29.8.2022 – Dámsky šachový turnaj v Dúbravke, Bratislava
Ako sme túto sezónu začali, tak ju aj ukončujeme. Druhým ročníkom pokračoval sedemkolový rapid turnaj určený pre ženy a dievčatá, pričom nemuseli byť registrované v SŠZ. Dátum tesne po Skalici síce našu účasť určite obmedzil, no nejakú sme predsa len zabezpečili, keď nás reprezentovali Grétka, Lucka a Miška. Okrem nich však aj členky tréningových skupín Janka, Liza a Maťa.
Jednotlivé výkony nemá zmysel hodnotiť nakoľko drvivá väčšina partií bola bojovná a veľmi vyrovnaná a tak v nich často rozhodovali drobnosti a možno aj väčšia túžba po úspešnom výsledku. Gratulujeme Janke, Mati a Lucke k medailových stupienkom, no na tomto kvalitne zorganizovanom charitatívnom podujatí bola dôležitá najmä samotná účasť a veľmi príjemná atmosféra. Pevne veríme, že sa budúceho ročníka zúčastní aspoň dvojnásobný počet hráčok (urobíme, čo bude v našich silách), pretože myšlienka podujatia a aj jeho samotný organizačný tím si to isto zaslúžia.
Rapid turnaj (14 hráčok): L.Strišková 4,5b/7 3.miesto, G.Kapolková 4b/7 5.miesto, M.Smidová 4b/7 8.miesto
Čítať ďalej: 29.8.2022 – Dámsky šachový turnaj v Dúbravke, Bratislava
29.8.2022 – O pohár primátora mesta, Levice
Na záver letných prázdnin stihol Riško odohrať ešte jeden rapid turnaj a so sezónou 2021/2022 sa rozlúčil vo veľkom štýle. V úvodných štyroch kolách patril medzi čiernych koňov turnaja, keď dokázal zdolať až troch súperov s ratingom okolo 1800 a to je na hráča, nasadeného v turnaji na 53.mieste, určite veľmi neštandardný výkon. Ďalšie štyri kolá mu síce toľko radosti nepriniesli, keď v nich zaznamenal iba chudobnú remízu, no výhra v závere isto kompenzovala predchádzajúce partie. Výsledné umiestnenie v prvej polovici štartového poľa, zisk polovice možných bodov a RP 1731 určite nie sú na zahodenie a do rapid ratingu mu priniesli takmer 60 bodov.
Rapid turnaj (70 hráčov): R.Pisarčík 4,5b/9 32.miesto
27.8.-1.9.2022 – 9. ročník Open Dúbravan, Bratislava
V prvom kole síce turnajovej trojke podľahol, no výbornú augustovú formu začal napĺňať najprv dvoma výhrami proti papierovo slabším hráčom a po nich pridal na svoje konto remízu. V piatom kole bol na papieri iba miernym favoritom, no virtuálnych +284 bodov a biele figúry mali hrať v jeho prospech. A aj tomu tak bolo. Po víťazstve tak postúpil na siedmu priečku a bez šancí nebol ani v šiestom kole. Bielymi sa mu podarilo remizovať s turnajovou šestkou a ďalší výborný turnajový výkon zakončil víťazstvom čiernymi proti nasadenej sedmičke. Pripísal si tak ďalšiu veľmi peknú dávku bodov a opäť sa posunie svoje doterajšie osobné maximum. Ku piatej priečke a druhému miestu medzi žiakmi mu týmto gratulujeme!
Open turnaj (51 hráčov): S.Havalda 5b/7 5.miesto (2.miesto v kategórii žiakov)
Čítať ďalej: 27.8.-1.9.2022 – 9. ročník Open Dúbravan, Bratislava
22.8.-26.8.2022 – 49. ročník Memoriálu Ondreja Rintela, Bratislava
Tradičné podujatie pre mládež sa nezadržateľne blíži ku svojej 50-tke a ani tentoraz sme na ňom nechýbali, keď nás reprezentovala trojica Miška, Riško a Samko.
Pre Mišku to bol, po júnových MSR mládeže, iba druhý vážny turnaj v tomto kalendárnom roku a tak sa zázraky čakať nedali. Po očakávanej prehre proti turnajovej sedmičke prišla aj jedna menej predpokladaná, no súper v turnaji uhral celkovo štyri body. Tešila sa až do tretice, no nakoniec to bola aj jej labutia pieseň. Z následných šiestich partií si pripísala na konto iba dve remízy. Trojka je asi jej šťastné číslo, keďže paradoxne bodovala iba v tretej, šiestej a deviatej partii. Asi si potrebuje obľúbiť dvojku, v ideálnom prípade jednotku :)
Riško na turnaji nesklamal, no ani neurobil dieru do sveta. Je však fajn, že aj keď to nešlo podľa jeho predstáv, dokázal udržať slušný štandard a na ratingu prakticky nestratil. V úvodných piatich kolách sa opieral najmä o čierne figúry, ktoré mu zabezpečili tri výhry, no druhá polovica turnaja bola výsledkovo chudobnejšia. Postupne sa tak v tabuľke zosunul až na šestnástu priečku.
Samko začal ako z veľkej knihy a po troch povinných výhrach pridal aj čosi navyše, keď zdolal turnajovú trojku. Proti najvyššie nasadenej dvojici však dostal v oboch prípadoch čierne figúry a nepodarilo sa mu z nich vydolovať ani jedinú remízu. Mohol sa tak zamerať na zisk bronzu, ktorý sa mu po výhre v derby proti Riškovi (a následných dvoch remízach) nakoniec podarilo získať. V ďalšom turnaji po sebe tak do ratingu pripisoval, aj keď tentoraz nie až toľko, ako na predchádzajúcich podujatiach.
Open turnaj (37 hráčov): S.Havalda 6b/9 3.miesto, R.Pisarčík 4,5b/9 16.miesto, M.Šúňová 2b/9 34.miesto
Čítať ďalej: 22.8.-26.8.2022 – 49. ročník Memoriálu Ondreja Rintela, Bratislava
21.8.-27.8.2022 – Sústredenie s GM Zigurdsom Lankom, Skalica
Počas Skalického šachového festivalu prebiehalo v doobedňajších hodinách šachové sústredenie Interchessu s lotyšským veľmajstrom Zigurdsom Lankom. Jeho najvyšším ratingom bolo 2575 z roku 1997 a známy je najmä ako excelentný teoretik a tréner, keď okrem iných mien spolupracoval aj s veľmajstrom Alexejom Širovom. Približne 30 účastníkov tak získavalo cenné poznatky, ktoré mnohí dokázali okamžite pretaviť do víťazstiev vo svojich turnajových partiách.
Sústredenie (cca 30 účastníkov): FM V.Bochnička, FM M.Roháček, S.Bochničková, J.Ďurana, G.Kapolková, M.Rak, M.Smidová, L.Strišková
Čítať ďalej: 21.8.-27.8.2022 – Sústredenie s GM Zigurdsom Lankom, Skalica
20.8.-28.8.2022 – Skalický šachový festival, Skalica
Na jednom z letných top šachových podujatí v rámci SR sme určite nemohli chýbať a kým trojica Samir, Sear a Shabir dochádzala každodenne z Trnavy, ostatní sme bývali v Skalici. Maťo priamo v mieste podujatia, Emka na internáte, rovnako ako Vladko v rámci českej výpravy Interchessu pod vedením IM Sergeja Berezjuka a autor týchto riadkov mal pod dohľadom Grétku, Lucku, Mišku a Simonku (spolu s Jankou a Maťou), s ktorými sme obsadili jeden z voľných vinohradníckych domov. Spoločné boli sústredenia s GM Lankom (viď samostatný článok) a taktiež snaha dobre sa pripraviť na blížiacu sa ligovú sezónu, resp. septembrové MS mládeže v rumunskom mestečku Mamaia, kam sa viacerí čoskoro presunieme.
Lucka začala turnaj diametrálne odlišným spôsobom ako v roku 2021 a v úvodných troch partiách nezískala ani jedinú remízu. Nie, že by šance v jednotlivých partiách nemala, no nevyužila ich a súperi tvrdo trestali. Prvý drobný zásah sa jej tak podaril až vo štvrtom kole, no keď v piatom namiesto pomalého „chytania ryby“ obetovala nekorektne figúru, všetko vyzeralo na boj o posledné priečky. Ako správna bojovníčka sa však pobila s osudom a ďalšie dve partie vyhrala a nebola ďaleko ani od víťazného hetriku. Škoda len, že v ôsmom kole zahrala na istotu. V záverečnej partii sa mohla posunúť ešte vyššie a bojovne sa neuspokojila s remízou. Chybu však súper využil a tak nakoniec skončila s troma bodmi približne na svojom. Spokojná síce nebude, no ako ostrý test pred MS to bolo viac ako poučné.
Emka v úvodnej partii skončila už veľmi rýchlo v otvorení, keď jej pasívnu hru český talent s prehľadom potrestal. Keď v druhom kole remizovala, vyzeralo to tak, že si do Skalice ideálnu formu nepriniesla. Rovnako ako Lucka však zabojovala s osudom a do konca turnaja v ďalších siedmych partiách bodovala až šesťkrát. Dve veľmi cenné výhry a štyri remízy jej zabezpečili posun do stredu tabuľky a to sa dá v danej konkurencii hodnotiť ako veľmi pekný výsledok. S performance 2155 si pripísala 27 bodov a vytvorí si tak svoje nové osobné maximum.
Vladko sa v úvodných dvoch tretinách turnaja trápil, no zrel ako víno. Kým v úvodných kolách nedokázal poraziť ani jedného z troch papierovo slabších súperov, v strede turnaja si pripísal na konto víťazný hetrik. Je pravda, že mu slušnou mierou pomohli aj súperi, no najlepšie si nechával na koniec. V siedmom kole bezpečne udržal čiernymi na uzde maďarského veľmajstra a následne zdolal turnajov päťku z Česka. Škoda záverečnej partie, po ktorej sa zosunul na čelo tretej desiatky, no vzhľadom na celkový priebeh je konečné umiestnenie asi zaslúžené.
Samir dokázal zvíťaziť v úvodných dvoch partiách a víťazný hetrik mal na dosah. To by ale musel byť oveľa obozretnejší. Topiaci súper sa slamky nielen že chytil, ale ho vzápätí stiahol pod vodu. Nasledovali však dve výhry, po ktorých neúspešne čelil čiernymi v tradičnom derby neskoršiemu víťazovi turnaja. Prehra v siedmom kole znamenala koniec nádejí na výborný výsledok, no dvoma výhrami sa dokázala predsa len dostať do prvej desiatky. Obhájil tak deviate miesto, aj keď s výsledkom a ani výkonom spokojný isto nebude. Je si však potrebné uvedomiť, že únava po jeho viac ako náročnom prázdninovom programe raz musela prísť a prišla za ním do Skalice.
Energy Group Slovak Open (68 hráčov): IM S.Sahidi 6b/9 9.miesto, V.Bochnička 5,5b/9 21.miesto, E.Walter 4,5b/9 36.miesto, L.Strišková 3b/9 61.miesto
Shabir začal turnaj veľmi nádejne, keď v úvodnom kole zdolal čiernymi turnajovú šestku a po následnej prehre sa mu podarilo, s výraznou pomocou Caissy, uhrať remízu proti druhej favorizovanej súperke. České súrodenecké duo bolo vzápätí nad jeho sily, čo sa v prvom prípade dalo skôr očakávať ako v partii druhej. Záverečné štyri kolá sa však prebral z bodovej letargie, keď si na konto pripísal až tri výhry a v tabuľke sa posunul do jej stredu. Mierny zisk do ratingu nie je zlý, ale určite čakal nejaký ten bodík navyše. Žeby mu chýbal práve ten z piateho kola?
Miška počas maturitného ročníka žiadny turnaj neodohrala a ligová prax sa ukázala ako nedostatočná. V prvom kole si síce expresne rýchlo poradila so svojou súperkou, no v nasledujúcich štyroch kolách vybojovala iba dve remízy. Všetky partie mohli skončiť naozaj všelijako, no skôr v nich stratila ako získala. Nasledovali dve síce papierovo povinné výhry, no prvá z nich sa nerodila ľahko a v druhej partii súper nevedel, kedy prestať. Veľa oddychu si tak neužila. Klubové derby proti Maťovi nechytila bielymi za správny koniec a tak sa musela revanšovať v poslednom kole miniatúrkou čiernymi, keď jej riskantný útok vyšiel podľa predstáv. S výkonom a výsledkom, rovnako ako už spomínaný Shabir, isto spokojná nebola, nejako však treba opäť začať...
Joni v úvodných dvoch kolách neprekvapil, keď najprv podľa predpokladov bielymi zvíťazil a následne čiernymi neskoršiemu striebornému hráčovi turnaja podľahol. V nasledujúcich štyroch partiách nepoznal pocit prehry, no predsa len by uvítal nejakú remízu navyše. Škoda prehry v siedmom kole, no na druhej strane sa z nej rýchlo oklepal a v posledných dvoch kolách dokázal čiernymi najprv zdolať papierovo rovnocenného hráča a následne remizoval s turnajovou osmičkou. Umiestnením skončil na mieste svojho nasadenia, po priemernom výkone.
Sear najprv podľahol favoritovi, no rýchlo sa vrátil do stredu tabuľky a v nasledujúcich štyroch kolách až trikrát zdolal favorizovaných súperov. Prvá na to doplatila v klubovom derby tretieho kola Miška. Jeho rozlet jemne pribrzdila v siedmom kole Grétka, čo však Sear nemôže považovať za zlý výsledok, rovnako ako aj ďalšiu remízu. Škoda tak záverečnej partie, ktorá skončila úplne posledná z celého festivalu, kde ho nakoniec favorizovaný súper po dlhom odpore zlomil. Napriek tomu však podal vynikajúci výsledok, s performance 1717 získal do ratingu až 108 bodov a s nášho päťbodového trojbloku na 20.-22. mieste bol jednoznačne jediným spokojným.
Maťo plnil papierové predpoklady nasadenej dvojky iba prvé dve partie. Keď po dvoch prehrách dostal papierovo slabšiu súperku, isto očakával návrat nahor. Nakoniec však po chybe v otvorení bojoval o holý život a partiu iba remizoval. V záverečných štyroch kolách bol favoritom vo všetkých partiách, no dve výhry a remíza boli skrátka málo. Odpísal 58 bodov a je určite jedným z našich najmenej spokojných hráčov v Skalici. Veľká škoda, že sa pred turnajom nedohodla jeho účasť v rámci výpravy Interchessu, určite by to celé vyzeralo úplne inak.
Grétka v úvodnom kole nepotvrdila papierové predpoklady, keď nedala súperovi vynútený trojťahový mat a partiu dokonca prehrala. Nasledovala séria troch výhier, z ktorej dve boli relatívne bezpečné, no tá z tretieho kola preverila jej čarodejnícke schopnosti. Po korektnej dlhej partii, ktorá skončila nerozhodne vo vežovej koncovke, prišla prehra spôsobená chvíľkou nesústredenia v úvode partie. Elementárna strata pešiaka, napriek výraznému odporu, nakoniec rozhodla. Po už spomínanej remíze proti Searovi prišla výhra v partii na jednu bránu a v záverečnej partii čiernymi tretí raz v rade remizovala. Celý rozdiel v ratingu v jej neprospech robí práve nevyužitá šanca v úvodnom kole, nasadenie si však napriek tomu obhájila.
Simonka po viacerých nie optimálnych výkonoch potrebovala úspech ako soľ. Dokázať si to, čo my vieme a to že šach hrať určite vie. Úvodné tri kolá zvládla s plným bodovým ziskom, aj keď súperi svoje šance dostali. Tretia partia bola v znamení korektnej obete kvality a mohla čosi naznačiť. Partia štvrtého kola vyzerala z úvodu na pokračovanie série, no neopatrný skok jazdcom šance okamžite vyrovnal a v konečnej pozícii už mala navrch súperka. Výhra v piatom kole znamenala posun na prvú priečku a od tohto momentu ju z nej až do konca turnaja súperi nezosadili. Najprv súpera celkom omilostila, keď aj v záverečnej pozícii mohla pokračovať ďalej. V siedmom kole zahrala, v súboji neskorších víťazov, partiu „á la Michail Taľ“. So všetkým, čo k tomu patrí, t.j. s obeťou jazdca na e6, kde vyvrátenie enginov pôsobí úsmevne a pre človeka sa dá nájsť skôr iba zázrakom. Prekvapenie sa nekonalo a krásna útočná poprava na tému náskok vo vývine bola na svete. Remíza v dlhej predposlednej partii tiež nevadila, aj keď výhra by jej zaistila prvé miesto kolo pred koncom. Nakoniec tak oň musela zabojovať aj v deviatom kole, kde si ju zabezpečila v mierne lepšej pozícii a súpera tak odsunula na bronz. Po roku tak obhájila prvé miesto z turnaja B, pripísala si do ratingu 60 bodov a pevne veríme, že sa opäť naštartuje tak, že turnaj B nebude môcť hrať. Gratulácia k prvému miestu! Obhájiť výsledok je vždy ťažšie...
O pohár firmy Schaeffler (62 hráčov): S.Bochničková 7b/9 1.miesto, G.Kapolková 5,5b/9 15.miesto, M.Rak 5b/9 20.miesto, Se.Sahidi 5b/9 21.miesto, J.Ďurana 5b/9 22.miesto, M.Smidová 5b/9 27.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/9 32.miesto
Rapid turnaja sa zúčastnila naša trnavská trojica, ktorú doplnil Ryan.
Sear mal po úvodných štyroch kolách na konte dva body a v siedmom kole ku nim pridal ešte remízu. Jeho výkon na úrovni RP 1741 tak bol určite na slušnej úrovni.
Shabir sa po dvoch prehrách zahojil výhrou proti írskemu súperovi bez ratingu, no po následnej prehre dokázal bodovať vo všetkých záverečných troch kolách. Nakoniec sa tak predsa len dostal do plusu, pri RP 1593.
Ryan mal podobný priebeh turnaja ako Sear, akurát v úvodných štyroch kolách získal dva body z pozície jasného favorita. Neľahkú partiu tak mal aj v šiestom kole a vďaka nej nakoniec skončil s RP 1786. Bilanciu čiernymi mal bezchybnú, tú bielymi si za klobúk určite nedá :)
Samir mal ako nasadená dvojka celkom pochopiteľne iba najvyššie ambície. Po troch výhrach ho v rozlete pribrzdila remíza s neskorším strieborným hráčom turnaja, no následné tri výhry, vrátane tej so siedmeho kola proti turnajovej jednotke, ho vytiahli na samotné čelo. Ku výhre v náročnom turnaji mu gratulujeme!
Rapid turnaj (52 hráčov): IM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, C.R.Mészáros 3b/7 30.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 36.miesto, Se.Sahidi, 2,5b/7 40.miesto
Čítať ďalej: 20.8.-28.8.2022 – Skalický šachový festival, Skalica
20.8.2022 – Budapešť Egényi Nyílt Viliámnajnoksága, Budapešť
Ryan mal mať podľa svojho nasadenia už pred turnajom prichystanú metlu a zametať chvost tabuľky, no všetko bolo inak. Na bleskovom turnaji v Budapešti hrýzol najmä v úvodne turnaja, keď v úvodných troch kolách zdolal troch favorizovaných súperov, vrátane turnajovej desiatky a šestky. Nad jeho sily tak bol až štvrtý nasadený hráč, symbolicky vo štvrtom kole. Po tejto partii síce vydoloval iba dva body z ďalších siedmych kôl, no napriek tomu ani jeden z nich nebol jednoduchý. Samotný performance 1982 a pripísaných 88 bodov do ratingu hovoria za všetko.
Bleskový turnaj (42 hráčov): C.R.Mészáros 5b/11 26.miesto
Čítať ďalej: 20.8.2022 – Budapešť Egényi Nyílt Viliámnajnoksága, Budapešť
11.8.2022 – Teleráno na Markíze, Záhorská Bystrica
Štvrtkové Teleráno na Markíze patrilo po dlhšom čase opäť aj šachu a sme radi, že sme mohli byť pri tom, v našom zastúpení Aničkou. Tú najprv dvojica moderátorov poriadne vyspovedala samostatne a následne už pokračovali v spoločnom rozhovore v spolupráci s riaditeľom BŠA – Mišom Vrbom. Záznam relácie nájdete v sekcii Linky / Videá 2021/2022.
Čítať ďalej: 11.8.2022 – Teleráno na Markíze, Záhorská Bystrica
10.8.-18.8.2022 – 18. ročník šachového festivalu Tirnavia, Trnava
Uprostred augusta sa v Trnave konal šachový festival zložený zo štyroch rôznych podujatí. Uzatvorený GM turnaj a uzatvorený IM turnaj doplnili 7-kolový turnaj so zápočtom na Fide a taktiež bleskový turnaj. Na podujatí sme mali sedemnásobnú účasť.
V uzatvorenom veľmajstrovskom turnaji sa Samir pokúsi opäť zabojovať o veľmajstrovskú normu. Začal veľmi nádejne, keď v úvodnej partii dokázal zdolať bielymi figúrami mladý český talent. Nebolo od veci, ak by na to nadviazal v druhom kole čiernymi figúrami a potvrdil tak papierové predpoklady. Partiu hral jednoznačne na výhru, s kontrolovaným rizikom (no miestami až za ním) a nakoniec sa mu podarilo súpera donútiť ku rozhodujúcej chybe až v koncovke. V treťom kole mohol v súboji lídrov zatlačiť bielymi figúrami a očakávali sme, ako uzatvorí úvodnú tretinu turnaja. Na partiu platí slovenské príslovie „Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije.“ Snaha zlomiť nevyhnutnú remízu vo svoj prospech viedla ku katastrofe. Vo štvrtej partii získal už po otvorení výhodu, ktorú navyšoval až do výbornej pozície. Pasívnejšie pokračovanie ju však celú stratilo a súper udržal nerozhodný výsledok. Nasledovala druhá remíza v rade, keď ju čiernymi figúrami uhral s veľmi skúsených českým veľmajstrom. Do posledných štyroch kôl vstupoval na tretej priečke, keď ovocie viselo privysoko, no ešte sa obrať dalo. Po výhre so skúseným maďarským veľmajstrom však prišla kontumačná výhra (vystúpenie hráča z turnaja kvôli Covidu) a tá urobila všetkým nádejam koniec. V súboji o medailové stupienky síce slovenskej jednotke podľahol, no výhra čiernymi mu vo vzájomnej partii dvoch adeptov o bronz zabezpečila práve tretiu priečku.
GM turnaj (10 hráčov): IM S.Sahidi 6b/9 3.miesto
Natálke sa podarilo vytvoriť osobný rekord, keď prvý raz dokázala remizovať so súperom z kategórie 1700+. Za odmenu dostala do druhého kola nasadenú osmičku a zároveň súpera Seara z úvodu turnaja. Favorit svoju rolu potvrdil, keď všetko podstatné sa stalo už v otvorení. Boli sme zvedaví, ako sa jej bude dariť v treťom kole, so súperom, ktorý hral zatiaľ čisto ženský turnaj, no v partii nakoniec ťahala za kratší koniec. Rovnaký výsledok sa zrodil aj vo štvrtom kole a to jej v piatom prisúdilo bod zdarma. V šiestej partii sa jej naň nepodarilo nadviazať a tak siedme kolo rozhodovalo o tom, či body do ratingu pridá, alebo odpíše. Po výhre sa nakoniec dostala do drobného plusu.
Shabir v úvodnom kole stratil v otvorení toľko drahocenných temp a následne aj pešiaka, že favorizovaná súperka nemala najmenší problém ukončiť partiu v miniatúrke. V druhom kole bol papierovým favoritom a našu dôveru v plný bodový zásah naplnil. V treťom kole ho čakala turnajová dvojka, čiže nič jednoduché. Rozhodujúca chyba nastala už v otvorení, keď namiesto blokádového e5-e4 Shabir otvoril pozíciu výmenou a výrazne tak nahral na smeč súperovej dvojici strelcov. Vo štvrtej partii potvrdil papierové predpoklady a hneď vzápätí vybojoval čiernymi cennú remízu proti turnajovej päťke. Škoda, že na ňu nenadviazal v šiestom kole, o to viac, že spôsobila v poslednom kole bratovražedné derby. V ňom navyše ťahal čiernymi za kratší koniec a nakoniec si síce podľa performance uhral svoje, ale po nádejnej situácii po piatom kole z toho radosť určite nemá.
Sear sa v prvej partii už krátko po otvorení dostal bielymi do nevýhodnejšej pozície, súper však urobil všetko preto, aby situáciu zjednodušil a úplne vyrovnal. Následná koncovka už bola možno navyše. V druhom kole ho čakal súper Natálky a čierne figúry Sear dokázal premeniť na celý bod. Po slušnom štarte ho tak v tretej partii čakala turnajová jednotka. Po slušnom úvode však prišla výmena bielopoľných strelcov, ktorá bola jednoznačne v prospech čierneho a od tohto momentu bol priebeh partie príliš jednostranný. Vo štvrtom kole získal hneď v otvorení kvalitu, no nepokračoval presne a súper mal niekoľko šancí, ako partiu ukončiť vo svoj prospech. Platilo však staré známe „Nedáš, dostaneš!“. V klubových derby piateho a šiesteho kola sa mu zabodovať nepodarilo, keď najprv bol nad jeho sily Samko a následne aj Riško. Obaja tak využili biele figúry naplno. Úspešný bol až v treťom klubovom a prvom rodinnom derby, kedy dokázal zdolať Shabira a skončiť tak v strede tabuľky. V turnaji podal výborný výkon na úrovni performance 1716 a do rebríčka si pripíše 72 bodov.
Riško v úvodnej partii zistil, aký je rozdiel medzi dobre postavenými centralizovanými figúrami a takými, ktoré síce opticky možno stoja dobre, ale v podstate nič nerobia. Jeho favorizovaný súper sa tak bezpečne dostal ku celému bodu. V druhom kole sa s ním žreb nemaznal, keď mu prisúdil turnajovú jednotku. Mohol to vziať ako veľkú výzvu, no favorit sa presadil. V treťom kole mal za súpera hráča, s ktorým Natálka remizovala a Sear vyhral, takže KŠN do tretice... Riško sa taktiež nedal zahanbiť a pripísal si na konto svoj prvý bod a cenný skalp favorita. No a pre veľký úspech to hneď v ďalšom kole zopakoval. Celkovo by sa dal označiť ako kat Modranky, keďže obaja jeho súperi následne odstúpili z turnaja. Prehru v piatom kole vykompenzoval výhru v u spomínanom derby proti Searovi a v záverečnom kole sa tak mohol dostať do prvej polovice tabuľky. Na to však potreboval prvý raz čiernymi v turnaji zabodovať a aj keď partia nebola jasná, nakoniec sa mu to podarilo. Zaznamenal tak ešte o niečo vyšší performance ako Sear, presne 1786 a získal perfektných 104 bodov.
Samko začal prvé kolo na prvej šachovnici a to s veľkou pompou, keď zdolal nasadenú turnajovú jednotku. Nekorektné otvorenie súpera však využiť nedokázal, bol nútený odovzdať figúru za troch pešiakov a takmer celú partiu tak ťahal za kratší koniec. Paradoxne si to však nemyslel ani jeden zo súperov. Favorit mu vo výrazne lepšej pozícii ponúkol prekvapujúco remízu, ktorú rovnako prekvapujúco Samko odmietol. Šokom bolo následné jednoťahové nastavenie dámy. V druhej partii nebol bez šancí, ale nič ľahké ho nemalo čakať. Súperka v otvorení zablúdila jazdcom a jeho exponované postavenie Samko dokázal využiť. Štart z ríše snov a v treťom kole turnajová trojka. V priebehu partie si vymenili viacero darčekov, ktoré nakoniec viedli do vyrovnanej vežovky. V nej však prišiel opäť darček Samka a následne nesprávna realizácia zo strany súpera. Keď už to vyzeralo na deľbu bodov, prišla rozhodujúca chyba a záverečná dámska koncovka už bola iba predlžovaním agónie. Vo štvrtej partii prežil proti turnajovej sedmičke ťažké časy, no nakoniec sa mu podarilo zázračne vyšmyknúť a vybojoval remízu. Následné víťazné derby so Searom sme už spomínali, to prehrané s Ryanom však ešte nie. Nezvládnuté otvorenie rýchlo naklonilo misky váh na stranu bieleho. V poslednom kole tak stále hral o perfektný výsledok... Teda dlho aj nehral, pretože súper meškal viac ako bolo zdravé (možno si pomýlil skorší čas 15:00 namiesto štandardných 16:00). Túto partiu si Samko zaslúžil prehrať, pretože pod vplyvom časovej tiesne súpera odohral svoju najslabšiu partiu v turnaji, rýchlo, bez hlbšieho premýšľania, presne tak, ako sa to v takých prípadoch robiť nemá. Výsledná remíza bola nakoniec výhrou pre oboch. Pre neho znamenala ďalší skvelý výkon v rade (performance 1926) a zisk 106 bodov. Vo virtuálnom rebríčku tak aktuálne lieta netradične vysoko a uvidíme, dokedy forma vydrží...
Ryan potvrdil v úvode turnaja bielymi figúrami papierové predpoklady, v druhom kole však narazí, opäť bielymi, na turnajovú dvojku. Z otvorenia vyšiel o chĺpok lepšie, no pár zbytočných ťahov a jedno taktické prehliadnutie mali rozhodnúť v prospech súpera. Ten si však v koncovke nedal pozor na šikovného jazdca a najmä vďaka nemu sa nakoniec partia otočila v prospech Ryana. V treťom kole ho turnajová šestka, ktorá však rozohrala bielymi figúrami partiu tak mäkko, že Ryan sa dostal ku výhode už z otvorenia. Postupný tlak viedol k elementárnej taktike a zavŕšeniu víťazného hetriku. Jeho štvrtá partia tak bola súbojom jediných dvoch hráčov, ktorí dovtedy nestratili ani jedinú remízu. A práve týmto výsledkom sa partia skončila. Následná „kaviareň“ mu dokonale vyšla, otázkou však je, ako si ju predstavoval, ak by súper hral lepšie. Po výhre v šiestom kole proti Samkovi vstupoval do záverečného s minimálnou stratou na vedúcu hráčku a jeho súperom bola čiernymi turnajová sedmička. Horšie ako tretí už neskončí, je však jasné, že sa pokúsi o viac. Krídla mu pristrihli tri veci. Prvou bola partia – nepartia na prvej šachovnici (nech si na to každý urobí názor sám). Druhou slabá znalosť konkrétneho variantu, keď už z otvorenia jeho súper získal výraznú výhodu. Treťou bol fakt, že riešiť pocit krivdy počas partie nepomôže. V prípade výhry by totiž, napriek všetkému, predsa len vyhral turnaj. Bez ohľadu na záverečnú prehru, v turnaji podal výborný výkon na úrovni 2049, pripísal si ďalších 82 bodov do rebríčka a výrazne sa priblížil hranici 2000. Spolu s ostatnými tak viac ako dôstojne reprezentovali náš klub a za to im všetkým ďakujeme.
Open turnaj (31 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii do 20 rokov), S.Havalda 4b/7 8.miesto, R.Pisarčík 4b/7 12.miesto Se.Sahidi 3,5b/7 15.miesto, Sh.Sahidi 2,5b/7 24.miesto, N.Havaldová 2,5b/7 28.miesto
Bleskový turnaj (14 hráčov): Se.Sahidi 4,5b/9 6.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/9 7.miesto, S.Havalda 4b/9 10.miesto, C.R.Mészáros 4b/9 11.miesto, N.Havaldová 2,5b/9 13.miesto
Čítať ďalej: 10.8.-18.8.2022 – 18. ročník šachového festivalu Tirnavia, Trnava
6.8.2022 – Dojčland Cup 2022, Dojč
Po úspešnej premiére prišlo repete rapid turnaja v Penzióne u Tatu, v dedinke Dojč. Naša účasť na podujatí nebola vylúčená a nakoniec ju zabezpečila dvojica Emka a Samir.
Prvá menovaná odohrala zvláštny turnaj, v ktorom sa v jej partiách z víťazstva sedemkrát tešili vodcovia čiernych figúr. Keďže ich mala štyrikrát ona, umiestnila sa v prvej polovici a nakoniec jej to stačilo na víťazstvo v kategórii žien.
Samir chcel potvrdiť nasadenie, ktoré mu velilo bojovať o víťazstvo v turnaji a prvých päť prekážok na ceste za ním zvládol. V šiestom však prišlo vážne zaváhanie, ktoré ho mohlo stáť prvé miesto. V záverečnej partii sa mu podarilo zvíťaziť a výsledok na prvej šachovnici zahral v jeho prospech. Nakoniec tak v hodine dvanástej predsa len obhájil papierové predpoklady.
Rapid turnaj (66 hráčov): IM S.Sahidi 6b/7 1.miesto, E.Walter 4b/7 27.miesto (1.miesto v kategórii žien)
4.8-7.8.2022 – Open Prešov 2022, Prešov
Medzinárodného šachového turnaja v Prešove sa krátko po ukončení Koníka zúčastnili aj Natálka so Samkom.
Natálka mala v úvodných dvoch kolách papierovo náročných súperov, no po dvoch prehrách to už mala jednoduchšie. Úlohu favoritky síce zažila iba jediný raz a povinnosť zvíťaziť si splnila, no dokázala na ňu nadviazať aj víťazstvom vo štvrtom kole. V poslednej partii si mohla pripísať na konto nejaké bodíky do ratingu a po remíze čiernymi sa jej to nakoniec aj podarilo.
Samko od úvodu potvrdil veľmi slušnú formu z Koníka, kedy sa mu darilo nielen v turnaji, ale aj v súťaži diagramov. V prvom kole šokoval nasadenú jedenástku turnaja a po následnej prehre prekvapil ďalších troch favoritov. Po cennej remíze zvíťazil dvakrát v rade a po piatich kolách tak mal rovnaký počet bodov ako nasadená jednotka a dvojka turnaja. Turnajovú sedmičku sa mu oskalpovať nepodarilo, no výborný turnaj podčiarkol v poslednom kole, keď zdolal ďalšieho vyššie nasadeného hráča a parádnym performance 2063 skončil nielen na fantastickom 17.mieste, ale pripísal si v sedemkolovom turnaji neuveriteľných 147 bodov do ratingu. Veľká gratulácia!
Open turnaj (84 hráčov): S.Havalda 4,5b/7 17.miesto, N.Havaldová 2,5b/7 70.miesto
1.8.-5.8.2022 – Bratislavské šachové leto, Bratislava
Podujatie s bohatým turnajovým a sprievodným programom, v ktorom si hráč akejkoľvek výkonnosti nájde to pravé, sa konalo v priestoroch Nemeckého domu v Rači. Po minulé roky sme na ňom nechýbali a inak tomu nebolo ani teraz.
Po návrate z Koníka Riško pokračoval v turnajovej praxi bez akejkoľvek prestávky a v prvých dvoch kolách ťahal proti favoritom za kratší koniec. Verili sme však, že bude platiť staré známe „Do tretice všetko dobré“ a prvý bod sa stal realitou. Určite Riška namotivoval a osmelil, pretože v ďalších troch kolách remizoval dve partie čiernymi a bielymi pridal ďalšiu výhru. Do záverečnej tretiny tak vstupoval v strede štartového poľa a dúfali sme, že nejakých favoritov ešte prekvapí. Z troch pokusov sa mu to podarilo už iba raz, ale zato naplno! S výsledkom 4/9 a výkonom 1645 si do rebríčka pripísal perfektných 81 bodov a virtuálne si tak vytvoril svoje osobné maximum. Gratulujeme!
Turnaj A (38 hráčov): R.Pisarčík 4b/9 24.miesto
Ryan vstúpil do turnaja nádejne, keď v úvodných piatich kolách podľahol iba neskoršiemu bronzovému medailistovi a po výhre v derby s Riškom sa ocitol v tabuľke veľmi vysoko. Akoby mu však došla para, pretože inak si je celkom náročné predstaviť (pri jeho blickových zručnostiach a zložení jeho súperov) veľmi negatívnu bilanciu 2-1-5. Postupne sa tak zosunul z prvej desiatky na konečné, určite nie šťastné, trináste miesto.
Riško čosi naznačil už v úvodnom kole a v turnaji pohrýzol mnohých papierových favoritov. Príjem svojich bodov si rozdelil oveľa rovnomernejšie ako Ryan a do konca turnaja sa museli mať jeho súperi na pozore. Podal výborný výkon, nechýbalo veľa a dokonca by sa dostal do TOP10, no aj jedenáste miesto je pre neho určite skvelým výsledkom.
Turnaj D (32 hráčov): R.Pisarčík 7b/13 11.miesto, C.R.Mészáros 6,5b/13 13.miesto
Bughouse nemá zmysel komentovať a tak iba pripájame informáciu, že v turnaji sa predstavilo až šesť našich členov, ktorí boli súčasťou štyroch družstiev. Na tretiu priečku sa dostali Maťo s Vladkom.
Turnaj E (15 družstiev): Moje Mystérium (FM V.Bochnička, M.Šándor) 18b/28 3.miesto, Žiadne Kritérium (S.Bochničková) 16b/28 5.-6.miesto, Ricardovia (R.Pisarčík) 14b/28 8.miesto, Wild Cats (E.Walter, G.Kapolková) 8b/28 13.miesto
Vladko po povinnej výhre prehral predčasné finále v druhom kole, no vzápätí sa dlhou sériou výhier dotiahol na delenú prvú priečku. Nakoľko však bolo pomocné hodnotenie proti nemu, ani prípadná výhra v záverečnej partii by mu víťazstvo v turnaji nezabezpečila. Remízou si tak poistil druhú priečku.
Turnaj F (22 hráčov): FM V.Bochnička 7,5b/9 2.miesto
Čítať ďalej: 1.8.-5.8.2022 – Bratislavské šachové leto, Bratislava
22.7.-31.7.2022 – 21. ročník Letného šachového tábora Koník, Kľačno
Začiatok tretej desaťročnice Koníka máme úspešne za sebou. S pohľadu KŠN sme vyrovnali početnosťou ten predchádzajúci, keď sa ho zúčastnilo 15 hráčov. Ak teda medzi nich počítame aj doteraz neregistrovaného Samka, u ktorého to však bude už iba otázka času. V najbližších riadkoch sa pozrieme, ako sa im darilo v šachových disciplínach. Všetky výsledky samozrejme nájdete aj na webe podujatia LŠT Koník
V hlavnom turnaji odštartoval Vladko napĺňajúc papierové predpoklady, keď v úvodných štyroch partiách nestratil ani jedinú remízu. V piatom kole však bol jemne pribrzdený vo svojom rozlete. Úmyselne sme však písali, že iba jemne, pretože aj svoje ďalšie štyri partie vyhral a nakoniec so štvorbodovým náskokom ovládol tabuľku. Najbližšie z našich sa k nemu dostala Simonka, ktorá síce úvodné dve partie vyhrala, no potom si vybrala slabšiu fázu, keď podľahla dvom papierovým favoritom a v siedmom kole neprelomila v derby Ninku. Dve výhry v závere ju však vytiahli na siedme miesto a druhé v kategórii dievčat. Preskočila tak inak dobre hrajúcu Lucku, ktorá skončila desiata a medzi dievčatami tretia. Po štyroch výhrach v rade remizovala s turnajovou trojkou a na lopate mala sedmičku. Jedna chyba však znamenala prakticky koniec partie. Čo teší, to je fakt, že sa rýchlo oklepala a v záverečných troch kolách uhrala slušný výsledok. Štvrtým do partie bol Samko, ktorý po povinnej výhre remizoval čiernymi s turnajovou šestkou a ani ďalšie dve remízy v rade neboli na zahodenie. Po nich nasledovali dve výhry a posun na čelné šachovnice. Z nich ho síce zrazila jeho jediná prehra v turnaji, no dve výhry v závere znamenali 13.miesto, čo sa dá považovať za veľmi slušný výsledok. Tri miesta za ním skončil nekompromisne hrajúci Ryan, ktorý tri prehry (s turnajovou dvojkou, štvorkou a osmičkou) kompenzoval šiestimi výhrami a tie mu stačili na víťazstvo v kategórii do 11 rokov. Turnaj dvoch tvári odohral Joni, ktorý začal ako turnajová 25-ka piatimi výhrami v rade, vrátane troch cenných skalpov. Po nich dokonca viedol celý turnaj. Zo záverečných štyroch partií proti silným súperom nakoniec vybojoval iba dve remízy a klesol tak až na záver druhej desiatky, no s performance 1879 môže byť aj tak spokojný. Maťo mal v turnaji isto veľké ambície a po šiestich kolách mal na konte päť výhier a prehru s Vladkom. Remíza s Jonim ho síce pribrzdila, no záverečné dve prehry zosunuli do sfér, kde celý turnaj nebol. Ninka odohrala slušný turnaj, v ktorom vyhrala čo mala a okrem toho pridala remízu so Simonkou a podľahla iba trom favoritom. Riško päť kôl potvrdzoval vo svojich partiách papierové predpoklady, no nasledujúce dve prehry si za klobúk isto nedá. Dvoma výhrami v závere sa tak musel vytiahnuť do stredu tabuľky. Grétka odohrala najhorší turnaj za veľmi dlhú dobu, keď ako strieborná medailistka D16 uhrala performance 1246. Pred jesennými ME v Turecku je to varovný prst a uvidíme, čo nám prezradí už Skalica... Len veľmi tesne predbehla Samka, ktorý naopak podal fantastický výkon a bol jedným za najpríjemnejších prekvapení turnaja. V turnaji (aj tom bleskovom) získal viacero cenných skalpov, bojoval v každej disciplíne a tešíme sa, ako sa od začiatku školského roka zapojí do ligových súťaží. Natálka v úvodných troch kolách nezaznamenala ani remízu, naopak dvakrát podľahla outsiderom. Vo zvyšných dvoch tretinách už potvrdzovala papierové predpoklady a nakoniec z toho bol priemerný výkon. Willko dosiahol slušný výsledok, keď dokázal zdolať všetkých svojich súperov bez ratingu. Ostatní boli nad jeho sily. Aba začala veľmi slušné, keď v úvodnej tretine turnaja vyhrala dve partie a druhej tretine mala bilanciu 1-1-1. Záverečné tri prehry v rade ju zrazili príliš nízko, pričom najmä tá tretia bola úplne zbytočná. Theo dokázal zdolať dvoch neregistrovaných hráčov a k tomu pridal jednu remízu. Na svoj prvý rating by potreboval ešte jednu navyše, tú mu však súperi nedopriali.
Open turnaj (109 účastníkov): V.Bochnička 25b/27 1.miesto, S.Bochničková 19b/27 7.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), L.Strišková 18b/27 10.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Havalda 18b/27 13.miesto, C.R.Mészáros 18b/27 16.miesto (1.miesto v kategórii do 11 rokov), J.Ďurana 17b/27 18.miesto, M.Rak 16b/27 22.miesto, N.Kubíková 16b/27 27.miesto, R.Pisarčík 15b/27 45.miesto, G.Kapolková 13b/27 54.miesto, S.Bittner 13b/27 56.miesto (najlepší neregistrovaný hráč), N.Havaldová 12b/27 69.miesto, W.Vanko 12b/27 71.miesto, A.Kapolková 10b/27 80.miesto, T.Valent 7b/27 96.miesto
Vladko prechádzal bleskovým turnajom ako nôž maslom prvých sedem kôl, no v ôsmom narazil a takmer ho to stálo víťazstvo. Výhra v záverečnej partii a vzájomná remíza dvoch konkurentov mu nakoniec zabezpečili prvé miesto. Druhým najlepším z našich bol Ryan, ktorý získal šesť bodov, no skončil až na 14.mieste. Ako vidno, bleskový turnaj nám teda nevyšiel úplne podľa našich predstáv. V rovnakej skupine sa ocitli aj Maťo, Simonka, Joni, Grétka a Ninka. O pol bodu menej mala Lucka, čo stačilo už ledva na tretiu desiatku celkového poradia. Nad polovicu sa dostala aj trojica Riško, Samko a Natálka, ziskom piatich bodov. Ostatní skončili v rámci svojich možností v druhej polovici tabuľky. Z nich spomenieme Samka, ktorý z deviatich silnejších súperov zdolal až štyroch a jeho performance bol veľmi kvalitných 1252.
Bleskový turnaj (107 hráčov): FM V.Bochnička 8b/9 1.miesto, C.R.Mészáros 6b/9 14.miesto, M.Rak 6b/9 16.miesto, S.Bochničková 6b/9 18.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), J.Ďurana 6b/9 19.miesto, G.Kapolková 6b/9 23.miesto, N.Kubíková 6b/9 26.miesto, L.Strišková 5,5b/9 28.miesto, R.Pisarčík 5b/9 33.miesto, S.Havalda 5b/9 37.miesto, N.Havaldová 5b/9 46.miesto, S.Bittner 4b/9 61.miesto, T.Valent 3b/9 85.miesto, A.Kapolková 3b/9 86.miesto, W.Vanko 3b/9 87.miesto
V riešiteľskej súťaži sme opäť obsadili stupne víťazov dvakrát, no nakoniec z toho bolo iba delené druhé miesto. Samko s Vladkom mali, pri rovnosti bodov, o minútu horší čas ako súper. Delené štvrté miesto delil Maťo a ôsme Lucka. V druhej desiatke sa ocitla Simonka a nadpolovičný bodový zisk vybojovali aj Ryan, Joni a Natálka. Od 13-bodovej Grétky po 8-bodového Samka to bolo vyrovnané, ale so svojim výkonom v rámci tejto skupiny mohol byť spokojný asi málokto.
Riešiteľská súťaž (109 účastníkov): FM V.Bochnička, S.Havalda – obaja 29/35 2.-3.miesto, M.Rak 25b/35 4.-6.miesto, L.Strišková 23b/35 8.-12.miesto, S.Bochničková 22b/35 14.-15.miesto, C.R.Mészáros 19b/35 24.miesto, J.Ďurana, N.Havaldová – obaja 18b/35 26.-31.miesto, G.Kapolková 13b/35 45.-46.miesto, R.Pisarčík 12b/45 47.-49.miesto, N.Kubíková, W.Vanko – obaja 11b/35 59.-63.miesto, A.Kapolková 10b/35 67.miesto, T.Valent 8b/35 75.miesto, S.Bittner 8b/35 76.miesto
V dobrovoľných diagramoch to bolo veľmi tesné až na prvé miesto a nás teší, že ho obhájila Simonka. Druhý v poradí na ňu strácal celkom priepastných 18 bodov. Do TOP10 sa ešte zmestili aj Lucka s Grétkou, ktoré ju olemovali zospodu. V druhej desiatke sme mali Maťa a Samka, pričom nad 10 bodov získali aj Willko, Vladko, Samko, Alžbetka a Natálka. Tesne pod nimi skončila Ninka. Viac záujmu sa isto čakalo od medailistov posledných MSR mládeže (Ryan, Joni, Riško). Theo sa tejto disciplíny nezúčastnil.
Dobrovoľné diagramy (109 účastníkov): S.Bochničková 71b 1.miesto, L.Strišková 42b 9.miesto, G.Kapolková 41b 10.miesto, M.Rak 34b 15.miesto, S.Havalda 31b 18.-19.miesto, W.Vanko 16b 36.-38.miesto, FM V.Bochnička 15b 39.-42.miesto, S.Bittner, A.Kapolková – obaja 12b 47.-57.miesto, N.Havaldová 10b 63.-67.miesto, N.Kubíková 9b 68.-72.miesto, C.R.Mészáros 8b 73.-78.miesto, J.Ďurana, R.Pisarčík – obaja 6b 79.-81.miesto, T.Valent 0b 87.109.miesto
Kompletný článok z podujatia bude čoskoro doplnený!
Čítať ďalej: 22.7.-31.7.2022 – 21. ročník Letného šachového tábora Koník, Kľačno
11.7.-18.7.2022 – Slovakia Open Piešťany, Piešťany
Minuloročné podujatie v Piešťanoch napísalo svoje ďalšie pokračovanie a my sme na ňom nechýbali, keď nás reprezentovalo deväť našich členov. Držali sme však palce aj pätici účastníkov našich tréningových skupín a ďalším členom Interchessu, pod vedením IM Sergeja Berezjuka a IM Matyáša Marka, ktorí našu výpravu trénersky zastrešovali.
Emka čelila favoritovi a z otvorenia vyšla výborne, keď dvojica strelcov jej súpera nebola úplne postačujúcou kompenzáciou za štyri pešiakové slabiny. Oslabujúcim postupom g2-g3 však na seba privolala búrku a v čoraz viac otvorenejšej pozícii rozhodol exponovanejší biely kráľ. V druhom kole čiernymi figúrami favorizovaného súpera úvodných 25 ťahov k absolútne ničomu nepustila a šance boli vyrovnané. Kombinácia pasívneho ústupu Jf6-e8 a vážnej taktickej chyby Va7-e7 však žiaľ viedli k rýchlemu rozuzleniu. V treťom kole odohrala papierovo vyrovnaný súboj, v ktorom mala biele figúry. Priebeh bol však od úvodu veľmi jednostranný a zaznamenala svoj prvý bod. Druhý pridala hneď vzápätí, keď favorit bielymi nezačal ideálne a snaha zachrániť situáciu pomocou nekorektnej obete figúry sa ukázala nedostatočná. Do konca už dostal iba jedinú šancu na záchranu a tú minul. V piatom kole sňala napätie z centra priskoro, favorit to využil na zisk výhody a po chybnom Jxd5 bol prakticky koniec. V šiestej partii ju čakala bielymi indická WIM a partia išla od prelomu otvorenia a strednej hry podľa papierových predpokladov, no unáhlený postup d3-d2 stál súperku pol bodu a partia skončila nerozhodne. V siedmom kole mohla favoritovi spôsobiť ťažké chvíle pozičnou obeťou pešiaka c5-c4, no vybrala si pasívnejší plán a výhoda sa obrátila. Súper však zaspal s vývinom kráľovského krídla a od toho momentu začali obaja kopiť chyby a nepresnosti. Poslednú chybu urobil súper a Emka zaknihovala cenné víťazstvo. V ôsmej partii jej poľský súper ukázal, že Sicílska obrana sa bielymi pasívne hrať nedá a v podstate bez námahy zvíťazil, keď realizoval všetko, čo mal v pláne. V poslednom kole ju čakalo derby proti Vladkovi a bolo tradičnou ukážkou toho, ako to vyzerá, keď jedna strana chce vyhrať a druhá sa snaží držať. Pozícia Emky sa postupne po malých krôčikoch zhoršovala a v koncovke Vladko využil všetky nakumulované plusy. Napriek tomu môže byť z turnajom Performance 2132 je určite sympatickým výkonom. A ak by turnaj nezarámovala spredu a zozadu dvoma nulami, bolo by to ešte pozitívnejšie.
Vladko vyšiel ako papierový favorit z otvorenia čiernymi vyrovnane, no chybu súperky využi na obeť kvality a popri získanom pešiakovi dostal pod kontrolu celé centrum. Vzápätí však výrazne chyboval a biela získala obrovskú výhodu. Tú však stratila a vo vyrovnanej pozícii urobila poslednú chybu predsa len jeho súperka a bod bol doma. V druhom kole čelil favoritovi a bielymi si proti ježkovi nepočínal ideálne. Čierny vhodne otvoril stred a biely kráľ tak bol dlhodobým terčom. V ťažkej pozícii však kládol odpor a nakoniec partia skončila v koncovke jazdca proti veži, ktorú s prehľadom udržal. V tretej partii ho čakal čiernymi figúrami poľský medzinárodný majster a bola veľmi poučná. Po obeti dvoch centrálnych pešiakov za rýchly vývin figúr sa dostal favorit do vyhranej pozície už v dvanástom ťahu a zvyšok bol iba otázkou času. Následne sa dokázal vrátiť do prvej polovice výhrou, aj keď priebeh nebol vôbec jednoznačný. Z otvorenia síce vyšiel lepšie, no umožnil obrat a až oslabujúce f7-f6 súperky preklopilo misky váh definitívne na jeho stranu. V piatej partii sa opakoval scenár z tretieho kola. Prijatý otrávený pešiak znamenal len problémy, ktoré sa postupne stali neriešiteľnými. Po krátkej a relatívne oddychovej remíze nasledovala aj ďalšia, tá však bola o poznanie bojovnejšia. Vladko dokonca získal pešiaka, no po ňom sa ukazovala výhoda súperovho dominantného strelca nad jeho nemotorným jazdcom na kraji šachovnice. V konečnej pozícii mohol byť za remízu len a len rád. Predposledné kolo bolo nesplnenou domácou úlohou, pretože bielymi stál veľmi zle ešte pred desiatym ťahom a jednostranný priebeh skončil miniatúrkou. V záverečnej partii ho tak čakalo už spomínané víťazné derby s Emkou a po ňom sa vrátil na turnajový polovičný bodový zisk. Po Českých Budějoviciach bolo viac ako ťažké obhájiť famózny výsledok, no určite neplatilo ani to povestné „Po hodoch býva bolenie brucha.“
Samir bol v úvodnom kole taktiež favoritom, no v otvorení nevyužil možný taktický úder a namiesto toho zvolil zlý plán, po ktorom oslabil svoje kráľovské krídlo a najmä čierne polia. Súper mu však o pár ťahov ponúkol druhú malú kombináciu a táto možnosť už neostala nepotrestaná. Následnú výhodu Samir realizoval bez najmenšej diskusie. V druhom kole nevyužil súperov síce zaujímavý, no isto nie úplne korektný variant. Hralo sa však ďalej a súper dostal jednu šancu, ktorú však nevyužil. Partia nakoniec skončila v známej koncovke K+2J proti K+p, kde však biely pešiak prekročil Trockého líniu a pozícia tak bola remízová. V treťom kole bol bielymi favoritom, aj keď sa nič ľahké určite nečakalo. Priebeh bol však jednostranný a záverečná pozícia je ukážkovým zadusením. Štvrtá partia mu nevyšla a tak mohol byť rád, že poľský súper sa uspokojil s remízou vo výrazne výhodnejšej pozícii. Druhý súper s krajiny našich severných susedov však taký mierny nebol a na svete bola prvá prehra Samira. Vzhľadom na priebeh však zaslúžená. V šiestom kole bola dvojica strelcov Samira výhodou, no nakoniec ku výhre nestačila. A siedme kolo skončilo taktiež nerozhodne, tu však mohol byť Samir nadmieru spokojný, pretože jeho indická súperka nevyužila množstvo šancí a aj v záverečnej pozícii mohla hrať na výhru iba pri malom riziku. Výhra v ôsmom kole potešila, no súpera bude strašiť ešte veľmi dlho, keď nevyužil festival príležitostí na zisk bodu a neskôr aj na bezpečnú remízu. V záverečnom kole ho čakal čiernymi figúrami islandský veľmajster a na bodový zisk bude potreboval presvedčivejší prejav, ako tomu bolo v druhej polovici turnaja. Čiernymi dostal už z otvorenia pohodlnú pozíciu a partia sa dlho predlho pohybovala v úrovni rovnováhy. Samir však skúšal a dočkal sa vtedy, keď už to vyzeralo na nerozhodný výsledok bez akejkoľvek diskusie. Nakoniec bez problémov realizoval koncovku kráľa a dámy proti kráľovi a veži a po cennej výhre vybojoval šiesty bod a konečné deviate miesto.
Open A (64 hráčov): IM S.Sahidi 6b/9 9.miesto, FM V.Bochnička 4,5b/9 33.miesto, E.Walter 3,5b/9 46.miesto
Shabir v úvodnej partii prekvapil favorita a ako jediný nenasadený hráč dokázal zvíťaziť. V úvode sa zameral hlavne na údržbu a vývin, no súperom ponúknutú šancu využil naplno. V druhom kole mu však nevyšiel hneď úvod. Zbytočná pasivita viedla k výrazne horšej pozícii, no taktické prehliadnutie bolo smrteľné. V treťom kole bol taktiež v pozícii outsidera a čakali sme, ako dopadne tentoraz. Podarilo sa mu relatívne rýchlo remizovať, nie je však celkom jasné, prečo súper v konečnej pozícii nevzal pešiaka a nehral ďalej. Hrubá chyba vo štvrtom kole znamenala stratu dámy, v piatej partii však dokázať vyťažiť vodu z kameňa a v remízovej pešiakovej koncovke zaznamenal plný bodový zisk. Následne mal namále, keď mu nevyšiel úvod a partia mohla skončiť veľmi rýchlo, súperka mu však dala šancu a po peknej obeti kvality sa dostal k výhode. Po obojstrannej výmene darčekov partia skončila nerozhodne, čo je vzhľadom na obojstranne nevyužité šance férový výsledok. Siedme kolo bolo skvelou ukážkou rozdielu hry s plánom a hry bez plánu. Jediným problémom bolo, že bez plánu hral práve Shabir a zaslúžene prehral. Rovnako ako aj v ďalšej partii, kde mal od úvodu navrch jeho nenasadený súper. V záverečnom kole mal šancu na reparát, no počas nej nemal od úvodu dokonca ani raz reálnu šancu na výhru a remíza bola spravodlivým výsledkom.
Sear absolvoval v úvode turnaja derby proti Simonke a veru mohol čiernymi pomýšľať aj na plný bodový zásah. Svoju šancu však nevyužil, kým Simonka áno a tak vyšiel, z nádejne rozohranej partie, bodovo naprázdno. V druhom kole sa bielymi nesnažil o výhodu a zameral sa iba na ukončenie svojho vývinu, jeho česká súperka mu však dala do ruky silnú zbraň v podobe siedmeho radu a následne aj pešiaka navyše. Namiesto pár presných ťahov (a zisku bodu) prišli chyby a v podstate samomat. Vzhľadom na priebeh oboch partií je 0/2 menej ako málo. Verili sme, že svoje šance využije v ďalších kolách, mal ich ešte sedem. Paradoxne, prvý bod zaznamenal v partii, kde od úvodu ťahal za kratší koniec. Až hromadné výmeny a prechod do vežovej koncovky obrátili chod dejín. Nasledovala relatívne korektná remíza, súper však zo svojho strelca v koncovke mohol vyťažiť viac. Neuveriteľná výhra sa mu podarila v piatom kole, kedy v priebehu 14.-16. ťahu odobral postupne svojmu centralizovanému jazdcovi všetky tri ústupové polia a súper mu ho chytil. Hrubá chyba súpera však viedla k obratu v priebehu pár ťahov. Ďalšou výhrou potrestal experiment súpera v otvorení. Ak by postup d7-d5 vychádzal, teória Sicílskej obrany by sa musela prepisovať od základov. V siedmom kole ho čakala v derby Grétka a po úplne jednostrannom priebehu mu nedala najmenšiu šancu. Následná korektná remíza mu dávala do posledného kola šancu dostať sa do prvej polovice tabuľky, čo by bol po štarte 0/2 výborný comeback. Partia sa však dostala do konečnej pozície, kedy bola remíza pre Seara dobrým výsledkom. Skôr sa môžeme čudovať, prečo ju čierny vzal. Každopádne to pre Seara znamená pri RP 1602 zisk 89 bodov do ratingu a to nie je málo. Veru, škoda toho začiatku...
Grétka v úvode bielymi s prehľadom potvrdila papierové predpoklady a viac k jej úvodnej partii ani nemá zmysel písať. V druhej však čiernymi čelila papierovému favoritovi a čakal s tuhší boj. Z otvorenia vyrovnala, no neopatrné Dd8-e7 dalo súperovi nielen priestorovú prevahu, ale najmä slušnú výhodu. Tú síce dočasne stratil, no dostal ešte jednu obrovskú šancu na víťazstvo. Pasívny ťah kráľom, namiesto obsadenia siedmeho radu, však viedol aspoň k nádeji. Grétka zvolila síce nesprávny prechod do pešiakovej koncovky, ten sa však ukázal ako záchrana, keďže súperovo Kd2-e3 bol jediný z troch ťahov kráľom napred, ktorý nevyhrával. Šťastná remíza a v treťom kole šanca vrátiť súperovi Shabira požičané. Vyšla však iba na polovicu, keď po obojstranne opatrnom priebehu skončila nerozhodne. Štvrté kolo sa dlho vyvíjalo v jej neprospech, keď s dostala do objektívne prehranej vežovej koncovky. Súperova chyba jej však dala obrovskú šancu na záchranu partie. Ostala však bez povšimnutia. Následná výhra asi ani nepotrebuje komentár, škoda však ďalšej partie, kedy obojstranný freestyle mohol dopadnúť aj lepšie, no nakoniec ho rozhodli slabé čierne polia a zbytočná pasivita. Masaker Seara sme si už vyššie spomínali, následná partia však zaslúži jednu vetu. Po relatívne pokojnom a korektnom úvode začali so súperom robiť chyby a nakoniec sa partia skončila nerozhodne. V záverečnom kole ju čakalo klubové derby s Luckou, v ňom sa jej podarilo udržať čierne figúry a v konečnom dôsledku si tak za turnaj pripísala do ratingu 30 bodov.
Lucka mala úvodnú partiu plne pod kontrolou od otvorenia až do pešiakovej koncovky a žiadne šance na prekvapenie nepripustila. V druhom kole čiernymi bezpečne vyrovnala a chybné Sf5-g4, strácajúce pešiaka, ju ešte asi chvíľu bude strašiť. Situáciu však rutinérsky zachránila aktivitou a ukončila partiu večným šachom. V treťom kole ju síce čaká outsider, ktorý už predtým dvakrát prekvapil. Tretiu šancu nedostal vôbec a po jednostrannom priebehu z toho bol celý bod. Rovnako ako vo štvrtom kole, kedy boli súperove znalosti konkrétneho variantu výrazne nižšie a miniatúrka čiernymi potešila a ušetrila sily. Piate kolo sa dlho vyvíjalo v jej prospech. Čierny centrály pešiak možno mohol ešte chvíľu pobudnúť na šachovnici, ale aj po jeho braní to bolo s výhodou Lucky, akurát už aj s protihrou. Súper spáchal hrubú chybu, ktorá ostala nepotrestaná a o pár ťahov využil rovnakú hrubú chybu Lucky. Pešiaková koncovka bola nehrateľná. Ako sa neskôr ukázalo, toto bol v jej prípade turnajový bod zlomu. Následná partia skončila nerozhodne, rovnako ako následné klubové derby s Ryanom. V ňom prišla o kvalitu, no Ryan namiesto útočného výpadu Dh4+ sa uspokojil s ústupom jazdca a nakoniec mohol za to aj pykať. Ďalšie derby bolo proti Simonke a Lucka sa odklonila nami pozeraného systému už v ôsmom ťahu a ďalšími dvoma partiu prakticky pochovala. Aby toho nebolo málo, v záverečnom kole si do tretice strihla derby, tentoraz už spomínané s Grétkou, bez víťazky. Po skvelom štarte v úvodných štyroch kolách nastal v priebehu piatej spomínaný zlom, krídla boli pristrihnuté a zostup tabuľkou bol spočiatku nenápadný, no nakoniec ho už bolo vidieť. Asi je aj rada, že turnaj už skončil.
Výhru Simonky v úvodnom kole proti Searovi sme už spomínali vyššie. V druhej partii sa vďaka nej ocitla na prvej šachovnici, kde čiernymi hneď z otvorenia získala príjemnejšiu pozíciu. Postupom c5-c4 sa misky váh naklonili na stranu prvého nasadeného hráča turnaja, no po ťahu Vae8 mal šancu ukončiť partiu prakticky okamžite. Nedáš, dostaneš! Hrubá chyba viedla ku strate veže a pár pešiakov za ňu nebolo adekvátnou náhradou. Po dvoch kolách tak Caissa Simonke v Piešťanoch fandí a verili sme, že im táto spolupráca vydrží čo najdlhšie. V tretej partii však z otvorenia súper vyrovnal a príliš pasívna hra viedla v priebehu pár ťahov ku materiálnej nevýhode a bezperspektívnej pozícii. Prehliadnutie elementárnej taktiky viedlo k pádu do stredu tabuľky a báli sme sa, že to bude ďalšie turnajové trápenie. Najmä, keď v piatom kole to vyzeralo na tretiu prehru v rade. Súper však obrovskú šancu nevyužil, Simonka otočila priebeh a získala bod. V šiestom kole zahrala veľmi extravagantne otvorenie a opäť mohla byť potrestaná, no tentoraz vybojovala remízu. Siedme kolo znamenalo ťažkú kaviareň, ktorá síce skončila víťazstvom v miniatúrke, no výsledok mohol byť niekoľkokrát aj opačný. Klubové derby s Luckou sme už spomínali a tak do posledného kola vstupuje zo siedmej priečky a šancou bojovať o čelné priečky. Čakal ju však neľahký zápas, ktorý neprekročil hranice rovnováhy a po deľbe bodov obsadila konečné siedme miesto. A čo je dôležité, po slušnom úvode a slabšom strede, nasledoval slušný záver.
Ryan v úvodnom kole pekne využil náskok vo vývine a fakt, že kráľ súperky ostal pridlho v centre. V druhej partii zahrali spolu so súperom Škótsku hru celkom zvláštne, no šance boli približne vyrovnané. Nástup na kráľovskom krídle Vh8-g8 s následným g7-g5 sa však ukázal ako príliš odvážny a trest v podobe otvorenia centra ako zaslúžený. V treťom kole bol favoritom a verili sme, že sa naladí na víťaznú vlnu. Prišla však remíza a hneď vzápätí aj ďalšia. Obe si za klobúk určite nedá, ale vzhľadom na priebeh partií s nerozhodnými výsledkami môže byť len spokojný. V piatom kole zvládol pekne metodicky využiť lepšieho jazdca a súperovi dať štýlový mat. V šiestej partii si musel počkať až na chybu súpera vo vežovej koncovke a remízu proti Lucke sme už spomínali. V ôsmom kole urobil papierový favorit rovnakú chybu ako Lucka a Ryan tentoraz nezaváhal a získal celý bod. Pred záverečným kolom sa dostal do TOP10 a ešte mohol skončiť veľmi vysoko. To sa mu nakoniec aj podarilo, keď zvolil strategicky riskantnejšiu cestu, no nakoniec viedla k úspechu a konečnému piatemu miestu. Kto by to po štvrtom kole tipoval? Parádna druhá polovica 4,5/5 ho však vyniesla naozaj veľmi vysoko...
Open B (66 hráčov): C.R.Mészáros 6,5b/9 5.miesto (1.miesto v kategórii do 1900), S.Bochničková 6b/9 7.miesto (2.miesto v kategórii do 1900), L.Strišková 5b/9 20.miesto, G.Kapolková 5b/9 21.miesto, Se.Sahidi 4,5b/9 33.miesto, Sh.Sahidi 3,5b/9 49.miesto
V rapid turnaji sme mali trojnásobné zastúpenie v podobe bratskej trojice. Najmladší Sear začal prehrou s favoritom, no z následných troch kôl proti “doprastavákom“ mal určite v pláne vyťažiť viac ako jednu výhru a jednu remízu. Dve výhry v rade ho vytiahli nahor, no v záverečnej partii sa proti favoritovi nepresadil, keď z normálnej vežovky prešiel do prehranej pešiakovej koncovky. Skončil tak v strede tabuľky.
Výborný turnaj odohral Shabir, ktorý po očakávanej prehre proti turnajovej deviatke, hneď vzápätí potvrdil papierové predpoklady ziskom bodu a z nasledujúcich štyroch partií proti jasným favoritom dokázal až troch zdolať! V záverečnom kole tak dostal za odmenu možnosť zahrať si proti prvému slovenskému veľmajstrovi a napriek prehre v nej podal sympatický húževnatý výkon. Výkon s performance 2002 je určite úspechom.
Samir zdolal nielen dvoch výrazne slabších súperov, ale následne aj dvoch hráčov z úvodnej desiatky. V piatom kole sa tak odohralo predčasné finále proti nemeckému veľmajstrovi a zároveň jasnej turnajovej jednotke. Výhra čiernymi bola základným kameňom úspechu a stala sa realitou. Po remíze v šiestej partii dokázal zdolať svojho indického súpera v záverečnom kole a s náskokom pol bodu sa stal celkovým víťazom rapid turnaja. Gratulujeme!
Rapid turnaj (64 hráčov): IM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, Sh.Sahidi 4b/7 23.miesto, Se.Sahidi 3,5b/7 34.miesto
Čítať ďalej: 11.7.-18.7.2022 – Slovakia Open Piešťany, Piešťany
3.7.2022 – Šachový Holeštiakov memoriál, Zákopčie
Premiérovo sme zaznamenali našu účasť v turnaji rodinných dvojíc, keď sa na Kysuce vybrali Kapolkovci. Grétka mala na druhej šachovnici bodovať, kým otec na jednotke držať na uzde náročných súperov. Dlho sa mu to darilo na výbornú, no v závere došli sily. Grétka získala “povinných“ šesť bodov, no proti trom náročnejším (aj keď hrateľným) súperom nebodovala. Nakoniec im to v turnaji vystačilo na celkovú piatu priečku.
Turnaj družstiev (21 družstiev): Kapolkovci (G.Kapolková 6b/9) 5.miesto
Čítať ďalej: 3.7.2022 – Šachový Holeštiakov memoriál, Zákopčie
2.7-.5.7.2022 – MSR amatérov v šachu, Topoľčany
Podujatie v Topoľčanoch je zložené z viacerých turnajov, pričom hlavný je pre hráčov s ratingom do 2199. Okrem toho sú k dispozícii aj turnaje v rapid a bleskovom šachu, ako aj vedomostný kvíz. Na posledných ročníkoch sme nechýbali a tak sme našu účasť očakávali aj tento rok. Nakoniec nás reprezentovali Ryan so Samkom, pričom okrem nich sme sledovali aj ďalšiu päticu z našich tréningových skupín.
Ryan začal čiernymi proti turnajovej päťke nádejne, keď už v otvorení minimálne vyrovnal. V ďalšom priebehu však už nepokračoval presne a dve figúry súpera sa, podľa očakávania, ukázali silnejšie ako jeho veža. V druhom kole zvládol rolu papierového favorita a svojho poľského súpera zdolal. V treťom kole sa s ním žreb nemaznal a pridelil mu turnajovú dvojku, s ktorou sa mu žiaľ tiež nepodarilo zabodovať. História sa však zopakovala a po výhre s poľským papierovým outsiderom dostal opäť maďarského súpera a konkrétne turnajovú štvorku. Favorita ale ani na tretí pokus neprekvapil a tak sme čakali opäť súpera z krajiny našich severných susedov, no stal sa ním Samko. V šiestom kole sa tak mali stretnúť v klubovom derby naši jediní zástupcovia na turnaji, na ktorom hrá 140 hráčov. Nakoniec k tomu však neprišlo, pretože účasť na večernom bleskovom turnaji a následná nočná exhibícia boli sotva kompatibilné s ranným kolom. Poobede zvládol rolu favorita a nakoniec sa dokázal dostať do mierneho plusu a skončiť tak v okolí svojho nasadenia.
Samkovi sa čiernymi v úvodnom kole favorita nepodarilo prekvapiť a v druhom kole sa jeho súper nedostavil k partii. V tretej partii, ktorá skončila ako jedna z úplne posledných, sa mu napriek dlhému odporu nepodarilo favoritovi vziať ani pol bod. Vo štvrtom kole mu biele figúry nestačili ani na tretieho súpera z levelu 1900+ a tak klesol tabuľkou nadol. V piatej partii sa udialo malé derby hráčov, ktorí bodovali iba bez boja. V tomto súboji bol Samko úspešnejší a ako sme už uviedli, spomínané klubové derby sa nekonalo. Pre Samka to bola, trochu kuriózne, už druhá kontumačná výhra v turnaji. V záverečnom kole využil doobedňajšie voľno a dokázal čiernymi prekvapiť papierového favorita. Znamenalo to oproti nasadeniu posun o 50 priečok a taktiež body do ratingu.
Radosť nám urobila aj spomínaná pätica hráčov v rámci našich tréningových skupín, keď úplne fantastický výsledok uhral Miško, vo výbornej forme z Puly sa prezentovala aj Janka, slušné bodíky pridali aj Maťa a Tomi a dva “na zmrzlinu“ aj Danko.
Open turnaj (158 hráčov): S.Havalda 4b/7 59.miesto, C.R.Mészáros 3b/7 80.miesto
Ryan sa v prvom kole postaral o obrovské prekvapenie, keď čiernymi figúrami zdolal turnajovú štvorku. Svetská sláva, poľná tráva. Kým túto výhru mentálne spracoval, prehral tri partie v rade a prepadol sa hlboko dozadu. Až v piatom kole sa dokázal zastaviť, následne zvládol aj šiestu a siedmu partiu a v posledných dvoch kolách sa rozhodovalo, v ktorej polovici nakoniec skončí. V oboch partiách zaznamenal remízy, čo je vzhľadom na súperov úspech a s výslednými piatimi bodmi môže byť nakoniec spokojný.
Samko prekvapil favorita, rovnako ako Ryan, už v úvodnom kole. No vôbec to s ním nezamávalo, skôr naopak. V druhom kole sa situácia zopakovala a do tretice vybojoval remízu. Nad jeho sily tak bol až maďarský súper vo štvrtej partii, no vzápätí sa revanšoval treťou výhrou a po piatom kole bol v turnaji na fantastickom šestnástom mieste. S tretím českým súperom sa mu však zabodovať nepodarilo a v ďalších dvoch kolách taktiež vyšiel naprázdno. A tak mal v záverečnom kole šancu vrátiť sa do stredu tabuľky, čo sa mu aj podarilo. Vďaka výbornej prvej polovici turnaja si do rebríčka pripísal 62 bodov a performance 1972 potvrdzuje výborný výkon.
Rapid turnaj (117 hráčov): C.R.Mészáros 5b/9 46.miesto (3.miesto v kategórii U14), S.Havalda 4,5b/9 52.miesto
Ryan nastupoval do bleskového turnaja ako 81. nasadený hráč, výrazne podhodnotený, s ratingom 1393. Realitu bežného života však začali jeho súperi spoznávať už od úvodnej partie. Počas celého turnaja dostával iba hráčov s ratingom 1900+ a napriek tomu ho zakončil ziskom siedmych bodov (bilancia 6-2-3) a famóznym devätnástym miestom. Ak by sa turnaj započítaval na rating, pripisoval by astronomických 135 bodov a performance 2088 hovorí úplne za všetko. Škoda len, že priority by mali byť jasné a teda hlavný turnaj mal mať určite prednosť.
Bleskový turnaj (96 hráčov): C.R.Mészáros 7b/11 19.miesto (2.miesto v kategórii U1800)
Čítať ďalej: 2.7-.5.7.2022 – MSR amatérov v šachu, Topoľčany
1.7-9.7.2022 – Šachový festival České Budějovice, České Budějovice
Na šachovom festivale v Českých Budějoviciach máme trojnásobné zastúpenie, keď v GM turnaji bojuje o normu Samir, v IM turnaji Vladko a naša čerstvá posila Joni ich doplnila v turnaji B.
Samir odštartoval najlepšie z celej desiatky a po dvoch kolách sa osamostatnil na čele, keď sa mu ako jedinému podarilo vyhrať obe partie. V úvodnom kole čiernymi zdolal svojho ukrajinského súpera, keď minimálnu materiálnu výhodu udržal až do koncovky a v nej postupne súpera pretlačil. Druhá partia vyzerala spočiatku výrazne menej nádejne. Domáci súper stál čiernymi lepšie už krátko po otvorení, no prehliadnutý taktický úder 23.c4! stál kvalitu a Samir už materiálnu výhodu bezpečne realizoval. V treťom kole čelil ďalšiemu domácemu hráčovi, tentoraz čiernymi a súperov mierny tlak spoľahlivo ustál a na konto si pripísal remízu. Vo štvrtej partii čakal Samira najvyššie nasadený hráč turnaja a verili sme, že tentoraz sa nezopakuje ich posledný výsledok z minuloročnej Skalice. A dokonca sa obrátil! Napriek fantastickému štartu je potrebné ostať pri zemi a ísť od partie k partii. V tej ďalšej ho totiž čakal, v slovenskom derby, Viktor Gažík. Piate kolo bolo vo všeobecnosti pre našu trojicu čierne a to nielen farbami. Samir nezachytil už skorý úvod a v podstate skôr ako začal, skončil. Nič sa však nedeje, pred turnajom by takýto polčas isto bral. Do posledných štyroch kôl sa musel hlavne rýchlo oklepať z tohto masakru. Že to nebolo ľahké, ukázalo hneď ďalšie kolo, kedy súper relatívne poľahky vyrovnal a prebral opraty partie do svojich rúk. Samir však bránil húževnato, podarilo sa mu dosiahnuť nerozhodný výsledok a udržal priebežné druhé miesto. Z neho ho chcel v siedmom kole zosadiť jeho rakúsky súper a bohužiaľ sa mu to aj podarilo. V záverečných dvoch partiách ho nič ľahké nečaká a verili sme, že mu po výbornej úvodnej polovici turnaja ostali nejaké sily aj na finiš. Veľmajstrovskú prekážku z Islandu však úspešne prekročil a do posledného kola tak vstupuje so šancou zabojovať o veľmajstrovskú normu. Potreboval však vyhrať čiernymi a v úvode partie vzal na seba určité riziko, keď odovzdal dvojicu strelcov a následne išiel do opačných rošád, no čo viac si mohol v rozhodujúcej partii “o všetko“ želať. V priebehu partie získala čoraz viac pôdu pod nohami a nakoniec aj materiál. Keď už to vyzeralo, že si domov bezpečne vezme prvú normu GM, pod ťarchou okolností prišla chyba a súper dokázal vykúzliť remízu. Výsledné tretie miesto a 13 bodov do rebríčka určite potešia a taktiež veríme, že norma je iba otázkou času...
GM turnaj (10 hráčov): IM S.Sahidi 5,5b/9 3.miesto
Vladkovi sa v úvodnej partii podarilo čiernymi relatívne rýchlo nielen vyrovnať, ale dokonca získal aj cenného pešiaka. Škoda chyby v 26. ťahu, aj keď je potrebné dodať, že jeho centralizácia kráľa bola logická. Partia nakoniec skončila mŕtvym behom v koncovke rôznofarebných strelcov. V druhom kole mal bielymi za súpera domáci super talent, avšak celú partiu diktoval priebeh boja on. Využil chybu súpera a dostal sa k veľkej výhode. Škoda, že namiesto pozičného mučenia súpera išiel po materiáli, no aj tento smer mohol viesť ku celému bodu. Nakoniec sa mu súper vyšmykol a remizoval koncovku jazdca proti veži. V treťom kole ho do tretice čakal domáci reprezentant a pri existencii opačných rošád rozhodol moment, kedy vzal súper otráveného pešiaka a rýchlo za to pykal. Vo štvrtej partii čakala Vladka nemecká prekážka v podobe skúseného IM. V ostrom variante Sicílskej obrany sa čierny odhodlal ku kamikadze výpadu 19.. f5, ktorý mohol byť potrestaný, no naopak na Vladka zapôsobil tak, že pozícia sa mu v pár ťahoch rozpadla. Paradoxne však následne spanikáril ten skúsenejší z dvojice a Vladko už svoju šancu z rúk nepustil. Platilo pre neho to isté ako pre Samira – ísť od partie ku partii. Piate kolo bolo súbojom dvoch prekvapujúcich lídrov skupiny a našťastie skončilo nerozhodne. Prečo sa biely uspokojil s remízou je však malou záhadou. V šiestej partii si Vladko prešiel peklom. Po rýchlej výmene dám v úvode partie dávala dvojica strelcov a priestorová výhoda plusy najmä jeho súperovi – veľmajstrovi z Islandu. Keď už sa zdalo, že je rozhodnuté, súper v koncovke chyboval a Vladkovi sa podarilo zachrániť cennú remízu doslova päť minút pred dvanástou. V siedmom kole ho čakala bielymi indická omladina, ktorá predtým prvý raz prehrala a tak sme predpokladali, že nebude v najlepšom “moode“. To sa aj stalo skutočnosťou a po peknom útoku bol na svete piaty bod a v záverečných dvoch kolách tak mal k dispozícii dva mečbaly na prvú normu IM. Svoje narodeniny oslávil štýlovo, keď sa mu podarilo využiť hneď prvý z nich a peknou útočnou partiou zvíťazil už v 25. ťahu. Veľká gratulácia! Ostávalo teda ušetriť si nejaké sily ešte na posledného súpera - veľmajstra z Azerbajdžanu. Partia sa nezačala zle a Vladko chcel isto skórovať útokom tretí raz za sebou, v časovej tiesni však chyboval a skúsenému súperovi viac nebolo treba. Nakoniec sa ukázalo, že práve táto partia bola rozhodujúca v boji o prvé miesto a získal ho súper. Tretia priečka, norma IM a 87 bodov do ratingu sú však parádnym výsledkom. Gratulujeme Vladkovi a ďakujeme IM Sergejovi Berezjukovi, ktorý ho (nielen na tomto turnaji) trénersky zastrešoval! Rovnako ako naše tretie želiezko v ohni...
IM turnaj (10 hráčov): FM V.Bochnička 6b/9 3.miesto
Joni v úvodnom kole čiernymi splnil papierové predpoklady, keď čiernymi získal pešiaka a súperov kamikadze pokus zadusil v zárodku. Druhá partia vyzerala spočiatku menej presvedčivo, no súper šance nevyužil a výhoda ostala na strane Joniho. Nakoniec sa však musel uspokojiť s remízou, keď umožnil súperovi večný šach a ten dokonca nemusel ostať pri ňom. V treťom kole ho čakala exotická súperka (ako Sanyiho košeľa z Open Pula – inside joke) z krajiny pod Burdž Chalífou a druhá výhra čiernymi bola na svete. Vo štvrtej partii si zahral v súboji generácií s domácim matadorom. Nakoniec sa v koncovke rôznofarebných strelcov presadila mladosť, ale na online to bola dlho húsenková dráha, kde sa hodnotenie pozície točilo hore dole často aj po jednom ťahu. V piatom kole druhá šachovnica - to už bola výzva sama o sebe. Joni však buď hral príliš riskantne na výhru, alebo skrátka prehliadal súperove možnosti. Konečná prehra však bola úplne zaslúžená. Včerajšia partia bola ako na hojdačke. Súper otvorenie nezvládol, Joni to nevyužil, následne si ešte vymenili pár darčekov a keď to vyzeralo, že útok bieleho rozhodne, prišla chybná výmena dám a remíza bola neodvratná. Do tretice tak dnes mal súpera zo Spojených arabských emirátov a druhý raz sa mu podarilo zvíťaziť. Útoku súpera na kráľovskom krídle totiž predsa len čosi chýbalo a nakoniec to bol najmä materiál. V ôsmom kole si, v snahe zabojovať o prípadné medailové stupienky, zmeral sily s domácim rovesníkom. Partia bola jednostrannou záležitosťou a pre Joniho mala aj tú výhodu, že na zajtrajšie ranné kolo ušetril nejakú energiu. Dúfali sme, že ju využije naplno a tak sa napokon aj stalo. Po dobrom štarte síce pustil ku kormidlu súpera, ale chlieb sa lámal v koncovke a v nej nakoniec zvíťazil. V tesnom súboji delil síce prvú priečku, no pomocné hodnotenie mu pridelilo bronz.
Open B turnaj (85 hráčov): J.Ďurana 7b/9 3.miesto
Čítať ďalej: 1.7-9.7.2022 – Šachový festival České Budějovice, České Budějovice
28.6.2022 – MSR jednotlivcov žiakov, žiačok, študentov a študentiek v zrýchlenom šachu, Bratislava
Pod záštitou starostu Petržalky Jána Hrčku sa uskutočnilo podujatie pre žiačky a žiakov základných škôl a študentky a študentov stredných škôl. Škoda, že bolo schválené a následne zverejnené relatívne až na poslednú chvíľu, čím určite výrazne utrpelo celkové hráčske obsadenie.
Miška začala turnaj výhrou a ani prehra s nasadenou štvorkou nevadila, keď v treťom kole opäť zvíťazila. Nasledujúce dve kolá však rozhodli o tom, že v závere bude bojovať už iba o česť. Súperi s kategórie zdolateľných v nich boli totiž úspešnejší a tak ani záverečné dve výhry nestačili na návrat do vyšších sfér tabuľky.
Samko nestačil v úvodnom kole na favorita, no ďalšie dve partie zvládol s plným bodovým ziskom. Po prehre vo štvrtom kole sa mu podarilo opäť dvakrát zvíťaziť a do posledného kola tak bojoval o umiestnenie okolo desiatej priečky. V školskom derby však čiernymi figúrami nezabodoval a obsadil miesto na začiatku tretej desiatky. Napriek tomu, že ešte nie je oficiálne registrovaný, viacero interných podmienok pre klubový dres už vopred splnil a dúfame, že sa nám ho od septembra podarí začleniť do tréningového procesu.
Willko síce po úvodnej výhre podľahol jednému z top favoritov turnaja (a neskoršiemu striebornému medailistovi), no po dvoch výhrach sa pred obedňajšou prestávkou vytiahol do prvej desiatky. Po naplnení žalúdka však nasledovali dve prehry a tak ho až výhra v záverečnom kole opäť vrátila do prvej polovice tabuľky, na konečnú devätnástu priečku.
Riško si podľa výsledkov počínal neohrozene (aj keď ich priebeh mohol byť štandardne divoký, so šancami na oboch stranách), keď jedinú stratu zaznamenal v súboji neskorších víťazov v šiestom kole. V ňom mal podľa aktérov navrch, no nakoniec ho to nemuselo mrzieť, pretože pomocné hodnotenie zafungovalo v jeho prospech a mohol sa tak tešiť z víťazstva v turnaji.
MSR ZŠ mladší žiaci (67 hráčov): R.Pisarčík 6,5b/7 1.miesto, W.Vanko 4b/7 19.miesto, S.Bittner 4b/7 22.miesto, M.Šúňová 4b/7 27.miesto (5.miesto v kategórii žiačok)
Simonka ako druhá nasadená hráčka turnaja vyhrala podľa očakávania obe úvodné partie, no po nich prišla ťažká deka v podobe troch prehier. Za normálnych okolností by sa z nich dala akceptovať maximálne tá druhá. Svoj tieň tak stále neprekročila a ani následné dve výhry ju tak nemohli uspokojiť. Aj preto sa tešíme na Piešťany, lebo raz to už príde... :)
Grétka si dovolila v úvodnom kole z pozície jasnej favoritky ťažký luxus v podobe prehry na čas a od tohto momentu nemala na výber a musela zbierať body ako na bežiacom páse. To sa jej v nasledujúcich štyroch partiách podarilo, keď bez výnimky zvíťazila vo všetkých. Záverečné dve remízy ju síce v celkovom poradí pribrzdili, no aj napriek tomu sa jej nakoniec podarilo vyhrať kategóriu žiačok s náskokom pol bodu.
MSR ZŠ starší žiaci (39 hráčov): G.Kapolková 5b/7 6.miesto (1.miesto v kategórii žiačok), S.Bochničková 4b/7 14.miesto (5.miesto v kategórii žiačok)
Lucka mala odohrať úvodné kolo s Vladkom, no ten sa nestihol načas oslobodiť zo svojich školských povinností spojených s koncoročným projektom. V druhom kole zdolala druhého favorizovaného súpera už za šachovnicou a po nich dostala ďalších dvoch, tentoraz však už menej úspešne. V záverečných troch partiách jej žreb doprial už iba súperky a kým úvodné dve prekážky bezpečne preskočila, na tretej zakopla napriek figúre navyše a tak súperke venovala zlato a seba pripravila o akúkoľvek medailu. Koncentrácia do posledného ťahu, iba to je recept.
Emka zvládla úvodné kolo a v druhom síce podľahla neskoršieho víťazovi, no po dvoch výhrach sa vrátila na vyššie priečky. V záverečných kolách najprv prehrala jeden z dôležitých zápasov v kategórii študentiek a po následnej výhre, podľahla v klubovom derby posledného kola Maťovi. Nakoniec jej to stačilo aspoň na bronz.
Maťo začal vskutku raketovo, keď v prvých troch kolách zdolal troch kvalitných súperov a do ďalšieho priebehu si tak zabezpečil ďalších. Prišli však tri prehry a medailové ambície sa definitívne rozplynuli. Výhra v záverečnom kole ho vyniesla na deviate miesto. S výkonom by mohol byť spokojný, aj keď po tom začiatku celkom pochopiteľne s jedlom rástla chuť.
Vladkove peripetie z úvodu turnaja sme už spomínali a v šiestich kolách sa musel pokúsiť o stíhaciu jazdu. Tá sa mu darila, keď postupne zdolal piatich súperov za sebou a pred posledným kolom delil prvú priečku a mal pred sebou zápas o zlato. Nastavený materiál však jeho plány zhatil a nakoniec sa zosunul na piatu priečku.
Maťo si dal neplánovane tiež malý “challenge“, keď nečakane zakopol už v úvodnom kole. Forma z Puly však ostala a v ďalších štyroch kolách zabodoval naplno, pričom najmä dve výhry zo štvrtého a piateho kola mali svoju cenu. Po krátkom zvoľnení v podobe remízy zvládol aj už spomínané derby s Emkou a nakoniec sa mohol tešiť z bronzu. Na medaile mali isto zálusk viacerí a v danom zložení (ak nerátame pochybné fide rapid ratingy) je pre neho jej zisk isto pekným úspechom.
MSR SŠ (31 hráčov): M.Šándor 5,5b/7 3.miesto, FM V.Bochnička 5b/7 5.miesto, M.Rak 4b/7 9.miesto, E.Walter 4b/7 10.miesto (3.miesto v kategórii študentiek), L.Strišková 4b/7 13.miesto (4.miesto v kategórii študentiek)
23.6.-26.6.2022 – LJ Slovak Open, Liptovský Ján
Minulý rok niektorí naši hráči absolvovali toto podujatie ako svoju generálku pred MSR mládeže a nebolo preto vylúčené, že si účasť zopakujeme aj v tomto roku. Termínová kolízia s Pulou však našu účasť na Liptove výrazne zmenšila.
Riško zažil klasickú “švajčiarsku hojdačku“, keď v úvodných piatich kolách s troma favoritmi prehral čiernymi figúrami a dvoch hráčov bez ratingu bielymi zdolal. Chod dejín sa mu podarilo zmeniť až v šiestom kole, kedy zdolal svoju favorizovanú súperku a v turnaji tak udržal bielymi stopercentnú bilanciu. Následne však na ďalšieho favorita nestačil a čiernymi tak nezískal ani jedinú remízu. Priemerný výkon aj výsledok, avšak ďalšie skúsenosti na nezaplatenie.
Maťo mal v turnaji určite vyššie ambície ako udržanie svojho nasadenia. Po očakávanej výhre v úvode vzápätí nestačil na turnajovú štvorku, no piatok zaznamenal ešte jednu, oveľa prekvapujúcejšiu, prehru. Od štvrtého kola tak začal stíhaciu jazdu a postupne sa štveral tabuľkou vyššie a vyššie. Po víťaznom hetriku však v záverečnom kole zabodovať nedokázal, keď rovnú koncovku zahral až príliš pasívne a favorit nezaváhal. Výsledné štyri body tak určite nie sú ničím, s čím by bol spokojný.
Open turnaj (120 hráčov): M.Rak 4b/7 43.miesto, R.Pisarčík 3b/7 81.miesto
Čítať ďalej: 23.6.-26.6.2022 – LJ Slovak Open, Liptovský Ján
18.6.-25.6.2022 – Open Pula, Pula – Chorvátsko
Po dvojročnej prestávke sa opäť uskutočnil medzinárodný open turnaj v chorvátskej Pule. Nechýbali sme na jeho donedávna poslednom ročníku v roku 2019 a mali sme v pláne zúčastniť aj toho v roku 2020. Covid naše plány narušil, no nakoniec iba oddialil. Tento rok sme tak do Chorvátska cestovali v rámci veľkej výpravy Interchessu, v ktorej okrem deviatich hráčov KŠN boli aj ďalší šiesti hráči zo Slovenska a dvaja z Českej republiky, pod dohľadom IM Sergeja Berezjuka. Časť výpravy vyrazila do Puly síce už skôr, no väčšina až v deň turnaja, takže ranné vstávanie a checkpoint o 5:00 pri Auparku preverili fyzickú kondíciu nielen hráčov, ale najmä šoférov.
Ninka si v úvodných štyroch kolách na konto pripísala iba prehry, no partie boli festivalom zahodených príležitostí. Niektorí súperi by totiž boli v priebehu partií vďační aj za nerozhodný výsledok. Dočkala sa tak až v piatom kole, kedy dokázala zdolať papierovo silnejšieho domáceho súpera. Po následnej prehre si pripísala rýchlu výhru a do posledných dvoch kôl dostala šancu zabojovať o tabuľkový posun nahor. Dve prehry bielymi figúrami však spôsobili pokles a tak z toho bol nakoniec šedý priemer.
Alžbetka najprv ani turnaj nemala hrať, no tesne pred ním sa rozhodla, že vyskúša tento “challenge“, pretože nič silnejšie ešte nikdy v živote nehrala. Turnaj začala podľa očakávania troma prehrami, z toho tretiu absolvovala v sesterskom derby. Na výhru bez boja zo štvrtého kola nenadviazala, keď prehrala aj ďalšie dve partie. Vo všetkých však súper hrýzla, často ju museli lámať až v úplne vyrovnaných koncovkách a tak autor týchto riadkov vyhlásil, že v nasledujúcej ligovej sezóne bude pre súperov v piatej lige náročným orieškom. Realita bola taká, že na ligu nečakala a v poslednej tretine turnaja najprv zvíťazila a potom vybojovala aj dve remízy. Vďaka nim jej vyšlo RP 1520 a môže sa tak tešiť na krásny prvý fide rating. O pár dní sa stane realitou.
Grétka mala v úvode turnaja slušnú šancu na prekvapenie výrazne favorizovanejšieho súpera, no nevyužila ju. V druhej partii sa jej nepodarilo ustáť v klubovom derby Lucku a v tretie kolo a sesterské derby sme už spomínali. Stred turnaj jej tiež nevyšiel podľa predstáv, keď vybojovala len jednu chudobnú remízu a vo všetkých partiách odpisovala. V záverečnej tretine zopakovala bilanciu Aby 1-2-0, pričom naopak v každej partii rating pripisovala. Po slušnom závere z toho bol nakoniec priemerný výsledok.
Simonka išla do Puly so snahou hodiť za hlavu posledný polrok, no po skončení turnaja môžeme konštatovať, že na zlom túžobne čakáme ďalej a veríme, že príde čím skôr. V úvodných štyroch kolách s favoritmi prehrala a outsiderov zdolala a keď vybojovala v strede turnaja slušnú remízu, vyzeralo to nádejne. Ďalšie tri kolá však znamenali výrazný pokles tabuľkou a záverečná výhra už bola iba čiastočnou náplasťou na rany. Ako pozitívum sa dá brať fakt, že napriek mnohým hrubým chybám z toho nakoniec nebol extrémne zlý výsledok a na tom sa dá určite stavať. A rovnako aj na tom, že v tom nie je sama :)
Lucka zvykne na každom turnaji pár vyššie nasadených súperov pohrýzť, no tentoraz sa to nestalo. Nie, že by boli všetci štyria papieroví favoriti nad jej sily, no nimi ponúknuté šance, a veru že nebolo ich málo, nevyužila. Musela sa tak uspokojiť iba s bodmi, ktoré vybojovala na papierovo slabších hráčoch. A napriek jednej strate v podobe remízy na turnaji celkovo ešte mierne zarobila.
Emka v prvých štyroch kolách nerúcala papierové predpoklady, no v piatom kole mierne zaváhala. Vynahradila si to dvoma výhrami, pričom tá druhá určite nebola jednoduchá, veď Maťa hrala v Pule vo veľmi slušnej forme. Škoda záverečných dvoch kôl, kedy pri náročnom žrebe podľahla čiernymi figúrami obom favorizovaným súperom a nakoniec tak mierne odpisovala. O výsledku tak rozhodli najmä čierne figúry, z ktorými zdolala iba jedného outsidera a štyrikrát odchádzala zdolaná.
Maťo sa predstavil na vážnom turnaji po veľmi dlhej dobe a v Chorvátsku mu chutil najmä maďarský paprikáš. V úvodných štyroch partií totiž dokázal zdolať súperov z krajiny našich južných susedov hneď trikrát a to dvakrát rozhodne nebol favoritom. “Killermove Kc1!!“ si šiesta nasadená hráčka turnaja isto zapamätá ešte veľmi dlho. Po prehre v piatom kole zlomil chorvátske prekliatie hneď vzápätí, kedy ďalší z favoritov tak dlho lámal remízu, až nakoniec prepol strunu a v koncovke najdlhšej partie kola zaváhal. Nasledovalo klubovo izbové derby, kde síce vletel po hlave do prípravy, no jedna vynechaná profylaxia mu umožnila zachrániť partiu večným šachom. Škoda ôsmeho kola, kedy naopak vyšla príprava jemu a stačilo vložiť jeden ťah a výsledok mohol byť opačný. Chuť si napravil v záverečnom kole a vytiahol sa na veľmi pekné 34. miesto, čo bol posun takmer tridsať priečok oproti jeho nasadeniu. Zisk 47 elo bodov nie je na zahodenie a rekordy v tabuľke svojich najsilnejších zdolaných súperov prepisoval prakticky z kola na kolo.
Vladko po dvoch výhrach v hlavnej miestnosti vyhral aj prvý súboj v online VIP priestore. Nechýbalo veľa a mohol mať na konte aj štvrtú výhru v rade, no súper taktiež nevyužil viaceré možnosti a tak bol nakoniec rád asi aj za remízu. V piatom kole, proti neskoršiemu víťazovi turnaja, dosiahol hladko vyhranú pozíciu, kde stačilo dať šach, dvakrát vziať a bolo by vymaľované. Nestalo sa však a súper po zúfalom protiútoku dokonale otočil priebeh partie. Návrat na online trval iba jedno kolo a na ňom si fanúšikovia užili pekné nervy, keď mal súper navrch snáď celú partiu a tentoraz skóroval naplno z jediného brejku Vladko. Škoda záverečných dvoch partií, kedy najprv nestačil čiernymi na domáceho FM a v závere remizoval bielymi s rakúskou WIM. Stačilo mu to na uzatvorenie TOP20. Pripísal si však 14 bodov, výrazne sa nimi priblížil opäť ku hranici 2300 a vybojoval aj tretie miesto v kategórii U20.
Autor týchto riadkov odohral podľa historických análov na klubovom webe svoj posledný vážny turnaj v júni 2016 (kedy absolvoval uzatvorený GM turnaj v Českých Budějoviciach) a obavy z chýbajúcej kondície tak boli namieste. Ďalšie boli z relatívne rýchlejšieho tempa, keďže pol hodina sa v Pule nepridávala. A o to zodpovednejší teda musel byť prístup a tak za deväť kôl vstal od prebiehajúcej partie od stola dokopy iba osemkrát(!). V úvodných dvoch kolách však súperi prehrali v miniatúrkach a v treťom kole by tomu bolo tiež tak, keď si súper mohol druhú polovicu partie odpustiť. Škoda výborne rozohranej štvrtej partie, kedy neskorší víťaz turnaja bielymi z otvorenia bojoval o vyrovnanie, nebol som však dostatočne prísny (šablónovité Sd7 namiesto 0-0 s obeťou pešiaka). Iba raz som mal pocit, že nemám partiu od úvodu pod kontrolou a to bolo v piatom kole, keď ma prehrával neskorší strieborný medailista turnaja. Dostal som však nielen šancu vyhrať, no mnohé možnosti ako jednoducho remizovať. Prešiel som však trestuhodne okolo všetkých a turnajové ambície prakticky skončili. V šiestom aj siedmom kole mi sadli prípravy a obe partie skončili do 25. ťahu. No kým prvá víťazne, druhá, už vyššie spomínaná, nerozhodne. V záverečných dvoch kolách tak bolo nutné obe partie vyhrať, no tento scenár skončil už v tej prvej, kedy sa mi prevaha pešiaka a celková výhoda postupne rozplynuli. Záverečné kolo tak už bolo iba hrou česť a “#Lanka bolts“ zabrali naplno. Šesť bodov by bolo pred turnajom asi ok, vzhľadom na priebeh jednotlivých partií však boli skôr minimom toho, čo sa dalo dosiahnuť. Zisk 18 bodov potešil, ešte viac návrat zo skupiny “Pokémonov“. Cena za kategóriu hráčov do 2200 bola už iba malou čerešničkou.
Z ostatných výsledkov v skupine Interchessu boli isto najviac spokojné Janka a Maťa Šošovičkové, ktoré si na Slovensko spolu vzali 200 elo bodov a nemuseli ostať iba pri nich. Jakub s Jonášom sa udržali na svojom, kým Marek s Luckou určite spokojní neboli.
Príchod do Bratislavy sme stihli v nedeľu o cca druhej ráno a tak bolo dosť času na dospávanie náročnej dovolenky. A ak sa nič neudeje, o rok sme v Pule (napriek morským ježkom) opäť...
Open turnaj (163 hráčov): FM M.Roháček 6b/9 16.miesto (2.miesto v kategórii do 2200), V.Bochnička 6b/9 20.miesto (3.miesto v kategórii U20), M.Šándor 5,5b/9 34.miesto, E.Walter 4,5b/9 84.miesto, L.Strišková 4,5b/9 85.miesto, S.Bochničková 4b/9 100.miesto, G.Kapolková 3,5b/9 122.miesto, A.Kapolková 3b/9 146.miesto, N.Kubíková 2b/9 157.miesto
18.6.2022 – Bojnický turnaj v rapid šachu pre deti do 14 rokov, Bojnice
V bojnickom CVČ Junior sa uskutočnil sedemkolový rapid turnaj pre deti a mládež do 14 rokov, aj s našim dvojnásobným zastúpením v podobe Mišky a Maťka.
Druhý menovaný zaváhal už v úvodnom kole a remíza v tretej partii s následnou prehrou ho zosunuli dokonca do druhej polovice tabuľky. Dvoma výhrami sa síce na chvíľu dostal do ten lepšej, no záverečná prehra ho zaradila do stredu tabuľky.
Miška začala dvoma výhrami a následne podľahla neskoršiemu suverénnemu víťazovi turnaja. Škoda, že v záverečných štyroch partiách prehrala obe bielymi figúrami, pričom oboch súperov mala prijateľných. Ziskom štyroch bodov tak skončila tiež približne na svojom.
Rapid turnaj (68 hráčov): M.Šúňová 4b/7 19.miesto (3.miesto v kategórii dievčat do 11 rokov), M.Šúň 3,5b/7 36.miesto
Čítať ďalej: 18.6.2022 – Bojnický turnaj v rapid šachu pre deti do 14 rokov, Bojnice
16.6.-19.6.2022 – Buda GP-3 Club, Budapešť – Maďarsko
Ryan si odskočil na predĺžený víkend do Budapešti a prvé dva dni určite nevyšli podľa jeho predstáv. Vo štvrtkovom úvodnom kole turnaja iba remizoval a v piatok si po ďalšej remíze dokonca pripísal na konto prvú prehru. V sobotu sa však všetko zmenilo a vyhral obe svoje partie. V nedeľu tento postup zopakoval a nakoniec sa vytiahol na konečné šieste miesto. Po tak nešťastnom štarte sa to dá považovať za slušný výsledok.
Open turnaj (55 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 6.miesto
Čítať ďalej: 16.6.-19.6.2022 – Buda GP-3 Club, Budapešť – Maďarsko
11.6.-12.6.2022 – MBK detí a mládeže v zrýchlenom šachu, Bratislava
Cez víkend sa v Devínskej Novej Vsi uskutočnili majstrovstvá Bratislavského kraja detí a mládeže v zrýchlenom šachu jednotlivcov a naša účasť na podujatí sa dala určite očakávať. Nakoľko sa však v poslednej dobe s podujatiami roztrhlo vrece, bolo jasné, že toto nebude pre väčšiu našich hráčov prioritou.
Samko začal turnaj výhrou s nakoniec posledným hráčom tabuľky a vzápätí neúspešne vyzval nasadenú turnajovú jednotku. Nasledovala však séria troch výhier v rade, vrátane školského derby s Miškou. Nasledovala však rovnako dlhá séria prehier, pričom škoda najmä tej poslednej. Výhrou v záverečnom kole sa nakoniec predsa len vrátil do prvej polovice, kde už v turnajoch dlhodobo končieva.
Miška začala víťazným hetrikom, no pribrzdili ju dve prehry v podobe nasadenej turnajovej jednotky a už spomínaného Samka. Výhrou sa vrátila do bojov o prvú trojku, no následne prehrala obe partie o celkové poradie. Nakoniec tak, rovnako ako Samko, musela vyhrať v poslednom kole, aby sa vrátila do prvej polovice. Vďaka najlepšiemu pomocnému hodnoteniu to znamenalo celkové štvrté miesto a podľa očakávania aj víťazstvo v kategórii dievčat do 10 rokov.
Open – U10 (17 hráčov): M.Šúňová 5b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii D10), S.Bittner 5b/9 7.miesto
Riško v úvodnej partii potvrdil papierové predpoklady a v nasledujúcich dvoch kolách z pozície outsidera favoritov o body nepripravil. Do prvej polovice sa vrátil dvoma výhrami, pričom tá druhá sa určite cení. Jeho medailové ambície v kategórii v podstate ukončila prehra v šiestom kole, pretože sa dalo čakať, že ešte dostane skvele hrajúceho Ryana. Ten sa mu stal osudným v ôsmom kole, no okrem tejto partie si v záverečnej tretine pripísal dva body a skončil tak na výslednom ôsmom mieste. V jeho (a aj v Ryanovom prípade) je veľmi fajn, že si z dvoch víkendových turnajov vybrali ten výrazne silnejší.
Maťo začal dvoma povinnými výhrami a v treťom kole absolvoval prvú dôležitú partiu o medailové miestenky. Neúspešný výsledok mohol po dvoch výhrach v rade napraviť v nasledujúcich dvoch kľúčových partiách, no ani Ryana a ani ďalšieho súpera sa mu nepodarilo zdolať a obe partie skončili nerozhodne. Záverečné dve výhry boli z rovnakej kategórie ako tie úvodné a ostávalo iba čakať. Pomocné hodnotenie ho však v celkovom poradí odsunulo tesne za stupne víťazov, no v kategórii do 18 rokov vybojoval bronz.
Ryan si v úvodných piatich kolách počínal maximálne efektívne, keď zdolal piatich súperov, vrátane dvoch vážnych konkurentov v bojoch o celkové poradie. V Doprastave z neho musia mať po nedeli ťažkú hlavu, Maťo dobre vedel prečo radšej svojho času prestúpil a ako prvý tak aspoň remizoval. Ryan na konci turnaja poľavil, možno pod vedomím toho, že všetko ťažké už má za sebou. To však bývajú zradné stavy a nakoniec prišli aj ďalšie dve remízy a konečná výhra len o pomocné hodnotenie. Pre hráča hrajúceho prvý rok v kategórii CH12 je turnajová výhra v takomto zložení veľmi pekným výsledkom.
Open – starší žiaci (19 hráčov): C.R.Mészáros 7,5b/9 1.miesto (1.miesto v kategórii do 14 rokov), M.Rak 7b/9 4.miesto (3.miesto v kategórii do 18 rokov), R.Pisarčík 5b/9 8.miesto
Čítať ďalej: 11.6.-12.6.2022 – MBK detí a mládeže v zrýchlenom šachu, Bratislava
10.6.2022 – MBK družstiev mladších a starších žiakov, Bratislava
V družstvách mladších žiakov sme mali dvojnásobné zastúpenie v podobe Mišky a Willka, ktorí nastúpili v družstve ŠpMNDaG Teplická. Nie je nám síce celkom jasné, prečo ako papierovo silnejší a výrazne skúsenejší hráči obsadili v družstve posledné dve šachovnice, ale nemôžeme vedieť a chápať všetko. Takto absolvovala Miška cvičný turnaj, v ktorom vyhrala všetkých osem svojich partií a najväčšou mierou tak prispela ku bronzu svojho družstva. Willko si vybral dve slabšie chvíle práve v zápasoch, kde sa nedarilo ani družstvu. Okrem toho však vyhral zvyšných päť partií.
Mladší žiaci (9 družstiev): ŠpMNDaG Teplická (3.šachovnica – W.Vanko 5b/7, 4.šachovnica – M.Šúňová 8b/8) 24b/32 3.miesto
V družstvách starších žiakov sme mali trojnásobné zastúpenie v podobe Grétky, Sophinky a Natálky, pričom posledná menovaná nastúpila na tretej šachovnici a pomohla Gymnáziu Grӧsslingova k výslednému prvému miestu v tabuľke. Po prekvapujúcej prehre v úvodnej partii dokázala vo svojich ďalších troch partiách zvíťaziť. Zo záverečných štyroch kôl získala síce iba dva body, no družstvu to bezpečne stačilo.
Pod hlavičkou ŠpMNDaG Teplická nastúpili Grétka a Sophinka. Tá z úvodných štyroch partií stratila iba jeden bod v klubovom derby s Natálkou. Po prehre v piatom kole následne pauzovala a vzápätí mal jej súper opäť navrch. V záverečnom kole však do tretice predsa len zvíťazila a zo siedmych partií si pripísala štyri body. Grétka spoľahlivo podržala prvú šachovnicu, keď s výnimkou remízy v druhom kole nestratila v úvodných piatich kolách už nič ďalšie. V šiestom kole však prehrala v dôležitom zápase o medailové umiestnenie družstva, následne remizovala a v záverečnej partii pridala svoj celkovo šiesty bod. Družstvo po celý čas bojovalo na stupňoch víťazov a nakoniec skončilo trochu smolne štvrté.
Starší žiaci (16 družstiev): Gymnázium Grӧsslingova (3.šachovnica - N.Havaldová 5b/8) 23,5b/32, ŠpMNDaG Teplická (1.šachovnica - G.Kapolková 6b/8, 3.šachovnica - S.Valentová 4b/7) 20b/32 4.miesto
Čítať ďalej: 10.6.2022 – MBK družstiev mladších a starších žiakov, Bratislava
8.6.2022 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Svojou záverečnou časťou zafinišovalo toto obľúbené podujatie svojou tradičnou prezenčnou formou. My sme na ňom nechýbali, keď našu účasť zabezpečili Miška a Maťko.
Druhý menovaný začal turnaj prehrou a hneď v druhom kole sa pre neho nenašiel súper. Prvú reálnu výhru získal v treťom kole, no z prvej polovice sa dvoma prehrami zaradil do druhej. V záverečných dvoch kolách však dokázal zabodovať naplno a v ideálnom čase sa opäť vrátil do elitnej dvadsiatky.
Miška si vstup do turnaja predstavovala určite inak, ale po prekvapujúcej prehre sa rýchlo oklepala a vyhrala tri partie v rade. V záverečných troch kolách sa jej však podarilo vyhrať iba jednu partiu bielymi, kým v ďalších dvoch partiách uspeli bielymi jej súperi. Záverečné kolo rozhodlo o jej vyradení z TOP10, avšak víťazstvo v kategórii dievčat si bezpečne ustrážila.
Turnaj začiatočníkov (39 hráčov): M.Šúňová 4b/7 14.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), M.Šúň 4b/7 18.miesto
5.6.2022 – 5. Memoriál Věry Menčíkové, Praha – Česká republika
Piaty ročník rapid turnaja na počesť Věry Menčíkové sme absolvovali vďaka účasti Samira, ktorý patril medzi široké pole adeptov na stupne víťazov. Prvých päť kôl si počínal bez zaváhania a potvrdil tak výrazné ratingové rozdiely. V šiestom kole však nestačil bielymi na turnajovú jednotku a ani následná výhra už nestačila na medailové umiestnenie. Výsledné šieste miesto nie je zlý výsledok, Samir však mal isto vyššie očakávania.
Rapid open (267 hráčov): IM S.Sahidi 6b/7 6.miesto
Čítať ďalej: 5.6.2022 – 5. Memoriál Věry Menčíkové, Praha – Česká republika
5.6.2022 – 1. JAVES Cup 4-členných družstiev, Modra
Deň po turnaji jednotlivcov sa v Modre uskutočnil aj turnaj družstiev a ani tu sme nechýbali. V drese vo finále bronzového Osuského sa predstavil na tretej šachovnici Igor Lintner a bez prehry uhral 7,5 bodu. Poďme však už k nášmu družstvu...
V úvodnom kole prehralo 1:3 práve so spomínaným áčkom Osuského, čo však rozhodne nebol zlý výsledok, keď cenné remízy vybojovali Emka aj Ryan. Výhra v druhom kole mala byť (a aj bola) iba otázkou skóre, no Peťo si svoj turnajový štart, a vlastne celú prvú polovicu, isto predstavoval inak. Aj proti tretiemu nasadenému Doprastavu sme neobišli naprázdno, keď opäť príjemne prekvapil remízou Ryan. Spolu s Grétkou sa postarali aj o dve výhry proti béčku Pezinku, no na prvých dvoch šachovniciach sme nezabodovali a výsledná remíza tak bola jednoznačne nečakanou stratou. Nasledovala ďalšia zbytočná strata v podobe prehry s déčkom Doprastavu, no od šiesteho kola sa prebral dovtedy zimným spánkom spiaci macko a druhý dych celé družstvo. Najprv rozobralo na kúsky Skalicu v pomere 4:0, následne nedalo šancu ani ďalšiemu outsiderovi a nepríjemne hrýzlo aj favorizované Osuské B, ktoré muselo vydrieť najtesnejšiu výhru. Škoda záverečného kola, kedy bolo výsledných 2:2 skrátka málo. Jedinú slabšiu chvíľu v celom turnaji si práve tu vybral Ryan, no napriek tomu však bol jednoznačným lídrom družstva a jediný asi bol so svojim výkonom aj spokojný. Predsa len, fide rapid ratingy ostatných členov družstva boli extrémne nízke voči ich štandardnému ratingu a napriek tomu zvyšná trojica odpisovala.
Turnaj družstiev (28 družstiev): ŠK Osuské A (3.šachovnica - I.Lintner 7,5b/9) 13b/18 3.miesto, KŠN Bratislava – Wild Cats (P.Macko 3b/9, E.Walter 5b/9, C.R.Mészáros 6,5b/9, G.Kapolková 4,5b/9) 8b/18 16.miesto
Čítať ďalej: 5.6.2022 – 1. JAVES Cup 4-členných družstiev, Modra
4.6.2022 – 26. ročník Memoriálu Dr. Jozefa Federiča, Modra
Tradičné modranské podujatie v rapid šachu (ktoré bolo tento rok zároveň aj MBK v rapid šachu) neskončilo bez našej účasti, no nie je vylúčené, že v budúcnosti budeme tieto turnaje bojkotovať. Už 1.9.2021, kedy sa hrali bratislavské rapidové majstrovstvá v hoteli Plus, to bolo čo sa týka konzumácie alkoholu na hrane. Vtedy to síce bolo aspoň na prvý pohľad obmedzené dverami miestnosti organizátorov, tentoraz v Modre sa už ani nehralo na seriózny štatút podujatia, na ktoré bola poskytnutá dotácia BŠZ. Fotografie, videá, resp. správy, ktoré som obdržal už v sobotu počas môjho pobytu v zahraničí, boli plné sklamania. Legendy hovoria, že šachisti sa učia z vlastných chýb. Realita je ale taká, že maximálne za šachovnicou, mimo nej je to totiž úplne iný príbeh. Po nedávno ukončených MSR mládeže tak v krátkom slede prišiel ďalší klinec a ak to má byť do budúcnosti novým etalónom, je načase premýšľať nad zrušením celého BŠZ či SŠZ. Ak sa totiž nezačnú vyvodzovať okamžité personálne dôsledky, či krátiť dotácie a bude sa používať pštrosia stratégia riešenia problémov, opäť skončíme pri šachu ako typickom krčmovom športe. Kto kompetentný bude mať tú odvahu začať?
Dosť však nateraz maľovania čiernej budúcnosti a prejdime na výsledky našej pätice, ktoré boli aj lepšie aj horšie...
Grétka asi nebola so štyrmi bodmi celkom spokojná, no dve remízy a jedna výhra s papierovo silnejšími súpermi boli zbytočne znegované prehrou uprostred turnaja. Ako jediná tak skončila pod polovičným bodovým ziskom. V konečnom dôsledku si do rebríčka body pripísala, ale pri rapid ratingu 1400 je to takmer povinnosť.
Riško síce uhryzol favorita už v druhom kole, no z prvých piatich partií to bolo úplne všetko. Isto najmä posledná prehra ho netešila. Potom sa však dvoma povinnými bodmi vrátil jemne nahor a v záverečných dvoch kolách dokázal prekvapiť remízou a výhrou a dostal sa do polovice turnajovej tabuľky. Podal tak nakoniec výkon veľmi podobný tomu z MSR mládeže a bol tak z našich isto určite druhý najspokojnejší.
Emka odohrala prvú polovicu turnaja na slušnej úrovni, keď okrem prehry s favoritom a nerozhodného derby s Grétkou zvyšné tri partie vyhrala. Z posledných štyroch partií však vyhrala iba tú z pozície nasadenej hráčky, vo zvyšných troch súperom body nevzala a nakoniec sa tak postupne zosunula do stredu tabuľky.
Ryan odohral nekompromisný turnaj s piatimi výhrami a štyrmi prehrami. Ak mal súpera pod 1850, partiu vyhral, ak silnejšieho, výsledok bol opačný. V priebehu turnaja mal nádejnú bilanciu 4/6, no do plusu sa nakoniec musel dostať až v záverečnej partii.
Samko naznačil veľa už v úvodnom kole, kedy remizoval s nasadenou sedmičkou podujatia. Po ďalších dvoch výhrach remizoval aj s dvoma titulovanými hráčmi a keď v šiestom kole prekvapil ďalšieho papierového favorita, ocitol sa dokonca v prvej desiatke celkového poradia. V záverečnej tretine mal opäť všetkých súperov papierovo silnejších a prví dvaja sa ukázali nad jeho sily. Remíza v poslednej partii znamenala pozastavenie pádu tabuľkou a výslednú 28. priečku. Napriek tomu podal v turnaji výborný výkon, do ratingu si pripísal 70 bodov a v kategórii hráčov do 20 rokov obsadil tretiu priečku.
Rapid turnaj (87 hráčov): S.Havalda 5b/9 28.miesto (3.miesto v kategórii hráčov do 20 rokov), C.R.Mészáros 5b/9 32.miesto, E.Walter 4,5b/9 41.miesto (1.miesto v kategórii žien BŠZ), R.Pisarčík 4,5b/9 49.miesto, G.Kapolková 4b/9 56.miesto
Čítať ďalej: 4.6.2022 – 26. ročník Memoriálu Dr. Jozefa Federiča, Modra
4.6.2022 – Dubnický šachový turnaj, Dubnica nad Váhom
Po kratšej pauze ožilo aj tradičné podujatie v Dubnici nad Váhom a neskončilo bez našej účasti. Tú zabezpečila Miška, pre ktorú to bol po MSR mládeže prvý turnaj. Po niekoľkohodinových bitkách v Ľubovnianskych kúpeloch si musela privykať na rapid šach. Po dvoch úvodných výhrach sa jej hetrik zavŕšiť nepodarilo, keď bol nad jej sily neskoršie štvrtý hráč turnajovej tabuľky a za ním prišla prehra aj s výsledkovou sedmičkou. Po dvoch výhrach sa opäť zapojila do boja o prvú desiatku, no prehra v záverečnom kole jej vystavila stopku a výsledkom bola pätnásta priečka a víťazstvo vo svojej kategórii.
Turnaj A (51 hráčov): M.Šúňová 4b/7 15.miesto (1.miesto v kategórii dievčat do 11 rokov)
Čítať ďalej: 4.6.2022 – Dubnický šachový turnaj, Dubnica nad Váhom
3.-5.6.2022 – Torneo Internazionale Giovanile U18, Citta di Vigevano - Taliansko
Krátko po nedávno ukončených MSR mládeže sa predstavili Simonka a Vladko na turnaji v meste Vigevano (https://it.wikipedia.org/wiki/Vigevano), ktoré sa nachádza v talianskej Lombardii. Svoje sklamanie z národného šampionátu museli čím skôr hodiť za hlavu aby mohli čeliť novej výzve, ktorú mali pred sebou a my sme im v tom držali palce.
Simonka odštartovala zo súrodeneckej dvojice lepšie, keď vyhrala úvodné dve partie a prvú remízu stratila až v treťom kole. Škoda následnej prehry, no jej súper bojoval až do posledného kola prekvapujúco o medailové stupienky. Prehru však hneď kompenzovala víťazstvom a dve záverečné remízy ju nakoniec až o tretie pomocné hodnotenie pripravili o víťazstvo v dievčenskej kategórii. Druhým miestom však potvrdila medzi dievčatami svoje nasadenie spred turnaja.
Vladko po výhre v úvodnom kole následne zakopol, no nespadol. Práve naopak, sériou štyroch výhier v rade sa dostal pred posledným kolom na samostatné prvé miesto. V ňom sa mu však bielymi nepodarilo zdolať turnajovú dvojku a po remíze sa pred neho “na poslednú chvíľu“ dostali dvaja súperi. Stupne víťazov mu však neunikli a obhájené tretie miesto je určite pekným výsledkom.
Open turnaj (110 hráčov): FM V.Bochnička 6b/7 3.miesto, S.Bochničková 4,5b/7 29.miesto (2.miesto v kategórii dievčat)
Online prenos: šachovnice 1-8
Čítať ďalej: 3.-5.6.2022 – Torneo Internazionale Giovanile U18, Citta di Vigevano - Taliansko
1.6.2022 – Turnaj začiatočníkov - online, internet
V júni sa uskutočnilo toto obľúbené podujatie opäť najprv online formou a to nie v hocijakom termíne ale priamo na Medzinárodný deň detí. Riško po MSR evidentne nemá dosť a tak si stihol zahrať aj ďalší turnaj. Nech mu chuť vydrží, navyše túto sériu hrá určite svoj posledný rok. Po dvoch úvodných výhrach prišli dve studené sprchy a turnaj sa pre neho začínal odznova. V záverečných troch partiách však vsietil víťazný hetrik a nakoniec sa dotiahol na delenie druhej priečky, no pomocné ho odsunulo na nepopulárnu zemiakovú medailu.
Turnaj začiatočníkov (17 hráčov): R.Pisarčík 5b/7 4.miesto
Čítať ďalej: 1.6.2022 – Turnaj začiatočníkov - online, internet
30.5.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 7.turnaj, internet
Záverečný turnaj sedemkolovej banskobystrickej online série taktiež neostal bez našej účasti. Riško si ako čerstvý majster SR v kategórii chlapcov do 10 rokov poradil v neľahkom turnaji so štyrmi súpermi a remizoval iba s aktuálnou majsterkou SR dievčat do 14 rokov. Zvíťazil tak s náskokom pol bodu pred zvyškom štartového poľa. Rýchla ruka a hrubé prehliadnutia však napriek tomu však neustále patria ku jeho onlinovému „ja“.
Rapid turnaj (27 hráčov): R.Pisarčík 4,5b/5 1.miesto
Čítať ďalej: 30.5.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 7.turnaj, internet
21.5.-28.5.2022 – MSR mládeže v šachu, Ľubovnianske kúpele
Májový termín nominačného mládežníckeho podujatia sa stal postupne definitívnym a zavŕšilo sa tak hanebné rozhodnutie viacerých strán, ktoré týmto v podstate odpísali maturantov. Aby nedošlo ku ich diskriminácii, obe kategórie do 20 rokov tak museli byť z MSR “po sto rokoch“ odstránené a presunuté na iný termín a miesto. Navyše ich ako “nechcenú odmenu zdedil“ organizátor MSR, takže sa alibizmus rozhodnutia kompetentných orgánov v rámci SŠZ pozdvihol ešte na vyššiu úroveň. Kedy a kde budú ešte nie je isté ani v čase písania tohto článku, aj keď čiastkové informácie sa k nám už dostali. Poďme však najprv ku šachovej stránke a ku jednotlivým našim hráčom a ďalšie postrehy z podujatia si nechajme až na záver článku...
Majstrovstiev sme sa zúčastnili tradične iba v obmedzenom počte. Tentoraz bolo v našej výprave Interchessu 16 hráčov (z toho 10 z KŠN, Šimon a Tomáš Brnušákovci, Jonáš Ďurana, Marek Tobias Janík, resp. Jana a Martina Šošovičkové) rozdelených rovným dielom medzi štandardné duo IM Berezjuk – FM Roháček.
Miška hrala prvý raz v kategórii do 10 rokov a očakávali sme v nej tuhý boj štvorice hráčok o tri medailové stupne. Vedeli sme, že našim hendikepom bude najmä nedostatok turnajovej praxe, ale cieľom bolo reštartovať Mišku a pokúsiť sa v priebehu turnaja zmeniť čo najviac vecí za čo najkratší čas. V úvodnom kole nevyužila svoje šance, no je nutné priznať, že súperka ich mala oveľa viac a tak sme remízu na úvod brali. V druhom kole však prišla prvá malá katastrofa, keď namiesto víťaznej miniatúrky z toho bola rýchla prehra a výrazný škrt cez rozpočet. V treťom kole síce čiernymi pritom favoritke rýchlo vyrovnala, no vzápätí aj rýchlo prišla o figúru a napriek odporu bolo po partii. Následne sa jej iniciatíva v prvých dvadsiatich ťahoch rozplynula a obrat bol príliš rýchly. Piate kolo malo byť poslednou šancou zabojovať o zázrak, no chybná výmena lepšej figúry za horšiu bola nasledovaná jednoťahovou stratou dámy. Následný heroický výkon ju síce nakoniec doviedol do remízového prístavu, no šance na medailu boli pri polčase 1/5 iba v rovine sci-fi. Ako deň a noc však vyzerala druhá polovica turnaja. Najprv zdolala bez najmenších problémov neskoršiu striebornú medailistku a vzápätí si schuti zaútočila aj v siedmom kole, kedy súperke vrátila požičané. Keď v ôsmom kole remizovala v dlhej partii s neskoršou víťazkou, ostávali už len dve kolá do konca. Rastúcu formu potvrdila skalpom neskoršej bronzovej medailistky a chcela ju zakončiť aj v záverečnej partii, no súperka neprišla. Výsledných 5,5 bodu sa na medailu nakoniec ukázalo málo, pozitívnych vecí však bolo omnoho viac. Najväčšou bol fakt, že Miška počas turnaja niekoľkokrát prekonala svoj osobný rekord, keď mnohé z partií trvali cez dve hodiny a jedna dokonca až 3 hodiny a 40 minút. Pri zvýšenej koncentrácii postupne klesol počet hrubých chýb a na bodovom konte sa to okamžite začalo ukazovať. Prísľub do ďalších turnajov je tak určite veľký.
Kategória D10 (6 hráčok): M.Šúňová 5,5b/10 4.miesto
V tejto kategórii sme mali až štvornásobné zastúpenie a po kontroverzných “útekoch“ z kategórie bolo jasné, že z toho budú boje o medailové stupienky. Zmena vnútorného nastavenia takto tesne pred turnajom najviac ovplyvnila Simonku, ktorá nemohla mať iné, ako medailové ambície. V úvodnej partii však v lepšej pozícii prehliadla elementárnu taktiku a namiesto očakávaného bodu z toho bol drsný knockout a ako sa ukázalo, tento moment sa s ňou následne tiahol celým turnajom. V druhom kole zachránila v derby čierny remízu najmä vďaka Lucke a keď po výhre v derby s Ninkou vyhrala aj vo štvrtom kole, vyzeralo byť všetko ok. Prišli však dve remízy bielymi figúrami, pričom ju určite mrzí najmä tá druhá, kedy netrafila penaltu do prázdnej brány. To jej psychiku hodilo ešte hlbšie a následná hrubá chyba s derby s Grétkou znamenala už iba vieru v zázraky. V záverečnom kole čelila už istej víťazke turnaja, no zdolať sa jej ju nepodarilo a po remíze z toho bolo konečné šieste miesto. Vo vyrovnanej kategórii jej na medailu chýbal jeden pol bod. A že možností získať ho bolo... Pri svojich posledných troch účastiach sa tešila trikrát zo zlata a tak to určite nie je výsledok, z ktorým by mohla byť spokojná. Podstatné však bude, ako sa z touto situáciou vysporiada a veríme, že sa vráti vnútorne omnoho silnejšia.
Ninka pred turnajom veľké oči nemala, ale bojovať vie. Presvedčila sa o tom v prvom kole Lucka, ktorá tak zaznamenala neplánovanú stratu v podobe remízy. Škoda, že Ninka na tento zisk nenadviazala v ďalšej partii a po prehre zakončila prvú tretinu turnaja už spomínaným derby proti Simonke. Po troch kolách tak síce bola na predposlednom mieste tabuľky, no za sebou už mala turnajovú dvojku a trojku a tak mohla veriť v prijateľnejší žreb v ďalšom priebehu. To sa potvrdilo do bodky, keď v strede turnaja zaznamenala víťazný hetrik. Súperky síce bojovali a nič nedostala zadarmo, no razom z toho bol nielen posun do prvej polovice turnajovej tabuľky, ale dokonca aj partia siedmeho kola proti turnajovej jednotke na prvej šachovnici. Otvorenie sa jej vydarilo a istý čas to vyzeralo, že séria by mohla pokračovať, no malá sebadôvera vo výhodnejšiu pozíciu spôsobila postupný obrat na stranu súperky. V turnajovej hojdačke tak dostala následne bod zdarma a o bytí a nebytí v turnaji rozhodlo posledné kolo. Zvládnutie ďalšej partie z pozície papierovej favoritky znamenalo dotiahnutie sa na všetky medailistky pred ňou, no pomocné hodnotenie jej dalo pocítiť, že hrala iba s prvými troma nasadenými hráčkami a následne až z tými od desiateho miesta nižšie. Piatou priečkou však uhrala na MSR mládeže svoj doteraz druhý najlepší výsledok a to sa určite počíta!
Grétka bola jednou zo širšieho okruhu adeptiek na medailu a jej zlepšená forma v závere ligovej sezóny dávala šance byť čiernym koňom turnaja. Výhra v prvom kole bola z kategórie povinných a o všetkom podstatnom sa rozhodovalo v druhej partii. Proti favorizovanej súperke bola prakticky celú partiu pod tlakom a aj za hranicou prehry, no tá nie a nie urobiť rázny koniec. Húževnatosť sa Grétke vyplatila a v záverečnej fáze už mala strach skôr súperka. Na ťažko vybojovanú remízu nadviazala v treťom kole masakrom po hrubej chybe súperky v otvorení a keď následne ustála aj derby štvrtého kola s Luckou, katapultovalo ju to až na prvú šachovnicu. Na nej nielen že dlho vzdorovala, no nevyužila pekný taktický obrat na zisk celého bodu. Vo vežovej koncovke sa nakoniec stratila a na konto si tak pripísala svoju prvú (a nakoniec aj jedinú) prehru v turnaji. Viditeľne nespokojná prišla po remíze v šiestom kole, keď sme si veľmi dlho mysleli, že partiu prehrala a až postavenie kráľov oproti sebe nás vyviedlo z omylu. Derby so Simonkou sme už spomínali a Grétke priniesol tretiu výhru bielymi figúrami. Predposledné kolo nezačala ideálne, no veľmi šikovne sa dostala z horšej situácie a súperka šikovne ponúkla remízu vo vhodný moment. V záverečnom kole tak mohla hrať neplánovane dokonca o zlato. Z otvorenia síce nezískala to, čo sme chceli, no partia sa dlho pohybovala v rovine a nakoniec aj skončila nerozhodne. Odniesol si to síce partiár, ale znamenalo to nakoniec druhé miesto v kategórii a keď si pozrieme, že okrem úvodného kola nemala žiadnu ľahšiu súperku, je nutné dodať, že zaslúžené. Ostáva len dúfať, že nezaspí na vavrínoch a bude pokračovať v režime, ktorý sme cca dva mesiace pred majstrovstvami začali realizovať. Že neuberie, ale prípadne ešte pridá. Ako sa mohla presvedčiť, mohlo by to fungovať.
Lucka nastupovala ako obhajkyňa titulu a mala len najvyššie ambície. Tiež sa však nedokázala mentálne vysporiadať s novovzniknutou situáciu tesne pred začiatkom úvodného kola a v už spomínanej prvej partii s Ninkou remizovala po nečakane bezkrvnom výkone. Svoje veľké šance nevyužila ani v druhom derby proti Simonke a tak ju v treťom kole trochu na víťaznú vlnu dostala povinná výhra, aj keď aj tá mala svoje chybičky krásy. Nasledovalo spomínané derby s Grétkou a tretia remíza, no tak ako to býva u nás zvykom, do vyčerpania všetkých možností. Na konci už ostali v celej miestnosti už iba dve hráčky a na šachovnici už iba dvaja králi. Prehliadnutá elementárna taktika v piatom kole znamenala boj o holý život, no súperka riešila veci na šachovnici predsa len dlhšie, ako by mala. Výsledkom bola časová tieseň a hrubá chyba v čase, kedy už mala výhru na dosah. Pre Lucku to po troch zbytočných stratách znamenalo prvý nečakaný zisk. Remíza proti neskoršej víťazke turnaja bola taktiež bojovná, keď sa partia skončila až hlboko v koncovke. Nasledovala výhra bielymi figúrami, no v úvod bol zahraný slabo a ku peknej realizácii lepšieho jazdca nad slabším strelcom vôbec nemuselo dôjsť. Prvý mečbal na zlato tak mala v ôsmom kole, kedy jej výhra garantovala prvé miesto vo svojej kategórii. Hra na jednu bránu a časová tieseň súperky nasvedčovali tomu, že posledné kolo bude už iba formalitou, no stal sa presný opak. Súperka držala a držala, čakala a čakala a prišla nečakaná chyba a totálny obrat. Posledné kolo tak bolo zrazu bojom o všetko, navyše čiernymi figúrami a proti súperke taktiež bojujúcej o medailu v staršej kategórii. Partia neprekročila výraznejšie hranice rovnováhy a nakoniec s ňou mohli byť spokojné obe súperky. Lucka sa v turnaji herne trápila a vlastne ani jej jedna partia sa nezaobišla bez nejakých komplikácií či obratov. Z toho samozrejme pramenila nervozita a tá sa opäť premieňala na ďalšie chyby a tie na ďalšiu nervozitu. Našťastie sa turnaj skončil a po obhájení titulu môže pomýšľať na vysnívané MS. Tam sa však bude nutné už vopred pripraviť na to, že čo ako tŕnisté MSR boli oproti tomu iba prechádzkou ružovou záhradou.
Kategória D16 (11 hráčok): L.Strišková 5,5b/9 1.miesto, G.Kapolková 5,5b/9 2.miesto, N.Kubíková 5,5b/9 5.miesto, S.Bochničková 5b/9 6.miesto
Riško vstupoval do turnaja ako druhý nasadený hráč, so snahou posunúť sa o stupienok vyššie. Predchádzajúca ligová sezóna, v ktorej nestratil ani jednu jedinú remízu a to mal aj papierovo výrazne silnejších súperov, nám dávala optimizmus, že oproti minulému roku je na medailové súboje oveľa lepšie pripravený. V úvodných dvoch kolách si pripísal na konto dve pohodlné víťazstvá a rozhodujúce tak malo byť dvojkolo. V rannej partii súper bielymi neuchopil partiu poriadne do rúk a Riškovi tak stačilo dokončiť vývin, hrať zdravé ťahy a pozbierať drevo. V zápase dvoch najvyššie nasadených hráčov začal lepšie, no veľmi rýchlo sa pozícia ustálila okolo roviny. Tá však bola príjemnejšia pre bieleho a súper vážnou chybou nastavil kvalitu. Následná realizácia materiálnej výhody síce nebola bezchybná, no bola dostatočná na to, aby súper nedostal žiadnu šancu na záchranu a kľúčové víťazstvo bolo na svete. Po hodoch býva bolenie brucha a to platilo na sto percent v piatom kole. Riško otvorenie neuchopil presne a postupne si navzájom venovali pár darčekov. Výsledná remíza je asi ok, ale po tejto partii bolo nutné zopakovať, že tešiť sa môže až vtedy, keď podpíše partiár. Následná partia síce vykazovala technické nedostatky, no hralo sa na jednu bránu a súper pod tlakom chyboval. V siedmom kole však mohlo byť všetko doterajšie úsilie pasé. Z fantastickej pozície s materiálnou výhodou už veľmi krátko po otvorení, nastal postupný obrat až do horšej koncovky. Súper však nepochopiteľne obetoval figúru a Riško už šancu z rúk nepustil. Následná partia bola kontrolovaná a bod zaslúžený a tak ostávalo urobiť najťažší posledný krok. Z partie je vidieť snahu, ale aj naivitu. Namiesto trpezlivej hry, kde sa kvalita hráčov postupne preukáže, bol predčasný útok, ktorý mal objektívne skončiť Riškovou prehrou. Obrana však v tejto kategórii nebýva u hráčov silnou stránkou, blitzkrieg mu tak vyšiel a paradoxne po možno najhoršom výkone v turnaji získal zlato. Za rok sa u neho stalo mnohé a popri tréningoch odohral aj veľké množstvo turnajov. Nazbierané skúsenosti z nich, ako aj svoj agresívny štýl hry zúročil na výbornú.
Kategória CH10 (13 hráčov): R.Pisarčík 8,5b/10 1.miesto
Ryan mal tesne pred majstrovstvami zdravotné ťažkosti a nakoniec ešte ani deň pre nimi nebolo jasné, či sa ich bude môcť zúčastniť. Napokon prišiel a papierovo bolo síce všetko jasné, no vedeli sme, že zoslabnutý organizmus nemusí vydržať záťaž 9-kolového turnaja. V prvom kole sa pomaly rozbiehal, no keď v druhom súpera vymazal zo šachovnice expresne rýchlo, mysleli sme, že je všetko v poriadku. V treťom kole sa však už trápil a len obojstranná šachová slepota mu zabránila stratiť kvalitu, s pozíciou, kde by bol vďačný aj za remízu. Nasledovala partia dvoch hlavných favoritov, kde čiernymi postavil pasívnu pozíciu bez protihry a súper si mohol partiu naplno užívať. Po prehre bolo nutné preorientovať sa na boj o udržanie striebra. Prvým krokom bola výhra v dámskej koncovke, druhým pekný technický výkon a nakoniec výhra vo vežovke. Výhra prišla aj do tretice, no tu mu pomohol výdatne súper, keď vo vyrovnanej pozícii nespočítal variant do konca, prípadne poriadne. A aby toho nebolo málo, aj záverečné dve partie nezaváhal, keď v oboch zahral veľmi pekne a svojich súperov postupne pretlačil. Kľúčovú stratu však nedokázal nahradiť ani bezchybný finiš a výsledkom bolo druhé miesto. Vzhľadom na okolnosti spred turnaja ho však musí akceptovať, hral totiž tak, ako bolo v jeho silách. A byť prvý raz vo vyššej kategórii a hneď skončiť druhý, to sa predsa počíta!
Kategória CH12 (20 hráčov): C.R.Mészáros 8b/9 2.miesto
Samko sa do našej nominácie dostal na poslednú chvíľu, keď jeho vlažný prístup k povinnostiam počas väčšiny školského roka koreloval s výsledkami v rámci ligových súťaží a vo vyššej kategórii sa dalo čakať, že to nebude med lízať. V závere ligovej sezóny však chytil formu a vyhral viacero partií v rade a pridal k tomu aj ďalšie veci. V prvom kole sa síce dostal z otvorenia do veľmi zlej pozície a tá sa neskôr ešte zhoršila, no súper si vybral slabšiu chvíľu a po sérii štyroch ťahov partia mala byť jasnou záležitosťou. Nebola, no postupne sa vykryštalizovala do rovnej vežovky, no v nej si rozhodujúcu chybu pripísal práve Samko. Keď následne prehnal optimizmus obeťou figúry, v treťom kole ho čakal bod bez boja. Vzápätí zvládol povinnú jazdu a po štyroch kolách tak mohol začať znova. A veru nebol ďaleko! Súper totiž rozohral Anglickú hru, no s jej jemnosťami sa asi veľmi neoboznámil. Výsledkom bola obrovská šanca na zavŕšenie hetriku, no po hrubej chybe sa partia otočila a druhý favorit tak dostal nielen zbytočnú milosť, ale ešte zbytočnejší darček. V šiestom kole sa so súperom rozišiel nerozhodne, čo bola škoda, pretože si opäť vypracoval výhodnejšiu pozíciu a remíza bola minimom toho, čo sa dalo vyťažiť. V siedmom kole čiernymi rýchlo vyrovnal, no manévrom Se6-d7-e6xb3 stratil priveľa času a navyše ukázal súperovi, že netuší, čo má v pozícii robiť. A ten viac nepotreboval. Predposledná partia mohla byť ódou na rýchly vývin a iniciatívu, malá rošáda však bola rýchlym koncom. Posledné kolo tak už bolo iba hrou o česť a tento súboj Samko zvládol, keď odohral peknú partiu s víťazným koncom. Výsledných 3,5 bodu síce zodpovedá jeho papierovému nasadeniu, no pri festivale zahodených príležitostí je to veľmi veľmi málo. Caissa si však asi povedala, že pracovať sa má celoročne a v rozhodujúcich okamihoch sa tak priklonila vždy na stranu súperov. Nechala mu iba všimné v podobe desiateho miesta na bleskovom turnaji počas MSR mládeže, čo je ale tiež aktivita, pri ktorej sa ostáva opýtať iba Quo vadis?
Maťo nastupoval minulý rok ako jeden z čiernych koní turnaja, tentoraz však bola situácia niekoľkokrát iná. Medzi mínusy sa dalo započítať, že bude hrať vyššiu kategóriu, ako aj to, že teraz si už súperi dajú pozor. Plusmi mohla byť vyššia herná prax, vrátane prvoligových zápasov, no turnaje ako také chýbali. Opäť sme teda mali obavy zo záveru turnaja, ktorý ho stál minulý rok minimálne medailu. Úvodné kolo síce spoľahlivo agresívnou hrou zvládol, no v druhej partii nezareagoval na súper gambit vôbec dobre a dostal sa do veľmi náročnej pozície. Z nej sa už nedostal a prvá prehra bola na svete. Rýchlo sa však oklepal v ďalších dvoch, kde prevzal krátko po otvorení všetko do vlastných rúk a súperov postupne pretlačil. Škoda, že rovnako nepokračoval aj s nasadenou štvorkou, keď sa vo výhodnejšej pozícii uspokojil s remízou. Keď v šiestom kole nielen zachránil, ale dokonca totálne otočil prehranú partiu, verili sme, že šťastie stojí pri ňom. V siedmej partii proti neskoršiemu víťazovi kategórie však previedol jazdca namiesto aktívnejšieho g4 cez e8 do pasívnejšej pozície a tým sa to všetko začalo. Figúry si začali čoraz viac prekážať a pri prechode do koncovky ťažkých figúr ostal bez pešiaka. Praktické šance na záchranu síce boli, no príliš pasívna hra v koncovke štyroch veží viedla ku druhej a nakoniec aj poslednej prehre. V ôsmom kole nevyužil biele figúry a výhodný žreb a nakoniec so súperom opakovali ťahy a dosiahol tak remízu v pozícii, kde by sa reálne mohol vzdať. V záverečnej partii tak musel na prípadnú medailu vyhrať, ale ani to mu nič negarantovalo. Všetko vyriešilo prekvapenie od súpera, po ktorom sa ocitol už po pár ťahov vo veľmi pasívnej pozícii a asi rozumne sa rozhodol neriskovať. Výsledkom bolo obhájenie piate miesta z posledných MSR, čo môžeme považovať za veľmi dobrý výsledok a presné naplnenie nášho tipu pred turnajom, že TOP5 by mohla byť. Máme tak ďalší rok na šachovú prácu a šancu posunúť sa vyššie, ale najmä ďalej.
Kategória CH16 (25 hráčov): M.Rak 5,5b/9 5.miesto, S.Havalda 3,5b/9 21.miesto
Vladko patril do širšieho okruhu favoritov na akýkoľvek medailový kov a pomaly tradične sa v prvej polovici rozohrával pozvoľna. V úvodnom kole vzal na seba v rovnej pozícii síce až prehnané rizika, no súper chyboval a prvý bod bol na svete. V druhej partii však už prišla prvá strata v podobe remízy, keď celozápasovú malú výhodu zadusila remízová koncovka. V treťom kole sa opakoval scenár z úvodu turnaja. Riziko však bolo tentoraz menšie a prakticky okamžite sa aj oplatilo. Keď vo štvrtej partii súper po hrubej chybe stratil figúru a vzdal partiu v sedemnástom ťahu, dvojkolo bolo úspešne za Vladkom. Druhá miniatúrka bola nasledovať prekvapujúco hneď vzápätí, no katastrofálne odohrané otvorenie neskoršieho víťaza Vladko nepotrestal a partia sa mu následne rýchlo vymkla spod kontroly. Ďalšia rana nasledovala v kole šiestom. Paradoxne v partii, ktorá mala trvať len pár ťahov a skončiť v jeho prospech. Práve vtedy totiž neskoršiemu vicemajstrovi zazvonil mobil, ktorý si nechal na rozhodcovskom stolíku. Rozhodcovia vlastníka zisťovali, svedomie mlčalo. Situácia sa neskôr zopakovala, svedomie mlčalo opäť. V totálne chaotickej partii, ktorá skončila v miestnosti posledná, nakoniec Vladko ťahal za kratší koniec. Po nej si súper vzal mobil a následne rozhodcovia rozhodli tradične slovensky, že skutok sa nestal. Napriek tomu, že partia mala okamžite skončiť. Čiže aj dodatočne, po zistení vlastníka. Morálka a spravodlivosť tak dostali opäť raz facku od alibizmu a pokrytectva. V slovenskej džamahíriji nič prekvapujúce. Škoda, že sa táto informácia nedostala k autorovi týchto riadkov včas, protest by mali zabezpečený. Takto sa dá prečítať na webe SŠZ krásna veta „Rozhodcovský tím pod vedením IA Rastislava Diviaka, hlavného rozhodcu podujatia, nemusel počas turnaja riešiť žiadne veľké spory, za čo patrí všetkým hráčom veľká vďaka.“ To naozaj? Zvykli sme si na to, že nielen v SŠZ ruka ruku myje. Takže keď sa k tomu po dobehnutí pracovných povinností dostaneme, podáme (s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou) k tomuto incidentu podnety na viaceré komisie. Ak má byť totiž toto v poriadku, potom nemusíme v budúcnosti na nejaké MSR vôbec cestovať. Niet divu, že Vladko následne v siedmom kole “s krvavými očami“, a s nutnosťou vyhrať za každú cenu, prehnal optimizmus a nasledovala tretia prehra v rade. A mohla aj štvrtá, no súper viacero šancí nevyužil a Vladko dokázal priebeh partie dokonale otočiť. V záverečnej partii udržal na konci chladnejšie nervy a vytiahol sa na konečné siedme miesto. Vzhľadom na priebeh turnaja veľa aj málo, no čierna škvrna sa z tejto kategórie nezmyje, aj keby sme si prečítali desať oslavných článkov na webe SŠZ ohľadom fair play a dodržiavania pravidiel.
Kategória CH18 (29 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 7.miesto
Sumárny výsledok desaťčlennej výpravy KŠN znie: 2x 1.miesto, 2x 2.miesto, 1x 4.miesto, 2x 5.miesto, 1x 6.miesto, 1x 7.miesto a 1x 21.miesto. Ak si to rozšírime na tréningové skupiny KŠN (vrátane členov iných klubov), olympijská bilancia by bola 2-4-1-2-2-1, rozšírená o striebra Danka Compela a Mati Šošovičkovej, o tretie miesto Hanky Horváthovej, pričom štvrté miesto pridala Janka Šošovičková. Pri ďalšom rozšírení na MŠAI Interchess by boli čísla ešte vyššie 2-4-3-4-3-2. Všetkým aj touto cestou gratulujeme a taktiež aj touto formou Sergejovi za dlhoročnú spoluprácu.
Vráťme sa však ešte na záver k postrehom z MSR mládeže vo forme pár rečníckych otázok...
Je v poriadku keď sú konkurzné podmienky vyhlásené tak neskoro, že organizátor prakticky nemá šancu zabezpečiť podujatie na rovnakej úrovni ako rok predtým?
Je v poriadku, keď najväčšia pridaná hodnota celého šampionátu (zaujímavé livestreamy a kvalitné fotografie) z minulého roku nebola?
Je v poriadku, keď sa už dlhé roky prispôsobuje rozpis kôl MSR viac či menej sprievodnému programu?
Je v poriadku, keď sú na detskom vrcholnom športovom podujatí v jedálnom lístku (nie raz) ťažké jedlá (napríklad huby)?
Je v poriadku, keď sa oplatí klamať a je v poriadku keď to rozhodcovia následne exemplárne nepotrestajú?
Je v poriadku, keď sa dá vyberať kategória, ktorú vlastne chcem hrať?
Je v poriadku, že z propozícií vypadla informácia o nomináciách na medzinárodné majstrovstvá?
Je v poriadku, keď z fotiek zo záverečného ceremoniálu ani nezistíme, že ide o MSR mládeže (žiadna vlajka, žiadny poster)?
Je v poriadku, keď sa člen VV SŠZ počas tohto podujatia tak spoločensky unaví, že dve nohy zrazu nestačia?
Je v poriadku, keď člen organizačného tímu nalieva alkohol neplnoletým účastníčkam šampionátu?
Postrehov je oveľa viac, toto bol iba krátky výber. Do riadku s názvom MSR mládeže v šachu 2022 pribudla položka “ukončené“. Tým by sa to ale skončiť rozhodne nemalo...
Čítať ďalej: 21.5.-28.5.2022 – MSR mládeže v šachu, Ľubovnianske kúpele
14.5.2022 – Máj lásky šach rapid, Bratislava
Dvojdňové šachové podujatie v Bratislave pokračovalo v sobotu druhou časťou, ktorou boli tri paralelné rapid turnaje a naša účasť na nich nebola vylúčená. Kolízia s ligovými súťažami spôsobila, že nakoniec nás zatupoval sám vojak v poli – školský krúžkar Samko. A že nebol iba do počtu...
V úvodnom kole sa síce tešil z výhry jeho súper, no z následných troch partií ostal neporazený a dve dokonca vyhral. Prehra v piatom kole ho iba pribrzdila, nie však zastavila. Práve naopak, po dvoch výhrach sa vytiahol do prvej desiatky a skončil na veľmi peknom deviatom mieste. Len tak ďalej!
Rapid turnaj bez FIDE (30 hráčov): S.Bittner 4,5b/7 9.miesto
13.5.2022 – Máj lásky šach blitz, Bratislava
V rámci dvojdňového šachového podujatia v Bratislave bol jeho prvou časťou piatkový bleskový turnaj a naša účasť na ňom nebola vylúčená. Mnohí šetrili sily na naše tri víkendové záverečné ligové zápasy, no Ryan si odbehol urobiť si náladu. Spočiatku však skôr preháňal optimizmus, keď svoje prvé dve prehry si určite mohol odpustiť, no po nich už podľahol iba dvom favoritom a nakoniec sa v tabuľke vytiahol až na konečnú piatu priečku.
Bleskový turnaj (30 hráčov): C.R.Mészáros 7b/11 5.miesto
11.5.2022 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Po dlhšej prestávke sa opäť uskutoční toto obľúbené podujatie prezenčnou formou. My sme na ňom nechýbali a obsadili sme ho päticou Jurko, Maťko, Miška, Riško a Samko.
Maťko si zahral turnaj naživo po veľmi dlhej dobe a nezačal zle, keď si v prvých troch kolách pripísal na svoje konto dva body za výhry bielymi figúrami. Prišli však dve prehry v rade a v šiestom kole po výhre návrat do stredu tabuľky. Záverečná partia tak rozhodovala o tom, do ktorej polovice sa v konečnom hodnotení zaradí. Po prehre z toho nakoniec bolo umiestnenie na konci tretej desiatky.
Miška sa po úvodnej prehre rýchlo otriasla a troma výhrami v rade sa vytiahla do prvého radu šachovníc. Prišli však dve prehry a tak, rovnako ako Maťko, v poslednom kole riešila otázku, či skončí v prvej a či v druhej polovici. Po výhre sa jej napokon podarilo obsadiť osemnástu priečku a druhé miesto medzi dievčatami. Vzhľadom na príliš ľahkú ruku a veľké množstvo darčekov svojim súperom je to ešte viac ako skvelý výsledok.
Samko v krátkej dobe odohral svoj ďalší turnaj a opäť so svojim výsledkom nemohol byť nespokojný. Prekvapujúco sa mu darilo viac čiernymi figúrami, ktorými vyhral svoje prvé tri partie a až v záverečnom kole doprial za seba výhru aj bielej farbe. Aj pri prehrách súperom kládol seriózny odpor. Skončil nakoniec o jedno miesto pred Miškou a veríme, že mu chuť vydrží.
Jurko sa vrátil za turnajové šachovnice po extrémne dlhej dobe a patril medzi čiernych koňov turnaja. Naše očakávania naplnil hneď v úvodnom kole, kedy zdolal turnajovú šestku. Po následnej prehre, v derby v rámci tréningovej skupiny, vyhral tri partie v rade a do posledných dvoch kôl tak mohol bojovať o najvyššie priečky. Škoda dvoch záverečných prehier, keď si najmä v poslednom kole v pekne rozohranej pozícii nedal pozor na dámu. Zobral to však s úsmevom a tak to má pri comebacku byť. Dôležité bolo zahrať si. Možnosti aj rezervy isto sú a to nemalé...
Riško do turnaja vstupoval ako nasadená turnajová jednotka a tak mal najvyššie ambície. Tie sa mu napokon aj tesne podarilo splniť, keď zvíťazil pri zisku šiestich bodovo o pomocné hodnotenie. Z piatich výhier si štyri pripísal hneď v úvodnej polovici turnaja. Po nerozhodnom výsledku v predčasnom finále v partii piateho kola vyhral hneď tú ďalšiu a do posledného kola vstupoval s minimálnou stratou pol bodu v pomocnom hodnotení. A napriek tomu, že s dvojice lídrov ani jeden nezvíťazil, Caissa sa priklonila najtesnejším spôsobom na jeho stranu.
Turnaj začiatočníkov (45 hráčov): R.Pisarčík 6b/7 1.miesto, J.Lehocký 4b/7 13.miesto, S.Bittner 4b/7 17.miesto, M.Šúňová 4b/7 18.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), M.Šúň 3b/7 29.miesto
7.5.2022 – Hédevári Nyolcas U1800, Hédevár – Maďarsko
Počas prvej májovej soboty sa Ryan zúčastnil 4-kolového turnaja v maďarskom Hédevári. Predčasné finále absolvoval už v prvom kole, kedy sa so svojou súperkou rozišiel nerozhodne. Deľbou bodov skončila aj jeho druhá partia, s neskorším bronzovým medailistom turnaja. V nasledujúcich dvoch kolách si na svoje konto pripísal dve výhry a posunul sa na výslednú druhú priečku.
Turnaj A (8 hráčov): C.R.Mészáros 3b/4 2.miesto
Čítať ďalej: 7.5.2022 – Hédevári Nyolcas U1800, Hédevár – Maďarsko
4.5.2022 – Turnaj začiatočníkov - online, Bratislava
V máji sa uskutočnilo toto obľúbené podujatie najprv online formou a my na ňom nechýbali. Riško začal turnaj parádnou sériou piatich výhier, no už v treťom kole potreboval pomoc nielen súpera, ale aj všetkých svätých. Ten mu vo vyhranej partii podložil vežu a partia sa dokonale otočila. Vo štvrtom kole využil svoju šancu na totálnu ofenzívu, keď sa jeho jazda v ideálny moment vrátila do centra. Následná partia vyšla dve tretiny lepšie súperovi, no v jazdcovej koncovke s pešiakom menej najprv vyrovnal hru a o pár ťahov, po súperovom nastavení jazdca, už stál na výhru. V šiestom kole dovolil súperovi vybudovať silné centrum a ten už svoju šancu nepustil. Situácia na čele tabuľky sa tak na chvíľu skomplikovala, no hrubá chyba súpera v poslednom kole relatívne rýchlo rozhodla o jeho víťazstve v turnaji.
Turnaj začiatočníkov (18 hráčov): R.Pisarčík 6b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 4.5.2022 – Turnaj začiatočníkov - online, Bratislava
2.5.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 6.turnaj, internet
Predposledný turnaj sedemkolovej banskobystrickej online série pravdepodobne neostal bez našej účasti, už tradične v podaní Riška. Po úvodnej pohodlnej výhre sa vo zvyšných dvoch partiách vytrápil, respektíve dal súperom do rúk mečbaly. Opäť bolo vidieť markantný rozdiel v prístupe ku partii za šachovnicou a za monitorom. Trest v podobe prehry však nasledoval až v kole štvrtom. Po výhre v záverečnej partii sa dotiahol na delenie druhého miesta, pomocné hodnotenie ho však zaradilo na miesto piate.
Rapid turnaj (36 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 5.miesto
Čítať ďalej: 2.5.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 6.turnaj, internet
29.4.-8.5.2022 – Mitropa Cup, Corte – Francúzsko
Aktuálny ročník Mitropy (prvý bol v roku 1976 v rakúskom Innsbrucku) sa koná na francúzskej Korzike a my na podujatí nechýbame, keď nás v rámci nášho reprezentačného družstva, na tretej šachovnici, zastupuje Samir. Držíme palce nielen jemu, ale aj obom družstvám!
V úvodnom kole si naši poradili s družstvom Rakúska v pomere 3:1, keď vyhrali obe partie bielymi. Samir udržal koncovku veže proti veži a jazdcovi a v partii musel vykonať až 116 ťahov. V druhom kole naši zdolali aj papierovo silnejšie Taliansko, keď za stavu 2:1 pre nás všetko uzavrel Samir svojou druhou remízou v turnaji. V treťom kole nastúpili proti Francúzsku veriac vo víťazný hetrik a po remíze na jednotke dokonale zadusil svojho súpera dvoma jazdcami Juro Druska, stačilo neprehrať. Obe partie však boli viac ako ohrozené a aj 2:2 vyzeralo byť ako úspech. Nakoniec sa však súperi zľakli svojej šance a naši uhrali tretiu zápasovú výhru v rade. Následne ich čakalo v derby Česko a verili sme, že svoju víťaznú sériu neukončia. Po úvodných dvoch výhrach Jerguša a Samira prišli dve remízy a ďalšie víťazstvo v rade. V piatom kole ich čakala domáca Korzika a šanca potvrdiť prvé miesto v tabuľke. To sa aj stalo aj keď sme verili aj vo výraznejšie víťazstvo. V šiestom kole narazila kosa na kameň, keď nám v zápase proti našim južným susedom nevyšlo prakticky nič. Napriek prehre sme sa však udržali spolu s Francúzskom a Maďarskom na delenom prvom mieste, štvrté Taliansko má už trojbodový odstup. Proti družstvu Nemecka sme boli miernymi favoritmi, ako však s obľubou hovoria hokejisti, zápas sa začína od 0:0. Tretí zápas v rade tak nevyšiel úplne podľa predstáv a bola z toho najtesnejšia prehra. Následné voľno tak prišlo v ideálnom čase, so šancou prísť na iné myšlienky pred dôležitým záverečným kolom proti Švajčiarsku. V ňom naši reprezentanti vyhrali 3:1, keď víťazstvom prispel aj náš Samir. S celkovou bilanciou 2-5-1 prispel ku výbornému druhému miestu Slovenska.
Mitropa Cup (9 družstiev): Slovensko (3.šachovnica: IM S.Sahidi 4,5b/8) 14b/18 2.miesto
Čítať ďalej: 29.4.-8.5.2022 – Mitropa Cup, Corte – Francúzsko
24.4.2022 – Bratislavské mestské dni, Bratislava
V rámci víkendového podujatia v Bratislave sa Riško zúčastnil jeho nedeľného bleskového turnaja. Ako nasadená turnajová trojka mal určite medailové ambície a postavil sa k nim priamo čelom. V siedmich kolách si pripísal rovnaký počet výhier a s prehľadom v celom turnaji zvíťazil. Niet čo dodať, ostáva iba pogratulovať.
Rapid turnaj (21 hráčov): R.Pisarčík 7b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 24.4.2022 – Bratislavské mestské dni, Bratislava
20.4.2022 – Zayed In Our Heart Tournament 2022, Dubaj – Spojené arabské emiráty
V rámci dovolenky si Ryan užil ešte aj jeden nočný bleskový turnaj. V ňom po výhre v úvodnom kole zdolal v druhej partii papierového favorita z Filipín a treťom kole remizoval s ďalším, tentoraz zo Španielska. Ďalší súper mu síce pripravil prvú prehru, no po následných dvoch výhrach v rade sa vytiahol pred posledným kolom až na delenie jedenástej priečky a šiestu šachovnicu. V ňom, už po polnoci, podľahol skúsenému kubánskemu veľmajstrovi, ktorý v roku 1986 dokonca vyhral MS juniorov a jeho maximálnym ratingom bolo 2573. Skončil tak nakoniec na 25. mieste a za svoje výkony na oboch podujatiach si medzi domácimi vyslúžil prezývku „Strong Boy“.
Bleskový turnaj (99 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 25.miesto
Čítať ďalej: 20.4.2022 – Zayed In Our Heart Tournament 2022, Dubaj – Spojené arabské emiráty
18.4.-19.4.2022 – Ramadan Rapid Chess Tournament 2022 (under 2000 Elo), Dubaj – Spojené arabské emiráty
V rámci dovolenky si Ryan nenechal ujsť rapid turnaj a tak sme sa takmer po deviatich rokoch opäť predstavili na turnaji v Spojených arabských emirátoch. Kolá sa konajú v pre nás netradičných časoch (od 21:30 do polnoci) a tak sme boli zvedaví, ako sa s touto skutočnosťou vyrovná. Rovnako tak, ako zvládne dosť často brutálne podhodnotené ratingy svojich ázijských súperov.
V úvodných troch kolách sa mu podarilo zdolať všetkých troch hráčov z Indie a do turnaja tak vstúpil víťazným hetrikom. V rozlete ho prvou zaknihovanou prehrou pribrzdila domáca turnajová štvorka s titulom FM a okolo polnoci prišla remíza s domácim nenasadeným súperom. Druhú nočnú seansu začal márnym čakaním na turnajovú dvojku z Filipín. Po výhre bez boja remizoval následne z tretím nasadeným hráčom turnaja z rovnakej krajiny. Po štvrtej výhre proti indickému súperovi nastúpil do posledného kola so šancou zabojovať o TOP10. Rovnako ako deň predtým mu však posledné kolá nesadli. Po prehre klesol v tabuľke do oblasti svojho nasadenia, no už len samotná účasť a ponocovanie museli byť pre neho jedinečnou skúsenosťou.
Rapid turnaj (150 hráčov): C.R.Mészáros 6b/9 26.miesto
14.4.-17.4.2022 – Šachový festival Radava 2022, Radava
Lucka do Open turnaja vstúpila víťazne, keď súperovi nedala najmenšiu šancu. V druhom kole však začala partiu príliš pasívne a následný súperov hurá štýl mohla výraznejšie preveriť. Keď následne nezahrala ideálne otvorenie a prekvapujúco partiu prehrala, zvyšok turnaja bol už iba bojom o česť. Vo štvrtom kole to spočiatku vyzeralo na tretiu prehru, no nakoniec doslova vydrela výhru, keď súper nevyužil toľko mečbalov, že si zaslúžil prehrať. V piatom kole mohla potrestať súperovu hrubú taktickú chybu už svojim jedenástym ťahom, no nakoniec sa partia postupne nenápadne otočila v jej neprospech. V šiestom kole súper rozohral partiu veľmi laxne a čiernymi získala výraznú výhodu, no opäť prišlo obratu. Súper však chybu taktiež nepotrestal a v absolútne remízovej koncovke nakoniec jednu definitívnu urobil. Výhra v siedmom kole bola, rovnako ako úvodné kolo, hrou na jednu bránu. Výsledné štyri body znamenajú síce desiate miesto, posun o dve miesta oproti nasadeniu a vťazstvo v kategórii hráčov s ratingom do 1900, no s výkonom spokojná byť určite nemohla. Priebeh takmer každej partie bol porovnateľný s mesiacom, v ktorom sa turnaj hral.
Open turnaj (28 hráčov): L.Strišková 4b/7 10.miesto (1.miesto v kategórii hráčov s ratingom do 1900)
V rapid turnaji sa predstavil Riško a tak ako naposledy v Pieninách, s výnimkou jednej partie nemal papierovo slabšieho súpera. Po dvoch úvodných prehrách sa chytil povinnou výhrou a vzápätí k nej pridal aj jedno pozitívne výsledkové prekvapenie. Po dvoch ďalších prehrách mohol v záverečnom kole získať tretí bod, no s figúrou navyše a veľkou časovou tiesňou radšej partiu remizoval. Pred záverom ligovej sezóny a MSR mládeže sa tak udržiava v kvalitnom partiovom tempe.
Rapid turnaj (50 hráčov): R.Pisarčík 2,5b/7 40.miesto
Čítať ďalej: 14.4.-17.4.2022 – Šachový festival Radava 2022, Radava
14.4.2022 – Jarné prebudenie rapid FIDE, Bratislava
Svojou prvou časťou odštartovala dvojdielna séria bratislavských rapidov, pričom tento prvý turnaj sa započítaval na rapid fide rating. Našu účasť na ňom zabezpečil Riško a rozhodne sa v štartovom poli nestratil. Po dvoch papierovo očakávaných výhrach si pripísal na konto cennú remízu s neskorším suverénnym víťazom turnaja. Škoda však, že následne pribrzdil svoj rozlet ďalšou remízou a v piatom kole dokonca prvou prehrou. Víťazným hetrikom sa pred posledným kolom vytiahol na delenie striebornej priečky. Záverečná prehra ho však zo stupňov víťazov zosadila. Výsledné piate miesto je o dve priečky lepšie ako jeho pôvodné nasadenie, výkonom taktiež ostal približne na svojom.
Rapid turnaj (29 hráčov): R.Pisarčík 6b/9 5.miesto
Čítať ďalej: 14.4.2022 – Jarné prebudenie rapid FIDE, Bratislava
12.4.-18.4.2022 – XYChess Easter Open A 2022, Gzira – Malta
Počas Veľkej noci sa účastní výprava Interchessu pod vedením Sergeja Berezjuka šachového podujatia na Malte v mestečku Gzira (Wikipédia) a KŠN reprezentuje trojica Emka, Simonka a Vladko. Vďaka nim si ako klub budeme môžeme vyznačiť účasť našich členov na šachovom podujatí v už dvadsiatej ôsmej krajine sveta. Spomínanej trojici, rovnako ako celej výprave, držíme palce.
Simonka začala v úvodnom kole prehrou proti favoritovi a v druhom kole ju nič ľahké nečakalo, keď mala čierne práve proti Sergejovi, ktorému prvé kolo vôbec nevyšlo podľa predstáv. V druhom však už nezaváhal a tak mala Simonka v treťom kole ďalšiu šancu zabodovať. A podarilo sa jej nielen to, ale výhru zopakovala aj v ďalšej partii. Na druhého nasadeného hráča turnaja síce v piatom kole čiernymi nestačila, no bielymi figúrami sa opäť vytiahla do stredu tabuľky. V ňom po záverečnej remíze aj zostala, keď si čiernymi pripísala na konto aspoň prvú remízu. S výkonom 2056 tak môže byť určite spokojná, pretože by mohol byť prvou lastovičkou vracajúcej sa formy.
Emka v prvej partii nepotvrdila čiernymi rolu favorita a zo súperom sa rozišla nerozhodne. V druhom kole ju čakal bielymi súper s porovnateľným ratingom a pripísala si na svoje konto prvé víťazstvo. V tretej partii ju čakal čiernymi prvý zo štyroch titulovaných hráčov a zaznamenala v nej prvú prehru. Po následnej remíze a víťazstve sa posunula nahor a záver mala veru neľahký. S nasadenou dvojkou bielymi prehrala, no rovnakými figúrami dokázala v poslednom kole zdolať turnajovú trojku. S výkonom 2096 tak na záver turnaja mohla byť tiež spokojná.
Vladko prvé kolo potvrdil postavenie turnajovej päťky a čiernymi si pripísal na konto svoj prvý bod. V druhej partii mal biele a výsledok zopakoval. V treťom kole nastúpil už na prvej šachovnici, s ratingovo približne vyrovnaným súperom, ktorému mohol vrátiť požičané za Simonku. Nakoniec však partia skončila nerozhodne. Po výhre vo štvrtom kole a následnej remíze si vedenie v turnaji udržal aj po výhre v šiestej partii. Ním zavŕšil turnajovú bilanciu Bochničkovcov 6/6 bielymi. Škoda záverečného kola, kedy prehra znamenala pád tesne za stupne víťazov. V turnaji tak nakoniec uhral približne svoje a ako rozohrávka pred záverom ligovej sezóny a MSR mládeže svoj účel určite splnil.
Open turnaj (27 hráčov): V.Bochnička 5b/7 4.miesto, E.Walter 4b/7 10.miesto, S.Bochničková 3,5b/7 12.miesto
Čítať ďalej: 12.4.-18.4.2022 – XYChess Easter Open A 2022, Gzira – Malta
8.4.-11.4.2022 – Pieniny Chess Tournament 2022, Lesnica
Sedemkolové podujatie so zápočtom na Fide sa uskutočnilo pod organizačnou taktovkou Prvej šachovej v apríli v malebnom prostredí Pienín, neďaleko poľských hraníc. Na podujatí zabezpečil našu účasť Riško, pre ktorého to mal byť veľmi náročný test.
V prvých troch kolách išlo všetko podľa papierových predpokladov, keď s dvoma favoritmi ťahal za kratší koniec a povinnú výhru zvládol. Vo štvrtom kole však uhryzol prvého ratingovo výrazne silnejšieho súpera a tak si do konca turnaja zabezpečil ďalšie tri neľahké zápasy. V úvodných dvoch sa mu súperov ozbíjať nepodarilo a v záverečnom kole nakoniec taktiež nie, no napriek tomu nemôžeme byť nespokojní. Odohral totiž najnáročnejší turnaj svojej doterajšej kariéry, keď až šesť jeho súperov malo rating 1600+. Kožu nepredával lacno a isto pochopil, že turnaje úrovne GPX, online turnaje a skutočný šach sú neporovnateľné disciplíny. A že ak sa bude chcieť presadiť na tých posledných menovaných, bude to chcieť veľa pozornosti, koncentrácie a trpezlivosti.
Open turnaj (61 hráčov): R.Pisarčík 2b/6 51.miesto
Čítať ďalej: 8.4.-11.4.2022 – Pieniny Chess Tournament 2022, Lesnica
6.4.2022 – Turnaj začiatočníkov, internet
Turnaj pre začiatočníkov pokračoval aj v apríli a naše klubové farby v ňom hájil Riško.
V prvom kole na súpera čakal márne a v druhom kole si veľmi nezahral. V treťom však narazila kosa na kameň a v partii s vážnymi obojstrannými chybami neskoršiemu striebornému medailistovi podľahol. Vo štvrtom kole to vyzeralo na rýchly proces, no zbytočné šance pre súperku partiu natiahli. Šťastenu opäť pokúšal v piatom kole, kedy ho ešte podržala. Išlo však pravdepodobne o najslabšiu partiu oboch hráčov v turnaji, pri ktorej aj Červené more bledlo závisťou. Vzápätí ho však neskoršia víťazka s prehľadom zdolala a to jej stačilo iba počkať na chybu a využiť ju. Chuť si napravil miniatúrkou v záverečnej partii, kde mu však na oplátku výrazne pomohol súper. Ak by odohral tento turnaj čo sa týka koncentrácie tak, ako tomu bolo nedávno na Cenade, vyzeralo by to rozhodne inak. Takto však bol len ďalším bežným online turnajom, kde sa “veci neberú vážne“.
Dopl: Suverénna víťazka turnaja bola serverom zablokovaná a Riško sa tak posunul v turnaji na stupne víťazov.
Rapid turnaj (23 hráčov): R.Pisarčík 5b/7 3.miesto
2.4.2022 – Jarný šachový festival Cenada, Bratislava
Začiatkom apríla sa v karloveskej Cenade uskutočil festival zložený z dvoch podujatí, ktorý bol zároveň majstrovstvami okresu BA IV juniorov aj seniorov. Našu účasť na podujatí zabezpečili dve trojice v každom z turnajov.
V turnaji A (pre hráčov s ročníkom 2008 a mladších) sa predstavila trojica Miška, Riško a Willko. Posledný menovaný absolvoval po dlhšej dobe turnajový comeback a hneď v úvode ho super zaskočil. Nasledovala pekná séria štyroch výhier v rade, po ktorej sa dostal až na tretiu šachovnicu. Po očakávanej prehre s favoritom sa mu však nepodarilo zabodovať už v ani jednej zo záverečných troch partií a nakoniec sa tak z priebežného trinásteho miesta postupne zosunul až na záver štvrtej desiatky.
Miška potvrdila svoje zlepšenie dvoma úvodnými výhrami a nezastavila ju ani prehra v treťom kole. Nadviazala na ňu totiž troma výhrami v rade a to ju katapultovalo na až ku priebežnému deleniu druhého miesta. Následne veľmi dobre začala aj súboj siedmeho kola, no jedna chyba okamžite ukončila partiu. Škoda záverečných dvoch prehier, ktoré idú na vrub zníženej sústredenosti, pretože boli príliš rýchle. Je otázne, nakoľko záver turnaja ovplyvnila návšteva šachového obchodu, v ktorom bolo toľko zaujímavých vecí, že šach bol zrazu na vedľajšej koľaji. Každopádne priebežných 5/6 bolo určite jej rekordom a veríme, že naň nadviaže už čoskoro.
Riško plnil spoľahlivo rolu favorita, keď v úvodných štyroch partiách zvíťazil bez jediného zaváhania. Následne prišli nielen silnejší súperi, ale aj mierny útlm v počte bodov. Z piatich partií druhej polovice turnaja už zvíťazil iba v jedinej, no na druhej strane skončil bez prehry. Remízy neboli krátke, skôr naopak, na rozdiel od internetového šachu hral omnoho zodpovednejšie a míňal veľa času. V záveroch jednotlivých partií mu potom často neostal na realizáciu materiálnych výhod. Každopádne v turnaji podal veľmi dobrý a najmä zodpovedný výkon.
Turnaj A (62 hráčov): R.Pisarčík 7b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii U10), M.Šúňová 5b/9 20.miesto, W.Vanko 4b/9 37.miesto
Sear prekvapil už v prvom kole, kedy remizoval s nasadenou turnajovou jednotkou. Následne síce podľahol päťke, no prišiel víťazný hetrik, keď okrem iných partií zvládol aj bratské derby štvrtého kola. Víťazná šnúra vôbec nemusela skončiť v šiestom kole, pretože mal materiálnu výhodu aj proti turnajovej trojke. Čas však bol proti. V záverečných troch kolách zaznamenal jeden výsledok každého druhu a päť bodov mu nakoniec stačilo na veľmi pekné ôsme miesto.
Shabir začal turnaj rovnako ako Sear, s tým rozdielom, že súperov v úvodných dvoch kolách si vymenili. Po výhre v treťom kole následne podľahol v spomínanom derby Searovi a potom prišli jeho chvíle... Medzi piatym a ôsmym kolom vyhral tri partie a pridal k nim jednu remízu – a to mal v nich až trikrát čierne figúry. V záverečnom kole mohol zabojovať o stupne víťazov, to by však musel zdolať v klubovom derby Maťa. Po prehre nakoniec obsadil veľmi pekné siedme miesto.
Maťo potvrdil fakt, že by mohol byť čiernym koňom turnaja. V úvodných štyroch kolách vyhral všetky svoje zápasy, vrátane tých s nasadenou jednotkou a dvojkou. Po relatívne oddychovej remíze vyhral aj ďalšie dve partie a tak už dve kolá pred koncom mal turnaj v podstate vo vačku. Nasledovala ďalšia relatívne bezpečná remíza, ktorou si poistil víťazstvo v turnaji a následnú výhru so Shabirom sme už spomínali. Turnaj tak vyhral po parádnom výkone a s unikátnym dvojbodovým náskokom.
Turnaj B (24 hráčov): M.Rak 8b/9 1.miesto, Sh.Sahidi 5b/9 7.miesto, Se.Sahidi 5b/9 8.miesto
Čítať ďalej: 2.4.2022 – Jarný šachový festival Cenada, Bratislava
2.4.2022 – Šachový kráľ Rajca, Rajec
Pätnástym ročníkom pokračovalo tradičné rajecké podujatie v rapid šachu, kde nás v turnaji B reprezentovala Grétka. Tá si síce v prvom kole zle spočítala figúry a vzdala sa vo vyrovnanej pozícii vo vedomí, že má figúru menej. Následne sa však rozohrala k výbornému výkonu a po víťaznom hetriku dokázala v záverečných troch kolách pridať dve remízy proti papierovým favoritom a ešte jednu výhru navrch. Celkovo tak ziskom piatich bodov obsadila výsledné štvrté miesto a ktovie ako by turnaj dopadol, nebyť úvodnej “päťky z matematiky“. :)
Rapid turnaj B (26 hráčov): G.Kapolková 5b/7 4.miesto
26.3.-6.4.2022 – ME jednotlivcov v šachu, Čatež ob Savi – Slovinsko
Jedným zo slovenských reprezentantov, ktorí sa zúčastnia ME jednotlivcov v šachu, bude aj náš Samir. V Slovinsku mu v neľahkých bojoch držíme palce a veríme, že si v náročnej konkurencii (viac ako 100 veľmajstrov) vybojuje pekný výsledok.
V úvodnom kole si poradil s pozíciou papierového favorita a bielymi si pripísal na svoje konto prvý bod. Škoda druhej partie, kedy v roli outsidera gruzínskemu veľmajstrovi vzdoroval úspešne až do remízovej koncovky ľahkých figúr, v nej však stačilo málo a remíza bola nenávratne preč. V treťom kole tak mal šancu na reparát, keď v jeho prospech by hrali biele figúry a cca 350 elo bodov. Súpera už od úvodu strategicky prevýšil, no nakoniec musel vyhrávať partiu až vo vežovej koncovke. Otvorenie partie štvrtého kola mu nevyšlo, keď jedna vážna chyba v podstate rozhodla partiu. V piatom kole mu naopak úvod vyšiel na výbornú, no pripustil zbytočné komplikácie a situácia chvíľu jasná nebola. Nakoniec z toho však bola tretia výhra bielymi a následne ho tak čakal tretí pokus o zabodovanie čiernymi. V divokej partii súper nevyužil všetky svoje možnosti sa Samirovi sa podarilo udržať remízu. To mu dodalo sily a následne si vytvoril osobný rekord, keď zdolal doteraz najsilnejšieho súpera v živote. GM Hovhannisyana (rating 2643), ktorý bol nasadenou turnajovou devätnástkou! A to nie hocijako, keď v závere svižnej partie ho doslova rozstrieľal. V ôsmom kole dostal za súpera veľmi známe priezvisko Van Foreest a aj keď nešlo o Jordena ale Lucasa, remíza je určite pekným výsledkom. Vzhľadom na priebeh partie s ňou môže byť spokojnejší jeho holandský super, pretože dvojica strelcov dávala šance iba bielemu. Samir tak mal priebežne bilanciu 5/8 a do posledných troch kôl turnaja ho čakal isto náročný žreb a k tomu isto dvakrát čierne figúry. Deviate kolo mu veľa radosti neprinieslo, keď už v úvodnej fáze partie zvolil slabšie pokračovanie a super ho metodicky zdolal cez slabosť bielych polí. Následne sa svojho maďarského súpera nedočkal a pripísal si tak na konto bod bez boja. V dnešnom záverečnom kole ho čakala nemecká prekážka a verili sme, že sa mu ju podarí prekročiť. Už z otvorenia sa však dostal do viac ako náročnej pozície a definitívne tak podčiarkol smutnú bilanciu čiernymi figúrami, ktorá bola 0-1-4. Bielymi presne naopak, krásnych 4-1-0. Skúsenosti isto nie sú na zahodenie a v turnaji rozhodne obstál so cťou, keďže sa po celý jeho priebeh držal nad polovicou výsledkovej listiny.
Open turnaj (317 hráčov): IM S.Sahidi 6b/11 118.miesto
Oficiálny web podujatia: ME jednotlivcov 2022
Čítať ďalej: 26.3.-6.4.2022 – ME jednotlivcov v šachu, Čatež ob Savi – Slovinsko
21.3.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 4.turnaj, internet
Prostredný turnaj sedemkolovej banskobystrickej online série neostal bez našej účasti, už tradične v zastúpení Riškom. Ten si v úvodných troch kolách turnaja poradil so súpermi bez problémov. Vo štvrtom narazil na neskoršiu víťazku a poradil sa mu reparát, keď v otvorení využil taktiku, ktorú naposledy minul. V ďalšom priebehu však už urobil viacero zbytočných chýb a nevyužil tak veľkú šancu na víťazstvo. V záverečnom kole bol súper na neho dokonale pripravený a IM Eric Rosen by mal z neho radosť. Neustálym skúšaním polokorektného Stafford gambitu ho totiž propaguje a v podstate núti svojich súperov naučiť sa niektorú z mnohých ciest, po ktorých stoja výborne. Je len otázkou času, kedy sa naň pripravia aj čoraz slabší a slabší súperi. Po dvoch záverečných prehrách sa tak prepadol z medailových pozícií na záver prvej desiatky.
Rapid turnaj (33 hráčov): R.Pisarčík 3b/5 9.miesto
Čítať ďalej: 21.3.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 4.turnaj, internet
13.3.2022 – MBK družstiev ZŠ online, internet
V polovici marca sa uskutočnili bratislavské krajské majstrovstvá družstiev stredných a základných škôl hrané formou online. V rámci jednotlivých školských družstiev sme nevylučovali ani našu prípadnú účasť, aj keď na druhej sme ju príliš veľkú neočakávali.
Peťko bol podľa očakávania jasným lídrom SŠ sv.Uršule a celkovo sa umiestnil na deviatom mieste. Z desiatich partií vyhral osem a ktovie, ako by sa vyvíjal turnaj, ak by v šiestom kole nepodľahol súperovi, ktorý bol po turnaji lichessom zablokovaný. Prerušenie víťaznej série za štyri body totiž vždy zabolí.
Riško bol jedným z hlavných bodonosičov ZŠ a MŠ J. A. Komenského a v celkovom poradí jednotlivcov skončil na 23.mieste. Z jedenástich partií vyhral sedem a pridal k nim aj jednu remízu, v klubovom derby proti Grétke. Družstvu tak pomohol dostať sa na celkové siedme miesto.
Najväčšie zastúpenie sme mali tradične v rámci ŠpMNDaG Teplická, ktorá bojovala o prvé tri priečky a až v úplnom závere sa zosunula na konečné tretie miesto. Willko z deviatich partií vyhral päť a jednu remizoval. Výborný mal hlavne vstup do turnaja s úvodom 3-1-0. Rovnako ako Theo, ktorý po úvodnej prehre vyhral štyri partie za sebou a nakoniec skončil s piatimi výhrami z deviatich zápasov. Do TOP6 družstva sa ich výsledky nakoniec nepočítali, keď opraty v družstve prebrali najmä dievčatá.
Sophinka z desiatich partií vyhrala sedem a veru veľká škoda záveru. Najprv sa v šoku z vidličky vzdala celkom zbytočne, pretože dámu by doberala naspäť a výsledok partie by bol ešte otvorený. A v partii, ktorá sa už nestihla započítať, doplatila na tvrdohlavosť zdržujúceho súpera, no aj na komplikovaný spôsob realizácie svojej výhody. Dva body navyše by jej v konečnom hodnotení zabezpečili približne pätnáste miesto a teoreticky aj medailu medzi žiačkami.
Výborný turnaj zahrala Miška, keď stihla štrnásť partií a z nich vyhrala rovných desať. Po úvodnej prehre nasledovali dve výhry a táto situácia sa ešte dvakrát zopakovala, no po štvrtej prehre v závere vyhrala štyri partie v rade a nakoniec sa jej podarilo dostať do elitnej desiatky a na druhé miesto medzi žiačkami. Aj vďaka nej tak škola bojovala o titul až doslova do posledných sekúnd.
Grétka mala vstup do turnaja ako malú nočnú moru, keď obe úvodné partie prehrala. Stihla ich však ešte ďalších dvanásť a popri deviatich výhrach prehrala už iba raz. To ju v tabuľke posúvalo vyššie a vyššie a rovnaká záverečná séria ako u Mišky (4-0-0) jej nakoniec zabezpečila štvrtú priečku medzi jednotlivcami a víťazstvo v kategórii žiačok so štvorbodovým náskokom zrovna pred Miškou.
Turnaj družstiev (38 družstiev): ŠpMNDaG Teplická (G.Kapolková 28b 4.miesto /1.miesto v kategórii žiačok/, M.Šúňová 24b 10.miesto /2.miesto v kategórii žiačok/, S.Valentová 20b 29.miesto, T.Valent 14b 71.miesto, W.Vanko 11b 91.miesto) 3.miesto, ZŠ a MŠ J. A. Komenského (R.Pisarčík 20b 23.miesto) 7.miesto, SŠ sv.Uršule (P.S.Zverka 24b 9.miesto) 14.miesto
12.3.-14.3.2022 – 12th Kisber Open, Kisbér – Maďarsko
Trojdňového šesťkolového turnaja v Maďarsku sa zúčastnil dobre rozbehnutý Ryan a tak sme boli zvedaví, ako sa mu v ňom bude dariť. S výsledkom však veľmi pravdepodobne spokojný nebol, pretože určite mal vyššie ambície ako skončiť v strede tabuľky. V prvých troch partiách dvakrát potvrdil rolu papierového favorita a raz outsidera. V druhej polovici turnaja sa však dostal iba ku dvom chudobným remízam a to bolo na lepšie umiestnenie skrátka málo.
Open turnaj (46 hráčov): C.R.Mészáros 3b/6 28.miesto
Čítať ďalej: 12.3.-14.3.2022 – 12th Kisber Open, Kisbér – Maďarsko
12.3.2022 – Chess Varsity Match, Londýn – Veľká Británia
Tradičný súboj celosvetovo známych univerzít medzi Oxfordom a Cambridge mal svoje 140-te pokračovanie a druhý raz za sebou neostal bez našej účasti. V drese druhého menovaného družstva totiž nastúpil aj Miro Macko, ktorý v Cambridge začal minulý rok svoje vysokoškolské štúdium. Napriek celozápasovej prevahe sa mu súpera zdolať nepodarilo, keď tomu sa podarilo namiešať veľmi kvalitný betón a cez obranné hradby sa jednoducho prejsť nedalo. Zápas, ktorý sa vyvíjal pre Cambridge veľmi nádejne sa nakoniec vyvinul do tesnej porážky. A tak bude mať Miro o rok tretí pokus na víťazstvo v partii a rovnako tak aj v celom zápase...
Univerzitný zápas Oxford – Cambridge (FM M.Macko 0,5b/1 – 4.šachovnica) 4,5:3,5
Viac fotografií z podujatia nájdete na: Fotogaléria Johna Saundersa
Čítať ďalej: 12.3.2022 – Chess Varsity Match, Londýn – Veľká Británia
12.3.2022 – MBK družstiev SŠ online, internet
V polovici marca sa uskutočnili bratislavské krajské majstrovstvá družstiev stredných a základných škôl hrané formou online. V rámci jednotlivých školských družstiev sme nevylučovali ani našu prípadnú účasť, aj keď na druhej sme ju príliš veľkú neočakávali.
Nakoniec nás reprezentoval iba Maťo ako sám vojak v poli. V turnaji výraznou mierou prispel ku druhej priečke svojej školy, keď medzi jednotlivcami zvíťazil s trojbodovým náskokom a bilanciou 10-1-1. Napriek tomu asi s výkonom spokojný nebol, keďže ratingovo odpisoval. Výsledok sa však počíta.
Turnaj družstiev (16 družstiev): Deutsche Schule (M.Rak 33b 1.miesto v kategórii študentov) 95b 2.miesto
2.3.-4.3.2022 – Modranský pohár Ľudovíta Štúra, Modra
Počas termínu jarných prázdnin Bratislavského kraja sa v Modre uskutočnilo šesťkolové podujatie so zápočtom na Fide. Naša účasť na turnaji nebola vylúčená a nakoniec ju zabezpečili Ryan a do šachového kolotoča sa navrátivší Tomáš. Okrem toho hrala v Modre aj veľká výprava zložená z českej a slovenskej časti Interchessu, pod vedením IM Sergeja Berezjuka, ktorý sa o.i. venoval aj Ryanovi.
Tomáš si po mnohých rokoch vyskúšal, že to nebude jednoduché, ale nejako začať treba. Úvodná remíza by sa mohla javiť ako neúspech, no proti majstrovi SR vo svojej kategórii je to po takej odmlke skôr úspech. Nasledovali dve prehry, z ktorých tá druhá bola asi zbytočná. Výhra vo štvrtom kole bola takmer povinnosťou a tak o všetkom rozhodol tretí deň. V ňom uhral z pozície papierového favorita iba dve remízy a tak napokon skončil v druhej polovici tabuľky. Povinnú rozohrávku „po sto rokoch“ však už má za sebou a najbližšie to bude už iba lepšie.
Ryan pokračoval v skvelej forme, ktorou sa prezentoval cez víkend na rapid turnaji v Budapešti. Už úvodná remíza bola cenný skalpom, no vzápätí nasledovali dokonca dve výhry a tie ho katapultovali až na štvrtú šachovnicu. Od úvodu však bolo cítiť rešpekt a príliš pasívna hra nemala proti skúsenej súperke žiadnu nádej na úspech. Záverečný deň turnaja začal slušnou remízou čiernymi a tak do posledného kola mohol bojovať o umiestnenie v prvej desiatke. V záverečnej partii sa mu síce bodovať nepodarilo, no napriek tomu môže byť so svojim výkonom spokojný. V turnaji si totiž na konto pripísal do ratingu veľmi pekných 77 bodov.
Open turnaj (47 hráčov): C.R.Mészáros 3,5b/7 21.miesto, T.Sklárš 2,5b/7 33.miesto
Čítať ďalej: 2.3.-4.3.2022 – Modranský pohár Ľudovíta Štúra, Modra
2.3.2022 – Padiyunyoungchess, internet
V stredu večer sa uskutočnil turnaj, ktorého hlavnou myšlienkou bola podpora ukrajinských šachistov a Ukrajiny ako takej, pričom heslo do turnaja bolo viac ako symbolické: peaceforUkraine. Od nás sa do neho zapojili Maťo s Riškom. Druhý menovaný ho dokonca odohral okamžite po turnaji začiatočníkov a tak niet divu, že stihol iba päť partií. Všetky boli víťazné a stačilo to na tretiu desiatku. V takýchto turnajoch však ide najmä o samotnú formálnu účasť ako o nejaký výkon, či výsledok. Takže sa ani slovom bližšie jednotlivým partiám Maťa a Riška venovať nebudeme.
Bleskový turnaj (64 hráčov): M.Rak 15b 6.miesto, R.Pisarčík 10b 24.miesto
2.3.2022 – Turnaj začiatočníkov, internet
Obľúbené bratislavské podujatie pokračovalo aj svojou marcovou časťou a nás na ňom reprezentoval Riško. V úvodných dvoch kolách zvíťazil bez vážnejších komplikácií, no v tretej partii víťazný hetrik nezavŕšil. Naopak, už v otvorení stratil zbytočné tempá a následne aj dvoch pešiakov a pozorne hrajúci súper mu nedal najmenšiu šancu, keď zvíťazil úplne zaslúžene. Vo štvrtej partii prijal všetky súperove darčeky a pohodlne si pripísal na svoje konto tretí bod. V záverečnom kole mohol rozhodnúť už v úvode partie, no nakoniec si so svojim súperom niekoľkokrát ponúkali bod a až vo vežovej koncovke mu dal súper ponuku, ktorá sa naozaj nedala odmietnuť a zabezpečila mu konečné druhé miesto.
Turnaj začiatočníkov (23 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 2.miesto
28.2.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 3.turnaj, internet
Tretí turnaj sedemkolovej banskobystrickej online série neostal bez našej účasti, keď si ho opäť zahral Riško. V úvodných dvoch kolách nemal veľa práce a ku dvom bodom sa tak dostal relatívne v pohode. V treťom to po pár ťahoch vyzeralo na miniatúrku a víťazný hetrik, no veľké množstvo nevyužitých šancí viedlo napokon ku prehre. Vo štvrtom kole sa na neho naopak šťastena usmiala, keď súper v remízovej vežovej koncovke našiel asi jedinú cestu ku prehre. V záverečnej partii mal už po pár ťahoch na lopate neskoršiu spoluvíťazku turnaja, no jednoduchú taktiku nezbadal a partia sa postupne otočila. Prehra ho tak zosunula až do druhej desiatky výsledkovej listiny.
Rapid turnaj (48 hráčov): R.Pisarčík 3b/5 12.miesto
Čítať ďalej: 28.2.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 3.turnaj, internet
27.2.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu – 9.turnaj, internet
Žilinské podujatie koncom januára pokračovalo svojim deviatym turnajom a našu účasť zabezpečil už tradične Riško. S celkovým umiestnením v turnaji asi tentoraz spokojný veľmi nebol, ale pri päťkolových turnajoch je to tak. Stačí jedna dve vážnejšie chyby a TOP3 je nenávratne preč. Už v úvodnej partii nezareagoval na menej hrávané otvorenie súpera ideálne a mohol sa dostať do problémov. Ukázalo sa však, že súper tiež veľmi netuší a razom z toho bola veľká výhoda. O to viac škoda zbytočnej prehry po hrubej chybe. Druhé kolo bolo jednostrannou záležitosťou, v treťom však už musel súper výrazne pomôcť a vzápätí si Riško zaknihoval druhú prehru. Nebol ďaleko ani od tretej, no súper jeho hókusy pókusy v otvorení nepotrestal a nakoniec z toho bolo šieste miesto.
Spektrum A (28 hráčov): R.Pisarčík 3b/5 6.miesto
Čítať ďalej: 27.2.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu – 9.turnaj, internet
26.2.2022 – TFSE Racka Rapid Open, Budapešť – Maďarsko
Ryan odohral v Budapešti tretí víkendový turnaj v rade a bol jednoznačne jeho najlepším aj výsledkovo aj výkonom. Už v prvom kole zostrelil bielymi nasadenú štvorku turnaja a následne remizoval čiernymi s osmičkou. V treťom kole si vyšliapol na šestku a zároveň krajana a vo štvrtom kole remizoval s domácim titulovaným hráčom. To ho katapultovalo až ku zápasu s nasadenou jednotkou – domácim IM, ktorému v piatom kole podľahol. Hneď vzápätí sa však vrátil do hry výhrou čiernymi a tak jediný papierovo slabší výsledok odohral až v záverečnom kole, kedy nepotvrdil bielymi rolu favorita a partiu remizoval. Performance na úrovni 2038 a šieste miesto v turnaji však boli skvelým výsledkom a nárast 60 bodov v rapid ratingu potvrdzuje aj výborný výkon.
Rapid turnaj (31 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 6.miesto
Čítať ďalej: 26.2.2022 – TFSE Racka Rapid Open, Budapešť – Maďarsko
19.2.2022 – Hobagóly FIDE rapid, Budapešť – Maďarsko
Po týždni sa Ryan opäť predstavil v Budapešti a tentoraz síce nepatril medzi papierových favoritov, no o to viac súperov mohol nepríjemne pohrýzť. V turnaji však viac darčekov rozdal a začal už v úvodnom kole, kedy podľahol hráčovi bez ratingu. Dvoma výhrami sa síce vrátil do prvej polovice, no ihneď prišlo druhé zaváhanie z pozície papierového favorita. Po následnej výhre síce vzal nasadenej osmičke pol bodu, no proti turnajovej dvojke ťahal za kratší koniec a nakoniec skončil v strede tabuľky.
Rapid turnaj (43 hráčov): C.R.Mészáros 3,5b/7 23.miesto
Čítať ďalej: 19.2.2022 – Hobagóly FIDE rapid, Budapešť – Maďarsko
17.2.-25.2.2022 – Veľmajstrovský turnaj, Viedeň – Rakúsko
V uzatvorenom turnaji v hlavnom meste Rakúska sa v druhej polovici februára Samir pokúšal vybojovať svoju prvú veľmajstrovskú normu a v náročnej konkurencii sme mu držali palce.
V úvodnom kole si bielymi figúrami nič nevytvoril a nakoniec bol možno za remízu aj rád, no v druhej partii sa jeho súper v známej pozícii zamotal a jeho extravagancia viedla ku prehranej pozícii. Škoda, že Samir nevyužil v priebehu tejto partie viacero mečbalov, norma GM totiž vždy visí vysoko a remízy k nej nevedú. Priebeh tretieho kola sa podobal na to predchádzajúce, keď väčšinu partie bol na koni Samir. Výsledná remíza tak isto potešila viac súpera. Prvé víťazstvo však prišlo ihneď vzápätí, vo štvrtom kole. Priam sa až nechce veriť, že jeho rakúsky súper spáchal až tak rituálnu sepukku. Aj keď je fakt, že v danej pozícii už stál viac ako podozrivo. V piatej partii ho čakal prvý z veľmajstrov a boli sme zvedaví, ako sa mu bude bielymi figúrami dariť. Všetko sa vyvíjalo veľmi nádejne a postupne výhra dozrela a stačilo ju iba odtrhnúť zo stromu. K tomu však nakoniec neprišlo a jazdcovke sa súper vyšmykol do remízy. Táto partia mala pravdepodobne výrazný vplyv na všetko, čo sa udialo v druhej polovici turnaja. Najprv bol v dlhej partii plnej manévrovania postupne pretlačený a rovnaký scenár sa udial aj v siedmom kole. Bezkrvná remíza v ôsmom kole sa tak dala očakávať, no kalich horkosti musel dopiť v záverečnej partii, kedy ho tretia prehra čiernymi figúrami v rade zaradila až na ôsme miesto. Veru, škoda nevyužitých šancí v úvodných piatich kolách, v druhej polovici turnaja súperi tie svoje premenili...
Uzatvorený turnaj (10 hráčov): IM S.Sahidi 3,5b/9 8.miesto
Čítať ďalej: 17.2.-25.2.2022 – Veľmajstrovský turnaj, Viedeň – Rakúsko
13.2.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu – 8.turnaj, internet
Žilinské podujatie koncom januára pokračovalo svojim ôsmym turnajom a našu účasť zabezpečil už tradične Riško. V úvodných dvoch partiách zvíťazil úplne bezpečne, no tretia výhra sa urodila za oveľa dramatickejších okolností. Súperka mala bielymi dlho partiu pod kontrolou a rozhodujúcu chybu urobila až v remízovej pešiakovej koncovke. Vo štvrtom kole získal, vďaka dvom tempám navyše (Sg7-f6-g7), výraznú výhodu. Tá sa síce rozplynula, no časová ostala takmer štvorminútová a súperovi po tlakom urobil v koncovke rozhodujúcu chybu a tá poslala Riška do turnajového finále. To však malo jednoznačný priebeh, keď súper zvládol otvorenie oveľa lepšie a získanú výhodu postupne realizoval.
Spektrum A (25 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 3.miesto
Čítať ďalej: 13.2.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu – 8.turnaj, internet
12.2.2022 – Karakas Éva 100, Budapešť – Maďarsko
V Budapešti sa Ryan zúčastnil spomienkového mládežníckeho turnaja pri príležitosti stého výročia narodenia Évy Karakas Wikipédia - Éva Karakas - sedemnásobnej majsterky Maďarska žien a trojnásobnej majsterky sveta v kategórii senioriek, ktorá vraj okrem iných vraj trénovala aj sestry Polgárové. Traduje sa o nej, že na šachové partie vždy chodila od kaderníka.
Ryan bol v turnaji síce prvý nasadený, ale dobre vieme aké sú rozdiely medzi ratingami jednotlivých krajín, obzvlášť v mládežníckych kategóriách, zradné. Po úvodných dvoch výhrach ho v rozlete pribrzdili dve remízy, no následná výhra ho priviedla do rozhodujúceho zápasu o prvé miesto. Ani v ňom neprehral, no remíza pomohla viac súperovi, ktorý si udržal svoj náskok. Po výhre v záverečnom kole sa tak mohol tešiť z celkového druhého miesta.
Rapid turnaj (40 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 2.miesto
Čítať ďalej: 12.2.2022 – Karakas Éva 100, Budapešť – Maďarsko
11.2.2022 – Zimná GrandTour V. 2022, internet
Záverečnou časťou vyvrcholila päťdielna online šachová séria pod taktovkou Organizácie muskulárnych dystrofikov a našu účasť zabezpečil už tradične Samko. V turnaji zaznamenal dve povinné výhry a v ďalších troch partiách nevyužil také množstvo mečbalov, že by sa to nehanbili ani tenisti. V každej jednej partii totiž mohol zasadiť rozhodujúci úder a v niektorých aj mnohokrát. Výsledné dva body sú tak veľmi chudobným ziskom, keď ich na šachovnici bolo teoreticky aj všetkých päť.
Rapid turnaj (33 hráčov): S.Havalda 2b/5 23.miesto
9.2.2022 – Turnaj začiatočníkov, internet
Turnaj začiatočníkov pokračoval aj vo februári, pričom opäť formou online. Na podujatí nás opäť reprezentoval Riško, ktorý obhajoval januárové víťazstvo.
V úvodnom kole zabodoval bez problémov, v druhom tiež, aj keď silnejší súper by výhodu z otvorenia tak lacno nevypustil. V treťom kole mu Caissa pomohla výdatne, keď „mouse slip“ súperky znamenal stratu strelca a absolútny obrat dejín tejto partie. Autorovi týchto riadkov nie je celkom jasný záver partie štvrtého kola. Podľa lichessu stál Riško úplne na výhru, nastavil jednoťahovo strelca a jeho súper s dvoma minútami navyše prekročil čas. Tento scenár je zo sekcie sci fi, takže naozaj ťažko povedať, čo sa v skutočnosti stalo... Piate kolo bolo bezpečnou víťaznou jazdou, no v šiestom sa diali chyby na oboch stranách. Experiment súpera v otvorení potrestaný nebol, naopak strata jazdca mohla znamenať koniec, najmä pri existencii nebezpečného bieleho voľného pešiaka. Súper však jazdca neopatrne vrátil a Riško mohol remizovať opakovaním ťahov, no nestalo sa. V poslednom kole tak malo viacero účastníkov šance na celkové víťazstvo. Riško však nenechal nič na náhodu a po súperovej chybe v otvorení rozhodol bez najmenších pochybností a nakoniec tak o pomocné hodnotenie v turnaji zvíťazil.
Rapid turnaj (39 hráčov): R.Pisarčík 6b/7 1.miesto
7.2.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 2.turnaj, internet
Druhým turnajom pokračovala sedemkolová banskobystrická online séria a nás v neje reprezentoval Riško. Po rýchlej úvodnej výhre mal v druhom kole na dosah miniatúrku, no nakoniec sa partia otočila a zachránil ho až pád súperovej zástavky v pre neho ľahko vyhranej vežovej koncovke. V treťom kole nemal väčšie problémy a vyhral v jedenástom ťahu, no vzápätí sa takmer navlas zopakoval priebeh druhého kola. Prvých dvanásť ťahov totiž súperi zopakovali (vrátane viacerých chýb a nevyužitých šancí) a následne už Riško vylepšil svoje druhé kolo. V záverečnej partii o prvé miesto bolo vymaľované extrémne rýchlo, keď nie ideálne rozohrané otvorenie dávalo bielej jasnú výhodu, no zbytočná strata figúry partiu (a teda aj boj o prvé miesto v turnaji) vlastne ihneď ukončila.
Rapid turnaj (54 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 3.miesto
Čítať ďalej: 7.2.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 2.turnaj, internet
4.2.2022 – Future champions cup, Bratislava
Rapid turnaj so zápočtom na fide neostal bez našej účasti, keď sme v štartovej listine mali Riška, Seara a Shabira a Samir bol premiérovo v pozícii trénerského supportu. Ak sa BŠZ spamätal skôr a nepresúvali by sme piatu ligu, podujatie by sme obsadili isto bohatšie (a ligové stretnutie taktiež).
Sear odohral turnaj, po ktorom nenachádzal v sobotu na lige slová. Po úvodnej výhre prehral v derby s Riškom a od tohto momentu sa nepozbieral. Chudobná remíza znamenala prepad až takmer na chvost tabuľky.
Shabir vyhral úvodné dve kolá a po prehre s Riškom to vyzeralo na podobný záver ako u Seara. Nakoniec však zabral aspoň v poslednom kole a skončil v prvej polovici turnajovej tabuľky. Ani to však isto nenaplnilo jeho predturnajové ambície.
Riško naopak veľmi príjemne prekvapil. Že by mohol byť jedným z čiernych koňov turnaja, to sa dalo očakávať, ale že vyhrá prvé štyri kolá, vrátane nasadenej dvojky, trojky a päťky? Škoda záverečnej partie o celkové víťazstvo v turnaji, no druhé miesto je aj tak výborným výsledkom.
Rapid turnaj (22 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 2.miesto (1.miesto v kategórii U10), Sh.Sahidi 3b/5 7.miesto, Se.Sahidi 1,5b/5 19.miesto
30.1.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu – 7.turnaj, internet
Žilinské podujatie koncom januára pokračovalo svojim siedmym turnajom a našu účasť zabezpečil Riško. V úvodných dvoch partiách zvíťazil úplne bezpečne, no tretia výhra sa urodila za oveľa dramatickejších okolností. Majúc dvoch pešiakov menej sa však stal malý zázrak, keď jeho súper hral neskutočne pomaly a prekročil čas. Vo štvrtom kole už obrat nenastal, keď si z otvorenia do strednej hry priniesol nie ideálnu pozíciu. Súper hral s minimom času na hodinách dobre a využil Riškov príliš ambiciózny nástup kráľom. V záverečnej partii Riško získal pešiaka, následne stratil dvoch, no súper kontroval podložením jazdca. Nakoniec z toho teda boli štyri body a umiestnenie tesne za medailami.
Spektrum A (36 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 4.miesto
Čítať ďalej: 30.1.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu – 7.turnaj, internet
29.1.2022 – 2. Lamačský online turnaj 2022, internet
Pod organizačnou taktovkou BŠA sa koncom januára uskutočnil druhý ročník tohto online podujatia a naša účasť na ňom nebola vylúčená, aj keď čiastočne kolidoval s našim celodenným online sústredením. Nakoniec sa ho, možno aj z už uvedeného dôvodu, zúčastnil iba Maťo. V prvých piatich kolách plnil bezpečne papierové predpoklady už od otvorení. Štyrikrát sa mu podarilo partie dotiahnuť do víťazného konca, no v druhom kole výhodu v koncovke stratil a nakoniec po hrubej chybe súperovi podľahol. V šiestom kole urazil Caissu, keď dal za rýchlu remízu výrazne výhodnejšiu pozíciu a tá sa mu v záverečnom kole vypomstila, keď prešiel do výrazne horšej koncovky a zachrániť ju nedokázal. Výsledná sedmička tak asi šťastná nebola, keďže reálne ambície mohli byť na celkovú TOP3.
Rapid turnaj (30 hráčov): M.Rak 4,5b/7 7.miesto
Čítať ďalej: 29.1.2022 – 2. Lamačský online turnaj 2022, internet
28.1.2022 – Zimná GrandTour III. 2022, internet
Tretím turnajom pokračovala päťdielna online šachová séria pod taktovkou Organizácie muskulárnych dystrofikov a nebola na ňom vylúčená ani naša účasť. Tú napokon zabezpečil opäť Samko, no žiaľ okrem výhry bez boja zvíťazil už iba raz, keď si splnil papierovú povinnosť. Škoda najmä druhého kola, kedy mal po chybe favorita krátko po otvorení úplne na lopate. Keď následne súper nevyužil jeho chybu v otvorení v treťom kole, vyzeralo to, že by druhú šancu mohol využiť, no nastavenie strelca zdarma nádeje ukončilo. Záverečná partia bola ako na hojdačke, no predsa len väčšinu času držal kormidlo on. Ani nevšimnutý zisk dámy ešte nemusel vadiť, no podloženie veže vo vyhranej koncovke už viedlo k prepadu do druhej polovice tabuľky.
Rapid turnaj (39 hráčov): S.Havalda 2b/5 29.miesto
Čítať ďalej: 28.1.2022 – Zimná GrandTour III. 2022, internet
27.1.2022 – BŠA online turnaje, internet
Séria turnajov organizovaná BŠA pokračovala aj koncom januára podujatím s dvoma turnajmi s online ratingovou hranicou 1500 a nevylučovali sme v nich ani našu účasť. Nakoniec sa v nich predstavil iba Samko a ten taktiež veľa vody nenamútil. Tri povinné výhry a jedna vydretá remíza boli pri zložení jeho súperov naozaj menej ako málo. Pri letmom pohľade na odohrané partie a množstve hrubých chýb v nich, tak len mohol spomínať, aké to bolo pred dvoma týždňami. Veríme však, že reparát a náladu si urobí čím skôr.
Rapid turnaj nad 1500 (37 hráčov): S.Havalda 3,5b/7 15.miesto
22.1.2022 – Titled Arena January 2022, internet
Januárovej bullet arény na Lichesse sa zúčastnil Samir a rozhodne nebol do počtu, keď obsadil veľmi pekné 25. miesto. Škoda záverečného finišu, pretože po svojich 57 partiách sa dokonca ocitol aj v TOP10 celkového poradia.
Bullet turnaj (391 hráčov): IM S.Sahidi 25.miesto
Čítať ďalej: 22.1.2022 – Titled Arena January 2022, internet
21.1.2022 – Zimná GrandTour II. 2022, internet
Druhým turnajom pokračovala päťdielna online šachová séria pod taktovkou Organizácie muskulárnych dystrofikov a našu účasť zabezpečili Ryan a Samko.
Prvý menovaný si však veľa z turnaja neužil. Po 8-ťahovom mate v úvodnom kole v druhej partii 2x zahodil výhru a následne ju, prekročením času, zahodil aj jeho súper. Partia skončila nerozhodne a bola posledným účinkovaním Ryana, ktorý z turnaja vystúpil zo zdravotných dôvodov.
Samko mal po predchádzajúcom výbornom výkone isto chuť zopakovať ho aj v tomto turnaji. A začal dobre, keď po bezproblémovej výhre držal s favoritom rovnú pozíciu ešte v pešiakovej koncovke. Škoda že v nej ťahal zbytočne rýchlo, nakoľko bola dosť zložitá a šlo v nej o každé tempo. Súper tak nakoniec dostal v koncovke darček, presne ako v poslednom turnaji. Tretie kolo vyzeralo byť úplne pod kontrolou dvoch čiernych jazdcov, no situácia sa nečakane otočila. Záverečné dve výhry tak iba kozmeticky upravili umiestnenie a výsledné štrnáste miesto je opticky fajn. S výkonom však Samko určite spokojný tentokrát nebol.
Rapid turnaj (38 hráčov): S.Havalda 3b/5, C.R.Mészáros 1,5b/5 30.miesto
17.1.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 1.turnaj, internet
Prvého turnaja banskobystrickej online série za zúčastnil Riško. V úvodnom kole si obaja súperi dobrovoľne vylepšili strelca svojho súpera a v rovnej pozícii súper prehliadol väzbu, stratil dvoch pešiakov a rýchlo bolo po partii. V druhom kole si takto obaja odovzdali pešiakov a z najprv skvelej pozície bola pozícia prehraná, neskôr remízová a výhra v koncovke bola s kategórie ľahkého sci-fi. Tretia partia bola obojstranným festivalom chýb, keď ani jeden z hráčov čas nevyužíval zodpovedne. Záverečná vežová koncovka bola už ťažším sci-fi, keď sa dá prehrať iba vtedy, ak hrajú obaja súperi spolu a nie proti sebe. Vo štvrtom kole začiatok nebol ideálny a biela stála výrazne lepšie, no Riško sa postupne presadil. V záverečnom zápase (v boji o medailové umiestnenie) stihli so súperom do 19-teho ťahu urobiť 8 hrubých chýb a keďže ich súper urobil menej, mohol sa nakoniec tešiť z druhej priečky. Riško sa udržal v prvej desiatke, keď obsadil deviate miesto.
Rapid turnaj (43 hráčov): R.Pisarčík 3b/5 9.miesto
Čítať ďalej: 17.1.2022 – Veľká cena mládeže 2022 KŠZ BB – 1.turnaj, internet
16.1.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 6.turnaj, internet
Žilinské podujatie pokračovalo svojim šiestym turnajom a nás reprezentoval Riško a v úvodnej partii sa mu podarilo vyhrať napriek tomu, že jednoťahovo nechal stáť svoju dámu a súperka ju vzala. Rozdiel v kvalite hráčov bol však viditeľný, lebo ak by to bolo opačne, partia by skončila veľmi rýchlo. Nabudúce sa však obrat nemusí podariť, treba si dávať pozor na svoje nekryté figúry. V druhom kole už hral viac menej na jednu bránu, aj keď lepšie mohli hrať obaja súperi mnoho ťahov. V treťom kole však experiment s Anglickou hrou nevyšiel a dve šance ponúknuté súperom ostali taktiež nevyužité. V posledných dvoch partiách vybojoval dve výhry s prehľadom, aj keď vo štvrtom kole sa súper húževnato držal. Výsledné štyri body nakoniec znamenali šiestu priečku.
Spektrum A (39 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 6.miesto
Čítať ďalej: 16.1.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 6.turnaj, internet
14.1.2022 – Zimná GrandTour I. 2022, internet
Prvého turnaja päťdielnej online šachovej série pod taktovkou Organizácie muskulárnych dystrofikov sa zúčastnilo vyše pol stovky hráčov a náš klub v ňom reprezentoval Samko. V prvom kole expresne rýchlo potvrdil úlohu favorita a v druhom kole sa v ceste za celým bodom taktiež veľmi nenadrel, keď obe partie zvládol úplne s prehľadom. Škoda krátkej remízy s favoritom v treťom kole, tomu totiž Severský gambit bielymi vôbec nevyšiel a v konečnej pozícii stál Samko výrazne lepšie. Vo štvrtom kole si všetko vynahradil perfektnou strategickou partiou, kedy súper nemal ďaleko do zugzwangu pri plnej šachovnici. V záverečnej partii tak mohol prekvapujúco zabojovať o najvyššie priečky v turnaji. Favoritovi dlho vzdoroval a až v koncovke veží a rôznofarebných strelcov nenašiel správny spôsob rozmiestnenia svojich figúr pri obrane. Každopádne za veľmi kvalitný výkon RP 2200 a aj jednotlivé partie v turnaji sa určite nemusí hanbiť. Gratulujeme!
Rapid turnaj (51 hráčov): S.Havalda 3,5b/5 9.miesto
12.1.2022 – Turnaj začiatočníkov, internet
Prvým podujatím bratislavskej série pre hráčov s ratingom do 1400 bol v roku 2022 práve tento turnaj v strede januára. Naša účasť na podujatí bola očakávaná, nakoniec v zastúpení Natálka a Riško.
Natálka začiatok turnaja nestihla a tak začala remízou bez boja. Po nej nasledovali tri prehry a tak bolo vlastne už po turnaji. Najmä tá štvrtá bola zbytočná, lebo opakovanie toho istého zlého variantu nemôže viesť k dlhodobo dobrému výsledku. Dve výhry Natálke súperi doslova nanútili, keď už po pár ťahoch stáli na prehru. Pri priebežných 0,5/4 v turnaji začiatočníkov sa podobný scenár asi dá očakávať. Záverečná partia mohla Natálku dotiahnuť aspoň do stredu tabuľky, no takmer identický začiatok ako vo štvrtom kole veľa naznačil a stratená figúra prehru dokonala.
Riško si v turnaji počínal výsledkovo suverénne, no priebeh niektorých partií výsledku úplne nezodpovedal. Najmä v šiestom kole sa jeho súper musel chytať po partii za hlavu, čo všetko sa dá nevyhrať. Aj viacerí ďalší si vybudovali dobré pozície, no Riško sa na ich chyby počkal, respektíve ich urobili viac. Zaujímavo sa vyvíjalo záverečné kolo, kedy súper v úvode pekne zatlačil, následne sa partia otočila a v prechod z koncovky štyroch veží do jednoduchej vežovky bol nakoniec hlásením nerozhodného výsledku. Prvé miesto v turnaji si tak už nenechal ujsť.
Rapid turnaj (42 hráčov): R.Pisarčík 6,5b/7 1.miesto, N.Havaldová 2,5b/7 34.miesto
7.1.-14.1.2022 – Prague Open 2022, Praha – Česká republika
V pražskom hoteli Olympik sa uskutočnilo medzinárodné šachové podujatie, v ktorom sme mali trojnásobné zastúpenie v podobe Emky, Simonky a Vladka (a trénerskou podporou Interchessu v podobe IM Sergeja Berezjuka). Účastníci z 27 krajín sľubovali zaujímavú konfrontáciu a nám ostávalo držať palce nášmu triu v istotne náročných zápasoch.
Simonka prehrala v úvodnom kole proti favorizovanému súperovi v obojstranne šialenej partii, kde sa vysoký počet chýb na oboch stranách dal očakávať vzhľadom na náročnosť celej pozície. V druhom kole prekvapujúco nestačila ani na svojho lotyšského súpera. Toho vyšla výhra príliš draho, pretože ďalšie štyri partie prehral. Simonka z nich naopak vyťažila 3,5 bodu, keď po dvoch výhra z pozície papierovej favoritky dokázala prekvapiť aj domáceho favorita a s nórskym remizovala. V siedmom kole síce nestačila na belgickú WIM, no vzápätí vybojovala ďalšiu slušnú remízu. Škoda záverečnej partie, keď aj v druhej partii po sebe bielymi neuhrala proti favoritovi ani remízu. Nakoniec sa tak zaradila do druhej polovice, no zlý turnaj neodohrala a vzhľadom na RP ostala na svojom.
Emke úvodná partia nevyšla, keď sa proti favoritovi dostala do nevýhodnej pozície už v otvorení a ten si svoju výhodu postrážil a síce pomaly, ale bezpečne ju realizoval. To však bola na dlhú dobu jej posledná prehra. Po očakávanej výhre z pozície favoritky dostala v ďalších piatich kolách súperov v ratingovom rozpätí 2139-2184 a dokázala dvoch zdolať a s troma remizovať. A to minimálne v šiestom kole mohla mať aj pol bodu navyše, keďže na konci partie mala určite výhodnejšiu pozíciu. V predposlednej partii si naliezla do variantu, v ktorom vôbec nemá vysokú úspešnosť a jej indický súper sa zorientoval výrazne lepšie. V záverečnom kole si však na konto pripísala ďalšiu cennú remízu a celý turnaj tak odohrala s výborným RP 2180, do ratingu si pripisuje 41 bodov a posun oproti nasadeniu o 45 priečok určite taktiež nie je na zahodenie. Palec hore!
Vladko po povinnej výhre v úvode turnaja nečakane zakopol v druhej partii. Nasledovali však dve výhry a prišla partia so súperom Emky z úvodného kola. Jej výsledku je veľká škoda (a súper by mohol byť označený ako kat KŠN), keďže v priebehu partie bolo možné bezstarostne hrajúceho súpera potrestať. V šiestom kole sa situácia pre Vladka nevyvíjala ideálne, ale súper sa v časovke zamotal a partia sa otočila výhodne pre naše farby. Siedme kolo bolo peknou ukážkou na zatvorenú Taliansku hru, kde si súper vlastne ani neškrtol. Krátko po otvorení ôsmeho kola som si spomenul na slávnu partiu Ed.Lasker – Thomas, kde biely po obeti dámy vyvenčil čierneho kráľa až na svoj prvý rad. Vladkov kráľ síce ostal na vlastnej polovici, avšak výsledok partie zostal rovnaký. V záverečnom kole bielymi v otvorenia výhodu nevyťažil a tak partia skončila rýchlo nerozhodným výsledkom. S výsledkom síce určite spokojný nebude, ale určite sa nedá hovoriť ani o nejakom veľmi podpriemernom výkone. Škoda záverečných dvoch kôl a prehry v tom druhom.
Open A (159 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 35.miesto, E.Walter 5b/9 45.miesto, S.Bochničková 4b/9 102.miesto
Online prenos: chess24.com
Čítať ďalej: 7.1.-14.1.2022 – Prague Open 2022, Praha – Česká republika
3.1.2022 – Novoročný online turnaj mládeže 2022 Banská Bystrica, internet
Tradičné banskobystrické podujatie hrávané na začiatku kalendárneho roka sa presunulo do online priestoru. Ostala však možnosť vybrať si z dvoch turnajov, jedného pre mládež a druhého formou open. Naša účasť na podujatí nebola vylúčená a v mládežníckom turnaji nás reprezentovali Natálka s Riškom.
Natálka si v prvým dvoch partiách splnila povinnosť a v treťom kole narazila na jedného z favoritov. Už do desiateho ťahu však získal súper hrajúci čiernymi veľkú prevahu, ktorú bez problémov zužitkoval. Následne sa schyľovalo ku druhej prehre, no už z pohľadu na počty chýb je zrejmé, že pri normálnej hre by súper toľko šancí nemal nárok dostať. Následný zber úrody v piatom kole bol veľmi príjemným žrebom, ale aj partiou, z ktorej sa človek nič nenaučí. Šieste kolo malo byť bojom o TOP10, ale vzhľadom na partiu je fér, že sa do najlepšej desiatky nedostal ani jeden zo súperov. Záverečné kolo bolo opäť okolo desiateho ťahu prakticky bez šance. Umiestnenie tak plne zodpovedá výkonu. Vyššie sa ísť nedalo, nižšie boli reálne slabší súperi.
Riško pri svojich úvodných troch výhrach rozhodol už do pätnásteho ťahu (raz dokonca stačilo nepotiahnuť ani jeden ťah). Nasledovalo však štvrté kolo, kedy ešte jeho nepresnosti v otvorení super nepotrestal, no vzápätí sa ďalšej partii ocitol už takmer za hranicou prehry. Súper si však nedal pozor na jedinú Riškovu protihru a bol z toho totálny obrat výsledku partie. V predčasnom finále turnaj v šiestom kole ho však už Caissa nepodržala a potrestala “blicnuté” podloženie strelca. Záverečné kolo bolo po pár ťahoch hrou na jednu bránu a vďaka výhre si vybojoval pekné druhé miesto. S ním určite môže byť spokojný, no bodov mohlo byť aj menej. A najmä škoda výpadku koncentrácie v kľúčovom momente turnaja.
Turnaj mládeže (58 hráčov): R.Pisarčík 2.miesto, N.Havaldová 4b/7 20.miesto
Čítať ďalej: 3.1.2022 – Novoročný online turnaj mládeže 2022 Banská Bystrica, internet
3.1.2022 – Novoročný online open turnaj 2022 Banská Bystrica, internet
Tradičné banskobystrické podujatie hrávané na začiatku kalendárneho roka sa presunulo do online priestoru. Ostala však možnosť vybrať si z dvoch turnajov, jedného pre mládež a druhého formou open. Naša účasť na podujatí nebola vylúčená a v hlavnom opene nás reprezentoval Ryan.
A počínal si veľmi slušne, keď po úvodnej výhre síce musel v druhom kole po zvláštne rozohranom otvorení použiť silné čary, ale súper ten mat prvým ťahom skrátka prehliadol. V treťom kole sa situácia dokonale obrátila, keď dlho favorizovaného súpera ničil, no partia sa v jednom momente dokonale preklopila v jeho neprospech. Vo štvrtom kole si rozdali darčeky na oboch stranách a niekoľko a tak je výsledná remíza asi férová. Nespokojní však môžu byť obaja súperi. Piate kolo vyzeralo na peknú strategickú partiu, avšak po prechode do vežovky ostala obom aktérom minúta a chyba striedala chybu. Ryan ich urobil menej a nakoniec zvíťazil. V nasledovnom boji o umiestnenie v TOP10 však urobil v otvorení vážnu chybu a silný súper mu už šancu nedal. V záverečnej partii ju naopak nedal súperovi, keď ten s ním reálne držal krok iba pár ťahov a zvyšok bol už iba v znamení realizácie výhody. Ryan môže byť so svojim výkonom a aj umiestnením spokojný.
Open turnaj (69 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 16.miesto
Čítať ďalej: 3.1.2022 – Novoročný online open turnaj 2022 Banská Bystrica, internet
2.1.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 5.turnaj, internet
Žilinské podujatie pokračovalo svojim piatym turnajom a na možno prvom turnaji roku 2022 sme nevylučovali ani našu účasť. Nakoniec v ňom hrali Riško a Ryan.
Riško spotreboval na úvodné tri výhry spolu iba 25 ťahov, keď mu v úvodnom kole stačilo zahrať 1.e4 a v ďalších dvoch matoval krátko po desiatom ťahu, po vážnych chybách svojich súperov už v rámci otvorenia. Vo štvrtom kole sa však situácia dokonale otočila, keď jeho chyby využil neskorší legálny víťaz turnaja. Záverečné kolo si tak, asi ako jediné, musel Riško odpracovať. V úvode neuvidel jednoduchý mečbal a tak až v mierne horšej koncovke využil súperovu hrubú chybu a po zisku jazdca už nezaváhal. Po vymazaní konta víťaza (bezchybná hra v štyroch kolách a následný večný šach v úplne vyhranej pozícii boli príliš priehľadné) sa posunul na tretiu priečku.
Spektrum A (42 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 3.miesto
Ryan nastúpil do turnaja až v treťom kole a tak mal k dispozícii iba remízu bez boja v kole úvodnom. Prvé dve partie dokázal zvíťaziť relatívne bez problémov, no v záverečnom kole prehnal vo vyrovnanej pozícii optimizmus a zabránil výmene strelcov dokonalým zaparkovaním do garáže. Táto jeho novinka vysoko pravdepodobne ďalších nasledovníkov nenájde.
Spektrum B (15 hráčov): C.R.Mészáros 2,5b/5 9.miesto
Čítať ďalej: 2.1.2022 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 5.turnaj, internet
27.12.-30.12.2021 – ME mládeže v rapid šachu a v bleskovom šachu, Novi Sad – Srbsko
Koncom decembra sa v Srbsku konali ME mládeže v rapid šachu (vrátane súťaže družstiev) a ME mládeže v bleskovom šachu. Naša účasť na podujatí bola viac menej istá, keď otázny bol iba počet hráčov. Ten nakoniec tesne pred podujatím výrazne zdecimovala pandémia, keď nás z pôvodne plánovanej sedmičky napokon reprezentovala iba štvorica Emka, Lucka, Simonka a Vladko.
Simonka v prvom kole potvrdila rolu favoritky a v druhom kole podľahla nasadenej jednotke (ktorá však po katastrofálnej druhej polovici turnaja napokon skončila ďaleko za ňou). Ďalšie dve kola však boli trápením, pretože s hrateľnými súperkami by sa očakával minimálne bod navyše. Našťastie sa jej podarilo v záverečnej partii dňa zvíťaziť a na zvyšné štyri kola resetovať hlavu. V nich si pripísala tri víťazstvá, čo znamenalo posun tabuľkou tesne za prvú desiatku. V záplave hráčok bývalého sovietskeho bloku, často aj s poddimenzovanými ratingami je to určite fajn výsledok.
Rapid - kategória G14 (37 hráčok): S.Bochničková 5,5b/9 11.miesto
Lucka mala po očakávanej výhre v úvodnom kole snahu vyhrať opäť, no proti bola súperka, ktorá nedávno čerstvo prekročila hranicu 2100. Nasledovala druhá výhra bielymi z kategórie povinných a po nej druhá prehra čiernymi, v slovenskom derby. Za zbytočnú sa však dá považovať až tá ďalšia, z piateho kola. V druhej polovici sa troma výhrami v rade posunula do prvej desiatky a v záverečnom kole pripravila remízou svoju ruskú súperku o bronz. Výsledná ôsma priečka je tak po mizernom štarte 2/5 nakoniec umiestnením z ríše sci-fi.
Rapid - kategória G16 (27 hráčok): L.Strišková 5,5b/9 8.miesto
Emka v úvode nestačila na favorizovanú ruskú WFM, ktorá koncom roku 2020 prekročila v štandardnom ratingu aj hranicu 2300 a v turnaji dokráčala ku striebru. Dve výhry s domácimi reprezentantkami ju však vytiahli do prvej polovice. Škoda slabšieho finiši v prvom dni, kedy by nejaký bodík navyše isto potešil. Výhra v šiestom kole dávala nádej na záverečný finiš, no skúsená slovinská reprezentantka prípadný boj o čelné priečky udusila v zárodku. Výhra v ôsmom kole však vzápätí stále dávala nádej na výborné umiestnenie. Nerozhodný výsledok znamenal konečné desiate miesto, čo je určite veľmi slušný výsledok. Škoda chýbajúceho polbodu, ktorý by znamenal šiestu priečku a najlepší výsledok celej slovenskej výpravy.
Rapid - kategória G18 (25 hráčok): E.Walter 5b/9 10.miesto
Vladko potvrdil v úvodných dvoch kolách rolu favorita a v treťom kole čelil neúspešne výkonnostne vyrovnanému nemeckému reprezentantovi (ktorému nakoniec len tesne unikla medaila). Ďalšie dve remízy boli tiež proti titulovaným hráčom s reálnym ratingom 2200+. V siedmom kole však podľahol ruskému súperovi, ktorý dlho bojoval o parádny výsledok a až dve prehry v závere ho zosunuli do stredu tabuľky. Vzápätí prišla porážka od maďarského reprezentanta (najvyššie nasadeného v turnaji), no záverečnou výhrou sa predsa len dostal do prvej polovice. Ku spokojnosti mu asi chýbal bod, ale taktiež podal veľmi slušný výkon.
Rapid - kategória O16 (44 hráčov): V.Bochnička 5b/9 16.miesto
V bleskovom turnaji sa u Simonky opakovala situácia z rapidu, keď po úvodnej polovici turnaja bola na polovičnom bodovom zisku, v bezpečnom strede tabuľky. Prišli však tri výhry v rade a razom z toho bol posun do prvej desiatky. Pribrzdenie domácou reprezentantkou vykompenzovala plným bodovým zásahom v predposlednom dvojkole a do posledného dostala jednu z trojice ruských súperiek na diaľku bojujúcich o cenné kovy. Po remíze v úvodnej partii bola súperka, ktorej išlo o všetko, isto nervózna, no dokázala zvíťaziť a vybojovať si titul majsterky Európy. Prehra znamenala pre Simonku konečné pekné deviate miesto, v záplave hráčok Ruskej federácie, medzi ktoré sa okrem nej zmestili iba dve domáce hráčky a jedna bieloruská hráčka.
Blitz - kategória G14 (35 hráčok): S.Bochničková 10,5b/18 9.miesto
Lucke, nemajúcej fide blitz rating, pridelili organizátori jej štandardný a razom sa z nej stala jedna z papierových favoritiek. Skrátené tempá v láske nemá, no napriek tomu po dvoch kontumačných výhrach v úvode pridala dve výhry 1,5:0,5 v ďalších dvoch minizápasoch. Vzápätí však narazila kosa na kameň a neskoršia majsterka Európy vyhrala obe vzájomné partie. Asi to bol aj rozhodujúci moment turnaja, pretože po nich už to bol boj samej so sebou. Tri výhry a jedna remíza zo záverečných desiatich partií totiž znamenali hlboký posun nadol, až na konečné šestnáste miesto.
Blitz - kategória G16 (26 hráčok): L.Strišková 8,5b/18 16.miesto
Emka po úvodnej výhre 2:0 prehrala rovnakým výsledkom proti neskoršej suverénnej majsterke Európy, ktorá vyhrala kategóriu so štvorbodovým (!!!) náskokom. Po dvoch remízach s domácou hráčkou prišli dve prehry s maďarskou súperkou a nastal čas na zaujímavý finiš. Po dvoch výhrach síce ešte v zápase ruskou hráčkou prehrala 0,5:1,5, no zo záverečných šiestich partií vybojovala štyri výhry a remízu v poslednom kole. To ju vynieslo na veľmi slušné siedme miesto, s čím musí byť po slabšej prvej polovici turnaja určite spokojná.
Blitz - kategória G18 (24 hráčok): E.Walter 10b/18 7.miesto
Kým Emka v bleskovkách kopírovala Simonku, Vladko sa inšpiroval Luckou. Po úvodných dvoch výhrach síce (rovnako ako v rapide) podľahol svojmu nemeckému súperovi, no z ďalších šiestich partií vyhrať celých päť a po desiatom kole bol súčasťou TOP10, s minimálnym odstupom na medaile. Séria piatich prehier v rade však urobila všetkému rázny škrt cez rozpočet a záver turnaja iba jemne pribrzdil pád turnajovou tabuľkou. Po zaujímavej úvodnej polovici turnaja tak s výsledkom isto spokojný nebol, sú to však “len bleskovky“...
Blitz - kategória O16 (42 hráčov): V.Bochnička 8,5b/18 24.miesto
Bližší komentár ku turnaju družstiev by sa realizovať isto dal. Ale za všetko hovorí fakt, že organizátori si vôbec nedali námahu dávať na internet výsledky po šachovniciach. Na úrovni medzinárodného podujatia je to celkom kvalitná hanba. Takto sa dá iba konštatovať, že áčko potvrdilo papierové predpoklady a príjemne prekvapilo v druhom kole remízou s druhým nasadeným výberom Ruska, ktorý neskôr v turnaji vybojoval bronz. Čisto dievčenské béčko dostalo síce dve nakladačky, no vo zvyšných zápasoch to vyzeralo nádejne. Škoda veru dvoch tesných prehier a remízy v druhom kole.
Turnaj družstiev – kategória O18 (28 družstiev): Slovensko 1 (1.šachovnica - V.Bochnička, 3.šachovnica - E.Walter) 8b/14 8.miesto, Slovensko 2 (1.šachovnica - L.Strišková, 2.šachovnica - S.Bochničková) 5b/14 23.miesto
Z ôsmych účastí tak skončili až štyri umiestnením v prvej desiatke a to je veľmi pekný výsledok. Rovnako ako fakt, že až šesť výsledkov bolo nad 50% a iba dve bleskovky (po veľmi slabých záveroch) veľmi tesne po touto hranicou.
Cesta naspäť vraj bola zaujímavá, keď sa naša výprava najprv zastavila v Báčskom Petrovci, teda v mestečku, v ktorom je 90% obyvateľov vojvodinských Slovákov. Následné pokračovanie bolo väčším adrenalínom, keď sa na srbsko-maďarskej hranici vytvorili dlhé kolóny a návrat na Slovensko sa tak výrazne oneskoril. Po návrate si niektorí členovia výpravy okrem medzinárodných skúseností, spomienok a darčekových predmetov, priniesli aj neželané veci, keď pozitívne antigénové testy neskôr potvrdili tie PCR. Aj vzhľadom na fotografie je však vidieť, že organizátori slovné spojenie “protipandemické opatrenia” čítali maximálne z rýchlika a ich realizácia bola z kategórie sci-fi. Každopádne vďaka za každú šancu zahrať si medzinárodnú súťaž, obzvlášť v dnešnej dobe...
Čítať ďalej: 27.12.-30.12.2021 – ME mládeže v rapid šachu a v bleskovom šachu, Novi Sad – Srbsko
27.12.2021 – Zlatý pešiak 2021 online, internet
Natálka si v prvej polovici veľmi nezahrala, keď dve partie prehrala v miniatúrke, v jednej nevyužila veľmi slabú hru súpera v otvorení na zisk rozhodujúcej výhody (a ten partiu otočil) a jedinú výhru zaznamenala bez boja. Mierny zlom nastal až v piatom kole, kedy stratila v otvorení figúru, no super následne hrubou chybou vežu. V šiestej partii sa situácia zopakovala, keď super namiesto zisku jedno ťahového kvality svojim ťahom kvalitu podložil. Po prehranej miniatúrke v siedmom kole, to konečne vyzeralo na partiu bez väčších chýb, no jedno ťahové nastavenie dámy nakoniec vyhralo partiu. Škoda záverečného kola, kedy rozhodol “mouse slip” a namiesto figúry navyše z toho bola dáma menej. Za prvých osem kôl si už ale asi aj samotná Caissa povedala, že stačilo.
Samko v úvodnej tretine turnaja zaznamenal víťazný hetrik, keď po pohodovej výhre v úvode v druhom kole predviedli so súperom partiu plnú chýb, no poslednú neurobil. Následne pekne však vyhral čiernymi figúrami a lietal veľmi vysoko. Bez šance nebol ani v ďalšom kole, v ňom si však s pešiakom navyše nevšimol v koncovke väzbu a vzápätí po divokom priebehu prehral aj ďalšiu partiu. V šiestom kole to až do koncovky bolo na jednu bránu, no v nej sa partia otočila a tak nakoniec Samko musel zachraňovať nerozhodný výsledok. V záverečnej tretine však opäť zabodoval naplno, keď najprv nevyužil niekoľko súperových darčekov, v ôsmom kole ho super slabým otvorením priam donútil vyhrať a v záverečnej partii dokázal prekvapujúco veľmi zdolať aj skúseného matadora. Súpera môže partia mrzieť, lebo dlho stál na výhru a až v závere podložil strelca. Vzhľadom na predvedenú hru a súperov sa dá konštatovať, že Samko podal za dlhú dobu suverénne najlepší výkon, o čom hovorí aj RP 2283. Snáď sa cez zimné prázdniny opäť pozitívne naladí na ďalšie šachové aktivity.
Rapid turnaj (111 hráčov): S.Havalda 6,5b/9 12.miesto, N.Havaldová 4b/9 75.miesto
Čítať ďalej: 27.12.2021 – Zlatý pešiak 2021 online, internet
22.12.2021 – Turnaj začiatočníkov, internet
V online prostredí pokračovala séria pre začiatočníkov aj svojim decembrovým podujatím. Naša účasť na ňom bola nakoniec štvornásobná.
Theo začal dvoma prehrami, keď sa opäť nepoučil z predchádzajúcich turnajov skúšajúc šustermat. Ten mu v turnaji nevyšiel ani v siedmom kole. Zaslúžene tak prehral tri partie a to sme sa ešte ani poriadne nepozreli na ďalšie partie. Vo zvyšných štyroch rozhodlo to, kto bol pozornejší ku súperovým chybám. Tu sa to skončilo nerozhdone, v pomere 2:2 a tak celkový zisk 2 bodov znamenal umiestnenie hlboko v poli porazených.
Sophinka odohrala dve diametrálne odlišné polovice turnaja. V tej prvej podala výkon porovnateľný s jej poslednými šachovými vystúpeniami a to ešte nevyužila viaceré šance. Možno práve tie, vrátane úplne zbytočnej remízy vo vyhranej pozícii, viedli k tomu, že sa od nej šťastena odvrátila a v záverečných troch partiách nezískala ani jedinú remízu. A nie, že by napríklad v šiestom kole nemala na tácke jasný bod. Nakoniec tak nezískala ani svoje tradičné štyri body. Za množstvo jedno ťahovo podložených figúr si však umiestnenie v prvej polovici skrátka nezaslúžila.
Natálka úvodné dve partie zvládla s plným bodovým ziskom, v tretej však Riškovi vôbec neodporovala a prehrala v podstate už v prvých ťahoch. Rovnaký scenár sa opakoval aj vo štvrtom kole, kedy rozhodol vývin figúr, respektíve porušenie elementárnych princípov otvorenia. Výhra v piatom kole bola rýchlym procesom, v ktorom využila súperovu neznalosť variantu, no v šiestom kole ťahala za kratší koniec opäť už v otvorení. Zachránila ju len súperova nedôslednosť, ktorý nevyužil viacero šancí a tak nakoniec zaslúžene prehral. V záverečnej partii rozohrala otvorenie bielymi tak ľahkovážne, že súper mohol stáť už v siedmom ťahu prakticky na výhru. Nevzal však centrálneho pešiaka a tak si víťazstvo musel nakoniec ešte vybojovať. Štyri body sú asi minimom, no ako už bolo spomenuté u Thea a Sophinky, napriek vianočnému obdobiu je potrebné za šachovnicou byť sebecký, súperove darčeky prijímať a nedávať ich čo najmenej.
Riško zvíťazil v úvodných štyroch kolách, no kým v nepárnych partiách sa body získavali ľahko, v párnych sa musel napracovať. V druhom kole ho omilostil súper, keď si nechal dať po prevahe počas celej partie v koncovke jedno ťahový mat a vo štvrtom súper dlho vzdoroval v mierne horšej pozícii a bolo potrebné ukázať niečo zo svojho umenia. V súboji o prvú priečku to z otvorenia vyzeralo, že hrať na výhru bude iba on, no v koncovke sa partia otočila v jeho neprospech a súperka už šancu vyhrať turnaj nepustila. V záverečných dvoch kolách podal dva najlepšie výkony, keď najprv využil súperovu nevhodnú výmenu na f2 a v druhom si pekne vybudoval útok na kráľovskom krídle. S druhou priečkou tak môže byť spokojný, aj keď prvé miesto neviselo až tak vysoko.
Turnaj začiatočníkov (45 hráčov): R.Pisarčík 6b/7 2.miesto, N.Havaldová 4b/7 12.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Valentová 2,5b/7 34.miesto, T.Valent 2b/7 39.miesto
19.12.2021 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 3.turnaj, internet
Žilinské podujatie pokračovalo svojim druhým turnajom a nevylučovali sme na ňom ani našu účasť. Nakoniec sa ho zúčastnil iba Riško, ktorý zopakoval predchádzajúce víťazstvo Ryana s plným bodovým ziskom. Jeho prvé miesto sa však nerodilo ľahko. V úvodnom kole zvíťazil bez problémov, no v druhej partii ťahal od úvodu za kratší koniec a súper dosiahol vyhranú vežovú koncovku. Po výmene veží bola pešiaková koncovka remízová, no biely nakoniec prehral na vzdialenejšieho voľného pešiaka. Tretia a štvrtá partia skončili miniatúrkami a tak do posledného kola vstupoval s náskokom pol bodu. Finále turnaja bolo plné chýb a partia sa prelievala zo strany na stranu. Záverečný mat je síce efektný, no rovnako tak mohlo celé dobrodružstvo celkom ľahko skončiť výhrou bieleho. Stálo by za to skúsiť čiernymi figúrami hrať najmä čosi iné.
Spektrum A (27 hráčov): R.Pisarčík 5b/5 1.miesto
Čítať ďalej: 19.12.2021 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 3.turnaj, internet
19.12.2021 – MSR žiakov a žiačok ZŠ v online šachu 2021, internet
Víkend pred Vianocami patril školským online majstrovstvám a my na nich nechýbali. Rovnako ako v turnaji stredných škôl, aj tu nebola núdza o prekvapenia, či priam šoky. V čase písania článku sú ešte všetky výsledky a najmä výkony ok, uvidíme, ako tomu bude neskôr...
Sophinka v úvodnom kole začala veľmi vyplašene, no následne získala figúru a celú partiu mala viacero mečbalov. Partia sa však prekvapujúco otočila ešte raz a bola z toho zbytočná prehra. Prišli však dve výhry a mohla aj tretia, no s figúrou navyše si nechala dať mat na základnom rade. Keď v piatom kole urobila v približne vyrovnanej pozícii missclick, stratila vežu a partiu okamžite vzdala. Vyzeralo to na uterák, no zabojovala a v posledných dvoch partiách dokázala zvíťaziť a v celkovom poradí sa tak dostať do TOP30. Tradičné štyri body, s tradičným festivalom zahodených šancí, ktorý vždy ponúka obrovskú rezervu na omnoho lepší výsledok.
Natálkin vstup do turnaja ťažko komentovať, pretože vo festivale chýb nakoniec súperka využila druhú šancu na jedno ťahový mat. Následne však prišla skvelá séria štyroch výhier v rade a razom z toho mohol byť boj o vynikajúci výsledok. Menej podkladania zdarma totiž viedlo ku stratám u súperiek. Vo štvrtom kole vyhrala netradičnú koncovku matovaním strelcom a jazdcom, ale je potrebné povedať, že správnu realizáciu by bolo dobré zopakovať. Paradoxne najľahšiu výhru zaznamenala v partii s hráčkou, ktorá skončila nakoniec v TOP10, keď Natálka ponúknutú figúru využila. Prehra v šiestom kole sa očakávať dala, no škoda záverečnej partie, kedy jej výhra mohla vyniesť delenie neuveriteľného siedmeho miesta. Úvod a teda vlastne zároveň aj koniec partie však asi nevie vysvetliť nik. Výsledné 19.miesto je asi ok. Vzhľadom na priebeh partií to mohlo byť aj výrazne lepšie, no aj výrazne horšie.
Simonka po očakávanej výhre v úvodnom kole prekvapujúco zakopla v ďalších dvoch partiách, pričom vzhľadom na ich priebeh by vlastne mohla byť s výsledkami aj spokojná. Následné tri výhry ju síce opticky vyniesli naspäť nahor, no boj o medaile už nebol reálny. Aj v prípade výhry by bola najlepšie štvrtá. V partii k nej nebola ďaleko, aj keď otvorenie by si mala pozrieť. Veľká časová strata viedla k nedotiahnutiu vyhranej pozície a partia sa úplne otočila. Výsledné ôsme miesto nie je nič, s čím by mohla byť spokojná, no vzhľadom na priebeh turnaja by bol lepší výsledok hádam aj nefér. Na online turnajoch sa skrátka dejú často veci a aj favoriti často padajú ako muchy.
MSR žiačok ZŠ (74 hráčov): S.Bochničková 5b/7 8.miesto, N.Havaldová 4b/7 19.miesto, S.Valentová 4b/7 30.miesto
Peťko si, rovnako ako Simonka, turnaj určite bude pamätať iba v čiernej farbe. Za celý čas sa totiž s nikým poriadne ani nestretol a na konte mal po šiestich kolách tri prehry. Už úvod prvej partie čosi naznačoval a napriek tomu, že sa z najhoršieho dostal, partiu nakoniec prehral. V druhej partii prekročil v úplne vyhranej partii čas a po takomto vstupe už musí nasledovať aj pokles motivácie. S následných štyroch partií síce vyhral tri, no aj to už bolo málo. V spomínanom záverečnom kole si dávali so súperom predčasné darčeky, no nakoniec ho Peťko presvedčil, že tie jeho sú lepšie. Tri body a umiestnenie hlboko v poli porazených isto nebolo dôvodom na spokojnosť.
Takmer opačný priebeh turnaja mal Shabir, ktorý z úvodných štyroch kôl vyhral tri a prvú polovicu tak mal relatívne úspešne za sebou. Následne však bielymi podal príliš odovzdaný výkon, čo súper spoľahlivo využil. V šiestom kole odohral súper otvorenie opäť výrazne lepšie, no Shabir zvládol priebeh otočiť. Následne však vzal otráveného pešiaka, po vidličke prišiel o vežu a bolo po partii. V záverečnom kole prišlo zopakovanie slabého úvodu z predchádzajúceho kola, čo súper radikálne využil a zaslúžene vyhral. Tri prehry v záverečných kolách začali už v prvých desiatich ťahoch, tak veríme, že si tie otvorenia Shabir pozrie a nevstúpi už do tej istej rieky.
Samko v úvodnom kole suverénne zvíťazil a v druhej partii rovnako suverénne prehral, keď výsledok bol jasný už krátko po desiatom ťahu. Následne dokázal vykopávať z prázdnej bránky, keď súper zahodil priam nemožné. Vo štvrtom kole naopak vyhral opäť relatívne s prehľadom. Derby proti Ryanovi sa vyznačovalo veľkým množstvom chýb, ako aj zaujímavou koncovkou dámy proti veži. Pre Samka na nesprávnej strane. Keď následne nevyužil vážne omyly súpera v otvorení, partia sa dokonale otočila a prípadný dobrý výsledok už bol nenávratne preč. Záverečnou známou miniatúrkou sa dostal aspoň do prvej polovice, no s výsledkom spokojný isto nebude.
Sear dokázal vyhrať z úvodných piatich partií celé štyri, no vo štvrtom a piatom kole pri ňom sedela šachová bohyňa Caissa aj s celou jej rodinou. Prehra bola bez debát, nevyriešená samoväzba sa ukázala osudnou. V derby proti Ryanovi však stratil už v úvode centrálneho pešiaka a ten si síce pozíciu v koncovke trochu skomplikoval, zvíťazil však bezpečne a isto aj zaslúžene. Zázraky sa vytratili aj v záverečnom kole, kedy v o chlp lepšej koncovke prehliadol vidličku na svoje jediné dve figúry a ostal tak na štyroch bodoch. Paradoxne oboch papierovo najsilnejších súperov zdolal, no s troma ďalšími prehral.
Ryan po dvoch úvodných výhrach mal isto ambíciu zakončiť hetrik, no jednak hral partiu pod svoj level a navyše proti súperovi, za ktorého sa ani Stockfish 14 nemusí hanbiť. Na hráča úrovne 1200+ fenomenálny strategický výkon s iba dvoma drobnými nepresnosťami. Ryan sa však nenechal znechutiť, vyhral tri partie v rade (vrátane dvoch spomínaných klubových derby zápasov) a do posledného kola vstupoval s nádejou na umiestnenie do ôsmeho miesta. Otvorenie však vyšlo lepšie súperovi, no ten v snahe vyhrať a mať šancu na medailu zariskoval a mohol hrubo pykať. Ryan však svoju veľkú šancu nevyužil a nakoniec len vďaka zhode ostatných výsledkov skončil na chvoste úvodnej desiatky.
MSR žiakov ZŠ (95 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 10.miesto, Se.Sahidi 4b/7 28.miesto, S.Havalda 4b/7 30.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 59.miesto, P.S.Zverka 3b/7 63.miesto
Čítať ďalej: 19.12.2021 – MSR žiakov a žiačok ZŠ v online šachu 2021, internet
18.12.2021 – MSR študentov a študentiek SŠ v online šachu 2021, internet
Víkend pred Vianocami patril školským online majstrovstvám a my na nich nechýbali.
Miška v turnaji potvrdzovala papierové predpoklady, hádam len s výnimkou partie v treťom kole, kedy s figúrou navyše nastavila dámu, no dokázala ešte partiu remizovať (a to ju ešte dokonca mohla aj vyhrať). Škoda prehry v partii s neskoršou medailistkou, keď si nechala dať jedno ťahový mat vo vyhranej pozícii a aj elementárnej neznalosti otvorenia v piatom kole. Naopak, zázračne otočila partiu v šiestom kole, keď to už vyzeralo tak, že jej útok definitívne vyhasol. Pri derby s Luckou sa zopakovala situácia z krajského kola, kedy mala Miška na šachovnici mečbal, no nevyužila ho a partia sa rýchlo otočila. Konečné umiestnenie ju určite neteší, ale nie je to ani katastrofa. Pri toľkých jedno ťahových prehliadnutiach to na TOP10 môže sotva stačiť.
Lucka po úvodnej zahrievacej výhre dokázala v druhom kole zdolať jednu z favoritiek. V treťom kole sa však dostala do ťažkej pozície, ktorá sa postupne zhoršovala a napriek obojstranným chybám už partiu zachrániť nedokázala. Súperka tak dostala krídla a naštartovala priamo za prvou priečkou v turnaji. Po pohodlnej výhre vo štvrtom kole nedokázala v ďalšej partii dotiahnuť obrovskú pozičnú výhodu. Ďalšiu partiu nemá zmysel komentovať, lebo proti enginu je potrebné hrať veľmi presne :) Záverečný obrat proti Miške sme už spomínali. Po ňom z toho bolo nakoniec výsledné siedme miesto. Turnaj bol na jednej strane hrubým spôsobom ovplyvnený a ako jedna z mnohých na to doplatila. Na strane druhej, zbytočné chyby sú zbytočne straty a nebolo ich málo.
MSR študentiek SŠ (33 hráčok): L.Strišková 4,5b/7 8.miesto, M.Smidová 3,5b/7 16.miesto
Vladko vstúpil do turnaja troma výhrami, no vo štvrtom kole sa proti neskoršiemu medailistovi dostal čiernymi do obťažnej pozície, kde v priebehu štyroch ťahov stratil takmer celý svoj čas. Následne v roli favorita nevyužil viacero šancí v partii piateho kola a zvyšok turnaja tak už bol iba bojom o česť. Dve výhry znamenali posun vyššie, tesne za hranicu prvej desiatky.
MSR študentov SŠ (70 hráčov): V.Bochnička 5b/7 11.miesto
Čítať ďalej: 18.12.2021 – MSR študentov a študentiek SŠ v online šachu 2021, internet
9.12.2021 – MTT žiakov a žiačok ZŠ v online šachu 2021, internet
Začiatkom decembra sa online formou uskutočnili Majstrovstvá Trnavského kraja žiakov a žiačok ZŠ a naša účasť na podujatí sa dala očakávať.
Výsledok Ryana nemá zmysel komentovať, nakoľko bol poznačený opakovanými výpadkami internetu, ktoré mu nedovolil dotiahnuť do konca dve vyhrané partie a do ďalších dvoch kôl ho ani nepustili. Medzi nimi stihol vyhrať tri partie.
Shabir po víťaznom hetriku padol v partii s neskorším víťazom, no hanbu si v nej určite neurobil, keď dlho držal normálnu hrateľnú pozíciu. Škoda, že sa mu po výhre v piatom kole nepodarilo dotiahnuť do konca útok na kráľovskom krídle a radšej opakoval ťahy. Karma ho tak dobehla v poslednom kole, kedy prehliadol figúru a tak sa v turnaji prepadol až ku koncu prvej desiatky.
Sear po dvoch úvodných výhrach v tretej partii zahral laxne otvorenie a súperka ho potrestala v skrátenom legislatívnom konaní. Príjemne však prekvapil hneď vzápätí, keď zdolal určite jedného z jasných favoritov turnaja. V priebehu partie síce väčšinu času stál objektívne horšie, no neustálou aktivitou svojich extrémne pasívne hrajúceho súpera nakoniec prinútil k chybám. Ďalšie dve výhry ho vyniesli do boja o medaile, no opäť nasledoval scenár z tretieho kola. Po zbytočnej strate figúry nemohol mať v partii najmenší nárok na úspech. Nakoniec však medzi žiakmi predsa len udržal stupne víťazov, keď skončil na treťom mieste.
MTT ZŠ (43 hráčov): Se.Sahidi 5b/7 4.miesto (3.miesto v kategórii žiakov), Sh.Sahidi 4,5b/7 9.miesto, C.R.Mészáros 3b/7 23.miesto
Čítať ďalej: 9.12.2021 – MTT žiakov a žiačok ZŠ v online šachu 2021, internet
9.12.2021 – MBK žiakov a žiačok ZŠ v online šachu 2021, internet
Začiatkom decembra sa online formou uskutočnili Majstrovstvá Bratislavského kraja žiakov a žiačok ZŠ a naša účasť na podujatí sa dala očakávať.
Miška prvé kolo nestihla a pripísala si remízu bez boja, no z ďalších troch zápasov vyťažila útočnou hrou dva body a nemalo ostať iba pri nich. V treťom kole totiž ťahala za dlhší koniec lana takmer celú partiu a až na konci sa situácia otočila. Záverečné tri kolá boli ako cez kopírovací papier, keď v každom z nich mohla zvíťaziť a v mnohých bola jej prevaha viac ako výrazná. Najväčším problémom bola existencia chatu, v ktorom sa s Natálkou realizovali viac, ako by bolo vhodné a to aj počas jednotlivých partií. Takže vysvetlenie, prečo obe napokon dopadli v tabuľke výrazne nižšie ako by sa dalo očakávať je úplne jasné. V tabuľke najväčšieho počtu príspevkov by boli naopak veľmi vysoko. A tak ostáva dúfať, že sa poučí aspoň tá mladšia...
Theo si v úvodných troch kolách pripísal na konto dve výhry a možno aj práve preto skončil na konci najvyššie v skupine trojbodových hráčov. Theova druhá výhra si dokonca zaslúžila aj diagram. Epické! Tretiu výhru pridal v šiestom kole. Paradoxné je, že kým vo víťazných partiách často ťahal výrazne za kratší koniec, mnoho veľmi dobre rozohraných naopak do konca nedotiahol. S troma body však, vzhľadom na silu súperov, môže byť asi spokojný. Žiadny z nich totiž nezískal menej ako tri body.
Natálka ziskom štyroch bodov opticky nedopadla zle. Najmä, keď prvé kolo nestihla. No zo zvyšku turnaja sa jej partie dajú pozerať len na vlastné riziko. Koruna všetkého bolo piate kolo, kedy súper úvodných šesť ťahov celý čas poctivo pripravoval šustermat a nakoniec sa dočkal zaslúženej odmeny. Derby s Miškou mala prehrané v priebehu pár ťahov, no keďže sa chatovaniu v tom čase plne venovali obe, u staršej sa prejavili už získané skúsenosti a partiu otočila vo svoj prospech. Otázkou na zamyslenie je, či pri existencii chatu má akýkoľvek online turnaj vôbec nejaký zmysel.
Fifo je po Theovi prvý z nasledujúcej trojice, ktorá šach odložila na druhú či tretiu koľaj, no v turnaji sa nestratil. Získal štyri body, čo bolo vzhľadom na jeho súperov asi možné maximum. Čakať bodový zisk vo zvyšných troch partiách by bolo veľmi odvážne. Takže naozaj slušný výsledok, za ktorý sa určite nemusí hanbiť.
Willko odohral vtipný turnaj, keďže v ňom bieli ani raz nevyužili výhodu prvého ťahu, naopak, čierni sa tešili vo všetkých prípadoch. Prvé dve prehry sa určite dali očakávať, keď ho najprv zdolal jeden z favoritov a neskôr aj prekvapenie dievčenskej časti. Škoda tretej prehry, ktorá sa stala napriek zisku kvality a pešiaka v priebehu partie. Štyri výhry na konte sú však určite fajn, takže rovnako ako Fifo môže byť so svojim výsledkom v turnaji spokojný.
Sophinka odohrala veľmi dobrý turnaj, no nakoniec z toho boli už takmer tradičné štyri body. Prehra v prvom kole, proti neskoršiemu siedmemu hráčovi turnaj (ktorý ich získal v turnaji celých šesť) mohla vyhrať v podstate v miniatúrke. Ak by v pozícii diagram nižšie zahrala Jc3-b5, super by bol zrelý na uterák. Nakoniec partiu prehrala, no vzápätí vyhrala štyri v rade a pred poslednými dvoma partiami tak mala veľmi slušne rozohraný turnaj. Proti papierovo silnejším hráčom sa však nakoniec nepresadila, keď sa obe partie rozhodli relatívne skoro v otvorení.
Riško vstúpil do turnaja dvoma výhrami, no nasledovalo rýchle nastavenie figúry v treťom kole a po slabo rozohranej štvrtej partii zaslúžene klesol do polovice výsledkovej listiny. Záverečným víťazným hetrikom sa mu podarilo vytiahnuť výrazne nahor, no minimálne v poslednom kole mal jeho súper na svojej rakete mečbal. Na spokojnosť by asi potreboval ešte ôsme kolo. Paradoxné je, že v turnaji dostal všetkých siedmych súperov, ktorý mali v nicku svoje krstné meno.
Grétka mala po víťaznom hetriku v úvode turnaja doslova na lopate neskoršieho strieborného medailistu, ale dokázala niečo z kategórie „takmer nemožné“. Pri takej realizácii výhody to súperi pochopiteľne budú hrať aj v budúcnosti až do matu. A ako je vidieť z diagramu nižšie, občas aj do jej matu. Nasledovali dve výhry a do posledného kola bola v boji o čelo turnaja a jasné víťazstvo v kategórii dievčat, no hrubá chyba v podobe odovzdaní dvoch ľahkých figúr po sebe sa skrátka k prípadnej víťazke kategórie nehodí. Aj to aj keď tú aktuálnu v treťom kole zdolala. Nakoniec tak skončila v druhej desiatke a ako tretia medzi žiačkami.
Peťko taktiež vyhral úvodné tri kolá, no vo štvrtom už sériu nepredĺžil. Pasívne otvorenie začalo problémy a už sa z nich, proti veľmi slušne hrajúcemu súperovi, nevymotal. Víťazné piate a šieste kolo ho vyniesli opäť do boja o prvú desiatku. Peťko sa v nej už v úvode odhodlal ku viac ako riskantnému braniu kvality, no nakoľko súper pokračoval výmenou dám, nakoniec z toho bol jasný mečbal. Porušenie pravidiel súhry figúr a nedokončenie vývinu ho však vyšlo viac ako draho. Za normálnych okolností zúfalý útok tak súper zakončil krásnym matom a pre Peťka tak turnaj ostal iba šedým priemerom.
Samko odohral veľmi pekný turnaj, keď si v úvodných šiestich kolách pripisoval bod za bodom a do posledného kola si tak mohol zahrať o celkové víťazstvo v turnaji. Nie, že by sa v partiách nevyskytli aj chyby, no jeho výkon bol veľmi slušný a súperi ich pod tlakom robili výrazne viac. Škoda záverečného kola, ktoré ide na vrub neznalosti teórie jedného zo základných variantov Anglickej hry. Biely tak dostal víťazstvo prakticky na podnose, najmä po laxnom nastavení strelca. Vzhľadom na odohrané partie je trochu škoda, že sa ocitol až na štvrtom mieste, ale ak si túto hernú úroveň udrží aj na MSR, mohol by tam niektorých favoritov nepríjemne prekvapiť.
MBK ZŠ (148 hráčov): S.Havalda 6b/7 4.miesto, P.S.Zverka 5b/7 12.miesto, G.Kapolková 5b/7 14.miesto (3.miesto v kategórii žiačok), R.Pisarčík 5b/7 22.miesto, S.Valentová 4b/7 48.miesto, W.Vanko 4b/7 53.miesto, F.Kapičák 4b/7 58.miesto, N.Havaldová 4b/7 66.miesto, T.Valent 3b/7 80.miesto, M.Šúňová 2,5b/7 110.miesto
Čítať ďalej: 9.12.2021 – MBK žiakov a žiačok ZŠ v online šachu 2021, internet
7.12.2021 – MBK študentov a študentiek SŠ v online šachu 2021, internet
Začiatkom decembra sa online formou uskutočnili Majstrovstvá Bratislavského kraja študentov a študentiek SŠ a naša účasť na podujatí sa dala očakávať.
Lucka úvodné tri kolá vyhrala s prehľadom a vo štvrtom mala výborne rozohranú partiu proti neskoršiemu striebornému medailistovi podujatia. Jej veľká výhoda sa síce rozplynula, no nič nenasvedčovalo tomu, že partia neskončí napokon nerozhodne. Hrubá chyba však všetko okamžite ukončila. Po výhre v absolútnej šialenej partii derby s Miškou neskorší víťaz turnaja potrestal tanec jej jazdca (a ním stratené tempá), veľmi pekne obetoval korektne kvalitu a neskôr aj druhú. Siedme kolo je ťažké komentovať, lebo obaja súperi ako keby ani nechceli bodovať. Hrubé chyby na oboch stranách a festival nevyužitých príležitostí, zodpovedajúci výsledku 0,5:0. Také sa ale dejú veľmi zriedka a nie z tohto dôvodu. Po remíze nasledoval prepad mimo TOP10 a mimo medailových priečok v kategórii študentiek. Ale myslím, že toto všetci v pohode prežijeme :)
Miška splnila v každej partii papierové predpoklady, keď v piatich partiách zvíťazila a okrem spomínaného derby s Luckou prehrala už iba raz. Nastavenie figúr na dvojitý úder malo fatálne následky. Aj preto nie je vlastne veľmi čo komentovať. Záverečným finišom 2/2 sa však vytiahla na päť bodov, výsledné trináste miesto a tretie miesto v kategórii študentiek.
Emka zaváhala už v druhom kole, kedy mohla partiu ukončiť v miniatúrke, no nakoniec tak mohol urobiť aj jej súper. Nakoniec však vo vyhranej koncovke zaváhal aj on a partia tak skončila remízou. Kto stratil viac, to je veľmi diskutabilná otázka. V treťom kole nasledovalo ďalšie harakiri, avšak tentoraz s dobrým koncom. Strata (obeť?) veže nebola potrestaná, naopak súper okamžite zahral prehrávajúce pokračovanie. Štvrté kolo už bolo lepšie, keď skončilo v hranici označujúcej miniatúrne partie. Prehra v piatom kole bola vzhľadom na neznalosť otvorenia absolútne zaslúžená a ďaleko od nej nebolo ani v šiestej partii. Súper mal dlho výraznú výhodu, ale koniec partie nezvládol a nasledoval totálny obrat. Hru nervov záverečného kola dlho nezvládali obaja, nakoniec však poslednú hrubú chybu urobil súper. Vydarený záverečný finiš 2/2 ju vytiahol veľmi vysoko, až na tretie miesto celkovo a prvé medzi študentkami. Na MSR však iba húževnatosť a bránenie horších pozícií isto stačiť nebude. Chcelo by to výrazne zlepšiť rozohrávanie partií.
MBK SŠ (56 hráčov): E.Walter 5,5b/7 3.miesto (1.miesto v kategórii študentiek), M.Smidová 5b/7 13.miesto (3.miesto v kategórii študentiek), L.Strišková 4,5b/7 14.miesto (4.miesto v kategórii študentiek)
Čítať ďalej: 7.12.2021 – MBK študentov a študentiek SŠ v online šachu 2021, internet
3.12-12.12.2021 – Online ME v rapid šachu škôl, internet
Začiatkom decembra sa uskutočnili školské ME v rapid šachu hrané formou online, cez platformu Tornelo. Medzi 27 reprezentantmi SR sme našli aj päť mien z našich radov. Držali sme im palce a pevne verili, že internetové pripojenie a hracie podmienky si zabezpečia lepšie, ako tomu bolo na októbrových hybridoch J
Miška v úvodnej partii rozohrala otvorenie lepšie ako jej súperka a mohla čiernymi získať výraznú výhodu, no na chybu súperky zareagovala šablónovito a zbytočne prišla o figúru. Následný boj už väčšie šance nepriniesol. Rovnaký priebeh malo aj druhé kolo, kedy opäť doplatila na dvojitý úder. V treťom si však, v peknej útočnej partii všetko vynahradila. Súperka toľko nechcela správnu výmenu dám, až ju nakoniec Miškina dáma vytrestala matom. Štvrté kolo kopírovalo úvodné dve, keď rozhodla odovzdaná figúra. Aj keď treba priznať, že problémy nastali už po zbytočnej strate pešiaka v úvode partie. Prehra v piatom kole išla na vrub nedodržania základných princípov otvorenia a tak sa na centrálnom stĺpci pod dohľadom čiernej veže ocitli naraz neopatrne biela dáma aj kráľ. V šiestom kole Miške otvorenie taktiež nevyšlo, no jej súperka nebola dostatočne dôrazná a v strednej hre prehliadla dvojitý úder a stratila dámu. Zvyšok partie už bol suverénny. Siedme kolo sa takmer scenár zopakoval. Súperka nevyužila svoje šance, pustila Mišku k aktivite a nakoniec aj ku zisku jazdca. Všetko vyzeralo byť jednoduché a možnosť získať tretí bod bola blízko. Strata dvoch pešiakov však viedla ku komplikáciám a nakoniec ďalším chybám. Ešte pár ťahov pred koncom bola na šachovnici remíza. Výsledné dva body sú asi ok, súperky svoje šance využívali výrazne viac. Dôležité bude najmä zlepšiť pozornosť a nedávať zadarmo figúry.
Kategória D10 (39 hráčok): M.Šúňová 2b/7 33.miesto
Grétka dostala v úvodnom kole čiernymi práve Lucku a derby bolo na svete. Vždy však lepšie, ako neskôr, pretože straty sa ešte dajú dohnať. Po vyrovnanom priebehu rozhodlo prekročenie času Grétky vo vyrovnanej pozícii. V druhej partii bielymi získala rýchlo pešiaka, no ako prišlo tak odišlo... V koncovke jej súperka obsadila jediný voľný stĺpec a hrozila prehra. Konečná remíza tak bola skôr výhrou. Do tretice všetko dobré, aj keď tomu tak dlho nič nenasvedčovalo. Súperka získala bielymi od úvodu prevahu a nejako nie a nie ju dotiahnuť. Grétka sa húževnato bránila a nakoniec zvíťazila na čas. Vo štvrtom kole však už v druhom ťahu zahrala chybu a rýchlo a najmä zaslúžene prehrala. Mäkko zahrané otvorenie bielymi ju v ďalšej partii mohlo stáť ďalší bod, no súperka bola evidentne slabšia, pretože partiu dokonale otočila a nakoniec bola remíza asi spravodlivá. Šancí na celý bod mali obe mnoho. V šiestom kole to najprv vyzeralo na rýchlu výhru Grétky, no potom sa začali diať veci a chyby sa diali na oboch stranách. Poslednú vážnu urobila súperka a tak Grétka do posledného kola mohla živiť postupový sen. Záverečná partia kopírovala priebeh tretieho kola a dlho to vyzeralo na boj o život. Súperka však niekoľkokrát prehliadla a dôležitá výhra sa stala realitou. A s ňou aj postup do štvrťfinále z poslednej možnej priečky.
Vo štvrťfinále nám v oboch partiách vyšla príprava, no obe (viac ako nádejné) pozície ostali nevyužité. Napriek tomu v prvej partii úvodné jasné plus vyprchalo do remízovej pešiakovej koncovky a partia bola ukončená hrubou chybou Grétky. V druhom zápase pri pasívnom prístupe z výbornej pozície ostali trosky a za remízu možno ďakovať iba hre súperky na istotu. Prehra 0,5:1,5 sa papierovo dala očakávať, škoda však nevyužitých možností.
Lucka začala turnaj v už spomínanom víťaznom derby, no v druhom kole nevyužila v otvorení nepresnosť svojej ruskej súperky a relatívne rýchlo sa dostala do zúfalej pozície. V tretej partii pustila súperku ku zbytočnej aktivite a vyzeralo to na trpký koniec, no tá prehliadla väzbu a skončilo to pre nás napokon víťazne. Vo štvrtom kole to bola jednostranná záležitosť, kde Lucka súperku doslova strategicky prevalcovala. Piate kolo vyzeralo na peknú strategickú partiu proti Francúzskej obrane, no výmena na c6 bola opätovaným darčekom na predčasnú výmenu súperky. Tá svoju šancu razantne využila a v turnaji tak po piatich kolách nestratila ešte ani bod. Šieste kolo prinieslo bezohľadný útok Lucky, ktorá síce stála bez kvality objektívne na prehru, no súperka jej uverila a tlak nezvládla. Dôležitá výhra tak takmer garantovala postup. Ten si zaistila rýchlou remízou v záverečnom kole.
Vo štvrťfinále so súperkou z Gruzínska striedali veľmi silné pasáže s veľmi slabými okamihmi. Aj preto napokon po dvoch výhrach bielymi rozhodoval armagedon. V ňom sa síce Lucka splietla už v otvorení, súperka však svoje šance nevyužila a do konca partie ťahala za kratší koniec. A čo bolo dôležité, aj na hodinách. Prekročenie času však nastalo už v beznádejnej pozícii. Semifinále proti ruskej súperke bolo dosť jednostrannou záležitosťou, keď výhra mohla byť na konte už v prvej partii. Celozápasová prevaha však nebola korunovaná v pešiakovej koncovke. Lucka čiernymi opäť nezahrala otvorenie ideálne, avšak súperka hrala príliš na istotu a nakoniec dostala školenie na tému prevahy strelca nad jazdcom. Realizácia bola síce kostrbatá, ale keď ide o veľa, nervy sa dajú očakávať. Finále proti ďalšej ruskej súperke začalo veľmi dobre, keď jej Caro-Kann nebol zahraný optimálne, avšak výhoda sa zbytočne rýchlo rozplynula. Nakoniec aj jasná remíza, keď do tretice dievčatám uletela pešiaková koncovka. Čiernymi nám však príprava nielen že vyšla, ale súperka zahrala ešte slabšie ako mala. A tak z toho mohla byť metodická realizácia výhody jazdca nad strelcom. Ostalo však iba pri teórii a výsledná remíza bola minimom toho, čo sa dalo vyťažiť. Prehra 0,5:1,5 tak je viac ako krutá. Paradoxne jej súperka ťahala za kratší koniec vo všetkých šiestich partiách play-off, no nakoniec zvíťazila v celom turnaji. Lucka sa však za striebro rozhodne nemusí hanbiť, najmä, keď prišlo v jej neobľúbenom rapide. A z chýb sa určite poučí.
Kategória D15 (17 hráčok): L.Strišková 4,5b/7 3.miesto (postup do play-off), G.Kapolková 4b/7 8.miesto (postup do play-off)
Play-off - štvrťfinále: L.Strišková – A.Mamardashvili 2:1
Play-off - semifinále: L.Strišková – T.Chervyakova 1,5:0,5
Play-off - finále: L.Strišková – V.Shubenkova 0,5:1,5 (L.Strišková – 2.miesto)
Riško v úvodnom kole nezačal šťastne už v otvorení, no aj súper minul a vo vyrovnanej pozícii sa pokúsil o útok na krídle. Centralizácia čiernych figúr bola dôsledná, no škoda, že následný postup už nie. Nakoniec padlo priveľa pešiakov a biely zvíťazil. V druhom kole si ani nezahral, keď v podstate bielymi iba vyvinul figúry a zvíťazil. Rovnaký scenár mala aj ďalšia partia, no tentoraz stál na tej nesprávnej strane. Rovnako, ako v štvrtom kole. Bielymi si nedal pozor na elementárnu taktiku a po strate figúry mala partia veľmi rýchly spád. V piatej partii Riškovi súper odovzdal už v otvorení dôležitého centrálneho pešiaka, no podarilo sa mu nejako rozohrať dvojicu strelcov a v otvorenej pozícii s voľným pešiakov kráčal za celým bodom. Nakoniec však nastavil celú vežu. A bod bol doma. Predposledné kolo bolo v znamení rýchlej rovnováhy a následnému darčeku pre súpera, ktorý dosiahol vyhranú koncovku. V nej však stratil figúru a Riško sa tak mohol tešiť z nečakaného víťazstva. V záverečnej partii už tradične vyskúšal pokus o lacnú výhru v nie celkom korektnom variante, no súper prešiel do koncovky a v nej mal ku výhre veľmi blízko. Nakoniec bola výsledná remíza víťazstvom Riška.
Ryan v úvodnom kole dosiahol strategickú výhodu v podobe dvoch izolovaných pešiakov súpera, no nakoniec ju nerealizoval k zisku celého bodu a partia skončila nerozhodne. V druhom kole hral partiu na jednu bránu, no nepozornosť ho stála dámu a tak sa súper dostal k výhre ako slepé kura k zrnu. Následnú partiu zahral bielymi tak mäkko, že hneď z otvorenia vznikla remízová pešiaková koncovka. K výhre mu tak musel výrazne pomôcť súper a ten to zvládol. Výhra vo štvrtom kole bola suverénnejšia, keď od úvodu príliš pasívne hrajúci súper napokon stratil dámu už v sedemnástom ťahu. V piatej partii sa zopakoval mäkký začiatok z tretieho kola a napriek tomu, že súper poskytol vo vežovke nejaké šance, nakoniec ju udržal. Predposledné kolo začal súper tak mäkko, až si Ryan nedal pozor a zbytočne prišiel o kvalitu. Následná remíza bola z ríše zázrakov. V záverečnom kole mu súper daroval vežu a v podstate jednoduchý bod, aj keď bojoval až do matu. U oboch chalanov sa vyskytlo veľa zbytočných hrubých chýb. Podloženia figúr sa totiž inak označiť nedajú. Tie nakoniec viedli ku ich konečným umiestneniam.
Kategória CH10 (80 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 20.miesto, R.Pisarčík 3,5b/7 41.miesto
Propozície podujatia: EOSC_2021
Priebeh kategórií D10 a D15: Tornelo.com
Play-off kategórie D15: Tornelo.com
Priebeh kategórie U10: Tornelo.com
Čítať ďalej: 3.12-12.12.2021 – Online ME v rapid šachu škôl, internet
24.11.2021 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Ak sa do tohto dátumu nič neudeje, obľúbené bratislavské podujatie by malo pokračovať svojim druhým turnajom a my by sme na ňom nemali chýbať. Týmito slovami sme uvádzali tento turnaj. Udiať sa však udialo a turnaj sa presunul z Petržalky do online prostredia. Chýbať na ňom síce nebudeme, no čiernu škvrnu podujatie u nás predsa len bude mať. Riško doplatil na necitlivo nastavený mantinel v podobe lichess rapid ela, predsa len pre hráčov dlhodobo hrajúcich toto podujatie naživo by tento limit nemal byť. Lebo porovnávať elo v realite a na internete je trochu mimo. A aby kvôli tomu operatívne úmyselne prehrami strácal body a zmestil sa do začiatku turnaja do jeho limitu, to je pod našu klubovú úroveň.
Theo si po víťaznom šustermate v úvode opäť zmyslel, že táto taktika bude dávať zmysel aj v ďalších kolách. Skúsil to ešte v piatich partiách, našťastie iba vo dvoch mu to vyšlo. Takto sa skrátka šach nehrá. Výsledné tri body tak asi zodpovedajú tomu, čo v partiách bolo. Zažiariť mohol iba v druhom kole, kedy proti neskoršiemu víťazovi získal vežu navyše, no odovzdal ju rovnako rýchlo, ako ju získal.
Sophinka mohla už v prvom kole prekvapiť neskoršieho víťaza, keď získala postupne dvoch pešiakov, no súper prejavil viac snahy o aktivitu a zaslúžene zvíťazil. Vzápätí však v dvoch ďalších partiách potvrdila papierové predpoklady a pripísala si pohodlne dva body. Vo štvrtom kole však podala viac ako odovzdaný výkon a súperovi bod doslova darovala. Namále mala aj v piatom kole, kedy s figúrou menej musela otáčať priebeh partie. V šiestom kole vyhrala s prehľadom a do posledného kola sa tak mohla pobiť o umiestnenie v TOP5. Možnosť získať už z otvorenia obrovskú výhodu však ostala nevyužitá, figúra zadarmo bola odovzdaná a súper si už dôležitý bod ustrážil. Výsledná dvanásta priečka za štyri body je vzhľadom na priebeh turnaja tiež ok. Ale ako vždy, na šachovnici mala omnoho viac.
Turnaj začiatočníkov (44 hráčov): S.Valentová 4b/7 12.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), T.Valent 3b/7 16.miesto
21.11.2021 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 2.turnaj, internet
Žilinské podujatie pokračovalo svojim druhým turnajom a nevylučovali sme na ňom ani našu účasť. Nakoniec sa ho zúčastnil iba Ryan, ale pravdepodobne si pomýlil turnaj. Tri úvodné partie totiž boli úplne povinnými jazdami a hrať turnaj kvôli zvyšným dvom partiám, či prípadnému víťazstvu v slabšom turnaji, to asi nie je správna cesta. Príklad by si mohol vziať od víťazky turnaja B, ktorá tiež mohla hrať v turnaji A, ale vybrala sa náročnejšou cestou. Vo štvrtom kole nerozohral ideálne situáciu krátko po otvorení a súper sa pri opačných rošádach mohol dostať na koňa. Viaceré chyby však Ryanovi pomohli stabilizovať situáciu, ovládnuť jediný voľný stĺpec a zvíťaziť. V piatom kole jeho súper vletel v otvorení do rovnakej pasce ako autor týchto riadkov pred 25 rokmi a tak si mohol pri diagrame zaspomínať. Víťazstvo v turnaji bez straty bodu je určite pekným výsledkom, no určite nás viac poteší zmena turnaja a budúca účasť v náročnejšej spoločnosti.
Spektrum A (26 hráčov): C.R.Mészáros 5b/5 1.miesto
Čítať ďalej: 21.11.2021 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 2.turnaj, internet
11.11.-22.11.2021 – ME družstiev v šachu, Čatež ob Savi – Slovinsko
V strede novembra nás Samir reprezentuje v rámci slovenskej reprezentácie na ME družstiev. Tie sa konajú v Slovinsku, v kúpeľoch Terme Čatež, vzdialených niekoľko kilometrov od obce Čatež ob Savi. Omladený reprezentačný tím zažíva náročnú skúšku, keď je nasadený až na 28. mieste, v záverečnej tretine štartového poľa. Na druhej strane to však môže byť veľká výzva ukázať sa a šokovať papierových favoritov...
V zápase prvého kola, proti vysoko favorizovanému Nemecku, síce naši podržali biele figúry, no na čiernych sa presadili favoriti. Samir si ani veľmi nezahral, skôr trpel v totálnej defenzíve bez možnosti protihry a čakal na rozhodujúci úder. V druhom kole pauzoval a mohol sa len prizerať, ako sa papierovo povinné víťazstvo nad tímom Kosova rodí oveľa komplikovanejšie, ako by sa pred zápasom dalo čakať. Za tesných 2,5:1,5 však môžeme byť nakoniec radi. Zápas tretieho kola proti papierovo silnejšiemu Dánsku našim vyšiel oveľa lepšie, keď sa dokázali presadiť až na troch šachovniciach. Rozhodujúci bod zabezpečil po peknom technickom výkone práve Samir! Vo štvrtom kole nás čakalo družstvo Gruzínska, kde sme sa mohli tešiť na určite veľmi zaujímavý freestyle zápas Pecháč – Jobava, ako aj na tretie vystúpenie Samira. Zápas skončil našou najtesnejšou prehrou, vzhľadom na jeho priebeh viac ako nešťastnou. Najmä Samirova šanca dotiahnuť vyhranú dámsku koncovku dokonca volala po víťazstve. V piatom kole naši príjemne prekvapili remízou s piatym nasadeným družstvom Anglicka, ktoré nedokázalo zúročiť ratingovú prevahu ani v jedinej partii zápasu. Samir čiernymi skúšal vyťažiť vodu z kameňa, ale nakoniec si nepomohol. Šieste kolo sa z úvodu nevyvíjalo zle, keď viacerí dostali z otvorenia príjemné pozície. Nakoniec sa však podarilo naplno zabodovať iba Samirovi. Dve prehry čiernymi však otočili zápas v náš neprospech. Následne našich čakal isto neľahký zápas s Talianskom a pozitív by sme nenašli veľa. Na prehre 1:3 sa podieľal aj Samir, keď stále veľmi zle už krátko po otvorení a súper sa zorientoval jednoznačne lepšie a zaslúžene zvíťazil. V ôsmom kole sme mali papierovo slabší, no o to nebezpečnejší, rezervný tím Slovinska. V zápase sa presadili naše biele figúry a jedny z nich viedol práve Samir. Na ME tak s bielymi potvrdil svoju stopercentnú úspešnosť 3/3! V záverečnom kole sme trochu šokujúco vynechali našu jednotku a proti Švajčiarsku to bolo v podstate na jednu bránu, žiaľ na tú našu. Samir otvorením pripomenul siedme kole a dostal sa aj za hranicu prehry. Omilostil ho však mäkko hrajúci súper, ktorý mal ešte v záverečnej pozícii drvivú prevahu. Prehra 1:3 nakoniec znamenala pád na tridsiate miesto, do oblasti nasadenia družstva. Samir sa za svoj výsledok rozhodne nemusí hanbiť, keď s bilanciou 3-3-2 vybojoval 4,5 bodu z ôsmich partií. Že bude hrať až toľko zápasov, to isto nemohol ani dúfať, no okolnosti počas turnaja nepustili. Performance 2526 bol z družstva tretí najvyšší a v pozícii 1. náhradníka obsadil výborné dvanáste miesto. Bolo by fajn udržať bilanciu bielymi a popracovať na repertoári čiernymi, kde to často horelo už z otvorenia. Ale aj o tom je šach na vysokej úrovni - nepresnosti a chyby jednoducho neodpúšťa.
Web podujatia: ME družstiev v šachu 2021
Turnaj Open (39 družstiev): Slovensko (o.i. IM S.Sahidi 4,5b/8) 7b/18 30.miesto
Online prenos môžete sledovať na: chess24.com
Čítať ďalej: 11.11.-22.11.2021 – ME družstiev v šachu, Čatež ob Savi – Slovinsko
24.10.2021 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 1.turnaj, internet
Žilinské podujatie pokračuje aj v tomto ročníku svojou online sériou a na jej úvodnej časti sme nechýbali, keď nás zastupovali Grétka, Ryan a Riško.
Riško si v prvých troch partiách počínal v podstate neohrozene, keď sa súperi na reálny odpor nezmohli. Vo štvrtom kole mu dal navyše Ryan šancu na elementárnu taktiku a vzápätí bez boja dvojicu strelcov. Riško však svoje šance nevyužil a postupne bol pretlačený. Záverečné kolo malo byť bojom, no malo len sedem ťahov a jeho výsledkov bol nakoniec bronz.
Ryan skopíroval Riškov priebeh úvodných troch kôl a po už spomínanom derby odohral rozhodujúcu záverečnú partiu v súboji o prvé miesto. Tá skončila remízou, čo mu nakoniec na výhru v turnaji stačilo, no autorovi týchto riadkov nie je jasné, čo malo tých 9 ťahov oboch aktérov vlastne znamenať. Lebo je otázkou, koľko menej kvalitných partií sa vôbec v turnaji stihlo za tých pár kôl vôbec odohrať.
Spektrum A (28 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/5 1.miesto, R.Pisarčík 4b/5 3.miesto
Grétka začala výhrou s neskorším bronzovým medailistom, no vzápätí bleskovo prehrala v desiatom ťahu. V bojovnej remíze mala navrch, často aj výrazne, no viac ako nerozhodný výsledok nedosiahla. Trojicu nepodarených výsledkov zakončila prehrou v rodinnom derby. Keď však nestačí ani figúra navyše v koncovke a dvojnásobný čas na hodinách, niečo nie je v poriadku. Využitú šancu v záverečnom kole na druhý pokus využila a skončila v strede tabuľky. Pri spätnom pohľade na partie je to však výsledkové minimum.
Spektrum B (12 hráčov): G.Kapolková 2,5b/5 6.miesto
Čítať ďalej: 24.10.2021 – SpektrumChess 2021/22 v ONLINE šachu - 1.turnaj, internet
23.10.2021 – Chess Varsity Match, Londýn – Veľká Británia
Tradičný súboj celosvetovo známych univerzít medzi Oxfordom a Cambridge mal svoje 139-te pokračovanie a premiérovo neostal bez našej účasti. V drese druhého menovaného družstva totiž nastúpil aj Miro Macko, ktorý v Cambridge začal tento rok svoje vysokoškolské štúdium.
V partii čiernymi relatívne rýchlo vyrovnal a dokonca sa ujal iniciatívy. Tú ešte navýšil typickou obeťou figúry za dvoch pešiakov a prešiel do nebezpečného útoku proti súperovmu kráľovi. Jeho súper nereagoval v obrane správne a dostal sa do úplne prehranej pozície, ktorá však ešte mala svoje muchy pri realizácii rozhodujúcej výhody. Nakoniec sa ukázal rozhodujúcim faktorom čas, nakoľko partia sa hrala zvláštnym tempom bez inkrementu (ktoré si pamätá autor týchto riadkov ešte zo svojich juniorských čias). A práve pred prvou časovou kontrolou, kedy Miro nedotiahol do konca hru na jednu bránu, sa partia začala preklápať zo strany na stranu. Miro žiaľ urobil vážnu chybu, ktorú súper dokázal využiť. Vzhľadom na priebeh partie z toho bol napokon asi najmenej očakávaný výsledok, ale aj potvrdenie starého známeho pravidla „Nedáš, dostaneš!“. Cambridge nakoniec podľahol súperovi 2,5:5,5 a byť na strane porazených sa málokedy považuje za úspech. V takomto prípade však je ním už len samotná účasť na tomto prestížnom podujatí. Vďaka nej sme si ako klub mohli vyznačiť účasť nášho člena na šachovom podujatí v už dvadsiatej siedmej krajine sveta.
Univerzitný zápas Oxford – Cambridge (FM M.Macko 0b/1) 5,5:2,5
Článok z podujatia nájdete na webe Royal Automobile Club
Čítať ďalej: 23.10.2021 – Chess Varsity Match, Londýn – Veľká Británia
15.-21.10.2021 – ME mládeže a juniorov v hybridnom šachu, Bratislava
„Bolo nás jedenásť, už nás je len desať“ si mohli spievať účastníci bratislavskej časti tohto medzinárodného mládežníckeho podujatia. Kým na jeho úvodné kolo malo v pláne nastúpiť 20 hráčov, na konci by už stačila jedna väčšia obývačka...
Za normálnych okolností by bol článok z tohto podujatia písaný priebežne, po jednotlivých kolách. Predsa len, Majstrovstvá Európy sú Majstrovstvá Európy a hybridná forma tomu celému dala, na rozdiel od čisto online režimu, výrazne šachovejší rozmer. Nakoľko však normálne okolnosti nenastali, bolo nutné dať si výrazný časový odstup a začať písať až po čiastočnom vychladnutí a upokojení emócií. Z rovnakého dôvodu som sa nechcel prísť pozrieť na turnaj, aj keď bola hracia miestnosť do 10 minút peši od môjho bydliska.
Medzinárodné podujatie mala v pláne absolvovať 25-členná slovenská výprava, vrátane našej sedemnásobnej účasti. Kým pätica účastníkov hrala v Humennom v priestoroch Šachy Reinter nad kaviarňou Check#Mate!, hracou miestnosťou zvyšnej dvadsiatky mal byť Hotel Plus v bratislavskej časti Trnávka. Už ten samotný nie je žiadnym ternom (znalejší situácie vedia, že názov Ubytovňa Plus by sa hodil viac), no očakávali sme, že nakoľko pôjde o podujatie európskeho významu, organizácia všetky nedostatky odstráni a aspoň po šachovej stránke pobeží všetko ako Švajčiarske hodinky. „Naivita, tvé jméno je mládí!“
Už v prvom kole cca tretina bratislavskej skupiny znechutená odcestovala domov, pričom išlo najmä o dlhoročných reprezentantov. Exemplárna chyba našich organizátorov znemožnila účastníkom, až na pár výnimiek, nastúpiť na úvodné kolo. A niektorí, čo nastúpili, nemali šťastie, ale vlastne smolu, lebo ich partie boli prerušené a nakoľko sa začali, neboli kontumované, ale započítané ako prehry. A tak sme boli na smiech ešte skôr, ako sme vlastne začali. Po zverejnení fotografií z ostatných hracích miestností sme boli na smiech opäť. V súťaži o najhoršie priestory sme totiž bezkonkurenčne zvíťazili tiež. Samozrejmosti ako vlajka SR a logo SŠZ? Projektor a plátno s premietaním slávnostného otvorenia súťaže? Namiesto toho by radosť isto mali MacGyver a tvorca hitu „Tukabel“. Vskutku reprezentatívne. V boji o cenu za najlaxnejší prístup týkajúci sa zabezpečenia internetu (a najmä plánu B, prípadne C) sme tvrdej európskej konkurencii taktiež nedali najmenšiu šancu. Našťastie to neboli Majstrovstvá sveta, lebo by sme zistili, že aj krajiny, ktoré inak asi ani neberieme vážne, by to zvládli na úplne inom leveli. Až ma prekvapuje, že hneď na úvod skončilo iba tak málo hráčov. Za principiálny prístup však majú môj veľký rešpekt a určite je škoda, že sa hneď prvý deň nepridalo viac ľudí, ideálne všetci. Zaslúžená facka SŠZ by bola o to väčšia.
Aký bol scenár z pohľadu KŠN? Okamžité odstúpenia Simonky a Vladka po neospravedlniteľnom úvodnom kole, vynútené odstúpenie menšej Mišky po úvodnom kole (kvôli karanténe). Nasledoval rýchly koniec Ryana, ktorý znechutený z úvodného dňa nechcel hrať ani druhé kolo a veru, bolo to na hre vidieť. Lucka začala nádejne, no zhoršený zdravotný stav ju doviedol až ku vynútenej jednokolovej pauze. Po nej mala nastúpiť, rozhodca ju však, napriek predchádzajúcej dohode, na ôsme kolo jednoducho svojvoľne nepostavil. Korunu všetkému nasadil klamstvom, že to konzultoval s autorom týchto riadkov. Ten vie potvrdiť z daného dňa dva neprijaté hovory, to je ale všetko, čo sa týka spomínanej „konzultácie“. Deviate kolo tak, celkom pochopiteľne, už ani nehrala. Miška taktiež neodohrala posledné dve kolá, keď sa necítila dobre. Veru, nájsť motiváciu po takom úvode nebolo ľahké a miera negatívneho dopadu na psychiku každého hráča musela byť obrovská.
Nakoľko turnaj dohrala do konca iba Emka, pár riadkov ku jej výkonu. Ako devätnásta nasadená (tzn. v druhej polovici štartového poľa) mala byť, v záplave titulovaných hráčok a hráčok z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, absolútne „do počtu“. O to viac po kontumačnej prehre v prvom kole. Potom sa však rozohrala k parádnemu výkonu a po často dramatických partiách na konci turnaja pri jej mene svieti neskutočných šesť bodov (6 výhier!) a skalpy nasadenej jednotky a dvojky turnaja. Ako by dopadla konfrontácia s turnajovou trojkou, to sa už nedozvieme, lebo práve tá bola v úvodnom kole zmarená. Jej parádny turnaj s nárastom 117 elo bodov a RP na úrovni 2197 je v ostrom kontraste s diletantstvom organizačného štábu, ktorý ju prakticky pripravil o medailu. Každopádne jej piate miesto na ME je fantastickým výsledkom, na medzinárodnom podujatí druhým najhodnotnejším v histórii klubu. O to viac za daných podmienok.
Kategória D18 (32 hráčok): E.Walter 6b/9 5.miesto
Vzhľadom na zloženie reprezentantov v jednotlivých kategóriách mohlo byť podobných (a aj lepších) výsledkov isto viac. V civilizovanej krajine by ľudia odstupovali zo svojich postov a padali by hlavy. Podnet (som presvedčený, že dotknutí reprezentanti, resp. ich zákonní zástupcovia to nenechajú len tak) by riešili viaceré komisie, nadriadené orgány, či ministerstvo a organizátori by dostali zákazy činnosti na oficiálnych zväzových akciách. Sme však na Slovensku a taktiež v SŠZ. Po toľkých rokoch, napriek nedávnej zmene, preto nečakám absolútne žiadnu sebareflexiu. Skôr tradičné status quo – „ja Tebe, Ty mne“, „každý predsa robí chyby“, „nič vážne sa (opäť) nestalo“, „bol to len nepodstatný detský turnaj“, „psy brešú a karavána ide ďalej“. Veľmi ma ale bude zaujímať rozpočet z tohto absolútne spackaného podujatia a to do jeho poslednej položky, rovnako ako rozpočet na mládež celkovo. A taktiež sa už dlho neviem dočkať záverečnej správy z podujatia na webe SŠZ, no o to viac sa na ňu teším. Chápem však, že sa na ňu ťažko hľadajú slová. Preto skúsim napomôcť možnou titulkou...
„To je hnus velebnosti, kam sme to dojeli!?“
Čítať ďalej: 15.-21.10.2021 – ME mládeže a juniorov v hybridnom šachu, Bratislava
13.10.2021 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Po ročnej pauze sa v októbri obnovilo obľúbené bratislavské podujatie a my sme na ňom nechýbali. Očakávali sme síce vyššiu účasť (aj našu a aj celkovú), no situácia stále nie je ideálna a tak sa dá aj ľahko pochopiť.
Pre Maťka mal byť turnaj comebackom po dlhšom čase, no situácia sa nakoniec vyvinula tak, že po treťom kole bol nútený odstúpiť z turnaja. Na konte mal v tom čase jeden bod. Ťažko tak niečo hodnotiť, ostáva len dúfať, že v novembri odohrá kompletných sedem kôl.
Miška odohrala dve diametrálne odlišné polovice turnaja. V prvej si popri očakávanej prehre s turnajovou jednotkou pripísala na konto tri výhry a okupovala tak čelné priečky. Záverečné tri kolá však boli bodovo veľmi chudobné a tri prehry ju zosunuli až do druhej polovice tabuľky. Po pauze však potrebuje hrať a na konečnom výsledku tak až tak nezáleží.
Willko po úvodnej prehre v druhom kole inkasoval bod zdarma a potvrdil ho ďalšou výhrou a remízou. Nasledovali však dve prehry, ktoré ho zosunuli opäť nižšie. Záverečná výhra mu zabezpečila dotiahnutie sa do stredu tabuľky. Čakal asi nejaký ten bodík navyše, no pauza urobila aj v jeho prípade svoje.
Riško od začiatku turnaja pôsobil akýsi nesvoj. Prvé dve kolá síce potvrdil rolu favorita, no stret s neskorším víťazom čiernymi figúrami neustál. Remíza vo štvrtom kole bola taktiež skôr výhrou. Nasledovali dve výhry, ktoré mu do posledného kola dali šancu zabojovať o medailu, no záverečná prehra znamenala zosun na ôsme miesto.
Turnaj začiatočníkov (43 hráčov): R.Pisarčík 4,5b/7 8.miesto, W.Vanko 3,5b/7 24.miesto, M.Šúňová 3b/7 25.miesto, M.Šúň 1b/7 42.miesto
2.-9.10.2021 – Open Tatry, Vysoké Tatry
Už svoj 67. ročník absolvuje medzinárodný šachový turnaj o Tatranský pohár a máme na ňom štvornásobné zastúpenie v podobe Emky, Grétky, Lucky a Simonky. Prvé tri menované v prevej tretine turnaja iba potvrdzovali papierové predpoklady a keďže sa im nepodarilo prekvapiť ani jedného favorita, zatiaľ spokojné určite nie sú. Grétku čakal papierovo silnejší súper aj vo štvrtom kole a po prehre ju čaká favorit aj v kole piatom. Ako to vo švajčiarákoch chodí, kým s niekým silnejším nezaberiete, budete tabuľkou iba klesať. Švajčiarskeho súpera sa jej konečne podarilo zdolať a do ďalších kôl jej to snáď dodá sebavedomie. Emka a Lucka potvrdili vo štvrtom kole svoje nasadenie a jasnými favoritkami boli aj v kole piatom. V ňom však uspela iba Lucka, kým Emka zaznamenala šok a uvidíme, ako sa s ním v ďalšom priebehu turnaja vyrovná. Fantasticky vysoko lieta Simonka, ktorá po prekvapení skúseného favorita v úvodnej partii, vyviedla rovnakú vec aj ďalšiemu rutinérovi v kole treťom. Vo štvrtom ju čakala ďalšia neľahká prekážka v podobe skúseného českého majstra Fide. Po remíze čiernymi mala opäť českého majstra Fide, tentoraz však bielymi figúrami. Po otvorení mala partia jednoznačný priebeh a na jej konci sa tešila práve Simonka! V šiestom kole ju čaká ďalšia stelesnená šachová rutina v podobe slovenského IM a napriek prehre ani v tejto partii určite nedala kožu lacno. Škoda prehry v nasledujúcej partii, no súper bol opäť z nasadenej TOP30. A tak až v ôsmom kole bude prvý raz v roli favoritky a veríme, že sa jej ju podarí naplniť. Grétka medzičasom v šiestom kole súperovi podľahla, no v siedmom kole vybojovala čiernymi figúrami remízu a v siedmom kole ju opäť čaká papierovo silnejší (už siedmy) hráč. Na dobrý finiš nie je nikdy neskoro. Emka po prekvapujúcej prehre v piatom kole vyhrala svoje ďalšie dve partie a tak postupuje turnajom nekompromisne, bez jedinej remízy. Dnes bude mať tretí pokus prekvapiť favorita, tak hádam bude platiť do tretice všetko dobré. Lucka v šiestom kole skompletizovala víťazný hetrik, keď proti silnému súperovi odohrala partiu na jednu bránu a nepustila ho prakticky k ničomu. Včera sa však situácia zopakovala s vymenenými úlohami, keď sa jej branie pešiakom (namiesto dámou) ukázalo ako vážna strategická chyba. Následný odpor bez protihry bol isto utrpením. Záverečná tretina jej však nevyšla celkovo, keď v ôsmom kole podľahla súperovi, ktorý robil všetko pre to, aby tomu tak nebolo. Záverečná remíza už len podčiarkla slabší finiš v turnaji. Nejaké drobné si síce do ratingu pripísala, ale očakávania mala isto vyššie. Ešte menej vyšiel záver Emke, aj keď by prípadným slušným finišom neskončila vôbec zle. Výkon na úrovni 1758, odpísanie 60 bodov a chudobné štyri body by ju netešili ani v období pred Covidom. Záverečná tretina turnaja naopak vyšla Grétke, ktorá nielen že dohnala straty z úvodu, ale dokázala sa vytiahnuť v tabuľke vyššie a pripísať si do ratingu “šachových“ 64 elo bodov. V záverečných dvoch kolách sa opäť vytiahla vyššie aj Simonka, ktorá po výhre v ôsmom kole a záverečnej remíze napokon získala nielen 5 bodov a 3.miesto v kategórii žien, ale aj do ratingu skvelých 110 bodov. Oveľa zaujímavejšie však je, že si uhrala svoje doterajšie turnajové top RP 2122!
Open turnaj (134 hráčov): S.Bochničková 5b/9 37.miesto (3.miesto v kategórii žien), L.Strišková 4,5b/9 59.miesto, G.Kapolková 4b/9 86.miesto, E.Walter 4b/9 88.miesto
2.10.2021 – Tatran Open Dúbravka 2021 Online, internet
V rovnaký deň sa uskutočnila aj online verzia tradičného dúbravského hodového turnaja, kde sme mali jedno oficiálne zastúpenie v podaní Riška a jedno menej oficiálne (zatiaľ bez registrácie) v podaní Jurka.
Riško sa počas celého priebehu turnaja herne trápil. Na úvodnú prehru síce ešte nadviazal dvoma výhrami, no to bolo takmer všetko, keď zo zvyšných šiestich partií získal už iba jediný bod. Mnoho možných bodov padlo za obeť nepripraveným násilným pokusom o útok, neurobeným rošádam, prípadne elementárnym prehliadnutiam. S výkonom či výsledkom tak určite nebol spokojný.
Jurko príjemne prekvapil, v úvodnej polovici turnaja priam šokoval. Z prvých štyroch partií si totiž na konto pripísal až 3,5 bodu a to proti rozhodne nie slabým súperom. Veď v partii štvrtého kola zdolal celkovo štvrtého hráča výslednej tabuľky. Na kvalitu súperov sa nemohol sťažovať až do konca celého turnaja, no prekvapil už iba jedného z nich. Výkon na úrovni 2037 je však napriek tomu skvelý. A to, že v jeho partiách bolo často mnoho chýb na oboch stranách znamená, že ich dokázal využiť rovnako často, ako jeho silnejší a skúsenejší súperi.
Rapid turnaj (39 hráčov): J.Lehocký 4,5b/9 18.miesto, R.Pisarčík 3b/9 30.miesto
Čítať ďalej: 2.10.2021 – Tatran Open Dúbravka 2021 Online, internet
2.10.2021 – O pohár BSK, Bratislava
Turnaj šesťčlenných družstiev sa po ročnej prestávke vrátil na šachovú scénu a my by sme na ňom nechýbali. Kolízia s Open Tatry síce zabránila zložiť najsilnejšie možné družstvo, no keďže sa tento rok nezúčastnil turnaja žiadny zahraničný tím a družstvá Nitry a Trnavy ani zďaleka neboli ideálne, áčko bolo určite jasným favoritom. Béčko malo podľa papierových predpokladov bojovať o tretiu priečku. Na poslednú chvíľu totiž zo zdravotných dôvodov vypadol Vladko, čo sa ukázalo ako príliš citeľná strata.
V béčku uhral obe naše Mišky po jednom bode a vyťažili tak zo svojich partií absolútne minimum. Tá mladšia mala na zlatom podnose partiu vo štvrtom kole a ani v niektorých ďalších partiách to nebolo beznádejné. Tá staršia mohla mať aj štyrikrát toľko, no výborne rozohrané partie končili prehliadnutiami, keď jej hodinky ukazovali menej ako minútu. Záverečný útočný masaker dovtedy stopercentnej hráčky však isto zahojil najhlbšie rany.
Maťo, Ryan a Samir si počínali v áčku suverénne a kým prvá dvojica stratila jedinú remízu v kole druhom, Samir si ju odložil do záverečnej partie. Vo vyše sto ťahovej partii sa však napokon body delili. Jediná strata družstva bola v rámci spomínaného druhého kola, kedy ku dvom už spomínaným remízam pribudli dve prehry dievčat a zápas s Nitrou skončil v pomere 3:3. Inak bolo družstvo výsledkovo suverénne a v turnaji zaslúžene zvíťazilo.
O pohár BSK (4 družstvá): BSK A (o.i. IM S.Sahidi 5,5b/6, C.R.Mészáros 5,5b/6, M.Rak 5,5b/6) 1.miesto, BSK B (o.i. M.Smidová 1b/6, M.Šúňová 1b/6) 4.miesto
26.9.2021 – 31. ročník turnaja v bleskovom šachu o putovný pohár primátora mesta, Šurany
Svoju štvrtú desiatku začal koncom septembra tradičný bleskový turnaj v Šuranoch a nechýbala na ňom ani naša účasť, keď sa ho zúčastnila Grétka. V turnaji si uhrala približne svoje, no určite existuje viacero výsledkov, ktoré by rada zmenila. A to najmä čiernymi figúrami, kde zaznamenala veľmi chudobnú bilanciu 0-1-5. A to remízu uhrala až v poslednom kole proti hráčovi bez ratingu. Naopak bielymi uhrala výborných 6-0-1. Deň paradoxov...
Bleskový turnaj (50 hráčov): G.Kapolková 6,5b/13 28.miesto
21.-29.9.2021 – Uzavreté MSR v šachu, Podhájska
Nakoľko sa Samir predieral slovenským rebríčkom stále vyššie a vyššie, bolo vysoko pravdepodobné, že sa do turnaja nakoniec zmestí. Podľa ratingu totiž už okupoval 11.priečku a strata 14 bodov do TOP10 mohla byť otázkou jediného turnaja. Navyše bolo veľmi málo pravdepodobné, že by všetci hráči pred ním mali záujem zúčastniť sa tohto turnaja. Ostávalo nám nechať sa prekvapiť, ako si poradí pri svojej premiére medzi slovenskou špičkou.
Štart do turnaja nemal ideálny, keď krátko po otvorení prišiel v úvodnej partii o pešiaka a súper mu síce umožnil protihru, no tá využitá nebola. Remíza síce bola na dosah, no vo vežovej koncovke nevyužil výrazný časový náskok a po chybe partiu prehral. V druhom kole sme verili, že sa určite pokúsi reparát a splnilo sa nám to. Už v otvorení získal výraznú výhodu, z ktorej síce postupne veľkú časť stratil, no súper v snahe o aktivitu prehliadol malú taktiku. V treťom kole Samir vyzval čiernymi doterajšieho lídra turnaja, no v relatívne bezpečnom otvorení dal skokom jazdca na kraj šachovnice bielemu dlhotrvajúcu výhodu dvojice strelcov. Ten sa následne odhodlal ku korektnej obeti kvality, trpezlivo vylepšoval svoju pozíciu a nedal Samirovi najmenšiu šancu na protihru. Ten sa v ďalšom kole nedokázal bielymi figúrami opäť vrátiť do stredu tabuľky. V otvorení však vsadil na maximálnu istotu a situácia sa z okolia rovnováhy v podstate nijak výraznejšie neposunula. Remíza tak bola zaslúženým výsledkom. Piate kolo bolo jednoznačnou záležitosťou, keď pád do prípravy znamenal čiernymi stratu pešiaka a beznádejnú pozíciu. Napriek odporu sa na výsledku 1:0 nič nezmenilo. V šiestom kole Samirovi otvorenie tiež príliš nevyšlo, ale svoju pozíciu postupne vylepšoval. Aktivitu svojich figúr napokon doviedol do jednoducho vyhranej strelcovej koncovky. Záverečnú tretinu turnaja začal výhrou podľa papierových predpokladov, no vzhľadom na priebeh partie uhral senzačný výsledok. V ôsmom kole dokonca skompletizoval víťazný hetrik a to zrovna proti súperovi, ktorý dovtedy všetky partie remizoval. Do posledného kola tak vstupoval na štvrtom mieste a vo svojich rukách mal aj boj o medaile. Na začiatok rozhodujúcej partie sa nemohol sťažovať, no kombinácia s braním na f7 nepatrila medzi ideálne. Situáciu síce skomplikovala (čo bolo možno aj cieľom Samira), no nakoniec bol rád aj za neskoršie opakovanie ťahov. Výsledky posledného kola absolútne pomotali tabuľku a kým súperovi stačila remíza k nečakanému zisku titulu, Samir nakoniec jemne klesol na celkovú piatu priečku. Pri svojej premiére si však počínal výborne, keď uhral päť bodov, do posledného kola bojoval o medaile a nakoniec si do ratingu pripísal ďalšie štyri body.
MSR v šachu (10 hráčov): IM S.Sahidi 5b/9 5.miesto
Čítať ďalej: 21.-29.9.2021 – Uzavreté MSR v šachu, Podhájska
18.-19.9.2021 – 25. ročník Open Banská Bystrica, Banská Bystrica
Tradičné podujatie v Banskej Bystrici absolvovalo svoj ďalší ročník a my sme pri tom nemohli chýbať. Reprezentovala nás na ňom trojica Grétka, Lucka a Riško a v štartovom poli a ani výsledkovej listine sa rozhodne nestratili.
Napriek spomínanému úvodu, Grétka so svojim výkonom určite spokojná nebola. Proti trom papierovým favoritom zabodovať nedokázala a aj ich počet v deväťkolovom turnaji čosi naznačuje. Po striedaní jednotiek a núl prehrala v šiestom kole v rámci klubového derby s Riškom a to znamenalo pád do druhej polovice tabuľky. Až záverečné dve víťazstvá znamenali skok nahor v poslednej chvíli a taktiež aj striebro v kategórii dievčat do 14 rokov, no výkon 1359 by sa jej málil snáď aj dva roky dozadu.
Riško začal prehrou s neskorším bronzovým medailistom celého turnaja, avšak po povinnej výhre v druhom kole uhryzol prvý raz hneď vzápätí. Po prehre vo štvrtom kole prekvapil hneď trikrát po sebe, keď si na konto pripísal remízu a dve výhry, vrátane spomínanej proti Grétke. A aby nebol všetkým papierovým prekvapeniam koniec, po prehre v ôsmom kole zdolal v záverečnom kole ďalšieho vyššie nasadeného súpera. Celkovo tak skončil na perfektnom 21.mieste, pri výkone 1646 sa však niet čomu čudovať. Rovnako tak ani víťazstvu v kategórii chlapcov do 10 rokov. Nebyť neskôr spomenutej Lucky, vyhral by aj kategóriu hráčov s ratingom do 1500.
Lucka odohrala úvodnú tretinu turnaja vyslovene ženskú. Po dvoch výhrach síce v treťom kole narazila na kameň, ale s nepríjemným momentom sa dokázala vyrovnať oveľa lepšie, ako tomu bolo nedávno v Nitre. V sobotňajšej časti si totiž pripísala na konto ďalšie dve výhry a do nedele vstupovala s bilanciou 4-0-1. Remíza v úvodnom kole druhej časti bola, vzhľadom na celkové výsledky súperov v turnaji, asi ok. Výhra v siedmom kole ju vytiahla dokonca iba pol bod za čelo tabuľky a veľa nechýbalo, aby sa udialo veľké prekvapenie. V ôsmom kole, proti nasadenej turnajovej dvojke, mala postupne aj figúru navyše, no hrubá chyba nakoniec rozhodla v jej neprospech. Remíza v záverečnej partii jej zabezpečila výborné deviate miesto a okrem neho ocenenia vo viacerých kategóriách. Vyše 60 bodov do ratingu isto poteší tiež, no hlavne si dokázala, že to s tými jej rapidmi nie je až také zlé.
Rapid turnaj (79 hráčov): L.Strišková 6b/9 9.miesto (3.miesto v kategórii žien, 3.miesto v kategórii juniorov, 1.miesto v kategórii F18, 1.miesto v kategórii hráčov s ratingom do 1500), R.Pisarčík 5,5b/9 21.miesto (1.miesto v kategórii U10, 2.miesto v kategórii hráčov s ratingom do 1500), G.Kapolková 5b/9 32.miesto (2.miesto v kategórii F14)
Čítať ďalej: 18.-19.9.2021 – 25. ročník Open Banská Bystrica, Banská Bystrica
15.-19.9.2021 – Slovenský klubový pohár, Kremnica
Po dlhšej časovej odmlke sa vracia na scénu Slovenský klubový pohár. No šťastnou nohou toto podujatie svoj návrat nezačalo, keď v podstate dva týždne pred jeho začiatkom ešte neboli zverejnené jeho propozície. Kolízia s tradičným neďalekým víkendovým banskobystrickým rapidom tiež nebola najšťastnejšia a tak sa veľká účasť očakávať nedala, skôr naopak. Osem družstiev je však ešte menej ako málo, veď prvých šesť berie ceny v celkovej hodnote 3 100 Euro a ďalších 400 Euro je spolu pre víťazov svojich šachovníc. O efektivite existencie takého podujatia sa tak dá rozhodne polemizovať...
Niekoľko našich členov si však čas našlo a družstvo je nasadené na piatom mieste. Aj vďaka tomu, že na prvej šachovnici im velí aj aktuálna slovenská trojka, veľmajster Jerguš Pecháč. V prvom kole družstvo splnilo papierové predpoklady a zvíťazilo 4:0 proti súperom z domácej Kremnice. A v ďalších dvoch kolách bolo taktiež papierovým favoritom. Proti céčku Modry si dal Jerguš voľno a nastúpila za neho Miška. Tá hrala celú partiu na jednu bránku, no v momente kedy mala začať zbierať ovocie prišla hrubá chyba a figúra bola preč. Súper sa však, našťastie pre ňu, uspokojil s remízou. Zvyšné tri partie naši hráč vyhrali, aj keď zďaleka nie jednoznačne, skôr naopak. V treťom kole sme verili v zavŕšenie víťazného hetriku a potom by už bolo všetko nad plán. Ako to však v športe býva, osud mal iné plány... J Simonka bielymi partiu po otvorení strategicky nevyriešila a veľmi rýchlo prehrala, no v ostatných partiách to vyzeralo fajn. Vladko však súperovu odvážnu obeť figúry nepotrestal a nakoniec iba remizoval. Miška spáchala v časovke dokonalé harakiri. Jergušova výhra tak nestačila ani na remízový výsledok zápasu. Zápas proti ŠK Osuské začal bezpečnou remízou Mišky a veľmi dobre rozohranou partiou Simonky. Tejto partie je škoda, pretože postupne získala dve kvality, aj keď súperova kompenzácia nejaká určite bola a ku každej kvalite mal ešte jedného pešiaka. Pasívna hra Simonky v časovej tiesni však viedla ku prehre. Emka so súperom postavili komplikovanú pozíciu a favorit sa napokon presadil. Vladko na jednotke korektnú partiu čiernymi relatívne bezpečne remizoval a uzavrel tak stav stretnutia na 1:3, čo bolo vzhľadom na priebeh partií celkom kruté. V piatom kole proti béčku Modry Vladko čiernymi rýchlo remizoval, keď taktika súperov bola evidentne jasná – udržať predok a vzadu rozhodnúť. To sa aj stalo, keď Emke s Miškou partie vôbec nevyšli a prehrali ich v miniatúrkach. Jerguš tak už iba kozmeticky upravil výsledok na 1,5:2,5. Proti ich áčku (s troma veľmajstrami) to však bola iná káva. Jergušova rýchla remíza mohla byť v znamení rezignácie a snahy “nedostať na nulu“. Zvyšné tri partie však neboli jednoznačné. Prehru Simonky mohla neutralizovať Miška, ktorá s dvojicou strelcov a pešiakom navyše kráčala výhre v ústrety. Jedna výmena však všetko predchádzajúce úsilie pokazila a na stole bola remíza. Vladko v tom čase nepríjemne dotieral na súpera a ten sa mohol o výsledok partie, no aj zápasu, reálne obávať. Pri hraní na inkremente však chyby prichádzajú a výsledkom bola prehra a krutých 1:3. V záverečnom kole nás čakala LŠŠ, ktorá bola jasným papierovým favoritom. Keď na jednotke Jerguš remizoval, priebeh zápasu mal byť jasný. Simonka však takticky zlikvidovala svojho súpera a naše šance na šokujúci výsledok výrazne stúpli. Vladko síce po strate posledného pešiaka na dámskom krídle kládol neúspešný odpor, no Emka na dvojke kládla odpor a v priebehu partie dokonca získala postupne dvoch pešiakov. Súperov pokus o vyriešenie situácie v centre viedol ku strate veže, nášmu víťazstvu 2,5:1,5 proti striebornému družstvu celého turnaja a umiestneniu družstva na piatom mieste. Klubové dresy tak priniesli šťastie. Ku najviac spokojným so svojim výsledkom patria Emka a Simonka, ktoré si pripísali aj slušnú dávku bodov do ratingu. Smutný nebol určite ani Jerguš, ktorý podal svoj štandard. Miška a Vladko mali v jednotlivých partiách viacero pol bodov navyše, no oboch pripravili o lepší výsledok chyby v časových tiesňach.
Turnaj družstiev (8 družstiev): KŠN Bratislava (GM J.Pecháč 4b/5, V.Bochnička 3,5b/7, E.Walter 3b/5, S.Bochničková 3b/6, M.Smidová 1,5b/5) 9b/21 5.miesto
Čítať ďalej: 15.-19.9.2021 – Slovenský klubový pohár, Kremnica
12.9.2021 – MSR družstiev starších žiakov, Nitra
Už tradične sa (vo formáte “3 in 1“) uskutočnili v termíne predĺženého víkendu tri mládežnícke podujatia za sebou. Ich miestom bola Nitra, kde sa začalo v piatok družstvami mladších žiakov, pokračovalo sa v sobotu jednotlivcami a všetko sa ukončilo v nedeľu družstvami starších žiakov. V nich sme taktiež nechýbali, keď nás reprezentovali tri družstvá.
Céčko malo v úvodnom kole viac ako náročnú úlohu, keď sa stretlo s našim áčkom. To však prekvapenie nepripustilo a vyhralo suverénne 4:0. Rovnakým výsledkom sa mohli céčkari revanšovať v druhom kole, no napriek jasnému priebehu Ninka partiu iba remizovala a Shabir ju dokonca prehral. Aj chudobná výhra sa však počítala za tri body. Nasledovala remíza s Čadcou, v zápase kde obe družstvá stratili dva body. Shabir nedotiahol vynikajúcu pozíciu do konca, kým Ninka zastavila svoj útok zbytočne skoro a protiútok súperky nevyriešila. Naopak Peťko využil súperovho zatúlaného jazdca a Sear hrubé chyby súpera v elementárnej pešiakovej koncovke. Ešte horšie sa vyvinulo štvrté kolo proti Reinteru, v ktorom dokázal vyhrať iba Sear a Peťkova remíza bola, pri prehrách Ninky a Shabira, nedostatočná. V piatom kole sme sa zosunuli príliš nízko a tak si naši napravili chuť výhrou 4:0 v bratislavskom derby. Po ňom však nasledoval veľký boj proti nášmu béčku. V ňom to vyzeralo istý čas aj na veľké prekvapenie, no Peťko nevyužil figúru ktorú mu Grétka darovala a priebeh zápasu sa postupne otočil. V záverečnom kole sme museli potvrdiť jasné papierové predpoklady, čo sa na troch šachovniciach potvrdilo. Iba Sear prišiel v priamom súboji o medailu za prvú šachovnicu. So svojim výkonom však mohol byť napriek tomu spokojný, rovnako ako Peťko. Družstvo nakoniec skončilo na desiatom mieste, presne podľa svojho nasadenia.
Béčko začalo povinným víťazstvom 4:0 proti Lokomotíve, no už prvý silnejší súper bol nad ich sily. Papierového favorita dokázala zdolať iba Maťa, kým Ryan a Samko prehrali prakticky bez odporu. Grétka po zle zahranom otvorení dostala nečakané šance, no realizácia drobnej výhody bola nepresná a nakoniec po hrubej chybe prišla aj o prípadný nerozhodný výsledok. Vzápätí však prišla výhra v pomere 3:1, keď sme nastúpili proti Považskému Podhradiu. Grétka urobila so súperkou krátky proces, no keďže Samko pôsobil počas celej partie bez plánu a odovzdane, Maťa a Ryan museli vyhrávať v koncovkách. V zápase proti Slovanu sme zahodili možnú remízu, keď sa ku očakávanej výhre Grétky nepridal Samko. S vežou navyše spáchal harakiri a v podstate rozhodol zápas. Na prvých dvoch šachovniciach sme favoritom neboli a súperi sa bezpečne presadili. Napriek prehre sme dostali prvú nasadenú Banskú Bystricu, no v tomto zápase sme boli blízko ku prekvapeniu. Samko sa po troch prehrách konečne chytil a svojho súpera čiernymi útokom vymazal a tak nevadila ani Ryanova prehra proti favorizovanému súperovi. Škoda, že Grétka v jemne lepšej pozícii nedocenila hádam jedinú aktívnu možnosť súperky a zbytočne prehrala. Maťa sa síce snažila, ale viac ako korektnú remízu z partie nevyťažila. Spomínaný obrat zle sa vyvíjajúceho derby proti nášmu céčku sme už spomínali. V záverečnom kole béčku vyslovene prial žreb, nakoľko mohlo dostať aj naše áčko, prípadne iných favoritom. Darovanú šancu využilo a béčko Doprastavu zdolalo na nulu, čím sa nakoniec dostalo na pekné piate miesto. K nemu najviac bodovo prispeli Maťa s Grétkou, ktoré získali svorne po päť bodov.
Áčko začalo v nami spomínanom derby proti céčku, kde nestratilo ani jedinú remízu. V druhom kole sa však už diali veci. Jedinou bezproblémovou partiou bola výhra Jakuba, kým vo zvyšných troch zápasoch nastali dokonalé obraty. Bohužiaľ dva v náš neprospech a tak sme s výsledkom 2:2 naozaj nemohli byť spokojní. Navyše sme sa v treťom kole stretli v súboji dvoch najvyššie nasadených družstiev. V zápase sa splnili do bodky naše plány, v ktorých bolo zatlačiť na dvojke a štvorke, kde sme si verili najviac. Navyše sme dostali na obe partie biele figúry a tak nebolo cesty späť. Jakub aj Simonka potvrdili dôveru v nich vkladanú a Lucka a Vladko tak mohli poisťovať výsledok. Po výsledku 3:1 sme tak odčinili predchádzajúce zaváhanie a súpera v podstate vyradili zo súboja o zlato. Zápas štvrtého kola proti Dubnici predpokladal vyrovnanejší priebeh, ako tomu nakoniec bolo. Lucka popravila súpera už v otvorení a súper Simonky si tiež mohol viac ako dvadsať ťahov odpustiť. Vladko po kombinačnej prestrelke získal dámu za dvoch strelcov a partiu doviedol do výhry, rovnako ako Jakub, ktorý si partiu niekoľkokrát zbytočne skomplikoval. Proti Slovanu bolo jasnou prioritou zabrať na posledných dvoch šachovniciach a predok podržať. Simonka vyhrala bez najmenších problémov, no Lucka po strate pešiaka po otvorení nakoniec iba remizovala. Chalanom tak stačili dve remízy a nakoniec sa aj stali skutočnosťou. Po piatom kole sme tak mali medailu takmer istú a pred sebou zápas proti jedinému družstvu, ktoré nás mohlo obrať o zlato. Zápas proti Doprastavu začal ako zo zlého sna, keď Lucka riešila zbytočne predchádzajúcu partiu, otvorenie zahrala chybne a z výkopu bolo 0:1. Keďže aj Vladko mohol vyjsť z otvorenia bielymi inak, začali sa obavy o výsledok. Spoľahlivo však zvíťazil Jakub a v časovej tiesni pretaktizoval súpera Vladko a potrebná remíza bola na svete. Simonka mohla navyše zabezpečiť tri body a pri prechode do koncovky získala rozhodujúcu materiálnu výhodu. Čo sa dialo v nej, to hádam nevie vysvetliť ani teraz. Po zbytočnej prehre sa tak zdramatizoval celý turnaj a nemohli sme sa tešiť z titulu už kolo pred koncom. Zápas s Čadcou mal byť prechádzkou ružovou záhradou a čerešničkou na majstrovskej torte. Najmä, keď Lucka získala pešiaka, Kubko mal jasný plán v podobe voľného pešiaka a Vladko sympatickú pozíciu. Lucka však nerealizovala výhodu správne a po hrubej chybe prišlo ku totálnemu obratu. Výsledná remíza tak bola viac ako super. Simonka pripustila divočinu a v nej sa ako prvá prepočítala, no súper o pár ťahov po nej darček viac ako vrátil. Chalani však prekvapenie nepripustili a nakoniec z toho bolo na prvý pohľad jasných 3,5:0,5. Ako to však už chodí, posledný krok býva najťažší... Titul majstrov SR sme si tak po krátkej prestávke opäť vybojovali naspäť. Navyše sme predĺžili sériu 50 zápasov bez prehry, keď sme v tejto súťaži prehrali naposledy 3.6.2013, v zápase 6.kola proti LŠŠ. Rozdielovým hráčom turnaja sa ukázala byť naša licenčná posila Jakub, pre ktorého síce šach v poslednej dobe prestal byť prioritou, no stratou jedinej remízy a výhrou druhej šachovnice ukázal, že stále vie. Simonka s Vladkom navyše deň pred turnajom absolvovali účasť na svadbe (čo nie je optimálne strávený čas pred súťažou) a veľká vďaka Šošovičkovcom, že dokázali zabezpečiť ich presun zo Súľova do Nitry. Časť nášho zlata tak jednoznačne smeruje aj do Novej Dubnice.
Na záver budeme opakovať záver z článku MSR družstiev mladších žiakov. Radosť zo zlata na záver pokazil pohár s plastovým podstavcom, čo je vec, ktorá by sa na oficiálnych podujatiach SŠZ jednoducho nemala stávať. A ani nestávala, lebo v našej zbierke (a to ich naozaj nemáme málo) bol vôbec prvým tohto typu. Rovnako tak sa už dlho nestalo, že by najlepší hráči na šachovniciach nedostali aspoň malé medaile. Keďže sme však po piatku boli “pripravení na všetko“, nebol to šok ako dva dni predtým. Ak ako šachisti budeme podliezať ešte aj písané či nepísané minimálne štandardy, ťažko sa potom môžeme čudovať, že nás nikto nebude brať vážne. Tradične sa však možno na webe SŠZ dočítame, že všetko bolo super a v najlepšom poriadku.
MSR družstiev starších žiakov (16 družstiev): KŠN Bratislava A (V.Bochnička 5b/7, J.Šošovička /L/ 6,5b/7, L.Strišková 4,5b/7, S.Bochničková 5b/7) 17b/21 1.miesto, KŠN Bratislava B (C.R.Mészáros 3,5b/7, M.Šošovičková /L/ 5b/7, S.Havalda 4b/7, G.Kapolková 5b/7) 12/21 5.miesto, KŠN Bratislava C (Se.Sahidi 4,5b/7, Sh.Sahidi 2,5b/7, N.Kubíková 2,5b/7, P.S.Zverka 4,5b/7) 10/21 10.miesto
Čítať ďalej: 12.9.2021 – MSR družstiev starších žiakov, Nitra
11.9.2021 – MSR mládeže v rapid šachu, Nitra
Už tradične sa (vo formáte “3 in 1“) uskutočnili v termíne predĺženého víkendu tri mládežnícke podujatia za sebou. Ich miestom bola Nitra, kde sa začalo v piatok družstvami mladších žiakov, pokračovalo sa v sobotu jednotlivcami a všetko sa ukončilo v nedeľu družstvami starších žiakov. Na podujatí sme nechýbali, keď nás v jednotlivých kategóriách reprezentovalo 16 hráčov.
V dievčenskej osmičke začala Miška kontumačnou výhrou a už po nej sa odohralo veľmi predčasné finále kategórie. V ňom sa jej podarilo bielymi figúrami zvíťaziť a v súboji o medaile tak spravila rázny krok vpred. Ďalšími troma výhrami v rade si poistila medailu a s jednobodovým náskokom mohla smelo hľadieť ku posledným dvom partiám. V šiestom kole však prišla stopka, vďaka ktorej bola na čele dostihnutá, no výhra vo vzájomnom zápase jej dávala veľkú výhodu. Stačilo už len vyhrať v poslednom kole. To sa jej nakoniec aj podarilo a stala sa tak víťazkou svojej kategórie. Snáď ju to povzbudí a po dlhšej pauze sa šachu začne opäť venovať trochu viac.
Kategória D08 (9 hráčok): M.Šúňová 6b/7 1.miesto
Vo vyrovnanej dvanástke boli karty jasne rozdané medzi štvoricu papierových favoritiek, pričom naše tri dievčatá mohli len príjemne prekvapiť. Chýbajúca herná prax sa najmenej podpísala na Natálke, ktorá v prvom kole šokovala aj samú seba. Následne až do konca turnaja potvrdzovala papierové predpoklady, čoho výsledkom bolo šieste miesto. Ním určite nesklamala, no na lepšie umiestnenie potrebovala prekvapiť ešte jednu z favoritiek. Alžbetka a Sophinka si okrem bodu bez boja veľa radosti neužili. Vo vzájomnom zápase sa presadila druhá menovaná a okrem tejto partie to už bolo iba o množstve nevyužitých šancí v jednotlivých partiách.
Kategória D12 (11 hráčok): N.Havaldová 4b/7 6.miesto, S.Valentová 2b/7 10.miesto, A.Kapolková 1b/7 11.miesto
Pri neúčasti Simonky mala Grétka k dispozícii asi zatiaľ svoju najväčšiu šancu zabojovať o cenný kov. Najmä, keď na posledných šampionátoch končila piata respektíve štvrtá. Už prvé kolo (a jej šokujúce zakopnutie) však neveštilo nič dobré a prehra v kole treťom ju prakticky vyraďovala z boja o medaile. V turnaji sa však diali veci a tak sa po dvoch povinných výhrach dostala opäť nahor. Ani následná prehra nakoniec nemusela byť katastrofou, no do posledného kola vstupovala s reálnou šancou na bronz. V tejto partii však tiež dopustila prekvapenie a prepadla sa tak na siedme miesto. Pri výhre by mala, napriek podpriemernému výkonu, bronz. Až tak nízko totiž tento rok visela tretia medaila...
Kategória D14 (16 hráčok): G.Kapolková 3,5b/7 7.miesto
Šestnástka bola pre nás v Nitre zakliata. Ninka v podstate svoju šancu na lepší výsledok začala strácať už v treťom kole. Bolo totiž jasné, že ak sa chce pobiť o umiestnenie v strede tabuľky, súperky cca svojej úrovne musí zdolať. Nakoľko druhý takýto zápas prišiel v šiestej partii, konečné umiestnenie je žiaľ zaslúžené. Lucka mala v turnaji úplne iné ambície a keby v druhom kole dotiahla vyhranú partiu do konca, celý jej turnaj by isto vyzeral inak. Po hrubej chybe sa však už v ďalších kolách nedokázala vrátiť do hry a vyhrala už iba to, čo naozaj “musela“. Šieste miesto je ďaleko za jej možnosťami, no o to viac musí zabrať v rapidovej praxi, kde na vyčistenie hlavy nemá celý deň, ale iba pár minút.
Kategória D16 (10 hráčok): L.Strišková 3b/7 6.miesto, N.Kubíková 2b/7 9.miesto
Dvadsiatka bola poslednou z nešťastných kategórií, kde bolo 9 – 11 účastníčok, čo má vždy veľmi ďaleko k férovosti a o medailách rozhoduje často to, v ktorom kole dostane hráčka “bye“. V prvom kole sa v rámci klubového derby trochu prekvapujúco tešila z výhry Miška. Škoda, že v nasledujúcich dvoch partiách nedokázala bodovo nadviazať a do stredu tabuľky ju dostal až bod bez boja. V piatom kole mala prakticky zápas o všetko, lebo pri náročnosti turnaja bolo nutné ten zápas vyhrať. Po prehre potvrdila bod proti outsiderke turnaja a remízou v záverečnej partii tiež nesklamala, no na viac ako na ôsme miesto to nebolo. Kategória bola príliš vyrovnaná. Emka po prehre s Miškou prehrala aj druhé kolo a tak jej bod zdarma prišiel asi celkom vhod. Po pauze vyhrala tri partie v rade, vrátane veľmi peknej výhry proti vedúcej hráčke turnaja. V záverečnom kole však nedotiahla vyhranú koncovku a tak sa mohla v priamom súboji z medaily tešiť jej súperka.
Kategória D20 (9 hráčok): E.Walter 4,5b/7 4.miesto, M.Smidová 3,5b/7 8.miesto
V chlapčenskej desiatke sme mali dve medailové želiezka a obe odštartovali bezchybne, keď vyhrali svoje dve prvé partie. Následne však došlo ku derby, kde sa na úkor Riška presadil bielymi figúrami favorizovaný Ryan. Riško vzápätí prehral aj druhú partiu, keď v jej priebehu mal dlho figúru navyše, no útok súpera otupiť nedokázal. Po nej sa dvoma výhrami vrátil do boja o medaile a pred posledným kolom bolo jasné, že výhra v priamom súboji mu prakticky garantuje bronz. Navyše mu prial aj žreb, lebo sa vyhol jednému z dvojice top favoritov. Partiu však prehral a kým súper sa mohol tešiť z bronzu, Riško klesol na ôsme miesto. Tak blízko a tak ďaleko. Ryana po derby čakal kľúčový zápas a aj keď bol dlho vyrovnaný, postupne sa začal presadzovať súper. V časovej tiesni však udržal pevnejšie nervy Ryan a zaznamenal “majstrovské“ víťazstvo. Záverečnými troma výhrami v rade ho potvrdil a s bodovým náskokom a plným bodovým ziskom sa stal víťazom svojej kategórie.
Kategória CH10 (21 hráčov): C.R.Mészáros 7b/7 1.miesto, R.Pisarčík 4b/7 8.miesto
Sear vstúpil do turnaja výhrou a v druhej partii sa so súperom rozišiel nerozhodne. Štart tak nebol najhorší, no nasledovala prehra proti jednému z favoritov a medailové sny sa výrazne vzdialili. Po dvoch víťazstvách opäť nabrali reálne kontúry, no prehra proti aktuálnemu majstrovi SR zo Starej Ľubovne znamenala už iba boj o pekné umiestnenie. Výhra v poslednom kole ho aj zabezpečila, veď šieste miesto určite nie je na zahodenie. Sear sa z roka na rok čoraz viac blíži ku medailovým stupienkom a uvidíme, kedy ich prvý raz obsadí...
Kategória CH12 (30 hráčov): Se.Sahidi 4,5b/7 6.miesto
V chlapčenskej štrnástke sme mali trojnásobné zastúpenie. Peťko v úvodných štyroch kolách získal tri body, keď podľahol iba Samkovi v rámci klubového derby druhého kola. Následne mu však došla para. Nevadila ani tak prehra s nasadenou jednotkou, ale zo záverečných dvoch partií bola jedna chudobná remíza viac ako málo. Po sľubnom štarte tak spadol do stredy tabuľky a uhral priemer. Shabir mal rovnaký úvod, keď prehral iba v druhom kole, čo však kompenzoval troma výhrami. Karta mu však išla aj následne, keď si pripísal na konto remízu a vzápätí aj ďalšiu výhru. Do posledného kola tak vstupoval s možnosťou vybojovať si v priamom súboji medailu. Nakoniec sa presadil papierový favorit a Shabir klesol na desiate miesto, no v turnaji zahral veľmi dobre, veď reálnu možnosť stáť na MSR na stupni víťazov ešte nikdy v živote nemal. Samko začal ešte lepšie ako už spomínaná dvojica, keď z prvých piatich kôl uhral štyri výhry. Škoda prehry v treťom kole, keď jeho súper určite nebol nehrateľný. V záverečných dvoch kolách potreboval na medailu získať 1,5 bodu, ale žreb sa s ním nemaznal a prihral mu do cesty najprv turnajovú trojku a následne aj jednotku. Dve remízy sú tak určite pekným výsledkom, rovnako ako aj piate miesto a tak chceme veriť, že opäť začína obdobie, kedy sa odrazí smerom nahor.
Kategória CH14 (35 hráčov): S.Havalda 5b/7 5.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/7 10.miesto, P.S.Zverka 3,5b/7 19.miesto
Samir bol podľa tabuľky jasným favoritom, no zradnosť rapid ratingov by neznalého veci mohla rýchlo zmiasť. Minimálne päť ďalších súperov si totiž mohlo brúsiť zuby na medailový zisk. V jeho prípade sa však opäť potvrdil slávny výrok Garryho Linekera, ktorý o futbale povedal: „Dvadsaťdva mužov naháňa 90 minút loptu a na konci vždy vyhrajú Nemci“. U Samira to platí v šachu. Nech sa totiž partie vyvíjajú akokoľvek, jeho vnútorná sila nakoniec prekoná všetky prekážky. Plný počet bodov, niet čo dodať!
Kategória CH20 (25 hráčov): IM S.Sahidi 7b/7 1.miesto
10.9.2021 – MSR družstiev mladších žiakov, Nitra
Už tradične sa (vo formáte “3 in 1“) uskutočnili v termíne predĺženého víkendu tri mládežnícke podujatia za sebou. Ich miestom bola Nitra, kde sa začalo v piatok družstvami mladších žiakov, pokračovalo sa v sobotu jednotlivcami a všetko sa ukončilo v nedeľu družstvami starších žiakov. V turnaji družstiev mladších žiakov sme nechýbali, keď nás reprezentovali dve družstvá, pričom to druhé bolo čisto dievčenské.
Béčko narazilo už v úvodnom kole na neskorších bronzových medailistov a proti Šachy Reinter zaknihovalo čestnú prehru v pomere 1:3, keď si svoj prvý bod v turnaji pripísala Miška. V druhom kole to proti béčku Banskej Bystrice vyzeralo na prvé víťazstvo, no ani vedenie 2:0 (zabodovali Miška s Natálkou) a vyhraná pozícia Sophinky nestačili a nakoniec z toho bola, vzhľadom na priebeh zápasu chudobná, remíza. V treťom kole sa však dievčatá dočkali svojej prvej výhry v zápase, keď domácu NŠA B zdolali 3:1 a reparát nezložilo ani nitrianske áčko, ktoré sme zdolali rovnakým výsledkom. Ku dvom výhram Natálky a Sophinky najprv prispela bodom Miška a v druhom zo spomínaných zápasov Alžbetka. Tieto výsledky vystrelili naše béčko až na štvrté miesto a zápas proti neskorším víťazom turnaja. V ňom sa síce dievčatá snažili, ale favorit žiadne prekvapenie nepripustil ani na jedinej šachovnici. Následne paradoxne dostali voľno a neboli žrebované. Aby však extrémom nebolo dosť, po výhre bez boja dostali naše áčko. To taktiež nepripustilo komplikácie a tak sa dievčatá zosunuli z priebežne fantastickej štvrtej priečky na miesto siedme. To je každopádne aj tak veľmi pekným výsledkom, najmä keď vezmeme do úvahy prakticky nulovú hernú prax celej štvorice. Troma bodmi k nemu prispeli Miška s Natálkou, dvoma Sophinka a jedným Alžbetka.
Áčko začalo povinným víťazstvom proti domácemu áčku v pomere 4:0 a rovnaký výsledok sa dal očakávať aj v ďalšom zápase proti Liptovskej šachovej škole, no nekoncentrovaný Ryan v otvorení elementárnou taktikou stratil figúru a bola z toho výhra 3:1. Tretie kolo bolo zápasom “o všetko“ a očakával sa vyrovnaný boj. V úvode síce Riško s Ryanom ťahali za kratší koniec, no ich partie sa postupne vylepšovali a prvý menovaný rozhodol útokom na kráľovskom krídle. To však bolo z našej strany, až nepochopiteľne, všetko. Po prehre Seara sa začala kaziť aj partia u Ryana a nakoniec sme zrazu prehrávali 1:2. Maťa odohrala výbornú partiu a s figúrou navyše nemala mať v koncovke absolútne žiadne problémy. Nervozita z dôležitosti okamihu však urobila svoje a výsledkom bolo prekročenie času a zavŕšenie malej športovej tragédie. Po zápase bolo viac či menej jasné, že zisk zlata je preč, no nastaviť sa na boj o striebro nebýva ľahké. Výsledkovo dopadol štvrtý zápas suverénne pre naše farby, no reálne nám bohyňa Caissa iba čiastočne revanšovala predchádzajúci zápas. Záverečné tri kolá mali byť povinnými jazdami, no už v piatom kole sme vyhrali len najtesnejším rozdielom proti neskorším bronzovým medailistom. Záverečné dva zápasy boli v znamení dvoch víťazstiev na nulu, avšak nič nezmenili na tom, že sme v turnaji obsadili výslednú druhú priečku. K nej najviac prispel Riško, ktorý ziskom 7/7 vyhral aj štvrtú šachovnicu. Sear potvrdil 5,5 bodmi svoj štandard, keď body strácal iba v zápasoch proti medailistom a medzi hráčmi na tretej šachovnici skončil na druhom mieste. Maťa uhrala o pol bodu menej, pričom taktiež strácala iba v kľúčových zápasoch. Škoda nevyužitej šance proti Banskej Bystrici, ktorá by nielen vymenila konečné poradie, ale by jej aj zabezpečila víťazstvo na druhej šachovnici. Ryan v úvodnej polovici turnaja viac sledoval spoluhráčov ako svoju partiu a do štvrtého kola so svojou hrou určite nebol spokojný. Potom však zaznamenal dôležitú výhru a pridal aj dva povinné body a tak si finišom trochu napravil chuť.
Radosť zo striebra na záver pokazil pohár s plastovým podstavcom, čo je vec, ktorá by sa na oficiálnych podujatiach SŠZ jednoducho nemala stávať. A ani nestávala, lebo v našej zbierke (a to ich naozaj nemáme málo) bol vôbec prvým tohto typu. Rovnako tak sa už dlho nestalo, že by najlepší hráči na šachovniciach nedostali aspoň malé medaile. Ak ako šachisti budeme podliezať ešte aj písané či nepísané minimálne štandardy, ťažko sa potom môžeme čudovať, že nás nikto nebude brať vážne. Tradične sa však možno na webe SŠZ dočítame, že všetko bolo super a v najlepšom poriadku.
MSR družstiev mladších žiakov (11 družstiev): KŠN Bratislava A (C.R.Mészáros 4,5b/7, M.Šošovičková /L/ 5b/7, Se.Sahidi 5,5b/7, R.Pisarčík 7b/7) 18b/21 2.miesto, KŠN Bratislava B (N.Havaldová 3b/6, S.Valentová 2b/6, A.Kapolková 1b/6, M.Šúňová 3b/6) 10b/21 7.miesto
Čítať ďalej: 10.9.2021 – MSR družstiev mladších žiakov, Nitra
6.-9.9.2021 – Dorastenecká liga, Radava
Ďalším podujatím šitým horúcou ihlou a schváleným “na poslednú chvíľu“ bola tento rok Dorastenecká liga, ktorá sa hrala konečne formou openu (ak je na Covid-19 niečo ok, tak práve toto). Vzhľadom ku množstvu akcií v období 7/2021-9/2021 sme však určite neplánovali robiť na toto podujatie oficiálnu výpravu. To však neznamenalo, že sa ho prípadní záujemcovia nemohli zúčastniť. Našou jedinou zástupkyňou tak bola Emka v družstve ŠK Skalica, s trochu menej pochopiteľným umiestnením na druhej šachovnici. Po slabšom štarte, kedy sa jej nepodarilo prekvapiť ani jedného z dvojice vyššie nasadených hráčov, si z ďalších štyroch partií pripísala na konto tri výhry a jednu remízu. Vďaka silnejšej druhej polovici turnaja uhrala po priemernom výkone 3,5 bodu.
Dorastenecká liga (11 družstiev): ŠK Skalica (E.Walter – 2.šachovnica – 3,5b/6) 7b 10.miesto
4.9.2021 – Septembrovský rapid šach, Bratislava
Deväťkolový rapid turnaj so zápočtom na fide rapid rating sa uskutočnil v priestoroch Čínskej reštaurácie a areáli jazera Kuchajda. Maximálna kapacita turnaja bola limitovaná počtom 44 hráčov a takmer sa aj naplnila, keď sa ho nakoniec zúčastnilo 41 hráčov. Medzi nimi sme mali aj tri naše želiezka v podobe Mišky, Ryana a Sophinky.
Miška si po pár dňoch dala ďalší turnaj a pred MSR v rapid šachu to vyzerá na nádejný comeback. Z prvých piatich kôl síce bodovala iba keď jej nezvýšil súper, no partie neboli vôbec na jednu bránu. Smolu zlomila až v šiestom kole, kedy zaznamenala prvú výhru. Následná prehra ju síce spomalila, ale nie zastavila. V divokých partiách, ktoré mohli dopadnúť vždy troma výsledkami, nakoniec získala jednu výhru a jednu remízu a celkovo získala 3,5 bodu.
Sophinka sa tradične pomalšie rozbiehala. Niet však divu, veď okrem aprílového turnaja žiadny ďalší neodohrala. O to lepšie, že prišla a dokázala si, že šach hrať vie, len by to chcelo zvýšiť prax. Po dvoch úvodných prehrách získala rovnaký počet výhier a prehra s turnajovou trojkou ju síce pribrzdila, no vzápätí zdolala papierového favorita a zo záverečných troch partií dokázala jednu vyhrať. Výsledné štyri body nie sú zlé, nakoľko performance bol 1249. A práve taký by mala získať svoj prvý fide rapid rating.
Ryan začal turnaj vo veľkom štýle, keď ku povinnej výhre z úvodnej partie vzápätí zdolal nasadenú dvojku a trojku podujatia. Ďalší dvaja papieroví favoriti ho síce v tabuľke dočasne stiahli nižšie, no prišiel parádny finiš, ktorému veľa nechýbalo, aby bol stopercentný. Prvé dve výhry sa ešte dali čakať. No v ôsmom kole zdolal, po hrubej chybe súpera, aj najvyššie nasadeného hráča a skompletizoval si tak “svoju zbierku Pokémonov“. V záverečnej partii vyšiel z otvorenia s malou výhodou, no nakoniec, proti víťazovi turnaja, zachraňoval nerozhodný výsledok vo vežovej koncovke s pešiakom menej. Jeho pomocné hodnotenie ho zaradilo na čelo skupiny 6,5-bodových hráčov a to znamenalo výborné tretie miesto. S performance 1815 a prírastkom 69 bodov do svojho rapid ratingu nemôže byť nespokojný.
Čo dodať na záver? Počasie organizátorom neskutočne vyšlo a podčiarklo perfektnú atmosféru, ktorá počas turnaja panovala.
Rapid turnaj (41 hráčov): C.R.Mészáros 6,5b/9 3.miesto, S.Valentová 4b/9 27.miesto, M.Šúňová 3,5b/9 34.miesto
Čítať ďalej: 4.9.2021 – Septembrovský rapid šach, Bratislava
1.9.2021 – Dámsky šachový turnaj v Dúbravke, Bratislava
Jedným z prvých šachových podujatí novej sezóny bol v Bratislave netradičný turnaj pre dámy a tak nebola vylúčená ani naša masovejšia účasť. Práve naopak, chceli sme podujatie podporiť v čo najväčšom počte. Nakoniec sa však turnaja zúčastnila iba Alžbetka s Nikou a dvojica Mišiek a to je na naše klubové možnosti naozaj tak cca tretinová účasť.
Alžbetka odohrala slušný turnaj a zo štyroch partií, kde reálne mohla bodovať, dokázala vyhrať tri partie. S performance 1149 tak ešte jemne vylepšila ten z Koníka, kde bola na úrovni 1144.
Miška odohrala turnaj po takmer ročnej odmlke a začala senzačnou výhrou nad svojou staršou menovkyňou. Rozhodol síce nemožný ťah a nutnosť stratiť zadarmo dámu, no dovtedy mala iba dvoch pešiakov menej a tak kládla slušný odpor. Po výhre v druhom kole sa dostala privysoko a tri silné súperky ju zdolali, no v záverečných dvoch kolách dokázala získať 1,5 bodu a nakoniec sa zmestila do prvej desiatky, čo je po takej dlhej pauze isto úspech.
Ninka neodohrala zlý turnaj, no o lepší výsledok ju pripravili straty v piatom a šiestom kole. Výhrou v záverečnej partii sa dotiahla na miesto svojho nasadenia.
Miška po úvodnom zaváhaní vyhrala štyri partie za sebou a v piatom kole ustála aj vežovú koncovku s pešiakom menej. V záverečnom súboji o medaile však ťahala bielymi nakoniec za kratší koniec a ocitla sa tesne mimo stupňov víťaziek.
Turnaj sa niesol v peknom prostredí, pohodovej atmosfére, za pekného počasia a v zmysle poďakovania sa organizátorom za dobrú myšlienku.
Rapid turnaj (18 hráčok): M.Smidová 4,5b/7 4.miesto, N.Kubíková 4,5b/7 6.miesto, M.Šúňová 3,5b/7 10.miesto, A.Kapolková 3b/7 14.miesto
Čítať ďalej: 1.9.2021 – Dámsky šachový turnaj v Dúbravke, Bratislava
1.9.2021 – MBK v rapid šachu jednotlivcov, Bratislava
Deväťkolový rapid turnaj s tempom 2x10m+5s by sa hral v hoteli Plus v bratislavskej Trnávke. Naša účasť na podujatí bola viac ako očakávaná, no necitlivá kolízia z vopred ohláseným dámskym turnajom v Dúbravke ju výrazne limitovala. Aj tak sa však turnaja zúčastnil až tucet našich hráčov.
Peťo nehral celý školský rok. Presnejšie za ten čas odohral iba tri online rapidové turnaje. Preto bol tento turnaj pre neho tak povediac návratom. Rozdelil si ho presne na tretiny, keď v úvodnej prehral všetky tri partie, vrátane klubového derby proti Natálke. Stredná tretina mu však vyšla, keď strelil tri góly a do šatne odchádzal za vyrovnaného stavu. V záverečnej však strelili všetci súperi góly jemu a tak nakoniec ostal na troch bodoch. Určite ale nesklamal a po tak dlhej dobe môže byť s výkonom spokojný.
Vydarený turnaj (takmer) debutový odohrala Natálka, keď po dvoch očakávaných prehrách zdolala v spomínanom derby Peťka a následne sa v súrodeneckom derby body delili. Po ďalších dvoch prehrách si pripísala na konto papierovo prijateľnú remízu a vzápätí zdolala papierového favorita. V záverečnom kole, v ďalšom klubovom derby, však už na Grétku nestačila. Napriek tomu sú tri body a performance 1380 určite príjemným prekvapením.
Riško vie trápiť a prekvapiť, o čom sa už presvedčili mnohí favoriti. V úvodných troch kolách si ho však ustrážili všetci, vrátane Samka. Potom však prišiel silný stred turnaja, počas ktorého zo štyroch partií vybojoval tri výhry a cennú remízu a tak sa vytiahol až do stredu tabuľky. V záverečných dvoch kolách na svojich skúsených súperov nestačil a tabuľkou klesol, no výkon na úrovni takmer 1500 môžeme považovať za veľmi pekný výsledok.
Ryan vstúpil do turnaja ako víchor, keď najprv zmietol zo šachovnice skúseného rutinéra a následne obral ďalšieho favorita o pol bodu. Nemusela ho mrzieť ani prehra v treťom kole, keďže hneď vzápätí opäť pridal cenný polbod. Druhá polovica turnaja mu však určite nevyšla podľa predstáv, keď v nej na svoje konto pridal iba výhru proti outsiderovi a ešte jednu remízu. A s ňou a ani s niektorými prehrami nie je určite spokojný. Po výbornom úvode turnaja sa tak vrátil do svojho šedého priemeru.
Grétka sa v úvode turnaja taktiež presadzovala proti skúseným a silnejším súperom. Najprv v úvodnej partii vyhrala a na konto pripísala aj dve remízy počas tretieho a štvrtého kola. Zo záverečných piatich zápasov zdolala iba dvoch papierovo výrazne slabších hráčov (vrátane Natálky) a proti trom favoritom sa už nepresadila. So svojim výkonom môže byť v podstate tiež spokojná, performance 1623 určite nie je zlý.
Shabir bol ďalším v rade, čo v prvom kole nehľadel na predpartiové kurzy a prekvapil už v úvodnej partii. Po dvoch prehrách si pripísal bod aj vo štvrtom kole a ďalších favoritov prekvapil aj v záverečnej tretine, kedy sa mu podaril pekný záver 2,5/3. Pri performance 1605 sa tak napokon dotiahol do stredu tabuľky.
Sear si turnaj rozdelil na štyri štvrtiny. Prvá a tretia mu nevyšli, keď v nich favoritom nevzal ani jedinú remízu, avšak... Počas druhej vybojoval dve výhry a jednu remízu a po vzore brata dokázal výborne zafinišovať. Dve výhry v závere ho taktiež dostali na polovičný bodový zisk a s performance 1735 musí byť viac ako spokojný.
Samko sa rozohrával veľmi pomaly, keď z úvodných štyroch kôl mal určite iné očakávania ako chudobnú výhru a remízu. Po zvládnutí prekážky v piatok kole však odohral veľmi kvalitnú druhú polovicu turnaja, v ktorej dokázal proti štyrom výrazným papierovým favoritom získať dve výhry a jednu remízu. To mu razom upravilo aj performance na 1653 a s piatimi bodmi obsadil aj slušnú 37.priečku. Po štyroch kolách to vyzeralo skôr na to, že čísla budú opačné, ale silný finiš je základ každého turnaja.
Maťo odohral ďalší výborný turnaj, keď aj jeho papierovo najslabší súper mal rating 1800+ a medzi súpermi mal viacero veľmi skúsených harcovníkov. Až piatich z nich však dokázal zdolať a k tomu ešte pridal aj jednu remízu. Ziskom 5,5 bodu obsadil výsledné 18.miesto (podľa nasadenia bol na 61.) a pri svojom jednoznačne podhodnotenom rapid ratingu mu to zabezpečilo v turnaji zisk 99 bodov.
Emka mala veľmi slušný vstup do turnaja, keď ku dvom povinným výhram pridala aj slušnú remízu čiernymi figúrami. Pribrzdenie rozletu vo štvrtom kole bolo iba dočasné, pretože jej reakcia bola ideálna. Tri výhry v rade a to každá proti papierovo silnejšiemu súperovi. To, že hrať čiernymi proti Samirovi nie je žiadna slasť, to zistili aj tí pred ňou a zistia to aj tí po nej. Ďalšia slušná výhra v záverečnom kole ju však vytiahla vďaka zisku 6,5 bodu na perfektné ôsme miesto a víťazstvo v kategórii žien. Z pozície 39-nasadenej hráčky je to isto parádny výsledok, no a performance 2044 či nárast 76 bodov do ratingu tiež.
Igor začal podľa očakávania dvoma výhrami, no v treťom kole riešil situáciu príliš strategicky a podcenil dynamické možnosti súpera. Sériou troch výhier sa vytiahol na delenie druhej priečky, no stopku v postupe tabuľkou mu vystavil Samir. S remízou v ôsmom kole asi tiež nebol spokojný, no po výhre v tom záverečnom sa predsa len dostal vyššie. Výkonom to bol skôr veľmi jemný podpriemer, no šieste miesto po dlhej prestávke isto nie je na zahodenie.
Samir postupoval turnajom prakticky tradične, keď si zapisoval do výsledkov jednotku za jednotkou. Ideálny stav však vydržal iba do šiesteho kola, kedy v súboji dvoch hráčov nevyužil výhodu bielych figúr a na konto mu pribudla prehra. Nakoniec bola aj jeho jedinou stratou v turnaji a tak obsadil výsledné druhé miesto. Je nám jasné, že chcel byť o stupienok vyššie, ale aj tak podal slušný výkon, veď do rapid ratingu si body pripísal.
Rapid turnaj (84 hráčov): IM S.Sahidi 8b/9 2.miesto, I.Lintner 6,5b/9 6.miesto, E.Walter 6,5b/9 8.miesto (1.miesto v kategórii žien), M.Rak 5,5b/9 18.miesto, S.Havalda 5b/9 37.miesto, Se.Sahidi 4,5b/9 47.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/9 49.miesto, G.Kapolková 4b/9 52.miesto, C.R.Mészáros 3,5b/9 60.miesto, R.Pisarčík 3,5b/9 65.miesto, N.Havaldová 3b/9 70.miesto, P.S.Zverka 3b/9 72.miesto
Čítať ďalej: 1.9.2021 – MBK v rapid šachu jednotlivcov, Bratislava