23.9.2023 – 23. ročník Dúbravského hodového turnaja, Bratislava
Svojou dvadsiatou treťou časťou pokračoval Dúbravský hodový turnaj v rapid šachu a bolo vysoko pravdepodobné, že tak ako po minulé roky bude aj s našou účasťou. Tentoraz sa o ňu postarala trojica Joni, Sebi a debutant Tobias, ktorý sa stal až týždeň pred turnajom definitívne členom KŠN.
Sebi začal turnaj dvoma prehrami, aj keď druhá partia bola prekvapujúco dlho v jeho réžii. V treťom kole si v „poloderby“ pripísal bod proti mladšiemu bratovi Joniho. Prehra proti nasadenej šestke vo štvrtom kole sa očakávať isto dala, škoda však tej ďalšej, keď mu zazvonil mobil. Vždy však lepšie teraz, keď na to doplatil sám, ako by sa to malo stať v lige, kde by to ovplyvnilo ďalších spoluhráčov. Veríme, že išlo o hlboko poučný moment. Zdravo sa však nahneval a hneď za tým si pripísal na svoje konto víťazný hetrik. A zle si neviedol ani v záverečnom kole, v ktorom však nakoniec favoritovi podľahol. Štyri body sú však určite pekným výsledkom, keď zvážime to, že minimálne v troch ďalších partiách mohol pridať aj čosi navyše.
Tobias dal úvodné dve kolá „na Sebiho“ a rovnako vyšiel bodovo naprázdno. Do tretice však už zabral a to dokonca hneď naplno. V následnej sérii pridal aj tri remízy proti papierovým favoritom a nepomerne výrazne skúsenejším hráčom. Prehra v partii siedmeho kola bola taktiež so cťou a aby toho nebolo málo, v oboch záverečných dvoch partiách dokázal zvíťaziť. V tabuľke sa tak dokázal dostať až do jej stredu, pričom performance 1405 je na premiéru v tak náročnom turnaji absolútne skvelým výsledkom. Snáď si do začiatku ligovej sezóny „strihne“ ešte nejaký ten turnaj a potom už uvidí, čo je to naozajstný šach hraný vážnym tempom.
Joni si zápas úvodného kola mohol zahrať doma v detskej izbe, keď mu Murphyho zákony a Swiss Manager vybrali za súpera jeho mladšieho brata Kuba. Výhru zaznamenal až v treťom kole, pričom prehry v druhom a štvrtom idú na vrub nenastavenia sa na tempo bez inkrementu. Séria troch výhier v rade vo vytiahla až do prvého radu stolov a štvrtá nebola ďaleko, no nervozita pri elementárnom matovaní viedla ku remíze. Chýbala možno sekunda navyše. V záverečnom kole mu súper odovzdal kvalitu a bola z toho jedna z najrýchlejším partií Joniho v turnaji. Výsledných 6,5 bodu a ôsme miesto je pekným výsledkom. Nakoľko však vieme, že jeho rapid rating je výrazne podhodnotený, nebudeme ho urážať písaním o úžasnom turnaji, ale budeme jeho výkon považovať tak trochu za očakávaný.
Rapid turnaj (80 hráčov): J.Ďurana 6,5b/9 8.miesto, T.Bartelt 4,5b/9 43.miesto, S.Pauko 4b/9 54.miesto
Čítať ďalej: 23.9.2023 – 23. ročník Dúbravského hodového turnaja, Bratislava
23.9.2023 – NitranCheck – 1.turnaj, Nitra
Nitrianska séria rapid turnajov odštartovala podujatím v závere septembra a nás na nej reprezentoval Ryan. Po dvoch povinných technických jazdách dokázal ako jediný remizovať s neskorším víťazom turnaja. Vo štvrtom kole taktiež potvrdil rolu jasného favorita a vzápätí remizoval s nasadenou štvorkou turnaja. Záverečné dve kolá nepoznal iný pocit ako víťazstvo a nakoniec mu šesť bodov zabezpečilo druhé miesto v turnaji.
Rapid turnaj (25 hráčov): C.R.Mészáros 6b/7 2.miesto
21.9.-2.10.2023 – MS juniorov v šachu, Mexiko – Mexiko
Na začiatku všetkého bola Samirovi schválená žiadosť o divokú kartu (keďže sa pri plnení reprezentačných povinností nemohol zúčastniť nominačného podujatia v Dudinciach, kde by bol top favoritom na víťazstvo) a tak sa zúčastní MS juniorov v šachu v hlavnom meste Mexika. Nakoniec sa naša účasť na juniorskom šampionáte zdvojnásobí, keďže v kategórii junioriek bude hrať Emka. To bude znamenať účasť členov KŠN na šachovom podujatí už v 34. krajine sveta. Kto bude mať v pláne sledovať online, mal by už na úvod vedieť, že partie začínajú o 16:00 miestneho času, čo znamená na Slovensku presnú polnoc.
Emka čiernymi figúrami bezpečne vyrovnala hru v koncovke štyroch veží pri existencii rôznofarebných strelcov dokázala získať iniciatívu a postupne súperke vzala dvoch pešiakov a partiu spoľahlivo dotiahla do víťazného konca. V druhom kole ju čakala reprezentantka Kirgizstanu bez fide ratingu, čo bola pochopiteľne veľká neznáma, no napriek tomu sme verili v úspešný výsledok. Partia bola súbojom mačky s myšou a Emka by si určite viac zahrala aj v našej piatej lige. V treťom kole dostala nasadenú osmičku a čiernymi partiu bezpečne udržala. V jej priebehu mala nejaké šance na zisk výhody, v závere ju strata pešiaka nemusela vôbec mrzieť. Nasadená sedmička v podobe čínskej reprezentantky však už ohľady nebrala. Pasívne rozohrané otvorenie Emky tvrdo potrestala až príliš skoro. V piatom kole prišiel reparát v podobe zvládnutej partie proti hráčke Ekvádoru, pričom rozdiel v sile oboch hráčok je z priebehu partie úplne zrejmý.
MS junioriek v šachu (84 hráčok): E.Walter 3,5b/5 17.miesto
Samir získal v úvodnom kole výhodu relatívne rýchlo a jeho pasívne hrajúci súper nekládol odpor jeho plánom a navyšovaniu rozdielu v aktivite oboch armád. Bezpečným spôsobom sa tak dostal k zisku celého bodu. V druhej partii mal biele proti majstrovi Fide z Terra Australis Incognita a my sme verili v pokračovanie víťaznej série. Tá sa aj naplnila, no hneď sa aj skončila. V treťom kole si nepostrážil otvorenie a dostal sa pod sústavný tlak nasadenej trojky turnaja a síce sa dokázal dostať až do koncovky, reálnu šancu na remízu však stratil už v otvorení. Pokus o reparát proti súperovi z Kazachstanu úplne nevyšiel, aj keď to dlho vyzeralo na typickú partiu Samira s postupných zbieraním výhod. Typickú vežovú koncovku s pešiakmi „f“ a „h“ sa Samirovi do výhry pretlačiť nepodarilo. Caissa mu však náklonnosť prejavila hneď vzápätí, keď jeho kubánsky súper dostal v koncovke zatmenie mysle a Samirovi sa pekným taktickým obratom podarilo zachrániť partiu vďaka pevnosti.
MS juniorov v šachu (146 hráčov): IM S.Sahidi 3b/5 63.miesto
Web podujatia: MS juniorov v šachu
Čítať ďalej: 21.9.-2.10.2023 – MS juniorov v šachu, Mexiko – Mexiko
16.9.2023 – Hodový turnaj, Cífer
Hodový turnaj v Cíferi bol zároveň otvorenými Majstrovstvami Trnavského okresu v rapid šachu a nebola na ňom vylúčená ani naša účasť. Rovnako ako pri rapide v bratislavskej Rači, aj tu však platilo, že určite bude citeľná kolízia s fide openom, ktorý mal pre silnejších a starších hráčov určite vyššiu prioritu.
Napriek tomu sme nám podarilo vďaka Searovi a Shabirovi participovať aj v Cíferi.
Shabir v úvode chcel prekvapiť, no podľahol nasadenej dvojke a neskoršiemu suverénnemu víťazovi celého podujatia. V ďalších štyroch kolách zdolal dvoch papierovo slabších hráčov a s dvoma hráčmi bez ratingu (určite však výrazne silnejšími, ako ukazujú papiere) hrajúc bielymi figúrami prehral. To vyzeralo dosť „na uterák“, no v druhej polovici turnaja predviedol stíhaciu jazdu a to takmer bezchybnú. V štyroch partiách dokázal vyhrať až trikrát a k tomu pridal jednu remízu. To ho katapultovalo až na záver druhej desiatky a do rapid ratingu si pripísal 82 bodov.
Sear po úvodnej prehre s nasadenou päťkou pridal jednu šokujúcu aj vzápätí. Súper uhral v turnaji nakoniec iba tri body, takže v tejto partii sa museli diať veci. Zdravo sa však nahneval a podarilo sa mu realizovať víťaznú šnúru piatich partií po sebe, keď okrem troch výsledkov, ktoré sa dali čakať, pridal aj dva menej očakávané body. V ôsmom kole síce podľahol neskoršiemu druhému hráčovi záverečného poradia, no v závere dokázal zvíťaziť aj šiesty raz a to ho vytiahlo nielen na výborné dvanáste miesto, ale nakoniec aj ku zisku 61 bodov do rapid ratingu.
Rapid turnaj (65 hráčov): Se.Sahidi 6b/9 13.miesto, Sh.Sahidi 5,5b/9 19.miesto
Fotogaléria z podujatia bude čoskoro k dispozícii!
16.9.2023 – Račianske šachobranie, Bratislava
V rámci Račianskeho vinobrania sa uskutočnilo šachové podujatie s bohatým programom, ktoré bolo určené najmä pre tých menších a tých s nižšou šachovou výkonnosťou. Pre ostatných bol predsa len prioritou silný medzinárodný open so zápočtom na Fide, ktorý sa začal hrať v Bratislave v piatok.
Sme radi, že napriek kolízii sme nevynechali ani toto podujatie, keď práve počas dnešného dňa bol Tobias registrovaný v matrike SŠZ. Do turnaja vstúpil dvoma víťazstvami, po ktorých ale prišla jeho prvá a nakoniec aj jediná prehra. Naviazal na ňu dvoma výhrami a v prípade výhry v záverečnom kole by z toho bolo medailové umiestnenie. Po remíze nakoniec obsadil s horším pomocným hodnotením nepopulárne štvrté miesto, no s výkonom musí byť spokojný. Alebo aj nemusí, ale my sme! :)
Rapid turnaj (41 hráčov): T.Bartelt 4,5b/6 4.miesto
15.9.-23.9.2023 – exe: Slovakia Open, Bratislava
Po minuloročnom pokuse formou rapid turnaja tento rok prišlo ku zmene formátu podujatia a ide o turnaj hraný vážnym tempom. Vzhľadom na jeho termín mimo ligových súťaží bolo už pred jeho štartom vysoko pravdepodobné, že sa ho zúčastní viacero našich hráčov. Našu účasť však znížili kolízie s končiacimi ME mládeže v šachu (Grétka, Joni) a začínajúcimi MS juniorov v šachu (Emka, Samir). Na poslednú chvíľu vypadol z pracovných dôvodov Tomáš a tak turnaj začala iba osmička.
Ryan si v prvom a treťom kole čiernymi veľké problémy nenarobil, no kým v úvodnej partii vyhral bez problémov a na jednu bránu, v tej druhej súper svoje šance odolávať dlhšie nevyužil. Pri jeho časovej spotrebe však niet divu. Škoda druhého kola, kedy prekvapil favorita veľmi špecifickým variantom a nakoniec sa dostal do viac ako nádejnej pozície. V nej však nevyužil viacero sľubných možností a priebeh partie sa otočil v jeho neprospech. Vo štvrtom kole ho čakal bielymi majster Fide, nuž motivácia ukázať sa bola určite veľká. V živelnej pozícii by to ale chcelo viac odvahy, ako super pasívne 10.Je1, po ktorom súper prebral iniciatívu. Už počas partie bolo jasné, že Ryan nie je zdravotne v poriadku a pri pohľade na losovanie je zrejmé, že Ryan turnaj buď definitívne dohral, alebo minimálne ho na dlhší čas prerušil.
Adelka v úvodnom kole nezvládla nástrahy gambitu, no určite pozitívne môžeme hodnotiť jej odvahu prvý raz v živote posunúť v úvodnom ťahu pešiaka o dve polia, na e5. V druhej partii začala naopak veľmi dobre a v pätnástom ťahu mala možnosť navýšiť svoju výhodu. V tom istom čase však prišla séria viacerých nepresností v rade a súper sa dostal do výbornej pozície a svoj prvý darovaný mečbal využil. V treťom kole čiernymi zahrala veľmi peknú partiu, pričom jej priebeh bol v podstate na jednu bránu. Súper podcenil hroziace nebezpečenstvo a automatickým ťahom podložil figúru. Prvé prekvapenie v turnaji v jej podaní tak bolo na svete a pevne veríme, že zďaleka nie posledné. Vo štvrtom kole si so súperom dali v úvodnej fáze partie načas, no dlho partia sa dlho držala okolo rovnováhy a všetko sa začalo kaziť až v časovej tiesni pred kontrolou. Po nej ostali z pozície trosky. V piatom kole sa pokúsila prekvapiť bývalého spoluhráča a neviedla si zle, no nakoniec zle spočítala variant a prišla o figúru. Následne ju čakal zápas bez favorita. Súboj, v ktorom zatiaľ obaja hrali lepšie, ako tomu zodpovedalo ich bodové konto. V otvorení využila chybu súpera a získala figúru za pešiaka. Zakrátko však odovzdala ďalšieho, čo stále bezpečne stačilo na výhru, no následná realizácia výhody skončila harakiri a nakoniec sa z výhry tešil súper. V siedmom kole ju tak čakal reparát so súperom, ktorý síce nebodoval, no kožu nepredával vôbec lacno. Potvrdil, že otvorenia má zvládnuté na slušnej úrovni a pozícia na šachovnici sa rýchlo vyčistila. Súperova dvojica strelcov dávala šance na výhru, takže Adelka ponukou remízy určite neurobila zle. V ôsmom kole ju čakala nemecká súperka, ktorá už hrala aj s Riškom aj Samkom. Verili sme, že proti nám nezaboduje ani do tretice a tento scenár sa aj stal skutočnosťou. V záverečnom kole to dokonca dlho vyzeralo na druhú výhru v rade. Po jednostrannom priebehu žiaľ ani pešiak navyše nestačil na víťazstvo a súper sa nakoniec vyšmykol v čase, kedy už snáď ani sám neveril. Adelka si v turnaji vyskúšala množstvo nových otvorení a strategických schém, čo sa pochopiteľne muselo ukázať na výsledku. Ak by hrala svoje zaužívané stereotypy, počet bodov by bol isto vyšší, no z dlhodobého hľadiska by bol takýto prístup katastrofou. Napriek všetkému však s obrovskou rezervou uhrala výsledok, pri ktorom z ratingu neodpisuje a z odohraných partií sa určite v blízkej dobe výrazne veľa naučí.
Miško v úvodnom kole „nestihol“ rošádu a súper jeho kráľa v centre dokázal expresne rýchlo využiť a to napriek tomu, že rošáda sa nakoniec stala. V druhej partii mu odvaha síce nechýbala, no obeť kvality a následný útok s ňou spojený sa ukázali ako nekorektné. Obrancov bolo dostatočné množstvo a útočníkov málo. V treťom kole už bol Miško papierovým favoritom, no dve podložené figúry pred dvadsiatym ťahom mu nedali najmenšiu šancu. Po hroznej úvodnej tretine turnaja sa tak potreboval chytiť čím skôr, súpera však ľahkého nemal. Aj keď urobil všetko preto, aby prehral v miniatúrke, Miškova rýchla hra mu dala viacero šancí a nakoniec ich využil. Miška tak čakal v piatom kole v klubovom derby navrátilec Samko. Proti nemu odohral asi zatiaľ najlepšiu partiu, keď kvalitne zahral otvorenie, až na jednu stratu pešiaka nerobil vážnejšie chyby a časovo si tiež dal partii záležať. Ani to ho však neochránilo pred prehrou a v šiestom kole mal voľno. Po pauze ho čakal náročný zápas na pozornosť, nakoľko pri hre s nevidiacimi súpermi platia špeciálne pravidlá. Boli sme zvedaví, ako sa s nimi skamaráti. Zápas zvládol na výbornú, keď súper stratil príliš skoro pešiaka a následne si nevšimol vidličku. Partia tak skončila skôr ako začala a Miškovi priniesla trochu svetla do jeho doterajšieho turnajového trápenia. Favoritom bol aj v ďalšom kole a tak by sme dúfali v pokračovanie víťaznej série, no prehliadnutie medziťahu spôsobilo stratu figúry a ďalšiu zbytočnú prehru. Výhra v záverečnom kole tak už iba kozmeticky znížila straty, ktoré sa blížili ku trojcifernému číslu. Nie ideálna koncentrácia v úvodných kolách a hrubé taktické prehliadnutia počas úplne celého turnaja viac nedovolili. Ešte veľmi veľa taktických diagramov bude nutné vyriešiť a to naozaj čím skôr...
Riško si v úvodných dvoch kolách veľa radosti čiernymi figúrami neužil, keď vyrovnať sa mu nepodarilo ani v jednej partii a obaja favorizovaní súperi si s chuťou zapoľovali na jeho kráľa. V treťom kole naopak rolu favorita potvrdil on sám, keď súperka neopatrne stratila už v úvode figúru za dvoch pešiakov a to sa po prechode do koncovky ukázalo ako rozhodujúce. Vo štvrtom kole ho čakalo prvé klubové derby v turnaji, keď mal biele figúry proti Lucke. V podstate ich dlho ani nemal, keďže hral tak pasívne, že Lucka „mala biele“ už po pár ťahoch. Priebeh partie zaznamenaný na online prenose sa však od nejakého momentu určite nestal, lebo by sme im museli odporučiť iný šport. V piatom kole ho čakal súper, ktorý zdolal v tretej partii Miška a verili sme, že by mu mohol vrátiť požičané. Partia dlho nebola jasná a šance mali obaja, no nakoniec sa Riško presadil. V šiestom kole sme verili, že by mohol na výhru nadviazať a prekvapiť svojho súpera. To sa aj stalo skutočnosťou a do záverečnej tretiny turnaja vstupoval v strede tabuľky. A v priebehu partie proti svojmu maďarskému súperovi to vyzeralo, že by nejaký pol bod aj mohol vybojovať. V závere partie sa však favorit presadil. V ôsmom kole taktiež nebol na papieri favoritom, no jeho zápas mal byť čistým trojtipom. A v priebehu partie aj bol, keď každý chvíľku ťahal pílku a šancí na výhru bolo na oboch stranách viac ako dosť. Hru nervov nakoniec lepšie zvládol súper. V záverečnom kole to vyzeralo tak, že Riško využije stĺpec „c“ a pešiakovú majoritu na dámskom krídle, no partia sa nakoniec skončila remízou. Z online prenosu ale nie je jasné prečo, lebo v záverečnej pozícii by to mala byť pre súpera úplná jednoduchá výhra. Škoda záverečnej tretiny turnaja, v ktorej mal Riško na dosah určite viac ako jedinú remízu, keď šance na body (aj celé) mal prakticky v každej partii. Nevyužité šance tak viedli k peknému výsledku, avšak s až príliš veľkou rezervou.
Samko bol v úvodnom kole turnajovej desiatke a zároveň veľmajstrovi z Moldavska dlho vyrovnaným súperom, no stratil niť a nešťastným 28. ťahom umožnil súperovi rozvinúť iniciatívu, ktorá nakoniec prerástla do jednostrannej záležitosti. Od druhého kola žiaľ nebol žrebovaný zo zdravotných dôvodov a či bude v turnaji pokračovať, to bolo viac ako otázne. Nalosovaný bol opäť v piatom kole, kedy si dal už spomínané víťazné derby s Miškom. V šiestej partii mal biele figúry proti nemeckej súperke a podarilo sa mu naplniť papierové predpoklady, keď zvíťazil druhý raz v rade. Čakali sme, či zvládne aj tretieho papierovo slabšieho súpera a zaznamená víťazný hetrik. Partia mu však nevyšla a v záverečnej pozícii mohol byť rád, že súper mal rešpekt. Na ten sa však spoliehať nemôže. V ôsmom kole vyzeralo úplne inak, no partia sa pohybovala v hraniciach rovnováhy od úvodu až do jej konca, pričom bielymi by sa čakalo, že aspoň trochu súpera pritlačí. V záverečnej partii sa mu vlažný prístup k otvoreniu nevypomstil iba kvôli laxnosti súpera, ktorý blical prakticky celú partiu. Najprv nevyužil náskok vo vývine, následne pustil Samkovi dôležitý stĺpec „d“ a všetko podčiarkol prehliadnutým jednoťahovým matom. Ťažko hodnotiť turnaj, v ktorom prehral iba s veľmajstrom a následne vynechal tri kolá kvôli chorobe. Následne proti papierovo slabším súperom ako nôž maslom neprechádzal, no s každým bodoval a v podstate si výkonom rating obhájil.
Simonka v úvodnom kole prehnala optimizmus, keď nekorektne obetovala figúru už v siedmom ťahu, no súper uveril a ani nepočítal čo a ako. Výsledkom bola výhra v pätnástom ťahu. Rovnaký scenár v druhom kole proti srbskému veľmajstrovi celkom pochopiteľne nefungoval. Ten figúru vzal, neskôr aj druhú a útok sa vyparil. V treťom kole pokračovala v šachovom gamblerstve, keď obeť kvality bola absolútne správna, no následná realizácia mala svoje muchy a nie málo. Súper sa však bránil nepresne a výsledkom bola ďalšia rýchla výhra čiernymi. Následne ju čakal bielymi ďalší veľmajster, tentoraz z Bulharska, a asi by nebolo od veci, trochu si pred partiou schladiť hlavu. Súper v komplikovanej pozícii relatívne rýchlo vyrovnal a prebral iniciatívu. Simonka tak po prehre mala šancu zaznamenať víťazný hetrik čiernymi, aby sa dostala opäť vyššie. Nakoniec však mohla byť rada za remízu, pretože v jej priebehu dlho doslova visela nad priepasťou. Zatiaľ sa tak stále herne trápila a dúfali sme, že po ďalších štyroch kolách možno budeme písať inak. Biele figúry v šiestom kole využila ku presvedčivému víťazstvu a následne ju čakal súper, ktorý bol zatiaľ v turnaji typickým aprílovým počasím. Tentoraz si žiaľ vybral silnejšiu chvíľku a v ostrej Sicílke sa zorientoval výrazne lepšie ako Simonka a skóroval naplno. Tej žreb do ôsmeho kola pridelil maďarskú súperku, s ktorou sa nedávno stretla za šachovnicou v Skalici, keď si bod rozdelili. Teraz by sme verili, že sa jej podarí zabodovať naplno a to sa jej vo veľmi bojovnej partii aj podarilo. Darčekom na oboch stranách však bolo možno až priveľa. O to menej ich bolo v deviatom kole, kedy súhlasila s remízou v deviatom ťahu a vďaka nej zakončila turnaj s minimálnym plusom. Na naladenie formy pred MS mládeže v Taliansku nám ostávajú dva mesiace a veríme, že to bude v jesenných mesiacoch len a len lepšie.
Lucka v úvodnom kole mala tú česť zahrať si s dlhoročným úspešným nemeckým olympionikom, ktorý je zároveň nasadenou dvojkou turnaja. Úvod partie vyšiel síce v jej prospech, no obeť pešiaka sa ukázala ako nedostatočná, keď v nej nedocenila jeden možný ťah. V druhej partii čiernymi rýchlo vyrovnala a súperovu taktickú chybu okamžite využila na zisk bodu. V treťom kole bielymi nestačila na favorita, keď proti Francúzskej obrane po dlhej dobe zaknihovala prehru. Ako sme už spomínali vyššie, v ďalšom kole ju čakal Riško a po výhre ju čaká nasadená osmička, ktorej turnaj nejde podľa predstáv. Ani do tretice sa jej však nepodarilo favorita oskalpovať, keď partia mala až neuveriteľne rýchly priebeh. V šiestom kole sa mohla tešiť na nejaký freestyle typu 1.Jh3 alebo 1.Ja3, tak sme boli zvedaví, čo uvidíme. Prekvapenie aj prišlo, no zvládla ho fakt na vysokej úrovni a nakoniec vyhrala ešte pred dvadsiatym ťahom. Za odmenu ju čakal ďalší zápas v ktorom favoritkou nebola, no dúfali sme, že štvrté biele figúry by si už zaslúžili aspoň pol bodu, ideálne samozrejme ešte viac. Vo doteraz svojej suverénne najlepšej partii na tomto turnaji nedala súperovi šancu a po hre na jednu bránu zvíťazila. Do ôsmeho kola jej žreb celkom prial, keď nastúpila proti skúsenému matadorovi, no v skupine štvorbodových boli aj omnoho väčší zabijaci. Lucka bola na súpera evidentne pripravená, hrala svižne a odvážne, miestami až ľahkovážne. V divokej partii urobili obaja viacero prešľapov a konečná remíza je tak asi spravodlivým výsledkom. Ďalšiu na svoje konto pridala aj v záverečnom kole, kedy sa trochu zľakla súperovej dvojice strelcov a svojim záverečným ťahom pozíciu výrazne sploštila. V konečnom dôsledku však odohrala vydarený turnaj najmä vďaka jeho druhej polovici a výkon 2106 a 62 bodov do rebríčka ju určite potešilo. Za normálnych okolností totiž jej rating jednoducho jednotkou začínať nemá.
Vladko sa v úvodnom kole proti papierovému outsiderovi zo Švajčiarska natrápil oveľa viac, ako by si dokázal pred partiou vôbec pripustiť. Neľahká výhra sa však predsa len zrodila a v druhom kole k nej pribudla ešte jedna. Na počet ťahov síce dlhšia, no s výrazne kontrolovanejším priebehom. V treťom kole sa proti nasadenej trojke turnaja a litovskému veľmajstrovi dostal do náročnej pozície už v úvode partie a v jej priebehu si veľa radosti neužil. Urobil si ju však hneď vzápätí, keď ho čakal mladý maďarský reprezentant. Toho „automatická“ rošáda stála krk a aj keď sa následne ešte snažil ako úhor vyšmyknúť, Vladko mu nedal najmenšiu šancu. Následne sme mu držali palce v súboji proti bulharskému veľmajstrovi a nasadenej turnajovej sedmičke, veriac, že ho čiernymi udrží, či prekvapí naplno. A že v jej priebehu vôbec nestál zle! Partia sa však nedá dopozerať do konca, pretože tak, ako je uverejnená na online, sa určite nehrala. Druhú tretinu turnaja uzatváral derby Interchessu, kde sa čakalo, či v ňom potvrdí rolu favorita. Partia nebola bez chýb na oboch stranách, no nakoniec sa výhru vybojoval a v siedmom kole sa stretol so srbským veľmajstrom. Do tretice všetko dobré? Stalo sa! Súper sa síce v prvej polovici partie nemal na čo sťažovať, no v komplikovanej pozícii postupne strácal čas a Vladko veľmi správne pozíciu ešte priostril a chyby súpera sa dočkal. V ôsmom kole ho čakal malý sviatok v podobe partie s legendou svetového šachu, litovským veľmajstrom Eduardasom Rozentalisom, ktorý bol svojho času dokonca svetovou devätnástkou! Viac na wikipedia.org Vladkovi sa túto partiu vďaka dlhotrvajúcej iniciatíve dokonca podarilo vyhrať a do záverečného kola tak bolo možné všetko. Na svojho krstného otca sa mu však recept čiernymi nájsť nepodarilo a ziskom šiestich bodov zospodu olemoval TOP10. V turnaji hral s piatimi veľmajstrami, z ktorých dvoch zdolal a zvyšné štyri body pridal z pozície favorita. Dvadsať bodov do ratingu ho pri snahe získať titul IM určite potešilo.
Open turnaj (97 hráčov): FM V.Bochnička 6b/9 10.miesto (2.miesto v kategórii U20), L.Strišková 5b/9 28.miesto (2.miesto v kategórii žien), WFM S.Bochničková 5b/9 29.miesto (2.miesto v kategórii žien), S.Havalda 4b/9 59.miesto, R.Pisarčík 3,5b/9 65.miesto M.Dolník 3b/9 76.miesto A.Mendelová 3b/9 78.miesto, , C.R.Mészáros 2b/9 87.miesto
Čítať ďalej: 15.9.-23.9.2023 – exe: Slovakia Open, Bratislava
10.9.2023 – Dámsky šachový turnaj, Bratislava
Svojim tretím ročníkom pokračoval v septembri dámsky šachový turnaj, ktorého sa môžu zúčastniť ženy a dievčatá registrované v SŠZ. Verili sme, že aj do tretice toto podujatie nezostane bez našej účasti a to sa stalo realitou, keď nás reprezentovali Adel a Lucka. Taktiež sme však verili, že naša účasť bude čo najväčšia, čo sa však žiaľ vôbec nestalo, veď rezervy v podobe Alžbetky, Grétky (ME mládeže), Mišky 1, Mišky 2, Natálky, Ninky, či Simonky, sú obrovské. A tak ostáva vysloviť prianie, aby sa situácia budúci rok vyvinula tak, že sa turnaja zúčastní aspoň polovica vyššie uvedených hráčok. Organizátori tohto turnaja by si to isto zaslúžili.
Adel absolvovala v našich farbách svoj debut a po očakávanej výhre v úvodnom kole ju čakala neľahká trojica súperiek. Partie však určite neboli tak jednoznačné, ako tomu hovoria ich výsledky. Druhú polovicu turnaja mala mať, okrem zápasu s Luckou, papierovo výrazne pohodovejšiu. No prehra v piatom kole bola rozhodne viac ako zbytočná. V záverečnom finiši sa jej napokon podarilo, okrem derby s Luckou, vyhrať všetky tri svoje partie a tak sa dokázala vyšvihnúť zo spodku tabuľky dokonca do prvej polovice, keď obsadila piate miesto.
Lucka mala veľmi zaujímavý žreb, keď kľúčové partie absolvovala už v úvodných dvoch kolách, kedy sa stretla s neskoršími medailistkami. V úvodnom kole zaznamenala nerozhodný výsledok a v druhom sa jej podarilo čiernymi zvíťaziť. To jej dávalo vysoké šance na celkové víťazstvo, no zakopnúť sa dá vždy... Tentoraz sa to však nestalo a na už spomínanú výhru naviazala ďalšími siedmymi, čím si s náskokom pol bodu zabezpečila prvé miesto.
Rapid turnaj (12 hráčok): L.Strišková 8,5b/9 1.miesto, A.Mendelová 4b/9 5.miesto
9.9.2023 – MSR v bleskovom šachu, Prievidza
V úvode septembra sa v Prievidzi uskutočnili MSR v bleskovom šachu a bolo vysoko pravdepodobné, že na podujatí nebudeme chýbať. Nakoniec nás reprezentovalo bratské trio Sahidi a Spolu s nimi Ryan.
Shabir odohral dve rozdielne polovice, z ktorých sa nám jednoznačne viac páčila tá prvá. V nej dokázal zdolať až troch zo šiestich papierových favoritov, čo s ďalším jedným očakávaným bodom po siedmich kolách znamenalo umiestnenie v prvej polovici štartového poľa. Od ôsmeho kola sa však netešil z výhry už ani raz a pri iba dvoch uhraných remízach sa postupne poradím prepadal čoraz hlbšie a hlbšie. Nakoniec zakotvil na 62.mieste a napriek tomu dokázal zarobiť 74 elo bodov. Koľko by to bolo pri lepšom finiši?
Sear v úvodnej polovici až na dve výnimky dôrazne potvrdzoval papierové predpoklady v dobrom aj zlom. Spomínané dve remízy však boli taktiež na obe strany. Zo záverečných šiestich kôl dokázal zvíťaziť v štyroch partiách, keď až trikrát mal mať papierovo navrch jeho súper. Škoda prehry v záverečnom kole, pretože prípadný zisk osem bodov, to by už bolo „iné kafe“. Zisk 68 bodov do rating a umiestnenie tesne za treťou desiatkou určite nie je neúspechom.
Ryana v úvodných štyroch partiách dokázal zdolať iba Samir, naopak tri partie nestratil ani remízu. V strede turnaja prehrával proti favoritom, no s ostatnými bodoval. V snahe vybojovať lepší výsledok mu stála najmä remízová séria, ktorá začala v deviatom kole. Po nej už ani víťazstvo v závere neznamenalo lepšiu priečku ako jeho nasadenie. Uhral tak na svoje možnosti priemerný výsledok, ktorý mu nakoniec stačil na tretie miesto v kategórii do 15 rokov.
Samir vstúpil do turnaja ako nasadená jednotka sériou štyroch výhier, po ktorej sa v jeho súboji s nasadenou dvojkou zrodila remíza. Od šiesteho kola nepoznal zľutovanie a postupne odpáral všetkých, ktorí chceli pomýšľať na prvé miesto, prípadne ho chceli aspoň spomaliť. Ziskom 12,5 bodu zvíťazil s dvojbodovým náskokom a pre rok 2023 sa tak úplne zaslúžene stal majstrom SR v bleskovom šachu. Pri performance 2618 si dokonca pripísal na konto 14 elo bodov.
MSR v bleskovom šachu (73 hráčov): IM S.Sahidi 12,5b/13 1.miesto, C.R.Mészáros 7b/13 28.miesto (3.miesto v kategórii do 15 rokov), Se.Sahidi 7b/13 32.miesto, Sh.Sahidi 5b/13 62.miesto
7.9.2023 – Veľký zápas – Starí proti mladým, Bratislava
Svojim druhým ročníkom v bratislavskej Rači pokračoval súboj generácií v rapid šachu. My sme boli zvedaví, či sa presadí skúsenosť v podobe skôr narodených alebo naopak elán v podobe tých neskôr narodených a práve v tejto skupine sme očakávali aj našu účasť. Ku Riškovi, ktorý to má „cez cestu“ sa nakoniec z výrazne väčšej diaľky pridal aj Ryan.
Riško zvládol úvodnú prekážku a po nej sa s ním žreb nemaznal, keď mu pridelil turnajovú jednotku a trojku. Partie proti skúseným rutinérom prehral, no chuť si napravil v záverečných dvoch kolách. Obe vyhral a posunul sa do prvej polovice tabuľky.
Ryan v úvodnej partii prekvapujúco zakopol a bielymi figúrami si pripísal na konto iba remízu. Po výhre v druhej partii následne nestačil na turnajovú jednotku a neskoršieho suverénneho víťaza turnaja. Rovnako ako Riško dokázal svoje dve záverečné partie vyhrať a posunul sa tak v tabuľke na siedme miesto. Zároveň víťazstvom v poslednej partii turnaja zabezpečil družstvu mladších najtesnejšie možné víťazstvo.
Rapid turnaj (38 hráčov): C.R.Mészáros 3,5b/5 7.miesto, R.Pisarčík 3b/5 15.miesto
Čítať ďalej: 7.9.2023 – Veľký zápas – Starí proti mladým, Bratislava
5.9.-15.9.2023 – ME mládeže v šachu, Mamaia – Rumunsko
Po ročnej prestávke rumunské prímorské letovisko Mamaia opäť hostilo mládežnícke šachové podujatie a tentoraz to boli majstrovstvá Európy mládeže v šachu. O našu hráčsku účasť na nich sa postarali Grétka a Joni, rolu supportu plnili IM Sergej Berezjuk a Richard Ďurana.
Grétka vstúpila do turnaja víťazstvom na poslednej šachovnici. Silu jej súperky však reálne preverí až samotný turnaj. Šachistky z krajín ako Azerbajdžan rozhodne nechodia do Európy na výlety. V druhom kole ju čakala nasadená dvanástka turnaja a zároveň reprezentantka Nemecka. Bielymi figúrami sa jej podarilo vybojovať cennú remízu a do tretieho kola zároveň druhú nasadenú hráčku turnaja reprezentujúcu Izrael. Grétka využila vedomosti z jej nedávneho víťazstva v Skalici, kedy v identickom variante zdolala poľahky nasadenú jednotku béčka a rovnaký priebeh mala aj partia na ME. Favoritka si ani neškrtla a dnes tak pred ňou stála ďalšia výzva v podobe zápasu na tretej šachovnici proti nasadenej turnajovej osmičke, opäť z Azerbajdžanu. Z otvorenia skôr získala iniciatívu súperka, ale pozícia bola obrániteľná, čo aj Grétka dlho ukazovala. Chyba v záverečnej časovej tiesni viedla ku strate figúry za dvoch pešiakov a postupne aj ku koncovke, kedy súperke ostal strelec a jazdec. Tá v nej evidentne nebola doma, keď sa jej podarilo zvíťaziť takmer na poslednú chvíľku. Grétke tak chýbali ku remíze iba dva ťahy. A nie je vylúčené, že jej ďalší deň v rannom kole chýbala aj energia. Každopádne na papierovú favoritky nestačila a spadla do stredu tabuľky. Po dni voľna ju čakala súperka z Čiernej Hory, ktorá zatiaľ v turnaji predvádzala výborné výkony, no verili sme, že ju Grétka v rozlete pribrzdí. To sa aj stalo, keď po príprave zvyšok partie odohrala vlastnou hlavou na leveli „engine 1.-2.ťah“. Na začiatku záverečnej tretiny turnaja ju čakala súperka, ktorá vyhrala svoje dve posledné partie a to dokonca čiernymi figúrami. A žiaľ, po dlhom boji sa jej podarilo vyhrať aj tú tretiu. Grétka sa tak opäť ocitla v strede tabuľky a v ôsmom kole ju čakala bulharská WFM, šiesta nasadená hráčka turnaja. Verili sme, že by si mohla spomenúť tretie kolo a to, že každý súper je zdolateľný. A jej sa to do bodky podarilo! Pred posledným kolom si tak zabezpečila minimálne 50%, no veríme, že sa jej podarí zvládnuť aj poslednú prekážku na ME. Tou bola arménska reprezentantka, ktorá dovtedy v turnaji zatiaľ pripisovala do ratingu 121 bodov, takže jej rating bol určite výrazne podhodnotený. Držali sme jej preto palce v tomto neľahkom boji záverečného kola a Grétka v ňom uzatvorila svoje úspešné vystúpenie v Rumunsku druhou výhrou v rade. Vďaka nej sa dokázala vytiahnuť na vynikajúce 15.miesto a dokázala tak niečo, čo sa v slovenských výpravách nestáva úplne často. Navyše si pripísala druhý najvyšší ratingový prírastok z celej výpravy, keď získala 46 bodov. Ostáva nám už iba veriť, že po Open Skalica nebudú ME záverom úspešnej minisérie a jej výkonnostný progres bude pokračovať. Niekedy naň stačí aj málo – venovať sa najmä tomu, prečo sme na turnaj prišli. Po dva relevantné dôkazy netreba ísť hlboko do minulosti, tie ďalšie určite prídu...
Kategória G16 (51 hráčok): G.Kapolková 5,5b/9 15.miesto
Joni si v prvom kole zahral proti nasadenej turnajovej štvorke z usporiadateľskej krajiny. Alebo aj nezahral, pretože mu vôbec nevyšlo otvorenie a súper s titulom FM jednoznačne dominoval. V druhom kole ho čaká súper z Cypru - Daniil Daniil. Kredit jeho rodičom za kreativitu :) Verili sme, že Joni sa po úvodnej studenej sprche rýchlo oklepe, naplní papierové predpoklady a vráti sa do stredu tabuľky, no nestalo sa tak. „Dvojitý Dubov“ s ním dokázal remizovať a radosť z úvodného víťazstva tak prišla až do tretice, kedy úspešne zvládol čiernohorskú prekážku. Následne ho čakal náročný súper z Rumunska a verili sme v papierové prekvapenie, no proti domácim to Jonimu zatiaľ bodovo nejde. Výhrou v piatom kole sa opäť dostal do stredu tabuľky a mal tak tretiu šancu uhryznúť favorita, tentoraz z Litvy. To sa mu aj podarilo, keď partia skončila nerozhodne. A nebyť časovej tiesne, súperova ponuka remízy by asi ani nebola vyslyšaná. Do siedmeho kola si tak zabezpečil poriadnu výzvu v podobe francúzskeho reprezentanta kategórie 2200+. Výzvy sú však na to, aby sa prekonávali a Jonimu sa to podarilo úplne naplno. Po víťazstve sa prvý raz dostal do prvej polovice tabuľky a verili sme, že sa mu v nej podarí udržať. Najbližšou prekážkou bol favorizovaný reprezentant Nórska, no Joni čiernymi opäť dokázal remizovať. V záverečnom kole bol opäť papierovým outsiderom, keď ho čakal taliansky reprezentant. Biele figúry a slušná forma mu mohli pomôcť, súper bol však proti. Prehra v poslednom kole Joniho stiahla za hranicu TOP50, no celkovo môžeme hodnotiť jeho výkon ako veľmi dobrý. Až na jednu výnimku svoju rolu favorita zvládol naplno a troch papierovo silnejších hráčov sa mu podarilo obrať, keď najmenšiu radosť z toho mala turnajová šestnástka. Zo slovenskej výpravy nakoniec zaznamenal tretí najvyšší nárast, keď si do rebríčka pripísal 25 bodov. To na prvý pohľad nie je veľa, no ME mládeže naozaj nebývajú miestom, kam sa chodieva ako na Klondike.
Kategória O14 (99 hráčov): J.Ďurana 4,5b/9 52.miesto
Čítať ďalej: 5.9.-15.9.2023 – ME mládeže v šachu, Mamaia – Rumunsko