TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Prvým podujatím bratislavskej série pre hráčov s ratingom do 1400 bol v roku 2022 práve tento turnaj v strede januára. Naša účasť na podujatí bola očakávaná, nakoniec v zastúpení Natálka a Riško.

Natálka začiatok turnaja nestihla a tak začala remízou bez boja. Po nej nasledovali tri prehry a tak bolo vlasten už po turnaji. Najmä tá štvrtá bola zbytočná, lebo opakovanie toho istého zlého variantu nemôže viesť k dlhodobo dobrému výsledku. Dve výhry Natálke súperi doslova nanútili, keď už po pár ťahoch stáli na prehru. Pri priebežných 0,5/4 v turnaji začiatočníkov sa podobný scenár asi dá očakávať. Záverečná partia mohla Natálku dotiahnuť aspoň do stredu tabuľky, no takmer identický začiatok ako vo štvrtom kole veľa naznačil a stratená figúra prehru dokonala.

Riško si v turnaji počínal výsledkovo suverénne, no priebeh niektorých partií výsledku úplne nezodpovedal. Najmä v šiestom kole sa jeho súper musel chytať po partii za hlavu, čo všetko sa dá nevyhrať. Aj viacerí ďalší si vybudovali dobré pozície, no Riško sa na ich chyby počkal, respektíve ich urobili viac. Zaujímavo sa vyvíjalo záverečné kolo, kedy súper v úvode pekne zatlačil, následne sa partia otočila a v prechod z koncovky štyroch veží do jednoduchej vežovky bol nakoniec hlásením nerozhodného výsledku. Prvé miesto v turnaji si tak už nenechal ujsť.

Rapid turnaj (42 hráčov): R.Pisarčík 6,5b/7 1.miesto, N.Havaldová 2,5b/7 34.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

192 193

V pražskom hoteli Olympik sa uskutočnilo medzinárodné šachové podujatie, v ktorom sme mali trojnásobné zastúpenie v podobe Emky, Simonky a Vladka (a trénerskou podporou Interchessu v podobe IM Sergeja Berezjuka). Účastníci z 27 krajín sľubovali zaujímavú konfrontáciu a nám ostávalo držať palce nášmu triu v istotne náročných zápasoch.

Simonka prehrala v úvodnom kole proti favorizovanému súperovi v obojstranne šialenej partii, kde sa vysoký počet chýb na oboch stranách dal očakávať vzhľadom na náročnosť celej pozície. V druhom kole prekvapujúco nestačila ani na svojho lotyšského súpera. Toho vyšla výhra príliš draho, pretože ďalšie štyri partie prehral. Simonka z nich naopak vyťažila 3,5 bodu, keď po dvoch výhra z pozície papierovej favoritky dokázala prekvapiť aj domáceho favorita a s nórskym remizovala. V siedmom kole síce nestačila na belgickú WIM, no vzápätí vybojovala ďalšiu slušnú remízu. Škoda záverečnej partie, keď aj v druhej partii po sebe bielymi neuhrala proti favoritovi ani remízu. Nakoniec sa tak zaradila do druhej polovice, no zlý turnaj neodohrala a vzhľadom na RP ostala na svojom.

Emke úvodná partia nevyšla, keď sa proti favoritovi dostala do nevýhodnej pozície už v otvorení a ten si svoju výhodu postrážil a síce pomaly, ale bezpečne ju realizoval. To však bola na dlhú dobu jej posledná prehra. Po očakávanej výhre z pozície favoritky dostala v ďalších piatich kolách súperov v ratingovom rozpätí 2139-2184 a dokázala dvoch zdolať a s troma remizovať. A to minimálne v šiestom kole mohla mať aj pol bodu navyše, keďže na konci partie mala určite výhodnejšiu pozíciu. V predposlednej partii si naliezla do variantu, v ktorom vôbec nemá vysokú úspešnosť a jej indický súper sa zorientoval výrazne lepšie. V záverečnom kole si však na konto pripísala ďalšiu cennú remízu a celý turnaj tak odohrala s výbroným RP 2180, do ratingu si pripisuje 41 bodov a posun oproti nasadeniu o 45 priečok určite taktiež nie je na zahodenie. Palec hore!

Vladko po povinnej výhre v úvode turnaja nečakane zakopol v druhej partii. Nasledovali však dve výhry a prišla partia so súperom Emky z úvodného kola. Jej výsledku je veľká škoda (a súper by mohol byť označený ako kat KŠN), keďže v priebehu partie bolo možné bezstarostne hrajúceho súpera potrestať. V šiestom kole sa situácia pre Vladka nevyvíjala ideálne, ale súper sa v časovke zamotal a partia sa otočila výhodne pre naše farby. Siedme kolo bolo peknou ukážkou na zatvorenú Taliansku hru, kde si súper vlastne ani neškrtol. Krátko po otvorení ôsmeho kola som si spomenul na slávnu partiu Ed.Lasker – Thomas, kde biely po obeti dámy vyvenčil čierneho kráľa až na svoj prvý rad. Vladkov kráľ síce ostal na vlastnej polovici, avšak výsledok partie zostal rovnaký. V záverečnom kole bielymi v otvorenia výhodu nevyťažil a tak partia skončila rýchlo nerozhodným výsledkom. S výsledkom síce určite spokojný nebude, ale určite sa nedá hovoriť ani o nejakom veľmi podpriemernom výkone. Škoda záverečných dvoch kôl a prehry v tom druhom.

Open A (159 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 35.miesto, E.Walter 5b/9 45.miesto, S.Bochničková 4b/9 102.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos: chess24.com

194 195 196

Tradičné banskobystrické podujatie hrávané na začiatku kalendárneho roka sa presunulo do online priestoru. Ostala však možnosť vybrať si z dvoch turnajov, jedného pre mládež a druhého formou open. Naša účasť na podujatí nebola vylúčená a v mládežníckom turnaji nás reprezentovali Natálka s Riškom.

Natálka si v prvým dvoch partiách splnila povinnosť a v treťom kole narazila na jedného z favoritov. Už do desiateho ťahu však získal súper hrajúci čiernymi veľkú prevahu, ktorú bez problémov zúžitkoval. Následne sa schyľovalo ku druhej prehre, no už z pohľadu na počty chýb je zrejmé, že pri normálnej hre by súper toľko šancí nemal nárok dostať. Následný zber úrody v piatom kole bol veľmi príjemným žrebom, ale aj partiou, z ktorej sa človek nič nenaučí. Šieste kolo malo byť bojom o TOP10, ale vzhľadom na partiu je fér, že sa do najlepšej desiatky nedostal ani jeden zo súperov. Záverečné kolo bolo opäť okolo desiateho ťahu prakticky bez šance. Umiestnenie tak plne zodpovedá výkonu. Vyššie sa ísť nedalo, nižšie boli reálne slabší súperi.

Riško pri svojich úvodných troch výhrach rozhodol už do pätnásteho ťahu (raz dokonca stačilo nepotiahnuť ani jeden ťah). Nasledovalo však štvrté kolo, kedy ešte jeho nepresnosti v otvorení super nepotrestal, no vzápätí sa ďalšej partii ocitol už takmer za hranicou prehry. Súper si však nedal pozor na jedinú Riškovu protihru a bol z toho totálny obrat výsledku partie. V predčasnom finále turnaj v šiestom kole ho však už Caissa nepodržala a potrestala “blicnuté” jednoťahové podloženie strelca. Záverečné kolo bolo po pár ťahoch hrou na jednu bránu a vďaka výhre si vybojoval pekné druhé miesto. S ním určite môže byť spokojný, no bodov mohlo byť aj menej. A najmä škoda výpadku koncentrácie v kľúčovvom momente turnaja.

Turnaj mládeže (58 hráčov): R.Pisarčík 2.miesto, N.Havaldová 4b/7 20.miesto

Výsledky na lichess

176 177

Tradičné banskobystrické podujatie hrávané na začiatku kalendárneho roka sa presunulo do online priestoru. Ostala však možnosť vybrať si z dvoch turnajov, jedného pre mládež a druhého formou open. Naša účasť na podujatí nebola vylúčená a v hlavnom opene nás reprezentoval Ryan.

A počínal si veľmi slušne, keď po úvodnej výhre síce musel v druhom kole po zvláštne rozohranom otvorení použiť silné čary, ale súper ten jednoťahový mat skrátka prehliadol. V treťom kole sa situácia dokonale obrátila, keď dlho favorizovaného súpera ničil, no partia sa v jednom momente dokonale preklopila v jeho neprospech. Vo štvrtom kole si rozdali darčeky na oboch stranách a niekoľko a tak je výsledná remíza asi férová. Nespokojní však môžu byť obaja súperi. Piate kolo vyzeralo na peknú strategickú partiu, avšak po prechode do vežovky ostala obom aktérom minúta a chyba striedala chybu. Ryan ich urobil menej a nakoniec zvíťazil. V naslednomnom boji o umiestnenie v TOP10 však urobil v otvorení vážnu chybu a silný súper mu už šancu nedal. V záverečnej partii ju naopak nedal súperovi, keď ten s ním reálne držal krok iba pár ťahov a zvyšok bol už iba v znamenaí realizácie výhody. Ryan môže byť so svojim výkonom a aj umiestnením spokojný.

Open turnaj (69 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 16.miesto

Výsledky na lichess

174 175

Žilinské podujatie pokračovalo svojim štvrtým turnajom a na možno prvom turnaji roku 2022 sme nevylučovali ani našu účasť. Nakoniec v ňom hrali Riško a Ryan.

Riško spotreboval na úvodné tri výhry spolu iba 25 ťahov, keď mu v úvodnom kole stačilo zahrať 1.e4 a v ďalších dvoch matoval krátko po desiatom ťahu, po vážnych chybách svojich súperov už v rámci otvorenia. Vo štvrtom kole sa však situácia dokonale otočila, keď jeho chyby využil neskorší legálny víťaz turnaja. Záverečné kolo si tak, asi ako jediné, musel Riško odpracovať. V úvode neuvidel jednoduchý mečbal a tak až v mierne horšej koncovke využil súperovu hrubú chybu a po zisku jazdca už nezaváhal. Po vymazaní konta víťaza (bezchybná hra v štyroch kolách a následný večný šach v úplne vyhranej pozícii boli príliš priehľadné) sa posunul na tretiu priečku.

Spektrum A (42 hráčov): R.Pisarčík 4b/5 3.miesto

Výsledky na lichess

Ryan nastúpil do turnaja až v treťom kole a tak mal k dispozícii iba remízu bez boja v kole úvodnom. Prvé dve partie dokázal zvíťaziť relatívne bez problémov, no v záverečnom kole prehnal vo vyrovnanej pozícii optimizmus a zabránil výmene strelcov dokonalým zaparkovaním do garáže. Táto jeho novinka vysoko pravdepodobne ďalších nasledovníkov nenájde.

Spektrum B (15 hráčov): C.R.Mészáros 2,5b/5 9.miesto

Výsledky na lichess

172 173

Koncom decembra sa v Srbsku konali ME mládeže v rapid šachu (vrátane súťaže družstiev) a ME mládeže v bleskovom šachu. Naša účasť na podujatí bola viac menej istá, keď otázny bol iba počet hráčov. Ten nakoniec tesne pred podujatím výrazne zdecimovala pandémia, keď nás z pôvodne plánovanej sedmičky napokon reprezentovala iba štvorica Emka, Lucka, Simonka a Vladko.

Simonka v prvom kole potvrdila rolu favoritky a v druhom kole podľahla nasadenej jednotke (ktorá však po katastrofálnej druhej polovici turnaja napokon skončila ďaleko za ňou). Ďalšie dve kola však boli trápením, pretože s hrateľnými súperkami by sa očakával minimálne bod navyše. Našťastie sa jej podarilo v záverečnej partii dňa zvíťaziť a na zvyšné štyri kola resetovať hlavu. V nich si pripísala tri víťazstvá, čo znamenalo posun tabuľkou tesne za prvú desiatku. V záplave hráčok bývalého sovietskeho bloku, často aj s poddimenzovanými ratingami je to určite fajn výsledok.

Rapid - kategória G14 (37 hráčok): S.Bochničková 5,5b/9 11.miesto

Výsledky na chess-results

Lucka mala po očakávanej výhre v úvodnom kole snahu vyhrať opäť, no proti bola súperka, ktorá nedávno čerstvo prekročila hranicu 2100. Nasledovala druhá výhra bielymi z kategórie povinných a po nej druhá prehra čiernymi, v slovenskom derby. Za zbytočnú sa však dá považovať až tá ďalšia, z piateho kola. V druhej polovici sa troma výhrami v rade posunula do prvej desiatky a v záverečnom kole pripravila remízou svoju ruskú súperku o bronz. Výsledná ôsma priečka je tak po mizernom štarte 2/5 nakoniec umiestnením z ríše sci-fi.

Rapid - kategória G16 (27 hráčok): L.Strišková 5,5b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

Emka v úvode nestačila na favorizovanú ruskú WFM, ktorá koncom roku 2020 prekročila v štandardnom ratingu aj hranicu 2300  v turnji dokráčala ku striebru. Dve výhry s domácimi reprezentantkami ju však vytiahli do prvej polovice. Škoda slabšieho finiši v prvom dni, kedy by nejaký bodík navyše isto potešil. Výhra v šiestom kole dávala nádej na záverečný finiš, no skúsená slovinská reprezentantka prípadný boj o čelné priečky udusila v zárodku. Výhra v ôsmom kole však vzápätí stále dávala nádej na výborné umiestnenie. Nerozhodný výsledok znamenal konečné desiate miesto, čo je určite veľmi slušný výsledok. Škoda chýbajúceho polbodu, ktorý by znamenal šiestu priečku a najlepší výsledok celej slovenskej výpravy.

Rapid - kategória G18 (25 hráčok): E.Walter 5b/9 10.miesto

Výsledky na chess-results

Vladko potvrdil v úvodných dvoch kolách rolu favorita a v treťom kole čelil neúspešne výkonnostne vyrovnanému nemeckému reprezentantovi (ktorému nakoniec len tesne unikla medaila). Ďalšie dve remízy boli tiež proti titulovaným hráčom s reálnym ratingom 2200+. V siedmom kole však podľahol ruskému súperovi, ktorý dlho bojoval o parádny výsledok a až dve prehry v závere ho zosunuli do stredu tabuľky. Vzápätí prišla porážka od maďarského reprezentanta (najvyššie nasadeného v turnaji), no záverečnou výhrou sa predsa len dostal do prvej polovice. Ku spokojnosti mu asi chýbal bod, ale taktiež podal veľmi slušný výkon.

Rapid - kategória O16 (44 hráčov): V.Bochnička 5b/9 16.miesto

Výsledky na chess-results

V bleskovom turnaji sa u Simonky opakovala situácia z rapidu, keď po úvodnej polovici turnaja bola na polovičnom bodovom zisku, v bezpečnom strede tabuľky. Prišli však tri výhry v rade a razom z toho bol posun do prvej desiatky. Pribrzdenie domácou reprezentantkou vykompenzovala plným bodovým zásahom v predposlednom dvojkole a do posledného dostala jednu z trojice ruských súperiek na diaľku bojujúcich o cenné kovy. Po remíze v úvodnej partii bola súperka, ktorej išlo o všetko, isto nervózna, no dokázala zvíťaziť a vybojovať si titul majsterky Európy. Prehra znamenala pre Simonku konečné pekné deviate miesto, v záplave hráčok Ruskej federácie, medzi ktoré sa okrem nej zmestili iba dve domáce hráčky a jedna bieloruská hráčka.

Blitz - kategória G14 (35 hráčok): S.Bochničková 10,5b/18 9.miesto

Výsledky na chess-results

Lucke, nemajúcej fide blitz rating, pridelili organizátori jej štandarný a razom sa z nej stala jedna z papierových favoritiek. Skrátené tempá v láske nemá, no napriek tomu po dvoch kontumačných výhrach v úvode pridala dve výhry 1,5:0,5 v ďalších dvoch minizápasoch. Vzápätí však narazila kosa na kameň a neskoršia majsterka Európy vyhrala obe vzájomné partie. Asi to bol aj rozhodujúci moment turnaja, pretože po nich už to bol boj samej so sebou. Tri výhry a jedna remíza zo záverečných desiatich partií totiž znamenali hlboký posun nadol, až na konečné šestnáste miesto.

Blitz - kategória G16 (26 hráčok): L.Strišková 8,5b/18 16.miesto

Výsledky na chess-results

Emka po úvodnej výhre 2:0 prehrala rovnakým výsledkom proti neskoršej suverénnej majsterke Európy, ktorá vyhrala kategóriu so štvorbodovým (!!!) náskokom. Po dvoch remízach s domácou hráčkou prišli dve prehry s maďarskou súperkou a nastal čas na zaujímavý finiš. Po dvoch výhrach síce ešte v zápase ruskou hráčkou prehrala 0,5:1,5, no zo záverečných šiestich partií vybojovala štyri výhry a remízu v poslednom kole. To ju vynieslo na veľmi slušné siedme miesto, s čím musí byť po slabšej prvej polovici turnaja určite spokojná.

Blitz - kategória G18 (24 hráčok): E.Walter 10b/18 7.miesto

Výsledky na chess-results

Kým Emka v bleskovkách kopírovala Simonku, Vladko sa inšpiroval Luckou. Po úvodných dvoch výhrach síce (rovnako ako v rapide) podľahol svojmu nemeckému súperovi, no z ďalších šiestich partií vyhrať celých päť a po desiatom kole bol súčasťou TOP10, s minimálnym odstupom na medaile. Séria piatich prehier v rade však urobila všetkému rázny škrt cez rozpočet a záver turnaja iba jemne pribrzdil pád turnajovou tabuľkou. Po zaujímavej úvodnej polovici turnaja tak s výsledkom isto spokojný nebol, sú to však “len bleskovky“...

Blitz - kategória O16 (42 hráčov): V.Bochnička 8,5b/18 24.miesto

Výsledky na chess-results

Bližší komentár ku turnaju družstiev by sa realizovať isto dal. Ale za všetko hovorí fakt, že organizátori si vôbec nedali námahu dávať na internet výsledky po šachovniciach. Na úrovni medzinárodného podujatia je to celkom kvalitná hanba. Takto sa dá iba konštatovať, že áčko potvrdilo papierové predpoklady a príjemne prekvapilo v druhom kole remízou s druhým nasadeným výberom Ruska, ktorý neskôr v turnaji vybojoval bronz. Čisto dievčenské béčko dostalo síce dve nakladačky, no vo zvyšných zápasoch to vyzerlao nádejne. Škoda veru dvoch tesných prehier a remízy v druhom kole.

Turnaj družstiev – kategória O18 (28 družstiev): Slovensko 1 (1.šachovnica - V.Bochnička, 3.šachovnica - E.Walter) 8b/14 8.miesto, Slovensko 2 (1.šachovnica - L.Strišková, 2.šachovnica - S.Bochničková) 5b/14 23.miesto

Výsledky na chess-results

Z ôsmych účastí tak skončili až štyri umiestnením v prvej desiatke a to je veľmi pekný výsledok. Rovnako ako fakt, že až šesť výsledkov bolo nad 50% a iba dve bleskovky (po veľmi slabých záveroch) veľmi tesne po touto hranicou.

Cesta naspäť vraj bola zaujímavá, keď sa naša výprava najprv zastavila v Báčškom Petrovci, teda v mestečku, v ktorom je 90% obyvateľov vojvodinských Slovákov. Následné pokračovanie bolo väčším adrenalínom, keď sa na srbsko-maďarskej hranici vytvorili dlhé kolóny a návrat na Slovensko sa tak výrazne oneskoril. Po návrate si niektorí členovia výpravy okrem medzinárodných skúseností, spomienok a darčekových predmetov, priniesli aj neželané veci, keď pozitívne antigénové testy neskôr potvrdili tie PCR. Aj vzhľadom na fotografie je však vidieť, že organizátori slovné spojenie “protipandemické opatrenia” čítali maximálne z rýchlika a ich realizácia bola z kategórie sci-fi. Každopádne vďaka za každú šancu zahrať si medzinárodnú súťaž, obzvlášť v dnešnej dobe...

 178 179

180 181

182 183

184 185

186 187

188 189

190 191

Natálka si v prvej polovici veľmi nezahrala, keď dve partie prehrala v miniatúrke, v jednej nevyužila veľmi slabú hru súpera v otvorení na zisk rozhodujúcej výhody (a ten partiu otočil) a jedinú výhru zaznamenala bez boja. Mierny zlom nastal až v piatom kole, kedy stratila v otvorení figúru, no super následne hrubou chybou vežu. V šiestej parti sa situácia zopakovala, keď super namiesto zisku jednoťahového kvality svojim ťahom kvalitu podložil. Po prehranej miniatúrke v siedmom kole, to konečne vyzeralo na partiu bez väčších chýb, no jednoťahové nastavenie dámy nakoniec vyhralo partiu. Škoda záverečného kola, kedy rozhodol “mouse slip” a namiesto figúry navyše z toho bola dáma menej. Za prvých osem kôl si už ale asi aj samotná Caissa povedala, že stačilo.

Samko v úvodnej tretine turnaja zaznamenal víťazný hetrik, keď po pohodovej výhre v úvode v druhom kole predviedli so súperom partu plnú chýb, no poslednú neurobil. Následne pekne však vyhral čiernymi figúrami a lietal veľmi vysoko. Bez šance nebol ani v ďalšom kole, v ňom si však s pešiakom navyše nevšimol v koncovke väzbu a vzápätí po divokom priebehu prehral aj ďalšiu prartiu. V šiestom kole to až do koncovky bolo na jednu bránu, no v nej sa partia otočila a tak nakoiec Samko musel zachranovať nerozhodný výsledok. V záverečnej tretine však opäť zabodoval naplno, keď najprv nevyužil niekoľko súperových darčekov, v ôsmom kole ho super slabým otvorením priam donútil vyhrať a v záverečnej partii dokázal prekvapujúco veľmi zdolať aj skúseného matadora. Súpera môže partia mrzieť, lebo dlho stál na výhru a až v závere podložil strelca. Vzhľadom na predvedenú hru a súperov sa dá konštatovať, že Samko podal za dlhú dobu suverénne najlepší výkon, o čom hovorí aj RP 2283. Snáď sa cez zimné prázdniny opäť pozitívne naladí na ďalšie šachové aktivity.

Rapid turnaj (111 hráčov): S.Havalda 6,5b/9 12.miesto, N.Havaldová 4b/9 75.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

170 171

V online prostredí pokračovala séria pre začiatočníkov aj svojim decembrovým podujatím. Naša účasť na ňom bola nakoniec štvornásobná.

Theo začal dvoma prehrami, keď sa opäť nepoučil z predchádzajúcich turnajov skúšajúc šustermat. Ten mu v turnaji nevyšiel ani v siedmom kole. Zaslúžene tak prehral tri partie a to sme sa ešte ani poriadne nepozreli na ďalšie partie. Vo zvyšných štyroch rozhodlo to, kto bol pozornejší ku súperovým chybám. Tu sa to skončilo nerozhdone, v pomere 2:2 a tak celkový zisk 2 bodov znamenal umiestnenie hlboko v poli porazených.

Sophinka odohrala dve diametrálne odlišné polovice turnaja. V tej prvej podala výkon porovnateľný s jej poslednými šachovými vystúpeniami a to ešte nevyužila viaceré šance. Možno práve tie, vrátane úplne zbytočnej remízy vo vyhranej pozícii, viedli k tomu, že sa od nej šťastena odvrátila a v záverečných troch partiách nezískala ani jedinú remízu. A nie, že by napríklad v šiestom kole nemala na tácke jasný bod. Nakoniec tak nezískala ani svoje tradičné štyri body. Za množstvo jednoťahovo podložených figúr si však umiestnenie v prvej polovici skrátka nezaslúžila.

Natálka úvodné dve partie zvládla s plným bodovým ziskom, v tretej však Riškovi vôbec neodporovala a prehrala v podstate už v prvých ťahoch. Rovnaký scenár sa opakoval aj vo štvrtom kole, kedy rozhodl vývin figúr, respektíve porušenie elementárnych princípov otvorenia. Výhra v piatom kole bola rýchlym procesom, v ktorom využila súperovu neznalosť variantu, no v šiestom kole ťahala za kratší koniec opäť už v otvorení. Zachránila ju len súperova nedôslednosť, ktorý nevyužil viacero šancí a tak nakoniec zaslúžene prehral. V záverečnej partii rozohrala otvorenie bielymi tak ľahkovážne, že súper mohol stáť už v siedmom ťahu prakticky na výhru. Nevzal však centrálneho pešiaka a tak si víťazstvo musel nakoniec ešte vybojovať. Štyri body sú asi minimom, no ako už bolo spomenuté u Thea a Sophinky, napriek vianočnému obdobiu je potrebné za šachovnicou byť sebecký, súperove darčeky prijímať a nedávať ich čo najmenej.

Riško zvíťazil v úvodných štyroch kolách, no kým v nepárnych partiách sa body získavali ľahko, v párnych sa musel napracovať. V druhom kole ho omilostil súper, keď si nechal dať po celopartiovej prevahe v koncovke jednoťahový mat a vo štvrtom súper dlho vzdoroval v mierne horšej pozícii a bolo potrebné ukázať niečo zo svojho umenia. V súboji o prvú priečku to z otvorenia vyzeralo, že hrať na výhru bude iba on, no v koncovke sa partia otočila v jeho neprospech a súperka už šancu vyhrať turnaj nepustila. V záverečných dvoch kolách podal dva najlepšie výkony, keď najprv využil súperovu nevhodnú výmenu na f2 a v druhom si pekne vybudoval útok na kráľovskom krídle. S druhou priečkou tak môže byť spokojný, aj keď prvé miesto neviselo až tak vysoko.

Turnaj začiatočníkov (45 hráčov): R.Pisarčík 6b/7 2.miesto, N.Havaldová 4b/7 12.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Valentová 2,5b/7 34.miesto, T.Valent 2b/7 39.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

166 167

168 169

Žilinské podujatie pokračovalo svojim druhým turnajom a nevylučovali sme na ňom ani našu účasť. Nakoniec sa ho zúčastnil iba Riško, ktorý zopakoval predchádzajúce víťazstvo Ryana s plným bodovým ziskom. Jeho prvé miesto sa však nerodilo ľahko. V úvodnom kole zvíťazil bez problémov, no v druhej partii ťahal od úvodu za kratší koniec a súper dosiahol vyhranú vežovú koncovku. Po výmene veží bola pešcovka remízová, no biely nakoniec prehral na vzdialenejšieho voľného pešiaka. Tretia a štvrtá partia skončili miniatúrkami a tak do posledného kola vstupoval s náskokom pol bodu. Finále turnaja bolo plné chýb a partia sa prelievala zo strany na stranu. Záverečný mat je síce efektný, no rovnako tak mohlo celé dobrodružstvo celkom ľahko skončiť výhrou bieleho. Stálo by za to skúsiť čiernymi figúrami hrať najmä čosi iné.

Spektrum A (27 hráčov): R.Pisarčík 5b/5 1.miesto

Výsledky na lichess

156 157

Víkend pred Vianocami patril školským online majstrovstvám a my na nich nechýbali. Rovnako ako v turnaji stredných škôl, aj tu nebola núdza o prekvapenia, či priam šoky. V čase písania článku sú ešte všetky výsledky a najmä výkony ok, uvidíme, ako tomu bude neskôr...

Sophinka v úvodnom kole začala veľmi vyplašene, no následne získala figúru a celú partiu mala viacero mečbalov. Partia sa však prekvapujúco otočila ešte raz a bola z toho zbytočná prehra. Prišli však dve výhry a mohla aj tretia, no s figúrou navyše si nechala dať mat na základnom rade. Keď v piatom kole urobila v približne vyrovnanej pozícii missclick, stratila vežu a partiu okamžite vzdala. Vyzeralo to na uterák, no zabojovala a v posledných dvoch partiách dokázala zvíťaziť a v celkovom poradí sa tak dostať do TOP30. Tradičné štyri body, s tradičným festivalom zahodených šancí, ktorý vždy ponúka obrovskú rezervu na omnoho lepší výsledok.

Natálkin vstup do turnaja ťažko komentovať, pretože vo festivale chýb nakoniec súperka využila druhú šancu na jednoťahový mat. Následne však prišla skvelá séria štyroch výhier v rade a razom z toho mohol byť boj o vynikajúci výsledok. Menej podkladania zdarma totiž viedlo ku stratám u súperiek. Vo štvrtom kole vyhrala netradičnú koncovku matovaním strelcom a jazdcom, ale je potrebné povedať, že správnu realizáciu by bolo dobré zopakovať. Paradoxne najľahšiu výhru zaznamenala v partii s hráčkou, ktorá skončila nakoniec v TOP10, keď Natálka ponúknutú figúru využila. Prehra v šiestom kole sa očakávať dala, no škoda záverečnej partie, kedy jej výhra mohla vyniesť delenie neuveriteľného siedmeho miesta. Úvod a teda vlastne zároveň aj koniec partie však asi nevie vysvetliť nik. Výsledné 19.miesto je asi ok. Vzhľadom na priebeh partií to mohlo byť aj výrazne lepšie, no aj výrazne horšie.

Simonka po očakávanej výhre v úvodnom kole prekvapujúco zakopla v ďalších dvoch partiách, pričom vzhľadom na ich priebeh by vlastne mohla byť s výsledkami aj spokojná. Následné tri výhry ju síce opticky vyniesli naspäť nahor, no boj o medaile už nebol reálny. Aj v prípade výhry by bola najlepšie štvrtá. V partii k nej nebola ďaleko, aj keď otvorenie by si mala pozrieť. Veľká časová strata viedla k nedotiahnutiu vyhranej pozície a partia sa úplne otočila. Výsledné ôsme miesto nie je nič, s čím by mohla byť spokojná, no vzhľadom na priebeh turnaja by bol lepší výsledok hádam aj nefér. Na online turnajoch sa skrátka dejú často veci a aj favoriti často padajú ako muchy.

MSR žiačok ZŠ (74 hráčov): S.Bochničková 5b/7 8.miesto, N.Havaldová 4b/7 19.miesto, S.Valentová 4b/7 30.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

Peťko si, rovnako ako Simonka, turnaj určite bude pamätať iba v čiernej farbe. Za celý čas sa totiž s nikým poriadne ani nestretol a na konte mal po šiestich kolách tri prehry. Už úvod prvej partie čosi naznačoval a napriek tomu, že sa z najhoršieho dostal, partiu nakoniec prehral. V druhej partii prekročil v úplne vyhranej partii čas a po takomto vstupe už musí nasledovať aj pokles motivácie. S následných štyroch partií síce vyhral tri, no aj to už bolo málo. V spomínanom záverečnom kole si dávali so súperom predčasné darčeky, no nakoniec ho Peťko presvedčil, že tie jeho sú lepšie. Tri body a umiestnenie hlboko v poli porazených isto nebolo dôvodom na spokojnosť.

Takmer opačný priebeh turnaja mal Shabir, ktorý z úvodných štyroch kôl vyhral tri a prvú polovicu tak mal relatívne úspešne za sebou. Následne však bielymi podal príliš odovzdaný výkon, čo súper spoľahlivo využil. V šiestom kole odohral súper otvorenie opäť výrazne lepšie, no Shabir zvládol priebeh otočiť. Následne však vzal otráveného pešiaka, po vidličke prišiel o vežu a bolo po partii. V záverečnom kole prišlo zopakovanie slabého úvodu z predchádzajúceho kola, čo súper radikálne využil a zaslúžene vyhral. Tri prehry v záverečných kolách začali už v prvých desiatich ťahoch, tak veríme, že si tie otvorenia Shabir pozrie a nevstúpi už do tej istej rieky.

Samko v úvodnom kole suverénne zvíťazil a v druhej partii rovnako suverénne prehral, keď výsledok bol jasný už krátko po desiatom ťahu. Následne dokázal vykopávať z prázdnej bránky, keď súper zahodil priam nemožné. Vo štvrtom kole naopak vyhral opäť relatívne s prehľadom. Derby proti Ryanovi sa vyznačovalo veľkým množstvom chýb, ako aj zaujímavou koncovkou dámy proti veži. Pre Samka na nesprávnej strane. Keď následne nevyužil vážne omyly súpera v otvorení, partia sa dokonale otočila a prípadný dobrý výsledok už bol nenávratne preč. Záverečnou známou miniatúrkou sa dostal aspoň do prvej polovice, no s výsledkom spokojný isto nebude.

Sear dokázal vyhrať z úvodných piatich partií celé štyri, no vo štvrtom a piatom kole pri ňom sedela šachová bohyňa Caissa aj s celou jej rodinou. Prehra bola bez debát, nevyriešená samoväzba sa ukázala osudnou. V derby proti Ryanovi však stratil už v úvode centrálneho pešiaka a ten si síce pozíciu v koncovke trochu skomplikoval, zvíťazil však bezpečne a isto aj zaslúžene. Zázraky sa vytratili aj v záverečnom kole, kedy v o chlp lepšej koncovke prehliadol vidličku na svoje jediné dve figúry a ostal tak na štyroch bodoch. Paradoxne oboch papierovo najsilnejších súperov zdolal, no s troma ďalšími prehral.

Ryan po dvoch úvodných výhrach mal isto ambíciu zakončiť hetrik, no jednak hral partiu pod svoj level a navyše proti súperovi, za ktorého sa ani Stockfish 14 nemusí hanbiť. Na hráča úrovne 1200+ fenomenálny strategický výkon s iba dvoma drobnými nepresnosťami. Ryan sa však nenechal znechutiť, vyhral tri partie v rade (vrátane dvoch spomínaných klubových derby zápasov) a do posledného kola vstupoval s nádejou na umiestnenie do ôsmeho miesta. Otvorenie však vyšlo lepšie súperovi, no ten v snahe vyhrať a mať šancu na medailu zariskoval a mohol hrubo pykať. Ryan však svoju veľkú šancu nevyužil a nakoniec len vďaka zhode ostatných výsledkov skončil na chvoste úvodnej desiatky.

MSR žiakov ZŠ (95 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 10.miesto, Se.Sahidi 4b/7 28.miesto, S.Havalda 4b/7 30.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 59.miesto, P.S.Zverka 3b/7 63.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

158 159

160 161

162 163

164 165

Víkend pred Vianocami patril školským online majstrovstvám a my na nich nechýbali.

Miška v turnaji potvrdzovala papierové predpoklady, hádam len s výnimkou partie v treťom kole, kedy s figúrou navyše nastavila dámu, no dokázala ešte partiu remizovať (a to ju ešte dokonca mohla aj vyhrať). Škoda prehry v partii s neskoršou medailistkou, keď si nechala dať jednoťahový mat vo vyhranej pozícii a aj elementárnej neznalosti otvorenia v piatom kole. Naopak, zázračne otočila partiu v šiestom kole, keď to už vyzeralo tak, že jej útok definitívne vyhasol. Pri derby s Luckou sa zopakovala situácia z krajského kola, kedy mala Miška na šachovnici mečbal, no nevyužila ho a partia sa rýchlo otočila. Konečné umiestnenie ju určite neteší, ale nie je to ani katastrofa. Pri toľkých jednoťahových prehliadnutiach to na TOP10 môže sotva stačiť.

Lucka po úvodnej zahrievacej výhre dokázala v druhom kole zdolať jednu z favoritiek. V treťom kole sa však dostala do ťažkej pozície, ktorá sa postupne zhoršovala a napriek obojstranným chybám už partiu zachrániť nedokázala. Súperka tak dostala krídla a naštartovala priamo za prvou priečkou v turnaji. Po pohodlnej výhre vo štvrtom kole nedokázala v ďalšej partii dotiahnuť obrovskú pozičnú výhodu. Ďalšiu partiu nemá zmysel komentovať, lebo proti enginu je potrebné hrať veľmi presne :) Záverečný obrat proti Miške sme už spomínali. Po ňom z toho bolo nakoniec výsledné siedme miesto. Turnaj bol na jednej strane hrubým spôsobom ovplyvnený a ako jedna z mnohých na to doplatila. Na strane druhej, zbytočné chyby sú zbytočne straty a nebolo ich málo.

MSR študentiek SŠ (33 hráčok): L.Strišková 4,5b/7 8.miesto, M.Smidová 3,5b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

Vladko vstúpil do turnaja troma výhrami, no vo štvrtom kole sa proti neskoršiemu medailistovi dostal čiernymi do obtiažnej pozície, kde v priebehu štyroch ťahov stratil takmer celý svoj čas. Následne v roli favorita nevyužil viacero šancí v partii piateho kola a zvyšok turnaja tak už bol iba bojom o česť. Dve výhry znamenali posun vyššie, tesne za hranicu prvej desiatky.

MSR študentov SŠ (70 hráčov): V.Bochnička 5b/7 11.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

152 153

154 155

Začiatkom decembra sa online formou uskutočnili Majstrovstvá Trnavského kraja žiakov a žiačok ZŠ a naša účasť na podujatí sa dala očakávať.

Výsledok Ryana nemá zmysel komentovať, nakoľko bol poznačený opakovanými výpadkami internetu, ktoré mu nedovolil dotiahnuť do konca dve vyhrané partie a do ďalších dvoch kôl ho ani nepustili. Medzi nimi stihol vyhrať tri partie.

Shabir po víťaznom hetriku padol v partii s neskorším víťazom, no hanbu si v nej určite neurobil, keď dlho držal normálnu hrateľnú pozíciu. Škoda, že sa mu po výhre v piatom kole nepodarilo dotiahnuť do konca útok na kráľovskom krídle a radšej opakoval ťahy. Karma ho tak dobehla v poslednom kole, kedy prehliadol figúru a tak sa v turnaji prepadol až ku koncu prvej desiatky.

Sear po dvoch úvodných výhrach v tetej partii zahral laxne otvorenie a súperka ho potrestala v skrátenom legislatívnom konaní. Príjemne však prekvapil hneď vzápätí, keď zdolal určite jedného z jasných favoritov turnaja. V priebehu partie síce väčšinu času stál objektívne horšie, no neustálou aktivitou svojich extrémne pasívne hrajúceho súpera nakoniec prinútil k chybám. Ďalšie dve výhry ho vyniesli do boja o medaile, no opäť nasledoval scenár z tretieho kola. Po zbytočnej strate figúry nemohol mať v partii najmenší nárok na úspech. Nakoniec však medzi žiakmi predsa len udržal stupne víťazov, keď skončil na treťom mieste.

MTT ZŠ (43 hráčov): Se.Sahidi 5b/7 4.miesto (3.miesto v kategórii žiakov), Sh.Sahidi 4,5b/7 9.miesto, C.R.Mészáros 3b/7 23.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

150 151

Začiatkom decembra sa online formou uskutočnili Majstrovstvá Bratislavského kraja žiakov a žiačok ZŠ a naša účasť na podujatí sa dala očakávať.

Miška prvé kolo nestihla a pripísala si remízu bez boja, no z ďalších troch zápasov vyťažila útočnou hrou dva body a nemalo ostať iba pri nich. V treťom kole totiž ťahala za dlhší koniec lana takmer celú partiu a až na konci sa situácia otočila. Záverečné tri kolá boli ako cez kopírovací papier, keď v každom z nich mohla zvíťaziť a v mnohých bola jej prevaha viac ako výrazná. Najväčším problémom bola existencia chatu, v ktorom sa s Natálkou realizovali viac, ako by bolo vhodné a to aj počas jednotlivých partií. Takže vysvetlenie, prečo obe napokon dopadli v tabuľke výrazne nižšie ako by sa dalo očakávať je úplne jasné. V tabuľke najväčieho počtu príspevkov by boli naopak veľmi vysoko. A tak ostáva dúfať, že sa poučí aspoň tá mladšia...

Theo si v úvodných troch kolách pripísal na konto dve výhry a možno aj práve preto skončil na konci najvyššie v skupine trojbodových hráčov. Theova druhá výhra si dokonca zaslúžila aj diagram. Epické! Tretiu výhru pridal v šiestom kole. Paradoxné je, že kým vo víťazných partiách často ťahal výrazne za kratší koniec, mnoho veľmi dobre rozohraných naopak do konca nedotiahol. S troma body však, vzhľadom na silu súperov, može byť asi spokojný. Žiadny z nich totiž nezískal menej ako tri body.

Natálka ziskom štyroch bodov opticky nedopadla zle. Najmä, keď prvé kolo nestihla. No zo zvyšku turnaja sa jej partie dajú pozerať len na vlastné riziko. Koruna všetkého bolo piate kolo, kedy súper úvodných šesť ťahov celý čas poctivo pripravoval šustermat a nakoniec sa dočkl zaslúženej odmeny. Derby s Miškou mala prehrané v priebehu pár ťahov, no keďže sa chatovaniu v tom čase plne venovali obe, u staršej sa prejavili už získané skúsenosti a partiu otočila vo svoj prospech. Otázkou na zamyslenie je, či pri existencii chatu má akýkoľvek online turnaj vôbec nejaký zmysel.

Fifo je po Theovi prvý z nasledujúcej trojice, ktorá šach odložila na druhú či tretiu koľaj, no v turnaji sa nestratil. Získal štyri body, čo bolo vzhľadom na jeho súperov asi možné maximum. Čakať bodový zisk vo zvyšných troch partiách by bolo veľmi odvážne. Takže naozaj slušný výsledok, za ktorý sa určite nemusí hanbiť.

Willko odohral vtipný turnaj, keďže v ňom bieli ani raz nevyužili výhodu prvého ťahu, naopak, čierni sa tešili vo všetkých prípadoch. Prvé dve prehry sa určite dali očakávať, keď ho najprv zdolal jeden z favoritov a neskôr aj prekvapenie dievčenskej časti. Škoda tretej prehry, ktorá sa stala napriek zisku kvality a pešiaka v priebehu partie. Štyri výhry na konte sú však určite fajn, takže rovnako ako Fifo môže byť so svojim výsledkom v turnaji spokojný.

Sophinka odohrala veľmi dobrý turnaj, no nakoniec z toho boli už takmer tradičné štyri body. Prehra v prvom kole, proti neskoršiemu siedmemu hráčovi turnaj (ktorý ich získal v turnaji celých šesť) mohla vyhrať v podstate v miniatúrke. Ak by v pozícii diagram nižšie zahrala Jc3-b5, super by bol zrelý na uterák. Nakoniec partiu prehrala, no vzápätí vyhrala štyri v rade a pred poslednými dvoma partiami tak mala veľmi slušne rozohraný turnaj. Proti papierovo silnejším hráčom sa však nakoniec nepresadila, keď obe parties a rozhodli relatívne skoro v otvorení.

Riško vstúpil do turnaja dvoma výhrami, no nasledovalo rýchle nastavenie figúry v treťom kole a po slabo rozohranej štvrtej partii zaslúžene klesol do polovice výsledkovej listiny. Záverečným víťazným hetrikom sa mu podarilo vytiahnuť výrazne nahor, no minimálne v poslednom kole mal jeho súper na svojej rakete mečbal. Na spokojnosť by asi potreboval ešte ôsme kolo. Paradoxné je, že v turnaji dostal všetkých siedmych súperov, ktorý mali v nicku svoje krstné meno.

Grétka mala po víťaznom hetriku v úvode turnaja doslova na lopate neskoršieho strieborného medailistu, ale dokázala niečo z kategórie „takmer nemožné“. Pri takej realizácii výhody to súperi pochopiteľne budú hrať aj v budúcnosti až do matu. A ako je vidieť z diagramu nižšie, občas aj do jej matu. Nasledovali dve výhry a do posledného kola bola v boji o čelo turnaja a jasné víťazstvo v kategórii dievčat, no hrubá chyba v podobe odovzdaní dvoch ľahkých figúr po sebe sa skrátka k prípadnej víťazke kategórie nehodí. Aj to aj keď tú aktuálnu v treťom kole zdolala. Nakoniec tak skončila v druhej desiatke a ako tretia medzi žiačkami.

Peťko taktiež vyhral úvodné tri kolá, no vo štvrtom už sériu nepredĺžil. Pasívne otvorenie začalo problémy a už sa z nich, proti veľmi slušne hrajúcemu súperovi, nevymotal. Víťazné piate a šieste kolo ho vyniesli opäť do boja o prvú desiatku. Peťko sa v nej už v úvode odhodlal ku viac ako riskantnému braniu kvality, no nakoľko súper pokračoval výmenou dám, nakoniec z toho bol jasný mečbal. Porušenie pravidiel súhry figúr a nedokončenie vývinu ho však vyšlo viac ako draho. Za normálnych okolností zúfalý útok tak súper zakončil krásnym matom a pre Peťka tak turnaj ostal iba šedým preiemerom.

Samko odohral veľmi pekný turnaj, keď si v úvodných šiestich kolách pripisoval bod za bodom a do posledného kola si tak mohol zahrať o celkové víťazstvo v turnaji. Nie, že by sa v partiách nevyskytli aj chyby, no jeho výkon bol veľmi slušný a súperi ich pod tlakom robili výrazne viac. Škoda záverečného kola, ktoré ide na vrub neznalosti teórie jedného zo základných variantov Anglickej hry. Biely tak dostal víťazstvo prakticky na podnose, najmä po laxnom nastavení strelca. Vzhľadom na odohrané partie je trochu škoda, že sa ocitol až na štvrtom mieste, ale ak si túto hernú úroveň udrží aj na MSR, mohol by tam niektorých favoritov nepríjemne prekvapiť.

MBK ZŠ (148 hráčov): S.Havalda 6b/7 4.miesto, P.S.Zverka 5b/7 12.miesto, G.Kapolková 5b/7 14.miesto (3.miesto v kategórii žiačok), R.Pisarčík 5b/7 22.miesto, S.Valentová 4b/7 48.miesto, W.Vanko 4b/7 53.miesto, F.Kapičák 4b/7 58.miesto, N.Havaldová 4b/7 66.miesto, T.Valent 3b/7 80.miesto, M.Šúňová 2,5b/7 110.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

140 141

142 143

144 145

146 147

148 149

Začiatkom decembra sa online formou uskutočnili Majstrovstvá Bratislavského kraja študentov a študentiek SŠ a naša účasť na podujatí sa dala očakávať.

Lucka úvodné tri kolá vyhrala s prehľadom a vo štvrtom mala výborne rozohranú partiu proti neskoršiemu striebornému medailistovi podujatia. Jej veľká výhoda sa síce rozplynula, no nič nenasvedčovalo tomu, že partia neskončí napokon nerozhodne. Hrubá chyba však všetko okamžite ukončila. Po výhre v absolútnej šialenej partii derby s Miškou neskorší víťaz turnaja potrestal tanec jej jazdca (a ním stratené tempá), veľmi pekne obetoval korektne kvalitu a neskôr aj druhú. Siedme kolo je ťažké komentovať, lebo obaja súperi ako keby ani nechceli bodovať. Hrubé chyby na oboch stranách a festival nevyužitých príležitostí, zodpovedajúci výsledku 0,5:0. Také sa ale dejú veľmi zriedka a nie z tohto dôvodu. Po remíze nasledoval prepad mimo TOP10 a mimo medailových priečok v kategórii študentiek. Ale myslím, že toto všetci v pohode prežijeme :)

Miška splnila v každej partii papierové predpoklady, keď v piatich partiách zvíťazila a okrem spomínaného derby s Luckou prehrala už iba raz. Nastavenie figúr na dvojitý úder malo fatálne následky. Aj preto nie je vlastne veľmi čo komentovať. Záverečným finišom 2/2 sa však vytiahla na päť bodov, výsledné trináste miesto a tretie miesto v kategórii študentiek.

Emka zaváhala už v druhom kole, kedy mohla partiu ukončiť v miniatúrke, no nakoniec tak mohol urobiť aj jej súper. Nakoniec však vo vyhranej koncovke zaváhal aj on a partia tak skončila remízou. Kto stratil viac, to je veľmi diskutabilná otázka. V treťom kole nasledovalo ďalšie harakiri, avšak tentoraz s dobrým koncom. Strata (obeť?) veže nebola potrestaná, naopak súper okamžite zahral prehrávajúce pokračovanie. Štvrté kolo už bolo lepšie, keď skončilo v hranici označujúcej miniatúrne partie. Prehra v piatom kole bola vzhľadom na neznalosť otvorenia absolútne zaslúžená a ďaleko od nej nebolo ani v šiestej partii. Súper mal dlho výraznú výhodu, ale koniec partie nezvládol a nasledoval totálny obrat. Hru nervov záverečného kola dlho nezvládali obaja, nakoniec však poslednú hrubú chybu urobil súper. Vydarený záverečný finiš 2/2 ju vytiahol veľmi vysoko, až na tretie miesto celkovo a prvé medzi študentkami. Na MSR však iba húževnatosť a bránenie horších pozícií isto stačiť nebude. Chcelo by to výrazne zlepšiť rozohrávanie partií.

MBK SŠ (56 hráčov): E.Walter 5,5b/7 3.miesto (1.miesto v kategórii študentiek), M.Smidová 5b/7 13.miesto (3.miesto v kategórii študentiek), L.Strišková 4,5b/7 14.miesto (4.miesto v kategórii študentiek)

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

136 137

138 139

Začiatkom decembra sa uskutočnili školské ME v rapid šachu hrané formou online, cez platformu Tornelo. Medzi 27 reprezentantmi SR sme našli aj päť mien z našich radov. Držali sme im palce a pevne verili, že internetové pripojenie a hracie podmienky si zabezpečia lepšie, ako tomu bolo na októbrových hybridoch J

Miška v úvodnej partii rozohrala otvorenie lepšie ako jej súperka a mohla čiernymi získať výraznú výhodu, no na chybu súperky zareagovala šablónovito a zbytočne prišla o figúru. Následný boj už väčšie šance nepriniesol. Rovnaký priebeh malo aj druhé kolo, kedy opäť doplatila na dvojitý úder. V treťom si však, v peknej útočnej partii všetko vynahradila. Súperka toľko nechcela správnu výmenu dám, až ju nakoniec Miškina dáma vytrestala matom. Štvrté kolo kopírovalo úvodné dve, keď rozhodla odovzdaná figúra. Aj keď treba priznať, že problémy nastali už po zbytočnej strate pešiaka v úvode partie. Prehra v piatom kole išla na vrub nedodržania základných princípov otvorenia a tak sa na centrálnom stĺpci pod dohľadom čiernej čiernej veže ocitli naraz neopatrne biela dáma aj kráľ. V šiestom kole Miške otvorenie taktiež nevyšlo, no jej súperka nebola dostatočne dôrazná a v strednej hre prehliadla dvojitý úder a stratila dámu. Zvyšok partie už bol suverénny. Siedme kolo sa takmer scenár zopakoval. Súperka nevyužila svoje šance, pustila Mišku k aktivite a nakoniec aj ku zisku jazdca. Všetko vyzeralo byť jednoduché a možnosť získať tretí bod bola blízko. Strata dvoch pešiakov však viedla ku komplikáciám a nakoniec ďalším chybám. Ešte pár ťahov pred koncom bola na šachovnici remíza. Výsledné dva body sú asi ok, súperky svoje šance využívali výrazne viac. Dôležité bude najmä zlepšiť pozornosť a nedávať zadarmo figúry.

Kategória D10 (39 hráčok): M.Šúňová 2b/7 33.miesto

Výsledky na chess-results

Grétka dostala v úvodnom kole čiernymi práve Lucku a derby bolo na svete. Vždy však lepšie, ako neskôr, pretože straty sa ešte dajú dohnať. Po vyrovnanom priebehu rozhodlo prekročenie času Grétky vo vyrovnanej pozícii. V druhej partii bielymi získala rýchlo pešiaka, no ako prišlo tak odišlo... V koncovke jej súperka obsadila jediný voľný stĺpec a hrozila prehra. Konečná remíza tak bola skôr výhrou. Do tretice všetko dobré, aj keď tomu tak dlho nič nenasvedčovalo. Súperka získala bielymi od úvodu prevahu a nejako nie a nie ju dotiahnuť. Grétka sa húževnato bránila a nakoniec zvíťazila na čas. Vo štvrtom kole však už v druhom ťahu zahrala chybu a rýchlo a najmä zaslúžene prehrala. Mäkko zahrané otvorenie bielymi ju v ďalšej partii mohlo stáť ďalší bod, no súperka bola evidentne slabšia, pretože partiu dokonale otočila a nakoniec bola remíza asi spravodlivá. Šancí na celý bod mali obe mnoho. V šiestom kole to najprv vyzeralo na rýchlu výhru Grétky, no potom sa začali diať veci a chyby sa diali na oboch stranách. Poslednú vážnu urobila súperka a tak Grétka do posledného kola mohla živiť postupový sen. Záverečná partia kopírovala priebeh tretieho kola a dlho to vyzeralo na boj o život. Súperka však niekoľkokrát prehliadla a dôležitá výhra sa stala realitou. A s ňou aj postup do štvrťfinále z poslednej možnej priečky.

Vo štvrťfinále nám v oboch partiách vyšla príprava, no obe (viac ako nádejné) pozície ostali nevyužité. Napriek tomu v prvej partii úvodné jasné plus vyprchalo do remízovej pešiakovej koncovky a partia bola ukončená hrubou chybou Grétky. V druhom zápase pri pasívnom prístupe z výbornej pozície ostali trosky a za remízu možno ďakovať iba hre súperky na istotu. Prehra 0,5:1,5 sa papierovo dala očakávať, škoda však nevyužitých možností.

Lucka začala turnaj v už spomínanom víťaznom derby, no v druhom kole nevyužila v otvorení nepresnosť svojej ruskej súperky a relatívne rýchlo sa dostala do zúfalej pozície. V tretej partii pustila súperku ku zbytočnej aktivite a vyzeralo to na trpký koniec, no tá prehliadla väzbu a skončilo to pre nás napokon víťazne. Vo štvrtom kole to bola jednostranná záležitosť, kde Lucka súperku doslova strategicky prevalcovala. Piate kolo vyzeralo na peknú strategickú partiu proti Francúzskej obrane, no výmena na c6 bola opätovaným darčekom na predčasnú výmenu súperky. Tá svoju šancu razantne využila a v turnaji tak po piatich kolách nestratila ešte ani bod. Šieste kolo prinieslo bezohľadný útok Lucky, ktorá síce stála bez kvality objektívne na prehru, no súperka jej uverila a tlak nezvládla. Dôležitá výhra tak takmer garantovala postup. Ten si zaistila rýchlou remízou v záverečnom kole.

Vo štvrťfinále so súperkou z Gruzínska striedali veľmi silné pasáže s veľmi slabými okamihmi. Aj preto napokon po dvoch výhrach bielymi rozhodoval armagedon. V ňom sa síce Lucka splietla už v otvorení, súperka však svoje šance nevyužila a do konca partie ťahala za kratší koniec. A čo bolo dôležité, aj na hodinách. Prekročenie času však nastalo už v beznádejnej pozícii. Semifinále proti ruskej súperke bolo dosť jednostrannou záležitosťou, keď výhra mohla byť na konte už v prvej partii. Celozápasová prevaha však nebola korunovaná v pešiakovej koncovke. Lucka čiernymi opäť nezahrala otvorenie ideálne, avšak súperka hrala príliš na istotu a nakoniec dostala školenie na tému prevahy strelca nad jazdcom. Realizácia bola síce kostrbatá, ale keď ide o veľa, nervy sa dajú očakávať. Finále proti ďalšej ruskej súperke začalo veľmi dobre, keď jej Caro-Kann nebol zahraný optimálne, avšak výhoda sa zbytočne rýchlo rozplynula. Nakoniec aj jasná remíza, keď do tretice dievčatám uletela pešiaková koncovka. Čiernymi nám však príprava nielen že vyšla, ale súperka zahrala ešte slabšie ako mala. A tak z toho mohla byť metodická realizácia výhody jazdca nad strelcom. Ostalo však iba pri teórii a výsledná remíza bola minimom toho, čo sa dalo vyťažiť. Prehra 0,5:1,5 tak je viac ako krutá. Paradoxne jej súperka ťahala za kratší koniec vo všetkých šiestich partiách play-off, no nakoniec zvíťazila v celom turnaji. Lucka sa však za striebro rozhodne nemusí hanbiť, najmä, keď prišlo v jej neobľúbenom rapide. A z chýb sa určite poučí.

Kategória D15 (17 hráčok): L.Strišková 4,5b/7 3.miesto (postup do play-off), G.Kapolková 4b/7 8.miesto (postup do play-off)

Výsledky na chess-results

Play-off - štvrťfinále: L.Strišková – A.Mamardashvili 2:1

Play-off - semifinále: L.Strišková – T.Chervyakova 1,5:0,5

Play-off - finále: L.Strišková – V.Shubenkova 0,5:1,5 (L.Strišková – 2.miesto)

Výsledky na chess-results

Riško v úvodnom kole nezačal šťastne už v otvorení, no aj súper minul a vo vyrovnanej pozícii sa pokúsil o útok na krídle. Centralizácia čiernych figúr bola dôsledná, no škoda, že následný postup už nie. Nakoniec padlo priveľa pešiakov a biely zvíťazil. V druhom kole si ani nezahral, keď v podstate bielymi iba vyvinul figúry a zvíťazil. Rovnaký scenár mala aj ďalšia partia, no tentoraz stál na tej nesprávnej strane. Rovnako, ako v štvrtom kole. Bielymi si nedal pozor na elementárnu taktiku a po strate figúry mala partia veľmi rýchly spád. V piatej partii Riškovi súper odovzdal už v otvorení dôležitého centrálneho pešiaka, no podarilo sa mu nejako rozohrať dvojicu strelcov a v otvorenej pozícii s voľným pešiakov kráčal za celým bodom. Nakoniec však nastavil celú vežu. A bod bol doma. Predposledné kolo bolo v znamení rýchlej rovnováhy a následnému darčeku pre súpera, ktorý dosiahol vyhranú koncovku. V nej však stratil figúru a Riško sa tak mohol tešiť z nečakaného víťazstva. V záverečnej partii už tradične vyskúšal pokus o lacnú výhru v nie celkom korektnom variante, no súper prešiel do koncovky a v nej mal ku výhre veľmi blízko. Nakoniec bola výsledná remíza víťazstvom Riška.

Ryan v úvodnom kole dosiahol strategickú výhodu v podobe dvoch izolovaných pešiakov súpera, no nakoniec ju nerealizoval k zisku celého bodu a partia skončila nerozhodne. V druhom kole hral partiu na jednu bránu, no nepozornosť ho stála dámu a tak sa súper dostal k výhre ako slepé kura k zrnu. Následnú partiu zahral bielymi tak mäkko, že hneď z otvorenia vznikla remízová pešiaková koncovka. K výhre mu tak musel výrazne pomôcť súper a ten to zvládol. Výhra vo štvrtom kole bola suverénnejšia, keď od úvodu príliš pasívne hrajúci súper napokon stratil dámu už v sedemnástom ťahu. V piatej partii sa zopakoval mäkký začiatok z tretieho kola a napriek tomu, že súper poskytol vo vežovke nejaké šance, nakoniec ju udržal. Predposledné kolo začal súper tak mäkko, až si Ryan nedal pozor a zbytočne prišiel o kvalitu. Následná remíza bola z ríše zázrakov. V záverečnom kole mu súper daroval vežu a v podstate jednoduchý bod, aj keď bojoval až do matu. U oboch chalanov sa vyskytlo veľa zbytočných hrubých chýb. Podloženia figúr sa totiž inak označiť nedajú. Tie nakoniec viedli ku ich konečným umiestneniam.

Kategória CH10 (80 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 20.miesto, R.Pisarčík 3,5b/7 41.miesto

Výsledky na chess-results

Propozície podujatia: EOSC_2021

Priebeh kategórií D10 a D15: Tornelo.com

Play-off kategórie D15: Tornelo.com

Priebeh kategórie U10: Tornelo.com

130 131

132 133

134 135

Ak sa do tohto dátumu nič neudeje, obľúbené bratislavské podujatie by malo pokračovať svojim druhým turnajom a my by sme na ňom nemali chýbať. Týmito slovami sme uvádzali tento turnaj. Udiať sa však udialo a turnaj sa presunul z Petržalky do online prostredia. Chýbať na ňom síce nebudeme, no čiernu škvrnu podujatie u nás predsa len bude mať. Riško doplatil na necitlivo nastavený mantinel v podobe lichess rapid ela, predsa len pre hráčov dlhodobo hrajúcich toto podujatie naživo by tento limit nemal byť. Lebo porovnávať elo v realite a na internete je trochu mimo. A aby kvôli tomu operatívne úmyselne prehrami strácal body a zmestil sa do začiatku turnaja do jeho limitu, to je pod našu klubovú úroveň.

Theo si po víťaznom šustermate v úvode opäť zmyslel, že táto taktika bude dávať zmysel aj v ďalších kolách. Skúsil to ešte v piatich partiách, našťastie iba vo dvoch mu to vyšlo. Takto sa skrátka šach nehrá. Výsledné tri body tak asi zodpovedajú tomu, čo v partiách bolo. Zahviezdiť mohol iba v druhom kole, kedy proti neskoršiemu víťazovi získal vežu navyše, no odovzdal ju rovnako rýchlo, ako ju získal.

Sophinka mohla už v prvom kole prekvapiť neskoršieho víťaza, keď získala postupne dvoch pešiakov, no súper prejavil viac snahy o aktivitu a zaslúžene zvíťazil. Vzápätí však v dvoch ďalších partiách potvrdila papierové predpoklady a pripísala si pohodlne dva body. Vo štvrtom kole však podala viac ako odovzdaný výkon a súperovi bod doslova darovala. Namále mala aj v piatom kole, kedy s figúrou menej musela otáčať priebeh partie. V šiestom kole vyhrala s prehľadom a do posledného kola sa tak mohla pobiť o umiestnenie v TOP5. Možnosť získať už z otvorenia obrovskú výhodu však ostala nevyužitá, figúra zadarmo bola odovzdaná a súper si už dôležitý bod ustrážil. Výsledná dvanásta priečka za štyri body je vzhľadom na priebeh turnaja tiež ok. Ale ako vždy, na šachovnici mala omnoho viac.

Turnaj začiatočníkov (44 hráčov): S.Valentová 4b/7 12.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), T.Valent 3b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

Výsledky na lichess

128 129

Žilinské podujatie pokračovalo svojim druhým turnajom a nevylučovali sme na ňom ani našu účasť. Nakoniec sa ho zúčastnil iba Ryan, ale pravdepodobne si pomýlil turnaj. Tri úvodné partie totiž boli úplne povinnými jazdami a hrať turnaj kvôli zvyšným dvom partiám, či prípadnému víťazstvu v slabšom turnaji, to asi nie je správna cesta. Príklad by si mohol vziať od víťazky turnaja B, ktorá tiež mohla hrať v turnaji A, ale vybrala sa náročnejšou cestou. Vo štvrtom kole nerozohral ideálne situáciu krátko po otvorení a súper sa pri opačných rošádach mohol dostať na koňa. Viaceré chyby však Ryanovi pomohli stabilizovať situáciu, ovládnuť jediný voľný stĺpec a zvíťaziť. V piatom kole jeho súper vletel v otvorení do rovnakej pasce ako autor týchto riadkov pred 25 rokmi a tak si mohol pri diagrame zaspomínať. Víťazstvo v turnaji bez straty bodu je určite pekným výsledkom, no určite nás viac poteší zmena turnaja a budúca účasť v náročnejšej spoločnosti.

Spektrum A (26 hráčov): C.R.Mészáros 5b/5 1.miesto

Výsledky na lichess

126 127

V strede novembra nás Samir reprezentuje v rámci slovenskej reprezentácie na ME družstiev. Tie sa konajú v Slovinsku, v kúpeľoch Terme Čatež, vzdialených niekoľko kilometrov od obce Čatež ob Savi. Omladený reprezentačný tím zažíva náročnú skúšku, keď je nasadený až na 28. mieste, v záverečnej tretine štartového poľa. Na druhej strane to však môže byť veľká výzva ukázať sa a šokovať papierových favoritov...

V zápase prvého kola, proti vysoko favorizovanému Nemecku, síce naši podržali biele figúry, no na čiernych sa presadili favoriti. Samir si ani veľmi nezahral, skôr trpel v totálnej defenzíve bez možnosti protihry a čakal na rozhodujúci úder. V druhom kole pauzoval a mohol sa len prizerať, ako sa papierovo povinné víťazstvo nad tímom Kosova rodí oveľa komplikovanejšie, ako by sa pred zápasom dalo čakať. Za tesných 2,5:1,5 však môžeme byť nakoniec radi. Zápas tretieho kola proti papierovo silnejšiemu Dánsku našim vyšiel oveľa lepšie, keď sa dokázali presadiť až na troch šachovniciach. Rozhodujúci bod zabezpečil po peknom technickom výkone práve Samir! Vo štvrtom kole nás čakalo družstvo Gruzínska, kde sme sa mholi tešiť na určite veľmi zaujímavý freestyle zápas Pecháč – Jobava, ako aj na tretie vystúpenie Samira. Zápas skončil našou najtesnejšou prehrou, vzhľadom na jeho priebeh viac ako nešťastnou. Najmä Samirova šanca dotiahnuť vyhranú dámsku koncovku dokonca volala po víťazstve. V piatom kole naši príjemne prekvapili remízou s piatym nasadeným družstvom Anglicka, ktoré nedokázalo zúročiť ratingovú prevahu ani v jedinej partii zápasu. Samir čiernymi skúšal vyťažiť vodu z kameňa, ale nakoniec si nepomohol. Šieste kolo sa z úvodu nevyvíjalo zle, keď viacerí dostali z otvorenia príjemné pozície. Nakoniec sa však podarilo naplno zabodovať iba Samirovi. Dve prehry čiernymi však otočili zápas v náš neprospech. Následne našich čakal isto neľahký zápas s Talianskom a pozitív by sme nenašli veľa. Na prehre 1:3 sa podieľal aj Samir, keď stále veľmi zle už krátko po otvorení a súper sa zorientoval jednoznačne lepšie a zaslúžene zvíťazil. V ôsmom kole sme mali papierovo slabší, no o to nebezpečnejší, rezervný tím Slovinska. V zápase sa presadili naše biele figúry a jedny z nich viedol práve Samir. Na ME tak s bielymi potvrdil svoju stopercentnú úspešnosť 3/3! V záverečnom kole sme trochu šokujúco vynechali našu jednotku a proti Švajčiarsku to bolo v podstate na jednu bránu, žiaľ na tú našu. Samir otvorením pripomenul siedme kole a dostal sa aj za hranicu prehry. Omilostil ho však mäkko hrajúci súper, ktorý mal ešte v záverečnej pozícii drvivú prevahu. Prehra 1:3 nakoniec znamenala pád na tridsiate miesto, do oblasti nasadenia družstva. Samir sa za svoj výsledok rozhodne nemusí hanbiť, keď s bilanciou 3-3-2 vybojoval 4,5 bodu z ôsmich partií. Že bude hrať až toľko zápasov, to isto nemohol ani dúfať, no okolnosti počas turnaja nepustili. Performance 2526 bol z družstva tretí najvyšší a v pozícii 1. náhradníka obsadil výborné dvanáste miesto. Bolo by fajn udržať bilanciu bielymi a popracovať na repertoári čiernymi, kde to často horelo už z otvorenia. Ale aj o tom je šach na vysokej úrovni - nepresnosti a chyby jednoducho neodpúšťa.

Web podujatia: ME družstiev v šachu 2021

Turnaj Open (39 družstiev): Slovensko (o.i. IM S.Sahidi 4,5b/8) 7b/18 30.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos môžete sledovať na: chess24.com

122 123

125 124

Žilinské podujatie pokračuje aj v tomto ročníku svojou online sériou a na jej úvodnej časti sme nechýbali, keď nás zastupovali Grétka, Ryan a Riško.

Riško si v prvých troch partiách počínal v podstate neohrozene, keď sa súperi na reálny odpor nezmohli. Vo štvrtom kole mu dal navyše Ryan šancu na elementárnu taktiku a vzápätí bez boja dvojicu strelcov. Riško však svoje šance nevyužil a postupne bol pretlačený. Záverečné kolo malo byť bojom, no malo len sedem ťahov a jeho výsledkov bol nakoniec bronz.

Ryan skopíroval Riškov priebeh úvodných troch kôl a po už spomínanom derby odohral rozhodujúcu záverečnú partiu v súboji o prvé miesto. Tá skončila remízou, čo mu nakoniec na výhru v turnaji stačilo, no autorovi týchto riadkov nie je jasné, čo malo tých 9 ťahov oboch aktérov vlastne znamenať. Lebo je otázkou, koľko menej kvalitných partií sa vôbec v turnaji stihlo za tých pár kôl vôbec odohrať.

Spektrum A (28 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/5 1.miesto, R.Pisarčík 4b/5 3.miesto

Výsledky na lichess

Grétka začala výhrou s neskorším bronzovým medailistom, no vzápätí bleskovo prehrala v desiatom ťahu. V bojovnej remíze mala navrch, často aj výrazne, no viac ako nerozhodný výsledok nedosiahla. Trojicu nepodarených výsledkov zakončila prehrou v rodinnom derby. Keď však nestačí ani figúra navyše v koncovke a dvojnásobný čas na hodinách, niečo nie je v poriadku. Využitú šancu v záverečnom kole na druhý pokus využila a skončila v strede tabuľky. Pri spätnom pohľade na partie je to však výsledkové minimum.

Spektrum B (12 hráčov): G.Kapolková 2,5b/5 6.miesto

Výsledky na lichess

108 109

110 111

Tradičný súboj celosvetovo známych univerzít medzi Oxfordom a Cambridge mal svoje 139-te pokračovanie a premiérovo neostal bez našej účasti. V drese druhého menovaného družstva totiž nastúpil aj Miro Macko, ktorý v Cambridge začal tento rok svoje vysokoškolské štúdium.

V partii čiernymi relatívne rýchlo vyrovnal a dokonca sa ujal iniciatívy. Tú ešte navýšil typickou obeťou figúry za dvoch pešiakov a prešiel do nebezpečného útoku proti súperovmu kráľovi. Jeho súper nereagoval v obrane správne a dostal sa do úplne prehranej pozície, ktorá však ešte mala svoje muchy pri realizácii rozhodujúcej výhody. Nakoniec sa ukázal rozhodujúcim faktorom čas, nakoľko partia sa hrala zvláštnym tempom bez inkrementu (ktoré si pamätá autor týchto riadkov ešte zo svojich juniorských čias). A práve pred prvou časovou kontrolou, kedy Miro nedotiahol do konca hru na jednu bránu, sa partia začala preklápať zo strany na stranu. Miro žiaľ urobil vážnu chybu, ktorú súper dokázal využiť. Vzhľadom na priebeh partie z toho bol napokon asi najmenej očakávaný výsledok, ale aj potvrdenie starého známeho pravidla „Nedáš, dostaneš!“. Cambridge nakoniec podľahol súperovi 2,5:5,5 a byť na strane porazených sa málokedy považuje za úspech. V takomto prípade však je ním už len samotná účasť na tomto prestížnom podujatí. Vďaka nej sme si ako klub mohli vyznačiť účasť nášho člena na šachovom podujatí v už dvadsiatej siedmej krajine sveta.

Univerzitný zápas Oxford – Cambridge (FM M.Macko 0b/1) 5,5:2,5

Online prenos na chess24.com

Článok z podujatia nájdete na webe Royal Automobile Club

118 119

120 121

„Bolo nás jedenásť, už nás je len desať“ si mohli spievať účastníci bratislavskej časti tohto medzinárodného mládežníckeho podujatia. Kým na jeho úvodné kolo malo v pláne nastúpiť 20 hráčov, na konci by už stačila jedna väčšia obývačka...

Za normálnych okolností by bol článok z tohto podujatia písaný priebežne, po jednotlivých kolách. Predsa len, Majstrovstvá Európy sú Majstrovstvá Európy a hybridná forma tomu celému dala, na rozdiel od čisto online režimu, výrazne šachovejší rozmer. Nakoľko však normálne okolnosti nenastali, bolo nutné dať si výrazný časový odstup a začať písať až po čiastočnom vychladnutí a upokojení emócií. Z rovnakého dôvodu som sa nechcel prísť pozrieť na turnaj, aj keď bola hracia miestnosť do 10 minút peši od môjho bydliska.

Medzinárodné podujatie mala v pláne absolvovať 25-členná slovenská výprava, vrátane našej sedemnásobnej účasti. Kým pätica účastníkov hrala v Humennom v priestoroch Šachy Reinter nad kaviarňou Check#Mate!, hracou miestnosťou zvyšnej dvadsiatky mal byť Hotel Plus v bratislavskej časti Trnávka. Už ten samotný nie je žiadnym ternom (znalejší situácie vedia, že názov Ubytovňa Plus by sa hodil viac), no očakávali sme, že nakoľko pôjde o podujatie európskeho významu, organizácia všetky nedostatky odstráni a aspoň po šachovej stránke pobeží všetko ako švajčiarské hodinky. „Naivita, tvé jméno je mládí!“

Už v prvom kole cca tretina bratislavskej skupiny znechutená odcestovala domov, pričom išlo najmä o dlhoročných reprezentantov. Exemplárna chyba našich organizátorov znemožnila účastníkom, až na pár výnimiek, nastúpiť na úvodné kolo. A niektorí, čo nastúpili, nemali šťastie, ale vlastne smolu, lebo ich partie boli prerušené a nakoľko sa začali, neboli kontumované, ale započítané ako prehry. A tak sme boli na smiech ešte skôr, ako sme vlastne začali. Po zverejnení fotografií z ostatných hracích miestností sme boli na smiech opäť. V súťaži o najhoršie priestory sme totiž bezkonkurenčne zvíťazili tiež. Samozrejmosti ako vlajka SR a logo SŠZ? Projektor a plátno s premietaním slávnostného otvorenia súťaže? Namiesto toho by radosť isto mali MacGyver a tvorca hitu „Tukabel“. Vskutku reprezentatívne. V boji o cenu za najlaxnejší prístup týkajúci sa zabezpečenia internetu (a najmä plánu B, prípadne C) sme tvrdej európskej konkurencii taktiež nedali najmenšiu šancu. Našťastie to neboli Majstrovstvá sveta, lebo by sme zistili, že aj krajiny, ktoré inak asi ani neberieme vážne, by to zvládli na úplne inom leveli. Až ma prekvapuje, že hneď na úvod skončilo iba tak málo hráčov. Za principiálny prístup však majú môj veľký rešpekt a určite je škoda, že sa hneď prvý deň nepridalo viac ľudí, ideálne všetci. Zaslúžená facka SŠZ by bola o to väčšia.

Aký bol scenár z pohľadu KŠN? Okamžité odstúpenia Simonky a Vladka po neospravedlniteľnom úvodnom kole, vynútené odstúpenie menšej Mišky po úvodnom kole (kvôli karanténe). Nasledoval rýchly koniec Ryana, ktorý znechutený z úvodného dňa nechcel hrať ani druhé kolo a veru, bolo to na hre vidieť. Lucka začala nádejne, no zhoršený zdravotný stav ju doviedol až ku vynútenej jednokolovej pauze. Po nej mala nastúpiť, rozhodca ju však, napriek predchádzajúcej dohode, na ôsme kolo jednoducho svojvoľne nepostavil. Korunu všetkému nasadil klamstvom, že to konzultoval s autorom týchto riadkov. Ten vie potvrdiť z daného dňa dva neprijaté hovory, to je ale všetko, čo sa týka spomínanej „konzultácie“. Deviate kolo tak, celkom pochopiteľne, už ani nehrala. Miška taktiež neodohrala posledné dve kolá, keď sa necítila dobre. Veru, nájsť motiváciu po takom úvode nebolo ľahké a miera negatívneho dopadu na psychiku každého hráča musela byť obrovská.

Nakoľko turnaj dohrala do konca iba Emka, pár riadkov ku jej výkonu. Ako devätnásta nasadená (tzn. v druhej polovici štartového poľa) mala byť, v záplave titulovaných hráčok a hráčok z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, absolútne „do počtu“. O to viac po kontumačnej prehre v prvom kole. Potom sa však rozohrala k parádnemu výkonu a po často dramatických partiách na konci turnaja pri jej mene svieti neskutočných šesť bodov (6 výhier!) a skalpy nasadenej jednotky a dvojky turnaja. Ako by dopadla konfrontácia s turnajovou trojkou, to sa už nedozvieme, lebo práve tá bola v úvodnom kole zmarená. Jej parádny turnaj s nárastom 117 elo bodov a RP na úrovni 2197 je v ostrom kontraste s diletantstvom organizačného štábu, ktorý ju prakticky pripravil o medailu. Každopádne jej piate miesto na ME je fantastickým výsledkom, na medzinárodnom podujatí druhým najhodnotnejším v histórii klubu. O to viac za daných podmienok.

Kategória D18 (32 hráčok): E.Walter 6b/9 5.miesto

Výsledky na chess-results

Vzhľadom na zloženie reprezentantov v jednotlivých kategóriách mohlo byť podobných (a aj lepších) výsledkov isto viac. V civilizovanej krajine by ľudia odstupovali zo svojich postov a padali by hlavy. Podnet (som presvedčený, že dotknutí reprezentanti, resp. ich zákonní zástupcovia to nenechajú len tak) by riešili viaceré komisie, nadriadené orgány, či ministerstvo a organizátori by dostali zákazy činnosti na oficiálnych zväzových akciách. Sme však na Slovensku a taktiež v SŠZ. Po toľkých rokoch, napriek nedávnej zmene, preto nečakám absolútne žiadnu sebareflexiu. Skôr tradičné status quo – „ja Tebe, Ty mne“, „každý predsa robí chyby“, „nič vážne sa (opäť) nestalo“, „bol to len nepodstatný detský turnaj“, „psy brešú a karavána ide ďalej“. Veľmi ma ale bude zaujímať rozpočet z tohto absolútne spackaného podujatia a to do jeho poslednej položky, rovnako ako rozpočet na mládež celkovo. A taktiež sa už dlho neviem dočkať záverečnej správy z podujatia na webe SŠZ, no o to viac sa na ňu teším. Chápem však, že sa na ňu ťažko hľadajú slová. Preto skúsim napomôcť možnou titulkou...

„To je hnus velebnosti, kam sme to dojeli!?“

112 113

114 115

116 117

Po ročnej pauze sa v októbri obnovilo obľúbené bratislavské podujatie a my sme na ňom nechýbali. Očakávali sme síce vyššiu účasť (aj našu a aj celkovú), no situácia stále nie je ideálna a tak sa dá aj ľahko pochopiť.

Pre Maťka mal byť turnaj comebackom po dlhšom čase, no situácia sa nakoniec vyvinula tak, že po treťom kole bol nútený odstúpiť z turnaja. Na konte mal v tom čase jeden bod. Ťažko tak niečo hodnotiť, ostáva len dúfať, že v novembri odohrá kompletných sedem kôl.

Miška odohrala dve diametrálne odlišné polovice turnaja. V prvej si popri očakávanej prehre s turnajovou jednotkou pripísala na konto tri výhry a okupovala tak čelné priečky. Záverečné tri kolá však boli bofovo veľmi chudobné a tri prehry ju zosunuli až do druhej polovice tabuľky. Po pauze však potrebuje hrať a na konečnom výsledku tak až tak nezáleží.

Willko po úvodnej prehre v druhom kole inkasoval bod zdarma a potvrdil ho ďalšou výhrou a remízou. Nasledovali však dve prehry, ktoré ho zosunuli opäť nižšie. Záverečná výhra mu zabezpečila dotiahnutie sa do stredu tabuľky. Čakal asi nejaký ten bodík navyše, no pauza urobila aj v jeho prípade svoje.

Riško od začiatku turnaja pôsobil akýsi nesvoj. Prvé dve kolá síce potvrdil rolu favorita, no stret s neskorším víťazom čiernymi figúrami neustál. Remíza vo štvrtom kole bola taktiež skôr výhrou. Nasledovali dve výhry, ktoré mu do posledného kola dali šancu zabojovať o medailu, no záverečná prehra znamenala zosun na ôsme miesto.

Turnaj začiatočníkov (43 hráčov): R.Pisarčík 4,5b/7 8.miesto, W.Vanko 3,5b/7 24.miesto, M.Šúňová 3b/7 25.miesto, M.Šúň 1b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

104 105

106 107

Už svoj 67. ročník absolvuje medzinárodný šachový turnaj o Tatranský pohár a máme na ňom štvornásobné zastúpenie v podobe Emky, Grétky, Lucky a Simonky. Prvé tri menované v prevej tretine turnaja iba potvrdzovali papierové predpoklady a keďže sa im nepodarilo prekvapiť ani jedného favorita, zatiaľ spokojné určite nie sú. Grétku čakal papierovo silnejší súper aj vo štvrtom kole a po prehre ju čaká favorit aj v kole piatom. Ako to vo švajčiarákoch chodí, kým s niekým silnejším nezaberiete, budete tabuľkou iba klesať. Švajčiarskeho súpera sa jej konečne podarilo zdolať a do ďalších kôl jej to snáď dodá sebavedomie. Emka a Lucka potvrdili vo štvrtom kole svoje nasadenie a jasnými favoritkami boli aj v kole piatom. V ňom však uspela iba Lucka, kým Emka zaznamenala šok a uvidíme, ako sa s ním v ďalšom priebehu turnaja vyrovná. Fantasticky vysoko lieta Simonka, ktorá po prekvapení skúseného favorita v úvodnej partii, vyviedla rovnakú vec aj ďalšiemu rutinérovi v kole treťom. Vo štvrtom ju čakala ďalšia neľahká prekážka v podobe skúseného českého majstra Fide. Po remíze čiernymi mala opäť českého majstra Fide, tentoraz však bielymi figúrami. Po otvorení mala partia jednoznačný priebeh a na jej konci sa tešila práve Simonka! V šiestom kole ju čaká ďalšia stelesnená šachová rutina v podobe slovenského IM a napriek prehre ani v tejto partii určite nedala kožu lacno. Škoda prehry v nasledujúcej partii, no súper bol opäť z nasadenej TOP30. A tak až v ôsmom kole bude prvý raz v roli favoritky a veríme, že sa jej ju podarí naplniť. Grétka medzičasom v šiestom kole súperovi podľahla, no v siedmom kole vybojovala čiernymi figúrami remízu a v siedmom kole ju opäť čaká papierovo silnejší (už siedmy) hráč. Na dobrý finiš nie je nikdy neskoro. Emka po prekvapujúcej prehre v piatom kole vyhrala svoje ďalšie dve partie a tak postupuje turnajom nekompromisne, bez jedinej remízy. Dnes bude mať tretí pokus prekvapiť favorita, tak hádam bude platiť do tretice všetko dobré. Lucka v šiestom kole skompletizovala víťazný hetrik, keď proti silnému súperovi odohrala partiu na jednu bránu a nepustila ho prakticky k ničomu. Včera sa však situácia zopakovala s vymenenými úlohami, keď sa jej branie pešiakom (namiesto dámou) ukázalo ako vážna strategická chyba. Následný odpor bez protihry bol isto utrpením. Záverečná tretina jej však nevyšla celkovo, keď v ôsmom kole podľahla súperovi, ktorý robil všetko pre to, aby tomu tak nebolo. Záverečná remíza už len podčiarkla slabší finiš v turnaji. Nejaké drobné si síce do ratingu pripísala, ale čakávania mala isto vyšie. Ešte menej vyšiel záver Emke, aj keď by prípadným slušným finišom neskončila vôbec zle. Výkon na úrovni 1758, odpísanie 60 bodov a chudobné štyri body by ju netešili ani v období pred Covidom. Záverečná tretina turnaja naopak vyšla Grétke, ktorá nielen že dohnala straty z úvodu, ale dokázala sa vytiahnuť v tabuľke vyššie a pripísať si do ratingu “šachových“ 64 elo bodov. V záverečných dvoch kolách sa opäť vytiahla vyššie aj Simonka, ktorá po výhre v ôsmom kole a záverečnej remíze napokon získala nielen 5 bodov a 3.miesto v kategórii žien, ale aj do ratingu skvelých 110 bodov. Oveľa zaujímavejšie však je, že si uhrala svoje doterajšie turnajové top RP 2122!

Open turnaj (134 hráčov): S.Bochničková 5b/9 37.miesto (3.miesto v kategórii žien), L.Strišková 4,5b/9 59.miesto, G.Kapolková 4b/9 86.miesto, E.Walter 4b/9 88.miesto

Výsledky na chess-results

100 101

102 103

V rovnaký deň sa uskutočnila aj online verzia tradičného dúbravského hodového turnaja, kde sme mali jedno oficiálne zastúpenie v podaní Riška a jedno menej oficiálne (zatiaľ bez registrácie) v podaní Jurka.

Riško sa počas celého priebehu turnaja herne trápil. Na úvodnú prehru síce ešte nadviazal dvoma výhrami, no to bolo takmer všetko, keď zo zvyšných šiestich partií získal už iba jediný bod. Mnoho možných bodov padlo za obeť nepripraveným násilným pokusom o útok, neurobeným rošádam, prípadne elementárnym prehliadnutiam. S výkonom či výsledkom tak určite nebol spokojný.

Jurko príjemne prekvapil, v úvodnej polovici turnaja priam šokoval. Z prvých štyroch partií si totiž na konto pripísal až 3,5 bodu a to proti rozhodne nie slabým súperom. Veď v partii štvrtého kola zdolal celkovo štvrtého hráča výslednej tabuľky. Na kvalitu súperov sa nemohol sťažovať až do konca celého turnaja, no prekvapil už iba jedného z nich. Výkon na úrovni 2037 je však napriek tomu skvelý. A to, že v jeho partiách bolo často mnoho chýb na oboch stranách znamená, že ich dokázal využiť rovnako často, ako jeho silnejší a skúsenejší súperi.

Rapid turnaj (39 hráčov): J.Lehocký 4,5b/9 18.miesto, R.Pisarčík 3b/9 30.miesto

Výsledky na lichess

093 092

Turnaj šesťčlenných družstiev sa po ročnej prestávke vrátil na šachovú scénu a my by sme na ňom nechýbali. Kolízia s Open Tatry síce zabránila zložiť najsilnejšie možné družstvo, no keďže sa tento rok nezúčastnil turnaja žiadny zahraničný tím a družstvá Nitry a Trnavy ani zďaleka neboli ideálne, áčko bolo určite jasným favoritom. Béčko malo podľa papierových predpokladov bojovať o tretiu priečku. Na poslednú chvíľu totiž zo zdravotných dôvodov vypadol Vladko, čo sa ukázalo ako príliš ceiteľná strata.

V béčku uhral obe naše Mišky po jednom bode a vyťažili tak zo svojich partií absolútne minimum. Tá mladšia mala na zlatom podnose partiu vo štvrtom kole a ani v niektorých ďalších partiách to nebolo beznádejné. Tá staršia mohla mať aj štyrikrát toľko, no výborne rozohrané partie končili prehliadnutiami, keď jej hodinky ukazovali menej ako minútu. Záverečný útočný masaker dovtedy stopercentnej hráčky však isto zahojil najhlbšie rany.

Maťo, Ryan a Samir si počínali v áčku suverénne a kým prvá dvojica stratila jedinú remízu v kole druhom, Samir si ju odložil do záverečnej partie. Vo vyše stoťahovej partii sa však napokon body delili. Jediná strata družstva bola v rámci spomínaného druhého kola, kedy ku dvom už spomínaným remízam pribudli dve prehry dievčat a zápas s Nitrou skončil v pomere 3:3. Inak bolo družstvo výsledkovo suverénne a v turnaji zaslúžene zvíťazilo.

O pohár BSK (4 družstvá): BSK A (o.i. IM S.Sahidi 5,5b/6, C.R.Mészáros 5,5b/6, M.Rak 5,5b/6) 1.miesto, BSK B (o.i. M.Smidová 1b/6, M.Šúňová 1b/6) 4.miesto

Výsledky na chess-results

094 095

096 097

098 099

Svoju štvrtú desiatku začal koncom septembra tradičný bleskový turnaj v Šuranoch a nechýbala na ňom ani naša účasť, keď sa ho zúčastnila Grétka. V turnaji si uhrala približne svoje, no určite existuje viacero výsledkov, ktoré by rada zmenila. A to najmä čiernymi figúrami, kde zaznamenala veľmi chudobnú bilanciu 0-1-5. A to remízu uhrala až v poslednom kole ptori hráčovi bez ratingu. Naopak bielymi uhrala výborných 6-0-1. Deň paradoxov...

Bleskový turnaj (50 hráčov): G.Kapolková 6,5b/13 28.miesto

Výsledky na chess-results

Nakoľko sa Samir predieral slovenským rebríčkom stále vyššie a vyššie, bolo vysoko pravdepodobné, že sa do turnaja nakoniec zmestí. Podľa ratingu totiž už okupoval 11.priečku a strata 14 bodov do TOP10 mohla byť otázkou jediného turnaja. Navyše bolo veľmi málo pravdepodobné, že by všetci hráči pred ním mali záujem zúčastniť sa tohto turnaja. Ostávalo nám nechať sa prekvapiť, ako si poradí pri svojej premiére medzi slovenskou špičkou.

Štart do turnaja nemal ideálny, keď krátko po otvorení prišiel v úvodnej partii o pešiaka a súper mu síce umožnil protihru, no tá využitá nebola. Remíza síce bola na dosah, no vo vežovej koncovke nevyužil výrazný časový náskok a po chybe partiu prehral. V druhom kole sme verili, že sa určite pokúsi reparát a splnilo sa nám to. Už v otvorení získal výraznú výhodu, z ktorej síce postupne veľkú časť stratil, no súper v snahe o aktivitu prehliadol malú taktiku. V treťom kole Samir vyzval čiernymi doterajšieho lídra turnaja, no v relatívne bezpečnom otvorení dal skokom jazdca na kraj šachovnice bielemu dlhotrvajúcu výhodu dvojice strelcov. Ten sa následne odhodlal ku korektnej obeti kvality, trpezlivo vylepšoval svoju pozíciu a nedal Samirovi najmenšiu šancu na protihru. Ten sa v ďalšom kole nedokázal bielymi figúrami opäť vrátiť do stredu tabuľky. V otvorení však vsadil na maximálnu istotu a situácia sa z okolia rovnováhy v podstate nijak výraznejšie neposunula. Remíza tak bola zaslúženým výsledkom. Piate kolo bolo jednoznačnou záležitosťou, keď pád do prípravy znamenal čiernymi stratu pešiaka a beznádejnú pozíciu. Napriek odporu sa na výsledku 1:0 nič nezmenilo. V šiestom kole Samirovi otvorenie tiež príliš nevyšlo, ale svoju pozíciu postupne vylepšoval. Aktivitu svojich figúr napokon doviedol do jednoducho vyhranej strelcovej koncovky. Záverečnú tretinu turnaja začal výhrou podľa papierových predpokladov, no vzhľadom na priebeh partie uhral senzačný výsledok. V ôsmom kole dokonca skompletizoval víťazný hetrik a to zrovna proti súperovi, ktorý dovtedy všetky partie remizoval. Do posledného kola tak vstupoval na štvrtom mieste a vo svojich rukách mal aj boj o medaile. Na začiatok rozhodujúcej partie sa nemohol sťažovať, no kombinácia s braním na f7 nepatrila medzi ideálne. Situáciu síce skomplikovala (čo bolo možno aj cieľom Samira), no nakoniec bol rád aj za neskoršie opakovanie ťahov. Výsledky posledného kola absolútne pomotali tabuľku a kým súperovi stačila remíza k nečakanému zisku titulu, Samir nakoniec jemne klesol na celkovú piatu priečku. Pri svojej premiére si však počínal výborne, keď uhral päť bodov, do posledného kola bojoval o medaile a nakoniec si do ratingu pripísal ďalšie štyri body.

MSR v šachu (10 hráčov): IM S.Sahidi 5b/9 5.miesto

Výsledky na chess-results

090 091

Tradičné podujatie v Banskej Bystrici absolvovalo svoj ďalší ročník a my sme pri tom nemohli chýbať. Reprezentovala nás na ňom trojica Grétka, Lucka a Riško a v štartovom poli a ani výsledkovej listine sa rozhodne nestratili.

Napriek spomínanému úvodu, Grétka so svojim výkonom určite spokojná nebola. Proti trom papierovým favoritom zabodovať nedokázala a aj ich počet v deväťkolovom turnaji čosi naznačuje. Po striedaní jednotiek a núl prehrala v šiestom kole v rámci klubového derby s Riškom a to znamenalo pád do druhej polovice tabuľky. Až záverečné dve víťazstvá znamenali skok nahor v poslednej chvíli a taktiež aj striebro v kategórii dievčat do 14 rokov, no výkon 1359 by sa jej málil snáď aj dva roky dozadu.

Riško začal prehrou s neskorším bronzovým medailistom celého turnaja, avšak po povinnej výhre v druhom kole uhryzol prvý raz hneď vzápätí. Po prehre vo štvrtom kole prekvapil hneď trikrát po sebe, keď si na konto pripísal remízu a dve výhry, vrátane spomínanej proti Grétke. A aby nebol všetkým papierovým prekvapeniam koniec, po prehre v ôsmom kole zdolal v záverečnom kole ďalšieho vyššie nasadeného súpera. Celkovo tak skončil na perfektnom 21.mieste, pri výkone 1646 sa však niet čomu čudovať. Rovnako tak ani víťazstvu v kategórii chlapcov do 10 rokov. Nebyť neskôr spomenutej Lucky, vyhral by aj kategóriu hráčov s ratingom do 1500.

Lucka odohrala úvodnú tretinu turnaja vyslovene ženskú. Po dvoch výhrach síce v treťom kole narazila na kameň, ale s nepríjemným momentom sa dokázala vyrovnať oveľa lepšie, ako tomu bolo nedávno v Nitre. V sobotňajšej časti si totiž pripísala na konto ďalšie dve výhry a do nedele vstupovala s bilanciou 4-0-1. Remíza v úvodnom kole druhej časti bola, vzhľadom na celkové výsledky súperov v turnaji, asi ok. Výhra v siedmom kole ju vytiahla dokonca iba pol bod za čelo tabuľky a veľa nechýbalo, aby sa udialo veľké prekvapenie. V ôsmom kole, proti nasadenej turnajovej dvojke, mala postupne aj figúru navyše, no hrubá chyba nakoniec rozhodla v jej neprospech. Remíza v záverečnej partii jej zabezpečila výborné deviate miesto a okrem neho ocenenia vo viacerých kategóriách. Vyše 60 bodov do ratingu isto poteší tiež, no hlavne si dokázala, že to s tými jej rapidmi nie je až také zlé.

Rapid turnaj (79 hráčov): L.Strišková 6b/9 9.miesto (3.miesto v kategórii žien, 3.miesto v kategórii juniorov, 1.miesto v kategórii F18, 1.miesto v kategórii hráčov s ratingom do 1500), R.Pisarčík 5,5b/9 21.miesto (1.miesto v kategórii U10, 2.miesto v kategórii hráčov s ratingom do 1500), G.Kapolková 5b/9 32.miesto (2.miesto v kategórii F14)

Výsledky na chess-results

084 085

086 087

088 089

Po dlhšej časovej odmlke sa vracia na scénu Slovenský klubový pohár. No šťastnou nohou toto podujatie svoj návrat nezačalo, keď v podstate dva týždne pred jeho začiatkom ešte neboli zverejnené jeho propozície. Kolízia s tradičným neďalekým víkendovým banskobystrickým rapidom tiež nebola našťastnejšia a tak sa veľká účasť očakávať nedala, skôr naopak. Osem družstiev je však ešte menej ako málo, veď prvých šesť berie ceny v celkovej hodnote 3 100 Euro a ďalších 400 Euro je spolu pre víťazov svojich šachovníc. O efektivite existencie takého podujatia sa tak dá rozhodne polemizovať...

Niekoľko našich členov si však čas našlo a družstvo je nasadené na piatom mieste. Aj vďaka tomu, že na prvej šachovnici im velí aj aktuálna slovenská trojka, veľmajster Jerguš Pecháč. V prvom kole družstvo splnilo papierové predpoklady a zvíťazilo 4:0 proti súperom z domácej Kremnice. A v ďalších dvoch kolách bolo taktiež papierovým favoritom. Proti céčku Modry si dal Jerguš voľno a nastúpila za neho Miška. Tá hrala celú partiu na jednu bránku, no v momente kedy mala začať zbierať ovocie prišla hrubá chyba a figúra bola preč. Súper sa však, našťastie pre ňu, uspokojil s remízou. Zvyšné tri partie naši hráč vyhrali, aj keď zďaleka nie jednoznačne, skôr naopak. V treťom kole sme verili v zavŕšenie víťazného hetriku a potom by už bolo všetko nad plán. Ako to však v športe býva, osud mal iné plány... J Simonka bielymi partiu po otvorení strategicky nevyriešila a veľmi rýchlo prehrala, no v ostatných partiách to vyzeralo fajn. Vladko však súperovu odvážnu obeť figúry nepotrestal a nakoniec iba remizoval. Miška spáchala v časovke dokonalé harakiri. Jergušova výhra tak nestačila ani na remízový výsledok zápasu. Zápas proti ŠK Osuské začal bezpečnou remízou Mišky a veľmi dobre rozohranou partiou Simonky. Tejto partie je škoda, pretože postupne získala dve kvality, aj keď súperova kompenzácia nejaká určite bola a ku každej kvalite mal ešte jedného pešiaka. Pasívna hra Simonky v časovej tiesni však viedla ku prehre. Emka so súperom postavili komplikovanú pozíciu a favorit sa napokon presadil. Vladko na jednotke korektnú partiu čiernymi relatívne bezpečne remizoval a uzavrel tak stav stretnutia na 1:3, čo bolo vzhľadom na priebeh partií celkom kruté. V piatom kole proti béčku Modry Vladko čiernymi rýchlo remizoval, keď taktika súperov bola evidentne jasná – udržať predok a vzadu rozhodnúť. To sa aj stalo, keď Emke s Miškou partie vôbec nevyšli a prehrali ich v miniatúrkach. Jerguš tak už iba kozmeticky upravil výsledok na 1,5:2,5. Proti ich áčku (s troma veľmajstrami) to však bola iná káva. Jergušova rýchla remíza mohla byť v znamení rezignácie a snahy “nedostať na nulu“. Zvyšné tri partie však neboli jednoznačné. Prehru Simonky mohla neutralizovať Miška, ktorá s dvojicou strelcov a pešiakom navyše kráčala výhre v ústrety. Jedna výmena však všetko predchádzajúce úsilie pokazila a na stole bola remíza. Vladko v tom čase nepríjemne dotieral na súpera a ten sa mohol o výsledok partie, no aj zápasu, reálne obávať. Pri hraní na inkremente však chyby prichádzajú a výsledkom bola prehra a krutých 1:3. V záverečnom kole nás čakala LŠŠ, ktorá bola jasným papierovým favoritom. Keď na jednotke Jerguš remizoval, priebeh zápasu mal byť jasný. Simonka však takticky zlikvidovala svojho súpera a naše šance na šokujúci výsledok výrazne stúpli. Vladko síce po strate posledného pešiaka na dámskom krídle kládol neúspešný odpor, no Emka na dvojke kládla odpor a v priebehu partie dokonca získala postupne dvoch pešiakov. Súperov pokus o vyriešenie situácie v centre viedol ku strate veže, nášmu víťazstvu 2,5:1,5 proti striebornému družstvu celého turnaja a umiestneniu družstva na piatom mieste. Klubové dresy tak priniesli šťastie. Ku najviac spokojným so svojim výsledkom patria Emka a Simonka, ktoré si pripísali aj slušnú dávku bodov do ratingu. Smutný nebol určite ani Jerguš, ktorý podal svoj štandard. Miška a Vladko mali v jednotlivých partiách viacero pol bodov navyše, no oboch pripravili o lepší výsledok chyby v časových tiesniach.

Turnaj družstiev (8 družstiev): KŠN Bratislava (GM J.Pecháč 4b/5, V.Bochnička 3,5b/7, E.Walter 3b/5, S.Bochničková 3b/6, M.Smidová 1,5b/5) 9b/21 5.miesto

Výsledky na chess-results

078 079

080 081

082 083

Už tradične sa (vo formáte “3 in 1“) uskutočnili v termíne predĺženého víkendu tri mládežnícke podujatia za sebou. Ich miestom bola Nitra, kde sa začalo v piatok družstvami mladších žiakov, pokračovalo sa v sobotu jednotlivcami a všetko sa ukončilo v nedeľu družstvami starších žiakov. V nich sme taktiež nechýbali, keď nás reprezentovali tri družstvá.

Céčko malo v úvodnom kole viac ako náročnú úlohu, keď sa stretlo s našim áčkom. To však prekvapenie nepripustilo a vyhralo suverénne 4:0. Rovnakým výsledkom sa mohli céčkari revanšovať v druhom kole, no napriek jasnému priebehu Ninka partiu iba remizovala a Shabir ju dokonca prehral. Aj chudobná výhra sa však počítala za tri body. Nasledovala remíza s Čadcou, v zápase kde obe družstvá stratili dva body. Shabir nedotiahol vynikajúcu pozíciu do konca, kým Ninka zastavila svoj útok zbytočne skoro a protiútok súperky nevyriešila. Naopak Peťko využil súperovho zatúlaného jazdca a Sear hrubé chyby súpera v elementárnej pešiakovej koncovke. Ešte horšie sa vyvinulo štvrté kolo proti Reinteru, v ktorom dokázal vyhrať iba Sear a Peťkova remíza bola, pri prehrách Ninky a Shabira, nedostatočná. V piatom kole sme sa zosunuli príliš nízko a tak si naši napravili chuť výhrou 4:0 v bratislavskom derby. Po ňom však nasledoval veľký boj poti nášmu béčku. V ňom to vyzeralo istý čas aj na veľké prekvapenie, no Peťko nevyužil figúru ktorú mu Grétka darovala a priebeh zápasu sa postupne otočil. V záverečnom kole sme museli potvrdiť jasné papierové predpoklady, čo sa na troch šachovniciach potvrdilo. Iba Sear prišiel v priamom súboji o medailu za prvú šachovnicu. So svojim výkonom však mohol byť napriek tomu spokojný, rovnako ako Peťko. Družstvo nakoniec skončilo na desiatom mieste, presne podľa svojho nasadenia.

Béčko začalo povinným víťazstvom 4:0 proti Lokomotíve, no už prvý silnejší súper bol nad ich sily. Papierového favorita dokázala zdolať iba Maťa, kým Ryan a Samko prehrali prakticky bez odporu. Grétka po zle zahranom otvorení dostala nečakané šance, no realizácia drobnej výhody bola nepresná a nakoniec po hrubej chybe prišla aj o prípadný nerozhodný výsledok. Vzápätí však prišla výhra v pomere 3:1, keď sme nastúpili proti Považskému Podhradiu. Grétka urobila so súperkou krátky proces, no keďže Samko pôsobil počas celej partie bez plánu a odovzdane, Maťa a Ryan museli vyhrávať v koncovkách. V zápase proti Slovanu sme zahodili možnú remízu, keď sa ku očakávanej výhre Grétky nepridal Samko. S vežou navyše spáchal harakiri a v podstate rozhodol zápas. Na prvých dvoch šachovniciach sme favoritom neboli a súperi sa bezpečne presadili. Napriek prehre sme dostali prvú nasadenú Banskú Bystricu, no v tomto zápase sme boli blízko ku prekvapeniu. Samko sa po troch prehrách konečne chytil a svojho súpera čiernymi útokom vymazal a tak nevadila ani Ryanova prehra proti favorizovanému súperovi. Škoda, že Grétka v jemne lepšej pozícii nedocenila hádam jedinú aktívnu možnosť súperky a zbytočne prehrala. Maťa sa síce snažila, ale viac ako korektnú remízu z partie nevyťažila. Spomínaný obrat zle sa vyvíjaúceho derby proti nášmu céčku sme už spomínali. V záverečnom kole béčku vyslovene prial žreb, nakoľko mohlo dostať aj naše naše áčko, prípadne iných favoritom. Darovanú šancu využilo a béčko Doprastavu zdolalo na nulu, čím sa nakoniec dostalo na pekné piate miesto. K nemu najviac bodovo prispeli Maťa s Grétkou, ktoré získali svorne po päť bodov.

Áčko začalo v nami spomínanom derby proti céčku, kde nestratilo ani jedinú remízu. V druhom kole sa však už diali veci. Jedinou bezproblémovou partiou bola výhra Jakuba, kým vo zvyšných troch zápasoch nastali dokonalé obraty. Bohužiaľ dva v náš neprospech a tak sme s výsledkom 2:2 naozaj nemohli byť spokojní. Navyše sme sa v treťom kole stretli v súboji dvoch najvyššie nasadených družstiev. V zápase sa splnili do bodky naše plány, v ktorých bolo zatlačiť na dvojke a štvorke, kde sme si verili najviac. Navyše sme dostali na obe partie biele figúry a tak nebolo cesty späť. Jakub aj Simonka potvrdili dôveru v nich vkladanú a Lucka a Vladko tak mohli poisťovať výsledok. Po výsledku 3:1 sme tak odčinili predchádzajúce zaváhanie a súpera v podstate vyradili zo súboja o zlato. Zápas štvrtého kola proti Dubnici predpokldal vyrovnanejší priebeh, ako tomu nakoniec bolo. Lucka popravila súpera už v otvorení a súper Simonky si tiež mohol viac ako dvadsať ťahov odpustiť. Vladko po kombinačnej prestrelke získal dámu za dvoch strelcov a partiu doviedol do výhry, rovnako ako Jakub, ktorý si partiu niekoľkokrát zbytočne skomplikoval. Proti Slovanu bolo jasnou prioritou zabrať na posledných dvoch šachovniciach a predok podržať. Simonka vyhrala bez najmenších problémov, no Lucka po strate pešiaka po otvorení nakoniec iba remizovala. Chalanom tak stačili dve remízy a nakoniec sa aj stali skutočnosťou. Po piatom kole sme tak mali medailu takmer istú a pred sebou zápas proti jedinému družstvu, ktoré nás mohlo obrať o zlato. Zápas proti Doprastavu začal ako zo zlého sna, keď Lucka riešila zbytočne predchádzajúcu partiu, otvorenie zahrala chybne a z výkopu bolo 0:1. Keďže aj Vladko mohol vyjsť z otvorenia bielymi inak, začali sa obavy o výsledok. Spoľahlivo však zvíťazil Jakub a v časovej tiesni pretaktizoval súpera Vladko a potrebná remíza bola na svete. Simonka mohla navyše zabezpečiť tri body a pri prechode do koncovky získala rozhodujúcu materiálnu výhodu. Čo sa dialo v nej, to hádam nevie vysvetliť ani teraz. Po zbytočnej prehre sa tak zdramatizoval celý turnaj a nemohli sme sa tešiť z titulu už kolo pred koncom. Zápas s Čadcou mal byť prechádzkou ružovou záhradou a čerešničkou na majstrovskej torte. Najmä, keď Lucka získala pešiaka, Kubko mal jasný plán v podobe voľného pešiaka a Vladko sympatickú pozíciu. Lucka však nerealizovala výhodu správne a po hrubej chybe prišlo ku totálnemu obratu. Výsledná remíza tak bola viac ako super. Simonka pripustila divočinu a v nej sa ako prvá prepočítala, no súper o pár ťahov po nej darček viac ako vrátil. Chalani však prekvapenie nepripustili a nakoniec z toho bolo na prvý pohľad jasných 3,5:0,5. Ako to však už chodí, posledný krok býva najťažší... Titul majstrov SR sme si tak po krátkej prestávke opäť vybojovali naspäť. Navyše sme predĺžili sériu 50 zápasov bez prehry, keď sme v tejto súťaži prehrali naposledy 3.6.2013, v zápase 6.kola proti LŠŠ. Rozdielovým hráčom turnaja sa ukázala byť naša licenčná posila Jakub, pre ktorého síce šach v poslednej dobe prestal byť prioritou, no stratou jedinej remízy a výhrou druhej šachovnice ukázal, že stále vie. Simonka s Vladkom navyše deň pred turnajom absolvovali účasť na svadbe (čo nie je optimálne strávený čas pred súťažou) a veľká vďaka Šošovičkovcom, že dokázali zabezpečiť ich presun zo Súľova do Nitry. Časť nášho zlata tak jednoznačne smeruje aj do Novej Dubnice.

Na záver budeme opakovať záver z článku MSR družstiev mladších žiakov. Radosť zo zlata na záver pokazil pohár s plastovým podstavcom, čo je vec, ktorá by sa na oficiálnych podujatiach SŠZ jednoducho nemala stávať. A ani nestávala, lebo v našej zbierke (a to ich naozaj nemáme málo) bol vôbec prvým tohto typu. Rovnako tak sa už dlho nestalo, že by najlepší hráči na šachovniciach nedostali aspoň malé medaile. Keďže sme však po piatku boli “pripravení na všetko“, nebol to šok ako dva dni predtým. Ak ako šachisti budeme podliezať ešte aj písané či nepísané minimálne štandardy, ťažko sa potom môžeme čudovať, že nás nikto nebude brať vážne. Tradične sa však možno na webe SŠZ dočítame, že všetko bolo super a v najlepšom poriadku.

MSR družstiev starších žiakov (16 družstiev): KŠN Bratislava A (V.Bochnička 5b/7, J.Šošovička /L/ 6,5b/7, L.Strišková 4,5b/7, S.Bochničková 5b/7) 17b/21 1.miesto, KŠN Bratislava B (C.R.Mészáros 3,5b/7, M.Šošovičková /L/ 5b/7, S.Havalda 4b/7, G.Kapolková 5b/7) 12/21 5.miesto, KŠN Bratislava C (Se.Sahidi 4,5b/7, Sh.Sahidi 2,5b/7, N.Kubíková 2,5b/7, P.S.Zverka 4,5b/7) 10/21 10.miesto

Výsledky na chess-results

045 043

044 048

046 047

051 049

050 052

053 054

055 056

057

Už tradične sa (vo formáte “3 in 1“) uskutočnili v termíne predĺženého víkendu tri mládežnícke podujatia za sebou. Ich miestom bola Nitra, kde sa začalo v piatok družstvami mladších žiakov, pokračovalo sa v sobotu jednotlivcami a všetko sa ukončilo v nedeľu družstvami starších žiakov. Na podujatí sme nechýbali, keď nás v jednotlivých kategóriách reprezentovalo 16 hráčov.

V dievčenskej osmičke začala Miška kontumačnou výhrou a už po nej sa odohralo veľmi predčasné finále kategórie. V ňom sa jej podarilo bielymi figúrami zvíťaziť a v súboji o medaile tak spravila rázny krok vpred. Ďalšími troma výhrami v rade si poistila medailu a s jednobodovým náskokom mohla smelo hľadieť ku posledným dvom partiám. V šiestom kole však prišla stopka, vďaka ktorej bola na čele dostihnutá, no výhra vo vzájomnom zápase jej dávala veľkú výhodu. Stačilo už len vyhrať v poslednom kole. To sa jej nakoniec aj podarilo a stala sa tak víťazkou svojej kategórie. Snáď ju to povzbudí a po dlhšej pauze sa šachu začne opäť venovať trochu viac.

Kategória D08 (9 hráčok): M.Šúňová 6b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

Vo vyrovnanej dvanástke boli karty jasne rozdané medzi štvoricu papierových favoritiek, pričom naše tri dievčatá mohli len príjemne prekvapiť. Chýbajúca herná prax sa najmenej podpísala na Natálke, ktorá v prvom kole šokovala aj samú seba. Následne až do konca turnaja potvrdzovala papierové predpoklady, čoho výsledkom bolo šieste miesto. Ním určite nesklamala, no na lepšie umiestnenie potrebovala prekvapiť ešte jednu z favoritiek. Alžbetka a Sophinka si okrem bodu bez boja veľa radosti neužili. Vo vzájomnom zápase sa presadila druhá menovaná a okrem tejto partie to už bolo iba o množstve nevyužitých šancí v jednotlivých partiách.

Kategória D12 (11 hráčok): N.Havaldová 4b/7 6.miesto, S.Valentová 2b/7 10.miesto, A.Kapolková 1b/7 11.miesto

Výsledky na chess-results

Pri neúčasti Simonky mala Grétka k dospozícii asi zatiaľ svoju najväčšiu šancu zabojovať o cenný kov. Najmä, keď na posledných šampionátoch končila piata respektíve štvrtá. Už prvé kolo (a jej šokujúce zakopnutie) však neveštilo nič dobré a prehra v kole treťom ju prakticky vyraďovala z boja o medaile. V turnaji sa však diali veci a tak sa po dvoch povinných výhrach dostala opäť nahor. Ani následná prehra nakoniec nemusela byť katastrofou, no do posledného kola vstupovala s reálnou šancou na bronz. V tejto partii však tiež dopustila prekvapenie a prepadla sa tak na siedme miesto. Pri výhre by mala, napriek podpriemernému výkonu, bronz. Až tak nízko totiž tento rok visela tretia medaila...

Kategória D14 (16 hráčok): G.Kapolková 3,5b/7 7.miesto

Výsledky na chess-results

Šestnástka bola pre nás v Nitre zakliata. Ninka v podstate svoju šancu na lepší výsledok začala strácať už v treťom kole. Bolo totiž jasné, že ak sa chce pobiť o umiestnenie v strede tabuľky, súperky cca svojej úrovne musí zdolať. Nakoľko druhý takýto zápas prišiel v šiestej partii, konečné umiestnenie je žiaľ zaslúžené. Lucka mala v turnaji úplne iné ambície a keby v druhom kole dotiahla vyhranú partiu do konca, celý jej turnaj by isto vyzeral inak. Po hrubej chybe sa však už v ďalších kolách nedokázala vrátiť do hry a vyhrala už iba to, čo naozaj “musela“. Šieste miesto je ďaleko za jej možnosťami, no o to viac musí zabrať v rapidovej praxi, kde na vyčistenie hlavy nemá celý deň, ale iba pár minút.

Kategória D16 (10 hráčok): L.Strišková 3b/7 6.miesto, N.Kubíková 2b/7 9.miesto

Výsledky na chess-results

Dvadsiatka bola poslednou z nešťastných kategórií, kde bolo 9 – 11 účastníčok, čo má vždy veľmi ďaleko k férovosti a o medailách rozhoduje často to, v ktorom kole dostane hráčka “bye“. V prvom kole sa v rámci klubového derby trochu prekvapujúco tešila z výhry Miška. Škoda, že v nasledujúcich dvoch partiách nedokázala bodovo nadviazať a do stredu tabuľky ju dostal až bod bez boja. V piatom kole mala prakticky zápas o všetko, lebo pri obtiažnosti turnaja bolo nutné ten zápas vyhrať. Po prehre potvrdila bod proti outsiderke turnaja a vremízou v záverečnej partii tiež nesklamala, no na viac ako na ôsme miesto to nebolo. Kategória bola príliš vyrovnaná. Emka po prehre s Miškou prehrala aj druhé kolo a tak jej bod zdarma prišiel asi celkom vhod. Po pauye vzhrala tri partie v rade, vrátane veľmi peknej výhry proti líderke turnaja. V záverečnom kole však nedotiahla vyhranú koncovku a tak sa mohla v priamom súboji z medaily tešiť jej súperka.

Kategória D20 (9 hráčok): E.Walter 4,5b/7 4.miesto, M.Smidová 3,5b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

V chlapčenskej desiatke sme mali dve medailové želiezka a obe odštartovali bezchybne, keď vyhrali svoje dve prvé partie. Následne však došlo ku derby, kde sa na úkor Riška presadil bielymi figúrami favorizovaný Ryan. Riško vzápätí prehral aj druhú partiu, keď v jej priebehu mal dlho figúru navyše, no útok súpera otupiť nedokázal. Po nej sa dvoma výhrami vrátil do boja o medaile a pred posledným kolom bolo jasné, že výhra v priamom súboji mu prakticky garantuje bronz. Navyše mu prial aj žreb, lebo sa vyhol jednému z dvojice top favoritov. Partiu však prehral a kým súper sa mohol tešiť z bronzu, Riško klesol na ôsme miesto. Tak blízko a tak ďaleko. Ryana po derby čakal kľúčový zápas a aj keď bol dlho vyrovnaný, postupne sa začal presadzovať súper. V časovej tiesni však udržal pevnejšie nervy Ryan a zaznamenal “majstrovské“ víťazstvo. Záverečnými troma výhrami v rade ho potvrdil a s bodovým náskokom a plným bodovým ziskom sa stal víťazom svojej kategórie.

Kategória CH10 (21 hráčov): C.R.Mészáros 7b/7 1.miesto, R.Pisarčík 4b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

Sear vstúpil do turnaja výhrou a v druhej partii sa so súperom rozišiel nerozhodne. Štart tak nebol najhorší, no nasledovala prehra proti jednému z favoritov a medailové sny sa výrazne vzdialili. Po dvoch víťazstvách opäť nabrali reálne kontúry, no prehra proti aktuálnemu majstrovi SR zo Starej Ľubovne znamenala už iba boj o pekné umiestnenie. Výhra v poslednom kole ho aj zabezpečila, veď šieste miesto určite nie je na zahodenie. Sear sa z roka na rok čoraz viac blíži ku medailovým stupienkom a uvidíme, kedy ich prvý raz obsadí...

Kategória CH12 (30 hráčov): Se.Sahidi 4,5b/7 6.miesto

Výsledky na chess-results

V chlapčenskej štrnástke sme mali trojnásobné zastúpenie. Peťko v úvodných štyroch kolách získal tri body, keď podľahol iba Samkovi v rámci klubového derby druhého kola. Následne mu však došla para. Nevadila ani tak prehra s nasadenou jednotkou, ale zo záverečných dvoch partií bola jedna chudobná remíza viac ako málo. Po sľubnom štarte tak spadol do stredy tabuľky a uhral priemer. Shabir mal rovnaký úvod, keď prehral iba v druhom kole, čo však kompenzoval troma výhrami. Karta mu však išla aj následne, keď si pripísal na konto remízu a vzápätí aj ďalšiu výhru. Do posledného kola tak vstupoval s možnosťou vybojovať si v priamom súboji medailu. Nakoniec sa presadil papierový favorit a Shabir klesol na desiate miesto, no v turnaji zahral veľmi dobre, veď reálnu možnosť stáť na MSR na stupni víťazov ešte nikdy v živote nemal. Samko začal ešte lepšie ako už spomínaná dvojica, keď z prvých piatich kôl uhral štyri výhry. Škoda prehry v treťom kole, keď jeho súper určite nebol nehrateľný.  V záverečných dvoch kolách potreboval na medailu získať 1,5 bodu, ale žreb sa s ním nemaznal a prihral mu do cesty najprv turnajovú trojku a následne aj jednotku. Dve remízy sú tak určite pekným výsledkom, rovnako ako aj piate miesto a tak chceme veriť, že opäť začína obdobie, kedy sa odrazí smerom nahor. 

Kategória CH14 (35 hráčov): S.Havalda 5b/7 5.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/7 10.miesto, P.S.Zverka 3,5b/7 19.miesto

Výsledky na chess-results

Samir bol podľa tabuľky jasným favoritom, no zradnosť rapid ratingov by neznalého veci mohla rýchlo zmiasť. Minimálne päť ďalších súperov si totiž mohlo brúsiť zuby na medailový zisk. V jeho prípade sa však opäť potvrdil slávny výrok Garryho Linekera, ktorý o futbale povedal: „Dvadsaťdva mužov naháňa 90 minút loptu a na konci vždy vyhrajú Nemci“. U Samira to platí v šachu. Nech sa totiž partie vyvíjajú akokoľvek, jeho vnútorná sila nakoniec prekoná všetky prekážky. Plný počet bodov, niet čo dodať!

Kategória CH20 (25 hráčov): IM S.Sahidi 7b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

058 059

060 061

062 063

064 065

066 067

068 069

070 071

072 073

074 075

076 077

Už tradične sa (vo formáte “3 in 1“) uskutočnili v termíne predĺženého víkendu tri mládežnícke podujatia za sebou. Ich miestom bola Nitra, kde sa začalo v piatok družstvami mladších žiakov, pokračovalo sa v sobotu jednotlivcami a všetko sa ukončilo v nedeľu družstvami starších žiakov. V turnaji družstiev mladších žiakov sme nechýbali, keď nás reprezentovali dve družstvá, pričom to druhé bolo čisto dievčenské.

Béčko narazilo už v úvodnom kole na neskorších bronzových medailistov a proti Šachy Reinter zaknihovalo čestnú prehru v pomere 1:3, keď si svoj prvý bod v turnaji pripísala Miška. V druhom kole to proti béčku Banskej Bystrice vyzeralo na prvé víťazstvo, no ani vedenie 2:0 (zabodovali Miška s Natálkou) a vyhraná pozícia Sophinky nestačili a nakoniec z toho bola, vzhľadom na priebeh zápasu chudobná, remíza. V treťom kole sa však dievčatá dočkali svojej prvej výhry v zápase, keď domácu NŠA B zdolali 3:1 a reparát nezložilo ani nitrianske áčko, ktoré sme zdolali rovnakým výsledkom. Ku dvom výhram Natálky a Sophinky najprv prispela bodom Miška a v druhom zo spomínaných zápasov Alžbetka. Tieto výsledky vystrelili naše béčko až na štvrté miesto a zápas proti neskorším víťazom turnaja. V ňom sa síce dievčatá snažili, ale favorit žiadne prekvapenie nepripustil ani na jedinej šachovnici. Následne paradoxne dostali voľno a neboli žrebované. Aby však extrémom nebolo dosť, po výhre bez boja dostali naše áčko. To taktiež nepripustilo komplikácie a tak sa dievčatá zosunuli z priebežne fantastickej štvrtej priečky na miesto siedme. To je každopádne aj tak veľmi pekným výsledkom, najmä keď vezmeme do úvahy prakticky nulovú hernú prax celej štvorice. Troma bodmi k nemu prispeli Miška s Natálkou, dvoma Sophinka a jedným Alžbetka.

Áčko začalo povinným víťazstvom proti domácemu áčku v pomere 4:0 a rovnaký výsledok sa dal očakávať aj v ďalšom zápase proti Liptovskej šachovej škole, no nekoncentrovaný Ryan v otvorení elementárnou taktikou stratil figúru a bola z toho výhra 3:1. Tretie kolo bolo zápasom “o všetko“ a očakával sa vyrovnaný boj. V úvode síce Riško s Ryanom ťahali za kratší koniec, no ich partie sa postupne vylepšovali a prvý menovaný rozhodol útokom na kráľovskom krídle. To však bolo z našej strany, až nepochopiteľne, všetko. Po prehre Seara sa začala kaziť aj partia u Ryana a nakoniec sme zrazu prehrávali 1:2. Maťa odohrala výbornú partiu a s figúrou navyše nemala mať v koncovke absolútne žiadne problémy. Nervozita z dôležitosti okamihu však urobila svoje a výsledkom bolo prekročenie času a zavŕšenie malej športovej tragédie. Po zápase bolo viac či menej jasné, že zisk zlata je preč, no nastaviť sa na boj o striebro nebýva ľahké. Výsledkovo dopadol štvrtý zápas suverénne pre naše farby, no reálne nám bohyňa Caissa iba čiastočne revanšovala predchádzajúci zápas. Záverečné tri kolá mali byť povinnými jazdami, no už v piatom kole sme vyhrali len najtesnejším rozdielom proti neskorším bronzovým medailistom. Záverečné dva zápasy boli v znamení dvoch víťazstiev na nulu, avšak nič nezmenili na tom, že sme v turnaji obsadili výslednú druhú priečku. K nej najviac prispel Riško, ktorý ziskom 7/7 vyhral aj štvrtú šachovnicu. Sear potvrdil 5,5 bodmi svoj štandard, keď body strácal iba v zápasoch proti medailistom a medzi hráčmi na tretej šachovnici skončil na druhom mieste. Maťa uhrala o pol bodu menej, pričom taktiež strácala iba v kľúčových zápasoch. Škoda nevyužitej šance proti Banskej Bystrici, ktorá by nielen vymenila konečné poradie, ale by jej aj zabezpečila víťazstvo na druhej šachovnici. Ryan v úvodnej polovici turnaja viac sledoval spoluhráčov ako svoju partiu a do štvrtého kola so svojou hrou určite nebol spokojný. Potom však zaznamenal dôležitú výhru a pridal aj dva povinné body a tak si finišom trochu napravil chuť.

Radosť zo striebra na záver pokazil pohár s plastovým podstavcom, čo je vec, ktorá by sa na oficiálnych podujatiach SŠZ jednoducho nemala stávať. A ani nestávala, lebo v našej zbierke (a to ich naozaj nemáme málo) bol vôbec prvým tohto typu. Rovnako tak sa už dlho nestalo, že by najlepší hráči na šachovniciach nedostali aspoň malé medaile. Ak ako šachisti budeme podliezať ešte aj písané či nepísané minimálne štandardy, ťažko sa potom môžeme čudovať, že nás nikto nebude brať vážne. Tradične sa však možno na webe SŠZ dočítame, že všetko bolo super a v najlepšom poriadku.

MSR družstiev mladších žiakov (11 družstiev): KŠN Bratislava A (C.R.Mészáros 4,5b/7, M.Šošovičková /L/ 5b/7, Se.Sahidi 5,5b/7, R.Pisarčík 7b/7) 18b/21 2.miesto, KŠN Bratislava B (N.Havaldová 3b/6, S.Valentová 2b/6, A.Kapolková 1b/6, M.Šúňová 3b/6) 10b/21 7.miesto

Výsledky na chess-results

027 028

029 030

031 032

033 034

035 036

037 038

039 040

041 042

Ďalším podujatím šitým horúcou ihlou a schváleným “na poslednú chvíľu“ bola tento rok Dorastenecká liga, ktorá sa hrala konečne formou openu (ak je na Covid-19 niečo ok, tak práve toto). Vzhľadom ku množstvu akcií v období 7/2021-9/2021 sme však určite neplánovali robiť na toto podujatie oficiálnu výpravu. To však neznamenalo, že sa ho prípadní záujemcovia nemohli zúčastniť. Našou jedinou zástupkyňou tak bola Emka v družstve ŠK Skalica, s trochu menej pochopiteľným umiestnením na druhej šachovnici. Po slabšom štarte, kedy sa jej nepodarilo prekvapiť ani jedného z dvojice vyššie nasadených hráčov, si z ďalších štyroch partií pripísala na konto tri výhry a jednu remízu. Vďaka silnejšej druhej polovici turnaja uhrala po priemernom výkone 3,5 bodu.

Dorastenecká liga (11 družstiev): ŠK Skalica (E.Walter – 2.šachovnica – 3,5b/6) 7b 10.miesto

Výsledky na chess-results

025 026

Deväťkolový rapid turnaj so zápočtom na fide rapid rating sa uskutočnil v priestoroch Čínskej reštarurácie a areáli jazera Kuchajda. Maximálna kapacita turnaja bola limitovaná počtom 44 hráčov a takmer sa aj naplnila, keď sa ho nakoniec zúčastnilo 41 hráčov. Medzi nimi sme mali aj tri naše želiezka v podobe Mišky, Ryana a Sophinky.

Miška si po pár dňoch dala ďalší turnaj a pred MSR v rapid šachu to vyzerá na nádejný comeback. Z prvých piatich kôl síce bodovala iba keď jej nezvýšil súper, no partie neboli vôbec na jednu bránu. Smolu zlomila až v šiestom kole, kedy zaznamenala prvú výhru. Následná prehra ju síce spomalila, ale nie zastavila. V divokých partiách, ktoré mohli dopadnúť vždy troma výsledkami, nakoniec získala jednu výhru a jednu remízu a celkovo získala 3,5 bodu.

Sophinka sa tradične pomalšie rozbiehala. Niet však divu, veď okrem aprílového turnaja žiadny ďalší neodohrala. O to lepšie, že prišla a dokázala si, že šach hrať vie, len by to chcelo zvýšiť prax. Po dvoch úvodných prehrách získala rovnaký počet výhier a prehra s turnajovou trojkou ju síce pribrzdila, no vzápätí zdolala papierového favorita a zo záverečných troch partií dokázala jednu vyhrať. Výsledné štyri body nie sú zlé, nakoľko performance bol 1249. A práve taký by mala získať svoj prvý fide rapid rating.

Ryan začal turnaj vo veľkom štýle, keď ku povinnej výhre z úvodnej partie vzápätí zdolal nasadenú dvojku a trojku podujatia. Ďalší dvaja papieroví favoriti ho síce v tabuľke dočasne stiahli nižšie, no prišiel parádny finiš, ktorému veľa nechýbalo, aby bol stopercentný. Prvé dve výhry sa ešte dali čakať. No v ôsmom kole zdolal, po hrubej chybe súpera, aj najvyššie nasadeného hráča a skompletizoval si tak “svoju zbierku Pokémonov“. V záverečnej partii vyšiel z otvorenia s malou výhodou, no nakoniec, proti víťazovi turnaja, zachraňoval nerozhodný výsledok vo vežovej koncovke s pešiakom menej. Jeho pomocné hodnotenie ho zaradilo na čelo skupiny 6,5-bodových hráčov a to znamenalo výborné tretie miesto. S performance 1815 a prírastkom 69 bodov do svojho rapid ratingu nemôže byť nespokojný.

Čo dodať na záver? Počasie organizátorom neskutočne vyšlo a podčiarklo perfektnú atmosféru, ktorá počas turnaja panovala.

Rapid turnaj (41 hráčov): C.R.Mészáros 6,5b/9 3.miesto, S.Valentová 4b/9 27.miesto, M.Šúňová 3,5b/9 34.miesto

Výsledky na chess-results

019 020

021 022

023 024

Jedným z prvých šachových podujatí novej sezóny bol v Bratislave netradičný turnaj pre dámy a tak nebola vylúčená ani naša masovejšia účasť. Práve naopak, chceli sme podujatie podporiť v čo najväčšom počte. Nakoniec sa však turnaja zúčastnila iba Alžbetka s Nikou a dvojica Mišiek a to je na naše klubové možnosti naozaj tak cca tretinová účasť.

Alžbetka odohrala slušný turnaj a zo štyroch partií, kde reálne mohla bodovať, dokázala vyhrať tri partie. S performance 1149 tak ešte jemne vylepšila ten z Koníka, kde bola na úrovni 1144.

Miška odohrala turnaj po takmer ročnej odmlke a začala senzačnou výhrou nad svojou staršou menovkyňou. Rozhodol síce nemožný ťah a nutnosť stratiť zadarmo dámu, no dovtedy mala iba dvoch pešiakov menej a tak kládla slušný odpor. Po výhre v druhom kole sa dostala privysoko a tri silné súperky ju zdolali, no v záverečných dvoch kolách dokázala získať 1,5 bodu a nakoniec sa zmestila do prvej desiatky, čo je po takej dlhej pauze isto úspech.

Ninka neodohrala zlý turnaj, no o lepší výsledok ju pripravili straty v piatom a šiestom kole. Výhrou v záverečnej partii sa dotiahla na miesto svojho nasadenia.

Miška po úvodnom zaváhaní vyhrala štyri partie za sebou a v piatom kole ustála aj vežovú koncovku s pešiakom menej. V záverečnom súboji o medaile však ťahala bielymi nakoniec za kratší koniec a ocitla sa tesne mimo stupňov víťaziek.

Turnaj sa niesol v peknom prostredí, pohodovej atmosfére, za pekného počasia a v zmysle poďakovania sa organizátorom za dobrú myšlienku.

Rapid turnaj (18 hráčok): M.Smidová 4,5b/7 4.miesto, N.Kubíková 4,5b/7 6.miesto, M.Šúňová 3,5b/7 10.miesto, A.Kapolková 3b/7 14.miesto

Výsledky na chess-results

001 002

003 005

006 004

Deväťkolový rapid turnaj s tempom 2x10m+5s by sa hral v hoteli Plus v bratislavskej Trnávke. Naša účasť na podujatí bola viac ako očakávaná, no necitlivá kolízia z vopred ohláseným dámskym turnajom v Dúbravke ju výrazne limitovala. Aj tak sa však turnaja zúčastnil až tucet našich hráčov.

Peťo nehral celý školský rok. Presnejšie za ten čas odohral iba tri online rapidové turnaje. Preto bol tento turnaj pre neho tak povediac návratom. Rozdelil si ho presne na tretiny, keď v úvodnej prehral všetky tri partie, vrátane klubového derby proti Natálke. Stredná tretina mu však vyšla, keď strelil tri góly a do šatne odchádzal za vyrovnaného stavu. V záverečnej však strelili všetci súperi góly jemu a tak nakoniec ostal na troch bodoch. Určite ale nesklamal a po tak dlhej dobe môže byť s výkonom spokojný.

Vydarený turnaj (takmer) debutový odohrala Natálka, keď po dvoch očakávateľných prehrách zdolala v spomínanom derby Peťka a následne sa v súrodeneckom derby body delili. Po ďalších dvoch prehrách si pripísala na konto papierovo prijateľnú remízu a vzápätí zdolala papierového favorita. V záverečnom kole, v ďalšom klubovom derby, však už na Grétku nestačila. Napriek tomu sú tri body a performance 1380 určite príjemným prekvapením.

Riško vie trápiť a prekvapiť, o čom sa už presvedčili mnohí favoriti. V úvodných troch kolách si ho však ustrážili všetci, vrátane Samka. Potom však prišiel silný stred turnaja, počas ktorého zo štyroch partií vybojoval tri výhry a cennú remízu a tak sa vytiahol až do stredu tabuľky. V záverečných dvoch kolách na svojich skúsených súperov nestačil a tabuľkou klesol, no výkon na úrovni takmer 1500 môžeme považovať za veľmi pekný výsledok.

Ryan vstúpil do turnaja ako víchor, keď najprv zmietol zo šachovnice skúseného rutinéra a následne obral ďalšieho favorita o pol bodu. Nemusela ho mrzieť ani prehra v treťom kole, keďže hneď vzápätí opäť pridal cenný polbod. Druhá polovica turnaja mu však určite nevyšla podľa predstáv, keď v nej na svoje konto pridal iba výhru proti outsiderovi a ešte jednu remízu. A s ňou a ani s niektorými prehrami nie je určite spokojný. Po výbornom úvode turnaja sa tak vrátil do svojho šedého priemeru.

Grétka sa v úvode turnaja taktiež presadzovala proti skúseným a silnejším súperom. Najprv v úvodnej partii vyhrala a na konto pripísala aj dve remízy počas tretieho a štvrtého kola. Zo záverečných piatich zápasov zdolala iba dvoch papierovo výrazne slabších hráčov (vrátane Natálky) a proti trom favoritom sa už nepresadila. So svojim výkonom môže byť v podstate tiež spokojná, performance 1623 určite nie je zlý.

Shabir bol ďalším v rade, čo v prvom kole nehľadel na predpartiové kurzy a prekvapil už v úvodnej partii. Po dvoch prehrách si pripísal bod aj vo štvrtom kole a ďalších favoritov prekvapil aj v záverečnej tretine, kedy sa mu podaril pekný záver 2,5/3. Pri performance 1605 sa tak napokon dotiahol do stredu tabuľky.

Sear si turnaj rozdelil na štyri štvrtiny. Prvá a tretia mu nevyšli, keď v nich favoritom nevzal ani jedinú remízu, avšak... Počas druhej vybojoval dve výhry a jednu remízu a po vzore brata dokázal výborne zafinišovať. Dve výhry v závere ho taktiež dostai na polovičný bodový zisk a s performance 1735 musí byť viac ako spokojný.

Samko sa rozohrával veľmi pomaly, keď z úvodných štyroch kôl mal určite iné očakávania ako chudobnú výhru a remízu. Po zvládnutí prekážky v piatok kole však odohral veľmi kvalitnú druhú polovicu turnaja, v ktorej dokázal proti štyrom výrazným papierovým favoritom získať dve výhry a jednu remízu. To mu razom upravilo aj performance na 1653 a s piatimi bodmi obsadil aj slušnú 37.priečku. Po štyroch kolách to vyzeralo skôr na to, že čísla budú opačné, ale silný finiš je základ každého turnaja.

Maťo odohral ďalší výborný turnaj, keď aj jeho papierovo najslabší súper mal rating 1800+ a medzi súpermi mal viacero veľmi skúsených harcovníkov. Až piatich z nich však dokázal zdolať a k tomu ešte pridal aj jednu remízu. Ziskom 5,5 bodu obsadil výsledné 18.miesto (podľa nasadenia bol na 61.) a pri svojom jednoznačne podhodnotenom rapid ratingu mu to zabezpečilo v turnaji zisk 99 bodov.

Emka mala veľmi slušný vstup do turnaja, keď ku dvom povinným výhram pridala aj slušnú remízu čiernymi figúrami. Pribrzdenie rozletu vo štvrtom kole bolo iba dočasné, pretože jej reakcia bola ideálna. Tri výhry v rade a to každá proti papierovo silnejšiemu súperovi. To, že hrať čiernymi proti Samirovi nie je žiadna slasť, to zistili aj tí pred ňou a zistia to aj tí po nej. Ďalšia slušná výhra v záverečnom kole ju však vytiahla vďaka zisku 6,5 bodu na perfektné ôsme miesto a víťazstvo v kategórii žien. Z pozície 39-nasadenej hráčky je to isto parádny výsledok, no a performance 2044 či nárast 76 bodov do ratingu tiež.

Igor začal podľa očakávania dvoma výhrami, no v treťom kole riešil situáciu príliš strategicky a podcenil dynamické možnosti súpera. Sériou troch výhier sa vytiahol na delenie druhej priečky, no stopku v postupe tabuľkou mu vystavil Samir. S remízou v ôsmom kole asi tiež nebol spokojný, no po výhre v tom záverečnom sa predsa len dostal vyššie. Výkonom to bol skôr veľmi jemný podpriemer, no šieste miesto po dlhej prestávke isto nie je na zahodenie.

Samir postupoval turnajom prakticky tradične, keď si zapisoval do výsledkov jednotku za jednotkou. Ideálny stav však vydržal iba do šiesteho kola, kedy v súboji dvoch hráčov nevyužil výhodu bielych figúr a na konto mu pribudla prehra. Nakoniec bola aj jeho jedinou stratou v turnaji a tak obsadil výsledné druhé miesto. Je nám jasné, že chcel byť o stupienok vyššie, ale aj tak podal slušný výkon, veď do rapid ratingu si body pripísal.

Rapid turnaj (84 hráčov): IM S.Sahidi 8b/9 2.miesto, I.Lintner 6,5b/9 6.miesto, E.Walter 6,5b/9 8.miesto (1.miesto v kategórii žien), M.Rak 5,5b/9 18.miesto, S.Havalda 5b/9 37.miesto, Se.Sahidi 4,5b/9 47.miesto, Sh.Sahidi 4,5b/9 49.miesto, G.Kapolková 4b/9 52.miesto, C.R.Mészáros 3,5b/9 60.miesto, R.Pisarčík 3,5b/9 65.miesto, N.Havaldová 3b/9 70.miesto, P.S.Zverka 3b/9 72.miesto

Výsledky na chess-results

007 008

009 010

011 012

013 014

015 016

017 018