TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

KŠN Bratislava 1.9.2013 - 31.8.2014

Po ukončení fide openu sa v priestoroch penziónu Atlas uskutočnil dvojdňový rapid turnaj. Chuť po opene si napravil Samir, ktorý delil prvé miesto a o pomocné hodnotenie skončil tretí. Najcennejším skalpom je jeho výhra z druhého kola s neskorším víťazom - IM Piankovom. Maťo a Oliver potvrdili svoje papierové nasadenie a rozohrali sa pred nastávajúcou ligovou sezónou.

Rapid open (17 hráčov): S.Sahidi 7b/9 3.miesto, M.Šándor 3b/9 13.miesto, O.Šoltys 1b/9 15.miesto

Výsledky na chess-results

299 300

301 302

Turnaja v Nových Zámkoch sa zúčastnili Mirko a Peťo. Rozhodne však neboli do počtu. Obaja si pripísali na svoje konto pár cenných skalpov, pričom TOP je určite Mirkova remíza zo štvrtého kola proti IM Mariánovi Jurčíkovi. Do ratingu si, tak ako nedávno v Bratislave, pripísali nemalú porciu bodov. V októbri by tak mali dosiahnuť svoje doterajšie fide maximá - Mirko 2010 bodov a Peťo 1900 bodov.

Open turnaj (63 hráčov): M.Macko 5,5b/9 16.miesto, P.Macko 4,5b/9 25.miesto

Výsledky na chess-results

296 297

Koncom prázdnin sa v Senici uskutočnilo už štvrté podujatie pozostávajúce z dvoch turnajov a paralelne prebiehajúceho sústredenia. Samir mal isto v pláne obhájiť prvé miesto z posledného turnaja, konkurencia však bola viac ako tvrdá. Po dobrom štarte podľahol v treťom kole budúcemu víťazovi turnaja, výhrou v ďalšom kole sa však veľmi rýchlo spamatal. Nasledovali však straty bodov v ďalších dvoch kolách a tak výhra v poslednom kole stačila iba na udržanie nasadenia, čiže siedmeho miesta.

Fide open (40 hráčov): S.Sahidi 4,5b/7 7.miesto

Výsledok na chess-results

298

V rámci prípravy na novú ligovú sezónu a blížiace sa októbrové ME mládeže si Anička testuje svoju výkonnosť na silnom turnaji v Říčanoch. Po zbytočne pasívnej hre v prvých dvoch kolách, sa v tom treťom prebrala z letargie a zvíťazila. Nasledovala však opäť slabšia séria a až podarený záver čiastočne napravil celkový dojem z turnaja.

Fide open (97 hráčov): A.Vrtiaková 5b/9 39.miesto

Výsledky na chess-results

294 295

Už 41.ročníka tradičného bratislavského mládežníckeho turnaja sa zúčastnila šestica našich hráčov. Tomáš odohral veľmi zaujímavý turnaj. Proti hráčom s fide ratingom uhral výborných 2/4, no proti papierovo slabším a zväčša mladším hráčom vydoloval iba jediný bod. To ho nakoniec stálo veľa priečok, ale pekný zápočet na fide rating poteší. Vladko si takisto urobil pekný zápočet a v turnaji zabral najmä na začiatku a na konci. Nebyť výpadku v strede turnaja to mohlo byť aj veselšie. Veľmi peknú útočnú partiu odohral s Patrikom Verbytskiym, kde obetoval aj nemožné a efektne zvíťazil. Maťo na turnaji odpísal peknú dávku bodov, keď príliš veľa strát zaznamenal proti papierovo slabším hráčom. Tešiť ho môže asi len výhra s Jakubom Šošovičkom. Peťo zahral fantastický turnaj a zaslúženou odmenou mu je astronomický nárast ratingu. Z prvej deviatky mal sedem hráčov a ôsmym bol on sám. Za daného stavu je 5,5 bodu a iba jediná prehra naozaj skvelých. Len tak ďalej! Jakub prehral dvakrát proti hráčom z Modranky, remizoval dvakrát proti hráčom z Doprastavu a ostatné partie vyhral. Veľmi peknú strategickú partiu zahral s Norbertom Mészárosom. Je skoro neuveriteľné, že napriek veľkému počtu našich hráčov sa za celý turnaj neocitol v žiadnom klubovom derby. Mirko po očakávanom štarte 2/2 narazil na dvoch papierovo najsilnejším hráčov turnaja a obe partie prehral. Ani to ho však neodradilo a výborným finišom 4,5/5 sa nakoniec dostal bezpečne medailové stupne.

Memoriál O.Rintela (31 hráčov): M.Macko 6,5b/9 3.miesto, J.Suchánsky 6b/9 5.miesto, P.Macko 5,5b/9 6.miesto, M.Starovič 5b/9, V.Bochnička 5b/9, T.Starovič 3b/9

Výsledky na chess-results

288 289

290 291

292 293

303 304

V záverečnej časti tejto série si Samir opäť polepšil. Po tretej a druhej priečke tento raz dosiahol na absolútny vrchol a napriek veľmi silnej konkurencii dokázal bez straty jediného pol bodu v turnaji zvíťaziť.

Bleskový turnaj (23 hráčov): S.Sahidi 9b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

284 285

V piatej časti letnej série bleskových turnajov si Samir vylepšil svoje výborné umiestnenie z predchádzajúcej účasti, keď tento raz skončil na druhom mieste. Pred neho sa dostal iba medzinárodný majster Lanč.

Bleskový turnaj (19 hráčov): S.Sahidi 7b/9 2.miesto

Výsledky na chess-results

269 270

V štartovej listine 41.Šachovej olympiády nájdeme aj jednu členku KŠN Bratislava. V ženskom turnaji nás reprezentovala WFM Veronika Maslíková. Po kontumačnej výhre proti Sýrii síce proti súperke s Chile zaváhala a stratila pol bodu, no všetko si vynahradila proti Izraelu, keď rýchlou výhrou nasmerovala družstvo k víťazstvu. Nesklamala ani proti Francúzsku, keď udržala čiernymi mierne favorizovanú súperku a veľmi dôležitú výhru zaznamenala v deviatom kole proti srbskej WIM. V predposlednom kole udržala čiernymi bulharskú WGM. V poslednom kole zaznamenala veľmi dôležitú remízu a pomohla tak otočiť zle vyvíjajúci sa zápas s Kanadou. Veronika tak absolvovala celý turnaj bez jedinej prehry za čo jej patrí veľká gratulácia. Družstvo nakoniec získalo na svoje konto sedem víťazných zápasov a jednu remízu a v konečnom poradí tak obsadilo sedemnáste miesto.

Šachová olympiáda žien (136 družstiev): Slovenská republika (E.Repková 4,5b/11, Z.Štočková 6,5b/10, J.Kochetková 7,5b/11, V.Maslíková 5b/7, V.Gažíková 4b/5) 15b/22 17.miesto

Výsledky na chess-results

268 281

282 283

Rekordný trinásty ročník máme definitívne za sebou a ostáva nám tak čas bilancovať naše vystúpenie v šachovom turnaji, v ktorom sme celkovo zaznamenali bilanciu 41 výhier, 32 remíz a 17 prehier.

Samir zahral veľmi dobre a jeho povestná snaha vyhrávať je pri trojbodovom systéme za výhru “odsúdená na úspech“. Turnaj absolvoval bez prehry, remízy stratil iba s prvými dvoma nasadenými hráčmi a v poslednom kole, keď mu stačila na prvé miesto. Celkovo piaty skončil Miro Macko, ktorý po siedmych kolách viedol, no rozhodujúcu partiu (so Samirom) nezvládol a keď sa mu v poslednom kole nepodarilo vyhrať, prišiel tak aj o druhé miesto. Jakub v turnaji neprehral, no päť remíz bolo príliš veľa. Hral príliš pragmaticky – čo bolo slabšie porazil, čo bolo silnejšie remizoval. Celkové ôsme miesto je tak daňou za nedostatočnú bojovnosť. To sa týka čiastočne aj Aničky, ktorá, takisto bez prehry, vyhrala kategóriu dievčat a celkovo skončila deviata. Bojovala viac sama proti sebe, partie končili až v koncovke. Posledné kolo rovnako ako Jakub vo vzájomnej partii nepochopiteľne vypustila. Vladko mal prvú polovicu turnaja slabšiu, no veľký vplyv na to mohla mať aj horúčka. Postupne sa však dostal do tempa a od piateho kola vyhral štyri partie, čím sa posunul na výborné devätnáste miesto. V pohľadu klubu to bol mimo Samirovho víťazstva asi najcennejší výsledok. Peťo Macko mal naopak prvé dve tretiny turnaja úspešné, no nezvládol záver keď osudovou sa mu stala najmä prehra z ôsmeho kola. Klesol tak až za Vladka na 22.miesto. Maťo Šándor začal výborne troma víťazstvami, no následne došla hluchá séria keď v štyroch kolách vybojoval iba jedinú remízu. Záverečným finišom to napokon dotiahol na 31.miesto, čo približne zodpovedá jeho nasadeniu. Maťo Starovič zaznamenal najväčší výkonnostný prepad. Nedokázal porážať ani výrazne slabších súperov a s bojovnosťou si tiež veľmi nepotykal. Výsledné 46.miesto je tak pre neho varovaním, že je najvyšší čas sa pred začiatkom ligovej sezóny spamätať. Tomáš odohral papierovo slušný turnaj, prehral iba dve partie a skončil len dve miesta za bratom. Oliver, tak ako Tomáš, nesklamal, no ani neoslnil. Svoje si uhral, no mal určite aj na viac.

Špeciálny komentár mám k poslednému kolu. Z desiatich partií našich hráčov skončilo až osem remízou. Vyhrali iba Vladko a Tomáš. Z uvedenej osmičky sa dá pochopiť remíza Samira ktorou istil prvé miesto (aj keď samozrejme mohla mať viac ako dva ťahy...), či Mirka, ktorý bojoval o druhé miesto a partia bola ukončená remízou až vo vežovej koncovke ako predposledná z celého turnaja. Pár ťahov trvajúce predstavenia, ktoré predviedli Jakub, Anička, Maťo Starovič, či Oliver, by však nemali mať miesto pod šachovým nebom. Do ligovej sezóny ostáva ešte pár turnajov a verím, že sa z toho rýchlo poučia, pretože takto sa klubové farby pozitívnym spôsobom rozhodne neprezentujú...

LŠT Koník (105 hráčov): S.Sahidi 21b/27 1.miesto, M.Macko 18b/27 5.miesto, J.Suchánsky 17b/27 8.miesto, A.Vrtiaková 17b/27 9.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), V.Bochnička 16b/27 19.miesto, P.Macko 15b/27 22.miesto, M.Šándor 14b/27 31.miesto, M.Starovič 13b/27 46.miesto, T.Starovič 13b/27 48.miesto, O.Šoltys 11b/27 74.miesto

Výsledky na chess-results

271 272

273 274

275 276

277 278

279 280

Séria trnavských bleskových turnajov pokračovala svojou treťou časťou. Zúčastnil sa jej Samir, prvých sedem kôl mal výborných a priebežne viedol. Nebyť slabšieho finišu, pravdepodobne by zvíťazil, no nakoniec z toho bolo pekné tretie miesto.

Bleskový turnaj (14 hráčov): S.Sahidi 6,5b/9 3.miesto

Výsledky na chess-results

266 267

Po viacerých rakúskych turnajových aktivitách Aničky sa tentoraz spolu s ňou vo Viedni predstavil aj Samir. Turnaj to bol veľmi silný a pre oboch aj mimoriadne vydarený. Anička síce hneď v úvodnom kole prehrala, no následne „povinne zvíťazila“ a v divokej útočnej partii vydolovala na favoritovi pol bodu. Vo štvrtom kole v derby so Samirom prehrala, no následná séria troch výhier v rade stála naozaj za to. Zavŕšila ju 16-ťahovou miniatúrkou proti hráčovi úrovne 2100. Hodinu a trištvrte bolo vymaľované. V ôsmom kole síce nedocenila súperovu perfektnú obeť strelca, no v poslednom kole opäť zvíťazila a obsadila skvelé 31.miesto. Oproti nasadeniu sa tak posunula až o 37 priečok. Nepamätám si, kedy naposledy uhrala na takomto type turnaja päť výhier. Najpodstatnejšie z turnaja je, že zistila, že keď hrá odvážnejšie a aktívne, nemusia byť prekážkou ani výrazne favorizovaní súperi. Samir po „prechádzke“ v prvom kole prvý raz pohrýzol už v tom druhom keď obral favorita o pol bodu. Následnú prehru vykompenzoval vo víťaznom derby s Aničkou a tak dostal v piatom kole za odmenu už tretiu 2200-vku. V priebehu partie získal dokonca pešiaka navyše, no po chybe napokon podľahol. Po výhre v šiestom kole v tom nasledujúcom uhryzol opäť, keď ďalšieho súpera z kategórie 2200+ poslal domov čiernymi po dvoch hodinách za 29 ťahov. Ďalšie kolo sa mu nedostavil súper a tak do posledného kola dostal za kvalitné výkony ako odmenu turnajovú trojku. Tá bola nad jeho sily, ale napriek tomu odohral výborný turnaj, veď šesť jeho súperov bolo veľmi silných. Svedčí o tom aj druhé najlepšie pomocné hodnotenie zo skupiny 5,5-bodových. Samir tak nakoniec skončil celkovo na 22.mieste a získal aj druhé miesto v kategórii juniorov. Anička bola tretia v kategórii hráčov s ratingom menším ako 1900. Ratingovo si obaja veľmi polepšili a skvelým spôsobom tak využili nedávnu zmenu koeficientu pri výpočte fide ratingu.

Husek Vienna Open (115 hráčov): S.Sahidi 5,5b/9 22.miesto (2.miesto v kategórii juniorov), A.Vrtiaková 5,5b/9 31.miesto (3.miesto v kategórii hráčov s ratingom menej ako 1900)

Výsledky na chess-results

258 259

262 263

264 265

Na prelome školského roka a prázdnin sa opäť koná tento tradičný bratislavský turnaj. Štartová listina obsahuje aj trojicu Maťo Kimerling, Miro Macko a Kubo Suchánsky. Maťo si zatiaľ proti mladým hráčom veľa radosti neužil, našťastie sa dokázal bodovo zahojiť na tých starších. Jedinú prehru nakoniec zaknihoval s Mirkom Mackom, no päť výhier ho vynieslo na druhé miesto. Miro po povinnej jazde v prvom kole v tom druhom odobral favoritovi pol bodu. V treťom kole síce na tento výsledok úspešne nenaviazal, no odvtedy nazbieral v piatich kolách štyri body a do posledného kola hral o prvé miesto. Prehra v poslednom kole ho zaradila na siedme miesto. Karta zo začiatku išla najlepšie Jakubovi, ktorý mal po štyroch kolách tri body. Potom sa síce jeho bilancia upravila na konečných 50%, no je dôležité si všimnúť, aký silný turnaj hral. Všetci traja naši hráči si ratingovo polepšili.

Open Doprastav (23 hráčov): M.Kimerling 6,5b/9 2.miesto, M.Macko 5,5b/9 7.miesto, J.Suchánsky 4,5b/9 11.miesto

Výsledky na chess-results

260 261

Prvý raz v histórii sme obsadili aj toto podujatie. Štartová listina nás síce mierne favorizovala, no nakoľko turnajová prax hráčok bola v posledných rokoch (prípadne desaťročiach) veľmi nízka, hlavným cieľom bolo hrať šach s chuťou. Problémy sme mali už pred súťažou, kedy sme museli meniť zostavu dva dni pred odchodom ako aj pred prvým kolom, keď Erikine IC-čko hodinu meškalo. Súperka však korektne súhlasila s anulovaním straty. Po remíze v prvom kole sme nasadili víťaznú sériu, kde boli kľúčové najmä víťazstvá nad Humenným a v predposlednom kole nad Jičínom. To nám prakticky garantovalo celkové druhé miesto, na ktoré nám stačilo prehrať 0,5:2,5. V rozhodujúcom zápase posledného kola nám však stačila celková remíza na víťazstvo v súťaži. Pri výhre na druhej šachovnici nakoniec o osude zápasu rozhodla hrubá chyba v prepočte na prvej šachovnici a nedokončený vývin a pasivita na tretej šachovnici. Všetky hráčky poňali turnaj veľmi zodpovedne a napriek nie najsilnejšej účasti bolo množstvo vyrovnaných zápasov, kedy prvé partie končili až po vyše troch hodinách. Oľga veľmi dobre podržala prvú šachovnicu, Majka vyhrala druhú šachovnicu, na tretej šachovnici bola Erika tretia (aj keď odohrala o dve partie menej!) a Anička si následne zahrala prvé dve partie v takomto type súťaže. Výsledné druhé miesto by sme pred turnajom isto brali, no prísť o titul v poslednej partii isto mierne mrzí. Náš debut v tejto súťaži však bol rozhodne pozitívne vystúpením.

Česko-Slovenská extraliga žien (7 družstiev): KŠN Bratislava (O.Izchenko 3,5b/6, M.Machalová 4b/6, E.Machalová 3,5b/4, A.Vrtiaková 1b/2) 2.miesto

Slovenská extraliga žien (3 družstvá): KŠN Bratislava (O.Izchenko 3,5b/6, M.Machalová 4b/6, E.Machalová 3,5b/4, A.Vrtiaková 1b/2) 1.miesto 


Výsledky na chess-results

245 246 247

248 249

250 251

253 252

254 255

256 257

Tak ako minulý rok, aj v tomto roku sme sa zúčastnili šachového festivalu v Mikuláši. Zmena miesta z Hotelu Jasná do priestorov Tatralandie sa ukázala ako zaujímavé a správne riešenie. Turnaj družstiev sme obsadili dvoma družstvami, pričom v jednotlivcoch nás reprezentovali Vladko a Oliver.

Turnaj družstiev sa pre naše áčko od začiatku vyvíjal veľmi zle. Najprv sme v prvom kole trestuhodne prehrali s Krakovom a následne sme nezložili ani reparát proti TŠC Luna Martin. To nás odsúdilo až na posledný stôl. Prišla síce séria troch výhier s celkovým skóre 11,5/12, no zápasy o predné priečky to isto neboli. V predposlednom kole sme mohli kompenzovať prehry s prvých dvoch kôl, keďže sme sa dostali na tretie miesto a na prvý stôl proti ruskému Petrohradu. Silný súper bol však proti a vrátil nás do reality. Výhra v poslednom kole proti Slávii UPJŠ Košice bola síce cenná, no bol to jediný výsledok, kedy sme obstáli proti relatívne silnému súperovi. Trápila sa celá štvorica, najlepší výsledok dosiahol Peťo ziskom 5/7, ktorý ako jediný zaznamenal jemný ratingový nárast.

Béčko malo na začiatok veľmi silných súperov, keď okrem kontumačnej výhry v druhom kole vybojovali iba tri remízy. V piatom kole v súboji o predposlednú priečku síce suverénne uspeli, no v ďalšom kole dostali štvorku. Prakticky jediný vyrovnaný zápas tak prinieslo posledné kolo, kde sme pri troch remízach nakoniec prehrali 1,5:2,5. Ľubo prvú šachovnicu udržal, keď však chce ísť ratingovo vyššie, remízy mu na to nepostačia. David sa pripravil o výrazne lepší výsledok hrubými chybami, Maťo zaplatil nováčikovskú daň a Martinka si uhrala druhý zápočet na fide elo.

Turnaj družstiev (15 družstiev): KŠN Interchess A (M.Karas 4b/7, P.Puškár 5b/7, S.Sahidi 4,5b/7, A.Vrtiaková 4,5b/7) 12b/21 5.miesto, Interchess B (Ľ.Hlavina 2,5b/6, D.Puškár 1,5b/6, M.Šándor 0,5b/6, M.Hlavinová 2b/6) 6b/21 14.miesto

Výsledok na chess-results

Na poslednú chvíľu sme do turnaja do 15 rokov prihlásili Vladka. Dôvodom boli na jednej strane silnejší súperi ako aj dlhšie tempo turnaja. V turnaji nestratil a v siedmich partiách mal papierovo všetkých súperov silnejších. Uhral s nimi štyri výhry a jednu remízu pri dvoch prehrách. Nebyť hrubých chýb vo vyhraných pozíciách by mohol byť výsledok ešte veselší, každopádne desiate miesto je rozhodne úspechom a prvý zápočet na fide rating mu je zaslúženou odmenou.

Turnaj do 15 rokov (46 hráčov): V.Bochnička 4,5b/7 10.miesto

Výsledok na chess-results

V turnaji do 11 rokov sa predstavil Oliver a hneď v prvom kole dostal nielen silného súpera, ale aj rýchlu príučku. Postupom času sa však začali diať nevídané veci, keď „náš blickár“ dokázal sedieť za šachovnicou, premýšľať a postupne si tak vytvoril svoje osobné maximum, keď mu na hodinkách ostali už iba dve minúty. Bodový prídel zo stredu súťaže bol naozaj hodnotný. Záverečný deň mu žiaľ nevyšiel a prepad bol hlboký, no turnaj mnohé naznačil a veríme, že Oliver pochopil dôležitosť efektívnej spotreby času pri partii. Ak by tomu bolo tak, potom musíme hodnotiť tento turnaj ako úspešný.

Turnaj do 11 rokov (54 hráčov): O.Šoltys 3,5b/9 40.miesto

Výsledok na chess-results

233 234

235 236

237 238

239 240

241 242

243 244

Samir sa predstavil ako licenčná posila v družstve ŠK Staré Město. Svoju úlohu isto splnil, keď v deviatich kolách stratil iba dve remízy a bol tak najúspešnejším hráčom na prvej šachovnici. Po piatich kolách to s bilanciou 3-1-1 vyzeralo na útok na medaile, no potom prišla séria troch prehier a záverečná výhra tak stačila iba na celkové trináste miesto.

MČR družstiev mladších žiakov (28 družstiev): ŠK Staré Město (1.šachovnica: S.Sahidi 8b/9) 13.miesto

Výsledky na chess-results

228 229

Prvý raz v histórii klubu máme zastúpenie aj na turnaji v Chorvátsku, kde sa Anička vo veľmi silnom opene pokúšala nadviazať na výsledky z posledných turnajov. V úvodnom kole proti slovinskému FM hrala celý čas aktívne a až zbytočná chyba na konci ju pripravila o cenný skalp. V druhom kole si absolútne s prehľadom poradila proti súperke z Maďarska. Následne pokračovala v klasickej openovej hojdačke prehra - výhra. V partiách Aničky paradoxne zvíťazili až osemkrát hráči s čiernymi figúrami, iba v poslednom kole dokázala uhrať bielymi remízu. V niektorých partiách získala, v niektorých stratila, celkovo je bodový zisk zodpovedajúci predvedenej hre a stačil jej na piate miesto v kategórii žien.

Open turnaj (192 hráčov): A.Vrtiaková 4,5b/9 103.miesto

Výsledky na chess-results

224 225

226 227

Posledným slovenským mládežníckym majstrovským podujatím boli tieto MSR. Naša účasť bola, rovnako ako v prípade družstiev, nie malá.

Anička opätovne potvrdila náročnú úlohu favoritky, aj keď rapidy isto nie sú jej obľúbenou disciplínou. Rozhodujúce kroky k titulu urobila v treťom a najmä vo štvrtom kole. Väčšina partií sa odohrávala v zmysle realizácie materiálnej či pozičnej výhody s minimom času na hodinách (či iba pridávanom inkremente piatich sekúnd). Tam však pôsobila absolútne suverénne.

Kategória D14 (18 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

V chlapčenskej kategórii do 14 rokov sme mali šesťnásobné zastúpenie. Ku Mirkovi, Jakubovi a Maťovi sme totiž pribalili z nižších kategórií aj Vladka, Maťa a najmä Samira. Vladko striedal veľmi dobré partie zo slabými a zahodil pár jasných bodov. V deviatich rokoch však výsledných 2,5 bodu v kategórii do 14 rokov isto nie je hanba. Maťo Starovič sa po výbornom štarte 2,5/3 ocitol na nádejných miestach, no nasledujúce dve prehry s jeho nádejami výrazne otriasli. Finiš v podobe dvoch remíz mu stačil iba na priemerné štrnáste miesto. O jedno miesto pred neho sa dostal druhý Maťo. Ten začal úplne katastrofálne keď v prvých štyroch kolách zaznamenal iba dve remízy a dve prehry proti papierovo výrazne slabším súperom. Záver 3/3 ho však vystrelil na trináste miesto. Švajčiarsky systém bol v jeho prípade veľmi milosrdný. Jakub začal ničiť svoje šance už v druhom kole, keď zahodil výhru a nakoniec ešte bojoval o remízu. V treťom prehral v derby s Mirom a šance na medailu boli už iba v teoretickej rovine. Dve výhry ho vrátili aspoň teoretické šance, v predposlednom kole remizoval so Samirom a tak potreboval v poslednom kole vyhrať. Zápas proti Lukášovi Bango však nezvládol a prehral prakticky bez odporu. Samir sa natrápil už v prvom kole. V druhom síce zahral peknú strategickú partiu, no v nasledujúcom už prišla prvá strata v podobe remízy. Prakticky to však bol zisk, pretože stál úplne na prehru. Následná remíza ho ešte udržala v hre, no spomínaná remíza v derby s Jakubom mu jeho zlaté nádeje veľmi znížila. V poslednom kole musel vyhrať a ani to mu negarantovalo zlato. Filip Haring bol však nad jeho sily a tak z toho bolo konečné piate miesto. Samir chcel isto viac, no ku svojmu výbornému výkonu zo soboty sa nepriblížil ani zďaleka. Ak by ho zopakoval, nebolo by o čom. Ku zlatu zo soboty tak pridal bronz Miro. V druhom kole síce zahodil pol bodu, no dve výhry ho vyniesli na prvý stôl. Tam však prehral kľúčovú partiu a ani nasledujúce dve výhry ho už vyššie ako na tretie miesto posunúť nedokázali.

Kategória CH14 (30 hráčov): M.Macko 5,5b/7 3.miesto, S.Sahidi 4,5b/7 5.miesto, J.Suchánsky 4b/7 8.miesto, M.Šándor 4b/7 13.miesto, M.Starovič 3,5b/7 14.miesto, V.Bochnička 2,5b/7 24.miesto

Výsledky na chess-results

Peťo mal rovnako ako Maťo Šándor v kategórii CH14, šťastie na švajčiarsky systém. Hral iba s jedným silnejším hráčom a napriek tomu, že na ratingu klesá, v turnaji si svoje papierové predpoklady vylepšil. Rapidy však už zvláda výrazne lepšie ako v minulosti. Tomáš mal najväčší problém v nedostatku času. Viacero partií (tak ako v sobotu) síce dotiahol do vyhraných pozícií, no realizácia výhody s pár sekundami na hodinách ho ničila. Jednoznačne to chce hrať viac turnajov, aby získal väčšiu prax.

Kategória CH16 (23 hráčov): P.Macko 4,5b/7 7.miesto, T.Starovič 2b/7 23.miesto

Výsledky na chess-results

V doplnkovom turnaji hral Oliver opäť ako aprílové počasie. Dve hladko vyhrané partie v prvých dvoch kolách (v jednej mal aj mat prvým ťahom) ukončil remízami. Následne prišla klasická hojdačka, keď výhru striedala prehra až do konca turnaja. Celkové štyri body mu tak stačili na umiestnenie na konci prvej desiatky.

Tirnavia šachových nádejí – CH10 (26 hráčov): O.Šoltys 4b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

215 216

217 218

219 220

221 222

211 212

213 214

Po našom úspešnom zlatom ťažení na bratislavskom MSR družstiev mladších žiakov a dvoch medailách v kategóriách chlapcov do 12 rokov (Vladko) a 14 rokov (Samir) nás očakávali v Modranke dve záverečné slovenské mládežnícke majstrovské podujatia tejto sezóny. Do súťaže sme zaradili tri družstvá, ktorých ciele boli striktne dané. Áčko malo získať medailu a bojovať o titul, béčko nasadené v strede tabuľky mohlo prekvapiť a céčko malo zbierať skúsenosti v zápasoch proti silným družstvám.

Céčku kontumačná výhra v prvom kole viac ublížila ako pomohla. Jednak hrali o zápas menej a takisto si do ďalších dvoch kôl zabezpečili súperov (ŠK Komplet Modranka, KŠN Bratislava B) výrazne nad ich sily. Vo štvrtom kole sa skoro stala malá vzbura, keď proti CVČ Interchess Malacky (tretie miesto na MSR družstiev mladších žiakov) uhrali čestnú prehru 1,5:2,5. V piatom kole podľahli ŠK Osuské B, no v šiestom zaznamenali svoju prvú výhru „z hry“. ŠK Doprastav Bratislava B zdolali 3:1. V poslednom kole nestačili na ŠK Považské Podhradie a tak nakoniec obsadili devätnáste miesto. Cieľ splnili, nik neodišiel naprázdno a veríme, že najmä tí mladší získané skúsenosti neskôr zúročia vo svoj prospech.

Béčko začalo výhrou proti béčku Dunajskej Stredy. Už to, že nezavesili „štvorku“ však čosi naznačovalo. Nasledovala prehra 1:3 s ŠK Doprastav Bratislava A a jej kompenzácia proti nášmu céčku v pomere 4:0. Tesná prehra proti favorizovanému Slávia PU Prešov zamrzela, keď v poslednej partii Peťo v hladko vyhranej pešiakovej koncovke zaváhal. Následná „povinná jazda“ proti trnavskému béčku sa podarila. V šiestom kole sme boli proti ŠK Osuské jasným outsiderom, no priebeh nebol až taký presvedčivý, aj keď prehru 1:3 to neodvrátilo. V poslednom kole sa hralo o veľa. Výhra by nás katapultovala na skvelé šieste miesto. Namiesto nej sme však tesne prehrali, keď jedinú výhru (o to cennejšiu) získal Peťo Macko proti Filipovi Haringovi. V rámci družstva sa nedá nespomenúť 5,5 bodu a tretie miesto Maťa Šándora na tretej šachovnici. Zvyšok družstva striedal výborné okamihy zo slabšími. Konečné štrnáste miesto neodzrkadľuje kvality družstva a ani priebeh turnaja, no aj taký je švajčiarsky systém...

Áčko na rozbeh „dalo štvorku“ dunajskostredkému áčku, no už v druhom kole nás čakal náročný súper z Dvorov nad Žitavou. Výsledok 3,5:0,5 bol viac, ako sme mohli očakávať. V treťom kole proti ŠK Komplet Modranka to bol jeden z kľúčových okamihov. Samir rýchlo získal vedenie na našu stranu, no v ďalších troch partiách to bolo dlho zaujímavé. Jakub súpera tlačil celú partiu a aj po prechode do dámskej koncovky mal všetko vo svojich rukách, no zbytočne ponúkol remízu. V danom okamihu to nebol šťastný krok, no nakoniec nepykal. Anička vo výborne rozohranej partii najprv síce stratila jednoťahovo pešiaka a následne figúru, no následne s pár sekundami na hodinách prepla na vyšší level a súper kapituloval. Miro v obojstranne divokej partii nakoniec vyhral na čas. Výsledných 3,5:0,5 bolo pre súperov vyslovene krutých. V ďalšom kole sme na spodných šachovniciach splnili cieľ a rovnako tak Jakub keď neprehral. Bonus navyše pridal Samir, keď zdolal Mareka Karasa a ŠK Doprastav Bratislava A sme nakoniec teda zdolali 3,5:0,5. Po tomto kole sme si vybudovali neuveriteľný trojbodový náskok a mohli sme si tak už dovoliť aj menšie zaváhanie. V piatom kole dokázal Samir rýchlo neutralizovať Peťa Puškára a otvoril tak cestu k ďalšiemu víťazstvu. Zápas sme rozhodli na dvoch stredných šachovniciach, kým na poslednej Anička stratila prvý polbod. V šiestom kole proti Slávii PU Prešov sme opäť uplatnili papierové predpoklady na posledných dvoch šachovniciach, remízu pridal Jakub a Samir zaznamenal ďalší skvelý výsledok výhrou nad Patrikom Kravcom. Výsledných 3,5:0,5 proti jednému z favoritov nám do posledného kola garantoval titul za predpokladu, že neprehráme viac ako 1,5:2,5. Chceli sme však vyhrať aj posledné kolo. V tradičnom derby proti ŠK Osuské nám rozhodujúce dva body zabezpečili Mirko a Anička. Následne sa k nim pridal ešte Jakub. Samir svoj parádny turnaj nezakončil čerešničkou na torte a prehral. Zároveň to bola jediná prehra družstva, ktoré s bilanciou 21 výhier, 6 remíz a 1 prehra úplne zaslúžene zvíťazilo pred striebornými ŠK Dvory nad Žitavou a bronzovou Liptovskou šachovou školou. Mirko (jediný hráč MSR s plným bodovým ziskom) a Anička vyhrali svoje šachovnice, Samir a Jakub obsadili tretie priečky.

MSR družstiev starších žiakov (21 družstiev):

KŠN Bratislava A (S.Sahidi 5b/7, J.Suchánsky 5,5b/7, M.Macko 7b/7, A.Vrtiaková 6,5b/7) 1.miesto

KŠN Bratislava B (P.Macko 3,5b/7, M.Starovič 2,5b/7, M.Šándor 5,5b/7, A.Slabá 4b/7) 14.miesto

KŠN Bratislava C (T.Starovič 1,5b/7, V.Bochnička 3,5b/7, O.Šoltys 3b/7, A.Sobeková 2b/7) 19.miesto

http://chess-results.com/tnr134763.aspx?lan=4

195 196

197 198 199

200 201

202 203 204

205 206

209 208 207

210 223

V záverečnom turnaji trojdielnej série Samir zopakoval svoje umiestnenie z druhého turnaja. V siedmich kolách zaznamenal iba jedinú porážku a okrem nej už iba samé výhry. V celkovom poradí troch turnajov mu tak patrí rovnako druhá priečka.

Rapid turnaj (48 hráčov): S.Sahidi 6b/7 2.miesto

193 194

V semifinále kategórie CH11 nás reprezentovali Vladko Bochnička a Maťo Šándor. Konkurencia bola veľmi náročná no šancu na postup mali všetci desiati hráči v kategórii. Vstup do súťaže sa ani jednému nevydaril, keď Vladko zaznamenal dve remízy a Maťo dokonca po úvodnej remíze dve prehry. Vladko sa následne zdvihol, keď vyhral tri partie v rade a v šiestom kole mal figúru navyše. V tom okamihu mal finále úplne na dosah ruky. Po prehre však prehral aj v ďalšom kole a ocitol sa mimo postupových priečok. V predposlednom kole porazil dovtedy suverénne vedúceho Ondra Vadilu a opäť mal všetko vo vlastných rukách... Maťo po mizernom štarte čiastočne dohnal stratený terén ziskom 3/4 a v predposlednom kole hral, neúspešne, o teoretickú šancu. V poslednom kole sa tak stretli spolu, pričom Vladkovi stačila na postup remíza a Maťo bol bez najmenších šancí na postup. Asi najväčším pozitívom turnaja je to, že chalani zobrali aj túto partiu vážne a nikto nikomu nič nedal zadarmo. Nakoniec je takto síce finále GPX bez našej účasti, no fair-play zvíťazila nad chladným pragmatizmom.

Kategória CH11 (10 hráčov): V.Bochnička 5b/9 4.miesto, M.Šándor 4,5b/9 6.miesto

Výsledky na chess-results

186 187

Peťo Macko sa zúčastnil turnaja v Branove a očakával sa od neho boj o popredné priečky. Po troch výhrach v úvode síce podľahol najvyššie nasadenému hráčovi, no mrzela ho isto najmä prehra v ďalšom kole. Po nej sa opäť sériou troch výhier dostal na druhé miesto, no neudržal ho a prehrou v poslednom kole klesol na miesto šieste. Ako rozcvička pred blížiacimi sa MSR mládeže v rapid šachu turnaj isto svoj cieľ splnil.

Turnaj (43 hráčov): P.Macko 6b/9 6.miesto

Výsledky na chess-results

184 185

Turnaj v Trakoviciach bol jednou z posledných možností zabojovať o body v sérii GPX mládeže pre ročník 2013/2014. Preto sa očakávala slušná účasť a bola potvrdená 107 účastníkmi v turnaji GPX. Maťo Starovič bojoval o účasť v semifinále, no tak ako vždy, bol jeho najväčším súperom čas. Zisk šesť bodov mu stačil iba na trináste miesto a tak mu ostáva iba dúfať v divokú kartu. Do semifinále jednoznačne patrí, no odohral iba päť turnajov, čo sa mu môže stať osudným. Oliver bol ako aprílové počasie. Zahral partie veľmi pekné, no žiaľ aj také, za ktoré by mu právom patrilo napríklad 95.miesto. Finišom 3,5/4 nakoniec dosiahol paradoxne najlepší bodový výsledok v tomto ročníku. V paralelnom turnaji bojoval proti súperom, no najmä proti hodinkám, Tomáš. Väčšina z jeho prehier ide na vrub pádom zástavky, často v privyhraných či vyhraných pozíciách. Vzhľadom k tomu sú jeho výsledné štyri body celkom uspokojivé.

Turnaj A (107 hráčov): M.Starovič 6b/9 13.miesto, O.Šoltys 5,5b/9 31.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj B (26 hráčov): T.Starovič 4b/9 20.miesto

Výsledky na chess-results

188 189

190 191

V turnaji sa nakoniec predstavil veľký počet našich hráčov. Jakub si ziskom 5,5 bodu, oproti nasadeniu sa posunul o štrnásť miest a vybojoval tretie miesto v kategórii do 18 rokov. Maťo získal polovicu možných bodov a oproti nasadeniu si polepšil o dvadsaťpäť priečok. Jeho prestup ku nám si matrika ako keby ešte nestihla všimnúť a tak je vo výsledkovej listine stále pod KŠ Pezinok. Vladkov najslabší súper mal elo 1687 (najmenší rozdiel bol teda 473 elo bodov) a napriek tomu si pripísal famózne štyri body s rating performance 1747! To ani nepotrebuje ďalší komentár. Oliver prvý raz v živote porazil hráča s ratingom cez 1700, pripísal si 2,5 bodu a to ešte niekoľko výborne rozohraných partií pokazil. Nazbieral však cenné skúsenosti, veď takýto náročný rapid turnaj ešte nikdy v živote nehral. V globále všetci zahrali nad svoje možnosti (niektorí aj vysoko) a tak môžeme turnaj hodnotiť ako veľmi úspešný. Po skončení turnaja ešte Maťo a Jakub stihli zistiť, aké je to hrať živý šach na námestí pred divákmi. Maťo robil čo mohol, no na GM Petríka to nestačilo. Jakub remizoval z časových dôvodov, vraj vo vyhranej pozícii.

Krátku reportáž z tohto podujatia (od 37:45) nájdete na: Archív TV Pezinok

Memoriál Richarda Rétiho (86 hráčov): J.Suchánsky 5,5b/9 25.miesto (3.miesto v kategórii U18), M.Šándor 4,5b/9 46.miesto, V.Bochnička 4b/9 61.miesto, O.Šoltys 2,5b/9 80.miesto

Výsledky na chess-results

178 179

180 181

182 183

V Nových Zámkoch štartovali Miro a Peťo Mackovci. Po „povinných jazdách“ v prvom kole bol bodový prídel v ďalších kolách nižší. Papierovo však obaja splnili predpoklady keď vyhrali všetky svoje zápasy so slabšími súpermi. K tomu navyše pridali zopár cenných skalpov aj proti súperom silnejším. V silne obsadenom turnaji sa nestratili a oproti svojmu nasadeniu si obaja mierne polepšili a rovnako tak mierny nárast zaznamenali aj v položke elo bodov.

Fide open (58 hráčov): M.Macko 4,5b/7 14.miesto, P.Macko 4b/7 26.miesto

Výsledky na chess-results

176 177

V rámci festivalu sa organizovali paralelne dve sústredenia a dva turnaje. Medzi účastníkmi fide openu boli Anička a Samir. Obaja pristúpili k turnaju veľmi zodpovedne a potvrdili formu z posledných mesiacov. Samir zvíťazil systémom štart-cieľ s plným počtom bodov a potvrdil tak svoje nasadenie. Partie hral s pokojom a prehľadom a asi najviac ho ohrozila práve Anička. Tá pokračovala vo víťaznom ťažení z Open Slovan a partie hrala veľmi aktívne a všetky na výhru. Okrem prehry so Samirom stratila už iba jedinú remízu. Obaja si pripísali cca 25 bodov do ratingu a tak aj v tejto oblasti môžu byť spokojní. Niekoľko prednášok od GM Cveka a FM Gonsiora im taktiež isto pomôže v ďalšom šachovom raste.

Fide open (18 hráčov): S.Sahidi 7b/7 1.miesto, A.Vrtiaková 5,5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

172 173

175 307

308 309

310 311

Kurz s názvom Psychológia šachovej hry, pod vedením slovenskej šachovej jednotky, veľmajstra Jána Markoša, absolvovala Anička. Počas štyroch prednášok sa  spolu s ostatnými naučila, ako hrať pozície s prevahou alebo nevýhodou, ako sa pripraviť na partiu, ako zmeniť charakter pozície v prípade, že stojíte na prehru, ale aj ako sa poučiť z vlastných chýb a popracovať na svojich slabinách.

Zoznam prihlásených (10 účastníkov): A.Vrtiaková

314 315

Okrem toho, že turnaj A patril do série GPX, oba turnaje boli zároveň aj Majstrovstvami Bratislavského kraja. V turnaji GPX nakoniec hral iba Maťo Starovič, nakoľko ostatní išli hrať turnaj do 18 rokov a Vladko s Oliverom boli v škole v prírode. Maťo sa ako prvý nasadený výrazne trápil a turnajom postupoval netradičným spôsobom s heslom „čiernymi výhra, bielymi remíza“. Toto mu vydržalo až do siedmeho kola, kedy prehliadol elementárny taktický obrat, prišiel o pešiaka a postupne partiu prehral. Dobrý finiš 2/2 mu tak nakoniec stačil iba na piate miesto. Výrazne si tým však priblížil účasť v semifinále, len musí ešte nejaký ten turnaj odohrať, pretože má zatiaľ odohrané iba štyri zo započítavaných šiestich turnajov.

Turnaj GPX (64 hráčov): M.Starovič 6,5b/9 5.miesto

Výsledky na chess-results

V turnaji do 18 rokov hrala väčšina našich hráčov ktorí síce mohli hrať aj turnaj GPX, no možnosť zisku „lacných titulov“ našťastie prekryla vôľa zahrať si s čo najsilnejšími hráčmi. V turnaji sa najviac darilo Jakubovi, ktorý zaznamenal prehry iba s hráčmi na prvom a druhom mieste. Výborný turnaj čo sa týka predvedenej hry odohral Peťo, ktorého som asi ešte nikdy nevidel hrať tak aktívne. Možno mu krídla dodal masaker rakúskej nasadenej jednotky v prvom kole. Hádam mu to vydrží aj do ďalších turnajov. Tretím, ktorý môže byť spokojný, bol Maťo. Uhral polovicu bodov. Pri pohľade na tabuľku zistíme, že Maťo nie je veľký gentleman, pretože všetky tri výhry zaznamenal proti dievčatám. Miro doplatil na tri prehry bielymi figúrami a možnú únavu po náročnom týždňovom vystúpení na Open Slovan. Rovnaký dôvod asi platil aj u Aničky, ktorá zahodila v turnaji aj nemožné. Pri oboch ostáva dúfať, že do MSR v rapide nájdu svoju rapid formu, inak bude naše áčko do počtu.

Turnaj do 18 rokov (16 hráčov): J.Suchánsky 5b/7 3.miesto, P.Macko 4b/7 5.miesto, M.Macko 4b/7 6.miesto, M.Šándor 3,5b/7 8.miesto,  A.Vrtiaková 2,5b/7 12.miesto (2.miesto v kategórii D18)

Výsledky na chess-results

166 167

168 169

170 171

Súťaže sme sa zúčastnili jedným družstvom. Tesne pred MSR sa nám podarilo definitívne realizovať Maťov prestup a spolu s vopred dohodnutou licenciou Andrejky Slabej (ŠK Kúpele Piešťany) sme tak mohli nastúpiť v tomto zložení. Nasadenie sme nebrali veľmi vážne, pretože nebyť Samira a Maťovho prvého fide ratingu, bolo by to celé inak. Družstiev sa síce zúčastnilo iba štrnásť, ale o to ťažší turnaj to bol. Odohrali sme celú špičku turnaja, čo pri väčšom počte rozhodne nebýva zvykom. Zväčša sedemkolový švajčiarák často niekoho zvýhodní, či naopak úplne potopí. Po bojovej porade pred začiatkom turnaja sme nastúpili v prvom kole proti Rajcu. Ešte sme ani nezačali a Vladko nezvládol emócie, keď si po rýchlom zisku čistej veže začal myslieť, že je po zápase. Partiu zbytočne prehral a dostal tak celý tím pod tlak. Chvíľami to nevyzeralo vôbec vábivo, no napokon skúsenosti rozhodli – 3:1 pre nás. V druhom kole sme dostali jedného z kandidátov na zlato, ŠK Láb – Interchess CVČ Malacky. Ako členovia skupiny Interchess sme tak mali malé derby. To začalo super, keď Andrejka stála na výhru prakticky po desiatich ťahoch, no Maťo zaváhal a napriek snahe, pokusy o kúzlenie nezabrali. Samir zahral veľmi peknú strategickú partiu na tému silný jazdec na opornom bode d5 a veľmi cennou remízou nám tesnú výhru zabezpečil Vladko – tentoraz 2.5:1.5. V treťom kole prišlo na tradičný zápas proti Liptovskej šachovej škole. Bol to prekvapujúco jeden z tých jednoduchších zápasov, pretože po Vladkovom zisku dámy, Andrejka okamžite ponúkla remízu. Viera v Samirovo víťazstvo vyšla a čerešničku na torte pridal Maťo, keď pripravil svojmu súperovi jedinú stratu na turnaji – 3.5:0.5. Vo štvrtom kole sme mali družstvo z Detvy, ktoré som pred turnajom považoval za veľmi vážneho adepta na zlato. Opäť spoľahlivo zabodovala Andrejka a po remíze na prvej šachovnici sme mali všetko vo vlastných rukách. Na štvorke bola tupo remízová koncovka a na dvojke mal Maťo nebezpečný útok proti kráľovi. Odhad znel 3:1, prinajhoršom 2,5:1,5. Vladko však stratil jednoťahovo jazdca a Maťo dal, po Samirovom súhlase, za remízu v úplne vyhranej pozícii – 2:2. Ostali sme teda na desiatich bodoch ako Detva a cieľom bolo získať čo najvyššie skóre, prípadne počkať na ich zakopnutie. V piatom kole nás čakal posledný z papierovo silnejších súperov – ŠK Doprastav. Spoľahlivo vyhrala Andrejka, no zaváhal Maťo a dráma bola na svete. Na jednotke aj štvorke sme síce stáli výrazne lepšie, no isté nie je nikdy nič. Vladko však svoju prevahu zodpovedne uplatnil a Samir vyhral ďalšiu z koncoviek, ktorých mal tento turnaj neúrekom – 3:1. Detva prehrala s Liptovskou šachovou školou a tak nám stačilo na zlato raz vyhrať a raz remizovať (priam možno aj tesne prehrať). Proti ŠK Interchess Štefanov si v ďalšom derby vybrala Andrejka svoju slabšiu chvíľu a zaznamenala jedinú prehru. Chalani ju však podržali a všetci traja s prehľadom zvíťazili – 3:1. V poslednom kole nám tak stačila remíza. Nakoľko sme však okrem jednotky boli jasnými papierovými favoritmi, chceli sme vyhrať. To sa nám aj podarilo, keď po troch relatívne rýchlych výhrach nakoniec Samir zvládol svoj koncovkársky maratón a uzavrel skóre na 4:0. Samir a Andrejka vyhrali svoje šachovnice, Vladko skončil štvrtý a Maťo piaty. Nakoľko ostatné tímy zaváhali, získali sme nakoniec päťbodový náskok a po desiatich rokoch sme sa tak konečne stali majstrami SR v niektorej zo súťaží družstiev.

MSR družstiev mladších žiakov (14 družstiev): KŠN Bratislava (S.Sahidi 6,5b/7, M.Šándor 4,5b/7, A.Slabá 5,5b/7, V.Bochnička 4,5b/7) 1.miesto

Výsledky na chess-results

147 148

149 150 151

152 153

154 155

156 157

158 159

V kategórii CH10 sme mali dvojnásobné zastúpenie. Oliver začal turnaj veľmi nádejne a napriek prehliadnutiu víťazného elementárneho taktického úderu mal po piatich kolách 3,5 bodu. Následne však, žiaľ, zahodil dve vyhrané partie a prepadol sa tak až na začiatok tretej desiatky. Predvedená hra bola výrazne lepšia ako konečný výsledok. Partie boli dobre rozohrávané, hrané aktívne a nebyť hrubých prehliadnutí by mu prvá desiatka isto neunikla. Vladko sa po sérii dvoch výhier v treťom kole „vymýšľal bicykel“ a v ostrej pozícii a časovke prehral. Následne sa ale troma peknými výhrami dostal až na prvý stôl a prípadná výhra v poslednom kole mu dokonca garantovala prvé miesto. Remízovú ponuku od favorizovaného Kubka ale odmietnuť nedokázal a ostávalo mu už iba čakať na to, ako dopadnú ďalšie partie. Nakoniec z toho bolo vo vyrovnanej a silnej kategórii krásne tretie miesto.

Kategória CH10 (43 hráčov): V.Bochnička 5,5b/7 3.miesto, O.Šoltys 3,5b/7 21.miesto

Výsledky na chess-results

Aj v kategórii CH12 sme mali dvojicu účastníkov. Maťo chcel na svoj nedávny prestup nadviazať zlepšeným výkonom oproti MSR mládeže v Starej Ľubovni. Podával kolísavé výkony. Kým bielymi bol nepriestrelný (4/4), čiernymi uhral iba jedinú remízu. Aj tú veľmi nešťastne, nakoľko pešiaková koncovka bola elementárne vyhraná. Výhra v poslednom kole mu zabezpečila ôsme miesto, s čím môže byť celkom spokojný. Na nejaký výrazne lepší výsledok to v ťažkej konkurencii zatiaľ nie je. Samir mal, tak ako vždy, iba jediný cieľ – vyhrať všetko. Kým všetci spolufavoriti strácali, on sériou troch pohodlných výhier plával turnajom relatívne pokojne. Vo štvrtom kole vydrel nie lepšiu koncovku do výhry a následne v piatom kole vrátil požičané z MSR mládeže Filipovi Haringovi. V šiestom kole vydrel remízu a výhrou v poslednom kole si zabezpečil prvé miesto s jednobodovým náskokom. Opäť sa potvrdilo to, že tam kde väčšina hráčov remizuje, Samir hľadá výhru. Do poslednej, čo ako malej, možnosti.

Kategória CH12 (32 hráčov): S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, M.Šándor 4,5b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

140 141

142 143

144 145 146

Ďalší ročník bratislavského turnaja neostal bez našej účasti. Nebyť kolízie s MSR mladších žiakov, účasť mohla byť aj hojnejšia. Takto nás zastupujú iba Anička a Mirko. V prvom kole trápili svojich vysoko favorizovaných súperov, v druhom obaja potvrdili svoje papierové predpoklady a v treťom vybojovali remízy. V ďalších dvoch kolách si vďaka cenným výsledkom opäť polepšili. V šiestom kole Anička perfektným výkonom zvíťazila čiernymi nad skúseným matadorom Kebisom a Mirko zázračne zremizoval partiu s figúrou menej s Hricákom. V ďalšom kole Anička nestačila na FM Čerteka, aj keď bez šancí isto nebola a Mirko nerealizoval svoju výhodu dostatočne precízne a pripísal si ďalšiu remízu. Vo finiši Anička najprv podľahla favoritovi, no následne si napravila chuť výhru prakticky z prípravy, v turnaji uhrala päť bodov, obsadila výborné pätnáste miesto a do ratingu pripísala 36 bodov. Miro mal finiš ešte lepší. V ôsmom kole zvíťazil absolútne s prehľadom a svoj senzačný výsledok si zabezpečil výhrou v poslednom kole s vysoko favorizovaným súperom. Výsledné siedme miesto za šesť bodov a do ratingu pripísaných 46 bodov je famóznych. Obaja zahrali naozaj perfektný turnaj a ostáva len dúfať, že toto bude štandard.

Open Slovan (41 hráčov): M.Macko 6b/9 7.miesto (1.miesto v kategórii U15, 1.miesto v kategórii hráčov s ratingom do 2000), A.Vrtiaková 5b/9 15.miesto (1.miesto v kategórii žien, 2.miesto v kategórii U15)

Výsledky na chess-results

160 161

162 163

164 165

V druhom turnaji trojdielnej série Samir svoje umiestnenie z prvého turnaja vylepšil. V siedmich kolách zaznamenal iba jedinú porážku a okrem nej už iba samé výhry.

Rapid turnaj (48 hráčov): S.Sahidi 6b/7 2.miesto

137 192

Ďalším z mnohých veľkonočných turnajov tohto roku bol aj turnaj v Lábe. Našu účasť na ňom zabezpečili Mackovci. Peťo podal priemerný výkon a isto ho mrzí hlavne remízový záver. Miro ako sedemnásty nasadený nemal mať žiadne vyššie ambície a mal bojovať spolu s Peťom v strede tabuľky. Už v prvom kole však začal svoje gala predstavenie. Asi to nemá zmysel komentovať po jednotlivých kolách, pozrite si to vo výsledkoch sami.  Celkovo mal sedem súperov z TOP10 a všetci deviati mali rating vyšší ako on. Získaných 6,5 bodu a celkové tretie miesto je v danej konkurencii  vynikajúci výsledok. Po MSR mládeže si hádam napravil chuť a na MSR v rapide sa budú diať veci...

Open turnaj (28 hráčov): M.Macko 6,5b/9 3.miesto, P.Macko 4b/9 20.miesto

Výsledky na chess-results

Pred blížiacimi sa MSR v rapide si dal Vladko rozcvičku na veľkonočnom turnaji v Prievidzi. Po úvodných dvoch výhrach prišli dve prehry a vzhľadom na sedem kôl, bolo prakticky po turnaji. Následné dve výhry dávali nádej na umiestnenie okolo desiateho miesta, no záverečná prehra znamenala prepad na 25.miesto. Na správnej realizácii získanej výhody a zlom hospodárení s časom budeme musieť popracovať.

Turnaj GPX (96 hráčov): V.Bochnička 4b/7 25.miesto

Výsledky na chess-results

138 139

Po dlhšej pauze zavítala do Frýdku-Místku Anička a tentoraz si prvý raz zahrala fide open. Po prekvapujúcej prehre v prvom kole prišli ako odpoveď dve rýchle výhry. V druhej tretine prišla prehra v kole štvrtom a po následnej remíze Anička uštedrila v šiestom kole svojmu súperovi miniatúrku. Záverečná tretina bola v znamení troch českých mládežníckych reprezentantiek. Zisk pol bodu znamenal pokles z 22.miesta na konečné 50.miesto. Štyri body sa nejavia ako nejaký úspech, no napríklad nepamätám si turnaj, kedy Anička vyhrala tri partie do 25 ťahov.

Fide open (75 hráčov): A.Vrtiaková 4b/9 50.miesto

Výsledky na chess-results

133 134

Turnaj doplatil na nie celkom ideálny termín, iba pár dní po MSR mládeže. Zúčastnilo sa ho preto iba osem dvojčlenných družstiev. V tom víťaznom bojoval na prvej šachovnici Matúš Padyšák, ktorý získal plný počet bodov.

Turnaj družstiev (8 družstiev): GJH Novohradská A (M.Padyšák 5b/5) 1.miesto

Výsledky na chess-results

135 136

Do tretice sa MSR mládeže odohrali v priestoroch hotela Sorea v Ľubovnianskych kúpeľoch. Našu osemčlennú výpravu KŠN dopĺňal v kategórii CH12 Maťo Šándor z KŠ Pezinok. Štyria hráči boli na MSR nováčikmi, zbierali cenné skúsenosti a poniektorí milo prekvapili. V globále dve získané medaile a dve ďalšie umiestnenia v prvej desiatke znamenajú oproti minulému roku mierny ústup z pozícií.

Poďme však postupne po jednotlivých kategóriách:

Anička začala turnaj peknou útočnou partiou a v druhej partii mohla byť s výsledkom otvorenia veľmi spokojná. Chyba v prepočte však znamenala prechod do remízovej koncovky. V nej, pri snahe o výhru, prišla o pešiaka a remízu dosiahla v prehranej pozícii iba vďaka neznalosti súperky. Po rýchlom oklepaní a ďalšom peknom útoku prišlo štvrté kolo ktoré malo podľa papierových predpokladov rozhodnúť. Scenár druhého kola sa zopakoval. Po zisku prevahy neprebiehala realizácia dostatočne dôrazne, prišla časová tieseň a v tej sa lepšie orientovala súperka. Našťastie sa uspokojila v privyhranej pozícii s remízou. Ďalšie dve výhry boli z kategórie bezpečných a v poslednom kole sa súperka pre chorobu nedostavila. Bodový náskok vyzerá luxusne, no priebeh turnaja vôbec nebol taký bezproblémový, práve naopak. Preto je na zamyslenie, či v prístupe ku tréningom príde k zmene. Ak nie. Do budúcnosti totiž nie je vylúčený ani postupný ústup z „bežne vybojovaných pozícií“.

Kategória D14 (13 hráčok): A.Vrtiaková 6b/7 1.miesto

Výsledky D14 na chess-results

Kým pre Olivera boli tohtoročné MSR prvými vážnymi partiami v živote, Vladkova minuloročná účasť spolu s pravidelným nastupovaním v piatej lige dávala obom diametrálne odlišné šance na úspech. Oliver po „povinnej prehre“ v prvom kole odblical kolo druhé a potom z kola na kolo podával veľmi nevyrovnané výkony. Raz zniesla partia aj prísnejšie kritériá, inokedy zasa rýchlejšia ruka nedala hlave absolútne žiadnu šancu porozmýšľať. Celkový zisk 4,5 bodu je na nováčika slušný. Oliver na turnaji zistil, o čom šach v skutočnosti je a veríme, že si z neho odnesie len tie pozitívne poznatky. Vladkov výkon by sme mohli nazvať festivalom zahodených šancí. Aj v jeho prípade, trochu prekvapujúco, najviac rozhodla rýchla ruka. Zahodené body sa tak veľmi ťažko získavali naspäť. Zlepšenie prišlo až v závere turnaja, kedy mali partie vďaka lepšej spotrebe času výrazne kvalitnejší priebeh. Aj vtedy však prichádzalo ku zbytočným prehliadnutiam. Nakoniec skončil s rovnakým bodovým ziskom 4,5 bodu tesne pred Oliverom v strede tabuľky. Obaja ostávajú v tejto kategórii aj o rok a až vtedy zistíme, ako sa z týchto MSR dokázali poučiť.

Kategória CH10 (29 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 14.miesto, O.Šoltys 4,5b/9 15.miesto

Výsledky CH10 na chess-results

Samir urobil za rok veľa a jeho nárast fide o skoro 250 bodov ho zaradil na prvé miesto štartovej listiny, no úloha favorita (resp. spolufavorita) nikdy nie je ľahká. O tom sa presvedčil už v prvom kole, kedy sa zachránil iba vďaka svoje veľkej bojovnosti a enormnej dávky pomoci od bohyne Caissy. V druhom a v treťom kole partie tiež neboli bez chýb. Peknú partiu zahral v tom štvrtom, kedy súpera strategicky prevalcoval. V polovici turnaja tak došlo k súboju o prvé miesto. Po 5,5-hodinovej bitke Samir nakoniec prehral, keď v strednej hre nešťastne vyriešil svoj problém s jazdcom a výborne hrajúci súper ho postupne dostával pod väčší a väčší tlak a nakoniec zaslúžene zvíťazil. Po ďalších dvoch výhrach ani napriek veľkej snahe neuplatnil výhodu pešiaka vo vežovej koncovke a v neľahkej partii posledného kola si striebro vybojoval až v koncovke. Po troch tituloch nastal čas na zamyslenie. Súperi evidentne nespia a bude tak musieť popracovať nielen v rámci skupinových tréningov. Najdôležitejšia bude Samirova domáca práca a potom nie je nič nemožné.

Kategória CH12 (45 hráčov): S.Sahidi 7,5b/9 2.miesto

Výsledky CH12 na chess-results

Miro plánoval po minuloročnom bronze opäť dosiahnuť pekný výsledok, čo sa mu po prechode do vyššej kategórie aj podarilo, aj keď spokojný isto nie je. Proti trom topfavoritom utrpel tri prehry po troch hrubých chybách. Najmä tá prvá, s FM Gažíkom v druhom kole, na ňom visela ako tieň po celý zvyšok turnaja.  Okrem jedného zakopnutia spoľahlivo plnil rolu favorita a mal asi najvyváženejšiu spotrebu času zo všetkých hráčov. Isto je v jeho možnostiach pokúsiť sa o rok opäť zabojovať o medailu. Pre Maťa mal byť tento turnaj potvrdením ligovej formy s pokusom uhrať druhý zápočet na fide elo. Po odhalení neznalosti teórie v prvom kole sa chytil a sériou siedmich zápasov bez prehry sa dostal v poslednom kole až na druhý stôl, kde podľahol favorizovanému FM Gažíkovi. Cenné sú najmä Maťove výsledky zo siedmeho a ôsmeho kola, no celý turnaj hral spoľahlivo. Môže tak netrpezlivo čakať na 1.5.2014, kedy mu vyjde prvý, no nie malý, fide rating. Či bude tento moment prelomovým, to závisí na najbližšom období. Svoje možnosti však naznačil.

Kategória CH14 (30 hráčov): M.Macko 5b/9 7.miesto, M.Starovič 5b/9 9.miesto

Výsledky CH14 na chess-results

Peťo mal podľa papierových predpokladov hrať v pokojnom strede tabuľky, čo prvé štyri kolá napĺňal. Potom však v piatom kole príjemne prekvapil a za odmenu dostal v šiestom kole už štvrtého hráča z TOP7. Napriek drvivej strategickej prevahe partiu nedotiahol do úspešného konca, no prehru kompenzoval následnou remízou a výhrou. V poslednom kole neubránil útok súpera po nekorektnej obeti strelca a nakoniec prešiel nielen okolo výhry ale aj okolo remízy. Ostal tak tesne za hranicou prvej desiatky. Tomáš mal zbierať skúsenosti na svojom prvom veľkom turnaji. Nováčikovskú daň si však v prvých piatich partiách vybral dôsledne. Zaknihoval v nich totiž iba jedinú remízu. Potom však využil svoju nevýhodu vo svoju výhodu. Od šiesteho kola začal vyvíjať figúry a hral veľmi aktívne. Odmenou mu bol finiš 3,5/4 po ktorom sa dostal na slušný štvorbodový zisk. Cieľ tak rozhodne splnil.

Kategória CH16 (32 hráčov): P.Macko 4,5b/9 13.miesto, T.Starovič 4b/9 25.miesto

Výsledky CH16 na chess-results

119 120

121 122

123 124

125 126

127 128

129 130

Prvého z plánovanej trojice turnajov sa zúčastnil Samir. Po troch výhrach remizoval s neskorším víťazom Peťom Puškárom, no neskoršia prehra s bronzovým Rasťom Kavoňom ho nakoniec stála umiestnenie na stupni víťazov.

Turnaj (52 hráčov): S.Sahidi 4.miesto

131 132

Do tretice sme sa zúčastnili marcového turnaja GPX a po dlhšom čase opäť v Bratislave. V oboch turnajoch bolo naše zastúpenie trojnásobné. Medzi mladšími najlepšie dopadol Maťo. Ten síce skončil na peknom treťom mieste, no nebyť zahodených výhier v šiestom resp. ôsmom kole, dopadol by istotne lepšie. Herne to bolo super, je však potrebné popracovať na rýchlejšej ruke. Vladkovi sa podarilo opätovne skončiť v prvej desiatke. Toto umiestnenie je o to cennejšie, že tentoraz sa herne trápil. Je však pozitívne vedieť, že napriek hernej kríze je štandard vysoký. Oliver bol ako aprílové počasie. Niektoré partie zniesli najprísnejšie kritériá a boli na úroveň TOP10. Niektoré však boli naopak výrazne slabšie. Zo štyroch prehier mal viacero partií rozohraných jasne vo svoj prospech, naopak, taktiež niektoré jeho výhry boli z kategórie nemožného. Za celý turnaj si domov odviezol vyše hodinu ušetreného času, čiže je jasné, na čom je potrebné popracovať.

Turnaj GPX (82 hráčov): M.Starovič 6,5b/9 3.miesto (1.miesto v kategórii CH14), V.Bochnička 6,5b/9 8.miesto, O.Šoltys 5b/9 31.miesto

Výsledky na chess-results

Medzi staršími si najlepšie počínal Peťo, ktorý sa však vyhol celej trojici medailistov a finišoval odspodu. O niečo horšie dopadol Jakub, ktorý síce turnaj zakončil na prvej šachovnici, no podľa papierových predpokladov a teda neúspešne. Tomáš sa po veľmi dlhej dobe zúčastnil turnaja a bolo to cítiť. Škoda, že množstvo partií zahodil najmä kvôli nevhodnému hospodáreniu s časom.

Open turnaj (24 hráčov): P.Macko 4,5b/7 4.miesto, J.Suchánsky 4b/7 7.miesto, T.Starovič 1b/7 24.miesto

Výsledky na chess-results

113 114

115 116

117 118

Aj druhý marcový víkend bol venovaný šachu. Jednočlenné zastúpenie sme mali v oboch turnajoch a rovnako tak aj medzi rozhodcami. V turnaji GPX sa o Oliverovom výsledku rozhodlo už prakticky v prvom kole. Súperova hrozba sa javila natoľko vážna, že prišlo k okamžitej rezignácii. Následne došlo ku klasike týchto turnajov. Slabší súperi dostávali maty v miniatúrach, pri tých silnejších sa však, žiaľ, podkladalo vo veľkom štýle. O týždeň na Cenade má však šancu na úspešný reparát. Jakub si v opene uhral svoje a nakoniec skončil na treťom mieste.

Turnaj GPX (52 hráčov): O.Šoltys 5b/9 19.miesto

Výsledky na chess-results

Open turnaj (21 hráčov): J.Suchánsky 5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

107 108

109 110

Séria mládežníckej GPX pokračovala aj v marci ďalším turnajom. Prekvapivo vysoká bola účasť 119 detí, no turnaj bol okrem kvantity zastúpený aj kvalitne. Nás tentoraz reprezentoval iba Vladko Bochnička a turnaj si rozdelil na tri časti. V prvej po absolvovaní dvoch výhier remizoval zo štvrtým nasadeným hráčom turnaja, následne však jeho ambície definitívne zrazili dve prehry. Ani mohutný finiš 3,5/4 tak napokon nestačil na posun do prvej dvadsiatky. Keďže však partie boli kvalitatívne hodnotné, problém preorientovania sa na rapid tempo po vážnej piatkovej partii v piatej lige nie je vôbec taký podstatný. Najmä pred blížiacimi sa MSR, kde sa budú hrať vážne partie, môžeme turnaj považovať za úspešnú previerku.

Turnaj GPX (119 hráčov): V.Bochnička 6b/9 25.miesto

Výsledky na chess-results

111 112

V rámci tohto podujatia sa uskutočnili tri paralelné sústredenia a dva paralelné turnaje. Načerpať nové informácie z oblasti polozatvorených hier sa od GM Cveka okrem mňa rozhodli aj Anička a Samir. Na rozdiel odo mňa odohrali aj veľmi zaujímavo obsadený fide open. Škoda len, že sa tejto zaujímavej festivalovej akcie nezúčastnilo viac našich hráčov. Anička bielymi papierovo potvrdila predpoklady vo všetkých troch partiách. Čiernymi bol však bodový zisk omnoho skromnejší. Opatrný šach spolu s časovými tiesňami opäť viac nedovolil. Samir začal turnaj povinnou výhrou, no v druhom kole zostrelil aj turnajovú jednotku. Po zavŕšení hattricku prehral vo štvrtom kole svoju jedinú partiu a s následnými dvoma remízami isto nebol spokojný. V oboch mal isto na viac. V poslednom kole a v poslednej partii turnaja však zaznamenal výhru a výsledkom bolo veľmi pekné tretie miesto. Potvrdil tým známy fakt, že v Senici sa mu na turnajoch zvykne dariť.

Fide open (30 hráčov): S.Sahidi 5b/7 3.miesto, A.Vrtiaková 3,5b/7 15.miesto (3.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

105 106

305 306

Sobotňajšieho turnaja GPX trojica Maťo, Vladko a Oliver. Oliver zahral veľmi kvalitný turnaj, keď až sedem z jeho deviatich súperov malo rating vyšší ako 1070. Pripísal si pár cenných skalpov, niektorých súperov omilostil a 5,5 bodu je peknou odmenou za predvedený výkon. Maťo začal turnaj famózne, keď v prvých siedmich kolách stratil iba dve remízy. Záverečné dve kolá však rozhodli o tom, že kým jeho súperi obsadili prvé dve miesta, on spadol na koniec prvej desiatky. S výnimkou prvého kola dostal taktiež ako Oliver veľmi kvalitných súperov. Výsledkovo najúspešnejšie zahral Vladko. V prvých štyroch kolách ešte nestihol presedlať z tempa piatkovej piatej ligy. Dôsledkom toho bola zlá spotreba času, časové tiesne a žiaľ aj dve zbytočné prehry v treťom resp. štvrtom kole. Po nich však začal mohutný finiš a nakoniec, aj vďaka veľkej dávke šťastia v poslednom kole, získal sedem bodov. To mu nakoniec stačilo na pekné štvrté miesto.

Turnaj GPX (hráčov): V.Bochnička 7b/9 4.miesto, M.Starovič 6b/9 10.miesto (3.miesto v kategórii CH14), O.Šoltys 5,5b/9 24.miesto

Výsledky na chess-results

101 102

103 104

Víkendového rapid turnaja v Dúbravke sa zúčastnil Oliver a spolu s ním jeho otec v pozícii debutanta. Oliver striedal silnejšie a slabšie okamihy a tak kým bielymi figúrami získal 3,5/4, čiernymi nepridal ani jedinú remízu. Výsledných 3,5 bodu je približný priemer, najväčším úspechom je výhra z posledného kola. Kým v rodinnom derby v treťom kole bol úspešnejší Oliver, v konečnom poradí bol naopak predbehnutý o pomocné hodnotenie.

Rapid turnaj (26 hráčov): O.Šoltys 3,5b/7 15.miesto

Výsledky na chess-results

099 100

Festivalu sa zúčastnila pätica našich hráčov. V turnaji GPX hrala dvojica Maťo a Oliver. Druhý menovaný ziskom piatich bodov nezahviezdil, no na druhej strane po trojtýždňovej chorobe ani nesklamal. Maťo sa GPX zúčastnil naposledy dňa 15.4.2012. Odvtedy okrem ligových súťaží odohral iba dva turnaje v rámci LŠT Koník. Po prehre v druhom kole nasadil vyšší rýchlostný stupeň a zo zvyšných siedmich súperov s ním vydoloval remízu iba víťaz turnaja. V poslednom kole zosadil dovtedajšieho lídra turnaja a obsadil o pomocné hodnotenie druhé miesto. To je rozhodne úspechom a možno aj momentom na zamyslenie, či by tých účastí na turnajoch nemalo byť predsa len viac...

V open turnaji si najlepšie počínal Jakub, pričom o jeho druhom mieste rozhodli posledné dve kolá, v ktorých vyhral s Mirkom aj Peťom. Mirko okrem prehry s prvými dvoma spoľahlivo bodoval. Peťo po slabšom rozbehu taktiež. Prvé miesto bolo tentoraz pre celú trojicu privysoko, aj keď svoju kožu lacno nepredali. Najmä Mirko nebol ďaleko od veľkého prekvapenia.

Turnaj GPX (93 hráčov): M.Starovič 7,5b/9 2.miesto, O.Šoltys 5b/9 35.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj Open (18 hráčov): J.Suchánsky 5,5/7 2.miesto, M.Macko 5b/7 3.miesto, P.Macko 4b/7 4.miesto

Výsledky na chess-results

093 094

095 096

097 098

V družstve Doprastavu si na tretej šachovnici túto súťaž zahrala Anička. V troch kolách nazbierala 2,5 bodu a nemalou mierou sa tak pričinila k tretiemu miestu družstva a postupu do semifinále.

DL – medzikraj (6 družstiev): ŠK Doprastav Bratislava (3.šachovnica: A.Vrtiaková 2,5b/3) 3.miesto

Výsledky na chess-results

089 090

Šachový víkend zakončili Miro a Peťo v Banskej Bystrici. Po veľmi úspešnom prvom kole si dali nedobrovoľnú dvojkolovú bodovú pauzu. Z bodových suchôt sa však rýchlo oklepali a s výnimkou predposledného kola už presvedčivo bodovali. Výsledných 4,5 bodu im stačilo na mierne vylepšenie ich papierového nasadenia.

Open turnaj (74 hráčov): P.Macko 4,5b/9 39.miesto, M.Macko 4,5b/9 41.miesto

Výsledky na chess-results

087 088

Svoje prvé partie v novom roku odohrali Miro a Peťo v Kremnici. Obaja zahrali veľmi dobre a dosiahli zhodne päť bodov. Miro mal výborné prvé dve tretiny turnaja a iba slabší záver ho pripravil o ešte hodnotnejší výsledok. Pri pohľade na súperov je však výsledných 5 bodov a prísun 50 bodov do rapid ratingu veľmi cenných. Peťo mal vyrovnanejší bodový prísun a lepším záverom sa mu na brata podarilo bodovo dotiahnuť a pripísať si 23 bodov.

Turnaj (82 hráčov): M.Macko 5b/9 22.miesto, P.Macko 5b/9 27.miesto

Výsledky na chess-results

055 056

057 058

Šachový festival v Senici bol spojením viacerých zaujímavých akcií. Jednak to bolo sústredenie s GM Cvekom na tému „Obrana“, sústredenie pre menších s názvom „Pešiaci sú dušou hry“, treťoligový zápas medzi Osuským a Trnavou a v neposlednom rade aj šachový turnaj. KŠN, okrem mňa v pozícii trénera, reprezentoval iba Vladko Bochnička. V priebehu turnaja striedal pekné okamihy a výrazne odfláknuté a odblicnuté partie. Výsledných 50% síce vôbec nezodpovedá schopnostiam, ale za predvedené si naozaj viac nezaslúžil. Verím, že si z tejto inak veľmi peknej akcie vezme veľa ponaučenia.

Open turnaj (30 hráčov): V.Bochnička 3,5b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

085 086

Turnaja v rapid šachu sa zúčastnila celá rodina Bochničkovcov. Vladko si viedol úspešne a s náročnými súpermi sa mu podarilo v dvoch prípadoch prekvapiť.

Turnaj (100 hráčov): V.Bochnička 2,5b/9 94.miesto

Výsledky na chess-results

053 054

Tradičného bratislavského bleskového turnaja sa zúčastnila dvojica Jakub a Peťo. Obaja zahrali nad svoje papierové predpoklady. Jakub mal dokonca na dosah tretie miesto. Stačilo uhrať jediný bod z posledných dvoch kôl. Nakoniec z toho bolo veľmi pekné šieste miesto. Peťo sa v turnaji takisto nenechal zahanbiť a skončil lepšie ako mal. Pripísal si pár cenných skalpov a nakoniec obsadil dvanáste miesto.

Bleskový turnaj (20 hráčov): J.Suchánsky 7,5b/13 6.miesto, P.Macko 6,5b/13 12.miesto

Výsledky na chess-results

049 050

Turnaja GPX sa na ďalekom východe zúčastnil Oliver. V siedmich kolách uhral štyri body, čím si potvrdil svoje papierové predpoklady. V kategórii CH11 tak skončil na treťom mieste.

Turnaj GPX (30 hráčov): O.Šoltys 4b/7 11.miesto (3.miesto v kategórii CH11)

Výsledky na chess-results

047 048

Za hranice Slovenska sa rozhodol vycestovať Vladko a v Břeclavi sa zúčastnil tradične kvalitne obsadeného turnaja. V konkurencii 86 hráčov si viedol výborne a ziskom 5,5 bodu obsadil veľmi pekné siedme miesto.

Rapid turnaj (86 hráčov): V.Bochnička 5,5b/7 7.miesto

Výsledky na chess-results

051 052

MS mládeže sú pre väčšinu hráčov nedosiahnuteľné, no nám sa tento rok podarilo obsadiť ich trojicou Anička, Miro a Samir. Spolu tak činili skoro tretinu celej slovenskej výpravy. Bližšie informácie z nášho pobytu sú uvedené nižšie a boli publikované v článkoch na webe chess.sk. Ešte pred nimi však prejdime ku krátkemu zhrnutiu našej trojice. A keďže dámy majú prednosť...

Anička absolvovala na medzinárodných podujatiach už nemálo účastí. S nasadením na konci 50-tky sa dalo reálne atakovať umiestnenie v prvej tridsiatke. Po pohodlnom víťazstve v prvom kole proti súperke zo Zimbabwe nasledovala cenná remíza proti turnajovej jedenástke, WCM Zhou Qiyu z Kanady. Aj keď, vzhľadom na priebeh, dalo sa z nej vyťažiť aj viac. Obe partie však hrala rýchlostne vo sviežom tempe a tak sa všetko javilo v najlepšom poriadku. V treťom kole prišla prvá prehra so Slovinkou Laurou Unuk (siedma nasadená), ktorá už okúsila aj ženskú reprezentáciu svojej krajiny. Tu a neskôr aj v ďalším kolách prišiel opäť nevítaný hosť – časová tieseň. Vo štvrtom kole proti súperke zo Srí Lanky postupne stratila svoju výhodu a nakoniec sme boli vďačný za večný šach, pre ktorý sa súperka rozhodla. V piatom resp. šiestom kole prišli dve ďalšie remízy. Proti Bulharke aj Brazílčanke sa dalo isto vyťažiť aj viac. Najmä tá prvá partia bola zahraná veľmi dobre až do jednej zbytočnej chyby nebolo o výsledku pochýb. Siedme kolo proti Litovke absolútne nevyšlo. Nevyužitie viacerých veľmi nádejných možností viedlo k druhej prehre a priebežná situácia bola na uterák. Hovorí sa, že nie je umenie vyhrávať, keď sa darí. Aj preto boli jej nasledujúce dve výhry proti Francúzke a Iránke veľmi cenné a najmä partie zniesli určité výkonnostné kritériá. V rozlete bola zastavená Číňankou, keď pykala za pasívne poňatie hry a nedostatok času. Posledné kolo bolo v znamení prehodenia ťahov v otvorení, vďaka čomu sa dostala do pasívnej pozície. Súperka však nereagovala správne a namiesto nepríjemného útoku zvolila prechod do koncovky. Tam sa ale Aničke minimálnu prevahu zúročiť nepodarilo a dosiahla tak opäť polovičný bodový zisk. Budúci rok môže túto kategóriu hrať opäť. Na výraznejší úspech budeme potrebovať viacero vecí. Upratať si priority a ciele a nájsť v sebe skrytú energiu a snahu niečo dosiahnuť. Rovnako tak aj chýbajúcu zdravú agresivitu. Potom sa raz isto dostaví aj to športové šťastie, ktoré ju vo viacerých partiách obišlo...

Turnaj D14 (126 hráčok): A.Vrtiaková 5,5b/11 73.miesto

Výsledky na chess-results

Samir zaznamenal výrazne lepší výsledok ako oba minulé šampionáty, kedy sa motal v strede turnajového poľa. Prvé kolo sa proti domácemu hráčovi iba pohodlne rozohrával. Druhé kolo prišla zbytočná studená sprcha v podobe prehry s neznámym hráčom z Izraela. Našťastie sa dokázal veľmi rýchlo oklepať a po výhre s reprezentantom Fínska, zvládol aj na turnaji výborne hrajúceho Turka. Nasledovala remíza s gruzínskym FM čiernymi a v šiestom kole prišlo zlomové kolo. V ňom napriek z hľadiska spotreby času v katastrofálne hranej partii proti Číňanovi dokázal nielen zachrániť, ale dokonca otočiť do výhry totálne prehranú partiu. Po tomto kúzelníckom triku som začal veriť, že tento turnaj môže dopadnúť naozaj všelijako. Následne bielymi vrátil aj s úrokmi prehru z minuloročného šampionátu v Maribore reprezentantovi Malajzie a v ôsmom kole zvládol rovnako bielymi aj nebezpečného Kanaďana. V deviatom kole žiaľ nezvládol ďalší mariborský reparát, keď po vyrovnanom priebehu zbytočne podľahol nasadenej dvojke z Indie. Desiate kolo sme sa ale vrátili opäť dopredu, keď nám vyšla stopercentne príprava a ďalšieho silného reprezentanta Indie sme porazili už na izbe. Do posledného kola tak mohol bojovať o umiestnenie v prvej desiatke. Príprava opäť sadla a proti reprezentantovi Kazachstanu dostal čiernymi jednoznačne nádejnejšiu pozíciu v strednej hre. Potom sa však jedným nepresným manévrom dokonale zamotal a súper získal niekoľko temp na ukončenie vývinu. Napriek odporu už doviedol partiu do víťazného konca. Celkové šestnáste miesto je v danej konkurencii isto úspech, veď z Európy skončil Samir na treťom mieste! Zo slovenskej výpravy tak bol jednoznačne najúspešnejší. Za úspech vďačí najmä obrovskej nepoddajnosti a veľkej vôli bojovať a vyhrávať. Najmä pre tieto jeho vlastnosti si k nemu občas sadnú pani Šťastena či šachová bohyňa Caissa a inak tomu nebolo ani tu. V hraní pre niekoho nudných pozícií a žmýkaní často minimálnej výhody sa z hráčov súčasnej špičky podobá najviac na Carlsena. Na lepšie výsledky však musí výrazne zefektívniť časový manažment, prehĺbiť si repertoár otvorení a najmä začať pracovať aj samostatne...

Turnaj CH10 (197 hráčov): S.Sahidi 7,5b/11 16.miesto

Výsledky na chess-results

Miro mal na šampionáte absolútny medzinárodný debut. Po výraznom výkonnostnom náraste za posledný rok som mal rešpekt iba pred možnými nešachovými vplyvmi akými sú cudzie prostredie, stres, nadmerné pocity zodpovednosti a iné. Turnaj začal relatívne bezpečnou prehrou proti gréckemu FM. Bola to taká typická nováčikovská daň – plná hala hráčov a rodičov, všade plno stresu, prv0 kolo, proste nervy... Následne si to však kompenzoval veľmi rýchlou výhrou proti reprezentantovi Iraku, ktorému vysvetlil, že vývin figúr je naozaj dôležitejší ako dvaja bezvýznamní pešiaci. V treťom čelil majstrovi EÚ, Estóncovi Chukavinovi. Napriek výborne rozohranej partii sa mu uspieť nepodarilo a kalich horkosti si vypil následne s Rusom bez ratingu, keď čiernymi podcenil jeho útočné možnosti. „Medzi ľudí“ sa dostal relatívne rýchlo, keď najprv porazil vo svižnej partii domáceho reprezentanta a následne aj čiernymi súpera z Kazachstanu. Neúspešné preskočenie talianskej prekážky kompenzoval výhrou proti Nórovi a opäť sa tak dotiahol na 50%. Po následnej remíze s Nemcom sa na nich udržal aj po deviatom kole. Vtipné bolo žrebovanie tohto kola M.Macko – M.Maetzkow čítajúc súpera po anglicky... V desiatom kole podľahol po divokej partii ďalšiemu Nemcovi až hrubou chybou v koncovke, kedy v mierne lepšej pozícii podhodil jednoťahovo dámu. Napriek psychicky isto náročnej situácii sa však zaťal a posledné kolo proti súperovi zo Srí Lanky vyhral. Výsledných 5,5/11 je tak isto slušným debutom na medzinárodnej scéne. Ak by dokázal udržať výkonnostný nárast, rozhodne by tento šampionát nemal byť jeho posledným. Ako tomu však bude, to ukáže až čas...

Turnaj CH12 (207 hráčov): M.Macko 5,5b/11 98.miesto

Výsledky na chess-results

 

Články z našej účasti na MS mládeže:

Zápisky z púšte - deň nultý

Zápisky z púšte - deň prvý

Zápisky z púšte - deň druhý

Zápisky z púšte - deň tretí a štvrtý

Zápisky z púšte - deň piaty až deviaty

Zápisky z púšte - deň desiaty až dvanásty

059 060

061 062

063 064

065 066

067 068

069 070

071 073 072

074 075

076 077

078 079

080 081

082 083 084

Doteraz najväčšieho turnaja série tohto ročníka sa zúčastnili Vladko s Oliverom a medzi 110 účastníkmi štartovej listiny ich bolo okamžite vidieť. Obaja začali sériou dvoch „povinných“ výhier a následne sa ich cesty rozišli, keď Oliver remizoval s Ondrom Vadilom a Vladko svoju súperku z Detvy zdolal.

Oliver dokázal následnú prehru vo štvrtom kole kompenzovať ďalšími dvoma výhrami a zisk 4,5/6 dával spolu s priebežným 14.miestom nádeje na veľmi pekný výsledok. Finiš mu však prudko nevyšiel a turnaj zakončil troma prehrami. Získal tak nakoniec polovicu možných bodov a skončil až na 52.mieste.

Vladko medzitým vo štvrtom kole zdolal na prvej šachovnici aj nasadenú jednotku – Andreja Búrana a na tej istej šachovnici zvíťazil aj v piatom kole. Premožiteľa našiel až kolo neskôr, no prehru ihneď kompenzoval a dve kolá pred koncom viedol celý turnaj. Potom však, rovnako ako Oliver, nezvládol záver. Dvoma prehrami sa postupne prepadol až na 15.miesto.

Po výborne rozohranom turnaji tak obom v záverečných kolách sladký pocit víťazstva výrazne zhorkol. Chalani však ukázali, že s nimi súperi musia vážne počítať.

Turnaj GPX (110 hráčov): V.Bochnička 6b/9 15.miesto, O.Šoltys 4,5b/9 52.miesto

Výsledky na chess-results

043 044

045 046

Do záverečného finále postúpila trojica Samir, Mirko a Jakub. Mirko s Jakubom svoje ambície pochovali najmä v treťom kole a ich výsledné dvanáste resp. trináste miesto isto nie sú tým, čo by očakávali. Z pohľadu ich nasadenia si Mirko to svoje udržal a Jakub klesol iba o tri priečky, na druhej strane papierovo by obaja strácali. Samir potvrdil v prvých dvoch partiách papierové predpoklady a svoje ambície v turnaji naznačil výhrou v peknej partii treťom kola s Peťom Puškárom. Nasledovali ďalšie dve, tentoraz ale viac vydrené, výhry a s medzivýsledkom 5/5 sa ujal vedenia. To si podržal aj po nasledujúcej remíze s nakoniec strieborným Rasťom Kavoňom. V poslednom kole mu stačila čiernymi s Viktorom Haringom remíza. Partia sa však vôbec nevyvíjala dobre, keď prišiel o pešiaka a postupne stál úplne na prehru. Súper však zaznamenal neuveriteľný skrat, keď jednoťahovo prišiel o svojho pešiaka navyše. O dva ťahy nato podložil jednoťahovo celú vežu a nakoniec skončil na nepopulárnom štvrtom mieste. Samir tak, vďaka šťastnej výhre, zvíťazil s 1,5-bodovým náskokom, čo je pri konkurencii ktorá bola na turnaji naozaj fantastický výsledok. Ostáva len veriť, že mu pred blížiacimi sa MS nenaprší do nosa J

Turnaj žiakov (30 hráčov): S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, M.Macko 4b/7 12.miesto, J.Suchánsky 4b/7 13.miesto

Výsledky na chess-results

037 038

039 040

041 042

Do krajského kola škôl sa z obvodných kvalifikoval Samir a ako štvrtý nasadený mal mať postupové ambície. Tie aj naplnil, keď si svojim tretím miestom zabezpečil účasť na MSR.

Turnaj chlapcov (18 hráčov): S.Sahidi 5b/7 3.miesto (postup do celoslovenského finále)

Výsledky na chess-results

035 036

Týždeň po bratislavskom turnaji GPX bol na programe turnaj v Malackách. Okrem Vladka sa ho zúčastnil aj Oliver a potvrdilo sa, že po hodoch býva bolenie brucha. Viem si predstaviť, ako boli obaja so svojim výsledkom nespokojní, ale aj také dni sa stávajú. Pri ich prístupe k tréningom je však jasné, že nabudúce to umiestnenie isto vylepšia.

Turnaj GPX (61 hráčov): V.Bochnička 6b/9 15.miesto, O.Šoltys 5b/9 29.miesto

Výsledky na chess-results

033 034

Do krajského kola škôl sa z obvodných kvalifikovala v kategórii dievčat Anička a v kategórii chlapcov Jakub, Mirko, Maťo a Vladko. Celá štvorica bola nasadená v TOP10. Aničkina spanilou jazdou potvrdila papierové predpoklady, keď okrem posledného kola ohrozená nebola. Medzi chlapcami sa zaskvel Mirko, ktorý zvíťazil v silnej konkurencii systémom štart – cieľ s plným bodový ziskom. Ešte viac ako prvé miesto a postup je však cenné to, že v poslednom kole, keď mu remíza stačila k víťazstvu v turnaji, sa rozhodol riskovať zlatú medailu a hrať na výhru. Vďaka tomu sa napokon na tretie miesto dostal Jakub Suchánsky, čím si taktiež vybojoval postup. Jakub si svoje vytrpel najmä v partii z Vladkom (celú partiu ťahal za kratší koniec a vyhral iba kvôli času), ktorý na turnaji rozhodne nebol iba do počtu. Partie hral veľmi dobre a nebyť pomalšej ruky, mohol pomýšľať aj na postup. Jedno miesto za Vladkom skončil Maťo, ktorý zaznamenal v turnaji klasickú hojdačku, keď po výhre vždy nasledovala prehra. Celkovo sú dve víťazstvá ziskom 7/7 a jedno tretie miesto k tomu asi maximum, čo sa dalo dosiahnuť. Čiže sme s turnajom veľmi spokojní.

Turnaj dievčat (23 hráčok): A.Vrtiaková 7b/7 1.miesto (postup do celoslovenského finále)

Výsledky na chess-results

Turnaj chlapcov (27 hráčov): M.Macko 7b/7 1.miesto (postup do celoslovenského finále), J.Suchánsky 5b/7 3.miesto (postup do celoslovenského finále), V.Bochnička 4b/7 9.miesto, M.Starovič 4b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

027 028

029 030

031 032

Okresného kola v Trnave sa zúčastnil iba Samir a vo veľmi silnej konkurencii si počínal nadmieru úspešne. V sedemkolovom turnaji nenašiel ani raz premožiteľa a vo finálovom tie-breaku o prvé miesto porazil Peťa Puškára. Postup do krajského kola ho tým samozrejme neminul.

Turnaj (46 hráčov): S.Sahidi 6b/7 1.miesto (postup do krajského kola)

016 017

018

Prvý bratislavský turnaj v rámci tohtoročnej série GPX sa uskutočnil v Cenade. Zastúpenie sme mali viacnásobné. Medzi rozhodcami absolvoval na výbornú svoj debut Peťo Macko. Lietal po miestnosti ako šarkan a všetko čo mohol vyriešil. Medzi hráčmi sa popri Vladkovi a Peťovi patriacimi medzi okruh širších favoritov sa turnaja zúčastnil aj Samko, ktorý chodí na náš pondelkový šachový krúžok. Pri debute uhral veľmi pekné tri body. Peťo odštartoval veľmi dobre, keď v prvých piatich kolách povolil súperom iba jednu remízu. Po prehre s Vladkom na prvom stole v rámci klubového derby však následne opäť zvíťazil. Lepšie umiestnenie mu prekazil až zlý finiš, keď v posledných dvoch kolách už neuhral ani jedinú remízu. Celkové dvanáste miesto je tak svojim spôsobom kruté a náhradou mu nemôže byť ani najlepšie pomocné kritérium. Keď sme vraveli, že Peťo odštartoval výborne, Vladko odštartoval ešte lepšie. Sériou deviatich výhier prešiel turnajom ako nôž maslom. Ako osemročný tak dokázal vyhrať turnaj do 14 rokov. Okrem skvelého výsledku však teší najmä predvedená výborná hra. Niektoré ťahy a pasáže boli priam neuveriteľné. Len tak ďalej!

Turnaj GPX (60 hráčov): V.Bochnička 9b/9 1.miesto, P.Kravár 5,5b/9 12.miesto, S.Zuzák 3b/9 53.miesto

Výsledky na chess-results

V sprievodnom open turnaji sa zúčastnil Jakub. A trúfal si isto na viac ako bolo výsledné tretie miesto, ale delením druhej priečky rozhodne neprepadol.

Open turnaj (12 hráčov): J.Suchánsky 5,5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

019 020

021 022

023 024

025 026

Tento turnaj bol našimi hráčmi doslova zaplavený. Prvé dve miesta si podelili Mirko a Maťo, keď remizovali iba vo vzájomnej partii. Tretí skončil, tak ako minulý rok, Vladko a taktiež sa môže tešiť z postupu do krajského kola. Prehral iba s dvojicou víťazov a zvyšných päť súperov zdolal. Postup si zabezpečil aj Peťo, ktorý skončil medzi chlapcami na štvrtom mieste. Tesne pred bránami ostal celkovo siedmy Oliver a deviaty Tomáš. Veru, bolo primálo postupových miest na daný počet našich hráčov.

Turnaj (31 hráčov): M.Starovič a M.Macko 6,5b/7 1.-2.miesto (postup do krajského kola), V.Bochnička 5b/7 3.miesto (postup do krajského kola), P.Kravár 4,5b/7 5.miesto (postup do krajského kola), O.Šoltys 4,5b/7 7.miesto, T.Starovič 4b/7 9.miesto

Výsledky na chess-results

010 011

Jedinou našou účastníčkou bola Anička. Postúpila do krajského kola z prvého miesta systémom štart – cieľ.

Rapid turnaj (10 hráčov): A.Vrtiaková 7b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

012 013

Do tretice sa tohto turnaja zúčastnila Anička. Počas prvého kola síce bola vo Viedni, ale nebola žrebovaná. Koncert Bruna Marsa bol zaujímavejší. V druhom kole potvrdila vďaka spolupráci súpera papierové predpoklady. V treťom kole, po odmietnutí remízy, prehrala a následne urobila dve remízy. Výhry sa dočkala až v predposlednom kole a turnaj zakončila remízou.

Kavalier Open (82 hráčov): A.Vrtiaková 3,5b/7 43.miesto (2.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

014 015

Jediným účastníkom bol od nás Jakub. S prehľadom postúpil do krajského kola z prvého miesta. Jedinú remízu zaznamenal až v poslednom kole, kedy mu stačila na poistenie postupu.

Turnaj chlapcov (53 hráčov): J.Suchánsky 6,5b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

007 008

Turnaja sa zúčastnil Lucas ktorý ziskom štyroch bodov obsadil pekné deviate miesto.

Turnaj (28 hráčov): L.Crkoň 4b/7 9.miesto

Výsledky na chess-results

009 006

Ako prvý zasiahol do nového ročníka GPX Vladko, ktorý prerušil svoj pobyt u starých rodičov v Martine a namieril si to do Detvy. V turnaji obsadil solídne šieste miesto a potešila najmä predvedená hra. Dva pády na čas vrátane zabudnutia zastavenia hodín pri reklamácii nemožného ťahu súpera nie sú až tak dôležité.

Turnaj GPX (34 hráčov): V.Bochnička 6b/9 6.miesto

Výsledky na chess-results

004 005

Na súpiske družstva Bratislavského samosprávneho kraja bola Anička Vrtiaková. Začala výborne veľmi vydarenou partiou proti maďarskej reprezentantke Erike Kurcics, s ktorou sa stretáva aj na medzinárodných podujatiach. Potom však nasledovala séria štyroch prehier a až výhra v poslednom kole kozmeticky upravila výsledok. Družstvo Bratislavského samosprávneho kraja celkovo obsadilo tretie miesto.

O pohár BSK (4 družstvá): Bratislavský samosprávny kraj (4.šachovnica: A.Vrtiaková 2b/6) 3.miesto

Výsledky na chess-results

091 092

Medzi prihlásenými účastníkmi bol z našich hráčov opäť iba Jakub Suchánsky. Ako 23.nasadený nemal mať papierovo žiadne ambície. napriek tomu nazbieral výborných 6,5 bodu, čo znamenalo 50%-ný zisk. Najmä remíza s Castiglionem a výhra s Petránom sú, najmä v tejto šachovej disciplíne, skvelé výsledky.

Bleskový turnaj (26 hráčov): J.Suchánsky 6,5b/13 12.miesto

Výsledky na chess-results

286 287

Organizačnú taktovku nad podujatím mal Stano Vlček a 21 účastníkov absolvovalo sedem prednášok. S prednáškou na tému Tvorba metodického materiálu pre pokročilých som vystúpil na záver podujatia.

312 313

Turnaja v rapid šachu sa ako jediná zúčastnila Anička. Po troch kolách to vyzeralo, že by mohla dosiahnuť veľmi pekný výsledok. Následné tri prehry však urobili tejto nádeji rýchly koniec. Záverečný finiš 2,5/3 bol už iba kozmetickou úpravou.

Turnaj (65 hráčov): A.Vrtiaková 4,5b/9 36.miesto

Výsledky na chess-results

003

Jakub sa zúčastnil bleskového turnaja, ktorý sa odohral v rámci Račianskeho vinobrania. Zbytočná prehra v druhom kole bola našťastie posledným zaváhaním a v druhej polovici prepol na vyšší level. Škoda prehry v poslednom kole, ale aj tak je výsledné deviate miesto pekné.

Bleskový turnaj (28 hráčov): J.Suchánsky 5b/9 9.miesto

Výsledky na chess-results

001 002

Novú sezónu sme začali účasťou Mirka a Peťa na bleskovom turnaji v Šuranoch. Mirko zahral podľa papierov výborný turnaj, pričom dokázal uhrať veľmi pekné výsledky aj s oveľa silnejšími súpermi. Peťovi sa darilo menej a isto nebol celkom spokojný. Nakoniec to však dobrým finišom dotiahol aspoň na 50%.

Bleskový turnaj (45 hráčov): M.Macko 7b/13 18.miesto, P.Macko 6,5b/13 27.miesto

http://chess-results.com/tnr110483.aspx?lan=4