TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Info

Prvú júlovú sobotu by sa mal odohrať turnaj troch hlavných miest (Bratislavy, Budapešti a Kyjeva), ktoré budú zastupovať tri družstvá. Bratislavu by mali zastupovať veľkokluby ŠK Doprastav a ŠK Slovan, doplnení našou šachovou légiou. Hrať by sa malo tempom 5 minút na partiu + 2 sekundy za každý ťah a do výsledkov družstva sa bude počítať najlepších 20 hráčov družstva.

Prihláška do družstva: KŠN Bratislava na lichess.org

Skupina je otvorená pre súčasných a bývalých členom KŠN Bratislava a hráčov, ktorí s nami nejakým spôsobom v rámci tréningového procesu spolupracovali, alebo v súčasnosti spolupracujú.

Turnaj družstiev (7 družstiev): KŠN Bratislava (FM M.Roháček, S.Havalda, N.Havaldová, A.Královič, R.Pisarčík, M.Smidová, E.Walterová, P.S.Zverka)

Výsledky na lichess.org

Po našej minuloročnej účasti na tomto podujatí nie je vylúčené ani tohtoročné repete. V akom počte a zložení to bude, to sa necháme prekvapiť.

Open turnaj (147 hráčov): V.Bochnička, S.Bochničková, C.R.Mészáros

Výsledky na chess-results

Bleskový turnaj (87 hráčov): FM S.Sahidi, C.R.Mészáros

Výsledky na chess-results

Po našej minuloročnej účasti na tomto podujatí nie je vylúčené ani tohtoročné repete. V akom počte a zložení to bude, to sa necháme prekvapiť.

MSR v rapid šachu (131 hráčov): FM S.Sahidi, V.Bochnička, C.R.Mészáros, Se.Sahidi, Sh.Sahidi

Výsledky na chess-results

Koník bude (aspon tomu veríme) pokračovať svojim devätnástym ročníkom, tentoraz v tradičnom termíne uprostred letných prázdnin. Očakávame na ňom, ako už býva dobrým zvykom, našu bohatú účasť.

Zoznam prihlásených (73+33 účastníkov): V.Bochnička, S.Bochničková, S.Havalda, N.Havaldová, G.Kapolková, N.Kubíková, R.Pisarčík, M.Smidová, L.Strišková, F.Štelbaský, T.Valent, S.Valentová, W.Vanko, E.Walterová (P.S.Zverka)

Web podujatia 

Akcia pod hlavičkou ŠK Doprastav a BŠA bude pozostávať s piatich rôznych podujatí, s rôznym herným tempom, pre rôzne vekové a výkonnostné skupiny. Nevylučujeme preto ani našu prípadnú účasť.

Turnaj A (6 hráčov):

Výsledky na chess-results

Turnaj B (2 hráči):

Výsledky na chess-results

Turnaj C (5 hráčov): W.Vanko

Výsledky na chess-results

Turnaj D (0 hráčov):

Výsledky na chess-results

Turnaj E (0 hráčov):

Výsledky na chess-results

Tohtoročné majstrovstvá Slovenska v šachu sa budú konať v Drienici a my by sme na nich nemali chýbať.

Open turnaj (114 hráčov): WFM A.Vrtiaková

Výsledky na chess-results

Na tradičnom mieste, a v tradičnom čase, sa uskutočnia MEÚ mládeže v šachu. Či budú aj s našou účasťou, to je zatiaľ hudba budúcnosti.

Vyhlásenie KŠN Bratislava k MSR mládeže v šachu 2020

 

Počnúc rokom 2003 sme sa zúčastnili 17x v rade MSR mládeže v šachu a vybojovali na nich 38 medailí (17 zlatých) a ďalších 28 umiestnení do piateho miesta. Tento rok však bilanciu nerozšírime, alebo ju rozšírime iba minimálne. Naša klubová, v posledných rokoch inak celkom početná, výprava totiž bude na šampionáte chýbať. Do poslednej chvíle sme verili, že zvíťazí zdravý rozum (a majstrovstvá tento rok jednoducho nebudú) a aj keď sa tak nestalo, naše bezprecedentné rozhodnutie sa rodilo viac ako ťažko.

Vždy sme považovali toto podujatie za vrchol našej sezóny a niečo, kvôli čomu na sebe počas celého roka, viac či menej, intenzívne (spolu)pracujeme. Bolo pre nás motiváciou, aby sme na ňom mohli dostať vysvedčenie za svoju snahu a často tvrdú prácu pri svojom zlepšovaní. Nikdy nie výletom, turistickou atrakciou, či dôvodom na uliatie sa zo školy. Pre viacerých našich hráčov to bol často len medzistupeň v ceste za ich hlavným vrcholom sezóny, účasťou na medzinárodných majstrovstvách a reprezentáciou svojej krajiny.

Zúčastniť sa na podujatí, ktoré je organizované iba preto, aby bolo, však nepovažujeme za správne. Navyše, za daných okolností a v danej lokalite. V priestoroch, kde ešte nedávno bolo štátne zariadenie pre repatriantov, na mieste kde kameňom dohodíme do Poľska. Krajiny, kde sa (a žiaľ nielen tam) situácia začína opäť uberať horším smerom.

Aj keby sme nebrali do úvahy vyššie uvedený odsek, otázkou je, akú nájsť pre svoju účasť motiváciu? Medzinárodné podujatia vysoko pravdepodobne ani nehrozia a ak by náhodou aj boli, pri všetkej úcte Gruzínsko, Rumunsko či Turecko nie sú v súčasnom stave zrovna optimálne lokality, kde by ste chceli byť, ale aj kam by ste chceli cestovať. Dá sa očakávať výrazný pokles nielen kvantity, ale aj kvality, účastníkov v jednotlivých kategóriách a otázkou tak nie je to, či pokles bude, ale aký bude výrazný. Kolízia s vopred naplánovanými rodinnými, či šachovými, kalendármi “potešila“ množstvo slovenských šachových rodín. Niektoré to nakoniec, cez zaťaté zuby a so slovami „Čo iné nám ostáva“, budú ochotné tolerovať, iné už menej.

Mrzí nás, že všetky vyššie uvedené dôvody, neboli pri rozhodovaní brané do úvahy a “išlo sa cez mŕtvoly“. VV SŠZ sa zachoval, ako to už býva dobrým zvykom, neprofesionálne a najmä veľmi nezodpovedne. História si síce bude pamätať víťazov a medailistov a to nech už budú akíkoľvek a bude si možné (tentoraz už aj bez bohapustého klamstva) zaškrtnúť aj nejakú tú kolónku v nejakom ďalšom dotazníku ministerstva školstva. No bude to aj rok, kedy bol štatút vrcholového mládežníckeho podujatia hrubo degradovaný samotnou strešnou organizáciou.

Dáma a páni, vedomí si situácie, nedali ste ľuďom fakticky na výber. Deti a mládež samozrejme chcú hrať šach, kluby samozrejme chcú výsledky, niekto sa určite prihlási a niekto teda vyhrať musí. Ale, ako sa už v šachu často stáva, občas sa prepočítame. Ako totiž vidíte, na výber je vždy a za každých okolností. Život je otázkou priorít - váš tých vašich, náš tých našich.

Šach hrať určite neprestaneme a pracovať na sebe taktiež nie. Ak situácia dovolí, určite sa stretneme počas leta za šachovnicami na kvalitnejších akciách, no najmä na takých, ktoré sa nespreneverili svojmu poslaniu. O rok si s vami (súpermi, ale aj kamarátmi) na mládežníckom šampionáte, o čo najlepšie výsledky a v plnej sile, opäť radi zasúťažíme. Ale tituly, či medaile, pre nás nikdy neboli (a ani nikdy nebudú) tak prioritné, aby sme v auguste do Ľubovnianskych kúpeľov boli ochotní klubovú výpravu postaviť. Ako je pre dnešnú dobu žiaľ viac ako symbolické, existujú tituly a tituly. A o tie druhé KŠN Bratislava jednoducho nemá záujem.

 

Za porozumenie vopred ďakujem,

Miroslav Roháček

 

P.S: Nevylučujeme prípadnú účasť niektorých našich členov (je to na každého osobnom rozhodnutí) a v prípade účasti im budeme na diaľku samozrejme držať palce.

 

Skalické podujatie malo minulý rok premiéru a po výlučne pozitívnych reakciách od účastníkov sa dočká opakovania. Naša účasť na podujatí je takmer istá.

Open turnaj (31 hráčov): FM M.Roháček, V.Bochnička

Výsledky na chess-results

Turnaj hráčov do 1900 (12 hráčov):

Výsledky na chess-results

Ďalším z pokusov Samira zabojovať o normu IM (prípadne GM) bude uzatvorený veľmajstrovský turnaj, ktorý sa bude konať koncom augusta v Skalici. Veríme, že sa mu podarí dopadnúť podľa svojich predstáv.

Uzatvorený GM turnaj (9 hráčov): FM S.Sahidi

Výsledky na chess-results

Koniec prázdnin pre mládež bude v Bratislave patriť tradičnému podujatiu, na ktorom určite nebudeme chýbať.

Open turnaj (4 hráči):

Výsledky na chess-results

Záver prázdnin patrí v Bratislave práve tomuto podujatiu. My sme sa ňom posledné roky nechýbali a tradícia by sa meniť nemala.

Open turnaj (XX hráčov):

Majstrovstvá SR družstiev mladších žiakov sa neuskutočnia v našom obľúbenom Ružomberku, ale budú sa konať (ak vôbec budú) v Topoľčanoch. Ostáva tak iba dúfať, že sa počas nich nebudú opakovať ich tradičné chyby. Napriek všetkému však na nich nemôžeme chýbať a otázny bude akurát počet našich prihlásených družstiev.

MSR družstiev mladších žiakov (XX družstiev):

Majstrovstvá SR v rapid šachu sa neuskutočnia v našom obľúbenom Ružomberku, ale budú sa konať (ak vôbec budú) v Topoľčanoch. Ostáva tak iba dúfať, že sa počas nich nebudú opakovať ich tradičné chyby. Napriek všetkému však na nich nemôžeme chýbať a otázny bude akurát počet našich prihlásených účastníkov.

D08 (XX hráčok):

D10 (XX hráčok):

D12 (XX hráčok):

D14 (XX hráčok):

D16 (XX hráčok):

D20 (XX hráčok):

CH08 (XX hráčov):

CH10 (XX hráčov):

CH12 (XX hráčov):

CH14 (XX hráčov):

CH16 (XX hráčov):

CH20 (XX hráčov):

Majstrovstvá SR družstiev starších žiakov sa neuskutočnia v našom obľúbenom Ružomberku, ale budú sa konať (ak vôbec budú) v Topoľčanoch. Ostáva tak iba dúfať, že sa počas nich nebudú opakovať ich tradičné chyby. Napriek všetkému však na nich nemôžeme chýbať a otázny bude akurát počet našich prihlásených družstiev.

MSR družstiev starších žiakov (XX družstiev):

Známy je už aj termín ďalšej bratislavskej stálice a ňou je tradičné podujatie v rapid šachu, kde tiež isto nebudeme chýbať.

Open turnaj (7 hráčov):

Výsledky na chess-results