohu zastaviť Jerguša, bolo očakávané. No na zvyšných troch šachovniciach mal byť zisk minimálne 2,5 bodu relatívne v pohode. Vladko však žiaľ začal svoj turnajový time-out a tak sme nakoniec iba remizovali a zbytočne prišli o dva body. V piatom kole prišlo na súboj dvoch najvyššie nasadených družstiev a stretnutie mohlo skončiť všetkými troma výsledkami. Nakoniec sa na nás usmialo šťastie, keď ku Andrejke a Mirovi pridal potrebnú remízu čiernymi Samir. V predposlednom kole bolo na programe bratislavské derby, pričom víťazstvo v tomto zápas mohlo nasmerovať jeden či druhý tím až veľmi blízko k titulu. Zápas sa pre nás vyvíjal absolútne tragicky, keď najprv zaváhala Andrejka a potom aktívne rozohranú partiu s obeťou dvoch nepodstatných pešiakov a následnej obeti figúry nedotiahol do konca Vladko. Výmena ťahov viedla ku obratu a smutnému stavu 0:2. Na jednotke mohla partia skončiť všelijako, no na dvojke sa Mirovi vymkla spod kontroly jeho pozičná prevaha a súper dostal technicky hladko vyhranú partiu. Navyše mal oproti súperovým ôsmim minútam rádovo sekundy. Na jednotke medzitým prišiel Samir o pešiaka a tak som s vedomím 0:4, prípadne nejakou miernejšou prehrou, odišiel šetriť svoje nervy mimo hracej miestnosti. Výsledku 2:2 som neveril ani pár minút po tom, čo som sa to dozvedel. Caissa stála neskutočne na našej strane a tak sme ju už posledné kolo jednoducho nemohli uraziť. Nakoľko mali reálnu šancu na titul tri družstvá, išlo iba o to, kto ustojí tento tlak a kto nie. Nakoniec najviac zaváhal práve Slovan, keď sa jeho opory zo zápasu s nami nespamätali a takmer prehrali aj v poslednom kole. Tam mali zasa kopec šťastíčka práve oni a napokon udržali aspoň bronz. Druhá skončila Žilina, ktorá na nás strácala pol bodu skóre a tak nám stačilo zopakovať ich výsledok. Keďže na tretej šachovnici uhrali bod ich súperi, nám stačilo 3:1. Napokon sme turnaj zakončili štýlovo výhrou 4:0 nad Doprastavom a získali štvrtý titul v rade. Jednoznačne však bol najviac vydrený a najviac šťastný. Samir tradične spoľahlivo ustál prvú šachovnicu, keď okrem prehry proti Žiline stratil už iba jednu remízu. Miro sa rozlúčil ziskom 7/7 zo staršími žiakmi štýlovo dvoma zlatými medailami (za družstvo aj za šachovnicu). Súperi ho však dosť vytrápili. Vladko začal turnaj skvele, no od štvrtého kola sa zasekol a jeho kríza trvala príliš dlho. Andrejka taktiež isto očakávala viac ako päť bodov, no ako družstvo to dokázali zvládnuť. O rok však Miro končí a už teraz musia pracovať na tom, aby ho vo štvorici s Maťom dokázali nahradiť a skúsili natiahnuť našu unikátnu sériu.
Po turnaji sme sa rozlúčili s Dominikou, ktorá si to namierila do Chorvátska a s Grétkou, ktorá odcestovala na sobotné MSR v modernej gymnastike. Vrátili sme sa na chatu, kde sme sa vrhli na prípravu večere pod vedením šéfkuchára Shapoora Sahidiho za výraznej asistencie ďalších účastníkov výpravy. Kým sa kačice piekli v trúbach, pripravovali sa zeleninové šaláty a ryža palav, dvoma autami sme z vlakovej stanice vyzdvihli ďalšiu sedmičku účastníkov výpravy – Aničku, Sophiu, Teu, Igora, Mareka, Maťa a Peťa. Následne sa už oddychovalo a pripravovalo sa na druhé náročné podujatie. Ako to dopadlo? To sa dozviete až v ďalšom článku.
MSR družstiev starších žiakov (35 družstiev): KŠN Bratislava A (FM S.Sahidi 5,5b/7, M.Macko 7b/7, V.Bochnička 4b/7, A.Slabá 5b/7) 17b/21 1.miesto, KŠN Bratislava B (J.Šošovička 5,5b/7, M.Šándor 4,5b/7, S.Havalda 3b/7, N.Kubíková 3b/7) 10b/21 18.miesto, KŠN Bratislava D (S.Bochničková 2b/6, G.Kapolková 2b/6, N.Havaldová 2b/6, A.Kapolková 1b/6) 9b/21 26.miesto, KŠN Bratislava C (D.Jurášová 0b/6, F.Štelbaský 1b/6, Sh.Sahidi 1,5b/9, Se.Sahidi 3b/6) 4b/21 34.miesto
Online prenos: web ŠK Ružomberok
Čítať ďalej: 26.5.2017 – MSR mládeže v šachu družstiev starších žiakov, Ružomberok
21.5.2017 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
Dňa 21.5.2017 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie nám celkom prialo a tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 24 hráčov. Vietor sa síce najmä v úvode podujatia prihlásil ku slovu zhodením nástenky, či nadvihnutím plastových šachovníc aj s figúrkami, no po ich uchytení už bolo všetko v najlepšom poriadku.
Záujem okoloidúcich tradične splnil očakávania a mnoho z nich sa chcelo pridať do turnaja aj priamo na námestí, no z kapacitných dôvodov to už nebolo možné (už pred turnajom sme totiž museli odmietnuť množstvo ďalších záujemcov). Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska, si tak aspoň mohli zahrať na pripravených štyroch voľných šachovniciach. Na nich si mohli zmerať sily s Maťom ako zástupcom KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. No ukázalo sa, že vzhľadom na vysoký dopyt bolo napokon aj týchto voľných šachovníc málo. Aktuálne nás limituje najmä počet stolíkov a stoličiek, ďalšie šachovnice by sa totiž isto našli.
Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho obsadzovali minimálne a aj to našimi najmladšími. Cieľom bolo totiž nechať čo najviac voľných miest pre ostatných, optimálne neregistrovaných hráčov. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu. Ten sme využili pomocou dvoch plagátov formátu A3, na ktorých bola v krátkosti prezentovaná aktuálne prebiehajúca sezóna 2016/2017.
Podujatie otvorila vedúca oddelenia kultúry MČ Bratislava – Staré Mesto, pani Mgr. Ľubica Janegová a po mojich pár slovách som odovzdal slovo medzinárodnému rozhodcovi Rastislavovi Diviakovi, ktorý oboznámil hráčov turnaja s jeho pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov. Dokonca sa ozval aj potlesk.
Turnaja sa zúčastnilo aj mnoho detí a v globále boli úspešné, keď obsadili okrem iného aj tretie, štvrté či piate miesto. V päťkolovom turnaji sa napokon z prvého miesta mohol tešiť Ladislav Ochrana (ŠK Strelec Devínska Nová Ves), ktorý zvíťazil systémom štart – cieľ a získal plný počet bodov. O tom, že to bolo zaslúžené svedčí aj fakt, že od druhého kola dostal až štyroch hráčov, ktorí skončili napokon v prvej šestke. Druhé miesto pre seba vybojoval Ladislav Začka (ŠK Krasňany), ktorý prehral iba s víťazom. Tretí skončil ziskom 3,5 bodu a najlepším pomocným hodnotením Šimon Šalgovič (ŠK Doprastav Bratislava). Najlepším neregistrovaným hráčom sa stal Viliam Ondo, ktorý ziskom troch bodov vybojoval celkové ôsme miesto. Spolu s víťazom turnaja tak po ukončení turnaja prevzal víťazné poháre z rúk starostu Mgr. Radoslava Števčíka. Výsledky a losovanie jednotlivých kôl boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú vážnejšiu problémovú situáciu. Naopak, oproti plánovanému rozpisu sme skončili s miernym predstihom a to býva skôr raritou.
Od tretieho kola až do konca podujatia sme mali medzi sebou aj zástupcu zo San Diega (USA), ktorý odohral viaceré partie na voľných šachovniciach a ľutoval, že sa nestihol zúčastniť turnaja. Celkovo bol však veľmi spokojný že v Bratislave zažil aj takéto nečakané a milé nedeľné popoludnie.
Program podujatia sa odovzdaním pohárov víťazom neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Jej aktérmi boli víťaz turnaja a slovenský veľmajster Igor Štohl. Záznam ich partie:
Ladislav Ochrana – GM Igor Štohl, Bratislava 21.5.2017
1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jc3 Sb4 4.a3 Sxc3+ 4.bxc3 b6 5.Sg5 h6 6.Sxf6 Dxf6 8.e4 d6 9.Df3 Dxf3 10.Jxf3 Sb7 11.Sd3 Jc6 12.d5 Je5 13.Jd4 Ke7 14.Ke2 c6 15.g3 cxd5 16.cxd5 Vac8 17.dxe6 fxe6 18.Vac1 Vc5 19.Ke3 Vhc8 20.Je2 Jc4 21.Sxc4 Vxc4 22.f3 Va4 23.Va1 Vc5 24.Vhc1 Vca5 25.Vc2 Vxa3 26.Vxa3 Vxa3 27.Jd4 Va1 28.Jb3 Ve1+ 29.Kd2 Vb1 30.Va2 Sxe4 31.Vxa7+ Kf6 32.Jd4 Sd5 33.Vd7 Vb2+ 34.Ke3 Vxh2 35.Vxd6 Vb2 36.f4 Vg2 37.Vxb6 Vxg3+ 38.Kd2 g6 39.Je2 Vg2 40.Ke3 h5 41.Vb4 h4 42.f5 h3 43.Vh4 h2 44.fxe6 h1D a biely sa vzdal.
Po jej ukončení sa veľmajster Štohl ujal komentovania na demonštračnej šachovnici. Záujemcom pútavo vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver a pridal aj pár komentárov z histórie.
V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Igorovi Štohlovi za ochotu zúčastniť sa tohto podujatia, hlavnému rozhodcovi podujatia Rastislavovi Diviakovi za bezproblémový priebeh celého turnaja a Martinovi Šándorovi, ktorý si ako jediný našiel čas a proti okoloidúcim záujemcom odohral množstvo partií. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu v tomto kalendárnom roku, nakoľko najbližší termín by mal byť niekedy v prázdninových mesiacoch.
Na záver ešte pár slov o našich účastníkoch tejto akcie.
Alžbetka dostala v prvom kole súpera „inej váhovej kategórie“ a prehra bola viac menej povinnosťou. Potom absolvovala dve neúspešné derby proti Maxovi a Natálke. Keďže sa jej ani v posledných dvoch kolách nepodarilo zvíťaziť, tešiť ju mohol iba neoficiálny titul najkrajšieho účesu v turnaji J
Max mal rovnaký štart ako Alžbetka, keď na neskoršieho víťaza jednoducho nemal nárok. Po výhre s Alžbetkou dostal v treťom kole super rýchly mat a bodovať sa mu nepodarilo ani v posledných dvoch kolách. Pomohol však pri organizácii podujatia a to sa cení.
Grétka si z turnaja urobila klasickú hojdačku keď všetky partie bielymi vyhrala a všetky čiernymi prehrala. Škoda len, že turnaj začala čiernymi figúrami. V poslednom kole si v priamom súboji s Ninkou vyjasnili, ktorá skončí v prvej polovici.
Natálka prvé dve kolá prehrala, no kožu nepredala lacno a v dlhých partiách súperom riadne zatápala. Na záver dostala tri dievčatá. Najprv zdolala Alžbetku, no potom jej Grétka za sestru vrátila požičané. Výhrou v poslednom kole sa dostala na dva body.
Ninka pokračovala vo svojom rozpačitom výkone z Brezovej pod Bradlom a v turnaji nedostala žiadneho ratingovo silnejšieho súpera. V závere sa však vytiahla na tri body, ktoré jej zabezpečili prvú polovicu tabuľky. Je fajn, že má týždeň času na odreagovanie a v Ružomberku bude môcť ísť opäť naplno, tak, ako ju poznáme z Tatralandie či z Bratislavy.
Rapid turnaj (24 hráčov): N.Kubíková 3b/5 11.miesto, N.Havaldová 2b/5 18.miesto, G.Kapolková 2b/5 19.miesto, M.Balšan 1b/5 22.miesto, A.Kapolková 0b/5 24.miesto
Čítať ďalej: 21.5.2017 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
20.5.2017 – Spektrum chess, Žilina
Séria turnajov základnej časti GPX bude popri Brezovej pod Bradlom finišoval aj v Žiline piatym turnajom v rámci žilinskej série Spektrum chess. Turnaja sa zúčastnila Simonka v snahe dohnať chýbajúcich pár bodíkov na postup do semifinále. V prvom kole si poradila bielymi proti neskoršiemu piatemu hráčovi turnaja, pre ktorého to bola jediná prehra v turnaji a v druhom kole zdolala čiernymi nasadenú dvanástku podujatia. Následné dve veľmi dobre rozohrané partie žiaľ nedokázala dotiahnuť do konca a podľahla nasadenej osmičke (a neskoršiemu víťazovi turnaja) a nasadenej dvojke. Klesla tak na 50 percent a semifinálové brehy sa začali postupne vzďaľovať. Záverečné tri kolá jej však vyšli úplne dokonale, keď po výhre bielymi v tom piatom následne zdolala aj turnajovú desiatku a sedemnástku turnaja. Ako číslo 35 zo štartovej listiny sa tak vytiahla na skvelé dvanáste miesto a odohrala turnaj na úrovni performance 1418. Skvelé partie proti náročným súperom jej priniesli zaslúžený postup do semifinále!
Turnaj GPX (94 hráčov): S.Bochničková 5b/7 12.miesto (2.miesto v kategórii D11)
20.5.2017 – O pohár Bradla, Brezová pod Bradlom
Séria turnajov základnej časti GPX finišovala podujatím v Brezovej pod Bradlom. Organizačný tím pod taktovkou Tomáša Peričku sa tak mohol pripraviť na vysokú účasť, no napokon sa turnaja zúčastnilo iba 42 hráčov. O čo menej detí, o to rýchlejšie turnaj prebehol. Medzi kolami si deti krátili čas stolným tenisom, stolným futbalom a rôznymi doskovými hrami, ktoré mali v rámci CVČ k dispozícii. Okrem bagiet padlo počas turnaja za obeť aj 15 kilogramov jabĺk. Poďme však už k našej šachovej účasti...
Sophinka vstúpila do turnaja raketovo, keď prvú partiu prehrala za pár ťahov. Nasledovala kontumačná výhra a po nej začala stúpať úroveň jej hry predsa len pomaly smerom nahor. Po dvoch prehrách zvíťazila v dlho hranom derby s Alžbetkou. V siedmom kole pridala ešte jednu remízu a vylepšila si tým svoj rekord z debutu na turnajoch GPX o 1,5 bodu. Jej pomocné hodnotenie ukazuje, že zo záveru výsledkovej listiny mala najťažší žreb. Nepredviedla síce výkon zo svojho posledného vystúpenia v Bratislave, ale keďže odohrala iba svoj tretí turnaj vôbec, úspechom je aj nemiznúci úsmev na perách po každej prehre.
Alžbetka sa rozbiehala oveľa pomalšie, keď v prvých piatich kolách nebodovala vôbec. Po spomínanom prehranom derby proti Sophinke však prišla jej silná séria. Po výhre v šiestom kole pridala v siedmom remízu a v ôsmom všetko zakončila druhou výhrou. Škoda, že záver nedotiahla do konca, no maximálny počet bodov z turnaja GPX si dokázala obhájiť. Pre obe dievčatá platí, že pri zvýšenej pozornosti budú vybojované body naskakovať oveľa rýchlejšie.
Grétka začala turnaj výhrou, čo sa jej bežne nestáva. V drvivej väčšine prípadov sa totiž oveľa ťažšie rozbieha. Premožiteľa však našla už v nasledujúcom kole a žreb sa s ňou nemaznal v kole treťom, kedy podľahla neskoršiemu víťazovi turnaja. Nasledovali však dve výhry a pozíciu v prvej polovici tabuľky si udržala aj remízou v šiestom kole. V posledných troch kolách získala iba jednu výhru, no podľahla v nich dvom hráčom, ktorí napokon skončili v prvej desiatke. Škoda najmä posledného kola, pretože mala možnosť si zlepšiť svoje osobné maximum. No aj jej pomocné hodnotenie hovorí, že odohrala kvalitný turnaj.
Shabir síce prehral v prvom kole, no nasledovali dve výhry a návrat do popredia turnaja. Po nich síce prišla séria dvoch prehier, no po nich sa opäť začal štverať nahor, keď najprv zdolal Sophinku a v siedmom kole bol taktiež úspešný. V posledných dvoch kolách dostal dve sestry a pokým v ôsmom čiernymi úspešný nebol, v poslednom bielymi dokázal zvíťaziť. Päť bodov je jeho nové maximum a tak nemôže byť zo svojim výsledkom nespokojný.
Ninka mohla mať pred štartom vysoké až najvyššie ambície. Prvý šrám utrpela už v úvode, keď vzhľadom na priebeh partie zázračne vybojovala aspoň remízu. V partii z druhého kola predviedla dokonalú spoluprácu a súperke asistovala pri svojej vlastnej prehre. Výhra z tretieho kola trochu pofúkala boľačky, no prehra vo štvrtom bola už jasným znamením, že dnes to jednoducho nepôjde. V ďalších piatich kolách sa jej však podarilo vybojovať štyri víťazstvá a vytiahnuť sa smerom nahor, no od spokojnosti mala po turnaji určite ďaleko.
Sear začal z našich najlepšie a to dvoma výhrami. Po nich síce prehral v treťom a v piatom kole bielymi figúrami, no všetky ostatné partie až do toho ôsmeho vyhral. Už v tom čase tak prekonal svoj osobný rekord z turnaja v Modranke o celé dva body. Pred posledným kolom sa tak ocitol na štvrtom mieste a na druhej šachovnici skrížil zbrane s najvyššie nasadeným hráčom turnaja. Favorit sa však prekvapiť nenechal a kým pre seba zabezpečil celkové tretie miesto, Seara odsunul nižšie. Našťastie však iba mierne, na skvelé piate miesto. A to môžeme považovať za veľký úspech.
Turnaj GPX (42 hráčov): Se.Sahidi 6b/9 5.miesto, N.Kubíková 5,5b/9 12.miesto, Sh.Sahidi 5b/9 18.miesto, G.Kapolková 4,5b/9 21.miesto, A.Kapolková 2,5b/9 39.miesto, S.Valentová 2,5b/9 40.miesto
Čítať ďalej: 20.5.2017 – O pohár Bradla, Brezová pod Bradlom
17.5.2017 – Prednáška GM Jána Plachetku, Bratislava
V priestoroch budovy Doprastav a.s. sa uskutočnila prednáška prvého slovenského veľmajstra - Jána Plachetku. Jej názov bol „Ako sme získali striebornú medailu na olympiáde“ a témou jeden z najväčších šachových úspechov bývalého Československa, keď v roku 1982 šestica reprezentantov vrátane pána Plachetku získala vo švajčiarskom Luzerne strieborné medaily. Akcie sme sa zúčastnili spolu so Samirom a hŕstkou ďalších poslucháčov. Na záver iba krátke povzdychnutie nad tým, že ani propagácia akcie, zaujímavá téma a legenda slovenského šachu nepritiahli z Bratislavy a blízkeho okolia viac záujemcov.
Čítať ďalej: 17.5.2017 – Prednáška GM Jána Plachetku, Bratislava
13.5.2017 – Memoriál Richarda Rétiho, Pezinok
Jedenástym ročníkom pokračoval Memoriál Richarda Rétiho a v takmer stočlennej štartovej listine našu účasť na ňom zabezpečili Maťo s Vladkom.
Maťo síce v prvom kole svojmu súperovi podľahol, no vzápätí dokázal ďalších dvoch súperov a získal s nimi jednu remízu a jednu výhru. Škoda dvoch prehier v strede turnaja, no dokázal ich vykompenzovať dvoma výhrami a opäť sa dostať do stredu tabuľky. Z posledných dvoch partií síce získal iba jednu remízu, no ani tento výsledok sa nedá považovať za neúspech. Maťo odohral slušný turnaj a jeho performance zodpovedá jeho ratingu.
Vladkov vstup do turnaja taktiež nebol úspešný. Po prvej prehre však prišla séria troch víťazstiev v rade a tá ho katapultovala až na deviatu šachovnicu. Na nej pokračoval v dobrých výkonoch, keď dokázal s favoritom remizovať dokonca čiernymi. Z nasledujúcich dvoch prehier bola tá druhá zbytočná, no žiaľ ani kvalita navyše mu nepomohla. Po poklese do stredu tabuľky dokázal zabrať v závere, keď najprv vybojoval remízu a v poslednom kole vo vyrovnanej partii dokonca zvíťazil. Súpera tak prehliadnutie vidličky prišlo príliš draho. Zisk piatich bodov a výkon na úrovni 2049 sa dá jednoznačne považovať za kvalitný výsledok.
Rapid turnaj (96 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 33.miesto, M.Šándor 4b/9 63.miesto
13.5.2017 – Medzinárodný žiacky turnaj, Lysá pod Makytou
Na Považie cestovali Ninka so Simonkou, aby odohrali jeden z posledných turnajov základnej časti tohtoročnej GPX. Ako čerstvé fide elistky boli nasadené veľmi vysoko v štartovej listine a boli sme zvedaví, nakoľko sa im toto postavenie podarí udržať. Do turnaja vstúpili obe dvoma výhrami v rade, no žiaľ v treťom kole obe svoje partie prehrali. Simonka dlho odolávala nasadenej turnajovej dvojke, keď jej podľahla až v samotnom závere, no Ninka si pripísala na svoje konto úplne zbytočnú prehru. Vo štvrtom kole sa obe výhrami opäť vytiahli v celkovom poradí do vyšších sfér. Tam sa ale ich spoločná cesta rozdelila. Simonka z dvoch dobre rozohraných partií získala iba jedinú remízu, keď najprv si namiesto prechodu do vyhranej pešiakovej koncovky nechala dať mat a následne patovala súperku v obave pred spadnutím zástavky na hodinách. Až suverénnou výhrou v poslednom kole dostala opäť nahor, na celkové 18.miesto. Ninka pokračovala vo víťaznej sérii aj v piatom a šiestom kole a do posledného kola tak bojovala o medailu. Po prehre v poslednom kole síce klesla až na začiatok druhej desiatky, konkrétne na 12.miesto. Napriek tomu však mohla byť spokojná jednak ziskom striebra v kategórii dievčat do 11 rokov a aj viacmenej istým postupom do semifinále svojej kategórie. Simonka síce stratu na semifinále stiahla, no bude ešte musieť zabojovať v poslednom možnom termíne. A my veríme, že sa jej to nakoniec podarí.
Turnaj GPX (82 hráčov): N.Kubíková 5b/7 12.miesto (2.miesto v kategórii D11), S.Bochničková 4,5b/7 18.miesto
Čítať ďalej: 13.5.2017 – Medzinárodný žiacky turnaj, Lysá pod Makytou
13.5.2017 – O pohár starostu obce Osuské, Osuské
Séria turnajov GPX mládeže pokračovala aj v Osuskom a v zozname prihlásených sme mali Filipka. Tomu sa však v prvej polovici turnaja vôbec nedarilo podľa jeho predstáv a nič na tom nezmenila ani výhra v druhom kole. Okrem nej si totiž na konto pripísal iba štyri prehry. Po postupnom prepade až na poslednú šachovnicu si však povedal, že je na čase zabrať a v záverečných štyroch kolách vybojoval tri výhry a vytiahol sa na konečné 41.miesto. K zázračnému obratu isto pomohli aj „tradičné osuské“ palacinky, na ktoré bol neustále nekončiaci rad J
Turnaj GPX (58 hráčov): F.Štelbaský 4b/9 41.miesto
Čítať ďalej: 13.5.2017 – O pohár starostu obce Osuské, Osuské
13.5.2017 – O putovný pohár starostu Dúbravky, Bratislava
V bratislavskej Dúbravke sa uskutočnil turnaj pre deti do 16 rokov s obmedzením ratingu na maximálne 1600. Svoje zastúpenie v ňom sme mali aj my, keď sa ku „skúsenej“ Alžbetke pridali dvaja debutanti – Andrej a Nasťa.
Prvé dve kolá sme si veľa radosti neužili, keď Andrej aj Nasťa na svojich silnejších a skúsenejších súperov nestačili a Alžbetka vybojovala iba remízu, keď jej súper dal pat. V treťom kole sa mohli Andrej s Nasťou tešiť zo svojich prvých turnajových víťazstiev, kým Alžbetka na súpera nestačila. Vo štvrtom kole si trojica úlohy vymenila a prvú výhru v turnaji zaznamenala Alžbetka, v piatom kole zasa pridala celý bod Nasťa. V poslednom kole pred obedňajšou prestávkou sa obom dievčatám podarilo remizovať. Kým Alžbetka pat dostala, Nasťa ho bohužiaľ súperovi dala - v pozícii s dvoma dámami a dvoma vežami navyše. Po obedňajšej prestávke sa naštartoval Andrej, keď zvíťazil nielen v siedmom kole, ale aj v súrodeneckom derby. Vo veľmi dlhej a vyrovnanej partii napokon rozhodlo to, že Nasťa urobila tretí nemožný ťah skôr. Alžbetka po prestávke pridala výhru a následne dostala tretí pat v turnaji. Žeby svojich súperov nejako hypnotizovala? V poslednom kole sa podarilo naplno zabrať iba Nasti, čo ju nakoniec vytiahlo až na delené tretie miesto v kategórii dievčat.
Ako to už na týchto turnajoch býva, celá trojica striedala silnejšie a slabšie chvíle. Pozornosť však kolísala na oboch stranách šachovnice. Pre všetkých však bol tento pekný a pohodový turnaj veľmi cennou školou. Nasťa s Andrejom získali pri svojej turnajovej premiére viac bodov ako sa dalo očakávať a Alžbetka si taktiež zlepšila svoje doterajšie maximum, takže s výsledkami môžeme byť určite veľmi spokojní.
Rapid turnaj (28 hráčov): Ana.Globa 3,5b/9 22.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), A.Kapolková 3,5b/9 24.miesto, And.Globa 3b/9 25.miesto
Čítať ďalej: 13.5.2017 – O putovný pohár starostu Dúbravky, Bratislava
10.5.2017 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Svojim predposledným podujatím v tomto roku pokračovala séria turnajov pre začiatočníkov. Na podujatí sa z rôznych dôvodov nemohlo zúčastniť minimálne šesť hráčov a tak bola naša účasť tentoraz výrazne nižšia ako bývalo v posledných turnajoch zvykom. O čo najlepšie umiestnenia sme napokon bojovali v zložení Natálka, Sophinka a Samko.
Natálka začala turnaj úvodnými dvoma prehrami, na ktoré však dokázala vzápätí odpovedať dvoma výhrami v rade. Najmä druhá výhra môže patriť medzi kuriozity, pretože v koncovke veže proti veži a jazdcovi najprv súperovi vzala jazdca a následne aj vežu. Nemožné? Na turnajoch začiatočníkov takéto slovo nepoznajú... V záverečných troch kolách sa jej však šťastena odvrátila bokom, keď sa nepodarilo získať už ani jedinú remízu. Pozície na šachovniciach boli aj na viac, no realita bola krutá. Myslím, že v jej prípade môžu byť výsledky už iba lepšie a oveľa lepšie. Nie je každý deň nedeľa a včera bola streda J Natálka však celkový výsledok brala športovo a tak to má byť.
Sophinka taktiež v prvých dvoch kolách neuspela, no pri jej iba druhej účasti na šachových turnajoch sa to dalo čakať. Napriek tomu ale v jednej z nich prekročila čas s dámou navyše. V treťom kole dostala „bod zdarma“, keď sa pre ňu nenašiel súper. Prišla séria ďalších dvoch prehier, no vo štvrtom kole súpera opäť zachránili šachové hodiny a v piatom súperovi nevzala súperovi zadarmo ponúkanú dámu a tá jej napokon dala mat. V šiestom kole remizovala, keď v priebehu partie nevyužila viacero možností na mat prvým ťahom, partia sa otočila, no súper ju v samotnom závere dostal do patu. Caissa mu tak opätovala jeho neustále rečnenie pri partii, hlasné búchanie do hodín a neustále stláčanie hodín druhou rukou. Jednoducho karma... V poslednom kole dokázala vybojovať svoje prvé (a zďaleka isto nie posledné) víťazstvo na šachových turnajoch, keď súpera zmatovala štýlovo ťahom gxh8D# Oproti svojmu poslednému vystúpeniu hrala o 1-2 levely vyššie, keď vyvíjala figúry, centralizovala ich, bola oveľa viac pozornejšia čo sa týka brania súperových figúr a dozerania na tie svoje. Dva a pol bodu bolo preto plne zaslúžených a keď k tomu prirátame všetky nevyužité možnosti... Jednoducho skvelé zlepšenie J
Samko začal turnaj iba o niečo lepšie ako dievčatá a po prehre na čas v prvom kole v tom druhom iba remizoval. Našťastie sa potom správne naštartoval a už sa iba čakalo, kedy sa zastaví a či vôbec. Odohral viacero pekných partií a z priebežnej 44.priečky po spomínanom druhom kole sa dokázal sériou piatich výhier vytiahnuť až na šieste miesto. Aké by to bolo, ak by turnaj pokračoval ďalej, to sa už nedozvieme. Za bojovnosť po nešťastnom úvode mu však patrí pochvala a druhá za to, že v poslednom kole až dvakrát využil motív zo štvrtkového tréningu a súpera štýlovo zmatoval.
Turnaj začiatočníkov (57 hráčov): S.Havalda 5,5b/7 6.miesto, S.Valentová 2,5b/7 47.miesto, N.Havaldová 2b/7 50.miesto
8.-14.5.2017 – Záhorácky šachový festival, Senica
V senickom penzióne Atlas sa konajú dva uzatvorené turnaje – s možnosťou uhrať normy GM a IM. V oboch máme napokon zastúpenie aj my, keď ku vopred prihlásenému Marekovi pribudol aj Samir.
Marek výborne odštartoval, keď v prvom kole čiernymi ustál jedného z trojice veľmajstrov a následne absolvoval rannú predohrávku tretieho kola, v ktorej dokázal udržať čiernymi aj ďalšieho veľmajstra. Poobede ho v druhom kole čakal nemenej silný súper a v dlhodobo vyrovnanej partii Marekovi na konci došli sily (alebo zlyhala koncentrácia?). Štvrté kolo malo žiaľ podobný scenár, keď sa v dobre rozohranej partii ku koncu všetko otočilo v prospech jeho súpera. Vo štvrtok doobeda Marek predohrával šieste kolo a bielymi prehral tretí raz po sebe. So súperom sa pustili do jedného z najostrejších variantov vôbec a v závere partie chyboval. Naopak poobede zaznamenal tretiu partiu bez prehry čiernymi. Aj keď vzhľadom na jej priebeh, s veľkou dávkou šťastia. V siedmom kole už Francúzska obrana nepodržala, no v ôsmom kole Marek udržal rovnakými figúrami ďalšieho veľmajstra. Záverečná remíza v poslednom kole bola očakávateľná a napokon bola jeho jediným bodovým ziskom bielymi figúrami a stačila na výsledné ôsme miesto.
Uzatvorený GM turnaj (10 hráčov): FM M.Karas 2,5b/9 8.miesto
Menej úspešný vstup zaznamenal Samir, ktorý čiernymi nestačil na aktuálneho majstra SR v kategórii chlapcov do 12 rokov. V druhom kole dostal šancu na reparát a dokázal ju využiť. V treťom kole sa čiernymi pokúsil dostať do plusu pomocou taktiky, no prehliadnutý medziťah ho stál materiál a napriek čiastočnej kompenzácii už partiu neustál. Následne mal za súpera skúseného moldavského veľmajstra a známeho metodika. Z otvorenia sa dostal bielymi do mierne horšej pozície, no súperova realizácia nebola optimálna a Samir nakoniec dokázal vydolovať cenné víťazstvo. V piatom kole si zmeral sily s olympijským reprezentantom z Česka, ktorý nedávno splnil všetky podmienky na udelenie titulu veľmajstra. Bojovnosť nestačila, keď súper mal partiu od začiatku do konca pod kontrolou a Samira postupne strategicky rozložil. Partia šiesteho kola bola asi najlepším výkonom Samira v turnaji. Postupne súpera zatlačil a kontinuálnou aktivitou na kráľovskom krídle získaval čoraz väčšiu výhodu a po otvorení krajného stĺpca nabrali veci rýchly spád. V siedmom kole sa mu podarilo zachrániť podozrivú pozíciu vďaka jednému zo základných obranných motívov. V predposlednom kole si vybral slabšiu chvíľu a súper ho zaslúžene zdolal. Tak ako Marek, aj Samir posledné kolo rýchlo remizoval a rovnako obsadil výsledné ôsme miesto.
Uzatvorený IM turnaj (10 hráčov): FM S.Sahidi 4b/9 8.miesto
Online prenos na webe SŠZ: Záhorácky šachový festival
Čítať ďalej: 8.-14.5.2017 – Záhorácky šachový festival, Senica
1.5.2017 – Memoriál Dr.Nemca, Bratislava
Na tomto tradičnom podujatí nás zastupovala dvojica Andy a Vladko.
Vladkov extrémne nízky rapid rating mohol súperov miasť a mohol byť výhodou, no napokon sa mu podarilo odohrať iba priemerný turnaj. Všetci deviati súperi totiž patrili do kategórie hrateľných a z týchto partií sa mu podarilo vyťažiť iba polovicu možných bodov. Po slabšom štarte 1/4 síce začal v druhej polovici doťahovať stratený terén, no prehra v poslednom kole ho definitívne odstavila od víťazstva v kategórii žiakov. Naň mu pritom stačila v priamom súboji bielymi remíza.
Andy odohral celý turnaj na prvých desiatich stoloch a po troch úvodných výhrach do neho vstúpil skvele. Potom však nasledovala hojdačka, pričom bielymi figúrami nebodoval do konca turnaja. Škoda, lebo všetky partie mal veľmi nádejne rozohrané a napokon sa rozhodovali až v závere a časový faktor hral výraznú rolu. Do posledného kola mohol dostať aj ľahšieho súpera, no v pekne vedenej partii pol bodu skôr stratil ako získal. Výsledok je tak tiež možné hodnotiť ako priemer. Na vyššie méty je potrebné zlepšiť časovú efektivitu.
Rapid turnaj (72 hráčov): A.Královič 5,5b/9 16.miesto, V.Bochnička 4,5b/9 39.miesto
30.4.2017 – O pohár starostu MČ Bratislava – Nové Mesto, Bratislava
Séria turnajov GPX bude pokračovala opäť aj podujatím v Bratislave, tento raz pod záštitou MČ Nové Mesto. Medzi prihlásenými sme mali napokon až deväť hráčov. Ninka, Simonka a Grétka mohla ukázať, ako využili svoje týždňové pôsobenie na MSR mládeže v Tatralandii, ostatní mali taktiež šancu ukázať čo najlepšie výsledky.
Alžbetka v prvom kole favorita veľmi nepotrápila, no tam sa to ani nečakalo. Od druhého sa však už dala možná výhra očakávať. V priebehu turnaja však vôbec nepôsobila tak sústredene ako počas Hlohovca či posledného turnaja v Bratislave a postupne kráčala od prehry k prehre. V každej partii podložila súperom príliš veľké množstvo materiálu iba preto, lebo si nedávala pozor na súperove možnosti. Napriek tomu sa jej podarilo dohrať turnaj do konca a napriek deviatim prehrám dostať bronzovú medailu v kategórii dievčat do osem rokov. Za snahu bojovať si ju síce zaslúžila, no na body potrebuje dávať oveľa väčší pozor.
Tobiáško mal s Alžbetkou veľmi podobný turnaj. S výnimkou vzájomnej partie s ňou totiž ťahal vždy za kratší koniec a v celkovom súčte mu to zabezpečilo práve onen jeden bod navyše. Rovnako ako Alžbetka si musí dávať pozor najmä na zbytočné podkladanie svojich figúrok. Súperi síce robili veľké množstvo chýb, ale ani to im na prehry napokon nestačilo. Napriek prehrám však odhodlane bojoval ďalej a toto je rozhodne plus na ktorom môže v budúcnosti stavať.
Max začal úvodnou remízou, no následne prišlo v jeho prípade „prekliatie čiernych figúr“. V štyroch partiách turnaja s nimi neuhral ani jedinú remízu. Bielymi však dokázal vyhrať tri partie a do posledného kola mu počítač pridelil opäť biele. Súper bol však nad jeho sily a skončil tak so ziskom 3,5 bodu. Viacero partií mohol vyhrať, ale tak ako u vyššie spomínanej dvojice, stačilo dávať trochu väčší pozor na to, či súper nemá pokryté práve to pole, kam sa práve chystá moja figúra.
Danko mal veľmi slušný vstup do turnaja, keď po výhre v prvom kole síce prehral s favorizovanou Silvinkou, no v treťom kole s veľkou dávkou šťastia dal súperovi mat s dámou menej. Prišla však hluchá séria štyroch prehier a tak sa z kola na kolo prepadal tabuľkou smerom nadol. V posledných dvoch kolách zaznamenal dve výhry a ziskom štyroch bodov sa dostal až na 45.miesto tabuľky a s ním nemôže byť nespokojný. Ako vidno po partiách, každá prehra mu evidentne vadí, ale často ani nemá tušenia, s kým vlastne hral. Nespokojnosť je fajn, no faktom je, že niektorí súperi sú aktuálne jednoducho silnejší.
Natálka začala zbytočnou prehrou v prvom kole, no po nej naštartovala a v nasledujúcich troch kolách dvakrát zvíťazila a k tomu pridala aj jednu remízu. V piatom kole nebola ďaleko od tretieho víťazstva, keď s favorizovanou súperkou urobila nemožný ťah sedem sekúnd pred pádom zástavky svojej súperky. Ak by potiahla čokoľvek podľa pravidiel, pravdepodobne by túto partiu senzačne vyhrala. Po prehre v šiestom kole však pridala dve výhry, dostala sa tým nad 50 percent a prekonala tak aj svoj doterajší osobný rekord. V poslednom kole hrala nielen za seba, ale aj za dievčatá v kategórii do 11 rokov, no keďže so svojou súperkou prehrala, skončila napokon v kategórii druhá a dievčatá v D11 neobsadili prvé tri miesta. Rozhodne však odohrala dobrý turnaj, veď osobný rekord, je osobný rekord.
Grétka bola jednou z trojice našich účastníčok na MSR mládeže a boli sme zvedaví, ako svoje skúsenosti z tohto, výrazne náročnejšieho, turnaja zúročí. Prvé tri kolá síce prehrala, no žreb nemala ľahký. V prvom kole podľa neskoršiemu striebornému medailistovi a v druhom kole v klubovom derby Ninke. V treťom hrala peknú partiu, no záver nevyšiel podľa predstáv a do štvrtého kola sa s ňou žreb taktiež nemaznal. Svoju favorizovanú a oveľa skúsenejšiu súperku však zdolala a začala návrat do turnaja. Po dvoch ďalších výhrach s dievčatami síce v siedmom kole prehrala, no záver mala úspešný. Obe partie zvládla, ziskom piatich bodov si uhrala osobné maximum a skončila napokon štvrtá v kategórii dievčat do 11 rokov.
Simonka bola druhou z vyššie uvedenej trojice a po peknom piatom mieste na MSR mládeže v kategórii dievčat do 10 rokov sme boli zvedaví, ako si v turnaji bude viesť. Po bezpečnej výhre v prvom kole narazila už v tom druhom. Neriešila, čo chce súper a toto sa jej skoro stalo osudným aj v kole štvrtom. Jednoťahovú stratu dámy však súperka nevyužila a druhú šancu v partii už nedostala. Súperi v piatom a siedmom kole však mikulášske darčeky dostali. Ostatné partie však vyhrala a vyrovnala si ziskom šiestich bodov osobné maximum. Okrem toho sa mohla tešiť z druhého miesta v kategórii do 11 rokov. Jej vystúpenie ju dokázalo udržať aj v hre o postup do semifinálového turnaja, kam kvalitatívne nepochybne patrí.
Samko sa na poslednú chvíľu musel vzdať účasti v Tatralandii a tak mal po týždni choroby šancu ukázať čo vie. Prvé dve kolá s prehľadom zvládol, no v ďalších dvoch najprv narazil na turnajovú jednotku a následne prehral aj s hráčkou ktorá sa dostala do záverečnej desiatky. Potom však prišla krásna séria štyroch výhier v rade a súboj o čelné priečky v kole poslednom. Ostáva síce trochu záhadou, prečo sa v partii zrodila predčasná remíza, keď od úvodu mal Samko bielymi slušnú výhodu, no na vyrovnanie svojho osobného maxima a zisku výsledného ôsmeho miesta mu to postačilo. S rezervou.
Ninka odohrala na MSR mládeže osobne veľmi obohacujúci turnaj a bolo otázne, ako sa realizuje počas tohto turnaja GPX. Prvé kolo mala celú partiu miernu výhodu, no súper bránil naozaj kvalitne. Napokon v remízovej pozícii prekročila zbytočne čas, keď sa asi 25 sekúnd bála urobiť ťah. Stačili dva ťahy a bola by remíza. Po prehre sa však nezlomila a po výhre v už spomínanom derby s Grétkou vyhrala aj ďalšie tri partie. Jej pasívnu hru v šiestom kole síce súper potrestal, no ďalšími dvoma výhrami sa dostala do boja o vysoké miesta. Najmä výhra z predposledného kola proti nasadenej jednotke sa isto cení. V poslednom kole získala od úvodu veľkú prevahu a mohla dvakrát získať vežu alebo strelca. Napokon však zahrala pasívne a sama zbytočne stratila figúru. Nevzdala sa však a získala za ňu veľké množstvo pešiakov, výhru mala na dosah ruky, no napokon sa súperi rozišli remízou. Jej to stačilo na osobné maximum, siedme miesto a výhru v kategórii dievčat do 11 rokov. A ak sa zúčastní aspoň jedného turnaja do konca základnej časti, aj na postup do semifinálového kola.
Turnaj GPX (18 hráčov): N.Kubíková 6,5b/9 7.miesto (1.miesto v kategórii D11), S.Havalda 6,5b/9 8.miesto, S.Bochničková 6b/9 14.miesto (2.miesto v kategórii D11), G.Kapolková 5b/9 30.miesto, N.Havaldová 4,5b/9 37.miesto (2.miesto v kategórii D08), D.Štorcel 4b/9 45.miesto, M.Balšan 3,5b/9 53.miesto, T.Štorcel 1b/9 67.miesto, A.Kapolková 0b/9 68.miesto (3.miesto v kategórii D08)
Čítať ďalej: 30.4.2017 – O pohár starostu MČ Bratislava – Nové Mesto, Bratislava
29.4.2017 – Open Cetín, Veľký Cetín
Tretieho ročníka kvalitne obsadeného rapid turnaja s medzinárodnou účasťou a množstvom titulovaných hráčov sa zúčastnil Samir a odohral vydarený turnaj. Po dvoch úvodných výhrach podľahol turnajovej jednotke, no vzápätí si pripísal na svoje konto ďalšie dve výhry. Po následnej remíze a prehre na záver predsa len mohutne zafinišoval a dvoma výhrami v závere sa dostal do prvej desiatky a suverénnym spôsobom tak vyhral kategóriu do 15 rokov. Proti súperom zo Slovenska tak bola jeho bilancia 4/4, piati titulovaní súperi z Maďarska však boli náročnejší (2,5/5).
Rapid turnaj (101 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/9 9.miesto (1.miesto v kategórii U15)
http://chess-results.com/tnr272594.aspx?lan=4
24.04.2017 – Šachový turnaj o pohár rektora STU, Bratislava
V slušne obsadenom turnaji začal Peťo výhrou proti turnajovej jednotke, keď jeho súper chcel v remízovej pozícii príliš veľa. Nasledovala však slabšia séria, kedy v troch kolách uhral iba chudobný polbod. Po kontumačnej výhre však vyhral aj v predposlednom kole a iba nedostatok času mu zabránil zakončiť turnaj hetrikom. Jeho súper vďaka tomu napokon vyhral turnaj, kým Peťo klesol na ôsmu priečku.
Rapid turnaj (13 hráčov): P.Macko 3,5b/7 8.miesto
Čítať ďalej: 24.04.2017 – Šachový turnaj o pohár rektora STU, Bratislava
22.-28.4.2017 – MSR mládeže v šachu, Liptovský Mikuláš
Vopred sa ospravedlňujem čitateľom týchto riadkov, že museli toľko čakať, no po toľkých dňoch absencie bolo nutné dohnať príliš veľa vecí naraz. Verím preto, že nasledujúcimi riadkami uspokojíme aspoň časť z nich a ich telefonické i osobné reklamácie tak budú akceptované...
Majstrovstvá SR mládeže v šachu opäť hostila Tatralandia pod organizačnou taktovkou Liptovskej šachovej školy. Čo bolo už z úvodných propozícií zarážajúce, to bol fakt, že na slovenskom mládežníckom vrcholovom podujatí bol opäť šach až na druhej (ak nie tretej) koľaji a prednosť opäť dostali výletníci, pre ktorých bude hral prím počet účastí v Aquaparku. Nešťastný model z minulých ročníkov bol totiž „vylepšený“ skrátením podujatia o deň a pridaním druhého dvojkola a napriek tomu schválený VV SŠZ. Takto nasledovalo po úvodnom štvorkole hneď ďalšie trojkolo a ako sa ukázalo v mnohých partiách, kvalite hry to nepridalo.
Naše zastúpenie na tomto podujatí bolo suverénne najpočetnejšie v histórii klubu a verili sme, že bude rovnako úspešné ako po minulé roky. Nakoľko ide o najvyššie mládežnícke podujatie u nás, pre mnohých je to vrchol sezóny. Svoj debut zažili Simonka, Grétka, Filipko, Sear a Shabir a svoje druhé majstrovstvá absolvovali Ninka a Tea. Tesne pred podujatím zrušila svoju účasť Sophia z osobných dôvodov a Samka nanešťastie zo štartovej listiny vyškrtli zdravotné problémy. Napriek tomu bola naša účasť až 15-členná! Ostatní už sú skúsení harcovníci a na MSR sú ako doma a tak sme počítali s tým, že nik nebude iba do počtu.
Oklieštené možnosti spojené s minimálnym voľným časom sme využili na jednu návštevu ZOO Kontakt a jednu návštevu aquaparku. Časť výpravy bola jedenkrát v blízkej športovej hale, kde sa venovali stolnému tenisu a bedmintonu.
Perličkami boli sledovania on-line prenosov v kaviarni, kde sme si s pani Šošovičkovou zahrali v reklamnom spote na duálne vzdelávanie, keď som si objednal jelení guláš (ak ho nájdem, zverejním svoje začiatky v showbinzise). Na nezaplatenie je aj historka veľmajstra Igora Štohla, od ktorého som sa dozvedel, že čokoládové veterníky predávajú zásadne iba v páre. Takže ste mohli kúpiť iba dva, štyri a podobne. Asi aby im nebolo na tanieri samým smutno... Verili by ste niekedy, že logiku na šachových majstrovstvách nemáte hľadať? J
Prejdime však už k tomu, prečo sme do Tatralandie išli. Na prvom, druhom aj treťom mieste bol šach. Vzhľadom k početnej účasti bolo nutné rozdeliť sily a preto sme na časť príprav využili externistov. Marek sa pripravoval s veľmajstrom Jánom Markošom, Aničke, Igorovi a Mirovi pomáhal priamo na mieste medzinárodný majster Sergej Berezjuk a Filipko sa pripravoval s Diviakovcami. Všetkým spomínaným patrí veľká vďaka.
Grétka debutovala na MSR mládeže a našim cieľom bolo najmä zažiť atmosféru, získať navyše pozitívnu motiváciu do ďalších mesiacov a pokúsiť sa zlepšiť a naučiť za daný týždeň čo najviac. Kolízia v prvom kole s termínom gymnastickej kvalifikácie na MSR spôsobila (postup jej však neutiekol), že hrala o kolo menej a nakoľko v druhom mala bye-a, odohrala vlastne iba sedemkolový turnaj. V partiách striedala silné a slabšie okamihy. Čo musí isto zlepšiť, to je koncentrácia na každú partiu od jej úplného začiatku. Často totiž partie skončili skôr (napríklad straty figúr) ako začali a samotná bojovnosť už na zvraty nestačila. Čestný úspech zaznamenala v piatom kole, kedy odohrala nielen dlhú partiu, ale zapojila do útoku takmer všetky figúry. Paradoxne, práve vtedy si nechcela obliecť cestou z raňajok na chatku mikinu a tak presedela na raňajkách asi hodinu a išla rovno na kolo. Taktiež v poslednom kole odohrala veľmi dlhú partiu, keď skončila predposledná z celej hracej miestnosti. Za ňou už dohrávala iba Simonka. Posledné miesto je možno trochu kruté, no o rok môže byť všetko úplne inak. Aj keď to už bude v kategórii do 12 rokov...
Simonka bola pre nás čiernym koňom turnaja už pred jeho začiatkom. Výborný vstup do MSR to iba potvrdil, keď prvé kolo zahrala parádnu útočnú partiu a v druhom súperku zmietla v miniatúrke. Tretie kolo na prvej šachovnici proti favoritke celej kategórie vyzeralo dlho výborne a pešiak navyše mohol rozhodnúť, no jedna vážna chyba okamžite otočila hodnotenie pozície. Vo štvrtom kole nevyužila celozápasovú prevahu a aj keď mala v záverečnej vežovej koncovke výhru na dosah, súhlasila s remízou. V piatom kole sa scenár opakoval, keď získala peknou hrou dvoch pešiakov, no súperke umožnila protihru a takmer ju to stálo partiu. Po remíze tak mohli byť napokon spokojné obe. Šieste a siedme kolo boli jednoznačne najslabšou časťou vystúpenia, kedy hrubé chyby ukončili nádejné partie. Na záver turnaja sa však (s pomocou nového plyšového maskota) vzchopila a po výhre v predposlednom kole na záver zdolala v tom záverečnom aj aktuálnu vicemajsterku. Plusom boli výborne rozohrané partie a cit pre figúrky. Mínusom chvíľkové skraty a hra s menším počtom figúr. Po pol roku tréningu a takmer bez turnajovej praxe je nutné povedať, že turnaj sa jej vydaril a ak nepoľaví, o rok môže bojovať ešte o vyššie priečky...
Kategória D10 (13 hráčok): S.Bochničková 5b/9 5.miesto, G.Kapolková 2b/9 13.miesto
Ninka oproti minuloročnému turnaja išla o kategóriu vyššie. Už v prvom kole nebola ďaleko prvotriednej senzácie, kedy mala figúru navyše proti jednej z hlavných favoritiek. Strach z úspech však urobil svoje a partiu prehrala. Všetko si však nahradila výhrami v nasledujúcich dvoch kolách a remíza vo štvrtom bola taktiež papierovým úspechom. Keď v piatom kole zdolala ďalšiu favoritku, mala nečakaných 3,5/5 a šokujúco delila tretiu priečku. Potom však prišla bielymi partia plná strachu a súperka tak dostala bod zbytočne zadarmo, rovnako tak v siedmom kole dostala súperka dva darčeky - jednoťahovú stratu pešiaka a figúry. V ôsmom kole mala naopak šťastie, keď s dvoma pešiakmi menej jej súperka nastavila vežu. Posledné kolo nebola bez šancí na ďalší postup tabuľkou, no v závere bola úspešnejšia jej skúsenejšia súperka. Výsledné 11.miesto je vzhľadom na priebeh turnaja asi minimom a isto chcela viac. Najviac ju brzdilo zbytočne nízke sebavedomie a škatuľkovanie súperiek, niektoré partie rozhodla chvíľková dekoncentrácia. Oproti minulému roku (a vo vyššej kategórii) získala o dva body viac, vyhla sa výhre s bye-om a za odmenu tak získala k 1.5.2017 svoj prvý fide rating 1259. Budúci rok ostáva v tejto kategórii a ak sa rozhodne urobiť pre svoje úspechy počas roka viac ako doteraz, tie isto prídu...
Kategória D12 (17 hráčok): N.Kubíková 4,5b/9 11.miesto
Tea za rok určite popracovala a ako jediná bola v dvoch tréningových skupinách. Tieto MSR tak pre ňu boli zrkadlom, ako veľmi dokáže za 12 mesiacov poskočiť. Vstup do turnaja mala celkom drsný, keď v prvých troch kolách nezískala ani remízu. Dve zo súperiek si však už v minulosti siahli na medaile a tak prehry nemuseli až tak bolieť. Výkonnostne prijateľnejšie súperky totiž mali ešte len prísť. Druhá tretina je vyšla absolútne parádne, keď všetky tri partie vyhrala v miniatúrkach a časovom rozpätí 1-1,5 hodiny. Niekedy som nestihol ani druhú návštevu hracej miestnosti a už tam nebola. Chvíľu napätia pri pohľade do priebežných výsledkov ale vždy vystriedal úsmev. Dotiahnutie sa na 50 percent jej na začiatku záverečnej tretiny, v siedmom kole, pridelilo extrémne ťažký kaliber a výsledok sa dal očakávať. Zadarmo to však nebolo. Škoda ôsmeho kola, kedy bola papierovo najväčšia šanca pridať niečo navyše. V poslednom kole to už bol skôr opäť boj proti veterným mlynom. Oproti minulému roku teda Tea vyhrala o dve partie viac a ako sme už spomínali, bolo to už po šiestich kolách. Takže jej výsledok isto môžeme považovať za čiastkový úspech. Aký skok bude nasledovať o ďalší rok a koľko mu bude ochotná obetovať, to závisí najmä od nej...
Anička po nedávnom turnaji v Pieninách išla na turnaj s malou dušičkou, no o čo menej si verila pred turnajom, o to viac mohla veriť vo svoje schopnosti v jeho priebehu. Prvé kolo zvládla spoľahlivo a na svoje pomery aj dosť rýchlo. Nasledovali dve remízy, pričom v prvej si veľa šancí na výhru nevytvorila, v druhej však po aktívnej hre získala jasnú výhodu a škoda, že sa neodhodlala zahrať variant s dvoma pochodujúcimi čiernymi pešiakmi. Po mäkkom pokračovaní súperka našla betón a remíza bola na svete. Vo štvrtom kole si zaútočila proti čiernemu kráľovi a jediné, čo ju mohlo mrzieť bol fakt, že nenašla pekný vynútený mat. Hneď v ďalšom kole však aktívne obetovala kvalitu a v šiestom a siedmom kole ju čakali dve rozhodujúce partie turnaja. V oboch mala biele figúry a v oboch zahrala veľmi dobre. V šiestom sa výrazne lepšie orientovala proti Sicílskej obrane súperky a v siedmom zatlačila na skalopevný Caro Kann a po zisku pešiaka túto výhodu bezpečne realizovala vo vežovej koncovke. V nasledujúcich dvoch partiách sa taktiež hra odohrávala najmä na polovici jej súperiek a zvládla aj tieto dva kroky. Pocit, že nie je prvou nasadenou jej evidentne vyhovoval. Odohrala veľa aktívnych partií, nebála sa obetovať, nútila súperky ku chybám a body prichádzali. Vzhľadom ku predvedenej hre a náskoku v tabuľke získala oba tituly zaslúžene.
Kategória D18 (6 hráčok): WFM A.Vrtiaková 7,5b/9 1.miesto, L.T.Kolevská 3b/9 6.miesto
Kategória D20 (20 hráčok): WFM A.Vrtiaková 7,5b/9 1.miesto, L.T.Kolevská 3b/9 18.miesto
Searova prvá účasť na majstrovstvách sa upiekla pár dní pred ich začiatkom. Zapisovanie partie mu problémy nerobilo a tak sa mohol vrhnúť do boja. Svoje prvé tri partie ale prehral a svoj bodový zisk prvý raz tak rozšíril až výhrou vo štvrtom kole. Následne síce opäť prehral, no v rozmedzí šiesteho a siedmeho kola zaznamenal dve výhry a začal sa posúvať tabuľkou nahor. Pribrzdili ho však dve prehry v záverečných kolách. Nakoľko išlo o jeho prvé „vážne“ partie v živote, zisk troch bodov je slušným výsledkom. Tak ako vo väčšine partií tejto kategórie rozhodovala najmä koncentrácia a to, kto komu menej podloží a viac vezme. Skúsenosti načerpal, uvidíme, ako ich dokáže pretaviť do svojich ďalších turnajov...
Filipko taktiež tento rok debutoval, no nakoľko už v Tatralandii bol počas minuloročného liptovského festivalu, tento raz už nemal mať problémy s aklimatizáciou. To relatívne rýchlo potvrdil v oboch prvých kolách, kedy porazil svojich súperov a do tretieho kola sa dostal za odmenu na prvú šachovnicu. Proti neskoršiemu majstrovi Slovenska sa nej žiaľ začala jeho štvorzápasová séria prehier. V záverečných troch kolách sa však vzchopil a svoje dve partie bielymi vyhral. Ziskom štyroch bodov stanovil svoj úvodný zárez a uvidíme, ako sa mu bude dariť o rok. Na zlepšenie výsledku bude musieť popracovať na sústredení počas partie a nedávať svojim súperom zbytočné darčeky. Čaká nás teda veľa práce a zaujímavý rok...
Kategória CH08 (22 hráčov): F.Štelbaský 4b/9 13.miesto, Se.Sahidi 3b/9 20.miesto
Po už spomínanej vynútenej neúčasti Samka nás v tejto kategórii zastupoval iba Shabir. Rovnako ako Sear, aj on naskočil do turnajového kolotoča na poslednú chvíľu. Po dvoch úvodných prehrách sa mu podarilo vybojovať v treťom kole remízu. To však bolo žiaľ na dlhší čas všetko, pretože nasledovala séria ďalších troch prehier. Zlepšenie svojho bodového zisku prišlo až v poslednej tretine, kedy vyhral dve z troch partií. Paradoxne, v rovnakých kolách a rovnakými farbami ako jeho mladší brat. Ziskom 2,5 bodu sa tak dokázal bezpečne odlepiť od dna tabuľky a na malú skupinku pred sebou už strácal iba pol bodu. V rámci celkovej sumarizácie u neho platia rovnaké slová ako u Seara o pár riadkov vyššie.
Kategória CH10 (24 hráčov): Sh.Sahidi 2,5b/9 23.miesto
Po minuloročnom striebre bol Vladko jedným z širšieho okruhu favoritov, no v náročnej kategórii kde nikto nikomu nemohol nič garantovať. Kým viacerí favoriti v prvých kolách trpeli a otáčali zle vyvíjajúce sa partie, Vladko si prvé dve kolá prakticky ani nezahral. Preveril ho až súper v treťom kole a po ňom nasledovala korektná, no rozhodne nie krátka, remíza v „derby“ s Kubkom. V originálne rozohranej partii piateho kola na napokon čiernymi so svojim súperom rozišiel remízou. Tým sa ale remízová séria nadobro skončila a v nasledujúcich dvoch kolách si pripísal na konto iba výhry. Tie ho vytiahli až na prvé miesto celkového poradia, no dalo sa tušiť, že posledné dve kolá budú náročné. V ôsmom kole mal všetky predpoklady uspieť a vytvoriť si na čele bodový náskok. Žiaľ ani pre súpera prekvapujúca príprava, ani výrazný časový náskok a privyhraná pozícia k úspechu nestačili. Namiesto ukončenia vývinu a urobeniu jedného či dvoch profylaktických ťahov konal ihneď. Po tomto rozhodnutí ale rýchlo skĺzol na šikmú plochu a už sa na nej neudržal. Zbytočná strata znamenala pád z prvého miesta a boj o medailu. V poslednom kole prichádzali do úvahy viaceré kombinácie, no softvér nám vybral tú najhoršiu - priamy súboj o medailu. Tentoraz prekvapil na začiatku partie súper a dosiahol výbornú pozíciu, no postupne začali obaja pod ťarchou dôležitosti okamihu robiť nepresnosť za nepresnosťou. Pozícia sa niekoľkokrát otočila a poslednú chybu urobil Vladko. Tak ako v kole predtým neurobil logickú profylaxiu, ale rozhodol sa ihneď konať a medailové ambície sa tak razom rozplynuli. Výsledné piate miesto isto nie je hanbou, priam je neskutočne kruté. Vzhľadom k priebehu partií a celého turnaja sa dá označiť naozaj za minimum. Ku slovu tak teraz prichádza najdôležitejšia etapa celého ďalšieho ročného cyklu – poučenie z priebehu turnaja, vyhodnotenie svojej celoročnej práce a plány do budúcnosti. Ako veľmi bude ochotný a koľko z toho urobí sám a dobrovoľne, to vie aktuálne iba on sám...
Kategória CH12 (39 hráčov): V.Bochnička 6b/9 5.miesto
Maťo podával celú sezónu konštantné výkony a bol pripravený zabojovať o svoj najlepší výsledok na MSR. Už v prvom kole však musel výhru doslova vydrieť, keď rýchlo hrajúci súper spáchal malú šachovú samovraždu. V nasledujúcich troch kolách sa mu nepodarilo uspieť naplno, no na rozdiel od partií v minulosti, remízy rozhodne neboli bez boja a končili naozaj až po vyčerpaní všetkých možností. V tomto bol rozhodne evidentný progres. V piatom kole zahral veľmi peknú partiu a svojho súpera, v minulosti dosahujúceho na medailové stupne, strategicky prehral. V šiestom kole čelil turnajovej jednotke a napriek nie ideálne rozohranej partii bojoval a podarilo sa mu partiu výrazne skomplikovať. Súpera dokonca dostal na poslednú minútu pri svojich piatich, no prišiel chvíľkový skrat a vzdanie partie. Nakoľko uveril súperovmu ratingu a nakoľko zle zhodnotil pozíciu, ťažko povedať. Zbytočná prehra mohla byť minulosťou, no ďalšie dve partie boli v jej tieni. Odovzdaný výkon v siedmom kole viedol ku prehre a v ôsmom kole súpera pretlačiť nedokázal. Až v poslednom kole opäť zabodoval naplno. Výsledné dvanáste miesto určite nie je niečo, na čo by bol Maťo pyšný. No ak si z turnaja vezme poučenie a bude bojovať v partiách až do konca a uverí, že hrať a vyhrať sa dá s každým, o rok to bude isto lepšie. O to viac, ak nebude bojovať iba v partiách, ale aj počas celého roka v tréningovom procese...
Samir mal pred turnajom tradičný cieľ, ktorým bol boj o zlato. No už pred štartom bolo jasné, že táto kategória tento rok už nebude iba o súboji dvoch hráčoch, čo sa v priebehu turnaja jasne ukázalo. Prvé tri kolá si svoje povinnosti z pozície favorita splnil, no už tretie kolo bolo prvou vážnou previerkou. Štvrté kolo sa stalo presne to, čo sa stať nemalo a na čo som pred partiou upozorňoval. Zbytočné zjednodušenie a symetrickosť pozície viedli k remíze. V piatom kole prišiel na scénu tradičný súboj dvoch hlavných favoritov v kategórii a v dlhej partii ťahal čiernymi hrajúci Samir za kratší koniec. Po prehre sa mu zlato výrazne vzdialilo, no nádej ešte existovala. Nasledovala relatívne pokojná výhra a v siedmom kole dôležitá partia s dovtedy stopercentným lídrom turnaja. V zložitej partii jeho súper urobil hrubú chybu a nechal stáť figúru zdarma. Nečakaný darček tak opäť otvoril súboj o čelo tabuľky. V predposlednom kole však prišiel nečakane odovzdaný a pasívny výkon a súper ho zaslúžene strategicky prevalcoval. V závere tak bolo nutné na medailu vyhrať a dúfať. V dlhej partii sa podarilo aj to prvé aj to druhé. Bronzová medaila nie je isto nič, čo byť Samira mohlo uspokojiť, no v turnaji sa po celý čas trápil. Ľahkosť bytia z minulých rokov bola skrátka preč. Výsledok bude mať zmysel až keď bude mementom, že stáť na mieste, ani pomaly kráčať vpred, jednoducho nestačí. Najmä, ak súperi utekajú...
Kategória CH14 (42 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/9 3.miesto, M.Šándor 5b/9 12.miesto
Nasadenie v turnaji velilo uhrať bronz a pokúsiť sa pohrýzť dvojicu top favoritov svojej kategórie. Okrem toho mal Miro ešte jeden skrytý cieľ. Vyhrať prvé tri kolá a splniť tak normu pre zisk titulu FM. Tento cieľ splnil už po troch kolách a následne spokojný zdolal čiernymi vo štvrtom kole prvý raz aj jedného z vyššie nasadenej dvojice. Splnil tak do bodky moju predikciu, že štatisticky už nie je možné, aby proti hocakému súperovi prehral toľko partií v rade J V ďalšom kole však už musel zložiť ružové okuliare a spoznal tvrdú realitu, keď síce v partii tlačil koľko mohol, no napokon musel byť maximálne spokojný aj s remízou. S výraznou pomocou súpera ju docielil. Pekná výhra v šiestom kole ho udržala na čele a čakala ho rozhodujúca partia o zlato. Tá sa spočiatku vyvíjala dobre, no postupne čoraz viac získaval pôdu pod nohami jeho súper a Miro utrpel prvú prehru. V posledných dvoch kolách stačilo potvrdiť rolu favorita a bola by z toho isto medaila. Úvod ôsmeho kola k tomu jednoznačne smeroval, no realizácia výhody nebola ideálna a ani zisk pešiaka napokon k výhre neviedol. V poslednom kole si však výhrou bezpečne dokráčal k bronzu. Síce iba o pomocné hodnotenie, ale vzhľadom na priebeh turnaja zaslúžene. Napriek tomu, že v poslednom čase musel ísť u neho šach trochu bokom, možno o to viac mu chutí. Aj preto natiahol opäť svoju medailovú sériu a o rok tomu snáď nebude inak...
Kategória CH16 (37 hráčov): M.Macko 7b/9 3.miesto
Maťo odohral slušný a poctivý turnaj a rozhodne nemusel skončiť uprostred štartového poľa. Už v prvom kole vytrápil Igora, ktorý však lepšie zvládol prechod do koncovky. Druhé kolo bolo v Maťovom podaní povinnou jazdou. Prehru z tretieho kola okamžite kompenzoval vo štvrtom. V piatom si pri ňom vytrpel svoje Jeden z možných adeptov na medailu, keď Maťo čiernymi z otvorenia isto nevyšiel horšie a nebyť zbytočnej výmeny dám a následnej pasívnej hry, mohlo sa schyľovať ku prekvapeniu. Remíza zo šiesteho kola bola jeho prvým ziskom čiernymi figúrami a nadviazal na ňu ďalšou výhrou z kategórie „povinných“. Rozhodujúcim pre postavenie v turnaji sa napokon ukázalo ôsme kolo. V ňom získal pešiaka a aj keď súper za neho mal kompenzáciu, stále to bol pešiak. Postupom času sa však pozícia čoraz viac začínala preklápať na stranu súpera a v koncovke Maťo musel kapitulovať. Výhra v deviatom kole ho vrátila do stredu tabuľky. Ratingovo si mierne polepšil, svoju kožu nepredal lacno nikomu. Škoda nedotiahnutých nádejných pozícií, predsa len, s nejakým pol bodom navyše by bol isto spokojnejší....
Igor si tento rok formu nenaladil optimálne. Isto mal po skvelom minulom roku vysoké ambície, no už ku koncu ligovej sezóny mu začal dochádzať dych a turnaj na Doprastave ako aj tento turnaj tento trend potvrdili. Už prvé kolo sa vytrápil s Maťom a v druhom kole musel dokonca kapitulovať. Po pripustení útoku súpera musel odovzdať dámu a mal za ňu síce dočasne dosť materiálu, no jeho jazdec hľadal oporný bod pridlho. Tretie kolo skončilo veľmi rýchlo, keď súper prišiel už v otvorení o figúru a prehral v miniatúre. Ak by uspel aj vo štvrtom kole, vrátil by sa do čela, pretože vo vyrovnanej kategórii bolo už v úvode veľa remíz. To sa však nestalo a zbytočná strata mu najvyššie méty vymazala. Plánom B mohol byť zázračný finiš a boj o bronz, lenže po výhre v piatom kole dostal v šiestom definitívne KO. Súper podal oveľa lepší výkon a už od otvorenia stál lepšie a neskôr svoju výhodu využil. Ostávalo tak už iba dúfať v záverečných 3/3 a zázrak v podobe zhody výsledkov. Tri body síce Igor napokon získal (aj keď v poslednom kole sa proti svojej mladučkej súperke parádne vytrápil), no zhoda výsledkov neprišla. Naopak, vznikol najhorší možný scenár a tak z toho bolo piate miesto. Nakoľko sa pod jeho výsledky podpísal donedávna pre neho neznámy pocit jedného favoritov kategórie, to vie iba Igor. My budeme iba radi, keď sa zdravo nahnevá a budúci rok sa vráti silnejší. Na šachovnici aj nad ňou...
Marek mal poslednú šancu stať sa majstrom Slovenska v mládežníckych kategóriách. Túto predstavu začať napĺňať miniatúrkou v prvom kole, no následne utrpel dva remízové šrámy a to sa v prvej tretine nestretol ani s jedným z približne desiatky adeptov na medaile. Po výhre vo štvrtom kole nasledovala útočná partia v tom piatom a na jej konci efektná krížová väzba. Šieste kolo bolo v znamení oťukávania a čakania na chybu, ktorej sa však ani jeden z vedúcej dvojice hráčov nedopustil. Kým čierny si udržal náskok a viac menej si tak zabezpečil zlato v kategórii do 20 rokov, na Mareka sa dotiahla dvojica prenasledovateľov a obaja ho čakali v nasledujúcich dvoch kolách. A ako sa neskôr ukázalo, obaja čiernymi figúrami. Caissa sa na neho usmiala v siedmom kole a napriek zle rozohranej partii v nej dokázal naplno bodovať, keď súpera zradil najmä taktický postreh. Kľúčová partia z ôsmeho kola sa Marekovi vydarila a z jeho turnajovej tvorby sa mi páčila najviac. Aktívna hra a postupné zosilňovanie pozície slávili úspech. Po nej bol už jednou nohou majstrom a mohol čakať, či sa líder turnaja nepomýli. Ten síce po boji iba remizoval, no Marekovi sa nepodarilo uplatniť kvalitu a napokon partiu dokonca prehral. Napriek tomu sa stal majstrom SR v kategórii do 18 rokov a medzi juniormi skončil na druhom mieste. Jeho domáca intenzívnejšia príprava pred turnajom tak slávila zaslúžené ovocie. Otázkou ostáva, či by to zvládol aj celoročne a ak áno, aký veľký by bol následný výkonnostný posun smerom nahor...
Kategória CH18 (23 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 1.miesto, I.Lintner 6b/9 5.miesto, M.Starovič 4,5b/9 13.miesto
Kategória CH20 (32 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 2.miesto, I.Lintner 6b/9 6.miesto, M.Starovič 4,5b/9 18.miesto
Aby bola dokumentácia z podujatia kompletná, videá z neho nájdete tradične v sekcii Linky / Videá...
Čítať ďalej: 22.-28.4.2017 – MSR mládeže v šachu, Liptovský Mikuláš
13.-17.4.2017 – 38.ročník Turnaja šachových nadejí, Frýdek-Místek – Česká republika
Na medzinárodnom turnaji na severe Moravy, organizovanom Beskydskou šachovou školou, nás reprezentovali Vladko a Simonka. Pre oboch to bola zároveň posledná ostrá skúška pred blížiacimi sa MSR mládeže.
Simonka absolvovala svoj prvý medzinárodný turnaj a tak naše očakávania nemohli byť prehnané. V prvej polovici turnaja bol jej bodový zisk oveľa nižší ako v skutočnosti mohol byť. Stále je však iba na začiatku. V druhej časti turnaja však dve partie vyhrala a pridala k nim jednu remízu. Opäť sa jej síce nepodarilo dotiahnuť viacero veľmi dobre rozohraných pozícií, no výsledných 3,5 bodu by sme pred začiatkom turnaja isto nepovažovali za neúspech. Keď sa jej chce za šachovnicou sústrediť, je nebezpečná aj pre oveľa skúsenejších a papierovo silnejších hráčov.
Vladka nasadenie jednoznačne predurčovalo bojovať o čelné priečky, no prvý vážny šrám utrpel už v druhom kole. Po ňom sa ale rýchlo vrátil naspäť, keď dokázal uspieť v troch partiách v rade, vrátane výhry s neskorším strieborným medailistom. Nasledovali dve bojovné remízy a výhra v poslednom kole, po ktorej sa dostal na výsledné piate miesto. Vzhľadom na celkové okolnosti je to veľmi slušný výsledok, nie je totiž umenie vyhrávať keď sa darí. Bojovať však je potrebné úplne vždy a inak tomu nebude ani na MSR mládeže.
Kategória U12 (97 hráčov): V.Bochnička 6b/8 5.miesto, S.Bochničková 3,5b/8 71.miesto
Čítať ďalej: 13.-17.4.2017 – 38.ročník Turnaja šachových nadejí, Frýdek-Místek – Česká republika
13.-16.4.2017 – Open Doprastav, Bratislava
33.ročníkom pokračoval aprílový sedemkolový fide turnaj v Bratislave, ktorý sa konal v priestoroch Doprastavu. Medzi prihlásenými sme mali Mareka, Samira a Igora. Všetci traja mali vysoké ambície a v nasledovných riadkoch sa dozvieme, ako sa im ich podarilo naplniť.
Prvé kolo zvíťazil spoľahlivo Igor, kým Marek sa proti veľmi dobre hrajúcemu súperovi vytrápil až do koncovky. Prekvapenie, žiaľ na svoje konto, zaznamenal Samir. V druhý hrací deň sa mu v dvojkole podarilo v oboch partiách zvíťaziť, no zbytočné straty utrpeli Marek s Igorom. Kým Igor si pripísal na svoje konto po deviatich hodinách hry iba dve remízy, Marek získal ešte o pol bodu menej. V sobotňajšom dvojkole taktiež veľa dôvodov na úsmev nebolo. Samir uhral z pozície favorita dve remízy, Igor bol taktiež úspešný iba napoly keď rannú prehru kompenzoval výhrou poobede a tak najlepšie dopadol Marek, ktorý však tiež nepremenil dve biele figúry a dvoch prijateľných súperov na plný bodový zisk. Posledný turnajový deň začal nádejne, keď v šiestom kole všetci traja zvíťazili. To bola však labutia pieseň, keďže v poslednom kole nevíťazil nikto. Samira prehra zosunula až na koniec druhej desiatky. Igor s Marekom plece pri pleci skončili na prelome prvej a druhej desiatky.
Z celkového počtu 21 partií boli chalani favoritmi v okrúhlych dvadsiatich. Výsledná bilancia 9-8-4 je preto chudobná nech sa na ňu pozeráme sprava či zľava a odpísaných 109 bodov je tak absolútne pochopiteľných. Pozitívom môže byť iba to, že na Majstrovstvá Slovenska mládeže minimálne traja hráči nepôjdu ako majstri sveta či majstri galaxie, ale oveľa oveľa skromnejšie.
Open Doprastav (54 hráčov): I.Lintner 4,5b/7 10.miesto, FM M.Karas 4,5b/7 11.miesto, FM S.Sahidi 4b/7 19.miesto
Informácie o bleskovom turnaji musím začal od seba, nakoľko som dopadol najhoršie. Po bezproblémovom štarte 3/3 som vo štvrtom kole získal s neskorším jasným víťazom turnaja čistú figúru navyše a zahodil som nemožné. Po tomto technickom KO som okamžite v piatom kole narazil aj druhý raz. Nasledovala séria troch výhier, no v prvých dvoch som otáčal partie s figúrami menej. Paradoxne, práve výhra v ôsmom kole so Samirom bola asi jediná partia, ktorú som odohral naozaj veľmi dobre. Po nej žiaľ prišiel záver ako z hororu. V každej z troch partií som niečo jednoťahovo stratil, pričom toľko elementárnych prehliadnutí, ako v tomto turnaji, som ešte nemal. Až sa mi nechcelo veriť, že mi tento „výkon“ stačil na ôsme miesto.
Marek stratil remízu už v druhom kole a po prehre v treťom to s ním nevyzeralo dobre. V ďalšom priebehu však získal 3,5 bodu z piatich partií a vrátil sa naspäť nahor. Prehru z deviateho kola sa mu podarilo vykompenzovať dvoma záverečnými výhrami, vrátane posledného kola so mnou a napokon tak skončil na štvrtom mieste.
Samir remizoval už v úvodnom kole, no ďalšie tri kolá vyhral a dostal sa tak až na prvý stôl. Na ňom utrpel jednu zo svojich dvoch prehier. Po cennej výhre prišla spomínaná partia so mnou a paradoxne, kým u mňa po výhre nasledovali tri prehry, na Samira mala prehra opačný efekt. Posledné tri partie vyhral a napokon skončil na treťom mieste.
Bleskový turnaj (30 hráčov): FM.S.Sahidi 8b/11 3.miesto, FM M.Karas 4b/11 4.miesto, FM M.Roháček 6b/11 8.miesto
12.4.2017 – Prednáška GM Igora Štohla, Bratislava
V priestoroch ŠK Doprastav Bratislava sa uskutočnila prednáška veľmajstra Igora Štohla na tému „Najkrajšie partie SK&CZ Extraligy“. Počas troch hodín videli poslucháči množstvo pekných ukážok z oboch najvyšších ligových súťaží. Ako vidno z fotografií, od nás som sa jej zúčastnil iba ja a preto mi neostávalo nič iné, iba si urobiť selfie.
10.-17.4.2017 – Chess Ladies Pieniny, Stará Ľubovňa
Medzinárodného ženského zatvoreného turnaja v Pieninách zúčastnila Anička a mala tak opäť možnosť konfrontácie v takomto type podujatia. V prvom kole sa jej podarilo čiernymi nakloniť misky váh na svoju stranu, no svoju výhodu nakoniec stratila a partiu remizovala. V druhom kole využila chybu súperky a získala zadarmo dôležitého centrálneho pešiaka. Žiaľ následná realizácia tejto výhody viedla iba ku chybám v časovej tiesni a zbytočnej prehre. Ak by sa tieto dve partie vyvinuli bodovo inak, otázne je, koľko z nasledovných riadkov by sa zopakovalo. Na „ak“ sa však šach nehrá. Tretie kolo jej proti turnajovej jednotke čiernymi od úvodu nevyšlo a partia prebiehala na jednu bránu. Vo štvrtom kole sa situácia zopakovala, keď biele figúry pri veľmi opatrnej hre nestačili na súperku zo skupiny prijateľných. Piate kolo dlho vyzeralo na prerušenie negatívnej série, no v závere sa súperka predsa len dočkala chyby. V šiestom kole Anička čiernymi bezpečne vyrovnala, no rozhodnutie odovzdať súperke dve ľahké figúry za vežu a pešiaka sa neukázalo byť vôbec šťastným. Následne sa jej konečne podarilo uhrať remízu, aj keď počas celej partie tlačila iba jej súperka. V predposlednom kole dostala zaujímavú obojstranne hrateľnú pozíciu, no súperka dostala zbytočný darček. Záverečná partia skončila remízou skôr ako začala. Anička bola rada, že má tento turnaj za sebou a súperke už jednak o nič nešlo a navyše v danej pozícii reálne nemohla hrať na výhru. Výsledných 1,5 bodu na tomto turnaji sa rozhodne nedá zaradiť ani do kategórie slabšieho priemeru. Otázkou ostáva iba to, ako veľmi poučné to bude do budúcnosti. Majstrovstvá sa však blížia raketovým tempom a odraziť sa od dna bude nutné okamžite.
Uzatvorený turnaj (10 hráčok): WFM A.Vrtiaková 1,5b/9 10.miesto
Čítať ďalej: 10.-17.4.2017 – Chess Ladies Pieniny, Stará Ľubovňa
8.4.2017 – MSR družstiev mladších žiakov, Banská Bystrica
Majstrovstvá družstiev mladších žiakov sa žiaľ tento rok oddelili od MSR družstiev starších žiakov a MSR mládeže v rapid šachu, pretože táto trojica tvorila v Ružomberku posledné roky naozaj perfektné podujatie. Takto nielen stúpli náklady ale bol potrebný aj jeden víkend navyše, čo je hrubá neefektivita. Kompetentní by preto mali čím skôr zvážiť návrat k úspešným rokom a zmysluplnému formátu, najmä ak existuje organizátor, ktorý vie takéto „trojjediné“ podujatie zorganizovať (a to existuje).
Časť našej výpravy (Ninka, Simonka, Kubko, Vladko a ja) sa vybrala do Banskej Bystrice vlakom už v piatok. Cestu trvajúcu normálne tri a pol hodiny sme si radikálne skrátili, nakoľko sme si párkrát zahrali skvelú spoločenskú hru Krycie mená a zistili sme, že musíme vystupovať J Ihneď po vystúpení z vlaku sme si išli do blízkeho Kauflandu nakúpiť raňajky a utekali sme sa ubytovať. Po chvíli strávenej na recepcii sme sa rozpŕchli do izieb a zrazu bolo potrebné dostať sa na vopred rezervovaný bowling. Keďže Filipko s mamou uviazol v piatkovej bratislavskej zápche a nás bolo päť, snažil som sa zohnať taxík pre piatich. Myslel som, že to bude jednoduchý krok a veru mýlil som sa. Rezignoval som však až pri piatej taxislužbe. Chalani tak išli zvlášť a baby so mnou.
Prišli sme práve včas a obsadili naše dve dráhy. Čakajúc na Filipka som dočasne hral na oboch – aj s chalanmi, aj s babami. Výkony boli veľmi kvalitné, keď všetci okrem Kubka so mnou prekonali svoje osobné rekordy. Najmä 75 bodov Simonky stojí isto za spomenutie. Plánovanú hodinku sa nám podarilo rozšíriť o ďalšiu polhodinu a po nich sme si priamo na mieste dali na večeru pizzu. Po návrate na miesto ubytovania sme ešte odohrali jedného Sabotéra (zvíťazili baníci) a išli spať. Ubytovaní sme boli priamo oproti hracej miestnosti, čo nám zabezpečilo, že každý sa mohol vyspať naozaj dosýta.
Ráno sme si dali budíček na 7:45 a kým ostatní raňajkovali, išiel som v predstihu urobiť registráciu. Najdlhšie trvalo zísť z piateho poschodia, zvyšok bol otázkou minúty. Podujatie sme obsadili dvoma družstvami, pričom áčko vystužené našim kamarátom Kubkom Šošovičkom hrajúcim na licenciu malo medailové ambície a béčko prišlo zbierať skúsenosti do budúcich rokov. Hralo v pätici a tak musel vždy jeden člen striedať.
Béčko začalo prvé kolo proti Modre, ktorá bola jasným favoritom. Zápas bol rozhodnutý relatívne rýchlo, keď sme na úvod prehrali tri partie. Simonka však bojovala ako lev a celý čas svojho súpera tlačila. Škoda, že v závere túto partiu pokazila, ale výsledok zápasu to neovplyvnilo. V druhom kole nás čakalo banskobystrické céčko, v zápase, kde boli šance oboch družstiev 50 na 50. Dievčatá vzali opraty zápasu do vlastných rúk a vďaka ich trom výhram sme získali prvé tri body. Nič na tom nezmenila ani následná Filipkova prehra. V treťom kole sme si zahrali proti tradičným súperom z turnajov začiatočníkov – družstvu BŠA. V zápase, kde uspeli štyrikrát čierne figúry, nás mohla mrzieť prvá šachovnica. Ak by sme na nej udržali výborne rozbehnutú partiu, mohli sme zaznamenať druhé víťazstvo v rade, no napokon z toho bola remíza 2:2. Vo štvrtom kole sme dostali „za odmenu“ druhý nasadený Slovan a nič iné ako 0:4 sa neočakávalo. Dvojica sa s tým relatívne rýchlo zmierila, nie však bojovníčky Natálka a Simonka. Natálka sa proti jasnej favoritke dostala až do vyrovnanej, ak nie lepšej, koncovky. Odohrala tak svoju najlepšiu partiu v turnaji. Simonka taktiež trápila svojho favorizovaného súpera celú partiu a isto pár razy prešla okolo výhry. Favoriti napokon uspeli, no nadreli sa isto viac, ako očakávali. V piatom kole proti žilinskému céčku boli miernymi favoritmi naši súperi. Po prehrách Filipka a Natálky a výhre Grétky mala vyrovnanie na dosah opäť Simonka. Škoda len, že súhlasila s remízou. Vo svojej sobotňajšej forme na súpera isto mala. Predposledné kolo proti Reinteru Košice bolo historické tým, že sme nechali oddýchnuť Filipka a postavili naraz všetky štyri dievčatá. Simonka, Grétka, Natálka a Alžbetka sa tak nezmazateľne zapísali do klubovej histórie! Pri prehre 1:3 bodovala na prvej šachovnici hrajúca Simonka. V poslednom kole proti déčku Banskej Bystrice sme zaznamenali našu druhú výhru na majstrovstvách. Najtesnejšiu možnú, ale tri body sú tri body. K prvej výhre Filipka sa pridala Simonka a remízou naklonila misky váh na našu stranu Alžbetka. Tá tak paradoxne z pozície náhradníčky bodovala v oboch našich víťazných zápasoch a celkovo získala v troch partiách polovicu možných bodov. Jednoznačným lídrom družstva na šachovniciach bola Simonka, ktorá získala 4,5 bodu (takmer polovicu bodov družstva) a na šachovnici ich mala aj sedem. Filipko mal ako kapitán tri veľmi zodpovedné úlohy. Ustáť ťažkých súperov na prvej šachovnici, zapisovať výsledky zápasov a starostlivosť o dievčatá. Všetko zvládol na jednotku. Grétka s Natálkou asi plánovali uhrať viac bodov, no šancí ešte budú mať v najbližších rokoch viac ako dosť. Dve výhry, jedna remíza a dvadsiate miesto je na debut veľmi pekné.
Áčko začalo turnaj proti Košiciam a ku trom výhram pridala remízu Ninka. V divokej partii nevyužila svoje šance a tak mohla vyhrať jej súperka. Tá však taktiež spanikárila a Ninka dostala šancu na reparát. Partia napokon skončila zbytočným patom, za predvedenú hru asi zaslúžene. Druhé kolo proti Nitre bolo relatívne oddychové, nakoľko tri výhry boli dosť presvedčivé. Škoda, že Kubko nedotiahol celopartiovú výhodu do konca a nakoniec spáchal harakiri. Za daného stavu nám to však až tak nevadilo. Tretie kolo bolo podľa očakávania jedným z kľúčových. Na prvých dvoch šachovniciach sme mali mať navrch my, na druhých dvoch náš tradičný súper – LŠŠ. Ninka hneď v úvode nepozorne prišla o figúru, no napriek tomu mala šance hrať, keď jej náhradou boli dvaja pešiaci. Čo bolo horšie, po dvoch úvodných výhrach partiu odblical Samko a rýchlo bolo 0:1. Vladko síce po hrubej chybe svojej súperky taktiež rýchlo vyrovnal, no u Kubka to na výhru nevyzeralo. Ninka partiu prehrala a Kubko síce získal figúru, no mal pár sekúnd na hodinách a súper mal za ňu dosť pešiakov. Po remíze bola tak na svete najtesnejšia prehra a po nej sa bolo nutné preorientovať už iba na boj o dve menej cenné medaile. Po relatívne hladkej výhre proti žilinskému béčku v pomere 4:0 nás výrazne viac vytrápilo žilinské áčko. Samko prišiel laxnosťou o dámu a na tejto šachovnici sme s bodom počítať nemohli. Vladko s Kubkom boli počas celého zápasu ok, no Ninka s figúrou navyše podhodila jednoťahovo vežu a výrazne si tým skomplikovala život. Našťastie súper tiež nehral optimálne a partia skončila po divokom priebehu remízou a celý zápas našim tesným víťazstvom. Po ňom sme sa dostali na priebežné druhé miesto a nasledoval kľúčový zápas o striebro. V ňom Vladko rýchlo vysvetlil súperovi, že vývin figúr je dôležitý a v miniatúrke zavesil. To bolo však žiaľ z našej strany všetko, keďže Samko po veľmi dobrom úvode súperke rozohral polomŕtveho strelca a otočil tak priebeh partiových dejín a Ninka po nemastnom neslanom výkone podľahla súperovi, ktorému stačilo zbierať poskytnuté darčeky. Pridal sa k nim aj Kubko, ktorý sa v priebehu partie „úplne opustil“ a zo stále hrateľnej koncovky urobil samodeštrukciu. Po prehre 1:3 sme tak prišli aj o striebro a ostalo nám iba zdvihnúť hlavy a zabojovať o bronz. Stačila nám k tomu akákoľvek výhra nad Slovanom, za predpokladu, že Žilina prekvapujúco nezvíťazí proti LŠŠ. Zápas na druhej šachovnici medzi Doprastavom a Banskou Bystricou nemal na naše umiestnenie vplyv, lebo predbehnúť nás mohol iba jeden z nich. Naše šance výrazne klesli, keď Samko po otvorení síce získal výhodu, no odvtedy už iba pomáhal súperovi a vyšperkoval to až do vlastného matu. Na zvyšných troch šachovniciach sme síce stáli dobre, no získať z nich v rapide 2,5 bodu býva zradné. Vladko prežil hádam svoj jediný kritický moment v celom turnaji, keď prehliadol súperov medziťah a dočasne prišiel o figúru. Jeho súper už v duchu zvíťazil a rozdával úsmevy na všetky strany. Rozhodla však skúsenosť a bojovnosť, Vladko našiel jedinú záchranu a otočil misky váh na svoju stranu. V tom momente bolo rozhodnuté, pretože to pripomínalo technické K.O. v boxe. Kubko medzitým, vedomý si stavu na zvyšných dvoch šachovniciach, ponúkol remízu, ktorú súper pre mňa prekvapujúco akceptoval. Najcennejšiu výhru v súťažiach družstiev zaznamenala Ninka, keď po dobre rozohranom otvorení pripravila súperku o celú vežu a partiu doviedla sériami výmen bezpečne do víťazného konca. Vyrovnala tak stav zápasu. Vladkov súper sa už nespamätal a najtesnejším víťazstvom sme si tak zabezpečili bronzové medaily. Kubko rapidy neobľubuje a o to viac sme radi, že napriek tomu za nás nastúpil. Isto mal v pláne získať viac ako štyri body, ale v konečnom dôsledku dokázali zabojovať aj iní. Najmä Vladko, ktorý ziskom 7/7 suverénne vyhral svoju šachovnicu. Rozdiel vo výkonnosti medzi ním a súpermi bol príliš veľký a tak mali partie často až príliš jednostranný priebeh (aj keď v nich bolo čo vylepšovať). Samko vstúpil do svojich prvých MSR družstiev skvele a v prvých dvoch partiách si pripísal dve relatívne rýchle a bezpečné výhry. Zvyšnej trojici tak výrazne sňal tlak z ich pliec. Následne však začal hrať zbytočne rýchlo a väčšinu partií si prehral sám svojimi hrubými chybami a nepozornosťou. Do budúceho roka sa z toho však isto poučí, najmä ak jeho úloha už bude dôležitejšia. Ninka absolvovala svoj debut v minulom roku a tento rok svoje konto výrazne navýšila. V partiách síce urobila viacero zbytočných chýb, no so súpermi sa vzájomne omilosťovala. Víťazstvo v partii posledného kola však bolo, nielen pre ňu samotnú ale pre celé družstvo, mimoriadne cenné. Výsledné tretie miesto je vzhľadom na predvedenú hru asi v poriadku.
Po skončení turnaja sme ešte absolvovali návštevu zmrzlinárne na námestí v centre Banskej Bystrice. Po nej sme sa už vybrali na cestou na stanicu. Po rýchlom nákupe v Kauflande sme sa ubytovali v kupé, kde sme ďalšie tri a pol hodiny drvili Sabotéra a Krycie mená. Príchod do Bratislavy sme mali tesne pred desiatou večer a za sebou veľmi príjemné dva dni.
MSR družstiev mladších žiakov (24 družstiev): KŠN Bratislava A (J.Šošovička 4b/7, V.Bochnička 7b/7, S.Havalda 3b/7, N.Kubíková 4b/7) 15b/21 3.miesto, KŠN Bratislava B (F.Štelbaský 1b/6, S.Bochničková 4,5b/7, G.Kapolková 2b/6, N.Havaldová 1b/6, A.Kapolková 1,5b/3) 7b/21 20.miesto
Čítať ďalej: 8.4.2017 – MSR družstiev mladších žiakov, Banská Bystrica
8.4.2017 – Rozhovor pre Rádio Expres
V sobotňajšej relácii Rádia Expres "Milujeme víkend" som odpovedal na otázky moderátorského tria Ivana, Miša a Majo a verím, že som tým aspoň trochu pomohol propagácii šachu v slovenských médiách J
5.4.2017 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Svojou ďalšou časťou pokračovala aj séria turnajov pre začiatočníkov. Naša účasť bola vďaka viacerým termínovým kolíziám a zdravotným indispozíciám polovičná. No čo sme vynechali v kvantitatívnej časti, to sme dohnali kvalitnými výkonmi celej štvorice.
Dominika mala veľmi dobrý štart do turnaja keď ku dvom výhrami čiernymi pridala bielymi jednu remízu. Po troch kolách to zrazu vyzeralo tak, že jej 5-bodový turnajový osobák sa bude otriasať v základoch. Vo štvrtom kole síce prehrala s napokon druhým hráčov výsledkovej listiny, no výhra v piatom kole ju vrátila na popredné šachovnice. Šieste kolo v klubovom derby však stratila dôležitého centrálneho pešiaka a Samko si už svoju šancu nenechal vziať. Škoda zbytočnej prehry v poslednom kole kedy namiesto zisku strelca s vyhranou pozíciou prišli dva zbytočné šachy a získaná veža, no súper zavesil dvojťahový mat. Výsledných 3,5 bodu je krutých, no za predvedenú hru sa určite nemusí hanbiť. O kvalite jej hry svedčí aj to, že pomocné hodnotenie (silu svojich súperov) mala štvrtú najvyššiu v celom turnaji vôbec!
Sophia začala taktiež veľmi dobre v snahe prekonať svoje 4-bodové maximum z minulého turnaja. Dve výhry na úvod zapadali do jej plánu optimálne. Následne však prišli dve prehry, pričom jedna z nich isto nemusela byť. Všetko sa obrátilo k lepšiemu po ďalších dvoch výhrach a dorovnaní svojho maxima. V poslednom kole narazila na jedného z favoritov (skončil na druhom mieste) a ku vylepšeniu maxima tak neprišlo. Ale už jeho samotné vyrovnanie s rezervou posledného kola poteší. Najmä ak s výnimkou jednej partie odohrala všetky kolá v prvom rade stolov (1.-8.šachovnica).
Natálka na rozdiel od dievčat začala turnaj úvodnou prehrou. Po nej sa však rýchlo oklepala a dostala sa sériou troch výhier výrazne dopredu. Čo bolo veľmi potešujúce to bol fakt, že ju nezrazila ani prehra v kole piatom a dokázala na ňu zareagovať dvoma výhrami a vyrovnaním svojho 5-bodového maxima. Svoje doteraz najlepšie 11.miesto tak posunula ešte o stupienok vyššie a zmestila sa do prvej desiatky a zabezpečila si tak cenu pre najlepšie dievča v turnaji.
Samko začal turnaj sériou troch výhier a ani vo štvrtom kole proti neskoršiemu víťazovi nebol ďaleko od výhry. Pešiaková koncovka, ktorá je na jednej z fotografií, je totiž pre bieleho napriek rovnému materiálu hladko vyhraná. V piatom kole získal v priebehu partie figúru navyše a túto výhodu si udržal až do koncovky. Hlavným faktorom partie sa žiaľ stal čas a po jeho prekročení partiu prehral. Súperovi tak uvoľnil cestu k neskoršiemu druhému miestu. V šiestom kole absolvoval už spomínané víťazné derby s Dominikou a v záverečnom kole proti nasadenej jednotke čiernymi dokázal remizovať. Skončil na ôsmom mieste a výkonom v partiách isto potešil.
Turnaj začiatočníkov (59 hráčov): S.Havalda 5b/7 8.miesto, N.Havaldová 5b/7 10.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), S.Bažíková 4b/7 17.miesto, D.Jurášová 3,5b/7 31.miesto
3.4.2017 – Trnavský šachový rebríček – 3.kolo, Trnava
Posledná časť tradičnej trojdielnej školskej súťaže v Trnave prebehla za účasti Samira, Shabira aj Seara. Samir okrem „už tradičnej“ remízy s Lukášom Bangom vyhral všetky ďalšie partie a stal sa tak víťazom turnaja. Na Shabira a Seara si už dali súperi väčší pozor ako naposledy a napokon získali 2,5 resp. tri body. Keďže podujatie bolo záverečným, vyhlasovali sa v rámci neho aj najlepší hráči a najlepšie školy celej série. Samir tej svojej (SZŠ BESST) pomohol k celkovému tretiemu miestu a v kategórii jednotlivcov obsadil prvé miesto.
Rapid turnaj (42 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, Se.Sahidi 3b/7 31.miesto, Sh.Sahidi 2,5b/7 34.miesto
Čítať ďalej: 3.4.2017 – Trnavský šachový rebríček – 3.kolo, Trnava
2.4.2017 - Jarný šachový festival v Cenade, Bratislava
V priestoroch bratislavskej Cenady sa uskutočnilo už druhé podujatie tejto sezóny, pričom v turnaji GPX sme mali až jedenásťčlenné zastúpenie. Sprievodný open sme neobsadili, nakoľko viacero možných hráčov malo kolízie s ligovými zápasmi a prípadne inými šachovými i nešachovými aktivitami.
Sophinka a Tobiáško absolvovali svoj vôbec prvý turnaj a napriek počiatočným obavám ho zvládli na 100%. V každej partii zbierali najmä skúsenosti a neodrádzali ich ani množiace sa prehry. Obaja mali za cieľ hlavne nezabúdať stláčať hodiny, v prípade problémov zavolať rozhodcu. V partiách vyvíjať figúrky a bojovať o stred, dávať si pozor na súperove ťahy a kontrolovať, či ich plánované ťahy nie sú chybné. Samozrejme, že od ideálu to malo ďaleko, ale na prvý pokus to boli sympatické výkony. Bodové zisky mohli byť aj vyššie, veď Sophinka už v treťom kole nevyužila možnosť dať súperovi jednoťahový mat a vo štvrtom pustila dobrovoľne posledného súperovho pešiaka až do dámy. Postupne však prišlo aj k prvým bodovým ziskom. Prvú remízu zaknihovali patom v šiestom kole vo vzájomnej partii. Sophinke sa podarilo vziať pol bodu aj Alžbetke, no tá zaň mohla byť vďačná, pretože v priebehu partie mala aj dámu menej. Tobiáško sa dočkal aj prvej výhry, keď zdolal svoju súperku v poslednom kole. Obaja hrali viacero veľmi dlhých partií a často končili až medzi poslednými.
Alžbetka mala po poslednom turnaji v Hlohovci už asi iné ciele ako sa jej napokon podarilo realizovať. Otázkou ostáva, akú veľkú mala motiváciu, keď splnila svoj hlavný cieľ už pred prvým kolom – dostala totiž klubový dres. Po troch prehrách v úvodných troch kolách zdolala Tobiáška a po ďalších troch prehrách remizovala spomínanú partiu so Sophinkou. Do ďalšieho turnaja sa však už môže zahryznúť naplno, keďže dres s ňou už emočne nezamáva J
Grétka po očakávanej prehre v prvom kole získala okamžite bod, no potom prišli dve prehry. V druhej polovici turnaja si pripísala z piatich partií iba dve výhry a aj tie s hráčmi, ktorí skončili v spodnej časti výsledkovej listiny. Škoda, že nenadviazala na svoj veľmi pekný piatkový výkon, kedy v lige ukázala, že šach hrať vie. Takto získala iba o pol bodu viac ako pri svojom šachovom debute pred rokom na rovnakom turnaji.
Natálka po úvodnom náročnom žrebe vyhrala nasledovné dve partie a všetko vyzeralo byť fajn. Keď sa po dvoch nasledovných prehrách dotiahla výhrou na polovicu možných bodov, stále bolo o čo hrať. V poslednej tretine si však pripísala už iba prehry a tak rovnako ako Grétka s troma bodmi isto spokojná nebola.
Max zabral už v prvom kole a po výhre sa dostal „za odmenu“ na druhú šachovnicu. Po očakávanej prehre však vyhral hneď ďalšiu partiu a štart do turnaja sa mu tak vydaril. Po dvoch prehrách vyhral v šiestom kole a bol v polovici priebežného poradia. Na záver turnaja si však vybral time out a po vzore Natálky prehral posledné tri kolá.
O jedno miesto pre Maxom skončil Danko. Na svojom druhom turnaji síce v prvých piatich partiách síce vyhral iba raz, no potom prišla jeho svetlá chvíľa. Po remíze v šiestom kole si pripísal na konto ďalšie dve výhry a dostal sa razom na vyššie šachovnice. Tam v poslednom kole súperovi podľahol, ale vzhľadom na jeho skúsenosti je zisk 3,5 bodu veľmi pekný výsledok.
Rovnaký bodový zisk zaznamenala Simonka, ktorá sa napriek úplne zbytočnej prehre v úvode následnými troma výhrami dostala až na piatu šachovnicu. Z posledných piatich kôl však získala už iba jednu remízu a zaradila sa tak do poľa nespokojných. Súperom rozdávala darčeky, keď jej nestačili ani skvele rozohrané partie. A keď neprišli darčeky v podobne odovzdaných figúr, prípadne samomatov, súperov zachraňovala nadmernou časovou spotrebou.
Filipko začal v úvode verný svojim posledným zlepšeným výkonom a v prvej tretine získal dve výhry. Po dvoch prehrách si pripísal na konto aj ďalšie dve výhry a dostal sa tak do prvej polovice. To mu dávalo reálne šance zabojovať o medailu vo svojej kategórii. Záver však mal podobný svojim spoluhráčom a spoluhráčkam a posledné dve partie prehral. Mrzela ho najmä tá posledná kedy v lepšej pozícii jednoťahovo odovzdal súperovi dámu a ten si už šancu nenechal ujsť.
Ninka z pozície favoritky úspešne zvládla prvé dve kolá, no v treťom podľahla neskoršiemu víťazovi turnaja. Po následnej výhre sa opäť dostala nahor, no potom prišiel zlom. Prehru v piatom kole si vzala príliš k srdcu a v šiestom prehrala v pár ťahoch. Darček venovala aj súperke v siedmom kole a zosunula sa do druhej polovice. Našťastie zabojovala a dvoma výhrami v závere sa predsa len vytiahla aspoň trochu smerom nahor.
Samko tak ako Ninka vyhral prvé dve kolá a v treťom skrížil neúspešne zbrane s neskorším strieborným medailistom. Štvrté kolo znamenalo jeho výhru a v piatom mal celozápasovú prevahu. Tú sa mu žiaľ nepodarilo realizovať, keď pár ťahov pred matom prekročil čas a partia sa skončila remízou. Súperka už totiž mala iba kráľa a aj ten vedel, že prežiť môže iba vďaka času. Slušnú partiu odohral v šiestom kole, no od šachovnice odišiel porazený. Rýchly návrat bielymi znamenal ďalšieho slušného súpera. Scenár sa zopakoval a partiu prehral. V poslednom kole sa zahojil výhrou a nakoniec získal 5,5 bodu.
V globále so svojimi bodmi asi nie je spokojný nikto okrem našich nováčikov. Viacerí uhrali svoj priemer, rovnaká skupina išla isto pod svoje reálne možnosti. Šach je však šport a v ňom sa výsledky predpovedať vopred nedajú. Zo svojich chýb sa bude nutné poučiť a to pozitívne zopakovať. Napraviť chuť si všetci môžu už v stredu na turnaji začiatočníkov a niektorí aj v sobotu na MSR družstiev mladších žiakov.
Turnaj GPX (90 hráčov): S.Havalda 5,5b/9 24.miesto, N.Kubíková 5b/9 33.miesto, F.Štelbaský 4b/9 53.miesto, S.Bochničková 3,5b/9 66.miesto, D.Štorcel 3,5b/9 68.miesto, M.Balšan 3b/9 69.miesto, N.Havaldová 3b/9 70.miesto, G.Kapolková 3b/9 71.miesto, A.Kapolková 1,5/9 85.miesto, T.Štorcel 1,5b/9 87.miesto, S.Valentová 1b/9 88.miesto
Čítať ďalej: 2.4.2017 - Jarný šachový festival v Cenade, Bratislava
25.3.2017 – Šachový festival detí a mládeže, Skalica
Série turnajov GPX pokračovala podujatím v Skalici a nás reprezentovali Simonka s Filipkom.
Simonka začala dvoma výhrami a aj nasledujúce dve partie odohrala krásne a na dosah mala ďalšie dve výhry. Škoda že záverečná realizácia výhod v kombinácii s nízkym časom spôsobila dve prehry. V piatom kole začala druhá časť turnaja, kde kvalita jednotlivých partií išla výrazne dolu vodou. Napriek tomu sa jej z nich podarilo vybojovať tri body a celkových päť bodov jej napokon stačilo na 26.miesto.
Filipko začal úplne opačne ako Simonka, keď v prvých dvoch kolách nebodoval. Každopádne druhé bolo pre neho poučné, nakoľko súperov dotyk figúry a následný ťah inou figúrou reklamoval až po partii. Pochopiteľne márne. Mnohých by táto situácia zlomila, no v ňom sa ozval bojovník a začal spanilú jazdu, v ktorej vyhral päť partií v rade. Najmä štvrtá výhra zo šiesteho kola nad turnajovou jednotkou sa isto nerodí každý deň a pre Filipka to bol zatiaľ najcennejší skalp v živote a to dokonca čiernymi. V predposlednom kole ho súper síce pribrzdil, no nezastavil úplne a tak si v poslednom kole po výhre a ziskom šiestich bodov vytvoril svoj nový osobný rekord.
Turnaj GPX (68 hráčov): F.Štelbaský 6b/9 14.miesto (2.miesto v kategórii CH08), S.Bochničková 5b/9 26.miesto
Čítať ďalej: 25.3.2017 – Šachový festival detí a mládeže, Skalica
22.3.2017 – O putovný pohár kniežaťa Pribinu, Nitra
Séria turnajov GPX pokračovala netradične uprostred týždňa podujatím v Nitre a medzi prihlásenými účastníkmi bola aj Simonka. Začala dvoma výhrami a po nich sa dostala až na prvú šachovnicu, kde podľahla nasadenej jednotke turnaja. Z prehry sa ale rýchlo oklepala, pripísala si na konto ďalšie dve výhry a tým sa dostala priebežne do prvej desiatky. Škoda prehier v záverečných dvoch kolách. Simonka v partiách striedala veľmi pekné momenty s tými slabšími a tak výsledné štyri body a 22.miesto rozhodne nie sú zlé.
Turnaj GPX (80 hráčov): S.Bochničková 4b/7 22.miesto
Čítať ďalej: 22.3.2017 – O putovný pohár kniežaťa Pribinu, Nitra
18.3.2017 – Dubnický šachový turnaj, Dubnica
Turnaje v Dubnici každoročne patria v rámci série GPX medzi tie väčšie a tento rok nebol výnimkou. Dokonca padol rekord GPX v počte detí v jednom turnaji. Medzi prihlásenými účastníkmi bol od nás žiaľ iba Filipko. Vstup do turnaja mal vydarený, keď v prvej tretine nestačil iba na favorizovanú súperku a okrem nej si pripísal na konto dve výhry. Druhá tretina turnaja mu veľmi nevyšla, keď nasledovala však séria troch prehier, pričom prví dvaja súperi boli z kategórie veľmi slušných. Škoda tej poslednej zo šiesteho kola. V záverečnej tretine si opäť pripísal dve víťazstvá a vďaka nim sa posunul na štyri body. Všetky pritom získal bielymi figúrami, kým čiernymi márne čakal na zisk do konca turnaja. Popri turnaji stihol zviesť pár futbalových zápasov vo veľkom átriu, takže sa v sobotu mohol realizovať nielen v hre hlavou, ale aj nohami.
Turnaj GPX (165 hráčov): F.Štelbaský 4b/9 105.miesto
11.3.2017 – Memoriál Ferdinanda Bišču, Hlohovec
Séria GPX pokračovala svojim ďalším podujatím v Hlohovci a podľa očakávaní nebola bez našej účasti. Filipko, Natálka, Samko a Simonka išli tradične autami. Spolu s Alžbetkou, Grétkou a Ninkou sme si spravili menej tradičný výlet vlakom. Z Bratislavy s následným prestupom v Leopoldove a pár minút pred oficiálnym koncom prezentácie už v Hlohovci. Už na úvod prezradím, že kým cesta do Hlohovca bola ťažkou pohodou, cesta naspäť výrazne náročnejšia. Priamo počas vyhodnotenia sme už totiž musel ísť na stanicu, aby sme stihli prvú časť našej cesty, tú do Leopoldova. V opačnom prípade by sme ešte boli dve ďalšie hodiny v Hlohovci. Následná cesta do Bratislavy už prebehla bez komplikácií. Poďme však už k turnaju...
Alžbetka mala zo všetkých našich hráčov najmenší cieľ - získať nejaký ten bodík. V prvom kole sa však ocitla na druhej šachovnici. Podľa predpokladov prehrala, no dlho hrala iba s figúrou menej a už to bolo podozrivé... J V druhom kole jej súperka postupne všetko pobrala, no partia napokon skončila patom a po jej konci som bol od radosti takmer uškrtený priamo v hracej miestnosti. V treťom kole sa naopak jej podarilo svoju súperku pozbierať a aj keď obišla možnosť matu vyše desaťkrát, napokon ho dala. Medzitým som sa radšej vytratil na chodbu, aby emócie nerušili ostatných. Po rýchlej prehre vo štvrtom kole prišiel asi najcennejší výsledok, keď si súperovho kráľa priviedla až k tomu svojmu a tak mu dala mat všetkými figúrami. Nasledovalo škrtenie číslo tri. Súper napokon uhral 3,5 bodu, takže tento výsledok sa naozaj počíta. Škoda posledných dvoch kôl, kedy už boli súperi jednoznačne nad jej sily a postupne klesla tabuľkou. Zisk 2,5 bodu je však nečakaný a 77.miesto úplne super. Do série GPX si pripísala 27 bodov a razom je tesne za hranicou postupu do semifinálového turnaja.
Simonka prvé kolo vyhrala relatívne s prehľadom a v druhom zahrala výbornú partiu, kedy svoju favorizovanú súperku trápila do samotného konca. V ňom získala figúru, no mohla jednoťahovo získať aj dámu. Nakoniec to jej súperka zvládla s pár sekundami na hodinkách. Prišlo tretie kolo a pravdepodobne rozhodujúci okamih celého turnaja. Dalo sa vrátiť nahor alebo ostať v pozadí. Súperove šachové schopnosti boli nevalné a rýchlo získala výraznú prevahu, no jeho rečové schopnosti boli na výrazne vyššej úrovni. Všetko komentoval, prípadne aj s vedľa sediacim kamarátom. Škoda, že namiesto privolania rozhodcu Simonka všetko iba trpela a v závere urobila zopár hrubých chýb. Nabudúce však už bude vedieť. V ďalších troch kolách od úvodu získala prevahu aj materiál, no namiesto troch bodov si pripísala iba dva. V piatom kole totiž prehliadla elementárny mat a bolo po šanciach na pekný výsledok. Do prvej polovice sa mohla dostať výhrou v poslednom kole no z troch možností brania figúry vybrala tú zlú a dostala okamžite mat. Turnaj jej teda isto nevyšiel podľa predstáv, pri jej aktuálnej výkonnosti sú štyri body minimom. Ostáva nám len tipovať, čo by sa dialo, ak by v druhom kole vzala súperke dámu. Prípadne keby sa nenechala vyrušovať v kole treťom. Na keby sa nehrá, ale z turnaja sa mohla veľa naučiť.
Natálka po skvelom výkone na turnaji začiatočníkov nevstúpila do turnaja optimálne, keď najprv podľa očakávania podľahla čiernymi neskoršiemu striebornému medailistovi a následne aj celkom zbytočne bielymi v kole druhom. Potom sa však oklepala a postupne začala nadväzovať na svoje predchádzajúce výkony. Dodržiavala pravidlá vývinu, obsadzovala stred a postupne súperov oberala o ich figúry. Čím dlhšie partia trvala, tým bola jej prevaha dominantnejšia. Jej veľkým plusom je, že sa dokáže dobre sústrediť. Po dvoch výhrach síce zaznamenala prehru v piatom kole, no záver jej vyšiel optimálne a dvoma ďalšími výhrami sa dostala na celkové štyri body, zmestila sa do prvej päťdesiatky a navyše obsadila aj tretie miesto v kategórii dievčat do 8 rokov. Aj v prípade Natálky išlo o jej najhodnotnejší výsledok, ktorým si zvýšila šance semifinálový turnaj.
O jedno miesto nad ňou skončila taktiež štvorbodová Grétka. V prvom kole sa ocitla na treťom stole a prehrala čiernymi s neskorším bronzovým medailistom. Prehru si kompenzovala víťazstvom v ďalšom kole. Týmto spôsobom postupovala až do šiesteho kola, kedy mala bielymi na konte tri výhry a čiernymi na konte tri prehry. Na záver mala opäť čierne a navyše k nim aj súpera s ratingom. Zabrala však v správny čas a výhrou v dlhej partii ukoristil čiernymi prvý bod a celkovým ziskom štyroch bodov sa dostala na 48.miesto. Grétka si za turnaj do série pripísala viac bodov ako za jej prvé tri podujatia a tak je zrazu jednou z adeptiek na boj o semifinálové miestenky.
Ninka mohla v turnaji pomýšľať na vysoké priečky, no už v prvom kole jej plány dostali prvú vážnu trhlinu. Súperovi síce vzala už v úvode materiál, no následne si nevšimla súperov útek z väzby a koncovku s kvalitou menej prehrala. Následné dve kolá boli iba otázkou času, pretože rozdiel v hre bol príliš veľký. Vo štvrtom kole sa však už riadne natrápila. Po strate v úvode sa tak „vrátila naspäť do turnaja“. V piatom kole získala známym trikom figúru a perfektne vedenú partiu dotiahla na hranicu výhry. V kritických momentoch však začala cúvať a súperovi sa podarilo získať akú takú protihru. Vo svojom najdôležitejšom momente turnaja prehliadla možnosť dať súperovi trojťahový mat a výhru mu darovala na zlatom podnose. Šieste kolo v obojstranne peknej partii znamenalo na konci bleskovku, v ktorej žiaľ prekročila čas prvá. Súperke ostalo o pár sekúnd viac. Posledné kolo tak bolo iba návratom do prvej polovice, kde samozrejme bez diskusie patrí. V rámci svojej kategórie je momentálne na jedenástom mieste, no ak odohrá šesť turnajov, postup do semifinále by jej rozhodne nemal ujsť.
Filipko začal turnaj zberom úrody a nedal bielymi súperovi najmenšiu šancu. V druhom kole sa všetko obrátilo naruby a ocitol sa v koži svojho súpera z prvého kola. V treťom a taktiež vo štvrtom kole sa opäť vrátil k začiatku turnaja a pekne vyvíjal figúry a následne tie súperove odoberal. Nasledovala dvojica prehier, z ktorej prvá bola ok, no druhá úplne zbytočná. Filipko totiž mohol dať mat prvým ťahom a mal dokonca dve možnosti. Žiaľ naopak, o dva ťahy na to si takýto mat nechal dať. V záverečnej partii opäť zabojoval a dokázal získať štvrtý bod. Ten mu zabezpečil nielen miesto v prvej štyridsiatke, ale aj tretie miesto v kategórii chlapcov do 8 rokov. Do bodovania série GPX zaznamenal ziskom 65 bodov jednoznačne najhodnotnejší výsledok a zvýšil svoje šance na semifinálový turnaj.
Samko zahral v Hlohovci veľmi dobrý turnaj. V úvodných troch kolách odohral pekné partie a svojich súperov zmasakroval. Cenná bola najmä výhra z toho tretieho, kedy úplne vygumoval neskoršieho strieborného medailistu, ktorý mal jedinú stratu turnaja práve s ním. Vo štvrtom kole remizoval v kvalitnej partii s ďalším z favoritov, no potom prišla bodovo menej výnosná druhá polovica turnaja. V nej najprv podľahol vo veľmi dobre rozohranej partii favorizovanej súperke a následne zbytočne aj ďalšiemu súperovi. Tomu vletel do variantu a partiu odťahali v štýle starých majstrov. Biely však presne vedel čo ťahá a tak mu jeho blesková ruka nevadila. Toto bol však jediný čierny fľak na celom turnaji. V siedmom kole si už Samko nenechal ujsť výhru a dostal sa ziskom 4,5 bodu na 22.miesto a do série GPX si pripísal najlepší výsledok.
Turnaj GPX (103 hráčov): S.Havalda 4,5b/7 22.miesto, F.Štelbaský 4b/7 39.miesto (3.miesto v kategórii CH08), N.Kubíková 4b/7 41.miesto, G.Kapolková 4b/7 48.miesto, N.Havaldová 4b/7 49.miesto (3.miesto v kategórii D08), S.Bochničková 3b/7 64.miesto, A.Kapolková 2,5b/7 77.miesto
Čítať ďalej: 11.3.2017 – Memoriál Ferdinanda Bišču, Hlohovec
8.3.2017 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Séria turnajov pre začiatočníkov pokračovala v marci svojou šiestou časťou a my na nej samozrejme nechýbali. Napriek tomu, že dievčatá mali sviatok, prišli takmer v plnej zostave a prekonali sme tak klubový rekord v počte účastníkov a v počte dievčat. Z celkového počtu desiatich účastníčok v turnaji bola naša výprava až sedemčlenná. A že neboli popri osamotenom Samkovi iba do počtu...
Alžbetke sa síce podarilo získať iba bod a aj ten bez boja, no odohrala viacero dlhších partií a prehliadala menej figúr ako na poslednom turnaji. O mesiac to môže byť v jej prípade zasa úplne o inom. Aj keď pri jej radosti z hry majú body momentálne sekundárnu až terciálnu prioritu.
Grétka začala výhrou, po nej si však vybrala slabšiu chvíľu, keď podľahla trom súperom v rade. V piatom kole začala stíhaciu jazdu a dvoma výhrami sa dostala do polovice tabuľky. Škoda zbytočnej nepozornosti v poslednom kole. Nabudúce však už bude vedieť, že vývin figúr v otvorení je síce alfou a omegou, no hrozba tradičného matu na poli f7 stojí isto za pozornosť.
Sophia vstúpila do turnaja cennou výhrou proti súperovi, ktorý napokon skončil v prvej desiatke. Na prehru odpovedala výhrou a následne to ešte raz zopakovala. Už troma bodmi si zlepšila predchádzajúce maximum o celý bod a v šiestom kole nedala súperovi šancu a zvýšila svoje konto na štyri body. V poslednom kole to tiež vyzeralo, že jej osobný rekord ešte zvýši a umiestni sa senzačne v prvej desiatke, no ani prehra ju rozhodne nemusí mrzieť.
Tea po minulom turnaji isto očakávala iný priebeh, no stabilizovať výkonnosť chvíľu trvá. Už v prvom kole zbytočne zaváhala a po výhre v druhom jej nemilosrdný žreb prisúdil veľmi dobre hrajúceho Samka. V klubovom derby ťahala za kratší koniec a musela sa začať vyhrabávať smerom nahor. Dvoma výhrami sa dostala do prvej polovice a po remíze v predposlednom kole zvíťazila aj v úplnom závere turnaja. Za svojim maximom zaostala iba pol bodu a tak nemá dôvod byť nespokojná.
Ninka začala turnaj taktiež zbytočnou prehrou, no po nej zapla na vyššie obrátky a sériou štyroch výhier sa dostala až na druhú šachovnicu. Tam čiernymi remizovala s neskorším medailistom a do posledného kola mala biele figúry a možnosť prekonať svoje osobné maximum. Túto možnosť nevyužila a v partii prekročila čas, no 4,5 bodu je po chorobe pekný výsledok.
Skvelý turnaj odohrala Natálka, ktorá prehrala už v prvom kole. No bola to jej jediná prehra v turnaji! Po výhre v druhom kole nasledovali dve remízy a záverečný uragán, kedy odohrala tri pekné partie a pripísala si v nich tri výhry. Svoje doterajšie maximum z decembra tak vylepšila, rovnako ako Sophia, o skvelé dva body. Ak sa nenechá strhnúť urečnenými súpermi a koncentruje sa na hru, na priebehu partie je to vidieť. Jej jedenáste miesto je výborný výsledok, najmä, ak je jednou z najmladších účastníkov a účastníčok turnaja.
Dominika je ďalšia z tých, ktorá musí byť po včerajšku veľmi spokojná. Hneď v prvých dvoch kolách vybojovala dve výhry a prehru s neskorším medailistom okamžite nahradila výhrou. Na vyrovnanie svojho maxima z februára tak strácala iba pol bodu a mala pred sebou ešte tri kolá. Piate kolo bolo smolné, nakoľko časový faktor znamenal stratu bodu pričom priebeh partie hovoril o opaku. Záverečné dve kolá si však spomenula na úvod turnaja a obe svoje partie vyhrala. Získala tak päť bodov, maximum zlepšila o 1,5 bodu a skončila v prvej desiatke, konkrétne na ôsmom mieste.
Samko úvodné kolo čiernymi zvládol a následne bielymi remizoval. Toto isté zopakoval aj v ďalších dvoch kolách. Po výhre v piatom sa mu však podarilo vyhrať aj v šiestom kole a to mu dalo šancu zabojovať o víťazstvo v turnaji. Už v tom čase vyrovnal osobné maximum. V priamom súboji o prvé miesto síce v úvode strácal, no následne partiu otočil a dosiahol vyhranú pozíciu. Postupne mu ale začal dochádzať čas a stalo sa nevídané... Samko minul celých desať minút a partiu prehral na čas. Klesol na siedme mesto, no za turnaj sa rozhodne nemusí hanbiť. Práve naopak, podal pekné výkony a ak bude takto hrať aj ďalej, prvé miesto ešte isto niekedy vybojuje. Možno už nabudúce...
V súčte tak až šestica skončila v prvej polovici a premiérovo až trojica získala päť bodov. Dominika, Natálka a Sophia svoje rekordy prekonali priam šialeným spôsobom, Samko ho vyrovnal a Ninka s Teou zaostali iba pol bodu. V kategórii dievčat boli okrem absolútnej víťazky turnaja v prvej sedmičke už iba naše hráčky.
Turnaj začiatočníkov (60 hráčov): S.Havalda 5b/7 7.miesto, D.Jurášová 5b/7 8.miesto, N.Havaldová 5b/7 11.miesto, N.Kubíková 4,5b/7 13.miesto, L.T.Kolevská 4,5b/7 16.miesto, S.Bažíková 4b/7 23.miesto, G.Kapolková 3b/9 36.miesto, A.Kapolková 1b/7 59.miesto
4.3.2017 – Dorastenecká liga – semifinále západ, Trnava
V semifinálovom kole dorasteneckej ligy sa ako jednotka v družstve ŠK Lokomotíva Trnava predstavil Samir. Cieľom Trnavy bol isto postup do finálového turnaja, keď pred začiatkom semifinále na tretiu postupovú priečku družstvo strácalo iba dva body. V treťom kole však družstvo prehralo najtesnejším rozdielom s Komárnom a v predposlednom kole iba remizovalo z Považským Podhradím a tak muselo v poslednom kole zvíťaziť čo najvyšším rozdielom a veriť, že Slovan zdolá práve Považanov. To sa síce naplnilo, no výhra 2,5:1,5 bola v podaní Trnavy príliš nízka. Napokon pri delení tretej priečky rozhodlo opäť kontroverzné kritérium lepšieho výsledku dievčaťa (najmä, ak môžu hrať na rôznych šachovniciach). Pamätníci si tak môžu zaspomínať na finálový „rozstrel“ medzi Osuským a LŠŠ spred niekoľkých rokov a keďže sa odvtedy nič nezmenilo, v budúcnosti sa tejto „perly“ opäť dočkáme. Samir mal isto v pláne získať viac ako dva body. Škoda najmä posledného kola, kedy by výhra znamenala postup družstva do finále.
Dorastenecká liga (6 družstiev): FM S.Sahidi – 1.šachovnica (ŠK Lokomotíva Trnava): 2b/3
Čítať ďalej: 4.3.2017 – Dorastenecká liga – semifinále západ, Trnava
1.3.2017 – Trnavský šachový rebríček – 2.kolo, Trnava
V druhej časti tradičnej trojdielnej školskej súťaže v Trnave si zopakovali svoju účasť Samir, Shabir aj Sear. Samir potvrdil papierové predpoklady a delil prvé miesto, keď sa v partii s Lukášom Bangom bod delil a ostatných súperov porazili na hlavu. O to viac ale prekvapili jeho bratia. Shabir uhral 3,5 bodu (o jednu remízu viac ako naposledy) a to s rezervou, nakoľko v poslednom kole prehral. Sear sa zlepšil oproti minulému turnaju ešte výraznejšie. Z 1,5 bodu sa posunul na 4,5 bodu a to si zahral v poslednom kole v bratskom derby s favorizovaným Samirom. Čo si chalani pripravili na tretie a záverečné kolo? Nuž, necháme sa prekvapiť...
Rapid turnaj (42 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.-2.miesto, Se.Sahidi 4,5b/7 9.miesto, Sh.Sahidi 3,5b/7 19.miesto
Čítať ďalej: 1.3.2017 – Trnavský šachový rebríček – 2.kolo, Trnava
20.-26.2.2017 – Medzinárodný šachový open, Graz – Rakúsko
Po turnaji vo švédskom Štokholme Anička bojuje na ďalšom kvalitne obsadenom opene. Tentoraz zamierila na juh, konkrétne do rakúskeho Grazu. V prvom kole podľahla bielymi mladému poľskému FM. Tomu sa na turnaji neskutočne darilo, keď sa mu podarilo uhrať nielen veľmajstrovskú normu a pripísať 84 bodov (pri koeficiente 20!), ale dokonca aj celý turnaj vyhrať! V druhom kole remizovala čiernymi s maďarskou ženskou medzinárodnou majsterkou, čo jej zabezpečilo kvalitného hráča aj do tretieho kola. V ňom bielymi podľahla rakúskemu kandidátovi majstra, no zahojila sa už v ďalšom kole výhrou čiernymi. V piatom kole ju čakal ďalší titulovaný hráč, no ani do tretice bielymi nebodovala. V šiestom kole ju čakal zdolateľný súper z Írska a svoju šancu využila. Veľká škoda bola partie v siedmom kole, kedy si mohla na svoje konto pripísať cenný čínsky skalp. Vyhrať sa jej podarilo o kolo neskôr. Slovinský súper jej víťazné ťaženie čiernymi figúrami nezastavil. V poslednom kole žiaľ nevyužila ani piaty pokus bodovať bielymi a tak odohrala turnaj zodpovedajúci jej aktuálnemu ratingu.
Turnaj A (195 hráčov): WFM A.Vrtiaková 3,5b/9 144.miesto
Čítať ďalej: 20.-26.2.2017 – Medzinárodný šachový open, Graz – Rakúsko
20.-25.2.2017 – Senický jarný šachový festival, Senica
Druhým podujatím v tomto roku pokračoval cez jarné prázdniny Senický šachový festival. Sústredenie pre mladé nádeje (spojené s následným národným openom a fide openom) prebiehalo paralelne so spomínaným sústredením s GM Navarom a GM Cvekom. Od nás sa ho už tradične zúčastnil Filipko a premiérovo Simonka. Pod trénerským dohľadom oboch Diviakovcov tak získavali nové vedomosti a zručnosti a veríme, že ich naplno zúročia v niektorom z ďalších šachových podujatí.
Zoznam prihlásených (23 účastníkov): F.Štelbaský, S.Bochničková
Zoznam prihlásených na chess-results
Do národného openu sa na poslednú chvíľu k Filipkovi pridal aj Samko s Natálkou. Čo čert, resp. losovací program, nechcel, Samko s Natálkou si dali súrodenecké derby už v prvom kole. Úspešnejší bol čiernymi figúrami hrajúci Samko. Ten však vzápätí v druhom kole partiu bielymi odflákol a prehral ju niekde pred 40.ťahom s časom na hodinách 0:58. Okrem bonusov teda minul iba dve minúty. V treťom kole čiernymi remizoval s jednou z okruhu spolufavoritov, no vo štvrtom kole podľahol súperovi vo vežovej koncovke. V piatom kole zdolal v derby Filipka a v šiestom kole pokračoval vo víťaznom ťažení. Výhru zaznamenal aj v poslednom kole, vo svojej asi najlepšej partii v turnaji. Bol to tak opäť jeden z turnajov kedy sa o Samkove ťahy bila ruka s hlavou a ruka vo väčšine partií víťazila. Keď však víťazila hlava, stálo to za to.
Natálka po spomínanej prehre so Samkom nestačila ani na svojich dvoch súperov a obom podľahla. Vo štvrtom kole sa taktiež nedočkala svojho prvého zásahu. Na prvý zisk tak čakala až do piateho kola, kedy sa v divokej partii rozhodla ponúknuť remízu a súperka ju prijala. Po prehre v šiestom kole sa jej podarilo zvíťaziť až „na poslednú chvíľu“ v tom poslednom. Obaja urobili množstvo chýb, Natálkin kráľ precestoval celú šachovnicu, no napokon prežil. Kráľovskej púti sa prizerala 41 ťahov jej veža. Oproti svojim posledným partiám Natálka výrazne zrýchlila, čo sa žiaľ ukázalo na výsledkoch. Premýšľať pritom vie, ako to neraz aj ukázala.
Filipkovi prvé kolo nevyšlo a hrajúc bielymi figúrami svojmu súperovi podľahol. V druhom sa rovnaký scenár zopakoval čiernymi. V treťom kole zaznamenal svoju prvú výhru, no napokon z toho bola labutia pieseň, pretože odvtedy sa mu už bodovať nepodarilo. Mnoho z jeho partií sa bohužiaľ skončilo skôr ako sa vlastne začalo. A tak stále čakáme, kedy sa v ňom prebudí bojovník.
Národný open (22 hráčov): S.Havalda 4,5b/7 7.miesto, N.Havaldová 1,5b/7, 21.miesto, F.Štelbaský 1b/7 22.miesto
Čítať ďalej: 20.-25.2.2017 – Senický jarný šachový festival, Senica
20.-22.2.2017 – Sústredenie s GM Navarom a GM Cvekom, Senica
Po februárovom dvojkole extraligy, kedy ŠK Osuské privítalo doma prvý raz v histórii najprv ŠK Slovan Bratislava a následne aj ŠK Dunajskú Stredu, pokračoval bohatý záhorácko-kopaničiarsky šachový program v Senici svojim ďalším podujatím. Počas jarných prázdnin západoslovenského kraja sa totiž uskutočnilo ďalšie zo série sústredení s veľmajstrami, tentoraz na tému „Dynamika“. Popri už tradičnom prednášajúcom, veľmajstrovi Robertovi Cvekovi, čakala všetkých šachových nadšencov aj čerešnička na torte v podobe aktuálnej 25-ky svetového rebríčka – českého veľmajstra Davida Navaru. Túto možnosť napokon využilo 28 účastníkov, ktorí na sústredení videli množstvo zaujímavých ukážok od oboch lektorov. Prvé tri prednášky v Senici mala česká jednotka a ďalšie tri trojhodinové bloky boli v podaní extraligovej jednotky Osuského.
Zoznam prihlásených (28 účastníkov): FM M.Roháček, FM S.Sahidi, FM M.Karas, V.Bochnička
Zoznam prihlásených na chess-results
Bleskového turnaja sa zúčastnilo síce iba štrnásť hráčov, no sila turnaja rozhodne nebola nízka. Prekvapení bolo ako maku a najmä mladí hráči nepríjemne hrýzli. Napokon si najlepšie počínal Marek, ktorý do šiesteho kola turnaj viedol. Síce v siedmom kole zaváhal, no následne využil Samirovu nečakanú stratu v poslednom kole na víťazstvo v turnaji. Samirovi tak ostal tesne pod vrcholom. Vladko mal náročný vstup do turnaj, keď v prvých troch kolách dostal troch hráčov s ratingom vyšším ako 2200. Následne získal v štyroch kolách 3,5 bodu. V závere ho však ďalšie dve prehry stiahli opäť nadol.
Bleskový turnaj (14 hráčov): FM M.Karas 7b/9 1.miesto, FM S.Sahidi 6,5b/9 2.miesto, V.Bochnička 3,5b/9 11.miesto
Čítať ďalej: 20.-22.2.2017 – Sústredenie s GM Navarom a GM Cvekom, Senica
16.2.2017 – Open Slovan rapid, Bratislava
Premiéru zažil štvrtkový rapid turnaj na Slovane a organizátorov kvantitatívne ani kvalitatívne isto nesklamal. Celkovo prišlo takmer 50 hráčov a až desať z nich malo rating vyšší ako 2200. K vopred prihlásenej Grétke sa na poslednú chvíľu pridal aj Marek.
Grétka mohla iba prekvapiť, otestovať si svoju pozornosť a najmä výdrž. Turnaj totiž skončil až po deviatej večer. Po prehrách v prvých dvoch kolách nasledovala priateľská remíza v rodinnom derby a následne absolvovala večeru v podobe hot dogu z miestneho bufetu. Vo štvrtom kole sa dlho držala a síce postupne prišla o troch pešiakov, no následne nezbadala zisk figúry. Po ňom mohla byť veru partia ešte veľmi zaujímavá. V piatom kole prišla na konci fázy otvorenia o figúru a súper si materiálnu výhodu ustrážil až do koncovky. Šieste kolo rozohrala veľmi dobre, no zbytočná chyba viedla k strate figúry namiesto výmeny súperovej dámy - jedinej figúry čierneho, ktorá v tom čase nebola na poslednom rade. V partii posledného kola pekne vyvinula figúry a získala výhodu, no nechala si zbytočne chytiť strelca. Aj po jeho strate a následnej strate kvality to ale nezabalila a podarilo sa jej po chybe súpera získať figúru a navyše dať vidličku na dve veže. Zápletky však nakoniec nedopadli v jej prospech. Rozhodne bol ale pre ňu zaujímavou skúsenosťou.
Marek vstúpil do turnaja najlepším možným spôsobom keď vyhral nielen prvé tri kolá, ale vo štvrtom v peknej strategickej partii bielymi zdolal aj neskoršieho víťaza turnaja. Ziskom štyroch bodov sa tak ujal samostatného vedenia. O to žiaľ prišiel už v nasledujúcom kole. Škoda, pretože podľa priebehu to vôbec nevyzeralo na to, že by nemal bodovať. V šiestom kole dostal veľmi príjemnú pozíciu a výhodu dvojice strelcov mohol korunovať ziskom pešiaka. Túto šancu nevyužil, súper sa dostal do hry a napokon sa partia po divokom priebehu skončila remízou vyčerpaním všetkých možností. V siedmom kole nastúpil čiernymi a v prípade výhry by isto obsadil stupne víťazov. Súper však zahral bielymi spoľahlivo na zisk malej výhody a počkal si na chybu, po ktorej získal materiálnu výhodu a partiu doviedol do víťazstva. Záverečné deviate miesto je pre neho isto sklamaním, keďže celý čas odohral na čele turnaja, o čom svedčí aj jeho pomocné hodnotenie.
Rapid turnaj (49 hráčov): FM M.Karas 4,5b/7 9.miesto, G.Kapolková 0,5b/7 48.miesto
8.2.2017 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Séria turnajov pre začiatočníkov pokračovala svojou piatou časťou a my sme na nej samozrejme nemohli chýbať. Z pôvodne plánovanej sedmičky nás napokon reprezentovala pätica. A to čisto dievčenská.
Alžbetka sa na turnaj prišla najmä učiť a skúsiť pohrýzť niektorého zo svojich súperov. Napokon sa jej podarilo vybojovať dva body maximálne netradičným spôsobom, keď v šiestom a ani v siedmom kole nemala súpera. Každopádne odohrala päť partií a priniesla mi na kontrolu kôpku vyriešených diagramov, takže plán bol splnený. Navyše, toto všetko absolvovala počas svojich ôsmich narodenín, takže aj touto cestou gratulujeme J
Grétka prehrala v prvom kole proti turnajovej jednotke, no následne sa rozohrala k výbornej sérii troch výhier v rade. Vo štvrtom kole dokonca zdolala hráča, ktorý napokon skončil z piatimi bodmi v prvej desiatke. Po štyroch kolách ešte nikdy nemala tri body a tak už iba pre tento rekord možno považovať jej účasť na turnaji za úspešnú. Škoda záverečných troch prehier, ale je potrebné dodať, že súperov mala kvalitných. Najbližšie k nejakému zisku bola v poslednom kole vo veľmi divokej partii, nakoniec sa však tešil súper.
Dominika prvé kolo vyhrala a následne dostala dvoch hráčov, ktorí skončili v prvej dvanástke výsledkovej listiny. Tieto dve prehry vykompenzovala dvoma výhrami a dorovnala si tak osobné maximum. Prehra zo šiesteho kola jej na záver turnaja prihrala do cesty Ninku. V klubovom derby ťahala trochu prekvapujúco počas celej partie za dlhší koniec a ak by na jej konci nedala zbytočný pat, mohla mať body štyri. Každopádne aj drobný posun nahor je posun a isto neostane iba pri ňom.
Ninka začala dvoma „povinnými“ výhrami, no potom chytila nepríjemnú sériu troch prehier. Škoda, pretože napríklad prehra na čas v koncovke so strelcom navyše bola úplne zbytočná. A tie ďalšie dve tiež neboli z kategórie nehrateľných. Následne svojho súpera doslova rozdrvila, no v spomínanom derby s Dominikou mohla byť vďačná aj za remízu. S výsledkom spokojná pochopiteľne nebola, ale vždy je potrebné sa poučiť z chýb a vrátiť sa silnejší. A v tomto prípade možno aj rýchlejší.
Tea vyhrala dve prvé kolá a následne prehrala dve partie na čas. V tej druhej v záverečnej fáze matovania súpera. Po partii sa asi zdravo nahnevala, lebo ďalšími dvoma výhrami sa rýchlo vrátila naspäť na horné stoly. V záverečnom kole odohrala veľmi peknú partiu proti kvalitnému súperovi. Zrušila mu rošádu, pešiakov postupne pozbierala ako hríby v lese a v najdlhšej partii kola mu stihla dať mat. Vylepšenie osobného rekordu o celý bod by mohlo byť malým povzbudením do ďalšej práce a najmä pre zvýšenie sebadôvery.
Turnaj začiatočníkov (55 hráčov): L.T.Kolevská 5b/7 8.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), N.Kubíková 3,5b/7 24.miesto, D.Jurášová 3,5b/7 26.miesto, G.Kapolková 3b/7 28.miesto, A.Kapolková 2b/7 46.miesto
5.2.2017 – Zimný turnaj GPX, Bojnice
Šachový víkend si predĺžili Samko s Natálkou a po Žiline si odskočili aj do Bojníc.
Natálka začala výhrou, po ktorej jej žreb pridelil najvyššie nasadenú hráčku. Prehra ju však nezlomila a v ďalších dvoch partiách bola úspešná. Zaznamenala tak zatiaľ svoj najlepší vstup do turnajov GPX a po piatom kole sa tak ocitla na štvrtej šachovnici. Škoda záverečných troch kôl, kedy sa jej nepodarilo získať ani jedinú remízu, súperov však mala kvalitných. Napokon bola po priamom súboji v poslednom kole odsunutá na druhé miesto v kategórii dievčat do 8 rokov.
Samko vstúpil do turnaja dvoma výhrami, no v nasledujúcich dvoch kolách úspešný nebol. V nich podľahol hráčom, ktorí napokon skončili pred ním aj v celkovom hodnotení. V záverečných troch kolách však dohnal stratený terén a posunul sa na výsledné piate miesto v turnaji a druhé miesto v kategórii chlapcov do 11 rokov.
Turnaj GPX (33 hráčov): S.Havalda 5b/7 5.miesto (2.miesto v kategórii CH11), N.Havaldová 3b/7 21.miesto (2.miesto v kategórii D08)
4.2.2017 – Spektrum chess, Žilina
Tretieho turnaja žilinského podujatia Spektrum chess, zaradeného do GPX mládeže, sa začiatkom februára zúčastnili Samko, Natálka, Simonka a Filipko.
Natálka začala dvoma prehrami, no po nich platilo staré známe „Do tretice všetko dobré“. Vo štvrtom kole sa s ňou žreb nemaznal, keď jej pridelil šiestu nasadenú hráčku. Aj ďalšie dve kolá odohrala dievčenské derby. V šiestom sa jej podarilo remizovať divokú partiu, kedy sa materiálna prevaha prelievala zo strany na stranu. Víťazstvo v záverečnom kole znamenalo tretie miesto v kategórii dievčat do 8 rokov.
Filipko po úvodnej prehre dokázal vyhrať dve nasledovné partie. To mu zabezpečilo piateho nasadeného hráča, no z prehry sa rýchlo oklepal a dostal sa opäť do plusu. Pochvala za bojovnosť, pretože na výhry dokázal otočiť dve prehrané partie. V šiestom kole dostal najvyššie nasadenú hráčku a favoritka potvrdila papierové predpoklady. Po prehre v poslednom kole skončil na troch bodoch a medzi chlapcami do 8 rokov obsadil štvrté miesto.
Simonka odohrala veľmi kvalitný turnaj, čo vidno už pri pohľade na jej súperov. Až štyria z nich mali rating cez 1200. Po úvodnej výhre svojej favorizovanej súperke podľahla, no v ďalších dvoch kolách vyhrala. Záverečné tri kolá sa jej už žiaľ bodovať nepodarilo. Škoda, že nedotiahla do konca výborne rozohrané partie, pretože výsledok mohol byť výrazne lepší. Ak sa v budúcnosti vyvaruje zbytočných prehliadnutí v druhej polovici partie, jej výkony a umiestnenia pôjdu rapídne nahor.
Samko síce vstup do turnaja zvládol, no už v druhom kole stratil celý bod. Nasledovali tri výhry v rade a dvakrát nebol ďaleko ani od tej štvrtej. Paradoxne ho v závere turnaja zradili pešiakové koncovky ktoré sme nedávno na tréningu cvičili. V šiestom kole umožnil súperovi vyhrať nemožné, keď so šiestimi pešiakmi proti piatim nedal pozor na súperovho voľného pešiaka a už nedobehol. V poslednom kole mu z ďalšej vyhranej pešiakovej koncovky ostal krajný pešiak a súper sa nepomýlil a partiu udržal.
Turnaj GPX (95 hráčov): S.Havalda 4,5b/7 22.miesto, S.Bochničková 3b/7 55.miesto, F.Štelbaský 3b/7 58.miesto, N.Havaldová 2,5b/7 74.miesto (3.miesto v kategórii D08)
3.2.2017 – Dorastenecká liga – medzikraj BA-TT, Bratislava
V medzikrajskom kole dorasteneckej ligy sa ako jednotka v družstve ŠK Lokomotíva Trnava predstavil Samir. Vo svojom prvom zápase zdolal bielymi svojho súpera a pomohol družstvu k výhre 3:1 nad áčkom Slovanu Bratislava. V druhej partii zvíťazil aj čiernymi proti slovanistickému béčku a pomohol družstvu uhrať remízu 2:2. V poslednom zápase zaznamenal bielymi ďalšiu výhru a pomohol družstvu k víťazstvu na Doprastavom v pomere 4:0. Trnava sa tak z poslednej priečky napokon dostala na tretiu a postúpila do semifinálového kola.
Dorastenecká liga (6 družstiev): FM S.Sahidi 3b/3 – 1.šachovnica (ŠK Lokomotíva Trnava)
Čítať ďalej: 3.2.2017 – Dorastenecká liga – medzikraj BA-TT, Bratislava
25.1.2017 – Trnavský šachový rebríček – 1.kolo, Trnava
Prvá časť tradičnej trojdielnej školskej súťaže v Trnave má okrem Samira aj dvoch nových účastníkov – Shabira a Seara. Samir potvrdil papierové predpoklady a zvíťazil bez straty, Shabir končil s troma bodmi približne v strede tabuľky a Sear obsadil ziskom 1,5 bodu 36.miesto.
Rapid turnaj (38 hráčov): FM S.Sahidi 7b/7 1.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 24.miesto, Se.Sahidi 1,5b/7 36.miesto
Čítať ďalej: 25.1.2017 – Trnavský šachový rebríček – 1.kolo, Trnava
11.1.2017 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Séria turnajov pre začiatočníkov pokračoval aj svojou štvrtou časťou a prvou v kalendárnom roku 2017 a my sme na nej samozrejme nechýbali. Rekord v účasti sme nezlomili keďže Natálka s Teou nakoniec nemohli prísť. Sophia s Dominikou navyše cestou zablúdili a nestihli tak prvé kolo.
Sophia odohrala iba tri partie, keďže napokon musela po štvrtom kole predčasne odísť. Vyhrala z nich jednu a na konto si pripísala aj dve prehry. Keďže sme prišli spolu s Vladkom s tréningu skupiny B až pred štvrtým kolom, ťažko niečo hodnotiť. Ostáva iba dúfať, že nabudúce baby trafia načas a budú môcť ostať až do konca turnaja.
Grétka vstúpila do turnaja zatiaľ najúspešnejšie vo svojej histórii keď po úvodnej remíze zaznamenala výhru. Potom však prišla séria štyroch prehier a s ňou aj pád na poslednú šachovnicu. Po povinnej výhre napokon získala dva a pol bodu. Po predchádzajúcich pekných vystúpeniach je to isto menej ako očakávala, ale aj také bývajú niektoré turnaje.
Dominika s hendikepom chýbajúceho prvého kola zvíťazila v druhom aj vo štvrtom kole a udržiavala sa tak v strede tabuľky. Následné dve prehry ešte vykompenzovala záverečnou výhrou a uhrala tak svoje „tradičné“ tri body. Štvorka je isto otázkou najbližšieho turnaja.
Simonka vyhrala prvé aj tretie kolo, no do piateho kola stihla prehrať tri zvyšné partie, pričom všetky jej prehry mali rovnaký scenár. Výborne rozohraná partia, ukončený vývin, získaná prevaha, úbytok času, stres, veľká chyba (napr. stratená dáma), prehra. V záverečných dvoch kolách sa zmobilizovala a obe partie vyhrala. Oveľa viac ako štyri body teší predvedená hra.
Samko začal sériou troch výhier a potvrdzoval tak svoje nasadenie, keď odohral bol turnajovou jednotkou. Škoda prehry vo štvrtom kole, pretože partia bola celú dobu vyrovnaná a rozhodol až čas. Pat zo šiesteho kola si asi tiež bude dlho pamätať. Výborne rozohraná partia v záverečnom kole s možnosťou jednoťahovej vidličky na strelca a jazdca a následný postupný ústup zo svojich pozícií viedol k poklesu na koniec prvej desiatky.
Ninka začala výhrou, no vzápätí prehrala s neskorším medailistom. Po dvoch nasledujúcich výhrach však prišiel pád zástavky v pozícii s materiálnou výhodou. Nebyť jej pomalšej realizácie mohla bojovať o čelo. Takto sa aspoň dvoma záverečnými výhrami vrátila so ziskom piatich bodov na siedme miesto.
Čo som si všimol u viacerých, to bolo veľmi dobré rozohrávanie partie. Tu by si hádam všetci za transformáciu vedomostí do zručnosti zaslúžili jednotky. Horšia však bola následná realizácia získanej výhody v rámci krátkeho času. Toto je ale ten lepší prípad, nakoľko časový faktor sa dá odstrániť dostatkom praxe. Preto jediné čo potrebujeme je hrať, hrať a ešte raz hrať J
Na záver treba spomenúť, že okrem šiestich zástupcov v turnaji sme mali už tradične zastúpenie aj medzi rozhodcami v podobe Mira Macka, ktorý sa včera rozhodne nemohol sťažovať na nedostatok práce. A v neposlednom rade aj návštevu Sophinky, ktorá na školskom krúžku veľmi príjemne prekvapuje a veríme, že sa čoskoro zapojí do tejto turnajovej série.
Turnaj začiatočníkov (44 hráčov): N.Kubíková 5b/7 7.miesto, S.Havalda 4,5b/7 10.miesto, S.Bochničková 4b/7 17.miesto, D.Jurášová 3b/7 26.miesto, G.Kapolková 2,5b/7 32.miesto, S.Bažíková 1b/7 43.miesto
8.1.2017 Novoročný open turnaj, Banská Bystrica
V novoročnom open turnaji sme mali trojnásobné zastúpenie. Nasadenie našej trojice nemohlo byť rozdielnejšie, no v globále sme všetci podali veľmi dobré výkony a nikto tak nemohol byť nespokojný.
Dominika absolvovala mimo školských majstrovstiev svoju turnajovú premiéru a napriek jej obavám rozhodne nebola iba do počtu. Už v prvom kole sa celkom držala v derby s Vladkom, veď keď som po mojej výhre prišiel k ich partii, mala iba pešiaka menej. Prehrala aj ďalšie dve kolá, no vo štvrtom už Detvu zvládla a pripísala si na svoje konto prvý bod. Po očakávanej prehre v piatom kole opäť zabodovala v šiestom kole. Následne síce prehrala v siedmom kole a veľmi nešťastne aj kole ôsmom, no na záver si všetko vynahradila a pripísala si na konto aj tretiu výhru. Turnaj odohrala na úrovni performance 1167, čo je na debut veľmi príjemné prekvapenie.
Vladko po výhre s Dominikou porazil v druhom kole hráča, ktorý to na konci turnaja dotiahol až na bronz. Po prehre na čas v jasne remízovej koncovke zdolal v rade ďalších troch skúsených hráčov s ratingom vyšším ako 2000 a prepracoval sa až na druhý stôl. V rodinnom derby siedmeho kola mal partiu dlho vo svojich rukách, no nakoniec ho stála unáhlene odmietnutá remíza cenného pol bodu. Napriek tomu zabojoval a zdolal čiernymi turnajovú päťku a do posledného kola bol v hre o medailové priečky. V poslednom kole mu partia na druhej šachovnici proti turnajovej trojke vôbec nevyšla, keď za obetovanú figúru nemal prakticky žiadnu kompenzáciu. Súper ho k ničomu nepustil a zaslúžene vyhral. Výsledných šesť bodov, skvelé ôsme miesto a performance 2098 však jednoznačne hovoria o tom, aké ťažké to s ním súperi mali.
Ja som mal vstup do turnaja pokojný, keď výhry v prvých dvoch kolách boli realizované s absolútnym prehľadom. Nasledujúce dve partie mi však vyšli najmenej zo všetkých. Najprv som nevyužil nepresnosti súpera v otvorení na zisk jasnej výhody a napokon mal jemne viac z hry čierny. Vo fáze manévrovania a vylepšovania figúr na maximum súper laxne prehliadol pešiaka a pozícia sa mu zosypala. Štvrté kolo som vyšiel zle už z úvodu a súper hral naopak veľmi dobre. Jeho ponuka remízy v koncovke tak bola pre mňa malým vyslobodením. V udržanie partie som veril, ale takto som mohol šetriť sily do ďalších kôl. Piate kolo som obetoval pešiaka už v úvode a získal som za neho prakticky celý stred. Zahľadený do lovu súperovej dámy som však prehliadol pár ťahov a situácia sa otočila. no prišla časová tieseň, súper zaváhal a v nej som najprv obetoval vežu a následne dvakrát tú istú dámu a bolo po partii. Šieste kolo bolo pri pohľade na výsledkovú listinu kľúčové. Mladý súper nerozohral bielymi otvorenie ideálne, no v jednom momente som mu dal zbytočnú šancu na možný útok. Tú ale nevyužil a záverečnú časť partie som si vychutnal matovým útokom, kedy súper nemohol brať viacero mojich figúr aj keď všetky viseli. Siedme kolo bolo o realizácii kvality získanej už v úvode. Predposledné, rozohrané ostrým variantom v Sicílke, skončilo napokon relatívne krátkou remízou a tak prišiel čas na záverečný finiš. Nakoľko remíza na prvé miesto nemusela stačiť, biele figúry velili hrať. Súper evidentne nemal svoj deň, pretože jeho odpor bol výrazne menší ako som čakal. Prvé miesto poteší, najmä keď som si ním natiahol moju úspešnú banskobystrickú sériu. Ešte viac ma ale potešili perfektné výkony všetkých členov v oboch turnajoch.
Open turnaj (66 hráčov): FM M.Roháček 8b/9 1.miesto, V.Bochnička 6b/9 8.miesto, D.Jurášová 3b/9 60.miesto
Čítať ďalej: 8.1.2017 Novoročný open turnaj, Banská Bystrica
8.1.2017 Novoročný GPX turnaj žiakov, Banská Bystrica
Banskobystrického turnaja GPX sa zúčastnili Simonka, Grétka a Alžbetka. Z vyše šesťdesiatich prihlásených sa nakoniec z dôvodu veľmi nízkych teplôt dostavilo iba 39 účastníkov.
Alžbetka sa po veľmi dlhej prestávke predstavila na svojom druhom turnaji jej cieľom bolo zahrať si a skúsiť niekomu uchmatnúť nejakú remízu či dokonca výhru. Po prvých štyroch prehrách vyhrala kontumačne a naprázdno by tak už neodišla. Po troch ďalších prehrách však dokázala v poslednom kole súperke dať mat a tak si pripísala na konto aj druhý bod a celkové piate miesto medzi dievčatami do 8 rokov.
Grétka po peknej úvodnej výhre prehrala ďalšie dve partie. Po nich však zvíťazila tri razy v rade a do poslednej tretiny turnaja nastupovala na tretej šachovnici. Žiaľ ani v jednej partii z posledných troch sa jej nepodarilo zabodovať a z umiestnenia v prvej desiatke padla až na 25.miesto. To ju však mrzieť vôbec nemusí, pretože svoj doterajší rekord z turnajov GPX prekonala o jeden bod už po spomínaných šiestich kolách. V kategórii dievčat do 11 rokov skončila na peknom treťom mieste.
Simonka odohrala veľmi pekný turnaj, pričom v každej jednej partii mohla zaknihovať plný bodový zisk. Realita bola síce nakoniec iná, no víťazstvo v kategórii dievčat do 11 rokov rozhodne nemôže byť neúspechom. Už v prvom kole prešla tesne okolo výhry, keď nebezpečný útok nedotiahla do konca. Po dvoch výhrach kompenzovala prehru vo štvrtom kole ďalšími dvoma výhrami. Po šiestom kole tak bola s Grétkou plece pri pleci. Po prehre v siedmom kole prišlo derby s jednoznačným priebehom, keďže Grétka prehrala už pred partiou a na šachovnici to iba potvrdila. Veľká škoda je najmä posledného kola, kedy si chvíľu nedala pozor a s dámou navyše namiesto trojťahového matu súperovi napokon dostala sama mat na základnom rade.
Turnaj GPX (39 hráčov): S.Bochničková 5b/9 11.miesto (1.miesto v kategórii D11), G.Kapolková 4b/9 25.miesto (3.miesto v kategórii D11), A.Kapolková 2b/9 39.miesto
Čítať ďalej: 8.1.2017 Novoročný GPX turnaj žiakov, Banská Bystrica
7.1.2017 – 27.ročník Trojkráľového turnaja, Bratislava
ŠO Tatran usporiadal už dvadsiaty siedmy ročník tohto rapid turnaja. Naša účasť na ňom sa dala očakávať, išlo iba o počet hráčov. Samko s Natálkou si zopakovali sobotňajší program a pridal sa k nim Igor.
Natálka si okrem kontumačnej výhry žiadny bodový zisk nepripísala, no bojovala a napríklad v poslednom kole držala rovný krok so súperom až do záverečných minút. Množstvo náročných partií bolo pre ňu isto dobro školou.
Samko turnaj odštartoval sériou piatich prehier a počas voľného kola dostal čas na reštart. V siedmom kole síce riešil viac hodiny ako situáciu na šachovnici, no záver mu vyšiel. Najprv v predposlednom kole porazil Natálku a v záverečnej partii taktiež zvíťazil.
Igor vstúpil do turnaja dvoma povinnými výhrami a úvodný hetrik zavŕšil výhrou s nasadenou jednotkou turnaja. Vo štvrtom kole v hektickej koncovke na pár sekundách pre obe strany ukončil rozhodca partiu remízou. Po nej si pripísal na konto ďalšie štyri výhry v rade. Pričom najmä posledné dve ho priblížili výrazne k víťazstvu v turnaji. V poslednom kole potvrdil prvé miesto bielymi krátkou remízou. Do šachového roku 2017 tak vstúpil tou správnou nohou.
Rapid turnaj (81 hráčov): I.Lintner 8b/9 1.miesto, S.Havalda 3b/9 75.miesto, N.Havaldová 1b/9 81.miesto
Čítať ďalej: 7.1.2017 – 27.ročník Trojkráľového turnaja, Bratislava
6.1.-7.1.2017 – Skalka Open, Rajecké Teplice
Na úvod nového kalendárneho roku sa Marek predstavil na rapid turnaji v Rajeckých Tepliciach. Na výhru v prvom kole žiaľ úspešne nenadviazal a pripísal si na konto remízu. Po ďalších dvoch výhrach bol však opäť v hre o najvyššie méty. Po krátkej remíze čiernymi proti jednému z hlavných favoritov si predposlednom kole bielymi pripísal cennú výhru. Remízou v poslednom kole proti turnajovej jednotke si udržal druhé miesto v turnaji.
Rapid turnaj (50 hráčov): FM M.Karas 5,5b/7 2.miesto
6.1.2017 – Buď pozdravené Slovensko, Prievidza
Tradičnými účastníkmi turnaja v Prievidzi boli Bochničkovci, po prvý raz ale vo štvorčlennej zostave. Simonka získala pri debute pekné tri body, pričom vo viacerých ďalších partiách dlho odolávala aj proti výrazne silnejším hráčom. Vladko získal dokonca šesť bodov, keď si pripísal pár cenných skalpov. V tabuľke sa oproti nasadeniu posunul o celých štrnásť priečok až do prvej pätnástky a to mu zabezpečilo víťazstvo v kategórii žiakov.
Rapid turnaj (80 hráčov): V.Bochnička 6b/9 14.miesto (1.miesto v kategórii žiakov), S.Bochničková 3b/9 73.miesto
6.1.2017 – O pohár Bratislavskej šachovej akadémie, Bratislava
Jedným z prvých turnajov roku 2017 bol bratislavský turnaj so zápočtom do mládežníckej série GPX. Zimné prázdniny a s nimi spojené lyžovačky a návštevy spôsobili to, že naša účasť bola výrazne nižšia ako sa dalo očakávať. Napokon nás na turnaji reprezentovali iba Samko s Natálkou, ale čo sme nedohnali v kvantite účastníkov, o to lepšie to bolo v kvalitných výkonoch.
Natálka sa rozbiehala pomalšie, keď v prvých dvoch partiách nebodovala. Po výhre v treťom kole navyše nevyužila obrovskú celozápasovú prevahu a partiu napokon prehrala na čas. Mat bol už v tom momente iba otázkou sekúnd. Potom však nasledovala obedová prestávka a po nej sa veľa zmenilo. Natálka vyhrala tri partie za sebou a už v siedmom kole tak mala vyrovnaný svoj osobný rekord – štyri body. Ani prehra v ôsmom kole nič nekazila a všetky sily mohla investovať do toho záverečného. V ňom mala výraznú prevahu nielen materiálnu ale aj časovú. Stačila však jedna nepozornosť a stratená dáma previedla partiu do vežovej koncovky a v nej sa lepšie orientovala súperka. Vyrovnaný osobný rekord a dve nedotiahnuté partie však rozhodne nie sú neúspechom. Skôr prísľubom do budúcich turnajov, že prekonanie rekordu je iba otázkou času.
Samko sa taktiež rozbiehal pomalšie a v prvom kole dokázal otočiť zle sa vyvíjajúcu partiu do výhry. V druhom kole sa však udialo čosi podobné s vymenenými úlohami a prišla prvá prehra. V treťom kole sa však zahojil na turnajovej šestke a do prestávky si stihol pripísať ešte jednu výhru s rozhodne nie slabým súperom. Po prestávke si pripísal prekvapujúco rýchlo ďalší bod, keď súper v rannom štádiu partie nastavil dámu. Nasledovala asi najlepšia partia Samka v turnaji, paradoxne prehraná. Svoju favorizovanú súperku (a neskoršiu víťazku turnaja) dostal dokonca čiernymi od úvodu pod obrovský tlak a výhra visela na vlásku. Niekoľko možností na ukončenie partie nevyužil a súperka sa postupne vyšmykla. Prehra ho však nevykoľajila a nasledovali dve výhry bielymi, pričom najmä predposledné kolo proti turnajovej dvojke sa isto počíta. Do posledného kola si tak uchoval šance na medailové umiestnenie a dlho to vyzeralo tak, že by sa mu to aj mohlo podariť. Výhodu dvoch pešiakov vo vežovej koncovke však nerealizoval a partia skončila remízou. Výsledné siedme miesto je však perfektné a zisku 6,5 bodu znamená výrazné zlepšenie osobného maxima. V kategórii chlapcov do 11 rokov to znamenalo druhé miesto.
Turnaj GPX (63 hráčov): S.Havalda 6,5b/9 7.miesto (2.miesto v kategórii CH11), N.Havaldová 4b/9 38.miesto (3.miesto v kategórii D08)
Čítať ďalej: 6.1.2017 – O pohár Bratislavskej šachovej akadémie, Bratislava
5.1.-8.1.2017 – Fide open Alexandra Handla, Nové Zámky
Turnaja v Nových Zámkoch sa napokon zúčastnil iba Maťo Starovič a aj ten s hendikepom vynechania prvého kola. Maťo v turnaji nesklamal a všetkých štyroch papierovo slabších súperov zdolal. Škoda, že sa mu nepodarilo vybojovať aspoň jednu remízu proti dvom favoritom. Napriek tomu sa ale dostal do prvej dvadsiatky celkového poradia a na konto si pripísal ďalšie body do ratingu. Tie sú o to cennejšie, že do turnaja vstupoval so svojim osobným maximom a to sa mu podarilo vylepšiť.
Open turnaj (50 hráčov): M.Starovič 4b/7 19.miesto
Čítať ďalej: 5.1.-8.1.2017 – Fide open Alexandra Handla, Nové Zámky
2.1.-5.1.2017 – Senický zimný šachový festival, Senica
Dnes začalo druhé podujatie zo série senických festivalov tejto šachovej sezóny a prvé v roku 2017. Hráči do 15 rokov majú okrem FIDE openu a národného openu možnosť zúčastniť sa aj sústredenia s trénermi MŠA Interchess. Naša účasť bola výrazne obmedzená prázdninami a lyžovačkami a tak nás napokon zastupuje Max ako sám vojak v poli. Na svojom prvom turnaji s povinným zapisovaním partie bude najmä zbierať skúsenosti.
Národný open (21 hráčov): M.Balšan 1b/7 21.miesto
Šachové sústredenie (26 účastníkov): M.Balšan
Čítať ďalej: 2.1.-5.1.2017 – Senický zimný šachový festival, Senica
31.12.2016 – Open Dobrá nálada, Bratislava
Tradičná bratislavská šachová rozlúčka z končiacim sa rokom prebehne opäť na Doprastave a my sme na nej nemohli chýbať. Jakub nastupoval do turnaja ako nasadená štrnástka a prvé štyri kolá si za klobúk isto nedá, keď v nich neuhral ani jedinú remízu. Následne však medzi piatym a deviatym kolom vyhral všetkých päť partií a dostal sa do prvej polovice. Záverom 1/4 z nej síce vypadol, ale štrnáste miesto si napriek tomu ustrážil. Marek mal ako turnajová dvojka medailové ambície a tie potvrdzoval už od úvodu. Víťazné súboje s neskoršími medailistami absolvoval v piatom resp. šiestom kole a ani potom nepoľavil. Zvíťazil tak s plným počtom bodom a priepastným 3,5-bodovým náskokom pred druhým v poradí.
Bleskový turnaj (22 hráčov): FM M.Karas 13b/13 1.miesto, J.Suchánsky 6b/13 15.miesto
29.12.2016 – Vianočný bleskový turnaj 2016, Bratislava
Tradičný vianočný bleskový turnaj pod záštitou ŠK Slovan sa uskutočnil aj v tomto kalendárnom roku. Účasť bola prekvapujúco nižšia čo sa týka kvantity aj kvality. Marek po troch úvodných výhrach precenil svoje možnosti vo štvrtom kole a partiu dotiahol až ku prehre. Po nej naštartoval stíhaciu jazdu a vyhral ďalších sedem partií. Nakoľko jeho premožiteľ zaváhal prekvapujúco až dvakrát, v turnaji sa mu napokon podarilo zvíťaziť.
Bleskový turnaj (25 hráčov): FM M.Karas 10b/11 1.miesto
Čítať ďalej: 29.12.2016 – Vianočný bleskový turnaj 2016, Bratislava
27.12.2016 – 5.1.2017 – Rilton Cup, Štokholm - Švédsko
Počas Vianočných sviatkov sa Anička zúčastnila jednej z najväčších výziev svojej kariéry. Vo švédskom hlavnom meste bola totiž účastníčkou vynikajúco obsadeného turnaja, v ktorom malo 24 účastníkov veľmajstrovský titul, 21 titul medzinárodného majstra a iba 30 účastníkov bolo bez titulu.
V prvom kole čelila bielymi indickému mladíkovi s titulom FM a vo vyrovnanej partii nastavila pešiaka až v koncovke. Druhé kolo proti ďalšiemu mladému hráčovi, tentoraz domácemu (pravdepodobne tureckého pôvodu) čiernymi partiu neustála, keď prišla o figúru. V treťom kole však už získala prvý pol bod, keď proti ďalšiemu domácemu hráčovi, s exotickým menom Santiago Cordoba Grueso dokázala remizovať. „Za odmenu“ ju čakal ďalší indický mladík a výsledok z prvého kola sa zopakoval. V piatom kole čiernymi opäť vybojovala remízu, tentoraz proti súperovi z Ruska. Veľká škoda, pretože k výhre naozaj nemala ďaleko. Šieste kolo absolvovala maratón a napriek húževnatému odporu napokon nestačila na domáceho reprezentanta. V siedmom kole ju bielymi čakala španielska súperka, ktorej mala čo vracať za prvé kolo ME mládeže 2014 v gruzínskom Batumi. To sa jej podarilo a zaznamenala tak svoju prvú výhru v turnaji. Súperku tým odsúdila na nepopulárneho bye-a a sebe zabezpečila súpera z Nórska a to nie hocakého, veď posúďte sami: Wikipédia: Hans Olav Lahlum Po tejto prehre však napokon kontumačnej výhre už neutiekla. Celkovo tak získala v turnaji tri body, pričom podala výkon vyrovnaný svojmu ratingu.
Open turnaj (105 hráčov): WFM A.Vrtiaková 3b/9 88.miesto
Čítať ďalej: 27.12.2016 – 5.1.2017 – Rilton Cup, Štokholm - Švédsko
26.12.2016 – O pohár starostu obce, Teplička nad Váhom
Vladko sa už tradične zúčastnil rapid turnaja v Tepličke nad Váhom. Kým po prvých piatich kolách to s ním vyzeralo veľmi nádejne (najmä vďaka dvom výhram vo štvrtom a piatom kole), po následnej sérii troch prehier v rade musel zachraňovať výhrou v poslednom kole stred tabuľky.
Rapid turnaj (78 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 43.miesto
Čítať ďalej: 26.12.2016 – O pohár starostu obce, Teplička nad Váhom
17.12.2016 – Vianočná Tirnavia šachových nádejí, Modranka
Posledný víkend pred Vianocami sa odohralo tradičné podujatie zaradené do série mládežníckej GPX. Naša účasť na ňom nebola rozhodne malá, no napriek tomu to ešte pár dní pred turnajom všetko vyzeralo tak, že by mohla byť aj väčšia. Z rôznych dôvodov však napokon museli viacerí ostať doma. Priamo na mieste konania sme však zistili, že svoj turnajový debut absolvujú Samirovi bratia Shabir a Sear.
Turnaj začal s vyše hodinovým oneskorením, čo neveštilo nič dobré, ale takéto časové straty sa dajú v priebehu turnaja často výrazne znížiť ak všetko šľape ako hodinky. V priebehu turnaja ale strata postupne rástla a žiaľ po šiestom kole, kedy došlo k technickým problémom pri losovaní, nasledovala takmer dvojhodinová prestávka. Tá viedla k odchodu viacerých hráčov a následne k opakovanému šiestemu kolu. Pre veľký časový posun bol nakoniec z deväťkolového turnaja iba sedemkolový. Dlhé prestávky samozrejme nešli k duhu nikomu, ani hráčom a ani sprievodným osobám.
Poučením pre organizátorov by mohlo byť zabezpečenie väčšieho počtu rozhodcov. Turnaje GPX sú totiž veľmi špecifické a stále je v nich potrebné niečo riešiť. Preto venovať svoju energiu hľadaniu hráča ktorý nesedí pri šachovnici je zbytočné, ak sa za chrbtom hlásia traja iní hráči s reklamáciou. Okrem toho sa isto treba poučiť, že zasahovať do softvéru nie je také jednoduché (spätne opravovať zle nahodený výsledok) ako sa na prvý pohľad zdá. Takto z toho bol najkurióznejší (a isto najdlhší) turnaj ktorého som sa zatiaľ zúčastnil. Bolo by však veľkou škodou, keby po tomto v Modranke ďalšie turnaje neboli. Priestory sú pekné, veľká snaha sa uprieť nedá, ale poučenie bude nutnosťou.
Ešte na záver jeden postreh k turnaju. Nie je nezvyčajné, ak rodič resp. tréner zapisuje partie. Naopak, je to neskutočne cenný tréningový materiál a preto je táto aktivita absolútne pochopiteľná. Taktiež sledovanie toho, ako sa hráč koncentruje, aký má čas na hodinách a podobné iné veci. O to viac potom prekvapí informácia, že sprievodné osoby majú byť mimo sektoru šachovníc z dôvodu, aby sa neradilo. Pri zabezpečení dostatočného počtu rozhodcov a po prípadnom prvom exemplárnom potrestanom priestupku by bol svätý pokoj. Na to sa však treba vopred pripraviť a nie robiť z každého potenciálneho podvodníka. Ak by ma na turnaji niekto upozornil, že mám opustiť tieto priestory, musel by ma odtiaľ dať fyzicky vyniesť.
Poďme však už k našim výsledkom...
Natálka začala veľmi nádejne, keď v prvých štyroch kolách vyhrala dve partie. Posledné tri kolá sa jej však nevydarili a prepadla sa tabuľkou zo stredu hlboko do dolnej polovice tabuľky. Napriek tomu však skončila vo svojej kategórii dievčat do osem rokov na treťom mieste.
Max v prvých štyroch kolách zaznamenal jedinú remízu a aj to ho súper omilostil patom pri matovaní s dámou navyše. Až v posledných kolách dokázal dvakrát zvíťaziť a odlepiť sa tak z úplného dna tabuľky. Príliš rýchla ruka zatiaľ vládne hlave a na lepší výsledok budeme musieť počkať, kým tomu bude naopak.
Grétka začala ako rovnako Natálka dvoma výhrami v prvých štyroch kolách. Následne sa jej však podarilo uhrať iba jedinú remízu a taktiež. Pozitívom bolo, že partie výborne rozohrávala, no následne kvôli slabšej koncentrácii vyhadzovala body von oknom.
Shabir začal troma prehrami, no po nich prišiel zlom. Naštartovala ho kontumačná výhra a po nej už do konca turnaja neprehral. Napokon si pripísal ešte na konto jednu výhru a dve remízy, vrátane divokej partie šiesteho kola s Grétkou.
Filipko zahájil turnaj prvý raz dvoma výhrami v rade. Následne však prišla séria štyroch prehier v rade. Škoda najmä opakovaného šiesteho kola, lebo v „prvom šiestom kole“ vyhral. Na tri body sa nakoniec dostal po výhre v klubovom derby z posledného kola.
Sear začal vskutku bleskovo dvoma rýchlymi prehrami, no od tretieho kola dokázal vyhrať až štyri z piatich partii. Dokázal sa tak vyštverať až do prvej polovice tabuľky, čo môže považovať pri svojom debute za super výsledok.
Jerguš začal dvoma prehrami, no potom sa prebral rovnako ako Sear a taktiež dokázal skončiť v prvej polovici. Po výhre v treťom kole mu pomohol najmä drvivý finiš 3/3. Určite má na to, aby v prvej polovici končil vždy aj bez toho, aby musel takto finišovať.
Ninka začala výhrou, no po nej vo vyhranej pozícii prehliadla mat a zronená zahodila aj tretie kolo. Po reštarte vyhrala dve partie a v šiestom kole prehrala. V opakovanom šiestom síce súpera (prvého nasadeného) zdolala, no počítal sa prvý výsledok. Po výhre v poslednom kole sa dostala do prvej polovice. Priebeh partii bol rovnaký ako u Grétky. Výborne rozohrané a namiesto dorazenia súpera sa to často začalo otáčať na opačnú stranu.
Samko začal výhrou a v druhom kole odohral absolútne vyrovnanú partiu s neskoršou víťazkou turnaja. Po následnej v treťom kole prehral vo štvrtom čiernymi pekne rozohranú partiu úplne zbytočne. Záverečný finiš 3/3 ho však vyniesol na päť bodov a výborné štrnáste miesto. Medzi chlapcami do 11 rokov skončil na treťom mieste. Pekne tak nadviazal na svoje posledné výsledky z rôznych turnajov.
Turnaj GPX (92 hráčov): S.Havalda 5b/7 14.miesto (3.miesto v kategórii CH11), N.Kubíková 4b/7 37.miesto, J.Lipták 4b/7 40.miesto, Se.Sahidi 4b/7 42.miesto, F.Štelbaský 3b/7 55.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 66.miesto, G.Kapolková 2,5b/7 68.miesto, M.Balšan 2,5b/7 71.miesto, N.Havaldová 2b/7 72.miesto (3.miesto v kategórii D08)
Okrem našich hráčov tentoraz nevynechali možnosť zahrať si ani ich rodičia a tak v rámci open turnaja nastúpila až trojica z nich. Na vlastnej koži tak mali možnosť zistiť, že to nie je vôbec jednoduché. Dobre rozohrané partie celej trojice sa podarilo premieňať na body iba jednému z nich. Tretie miesto za víťaznou dvojicou s jednobodovým náskokom pred zvyškom výsledkovej listiny je rozhodne úspechom.
Open turnaj (14 hráčov): J.Kapolka 5b/7 3.miesto, P.Balšan 0,5b/7 13.miesto, M.Havalda 0,5b/7 14.miesto
Čítať ďalej: 17.12.2016 – Vianočná Tirnavia šachových nádejí, Modranka
15.12.2016 – MSR študentov a študentiek stredných škôl, Topoľčany
Z krajského kola v Bratislave si vybojovali účasť na záverečnom turnaji Anička, Tea, Marek, Jakub a Igor. Miro sa napokon dostal na podujatie vďaka divokej karte. Napokon bola naša samotná účasť úplne bezzubá, no verím že poučná. Lebo jediným úspechom z oboch turnajov môže byť iba to, že sa poučíme z tohto kolektívneho neúspechu.
Anička vstúpila do turnaja dvoma výhrami a po nich zaznamenala korektnú remízu vo vyrovnanej pozícii. Po výhre vo štvrtom kole delila prvú priečku, no nasledovné dva zápasy pravdy jej absolútne nevyšli a zaznamenala dve porážky. Po nich už bola výhra z predposledného kola iba hrou o česť.
Tea už postupom na tento turnaj urobila nadplán a tak nemusela mať žiadne stresy. Po očakávanej prehre v prvom kole však prišli dve prehry z kategórie zbytočných. Po nich prišli dve výhry v rade, po ktorých ostali šance na veľmi slušný výsledok. Dve prehry v závere však znamenali v globále priemerný výkon.
Turnaj študentiek (24 hráčok): WFM A.Vrtiaková 4,5b/7 5.miesto, L.T.Kolevská 2b/7 22.miesto
Vo vyrovnanej štartovej listine účastníkov turnaja študentov stredných škôl mohol poraziť každý každého a tak mohol mať ľubovoľný hráč z našej štvorice medailové ambície.
Jakub odohral priemerný turnaj, keď všetky tri povinné body získal. K nim pridal aj remízu z posledného kola s nasadenou jednotkou turnaja. Na lepší výsledok však potreboval urvať body aj zvyšným trom papierovo silnejším súperom a to sa mu, žiaľ, nepodarilo. Umiestnenie v desiatke nemuselo byť nereálne, no na to povinnosť nestačí.
Igor po výhre v prvom kole remizoval čiernymi s neskorším víťazom, keď nevyužil všetky svoje možnosti. Turnaj pre neho ale prakticky skončil po prehrách v treťom a štvrtom kole. Dve následné výhry ho dostali do prvej polovice, no na svoj priemer potreboval výhru aj v poslednom kole. Po remíze skončil na konci prvej desiatky, s čím isto nemôže byť spokojný.
Marek po výhre v prvom kole remizoval v druhom kole v derby s Mirom. Škrt cez rozpočet mu urobila prehra z tretieho kola, kedy dobre rozohranú partiu postupne otočil do prehry. Výhra v derby s Igorom mu dala šance bojovať o medaile, tie sa však rozplynuli nečakane už v piatom kole. Následná remíza už znamenala do posledného kola iba boj o česť. Výsledné deviate miesto tiež nemôže byť hodnotené ako čo i len priemer.
Miro ako držiteľ divokej karty zaznamenal po úvodnej výhre dve remízy s vyrovnanými súpermi. Po výhre vo štvrtom kole zdolal aj nasadenú dvojku a po piatom kole tak bol na medailovej priečke. Škoda slabšieho záveru, pretože následná remíza mu síce ešte dávala šance na pódium, no posledné kolo ho definitívne zosunulo nižšie. Šieste miesto bol napriek tomu paradoxne náš najlepší výsledok v tejto kategórii.
Turnaj študentov (28 hráčov): M.Macko 4,5b/7 6.miesto, FM M.Karas 4b/7 9.miesto, I.Lintner 4b/7 10.miesto, J.Suchánsky 3,5b/7 15.miesto
Čítať ďalej: 15.12.2016 – MSR študentov a študentiek stredných škôl, Topoľčany
15.12.2016 – MSR žiakov a žiačok základných škôl, Topoľčany
Z krajského kola v Bratislave si vybojoval účasť na záverečnom turnaji Maťo a z Trnavského krajského kola si vybojoval postup Samir.
Kým Maťo si mohol dávať za cieľ prebojovať sa čím vyššie do prvej desiatky, Samir musel mať najvyššie ciele. Tie sa mu ale začali rúcať už v druhom kole, kedy ho súper vyškolil v relatívne jednoduchej pozícii. Po troch výhrach v rade síce dostal druhú šancu zabojovať o celkové víťazstvo, no remíza v predposlednom kole ho vyradila z boja o zlato a prehra v poslednom kole znamenala namiesto striebra pád na šieste miesto. Pred pokračovaním sezóny má tak možnosť pouvažovať, v čom bol problém a ako sa k nemu postaví.
Maťo začal zbytočnou remízou, no potom prišli dve výhry, pričom najmä tá druhá bola veľmi pekná. Vysoko nasadenú latku však žiaľ neudržal a z nasledujúcich štyroch partií zaznamenal až tri prehry a klesol v tabuľke až na trináste miesto. Papierovo je to priemerný výsledok, no pri využití skrytých rezerv by to malo byť úplne inak.
MSR žiakov ZŠ (30 hráčov): FM S.Sahidi 4,5b/7 6.miesto, M.Šándor 3,5b/7 13.miesto
Čítať ďalej: 15.12.2016 – MSR žiakov a žiačok základných škôl, Topoľčany
13.12.2016 – Šachový turnaj na ZŠ Hubeného, Bratislava
Pod hlavičkou Bratislavskej šachovej akadémie sa uskutočnil na ZŠ Hubeného šachový turnaj. Nás reprezentovala Ninka a turnajom kráčala bezpečne s výnimkou jednej partie, v ktorej prekročila čas. Napokon tak obsadila so ziskom šiestich bodov druhé miesto.
Rapid turnaj (37 hráčov): N.Kubíková 6b/7 2.miesto
Čítať ďalej: 13.12.2016 – Šachový turnaj na ZŠ Hubeného, Bratislava
13.12.2016 – Simultánka s Miroslavom Mackom, Bratislava
V stredu poobede sa v priestoroch ŠK Slovan na Černyševského 8 konala simultánka s Miroslavom Mackom. Zmerať si s ním sily sa rozhodlo jedenásť hráčov (niektorí aj dvakrát) a v na konci každej partie bol Miro úspešný. Celkovo tak ukončil simultánku so skóre 14:0. Podľa jeho slov si jeho prvú simultánku v živote užil a zistil, že pri toľkých ťahoch je veľmi náročné udržať koncentráciu po celý čas. Preto vraj už bude mať zo simultánok väčší rešpekt. Väčšinu partií vyhral na taktické obraty, čo nie je veľkým prekvapením, keďže riešenie taktických diagramov by malo byť alfou a omegou tréningu každého šachistu.
Čítať ďalej: 13.12.2016 – Simultánka s Miroslavom Mackom, Bratislava
8.12.2016 – Majstrovstvá Trnavského kraja žiakov a žiačok ZŠ, Trakovice
Na krajských majstrovstvách Trnavského kraja nás bude zastupoval Samir. Ako turnajová jednotka si nemohol dávať iné ciele ako víťazstvo v turnaji. Prvé dve partie sa mu prognózy darilo napĺňať , no hneď vzápätí utrpel šok, keď odišiel od partie ako porazený prekročením času. Po ďalších dvoch kolách a dvoch výhrach sa ale vrátil do čela na delenie prvej priečky a v posledných dvoch kolách si toto umiestnenie lepším pomocným hodnotením udržal.
Turnaj žiakov ZŠ (16 hráčov): FM S.Sahidi 6b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 8.12.2016 – Majstrovstvá Trnavského kraja žiakov a žiačok ZŠ, Trakovice
8.12.2016 – Memoriál Dr. Haraštu, Bratislava
Slušne obsadeného bleskového turnaja (1 GM, 3 IM a 4 FM) sa zúčastnil Marek. Po dvoch výhrach prišla slabá séria, kedy v piatich kolách uhral iba jednu výhru a jednu remízu a prepadol sa až na 50-percentnú bodovú hranicu. Záverečným finišom 4/4 s najcennejším skalpom v záverečnom kole sa dokázal vyšvihnúť až na piate miesto. Výsledková listina tak pôsobí pozitívne, stĺpec Buchholz však mnohé vyššie uvedené napovedá J
Bleskový turnaj (35 hráčov): FM M.Karas 7,5b/11 5.miesto
7.12.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
V decembri pokračovala séria turnajov pre začiatočníkov svojou treťou časťou a my sme už pred prvým ťahom zaznamenali prvé dva rekordy týkajúce sa našej účasti. Jednak sme tu sedem hráčov nemali a to ešte niektorým ich plány skrížila choroba. Druhým rekordom bol počet dievčat, pretože nebyť Samka v štartovom poli (a Mira Macka v pozícii rozhodcu), bol by to úplný babinec J
Pre Sophiu bol turnaj debutom (ak nepočítame školské majstrovstvá) a vstup nemohla mať lepší, keď vyhrala už v prvom kole. Nasledovala síce séria troch prehier, no po nich druhá výhra. V predposlednom kole si vybrala slabšiu chvíľu, keď prišiel relatívne rýchly a zbytočný mat. Prehra v poslednom kole sa naopak podobala tým predchádzajúcim a to systémom „veľmi dobre rozohrané, veľká materiálna výhoda, jedna veľké dve chyby a koniec“. Sledujúc viaceré partie si myslím, že o dva tri mesiace to dva body rozhodne nemusia byť. Záleží iba na nej. Perličkou je, že až šesť z jej siedmich súperov začínalo na písmeno K.
Simonka začala dvoma prehrami, no nasledovala séria troch výhier. Škoda predposledného kola, kedy napriek celozápasovej prevahe, dokonca s dámou navyše, prehrala na čas. Po nej už bolo posledné kolo s hrubou chybou v úvode iba takým pomalým dojazdom do cieľa. V priebehu partií bola oveľa pozornejšia ku svojim možnostiam i hrozbám súperov ako na posledných turnajoch GPX a tak má vykročené správnym smerom. Ak vytrvá, prekoná samú seba a bude si viac veriť, reálny odhad do ďalších turnajov začiatočníkov je 3,5 až 5 bodov.
Natálka v prvom kole zdolala súpera ktorý napokon skončil na štyroch bodoch a potom jej žrebovací softvér absolútne nič nedaroval. Isto ani teraz netuší, čo jej včera vlastne vyviedol. Postupne podľahla neskoršiemu bronzovému medailistovi ako aj štvrtému v celkovom poradí a aby toho nebolo málo, dostala aj deviateho hráča výsledkovej listiny a v piatom kole v derby Grétku, ktorá mala tradične drvivý záver. Posledné dve partie vyhrala a vytvorila si tak svoj nový osobný rekord. Je dokonca možné, že za včerajšej situácie uhrala možné maximum a tak je otázkou, či už v januári prvý raz nedosiahne polovicu možných bodov.
Tea vstupovala do turnaja ako druhá nasadená hráčka, no krátke partie nie sú jej doménou. V prvom kole zvíťazila, no potom prišli tri prehry v rade a časový faktor v nich hral nemalú úlohu. Nevzdala sa však a troma výhrami v rade zlepšila svoje osobné maximum o celý bod. Ostáva len dúfať, že si nájde viac času na túto sériu turnajov, pretože v roku 2016 stihla iba tretí. Čím častejšie ich bude hrávať, tým skôr bude okupovať prvú desiatku tabuľky.
Grétka si v prvom kole vyskúšala, aké je to na prvej šachovnici, no už v druhom porušila svoj turnajový kolorit a namiesto „povinných úvodných troch prehier“ zvíťazila. Prišli dve prehry, pričom druhá, v derby so Simonkou bola príliš rýchla. Potom však opäť začal jej povestný finiš a po výhre s Natálkou vyhrala aj posledné dve partie v rade a ziskom štyroch bodov si o bod zlepšila svoje maximum. Odmenou jej bolo aj umiestnenie v prvej dvadsiatke turnaja. Pri jej prístupe ku tréningom to bolo otázkou času, no nesmie zaspať na vavrínoch.
Ninka mala po posledných turnajoch isto vysoké ambície a tie trochu naštrbila prehra v druhom kole. Po nej sa ale zdvihla a sériou troch výhier sa dostala naspäť na čelné priečky. Výhrou vo štvrtom kole vrátila Samkovi požičané. Škoda záverečných dvoch kôl, pretože pol bod bol vzhľadom na priebeh partií minimom. V predposlednom kole súpera omilostila vo vyhranej pešiakovej koncovke a v tom poslednom už v otvorení získala figúru. Zúfalému útoku súpera však zbytočne uverila, vôbec neriešila možnosť ohroziť súperovho kráľa a jej pozícia sa rýchlo rozsypala. Desiate miesto jej zabezpečilo cenu pre najlepšie dievča. Isto ale môže mať najvyššie ambície aj v celkovom poradí.
Samko začal nenápadnou (a už tradičnou) remízou v prvom kole, ktorú podporil výhrou v tom druhom. Tento scenár zopakoval aj v treťom a štvrtom kole a tak mal na konte tri body. Prišlo už spomínané derby s Ninkou a napokon to bola jeho jediná prehra v turnaji. Posledné dve kolá vyhral a s piatimi bodmi si vyrovnal osobné maximum a skončil na ôsmom mieste.
Turnaj začiatočníkov (48 hráčov): S.Havalda 5b/7 8.miesto, N.Kubíková 4,5b/7 10.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), G.Kapolková 4b/7 20.miesto, L.T.Kolevská 4b/7 21.miesto, N.Havaldová 3b/7 28.miesto, S.Bochničková 3b/7 32.miesto, S.Bažíková 2b/7 44.miesto
6.12.2016 Šachový turnaj o pohár dekana SvF STU 2016, Bratislava
Šachového turnaja organizovaného pod hlavičkou STU sa zúčastnil Peťo Macko. Papierové prognózy ho radili na boj o druhé až štvrté miesto a v rapid turnaji sa naplnili. Peťo prehral iba s prvými dvoma hráčmi turnaja a všetky ostatné partie vyhral. Vo výsledkovej listine tak obsadil tretie miesto.
Rapid turnaj (9 hráčov): P.Macko 6b/8 3.miesto
Čítať ďalej: 6.12.2016 Šachový turnaj o pohár dekana SvF STU 2016, Bratislava
6.12.2016 Mikulášska simultánka s FM Marekom Karasom, Bratislava
Pod taktovkou Bratislavskej šachovej akadémie sa v priestoroch Doprastavu uskutočnila mikulášska simultánka nášho FM Mareka Karasa. Po úvodnom rozhovore (nájdete ho v sekcii Linky/Videá) čelil následne sedemnástim súperom medzi ktorými bol aj Samko. Ten sa veľmi statočne držal, keď ich partia skončila výhrou favorita až vo štvorvežovej koncovke. Marek bol výsledkovo takmer stopercentný, keď svojim súperom povolil iba jedinú remízu.
Čítať ďalej: 6.12.2016 Mikulášska simultánka s FM Marekom Karasom, Bratislava
5.12.2016 – Krst knihy Pod hladinou GM Jána Markoša, Bratislava
Prvý decembrový pondelok sa v priestoroch ŠK Slovan uskutočnil krst dlho očakávanej knihy Pod hladinou od slovenského veľmajstra Jána Markoša. Akcie sme sa zúčastnili iba vo dvojici s Aničkou, čo je z môjho pohľadu škoda, pretože bola veľmi vydarená a šachové knihy na Slovensku naozaj nevychádzajú každý deň. Po úvodnom rozhovore nasledoval samotný krst knihy a po ňom prednáška s niekoľkými jej ukážkami. Prišlo aj na otázky od zvedavého publika a na záver aj autogramiádu s možnosťou zakúpiť si túto veľmi peknú publikáciu.
Pár mojich riadkov k nej si môžete prečítať tu: Recenzia Pod hladinou
Zoznam prihlásených účastníkov
Čítať ďalej: 5.12.2016 – Krst knihy Pod hladinou GM Jána Markoša, Bratislava
3.12.2016 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
Prvým podujatím v tomto školskom roku pokračoval aj Staromestský šachový turnaj. Z dôvodu pokročilého termínu Hviezdoslavovo námestie zaplnené stánkami na Vianočných trhoch nahradili opäť krásne priestory Zichyho paláca. Od nás sa zúčastnila dvojica Samko a Grétka, ktorí prišli zbierať skúsenosti a skúsiť uchmatnúť nejaký ten bodík.
Grétka začala peknou partiou, keď prvých asi pätnásť ťahov dokonca stála o niečo lepšie. Avšak ihneď ako došlo ku stretu oboch armád sa presadil skúsenejší súper. Prehra v druhom kole bola zbytočne rýchla, no po treťom kole už nebolela. V ňom totiž dokázala v dlhej partii zvíťaziť a tým splnila cieľ získať aspoň jeden bod. Prehra vo štvrtom kole bola zaslúžená, pretože súper videl výrazne viac. V poslednom kole to dlho vyzeralo veľmi nádejne, keď mala v partii niekoľko momentov na zisk materiálu. Postupne však s klesajúcim časom prišli chyby a partiu prehrala. V turnaji však každopádne zaznamenala ešte ďalšie dve víťazstvá. Jednak mu dala prednosť pred narodeninovou oslavou a navyše sa ho nebála hrať aj keď súperi boli výrazne skúsenejší a silnejší.
Samko začal taktiež prehrou, keď v otvorení stratil zbytočne figúru. Už v tejto partii však minul na svoje pomery veľké množstvo času. Prišlo druhé kolo a papierovo ešte silnejší súper ako v prvom, ale diali sa veci. Asi v zatiaľ svojej najlepšej partii okrem pešiaka nič nestratil a v záverečnej koncovke nielen, že materiál vyrovnal, ale dokonca súpera dotlačil na okraj priepasti. Omilostil ho iba prekročením času v jasne vyhranej pozícii. V treťom kole si relatívne s prehľadom poradil so svojim súperom, teda ak nerátame opäť záverečnú časovú tieseň. Vo štvrtom kole obral v otvorení súpera o figúru, následne však nerealizoval svoju výhodu ideálne a dokonca si naliezol pod mat. Súper mu však, až nad úroveň fair-play, ponúkol remízu. V poslednom kole odohral taktiež dlhú a vyrovnanú partiu, keď prehral až v jej závere v ťažkofigúrovej koncovke. V globále by sa dalo povedať, že toto bol prvý turnaj, kde ruka nepredbiehala hlavu. Takže za pekné partie aj spotrebu času klobúk dole.
Rapid turnaj (27 hráčov): S.Havalda 1,5b/5 19.miesto, G.Kapolková 1b/5 23.miesto
Čítať ďalej: 3.12.2016 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
1.12.2016 – 5.ročník turnaja Nežná revolúcia 1989, Bratislava
Bleskového turnaja pod záštitou ŠK Slovan Bratislava a OZ My sme Petržalka sa zúčastnili Igor s Marekom. Igor vstúpil do turnaja troma výhrami, no potom prišla jeho slabšia chvíľa keď prehral dve partie za sebou. Po dvoch ďalších výhrach podľahol čiernymi v klubovom derby Marekovi, no finišom 2,5/3 sa dotiahol na pekné štvrté miesto. Marek prekvapujúco zakopol už v druhom kole a tak mal čo doháňať už od začiatku turnaja. To sa mu aj podarilo, veď do konca turnaja už neprehral ani jednu partiu a okrem dvoch remíz s neskoršími medailistami už iba vyhrával. Napriek pokazenému štartu sa dokázal dostať na druhé miesto, pričom na víťazstvo mu chýbalo úplné minimum.
Bleskový turnaj (22 hráčov): FM M.Karas 9b/11 2.miesto, I.Lintner 7,5b/11 4.miesto
Čítať ďalej: 1.12.2016 – 5.ročník turnaja Nežná revolúcia 1989, Bratislava
22.11.2016 – Majstrovstvá Bratislavského kraja žiakov a žiačok SŠ, Bratislava
Na krajských majstrovstvách Bratislavy nás zastupovalo osem účastníkov. Všetci sa dokázali dostať nielen do prvej polovice, ale skončili na prvých trinástich miestach.
Tea bola minulý rok v turnaji žiačok ZŠ štvrtá od konca a tak sme boli zvedaví, ako dopadne po roku svojej práce. Po výhre v prvom kole v tom ďalšom nestačila v derby na Aničku. Vzápätí ale vyhrala v treťom kole. Prehru v tom ďalšom nahradila dvoma výhrami v pekných útočných partiách bielymi figúrami. Už pred posledným kolom tak mala o 1,5 bodu viac ako minulý rok v slabšom turnaji. Posledné kolo jej nevyšlo a svojmu favorizovanému súperovi podľahla, no so svojim výsledkom musí byť spokojná. Aj s tým, že sa jej podarilo postúpiť zo štvrtej priečky na MSR nakoľko Anička mala účasť na nich istú už pred týmto turnajom.
Maťo začal tak ako Tea výhrou v prvom kole a nebol ďaleko ani od prekvapenia v tom druhom. Po prehre nezložil zbrane a vyhral dve partie v rade. Potom však v dvoch „zápasoch pravdy“ a zároveň v dvoch klubových derby Marekovi aj Kubovi podľahol a definitívne sa vyradil z boja o postup. Povinnou výhrou v poslednom, kole uhral priemerný výsledok. Čo mal vyhrať to vyhral a čo mal prehrať to prehral.
Peťo sa po opustení šachových bojísk zúčastňuje každoročne školských majstrovstiev. V prvých šiestich kolách štyrikrát porazil súperov zo základným ratingom a dvakrát podľahol favorizovaným hráčom. V klubovom derby s Maťom to však nebolo vôbec jednoznačné. Papierovým predpokladom sa vzoprel až v poslednom kole, kedy čiernymi remizoval a otváral druhú desiatku výsledkovej listiny.
Miro bol asi jediný nespokojný účastník týchto majstrovstiev. O to viac, že začal turnaj štyrmi výhrami vrátane peknej výhry s prvým nasadeným hráčom. Obeťou figúry dostal súpera pod silný útok a ten ho s kráľom v centre neustál. Remíza v piatom kole v derby s Igorom ho udržala na postupových priečkach. Prehra v šiestom kole s Marekom ešte nič nekazila, no musel v poslednom kole zdolať Jakuba. Drvivú väčšinu partie tomu aj všetko nasvedčovalo, no chvíľková nepozornosť ho stála nastavenú vežu, prehru partie a pád na siedme miesto.
Igor začal rovnako ako Miro štyrmi výhrami, keď po troch povinnostiach zdolal vo štvrtom kole v derby Mareka. Po spomínanej remíze s Mirom však v šiestom kole prehral v ďalšom derby, s Aničkou. Remízou v poslednom kole si zabezpečil výsledné štvrté miesto a postup na MSR. Po raketovom štarte asi spokojný úplne nebude, ale primárny cieľ si postupom splnil.
Jakub po dvoch úvodných zahrievacích výhrach podľahol Marekovi a následne remizoval s Aničkou. Potom využil dve ďalšie kolá k návratu na čelné priečky, aby ešte mohol vyzvať Mira v súboji o postupovú priečku. Ako už bolo vyššie napísané, nakoniec bol v tomto boji úspešný a je isto najprekvapujúcejším postupujúcim na MSR.
Marek po troch úvodných výhrach podľahol Igorovi, no vzápätí si pripísal na konto dve výhry. V poslednom kole tak mal biele v rozhodujúcom súboji o prvé miesto v turnaji proti Aničke. Bielymi poňal otvorenie originálne, no mohol z neho vytĺcť aj viac. Napokon si vzájomnou remízou zabezpečili obaja víťazstvá vo svojich kategóriách.
Anička po dvoch úvodných výhrach v slušnej partii remizovala čiernymi v turnajovou jednotkou. To sa ešte netušilo, ako obaja súperi v turnaji skončia. Vo štvrtom kole remizovala v derby s Jakubom a po výhre v piatom kole si uchovávala šance na výborný výsledok. Ako už bolo spomenuté vyššie, v predposlednom kole dokázala zdolať Igora a v poslednom remizovala s Marekom. Zaslúžene si tak vybojovala prvé miesto nielen v kategórii študentiek ale aj celkovo. Predĺžila si tým úspešnú sériu z ligových partií a veríme, že sa jej možno rapid šach aj zapáči.
V súťaži družstiev zvíťazilo družstvo Gymnázia J.Hronca (Vrtiaková, Karas) pred dvojicou ŠpMNDaG Teplická 7 (Macko, Kolevská).
Open turnaj (32 hráčov): WFM A.Vrtiaková 5,5b/7 1.miesto, FM M.Karas 5,5b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii chlapcov), J.Suchánsky 5,5b/7 3.miesto (2.miesto v kategórii chlapcov), I.Lintner 5b/7 4.miesto (3.miesto v kategórii chlapcov), M.Macko 4,5b/7 7.miesto, P.Kravár 4,5b/7 11.miesto, M.Starovič 4b/7 12.miesto, L.T.Kolevská 4b/7 13.miesto (4.miesto v kategórii dievčat) - všetci vyznačení postúpili na celoslovenské finále.
Čítať ďalej: 22.11.2016 – Majstrovstvá Bratislavského kraja žiakov a žiačok SŠ, Bratislava
22.11.2016 – Majstrovstvá Bratislavského kraja žiakov a žiačok ZŠ, Bratislava
Na krajských majstrovstvách Bratislavy nás zastupovala šestica účastníkov. Ku Vladkovi, ktorý mal postup zabezpečený vopred, sa následne pridali postupmi z okresných kôl Maťo, Oliver, Samko, Ninka a Grétka.
Pre Grétku bola samotná účasť na krajskom kole odmenou za jej doterajšiu prácu a každý pol bod sa cenil. V prvých dvoch kolách dostala dve hráčky z výslednej prvej desiatky, no už v druhom kole sa jej podarilo celkovo siedmu hráčku turnaja poraziť! Po tejto partii si vybrala oddychový čas a prehrala dva zápasy proti súperkam z druhej polovice tabuľky, no v piatom kole uhryzla opäť a pripísala si na svoje konto druhú výhru. V šiestom kole bojovala dlho, no bezúspešne. Škoda však posledného kola, kedy prehrala ešte skôr ako niektorí začali svoje partie. Napriek tomu, že bola jedna z najmladších, si budúci rok môže dávať pokojne ambície na prvú polovicu tabuľky.
Ninka začala turnaj výhrou a prehru v druhom kole kompenzovala troma výhrami v rade. Najmä tá posledná z nich bola cenná. S prehľadom tak prekonala svoj výsledok z minuloročných majstrovstiev (2,5 bodu) a do posledných kôl dostala šancu zabojovať o postup na MSR. Šieste kolo začalo nádejne a v priebehu prvej polovice partie svoju skúsenejšiu súperku jednoznačne prevýšila. Postupne sa však výhoda začala vytrácať a partiu napokon prehrala. Žreb posledného kola zabezpečil, že nešlo o žiadny oddychový zápas. Partiu začala skvele a v jej priebehu získala dokonca vežu navyše. V kombinácii s mizerným časom súperky stačilo trocha trpezlivosti. Ninka sa však splašila, prestala sa venovať situácii na šachovnici a začali ju zaujímať iba sekundy na hodinkách súperky. To viedlo k zaslúženej prehre a veľkému ponaučeniu. Napriek tomu sú štyri body fajn, šanca zabojovať o postup bola niečo navyše. Pri zodpovednom prístupe k tréningom a pri zvýšenej hernej praxi by budúci rok nemusel byť postup nereálny.
Turnaj žiačok (28 hráčok): N.Kubíková 4b/7 8.miesto, G.Kapolková 2b/7 24.miesto
Samko tak ako Grétka už postupom do krajského kola prekonal očakávania a všetko čo sa mu podarilo uhrať v ňom, to už bolo nad plán. Do turnaja vstúpil prehrou, no už v druhom kole prekvapil svojho favorizovaného súpera a čiernymi uhral remízu. Škoda, že po nej prišli dve prehry proti hrateľným súperom z druhej polovice tabuľky. Tie ho stiahli na úplné dno, od ktorého sa najprv odrazil výhrou bez boja a v posledných dvoch kolách aj remízou a výhrou. Napokon tak získal tri body, ktoré sa rozhodne nedajú považovať za neúspech, najmä keď si pozrieme tabuľku a v nej napríklad hráčov, ktorí mali iba pol bodu navyše.
Oliver sa dopracoval k rovnakému výsledku ako Samko, ale určite mal v pláne o niečo väčší bodový zisk. Po predpokladateľnej prehre v prvom kole vyhral nasledujúce dve partie a turnaj tak rozbehol veľmi dobre. Potom však prišlo slabšie dvojkolo, kedy s dvoma hrateľnými súpermi nedokázal získať ani jedinú remízu. Povinná výhra v predposlednom kole dala šancu na návrat do prvej polovice, no v poslednom kole proti hrateľnému súperovi opäť nezabodoval.
Vladko vstúpil do turnaja výborne, keď sa po povinnej výhre v prvom kole v tom druhom zrodila remíza medzi majstrom a vicemajstrom SR v kategórii chlapcov do 12 rokov. Výhra v treťom kole proti ďalšiemu z top favoritov turnaja a vo štvrtom kole v derby s Maťom ho vyniesli na prvú šachovnicu. Na nej nebol ďaleko od výhry v strelcovej koncovke, no pri malom čase správny postup nenašiel a partia skončila remízou. Ako rozhodujúca sa napokon ukázala partia predposledného kola, kedy ju síce dobre rozohral, no v závere sa tešil z víťazstva jeho súper. Ani pekná útočná partia z posledného kola mu tak postup zabezpečiť nedokázala. Škoda, pretože za predvedený výkon by si postup zaslúžil.
Maťo začal ešte lepšie ako Vladko, keď v prvých troch kolách nezaváhal. Cenná bola najmä výhra v treťom kole, kedy sa dlho bránil, no napokon využil v časovke chybu svojho súpera a slabý základný rad. Vo štvrtom kole prehral svoju jedinú partiu, v spomínanom derby s Vladkom. Nasledovala zbytočná remíza, kedy vyšiel z otvorenia veľmi dobre, no potom chvíľková nepozornosť spôsobila vážny problém. V predposlednom kole peknou útočnou partiou spojenou s obeťou figúry definitívne vyradil jedného z favoritov na postup a v poslednom kole tak dostal šancu zabojovať o postup. Svoju výhodu lepšieho strelca proti jazdcovi v koncovke využil a okrem tretieho miesta sa tak mohol tešiť z postupu na MSR.
Turnaj žiakov (29 hráčov): M.Šándor 5,5b/7 3.miesto, V.Bochnička 5b/7 5.miesto, O.Šoltys 3b/7 19.miesto, S.Havalda 3b/7 23.miesto
Čítať ďalej: 22.11.2016 – Majstrovstvá Bratislavského kraja žiakov a žiačok ZŠ, Bratislava
19.11.2016 – 9.ročník detského šachového turnaja, Malacky
Tretieho turnaja série GPX v blízkosti Bratislavy sa zúčastnila dvojica Simonka a Filipko.
Ten vstúpil do turnaja remízou a prehrou. Prvej výhry sa však na tretí pokus predsa len dočkal. Následne žiaľ prišli tri prehry v rade, vrátane tej, kedy Maslowova pyramída ľudských potrieb zariadila dočasné opustenie partie a následný pád zástavky. Po troch prehrách ale prišli dve víťazstvá a do posledného kola si tak uchoval možnosť dostať sa na polovicu možných bodov. Žiaľ víťazný hetrik neprišiel a prehra spôsobila tabuľkový pokles.
Simonka po senzačnom Štefanove mala určite osobne veľké ambície a do turnaja vstúpila optimálne - výhrou. Nerozhodili ju ani dve následné prehry, na ktoré dokázala nadviazať dvoma výhrami. Potom však prišli na scénu opäť dve prehry a tak jej iba výhra v predposlednom kole zabezpečila možnosť dostať sa do prvej polovice tabuľky. Záver jej však rovnako ako Filipkovi nevyšiel a napokon z toho boli výsledné štyri body. Aj v tomto prípade na prvý pohľad platilo staré známe „Po hodoch býva bolenie brucha“, no jej výsledok rozhodne nie je neúspechom.
Turnaj GPX (70 hráčov): S.Bochničková 4b/9 45.miesto, F.Štelbaský 3,5b/6 55.miesto
Výsledky sprievodného openu neboli doteraz nikde zverejnené a tak zatiaľ pripájame iba fotky Vladka a Olivera...
Čítať ďalej: 19.11.2016 – 9.ročník detského šachového turnaja, Malacky
17.11.2016 – Turnaj o šachový pohár starostu obce, Štefanov
Druhého podujatia série GPX v relatívnej blízkosti Bratislavy sa zúčastnilo niekoľko našich hráčov. Kým v turnaji GPX bojovala trojica Natálka, Simonka a Samko, v sprievodnom opene mal možnosť otestovať si nové veci Vladko.
Natálka vstúpila do turnaja výhrou, no následne prehrala tri partie proti trojici súperov, ktorí skončili v turnaji do 15.miesta. Rovnakú sériu však vzápätí zaznamenala aj v opačnom garde a troma výhrami sa dostala do prvej polovice. A to nebolo všetko. V ôsmom kole nemohla byť bližšie ku výhre, keďže namiesto okamžitého jednoťahového matu ťahom V1d6# zvolila ťahom V1d5, prišla o vežu ktorú mala v tom čase navyše a napokon partiu prehrala. Od piatich bodov ju teda delilo jedno políčko šachovnice. Napriek prehre v poslednom kole dokázala skončiť na treťom mieste medzi dievčatami do 8 rokov a získala tak svoj prvý pohár. Zaujímavé zistenie je, že kým v prvej polovici partie väčšinou strácala, v tej druhej dokázala partie otáčať a vyhrať aj nemožné. Môže to byť tým, že dokázala udržať koncentráciu počas celej partie, kým súperi sa už uspokojili a očakávali „bod zdarma“. Ale taktiež aj tým, že pri menšom počte figúr získava väčší prehľad na šachovnici a robí oveľa menej chýb ako jej súperi.
Samko, rovnako ako Natálka, zvíťazil v prvom kole a prehral v tom druhom. Každopádne za túto prehru si zaslúži pochvalu, lebo rozhodne nebol pre svojho favorizovaného súpera ľahkým orieškom. Nasledovali ešte dve pekné výhry a tým bola zakončená prvá časť turnaja. Piate kolo odštartovalo dve odfláknuté partie, ktoré jednak trvali príliš krátko a navyše v nich bolo strašne veľa prehliadnutí. Našťastie tento „blitz mód“ Samko v poslednej tretine turnaja opustil a opäť začal hrať šach. Nasledovala tak séria troch výhier v rade, ktorá mu vytvorila nový osobný rekord ziskom šiestich bodov. Tie mu zabezpečili ôsme miesto celkovo a navyše druhé miesto v kategórii chlapcov do 11 rokov. O to viac škoda spomínaného krátkodobého výpadku, veríme však, že sa z neho poučí. Základom pre zvýšenie bodového zisku v ďalších turnajoch bude zvládnutie schopnosti koncentrovať sa na všetkých deväť partií bez toho, aby prišlo k „oddychovému času“
Simonka vstúpila do svojho druhého turnaj GPX v živote rovnako ako Natálka. Po výhre v prvom kole prišli dve prehry. Boli síce tak trochu zbytočné, no potom prišiel síce postupný, no obrovský, zlom. Výhra vo štvrtom kole bola iba začiatkom a nasledovali ešte ďalšie štyri v rade! Z nich dokázala zdolať až troch súperov, ktorí získali v turnaji päť bodov. Najmä partia z predposledného kola bola „z iného levelu“ a štýlový mat jazdcom na záver iba čerešničkou na torte. Tá ju katapultovala až na druhú šachovnicu, kde napriek odovzdanej figúre v otvorení bola kúsok od „zázraku“. Súper totiž laxne podložil vežu a zrazu bola možnosť dať mat tretím ťahom systémom „šach – šach - mat“. Napriek nevyužitej šanci si svoj osobný rekord vylepšila z tri a pol bodu na rovných šesť (takmer sedem)! Výsledné deviate miesto a víťazstvo v kategórii dievčat do 11 rokov tak bolo niečím, s čím nemohol rátať vôbec nik, no je absolútne zaslúžené ak niekto v takom krátkom čase dokáže prekonať sám seba. Či ju k tomu motivoval tesne pred turnajom odovzdaný klubový dres, okamžité rozbory jej partií medzi jednotlivými kolami, alebo palacinky v bufete, to asi nezistíme. Ale mala by doma pokračovať (na základe výsledku z turnaja ešte s väčšou chuťou ako doteraz) v už začatom a víťazný pohár zo Štefanova tak ostane navždy jej prvým ale rozhodne nie posledným.
Turnaj GPX (43 hráčov): S.Havalda 6b/9 8.miesto (2.miesto v kategórii CH11), S.Bochničková 6b/9 9.miesto (1.miesto v kategórii D11), N.Havaldová 4b/9 28.miesto (3.miesto v kategórii D08)
Vladko bol v opene druhým nasadeným a tak si nemohol dávať nižšie ciele ako pokúsiť sa vyhrať turnaj. A veru, nebol od toho ďaleko. Prvé tri kolá vyhral prakticky s prehľadom a vo štvrtom mal biele figúry v rozhodujúcej partii turnaja. Súpera dokonale prehral a dosiahol úplne vyhranú pozíciu v koncovke s vežou navyše. Nakoľko však jeho technická realizácia bola na míle od ideálu a nevyužil ani v rapide bežnú možnosť reklamovania remízy, partiu prehral prekročením času. Následné tri partie taktiež spoľahlivo vyhral a obsadil bez problémov druhé miesto.
Open turnaj (16 hráčov): V.Bochnička 6b/7 2.miesto
Suma sumárum „štyri účasti = štyri poháre“, no okrem našich skvelých výsledkov nesmieme zabudnúť na jednu vec. Na záver patrí všetkým organizátorom za celé podujatie jedna veľká jednotka s hviezdičkou! Malo totiž nielen bezproblémový šachový priebeh, ale v rámci občerstvenia presiahlo bežné štandardy a deti si tak mohli vychutnať nielen bagety, ale aj čerstvé palacinky. A že sa ich dámy zo Štefanova museli urobiť naozaj veľa...
Čítať ďalej: 17.11.2016 – Turnaj o šachový pohár starostu obce, Štefanov
9.11.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Po októbrovom štarte pokračovala séria turnajov pre začiatočníkov svojim novembrovým podujatím. Otáznikov pred podujatím bolo mnoho. Prekonáme októbrový rekord v počte našej účasti? Kto si vylepší svoje osobné maximum? Kto zaútočí na prvú desiatku? Umiestni sa niekto v prvej trojke? Na tie otázky sme už dostali odpovede...
Grétka začala turnaj už tradične, troma prehrami. Dostať sa do prevádzkovej teploty jej opäť podarilo až v polovici turnaja. V jeho druhej časti však získala dve výhry a jednu remízu. Nebol to jej top výkon, ale rozhodne ani žiadny prepadák. Na stabilizáciu výkonov bude potrebovať výrazne viac turnajových skúseností.
Natálka zahrala turnaj, kde v jednotlivých partiách pootáčala pozície oboma smermi. Vyhrané zahodila, prehranú vyhrala. Dáma hore dole, to bola iba malá výhoda. Výsledkom bola jedna výhra a tri remízy, pričom všetky uhrala čiernymi. Bilancia bielymi 0/3 a často veľká nesústredenosť ju tak stáli možné vyššie bodové méty.
Jerguš vstúpil do turnaja prehrou s neskorším víťazom, no kompenzoval ju dvoma výhrami, pričom najmä tá druhá je isto cenná. Nasledovali dve prehry, pričom druhá bola z derby s Ninkou. Tá napriek materiálnej nevýhode dokázala využiť matový motív z nedávneho tréningu okamžite v praxi. Na záver Jerguš zabral naplno a po dvoch výhrach sa posunul do prvej dvadsiatky. Zopakoval tak svoj štvorbodový zisk z minulého turnaja.
Ninka prvé kolo zvládla podľa predpokladov, no následne si vybrala slabšiu chvíľu a rovnako ako Jerguš žiaľ na úvodnú výhru nadviazala dvoma prehrami. Po nich prišla séria troch výhier v rade, ktorá jej dala šancu zopakovať získať päť bodov tak ako naposledy. Nakoľko si však nevšimla dve možnosti dať mat prvým ťahom, zaslúžene zvíťazil jej súper. Včera to síce nebol jej deň, ale vyššie spomínaná znalosť pretavená do zručnosti potešila.
Samko začal turnaj remízou, no ako sa napokon ukázalo, bola to remíza dvoch hráčov, ktorí skončili v turnaji veľmi vysoko. Bilanciu si značne vylepšil sériou troch výhier v rade a po štyroch kolách tak okupoval bronzovú priečku. Následnú prehru kompenzoval v predposlednom kole výhrou a do toho posledného si tak uchoval šancu bojovať o medailové umiestnenie. Úvodný polčas partie zvládol na výbornú a do koncovky získal čistú figúru navyše. O tú však nepozornosťou prišiel napriek tomu, že mal na rozdiel od súpera veľa času na premýšľanie. Napokon sa partia skončila remízou a výsledných päť bodov znamenalo šieste miesto a nový osobný rekord.
Turnaj začiatočníkov (48 hráčov): S.Havalda 5b/7 6.miesto, N.Kubíková 4b/7 16.miesto, J.Lipták 4b/7 18.miesto, N.Havaldová 2,5b/7 35.miesto, G.Kapolková 2,5b/7 38.miesto
27.10.-31.10.2016 – Senický jesenný šachový festival, Senica
Prvé podujatie zo série senických festivalov tejto šachovej sezóny dávalo hráčom do 15 rokov okrem FIDE openu a národného openu možnosť zúčastniť sa aj sústredenia s trénermi MŠA Interchess. Deti boli rozdelené do troch výkonnostných skupín, pričom sa zišla naozaj veľmi dobrá účasť. Tak kreatívna nálada na sústredení ešte hádam ani nebola a ak budú všetci pokračovať v nastolenom trende, viacerí z účastníkov pôjdu výkonnostne výrazne nahor. V sobotu som navštívil všetky tréningové bloky a v nedeľu som dva viedol. Popri tom deti ihneď po skončení partie absolvovali rozbory. Ešte aj v prestávkach medzi tréningami respektíve v akomkoľvek voľnom čase sa namiesto chvíle oddychu hral šach.
V prvom kole národného openu si Samko čiernymi vyšliapol na prvú nasadenú hráčku turnaja a v druhom kole remizoval s ďalším favoritom. V treťom kole pekne rozohral partiu, no chvíľkový skrat znamenal jednoťahovú stratu figúry a to súperka relatívne s prehľadom využila. Nasledovalo súrodenecké derby, kde už v úvode partie získala Natálka dokonca dámu. V ďalšom priebehu sa ale ukázala väčšia pozornosť a skúsenosti. Piate kolo znamenalo do tretice jednoťahovú stratu, tentoraz strelca. Napriek tomu dokázal, s výraznou pomocou svojej súperky, partiu otočiť do výhry. Vďaka následnej výhre z predposledného kola si tak uchoval šancu na medailové umiestnenie. V poslednom kole sa mu ako jedinému podarilo remizovať s víťazkou turnaja a napokon skončil na perfektnom druhom mieste. A to napriek tomu, že množstvo svojich partií doslova „odblical“.
Natálka mala v prvých dvoch kolách vskutku náročný žreb, keď dostala hráčov, ktorí napokon skončili v prvej polovici výsledkovej listiny. Až v treťom kole tak mala reálnu šancu na nejaký bodový zisk. Tú aj využila a vo štvrtom kole odohrala spomínané derby so Samkom. Veľmi dobre rozohranú partiu piateho kola sa jej žiaľ nepodarilo dotiahnuť do konca. V šiestom kole sa jej však druhý raz podarilo zvíťaziť a v poslednom kole odohrala proti svojmu výrazne skúsenejšiemu súperovi najdlhšiu partiu národného openu. V čase jej konca sa už hrali iba dve partie v paralelne hranom fide opene a tak napriek prehre nemôžeme byť nespokojní. Pri jej minimálnej praxi je jasné, že už len účasť na sústredení a sedem partií k tomu zabezpečí jej výrazný výkonnostný nárast.
Filipko v prvých štyroch kolách zaznamenal dve remízy a dve prehry. Vo všetkých štyroch partiách by si prišli na svoje drevorubači, pretože dreva v nich popadalo veľa. Zbytočné straty a prehliadnutia viedli k tomu, že kto daroval súperovi menej darčekov, ten bol nakoniec úspešný. V piatom kole Filipko zabojoval a po zlepšenom výkone si pripísal na konto prvú výhru. Následne sa mu však nepodarilo na ňu nadviazať a hrajúc bielymi figúrami svoju partiu prehral. Vďaka výhre v poslednom kole sa dokázal priblížiť ku stredu výsledkovej listiny. Základom ku zlepšeným výsledkom v budúcnosti bude hlavne zlepšenie koncentrácie pri partii.
Národný open (21 hráčov): S.Havalda 5b/7 2.miesto, F.Štelbaský 3b/7 13.miesto, N.Havaldová 2b/7 17.miesto
Čítať ďalej: 27.10.-31.10.2016 – Senický jesenný šachový festival, Senica
26.10.2016 – Obvodné majstrovstvá žiakov ZŠ Bratislava III, Bratislava
Na okresných majstrovstvách Bratislavy III nás zastupovalo osem účastníkov. Každý z nich mal svoje plánované ciele, ktoré boli od povinného postupu, cez pokus o postup až po zbieranie skúseností na svojom prvom turnaji.
Začneme preto Charlottkou, ktorá sa nebála zúčastniť svojho prvého turnaja a tak už iba jej účasť na ňom bola veľkou výhrou. Po prehrách v prvých troch kolách sa jej podarilo ďalšie dve partie šťastne remizovať, keď jej súperky nevedeli využiť obrovskú materiálnu prevahu. Najbližšie bola k zisku celého bodu v poslednom kole, kedy minula možnosť dať súperke okamžitý mat a v samom závere s dvoma dámami navyše nestihla dať mat a prehrala na čas. Chýbali je dva ťahy a pár sekúnd. Celý turnaj ale hrdinsky zvládla, za čo jej patrí isto zaslúžená pochvala.
Maťo absolvoval svoj druhý turnaj v živote a vbehol do neho rovno po hlave, keď úspešne zvládol prvé dve kolá. V strede turnaja si „vybral oddychový čas“ a po troch prehrách klesol tabuľkou nadol. Po výhre v predposlednom kole nebol ďaleko výhry ani v tom poslednom, no chvíľa nepozornosti viedla k patu a 3,5 bodu mu tak stačilo na výsledné 19.miesto.
Adam sa v prvých štyroch kolách pomalšie rozbiehal a zaznamenal v nich len tri remízy. Potom však prišiel mohutný záver a po troch výhrach v rade sa prepracoval až do prvej desiatky a ukončil turnaj na peknom deviatom mieste.
Grétka vstúpila do turnaja remízou a v druhom kole dokázala zvíťaziť čiernymi. V treťom kole v zápase proti neskoršiemu striebornému medailistovi síce podľa očakávania podľahla, no nebol všetkým dňom koniec. Dokonca ani po prehre na čas, kedy vo štvrtom kole nevyužila počas partie niekoľko desiatok možností na výhru a súper s jediným pešiakom na šachovnici utrpel víťazstvo. Potom však prišiel mohutný záver, keď najprv zdolala neskoršiu bronzovú medailistku v kategórii dievčat. Následne otočila na výhru prehranú partiu v predposlednom kole a čerešničkou na torte bola jej výhra z kola posledného. Po nej skončila v kategórii dievčat na výbornom druhom mieste a celkovo na famóznom šiestom. O rekordnom počte bodov v jej doterajšej kariére ani nehovoríme. Klubový dres jej tak asi nosí šťastie, no zároveň ho nosí absolútne oprávnene.
Ninka sa svojej úlohy favoritky v kategórii dievčat zhostila s absolútnym prehľadom. Vyhrala prvé štyri kolá turnaja až narazila v piatom kole na prvej šachovnici na Olivera. Ten bol nad jej sily a rovnako tak aj v ďalšom kole Samko, ktorý jej tak vrátil prehru z nedávneho turnaja začiatočníkov. Výhrou v poslednom kole si zabezpečila s náskokom pol bodu prvé miesto v kategórii dievčat a celkové štvrté miesto v turnaji.
Samko vstúpil do turnaja výhrou a už v druhom kole prekvapujúco prišlo k súboju neskorších medailistov. V tom čas by tomu asi uveril málokto. Prehru z tohto kola dokázal vykompenzovať sériou štyroch výhier v rade, pričom najmä tie vo 4.-6.kole boli proti hráčom z neskoršej TOP7 celého turnaja. V poslednom kole tak „za odmenu“ dostal na jednotke Olivera, no ani táto prehra ho z medailových stupienkov nevyradila, nakoľko jeho pomocné hodnotenie bolo najvyššie zo všetkých hráčov tohto podujatia.
Oliver sa takisto ako Ninka ujal úlohy absolútneho favorita a prešiel turnajom ako nôž maslom. Sedem výhier v rade bolo viac či menej očakávaných. V posledných svojich štyroch partiách však nebol ani raz nejako ohrozený, takže jeho víťazstvo bolo plne zaslúžené.
Postup na krajské kolo si tak vybojovali Oliver aj Samko a medzi dievčatami Ninka s Grétkou. Viac miest sme si hádam ani nemohli priať. Okrem toho ešte nesmieme zabudnúť uviesť, že Oliver s Grétkou vybojovali suverénne prvé miesto aj v kategórii škôl pod hlavičkou ŠpMNDaG Teplická 7.
Open turnaj (36 hráčov): O.Šoltys 7b/7 1.miesto, S.Havalda 5b/7 3.miesto, N.Kubíková 5b/7 4.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), G.Kapolková 4,5b/7 6.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), A.Hanzel 4,5b/7 9.miesto, M.Kucharčík 3,5b/7 19.miesto, CH.N.Partová 1b/7 36.miesto (9.miesto v kategórii dievčat) - všetci vyznačení postúpili na krajské kolo
Čítať ďalej: 26.10.2016 – Obvodné majstrovstvá žiakov ZŠ Bratislava III, Bratislava
26.10.2016 – Obvodné majstrovstvá žiakov ZŠ Bratislava II, Bratislava
Na okresných majstrovstvách Bratislavy II nás zastupoval iba Max. Na úvod podľahol jednému z širšieho okruhu favoritov, no po remíze v druhom kole dokázal v treťom zvíťaziť. Prehru vo štvrtom kole dokázal viac ako vykompenzovať dvoma výhrami v rade a do posledného kola tak bojoval o veľmi pekné umiestnenie (v prípade výhry mohol skončiť piaty). Po prehre skončil presne v strede tabuľky, na slušnom trinástom mieste.
Open turnaj (25 hráčov): M.Balšan 3,5b/7 13.miesto
Čítať ďalej: 26.10.2016 – Obvodné majstrovstvá žiakov ZŠ Bratislava II, Bratislava
25.10.2016 – Okresné majstrovstvá žiakov ZŠ v Trnave, Trnava
Samir bol na majstrovstvách okresu jedným z dvoch hlavných favoritov a tak nič iné ako jeho postup na krajské kolo neprichádzalo v úvahu. Ziskom 6,5 bodu si zabezpečil prvé miesto a postúpil s absolútnym prehľadom.
Open turnaj (43 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 25.10.2016 – Okresné majstrovstvá žiakov ZŠ v Trnave, Trnava
19.10.-21.10.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
Prvým sústredením v rámci nového školského roku bola októbrová akcia a jej tradičným miestom penzión Atlas v Senici. Treťou časťou pokračovala téma „Plány v otvorení“ a tentoraz sa účastníci dozvedeli množstvo informácií o zatvorených hrách, konkrétne po 1.d4 d5. Naše farby hájil svojou účasťou Samir.
Sústredenie (12 účastníkov): FM S.Sahidi
Zoznam prihlásených na chess-results
Čítať ďalej: 19.10.-21.10.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
19.10.2016 – Majstrovstvá žiakov ZŠ v Pezinku, Pezinok
Maťo bol na majstrovstvách okresu jasným favoritom a tak nič iné ako jeho víťazstvo neprichádzalo v úvahu. Stopercentným bodovým ziskom si zabezpečil prvé miesto a postúpil s prehľadom na krajské kolo.
Open turnaj (26 hráčov): M.Šándor 7b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 19.10.2016 – Majstrovstvá žiakov ZŠ v Pezinku, Pezinok
18.-31.10.2016 – MS mládeže v šachu, Batumi - Gruzínsko
Najmladšie kategórie (do 8, 10 a 12 rokov) si súboje o majstra sveta zopakovali opäť v gruzínskom Batumi. Po medzinárodnom debute v Prahe sa v kategórii chlapcov do 12 rokov absolvoval svoj debut na Majstrovstvách sveta mládeže Vladko Bochnička.
Úvod turnaja mu žiaľ nevyšiel vôbec podľa predstáv keďže v prvých dvoch kolách si na konto pripísal iba dve prehry. Škoda, pretože v oboch partiách, proti súperom z Juhoafrickej republiky a Gruzínska, ťahal väčšinu partie za opraty on, no vždy sa jednou chybou partie otočili. Stíhaciu jazdu v Prahe však taktiež začal až od tretieho kola a tak sme verili, že si na to spomenie a naštartuje sa rovnako ako sa mu to podarilo tam. V treťom kole ho síce, ďalší gruzínsky, súper prekvapil Caro-Kannom, ale tentoraz z toho bol plný bodový zisk pre slovenské farby. Vo štvrtom kole si žiaľ čiernymi Vladko rýchlou rošádou naliezol pod útok svojho arménskeho súpera a ten bol pri opačných rošádach o poznanie rýchlejší. Piate kolo proti súperovi z Kanady však bolo úspešné a v šiestom ho čakala čiernymi neľahká ukrajinská prekážka. Pri partii sa však rozhodol zmeniť prípravu a to sa mu stalo napokon osudným, najmä keď prijal súperovu obeť jazdca a prehral prakticky v miniatúrke. Počas voľného dňa absolvoval spolu s ostatnými účastníkmi slovenskej výpravy okrem iného aj návštevu miestneho delfinária. Ako vidno z fotodokumentácie, s delfínmi si dokonca aj zaplával. V siedmom kole sa rozišiel s americkým súperom deľbou bodov a v ôsmom kole zdolal bielymi figúrami reprezentanta Malajzie. V deviatom kole mal za súpera reprezentanta Spojených arabských emirátov a partiu chcel za každú cenu vyhrať a žiaľ prepol strunu až príliš. Bielymi následne zdolal juhoafrického hráča bez ratingu, no v poslednom kole dovŕšil tragickú bilanciu čiernych figúr prehrou s hráčom Turkmenistanu.
Vladkova bilancia bielymi figúrami bola štyri výhry z piatich partií a jediná prehra z prvého kola mohla byť taktiež v kolónke výhier. Čiernymi však nedokázal zo šiestich partií uhrať viac ako jednu jedinú remízu. Viacero veľmi dobre rozohraných partií nebolo dotiahnutých do konca. Výsledných 4,5 bodu je určite niekde inde ako Vladkove reálne schopnosti. Bude preto nesmierne dôležité dôkladne zanalyzovať všetky odohrané partie, nájsť v nich chyby a poučiť sa z nich. Taktiež bude potrebné venovať sa aj šachovým a nešachovým vplyvom, ktoré sa na výsledku vždy nemalou mierou podieľajú. Ak sa dokáže(me) z tohto turnaja poučiť, o rok sa vráti výrazne silnejší a psychicky odolnejší a budeme si môcť povedať, že MS mládeže v Batumi boli výbornou školou životom.
B12 (137 hráčov): V.Bochnička 4,5b/11 110.miesto
Čítať ďalej: 18.-31.10.2016 – MS mládeže v šachu, Batumi - Gruzínsko
15.10.2016 – Jesenný šachový festival v Cenade, Bratislava
Krátko po turnaji začiatočníkov sa odohral v Bratislave aj ďalší detský turnaj. Tentoraz išlo o podujatie zo série GPX mládeže ktoré sa uskutočnilo v priestoroch Cenady v Karlovej Vsi. Z osmičky účastníkov absolvovali až štyria premiéru na turnaji GPX (Natálka, Simonka, Danko a Max) a Danko dokonca vôbec prvý šachový turnaj v živote.
Max vstúpil do turnaja remízou a v treťom kole k nej pridal výhru, čím sa dostal do polovice tabuľky, no následne prišla séria štyroch prehier v rade. V predposlednom kole zaznamenal svoju druhú výhru a prehra v poslednom kole ho zaradila na 68.miesto so ziskom 2,5 bodu. Po šachovom debute uprostred týždňa tak aj v debute v rámci GPX uhral slušný výsledok.
Danko sa odvážil odohrať svoj prvý šachový turnaj už po dvoch absolvovaných krúžkoch. Prehru v prvom kole dokázal okamžite vymazať výhrou v tom druhom. Tak ako u Maxa však prišla séria štyroch prehier v rade. Dvoma výhrami v siedmom a ôsmom kole dokázal opustiť poslednú desiatku a ani prehra v poslednom kole nezabránila zisku troch bodov.
Grétka začína byť špecialistkou na nezachytené úvody turnajov a víťazstvo v poslednom kole. Na úvod potrebuje pár kôl, aby sa dostala do správnej prevádzkovej teploty. Po vstupných troch prehrách získala v strednej tretine dve víťazstvá a pridala k nim tretiu výhru záverečnom kole. Prekonala tak svoj osobný rekord v rámci GPX o pol bodu.
Simonka absolvovala svoj prvý turnaj GPX a po úvodnej prehre kedy nevyužila možnosť dvojťahového matu v ďalších dvoch partiách uspela. To ju katapultovalo až na 6.šachovnicu a po prehre sa v piatom kole priamo v praxi naučila motív zlého strelca. Skúšala sprava zľava, ale súper sa nezbláznil. Po dvoch prehrách získala svoju tretiu výhru v predposlednom kole a v poslednom tak mala šancu dostať sa na polovicu možných bodov. Partiu síce prehrala, ale ak bude pokračovať v tréningovom procese ako doteraz, už v ďalšom turnaji ju môže dosiahnuť.
Filipko vstúpil do turnaja výhrou, no po nej si vybral tri kolá time-out. Po výhre v piatom kole prišli ďalšie dve prehry, no záver zvládol perfektne a dvoma výhrami sa dostal na štyri body, čo mu stačilo na tretie miesto v kategórii chlapcov do 8 rokov.
Natálka po svojom debute na turnaji začiatočníkov hneď na svojom druhom turnaji šokovala. S prvých šiestich partií síce až päť prehrala, no záverečným hetrikom získala pri svojej GPX-kovej premiére neuveriteľné štyri body. Samkovi tak doma rastie tvrdá konkurencia, čo je len a len dobre.
Samko úvodné kolo síce podľa papierových predpokladov prehral, no výhrami v ďalších dvoch sa opäť dostal do prvej polovice. Nasledovali opäť dve prehry a za nimi zasa dve výhry. Prehru z posledného kola na záver vykompenzoval a prekonal svoje maximum z minulého turnaja GPX o skvelé dva body.
Ninka po vydarenej strede vstúpila aj do tohto turnaja výhrou. Vzápätí však prišli dve prehry, ktoré ju na chvíľu zosadili z čelných šachovníc. V druhej tretine turnaja však získala 2,5 bodu a po prehre v siedmom kole vyhrala posledné dve partie. Ziskom 5,5 bodu tak svoj osobný rekord v rámci GPX zvýšila o celý bod. Napokon tak obsadila celkové dvadsiate miesto a tretie miesto v kategórii dievčat do 11 rokov.
Celkovo išlo z nášho pohľadu o veľmi vydarený turnaj, pretože takmer všetci prekonali svoje doterajšie maximá a Filipko s Ninkou sa umiestnili vo svojich kategóriách na treťom mieste.
Turnaj GPX (74 hráčov): N.Kubíková 5,5b/9 20.miesto (3.miesto v kategórii D11), S.Havalda 5b/9 28.miesto, N.Havaldová 4b/9 47.miesto, F.Štelbaský 4b/9 50.miesto (3.miesto v kategórii CH08), S.Bochničková 3,5b/9 57.miesto, G.Kapolková 3b/9 64.miesto, D.Štorcel 3b/9 65.miesto, M.Balšan 2,5b/9 68.miesto
Čítať ďalej: 15.10.2016 – Jesenný šachový festival v Cenade, Bratislava
12.10.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Séria bratislavských turnajov pre začiatočníkov odštartovala svojim prvým podujatím v sezóne 2016/2017 a naša účasť na ňom bola rekordná. A rekordy padali nielen čo sa týka účasti, veď posúďte sami...
Svoj debut absolvovala Samkova mladšia sestra Natálka, ktorá momentálne navštevuje krúžok na Doprastave a už v prvom kole sa jej podarilo zvíťaziť. Okrem toho si pripísala ešte jeden bod za kontumačnú výhru v poslednom kole a dokázala tak predbehnúť niekoľkých súperov.
Grétka si ziskom troch bodov vytvorila osobné maximum, keď po troch prehrách prepla na vyšší stupeň a z posledných štyroch partií vyhrala až tri. Ak sa ešte viac zahryzne do domáceho riešenia diagramov, tri body bezpochybne nebudú jej maximom dlho. Aj na ňu platia posledné dve vety komentáru k Ninke.
Max absolvoval svoj debut nielen čo sa týka turnaja, ale aj čo sa týka šachových hodín. O to cennejší bol jeho úvod, kedy v prvých piatich kolách získal tri body. Škoda, že v záverečných dvoch kolách už nebodoval. Keď skrotí svoju bleskovú ruku, prejaví sa to aj na bodovom zisku.
Jerguš bol našim tretím debutantom a môj odhad spred turnaja (výsledok okolo 3,5 bodu) splnil a to dokonca mierne nad plán. Paradoxne vyzerá fakt, že vyhral všetky štyri partie čiernymi a bielymi všetky tri partie prehral. Cenná je jeho výhra s tretieho kola, kedy dokázal zdolať Hanku Horváthovú.
Samko si svoje osobné maximum vyrovnal, tentoraz si však oproti minulosti dovolil aj luxus v podobe prehry v poslednom kole. Pri jeho doterajšom šachovom entuziazme a prístupe k riešeniu diagramov bude v ďalších turnajoch bezpečne končiť do desiateho miesta.
Ninka vstúpila do turnaja dvoma výhrami a následne prehrala s neskorším víťazom. Po sérii ďalších troch výhier bola pred posledným kolom na skvelom druhom mieste. Prehra v poslednom kole ju síce zaradila na šiestu priečku, ale ziskom piatich bodov si aj tak vytvorila osobný rekord a vyhrala kategóriu dievčat. Turnaj by jej mohol vliať potrebnú dôveru vo vlastné sily a zvýšiť jej aktivitu. Zatiaľ totiž funguje odhadom tak na 60-70% a my sa tešíme na okamih, kedy začne ukazovať svoje schopnosti na sto percent.
Turnaj začiatočníkov (42 hráčov): N.Kubíková 5b/7 6.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), S.Havalda 4b/7 12.miesto, J.Lipták 4b/7 14.miesto, M.Balšan 3b/7 25.miesto, G.Kapolková 3b/7 32.miesto, N.Havaldová 2b/7 37.miesto
1.10.2016 – O pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, Bratislava
Tak ako už býva dobrým zvykom, ani v tomto roku sme nechýbali v zostave Bratislavského samosprávneho kraja v turnaji štyroch šesťčlenných družstiev. Prvé dve šachovnice obsadili Samir a Jakub a obaja naplnili oprávnenosť svojej nominácie. Samir vyhral prvých päť partií a až v poslednej sa jeho súperovi podarilo obrať ho o čisté konto. Jakub po prehre v druhom kole a remízy v poslednom všetky svoje partie vyhral a spolu so Samirom tak obaja vyhrali aj svoje šachovnice. Aj to bol jeden z faktorov toho, že družstvo Bratislavského samosprávneho kraja získalo celkovo 23 bodov a s veľkým náskokom v turnaji zvíťazilo.
Turnaj družstiev (4 družstvá): Bratislavský samosprávny kraj (1.šachovnica FM S.Sahidi 5,5b/6, 2.šachovnica J.Suchánsky 4,5b/6) 23b/36 1.miesto
Čítať ďalej: 1.10.2016 – O pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, Bratislava
27.9.2016 – Šachy na AmosFeste, Bratislava
V rámci celouniverzitného podujatia Univerzity Komenského sa popri iných športoch uskutočnil aj šachový turnaj. Našim zástupcom bol Jakub a po výhre v prvom kole dokázal zdolať aj druhého nasadeného hráča. V treťom kole síce zaváhal, no po výhre vo štvrtom kole prišli dva okamihy pravdy. V nich najprv odremizoval nasadenú trojku a následne zdolal aj nasadenú jednotku. Posledné kolo a povinná jazda s hráčom z druhej polovice tabuľky mu napokon s najtesnejším náskokom zabezpečila víťazstvo v turnaji.
Rapid turnaj (16 hráčov): J.Suchánsky 5,5b/7 1.miesto
24.9.-1.10.2016 – Open Tatry, Štrbské Pleso
Tradičný turnaj vo Vysokých Tatrách pokračuje aj ďalším ročníkom a nechýbajú na ňom Anička s Marekom. V úvodnom kole Anička čiernymi zdolala svojho poľského súpera, žiaľ Marek už pri štarte svojej českej súperke prekvapujúco podľahol. V druhom kole sa karta obrátila, keď pri Marekovej výhre nenadviazala Anička na úspešný vstup do turnaja a podľahla svojmu mladému poľskému súperovi. V treťom kole Marek opäť uspel a Anička do tretice proti hráčovi z Poľska zaznamenala tretí výsledok – remízu. Vo štvrtom kole porazila dovtedy neporazeného súpera a Marekovi sa podarilo udržať nasadenú štvorku turnaja – GM Martina Mrvu. V piatom kole očakávame presadenie Mareka čiernymi figúrami a veríme v úspešný pokus o prekvapenie rovnakými farbami hrajúcej Aničky proti skúsenému českému majstrovi FIDE.
V utorkovom sprievodnom bleskovom turnaji Marek šokujúco zakopol už v druhom kole, no sériou piatich výhier pri iba jedinej remíze sa dostal v deviatom kole až na prvú šachovnicu. Tam podľahol neskoršiemu víťazovi – veľmajstrovi Maníkovi, no po výhre v predposlednom kole bol stále v hre o prvú trojku. Prehra s druhým veľmajstrom ho však odsunula na celkové piate miesto.
V piatom kole očakávame sa presadil Marek čiernymi figúrami a žiaľ pokus o prekvapenie rovnakými farbami hrajúcej Aničky proti skúsenému českému majstrovi FIDE taký úspešný nebol. Marek dokázal zvíťaziť aj v šiestom kole, keď po peknom technickom výkone zdolal svojho favorizovaného súpera z Poľska. Následne sa mu však nepodarilo úspešne nadviazať a svojim dvom súperom v siedmom a ôsmom kole podľahol. Zlý finiš korunoval remízou v kole poslednom a všetky „dovtedy zarobené body“ tak napokon gentlemansky vrátil. Anička posledné štyri kolá remizovala a všetky partie boli papierovo proti favoritom. Na druhej strane ako nedávna 2000-ka resp. 2100-vka, by mala chcieť a mala mať jednoznačne na viac. Aj keď s turnajom isto ani jeden z nich spokojný nie je, bola to isto dobrá príprava pred začiatkom novej ligovej sezóny.
Open Tatry (211 hráčov): FM M.Karas 5b/9 53.miesto, WFM A.Vrtiaková 4,5b/9 98.miesto
Bleskový turnaj (45 hráčov): FM M.Karas 7,5b/11 5.miesto
20.9.-4.10.2016 – MS mládeže v šachu, Khanty-Mansiyjsk - Rusko
V Khanty-Mansiyjsku, známemu skôr priaznivcom biatlonu, sa uskutočnili MS mládeže v šachu v kategóriách do 14, 16 a 18 rokov. Pri svojej premiére na medzinárodných majstrovstvách nás v kategórii CH16 zastupoval Igor a my sme verili, že sa s pozíciou papierového outsidera vyrovná rovnako zodpovedne ako počas MSR mládeže.
Už v prvom kole čelil čiernymi náročnému súperovi z Kazachstanu. V otvorení mu vyšla príprava a ani v ďalšom priebehu nestále zle. Osudnou sa mu stala časová tieseň. Druhé kolo proti reprezentantovi Namíbie bolo víťazné a vraj prakticky bez odporu. V treťom kole sa opakoval scenár z prvého kola – dobre rozohraná partia, časová tieseň, chyba, rozpad pozície. Žreb sa s Igorom vôbec nemaznal vo štvrtom kole, kedy dostal nasadenú sedmičku turnaja z Indie. Po prehre využil šancu na reparát proti reprezentantovi Taiwanu a vyzval bielymi reprezentanta Argentíny, kde však podľa jeho vlastných slov prehral nemožné. Nasledovala relatívne rýchla výhra s ruským reprezentantom a rovnaký scenár Igor zopakoval aj v ôsmom kole, keď na jeho štíte skončil ďalší Rus, tentoraz však s titulom FM. Prvé papierové prekvapenie ho evidentne motivovalo, keď nasledovala cenná remíza čiernymi s rumunským FM a následne dokonca výhra s papierovo silnejším holandským reprezentantom. Dobrý finiš mu tak pridelil v poslednom kole za súpera silného poľského majstra FIDE. Využijúc kvalitnú prípravu až do 25.ťahu sa podarilo Igorovi remizovať a celkovo tak získal šesť bodov. Po prvej, bodovo slabšej, polovici, prišla výrazne úspešnejšia druhá.
Celkové 39.miesto je pri debute na medzinárodnom podujatí tohto kalibru veľmi pekné a pripísanie si 68 elo bodov na MS mládeže a ešte k tomu v Rusku je pre našinca priam nepredstaviteľné číslo. Ako sa ukázalo, z celej slovenskej výpravy „ratingovo zarobil“ iba Igor.
Kategória B16 (88 hráčov): I.Lintner 6b/11 39.miesto
Čítať ďalej: 20.9.-4.10.2016 – MS mládeže v šachu, Khanty-Mansiyjsk - Rusko
17.9.2016 – O pohár primátora mesta Nitra, Nitra
Na rapid turnaj do Nitry si odbehol Maťo a v úvodných troch kolách sa netváril veľmi aklimatizovane, keď po povinnej jazde tú druhú, v treťom kole, nezvládol. Po bodovo výnosnom strede turnaja to síce vyzeralo, že si spomenie na formu z nedávneho turnaja O pohár firmy Dansk. V posledných troch kolách ale zaznamenal iba jedinú chudobnú remízu a tak výsledné 42.miesto je na míle vzdialené od jeho výkonu v Bratislave.
Rapid turnaj (69 hráčov): M.Starovič 4b/9 42.miesto
Čítať ďalej: 17.9.2016 – O pohár primátora mesta Nitra, Nitra
17.9.2016 – Otevřený přebor Moravy 4-členných družstiev v bleskové hrě, Boršice – Česká republika
Na bleskovom turnaji družstiev v Boršiciach sa Marek predstavil ako líder družstva ŠK Polužan Prušánky z.s. Družstvu sa podarilo udržať druhé miesto podľa papierového nasadenia, k čomu prispel Marek ziskom 13 bodov z 20 partií. Medzi hráčmi na prvej šachovnici tak obsadil šieste miesto.
Bleskový turnaj (34 družstiev): ŠK Polužan Prušánky z.s. (FM M.Karas – 1.šachovnica 13b/20) – 2.miesto
15.-18.9.2016 – Open Fide Banská Bystrica, Banská Bystrica
Na banskobystrickom turnaji sme mali zastúpenie v podobe Samka ktorý prežíval krst ohňom. V prvých troch kolách mal náročných súperov, no vo štvrtom dokázal zvíťaziť pri svojej prvej reálnej šanci získať výhru. V piatom kole proti účastníčke nedávnych ME mládeže v Prahe síce neuspel, no vyhrať sa mu podarilo aj v šiestom kole. V tom záverečnom podľahol aktuálnej vicemajsterke z MSR mládeže v kategórii D10. Účasťou na turnaji nazbieral cenné skúsenosti a ziskom dvoch bodov uhral viac menej asi svoje aktuálne možné maximum.
Fide open (66 hráčov): S.Havalda 2b/7 54.miesto
Čítať ďalej: 15.-18.9.2016 – Open Fide Banská Bystrica, Banská Bystrica
11.9.2016 – Bleskový turnaj O pohár primátora, Šurany
Mackovci sa v Šuranoch udomácňujú a absolvovali tam ďalší turnaj, tentoraz v bleskovom šachu. Lepšie odštartoval Peťo, ktorý po troch výhrach pridal medzi štvrtým a šiestym kolom k ďalšej výhre aj dve remízy. Miro zvíťazil v prvých dvoch kolách, no v ďalších troch sa mu podarilo čiernymi dvakrát prehrať. Nasledovala však brutálna séria šiestich výhier a jednej remízy, ktorá ho katapultovala do čela turnaja. Peťo medzitým postupne strácal získané pozície, no stále mal šancu na výborné umiestnenie. Obaja žiaľ prehrali svoje partie posledného kola a tak Peťo vypadol z prvej desiatky a Miro síce napokon delil prvé miesto, ale až ako piaty podľa pomocného hodnotenia. Raz však svoju smolu z posledných kôl zlomí a turnaje začne vyhrávať.
Bleskový turnaj (76 hráčov): M.Macko 9,5b/13 5.miesto, P.Macko 8b/13 14.miesto
Čítať ďalej: 11.9.2016 – Bleskový turnaj O pohár primátora, Šurany
10.9.2016 – Priateľský zápas Bratislava - Viedeň, Bratislava
V rámci akcie Šporťáčik, konajúcej sa v areáli Agrofertu za Ekonomickou univerzitou v Bratislave, sa v šachovom stánku pod organizačným dohľadom Stana Vlčeka uskutočnil priateľský zápas medzi hráčmi Bratislavy a Viedne. Z KŠN sme nastúpili v trojici s Igorom a Marekom. Hralo sa na desiatich šachovniciach pričom prvý zápas odohrali všetci hráči Bratislavy čiernymi a podarilo sa nám uhrať remízu 5:5. Marekovi ani Igorovi to na antuke nešlo a tak som česť klubu zachraňoval ja. Následne sme bielymi Viedenčanov zdolali vysoko 8:2 a celkovo tak 13:7. V druhom kole si už obaja chalani evidentne zvykli na pre šach atypický povrch - antuku a zabrali. Mne v divokej partii nakoniec vykĺzla výhra v koncovke hrubou chybou s figúrou navyše.
Zápas Bratislava – Viedeň: Bratislava (FM M.Roháček 1b/2 – 3.-4.šachovnica, FM M.Karas 1b/2 – 5.-6.šachovnica, I.Lintner 1b/2 – 5.-6.šachovnica)
Čítať ďalej: 10.9.2016 – Priateľský zápas Bratislava - Viedeň, Bratislava
10.9.2016 – O pohár firmy Dansk, Bratislava
Na úvod novej sezóny sa uskutočnil, tak ako po minulé roky kvalitne obsadený, turnaj v rapid šachu O pohár firmy Dansk. Zároveň bol aj Majstrovstavmi Bratislavského kraja v rapid šachu jednotlivcov a naša účasť na ňom nebola malá, keď sme štartovú listinu dokázali vyplniť siedmymi účastníkmi. Od úvodného kola nebola v turnaji núdza o veľké prekvapenia a je potešiteľné, že sa o ne starali aj naši hráči. Samkovi sa podarilo uhrať čestnú výhru a k nej pridal ešte jednu remízu. Za odvahu zúčastniť sa tohto turnaja si zaslúži jednotku. Tú si zaslúži aj Maťo, ktorý predviedol jeden z najlepších turnajov v živote (porovnateľný iba z MSR mládeže v Starej Ľubovni). Jeho performance dosiahol takmer 2000 a napriek tomu, že mal iba jedného slabšieho súpera, dokázal získal až 4,5 bodu. Veľmi dobrý turnaj odohral aj Peťo, ktorý už v prvom kole zostrelil nasadenú dvojku turnaja a po siedmych kolách mal turnaj výborne rozohraný. Osudným sa mu stali posledné dve kolá v ktorých sa mu nepodarilo získať ani jedinú remízu a prepadol sa až do polovice tabuľky. Miro čakal od turnaja isto viac, pričom najmä piate a šieste kolo si za klobúk nedá. Inak podľahol iba rutinérom z prvej nasadenej desiatky. Igor odohral prvú polovicu turnaja výborne, keď v nej dokázal štyrikrát zvíťaziť a prehral iba s autorom týchto riadkov. V druhej polovici ho však mierne stopli nasadená dvojka a štvorka turnaja a tak musel v poslednom kole otáčať s kvalitou menej partiu s Peťom, aby neskončil na polovici bodov. Marek mal namále už v prvom kole, ale ako to už býva, po vydrenom bode je človek zrazu skromnejší a zodpovednejší. Po prehre v treťom kole s turnajovou jednotkou až do predposledného kola stratil už iba dve remízy, pričom sa neustále pohyboval v popredí. Škoda posledného kola do ktorého vstupoval na šiestom mieste a až prehra ho vyradila z najlepšej desiatky. Mne prvých päť kôl vyšlo perfektne, keď favoriti padali napravo, naľavo, našťastie mne sa tomu podarilo vyhnúť. Najmä výhry zo štvrtého a piateho kola som si ale musel vydrieť. Nasledovala neuveriteľná vyše stoťahová partia s Dushikom, kde som s figúrou menej hral už iba zo zotrvačnosti, no po viacerých nepresnostiach sa karta otočila. Záverečná teoretická koncovka však na výhru nestačila. V siedmom kole sme so súperom na prvom stole pristúpili k partii tak kreatívne, že po pätnástich ťahoch sme nevedeli ohodnotiť vzniknutú pozíciu a súperovu ponuku remízy som preto prijal. Predposledné kolo mi proti nasadenej jednotke vôbec nevyšlo, a tak som potreboval v poslednom kole bezpodmienečne zvíťaziť. To sa mi podarilo čiernymi proti pasívne, no húževnato, hrajúcemu rakúskemu juniorovi. Víťazstvo mi zabezpečilo celkové tretie miesto a prvé miesto na majstrovstvách Bratislavského kraja v rapid šachu.
Rapid turnaj (106 hráčov): FM M.Roháček 7b/9 3.miesto (MBK v rapid šachu - 1.miesto), FM M.Karas 6b/9 12.miesto (MBK v rapid šachu – 5.miesto), I.Lintner 5,5b/9 28.miesto, M.Macko 5,5b/9 33.miesto, P.Macko 5b/9 46.miesto, M.Starovič 4,5b/9 49.miesto, S.Havalda 1,5b/9 105.miesto
10.9.2016 – Vinobranie Rača 2016, Bratislava
Na ďalšom ročníku tradičného bleskového turnaja pri príležitosti račianskeho Vinobrania sa predstavil Jakub. Nasadený bol až na rozhraní polovice štartového poľa, no bleskovky sú nevyspytateľnou disciplínou a to sa opäť raz ukázalo. Po prehre v prvom kole proti turnajovej jednotke sa piatimi výhrami v rade dostal na priebežné druhé miesto a následne remizoval s priebežným lídrom turnaja. Šance na medailové umiestnenie mu vzali dve prehry z ôsmeho a deviateho kola, no dvoma výhrami na záver sa mu podarilo vytiahnuť tesne za stupne víťazov.
Bleskový turnaj (37 hráčov): J.Suchánsky 7,5b/11 4.miesto
10.9.2016 – O pohár starostu obce Čebovce, Čebovce
Samir sa predstavil na rapid turnaji v dedinke pri Veľkom Krtíši a zahral si zahraničný turnaj, nakoľko osem z jeho deviatich súperov bolo z Maďarska. Po prvých dvoch výhrach z pozície favorita v treťom kole šokoval nasadenú jednotku – IM Alberta Bokrosa a súperi ho už museli začať brať vážne. V nasledujúcich dvoch kolách žiaľ utrpel dve prehry, ktoré výhra v šiestom kole kompenzovala iba čiastočne. Po remíze v siedmom kole zdolal v tom predposlednom aj nasadenú dvojku turnaja. Škoda posledného kola, kedy bielymi figúrami svojmu súperovi podľahol. V kvalitne odohranom turnaji tak klesol na konečné siedme miesto, pričom ale vyhral kategóriu do 14 rokov.
Rapid turnaj (42 hráčov): FM S.Sahidi 5,5b/9 7.miesto (1.miesto v kategórii do 14 rokov)
Čítať ďalej: 10.9.2016 – O pohár starostu obce Čebovce, Čebovce
5.9.2016 – Prednáška GM Jána Markoša, Bratislava
V rámci IV. Letnej univerziády SR sa v priestoroch rektorátu STU v Bratislave uskutočnila prednáška veľmajstra Jána Markoša na tému „Tri svety: Figúrky pred, za a mimo pešiakovej štruktúry“. Táto prednáška bola sprievodným podujatím ku šachovému turnaju, ktorého sa žiaľ nik z našich hráčov nezúčastnil a tak som našu česť zachraňoval účasťou na tejto veľmi peknej prednáške.
Čítať ďalej: 5.9.2016 – Prednáška GM Jána Markoša, Bratislava
3.9.2016 – 8.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
Svojim štvrtým a teda predposledným turnajom začiatkom septembra pokračovala séria Apkotour. Vladko na nej debutoval a v prvých šiestich kolách si neviedol zle, keď prehral iba s dvoma titulovanými hráčmi a ostatných súperov zdolal. Záver turnaja mu však nevyšiel, keď z posledných troch kôl nezískal ani jedinú remízu a z prvej desiatky sa prepadol až na dvadsiate druhé miesto. Marek vstúpil do turnaja až v druhom kole, nakoľko sa mu po náročnom piatkovom programe nepodarilo prísť načas. Troma výhrami v rade sa dostal do hry, no potom dvakrát po sebe narazil a priebežne bol v strede tabuľky. Po dvoch výhrach a záverečnej remíze napokon obsadil jedenáste miesto. Mne sa prvé dve kolá podarilo vyhrať, no svoje typické straty v prvej polovici turnaja som napriek tomu bez problémov stihol. V oboch prípadoch ale úplne zaslúžene. Po nasledovných dvoch výhrach prišiel rozhodujúci zápas o čelo, kde som ale prehliadol súperovu vsuvku c2-c3 a dostal sa do katastrofálnej pozície s dvoma pešiakmi menej. Nepomohlo ani kúzlenie a skúsený súper si bod nenechal ujsť. Vydrená výhra v predposlednom kole bola viac ako som si zaslúžil a tak som si peknou partiou urobil chuť aspoň v kole poslednom. To však na viac ako na tretie miesto nestačilo.
Rapid turnaj (37 hráčov): FM M.Roháček 6,5b/9 3.miesto, FM M.Karas 5,5b/9 11.miesto, V.Bochnička 4b/9 22.miesto
Čítať ďalej: 3.9.2016 – 8.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom