TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Víkendové podujatie v Devínskej Novej Vsi pozostávalo zo štyroch rôznych turnajov a na svoje si tak mohli prísť nielen absolútni začiatočníci, ale aj hráči s ratingom do 1899. Na podujatí sme očakávali ani našu účasť a nakoniec sa o ňu postarala Ninka s Riškom.

Ninka, ako druhá nasadená, začala dvoma výhrami a v treťom kole udržala čiernymi aj nasadenú turnajovú jednotku. Vo štvrtom kole si však situáciu výrazne skomplikovala prehrou bielymi figúrami. Jej súper však priebežné vedenie v poslednom kole stratil a Ninka sa po výhre v záverečnej partii stala víťazkou A turnaja. Síce až vďaka druhému pomocnému hodnoteniu, no pred blížiacimi sa MSR mládeže je to každopádne pekný návrat za turnajové šachovnice.

Turnaj A (9 hráčov): N.Kubíková 3,5b/5 1.miesto

Výsledky na chess-results

Riško v turnaji uhryzol favorita už v úvodnej partii, no nasledovala séria troch prehier. Prvá bola podľa papierov jasná, druhá už menej a tretia vôbec. Našťastie sa v ďalšom priebehu turnaja pozviechal a vyhral až štyri partie. Prvé kolo však ostalo pre celý turnaj jeho labuťou piesňou. Výsledné umiestnenie na začiatku druhej desiatky však určite nie je zlým návratom do šachu naživo.

Turnaj B (24 hráčov): R.Pisarčík 5b/9 11.miesto

Výsledky na chess-results

388 389

V hoteli Sorea v Liptovskom Jáne sa uskutočnil sedemkolový turnaj pre hráčov s ratingom maximálne 2199. Nebolo vylúčené, že niektorí naši hráči si ho zvolia ako generálku pred MSR mládeže. Nakoniec tak urobili Lucka a Simonka a je potrebné podotknúť, že evidentne správne. Pred blížiacimi sa majstrovstvami dostali vysvedčenie, čo môžu a najmä čo nesmú. Obe skončili v tabuľke hlboko v poli porazených, pričom ich hra bola plná hrubých taktických prehliadnutí. Ľahko na cvičisku, ťažko na bojisku! Veríme, že na MSR mládeže to už môže byť naozaj iba o dva levely lepšie...

Open turnaj (110 hráčov): L.Strišková 3b/7 67.miesto, S.Bochničková 2,5b/7 91.miesto

Výsledky na chess-results

390 391

392 393

Tradičný deväťkolový turnaj v rapid šachu sa konal druhú júnovú sobotu v Modre a zároveň sa mohol aj hrdiť titulom MSR v rapid šachu. Na podujatí sme nevylučovali ani našu účasť a nakoniec nás reprezentovala rovná desiatka účastníkov.

Zo štvorice hráčov, ktorí svorne získali po štyri body, mohol byť asi najspokojnejší Riško. Náš najmladší účastník sa po mizernom štarte 0/4 v druhej polovici turnaja výsledkovo prebral a dotiahol sa tak na najvyššiu priečku za celý turnaj. O jedno miesto nad ním skončil Sear, ktorý tiež začal chudobnejšie a po štyroch kolách mal na konte jediný bod, no od piateho ich začal zbierať oveľa pravidelnejšie. Tretím z nášho tabuľkového trojbloku bol Ryan, ktorý taktiež “zaspal štart“ a po štyroch kolách mal na konte iba chudobnú remízu. V záverečných piatich kolách konto výrazne vylepšil, no pri danom zložení súperov aj v tejto časti turnaja možno skôr stratil ako získal. Posledným štvorbodovým bol Samko, ktorý sa pohyboval v úplne iných sférach tabuľky ako už spomínaná trojica a okrem dvoch povinných výhier pridal na svoje konto aj niekoľko slušných remíz.

Štvorčlennú skupinu našich hráčov s polovičným bodovým ziskom začneme, asi najspokojnejším, Shabirom. Ten síce tiež nezachytil úvod, no po dvoch prehrách získal očakávaný bod a následne už prakticky spoľahlivo bodoval proti papierovým favoritom. Druhým spokojným môže byť Maťo, ktorý sa chytil už v druhej partii a tak sa celý turnaj pohyboval v strede tabuľky. Nakoniec sa zmestil do úvodnej stovky, so slušným RP 1748. Simonka po náročnom úvodnom kole zvládla povinnú jazdu a v ďalších troch partiách vybojovala proti neľahkým súperom dva body bez prehry. Turnaj mala rozdelený tak, že v každej jeho tretine získala 1,5 bodu. Vysoko lietala v turnaji Emka, ktorá si z úvodných piatich kôl pripísala na konto až štyri výhry a favorita udržala aj v šiestom kole. V tom čase to mala rozohrané na ľubovoľnú medailu v ženskej kategórii, no záverečné tri prehry v rade ju zosunuli tabuľkou až na úvod deviatej desiatky. Každopádne v prvých dvoch tretinách naznačila svoje možnosti.

Vladko zvládol svoje úvodné dve partie a v treťom kole prijal remízu v mierne lepšej pozícii. Nasledovali však dve prehry, z ktorých najmä druhá vôbec nemusela byť. Našťastie ho nezlomili a troma výhrami sa dostal opäť na vyššie priečky. Záverečná remíza čiernymi rozhodne nie je neúspechom a výsledné umiestnenie tesne za štvrtou deiatkou je nakoniec ok.

Samir zvládol úvodné štyri kolá v pozícii favorita so stopercentnou bilanciou a prvú stratu zaznamenal až v ďalšej partii. Tú mal rozohranú výborne, no s časovou tiesňou prišli chyby a remíza bola fajn. Po výhre čiernymi odohral bielymi solídnu partiu aj s druhým veľmajstrom a rozišiel sa s ním nerozhodne. Výhra v ôsmom kole ho vyniesla na priebežné prvé miesto, no v záverečnom kole ho čakal najťažší oriešok. Čiernymi figúrami nastúpil proti nasadenej jednotke a majstrovi sveta do 18 rokov. Prípadná prehra by ho vyradila z boja o medaile, no dôležitú partiu nakoniec vyhral a stal sa tak majstrom SR v rapid šachu. Gratulujeme!

Rapid turnaj (177 hráčov): IM S.Sahidi 8b/9 1.miesto, V.Bochnička 6b/9 32.miesto, E.Walterová 4,5b/9 81.miesto, S.Bochničková 4,5b/9 84.miesto, M.Rak 4,5b/9 95.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/9 99.miesto, S.Havalda 4b/9 108.miesto, C.R.Mészáros 4b/9 125.miesto, Se.Sahidi 4b/9 126.miesto, R.Pisarčík 4b/9 127.miesto

Výsledky na chess-results

376 377

378 379

380 381

382 383

384 385

386 387

Pri príležitosti 100 rokov od predčasného skonu jedného z najtalentovanejších hráčov šachovej histórie, Gyulu Breyera, sa uskutočili Majstrovstvá Bratislavského kraja 2021. Podujatie sa hralo úvodných päť kôl v priestoroch ŠK Slovan, následne sa presunulo do Múzea židovskej kultúry a záverečnom kole finišovalo v Zichyho paláci. V zatvorenom turnaji ôsmich hráčov nás zastupovala trojica v podobe Samira, Vladka a divokej karty v podobe Ryana.

Ten včera v úvodnom kole statočne odolával jednému z top favoritov a svoju kožu určite nepredal lacno. Vladko v klubovom derby so Samirom dlho držal rovnú pozíciu, no v závere partie sa presadil favorizovaný Samir. Druhé kolo prinieslo ďalšiu slušnú partiu Ryana, ktorý držal relatívne dlho rovnováhu a aj po tom, čo súper prebral opraty partie do svojich rúk, bojoval koľko mohol. Vladko nezvolil po otvorení správny plán a dostal sa pod výrazný pozičný tlak. Napokon dokázal, s výraznou pomocou súpera, vydrieť remízu. Samir si v otvorení samovražedne nabehol do typickej obete, no súper namiesto postupného zosilňovania útoku svoju výhodu rýchlo stratil a partia sa otočila. Tie lepšie výkony nás teda v nasledujúcich kolách ešte len čakali...

V treťom kole mal veľkú šancu Ryan, ktorého súper zvolil síce populárny, no aj pochybný variant a mohol na to doplatiť. Nakoniec sa však na e2 ocitla nesprávna figúra a súper sa postupne dostal ku hre a aj zisku bodu. Po dvoch kolách zaznamenal veľmi cennú výhru Vladko, ktorý naplno využil hrubú chybu svojho súpera a nakoniec ho nemilosrdne zmatoval. Samir opäť potvrdil papierové predpoklady a na čele si tak veľmi rýchlo vybudoval komfortný jednobodový náskok. To využil hneď v ďalšej partii, kedy jedného z najväčších konkurentov bezpečne odremizoval a priblížil sa tak ku prípadnému víťazstvu v turnaji. Vladkovi predchádzajúca partia dala krídla a  čiernymi odvážne obetoval figúru za dvoch pešiakov. Veľmi slušnou technikou nakoniec dotiahol partiu do víťazného konca. Výbornú partiu zahral Ryan, ktorý bol bielymi jednému z favoritov absolútne vyrovnaným súperom a pri prechode do dámskej koncovky mal v rukách nerozhodný výsledok. Nakoniec sa však predsa len presadil favorit, aj keď až v záverečnej partii celého kola, v čase, kedy už boli viacerí dávno doma.

V piatom kole prišlo druhé klubové derby, v ktorom Vladko Ryana vôbec nešetril a spoľahlivo ho bielymi zdolal. Na druhej strane však Ryan odohral slušnú partiu. Samir zvládol zvíťaziť aj v ďalšej koncovke a v následnom klubovom derby zdolal bezpečne aj Ryana. Medzitým Vladko v priamom súboji o medialu čiernymi na svojho súpera nestačil.

V záverečnom kole sa Ryanovi ani na siedmy pokus nepodarilo bodovať, no bojovnosť sa mu ani teraz nedala uprieť. Sedem náročných partií a získané skúsenosti určite využije vo svoj prospech. Možno už na MSR mládeže. Vladko mal bielymi partiu dobre rozohranú, no nakoniec sa natrápil viac, ako možno čakal. Každopádne po zázračnej záchrane v druhom kole ukázal v ďalších partiách turnaja zlepšenú hru a môže hľadieť do budúcnosti oveľa pokojnejší. Samir vzal bielymi partiu o prvé miesto pevne do svojich rúk a nielen v nej, ale aj v celom turnaji, zaslúžene zvíťazil. A tak zaznamenal, veľmi krátko po rapidovej sobote, opäť turnajové víťazstvo.

MBK (8 hráčov): IM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, V.Bochnička 4,5b/7 4.miesto, C.R.Mészáros 0b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

370 371

372 373

374 375

V priestoroch areálu Kuchajda sa uskutočnil 5-kolový švajčiarsky turnaj pre registrovaných hráčov s ratingom 1000-1599. Nebola na ňom vylúčená ani naša účasť a nakoniec sa v ňom predstavili Ryan, Sophinka a Theo.

Ryan nastúpil v áčku ako papierový favorit, no po prestávke spôsobenej Covidom sú ratingy ešte zradnejšie ako pred ňou a tak bola nutná opatrnosť. Úvodné dve kolá si v podstate ani nezahral a v treťom to vyzeralo tiež na jednu bránu, no namiesto rýchleho útoku pri opačných rošádach prišiel pomalý prevod jazdca, strata centrálneho pešiaka a postupná prehra. Vo štvrtom kole nezvládol obranu proti Evansovmu gambitu a tak dostal od súpera nepriamo domácu úlohu. V záverečnej partii mu nevyšlo otvorenie a súper rýchlo vyrovnal a čoskoro dostal aj veľmi výhodnú koncovku. V nej urobili obaja mnoho chýb, no poslednú urobil jeho súper. Výsledné tri body asi nie sú výsledkom, s ktorým by bol Ryan spokojný, no snáď to bola dobrá škola.

Turnaj Champions A (20 hráčov): C.R.Mészáros 3b/5 7.miesto

Výsledky na chess-results

Theo vstúpil do turnaja veľmi dobre, keď vyhral svoje úvodné dve partie. V treťom zápase dlho súperovi odolával, no nakoniec mu podľahol. Prišli však ďalšie dve výhry a dve kolá pred koncom mal našliapnuté na výborný výsledok. Zo záverečných dvoch partií bielymi figúrami síce získal už iba jedinú remízu, no v oboch si dokázal vybojovať šance. Výsledné ôsme miesto je pre neho určite pekným výsledkom.

Sophinka vstúpila do turnaja zbytočnou prehrou a tak musela už od úvodu doháňať stratený terén. Vyhrala tri partie v rade a zapojila sa do boja o medaile, no v piatom kole sa nechala strhnúť rýchlou hrou súpera a v koncovke na to doplatila. Záverečné dve partie dokázala dotiahnuť do víťazného konca a dotiahla sa nimi na delenú druhú priečku a pomocné hodnotenie ju zaradilo na piate miesto. Škoda nevyrovnaných prístupov ku jednotlivým partiám. Keď hrala svoju hru, všetko bolo v najlepšom poriadku, no keď sa nechala súpermi rozhodiť, boli z toho prehry.

Turnaj Champions B (28 hráčov): S.Valentová 5b/7 5.miesto, T.Valent 4,5b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

364 365

366 367

368 369

Medzi päticou slovenských hráčov v kvalifikácii na svetový pohár máme aj my svoje zastúpenie, keď nás bude reprezentovať Samir. Ku nedávno oslávenej osemnástke si tak môže dať darček v podobe postupu do ďalších kôl. V prvom z nich ho, v súboji takmer rovesníkov, čaká srbský veľmajster Velimir Ivič. Ak by sa mu podarilo prejsť cez túto prvú náročnú prekážku, v druhom kole by narazil na lepšieho z dvojice GM Alexander Moisejenko – FM Frederik Svane. V druhej časti pavúka sú favoritmi skúsení ruskí veľmajstri Alexander Motylev a Vladimir Potkin, pričom druhý menovaný je trénerom čerstvého víťaza turnaja kandidátov. Áno, je ním Ian Nepomniachtchi!

V úvodnej partii Samirove problémy začali už krátko po otvorení, kedy bolo vidieť, že súper je v pozícii výrazne viac doma a zaslúžene zvíťazil. V odvete čakal Samira náročný oriešok v podobe nutnej výhry bielymi, aby si vynútil “predĺženie“. Aj tu však hneď od otvorenia prebral opraty partie súper a výsledná remíza bola najmä o heroickej obrane Samira, ktorú sa už súperovi ďalej nechcelo prelamovať a tak sa preremizoval ku bezpčnému a zaslúženému postupu.

Online prenos na chess24.com

1.kolo: GM V.Ivič - IM.S.Sahidi 1,5:0,5

Výsledky na chess-results

363 362

V priestoroch areálu Kuchajda sa uskutočnil 5-kolový švajčiarsky turnaj pre registrovaných hráčov s ratingom 1000-1599. Našu účasť zabezpečili Riško a Willko, no návrat za šachovnice ich určite výsledkovo nepotešil.

Willko v prvých troch kolách nebodoval, keď prehral s favoritmi, vrátane derby s Riškom. Vo štvrtom kole mal prvú šancu zabodovať, no nakoniec získal bod až po výhre bez boja v poslednom kole.

Riško dokázal z úvodných štyroch partií zdolať iba Willka, napriek tomu, že všetkých súperov mal prijateľných. A tak na druhú výhru čakal až do záverečného kola, kedy dokázal zdolať svojho českého súpera.

Turnaj Masters (20 hráčov): R.Pisarčík 2b/5 15.miesto, W.Vanko 1b/5 19.miesto

Výsledky na chess-results

360 361

Seriál troch podujatí pre hráčov s ročníkom 2006 a mladších finišoval svojou záverečnou časťou. Možnosť prihlásenia bola obmedzená reálnym ratingom 1100, resp. 1500 online. Na podujatí našu účasť zabezpečili Sophinka, Theo a Willko.

Theo vybojoval dva body, keď päťkrát nie úplne pochopiteľne ponúkol remízu (najmä v prehraných pozíciách, ale aj s figúrou navyše) a z troch pokusom o šuster mat jeden krát uspel. Z predchádzajúcej vety nerozumieme ani tým šuster matom a ani ponukám remízy. A ako bonusu, ťahaniu bez premýšľania taktiež.

Willko vyhral úvodné dve kolá (súperi mu nedali na výber), no evidentne u neho turnaj nebol na prvom mieste. V treťom kole mal šancí na desať partií, záverečné dve neznesú ani najnižšie kritériá pre začiatočníka. Záverečný pokus o šuster mat ostáva, rovnako ako u Thea, nepochopiteľný. Rovnako ako spotreba času.

Sophinka ku chalanom výborne zapadla. V prvom kole nevyužila jednoduchú taktiku ku zisku obrovskej materiálnej výhody, v druhej partii dosiahla rýchlo vyhranú pozíciu, no bez premýšľania podložila dámu. Ponúkla súperovi remízu a ten ju prijal. Zaslúženým výsledkom by bolo iba 0:0. Následné dve výhry v rade boli taktiež najmä preto, lebo súperi nevideli viac. Záverečná prehra bola čerešničkou na torte, veď s dvoma figúrami navyše mala k dispozícii niekoľko vynútených matov. Ani to však nestačilo.

Otázkou ostáva, či má vôbec zmysel online turnaje hrať, ak sa neberú vážne a hrajú ako doplnok popri iných aktivitách. Ak by totiž namiesto účasti na turnaji každý vyriešil povedzme iba desať elementárnych matov druhým ťahom, možno by pre seba urobil po šachovej stránke omnoho viac.

Rapid turnaj (26 hráčov): S.Valentová 2,5b/5 13.miesto, W.Vanko 2b/5 15.miesto, T.Valent 2b/5 16.miesto

Výsledky na lichess

358 359

V ôsmom kole série jedenástich podujatí, zloženej zo štyroch paralelných turnajov, rozdelených podľa výkonnosti, sme nechýbali, keď nás zastúpoval Samko. Po úvodnej prehre dokázal dve partie vyhrať, keď prvý súper nedopočítal variant do konca a druhý prehliadol počas livestreamu taktický úder. Vo štvrtom kole bol blízko remízy, no v koncovke podľahol presvedčeniu, že to pôjde hocijako a pykal. V záverečnej partii mu súper poskytol bod na podnose, ale tentoraz víťaznú taktiku nenašiel. Konečné dva body tak sú menej ako mal na šachovnici, no proti neľahkým súperom určite nesklamal.

Turnaj draka (41 hráčov): S.Havalda 2b/5 27.miesto

Výsledky na lichess

356 357

Podujatie hrané hybridnou formou bolo nakoniec päťkolové, za účasti piatich krajských družstiev a jedného pod hlavičkou SŠZ. Neostalo ani bez našej účasti, keď v rámci družstva Bratislavského šachového zväzu, je až polovica šesťčlennej súpisky zložená z hráčov nášho ligového áčka.

V úvodnom zápase si družstvo poradilo najtesnejším rozdielom s družstvom SŠZ, keď Vladko v hojdačkovej partii nevyužil viacero šancí a potom sa mu súper revanšoval a Samir skúseného matadora bielymi nepretlačil. Druhé kolo proti “Prešovčanom“ skončilo opäť výhrou 2,5:1,5, keď sa Vladkovi podarilo čiernymi svojho súpera zdolať, kým Samir v tomto zápase pauzoval. Do tretice rovnaký výsledok dosiahlo družstvo aj proti Trnavskému šachovému zväzu. Tentoraz mal voľno Vladko a Samir zaznamenal svoju druhú remízu v súťaži.

Po troch výhrach sa začalo hrať o medailové stupne a v zápase proti Nitrianskemu šachovému zväzu sa zrodila štvrtá výhra v rade, tentoraz v pomere 3:1. Kým Vladko sa v komplikovanej pozícii nezorientoval správne a postupne bol pretlačený, Samir vybojoval cennú výhru čiernymi figúrami. Už po tomto zápase bolo jasné, že družstvo obsadí v turnaji prvú priečku. V poslednom kole proti “Žilinčanom“ však taktiež zabojovali a v nie ideálne sa vyvíjajúcom zápase nakoniec uhrali opäť najtesnejšiu výhru. Vladkovi sobota nesadla a aj celkovo sa v turnaji trápil, no prvé turnaje po dlhej pauze budú komplikované pre všetkých. Samir tiež musel o remízu zabojovať viac ako jeho súper, celkovo odohral turnaj na svojom aktuálnom leveli a pripísal si do ratingu jeden bod.

Turnaj družstiev (6 družstiev): Bratislavský šachový zväz (o.i. IM S.Sahidi 2,5b/4, V.Bochnička 1,5b/4) 15b/15 1.miesto

Výsledky na chess-results

355

Šiestym kolom pokračovala séria jedenástich podujatí, zložená zo štyroch paralelných turnajov, rozdelených podľa výkonnosti. V turnaji nechýbalo aj naše zastúpenie, keď nás reprezentoval Ryan. S výkonom ani výsledkom nemôže byť spokojný a ostáva iba veriť, že sa z neho poučil. Nabudúce snáď už bude vedieť, že hrať turnaj je jedna vec a sledovať pri ňom livestream a navyše aj četovať, to je vec druhá.

Turnaj draka (58 hráčov): C.R.Mészáros 1,5b/5 45.miesto

Výsledky na lichess

351 352

Tradičné podujatie družstiev strednej Európy neostalo bez našej účasti, keď nás zastupuje Samir. Hrá sa v Senici hybridnou formou, tzn. družstvá sú v zabezpečených miestnostiach, pod kontrolou rozhodcov a ťahy súperov sú prenášané onine. Uvidíme, ako v náročnej konkurencii obstojí náš mladý reprezentačný výber.

V úvodných troch zápasoch naši veľa radosti nezažili, keď po remíze so Slovinskom a prehre s Talianskom, nasledovala remíza proti súperom z Francúzska. V tomto zápase zažil svoju premiéru v súťaži Samir, no partia mu už od úvodu nevyšla a prehra bola preto zaslúžená.

Vo štvrtom kole však naši vybojovali najtesnejšiu výhru proti Rakúsku a začali svoju spanilú jazdu. Následne proti Maďarsku Samir dokázal zvíťaziť a pri troch remízach tak zabezpečil víťazstvo nad Maďarskom. Rovnaký výsledok uhral aj v nasledujúcom zápase a naši zdolali 3:1 družstvo Nemecka. To už sa tabuľkou štverali smerom nahor.

V siedmom kole naši zdolali aj dovtedy vedúce Česko a v ôsmom kole, aj napriek Samirovej prehre, aj reprezentantov krajiny helvétskeho kríža. Do posledného kola tak živili nádej nielen na medaile, ale aj na celkové víťazstvo. Výhrou 3:1 proti Chorvátsku si splnili svoj základný cieľ a museli čakať, ako dopadnú ostatní konkurenti. V jednom momente to vyzeralo dokonca na celkové prvé miesto, no reprezentanti Rakúska urobili v dvoch vyrovnaných partiách dve neuveriteľné hrúbky a nakoniec tak víťazstvo udržalo Taliansko.

Náš výrazne omladený výber sa za druhé miesto rozhodne nemusí hanbiť, naopak, je to skvelý výsledok. Každý z hráčov zabral v zápasoch inokedy a nakoniec to vždy dokázali tímovo poskladať.

Turnaj družstiev (10 družstiev): Slovensko (o.i. IM S.Sahidi 2b/4) 14b/18 2.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos:

Mitropa Online Cup 2021 Open

353 354

Sophinka odohrala veľmi slušný turnaj, keď všetkých jej päť súperov malo vyšší rating ako ona. V úvodných dvoch kolách však nečakane obe svoje partie vyhrala. V treťom ju síce zastavili hrubé chyby proti top favoritovi a aj neskoršiemu jasnému víťazovi turnaja, no aj bez nich by ju asi čakal boj s veternými mlynmi. Zbytočná prehra prišla hneď vzápätí, no v záverečnom kole sa jej opäť podarilo naplno zabodovať a skončila tak na výbornom štvrtom mieste, s perfektným výkonom 1712.

Rapid turnaj (16 hráčov): S.Valentová 3b/5 4.miesto

Výsledky na lichess.org

349 350

Theo sa pri svojej aprílovej účasti na tomto turnaji umiestnil na striebornej priečke a určite mal opäť medailové ambície. Po úvodnej výhre ho však hneď v druhom kole pribrzdila prehra. Následné dve výhry, najmä tá druhá s víťazom aprílového turnaja, ho vyniesli do boja o stupne víťazov. Záverečná prehra ho ale napokon zaradila na šieste miesto.

Rapid turnaj (20 hráčov): T.Valent 3b/5 6.miesto

Výsledky na lichess.org

347 348

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR v spolupráci s BŠA zorganizoval prvomájové podujatie v rapid šachu. Naše zastúpenie v ňom bolo trojčlenné, keď nás zastupovali Alžbetka, Grétka a Ryan.

Alžbetka si po dlhšom čase opäť zahrala turnaj a nepočítala si zle, keď z desiatich partií dokázala vyhrať až tri. Rovnaký počet výhier zaznamenala aj Grétka, ktorá však stihla odohrať iba šesť partií. Paradoxne, všetky svoje výhry uhrala čiernymi figúrami. Dve partie proti Drakovi zahrala rovnaký čudný systém s rovnakým a zaslúženým výsledkom. Škoda tretej prehry, ktorá bola nedocenením elementárnej hrozby súpera.

Ryan sa renomovaných úperov nezľakol a v deviatich partiách uhral bilanciu 6-2-1 a dosiahol skvelý výkon 2196. V partiách s papierovými favoritmi dvakrát nečakane rýchlo remizoval a raz súperovi podložil figúru. V záverečnej partii dostal od súpera veľký darček, keď dokázal otočiť úplne prehranú koncovku štyroch veží a skončil tak na fantastickom šiestom mieste.

Rapid turnaj (45 hráčov): C.R.Mészáros 13b 6.miesto, G.Kapolková 6b 28.miesto, A.Kapolková 6b 32.miesto

Výsledky na lichess

345 346

Seriál troch podujatí pre hráčov s ročníkom 2006 a mladších pokračoval druhou časťou. Možnosť prihlásenia bola obmedzená reálnym ratingom 1100, resp. 1500 online a na podujatí sme očakávali aj našu účasť. Zúčastnil sa ho napokon iba Willko, no výsledkovo si počítal úspešne. Okrem toho mu prideľujeme titul čarodejník, pretože body získal použitím doteraz neznámej mágie (podľa série o Harry Poterovi sa jedná o zaklínadlo hromadného zabudnutia “ Infracomba“). V úvodnej partii jeho súper neprišiel k partii a druhú vyhral napriek trojpešiakovi z otvorenia. V treťom kole sa síce zázrak nekonal, no v záverečných dvoch kolách hneď dva na požiadanie. Súperi si asi ešte aj v čase písania článku búchajú hlavu o stôl, že prečo sa ponáhľali. Namiesto dvoch prehier si pripísal dve výhry a zo štyrmi bodmi obsadil nečakané piate miesto.

Rapid turnaj (24 hráčov): W.Vanko 4b/5 5.miesto

Výsledky na lichess

343 344

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupoval Riško. S bilanciou 9-1-10 a výkonom 1715 bude skôr nespokojný, no pozíciu papierového favorita dokazoval relatívne bezpečne. Súperom s vyšším ratingom v turnaji veľmi neublížil, no napokon skončil na peknom štrnástom mieste.

Rapid turnaj (35 hráčov): R.Pisarčík 23b 14.miesto

Výsledky na lichess

341 342

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupoval Vladko.

Po úvodných relatívne bezproblémových výhrach narazila v treťom kole kosa na kameň a za obetovaný materiál nedosiahol čiernymi dostatočnú kompenzáciu. Vo štvrtom kole skúsene nechal súpera obetovať na h3 a spáchať tak rituálnu šachovú samovraždu, no hneď v ďalšej partii doplatil na zle rozohrané otvorenie a jazdec na b7 bol len smutným pozorovateľom diania na šachovnici. Z posledných troch partií sa vo všetkých tešil favorit. Dvakrát to bol Vladko a výsledných päť bodov mu stačilo presne na záver TOP10.

Rapid turnaj (43 hráčov): V.Bochnička 5b/8 10.miesto

Výsledky na lichess

333 334

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, no okrem autora týchto riadkov v ňom nehral, trochu prekvapujúco, nikto.

Úvod bol relatívne pohodový, keď po výhre v úvodnom kole súper v tom ďalšom turnaj nehral. Čo zasa znamenalo prehru na pomocné hodnotenie už v úvode turnaja. Rýchla remíza v tretej partii, aj keď s neskorším víťazom turnaja, neveštila nič dobré a následná zázračná remíza naznačovala, že herne to nebude ono. Hanebná prehra v piatom kole, namiesto jednoduchej výhry v miniatúrke, ťažko poznačila všetky zvyšné partie a do konca turnaja to bolo jedno veľké trápenie. Nezaslúžená výhra v šiestom kole a ďalšia hanebná remíza, namiesto ďalšej miniatúrky, už boli vyslovene podpriemerným výkonom. Zo záverečných štyroch výhier boli mnohé vydreté a partie, plné obojstranných chýb, úrovňou pripomínali skôr GPX mládeže ako boj o medailové stupne. Výsledné tretie miesto a RP 2398 je skreslené a maximálne nezaslúžené. No občas sa aj také turnaje stanú.

Bleskový turnaj (28 hráčov): FM M.Roháček 8,5b/13 3.miesto

Výsledky na lichess

329 330

Štvrtým kolom pokračovala séria jedenástich podujatí, zložená zo štyroch paralelných turnajov, rozdelených podľa výkonnosti. V turnaji nechýbalo ani naše zastúpenie, keď nás zastupoval tradične Maťo.

Ten si v úvodnom kole prešiel peklom, keď namiesto povinnej jednotky v tabuľke musel dlho bojovať o remízu a keď už ju dosiahol, súper mu dal darček v podobe odovzdaného jazdca. Ťažko vybojované úvodné kolo mu asi pomohlo, lebo v druhom zdolal papierového favorita v dámskej koncovke a v treťom kole využil kamikadze štýl súpera na bezpečné zavŕšenie víťazného hetriku. Následne však zle rozohrané otvorenie viedlo ku náročnej pozícii a v nej sa správne nezorientoval. Záverečné kolo dlho vyzeralo ako hra na jednu bránu, no nevyužité šance viedli do chaosu, kde sa hodnotenie po obojstranných hrubých chybách otáčalo. Paradoxne, v čase kedy engine hlási súperovi výhru matom najneskôr v trinástich ťahoch, prišli jeho dve hrubé chyby a z víťazstva a celkového štvrtého miesta sa tešil Maťo. Výkon 2421 vyzerá na prvý pohľad famozne, no vzhľadom na priebeh jednotlivých partií je to absolútne prehnané číslo. No veríme, že to bude časom aj realita.

Turnaj draka (67 hráčov): M.Rak 4b/5 4.miesto

Výsledky na lichess

327 328

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali ani teraz, no zastúpenie sme mali iba v podobe Riška.

Ten odohral jeden zo svojich slabších turnajov, keď sa nedá hovoriť ani o priemernom výkone. Zo štyroch výhier boli tri prakticky povinné a iba jedna výhra zo zvyšných jedenástich partií je naozaj málo. Šancí by v partiách aj bolo (viď napríklad diagramy), no keď je ruka tým kto diktuje hru, často to dopadne takto.

Bleskový turnaj (47 hráčov): R.Pisarčík 12b 38.miesto

Výsledky na lichess

325 326

V nedeľu sa uskutočnilo priateľské stretnutie medzi Interchessom a tímom Brazílie, pričom účasť bola limitovaná pre hráčov do 18 rokov. Sila súpera bola nesporná a preto bolo cieľom poskladať čo najsilnejšiu zostavu. Po vyrovnanej úvodnej časti zápasu sa postupne do vedenia predrali súperi a dlho viedli, no Interchess začal postupne znižovať stratu a nakoniec dokázal zápas otočiť vo svoj prespech. Nakoľko však Emke, viď článok zo 17.4., kontroverzne zablokovali konto, jej výsledky sa nakoniec nepočítali a vo vyrovnanom zápase sa tak nakoniec tešili mládežníci Brazílie. Podľa očakávania bol lídrom Interchessu Samir, ktorý vyhral všetkých desať svojich partií a suverénne skončil prvý aj medzi jednotlivcami. Vladko sa zmestil medzi bodovanú pätnástku, Simonke sa to v náročnej konkurencii nepodarilo.

Zápas družstiev: Interchess (o.i. IM S.Sahidi 36b, V.Bochnička 15b, S.Bochničková 9b) – Young Brazil 255:262

Výsledky na lichess

337 338

Online MSR družstiev ZŠ sa zúčastnilo aj desať našich hráčov. Nevylučovali sme účasť na tomto podujatí, aj keď našou prioritou zďaleka nebolo, nakoľko sa system oproti krajskému kolu nezmenil a Aréna skrátka na čokoľvek s názvom MSR jednoducho podľa nášho názoru nepatrí.

Peťko a Maťko sa zúčastnili súťaže v družstvách, ktoré boli prakticky trojčlenné a Shabir a Sear vytvorili dokonca samostatné rodinno-bratsko-klubovo-školské družstvo. Keby sa naklonovali, mali by šancu skončiť v TOP10. Pri počte zúčastnených družstiev však znamenalo nekompletné družstvo prakticky vždy prepad do poslednej tretiny štartového poľa.

ŠpMNDaG v extrémne mladom zložení, skončilo na slušnom 42.mieste, Riško pomohol “Hubenke“ ku 22.priečke, no vzhľadom na svoju online turnajovú prax a silu asi čakal viac bodov. Natálka sa napokon jediná zmestila v rámci súťaže družstiev do TOP10, keď obsadili ôsmu priečku.

MSR družstiev ZŠ (118 družstiev): OG Grösslingova Bratislava (o.i. N.Havaldová 14b) 80b 8.miesto, ZŠ s MŠ a OG Hubeného Bratislava (o.i. R.Pisarčík 14b) 68b 22.miesto, ŠpMNDaG Teplická Bratislava (o.i. W.Vanko 14b, S.Valentová 13b, T.Valent 13b, M.Šúňová 6b) 60b 42.miesto, SZŠ BESST Limbová Trnava (Sh.Sahidi 21b, Se.Sahidi 19b) 40b 83.miesto, ZŠ Košická a OGJH Bratislava (o.i. M.Šúň 11b) 39b 84.miesto, ZŠ s MŠ a OG sv.Uršule Bratislava (o.i. P.S.Zverka 14b) 34b 93.miesto

Výsledky na lichess

335 336

Online MSR družstiev SŠ sa zúčastnilo aj zopár našich hráčov. Nevylučovali sme účasť na tomto podujatí, aj keď našou prioritou zďaleka nebolo, nakoľko sa system oproti krajskému kolu nezmenil a Aréna skrátka na čokoľvek s názvom MSR jednoducho podľa nášho názoru nepatrí. Účasť bola nakoniec v podobe Emky, Maťa a Simonky, reprezentujúcich GJH a Mišky reprezentujúcej GLN.

Miška skončila turnaj s bilanciou 5-2-2 (desiatu partiu nemá zmysel počítať) a získanými dvanástimi bodmi prispela ku siedmej priečke svojho tímu. S papierovými outsidermi si bezpečne poradila, no s porovnateľnými hráčmi nedotiahla ani jednu z troch partií do výhry. Proti favoritovi si “ani neškrtla” a v celkovom poradí skončila ďaleko v druhej stovke.

Simonka odohrala slušný turnaj, no prvé dve partie si do rámčeka nedá. Namiesto dvoch výhier v nich inkasovala dve prehry a musela sa prehrýzať z absolútneho dna tabuľky ráznym krokom smerom nahor. Sedem výhier ju vynieslo až ku suverénnemu víťazovi celej súťaže jednotlivcov. Po prehre sa rýchlo revanšovala výhrou a v závere stihla ešte aj jednu remízu. Za bilanciu 8-1-3, získaných 17 bodov a výkon takmer 2000 sa určite hanbiť nemusí. Bod navyše by jej paradoxne garantoval medzi dievčatami medailu a zlato tiež nebolo ďaleko. Priebežne skončila piata (a celkovo na 33.mieste), no po úpravách sa posunula na štvrté miesto, resp. na čelo štvrtej desiatky.

Emka odohrala veľmi vydarený turnaj, v podstate na približne rovnakom leveli, ako už dlhšie pri mnohých ďalších v dobe Covidu. Asi však v rámci neho uhrala aj výsledky, ktoré sa jednoducho neodpúšťajú a následne bolo jej konto zablokované. Po dôkladnom prezretí všetkých partií nám však nebolo vôbec jasné, prečo. Dlhodobo rastúca výkonnosť v priebehu celého posledného roka a často tematické výhry práve v oblastich, ktorým sme sa venovali, potešili. Samozrejme napriek tomu tam boli aj chyby vo všetkých štádiách partie a body často vybojované po nepochopiteľných hrubých chybách súperov, či tradičnou húževnatosťou v obrane. Ale tak to už na internetovom šachu je, cheateri často hrajú veselo ďalej a tí, ktorí sú právom pohoršení, že “To sa takto predsa nerobí do psej matere!“, sa šokujúco ocitnú v sieti zvláštnych okolností. Formálne prišla len o jednu naozaj nepodstatnú striebornú medailu, je ale naozaj len veľmi ťažko uveriteľné, že by na seba vzala čo i len minimálne riziko označenia za podvodníčku, či už v rámci školy, ako angažovaná organizátorka turnajov, alebo ako záujemkyňa o miesto vedúcej na LŠT Koník. Navyše vedomá si prípadných exemplárnych následkov v rámci nášho klubu, ktoré boli všetkým členom jasne deklarované. Prípadný motív tak absolútne chýba. Všetko zlé je však na niečo dobré a aj z tohto si snáď vezme pozitíva, zdravo sa nahnevá, ešte pridá v tréningovom procese a pri návrate za šachovnice dokáže, že spravodlivosť síce býva dočasne často slepá, no nakoniec predsa len zvíťazí. Lepšiu motiváciu totiž snáď už ani nemohla dostať.

Maťo odohral taktiež veľmi vydarený turnaj, našťastie na neho evidentne neklikol (?) nikto. S bilanciou 10-4-0 a výkonom 2550 “by si to asi tiež zaslúžil“. Jeho tradičná pevná a bezpečná hra, ako aj využitie šancí ponúknutých súpermi, ho vyniesli medzi študentmi v rámci jednotlivcov až na skvelé tretie miesto. S medailistami si veľmi nezahral, keď so strieborným vyhral po jeho hrubej chybe už v úvode turnaja a s jeho víťazom sa za celý čas ani nestretol (#nechzijearena, #chessdoesnotmatter). Družstvu GJH tak každopádne výraznou mierou pomohol ku šiestemu miestu.

MSR družstiev SŠ (70 družstiev): GJH Novohradská Bratislava (M.Šándor 24b, E.Walterová 17b, S.Bochničková 17b) 66b 6.miesto, GLN Tomášikova Bratislava (M.Smidová 12b) 66b 7.miesto

Výsledky na lichess

331 332

Tradičného turnaja serveru lichess.org sa zúčastnil Samir a v aprílovej bullet aréne sa mu výborným finišom podarilo dosiahnuť trojciferný počet bodov, čím nakoniec len veľmi tesne zaostal za TOP30. Svoje umiestnenie z apríla tak vylepšil o celých 12 priečok. Čo len bude v máji!

Bullet turnaj (470 hráčov): IM S.Sahidi 107b 21.miesto

Výsledky na lichess

323 324

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď sme sa ho zúčastnili v trojici.

Riško zvládol úvodnú polovicu turnaja veľmi dobre, keď po úvodnom prehranom derby s Vladkom dokázal vyhrať tri partie za sebou a z toho dokázal zdolať dvoch vysokých favoritov. S ďalšími troma si už neporadil a tak sa na záver aspoň zahojil povinnou výhrou. Jeho výsledné štyri body, výkon a aj umiestnenie sú určite veľmi slušným výsledkom.

Vladko po dvoch úvodných výhrach pribrzdil remízou koncovke štyroch veží. Vo štvrtom kole čelil jednému z papierových favoritov a v dlhom teoretickom variante sa vyznal viac jeho súper. Prišli však tri výhry za sebou a pred posledným kolom bol jedným zo štvorice, ktorá mala šancu turnaj vyhrať. Jeho útok na kráľovskom krídle však súper neutralizoval a v koncovke ho postupne pretlačil. S výkonom Vladko rozhodne nemusí byť nespokojný, prehra v boji o medialové stupienky však isto mrzí.

Autor týchto riadkov prvé kolá nátlakovou hrou zvládol, no v treťom najprv zbytočne pustil súpera ku hre a keď konečne vyrovnal, tak v koncovke ťažkých figúr bola z pokusu o výhru zrazu relatívne bezpečná prehra. Po dvoch povinných výhrach prišla aj tretia, v celkom vydarenej miniatúrke proti kvalitnému súperovi. Séria výhier mohla pokračovať aj v siedmom kole, no realizácia materiálnej výhody v koncovke sa ukázala nesprávna a výsledkom bola zbytočná remíza. Šanca pred posledným kolom žila, no bolo potrebné zdolať priebežného lídra. V jednej z doteraz najlepších online partií čierneho to aj vyšlo, no napokon z toho bolo len druhé miesto, pravdepodobne asi na horší performance. No konečne sa dalo na väčšinu partií pozerať, takže určite spokojnosť.

Rapid turnaj (63 hráčov): FM M.Roháček 6,5b/8 2.miesto, V.Bochnička 5,5b/8 7.miesto, R.Pisarčík 4b/8 25.miesto

Výsledky na lichess

321 322

Aprílové podujatie v bleskovom šachu, pod taktovkou Emky, trvalo dve hodiny a hralo sa tempom 3 minúty a 2 sekundy za každý vykonaný ťah. Bolo vysoko pravdepodobné, že naša účasť na podujatí bude dvojciferná a nakoniec sme sa ho zúčastnili štrnásti.

V rámci KŠN Bratislava sme odštartovali veľmi dobre, keď nám prvú polovicu turnaja pomáhal aj Samir. Ten však musel po hodine skončiť a tak sme nakoniec s nečakaných priebežných medailových pozícií vycúvali a po slabšom finiši sme klesli až na siedme miesto. Dá sa však povedať, že viacerí odohrali či už slušný štandard, alebo zahrali nad svoje bežné možnosti a to sa skrátka počíta. Vyzdvihnúť určite môžeme Lucku. Napriek siedmemu miestu tak panuje veľká spokojnosť.

Vladko a dievčatá v družstve Babuľkova sa dlho motali v druhej polovici a v optimálnom čase sa im podarilo vytiahnuť na medailové stupienky. Tam výborným výkonom určite upútala pozornosť najmä Emka a spolu s Vladkom sa dostali aj do TOP10 jednotlivcov.

Ceny do súťaže venovali: Šachové pomôcky

Turnaj družstiev (10 družstiev): Babuľkovo (o.i. V.Bochnička 25b, E.Walterová 24b, S.Bochničková 15b, G.Kapolková 13b, N.Kubíková 4b) 106b 3.miesto, KŠN Bratislava (o.i. FM M.Roháček 22b, L.Strišková 22b, M.Rak 18b, C.R.Mészáros 18b, R.Pisarčík 17b, Sh.Sahidi 15b, IM S.Sahidi 14b, M.Smidová 13b, Se.Sahidi 9b) 97b 7.miesto 

Výsledky na lichess

319 320

Tretím kolom pokračovala séria jedenástich podujatí, zložená zo štyroch paralelných turnajov, rozdelených podľa výkonnosti. V turnaji nechýbalo ani naše zastúpenie.

Miška si v turnaji veľa radosti neužila, keď v troch partiách zahrala mäkko otvorenie a jednu vyhrala bez boja. Piateho kola sa už nezúčastnila.

Ryan nestihol začiatok a tak nastúpil až od tretieho kola. V ňom po hrubej chybe súpera rýchlo zvíťazil. Od výhry nebol ďaleko ani v ďalších dvoch partiách, no obom súperkám dovolil vymaniť sa z defenzívy a kým v jednej partii remizoval, v poslednom kole, po hrubej chybe, prehral.

Maťo zvíťazil so všetkými papierovo slabšími hráčmi, no aj s oboma favoritmi nebol ďaleko od zisku celého bodu. Najmä pri prvej prehre mal mečbalov celú kopu, žiaľ realizácia materiálej výhody bola veľmi nepresná. V poslednom kole mal jedinečnú možnosť využiť neisté postavenie súperovho kráľa i dámy, no po prehre sa ocitol mimo elitnej desiatky. Každopádne šance si proti favoritom dokázal vytvoriť, len ich je nutné využiť.

Turnaj draka (60 hráčov): M.Rak 3b/5 14.miesto, C.R.Mészáros 2b/5 39.miesto, M.Smidová 1b/5 55.miesto

Výsledky na lichess

317 318

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, aj keď nás tentoraz zastupoval iba Riško a aj to iba v druhej polovici turnaja. Zo siedmych odohraných partií si pripísal na konto iba tri povinné výhry a tak s výsledkom nemôže byť spokojný.

Bullet turnaj (41 hráčov): R.Pisarčík 4,5b/13 35.miesto

Výsledky na lichess

315 316

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovala štvorica Miška, Riško, Ryan a Vladko.

Miška uhrala v turnaji bilanciu 3-2-6, keď najväčší problém mala v otvoreniach a keď ich prežila, tak v pasívnej hre. Jeden bod ju stál aj mouseslip v šiestom kole. Výsledných deväť bodov jej stačilo iba na záver štvrtej desiatky.

Vladko bude chcieť na turnaj s bilanciou 5-0-5 čím skôr zabudnúť. Minimálne prehry v treťom a desiatom kole sú “luxusom, ktorý si nemohol dovoliť“. Pravdepodobne sa podpísali aj na tom, že turnaj nedohral.

Riško po úvodnej prehre zaznamenal víťazný hetrik, ktorý ho dočasne vyniesol do TOP10. Tri prehry ho síce upratali, ale následná remíza a dve výhry ho opäť vyniesli nahor. Keď po dvoch prehrách zaznamenal ďalšie dve výhry, tesne pred koncom turnaja lietal stále veľmi vysoko. Záverečné tri porážky ho vyradili až do tretej desiatky. Na druhej strane ale treba priznať, že pri dvoch výhrach mu stačil iba jeden jediný ťah.

Ryan začal turnaj výrazne neskôr, ako drvivá väčšina účastníkov. Výhrou piatich partií za sebou však okamžite získal dvadsať bodov a tie ho vyniesli do TOP20. Nič na tom nezmenili ani záverečné dve prehry proti favorizovaným súperom. Asi nikto iný okrem turnajového víťaza nezaznamenal taký efektívny výsledok, ako práve on.

Rapid turnaj (55 hráčov): C.R.Mészáros 20b 20.miesto, R.Pisarčík 17b 24.miesto, V.Bochnička 14b 31.miesto, M.Smidová 9b 40.miesto

Výsledky na lichess

311 312

V rapid turnaji pre začiatočníkov sa výsledkovo zadarilo Theovi, ktorý vybojoval pri jednej prehre až štyri výhry a skončil na skvelom druhom mieste. Ak by si ale ešte po turnaji pozrel, čo všetko mohol zahrať lepšie, dostal by od nás ešte malé plus navyše.

Rapid turnaj (21 hráčov): T.Valent 4b/5 2.miesto

Výsledky na lichess

313 314

Majstrovstvá Európy amatérov v online šachu organizovala ECU na platforme Tornelo. Hrali sa postupovou formou a jednotliví hráči boli do jednotlivých etáp podujatia rozdelení podľa ratingu. V kategórii 1400-1700 nás reprezentoval Ryan a nesklamal, no ani neprekvapil. Do turnaja vstúpil výhrou a záverečná partia sa mu tiež vydarila, no medzi nimi vybojoval zo siedmich zápasov iba dva body, za výhry vo štvrtom a šiestom kole. Výsledné štyri body mu tak stačili len na 132. priečku.

Turnaj 1400-1700 (203 hráčov): C.R.Mészáros 4b/9 132.miesto

Výsledky na Tornelo

339 340

Seriál troch podujatí pre hráčov s ročníkom 2006 a mladších začal práve týmto aprílovým termínom a možnosť prihlásenia bola obmedzená reálnym ratingom 1100, resp. 1500 online. Na podujatí sme očakávali aj našu účasť a tá bola nakoniec päťčlenná.

Miška začala rýchlou prehrou a po výhre v druhom kole sa situácia z úvodnej partie zopakovala. Následne už v turnaji nepokračovala.

Maťko mal typický aprílový turnaj, keď prehry čiernymi proti papierovým favoritom kompenzovali výhrami bielymi proti ratingovo slabším súperom. Keďže začal v úvodnom kole čiernymi, boli z toho výsledné dva body.

Dav body získal aj Theo, ktorý ich však vybojoval hneď v úvode. Najprv prekvapil čiernymi favorita a následne išiel v druhom kole dôsledne za matom, až ho nakoniec dal. V ďalších troch kolách však súperi jeho chyby potrestali a svoje bodové konto nerozšíril.

Wilko po úvodnej výhre, skúsil v druhej partii vabank útok a zaslúžene pykal, keď porušil pravidlá vývinu figúr a naopak súper hral celú partiu veľmi zdravo. Ďalšie dve výhry ho vytiahli do boja o TOP5, no v záverečnej partii sa zopakovalo druhé kolo. Namiesto vývinu oslabenie, prehliadnutá taktika a asi trochu predčasné vzdanie. Tri body stačili na trinástu priečku.

Sophinka si v úvodnej partii ani nezahrala, no v druhej o to viac. Pažravosť z úvodu jej súperka nevyužila a následný prechod do koncovky znamenal bezpečnú výhru, no nakoniec musela dostať darček. V treťom kole sa ani nepoobzerala a zaslúžene prehrala, keď vôbec nebrala do úvahy možnosti bieleho a o efektivite míňania času sa tiež nedalo hovoriť. Záverečné dve partie boli veľmi podobné. V oboch s otvorenia získala veľkú výhodu, no veľmi rýchlo sa karta obrátila. A kým vo štvrtej partii darček od súpera využila, v piatom kole nie a na oplátku jeden dala. Boj s veternými mlynmi bol nakoniec úspešný, keď súperova nepresná realizácia výhry viedla k šokujúcej remíze. S výsledným siedmym miestom, ako aj výkonom 1524, môže byť spokojná. Škoda však veľkého množstva chýb, ktoré ju určite stáli ešte lepší výsledok.

Rapid turnaj (46 hráčov): S.Valentová 3,5b/5 7.miesto, W.Vanko 3b/5 13.miesto, T.Valent 2b/5 28.miesto, M.Šúň 2b/5 31.miesto, M.Šúňová 1b/5 42.miesto

Výsledky na lichess

307 308

Druhým kolom pokračovala séria jedenástich podujatí, zložená zo štyroch paralelných turnajov, rozdelených podľa výkonnosti. V turnaji nechýbalo ani naše zastúpenie, keď nás reprezentovali Maťo s Miškou a dokonca si v prvom kole zahrali derby.

V ňom bol úspešnejší Maťo, no Mišku prehra dlho nemrzela, keď v druhom kole dokázala zvíťaziť. Vzhľadom na rozohranie otvorenia aj s pomocou všetkých svätých. V treťom kole však už nevhodne otvorenú partiu zvrátiť nedokázala. Vo štvrtom kole vyrovnala hru čiernymi relatívne rýchlo, no v strednej hre bol súper pozornejší. Záverečnou peknou útočnou partiou si urobila náladu, no na viac ako 43.priečku to s dvoma bodmi nebolo.

Maťo v druhom kole “zakombinoval“, no jeden z top favoritov videl ďalej. Škoda bola remízy v treťom kole, kedy súper neopatrne otvoril stĺpec na kráľovskom krídle a mohol byť z toho druhý bod. Po konečnej remíze prišlo víťazstvo vo štvrtom kole a tak škoda záverečnej prehry, kedy chybne pomiešal varianty. Konečné umiestnenie tak nie je nič moc, no výkon, rovnako ako u Mišky, rozhodne nebol zlý.

Turnaj draka (67 hráčov): M.Rak 2,5b/5 32.miesto, M.Smidová 2b/5 43.miesto

Výsledky na lichess

305 306

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď sme sa ho zúčastniliv pätici.

Vladko začal sériou troch výhier, no po nej mu výrazne došla para a po desiatich partiách, majúc na konte 14 bodov, svoje turnajové pôsobenie ukončil.

Riško odohral dva polčasy, ktoré nemohli byť odlišnejšie. V prvých jedenástich kolách dokázal zvíťaziť až osemkrát, keď okrem šiestich očakávaných bodov pridal aj dva veľmi nečakané. Zo záverečných deviatich partií však dokázal uspieť iba v jedinej a postupne sa tak tabuľkou zosúval z priebežného umiestnenia v TOP10 až na výsledné 33.miesto. Výkonom určite nesklamal, po takej úvodnej polovici však chcel isto viac.

Lucka sa s bulletom veľmi nekamaráti a tak jej bilancia 13-1-11 nie je najhoršia. Aj keď vzhľadom na zloženie jej súperov sa určite dal dosiahnuť aj lepší výsledok. Škoda, že svoje série víťazstiev takmer vždy skončili na dvojke a bonusy tak prakticky nezískala. Nakoniec takmer zostala v TOP20, no záverečné dve prehry ju zosunuli na začiatok tretej desiatky.

Maťo skončil o jedno miesto pred ňou, paradoxne s horšou bilanciou 11-0-14, no dve jeho víťazné série všetko kompenzovali. Nebyť záverečných siedmych partií bez čo i len remízy, umiestnenie mohlo byť výrazne lepšie. Záverečná výhra ho dostala aspoň do spomínanej TOP20.

Autor týchto riadkov vstúpil do turnaj desivou sériou troch prehier v rade. Po štyroch nasledujpcich výhrach síce získal časť strateného terénu naspäť, no po dvojkolovom zbrzdení sa dostal do TOP10 až sériou ďalších šiestich výhier v rade. Jedna prehra ju síce prerušila, no ďalších päť výhier zrazu dávalo šancu zabojovať o medailu. Po prehre v záverečnej partii s toho bol, napriek šiestich prehrám a podpriemernému výkonu, nakoniec bronzový stupienok.

Bullet turnaj (52 hráčov): FM M.Roháček 53b 3.miesto, M.Rak 30b 20.miesto, L.Strišková 30b 21.miesto, R.Pisarčík 24b 33.miesto, V.Bochnička 14b 45.miesto

Výsledky na lichess

303 304

Veľkonočný pondelok tento rok patril aj šachu a na tomto 9-kolovom rapid turnaji sme mali svoje zastúpenie aj my, keď nás reprezentoval Samko. Ten svoju prvú partiu vyhral, no vzápätí prišli dve prehry a povinná výhra ich plnohodnotne nenahradila. Po ďalších dvoch prehrách hrozil debakel, no zlepšený záver poslednej tretiny mu priniesol dočasný skok do stredu tabuľky. Škoda zbytočnej “obete“ kvality v záverečnom kole, keď sa dal aktívny jazdec súpera jednoducho vymeniť. Kompenzácia za ňu určite bola, no záverečná chyba rozhodla o umiestnení na chvoste TOP20.

Rapid turnaj (32 hráčov): S.Havalda 4b/9

Výsledky na lichess

301 302

Tradičného turnaja serveru lichess.org sa zúčastnil Samir a v aprílovej blitz aréne sa mu podarilo dosiahnuť priam neskutočný výsledok, keď v konkurencii vyše 600 hráčov obsadil fantastické trináste miesto. O brutálnej konkurencii svedčí aj fakt, že zaostal iba jeden bod a dve miesta v celkovom poradí za Alirezom Firouzjom a o dva body a jedno miesto predbehol aktuálneho majstra sveta v šachu, Magnusa Carlsena. Jeho turnajová bilancia bola, pri priemernom ratignu súperom 2647, vysoko pozitívnych 29-6-7 a výkon performance 2908 bol dokonca vyšší ako u samotného víťaza turnaja. Čerešničkou na torte je jeho výhra v partii práve s Carlsenom, ktorou vyrovnal vzájomnú bilanciu na 1:1.

Bullet turnaj (608 hráčov): IM S.Sahidi 98b 13.miesto

Výsledky na lichess

297 298

Livestream z partie GM Magnus Carlsen - IM S.Sahidi 0:1

Aprílové podujatie v bleskovom šachu, pod taktovkou Emky, trvalo dve hodiny a hralo sa tempom 3 minúty a 2 sekundy za každý vykonaný ťah. Bolo vysoko pravdepodobné, že naša účasť na podujatí bude dvojciferná a nakoniec sme si zahrali trinásti.

Štvorica v družstve Babuľkovo, výrazne podporená veľmajstrom Jergušom Pecháčom, skončila na výslednom treťom mieste. Ninka mala viacero výborne rozohraných partií a len nižšia prax v bleskových partiách jej zabránila pripísať si množstvo bodov. Grétka bodovala najmä v klubových derby a bola jedným z prvkov, ktoré rozhodli o úvodných dvoch miestach. Simonka získala viacero slušných skalpov a obe odohrali nadštandardný turnaj. Emka hrýzla všetkých. Turnaj začala aj ukončila sériami dvoch prehier, no medzi nimi vyhrala z desiatich partií plných deväť a pridala aj jednu remízu. Medzi jednotlivami skončila na veľmi peknom ôsmom mieste.

V rámci družstva KŠN nás účasťou podporila, okrem klubovej deviatky, aj Janka Šošovičková a nakoniec sa zmestila do pätice, ktorej výsledky sa počítali. Nikto nepodal podpriemerný výkon, snažili sa všetci, no turnaj mal svoju kvalitu a tak zbieranie bodov skrátka nebolo jednoduché. Samir zbieral body ako na bežiacom páse a preteky v turnaji jednotlivcov nakoniec o tri body vyhral. S rovnakým odstupom sme však prehrali súboj o prvé miesto v rámci súťaže družstiev a museli sa tak uspokojiť s druhým miestom.

Turnaj družstiev (9 družstiev): KŠN Bratislava (o.i. IM S.Sahidi 73b, FM M.Roháček 38b, M.Rak 22b, Sh.Sahidi 20b, C.R.Mészáros 17b, Se.Sahidi 15b, S.Havalda 14b, M.Smidová 12b, R.Pisarčík 9b) 172b 2.miesto, Babuľkovo (o.i. E.Walterová 31b, S.Bochničková 21b, G.Kapolková 16b, N.Kubíková 4b) 142b 3.miesto

Výsledky na lichess

295 296

Päťkolová séria rapid turnajov pod taktovkou Reinteru finišovala svojou záverečnou časťou. Nebola v nej vylúčená ani naša viacnásobná účasť, no nakoniec nás reprezentoval Riško. Jeho vstup do turnaja však skončil katastrofou, keď namiesto vynúteného matu tretím ťahom partiu jednoťahovo otočil. Možno si vďaka nej opäť pripomenie pravidlo „Šachy, brania, napadnutia!“ Ďalšie tri výhry boli pre neho relatívne v pohode, aj keď ich vybojoval s papierovo slabšími súpermi, ako má vo zvyku. Záverečná prehra bola sa niesla v znamení naivného útoku, kde počet obrancov už v jeho úvode prevyšoval počet útočníkov a nemohol tak mať reálnu šancu na úspech. S troma bodmi na konte z toho bolo miesto úplne na konci druhej desiatky.

Rapid turnaj (47 hráčov): R.Pisarčík 3b/5 20.miesto

Výsledky na lichess

293 294

Azerbajdžanské športové stredisko Tehsil usporiadalo medzinárodný turnaj družstiev a v rámci družstva Slovenska hájil prvú šachovnicu Vladko. Družstvo sa zlepšovalo zo dňa na deň, čo aj bolo dôležité, pretože po úvodných dvoch dňoch to vyzeralo na ťažký debakel. Záverečný zlepšený výkon však viedol ku výslednej trinástej priečke. Vladkovi sa podarilo na prvej šachovnici zvíťaziť v štyroch partiách a päťkrát odišiel od monitora zdolaný.

Viac o turnaji nájdete na: Web SŠZ

Turnaj družstiev (24 družstiev): Slovensko (o.i. V.Bochnička 4b/9 – 1.šachovnica) 21,5b/36 13.miesto

Výsledky na Tornelo

309 310

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, aj keď od úvodu bolo naše kvantitatívne a na záver aj kvalitiatívne, obsadenie viac ako zúfalé. Paradoxne, autor týchto riadkov, začal veľmi dobre a relatívne s prehľadom vyhral úvodné štyri kolá. V piatej partii však trestuhodne prepásol niekoľko možností na ľahkú výhru a prišiel zaslúžený trest. Prvá prehra sa dala očakávať, aj keď výkon v nej by bol iba ťažko komentovateľný, no partia v siedmom kole skopírovala tú piatu. A to navyše s tým rozdielom, že nakoniec z toho bola ďalšia prehra. Výhra v ôsmom kole bola iba zúfalým kŕčom, pretože zo záverečných troch partií bola jediná chudobná remíza naozaj pramálo. Výsledné miesto je, vzhľadom na nevyužité šance a hanebnú druhú polovicu turnaja, zaslúženým trestom.

Bleskový turnaj (74 hráčov): FM M.Roháček 6b/11 20.miesto

Výsledky na lichess

291 292

Úvodným kolom odštartovala séria jedenástich podujatí, zložená zo štyroch paralelných turnajov, rozdelených podľa výkonnosti. V turnaji draka nechýbalo ani naše trojčlenné zastúpenie Miška, Maťa a Riška.

Pre Riška bol turnaj náročnou skúškou, v ktorej dostal piatich neľahkých súperov a z partií dokázal vydolovať jeden bod za výhru vo štvrtom kole. Bolo to asi maximum toho, čo mohol dosiahnuť, pretože vo zvyšných štyroch partiách stál na prehru vždy a to ešte skôr, ako mu čas klesol pod 6:25. Tak sa toto tempo nedá hrať a preto je chvost tabuľky absolútne zaslúžený.

Miška v úvodných troch partiách veľa radosti nezažila, keď prvé dve prehrala zbytočne pasívnou hrou a v tretej zle rozohraným otvorením. Vo štvrtom sa pasívny obraz hry nezmenil, no súper podložil jednoťahovo figúru a na svete bolo prvé víťazstvo. Nakoniec aj posledné, lebo v záverečnej partii nevyužila niekoľko útočných možností a partia napokon skončila večným šachom.

Maťo po úvodnom víťazstve zahral v druhom kole síce štýlovo Draka, ale tak bezzubého, že súper ukončil partiu do dvadsiateho ťahu. Partie tretieho a štvrtého kola boli plné omylov na oboch stranách a tak je z nich bilancia 1-0-1 asi férová. Záverečná pekná útočná partia ho vyniesla do TOP20.

Turnaj draka (53 hráčov): M.Rak 3b/5 17.miesto, M.Smidová 1,5b/5 40.miesto, R.Pisarčík 1b/5 47.miesto

Výsledky na lichess

299 300

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, aj keď sme ho absolvovali iba vo dvojici.

Maťo skončil s vyrovnanou bilanciou 9-3-9, no v priebehu turnaja sa trápil. Nebyť víťaznej série medzi dvanástou a pätnástou partiou, bolo by otázne, ako by to celé dopadlo. Počas nej totiž získal polovicu všetkých bodov v turnaji. S výkonom celkom určite spokojný nebol.

Autor týchto riadkov po prehre v úvodnej partii vyhral nasledujúcich šesť zápasov. Potom však prišla séria šiestich zápasov, ktorá jeho rozlet výrazne zabrzdila. Dve výhry dávali šancu na začiatok silného finišu, no následné dve prehry (vzhľadom na priebeh partií úplne zbytočné) ho dočasne zastavili. V závere tak stihol vyhrať trikrát, keď v poslednej partii stihol dať mat v poslednej sekunde turnaja. Bilancia 13-3-4 a výkon 2285 nebol síce najhorší, no na stupne víťazov stačiť nemohol.

Bullet turnaj (44 hráčov): FM M.Roháček 41b 5.miesto, M.Rak 25b 19.miesto

Výsledky na lichess

286 287

SŠZ usporiadal turnaj hraný tempom 45 minút na partiu a 15 sekúnd za každý vykonaný ťah. Podujatie bolo zložené z dvoch častí (základnej a play-off). V dňoch 22.3. a 26.3. boli dva skúšobné turnaje na zoznámenie sa s platformou Tornelo, na ktorej všetko prebieha. Výhodou podujatia bolo jednoznačne najmä hranie dlhších partií, čo si isto našlo svoj priaznivcov, nevýhodou určite plné obsadenie štyroch (v prípade postupu dokonca piatich) víkendov. To sa ukázalo aj na celkovej účasti, keď sa prihlásilo iba 9 družstiev a celkovo 53 hráčov.

Nás reprezentoval Samir, ktorý si postupne relatívne pohodlne pripísal na svoje konto sedem víťazstiev a jedinú remízu “stratil” s IM Mazúrom.

Základná časť (9 družstiev): Cvičené šachové opice (o.i. IM S.Sahidi 7,5b/8) 27b/32 1.miesto

V play-off najprv suverénne prešli cez štvrťfinále a semifinále, kde bol v oboch prípadoch rozdiel tak markantný, že sa naskýta otázka, prečo sa vlastne hralo. Dnešné finále je jediným zápasom, kde mali Cvičené šachové opice aspoň akú takú konkurenciu. Každopádne ich výhra v pomere 3:1 a celková dominancia v turnaji nie je prekvapením. Skôr sa ale ponúka otázka, či nemohli svoj šachový čas investovať zmysluplnejšie.

Výsledky na Tornelo

284 285

Svoje zastúpenie sme mali aj v Európskom klubovom pohári, keď v družstve Slovenskej šachovej akadémie hájil druhú šachovnicu Samir. Po úvodných troch výhrach síce vo štvrtom kole bielymi zaváhal, no jednak bol jeho súperom skúsený ruský veľmajster Motylev (viac na: Wikipédia - Alexander Motylev) a taktiež to bola jeho jediná prehra v celej súťaži. Vzápätí zdolal na Slovensku známeho poľského veľmajstra Pioruna a po remíze s ďalším hráčom od našich severných susedov vyhral svoje záverečné tri partie. Jeho bilancia 7-1-1 a fantastický rating performance 2656 prispeli ku tretiemu miestu družstva v rámci skupiny.

Skupina G (10 družstiev): Slovak Chess Academy (o.i. IM S.Sahidi 7,5b/9 – 2.šachovnica) 14b 3.miesto

Výsledky na chess-results

Partie na chess24.com

288 289 290

Liptovská séria koncom januára finišovala záverečným ôsmym turnajom a na podujatí sme nechýbali.

Ryan zvíťazil v úvodných dvoch partiách, no v tretej sa nedostal prakticky k ničomu a súper ho relatívne pohodlne odremizoval. Po výhre vo štvrtom kole tak hral v záverečnom kole o stupne víťazov. Asi ideálnym výsledkom by bolo 0,5:0, pretože biely sústavne zahadzoval výhru a Ryan remízu. Nakoniec však bola jeho chuť prehrať vyššia, ako súperova remizovať a tak vypadol mimo elitnej desiatky.

Riško taktiež vyhral (s výraznými komplikáciami) úvodné dve kolá, no v treťom už prišlo aj na neho. Súper sa mu revanšoval za predchádzajúcu vzájomnú partiu, keď si vyhranú pozíciu nenechal ujsť. Po výhre vo štvrtom kole si nechal zázraky na to záverečné, kedy dokonale otočil partiu a so štyrmi bodmi sa vytiahol na siedme miesto.

Rapid turnaj (63 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 7.miesto, C.R.Mészáros 3,5b/5 11.miesto

Výsledky na lichess

282 283

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás reprezentovala šestica účastníkov.

Miška päť kôl potvrdzovala papierové predpoklady a v šiestej partii túto sériu pozitívne vylepšila výhrou. To však bolo prakticky všetko, lebo v ďalšom priebehu turnaja sa jej bodovať už nepodarilo a zo stredu tabuľky už iba klesala.

Riško v úvodnom kole zaskočil favorita, no ďalší traja na neho si dali väčší pozor. Následne dvakrát zabral naplno, no prišli dve klubové derby a v nich nebodoval. Zo záverečných troch partií dokázal zvíťaziť vo dvoch a nakoniec sa tak vytiahol tesne pod polovicu možných bodov. A to určite nie je zlým výsledkom.

Maťo v úvodných siedmych kolách vyhrával a prehrával presne podľa turnajového nasadenia. V ôsmom kole sa vzoprel roli outsidera a zvíťazil. V záverečných troch partiách však získal iba chudobnú remízu a to ho stiahlo naspäť do stredu tabuľky.

Ryan zaznamenal takmer dokonalú turnajovú sínusoidu. Turnaj začal prehrou, po nej vyhral, opäť prehral, zasa vyhral a takto sa to s ním viezlo desať kôl. V záverečnej partii sa vzoprel osudu a výhrou sa dokázal dostať do prvej polovice tabuľky. Prvý raz v turnaji, no v ideálny čas a definitívne.

Emka odohrala ďalší turnaj, s ktorým môže byť určite spokojná. Čerečničku na torte v podobe bodového zisku v partii posledného kola síce proti víťazovi turnaja nepridala, ale ôsme miesto rozhodne nie je neúspechom. Veľmi slušný výkonom a snáď už aj nový štandard?!?

Vladko po dvoch povinných výhrach zaznamenal dve seriózne remízy a po výhre v piatom kole sa pohyboval na najvyšších priečkach turnaja. Dve následné prehry ho síce zošupli výrazne nadol, no tentoraz v sebe našiel chuť bojovať a výhrami v záverečných štyroch kolách sa takmer dostal až na broznový stupienok.

Bleskový turnaj (85 hráčov): V.Bochnička 8b/11 4.miesto, E.Walterová 7,5b/11 8.miesto, C.R.Mészáros 6b/11 26.miesto, M.Rak 5,5b/11 35.miesto, R.Pisarčík 5b/11 44.miesto, M.Smidová 3b/11

Výsledky na lichess

276 277

Medzinárodného priateľského zápasu do 16 rokov sa zúčastnil Ryan, pričom hájil farby družstva Interchessu. V turnaji sa mu podarilo odohrať jedenásť partií a dosiahol v nich bilanciu 6-2-3. Remízami ohraničil svoj turnajový úvod aj záver a podľahol iba papierovým favoritom, z toho až dvakrát celkovo druhému v turnaji jednotlivcov. Nakoniec obsadil ziskom 18 bodov výsledné ôsme miesto a v neskutočne dramatickom závere prispel ku tesnej výhre svojho družstva v pomere 192:188.

Interchess U16 (o.i. C.R.Mészáros 18b 8.miesto) – Bulharsko U16 192:188

Výsledky na lichess

274 275

Premiérových univerzitných Majstrovstiev sveta v online šachu sa zúčastnil Miro. Organizátori mu dali nečakane do vienka anglickú federáciu, ale to je ich problém. Do turnaja vstúpil dvoma výhrami a prehra po nich vynára, vzhľadom na turnajovú históriu jeho súpera, mnohé otázniky. Po následnej výhre podľahol najväčšiemu favoritovi na víťazstvo a aj neskoršiemu víťazovi skupiny. Následné dve výhry ho vyniesli nahor a priebežných 5/7 vyzeralo fajn. No prišla séria štyroch partií, z ktorých získal iba dve remízy a tak sa zosunul na výrazne nižšie priečky. Záverečná výhra už iba kozmeticky upravila výsledok a bolo z toho konečné 37.miesto.

Skupina B (137 hráčov): FM M.Macko 7b/12 37.miesto

Výsledky na chess-results

280 281

Tradičného turnaja serveru lichess.org sa zúčastnil Samir. V marcovej bullet aréne sa mu podarilo dosiahnuť takmer trojciferný počet bodov a nakoniec len veľmi tesne zaostal za TOP30. V turnaji sa mu podarilo získať viacero cenných skalpov a prvý raz si dokonca zahral aj proti svetovej jednotke a majstrovi sveta, Magnusovi Carlsenovi. Gratulujeme!

Bullet turnaj (430 hráčov): IM S.Sahidi 96b 33.miesto

Výsledky na lichess

278 279

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“ a na podujatí sme nechýbali, keď v zúčastnenej šestici mali prevahu dievčatá.

Prvý raz sa tejto série zúčastnila Alžbetka, čo bol samo o sebe určite odvážny počin, keďže plus mínus adekvátnych súperov mohla mať len zopár. V piatom kole sa jej podarilo zvíťaziť a v siedmej partii navýšila svoje bodové konto, nakoľko sa jej súper nedostavil k partii. S dvoma bodmi môže byť určite spokojná, za odvahu palec hore!

Grétka získala tri papierovo povinné body a ku nim pridala aj jednu remízu proti súperovi s vyšším ratingom. Škoda siedmeho kola, kedy na súperovu kaviareň nezareagovala správne a namiesto reálnej výhry si pripísala expresne rýchlu prehru. Výsledných 3,5 bodu bolo jej súčasným štandardom.

Miška odohrala slušný turnaj, kedy dosiahla na polovičný bodový zisk, pri troch výhrach a troch prehrách. Okrem jednej povinnej jazdy a jedného o ďalšieho súpera mali všetci vyšší rating ako ona. S výsledkom rozhodne nemusí byť nespokojná.

Vladko vstúpil do turnaja očakávaným víťazným hetrikom a po prehre pridal na svoje konto aj štvrtý bod. V šiestom kole prekročil čas v úplne vyhranej pozícii a “s krvavými očami“ podľahol aj ďalšiemu súperovi. Do záverečnej partie ani nenastúpil, čo je škoda, lebo objektívne férovejšie je nedať sa losovať.

Autor týchto riadkov po pohodlnej (no zďaleka nie bezchybnej) výhre v úvode, už hneď v druhom zaváhal, keď najprv spočítal variant a keď ho mal zahrať, ruka mala vlastný rozum a mechanicky dobrala pešiaka. Partiu síce otočil, no v ďalšej nevyužil slušné šance na útok a nakoniec bol rád aj za remízu. Po mouse slipe vo štvrtom kole sa síce ešte zázrakom podarilo vyhrať dve partie, no pohoda už bola dávno preč. Posledné dve partie a nevyužité šance v nich už ani netreba komentovať. Výkon priam hanebný.

Emka po úvodnej výhre síce prehrala už v druhom kole, no nakoniec to bola jej jediná prehra v turnaji. Po dvoch výhrach prišla solídna remíza. V šiestom a siedmom kole využila trochu násilnú hru favoritov a vyťažila z oboch partií plný bodový zisk. V záverečnej partii to s ňou nevyzeralo vôbec dobre, no súper svoje šance nevyužil a po obojstranne zďaleka nie bezchybnom priebehu sa jej podarilo strhnúť víťazstvo na svoju stranu. S výkonom 2383 a druhým miestom v turnaji, hneď za veľmajstrom, musí byť veľmi spokojná. Aspoň my sme!

Rapid turnaj (97 hráčov): E.Walterová 6,5b/8 2.miesto, FM M.Roháček 4,5b/8 22.miesto, V.Bochnička 4b/8 30.miesto, M.Smidová 4b/8 38.miesto, G.Kapolková 3,5b/8 48.miesto, A.Kapolková 2b/8 68.miesto

Výsledky na lichess

272 273

Päťkolová séria rapid turnajov pod taktovkou Reinteru pokračovala svojou štvrtou časťou. Nebola na nej vylúčená ani naša účasť a síce nás nakoniec reprezentoval iba Riško, no rozhodne si vystačil aj sám.

V prvej partii sa trochu potrápil, keď poskytol súperovi zbytočné šance, no ten ich vôbec nedokázal využiť. Druhú výhru, tentoraz oveľa pohodlnejšiu, dosiahol prakticky už v otvorení a súperovi žiadnu šancu nedal. V treťom kole ich však opäť poskytol dostatok, no opakoval sa scenár z prvej partie a na svete bol víťazný hetrik. Štvrtá partia bola celý čas na Riškovu bránu a jeden by to hádam už aj zabalil. Súper však v časovej tiesni dokonale spanikáril a nastal šokujúci obrat. Šťastie mu prialo aj v záverečnom kole, kedy si navzájom ponúkali darčeky a vzápätí odmietali tie súperove. Partiu ako na hojdačke v závere rozhodol vo svoj prospech a stal sa, veľmi nečakane, víťazom celého turnaja. Riskantná hra mu v turnaji priniesla neuveriteľný plný počet bodov.

Rapid turnaj (63 hráčov): R.Pisarčík 5b/5 1.miesto

Výsledky na lichess

270 271

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď ho absolvovalo “sedem statočných“.

Riškovi sa tentoraz vôbec nedarilo, keď sa s bilanciou 4-0-14 ledva dostal do TOP50 a Sear bol na tom veľmi podobne, s bilanciou 5-0-9 a zdolaním iba výrazne papierovo slabších súperov. V rovnakej desiatke skončila aj Simonka, ktorá s bilanciou 6-0-7 tiež patrí medzi trojicu našich výrazne nespokojných.

Emka odohrala dve tretiny turnaja veľmi dobre a pohybovala sa v TOP10. Po dvanástich partiách mala na konte bilanciu 9-1-2 a aj niekoľko cenných skalpov. V záverečných piatich kolách však získala iba dve remízy a spadla na záver druhej desiatky. Výkon však určite nebol zlý, aj keď vzhľadom na priebeh turnaja spokojná isto nie je.

Maťo odohral nekompromisný turnaj, keď v dvadsiatich partiách nemal ani jediný nerozhodný výsledok. Dvanásť výhier mu napokon zabezpečilo pätnástu priečku. Po úvodných troch prehrách to s ním vyzeralo naozaj všelijako, ale potom sa rozohral a nebyť troch prehier v záverečnej tretine, TOP10 pre neho nebola nereálna.

Shabir stihol dokonca o jednu partiu navyše a s bilanciou 13-1-7 určite nemá dôvod na sťažovanie sa. Najmä, keď v úvodnej polovici stredal výhry a prehry, no v záverečných siedmich partiách vybojoval, niekedy aj s výraznou dávkou šťastia, skvelých 6,5 bodu. To ho vytiahlo až na štrnáste miesto, čo je v danej konkurencii viac ako pekný výsledok.

Autor týchto riadkov absolútne vynechal možnosť “Berserk“, ktorá mu v predchádzajúcich turnajoch občas spôsobovala výrazné komplikácie, keď v honbe za bodom navyše občas nestíhal skončiť partie včas. Na druhej strane hral viac riskantne, čo síce pálilo mosty, no v partiách, pri nutnej dávke šťastia, výrazne prinášalo svoje ovocie. S bilanciou 17-1-2, či RP 2429, nemôže byť nespokojný a výhra v tesných dostihoch určite potešila. Okrem víťaznej šnúry v úvode mu k tomu dopomohol najmä záver 5/5.

Bullet turnaj (55 hráčov): FM M.Roháček 54b 1.miesto, Sh.Sahidi 34b 14.miesto, M.Rak 31b 15.miesto, E.Walterová 28b 18.miesto, S.Bochničková 12b 44.miesto, Se,Sahidi 10b 47.miesto, R.Pisarčík 9b 48.miesto

Výsledky na lichess

268 269

Deväťkolový turnaj hraný švajčiarskym systémom s tempom 10 minút na partiu a 3 sekundy za každý vykonaný ťah mohol byť výzvou pre viacerých našich hráčov, paradoxne sa ho nakoniec zúčastnil iba autor týchto riadkov.

Neviem už koľkýkrát v poslednej dobe sa stalo, že môj prvý súper sa nedostavil k partii (a ani k turnaju), čo okamžite znamenalo handicap v podobe niekoľkých stratených bodov do pomocného hodnotenia ešte pred samotným štartom. A znamená to hrať už od začiatku nekompromisne a remízy jednoducho nebrať, pokiaľ to nie je nutné. Pretože s týmto hendikepom je riziko poslednej priečky v akejkoľvek skupine hráčov s rovnakým počtom bodov jednoducho obrovské.

Z následných troch divokých pozícií sa zrodili dve výhry a jedna remíza, čo bolo viac ako pozitívne. V piatom kole a dlho pohodovému priebehu, prišlo kvôli podceneniu protihry k obratu, no súper vo vežovej koncovke chyboval a v šiestej partii z toho teda bol zápas o priebežné prvé miesto. Zle rozohrané otvorenie síce viedlo ku prehranej pozícii, no súper v útoku chyboval a nakoniec z toho bola asi vyrovnaná koncovka, ktorú však zvládol výrazne lepšie. Nasledujúce kolo tak malo byť návratom na stratené pozície, ale slušná výhoda bola chybami vypustená a vežová koncovka bola obojstrannou tragikomédiou. Tretiu smutnú partiu v rade znamenalo ôsme kolo, kedy bola miestami aj remíza viac ako zázrakom, no našťastie ju zariadil večný šach. Demoralizácia pokračovala aj v záverečnom kole, kedy mi však súper ponúkol toľko šancí, že jednu už bolo povinnosťou využiť.

Výsledných šesť bodov a RP 2361 nie je zý výsledok, každopádne to bolo pre mňa celé príliš dlhé. Keď je človek na turnaji, je to iné, ale či mám chuť absolvovať ďalší online turnaj hraný takýmto tempom, o tom už rozhodne nie som presvedčený.

Rapid turnaj (43 hráčov): FM M.Roháček 6b/9 8.miesto

Výsledky na lichess

266 267

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nehýbali, keď nás reprezentovala pätica hráčov.

Riško a Simonka odohrali minimum partií a s výkonom určite spokojní neboli, na druhej strane sa však nedajú robiť závery pri siedmich a šiestich partiách.

Vladko odohral spolu 13 partií, s bilanciou 9-0-4 a slušným výkonom RP 2246. Silnú sériu zaznamenal medzi tretím a šiestym kolom, kedy zdolal štyroch slušných súperov za sebou. Dve prehry boli naopak z kategórie menej očakávaných.

Maťo stihol 21 partií s bilanciou 11-1-9. Výkon podal priemerný, keď takmer polovica prehier bola nečakaná a prekvapení papierových favoritov bolo menej. Šestnáste miesto je tak viac ako slušný výsledok.

Maťo odohral rovnaký počet partií s bilanciou 15-3-3. Škoda záveru turnaja, pretože po úvodných sedemnástich kolách mal famóznych 14-2-1. Záverečné štyri partie mu však lepší výsledok znemožnili. S priemerným výkonom nakoniec dokázal udržať stupne víťazov, keď skončil na treťom mieste.

Bleskový turnaj (51 hráčov): M.Šándor 49b 3.miesto, M.Rak 27b 16.miesto, V.Bochnička 26b 17.miesto, R.Pisarčík 9b 40.miesto, S.Bochničková 4b 45.miesto

Výsledky na lichess

264 265

Liptovská séria koncom januára bude pokračovala siedmym turnajom a na podujatí sme nechýbali. Aj keď sme tentoraz boli skôr “do počtu“.

Willko po úvodnej prehre s favoritom dokázal v druhej partii zvíťaziť. V treťom kole predviedli so súperom festival zahodených príležitostí na oboch stranách a záverečný pat súpera asi nepotešil, no vyhrať si nezaslúžil ani jeden. Škoda prekročenia času vo štvrtom kole, kedy nebol dôvod premýšľať, takže skôr išlo o technické problémy. V záverečnom kole však strata veže hneď po úvode partie viedla ku zaslúženej prehre a celkovému zisku 1,5 bodu.

Ninka začala dvoma výhrami, aj keď už druhá kde-čo naznačila. Súper jednoducho len urobil viacero chýb a tak prišlo k otočeniu partie vo vežovej koncovke. V treťom kole však prišlo nezvládnuté otvorenie, vo štvrtom zbytočná prehra po nekorektnej obeti súpera a piate kolo nebolo čerešničkou, ale skôr višnou na torte. Každý má však právo na slabší turnaj a Ninka si ho jednoznačne vybrala teraz.

Riško v turnaji evidentne experimentoval s rôznymi otvoreniami a v konečnom dôsledku sa mu aj to stalo osudným. Jeho dve prehry totiž idú na vrub práve tejto skutočnosti a nemuselo ostať iba pri dvoch. Nič na tom nemení ani fakt, že obaja súperi boli aj tak papieroví favoriti. Experimenty je fajn skúšať v najmä partiách, kedy nejde o nič. Na druhej strane, možno mal pravdu, veď vlastne v turnaji ani o nič nešlo...

Ryan sa dostal do problémov už v úvodnej partii. Tú však zvládol, rovnako, ako šialený pokus z druhého kola. V treťom kole ho však už karma dobehla a prehral partiu, v ktorej mal toľko mečbalov, koľko niekedy nemá ani za celý jeden turnaj. Vo štvrtom kole zistil na vlastnej koži, aké náročné je brániť sa pri rôznofarebných strelcoch. Záverečná výhra bola partiou na jednu bránu, no s troma bodmi spokojný, rovnako ako Riško, isto nie je.

Rapid turnaj (61 hráčov): C.R.Mészáros 3b/5 15.miesto, R.Pisarčík 3b/5 17.miesto, N.Kubíková 2b/5 36.miesto, W.Vanko 1,5b/5 49.miesto

Výsledky na lichess

262 263

Ako člen družstva hunsakk.hu sa Ryan zúčastnil tretieho turnaja tejto súťaže, do ktorej sa opäť zapojilo 22 tímov. Zo sedemnástich partií uhral takmer nekompromisnú bilanciu 12-1-4 (keď jediná remíza skončila večným šachom) a 25-timi bodmi prispel ku druhej priečke svojho tímu. Škoda trochu, že záverečná prehra bola taká lacná, dvanásť výhier však všetko viac ako bohato kompenzovalo. V súťaži jednotlivcov obsadil medzi takmer 200 hráčmi vynikajúce štvrté miesto.

Rapid turnaj (22 družstiev): hunsakk.hu (o.i C.R.Mészáros 25b 4.miesto) 116b 2.miesto

Výsledky na lichess

260 261

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, naopak, mali sme desaťnásobné zastúpenie.

Ryan, Sear a Shabir odohrali dokopy 18 partií, takže na nejaký prienik do so stredu tabuľky to určite nebolo. Škoda najmä u Seara, ktorý vydoloval 13 bodov, čo na sedem partií rozhodne nebol zlý štart do turnaja.

Riško odohral 27 partií, v ktorých dosiahol výrazne pasívnu bilanciu 8-0-19. Za svojich 20 bodov vďačí najmä dvom víťazným hetrikom, inak by bol jeho bodový zisk určite nižší. Radi by sme videli, ako by dokázal vzdorovať svojim papierovo výrazne silnejším súperom, ak by partie bral tak vážne, že by pri nich aj stihol rozmýšľať.

Lucka stihla šestnásť partií, s celkovou bilanciou 9-2-5, keď však mala v prevažnej miere papierovo slabších súperov. Okrem jedeného cenného skalpu tak asi veľa radosti počas turnaja nemala. Priemerný výkon jej stačil na umiestnenie v prvej tridsiatke.

Samko odohral výborný turnaj, ktorý skončil s bilanciou 9-3-6, no okrem pár výnimiek mal naopak všetkých súperov papierovo silnejších. Po ôsmich kolách, so šiestimi výhrami na konte, sa dostal dokonca na priebežné siedme miesto. Séria troch prehier ho síce pribrzdila, no záver opäť zvládol veľmi dobre. Výkon na úrovni 2089 je určite viac ako veľmi slušný.

Simonka stihla 25 partií a dosiahla v nich bilanciu 10-2-13. Kým po prvých pätnástich partiách to vyzeralo na umiestnenie hlboko v poli porazených, zlepšeným záverom sa vytiahla na 20.miesto. To je však, vzhľadom na uhraný RP, takmer zázračným výsledkom.

Autor týchto riadkov je s bilanciou 12-3-3 a RP 2386 absolútne spokojný. Bol totiž druhým najvyšším RP v turnaji (2392, 2386, 2385). Čo mrzí, to sú tri zbytočné prehry v násilnej snahe vyhrať a taktiež fakt, že veľa partií išlo až do koncovky a v niektorých bolo nutné hrať až do matu, čo viedlo k príliš malému počtu partií.

Maťo odohral rovných dvadsať partií, s bilanciou 13-4-3. Okrem prehry v úvodnom kole a slabšej chvílke v strede turnaja si počínal spoľahlivo a zbieral bod za bodom. S výkonom 2378 určite nemôže byť nespokojný a konečné šieste miesto je asi ok. Medailisti mali predsa len o pár odohraných partií viac.

Rapid turnaj (81 hráčov): M.Šándor 42b 6.miesto, FM M.Roháček 34b 11.miesto, V.Bochnička 34b 12.miesto, S.Bochničková 29b 20.miesto, S.Havalda 27b 23.miesto, L.Strišková 26b 28.miesto, R.Pisarčík 20b 40.miesto, Se.Sahidi 13b 56.miesto, C.R.Mészáros 7b 70.miesto, Sh.Sahidi 3b 76.miesto

Výsledky na lichess

258 259

Päťkolová séria rapid turnajov pod taktovkou Reinteru pokračovala svojou treťou časťou a našu účasť zabezpečili Riško a Ryan. Obom sa stalo osudným tretie kolo, kedy podľahli neskorším víťazom. Kým Riško podložil zdarma pešiaka, Ryan prešiel “a tempo“ z vyhranej jazdcovej do prehranej pešiakovej koncovky. Vo zvyšných partiách síce zvíťazili, no v päťkolovom turnaji je jedna prehra vždy viac ako veľa. Do prvej desiatky sa teda zmestili, no na TOP3 to nestačilo. Bolo by skvelé, keby si relatívne často nemýlili rapid turnaj s bleskovým šachom, či bulletom a švajčiarsky systém so systémom Aréna.

Rapid turnaj (55 hráčov): C.R.Mészáros 4b/5 5.miesto, R.Pisarčík 4b/5 9.miesto

Výsledky na lichess

256 257

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme vďaka štvorici zúčastnených nechýbali.

Grétka a Simonka by na turnaj určite najradšej zabudli. Získali v ňom päť, resp. šesť, bodov a všetky s výrazne papierovo slabšími hráčmi. Obe tak určite čakali viac.

Emka po dvoch úvodných výhrach výrazne spomalila bodový prísun a v ďalších šiestich kolách svoje konto iba zdvojnásobila. Záver turnaja jej však vyšiel, keď získala z posledných piatich partií až štyri výhry a nakoniec sa vytiahla takmer do prvej desiatky. S bodmi tak mohla byť spokojná, ale priemerná sila súperov v turnaji hovorí za všetko.

Autora týchto riadkov po troch výhrach pribrzdil favorit, no ďalšie dve výhry znamenali prvú šachovnicu. Z neskorším suverénnym víťazom to bola dlho partia na jednu bránu, no slabý záver znamenal zbytočnú prehru. Z ďalších troch náročných partií vyťažil dve výhry a jednu remízu a následne otočil prakticky nemožné, keď sa mohol vzdať už deviatom ťahu. Záverečné dve partie sa niesli v znamení hrubých chýb, ktoré rozhodli a z dlhodobého boja o druhú priečku z toho bolo nakoniec 8.miesto. S výsledným RP spokojnosť, no zahodené šance pochopiteľne mrzia.

Bullet turnaj (71 hráčov): FM M.Roháček 8,5b/13 8.miesto, E.Walterová 8b/13 13.miesto, S.Bochničková 6b/13 38.miesto, G.Kapolková 5b/13 51.miesto

Výsledky na lichess

254 255

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Arena“ a na podujatí sme mali štvornásobné zastúpenie.

Samko odohral v rámci jedného turnaja dva. Prvých šesť kôl určite znieslo aj prísnejšie kritériá a vďaka nim sa držal v prvej polovici tabuľky. Zo záverečných piatich partií však získal body iba za výhru v poslednom kole. Tá však už iba jemne zaobalila predchádzajúce štyri prehry v rade, ktoré ho zosunuli výrazne nižšie. Číselne je všetko ok, po dobrom štarte ale asi čakal viac.

Grétka odohrala turnaj úplne inak. Ohraničila ho spredu aj zozadu minisériami zloženými z dvoch prehier. Medzi nimi uhrala solídnych 5/7. Za klobúk si isto nedá prehru z druhého kola, na druhej strane s výhrou v deviatom môže byť spokojná. Podľa čísel je to aj u nej ok, škoda dvoch záverečných partií, kedy jej jedna remíza dávala výsledný 50%-ný zisk.

Lucka je tretia v rade, ktorá neodohrala nejaký prekvapujúci turnaj, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle. Čo mala vyhrať, to vyhrala. Kde mala ťahať za kratší koniec, tam, s výnimkou jednej remízy, aj ťahala. Body zbierala pravidelne a skončila tak v strede tabuľky.

Emka odohrala veľmi kvalitný turnaj, keď zdolala viacerých silných súperov a z troch prehier, minimálne dve nemuseli byť. Remízová vežová koncovka v druhom kole a aj výrazne lepšia koncovka z deviatej partie však boli poznačené časovou tiesňou. Každopádne výsledných 7,5 bodu a štvrté miesto je výborným výsledkom a na výkon na úrovni 2279 netreba žiadny ďalší komentár.

Blitz turnaj (65 hráčov): E.Walterová 7,5b/11 4.miesto, L.Strišková 5,5b/11 31.miesto, G.Kapolková 5b/11 38.miesto, S.Havalda 4,5b/11 43.miesto

Výsledky na lichess

246 247

Ako člen družstva hunsakk.hu sa Ryan zúčastnil súťaže, do ktorej sa zapojilo 22 tímov. Z pätnástich partií uhral nekompromisnú bilanciu 10-0-5 a 20-timi bodmi prispel ku piatej priečke svojho tímu. Škoda, že jedna prehra bola bez potiahnutia čo i len jedného ťahu a dvoma ďalšími orámoval začatok a koniec svojho turnajového pôsobenia. Desať výhier však veľa kompenzovalo. V súťaži jednotlivcov obsadil medzi takmer 200 hráčmi slušné 27.miesto.

Rapid turnaj (22 družstiev): hunsakk.hu (o.i C.R.Mészáros 20b 27.miesto) 95b 5.miesto

Výsledky na lichess

252 253

Päťkolová séria rapid turnajov pod taktovkou Reinteru pokračovala svojou druhou časťou a našu účasť na nej zabezpečil Riško. V turnaji sa veľmi nenadrel, keď po rýchlej výhre vďaka súperovmu internetu, v druhom kole bezpečne vyhral už na šachovnici a v treťom si jeho favorizovaný súper hneď v otvorení naliezol do prehry. Možno to ho zviedlo k pocitu, že môže všetko. Vo štvrtom kole však nevyužil súperove chyby a ten využil niektoré z jeho mnohých a na svete bola zaslúžená prehra. V rýchlej hre pokračoval aj v poslednej partii a jednoťahové nastavenie dámy ho definitívne vyradilo z TOP10. To je však v poriadku, lebo aj keď je to len turnaj na internete, keď sa hrá rapid, nehrá sa bullet.

Rapid turnaj (50 hráčov): R.Pisarčík 3b/5 12.miesto

Výsledky na lichess

242 243

Medzinárodné podujatie pod taktovkou litovských organizátorov sa uskutočnilo koncom februára a pozostávalo z troch rôznych turnajov. Na piatkový bleskový turnaj v sobotu nadväzovali dva rapidy, pričom prvý bol pre ročníky 2011 a mladších a druhý bol open. Na tejto akcii nebola vylúčená ani naša účasť a nakoniec sa ho zúčastnili Ryan, Simonka a Vladko.

V bleskovom turnaji začal Vladko dvoma povinnými výhrami a následne remízou s papierovým favoritom. S ďalších piatich partií však vyhral iba dve a tri prehry ho stiahli bližšie ku stredu tabuľky. Škoda, že neodohral záverečné kolo, kedy sa v prípade výhry mohol dostať do TOP50.

Bleskový turnaj (195 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 84.miesto

Výsledky na lichess

V turnaji do 10 rokov Ryan po dvoch úvodných výhrach nevyužil hrubú chybu súpera v úvode partie, ktorá po ďalšom vyrovnanom priebehu skončila nerozhodným výsledkom. Po ďalšej výhre sa posunul opäť nahor a výborne mal rozohrané aj piate kolo, kedy mal svojho favorizovaného súpera niekoľkokrát na lopate, no nakoniec nevyužil ani vzniknuté remízové možnosti. Výhrami v záverečných dvoch partiách sa opäť vrátil na čelné priečky, ale skončil tesne za medailami, na štvrtom mieste. Keďže bronzový skončil jeho súper z piateho kola, zbytočná prehra bolela asi ešte viac. Každopádne nielen za umiestnenie, ale ani za celkový výkon sa rozhodne nemusí hanbiť.

Rapid turnaj do 10 rokov (88 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 4.miesto

Výsledky na lichess

V rapid turnaji Vladko po úvodných dvoch výhrach podľahol favoritovi, no vzápätí vyhral ďalšie dve partie. Ďalšie dve partie si asi na stenu nezavesí, ale záverom 1,5/2 sa vytiahol do štvrtej desiatky. S RP pod 2100 však rozhodne spokojný nebude.

Simonka v prvom kole na favorita nestačila, vzápätí však vyhrala dve partie v rade. Rovnaký scenár pokračoval aj vo zvyšných dvoch tretinách turnaja. Dôležitým bol najmä jej finiš. Najprv v ôsmom kole favorizovaný súper s kvalitou navyše zaváhal a stratil vežu a v záverečnom kole, po originálnom 1.g4?! súpera s ratingom 2200+, síce nereagovala správne, no nastaveného strelca vzala a partia nabrala rýchly a správny smer. V optimálnom čase tak vystúpala tabuľkou nahor a vzhľadom ku zablokovaniu štyroch súperov pred ňou skončila na fantastickom 27.mieste s výborným RP 2208.

Rapid turnaj (185 hráčov): S.Bochničková 6b/9 27.miesto, V.Bochnička 5,5b/9 34.miesto

Výsledky na lichess

244 245

Liptovská séria koncom januára pokračovala šiestym turnajom a na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovala trojica Ninka, Riško a Ryan.

Ryan po úvodnej výhre zakopol už v druhom kole, keď zvolil divnú výstavbu s g7-g6 a e7-e6 a v priebehu partie ponúkol súperovi výrazne viac darčekov, ako tomu bolo na opačnej strane. Následne vyhral tri partie po sebe, keď sa trochu potrápil hádam iba vo štvrtom kole. Skorá prehra sa však ukázala na pomocnom hodnotení a konečnom siedmom mieste.

Riškov priebeh turnaja bol takmer navlas podobný, keď taktiež jedinú prehru zaznamenal vo svojej druhej partii. V súboji proti neskoršiemu víťazovi však pomerne už od skorého úvodu ťahal za kratší koniec. Z víťazstiev sa potrápil jednoznačne najviac v záverečnom kole, kedy stratil dôležitého pešiaka, následne aj kvalitu a nebyť súperovho prehliadnutia, bola by to ešte zaujímavá partia na tri výsledky. Skončil tak tesne pred Ryanom, na konečnom šiestom mieste.

Ninka po dvoch úvodných povinných výhrach zvládla aj zavŕšenie víťazného hetriku, keď strategicky zostrelila jedného z okruhu papierových favoritov. Škoda štvrtého kola, kedy relatívne rýchlo čiernymi vyrovnala, no krátko na to odovzdala centrálneho pešiaka a partiu už nedokázala zachrániť. V záverečnom kole však vyhrala bez problémov, keď súper rýchlo prišiel o vežu a realizácia materiálnej výhody bola v pohode. Nakoniec delila tretiu priečku so súperom, ktorého vo vzájomnej partii zdolala.

Rapid turnaj (55 hráčov): N.Kubíková 4b/5 3.-4.miesto, R.Pisarčík 4b/5 6.miesto, C.R.Mészáros 4b/5 7.miesto

Výsledky na lichess

240 241

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď sme boli zastúpení šesticou hráčov.

Vladko odohral v turnaji iba šesť partií s bilanciou 3-1-2, takže je ťažké niečo komentovať. Snáď iba to, že určite pri daných súperoch počítal s väčším bodovým ziskom.

Miška začala turnaj fantasticky, keď vyhrala svoje úvodné tri partie a pribrzdil ju až neskorší strieborný medailista. Nakoniec mala v sedemnástich partiách bilanciu 8-0-9 a dosiahla na svoje možnosti asi priemerný výsledok.

Riško sa tesne zmestil do TOP20, keď mu k tomu pomohlo najmä 24 odohraných partií. Bilancia 10-0-14 hovorí o priamočiarosti jeho počínania. V porovnaní so svojim ratingom dosiahol nadštandardný výsledok, okorenený víťazstvom s autorom týchto riadkov, ktorý mal, vzhľadom na jeho dovtedajší priebeh turnaja, príliš krvavé oči.

Simonka stihla odohrať rovných dvadsať partií a v nich dosiahla mierne negatívnu bilanciu 9-1-10. V turnaji sa pohybovala dlho nenápadne a až zlepšeným záverom sa vytiahla tabuľkou nahor. Nakoniec z toho bolo, po štandardnom výkone, slušné 14.miesto.

Autor týchto riadkov bližší komentár ku svojmu vystúpeniu vynechá a uspokojí sa so suchým konštatovaním, že dosiahol v 18 partiách bilanciu 12-0-6 a s celkom slušným RP pohodlne obsadil 5.miesto. Vyjadruje spokojnosť a dodatočný obdiv nad tým, že už po tretine turnaj nezabalil. Viac viet by už zniesol iba kanál s vekovým obmedzením 18+.

Maťo si v rovnakom počet partií pripísal na svoje konto bilanciu 15-1-2, keď prehral iba pri úvodnom výkope a vo svojej dvanástej partii. V naháňačke za víťazstvom v turnaji to bolo do posledných minút oveľa dramatickejšie, ako nakoniec ukazuje tabuľka. S výkonom 2436 však určite vyhral zaslúžene.

Bullet turnaj (46 hráčov): M.Šándor 52b 1.miesto, FM M.Roháček 37b 5.miesto, S.Bochničková 25b 14.miesto, R.Pisarčík 22b 20.miesto, M.Smidová 18b 25.miesto, V.Bochnička 8b 38.miesto

Výsledky na lichess

238 239

OMD v spolupráci s BŠA organizovala sériu turnajov, ktorá skončila práve týmto piatym podujatím. Nechýbali sme ani na ňom, keď nás reprezentovala trojica Emka, Maťo a a Ninka.

Ninka si čiernymi v oboch partiách proti papierovým outsiderom pripísala bod zdarma a relatívne bezpečnú výhru. Naopak, vo dvoch partiách proti favoritom, bielymi nepokračovala krátko po otvorení správne a súperi trestali. Záverečné kolo sa dá vysvetliť iba problémom s internetom. V záverečnej pozícii nie je totiž najmenší dôvod ani na prekročenie času a už vôbec nie na vzdanie partie.

Emka, po bezproblémovej výhre v úvodnej partii, v druhom kole remizovala v koncovke rôznofarebných strelcov. Po následnej ďalšej bezpečnej výhre si vo štvrtom kole musela počkať na hrubú chybu dovtedy veľmi dobre hrajúceho súpera a otáčať tak partiu. V záverečnej partii urobil jej favorizovaný súper priveľa chýb, aby mu umožnila prežiť. Pri jeho spotrebe času sa však nič iné ani nedalo čakať. Napokon tak získala 4,5 bodu a obsadila výslednú štvrtú priečku.

Maťovi táto séria chutila už v predchádzajúcich turnajoch. V úvodných troch partiách ho reálne potrápil iba súper v druhom kole, kým zvyšné dve partie boli úplne pod kontrolou. Vo štvrtom kole potrestal súperov optimistický nástup 1.h4 a 2.h5 logickou centralizáciou a následnou principiálnou hrou. V rozhodujúcej piatej partii ukázal pevnejšie nervy, keď mu súper podložil vežu a zjednodušil mu tak cestu nielen za celým bodom, ale aj za víťazstvom v turnaji.

Rapid turnaj (76 hráčov): M.Rak 5b/5 1.miesto, E.Walterová 4,5b/5 4.miesto, N.Kubíková 2b/5 43.miesto

Výsledky na lichess

236 237

Ďalším turnajpm pokračovala aj žilinská séria pre dospelých aj mládež a nebolo vylúčené, že sa podujatia zúčastníme. Nakoniec bol počet hráčov v turnaji extrémne nízky a nás zastupoval iba Ryan.

Turnaj začal výhrou, no vzápätí bol rád aj za remízu, keď súperka iba opakovala ťahy, namiesto víťazného pokračovania. Po bezpečnej výhre v treťom kole, v následnej partii neuchopil opraty za správny koniec a prehra bola v podstate zaslúžená. Nasledovali však dve výhry v rade, ktoré mu dali do posledného kola šancu bojovať o prvé miesto. V záverečnej partii doplatil na základnú chybu v otvoreniach, keď zabudol vyvinúť figúrky a súperka ľahkú nahrávku na smeč dokázala využiť. Nakoniec tak obsadil tretie miesto.

Rapid turnaj (14 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 3.miesto

Výsledky na lichess

232 233

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, no nakoniec sme sa ho zúčastnili iba vo štvorci.

Grétka si úvod svojej bulletovej kariéry asi predstavovala inak, no po prvých šiestich kolách, ktoré zakončila bilanciou 1-1-4 a tragickou prehrou s outsiderom, sa v druhej polovici turnaja rozohrala. Z následných piatich kôl si na svoje konto pripísala štyri výhry a jednu remízu a dostala sa tak dočasne dokonca do prvej polovice tabuľky. Po dvoch záverečných prehrách klesla síce opäť do tej druhej, no premiéru môže považovať za zvládnutú.

Lucka začala dvoma prehrami, po ktorých však vyhrala štyri partie za sebou a zvýšila svoje šance na slušný výsledok. Z nasledujúcich piatich zápasov však až štyri razy prehrala a tak doháňať stratený terén. Výhrami v záverečných dvoch kolách sa dostala na poslednú chvíľu do prvej polovice, takže jej turnajový osud bol prakticky úplne opačný, ako tomu bolo u Grétky.

Emka po úvodných dvoch výhrach mala na dosah aj tretiu, ale namiesto výhry v dámskej koncovke pripustila favoritov večný šach. Po dvoch následných prehrách však predsa len víťazný hetrik prišiel a dočasne sa vďaka nemu ocitla v prvej desiatke. Zo záverečných piatich zápasov však získala iba dva body a zákonite prišiel pád tabuľkou, na konečné 14.miesto. Ku spokojnosti jej tak určite bod chýbal.

Autor týchto riadkov začal výhrou, keď súper po 1.e4!! nenašiel žiadnu odpoveď. Ďalšie dve výhry boli od začiatku partie prakticky pod kontrolou. Naopak, štvrté kolo rozhodlo zle rozohrané otvorenie a nevyužitá šanca potvrdila zaslúženú prehru. Séria štyroch výhier proti štyrom náročným súperom znamenala priebežné delenie prvej priečky, no divokú partiu deviateho kola nakoniec zvládol lepšie súper. Po pohodovej výhre prišiel najhorší výkon v turnaji a ani záverečné dve výhry čiernymi figúrami už vo vyrovnanom turnaji nestačili na viac ako tretiu priečku. Desať výhier síce nemal nik iný, no prehry so všetkými ostatnými hráčmi v TOP4 rozhodli.

Bullet turnaj (55 hráčov): FM M.Roháček 10b/13 3.miesto, E.Walterová 7,5b/13 14.miesto, L.Strišková 7b/13 21.miesto, G.Kapolková 6b/13 31.miesto

Výsledky na lichess

228 229

Vo februári sa uskutočnili Majstrovstvá Bratislavského kraja stredoškolských družstiev online. Nakoniec sa hralo systémom Aréna a tempom 7 minút + 3 sekundy za ťah. Naša účasť na podujatí bola, tak ako po minulé offline roky, viac ako pravdepodobná a aj sa stala skutočnosťou.

Či sa však tohto podujatia naši hráči zúčastnia o rok, to je vysoko otázne. Už teraz ho niektorí preventívne vynechali a tí čo ho hrali, tiež avizovali, že systémom Aréna už jednoducho nie. Súhlasíme s nimi a nabudúce im odporúčame niečo, z čoho budú mať šachovo väčší úžitok. Napríklad prečítať si šachovú knižku, vyriešiť pár diagramov, pozrieť nejaké to šachové video, či odohrať iný turnaj.

Peťko, hrajúci za družstvo ZŠ a MŠ a OG sv. Uršule, stihol odohrať osem partií, v ktorých si pripísal bilanciu 7-0-1, Prehral iba v derby s Natálkou, čo bola partia s obojstranným množstvom veľkých chýb, no napriek jedinej prehre skončil medzi jednotlivcami na 26.mieste a jeho družstvo obsadilo ôsmu priečku.

V družstve ZŠ Košická a OGJH stihol Maťko dvojnásobný počet partií, t.j. šestnásť, no po kvalitnom úvode 4/7 prehral so štyrmi papierovými favoritmi za sebou. Následných päť prehier však už bolo proti hráčom, kde by sa to stávať nemalo. Samko stihol trinásť partií, z ktorých vyhral úplne všetky. Stihol by aj štrnástu, ale súper sa nie a nie vzdať (schválne naťahovanie partie za limit turnaja) a tak zaostal za víťazom dva body. Paradoxne sa spolu ani nestretli. Celkovo ide o typickú ukážku systému Aréna. Družstvo napokon skončilo na siedmom mieste.

Riško bol podľa očakávania lídrom družstva ZŠ a MŠ a OG Hubeného, keď získal celkovo 20 bodov a medzi jednotlivcami bol ôsmy. Zo štrnástich partií vyhral desať a zo štyroch prehier boli dve so Samkom (a mohli to byť dve výhry, viď oba diagramy). S výkonom môže byť spokojný, s celkovým výsledkom menej, keď na bronz ich škole chýbal jeden jediný bod a nakoniec skončili na piatom mieste.

Natálka, hrajúca premiérovo za družstvo OG Grösslingova, odohrala desať partií s bilanciou 6-1-3, čo jej v individuálnom hodnotení stačilo na umiestnenie vo štvrtej desiatke. Družstvo skončilo štvrté, s jednobodovou stratou za medailovým stupienkom. Jej záverečná remíza je ďalšou typickou ukážkou systému Aréna.

V družstve ŠpMNDaG Teplická začal Miška turnaj dvoma prehrami, no sériou troch výhier si bilanciu výrazne vylepšila. Po ďalších troch prehrách uhrala v závere ešte jednu výhru a remízu a získala 9 bodov. Willko stihol odohrať iba sedem partií, s peknou bilanciou 5-0-2 a aj výkonom. Sophinka stihla 17 partií s bilanciou 6-2-9. Niektoré jej prehry však boli buď neuveriteľne predčasné, alebo skôr spôsobené problémom s pripojením. Theo stihol šialených 20 partií, s bilanciou 7-3-10 a obsadil nečakané 22.miesto. Jeho taktika ponuky rýchlej remízy mu priniesla tri rýchle body navyše. Tiež však ukazuje nezmyselnosť systému Aréna. Paradoxne, práve o jediný bod sa nakoniec družstvo mohlo tešiť z bronzového stupienku.

MBK družstiev ZŠ (31 družstiev): ŠpMNDaG Teplická (o.i. T.Valent 16b, S.Valentová 12b, W.Vanko 10b, M.Šúňová 9b) 73b 3.miesto, OG Grösslingova (o.i. N.Havaldová 13b) 72b 4.miesto, ZŠ a MŠ a OG Hubeného (o.i. R.Pisarčík 20b) 72b 5.miesto, ZŠ Košická a OGJH (o.i. S.Havalda 26b, M.Šúň 8b) 65b 7.miesto, ZŠ a MŠ a OG sv. Uršule (o.i. P.S.Zverka 14b) 59b 8.miesto

Výsledky na lichess

234 235

Piatym kolom pokračovala séria pod organizačnou taktovkou ŽŠA Mladosť Žilina a nás napokon reprezentoval iba Ryan. Po úvodných dvoch výhrach, skončila jeho tretia partia remízou v koncovke rôznofarebných strelcov. Vo štvrtom kole mohol rozhodnúť o víťazstve už v miniatúrke, no nakoniec sa, v partii obojstranných chýb, z bodu tešila súperka. Po ďalších dvoch výhrach sa dostal opäť do boja o medailové stupne, no prehra v záverečnej partii ho zosunula na ôsme miesto. Výsledok sa dá hodnotiť ako jeho priemer, keďže mohol skončiť aj lepšie, no rozhodne sa nedá povedať, že by v turnaji vyhorel. Na lepší výsledok potreboval využiť ponúknuté šance.

Rapid turnaj (40 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 8.miesto

Výsledky na lichess

226 227

Historicky prvé podujatie odohrané týmto spôsobom sa odohralo aj v Bratislave. Do poslednej chvíle síce nebolo vôbec jasné, či sa turnaja zúčastní aj slovenský zástupca, nakoniec to však na poslednú chvíľu vyšlo. V reprezentatívnych priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave sa tak na dva dni uchýlili aj šachisti. V turnaji štyroch európskych miest (Barcelona, Bratislava, Malmö a Oslo) sa stretli súperi tzv. “hybridným” spôsobom, tzn. členovia družstva hrali spolu v jednej miestnosti, avšak ťahy súperov sa prenášali online a využil sa herný server lichess.org a elektronické šachovnice. Všetko samozrejme prebiehalo za prísneho dohľadu rozhodcov a kamier. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa zapojili do organizácie tohto špecifického podujatia, jeho jedinečnosť už nikto nevezme.

V prvom zápase, v sobotu doobeda, sa našim podarilo zvíťaziť nečakane vysoko 3,5:0,5 nad drusžtvom Osla, keď Samir vybojoval čiernymi remízu. V ten istý deň naši narazili ešte na neskorších víťazov z Barcelony a zaznamenali tesnú prehru 1,5:2,5, keď žiaľ Samir svojmu súperovi bielymi figúrami podľahol. V treťom zápase, ktorý sa hral už v nedeľu, sa rozišli s družstvom Malmö nerozhodne 2:2 a zmierlivý výsledok zaznamenal na šachovnici aj Samir. Výsledné druhé miesto mladého slovenského výberu je určite nad očakávanie, keď ratingovo malo byť úplne niekde inde. Samirov výsledok 0-2-1 proti silným súperom určite nie je katastrofou, ale sme presvedčení, že mal určite ambície získať aspoň pol bodu navyše.

Turnaj družstiev (4 družstvá): Bratislava (o.i. IM S.Sahidi 1b/3) 2.miesto

Výsledky na chess-results

248 249

250 251

Nezisková organizácia Prvá šachová zorganizovala pri príležitosti svojho piateho výročia založenia bleskový turnaj. Nebola na ňom vylúčená ani naša účasť, nakoľko sme však mali kolíziu s online sústredením, nedalo sa čakať veľké zastúpenie. Nakonic nás dokonca reprezentoval iba Riško. V partiách čiernymi sa mu podarilo zdolať nielen troch papierovo slabších súperov, ale aj jedného favorita. Zaznamenal tak čiernymi 100% možných bodov. Bohužiaľ bielymi proti piatim favoritom nezabodoval, aj keď mal minimálne dve veľmi nádejné šance a to v piatom a najmä deviatom kole. Výsledné miesto na konci štvrtej desiatky však určite nie je zlé a výhra v tombole ho taktiež isto potešila.

Bleskový turnaj (58 hráčov): R.Pisarčík 4b/9 40.miesto

Výsledky na lichess

224 225

Vo februári sa uskutočnili Majstrovstvá Bratislavského kraja stredoškolských družstiev online. Nakoniec sa hralo systémom Aréna a tempom 7 minút + 3 sekundy za ťah. Naša účasť na podujatí bola, tak ako po minulé offline roky, viac ako pravdepodobná a aj sa stala skutočnosťou.

Či sa však tohto podujatia naši hráči zúčastnia o rok, to je vysoko otázne. Už teraz ho niektorí preventívne vynechali a tí čo ho hrali, tiež avizovali, že systémom Aréna už jednoducho nie. Súhlasíme s nimi a nabudúce im odporúčame niečo, z čoho budú mať šachovo väčší úžitok. Napríklad prečítať si šachovú knižku, vyriešiť pár diagramov, pozrieť nejaké to šachové video, či odohrať iný turnaj.

Maťo stihol odohrať osem partií a ako očakávaný líder družstva sa ním aj stal. Vyhral sedem partií a jednu remizoval a celkovo bol tretím najúspešnejším jednotlivcom súťaže. Emka stihla dokonca iba šesť partií a bilanciou 5-0-1 určite nesklamala. Miška sa, rovnako ako Emka, dostala iba ku šiestim partiám a okrem prehry s Emkou už stratila body iba jednou ďalšou prehrou. Bilancia 4-0-2 je fajn, ale šesť partií je jednoducho málo.

MBK SŠ (14 družstiev): GJH Novohradská 3 (M.Šándor 15b, E.Walterová 10b) 2.miesto, GLN Tomášikova 2 (M.Smidová 8b) 3.miesto

Výsledky na lichess

230 231

OMD v spolupráci s BŠA organizuje sériu turnajov, ktorá odštartovala koncom januára a bude trvať do konca februára. Je vysoko pravdepodobné, že na jej jednotlivých podujatiach nebudeme chýbať. Na štvrtom podujatí sme mali opäť dvojicu Maťo a Ninka.

Ninka po povinnej výhre v úvodnom kole, v druhej partii s favoritom dokonale vyrovnala hru a dlho držala v hre výsledkový trojtip. Súperovmu útoku však venovala až príliš veľký rešpekt. Po výhre v treťom kole sa dostala proti ďalšiemu favoritovi už z otvorenia do náročnej pozície, ktorú neustála. V záverečnom kole hrala celý čas na jednu bránu a ešte pár ťahov pred koncom mala na dosah výhru znamenajúcu prvú polovicu. Po prehre klesla do tej druhej, čo je vzhľadom na partie naozaj škoda.

Maťo, ako obhajca minulotýždňového víťazstva, začal dvoma výhrami, no v tretej partii bielymi dovolil súperovi večný šach. Ak by však čierny pokračoval, mal veľmi slušné šnce dokonca vyhrať. Po výhre vo štvrtom kole išiel do záverečnej partie zabojovať o TOP3. V partii plnej obojstranných hrubých chýb nakoniec so svojim favorizovaným súperom remizoval. Obaja mali toľko možností, že remíza je asi v poriadku. Nakoniec mu stačila na umiestnenie na stupni víťazov. Paradoxne, až za dvojicou stopercentných hráčov.

Rapid turnaj (85 hráčov): M.Rak 4b/5 3.miesto, N.Kubíková 2b/5 51.miesto

Výsledky na lichess

222 223

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovala sedmička hráčov.

Ryan stihol odohrať iba tri partie, pričom v prvých dvoch súperom podľahol a tretiu partiu vyhral. Z tak malého počtu partií je ťažko možné niečo okomentovať.

Simonka z dvanástich partií vyhrala iba štyri a až osemkrát svojim súperom podľahla. Nakoľko žiadneho favorita neprekvapila a trom papierovým outsiedrom podľahla, spokojná so svojim výkonom určite nebola ani najmenej.

Vladko z desiatich partií vyhral štyri, no všetky s hráčmi s ratingom menším ako 2000, čo až takým prekvapením nebolo. S hráčmi z kategórie 2000+ však nedokázal zo šiestich partií uhrať ani jedinú remízu a tak tiež patrí medzi tých, ktorí už snáď na stredu zabudli.

Lucka odohrala 21 partií a dosiahla v nich bilanciu 9-2-10. Po dvoch úvodných výhrach mala na dosah víťazný hetrik, keď autora týchto riadkov omilostila. Striedala silné okamihy so slabšími a série výhier sa striedali so sériami prehier. Do pätnástej partie mohla ešte v turnaji skončiť akokoľvek. Záverečných šesť partií ju však nasledovalo smerom nadol a to mala všetkých šiestich súperov papierovo prijateľných. Miesto v závere tretej desiatky asi nie je tým, čo by naplnilo jej ambície spred začiatku turnaja.

Riško odohral výborný turnaj, keď mal zo 17 partií bilanciu 9-2-7. Za body vďačí najmä dvom výborným sériám, ktoré začali v druhom, resp. v deviatom, kole. Najcennejšie skalpy získal v druhom kole, kedy zdolal hráča 2300+ a v trinástom, kedy zdolal 2200-vku. V danej konkurencii môže byť s umiestnením v druhej desiatke viac ako spokojný. A to ešte prehral svoje dve posledné turnajové partie...

Tesne pred ním skončil Maťo, ktorý z dvanástich partií vyhral rovných desať (vo všetkých potvrdil papierové predpoklady) a prehral iba s neskorším víťazom a bronzovým medailistom. Menší počet partií ho tak do prvej desiatky pretlačiť nedokázal.

Autor týchto riadkov začal dvoma veľmi rýchlymi výhrami, no narazil už v treťom kole a vo štvrtom nemal ďaleko od ďalšej prehry. Po šťastnej výhre prišli aj ďalšie tri, tentoraz oveľa jednoduchšie. Prišla však séria piatich zápasov, v ktorej sa iba raz tešil z výhry a k nej pridal tri remízy. Nasledovala séria štyroch výhier v rade, ktorá začala partiou s podložením dámy a veľkým obratom chodu dejín. Rozlet však pribrdzila prehra, ktorú už jedna výhra nedokázala kompenzovať a výhra v ďalšej partii sa už nerátala do turnaja. Bilancia 12-3-3 vyzerá ok, výkon 2264 určite kritériá znesie tiež, ale prípadné prezeranie partií je naozaj iba na vlastnú zodpovednosť.

Bullet turnaj (57 hráčov): FM M.Roháček 35b 6.miesto, M.Šándor 28b 16.miesto, R.Pisarčík 28b 17.miesto, L.Strišková 21b 28.miesto, V.Bochnička 10b 46.miesto, S.Bochničková 8b 49.miesto, C.R.Mészáros 2b 55.miesto

Výsledky na lichess

218 219

220 221

Ako člen družstva hunsakk.hu sa Ryan zúčastnil súťaže, do ktorej sa zapojilo 21 tímov. Z dvanástich partií uhral bilanciu 9-1-2 a 19-timi bodmi prispel ku striebornej priečke svojho tímu. Po slabšom začiatku zaznamenal sériu ôsmich výhier v rade a nebyť času, možno by pridal aj deviatu, no dohodol sa so súperom na remíze. V súťaži jednotlivcov obsadil medzi takmer 200 hráčmi veľmi pekné 14.miesto.

Bleskový turnaj (21 družstiev): hunsakk.hu (o.i C.R.Mészáros 19b 14.miesto) 109b 2.miesto

Výsledky na lichess

216 217

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovali Grétka, Simonka a Vladko.

Grétka začala turnaj senzačnou remízou, keď si favorit v koncovke ťažkých figúr nedal pozor na večný šach. Odvtedy v turnaji vždy prehrala v párnom kole a zvíťazila v nepárnom. Priemer súperov mala tesne cez 2000 a tak sa bilancia 3-1-4 určite nedá považovať za neúspech. Veľká škoda najmä záverečnej koncovky, v ktorej mala všetky predpoklady na výhru, no nakoniec sa po jej taktickom prehliadnutí tešil súper.

Simonka počas celého turnaja potvrdzovala papierové predpoklady, keď zdolala troch papierovo slabších súperov, s dvoma plus mínus porovnateľnými uhrala bilanciu 1:1 a troch papierových favoritov neprekvapila. Zo štyroch vybojovaných bodov mala dvakrát veľkú dávku šťastia a to v partii druhého kola, kedy nastavila dámu a v partii piateho kola, kedy súper spáchal v otvorení rituálnu samovraždu. Napokon z toho bolo solídne 37.miesto, vzhľadom na priebeh partií to však asi bolo maximum.

Vladko začal turnaj sériou sériou štyroch výhier v rade, čím zároveň absolvoval jeho prvú polovicu a ocitol sa tak priebežne na jeho čele. V piatom kole sa však dostal do náročnej pozície, v ktorej súper dominoval troma aktívnymi figúrami proti jeho trom pasívnym a nakoniec sa dostal ku celému bodu. V nasledujúcej partii uhral relatívne bezpečnú remízu, škoda však partie siedmeho kola, kedy už z otvorenia získal slušnú výhodu a mal možnosť zahrať s rozhodujúcim efektom postup d4-d5. Postupne však v partii súperovi podľahol. Záverečná partia bola trpezlivým vylepšovaním pozície a manévrovaním v súperovej časovej tiesni. Veľmi porovnateľná s piatym kolom, našťastie v opačnom garde. Po výhre sa dostal, s výkonom 2336, tesne na záver prvej desiatky.

Rapid turnaj (84 hráčov): V.Bochnička 5,5b/8 10.miesto, S.Bochničková 4b/8 37.miesto, G.Kapolková 3,5b/8 49.miesto

Výsledky na lichess

212 213

Obľúbené podujatie sa bude tento rok konalo netradične formou online a bolo zamerané na online tréningy, na ktoré sme boli všetci nútení prejsť. My sme na ňom nechýbali a na programe sme sa podieľali jednou z celkovo deviatich prednášok. Nájdete ich v článku web BŠA - Česko-slovenský symbolicky rekord.

Metodika online tréningu je v plienkach a tak sme sa spoločnými silami snažili nájsť problémy a ich možné riešenia, ktoré forma online ponúka. Vo viacerých prednáškach nás zaujalo viacero veci, ktoré určite postupne implementujeme aj do nášho tréningového procesu. Ak sa dá niečo ľutovať, tak len fakt, že seminár trval tak krátko, keďže o tejto aktuálnej téme by sa dalo diskutovať ešte dlho.

Celkový počet zúčastnených bol nakoniec krásnych a aj symbolických 64 účastníkov (takmer všetci prihlásení zo zoznamu), čo musí byť pre organizátorov pohladením na duši a spravodlivou odmenou za dobre vykonanú prácu.

Zoznam prihlásených (67 účastníkov): FM M.Roháček

Zoznam prihlásených na chess-results

206 207

OMD v spolupráci s BŠA organizuje sériu turnajov, ktorá odštartovala koncom januára a bude trvať do konca februára. Je vysoko pravdepodobné, že na jej jednotlivých podujatiach nebudeme chýbať. Tretí turnaj nebol výnimkou, keď nás zastupovala dvojica Maťo a Ninka. A obaja prekonali nielen svoje, ale aj naše, očakávania.

Ninka sa v prvej partii nevyhla nepresnostiam, no z pozície papierovej favoritky zvíťazila spoľahlivo. V druhom kole mala v klubovom derby na lopate aj Maťa. Ešte pri prechode do koncovky ťahala za výrazne dlhšiu stranu povrazu a po 33.b4 by pri kvalite navyše získavala ďalšiu figúru. Partia sa však otočila, Maťa nakopla, no našťastie Ninku nepoložila. Síce hneď v úvode tretieho kola stratila figúru, no veľmi rýchlo ju aktívnou hrou získala naspäť. Vo štvrtom kole zdolala, relatívne rýchlo, svojho vysoko favorizovaného súpera, keď ten nedopočítal variant ani zďaleka do konca. V záverečnej partii čiernymi už od úvodu pritlačila na svojho súpera a vybudovala si aktívnou hrou výbornú pozíciu. Tú síce vypustila do remízovej koncovky rôznofarebných strelcov, v nej jej však súper naivným pokusom o aktivitu výhru predsa len dal. Za celkový priebeh partie však plne zaslúženú. Ziskom štyroch bodov a výkonom 2062 obsadila celkové 11.miesto, keď bodovo dokonca delila štvrté. V prípade online turnajov tak potvrdila rastúcu formu a toto bol zatiaľ je top výkon. Sme presvedčení, že len zatiaľ...

Maťo od úvodného kola vyhrával partiu za partiou a odmenou mu boli štyri výhry v rade. Priebeh prvých troch sa podobal ako vajce vajcu. Otvorenie vždy rozohrali lepšie jeho súperi a získali v ňom menšiu, či väčšiu prevahu, no postupne sa začala vždy karta obracať, až ju Maťo definitívne preklopil na svoju stranu. Vo štvrtom kole naopak získal výhodu relatívne rýchlo a partiu bezpečne dotiahol do víťazného konca. V záverečnej partii prijal od favorizovaného súpera rýchlu ponuky remízy a čakal, ako sa vyvinú ostatné partie. Lotéria výsledkov posledného kola mu nakoniec priala a nakoniec o 0,75 bodu pomocného hodnotenia ho zaradila na prvé miesto celkového poradia, s výkonom 2306. V podstate bol počas celého turnaja jednoznačne najviac ohrozený práve v klubovom derby, v už spomínanej partii proti Ninke, a práve aj jej celkový výsledok mu pomohol predstihnúť svojich konkurentov na stupni víťazov. Ak nás pamäť neklame, ide o jeho prvé víťazstvo v online turnaji a vzhľadom na hráčsku konkurenciu je to rozhodne výborný výsledok.

Rapid turnaj (79 hráčov): M.Rak 4,5b/5 1.miesto, N.Kubíková 4b/5 11.miesto

Výsledky na lichess

208 209

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovala trojica Riško, Ryan a Vladko.

Riško odohral 25 partií, s bilanciou 7-2-15, čo bol tretí najvyšší počet v turnaji. Víťazstvo v ôsmom kole, či remízu zo svojej predposlednej turnajovej partie, môže považovať za úspech. Na druhej strane strácal body aj proti súperom, ktorých inak dokáže pravidelne zdolávať. Umiestnenie vo štvrtej desiatke je zodpovedajúce výkonu 1602, čo je určite jeden z jeho slabších turnajov.

Ryan mal v úvodných deviatich partiách málo dôvodov na radosť, keď si v nich pripísal iba dve výhry a sedemkrát odišiel zdolaný. V nasledujúcich štyroch kolách sa však, vďaka víťaznej sérii, posunul výrazne nahor. V rozlete bol pribrzdený dvoma prehrami proti papierovým favoritom, no v záverečných piatich kolách získal ku dvom výhram ešte dve remízy a vďaka nim obsadil miesto hneď na čele tretej desiatky. S bilanciou 8-2-10 a výkonom 1887 nemusí byť úplne nespokojný.

Vladkov štart do turnaja bol nočnou morou, keď nečakane prehral až tri úvodné partie a prehra v klubovom derby s Ryanom mu v piatom kole tiež dôvod na radosť nedala. Prišla však séria štyroch výhier a po nej, po krátkej pauze, ďalšia rovnako dlhá víťazná séria. Škoda záveru turnaja, kedy zo šiestich partií vyhral, pri jednej remíze, iba dve. Nasledoval tak jeho opustenie medailových stupienkov a zosun tabuľkou na šieste miesto. Výkon 2174 nie je zlý, vzhľadom na priebeh turnaja s ním však asi Vladko úplne spokojný nebol.

Bleskový turnaj (56 hráčov): V.Bochnička 38b 6.miesto, C.R.Mészáros 25b 21.miesto, R.Pisarčík 18b 36.miesto

Výsledky na lichess

210 211

V nedeľu dopoludnia prebehol už tretí priateľský zápas medzi MŠAI Interchess a Školou Anatolija Karpova Moskva. Od nás sa ho zúčastnili Ryan, Simonka a Vladko. Tesne prehre síce nakoniec nezabránili, ale určite si zahrali proti kvalitným súperom.

Simonke zápas vôbec nevyšiel, keď z jedenástich partií vyhrala len dve. Viaceré šance nevyužila a ruskí súperi chyby nekompromisne trestali.

Ryan zahral výborný turnaj, keď v ôsmych partiách zaznamenal 4 výhry a 2 remízy a zazanmenal RP 2105. Dokonca sa dostal medzi desiatku hráčov, ktorých výsledok sa započítaval do výsledku družstva.

Vladko z deviatich partií dokázal vyhrať sedem, keď obe prehry mal s hráčom s ratingom takmer 2600. Sám zaznamenal výkon 2430 a medzi jednotlivcami skončil na veľmi peknom šiestom mieste.

Viac sa o zápase dočítate na: Web MŠA Interchess

Zápas družstiev: Interchess (o.i. V.Bochnička 18b, C.R.Mészáros 12b, S.Bochničková 4b) – Karpov school 198:209

Výsledky na lichess

214 215

Tretím kolom pokračovala mesiac trvajúca séria pod organizačnou taktovkou ŽŠA Mladosť Žilina. Počas nej sa uskutoční päť turnajov v rapid šachu a nie je v nich vylúčená ani naša účasť. Tentoraz sa ku Ryanovi pridali aj Sophinka s Theom.

Theo v úvodných dvoch partiách síce prehral, ale v prvej odolával až do obete jazdca na g4 a v druhej dokonca rýchlo získal súperovho jazdca, no vzápätí v návale radosti okamžite stratil dámu. Podobné straty sa mu stali aj pri jeho ďalších prehrách, no medzitým sa mu v treťom a šiestom kole sa mu podarilo zvíťaziť, aj keď papierovo boli všetci siedmi súperi silnejší.

Sophinka po zbytočnej strate figúry v úvodnom kole, v tom druhom odštartovala sériu prehier bielymi figúrami.  Veľká škoda, pretože v každej jednej partii získala veľkú, až obrovskú, výhodu, no ani jednu nedotiahla do konca. Paradoxne tak bodovala iba v partiách, kde nič nepredviedla. Najprv zobrala súperovi v treťom ťahu dámu, následne rovnako v treťom prijala súperovu ponuku remízy a v záverečnom kole po jej 1.e4 súper “nenašiel odpoveď“ a tak zabodovala aj bielymi. Škoda tak troch nevyužitých šancí, evidentne treba vyššiu hernú prax.

Ryan, po povinnej jazde v úvode, zaváhal už v druhej partii. V nej mu ostal zlý strelec a navyše mal súper aj rýchlejší útok pri opačných rošádach. Od tretieho kola však začal doháňať stratený terén, keď dokázal vyhrať všetkých päť zvyšných partií (najviac sa natrápil v piatom kole, prípadne v šiestom) a nakoniec sa vytiahol až na konečné druhé miesto, keď za víťazkou zaostal o pomocné hodnotenie.

Rapid turnaj (46 hráčov): C.R.Mészáros 6b/7 2.miesto, S.Valentová 2,5b/7 34.miesto, T.Valent 2b/7 38.miesto

Výsledky na lichess

204 205

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovalo šesť hráčov.

Simonka po úvodnej výhre dobre rozohrala aj druhé kolo, no nakoniec rýchlo stratila niť a favoritovi podľahla. Po následnej prehre síce vzápätí dosiahla povinné víťazstvo, no to bolo z jej strany všetko. Najprv nevyužila svoju šancu v piatom kole a v šiestom viedlo zle rozohrané otvorenie k relatívne bezpečnej prehre. Touto partiou zároveň svoje pôsobenie v turnaji ukončila.

Lucka odohrala 15 partií s bilanciou 8-3-4 a dosiahla priemerný výsledok. Úvodných päť zápasov absolvovala bez jedinej prehry, ale dve remízy asi stratiť neplánovala. Následnú prehru rýchlo vykompenzovala dvoma výhrami, až sa dostala ku klubovému derby s Vladkom. V ňom síce neuspela, no vzápätí zdolala výrazného papierového favorita. Následne striedala prehry a výhry a v závere pridala ešte rýchlu remízu a obsadila tak 28.miesto.

Riško stihol odohrať v turnaji neuveriteľných 25 partií, čo bolo druhé najvyššie číslo zo všetkých účastníkov. Na systém arény je to ideálne, len sa potom stráca kvalita a do popredia ide kvantita. Z úvodných deviatich zápasov získal skvelých 6,5 bodu, keď mu v derby nechtiac pomohol aj Maťo preklikom a okamžitou stratou dámy. Následne už do konca turnaja bodoval sporadickejšie, keď ale s hráčmi do ratingu 2000 dokázal bodovať prakticky pravidelne. Nakoniec obsadil skvelé trináste miesto, keď sa dokonca dlho držal aj v úvodnej desiatke.

Maťo uhral v 18 zápasoch bilanciu 10-5-3, výkonom tesne nad 2200. V úvodných piatich kolách neprehral ani raz, no slabšiu chvíľu si vybral v ďalších troch partiách, keď prehral až dva razy. Veľmi dlhou sériou bez prehry (od deviateho po šestnáste kolo) sa dostal v tabuľke opäť na čelné priečky, no prehra v predposlednej partii mu šance na TOP5 zrušila. Záverečná výhra tak nakoniec znamenala ôsmu priečku.

Maťo uhral v štrnástich partiách bilanciu 9-3-2 a s výkonom 2160 odohral fantastický turnaj. Po úvodnej remíze v derby s Luckou vyhral nasledujúcich šesť partií. Súperov síce zväčša nemal silných, ale šesť výhier v rade sa, najmä pri systéme arény, naozaj počíta. Následne ho síce pribrzdila dvojica papierových favoritov, keď s nimi dokopy uhral iba jednu remízu, no nasledovala séria troch výhier v rade, pričom najmä dve záverečné výhry z nej boli určite cenné. Škoda záveru, kedy najprv remizoval s Riškom a následne prehral s neskorším bronzovým medailistom, každopádne dosiahnuté siedme miesto je určite veľmi pekným úspechom.

Vladko odohral vydarený turnaj, keď stihol 18 partií a uhral v nich bilanciu 13-2-3. V úvodných šiestich partiách síce bodoval iba proti papierovo slabších a dve partie prehral, no následne sa neskutočne rozohral. Po rozbehovej remíze prišla séria siedmich výhier v rade, ktorá ho vytiahla až na samotné čelo turnaja. Po remíze s Maťom dokázal vyhrať aj ďalšie dve partie a v záverečnom priamom súboji o prvé miesto mu tak bielymi stačila aj remíza. Všetko sa vyvíjalo v jeho prospech, keď dosiahol veľkú výhodu, nakoniec sa však partia rýchlo otočila a z víťazstva nielen v nej, ale aj v celom turnaji, sa tak nakoniec tešil súper. Každopádne je ale druhé miesto pekným výsledkom.

Rapid turnaj (71 hráčov): V.Bochnička 49b 2.miesto, M.Rak 35b 7.miesto, M.Šándor 34b 8.miesto,  R.Pisarčík 27b 13.miesto, L.Strišková 21b 28.miesto, S.Bochničková 5b 61.miesto

Výsledky na lichess

200 201

202 203

OMD v spolupráci s BŠA organizuje sériu turnajov, ktorá odštartovala koncom januára a bude trvať do konca februára. Je vysoko pravdepodobné, že na jej jednotlivých podujatiach nebudeme chýbať a ani to druhé sme nevynechali.

Ninka vyhrala všetky svoje partie bielymi, keď potvrdila papierové predpoklady. Vo dvoch partiách proti papierovo silnejším súperom nebodovala, no pri jednom mala veľmi sľubný útok a pri druhom niekoľko stopercentných mečbalov. Tri body sú tak šedý priemer, no nás každopádne teší, že hrá oveľa agresívnejšie a nebezpečnejšie, ako tomu bolo v minulosti.

Maťo si za úvodné kolo asi navaril hubovej polievky sám a tak mu jej nebudeme do taniera pridávať. Dupľu si vypýtal v treťom kole, kedy prehral skôr, ako sa vlastne partia začala. Tri partie z pozície favorita síce dokázal vyhrať a tak sa dokonca zmestil do TOP20, avšak spokojný s výsledkom, a ani s výkonom, určite nebol.

Rapid turnaj (78 hráčov): M.Rak 3,5b/5 17.miesto, N.Kubíková 3b/5 29.miesto

Výsledky na lichess

198 199

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Blitz“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď sme sa ho zúčastnili šiesti.

Maťo odohral svoj najmenej vydarený turnaj tejto série a to už môžeme bezpečne predikovať aj všetky jeho nasledujúce výsledky. Proti šiestim papierovo slabším súperom zaznamenal iba 2,5 bodu a rozhodol sa v turnaji ďalej nepokračovať.

Miška si v turnaji tiež isto neviedla podľa svojich predstáv a aj keď bullet je jej najmenej obľúbeným tempom, určite čakala viac. V úvodných desiatich kolách však vyhrala iba dve partie a pridala k nim dve remízy. V záverečnom kole to dala “na Maťa“.

Simonka v úvodnom kole vypustila proti favoritovi ľahkú pešiakovú koncovku a partiu nakoniec remizovala. To zanechalo stopy a v nasledujúcich štyroch kôl vydolovala iba jediný bod, za výhru v treťom kole. Od šiesteho po deviat kolo však vyhrala štyri partie v rade a mala tak našliapnuté na výborný výsledok. Po záverečných dvoch prehrách s toho bol nakoniec stred tabuľky a štandardný výkon.

Lucka v úvodných troch kolách na favoritoch vybojovala 2,5 bodu. Na jednej strane jej v úvodnej partii vysoko pravdepodobne pomohol súperov slabý internet, na strane druhej v treťom kole zahodila takmer nemožné. Nasledovali však tri prehry proti hráčom 2200+, škoda však prehry v piatom kole, kedy súpera tlačila celú partiu a prehrala v lepšej koncovke prekročením času. V záverečných piatich partiách získala ešte tri body a s výsledným RP 2098 môže byť určite spokojná.

Vladko z úvodných piatich partií vyhral štyri, keď bod stratil iba v klubovom derby s Luckou, kedy mu v mierne horšej pozícii vypršal čas. Po prehre s neskorším strieborným medailistom vyhral dve partie v rade a následne v obojstranne divnej partii remizoval s autorom týchto riadkov. Ešte väčšia škoda nasledujúcej partie, kedy bielymi relatívne rýchlo prehral a v poslednom kole sa mu taktiež nepodarilo zvíťaziť. Musel sa tak uspokojiť s miestom na chvoste prvej desiatky.

Autor týchto riadkov začal výhrou bez boja a následné dve partie síce vyhral tiež, zďaleka však neboli bezchybné. Zbytočnú prehru inkasoval vo štvrtom kole, keď po slabom otvorení súpera získal výraznú výhodu, no partiu pokazil. Po kaviarenskom šachu v piatom kole vyhral aj nasledujúcu partiu, no proti neskoršiemu víťazovi si čiernymi ani neškrtol. Prišla však výhra bielymi, následne spomínaná remíza s Vladkom a po nej cenná výhra čiernymi dávajúca šance bojovať o prvé tri priečky. Na ne však potreboval vyhrať a aj preto odmietol v poslednom kole súperovu ponuku rýchlej remízy. Útok však nerealizoval správne a nakoniec prehral. Napriek tomu mu to postačilo na štvrté miesto, pričom pri remíze by skončil rovnako. S RP 2386 však u neho isto vládne spokojnosť.

Bleskový turnaj (85 hráčov): FM M.Roháček 7,5b/11 4.miesto, V.Bochnička 7b/11 10.miesto, L.Strišková 5,5b/11 31.miesto, S.Bochničková 5,5b/11 37.miesto, M.Smidová 3b/11 65.miesto, M.Šándor 2,5b/11 72.miesto

Výsledky na lichess

194 195

196 197

Koncom januára sa, pod organizačnou taktovkou BŠA, uskutočnilo ďalšie online podujatie, kde nebola vylúčená ani naša účasť. Termínová kolízia s ďalším pokračovaním skalickej série však viedla ku nižšej účasti, ako tomu inak mohlo byť.

Grétka začala povinným víťazstvom, no po ňom prehrala, prakticky z výkopu, obe ďalšie partie. Negatívna séria mohla byť aj dlhšia, no súper vo štvrtom kole najprv vypustil veľkú výhodu a v lepšej koncovke prekročil čas. V piatom kole zaznamenala papierovo najcennejšiu výhru, no nevyužila aspoň 10 mečbalov v podobe elementárnej taktiky a to je veľké memento. V šiestom kole jej nevyšlo otvorenie a súper ju postupne pretlačil a následne, v siedmom kole, svoju ďalšiu šancu v podobe jednoduchej taktiky nevyužila. Pohodlná výhra v ôsmom kole a následná jednoťahová strata figúry v záverečnej partii ju ponechali v druhej polovici turnaja. Zaslúžene. V turnaji kvality toho lamačského je na prvú polovicu potrebné urobiť výrazne menej hrubých chýb.

Ninka vyhrala úvodnú partiu a úvod do turnaja mohla mať ešte lepší, ak by dotiahla obrovskú výhodu získanú už v úvodných ťahoch. V treťom kole nevyužila viacero šancí na udržanie partie a druhej výhry sa tak nakoniec dočkala až vo štvrtom kole. Následne tiež šlo vyťažiť z otvorenia viac, no spolupráca so súperom viedla k rýchlej pohrome. Dve výhry v rade ju vytiahli nahor, aj keď v tej druhej súper zahodil priam nemožné. Škoda remízy v predposlednej partii. Také pozície, ktoré sa hrajú iba na dva výsledky, je potrebné hrať. V záverečnom kole tak prišiel asi zaslúžený trest. Stred tabuľky s RP 1835 určite nie je zlý, v partiách však toho bolo výrazne viac.

Riško vyhral úvodné kolo a nebol ďaleko od obrovského prekvapenia už v druhom, keď mal na lopate svojho vysoko favorizovaného súpera. Agresívna hra však nakoniec vyšumela a šanca na úspešný výsledok spolu s ňou. Škoda aj ďalšej partie, kde nevyužil nielen zisk veže, ale aj niekoľko bezpečných remízových možností. V strednej tretine turnaja vyhral podľa očakávania dve partie, no jedna prehra bola prakticky bez boja. Záver turnaja začal prehrou, no vo finiši vyhral dve partie v rade a na poslednú chvíľu sa tak dostal na veľmi slušných päť bodov, ako aj na pozíciu nášho najúspešnejšieho hráča v turnaji. Paradoxne, oproti Grétke aj Ninke mal nižší RP, ale tak to už vo švajčiarákoch chodí...

Rapid turnaj (62 hráčov): R.Pisarčík 5b/9 28.miesto, N.Kubíková 4,5b/9 32.miesto, G.Kapolková 4b/9 37.miesto

Výsledky na lichess

182 183

184 185

Liptovská séria koncom januára pokračovala štvrtým turnajom. Ku Riškovi sa postupne prihlásili aj ďalší a tak nás reprezentovala pätica hráčov.

Willko hral turnaj po dlhšej pauze a po úvodnej výhre bez boja mal na dosah výhru aj v druhom. To by však s vežou a strelcom navyše nesmel blicnúť ťah a stratiť ním dámu. Napriek tomu mal stále materiálne navrch, ale na šachovnici to vidieť nebolo. V treťom odovzdal v otvorení zdarma dve ľahké figúry a súper si už výhru postrážil, no a štvrté kolo radšej ani nebudeme komentovať. Nakoniec sa tešil z výhry aspoň v záverečnej partii, aj v nej však už v otvorení stál hladko na prehru. Tentoraz však bol súper milosrdnejší a aj slabší, ako tí predchádzajúci.

Natálka začala turnaj bodovo veľmi chudobne, keď nastavenie veže v úvodnom kole a nepochopiteľný pat v druhom by sa jednoducho stávať nemali. V tretej partii síce vyšla z otvorenia horšie, no využila súperovu chybu a našla peknú taktiku. To však bola jej labutia pieseň. V nasledujúcej partii však vyšla z otvorenia bielymi opäť zle, nevyužila ani mnohé šance, ktoré jej súper ponúkol a vo vežovej koncovke prekročila čas. V záverečnom kole však urobil súper všetko preto, aby prehral čím skôr a Natálka mu v tom nezabránila. Dostala sa tak do stredu tabuľky.

Riško si v úvodných partiách veľmi nezahral, keď jeho súperi pokračovali tak pasívne, že mu prakticky stačilo vyvinúť figúry. Experiment z otvorením v treťom kole, proti neskoršej víťazke turnaja, nevyšiel. Následne však rozhodol po obeti figúry sústredeným útokom svojich figúr na kráľovskom krídle. V záverečnej partii mal štvrtú výhru doslova na dosah, stačilo trochu spomaliť. Skúsenejšia a favorizovaná súperka rozohrala otvorenie katastrofálne, no nevyužil toľko mečbalov, že si výhru nemohol zaslúžiť. Vždy je škoda prehrať v poslednom kole, záverečnú partiu však treba brať vážne na 120% a to sa určite nestalo. Zmestil sa však napriek tomuj do TOP20.

Ninka vyhrala nielen úvodnú partiu, ale aj druhé kolo, keď už mala súpera z trochu inej kategórie. Chýb síce urobili obaja dosť, súper však viac veľkých. Škoda tretieho kola, kedy namiesto 19.Sd5+ s jasnou výhodou pokračovala výrazne slabším 19.Vhe1 a priebeh partie sa otočil. Vo štvrtej partii síce otvorenie hrubo nezvládla, no súper svoju šancu nevyužil a následne mu už ďalšiu nedala. V piatom kole odohrala asi najlepšiu partiu v turnaji a papierovo silnejšieho súpera prakticky postupne vytlačila zo šachovnice. Priestorová dominancia a silný voľný pešiak nakoniec rozhodli. Nakoniec tak skončila na siedmom mieste.

Ryan na úvodný víťazný hetrik potreboval iba neblázniť sa. Súperi mu postupne odovzdali nielen materiál, ale aj celé partie. Vo štvrtom kole, proti neskoršiemu striebornému medialistovi turnaja, odohral peknú pozičnú partiu, zatlačil ho a zaslúžene odchytil jeho šialene odvážnu dámu. Ako sa mu podarilo nevyhrať jednoduchú koncovku s figúrou navyše, to nevie ešte asi ani dnes. Bez kráľa a aktivity sa koncovky nehrajú a tak mohol byť s nerozhodným výsledkom nakoniec spokojný iba jeho súper. Pri záverečnej partii sa ani nechce veriť, že ju hrali dvaja hráči z top špičky svojej kategórie. Remíza je asi ok, ale vzhľadom na počet chýb by tejto partii viac zodpovedal výsledok 0:0. Nakoniec tak obsadil bez prehry výsledné tretie miesto. Či však bolo úspechom, alebo neúspechom, na to sa ťažko vytvára názor.

Rapid turnaj (48 hráčov): C.R.Mészáros 4b/5 3.miesto, N.Kubíková 4b/5 7.miesto, R.Pisarčík 3b/5 18.miesto, N.Havaldová 2,5b/5 23.miesto, W.Vanko 2b/5 30.miesto

Výsledky na lichess

Zoznam prihlásených na chess-results

178 179

180 181

OMD v spolupráci s BŠA organizuje sériu turnajov, ktorá odštartovala koncom januára a bude trvať do konca februára. Je vysoko pravdepodobné, že na jej jednotlivých podujatiach nebudeme chýbať.

Úvodnej časti sa zúčastnili Maťo s Ninkou. Tá bola v prvej partii ešte mimo turnaja, nakoľko jej extrémne rýchla hra viedla ku zaslúženej prehre. Nakoľko za ňou bolo podcenenie súpera s nízkym ratingom, to vie len ona sama. Našťastie išlo o jej jedinú naozaj zlú partiu v turnaji. Dve výhry v rade boli partiami na jednu bránu a tak sa rýchlo dostala do prvej polovice. Veľká škoda jej záverečných dvoch partií, keď v oboch mala svojich, papierovo výrazne silnejších, súperov úplne na lopate. Najťažšie však býva vyhrať vyhranú partiu a to sa dvakrát ukázalo...

Maťo vyhral úvodnú partiu bez boja a v druhom kole využil strategickú dominanciu na rýchly zisk rozhodujúcej materiálnej výhody. V treťom kole však zvolil nesprávny plán a jeho násilný pokus o útok bol relatívne ľahko odvrátený a následný protiútok znamenal koniec partie. Výhra vo štvrtom kole bola na jednu bránu, no v záverečnej partii z otvorenia určite levyšiel lepšie. Súperka mu však výrazne pomohla a zabezpečila mu tak účasť v prvej desiatke.

Rapid turnaj (68 hráčov): M.Rak 4b/5 10.miesto, N.Kubíková 2b/5 38.miesto

Výsledky na lichess

176 177

Skalická séria online turnajov bude pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Arena“. Na podujatí by sme nechýbali a mali sme päťnásobné zastúpenie.

Samko odohral iba desať partií, majúc evidentne aj iné povinnosti, takže na výrazný výsledok pomýšľať nemohol. Každopádne si počas nich pripísal na konto bilanciu 5-0-5 a v treťom kole výhru s hráčom 2200+ po veľmi peknom strategickom výkone. V turnaji tak rozhodne nesklamal.

Riško stihol dvakrát toľko partií ako Samko a s bilanciou 9-1-10 sa zmestil do TOP40. Nekompromisne striedal výhry s prehrami a remízu zaznamenal až v predposlednej partii.

Simonka stihla odohrať 22 partií s bilanciou 10-0-12 a tak úplne všetky jej partie skončili rezultatívne. S výkonom v turnaji určite spokojná nebola, keď jediné dva svetlé okamihy boli výhra s Vladkom v rámci súrodeneckého derby a výhra v devätnástej partii. Inak išlo najmä o povinné jazdy. Celkové umiestnenie je na RP 1623 viac ako prijateľné.

Vladko sa rozbiehal výrazne pomalšie ako inokedy, keď prehral svoje úvodné tri partie turnaja. Následne sa však sériou siedmich výhier v rade dokázal vrátiť na čelné priečky. Krátku sériu dvoch prehier ešte dokázal vykompenzovať rovnakým počtom výhier. V záverečných dvoch partiách však nebodoval a s bilanciou 9-0-7 obsadil výslednú dvadsiatu priečku.

Maťo odohral slušný turnaj, s výslednou bilanciou 13-3-5.Pozoruhodné je, že všetkých päť prehier zaznamenal čiernymi figúrami a naopak bielymi všetky tri remízy. Po slabšom štarte jeho rozlet zastavil až neskorší víťaz turnaja. Do konca turnaja pridával relatívne spoľahlivo body, keď série výhier oddelila maximálne jedna prehra. S priemerným RP 2247 napokon skončil na ôsmom mieste.

Bullet turnaj (60 hráčov): M.Šándor 36b 8.miesto, V.Bochnička 29b 20.miesto, S.Bochničková 25b 34.miesto, R.Pisarčík 21b 39.miesto, S.Havalda 13b 49.miesto

Výsledky na lichess

190 191

192 193

Prvým kolom začala mesiac trvajúca séria pod organizačnou taktovkou ŽŠA Mladosť Žilina. Počas nej sa uskutoční päť turnajov v rapid šachu a nie je v nich vylúčená ani naša účasť. Úvodný turnaj absolvoval iba Ryan, no o čo menšia bola naša účasť, o to lepší výsledok. Partie síce neboli zďaleka dokonalé, avšak napriek tomu v úvodných troch kolách zvíťazil. Vo štvrtom kole dokázal udržať obtiažnu pozíciu, keď spolu so súperkou nevyužili viacero nádejných možností. V záverečných troch kolách dokázal súperov relatívne rýchlo “presvedčiť o svojej pravde“, keď na víťazný hetrik spotreboval iba 55 ťahov! Víťazstvo v kvalitne obsadenom turnaji je super, výkon 2205 tiež. Napriek tomu však bolo a vždy aj bude čo vylepšovať.

Rapid turnaj (40 hráčov): C.R.Mészáros 6,5b/7 1.miesto

Výsledky na lichess

174 175

V nedeľu dopoludnia prebehla odveta priateľského zápasu MŠAI Interchess a Školou Anatolija Karpova Moskva. Od nás sa jej zúčastnil iba Ryan a s bilanciou 1-2-6 veľa vody nenamútil. Každopádne mal veľmi slušných súperov a tak si mohol zahral až deväť kvalitných partií, čo v bežných slovenských online turnajoch nebýva zvykom. V odvetnom zápase sa tak z víťazstva tešil ruský súper.

Viac na: Interchess.cz

Zápas družstiev: Interchess (o.i. C.R.Mészáros 3b) – Karpov school 120:163

Výsledky na lichess

172 173

Skalická séria online turnajov pokračovala tempom “Bullet“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď sme zaznamenali šesťnásobnú účasť.

Riško do turnaja nevstúpil ideálne, keď po jednej očakávanej prehre pridal aj dve menej čakané. Následne sa však chytil a po remíze vyhral ďalšie štyri partie a dostal sa tým do prvej polovice. Prišla však rovnako dlhá séria štyroch prehier a výhra v záverečnej partii stačila tesne na umiestnenie v TOP50.

Grétka sa pripojila do turnaja neskôr a tak prvé kolo remizovala bez boja. Po výhre v klubovom derby s Maťom však prišla časť turnaja, na ktorú určite nebude nespomínať v dobrom. S piatich partií totiž získala iba jediný bod, za výhru v piatom kole. Spojenými výhrami v ôsmom a deviatom sa dostala do stredu tabuľky, no z neho ju vyradili ďalšie dve prehry. Zo záverečných dvoch kôl mala priemernú bilanciu a tak z toho bolo napokon 46.miesto. Vzhľadom na zloženie jej súperov v turnaji je to však skôr minumum.

Simonka v náročnom úvode prehrala dve prvé partie, no vzápätí sa dvoma povinnými jazdami dostala opäť do hry. Od tohto momentu až do konca turnaja striedala prehry s výhrami a nakoniec jej šesť bodov stačilo na 39.priečku. S výsledkom a ani výkonom však, rovnako ako Grétka, určite spokojná nebola.

Maťo sa rozohrával veľmi pomaly, keď v úvodných piatich kolách zaznamenal iba jednu výhru a jednu remízu. A treba dodať, že súperov mal viac ako prijateľných. Dve nasledujúce výhry boli taktiež takmer povinné a jeho rozlet dočasne pribrzdila prehra. Následný víťazný hetrik ho však vytiahol nahor, so šancou zabojovať o pekné umiestnenie. Záverečné dve prehry ho však zosunuli tabuľkou a zaradili na 32.miesto.

Maťo začal turnaj dvoma výhrami, následne však utrpel dve prehry, pričom ak prvá by bola v medziach, druhá výrazne za ňou. Z následných šiestich zápasov však podľahol iba striebornému medailistovi turnaja a zvyšných päť partií, vrátane derby s Vladkom, vyhral. Remíza v jedenástom kole bola tiež v pohode, škoda následnej prehry proti suverénovi turnaja. Tam však mohol iba prekvapiť. Výhra v záverečnom kole ho vytiahla tesne za prvú desiatku, čo pri štarte 2/4 isto nie je najhorší výsledok.

Vladko z úvodných šiestich zápasov vyhral až päť a tak mohol začiatok turnaja považovať za úspešný. Následne ho pribrzdili dve prehry s neskoršími prvými dvoma hráčmi celkového poradia, avšak po nich opäť nabral víťazný dych. Zo záverečných piatich partií totiž vyhral štyri a bod stratil iba v už spomínanom derby s Maťom. Napokon z toho bolo veľmi pekné štvrté miesto, s polbodovou stratou na medailové stupienky.

Bullet turnaj (76 hráčov): V.Bochnička 9b/13 4.miesto, M.Šándor 8,5b/13 11.miesto, M.Rak 6,5b/13 32.miesto, S.Bochničková 6b/13 39.miesto, G.Kapolková 5,5b/13 46.miesto, R.Pisarčík 5,5b/13 50.miesto

Výsledky na lichess

186 187

188 189

Tretím podujatím roku 2021 pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“ a na podujatí by sme nesmeli chýbať.

Simonka mala v úvodných štyroch kolách klasickú hojdačku, keď dve výhry vystriedala dvoma prehrami. V oboch však stála na hrane výhry a doplatila na fakt, že v ostrej pozícii reagovala neprincipiálne a pustila súpera ku zbytočnej protihre. Frustrácia sa prejavila v ďalších dvoch partiách, ktoré znesú iba minimálne kritériá a záverečné kolo by už bolo iba zbytočným trápením.

Riško v úvodných štyroch kolách zvládol iba povinnú jazdu, avšak v záverečných troch dokázal trikrát zvíťaziť. Objektívne treba napísať, že kým prvá výhra bola očakaávateľná, v druhej mu súper neskutočne pomohol. Tretí bod v rade dokonca iba stačilo potiahnuť 1.e4. Za normálnych okolností by bola prvá polovica skvelá, takto je nutné ostať nohami pri zemi.

Vladko po dvoch výhrach nedotiahol hetrik napriek kvalite navyše a vyhranej pozícii. Tretiu výhru si však pripísal hneď o kolo neskôr. V piatom kole čelil dlho úspešne neskoršiemu dočasnému víťazovi, no po turnaji zablokovanému hráčovi. Po výhre v šiestom kole sa tak mohol v prípade úspešného záveru dotiahnuť do TOP5, no nie celkom zvládnuté otvorenie nasmerovalo jeho loď ku dnu.

Maťo vstúpil do turnaja sériou troch výhier v rade a náladu mu určite nepokazila ani remíza s neskôr zablokovaným súperom. Bola nakoniec jedinou, ktorú s ním niekto dokázal uhrať, takže pre Maťa to bola určite známka jeho kvalitnej hry. V piatom kole však dal súperovi pár zbytočných temp a výsledok sa dostavil. Záverečné dve víťazstvá v rade ho vytiahli, po diskvalifikácii lídra, na konečné štvrté miesto.

Rapid turnaj (95 hráčov): M.Šándor 5,5b/7 4.miesto, V.Bochnička 4,5b/7 15.miesto, R.Pisarčík 4b/7 38.miesto, S.Bochničková 2b/7 72.miesto

Výsledky na lichess

166 167

Ryan sa zúčastnil siedmeho kolo žilinskej série a v prvej polovici turnaja potvrdzoval papierové predpoklady, keď okrem remízy s neskoršou víťazkou turnaja vyhral zvyšné tri partie. V posledných troch kolách však dokázal vyhrať už iba raz a dvakrát odchádzal od partie zdolaný. Znamenalo to jeho pokles na konečné ôsme miesto. Množstvo partií malo skončiť podľa ich priebehu opačným výsledkom, čo svedčí o nie ideálnom výkone a celkovej kvalite partií.

Rapid turnaj (41 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

168169

V nedeľu dopoludnia sa stretli v priateľskom zápase MŠAI Interchess a Škola Anatolija Karpova Moskva a v družstve Interchessu nás zastupovali Ryan, Simonka a Vladko. V zápasoch proti nebezpečným súperom z Ruska zbierali skúsenosti a pomoholi svojmu družstvu k víťazstvu nad renomovaným súperom. Odveta je na programe už o týždeň.

Viac sa o zápase dočítate v článku: Interchess.cz

Zápas družstiev: Interchess (o.i. S.Bochničková 13b, V.Bochnička 13b, C.R.Mészáros 3b) – Karpov school 202:163

Výsledky na lichess

170 171

Do tretieho turnaja liptovskej série sa prihlásili Natálka, Riško a Ryan.

Natálka začala cennou výhrou, keď uštedrila svojej súperke nakoniec poslednú prehru v turnaji. Potom však prišli dve prehry v rade, ktoré skončili vlastne skôr, ako začali. Výhra vo štvrtom kole dala šancu dostať sa do prvej polovice tabuľky, ale prehra v miniatúrke, v klubovom derby proti Riškovi, znamenala konečné 28.miesto. Vzhľadom na partie je to ale maximum, čo sa dalo dosiahnuť.

Riško zažil turnajovú hojdačku, keď výhry z pozície favorita striedali prehry s papierovými favoritmi. Obe tieto partie v podstate prehral v úvode partie, resp. v úvodných 30 sekundách jeho času. Pri tempe turnaja, ktorým bolo 10 minút na partiu a 3 sekundy za každý ťah, tak v podstate ide o hrubú chybu. Či už to nazveme nekoncentráciou, alebo mizerným time manažmentom. Konečným ziskom troch bodov obsadil 18.miesto.

Ryan úvodné kolo vyhral, no v druhom urobil (spolu so svojim súperom) nepresností a chýb ako maku. Keďže ich však bolo na jeho strane, zaslúžene prehral. Záverečné tri partie síce dohnal stratený terén, na výsledok podľa svojich predstáv by však potreboval aj zápasy proti konkurentom a tie sa v 5-kolovom turnaji, stávajú naozaj málokedy. Najmä, ak zaváhate príliš skoro. V poslednej partii navyše dlho ťahal za kratší koniec a až súper ho v závere omilostil. Výsledné siedme miesto je tak viac ako v poriadku.

Rapid turnaj (48 hráčov): C.R.Mészáros 4b/5 7.miesto, R.Pisarčík 3b/5 18.miesto, N.Havaldová 2b/5 28.miesto

Výsledky na lichess

164 165

Druhým podujatím roku 2021 pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Rapid“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď naša účasť bola šesťčlenná. Samko však odohral iba jednu partiu a síce skončil ju víťazne, no na lepšie, ako 72.miesto, to nestačilo. Navyše sme sa prvý raz nedokázali vtesnať, ani v jednom prípade, do najlepšej desiatky.

Riško sa dokázal dostal do TOP40, keď jeho bilancia bola 9-1-15. Výborne hral najmä v úvode turnaja, keď z prvých desať partií dokázal zvíťaziť až v šiestich. Na konto si pripísal viacero cenných skalpov a s RP 1729 nemôže byť nespokojný.

Lucka vstúpila do turnaja fantasticky a z úvodných siedmych partií päť vyhrala a dve remizovala. Z ďalšieho priebehu však vyhrala len dvakrát, práve s Riškom. Okrem toho zaznamenala už iba remízu v záverečnej partii. S bilanciou 7-3-10 dosiahla RP 1945, čo určite nie je katastrofa. No na výborný vstup do turnaja rozhodne plánovala v jeho priebehu viac nadviazať.

Vladko začal tradične výborne a z úvodných ôsmych kôl odchádzal od partie vždy ako víťaz. Následne však prišli dve prehry proti dámam, vrátane tej druhej, proti Simonke. Presadiť sa tak dokázal až v ďalšej partii, kedy vrátil súperke svoju úvodnú prehru. Finiš mu však tiež nevyšiel a po prehre v záverečnej partii, s bilanciou 9-0-3 a veľmi slušným RP 2347, obsadil konečné 18.miesto.

Simonka sa v úvodných kolách rozohrávala, keď bodovala v každej druhej partii. Od ôsmeho kola až po štrnáste však vyhrávala partiu za partiou a po siedmych výhrach v rade ju zastavil až autor týchto riadkov. Bez šance bodovať však tiež nebola. Následne prehrala ešte raz, no v závere turnaja si všetko vykompenzovala, keď zdolala neskoršieho víťaza a v záverečnej partii zaznamenala cennú remízu. S bilanciou 10-2-6, RP 2076, s množstvom cenných skalpov a 15.miestom mohla byť určite veľmi spokojná.

Autor týchto riadkov potiahol svoj úvodný ťah v turnaji ešte počas skupinového tréningu. Prehra bola, vzhľadom na priebeh partie, viac ako zbytočná. Po sérii troch výhier nasledovala prehra s neskorším strieborným medailistom. Od šiesteho do trinásteho kola išlo všetko fajn, okrem jedného nezvládnutého otvorenia. Zo záverečných piatich partií to však nakoniec boli, po hrubých chybách, iba dve výhry. A tak to na TOP10 nemohlo stačiť ani náhodou. Bilancia 10-2-6 a RP 2200 určite nie sú niečo, s čím by sa dala konštatovať spokojnosť.

Rapid turnaj (79 hráčov): FM M.Roháček 34b 14.miesto, S.Bochničková 34b 15.miesto, V.Bochnička 32b 18.miesto, L.Strišková 21b 38.miesto, R.Pisarčík 21b 39.miesto, S.Havalda 2b 72.miesto

Výsledky na lichess

160 161

162 163

Ročnej bullet arény na lichesse sa zúčastnil Samir a v turnaji, do ktorého sa prihlásilo 9331 hráčov, skončil na neuveriteľnom treťom mieste! Hrať štyri hodiny jednominútovky je len pre silné povahy. O to viac, keď nemáte prakticky žiadnych “oddychových“ súperov. V turnaji sa síce nevyhol aj slabším sériám, no ako vidno, svetlých okamihov mal oveľa oveľa viac. Fantastický výkon aj výsledok, gratulujeme!

Bullet turnaj (9331 hráčov): IM S.Sahidi 238b 3.miesto

Výsledky na lichess

158 159

Novoročného rapid turnaja organizovaného ŠK Skalica sme sa zúčastnili v šesťčlennom zložení, keď nás reprezentovali Grétka, Maťo, Ninka, Ryan, Simonka a Vladko.

Ninka začala turnaj cennou remízou s papierovým favoritom. Na druhej strane, s dvoma pešiakmi navyše, takmer minútou na hodinách a inkrementom 3 sekúnd na ťah sa ťahy neopakujú. V druhom kole prehrala so cťou, s jedným z top favoritov. Remíza v treťom kole bola tiež pri jej materiálnej výhode. Štvrté a piate kolo jej nevyšlo, keď najprv stratila rýchlo pešiaka a v druhej partii nevyužila svoju šancu v strednej hre. Potom sa jej však podarilo prvý raz v turnaji, aj keď s poriadnou dávkou šťastia v závere partie, zvíťaziť. Následné dve výhry boli veľmi slušné partie, pričom najmä druhý súper isto nebol slabý. Víťazný záverečný finiš mohla dokonca natiahnuť na štyri partie, keď priamo z otvorenia dostala čiernymi výhodnejšiu koncovku, dve chyby medzi 17.-18.ťahom však nasmerovali jej loď ku dnu. Záverečné štyi body však nie sú zlé, RP 1803 je určite niečo, na čo sa dá stavať.

Grétka v prvom kole prekvapila favorita a v druhom mala na dosah cennú remízu, keď sa však v remízovej pozícii nečakane vzdala. Predpokladáme, že omylom klikla namiesto ponuky remízy na vzdanie sa. Na druhej strane nie celkom pochopiteľná je jej remíza z tretieho kola, kedy mala v záverečnej pozícii figúru menej. Prišla prehra v klubovom derby s Ryanom a následne aj durhá v poradí. Po poklese tabuľkou sa však, podľa očakávania, vzchopila a víťazným hetrikom sa dostala dokonca do prvej polovice poradia. Pasívna hra v deviatom kole a nastavená figúra ju však posunuli do stredu výsledkovej listiny, so slušným RP 1917.

Ryan po úpvodnej výhre využil znalosti pevnosti a v druhom kole zachránil remízu. Náladu mu nepokazila ani zbytočná prehra v treťom kole, kedy nastavil v rovnej koncovke figúru. Spomínaným víťazným derby proti Grétke začal víťazný hetrik, ktorý ho priebežne vyniesol až do TOP10. Jeho pokles poradím začal v siedmom kole, kedy sa stretol so “zázrakom turnaja” /Jeho český super, v reáli 1195F, má za monitorom výkonnosť o vyše 1000 elo bodov vyššiu, v turnaji skončil šiesty, s množstvom cenných skalpov na konte. Tááák určitééé!/ V ôsmom kole bol súperom strategicky prevalcovaný a prehra bola zaslúžená. Škoda záverečnej partie, kedy mohol mať v koncovke pešiaka navyše a hrať na výhru. Pešiaka a7 však omilostil, stratil svojho na e5 a postupne súperovi podľahol. Napriek tomu dosiahol pekné RP 2006.

Simonka začala turnaj výhrou, no v druhom kole neustála mierne horšiu koncovku a následne dostala asi najťažší možný žreb. Jej súper totiž po nečakanej prehre v úvodnom kole sa nakoniec vytiahol, podľa predpokladov, do TOP10. Po dvoch výhrach v rade prehrala v podstate už v otvorení, kedy už v šietom ťahu prekvapujúco zvolila menejcenné pokračovanie. Po nevyužitej šanci o protihru večným šachom prehrala dámsku koncovku. Ďalšie dve výhry ju posunuli v tabuľke výrazne nahor a do posledného kola vstupovala so šancou bojovať o umiestnenie v prvej desiatke. V divokej záverečnej partii súper dvakrát chyboval, no chybu mu v dvadsiatom ťahu vrátila aj s úrokmi a partia sa definitívne otočila proti nej. S RP 1962 však určite nemusí byť nespokojná.

Vladko sa po dvoch povinných výhrach bodovo prvý raz zasekol už v treťom kole. Optimistický výpad jeho dámy ho stál figúru a nakoniec aj partiu. Pršila však skvelá séria štyroch víťazstiev a to proti rozhodne nie ľahkým súperom. Výrazný bodový zisk ho vyniesol až na prvú šachovnicu, kde sa stretol v kluboovm derby s Maťom. Z otvorenia všetko nasvedčovalo tomu, že ho dotiahne na čele a do posledného kola pôjdu plece pri pleci v súboji o prvé miesto. Skvele rozohranú partiu však, rovnako ako Simonka v dvadsiatom ťahu, otočil v prospech súpera a nakoniec ju aj prehral. Záverečná víťazná miniatúra ho však predsa len udržala v TOP3, keď skončil na treťom mieste, s vysoko kvalitným RP 2357..

Maťo po troch úvodných výhrach dokázal zdolať vo štvrtom kole aj “zázrak spoza rieky Moravy“, keď Morra gambit ustál a pešiaka navyše v koncovke využil vo svoj prospech. Vo víťaznej sérii pokračoval aj v piatom kole, kedy jeho súper zvolil nesprávny plán, pretože na útok na kráľovskom krídle nemal žiadne reálne predpoklady. V šiestom kole dokázal urobiť menej chýb ako súper, čo sa nakoniec ukázalo ako rozhodujúce. Evidentne išlo oveľa a obaja “mali nervy“. Siedma výhra v rade ide najmä na vrub súperovho pasívneho otvorenia a nastavenia kvality, takže nebolo nutné nič extrémne vymyslieť a následné klubové derby s Vladkom sme už spomínali. Už kolo pred koncom mal tak na čele nedostihnuteľný náskok. V záverečnej partii nastavil elementárne figúru, čo si však súper nevšimol. Naopak neskôr mu nastavil jednoťahovo dámu a bolo po partii. Deväť výhier a RP 2587 je famózny výsledok, aj keď priebeh niektorých partií však zďaleka taký presvedčivý nebol. Zväčša však mal partie pod kontrolou a s dvojbodovým náskokom zaslúžene zvíťazil.

Rapid turnaj (58 hráčov): M.Šándor 9b/9 1.miesto, V.Bochnička 7b/9 3.miesto, S.Bochničková 5b/9 22.miesto, C.R.Mészáros 4,5b/9 24.miesto, G.Kapolková 4,5b/9 29.miesto, N.Kubíková 4b/9 38.miesto

https://lichess.org/swiss/Gios9rYx

150 151

152 153

Počas sviatku Troch kráľov sa Grétka a Ryan zúčastnili prvého turnaja žilinskej série Mladosť open.

Grétka bude naň chcieť isto čím skôr zabudnúť. Kým prvá časť turnaja išla podľa predpokladov – dve výhry s pozície favorita (aj keď s výdatnou pomocou súperov) a prehra s neskôršou víťazkou turnaja, druhá časť bola oveľa slabšia. Z daných štyroch kôl by bolo málo čokoľvek iné ako zisk 3,5 resp. 4 bodov. Jedna výhra a jedna remíza však bolo takmer niečo z časti knižnice s označením “sci-fi“. Výsledné 21.miesto je tak zbytočné komentovať.

Ryan si v turnaji počínal o poznanie lepšie, keď po úvodných dvoch výhrach síce dvakrát prehral, no obaja súperi skončili vysoko. Záverečný víťazný hetrik ho vyniesol na veľmi slušné šieste miesto a s ním, ako aj s piatimi bodmi, môže byť spokojný.

Rapid turnaj (40 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 6.miesto, G.Kapolková 3,5b/7 21.miesto

Výsledky na chess-results

154 155

Tradičný banskobystrický turnaj na začiatku roka sme navštevovali počas predchádzajúcich rokov. Nevynechali sme ani jeho tohoročnú online formu, keď nás zastupovali Maťo s Ryanom.

Maťo odohral prvú polovicu podľa predpokladov, keď zdolal troch papierovo slabších súperov a prehral s nasadenou dvojkou (a zároveň neskorším bronzovým medailistom). Ani prehra v piatom kole, proti skúsenému FM ho nemusela až tak mrzieť. Na záverečné dve kola všal nebude spomínať v dobrom, keď najprv neuspel v súboji rovnakej váhovej kategórie a následne ho prekvapil aj outsider. Navyše obe partie mal Maťo biele figúry. Pokles na výsledné 42.miesto tak určite nebol niečo, s čím by mohol byť spokojný.

Ryan taktiež na turnaj nebude dlho spomínať. Úvodné tri kola postupoval, rovnako ako Maťo, v zmysle papierových predpokladov. Od štvrtého kola však už mal iba hrateľných súperov a zéskať zo štyroch partií iba jednu výhru a jednu remízu nebolo nič, čo by sa mohlo nazvať priemerným výsledok. Záverečné umiestnenie a výkon je tak v podobných intenciách.

Rapid turnaj (75 hráčov): C.R.Mészáros 3,5b/7 37.miesto, M.Rak 3b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

156 157

Úvodným podujatím roku 2021 pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Blitz“ a systémom “Swiss“. Na podujatí sme nechýbali, keď sa nás zúčastnilo sedem statočných.

Simonka odohrala turnaj systémom “prehra s favoritom – výhra z pozície favorita“. Škoda niekoľkých dobre rozohraných partií, v ktorých mohla bodovať. Takto to stačilo iba na záver šiestej desiatky.

Miška zbierala body pravidelne a nakoniec skončila s vyrovnanou bilanciou 4-3-4. Okrem dvoch povinných výhier dokázala bodovať až v piatich partiách a to určite nie je na zahodenie. So svojim vstupom do šachového roku 2021 môže byť spokojná.

O miesto vyššie skončil Samko, ktorý výborne začal, keď v úvodných troch kolách zdolal dvoch favoritov. Prišla však slabšia séria zložená s troch prehier a remízy s papierovo slabším súperom a výrazný pád tabuľkou. V záverečných štyroch partiách sa však vzchopil, vyhral tri z nich a v hodine dvanástej sa dostal do stredu tabuľky, o jedno miesto pred Mišku. Novoročný štart sa mu tak tiež nakoniec výkonom vydaril.

Lucka odohrala veľmi náročný turnaj, čomu isto prispela aj výhra z úvodného kola, v klubovom derby proti Vladkovi. Dve prehry vykompenzovala víťazným hetrikom, keď dvakrát zdolala silnejších súperov. Po dvoch prehrách prišli opäť dve výhry a v záverečnom kole šanca preniknúť niekde ku 20.miestu. Strata kvality v strednej hre však rozhodla. Napriek nej však, pri priemernej sile súperov 2081, dokázala vybojovať šesť bodov. Výkon 2126 je rozhodne veľmi kvalitným vstupom do nového roku.

Vladko sa po spomínanej prehre s Luckou rýchlo oklepal a vyhral štyri partie za sebou. Zastavil ho tak až poľský medzinárodný majster v partii šiesteho kola. Po výhre v siedmom však prišla séria troch prehier v rade a šanca na dobrý výsledok preč. Záverečná výhra ho dostala aspoň do prvej polovice tabuľky, no s výkonom spokojný určite nebol.

Autor týchto riadkov v úvodných šiestich kolách konečne neprehral. Dve partie však nezmyselne vypustil do remíz a jednej si ani nevytvoril reálnu šancu presadiť sa. V siedmom kole nechopil partiu poriadne pod kontrolu a prehral bez odporu. Horšie však bolo, že hneď v ďalšom spáchal sepukku. V záverečných kolách tak na “normálny výsledok“ už nesmel viac strácať. Celkový výsledok aj výkon je nakoniec asi maximom toho, čo sa dalo dosiahnuť.

Maťo začal turnaj víťazným hetrikom a po prehre s poľským IM ďalšie tri výhry, aj keď dve z nich boli viac ako šťastné. Naopak, v ôsmom kole drvil neskoršieho víťaza a ešte v záverečnej pozícii bol hladko vyhraný. Súhlasil však s remízou a rovnakým výsledkom skončil aj jeho súboj so strieborným medailistom v ďalšej partii. Škoda predposlednej pratie, kedy náročnú koncovku so zlým strelcom prehral. Záverečnou výhrou však predsa len dosiahol veľmi pekné šieste miesto, pri výbornom výkone RP 2447. S turnajom tak môže byť rozhodne spokojný, aj keď určite mal aj reálnu šancu na TOP3.

Bleskový turnaj (107 hráčov): M.Šándor 8b/11 6.miesto, FM M.Roháček 7,5b/11 10.miesto, V.Bochnička 6b/11 33.miesto, L.Strišková 6b/11 37.miesto, S.Havalda 5,5b/11 45.miesto, M.Smidová 5,5b/11 46.miesto, S.Bochničková 5b/11 59.miesto

Výsledky na lichess.org

146 147

148 149

Záverečným podujatím tohto kalendárneho roku pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Blitz“ a systémom “Arena“. Na podujatí sme nechýbali, keď nás bolo deväť.

Natálka ukončila rok s bilanciou 5-1-22, keď jednu výhru za ňu vyriešil súperov čas ťah pred matom, a v jednej partii nepotiahol súper ani ťah. Na turnajovom čete však bola jednou z najagilnejších. Škoda len, že online turnaje pre ňu nie sú dlhodobo ani tréningom a ani výzvou, ale iba debatným krúžkom. Potom je zbytočné vôbec niečo komentovať.

Sear sa pripojil trochu neskôr a uhral bilanciu 11-2-10. Z prvých ôsmich zápasov vyhral dokonca šesť a ešte po šestnástej partii mal na konte výrazne pozitívnu bilanciu. V záverečných siedmych mu však došli sily, súperi zosilneli a záverečných 1-1-5 ho v tabuľke zosunulo výrazne nadol, mimo TOP50.

Shabir sa do nej tesne zmestil, s bilanciou 11-1-12, keď body zbieral najmä v sériách. Najúspešnejšia bola medzi deviatou a dvanástou partiou, kedy vyhral 4x za sebou. Pred touto sériou, a aj po nej však mal výrazné bodové suchoty. Neodohral zlý turnaj, ale či podal svoj priemerný výkon, to je otázne.

Grétka stihla neskutočných 36 partií. Turnaj si rozdelila basketbalovo na štyri štvrtiny. Kým prvá a posledná zniesli aj prísnejšie kritéria, prostredné dve s bilanciou 3-0-15, určite nie. Drvivú väčšinu svojich bodov urobila na výrazne slabších hráčoch a jej výkon tak bol, pri bilancii 11-2-23, na jej schopnosti výrazne podpriemerný.

Lucka uhrala vyrovnanú bilanciu 12-5-12 a doplatila na to, že víťazné série prakticky nemala. Jedinú s torma výhrami po sebe mala hneď v úvode turnaja a tak si na bonusy jednoducho neprišla. Zdolala aj poľského hráča s titulom IM, no od celkového lepšieho výsledku ju držala nevyrovnanosť a striedanie lepších a horších okamihov.

Simonka s negatívnou bilanciou 12-3-17 odohrala podobný turnaj ako Lucka. Bez víťazných sérií, s aprílovým počasím, dokonca aj bez nejakého slušnejšieho skalpu. Paradoxne, napriek tomu, že podľa všetkých normálnych kritérií by mala skončiť za ňou, obsadila nakoniec slušné 35.miesto. S výkonom však byť spokojná nemohla.

Samko s bilanciou 14-1-16 dosiahol umiestnenie v TOP30 najmä záverečným finišom 6/7. Dovtedy to totiž tiež bolo z jeho strany podpriemerné, no záver všetko vygumoval. Zaznamenal tak solídny výkon, ktorý nesklamal, no ani nešokoval.

Vladko začal turnaj už tradične dobre, keď zo siedmych partií získal až šesť bodov, vrátane víťazstva s neskorším bronzovým medailistom. Do devätnástej partie bol, s výrazne pozitívnou bilanciou, pevným účastníkom TOP10. Záverečný finiš 1/5 ho však zrazil neskutočne nízko, až na 18.miesto. Vzhľadom na priebeh turnaja je tak asi pochopiteľne sklamaný.

Autor týchto riadkov dosiahol bilanciu 17-6-11. Opäť sa nevyhol zaváhaniu v úvodných kolách turnaja a stíhacia jazda sa miestami zadrhávala na elementárnych podloženiach. Napriek tomu sa postupne vyškrabal do prvej desiatky, s nie neriešiteľnýou stratou na čelo turnaja. Bilancia medzi dvadsiatym tretím a dvadsiatym deviatym kolom 0-2-5 však znamenala koniec všetkých nádejí. Záverečných 4/5 už iba opticky vylepšilo postavenie v tabuľke, no trináste miesto určite nebolo šťastným. Body sa však počas celého turnaja vyhadzovali von oknom ako na bežiacom páse.

Bleskový turnaj (85 hráčov): FM M.Roháček 52b 13.miesto, V.Bochnička 44b 18.miesto, S.Havalda 37b 28.miesto, S.Bochničková 36b 35.miesto, L.Strišková 32b 43.miesto, G.Kapolková 30b 46.miesto, Sh.Sahidi 29b 48.miesto, Se.Sahidi 27b 51.miesto, N.Havaldová 10b 73.miesto

Výsledky na lichess.org

142 143

144 145

Na predposlednom turnaji kalendárneho roku 2020 nás zastupovali Riško a Ryan.

Ryan začal turnaj fantasticky, keď v úvodnom kole zdolal neskoršieho tretieho hráča turnaja, keď mohol vyhrať aj oveľa skôr. Po výhre v druhom kole remizoval aj s neskoršou víťazkou a následne vyhral ďalšiu partiu. Remíza v piatom kole bola síce papierovo cenná, no vo vežovke mohol relatívne bezpečne realizovať svoju výhodu. Prehra v šiestom kole bola trochu zbytočná, no ešte viac remíza v záverečnej partii. Nakoniec mu to postačilo na výsledné šieste miesto. To je veľmi pekný výsledok, no evidentne mohol skončiť aj na medailách.

Riško síce svieti v záverečnom podujatí pred Ryanom, detská zvedavosť testovať hranice možného aj nemožného však narazila a tak bol spravodlivo zablokovaný. Fair-play je skrátka najviac a aj preto sme ho v tabuľke zaradili až na poslednú priečku. Veríme, že turnaj bol tým najpoučnejším v celom jeho šachovom živote a veríme aj v to, že svoju druhú šancu využije naozaj naplno.

Rapid turnaj (46 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 6.miesto, R.Pisarčík 0b/7 46.miesto

Výsledky na lichess

140 141

Predposledným podujatím tohto kalendárneho roku pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Rapid“ a systémom “Swiss“ na 7 kôl, ktorý bol nakoniec, pre vyšší počet hráčov, o jedno kolo navýšený. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovalo 6 hráčov.

Samko začal prehrou s neskorším víťazom, no následne dve povinné výhry ho dostali do prvej polovice tabuľky. Prišla však séria troch prehier a v posledných kolách mal čo robiť, aby sa dostal do prvej polovice tabuľky. To sa mu nakoniec aj podarilo a so ziskom štyroch bodov nemusí byť nespokojný. Najmä, keď v záverečnom kole prežil nemožné. S výkonom však naopak spokojný určite nebol.

Simonka v prvom kole podľa očakávania vyhrala. V ďalších dvoch partiách však odchádzala od monitoru porazená. Najmä tá druhá ju určite mrzí. Radostné určite nemala ani štvrté kolo, no následný hetrik (s jedným bodom zdarma) ju dostal do prvej polovice tabuľky. Škoda záverenčej prehry, no aj s ňou to vyšlo na pekné umiestnenie v TOP30, s výkonom zodpovedajúcim jej ratingu.

Ryan v úvodných šiestich kolách napĺňal papierové predpoklady do bodky, keď troch papierovo slabších súperov zdolal a trom silnejším podľahol. Záverečné dve kolá mu však vyšli výsledkovo na jednotku s hviezdičkou, keď sa dvoma výhrami (s výraznou pomocou oboch súperov) vytiahol zo stredu tabuľky až na výborné 23.miesto, majúc na konte rovnaký počet bodov ako trinásty v poradí. S výkonom cez 2000 panuje určite spokojnosť.

Maťo z úvodných štyroch kôl vyhral tri partie a prehra v treťom kole išla na vrub chybného prepočtu, keď vo výrazne lepšej pozícii “efektne zakombinoval“. Na druhej strane pri ňom v druhom kole stáli všetci svätí. Druhú polovicu turnaja však začal dvoma remízami, s ktorými isto spokojný nebol a do tretice dokonca prehral. V záverečnom kole hral už iba o česť a po výhre sa dostal na 14.miesto. S výkonom a ani umiestnením tak určite spokojný nie je.

Vladko začal turnaj fantasticky, keď vyhrával partiu za partiu a úvodných päť kôl nepoznal iný výsledok ako výhru. V klubovom derby zahral partiu na jednu bránu, pekne zakombinoval a zaslúžene zvíťazil. Zaslúžene tak viedol s jednobodovým náskokom pred zvyškom pelotónu. V šiestom kole to dlho vyzeralo na predĺženie fantastickej série. V partii na jednu bránu súpera postupne rozobral a posledný ťah (evidentný missclick namiesto plánovaného Vc3-c2) partie výsledok dokonale otočil. Následne s krvavými očami išiel získavať stratu naspäť a prišla druhá prehra v rade. Až v záverečnom kole sa tak vrátil na víťaznú vlnu a stačilo to na šieste miesto. Výkon na úrovni takmer 2400 bol super, no vzhľadom na priebeh turnaja spokojný isto nebude. Umiestnenie je však v princípe ok.

Autor týchto riadkov vyhral prvé štyri kolá, až do spomínaného klubového derby s Vladkom, pričom paradoxne najhoršie hral v úvodnom kole. Ale na to si v týchto online turnajoch už akosi zvykol... Po prehre bolo potrebný dobrý finiš a ten sa vydaril. Najprv prišla svižná, takmer, miniatúra a po jedinej remíze v turnaji (relatívne rýchlej čiernymi s neskorším víťazom turnaja) vsadil všetko na posledné kolo. V ňom to bolo od úvodu na jednu bránu a aj keď realizácia výhody mala svoje muchy, v podstate to skončilo bezpečnou výhrou. Nakoniec spokojnosť aj veľmi slušným výkonom RP 2425 a aj bronzovým stupienkom. Škoda predčasného odchodu súpera z tretieho kola (práve po prehre v našej partii), za ktorého boli jeho dva body v pomocnom hodnotení skrátka málo.

Zoznam prihlásených (84 hráčov): FM M.Roháček 6,5b/8 3.miesto, V.Bochnička 6b/8 6.miesto, M.Šándor 5b/8 14.miesto, C.R.Mészáros 5b/8 23.miesto, S.Bochničková 4,5b/8 30.miesto, S.Havalda 4b/8 42.miesto

Výsledky na lichess.org

136 137

138 139

Tesne pred Vianocami, s minimálnou informovanosťou tesne pred začiatkom samotného podujatia, sa uskutočnil turnaj v bleskovom šachu. Nás v ňom nakoniec zastupovalo päť hráčov. Záujemcov by bolo viac, ale plánované tri hodiny boli jednoducho veľa. Tesne pred začiatkom síce prišlo ku zníženiu o jednu hodinu, to však už viacerí nemali ako zistiť. Ako si viedla naša pätica?

Riško uhral bilanciu 7-0-10, keď najcennejšie skalpy zaznamenal v klubovom derby s Maťom a s organizátorom turnaja Perym. Takmer šokoval aj v klubovom derby s druhým Maťom, ten však nakoniec pre neho hroziacu katastrofu ustál.v V úvodných šiestich kolách dobre odštartoval, po slabšom strede veľmi dobre zafinišoval troma výhrami v rade, čo ho vynieslo do TOP20.

Maťo skončil o stupienok vyššie, s bilanciou 6-2-6. Okrem zbytočnej prehry v úvodnom kole však asi niet čo vyčítať. Súperi totiž boli nároční. Prvá polovica turnaja mu mnoho bodov nepriniesla, no finiš 4/6 ho vrátil aspoň do stredu tabuľky.

Simonka s bilanciou 7-3-6 uzatvorila náš silný trojblok, keď skončila na 15.mieste. Body zbierala rovnomerne od úvodu až do konca turnaja a finišovala 2/2. Určite ju mrzí pár zbytočných prehier a remíz, v konečnom účtovaní však vybojovala pekné umiestnenie.

Vladko, napriek výslednému 11.miestu, odohral veľmi dobrý turnaj. Bilanciu 8-1-2 dosiahol, okrem dvoch výnimiek, výlučne proti hráčom s ratingom 2100+. Prehra v poslednom kole ho nakoniec vykopla z TOP10, ale výkon podal kvalitný. Na systém Aréna je to však vždy málo.

Maťo uhral bilanciu 11-1-3, keď jedinú remízu zaznamenal v poslednom kole. Aj tá však bola dohodnutá až v pešiakovej koncovke, po vyčerpaní všetkých možností. V partiách potvrdzoval papierové predpoklady a najviac mu vyšla víťazná séria medzi šiestym a jedenástym kolom. O medailové umiestnenie prišiel až v záverečnej minúte turnaja, kedy ho preskočil bronzvý medailista.

Bleskový turnaj (32 hráčov): M.Šándor 35b 4.miesto, V.Bochnička 24b 11.miesto, S.Bochničková 20b 15.miesto, M.Rak 18b 16.miesto, R.Pisarčík 18b 17.miesto

Výsledky na lichess

134 135

Štvrtým podujatím pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Rapid“ a systémom “Arena“ na 2,5 hodiny. Na podujatí sme mali 9-násobné zastúpenie. Ako sme si teda viedli?

Ryan vsúpil do turnaja prehrou s neskorším strieborným medailistom, no z následných piatich kôl si po piatich berserkoch pripísal na konto iba jediný bod. Po výhre v šiestom kole prišla prehra v derby s Grétkou a následne ešte jedna. Záverečný finiš v podobe výhry a remízy vo vyhranej pešiakovej koncovke iba jemne vylepšil hodnotenie. Málo odohraných partií a zbytočná voľba berserku však viedli k podpriemernému výsledku.

Hugo si pripísal z 19 zápasov (tri štvrtiny partií hral s berserkom) päť výhier, no najcennejším výsledkom sa stala nakoniec jedna z troch remíz. Škoda patu, lebo inak by sa mohol tešiť z výhry proti jasnému favoritovi. Na člena našej tréningovej skupiny D však dosiahol rozhodne viac ako pekný výsledok.

Miška odohrala 16 partií a začala vo veľkom štýle, keď ju po víťaznom hetriku zastavila až vo štvrtom kole Simonka. Následne sa v jej partiách výsledky striedali a držala sa tak na veľmi pekných priečkach. Škoda tak záverečných dvoch prehier, ktoré ju tabuľkou zosunuli výrazne nadol. Napriek tomu podala určite mierne nadpriemerný výkon.

Simonka z úvodných siedmich partií vyhrala celých päť, z toho až tri v klubových derby zápasoch. Rozhodne ju potešila aj výhra v deviatom kole. Následne však prehrala štyri partie po sebe, vrátane niekoľkých úplne zbytočných. Remíza naznačila mierne zlepšenie a v záverečných dvoch si urobila chuť. Rovnako ako Miška určite podala v turnaji nadpriemerný výkon.

Lucka stihla odohrať 16 partií (pri “miere besnenia 6%“ je to prakticky nemožné) a v nich si počínala nekompromisne, keď jedinú remízu zaznamenala v dámskej koncovke dvanásteho kola. Sériu výhier aj s bonusmi sa jej však podarilo uhrať iba raz, tesne pred finišom turnaja. Paradoxne dostala v úvodnom aj záverečnom kole rovnakého súpera a partie žiaľ skončili rovnakým výsledkom. Každopádne určite neodohrala turnaj, no na nadpriemerný výsledok by to chcelo o čosi viac.

Grétka stihla zápasov odohrať až 19, no remízy v nich uhrala iba v úvodnom a záverečnom kole. Body a porážky si na svoje konto pripisovala v malých sériách a tak sa ku bonusu za víťazný hetrik nedostala ani raz. V turnaji však zdolala viacero kvalitných súperov a tak s turnajom rozhodne nebola nespokojná. Najmä, keď pekne zafinišovala a vytiahla sa až do prvej tridsiatky. A to by pred turnajom tipoval naozaj iba málokto.

Maťo stihol odohrať iba o jednu partiu menej, no pri jeho 78% berserkoch sa dal vyšší počet očakávať. V nedeľu však nemal svoj deň. Inokedy pevný hráč s väčším množstvom remíz a malou mierou prehier, mal tentoraz bilanciu 7-3-8. A to okrem prvého kola zaznamenal iba výhry z kategórie povinných. Na turnaj tak bude chcieť určite čím skôr zabudnúť a snáď už aj zabudol J

Autor týchto riadkov stihol iba trinásť partií a to samo o sebe na normálny výsledok stačiť mohlo iba v prípade malých strát. Už takmer tradične však nezachytil úvod, keď po výhre prišli dve prehry. Najmä druhá, s neskorším víťazom turnaja, bola viac ako nezmyselná. Veď diagram nižšie vyrieši aj škôlkár práve sa zoznamujúci so šachom. Séria štyroch výhier v rade však znamenala posun nahor a mohla byť dokonca dvojnásobná, keď pri ďalších dvoch výhrach obe zbytočné remízy mrzia. Jednoťahovú stratu dámy v predposlednom kole je lepšie nechať bez komentára. Záverečná výhra už iba kozmeticky napravila výsledok a festival zahodených šancí znamenal nakoniec 18.miesto.

Vladko začal turnaj výborne, keď vyhral úvodné štyri partie a dostal sa do čela turnaja. Po následných dvoch prehrách mal namále aj v siedmom kole, no ako vidno z diagramu nižšie, dokonale otočil výsledok. Následne vyhral aj ďalšie tri partie a opäť sa dostal do popredia výsledkovej listiny. Slabší záver ho však, rovnako ako nižší počet odohraných partií, na poslednú chvíľu vyradil z TOP10. Na vyšších priečkach sme tak dieru do sveta nakoniec ako klub určite neurobili. A že možností bolo...

Zoznam prihlásených (80 hráčov): V.Bochnička 30b 12.miesto, FM M.Roháček 27b 18.miesto, M.Šándor 23b 27.miesto, G.Kapolková 22b 28.miesto, L.Strišková 21b 31.miesto, S.Bochničková 19b 38.miesto, M.Smidová 18b 44.miesto, H.Sulík 17b 49.miesto, C.R.Mészáros 9b 65.miesto

Výsledky na lichess.org

126 127

128 129

Riško začal víťazným hetrikom, no z ďalších štyroch partií odchádzal trikrát zdolaný. Výsledná štrnásta priečka je asi maximom, lebo v partiách mal na šachovnici skôr menej bodov, ako viac. Súperi však boli od úvodného kola skôr milostiví.

Rapid turnaj (37 hráčov): R.Pisarčík 14.miesto 4b/7

Výsledky na chess-results

132 133

Samirova účasť vo finále bola sama o sebe z ríše snov, lebo už samotný postup z európskej kvalifikácie visel veľmi vysoko. Keď však ako sedemnásty nasadený hráč obsadil bronzovú priečku, za odmenu mal šancu sa ukázať medzi absolútnou svetovou špičkou. V štartovom poli boli aj veľmajstri Esipenko, Nihal, Shevchenko či Sargsyan.

V osemfinále čelil siedmemu nasadenému hráčovi turnaja, americkému reprezentantovi a medzinárodnému majstrovi Justinovi Wangovi. V úvodnej partii hral v otvorení veľmi opatrne a nabral výraznú časovú stratu. Navyše zvolil ťahom 11.. cxd4 na vyššej úrovni prakticky nehrávané pokračovanie a po jeho 14.. Ja5 sa pozícia medzi hráčmi s 2200+ v databáze už nevyskytuje. V partii hranej na jednu bránu tak nedostal najmenšiu šancu a musel sa spoliehať na biele figúry. Nimi sa mu síce podarilo postaviť pomalú a relatívne suchú pozíciu, no veľmi rýchlo zmizlo zo šachovnice priveľa ľahkých figúr. Po prechode do koncovky veží a strelcov síce mal naoko lepšieho strelca, no šanca preraziť skalopevnú obranu reálne spočívala iba v možných taktických prehliadnutiach súpera. Tie sa nekonali a tak sa zrodila v 87.ťahu remíza, ktorá znamenala prehru 0,5:1,5 a celkové delenie 9.-16.miesta.

Na záver je potrebné športovo uznať, že súper bol v dvoch osemfinálových partiách celkovo určite lepší a postup si zaslúžil. Zároveň však aj poďakovať Samirovi za reprezentáciu klubu na tak vysokom podujatí. Už len to, že sa mohol zúčastniť záverečného play-off je viac ako perfektné.

Kategória O18 (16 hráčov): IM S.Sahidi 9.-16.miesto (vypadol v osemfinále)

Výsledky na chess-results

Web podujatia: MS online kadetov a mládeže

125 124

Druhého turnaja liptovskej série sa zúčastnili nakoniec iba Riško a Ryan. Nebolo vylúčené, že účasť bude väčšia, ale napokon naše rady nerozšíril nik.

Riško prvé kolo zvládol a v druhom kole sa z otvorenia dostal do výhodnejšej strednej hry. V nej však pokračoval príliš obranne a nakoniec, zaslúžene, prehral. Výhry v treťom a štvrtom kole boli relatívne bezproblémové a tak všetko záviselo od toho, ako skončí záverečná partia. V nej príliš rýchlo stratil kvalitu, no následne dvakrát po sebe nevyužil motív e4-e5 so ziskom figúry pre nekrytú dámu na b7, ktorá bola veľkou taktickou slabinou. Platonický útok k ničomu neviedol a tak nakoniec skončil na 11.mieste, približne v rámci svojho nasadenia.

Ryan v úvodnom kole márne čakal na súpera a nasledujúce dve partie vyhral bez problémov. Štvrté kolo mu však nevyšlo, keď stratil zbytočne niekoľkých pešiakov a následne ho súper omilostil zázračným patom v pešiakovej koncovke. V záverečnom kole tak bezpodmienečne potreboval zdolať vedúceho hráča turnaja a ani to mu na prvé miesto nemuselo stačiť. Partia však bola na jednu bránku, svoju úlohu tak splnil a “správny výsledok“ sa odohral aj v ďalšej partii o prvé miesto. Napokon tak ako najvyššie nasadený hráč prvé miesto obhájil. Aj keď to vôbec nebolo ľahké...

Rapid turnaj (30 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/5 1.miesto, R.Pisarčík 3b/5 11.miesto

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

122 123

Tretím podujatím pokračovala skalická séria online turnajov a to tempom “Bullet“ a systémom “Swiss“ na 13 kôl. Na podujatí sme nechýbali, keď nás zastupovalo 9 hráčov.

Samko odohral prvú polovicu turnaja v dobrej forme, keď dokázal zdolať až štyroch súperov s vyšším ratingom. V záverečných šiestich však, napriek slabším súperom, uhral iba dve remízy a tak od siedmeho kola sa tabuľkou prepadával čoraz nižšie a nakoniec obsadil 46.miesto. Napriek tomu rozhodne nepodal zlý výkon. Miška v turnaji podávala vyrovnanejší výkon a remíza pre ňu nebola výsledkom. Papierovo slabších protivníkov zdolávala, proti silnejším sa jej až tak nedarilo. Škoda pár nestihnutých matov kvôli prekročeniu času. Súperov mala slabších ako Samko, výkon podala približne rovnaký. Napokon skončila na 36.mieste. Do rovnakej skupiny vieme zaradiť aj Shabira, ktorý obsadil jedno miesto pred Miškou a tiež zdolával najmä papierovo slabších súperov. Niet divu, že skončil tesne pred Miškou, na 35.mieste. Škoda posledných dvoch kôl, ktoré by mu výrazne pomohli. 

Simonka skončila taktiež v štvrtej desiatke, no výkon podala výrazne kvalitnejší, nad hranicou 1900 a čiernymi zdolala dokonca hráča s takmer 2200. S výsledkom tak môže byť určite spokojná. Rovnaký počet bodov získal aj nakoniec 29-ty Sear, ktorý si tiež rozdelil ich zber veľmi rovnomerne. Remízu zaznamenal iba v klubovom derby s Maťom, najviac ho isto potešila výhra v desiatom kole.Tretím našim hráčom v skupine 6,5-bodových účastníkov bol Maťo R. Ten podal výborný výkon s RP 2058 a to ešte s obrovskou rezervou, keď prehral posledné tri partie. Odohral však veľmi náročný turnaj, v ktorom zdolal množstvo favoritov, vrátane autora týchto riadkov. Ten mu však túto “drzosť“ odpustil J

Veľmi dobre rozbehol turnaj Maťo Š., keď po troch výhrach bodoval v ďalších šiestich kolách, s výnimkou prehry v piatom kole. Záverečnýcá bilancia 1/4 ho zrazila príliš nízko, no za súperov mal v závere o.i. prvého a druhého hráča záverečnej tabuľky a to navyše čiernymi figúrami. Ku šťastiu mu tak chýbala najmä výhra v záverečnej partii, takto z toho bolo 18.miesto. Autor týchto riadkov prehral štyri partie, z toho dve úplne lacno. Vyhol sa takmer všetkým ratingovým favoritom a výhra v záverečnom kole ho vystrelila do prvej desiatky. V ideálny čas. Nakoľko bullet je jeho najmenej obľúbeným herným tempom, so siedmym miestom panuje viac ako spokojnosť. Samir po sérii štyroch výhier odohral predčasné finále s neúspešným koncom, no súpera dorovnal v siedmom kole. V následnej stíhacej jazde stratil v posledných šiestich kolách jedinú remízu. Víťaz však nestratil ani tú a pre Samira tak nakoniec ostalo “iba“ striebro.

Zoznam prihlásených (66 hráčov): IM S.Sahidi 11,5b/13 2.miesto, FM M.Roháček 8,5b/13 7.miesto, M.Šándor 7,5 18.miesto, M.Rak 6,5b/13 28.miesto, Se.Sahidi 6,5b/13 29.miesto, S.Bochničková 6,5b/13 32.miesto, Sh.Sahidi 6b/13 35.miesto, M.Smidová 6b/13 36.miesto, S.Havalda 5b/13 46.miesto

Výsledky na lichess.org

118 119

120 121

Riško si v turnaji počínal aprílovo, keď od jeho začiatku až do konca výhry striedali prehry. Našťastie, začal aj skončil výhrou a tak sa umiestnil v prvej polovici tabuľky, na výslednom dvanástom mieste.

Rapid turnaj (34 hráčov): R.Pisarčík 12.miesto 4b/7

Výsledky na chess-results

130 131

Do celoslovenského finále si postup vybojovali dve dievčatá a traja chlapci. V nasledujúcich riadkov si v skratke uvedieme, ako sa našej pätici v priebehu oboch turnajov darilo. Dámy majú prednosť...

Miška striedala v turnaji víťazstvá z pozície nasadenej hráčky s prehrami proti papierovým favoritkám. Zažila tak klasickú hojdačku vo švajčiarskom systéme, kedy je človek raz hore a raz dole. Výsledné 15.miesto pre ňu určite nie je zlé, no na nadpriemerný výsledok to chcelo aspoň jednu favoritku odremizovať.

Emka začala turnaj výhrou, no zakopla už v druhom kole, kedy síce nakoniec vybojovala remízu, ktorá však bola v partii ziskom no v turnaji zbytočnou stratou. V treťom kole jednu z absolútnych favoritiek totálne strategicky prehrala, no dve hrubé v časovke partiu dokonale otočili. Po povinnej výhre v štvrtom kole získala dôležitú výhru aj v piatom, kedy využila neopatrnosť súperky k rýchlemu útoku na kráľovskom krídle. V šiestom kole jej hrubú chybu v otvorení súperka oplatila dvoma a na svete bola miniatúrka. Záverečná kľúčová partia o najvyššie priečky bola festivalom chýb na oboch stranách, no agresívna hra Emky, aj za hranou rizika, napokon slávila úspech. V priebežných výsledkoch tak figurovala na vynikajúcej druhej priečke. O tej si po troch kolách mohla nechať iba zdať, ale bojovala ďalej a snaha sa jej nakoniec oplatila. No a nakoniec sa dokonca posunula na prvé miesto, keď sitom anticheatingu neprešla dovtedajšia líderka turnaja. Máme tak majsterku SR stredných škôl!

MSR študentiek (37 hráčok): E.Walterová 5,5b/7 1.miesto, M.Smidová 4b/7 15.miesto 

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

112 113

Vladko začal turnaj fantasticky, keď ku dvom povinným výhram pridal aj dva cenné skalpy v treťom a štvrtom kole. To ho katapultovalo až na prvý stôl a klubové derby so Samirom. V priebehu partie však stratil priveľa času a mierne horšiu vežovú koncovku neustál v časovej tiesni. V šiestom kole získal bielymi výbornú pozíciu, no nepokračoval dostatočne agresívne a súper postupne vyrovnal hru a bod sa v závere delil. Pred záverečnou partiou mal šancu bojovať o TOP5, v nej však utrpel tvrdý direkt a veľká diera v repertoári otvorení spôsobila svižnú miniatúrku. Žiaľ s nevhodným záverom. Nakoniec tak z toho bolo až 15.miesto, čo je, vzhľadom na priebeh turnaja, určite škoda.

Maťo  začal dvoma výhrami a ďaleko nebol ani od víťazného hetriku. Nevyužil však niekoľko hrubých chýb súpera a podľahol kaviarenskému vabank útoku. Po výhre v štvrtom kole v piatom nevzal ponuknutú figúru v koncovke a nakoniec remizoval. V šietom kole darček od súpera využil vo svoj prospech a v záverečnej partii ukázal, prečo je v koncovke lepšia dvojica strelcov ako dvojica jazdcov. Súpera metodicky zdolal a v ideálny čas sa vyšvihol dopredu, na konečnú piatu priečku. Turnajový osud Maťa a Vladka tak nemohol byť rozdielnejší.

Samir sa v turnaji pohyboval ako nôž maslom a zbieral výhru za výhru a po spomínanom klubovom derby s Vladkom mal na konte už päť bodov a drobný náskok. V šiestom kole však narazil na hlavného favorita a po pasívne rozohranom otvorení mu výborne hrajúci súper prakticky nedal jednu jedinú šancu. Priebeh dôležitej partie záverečného kola sme už videli niekoľkokrát. Minimálna výhoda a hranie do posledného pešiaka sa mu vyplatili, keď opäť raz osedlal svojho jazdca a ten urobil karéru. Výhrou si tak zabezpečil veľmi pekné druhé miesto.

MSR študentov (81 hráčov): IM S.Sahidi 6b/7 2.miesto, M.Šándor 5,5b/7 5.miesto, V.Bochnička 4,5b/7 15.miesto

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

114 115

116 117

Do celoslovenského finále si postup vybojovali štyri dievčatá a štyria chlapci. V nasledujúcich riadkov si v skratke uvedieme, ako sa našej osmičke v priebehu oboch turnajov darilo. Dámy majú prednosť...

Ninka v úvodnom kole namiesto realizácie výhody strelca nad jazdcom nastavila vežu. Následne vyhrala tri partie v rade, no v porovnaní s úvodnými dvoma jasnými, bola tretia s množstvom šancí pre jej súperku. V piatom kole nastavila v koncovke s kvalitou navyše celú vežu, napriek tomu však mala šance bojovať o remízu. Po výhre v šiestom kole sa jej v záverečnej partii nepodarilo zvíťaziť. Po rýchlej strate pešiaka v úvode však bola remíza fajn. Stačila na samotný záver druhej desiatky.

Grétka mala technické problémy dostať sa do turnaja a tak začala v úvodnom kole remízou bez boja. Po výhre v druhom kole zachránila remízu v treťom kole priam zázračným spôsobom. Druhá výhra bielymi ju dostala nahor, avšak v piatom kole zahrali so súperkou hroznú partiu, s neúspešným koncom pre Grétku. Záverečné dve výhry ju vytiahli na 15.priečku.

Simonka vyhrala podľa očakávania úvodné dve kolá, no v treťom hrala jej súperka neuveriteľne nad svoju reálnu výkonnosť a tak aj remíza bola malou výhrou. Po ďalších dvoch výhrach sa v šiestom kole stretla v klubovom derby s Luckou a svoju celozápasovú prevahu nepretlačila na zisk celého bodu. Po nerozhodnom výsledku dostala v záverečnom kole už istú víťazku turnaja a jeho favoritku. V partii obojstranne hranej na výhru Simonka prežila nebezpečný útok svojej súperky a partia doplávala do remízovej dámskej koncovky. V nech stačil jeden chybný šach a prehre sa už nedalo zabrániť. Nakoniec z toho bolo deviate miesto.

Lucka vyhrala svoje úvodné štyri partie v rade, aj keď vo štvrtom kole mala naozaj namále, keď sa partia zvrtla v jej prospech až v samotnom závere. Súperka isto chcela zahrať 37.Dc7 s krytím voľného pešiaka, no dáma jej “spadla“ o políčko skôr. V piatom kole rozohrala otvorenie veľmi neambiciózne a súperka dosiahla pohodlnú výhodu, no v postupne sa začala partia otáčať a v koncovke to bolo čoraz lepšie. Až do momentu, kedy stačilo vytvoriť vzdialeného voľného pešiaka a aktivizovať kráľa, s pohodlnou výhrou. Namiesto toho kráľ zacúval nielen v 52.ťahu do remízy, ale aj v 63.ťahu do prehry. Remízu v šiestom kole sme už spomínali a tak ostáva iba záverečná výhra, ktorej základy položila už v otvorení, ziskom centrálneho pešiaka. Nakoniec z toho bolo slušné štvrté miesto, ktoré síce určite Lucku neteší, ale v danej konkurencii určite nie je zlým výsledkom.

MSR žiačok (78 hráčok): L.Strišková 5,5b/7 4.miesto, S.Bochničková 5b/7 9.miesto, G.Kapolková 5b/7 15.miesto, N.Kubíková 4,5/7 20.miesto

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

104 105

106 107

Shabir po prehre v úvodnom kole zaznamenal víťazný hetrik, ktorý sa však nerodil vôbec ľahko. Prvá výhra bola po využitej šanci na malú kombináciu, no druhá bola ukážkom mnohých chýb na oboch stranách so šťastnejším koncom pre Shabira. Výhra v inak vyrovnanom klubovom derby s Maťom bola po jeho nevydarenom manévri Dd1-b3-d1 otázkou času. Záverečné tri partie mu však bodovo vôbec nevyšli, keď z nich nezískal ani jedinú remízu. Prepadol sa tak v tabuľke až do druhej polovice.

Sear vstúpil do turnaja výhrou, no v druhom kole si nechal vzorov zavrieť strelca na a2 a výhra súpera bola iba otázkou času. Následné tri partie však dokázal zvíťaziť, aj keď treba uznať, že súperi mu vo včetkých prípadoch výrazne pomohli. V šiestom kole sa tak ocitol dosť vysoko a mohol ísť ešte vyššie, keď majúc pešiaka navyše niekoľkokrát v rade nezrušil súperovu protihru postupom c2-c4 a to sa mu stalo o pár ťahov osudným. Záverečná partia mu nevyšla, keď ho súper prehral už v otvorení. Každopádne zisk štyroch bodov a 34.miesto v tomto turnaji určite nie sú neúspechom.

Ryan začal presne rovnako ako Shabir, keď po úvodnej (celkom zbytočnej) prehre, vyhral tri partie za sebou. V piatom kole si však nechal odokryť svojho kráľa a pri útoku rôznofarebných strelcov musel odovzdať materiál. Pokus o zázrak v koncovke už nevyšiel. V záverečnej partii sa, hrajúc príliš pasívne, nechal postupne utlačiť súperom až prakticky na základný rad, takže súperova výhra bola zaslúžená. So štyrmi bodmi obsadil priečku tesne pred Searom.

Maťo striedal v úvodnej polovici turnaja výhry s prehrami, za ktoré mohli prehliadnutia elementárnej taktiky. V záverečných troch kolách však začal stúpať tabuľkou nahor, keď partie piateho a šiesteho kola vyhral a v siedmom mohol zaknihovať víťazný hetrik, no v záverečnej pozícii nevyužil po hrubej strategickej chybe súpera svoju šancu. Nakoniec tak obsadil 21.priečku.

MSR žiakov (91 hráčov): M.Rak 4,5b/7 21.miesto, C.R.Mészáros 4b/7 33.miesto, Se.Sahidi 4b/7 34.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 54.miesto

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

108 109

110 111

Európskej kvalifikačnej fázy MS online kadetov a mládeže sa zúčastnili Simonka a Samir. Po pondelkových dvoch partiách nasledovali tri partie v utorok a dve záverečné v stredu. Ako si počínali?

Simonka v úvodnom kole prehrala z favorizovanou súperkou už krátko po otvorení, aj keď partia trvala dlhšie. Druhé kolo bolo, až na jedno zaváhanie, hrou na jednu bránku. Po hrubej chybwe súperky však prišla ešte väčšia a na svete bola úplne zbytočná nula. V treťom kole mala Simonka od úvodu prevahu, no súperka jej nakoniec cestu za bodom výrazne zrýchlila. Škoda štvrtej partie, kde síce súperka od úvodu dominovala, no po hrubej chybe sa pozícia úplne otočila. V záverečnej časovej tiesni však prehliadla jednoťahový mat. V piatom kole šialene odvážne obetovala figúru, no súperka reagovala veľmi nepresne a tak jej ostala prevaha, ktorú dotiahla do víťazstva. Do záverečného dňa vstupovala so snahou dostať aspoň na 50 percent. Víťazstvom v šiestom kole sa jej to podarilo, aj keď priebeh partie tomu dlho nenasvedčoval. Najmä po strate kvality. Súperka však realizáciu materiálnej výhody nezvládla, naopak Simonka získavala čoraz viac pôdu pod nohami. Nakoniec sa jej podarilo partiu dokonale otočiť vo svoj prospech. V záverečnej partii dokázala držať krok s favoritkou až do mierne lepšej koncovky v 30.ťahu. Následne však prehliadla pešiaka a všetko išlo rýchlo dolu vodou. S troma bodmi obsadila 41.miesto, keď na lepší výsledok stačilo vyhnúť sa hrubým chybám. Tých však bolo na sedem kôl tentoraz akosi priveľa.

Kategória G14 (57 hráčok): S.Bochničková 3b/7 41.miesto

Výsledky na chess-results

Online G14: Kategória G14 na chess24.com

Samir v úvodom kole prekročil viackrát hranicu zdravého rizika a zaslúženým výsledkom by bola prehra s absolútnym outsiderom. V druhom kole prebehol rovnaký scenár, paradoxne tentoraz zaváhal v elementárnej koncovke vysoký favorit a druhý nasadený hráč turnaja. Pondelok tak bol z kategórie zázračných. V treťom kole sa scenár takmer opakoval, avšak súper dokázal, napriek jasnej výhode aspoň udržať remízu a nenastal tak tretí totálny obrat v rade. Štvrté kolo bolo zatiaľ jeho najvydarenejším, keď nepresnosti súpera v strednej hre využil k postupnému zvýšeniu tlaku a bezpečnej výhre. V piatom kole Samira dobehli prvé tri partie a jasne vyhratú koncovku nakoniec vypustil do remízy. Priebežné piate miesto mu dávalo do posledných dvoch kôl nádej pobiť sa o tri postupové priečky do finále, no potreboval výrazné herné zlepšenie, alebo aspoň rovnaký kopec šťastia, ako mal v piatok. V šiestom kole odohral veľmi peknú partiu, kde na jeho nástup na kráľovskom krídle súper nezareagoval správne a po následnom tangu bielych jazdcov a zisku materiálnej prevahy vyhral koncovku. V záverečnej partii mu žreb pridelil opäť biele figúry. Opatrnosť bola od úvodu viac ako viditeľná a remíza nakoniec vyhovovala obom stranám. Samir sa vďaka nej umiestnil na fantastickej bronzovej priečke a vybojoval si postup do finálového turnaja, ktoré sa uskutoční v termíne 19.-22.2020 a my mu budeme držať palce!

Kategória O18 (53 hráčov): IM S.Sahidi 5,5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

Online O18: Kategória O18 na chess24.com

Web podujatia: MS online kadetov a mládeže

097 098 099

Druhé podujatie skalickej série sme obsadili ôsmimi účastníkmi. Dve nedeľné hodiny sme tak strávili klikaním na myš, v snahe zdolať čo najviac súperov a čo najrýchlejšie. Ako to celé dopadlo?

Ryan stihol odohrať 23 partií a jeho bilancia 5-2-14 ukazuje, že asi sa skôr mohol venovať kvalite jednotlivých partií, ako rýchlosti a berserku. Súperov rozhodne nemal ľahkých, ale bez ponáhľania by získal určite viac bodov. Takto to stačilo ledva na záver TOP50.

Sear s bilanciou 7-2-12 doplatil na záverečné tri prehry po sebe a tak nakoniec podal priemerný výkon. Výhry mal vždy umiestnené tak nešťastne, že za ne nezískal žiadne bonusy. Nakoniec bol posledným z nášho tria, ktoré okupovalo úvod piatej desiatky.

Vladko s bilanciou 7-1-5 doplatil na malý počet partií. Bez berserku sa dá v Aréne dobre skončiť naozaj iba zriedkavo (viď neskôr Maťo). Najviac ho asi mrzí “veľká rošáda“ medzi piatym a siedmym kolom. Nakoniec skončil tesne pred Searom.

Miška “nebesnila“ v žiadnej partii, no stihla ich napriek tomu až osemnásť, s nekompromisnou bilanciou 9-0-9. V úvodných štryoch kolách mala ťažký žreb, no po štyroch nulách sa postupne rozbehla. Výhry si rozmiestnila do sérií, žiaľ až tri končili priskoro a body navyše za ne teda neboli. Skončila tak jedno miesto pred Vladkom.

Simonka odohrala ešte o jednu partiu viac ako Miška a s bilanciou 8-2-9 skončila na 32.mieste. V partiách prevažne potvrdzovala papierové predpoklady, no ku povinným bodom pridala aj nejaké ďalšie body navyše a tak určite podala jeden zo svojich lepších výkonov “na internete“.

Shabir stihol neuveriteľných 26 partií, pričom stihol vyhrať 11 z nich a v ostatných odchádzal porazený, keďže remízy sa pri jeho mene v jeho tabuľke nevyskytli. S výkonom môže byť spokojný a umiestnenie v TOP20 je určite nad plán.

Maťo odohral 21 partií s vysoko pozitívnou bilanciou 14-4-3 a tá mu v konečnom účtovaní priniesla veľmi kvalitné piate miesto. Nakoľko hral bez jediného berserku, výkon podal vskutku kvalitný. “Bonusové body“ mu však na prvú trojku predsa len chýbali, rovnako ako slabší záver. S výkonom však môže by isto spokojný.

Autorovi týchto riadkov sa podarilo odštartovať katastrofálnym spôsobom, keď z úvodných piatich partií vyhral iba dve. S Nightwishom a Sabatonom v pozadí však rýchlo všetko vsadil na jednu kartu a mnoho partií hral s berserkom a na hranici (a aj za ňou) maximálneho rizika systémom “súperov kráľ – útok - mat“. Cestou z hlbín tabuľky bola séria siedmich výhier v rade, medzi šiestym a dvanástym kolom. Po jednej prehre prišla ďalšia víťazná séria, tentoraz však už iba s troma výhrami. Z ničoho nič z toho bolo postupne lepšie a lepšie miesto, až tu zrazu čelo turnaja. Harakiri v predposlednom kole stihol napraviť výhrou na počkanie v kole poslednom a tak (ani sám nevie ako) s bilanciou 16-1-6 vyhral celý turnaj. Isto bolo množstvo hráčov, ktorí podali v nedeľu výrazne lepšie výkony, ale Aréna je skrátka Aréna a v nej dosť často aj motyka vystrelí... J

Blitz turnaj (69 hráčov): FM M.Roháček 55b 1.miesto, M.Šándor 43b 5.miesto, Sh.Sahidi 31b 18.miesto, S.Bochničková 23b 32.miesto, M.Smidová 20b 41.miesto, V.Bochnička 19b 42.miesto, Se.Sahidi 19b 43.miesto, C.R.Mészáros 16b 50.miesto

Výsledky na lichess.org

095 096

Portál Robert a Petr šachy zorganizoval online turnaj v bleskovom šachu na serveri chess.com a nevylučovali sme na ňom ani našu účasť. Nakoniec nás zastupovala dvojica Riško a Samir.

Riško začal serióznym odporom v slovenskom derby proti jasnému favoritovi. Po prehre bol v druhom kole nežrebovaný a v treťom sa mu tiež nepodarilo zvíťaziť. Z následných troch partií však vyhral dve partie proti neratingovaným súperom. V ďalších troch kolách síce získal iba bd, no výhra s hráčom kategórie 1800+ sa rozhodne cení. V poslednej štvrtine vyhral opäť jednu partiu. Škoda dvoch prehier v závere turnaja. Napriek nim však podal určite mierne nadpriemerný výkon.

Samir mal ako desiaty nasadený isto medailové ambície, resp. snahu skončiť aspoň v TOP5. V úvodnej štvrtine vyhral tri partie a štart sa mu teda, podľa očakávania, vydaril. Stred turnaja mu však nevyšiel podľa predstáv, keď v piatich kolách dokázal vyhrať iba raz a pridal k tomu tri remízy. Dvoma výhrami sa následne opäť dostal nahor, no záverečné dve slovenské derby mu rozhodne nevyšli, keď v nich získal iba jednu remízu. Vypadol tak z prvej desiatky, na konečné 13.miesto.

Bleskový turnaj (184 hráčov): IM S.Sahidi 8b/13 13.miesto, R.Pisarčík 4b/13 163.miesto

Výsledky na chess-results

Fotogaléria z podujatia bude čoskoro k dispozícii!

ŠK Doprastav s podporou MČ Karlova Ves organizuje turnaj, ktorý bude určitou náhradou tradičného Mikulášskeho šachového turnaja. Účasť na turnaji nie je obmedzená vekovo ani ratingovo a tak v ňom očakávame aj naše zastúpenie.

Grétka sa prvých deväť partií nevedela dostať do hernej pohody, keď v ich získala iba jednu výhru a dve remízy. Až záver 3/3 ju vytiahol nahor. Škoda, že jej víťazná séria bola ukončená záverom turnaja. Jeden štvorbodový zápis navyše by jej v tabuľke rozhodne pomohol.

Riško sa s bilanciou 5-1-7 zmestil do prvej štyridsiatky. Škoda menej vydareného záveru 1/5, nebyť neho by to bolo isto minimáne o desať miest vyššie umiestnenie. Chybyičky krásy by sa našli, s výkonom však, pri jeho veku, môže byť spokojný.

Samko mal v turnaji mierne pozitívnu bilanciu 7-1-6, no stratil viacero zbytočných bodov, vrátane jednej partie bez ťahu. Z troch derby vyhral úvodnú partiu s Grétkou, s Vladkom však obe partie ťahal za kratší koniec. Nebyť slabšieho stredu turnaja, dopadol by určite lepšie. Takto štart 3/4 a záver 3/4 stačili tesne na TOP30.

Lucka po úvodnej výhre prehrala dve partie v rade a tak potrebovala sériu štyroch výhier, aby sa vrátila na lepšie priečky tabuľky. V záverečných piatich kolách však, rovnako ako Vladko, uhrala iba dve výhry. Tiež tak padla smerom nadol, na úvod tretej desiatky.

Ryan sa tiež zmestil do prvej dvadsiatky, keď dal prednosť kvantite partií pred ich kvalitou. Využil tak systém Arény a vynieslo mu to veľmi pekné umiestnenie, napriek výrazne zápornej bilancii 6-2-9. V úvodných dvoch tretinách strácal zbytočné body, v závere ho karma dobehla výrazne ťažšími súpermi.

Vladko v úvodných šiestich partiách stratil iba jedinú remízu, no keď prišlo na lámanie chleba, v posledných piatich kolách prehral tri partie. Tie ho z čelných priečok zosunuli mimo TOP10, až na 15.miesto.

Open turnaj (72 hráčov): V.Bochnička 22b 15.miesto, C.R.Mészáros 20b 19.miesto, L.Strišková 18b 21.miesto, S.Havalda 15b 30.miesto, R.Pisarčík 13b 40.miesto, G.Kapolková 13b 41.miesto

Výsledky na lichess.org

091 092

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR pod záštitou BŠA organizuje turnaj na portáli lichess.org a nevylučujeme na ňom ani našu viacnásobnú účasť.

Riško mal v turnaji, česť výnimkám, papierovo náročných súperov. Úvodných šesť kôl mu isto nevyšlo podľa jeho predstáv, keď v nich získal iba jednu výhru a jednu remízu. Od siedmeho kola však začal bodovať v každej partii a dve výhry a dve remízy ho vytiahli nahor, na celkové 15.miesto a to pri daných súperoch isto nie je neúspechom.

Samko odohral veľmi slušný turnaj, keď mal výslednú bilanciu 6-3-1 a to jeho jediná prehra ide na vrub internetu, ktorý ho po súperovom 1.e4 ďalej nepustil. S neskoršou víťazkou napríklad vyhral mikrozápas v pomere 1,5:0,5, pričom jeho miniatúrku si súperka isto bude navždy pamätať. S celkovým štvrtým miestom nemôže byť nespokojný, aj keď v prvej trojke končí rád každý.

Zoznam prihlásených (36 hráčov): S.Havalda 14b 4.miesto, R.Pisarčík 9b 15.miesto

Výsledky na lichess.org

089 090

Úvodným podujatím odštartovala skalická séria online turnajov a to tempom “Bullet“ a systémom “Aréna“. Prvého podujatia sme sa zúčastnili v počte troch, ďalšie budú našou účasťou obsadené, vysoko pravdepodobne, bohatšie.

Simonka doplatila na fakt, že odohrala iba 9 partií. Síce úvodných šiestich vyhrala až päťkrát, no v záverečných troch si žiadne body nepripísala. Umiestnenie nekorešponduje s tým, kde by bola, ak by turnaj odohrala kompletne, ale evidentne mala niečo dôležitejšie.

Riško stihol partií 22 a dosiahol v nich bilanciu 10-1-11. Prvé dve tretiny turnaja zbieral body skôr občasne, zo záverečných šiestich partií vyhral až päť, z toho štyri posledné v rade. To ho vynieslo na poslednú chvíľu do prvej dvadsiatky, s množstvom cenných skalpov na svojom konte.

Miška stihla 21 partií, tiež s jemne negatívnou bilanciou 9-2-10. Jej body zväčša prichádzali v sériách. Najbohatšia bola séria štyroch výhier medzi 15-tou a 18-tou partiou, po ktorých nasledovala ešte jedna remíza.  Škoda záverečných dvoch partií, ale 18.priečka nie je zlým výsledkom.

Bullet turnaj (44 hráčov): M.Smidová 25b 18.miesto, R.Pisarčík 25b 19.miesto, S.Bochničková 12b 36.miesto

Výsledky na lichess.org

093 094

Trojdielne podujatie organizované Bratislavskou šachovou akadémiou bolo ukončené v novembri svojou záverečnou časťou a bolo určené pre hráčov s maximálnym ELOm 1899 na portáli lichess.org.

Maťo po prehre v úvodnom kole, s neskorším víťazom podujatia, saremízou a piatimi výhrami v rade vytiahol opäť na čelné priečky, no prišla “veľká rošáda“ a troma prehrami padol mimo prvej desiatky. Výhrou v záverečnom kole sa mu do nej, na poslednú chvíľu, predsa len podarilo dostať.

Ryan prehral za celý turnaj jednu jedinú partiu a to hneď v druhom kole. Jeho série výhier však boli krátke a tak sa mu, napriek bilancii 7-2-1, nepodarilo nazbierať dostatočné bonusy na boj o medailové pozície. V turnaji však podal pekný výkon a nakoniec skončil, tesne o jedno miestom pred Maťom, na deviatom mieste.

Rapid turnaj (56 hráčov): C.R.Mészáros 22b 9.miesto, M.Rak 21b 10.miesto

Výsledky na lichess.org

087 088

Krajské školské majstrovstvá žiakov a žiačok základných škôl sa uskutočnili premiérovo cez internet, keď ich miestom bol herný server lichess.org. Z turnaja postupuje najlepších desať hráčov a hráčok v celkovom poradí na MSR žiakov a žiačok ZŠ v online šachu.

MBK ZŠ (142 hráčov): M.Rak 19b 3.miesto, S.Bochničková 17b 7.miesto (1.miesto v kategórii žiačok), L.Strišková 16b 10.miesto (2.miesto v kategórii žiačok), N.Kubíková 14b 17.miesto (4.miesto v kategórii žiačok), S.Havalda 14b 18.miesto, G.Kapolková 13b 24.miesto (6.miesto v kategórii žiačok), R.Pisarčík 13b 25.miesto, H.Sulík 12b 28.miesto, W.Vanko 10b 56.miesto, M.Šúň 9b 65.miesto, S.Valentová 9b 67.miesto, N.Havaldová 8b 73.miesto, P.S.Zverka 8b 80.miesto, T.Valent 8b 89.miesto, M.Šúňová 6b 109.miesto

Maťo v úvodnom kole prehral v derby s Luckou, no v následných dvanástich partiách prehral už iba raz, s neskorším víťazom turnaja. Medzitým vyhral deväť partií a v záverečných dvoch kolách si pripísal dve taktické remízy a obsadil celkové tretie miesto, čo je papierovo síce prekvapenie, ale vlastne ani nie je.

Simonka prehrala v úvodnom kole taktiež, čo ale bolo oveľa prekvapujúcejšie, ako v prípade Maťa s Luckou. Do konca turnaja však už neprehrala ani jedinú partiu. Dalo by sa povedať, že všetky, ktoré hrala, tak vyhrala. V záverečných troch kolách sa už iba snažila rýchlymi remízami získať body navyše, na čo ale systém (inak nezmyselný) myslí a tak za posledné dve kolá dostala dve zaslúžené nuly. Napriek tomu skončila siedma a vyhrala kategóriu žiačok.

Lucka začala turnaj dvoma výhrami, no po nich prišli dve prehry a bolo treba doháňať stratený terén. Piatimi výhrami v rade sa jej to aj podarilo a záverečné dve remízy jej pridali ešte po jednom bode. Obe boli dlhé partie, divoké pozície a rozhodne sa ani v jednom prípade nejednalo o taktizovanie. Stačilo jej to na záver prvej desiatky a druhé miesto medzi žiačkami.

Samko a Ninka sa umiestnili v druhej desiatke, pričom Samka určite mrzí nevydarený finiš a Ninku celkové štvrté miesto medzi žiačkami. Obaja by potrebovali aspoň dva body navyše. Grétka, Riško a Hugo skončili v tretej desiatke. Všetci podali výborné výkony, no prvá menovaná stihla veľmi málo partií na to, aby skončila niekde na úrovni svojho nasadenia. Chalani boli asi našimi najsvetlejšími prekvapeniami, keď hrali nad svoj aktuálny priemer. Aj keď je diskutabilné, kde sú vlastne v súčasnej dobe ich hranice. Slušný turnaj odohral aj Willko, ktorý nebyť dvoch záverečných prehier bol isto spokojný oveľa viac. Ostatní asi vemi spokojní s umiestnením nebudú. Väčšina doplatila na malý počet partií, najmä však Natálka s Miškou.

Zvolený systém je určite kontroverzný a šach, resp. kvalita partií, v ňom nie je na prvom mieste. Je v ňom zbytočne veľký priestor na taktizovanie, tempo je kratšie ako krátke, hráči sú nútení hrať rýchlo, súperi môžu nešportovo zdržovať. Ak však berieme súťaž ako primárne náborovú, s ťažkým srdcom ho vieme akceptovať. Pre hráčov hrajúcich ligové súťaže, ktorí sú aktívni aj v rámci ďalších šachových podujatí na Slovensku, je to však skôr nutné zlo a preto dúfame, že “Covid-19 prestávka“ bude čo najkratšia, aby sa zlé návyky nezažrali príliš hlboko...

Zoznam prihlásených na chess-results

Turnaj na lichess: MBK ZŠ v online šachu

083 084

085 086

Krajské školské majstrovstvá žiakov a žiačok základných škôl sa uskutočnili premiérovo cez internet, keď ich miestom bol herný server lichess.org. Z turnaja postupuje najlepších desať hráčov a hráčok v celkovom poradí na MSR žiakov a žiačok ZŠ v online šachu.

Ryan začal turnaj veľmi dobre, keď po piatich kolách mal na konte štyri výhry a siahal na jednu z medailových priečok. V záverečných dvoch kolách však podľahol najprv neskoršiemu víťazovi a následne, v derby po hrubej chybe, aj Shabirovi.

Sear v prvých troch kolách síce stratil zbytočnú remízu, no k nej pridal dve výhry a tak strata nebola dramatická. Vo štvrtom kole však prehral s neskorím víťazom a musel sa opäť doťahovať na čelo. V piatom kole uspel zázrakom, v šiestom si výhru naopak zaslúžil. Záverečnú partiu mal dlho pod kontrolou a mierne lepšou pozíciou, no hrubá chyba ho stála medialové umiestnenie.

Shabir vyhral úvodné tri partie, no v strede turnaja prehral najprv s neskorším strieborným medailistom a následne aj treťou hráčkou turnaja. V záverečných dvoch kolách sa však dvoma výhrami, vrátane spomínanej partie s Ryanom, posunul tabuľkou nahor. Medzi žiakmi to nakoniec znamenalo zisk bronzu a celkovo štvrtú priečku.

Rapid turnaj (31 hráčov): Sh.Sahidi 5b/7 4.miesto (3.miesto v kategórii žiakov), Se.Sahidi 4,5b/7 6.miesto (4.miesto v kategórii žiakov), C.R.Mészáros 4b/7 8.miesto (6.miesto v kategórii žiakov)

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

075 076

077 078

Krajské školské majstrovstvá študentov a študentiek stredných škôl sa uskutočnili premiérovo cez internet, keď ich miestom bol herný server lichess.org. Z turnaja postupuje najlepších desať hráčov a hráčok v celkovom poradí na MSR študentov a študentiek SŠ v online šachu.

Samir v turnaji prakticky nemohol skončil horšie ako druhý, takže výsledné druhé miesto nie je nič, z čoho by mal radosť. Každopádne rozhodujúcu partiu zvládol konkurent výrazne lepšie a tak zaslúžene zvíťazil.

Rapid turnaj (27 hráčov): FM S.Sahidi 6b/7 2.miesto

Zoznam prihlásených na chess-results

Výsledky na lichess.org

073 074

Bieloruská šachová federácia v spolupráci s FIDE zorganizovala online turnaj družstiev. V drese Slovenska (2 hráči do 12 rokov, 2 hráči do 10 rokov a 2 hráči do 8 rokov) sa ho zúčastnili aj Ryan s Riškom, ako aktuálni vicemajstri SR v rapid šachu do 12 a do 8 rokov.

Ryan v sobotu po úvodnej výhre prehral ďalšie dve partie a kopíroval tak výsledky celého družstva. V nedeľu začal prehrou, kde však družstvo vybojovalo remízu z Albánskom. Po povinnej výhre v piatom kole, kedy bodovalo celé družstvo, pomohol výhrou tímu ku remíze s Kazachstanom, no v záverečnom kole boli na jeden z ruských výberov naši krátki. A tak z atakovania prvej desiatky z toho bolo umiestnenie na konci druhej.

Riškov výsledok sa nedá hodnotiť inak, ako slovom vynikajúci. Sedem víťazných partií zo siedmych kôl predsa nepotrebuje iný komentár. A tak šiesta šachovnica držala zástavu SR nad vodou v každom jednom zápase a išlo iba o to, kto sa k nemu pripojí a kto nie.

*Doplnenie komentára: Ryan si po turnaji pozeral svoje partie, aby sa poučil z chýb v nich. Následne si všimol “v turnaji bezchybne hrajúceho ruského súpera“ a svoje podozrenie posunul cez vedúceho družstva rozhodcom. Dnes už svieti pri Rusovi bilancia 0-0-7 a namiesto prehry v zápase je zrazu realitou remíza 3:3. Rovnako tak bol zmenený výsledok zápasu proti Albánsku, kde ich tretia šachovnica bola skontumovaná z rovnakých príčin a tak sme zvíťazili 4:2. Družstvo sa tak posunulo z 20.miesta na umiestnenie v samotnom závere TOP10. Či bude konečné, to ešte nie je isté... J

Turnaj družstiev (28 družstiev): Slovensko (4.šachovnica - C.R.Mészáros 4b/7, 6.šachovnica - R.Pisarčík 7b/7) – 8b/14 10.miesto

Výsledky na chess-results

International Online Friendship Chess Team Tournament 2020

069 070

071 072

Krajské školské majstrovstvá študentov a študentiek stredných škôl sa uskutočnili premiérovo cez internet, keď ich miestom bol herný server lichess.org. Z turnaja postupuje najlepších desať hráčov a hráčok v celkovom poradí na MSR študentov a študentiek SŠ v online šachu.

Miška mala v turnaji bilanciu 2-3-1, čo sa určite nedá považovať za zlý výsledok. Z pohľadu umiestnenia doplatila najmä na to, že až päť partií skončila v koncovkách a tak jej neostával čas na ďalšie možné zisky bodov.

Emka mala v turnaji bilanciu 5-3-1 a okrem jednej oddychovej remízy bojovala naplno. Mrzieť ju môže maximálne zbytočná remíza vo štvrtom kole (strata bodu aj množstva času), no zvyšok turnaja bol viac ako v pohode a víťazstvo v kategórii študentiek zaslúžené.

Maťo mal v turnaji bilanciu 4-6-0, no okrem pár remíz, ktoré sa určite dali hrať, všetko ostatné bolo v rámci šachu ok. Záverečná, jasne vyhratá, partia bola evidentne daná za remízu, aby pred ukončením časového limitu turnaja získal aspoň jeden bod. Taktiež hral veľa partií až do koncoviek a tak to vyššie nešlo.

Vladko mal v turnaji bilanciu 7-4-0, pričom tri remízy z kategórie predčaných. V turnaji dokázal ukončovať väčšinu partií v strednej hre a tak ich stihol odohrať celkom dosť. Nie dostatočne veľa na to, aby sa prestrieľal až na čelo celého turnaja, ale popri zvyšných medailistoch bol v tejto štatistike predsa len “chudobným príbuzným“.

Za čo je potrebné celú našu štvoricu pochváliť, to je fakt, že nevyužívali (resp. skôr nezneužívali) “systém“, ktorý praje tým, ktorí hrajú v podstate “hop alebo trop“, hlavne ale rýchlo. Celková bilancia 18-16-2 je viac ako perfektná. Na celoslovenskom finále, hranom už normálnym švajčiarskym systémom, sa teda všetci budú môcť predviesť.

MBK SŠ (38 hráčov): V.Bochnička 18b 2.miesto, M.Šándor 14b 7.miesto, E.Walterová 13b 8.miesto (1.miesto v kategórii študentiek), M.Smidová 7b 21.miesto (4.miesto v kategórii študentiek)

Výsledky na chess-results

Turnaj na lichess: MBK SŠ v online šachu

079 080

081 082

V Deň boja za slobodu a demokraciu sa uskutočnil na platforme lichess.org charitatívny internetový turnaj organizovaný Prvou šachovou. Víťazmi sa stali všetci, keďže spoločnými silami a shareovaním informácií o jeho konaní nakoniec aspoň jednu partiu odohralo neskutočných 238 hráčov. My sme na ňom taktiež nechýbali, keď sa v štartovej listine ocitlo až osemnásť našich členov.

Dieru do sveta sme veru neurobili, keď čo sa týka celkového poradia, tak jedine Samirov výsledok stojí za zmienku. Ten však určite nebude s umiestnením spokojný, pretože z jeho pohľadu ide pri šiestom mieste o priemerný výsledok. Štvorica pozostávajúca z autora týchto riadkov, Vladka, Maťa a Igiho, mala určite aj na viac, ale turnaj sme evidentne vzali viac spoločensky ako športovo. Veľmi pekný výkon v turnaji dosiahla Grétka, ktorá šokovala najmä Igiho, ale aj ďalších silných súperov a zmestila sa do prvej stovky. Do nej sa dokázala zmestiť aj Lucka, ktorá, ako už spomínaná štvorica, myslela určite na lepšie výsledky. Dvojblok hráčov s šestnástimi bodmi vytvorili Maťo a Simonka, pričom druhá menovaná s absolútnou rezervou, keď prehrala svoje štyri posledné partie. Škoda. V druhej polovici sa ocitla Emka, ktorej výhra v prvom kole bola, spolu s víťazným siedmym kolom, zároveň jej najhodnotnejším výsledkom v turnaji. Sear so Shabirom skončili takmer plece pri pleci, paradoxne kým prvý výborne začal, ten druhý začal piatimi prehrami v rade. Na štrnástich bodoch s nimi bola aj Natálka, ktorá prehrala dokonca úvodných sedem partií, finiš 5/7 ju však vytiahol nakoniec veľmi vysoko. Nakoniec tak tesne predbehla Ryana, ktorý si v turnaji nepripísal žiadny cennejší skalp a taktiež aj Riška, ktorý však so svojim účinkovaním v turnaji môže byť spokojný, keď prakticky nemal oddychových súperov. Na dvanásť bodov sa vytiahli v závere Ninka s Miškou, no kým prvá menovaná bude s partiami asi ok, druhá skôr nie. Samko skončil s dvoma bodmi a podľa jeho slov odohral tri normálne partie, vo viacerých ostatných ho predčasne zrušili technické problémy, často už v úvode partie. A tak bola výhra v prvom kole jeho labuťou piesňou a nám ostáva iba veriť, že do blížiacich sa školských majstrovstiev sa tieto problémy nejakým spôsobom vyriešia.

Turnaj ukázal dávnu pravdu, že aj cesta môže byť cieľom. Takmer 250 hráčov je zároveň odpoveďou, či je o takéto aktivity medzi šachistami záujem a taktiež aj poďakovaním organizátorom za veľmi dobre odvedenú prácu.

Šach spája (238 hráčov): FM S.Sahidi 39b 6.miesto, FM M.Roháček 22b 44.miesto, V.Bochnička 20b 59.miesto, M.Šándor 20b 61.miesto, I.Lintner 19b 74.miesto, G.Kapolková 18b 91.miesto, L.Strišková 18b 97.miesto, M.Rak 16b 114.miesto, S.Bochničková 16b 115.miesto, E.Walterová 14b 130.miesto, Se.Sahidi 14b 138.miesto, Sh.Sahidi 14b 143.miesto, N.Havaldová 14b 147.miesto, C.R.Mészáros 13b 149.miesto, R.Pisarčík 13b 153.miesto, N.Kubíková 12b 161.miesto, M.Smidová 12b 163.miesto, S.Havalda 2b 230.miesto

Výsledky na lichess.org

068 067

Riško počas utorkového voľna šachovo nezaháľal a absolvoval dva turnaje. V turnaji LŠŠ si počínal veľmi slušne, keď okrem troch výhier s hráčmi bez ratingu zdolal, s výraznou pomocou bohyne Caissy, aj jedného papierového favorita. Ten napokon skončil na štvrtom mieste. Trom vysoko favorizovaným a výrazne skúsenejším súperom podľahol a nakoniec obsadil 14.priečku, teda skončil v tesnom okolí svojho nasadenia.

Rapid turnaj (38 hráčov): R.Pisarčík 14.miesto

Výsledky na chess-results

065 066

V závere októbra odštartovalo pokračovanie obľúbeného podujatia s viacerými turnajmi, v ktorých boli hráči rozdelení približne podľa svojej výkonnosti. Medzi 67 prihlásenými účastníkmi nás reprezentovala štvorica Maťo, Miška, Riško a Ryan. Vďaka nim sme tak mali zastúpenie v skupinách A, D a E a v neľahkých bojoch sme im držali palce.

Po približne tretine času niektoré skupiny a niektorí hráči výrazne zaostávali s počtom odohraných partií a tak sa termín ukončenia turnaja nepodarilo dodržať. Určite to bude aj poučením pre organizátorský štáb, koho nabudúce do série turnajov neprijať.

Maťo vstúpil do turnaja raketovo, keď vybojoval päť výhier v úvodných piatich partiách. Následne trochu poľavil, keď “stratil“ dve remízy a prehral s neskoršm víťazom. Každopádne so svojim výkonom v turnaji môže byť maximálne spokojný, keď jeho výsledná bilancia 7-2-1, pri tak vyrovnanom štartovom poli, je skrátka vynikajúca.

Skupina A (11 hráčov): M.Šándor 8b/10 2.miesto

Výsledky na chess-results

Miška vstúpila do turnaja úplne opačne ako Maťo, keď prehrala už prvú partiu. Postupne však začala zbierať body a pol body pravidelne a postupne s tak vytiahla v tabuľke na priebežné tretie miesto. Je zaujímavé, že s hráčmi na prvých troch miestach zaznamenala dve výhry a remízu. Napriek tejto skvelej bilancii z toho bolo nakoniec “iba“ štvrté miesto.

Ryan sa v turnaji ukázal ako tímový hráč, keď podľahol klubovej spoluhráčke Miške a členke tréningovej skupiny Martinke. Z ostatných šiestich partií si však na svoje konto pripísal päť výhier a jednu remízu. Dve partie mu ostávalo dohrať, no súperi sa k tomu dlhodobe nemali a tak získal ďalšie dva body. Nakoniec ho to vynieslo na prvé miesto v skupine, vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu.

Skupina D (11 hráčov): C.R.Mészáros 7,5b/10 1.miesto, M.Smidová 6,5b/10 4.miesto

Výsledky na chess-results

Riško mal náročných súperov, keď mal v rámci skupiny druhý najnižší rating zo všetkých 11 hráčov. Výzvy však potrebuje a tak sme radi, že bol práve v éčku. V partiách dokázal vybojovať tri remízy a dokonca aj jedno víťazstvo. Umiestnenie nie je dôležité, skúsenosti v zložitých súbojoch sú, najmä v dnešnej dobe, isto oveľa viac.

Skupina E (11 hráčov): R.Pisarčík 2,5b/10 10.miesto

Výsledky na chess-results

100 101

102 103

Trojdielne podujatie organizované Bratislavskou šachovou akadémiou pokračovalo v októbri svojou druhou časťou a je určené pre hráčov s maximálnym ELOm 1899 na portáli lichess.org. Kým v prvom turnaji hral iba Maťo, v druhom ho doplnila trojica Riško, Ryan a Samko.

Riško v prvých dvoch tretinách turnaja dokázal z deviatich zápasov zvíťaziť iba trikrát, no záverečným finišom 3/3 sa dokázal posunúť v tabuľke na výsledné 21.miesto, ktoré sa dá považovať za priemerný výsledok.

Veľmi podobne si v turnaji počínal Ryan, ktorý v úvodnej polovici zaváhal v piatich partiách až trikrát. Štyri výhry v závere (a prehra iba s neskorším víťazom) znamenali na poslednú chvíľu skok do druhej desiatky, tesne pred Riška.

Samkov priebeh turnaja bol prakticky identicky s dvoma predchádzajúcimi. Z úvodných šiestich partií dokázal vybojovať iba dve výhry, no od siedmeho kola sa začal štverať tabuľkou smerom nahor. Nakoniec sa dokázal dostať na čelo klubového trojbloku. Tesne pred Ryana s Riškom.

Maťo po výhre v úvodnom kole vzápätí prehral s neskorím víťazom turnaja. Séria štyroch výhier ho vyniesla nahor a v siedmom kole remizoval s nakoniec druhým hráčom výsledkovej listiny. Ani záverečná výhra mu však nezabezpečila umiestnenie v prvej desiatke. S výkonom nemusí byť nespokojný, no na lepšie umiestnenie je potrebné v takýchto turnajoch hrať na hodinách rýchlejšie a na šachovnici radikálnejšie.

Rapid turnaj (55  hráčov): M.Rak 20b 11.miesto, S.Havalda 16b 19.miesto, C.R.Mészáros 15b 20.miesto, R.Pisarčík 15b 21.miesto

Zoznam prihlásených na lichess.org

061 062

063 064

Druhým podujatím pokračuje séria Mládežníckej ligy už začiatkom októbra a my by sme na nej nechýbali. O účasť sa však tentoraz postarala iba Natálka. V skupine B však dokázala zvíťaziť vo všetkých troch súbojoch a zabezpečila si tak suverénne prvé miesto a možnosť zúčastniť sa nabudúce bojov v najsilnejšej skupine. Kedy to však bude, to je aktuálne viac ako otázne.

Skupina B (4 hráči): N.Havaldová 3b/3 1.miesto

059 060

Po zisku svojej druhej a tretej normy IM (Skalica, resp. Tatranské Matliare) sa Samir, ako čakateľ na udelenie titulu IM, účastní uzatvoreného veľmajstrovského turnaja v Bojniciach, aby sa pokúsil zabojovať o svoju prvú veľmajstrovskú normu. Či sa mu to podarí, alebo nie, získa ďalšie množstvo skúseností v partiách proti veľmi silným súperom a my mu držíme palce.

V úvodnom kole a zároveň v odvete zo Skalice, sa opäť rozišiel so svojim rakúskym súperom nerozhodne. Vzhľadom na priebeh stretnutia však bol určite tým spokojnejším. V druhom kole ho čakal bielymi jasný outsider turnaja a ak si chcel uchovať šance na úspešný výsledok, neostávalo mu nič iné, ako zvíťaziť. Súper mal však počas celého priebehu partie všetko pod kontrolou a remízu mal na dosah, ešte ťah pred svojou rezignáciou. Samira čakala čiernymi nasadená jednotka turnaja, no partia bola odložená. Vo štvrtom kole zdolal svojho súpera bielymi figúrami vo veľmi peknej partii, no v piatom kole mu vystavil stopku rakúsky veľmajster. V šiestom kole mal opäť čierne, no tentoraz veľmi rýchlo remizoval s turnajovou trojkou a priebežným lídrom turnaja. Pred záverečnou tretinou turnaja, a jednou dohrávkou, mal tak turnaj celkom pekne rozbehnutý. Pondelok mal náročný, keď doobeda čelil turnajovej jednotke čiernymi a v koncovke si dokonca vypracoval možnosti, ako sa pokúšasť o zisk celého bodu, no súper nakoniec pol bodu aktivitou svojich figúr uchránil. Poobede bielymi dosiahol slušnú výhodu, no postupne súper prevzal opraty partie, keď obetoval pešiaka a aktivizoval svoje figúry. Nakoniec však doplávali do remízového prístavu. Dve partie pred koncom tak Samir delil tretiu priečku a môže sa pokúsiť zabojovať o virtuálne stupne víťazov. Partia ôsmeho kola mu nevyšla a bol rád aj za remízu, veď pre diváka bolo prekvapujúce, že ju v záverečnej pozícii jeho súper prijal. Škoda záverečnej partie, ktorá mu od úvodu nevyšla a dostal sa do náročnej pozície. V nej si súper počínal správne a tak z toho bolo nakoniec pre Samira výsledných 4,5 bodu. V extrémne vyrovnanom turnaji (ak si odmyslíme poslednú priečku) zaznamenal dokonca druhý najvyšší nárast ratingu. Aj keď v tomto prípade sa jedná iba o tri body.

V čase blížiacich sa drastických obmedzení tak stihol svoju poslednú šancu zahrať si kvalitným súperom priamo za šachovnicou. A ak by už nebol spokojný s výsledkom, či hrou, s rozhodnutím tento turnaj hrať môže byť spokojný určite.

GM turnaj (10 hráčov): FM S.Sahidi 4,5b/9 7.miesto

Výsledky na chess-results

055 056

057 058

Keďže do konca septembra neprišlo ku výrazným obmedzeniam, nechýbame ani v Tatrách. Nakoniec je však naša účasť iba jednočlenná, keď nás reprezentuje Lucka. Tá v úvodnom kole dlho bojovala, keď podľahla favoritovi až v maratónskej partii. V druhom kole potvrdila, podľa očakávania, papierové predpoklady, no v treťom favorizovaného súpera o body neobrala. Vo štvrtom kole sa jej podarilo čiernymi remizovať s miernym favoritom a výkonnostne rovnaký súper ju čakal aj v piatom kole. Hrubá chyba však rozhodla o výsledku a v záverečných štyroch kolách už išlo iba o to, dohrať turnaj so cťou. Vzhľadom na opatrenia platné od 1.10.2020 sa organizátori rozhodli operatívne a správne turnaj časovo skrátiť, aj za cenu záverečných dvoch dvojkôl. Aj vlk tak zostal sýty, aj ovca celá. Z týchto štyroch partií sa Lucke podarilo trikrát potvrdiť rolu papierovej favoritky, s rovnocenným súperom však prehrala. Celkovo sa týmto finišom vrátila na miesto svojho nasadenia, no s výkonom však určite nie je, a ani nemôže byť, spokojná.

Open turnaj (106 hráčov): L.Strišková 4,5b/9 55.miesto

Výsledky na chess-results

 054 049

Trojdielne podujatie organizované Bratislavskou šachovou akadémiou začalo poslednú septembrovú sobotu a je určené pre hráčov s maximálnym ELOm 1899 na portáli lichess.org. Nás na prvom turnaji zastupoval Maťo, ktorému sa podarilo obsadiť pekné tretie miesto.

Rapid turnaj (44 hráčov): M.Rak 26b 3.miesto

Zoznam prihlásených na lichess.org

047 048

Úvodným podujatím odštartovala séria Mládežníckej ligy, pričom medzi osemnástimi účastníkmi sme mali päťnásobné zastúpenie.

Riško začal turnaj víťazstvom, keď v úvodnom kole, v inak relatívne vyrovnanom boji, dokázal využiť svoje lepšie postavené figúry. V druhom kole nevyužil možnosti svojej veže, ktorá mohla obsadiť siedmy rad a byť tak nepríjemnou alternatívou oproti dvom ľahkým figúram súpera. Pasivita, ako to už býva v šachu dobrým zvykom, viedla ku prehre. V treťom kole využil otvorenie súpera na vybudovanie silného pešiakového stredu a jeho následné obsadenie figúrami. Ich súhra sa nakoniec ukázala ako rozhodujúca a nakoniec mu zabezpečila víťazstvo v skupine a do budúceho turnaja postup do A skupiny.

Skupina B (4 hráči): R.Pisarčík 2b/3 1.miesto

Hugo aj Sophinka začali svoje úvodné partie výborne. Partia prvého menovaného by isto zniesla kritériá aj v skupine B, či dokonca A. V druhom kole však obaja prehrali príliš rýchlo. Chyby chodia v sériách, resp. jedna hrubá chyba stačí a bolo po zápasoch. V záverečnom kole ich tak čakalo derby, ktoré znieslo kritériá skupiny C, no do ideálu mala partia z oboch strán ďaleko. Nakoniec sa v koncovke rovnakofarebných strelcov presadil Hugo, čo pre neho znamenalo druhé miesto. Pri svojom debute s ním rozhodne nemôže byť nespokojný. Sophinku to naopak, po výbornom štarte a výhre s neskorším víťazom, zaradilo na záver tabuľky.

Skupina C (4 hráči): H.Sulík 2b/3 2.miesto, S.Valentová 1b/3 4.miesto

Willko hral prvú partiu na “lacné triky“, čo sa mu nakoniec nestalo osudným, ale vo vyššej skupine to bude sotva receptom na úspech. V druhom kole sa rozišiel so svojim súperom nerozhodne. V tretej partii neurobil rošádu a dostal sa do náročnej pozície. V nej však zaujímavo prechodne obetoval figúru a súper pri prvej komplikácii v prepočte kapituloval. Výhra v skupine mu tak zabezpečila postup do céčka.

Skupina D (3 hráči): W.Vanko 2,5b/3 1.miesto

Theo v úvodnej partii súperovi pomohol výraznou mierou ku víťažstvu, keď sa po dobrovoľnom oslabení svojho kráľa ešte niekoľkokrát predčasne zahral na Mikuláša. V druhej partii bol naopak pozornejší ako jeho súper a tak jedinou vecou, ktorá by sa u dala vytknúť bolo matovanie dámou. V tretej partii sa veľmi slušne držal a dlho mal iba pešiaka menej, no v závere predsa len súperovi podľahol.

Skupina D (3 hráči): T.Valent 1b/3 2.miesto

041 042

043 044

045 046

Päťkolový turnaj v bratislavskej Rači sa uskutočnil v polovici septembra a nás v príjemnom prostredí hotela Bivio reprezentovali Maťo, Natálka, Ninka, Riško a Samko. Hracie tempo bolo niečo medzi rapidom a vážnou partiou, no turnaj sa započítaval do normálneho ratingu.

Natálka začala turnaj podľa očakávania víťazstvom, no po ňom prehrala v súrodeneckom derby a následne aj s neskorším prekvapujúcim víťazom turnaja. Záverečné dve partie zvládla rolu favoritky, aj keď v poslednom kole pri nej stáli všetci svätí. Ziskom troch bodov potvrdila nasadenie, škoda len, že si nezahrala s viacerými papierovo silnejšími hráčmi, lebo takto je ťažké niečo komentovať.

Ninka začala podľa predpokladov dvoma výhrami a následne si zahrala prvé klubové derby, keď Maťovi podľahla až v závere vežovej koncovky. Vo štvrtom kole, proti Samkovi, sa naopak tešila z plného bodového zisku a do posledného kola si tak uchovala šancu bojovať o čelo turnaja. V záverečnom kole z lepšej koncovky vznikla koncovka vyrovnaná a následná jedna chyba rozhodla o výhre súpera. Čo môže Ninku tešiť, to je fakt, že do ratingu si pripísala 37 bodov, ako jediná z našej výpravy.

Riško začal turnaj výhrou a následne podľahol neskoršiemu víťazovi turnaja. Po dvoch ďalších výhrach z pozície favorita nastupoval do posledného kola v snahe zabojovať o TOP3. V jednej z lepších partií celého turnaja sa mu podarilo dosiahnuť vyhranú strelcovú koncovku, no svoju šancu nevyužil a partia skončila nerozhodne. To mu stačilo na piate miesto.

Samko zvládol úvodné dve partie a v treťom kole si pripísal víťazý hetrik, po výhre s nasadenou turnajovou trojkou. Partiu štvrtého kola, proti Ninke, sme už spomínali. V záverečnom kole nastúpil do svojho tretieho klubového derby a dosiahol tretí rôzny výsledok. Partiu rozohral veľmi dobre a niekoľkokrát sa ocitol na hrane výhry, no pri (trochu zbytočnom) prechode do koncovky rôznofarebných strelcov mu nestačili ani dvaja pešiaci navyše. Ostal tak tesne pod pódiom, na nepopulárnom štvrtom mieste.

Maťo potvrdzoval rolu najvyššie nasadeného hráča turnaja prvé tri kolá, kedy po výhre s Ninkou mal všetko vo svojich rukách. Partiu štvrtého kola však nerozohral ideálne, keď súperovi povolil otvorenie centra a relatívne bezpečné vyrovnanie. Zachránený pol bod v partii so Samkom ho napokon udržal na stupni víťazov, na druhom mieste.

Čo rozhodlo o viacerých našich partiách bol fakt, že na kolá, či počas nich, často nenastupovali hráči dostatočne koncentrovaní. Možno aj pod vplyvom príjemnej atmosféry, ktorá zvádzala ku poľaveniu pozornosti. Pred partiou a počas nej by som však nemal riešiť nič iné. Turnaj bol každopádne poučný a v tomto náročnom období poteší akékoľvek zvýšenie hernej praxe.

Open turnaj (20 hráčov): M.Rak 4b/5 2.miesto, S.Havalda 3,5b/5 4.miesto, R.Pisarčík 3,5b/5 5.miesto, N.Kubíková 3b/5 6.miesto, N.Havaldová 3b/5 8.miesto

Výsledky na chess-results

031 032

033 034

035 036

Majstrovstvá SR v rapid šachu sme pokryli iba približne polovičnou účasťou (oproti plánom spred sezóny), nakoľko sa (po vzore Starej Ľubovne) oficiálna klubová výprava sa do Topoľčian nechystala. Aj týchto deväť účastníkov sa však bezpečne postačilo na to, aby nás bolo poriadne vidieť. Poďme však už k jednotlivým kategóriám...

Miška, aspoň podľa výsledkovej tabuľky, prechádzala turnajom bez akýchkoľvek výkyvov a postupne na svoje konto pridávala jeden bod za druhým. Pri takej bilancii asi ani nie je čo hodnotiť, najmä, keď z jej kategórie nebol online prenos a partie sa tak nedajú pozrieť. Ostáva jej tak iba pogratulovať ku stopercentnej bilancii a ku zaslúženému titulu.

Kategória D08 (8 hráčok): M.Šúňová 7b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

Lucka po úvodnej výhre hrala ďalšie dve partie veľmi pasívne a podľahla nielen čiernymi v derby Simonke, ale aj v treťom kole bielymi figúrami. Po dvoch povinných výhrach už v šiestom kole hrala opäť partiu o medailu a odvážne sa čiernymi pustila okamžite do útoku. Výmena dám však nebola určite správnym rozhodutím, rovnako ako aj ďalšie výmeny na poliach b3 a g3. Následná koncovka už bola pre ňu nepríjemná a nakoniec žiaľ aj bez bodového zisku. Posledné kolo bolo návratom do prvej polovice tabuľky, kam bez akejkoľvek diskusie určite patrí.

Simonka po úvodnej rýchlej výhre a následnom spomínanom víťaznom derby nastúpila proti jednej z hlavných favoritiek a v partii, kde na materiál takmer celý čas strádala, ju zachránila aktivita. Po nekonfliktnom priebehu a remíze vo štvrtom kole nasledovalo potvrdenie papierových predpokladov. Koncovka partie šiesteho kola, ktorá bola inak na jednu bránu, ostáva záhadou. Až sa nechce veriť, že online má pravdu a naozaj sa po tridsiatom ťahu ešte hralo, tak dlho a nakoniec s takým výsledkom. Záverečná partia bola obdobná, takže v nej evidentne už hrali najväčšiu úlohu nervy. V skupine troch hráčok finišujúcich s rovnakým počtom bodov sa na ňu nakoniec usmialo šťastie a pomocné hodnotenie jej zabezpečilo titul.

Kategória D14 (10 hráčok): S.Bochničková 5,5b/7 1.miesto, L.Strišková 4b/7 5.miesto

Výsledky na chess-results

Emka a jej úvod turnaja by sa dali nazvať ódou na pasivitu. Kým v úvodnej partii z toho bola bezpečná remíza, v oboch ďalších bezpečné (no aj zaslúžené) prehry. Vo štvrtom kole evidentne sekol online, lebo záverečná pozícia je za čierneho síce hrozná, ale isto nie na vzdanie. Každopádne prvá výhra bola na svete. Druhá prišla hneď vzápätí, keď súperka nevyužila svoje útočné možnosti a nakoniec rozhodol protiútok, resp. ovládnuté centrum. Víťazný hetrik prišiel hneď na to, keď súperka odovzdala bez kompenzácie materiál. Kým ho, aj s úrokmi, získala naspäť, dostala sa pod matový útok. Záverečná partia, v ktorej jej stačila na bronz remíza, mohla byť psychologicky nepríjemná. Súperka však vyšla už z otvorenia viac ako pochybne a Emka si čiernymi v miniatúrke zabezpečila svoju premiérovú medailu zo slovenských mládežníckych majstrovstiev. Po katastrofálnom úvode finiš ako hrom!

Kategória D18+D20 (10 hráčok): E.Walterová 4,5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

Willko po výhre v úvodnom kole mal na lopate aj jedného z trojice hlavných favoritov, no ani koncovka s jazdcom navyše neznamená istú výhru, ak sa nesústredíte. Strata veže viedla ku zbytočnej prehre a Willka rozladila natoľko, že prišla aj zbytočná prehra v treťom kole. Po dvoch výhrach tak mal zrazu šancu skúsiť ešte zabojovať o šancu medailu v klubovom derby. Vzhľadom na úvod partie “á la začiatočník“ si však prehru zaslúžil. Výpad dámy, pokiaľ nie ste Carlsenom, je viac ako nevhodný. Záverečnou výhrou sa dotiahol do skupiny štvorbodových hráčov a skončil na šiestom mieste.

Riško začal dvoma bezproblémovými bodmi na konte a v treťom kole sa schyľovalo ku víťaznému hetriku. Aktuálneho majstra SR vo svojej kategórii však omilostil a umožnil mu záchranu večným šachom. Vo štvrtom kole mal ku celému bodu taktiež blízko, no súpera omilostnil na šachovnici, aj na hodinách. Následné dve výhry mu garantovali medailu a záverečná mu prisúdila, rovnako ako pred mesiacom, striebro. Vzhľadom na priebeh jednotlivých partií je to škoda, no na prvý rok tréningov je to veľmi pekná bilancia.

Kategória CH08 (16 hráčov): R.Pisarčík 6b/7 2.miesto, W.Vanko 4b/7 6.miesto

Výsledky na chess-results

Maťko odohral veľmi slušný turnaj, keď ani jeden z jeho súperov nemal základný rating. Ku remíze v druhom kole dokázal pridať výhry vo štvrtom a piatom kole a nakoniec sa výhrou v záverečnom kole dotiahol do stredu tabuľky. Z Topoľčian tak mohol odchádzať spokojný so svojim výkonom.

Ryan začal turnaj spoľahlivou výhrou a v druhej partii sa k nej blížil míľovými krokmi, no elementárnu pešiakovú koncovku do víťazstva nedokázal dotiahnuť. Po bezpečnej výhre sa ocitol v úvodnom zápase pravdy. V ňom však prehliadol ľahký dvojitý úder a partia sa viac ako rýchlo dostala na šikmú plochu. Následne už musel začať stíhaciu jazdu, neohliadať sa naľavo či napravo, vyhrávať a dúfať. Paradoxne, práve pod tlakom odohral svoje najlepšie partie v turnaji, keď najprv metodicky vyhral strelcovú koncovku, následne využil lepšieho strelca, voľný stĺpec a zaostalého pešiaka súper na ďalší bod a tak v poslednom kole hral o striebro. To sa mu víťazným útokom na kráľovskom krídle, a zároveň aj víťazným hetrikom na želanie, aj podarilo.

Kategória CH10 (27 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 2.miesto, M.Šúň 3,5b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

Vladko po výhre v úvodnom kole prežil už vzápätí svoju klinickú smrť, keď mohol stratiť dámu v miniatúrke a možno by bolo po turnaji. Vo štvrtom kole dostal od súpera darček, keď mu stačilo vyvinúť figúry na tradičné polia a bolo po partii. V partii, kde súper obetoval figúru za pofidérny útok sa bránil výborne, no nakoniec podložil jednoťahovo vežu a bolo po partii. Rovnako ako Ryan tak potreboval do konca turnaja už iba vyhrávať. Vo štvrtom kole ustál súperovu obeť kvality za rozbitie úkrytu jeho kráľa a následne ju využil v koncovke na zisk celého bodu. V šiestom kole dokázal ustáť horšiu koncovku ťažkých figúr, kde ho od prehry zachránila iba aktivita jeho dámy a veže. V záverečnej partii prežil centrálny nápor súpera a prešiel do výhodnejšej koncovky, kde realizáciu komplikovala prítomnosť rôznofarebných strelcov. Nakoniec sa však aktivita jeho figúr v obojstrannej časovej tiesni predsa len presadila a zabezpečila mu striebornú medailu. S ňou, vzhľadom na priebeh partií, asi nemôže byť nespokojný.

Kategória CH16 (26 hráčov): V.Bochnička 5,5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

V sumáre tak naša deväťčlenná skupina vybojovala 2 zlaté, 3 strieborné a 1 bronzovú medailu, ku ktorým ešte pridala 5.miesto, 6.miesto a 16.miesto. Dokopy zaznamenaných 41 výhier, 9 remíz a 13 prehrier, pri bilancii 45,5b/63 znamenalo v priemere až neskutočných 72%!

015 016

017 018

019 022

021 020

023 024

025 026

027 028

029 030

O našu účasť na rapid turnaji sa postaral Samir, ktorý patril medzi hlavných favoritov na celkové víťazstvo. Po dvoch úvodných výhrach sa síce výrazne zabrzdil v rozlete dvoma remízami, no v druhej polovici turnaja zbieral body ako na bežiacom páse. Je síce pravda, že minimálne v posledných dvoch partiách vydoloval celé body z bezútešne remízových pozícií v koncovkách, no preukázal najlepšie nervy, keď išlo o veľa a hralo sa doslova na sekundách. Nakoniec sa mu tak podarilo dostať až na prvé miesto v turnaji.

Rapid turnaj (42 hráčov): FM S.Sahidi 8b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

013 014

O účasť na bleskových majstrovstvách SR sa postarala štvorica Emka, Samir, Simonka a Vladko.

Simonka zakopla už v druhom kole a síce sa ešte oklepala dvoma výhrami v rade, no následné prehrané súrodenecké derby, ako aj prehra v šiestom kole, ju nasmerovali do druhej polovice tabuľky. Z nej sa už do konca turnaja nevyškriabala, keď, najmä bielymi figúrami, strácala body so súpermi, ktorých by bežne mala zdolávať. V turnaji tak veru veľa dôvodov na spokojnosť nezažila.

Vladko po dvoch povinných výhrach najprv neuspel v klubovom derby proti Samirovi a následná prehra ho zrazila do stredu tabuľky. V už spomínanom zápase zdolal Simonku, no ani v šiestom kole sa neodlepil zo stredu tabuľky. Po výhre v siedmom kole následne prišli dokonca dve prehry a po nich klesol až do druhej polovice. Štyri výhry v rade znamenali návrat na pozície, z ktorých by sa dal dosiahnuť slušný výsledok, no záverečné dve prehry ho zrazili až do tretej desiatky. S ôsmimi bodmi a so svojim umiestnením tak určite nie je spokojný.

Emka sa ocitla v prvom kole na jednotke a po očakávateľnej prehre z nasledujúcich troch partií v roli papierovej favoritky stratila dve remízy. Keď v piatom kole prehrala, vyzeralo to na prinajlepšom priemerný turnaj. Nič nezmenili ani výsledky v šiestom a siedmom kole. Po nich sa však začala stíhacia jazda, keď dokázala vyhrať až päť partií v rade a z nich tri s papierovo výrazne silnejšími súpermi. Po prehre s neskorším vicemajstrom remizovala v ženskom derby predposledného kola a do posledného tak ostávalo viacero adeptiek na medailové pozície. Žreb ku nej bol viac ako milostivý, pozícia lepšia, no zaúradovali nervy, zamenila si svoj a súperov čas a partiu prekročením času prehrala. Škoda, veď remíza by stačila na prvé miesto! Každopádne ako čerstvá vicemajsterka Slovenska v bleskovom šachu isto nemá dôvod byť nespokojná. Najmä po nemastnom neslanom úvode turnaja.

Samir začal na úvod troma výhrami, no následne ho pribrzdili dve remízy a v šiestom kole už hral “zápas o všetko“. Proti nasadenej jednotke sa dostal do prehranej pozície, no tak dlho sa húževnato bránil, až súper šokojúco prekročil čas. Do štrnásteho kola, s výnimkou prehry v ôsmom, následne poznal iba pocit víťazstva, čo ho do cieľovej rovinky posledného kola stále držalo na druhom mieste. V záverečnej partii však čiernymi figúrami súperovi podľahol a klesol na tretiu priečku. Isto chcel viac, ale medaila je medaila a k nej sa dostal určite zaslúžene.

MSR v bleskovom šachu (73 hráčov): FM S.Sahidi 12b/15 3.miesto, E.Walterová 8,5b/15 20.miesto (2.miesto v kategórii MSR v bleskovom šachu žien), V.Bochnička 8b/15 26.miesto, S.Bochničková 6,5b/15 55.miesto

Výsledky na chess-results

007 008

009 010

011 012

V krásny piatkový deň sme spolu s Ninkou, Simonkou, Sophinkou a Theom strávili príjemné popoludnie v Starej jedálni. Čo sa nám v spolupráci s tímom magazínu Srdcovky podarilo dať dokopy, to si môžete pozrieť a prečítať v článku na ich stránke

Magazín Srdcovky, resp. na FB konte magazínu Srdcovky.

037 038

039 040

 

 

Majstrovstviev SR družstiev mladších žiakov sa zúčastnilo iba naše béčko, nakoľko sa (po vzore Starej Ľubovne) do Topoľčian oficiálna klubová výprava nechystala. Otázny bol jeho samotný štart už pred turnajom, nakoľko sa nám až na poslednú chvíľu podarilo zabezpečiť, aby sa na podujatí dodržiaval aktuálny súťažný poriadok družstiev. Teda to, čo by malo byť samozrejmosťou. Názov družstva totiž neodzrkadľoval nič iné (napriek konšpiračným teóriám), ako fakt, že za normálnych okolností by áčko vyzeralo dosť inak a preto bolo jednoducho nefér označiť ho písmenom A.

Pokles družstiev z minuloročných 22 na tohtoročných 12 (resp. z 27 na 15 medzi staršími žiakmi) je ďalším dôkazom, že niekedy je menej viac, ale sebareflexiu od kompetentných už neočakávame.

Naša štvorica bola nasadená na šiestom mieste a v podstate si svoju pozíciu obhájila, keď s vyrovnanou bilanciou 3-1-3 skončila, podľa očakávania, uprostred tabuľky. Jednotlivé výkony boli taktiež v priemernom móde, keď suverénne najcennejším výsledkom bola výhra Mišky proti aktuálnemu vicemajstrovi SR do 10 rokov. Riško bol asi taktiež spokojný s remízou v treťom kole, v partii, kde bol sotva favoritom. To však bolo z výstúpenia z komfortnej zóny všetko, veď ostatné výsledky boli v podstate len podľa papierových predpokladov, takže na lepší výsledok to tentoraz určite nebolo. Rovnako v jednotlivých zápasoch, od prvého po posledné kolo, to vždy dopadlo striktne podľa nasadenia.

MSR družstiev mladších žiakov (12 družstiev): KŠN Bratislava B (C.R.Mészáros 4b/7, Se.Sahidi 3.5b/7, R.Pisarčík 3,5b/7, M.Šúňová 2,5b/7) 7.miesto 10b/21

Výsledky na chess-results

001 002

003 004

005 006