KŠN Bratislava 1.9.2015 - 31.8.2016
26.-29.8.2016 – Putovný pohár priateľstva na počesť Emila Tatárika, Nové Zámky
Jedným z posledných turnajov hraných počas školských prázdnin bol turnaj v Nových Zámkoch a našim zástupcom na ňom bol Miro. Po víťazstve v úvodnom kole ho pribrzdili dve remízy, no vo vyrovnanom turnaji ho ďalšie tri výhry posunuli k možnosti hrať o celkové prvenstvo. Žiaľ v poslednej partii nevyužil biele figúry a papierovú výhodu k tomu aby sa tak stalo. Po remíze ukončil turnaj bez prehry na druhom mieste a vylepšil tak svoje minuloročné piate miesto.
Open turnaj (49 hráčov): M.Macko 5,5b/7 2.miesto
Čítať ďalej: 26.-29.8.2016 – Putovný pohár priateľstva na počesť Emila Tatárika, Nové Zámky
19.-22.8.2016 – Memoriál Ondreja Rintela, Bratislava
Koncom prázdnin bolo naplánované aj toto tradičné mládežnícke podujatie. Štvorica našich vopred prihlásených hráčov sa ani na poslednú chvíľu nerozrástla a tak sa dalo čakať, že kým Miro, Igor a Kubo si to rozdajú o čelo tabuľky, Samko bude najmä zbierať skúsenosti. Po úvodných dvoch prehrách získal bod zdarma a po ďalších dvoch prehrách sa mu podarilo zvíťaziť. Posledné kolo by isto nebol bez šancí, no zúčastniť sa ho nemohol. Naša trojica vstúpila do turnaja úspešne, keď v prvých dvoch kolách získala maximálny počet bodov a tak prišlo k prvému derby. V ňom zaskočil Kubo favorizovaného Igora a ten tak musel doháňať jednobodovú stratu. Najmä, keď vo štvrtom kole aj Miro aj Kubo zvíťazili. Piate kolo ich tak posadilo proti sebe a úspešnejšie boli biele figúry pod Mirovým vedením. Aby sa všetko dokonale skomplikovalo, v šiestom kole uspeli v klubovom derby opäť bieli a to konkrétne Igor, ktorý porazil Mira. Nakoľko v záverečnom kole ani jeden z hráčov nezaváhal, rozhodlo pomocné hodnotenie. O prvom mieste Mira rozhodla vzájomná partia a o druhom mieste Jakuba pol Buchholzu. Igorovi tak napriek dobrému finišu ostalo iba tretie miesto. Pri záverečnom zúčtovaní netreba zabudnúť ani na účasť Petra Macka, ktorý robil na turnaji rozhodcu.
Open turnaj (20 hráčov): M.Macko 6b/7 1.miesto, J.Suchánsky 6b/7 2.miesto, I.Lintner 6b/7 3.miesto, S.Havalda 2b/7 18.miesto
Čítať ďalej: 19.-22.8.2016 – Memoriál Ondreja Rintela, Bratislava
17.-28.8.2016 – ME mládeže v šachu, Praha – Česká republika
Po pár rokoch zavítalo jedno z top mládežníckych podujatí opäť k našim západným susedom a tak ako naposledy, aj tentoraz sme boli pri tom. Na pražské ME sme s Aničkou a Marekom cestovali vlakom, kým Vladko išiel autom so Šošovičkovcami a Samir s otcom z Trnavy spolu s Bangovcami. Cestu sme si naplánovali tak, aby sme s prehľadom stíhali čas 14:00, kedy bol podľa propozícií oficiálny termín začiatku. Ihneď po príchode sme sa ubytovali a následne som začal plniť svoje povinnosti vedúceho výpravy návštevou office centra, kde som skontroloval zoznam prihlásených hráčov našej výpravy a prebral kartičky všetkých hráčov. Pričom sme sa dozvedeli novinku, že kvôli zmätkom na hoteli bude na jeden deň časť našej výpravy bývajúca hoteli Easy Star na jeden deň presunutá na „koleje“. Na tých izbách totiž ubytovali aj účastníkov živých šachov, ktorí vystúpili pri otvorení majstrovstiev. Nasledoval krátky obed v neďalekej reštaurácii a po návrate na hotel začali postupne prichádzať jednotlivé skupinky našej výpravy pozostávajúcej z rekordných 39 hráčov. S ubytovaním bol následne už iba jediný, aj keď vážny, problém. A to keď pomiešali online prihlášky a z izieb 2+2 sa stali zrazu štvorky a tak vznikli neakceptovateľné kombinácie typu, mama + syn B10 spolu s B18 a B18 a pod. Toto sa však tiež podarilo napokon rozumným spôsobom vyriešiť.
Na druhý deň o desiatej som sa zúčastnil technického mítingu, kde som sa dozvedeli množstvo dôležitých informácií. Tento míting trval dlhšie ako sme mali v pláne a tak sme museli veľmi narýchlo zvolať zraz našej výpravy, kde sme okrem dôležitých informácií odovzdali zúčastneným reprezentačné tričká.
Celkovú organizáciu ME mládeže by som rozdelil na dve časti. Jednou bola myslím si bezchybná organizácia v rámci turnajov (rozhodcovia, rýchle žrebovanie, partie nahodené v priebehu kola, milé panie na informačnom centre a podobne), tou druhou, výrazne zaostávajúca organizácia v rámci TOP hotela (ubytovanie, služby, prístup majiteľa a zamestnancov). Zážitkov by len z tejto oblasti bolo hádam na samostatný článok na tému „Ako neviesť podnik“, „Manažérsky analfabetizmus“, prípadne „Keď hlúposť kvitne“. Ak by som to mal nejako v skratke vyhodnotiť do budúcna, ME mládeže v Česku áno, organizátori áno, v TOP hoteli Praha rozhodne nie.
Denný režim bol tradičný. Ráno raňajky a prípravy, po absolvovaní obeda ešte nejaká príprava a prípadné následne rekapitulácie. O tretej sa začalo kolo. To znamenalo, že prvých desať minút mohli byť v hracích miestnostiach všetci ľudia ktorí mali oficiálne kartičky. Následne od štvrtej mali návštevy hracích miestností povolené už iba vedúci výprav. Tých 50 minút sa zväčša investoval do spánku. Po ňom nasledovalo chodenie po všetkých troch hracích miestnostiach a v prípade záujmu informovanie rodičov a trénerov o situácii vnútri. To boli kilometre denne, nakoľko miestnosti neboli úplne pri sebe a počet koliesok bol za jednu päťhodinovú šichtu naozaj veľký. Ku starším kategóriám bolo potrebné prekonať ešte navyše ako bonus aj 35 schodov. Miestnosti boli navyše aj rozdielne klimatizované. Kým v tej pre najstarších bolo výrazne najteplejšie a dosť ťažko sa tam dýchalo, 12- a 14-roční mali normálne podmienky a v tej najväčšej, kde boli najmenšie kategórie a všetky online partie, to bolo jednoznačne najchladnejšie. Po ukončení každodenného Tour de Chess nasledovala večera, nejaký ten rozbor partie a zväčša aj nejaká krátka prechádzka. Po desiatej sme sa potom niektorí členovia výpravy stretávali v Lobby bare hotela. Najmä zážitky z neho sú a isto aj ostanú naozaj skvostné a nezabudnuteľné. Lebo aj tragikomédia je predsa len komédia.
Popri šachu sme si boli cez voľný deň zahrať bowling v blízkom SB centre, následne sme navštívili galériu Cesty ke světlu a pravidelne sme chodili hrávať disc golf do neďalekého parku. Do centra som sa teda nedostal ani jeden deň, ale na toto som už z podobných akcií zvyknutý.
Poďme však už viac ku stránke šachovej, ktorá by mala byť na takomto podujatí jednoznačne tá hlavná. Nie vždy však ňou aj bola, resp. nie pre všetkých... Chýbajúca jazyková bariéra a veľký počet hráčov do 16 a 18 rokov v rámci výpravy viedol (česť výnimkám) ku stádovitosti a nepochopeniu primárneho cieľa svojej účasti na vrcholovom podujatí. Viacerí z výpravy tak hlúpo zahodili buď slušne rozohrané turnaje, alebo svoje schopnosti podložené papierovými predpokladmi nedokázali využiť ani zďaleka. Nepomohlo ani priebežné dohováranie, resp. dohováranie počas hromadného fotenia a tak bola mladícka nerozvážnosť vo viacerých prípadoch zaslúžené potrestaná. Turnaj si isto kvalitne užili, no mali by popremýšľať, či si zaslúžili nosiť reprezentačný dres, či by ho mali obliecť v budúcnosti a či naozaj urobili všetko pre to, aby dopadli inak. Lepšie.
Aké boli teda v skratke výsledky hráčov nášho klubu rozmenené na drobné?
Anička absolvovala svoje ďalšie medzinárodné podujatie a pred turnajom sa radila medzi našich medzinárodne najostrieľanejších borcov. Prvé kolo čelila poľskej súperke a v otvorení zabudla vložiť medzišach strelcom. Súperka sa tak dostala do príjemnej pozície, no príliš rýchlo sňala napätie z centra a umožnila bielym figúram rýchly nástup na dámskom krídle čoho dôsledkom bol prvý bod. Partia druhého kola proti jednej z favoritiek – reprezentantke Nemecka začala veľmi dobre a Anička si čiernymi vybudovala postupne výraznú prevahu. Tú stačilo potvrdiť otvorením svojho čiernopoľného strelca, čo sa však nikdy nestalo. Naopak hrdinom sa stal dlhú dobu nečinný biely jazdec a zbytočná prehra bola na svete. Tretie kolo začalo ešte optimistickejšie ako to druhé. Anička bielymi získala výhodu až na úrovni cca +4, no aj túto partiu dokázala v časovej tiesni pokaziť. Druhá prehra v rade tak bola maximálne nepríjemná. Vo štvrtom kole nás holandská súperka prekvapila variantom Sicílskej obrany, no ako sa ukázalo, evidentne nezvládala všetky jeho jemnosti, nakoľko predčasná centralizácia jazdca znamenala okamžitú stratu dôležitého centrálneho pešiaka. Jeho realizácia nebola ideálna a tak sa o zisku celého bodu rozhodlo až v koncovke. Piate kolo bolo asi najútočnejšou partiou zo všetkých. Nórska súperka sa neúspešne spoliehala na sicílsky betón. Čierny kráľ v centre napokon rozhodol partiu. Naopak šieste kolo najmenej aktívnou partiou. Ani tretí pokus na zdolanie bývalej vicemajsterky Európy sa Aničke nevydaril a prehrala prakticky bez odporu. Hra na dámskom krídle bola výrazne menej ako súperkyn útok na krídle opačnom. Siedme kolo proti maďarskej súperke nám konečne vyšla príprava ako sa patrí a biele figúry získali slušnú výhodu. K výhre viedlo isto aj viac bezpečnejších ciest, no nakoniec rozhodla obeť jazdca na poli f6, po ktorej bol zvyšok partie viac menej vynútený. So štyrmi bodmi na konte tak existovala nádej na slušné umiestnenie. Predposledné kolo sa obe súperky pripravili na ten istý variant. Biela mala pešiaka, Anička za neho veľkú kompenzáciu v podobe výrazne aktívnejších figúr a bezpečnejšieho kráľa. Čierne plusy však ostali ťažko nevyužité a po výmene dám už bol zvyšok partie iba dohrávaním. V poslednom kole dosiahla Anička bielymi z otvorenia dobrú pozíciu, no neopatrným c3-c4 zbytočne oslabila pole d4 a súperka tento fakt využila na prevzatie iniciatívy, zisk dvojice strelcov a vytvorenie voľného pešiaka. Keď už sa zdalo, že koniec je neodvratný, súperka zaváhala a Anička našla pevnosť a nakoniec rozhodol zlý strelec, takže remíza. Medzi pozitíva sa dá zaradiť fakt, že až na posledné kolo sa všetky partie skončili rezultátmi. To pri posledných účastiach nebývalo zvykom a na šachovnici sa vyskytovalo prehnané množstvo remíz. Plusom je určite aj fakt, že v druhom kole mala na lopate neskoršiu majsterku Európy. Najväčším problémom však opäť boli veľké časové tiesne, ktoré žiaľ úplne degradovali veľmi dobre rozohrané (a miestami až vyhrané) partie. Súperky boli na túto eventualitu pripravené a tak od prvých ťahov úmyselne schádzali z vychodených cestičiek a improvizovali od prvých ťahov, len aby bolo nad čím premýšľať. Keď k tomu pripočítame niektoré dni počas ktorých sa mala nad sebou viac zamyslieť, 50 percent je však žiaľ plne zaslúžený výsledok.
Kategória G16 (93 hráčok): WFM A.Vrtiaková 4,5b/9 46.miesto
Vladko na medzinárodných majstrovstvách debutoval. Keďže v poslednom období podával veľmi zaujímavé výsledky, bolo otázkou, ako sa popasuje s medzinárodnou konkurenciou. Prvé kolo nastúpil bielymi proti domácemu reprezentantovi a partia sa od úvodu vyvíjala v jeho prospech. Po pár nepresných ťahoch bola partia stále hrateľná, no v časovej tiesni radšej súhlasil s remízou. partia druhého kola bola jednoznačne najhoršou v turnaji, keď už v úvode prišiel o figúru a už nebolo záchrany. V treťom kole nám vyšla príprava, Vladko získal priestorovú prevahu a aktívnejšie figúry a svojho súpera doslova zmasakroval. Vo štvrtom kole jedno unáhlené d7-d5 viedlo k tomu, že prevaha nebola až taká veľká ako mohla byť. V divokej partii ani jeden z hráčov nevyužil svoje možnosti a napokon sa zrodila zaslúžená remíza. V piatom kole nám opäť sadla príprava a súper zahral ešte horšie ako sme očakávali. Vladko si teda bielymi opäť pripísal výhru v miniatúrke. Partiu šiesteho kola si Vladko určite za stenu nezavesí. Po zisku kvality súper síce trochu pritlačil, no napokon rozhodlo až zbytočné vzdialenie dámy od ohrozeného kráľovského krídla. Siedme kolo Vladko prvý raz v živote otvoril partiu ťahom 1.d4 a síce nie bezchybnú, ale peknú, partiu dotiahol do konca. Súper mu v závere výrazne pomohol podložením figúry. Predposledné kolo sme trafili súperov výber Orangutana. Už z otvorenia získal Vladko čiernymi lepšiu pozíciu a v obojstranne divokej partii na šachovnici i na hodinkách svojho ratingovo nevýrazného, no silného, súpera zdolal. Partia je na oficiálnej stránke chybne nahodená, keď namiesto 30.. Dh6 sa hralo 30.. h6, po čom už dával pekný ťah 31.. e3! úplne iný význam. V poslednom kole nastúpil proti tureckému reprezentantovi, ktorý dosahoval v priebehu turnaja veľmi dobré výsledky. V úvode sme nedopustili viaceré systémy Sicílskej a previedli sme hru do španielskych štruktúr. Súper v pozícii tápal a Vladko mohol získať nepríjemnú iniciatívu skokom jazdca na f5. postupne sa hra skomplikovala a obaja súperi mali šance na výhru. partia sa napokon do dohode skončila remízou. Na debut je 5,5 bodu pekným výsledkom. Ratingovo síce súperi nevyzerajú nič moc, no zdanie často klame. Okrem nevydarenej nováčikovskej dane, ktorú zaplatil v prvých dvoch kolách mu nevyšla už iba časť partie v šiestom kole, v ktorej nevyužil kvalitu navyše. V ostatných partiách to malo hlavu a pätu a najmä bielymi súperom robil veľké problémy. Dve svižné miniatúrky stoja naozaj za to. Z celej našej štvorice odohral herne najlepší turnaj. Dosiahnutý výsledok by ho mal jednoznačne motivovať k ďalšej práci, priestoru na zlepšovanie je vždy dosť.
Kategória B12 (157 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 45.miesto
Samir vstúpil do turnaja dvoma peknými výhrami v strategických partiách, v ktorých dokonale využil nevýhody súperov a vyhral ich prakticky bez odporu. Za odmenu sa tak dostal v treťom kole až na prvú šachovnicu, kde mal bielymi čeliť turnajovej jednotke o ktorej budeme v budúcnosti isto počuť – IM Esipenkovi. Samir bezpečne odohral otvorenie a získal drobnú výhodu, ktorú postupne navyšoval. Po súperovej nepresnosti sa mu dokonca podarilo získať pešiaka, pričom na d5 bol ďalší adept na odobranie. Ak by v tridsiatom ťahu prinútil čierneho k výmene veží, hralo by sa definitívne iba na dva výsledky, no aj po výmene strelcov si uchovával šance na výhru. V súperovej časovej tiesni sa snažil vymeniť dámy a vzdialil tak dámu od svojho kráľa. Nevidel totiž možnosť súpera, ako po jedinom 37.. Df6 prejsť do útoku. Súper sa tak žiaľ dostal k celému bodu a Samirovi ostali oči pre plač. S odstupom času bol toto možno kľúčový okamih turnaja. Vo štvrtom kole dostal čiernymi nepríjemného Gruzínca, ktorý hral bielymi dostatočne dobre a pevne na to, aby si dokázal ustrážiť remízu. Vo večernej analýze som sa asi dve hodiny snažil dobiť pevnosť bieleho výmenou dám, no Samirova obrana za súpera bola vždy, aj keď niekedy až na druhý či tretí pokus, úspešnejšia. Po týchto dvoch partiách zavŕšil Samir všetko prehliadnutím jednoduchej obete kvality na e4 a klesol tak do stredu tabuľky na 50%-nú hranicu. V šiestom kole sa na neho predsa len usmialo šťastie, keď mu jeho český súper celkom zbytočne podložil figúru. Následne vyhral aj v ďalšom kole, keď si vybudoval veľmi pekný oporný bod pre jazdca na c6 a súperovu iniciatívu za obetovaného pešiaka dokázal neutralizovať. Obetovaného pešiaka následne vrátil a zatlačil súperovu dámu do pasivity. Súper obranu dámskej koncovky neustál a po prehliadnutí dvojitého úderu 56.Da5 už bola partia rozhodnutá. Dve kolá pred koncom to mohol byť v prípade silného finišu ešte veľmi pekný výsledok. V predposlednom kole však jeho partia čiernymi proti ukrajinskému reprezentantovi skončila opakovaním ťahov. Oslabenie čierneho kráľa totiž viac neumožňovalo. Partia posledného kola veľmi nevyšla, keď predčasné a4-a5 dalo čiernemu reálne šance na iniciatívu na dámskom krídle. Následne sa však obaja súperi dostali do koncovky, kde Samirova dvojica dáma a jazdec mala dávať pri blokovanej pozícii a pešiakoch na jednom krídle aspoň teoretickú výhodu. Súper však svoje postavenie ubránil a Samir tak napokon skončil na 34.mieste ziskom 5,5 bodu. Ostáva nám už iba polemizovať, aké by to asi bolo, ak by zdolal v treťom kole IM Esipenka a „dostal slinu“. Ratingovo Samir uhral približne svoje a snaha sa mu rozhodne uprieť nedala. Často hral do vyčerpania možností, zväčša veľmi dlhé partie. Súperov mal taktiež najmä z krajín, kde šach hrať jednoznačne vedia. Bodový time-out v treťom až piatom kole však vytvoril príliš veľkú priepasť, aby sa z nej dalo vyštverať na vyššie priečky.
Kategória B14 (141 hráčov): FM S.Sahidi 5,5b/9 34.miesto
Marek vstúpil do turnaja priam katastrofálne, keď najprv v úvodnom kole nestačil čiernymi figúrami na tureckého reprezentanta a následne v druhom kole nevyužil ani pešiaka navyše v kombinácii so strelcom súpera, ktorý dlho nejavil žiadne známky záujmu o dianie na šachovnici. Počas dlhého manévrovania sa však vylepšila skôr čierna pozícia a po strate pešiaka h3 nabrali veci rýchly spád. Harakiri bolo dokonané a Marek mohol začať hrať nový turnaj, žiaľ iba sedemkolový. po svižnej miniatúrke čiernymi v treťom kole sa tom štvrtom natrápil na výhru výrazne viac. Pri existencii štyroch veží mal súper za obetovaného jazdca v určitých momentoch až štyroch pešiakov, neskôr ostal Marekovi už iba osamotený hrdina na c-stĺpci, ktorý jediný dával šance na výhru. Sen sa stal skutočnosťou a Marek sa dotiahol na 50%-nú bilanciu. Remíza v piatom kole bola dôsledkom vylepšenej hry súpera oproti pripravovanému pokračovaniu. Šieste kolo sa vyvíjalo podľa predpokladov a Marek zatlačil na pešiakovú slabinu na c6. Prehliadnutie uvoľňujúceho c6-c5 sa mu však stalo osudným, lebo zo slabiny sa stal zrazu pešiak lídrom čiernych figúr a neriešiteľným problémom ostal biely pešiak na a3. Záverečná remíza bola asi spravodlivá, keď ani jedna strana nevyužila množstvo možností uchmatnúť si celý bod. Siedme kolo nám neuveriteľne vyšla príprava, keď sa podarilo predikovať partiu až do zisku pešiaka. Súper sa potom síce opticky vzchopil, no Marek si už bod nenechal ujsť. Remíza v ôsmom kole bola vzhľadom na priebeh partie najlogickejším výsledkom a tak do posledného kola vstupoval s bilanciou plus 1. Kto by to po takom úvode vôbec predpokladal... Do posledného kola vstúpil opäť bielymi figúrami a svojim výberom otvorenia obaja nasmerovali výsledok smerom ku remíze. Hrubá chyba biely však znamenala neuveriteľnú miniatúrku a ukončenie turnaja na 59.mieste s polovičným ziskom. Rozhodne to však nie je niečo, čo by sa dalo hodnotiť ako priemerný výsledok a je jasné že aj Marek očakával viac. Na to ale bolo nutné brať turnaj iným spôsobom, vážnejšie. A to mimo šachovnice. Takto, ako aj v prípade Aničky, môže účasť v Prahe poslúžiť ako veľká škola životom.
Kategória B18 (110 hráčov): FM M.Karas 4,5b/9 59.miesto
V sprievodnom podujatí ktorým bol bleskový turnaj sa nedarilo ani Marekovi ani Samirovi. Samir už v prvom kole zistil, že ho nečaká prechádza ružovou záhradou a potom musel začať mohutne doťahovať. Marek naopak vstúpil do turnaja dvoma výhrami a prehral až v treťom kole v slovenskom derby. Do siedmeho kola to síce ešte vyzeralo, že by mohla byť u oboch šanca na dobrý výsledok, no Marek uhral v posledných dvoch kolách už iba remízu a Samir dokonca obe prehral.
Bleskový turnaj (192 hráčov): FM M.Karas 5,5b/9 41.miesto, FM S.Sahidi 5b/9 61.miesto
Oficiálna stránka podujatia: http://www.eycc2016.eu/
Čítať ďalej: 17.-28.8.2016 – ME mládeže v šachu, Praha – Česká republika
13.8.2016 – 7.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
Tretím podujatím pokračovala séria brezovských turnajov v rapid šachu a tak ma pečené prasiatko, pstruhy a guláš vylákali na Brezovú aj po tretí raz. Bol som rozhodnutý si ustrážiť úvod, ktorý mi v prvých dvoch turnajoch tejto série vždy utiekol. Prvé kolo bolo partiou na realizáciu výhody lepšieho strelca a v druhom rozhodla mohutná centralizácia figúr a následný postup dvojice pešiakov e+f. Partia tretieho kola nebola vôbec jednoduchá, keď som prehliadol zaujímavý postup bieleho a musel som držať pozíciu. Súper však neostal stáť na mieste a tak som sa dostal k silnému protiútoku, ktorý rozhodol za pár ťahov. Vo štvrtom kole som z remízovej koncovky získal dvoch pešiakov, no v následnej realizácii som si vliezol do jednoťahového matu. Súper sa však našťastie uspokojil ziskom pešiaka. Následne som pre krátkosť času nenašiel spôsob ako partiu vyhrať, po nej už takmer okamžite. Piate kolo bolo partiou plnou podkladania, nevidel som prakticky nič. Po strate kľúčového pešiaka f5 sa mi pozícia rozpadla príliš rýchlo. Šieste kolo som získal pešiaka tým, že som videl o pol ťahu viac ako protihráč. Po ňom to už bola relatívne bezpečná realizácia materiálnej výhody. Siedme kolo bolo ukážkou sily tradičnej obete kvality na poli c3 s Sicílskej obrane. Predposledná partia mala byť podľa papierov oddychovkou, no nebola. Čierny bránil veľmi húževnato a tak napokon musela rozhodnúť lepšia centralizácia mojich figúr a slabší kráľ súpera v ťažkofigúrovej koncovke. Záverečný zápas stačilo ubrániť všetky útočné výpady vodcu bielych figúr a po výmene dám už bola partia rozhodnutá. Turnaj som napokon vyhral až prekvapujúco hladko s 1,5-bodovým náskokom, pretože sa to v turnaji celkom kvalitne mydlilo a každý porážal každého.
Rapid turnaj (18 hráčov): FM M.Roháček 7,5b/9 1.miesto
Čítať ďalej: 13.8.2016 – 7.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
12.-14.8.2016 – Open Detva, Detva
Detvianskeho openu sa zúčastnili obaja Mackovci a ako sa dalo očakávať, rozhodne neboli v turnaji do počtu. Obaja vstúpili do turnaja dvoma povinnými výhrami, keď ich losovanie tretieho kola posadilo proti sebe. V zápase sa Mirovi nepodarilo využiť miernu ratingovú výhodu a biele figúry a tak sa derby skončilo nerozhodne. Vo štvrtom kole Peťo naviazal na remízu a odremizoval aj svojho ďalšieho, ratingovo o niečo vyššieho, súpera. Miro si pripísal výhru a definitívne sa tak usadil v čelnej skupine. Zostal v nej aj po piatom kole, kedy sa súboj dvoch vyrovnaných hráčov skončil remízou. Na štyri body sa vytiahol aj Peťo, ktorý využil papierovo veľmi výhodný žreb. V predposlednom kole sa ich cesty však definitívne rozišli. Peťovi sa bielymi figúrami nepodarilo ustáť skúseného medzinárodného majstra, kým Miro dokázal čiernymi v turnaji zvíťaziť aj tretí raz. V poslednom kole sa Peťo výhrou vrátil na koniec prvej desiatky a v turnaji získal 36 bodov do ratingu. Miro čelil v poslednom kole turnajovej jednotke a v prípade víťazstva mohol skončiť aj na prvom mieste. Partia sa skončila remíza a Mirovi stačila na obsadenie stupňov víťazov, presnejšie na tretiu priečku. Ziskom 44 bodov sa dostal virtuálne tesne pod svoje historické maximum.
Open turnaj (86 hráčov): M.Macko 5,5b/7 3.miesto, P.Macko 5b/7 10.miesto
10.8.2016 – Trnavská letná šachová liga – 4.kolo, Trnava
Po krátkej prestávke spôsobenej kolíziou s Šachovou olympiádou do 16 rokov sa zúčastnil Samir štvrtého kola letnej šachovej ligy v Trnave. Po prehre v treťom kole sa už zdalo, že na víťazstvo v turnaji môže zabudnúť, no sériou šiestich výhier v rade sa mu podarilo nielen bodovo dostihnúť svojho súpera, no na pomocné body ho dokonca aj predbehol. Pri svojej tretej účasti tak zaznamenal svoje druhé víťazstvo pričom raz skončil druhý.
Bleskový turnaj (21 hráčov): FM S.Sahidi 8b/9 1.miesto
Čítať ďalej: 10.8.2016 – Trnavská letná šachová liga – 4.kolo, Trnava
6.-13.8.2016 – Banícky kahanec, Bojnice
Poslednou previerkou Mareka pred ME mládeže v šachu bol turnaj v Bojniciach. Najprv to mal byť open turnaj, no po odhlásení viacerých hráčov dostal možnosť zúčastniť sa kvalitného uzatvoreného turnaja, ktorú aj využil. V priebehu turnaja si pripísal na konto štyri remízy a päťkrát odišiel porazený.
GM turnaj (10 hráčov): FM M.Karas 2b/9 9.miesto
29.7.-7.8.2016 – 15.ročník LŠT Koník, Kľačno
Máme za sebou aj pätnásty ročník nášho šachového tábora. Rekord v počte účastníkov síce nepadol, ale už tretí raz v rade sme prekročili magickú hranicu sto účastníkov. Od nás tento ročník absolvovali Mackovci a Starovičovci, Samir, Igor, Maťo, Vladko, Oliver, Ninka, Tea, Filipko a Samko. V turnaji si najlepšie počínal Samir, ktorý si na konto pripísal osem výhier a iba jedinú remízu a zaslúžene tak zvíťazil. Napriek tomu, že po prvých dvoch kolách už dostal iba hráčov, ktorí sa umiestnili v top desiatke záverečnej výsledkovej listiny. Za ním skončil Miro, ktorý okrem prehry v rozhodujúcej partii so Samirom v šiestom kole stratil remízu už iba v záverečnom kole, ale poistil si ňou druhú priečku. Igorovi sa stali osudnými najmä siedme a ôsme kole, keď najprv prehral v súboji o čelo tabuľky so Samirom a následne podľahol aj papierovému outsiderovi. Výhra v poslednom kole ho tak vytiahla iba tesne za medailové stupienky. Tesne za ním sa umiestnil Peťo. Ten sa celý čas pohyboval vpredu a výhra v poslednom kole by mu zabezpečila tretie miesto. V napínavej a veľmi dlhej partii sa mu ale nepodarilo poraziť Martina Staroviča a tak klesol za medailové pozície. Maťo odohral veľmi kvalitný turnaj, priam možno svoj najlepší v živote. Okrem dvoch prehier s medailistami už stratil iba spomínanú remízu s Peťom. Druhý Maťo nevstúpil do turnaja šťastne, keď už v druhom kole prekvapujúco prehral. Potom však ku výhram pridával remízy a napokon skončil o pomocné hodnotenie za hranicou prvej desiatky. Dve rozdielne polovice absolvoval Vladko. Kým v prvých piatich kolách dokázal štyrikrát zvíťaziť a prehral iba s Mirom, ďalšie štyri kolá dokázal z pozície favorita trikrát remizovať a raz dokonca aj prehrať. Posledné kolo tak rozhodlo o jeho výpadku z prvej desiatky turnaja o vyše desať miest dozadu. Na métu 50% sa dostal Oliver. Začal veľmi dobre keď po povinnej jazde v prvom kole prekvapil aj v kole druhom. Potom však prišla séria troch prehier, pričom tá posledná bola minimálne prekvapivá. V ďalších troch kolách sa dokázal ziskom 2,5 bodu opäť vyšvihnúť do prvej polovice, no v poslednom kole nevyužil papierovo výhodný žreb a svojmu nadštandardne hrajúcemu súperovi podľahol. Obsadil tak okrúhle 50-te miesto. V druhej polovici skončil Tomáš, ktorého výsledok však bol ovplyvnený aj jeho zdravotnými problémami. Najmä z posledných dvoch kôl mohol vyťažiť viac ako dve prehry. Rovnaký počet bodov ako Tomáš získala aj Tea, ktorej sa nedarilo najmä v prvých štyroch kolách kedy dvakrát zaváhala z pozície papierového favorita. V druhej polovici dokázala trikrát vyhrať a postupne sa tak posunula vyššie. Z trojice našich najmladších sa najvyššie umiestnil Samko. Pri svojom premiérovom turnaji (ak nepočítame rapidy) dokázal vyhrať tri partie a mal by si tak uhrať svoj prvý rating. Pár miest za ním skončila Simonka, ktorá použila úplne opačnú stratégiu ako minulý rok. Tentoraz z prvých siedmych kôl vyhrala iba jedinú partiu, no v posledných dvoch kolách bola bezchybná. Za ňou sa umiestnila Ninka, ktorá mala viacero partií rozohraných na vyššie bodové zisky a tak výsledných osem bodov bolo takmer minimom. Najmä pat zo šiesteho kola by sa pri takomto tempe zopakovať nemal. Filipko získal sedem bodov a dá sa povedať, že nebol vôbec gentlemanom, pretože všetky ich získal proti dievčatám J
Open turnaj (104 účastníkov): FM S.Sahidi 25b/27 1.miesto, M.Macko 22/27 2.miesto, I.Lintner 19b/25 4.miesto, P.Macko 19b/27 5.miesto, M.Starovič 19b/27 9.miesto, M.Šándor 18b/27 13.miesto, V.Bochnička 15b/27 22.miesto (3.miesto v kategórii do 11 rokov), O.Šoltys 13b/27 50.miesto, T.Starovič 12b/27 59.miesto, L.T.Kolevská 12b/27 68.miesto, S.Havalda 9b/27 87.miesto, S.Bochničková 9b/27 89.miesto, N.Kubíková 8b/27 92.miesto, F.Štelbaský 7b/27 95.miesto (3.miesto v kategórii do 7 rokov)
V bleskovom turnaji si Samir, Miro a Igor zopakovali svoje pozície z hlavného turnaja.
Bleskový turnaj (99 účastníkov): FM S.Sahidi 27b/27 1.miesto, M.Macko 22/27 2.miesto, I.Lintner 20b/25 4.miesto, P.Macko 19b/27 7.miesto, M.Šándor 15b/27 29.miesto, V.Bochnička 16b/27 23.miesto, M.Starovič 15b/27 33.miesto, O.Šoltys 15b/27 41.miesto, N.Kubíková 9b/27 81.miesto, L.T.Kolevská 9b/27 83.miesto, S.Havalda 9b/27 85.miesto, F.Štelbaský 6b/27 93.miesto, S.Bochničková 6b/27 95.miesto
V riešiteľskej súťaži sa naši taktiež nestratili, keď obsadili prvé tri miesta v poradí Miro, Vladko a Igor. Do prvej desiatky sa dostal aj Maťo.
Riešiteľská súťaž (95 účastníkov): M.Macko 36b/36 1.miesto, V.Bochnička 35b/36 2.miesto, I.Lintner 35b/36 3.miesto, M.Šándor 30b/36 6.miesto, P.Macko 27b/36 11.miesto, S.Sahidi 25b/36 16.miesto, M.Starovič 24b/36 19.miesto, T.Starovič 20b/36 30.miesto, L.T.Kolevská 13b/36 65.miesto, S.Havalda 11b/36 43.miesto, N.Kubíková 9b/36 77.miesto, O.Šoltys 7b/36 82.miesto, V.Bochnička 5b/36 85.miesto, F.Štelbaský 5b/36 87.miesto
V dobrovoľnom riešení diagramov sa naši hráči s výnimkou Maťa Šándora nepretrhli a do prvej desiatky sa okrem neho nedostal nik. Maťo to vzal od prvého dňa pevne do vlastných rúk a súťaž s prehľadom vyhral. Za zmienku stojí aj výborné 11.miesto Samka.
Dobrovoľné diagramy (73 účastníkov): M.Šándor 149b 1.miesto, S.Havalda 74b 11.miesto, M.Macko 65b 14.miesto, T.Starovič 57b 18.miesto, V.Bochnička 35b 34.miesto, L.T.Kolevská 31b 37.miesto, P.Macko a M.Starovič obaja 12b 56.miesto, S.Bochničková 11b 64.miesto
Oficiálna stránka podujatia: LŠT Koník
22.-29.7.2016 – Šachová olympiáda do 16 rokov, Poprad
Po ročnej prestávke sme nechýbali ani na tomto svetovom mládežníckom podujatí. V domácom prostredí si nominácie svojimi umiestneniami na MSR mládeže vybojovali Anička a Igor do družstva A (CH16 a D16) a Samir do družstva B (CH14 a D14). V družstve Bratislavského kraja hájil druhú šachovnicu Maťo.
Slovenské áčko začalo suverénnou výhrou 4:0 proti Cypru, kedy sa postupne prejavili veľké výkonnostné rozdiely. Následne však zaváhalo proti družstvu Kanady, pričom pri remíze 2:2 vyšli Igor aj Anička bodovo naprázdno. Igor stál horšie už od začiatku a súper svoju prevahu postupne zvyšoval až napokon rozhodol. Anička získala v úvode slušnú výhodu, ktorú síce postupne stratila, no stále bola pozícia približne rovná. Hrubou taktickou chybou sa však pripravila o akýkoľvek možný bodový zisk. Tretie kolo proti Rakúsku prišla najtesnejšia prehra 1,5:2,5. Igorovi partia opäť nevyšla, keď nasmeroval svojich jazdcov odvážne na kraj šachovnice a súper získal veľkú prevahu. Po niekoľkých nevyužitých šanciach na odpor partia skončila príliš rýchlo. Anička svojho favorizovaného súpera čiernymi strategicky prehrala a získala čistého pešiaka. Súperovi však umožnila rozohrať jeho figúry. V obojstrannej časovej tiesni urobili obaja viacero chýb, no napokon mala možnosť odobrať súperovi jedného pešiaka a bez rizika pokračovať na výhru. V záverečnej pozícii sa však uspokojila s remízou večným šachom. Štvrté kolo proti družstvu Japonska malo byť papierovo prechádzkové, no Igor rozohral otvorenie veľmi rozpačito, oslabil si kráľa a súper s miernymi technickými problémami túto dlhotrvajúcu výhodu dokázal využiť. Anička so súperom si rozdelili šachovnicu na dve časti, pričom jej pešiakový postup f2-f4-f5-f6 znamenal zisk veľkej výhody. Partiu mohla rozhodnúť niekoľkokrát, no realizácia výhody mala od ideálu ďaleko. Pešiaková lavína na kráľovskom krídle a nakoniec štýlový mat súperovi však zabezpečil družstvu najtesnejšiu výhru. V derby proti Česku sa Igor po sérii troch prehier spamätal a zvíťazil. No táto výhra nebola vôbec jednoduchá. V strednej hre síce získal obrovskú výhodu, no dokázal ju celú stratiť. zachránila ho súperova chyba vo vrcholnej časovej tiesni, po ktorej sa útok bielych figúr stal nezastaviteľným. Anička tentoraz otvorenie vôbec nevyšlo a prišla o čistého centrálneho pešiaka bez akejkoľvek protihry. Súperka sa našťastie namiesto prechodu do koncovky rozhodla zaútočiť, čím si ale oslabila postavenie svojho kráľa. Opakoval sa však scenár z tretieho kola, kedy namiesto hry na výhru prišlo kapitánom povolené opakovanie ťahov. To napokon žiaľ, napriek optimistickému priebehu ostatných partií, viedlo iba ku výslednej remíze. Šieste kolo proti Bulharsku bolo čistou katastrofou, keď ani Anička ani Igor od začiatku nechytili opraty partie a bolo iba otázkou času, kedy rezignujú. Bohužiaľ to znamenalo najtesnejšiu prehru družstva. Proti Poľsku si Igor vybral oddychový čas, keď so svojou súperkou remizoval prakticky bez hry. Anička mala po chybnom rozhodnutí súpera ponechať kráľa v centre možnosť nepríjemného útoku, no nielen že túto šancu nevyužila, ale v partii plnej obojstranných chýb nakoniec prehrala a družstvo tak iba remizovalo. Zápas ôsmeho kola proti Singapuru mal byť otázkou skóre, no napokon sa diali veci nevídané. Igor už v otvorení naivne obetoval pešiaka za hrozby proti súperovmu kráľovi, no ten mu dobrou hrou nedal ani najmenšie šance. Anička zahrala do 33.ťahu veľmi dobrú partiu a získala kvalitu za pešiaka. V hraní na tridsiatich sekundách však volila ťahy na istotu a tie nielen pozíciu vyrovnali, ale súper cítiaci šancu sa dokonca dostal postupne získal obrovskú výhodu. Prehra nášho áčka v celkovom pomere 0,5:3,5 proti ázijskému miništátu je isto na hlbšie zamyslenie. Posledné kolo proti Belgicku vyriešil Igor svoje srdcové záležitosti krátkou remízou bielymi a Anička vysvetlila súperke, čo znamená batéria veža – veža – dáma na voľnom stĺpci a v partii bezpečne zvíťazila. Po chudobnej výhre 2,5:1,5 sa áčko predsa len dostal na 50% možných bodov. Tridsiate miesto však bolo hlboko pod jeho možnosťami, no s výnimkou prvej šachovnice totiž zvyšná trojica družstva doslova vybuchla a spolu odpísala astronomických 309 elo bodov. Tvrdá škola pre všetkých priamo či nepriamo zainteresovaných...
Béčko sa v prvom kole ocitlo na prvom stole proti favorizovanému Iránu a výsledok 0:4 nenechal nikoho na pochybách. Samir dostal z otvorenia dobrú pozíciu, no namiesto bezpečnej rošády s približne vyrovnanou hrou začal prevod jazdca, ktorý ho stál kopec času a ku rošáde sa už nestihol dostať. Druhé kolo mu taktiež nevyšlo a na svete bola druhá prehra v miniatúrke a druhá prehra družstva 0:4. V treťom kole Samir zúročil, čo sa v prvých dvoch kolách naučil a tentoraz prehral v miniatúrke jeho súper po veľmi podobnom priebehu. Družstvo zvíťazilo 3,5:0,5 a odlepilo sa od dna. Vo štvrtom kole dosiahli rovnaký výsledok, pričom Samir získal v otvorení zadarmo pešiaka. Prevahu realizoval dobre až do okamihu, kedy dal hrubou chybou súperovi taktickú šancu otočiť priebeh partie. Ten ju nevyužil a keďže ďalšiu šancu nedostal, o výsledku už nebolo pochýb. V piatom kole družstvo vyhralo 3:1 nad béčkom Juhoafrickej republiky. Samir čiernymi z otvorenia vyrovnal a v tom okamihu súper nepochopiteľne ustúpil dámou na kraj šachovnice, po čom stál okamžite výrazne horšie. Samir svoju prevahu napokon realizoval v dámskej koncovke. V šiestom kole proti Ukrajine odvážne obetoval figúru a keďže súper zareagoval nesprávne, pripísal si na svoje konto ďalší bod. Nezabránil ním však celkovej prehre 1,5:2,5. Béčko dostalo v siedmom kole nakladačku 0:4 od Azerbajdžanu. Samir na nej asistoval svojim trinástym ťahom, po ktorom bola partia z vyššieho hľadiska rozhodnutá. Predposledné kolo béčku nevyšlo keď prehralo so Škótskom 1,5:2,5. Na prvej šachovnici v dlho vyrovnanej partii urobil prvú chybu Samir, no súper mu to o dva ťahy revanšoval a tak sa napokon zrodila výsledná remíza. V poslednom kole Samir svojho súper doslova uťahal a vydrel tak najtesnejšiu výhru družstva, ktorá však stačila iba na štyridsiate miesto. Výsledkovo podal Samir priemerný výkon, škoda len, že sa k nemu nepridali ostatní.
Družstvo BŠZ prišlo hlavne zbierať skúsenosti a v prvom kole sa do svojho favorizovaného súpera zahryzlo, keď na prvých dvoch šachovniciach remizovali proti výrazne silnejším súperom. Maťo tak vstúpil do turnaja po divokom priebehu partie výborne. V druhom kole však asistoval pri prehre 0:4 rýchlou prehrou čiernymi, keď súperovi povolil viac, ako by mohol čo i len dúfať. V treťom kole sa v slovenskom derby zrodila remíza 2:2, pričom Maťo bielymi zdolal svoju súperku. Tá v približne rovnej pozícii zbytočne otvorila dámske krídlo a nasledoval zaslúžený trest. Vo štvrtom kole si pred začiatkom partie trúfal vybojovať isto viac ako konečnú remízu. Kuriozitou je, že táto partia je na chessbomb.com zle nahodená. Záujemcom tak ostáva jej prehranie iba cez oficiálny web podujatia. Piate kolo Maťovi absolútne nevyšlo, keď názorne predviedol, ako sa proti Sicílskej obrane bielymi nemôže hrať. V nasledujúcom kole čiernymi bezpečne vyrovnal, no po nepresnom 19.ťahu dal šance svojmu súperovi. Ten ich nevyužil, partia skončila remízou a družstvo tak vyhralo 2,5:1,5. Maťo v derby siedmeho kola proti Košickému kraju uhral bielymi iba krátku bezkrvnú remízu. Tešiť ho tak mohlo iba víťazstvo družstva v pomere 3:1. Proti Macau Maťo svojho súpera čiernymi strategicky prevalcoval, no napokon tak prispel iba ku chudobnej remíze 2:2. Deviate kolo bolo opäť ukážkou toho, ako sa bielymi na sicílsku ísť nemá. Bola z toho nielen prehra v partii ale aj prehra v zápase s čínskym béčkom 1,5:2,5. Maťo dosiahol pri svojom debute približne svoj priemer, možno mierne pod neho. Nakoľko však jediným ťahúňom družstva bola jeho prvá šachovnica, na lepšie ako štyridsiate piate miesto to tento krát nebolo.
Olympiáda do 16 rokov (54 družstiev): Slovensko A (FM J.Pecháč, FM V.Haring, I.Lintner 3b/9 a WFM A.Vrtiaková 4b/9) 9b/18 30.miesto, Slovensko B (FM S.Sahidi 5,5b/9, F.Haring, L.Bango, D.Tomčíková) 8b/18 40.miesto, Slovensko BŠZ (S.L.Kostolanský, M.Šándor 4b/9, A.Vozárová, D.Petrek, S.Fajtáková) 6b/18 45.miesto
Čítať ďalej: 22.-29.7.2016 – Šachová olympiáda do 16 rokov, Poprad
21.-31.7.2016 – Czech Open, Pardubice – Česká republika
Po minuloročnej účasti prišiel Marek do Pardubíc opäť a my sme boli zvedaví, či nadviaže na minuloročné úspešné účinkovanie. Dojmy z jeho účasti v Pardubiciach si môžete prečítať priamo od Mareka:
„Niekedy uprostred júna sme sa rozhodli s Martinom Jablonickým a Teom Holtmanom, že v lete vyrazíme na silný pardubický Czech Open. Náš príbeh sa začal už deň pred turnajom. Tea som vyzdvihol na našej honosnej Hlavnej stanici v Bratislave, kde sme úplnou náhodou stretli slovinskú výpravu smerujúcu na olympiádu do Popradu. Večer sme trochu pochodili mesto a v nasledujúce ráno hurá späť na už spomínaný architektonický skvost a o 8:10 sme sadali už v trojici na vlak smer Pardubice. Cesta ubehla celkom v pohode aj napriek meškaniu a poruche lokomotívy (fungujúca zástrčka a WIFI robia svoje). Asi po 3,5 hodine cesty sme dorazili a čakala nás taká tá nezaujímavá turnajová klasika - prezentácia, ubytovanie, obed. Po príchode z obeda k Tipsport aréne nás už na jej bráne čakalo čosi zaujímavejšie - žreb prvého kola. Hľadal som sa na ňom postupne odvrchu a veľmi som sa nenahľadal. Ganguly, Movsesjan, Kravtsiv... Nabaty - Karas! Tak toto tu ešte nebolo. Asi 5 minút pred začiatkom partie si oproti mne sadol hráč, ktorý pokukuje po svetovej TOP 100 (rating 2622). Otvorenie s napohľad neškodným "krpcom" sa vyvíjalo pomerne normálne, ale v strednej hre som sa začal presviedčať, že existujú ľudia, ktorí toho vidia za šachovnicou nepredstaviteľne viac ako ja. Asi po 3,5 hodine boja bol koniec. Odchádzal som ale s dobrým pocitom. Zahral som si s hráčom svetovej extratriedy a za svoj výkon som sa vôbec nemusel hanbiť. V druhom kole ma čakal asi 20-ročný taliansky súper (2144). Mal som problém nájsť použiteľné partie na prípravu a tak som prvý ťah volil v podstate náhodne. Dopadlo to tak, že som bol po otvorení rád za rovné hry. Talian ma počas celej partie privádzal na pokraj zúfalstva svojím dobrým výkonom. Jeho jediným problémom bol čas. Okolo tridsiateho ťahu som zamotal hru variantom, v ktorom obom stranám začali utekali voľní pešiaci. Môj b-pešiak sa ukázal byť šikovnejší ako súperove "céčko" a súper sa vzdal ešte pred kontrolou. V treťom kole som dostal prekvapivo slabšieho súpera, ktorý ale už mal na konte skalp silného Švéda z prvého kola. Počas prípravy som videl, že súper hrá na svoj rating (2090) veľmi silno strategicky. Môj cieľ teda bolo prepočítať ho. Trochu zvláštnym prehodením ťahov prešiel čiernymi do Tarascha, ktorý sľubuje ostrú hru. Súpera som v strednej hre jasne takticky (ako u mňa nie je zvykom) prehrával a v počítači lietali astronomické cifry okolo +3 až +4. Na viacerých miestach som ale nezasadil rozhodujúci úder a súper si počítačovo presne vyliezol kráľom až na g4 a nedovolil mi už nič viac ako remízovú jazdcovku. Vo štvrtom kole ma za odmenu čakal indický GM Neelotpal (2467). Od otvorenia na mňa vyvíjal taký tlak, ako to len veľmajstri vedia. Presnými replikami v strednej hre som pozíciu zubami-nechtami držal, ale v koncovke mal ešte súper šancu na štúdiové víťazstvo. Našťastie nevidel - remíza. Príjemná analýza s veľmi sympatickým súperom mi bola cťou. Piate kolo sa nieslo v znamení popletenia, neznalosti variantov otvorenia a pomerne rýchlo ponúknutej remízy mladému Rusovi (2009). V šiestom kole som narazil na starého známeho spred dvoch rokov. S Nemcom Cedricom Oberhoferom (2091) som vtedy pomerne hladko remizoval. Tento rok som prišiel k partii bojovne naladený a odhodlaný víťaziť. Zahral som bojovne Benoni (podľa názoru mňa a Martina Jablonického vyvrátenie 1.d4 :)) a pozične som súpera z otvorenia vyškolil. Zo zúfalstva obetoval figúru za niekoľko mojich pešiakov pred kráľom. Postavil som si pred kráľa dvoch obrancov a bol som presvedčený, že ho ubránia. Dobre som myslel aj ťah Da7, chcel som si posvietiť na bod f2 a priviesť dámu do obrany. Môj strelec na b5 ale ostal nekrytý a nasledovalo odobratie kvality. Ďalších asi 5 minút som tak strávil nadávaním. Moje figúry však boli natoľko silné, že sa aj tak dokázali spojiť a vybojovať vyhratú koncovku. Súper sa na záver pokúsil spoľahnúť na moju neznalosť matovania strelcom a jazdcom. Zmatoval som však s takým prehľadom, s akým to len FM Ing. Roháček dokáže naučiť :) V siedmom kole ma čakal mladý poľský IM Nasuta (2417). Vyšla mi príprava a súper mi opäť z dôvodu podcenenia svojej pozície ponúkol remízu, ktorú som z dôvodu pomerne veľkej únavy prijal. V predposlednom kole ma český IM bez titulu Roubalík (2398) prekvapil Bogoljubovovou indickou a tak som ho prekvapil naspäť štvrtým ťahom Jbd2. Z otvorenia však napriek tomu s prehľadom vyrovnal. V časovke stratil pešiaka, čo ale stačilo len na koncovku dám a veží s pešiakovým pomerom 4:3 na jednom krídle. Skúšal som až do tupo remízovej pešiakovej koncovky 2 na 2. V poslednom kole som sa stretol so skúseným ruským GM Potapovom (2401). Príprava mi taktiež vyšla pomerne dobre, ale prvé vlastné ťahy som zahral veľmi slabé a asi okolo dvadsiateho ťahu som sa mohol takmer vzdať. Potom však ani veľmajster nezareagoval presne a prehliadol moju nádejnú obeť figúry, ktorú radšej ani neprijal. Musel sa uspokojiť len s miernym tlakom. Na viacerých miestach som mohol stáť dokonca lepšie alebo mať remízu, no môj súper sa v chaose zorientoval lepšie. Suma sumárum teda 4,5/9, +6 na ele. S výkonom som celkom spokojný. Zahral som si aj tri sprievodné blicáky jednotlivcov, kde moje výkony tak slávne neboli a prerobil som celkovo asi 20 bodov. Navyše som bol ešte som bol naverbovaný ako zahraničná posila do družstva Tvojej mamy v blicáku družstiev, kde som uhral 13,5 zo 17. Pardubický festival má dlhodobo skvelú atmosféru a určite sa tam vrátim“.
Open A (291 hráčov): FM M.Karas 4,5b/9 141.miesto
Čítať ďalej: 21.-31.7.2016 – Czech Open, Pardubice – Česká republika
20.7.2016 – Trnavská letná šachová liga – 2.kolo, Trnava
Trnavská letná šachová liga pokračovala po týždni svojim druhým kolom. Samirovi sa podaril skvelý výsledok keď v náročnej konkurencii dokázal nestratiť ani jedinú remízu a celý turnaj tak zaslúžene vyhral.
Bleskový turnaj (14 hráčov): FM S.Sahidi 9b/9 1.miesto
Čítať ďalej: 20.7.2016 – Trnavská letná šachová liga – 2.kolo, Trnava
16.7.2016 – 6.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
Druhým turnajom cez víkend pokračovala séria Apkotour. V priebehu turnaja prebiehala aj súťaž vo varení gulášu, no jeden bol varený už ráno, a to výborný, takže ani tí ktorí nepočkali na záver neboli o degustáciu ukrátení. Počasie bolo výrazne horšie ako naposledy, dážď a najmä vietor oproti slnečnému počasiu.
Nášmu autu sa nepodarilo splniť nastavený plán a tak sme bohužiaľ na prvé kolo meškali. Každopádne ďakujeme všetkým, že toto naše meškanie akceptovali a tak sme mali možnosť prvé kolo odohrať. Mne sa s hendikepom 5 minút na 15 podarilo v prvom kole vyhrať asi za dve minúty, ale herne to nebolo celkom ono. Druhé kolo prišla moja typická slepota, keď som s kvalitou a dvoma pešiakmi navyše nezmyslene ustúpil dámou od krytia pešiaka f2 a o štyri ťahy som sa vzdal. V treťom kole som vo vyrovnanej partii utrpel výhru až v samom závere, keď som vytvoril súperovi veľa slabín a napokon to časovo neustál. Štvrté kolo bolo asi najzaujímavejšou partiou, keď sme s Igim riešili principiálny súboj o to, ktoré polia sú slabšie. Či moje biele alebo jeho čierne. Výsledok bol napokon nerozhodný, čo ma trochu mrzelo, pretože minimálne v závere partie som veril, že to na celý bod postačí. Piate kolo rozhodol kráľ mojej súperky, ktorý zotrval príliš dlho v centre a po jeho otvorení to išlo rýchlym spádom. Podobný priebeh mala aj nasledovná partia, keď som si schuti zaútočil na ďalšieho čierneho kráľa bez rošády. V siedmom kole som nutne potreboval zvíťaziť a tak som išiel čiernymi do komplikovaného variantu. Súper sa v ňom stratil, keď obetoval figúru na správnom mieste, no v nesprávny čas. Potom už stačilo iba brániť a prejsť do vyhranej koncovky. Predposledné kolo bolo v znamení môjho tlaku na kráľovskom krídle a súperovom na krídle opačnom. Po viacerých nepresnostiach som zahral dlho plánovanú, prehrávajúco vyhrávajúcu kombináciu. Keďže súper nereagoval presne, z prehry bola figúra navyše v pešiakovej koncovke. Čo prišlo potom, na to ťažko nájsť slová, keď som súpera dokázal zapatovať jediným možným spôsobom. Výhra v poslednom kole taktiež nebola z tých jasných, pretože z otvorenia som nevyšiel vôbec dobre a nebyť súperovej zbytočnej obete figúry, ktovie, ako by to dopadlo. Výsledných sedem bodov a druhé miesto je asi viac ako som si za predvedenú hru zaslúžil, no body som paradoxne stratil iba v partiách, kde som stál veľmi dobre až na výhru.
Po ukončení turnaja sme s Maťom "Evženom" Očkom sme stihli otestovať hru Sup aby to vzal, následne vo väčšej skupine aj pár hier v Bughouse a večer po návrate do Bratislavy ešte dve hodiny bowlingu.
Rapid turnaj (23 hráčov): FM M.Roháček 7b/9 2.miesto
Čítať ďalej: 16.7.2016 – 6.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
13.-20.7.2016 – 7.Interchess Cup, Frýdek-Místek - Česká republika
Siedme pokračovanie série uzatvorených turnajov na severe Moravy mali Marek a Anička ako jeden z ostrých testov pred blížiacou sa šachovou olympiádou do 16 rokov v Poprade a augustovými ME mládeže v Prahe. V prvom kole sa žiaľ nepodarilo čiernymi vybojovať čo i len remízu ani jednému z nich. V druhom Anička neprekvapila jedného z favoritov turnaja, no Marek využil biele figúry a papierovú prevahu naplno a svojho súpera zdolal. V priebehu tretieho až piateho kola sa viac darilo Aničke, ktorá si na svoje konto pripísala najprv dve remízy a následne aj jednu výhru čiernymi figúrami a s prehľadom opustila poslednú priečku v tabuľke. Marek v náročnej časti turnaja po prehre s ruským veľmajstrom vybojoval dve remízy proti papierovým favoritom. Do tretice remizoval aj v slovenskom derby v šiestom kole, kým Anička nenadviazala na výbornú sériu a v najdlhšej partii kola prehrala. Rovnaký výsledok zaznamenala aj v nasledujúcich dvoch kolách keď najprv bol nad jej sily ruský veľmajster, potom v klubovom derby aj Marek a napokon aj skúsený medzinárodný majster. Po nádejnej prvej polovici turnaja tak prišiel pokles tabuľkou až na predposledné miesto. Marek pred derby s Aničkou stihol zdolať aj jej súperku zo šiesteho kola a pomaly tak stúpal tabuľkou smerom nahor. V poslednom kole však nevyhral zápas o štvrté miesto a obsadil piatu priečku. Obaja tak papierovo skončili zhruba na svojom.
Uzatvorený turnaj (10 hráčov): FM M.Karas 5b/9 5.miesto, WFM A.Vrtiaková 2b/9 9.miesto
Čítať ďalej: 13.-20.7.2016 – 7.Interchess Cup, Frýdek-Místek - Česká republika
13.7.2016 – Trnavská letná šachová liga – 1.kolo, Trnava
V stredu odštartoval ďalší ročník Trnavskej letnej šachovej ligy a nás už tradične zastupoval Samir. V deväťkolovom turnaji získal 7,5 bodu, keď okrem prehry s IM Lančom a remízy so Šarmírom zaznamenal sedem výhier. To mu v celkovom poradí zabezpečilo delenie prvého miesta, no na pomocné hodnotenie skončil na mieste druhom.
Bleskový turnaj (16 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/9 2.miesto
Čítať ďalej: 13.7.2016 – Trnavská letná šachová liga – 1.kolo, Trnava
2.-10.7.2016 – MSR v šachu, Banská Štiavnica
Bez našej účasti neostali MSR v šachu ani tento rok. Naša pätica už odštartovala a má za sebou aj prvé štyri kolá. V prvom z nich sa z pozície favoritov presadili Samir a Miro, Peťo žiaľ iba remizoval. Maťo s Vladkom z pozície outsiderov svojich súperov obrať o cenné body nedokázali. Po druhom kole si udržal čistý štít iba Miro. Svojho súpera v kombinačnej zápletke obral o pešiaka a prešiel do vyhranej koncovky. Samir nereagoval na pochybné otvorenie čierneho dostatočne agresívne a prešiel do koncovky, kde sa mu napriek snahe viac ako remízu vydolovať nepodarilo. Cestu za bodom si skomplikoval aj Peťo, keď z otvorenia dosiahol vyhranú pozíciu, no po výmene svojej aktívnej dámy za súperovu pasívnu dosiahol iba o niečo lepšiu koncovku. V nej súper nehral presne a Peťo sa dopracoval k celému bodu. Vladkovi sa podarilo potvrdiť papierové predpoklady a zvíťazil, kým Maťo bol opäť v pozícii slabšieho z dvojice a ani na druhý pokus sa prekvapenie nestalo. Tretie kolo nám prinieslo málo radosti, keď Miro a Vladko prehrali skôr ako vlastne začali. Peťo nevyužil ani zďaleka svoje útočné možnosti po pochybnej hre súpera a napokon mu všetko uveril a prehral. Prvý bod za výhru zaznamenal Maťo a pridal sa k nemu aj Samir, ktorý síce z otvorenia nič nezískal, no jeho súper v lepšej pozícii spáchal dokonalé harakiri. Štvrté kolo tak malo byť náplasťou na všetky rany, no nebolo tomu celkom tak. Doobeda sa síce vo futbalovom turnaji umiestnilo naše družstvo na výbornom druhom mieste, keď po dramatickej výhre v semifinále gólom pár sekúnd pred koncom zvíťazili 1:0, no vo finále sa stal presný opak. Maďarskí súperi vsietili v závere zápasu víťazný gól a tak sme prehrali 2:3. Poobede sa poľahky presadil Vladko a získal tak povinnú výhru. K nemu sa však pripojil iba Peťo, no ten si všetko skomplikoval a namiesto ušetrených pár desiatok minút hry vyhral až v samom závere za výdatnej pomoci súpera. Remízu pridal Miro, no ten s ňou isto spokojný nemôže byť. Prehry si bohužiaľ pripísali Samir a Maťo, prvý menovaný dokonca v miniatúrke. V piatom kole sme sa dočkali svetlejšej chvíle, keď si naši hráči pripísali 4,5 bodu z piatich partií. K Maťovej remíze sa víťazne pripojili všetci ostatní hráči. Samir vyhral z otvorenia, keď sa súperovi nepodarilo dokončiť vývin a pri opačných rošádach prehral bez akejkoľvek protihry. Miro ukázal jeden z typových plánov čierneho vo Volge a súpera dostal do koncovky, kde svoju prevahu pekne realizoval. Peťo si po mäkkom otvorení zarobil na problémy keď sa nechal dokonale utlačiť. Blokovaný charakter pozície mu dával šance na remízu, no súper prepol strunu a umožnil mu zaznamenať víťazstvo v ktoré už hádam ani nemohol dúfať. Peknú partiu odohral Vladko. Súpera dostal pod tlak už v otvorení a po jeho nesprávnej reakcii získal figúru. Škoda len, že v prepočte prehliadol ťah Vxd7, po ktorom sa šance oboch hráčov opäť vyrovnali. Súper však v koncovke nereagoval správne a po peknej realizácii výhody bol prinútený k rezignácii. V šiestom kole Maťo potvrdil papierové predpoklady a pripísal si na svoje konto druhé víťazstvo. Pozíciu favorita zvládol aj Samir, ktorý čiernymi postupne strategicky prehral svojho súpera. Cenné víťazstvo zaznamenal aj Vladko, ktorý síce po otvorení nenašiel správny plán, no po sérii nepresností na oboch stranách súper nakoniec chyboval. Nedarilo sa obom Mackovcom, keď Peťo prehral prakticky z otvorenia a Miro v nádejnej pozícii s pešiakom navyše začal spolupracovať na svojej prehre. V piatok doobeda sa konal turnaj v bleskovom šachu a nás zastupovali Samir s Marekom. Obaja odštartovali systémom 3/3, čo Mareka posadilo vo štvrtom kole na prvú šachovnicu proti GM Movsesjanovi. V piatom kole ho tam vystriedal Samir, ktorý medzitým porazil aj IM Petrána. V ďalších kolách sa obaja držali na čelných priečkach a v konečnom poradí obsadili piate resp. šieste miesto. V siedmom kole si dal Samir voľno, keď remizoval asi vo svojej najkratšej partii v živote. Bratské derby sa taktiež skončilo zaslúženou remízou. Nerozhodný výsledok zaznamenal aj Maťo, ktorý v záverečnej pozícii rozhodne nestál horšie ako jeho súper. Napokon sa o náš jediný rezultát z tohto kola postaral Vladko, ktorý z otvorenia vyšiel lepšie ako jeho súper, no zbytočné otvorenie súperových figúr spôsobilo rýchly koniec na kráľovskom krídle. Predposledné kolo bolo pre naše farby úspešné, keď sme okrem Maťovej, podľa priebehu šťastnej, remízy, zaznamenali maximálny možný počet bodov. V klubovom derby Vladko vysvetlil Peťovi, čo znamená náskok vo vývine a aktivita figúr, Miro postupne pretlačil svojho súpera v ťažkofigúrovej koncovke a Samir v najdlhšej partii kola dokázal zvíťaziť nad veľmi skúseným českým IM Přibylom. V záverečnom kole sa Maťovi podarilo opäť vybojovať remízu a tak s druhou polovicou turnaja mohol byť spokojný. Nebyť slabšej prvej polovice, mohol pomýšľať aj na vyššie priečky. Peťovi sa ani v poslednom kole nepodarilo prekročiť svoj tieň a na svoje pôsobenie v Banskej Štiavnici isto nebude spomínať v dobrom. Svojho súpera sa nepodarilo zlomiť ani Mirovi. Svoju výhodu nerealizoval dostatočne presne a tak mu ani pešiak navyše v koncovke rôznofarebných strelcov k výhre nestačil. Vladko rozohral otvorenie proti maďarskej reprezentantke nemastno neslano, ale po pár nepresnostiach súperky dostal možnosť získať obeťou figúry za dvoch pešiakov prudký útok. A to dokonca dvakrát za sebou. Ani jednu z týchto možností nevyužil a postupne sa mu pozícia zhoršila. Súperka vo vežovej koncovke nereagovala správne a remíza bola zrazu na dosah. No napokon sa predsa len tešila jeho skúsenejšia súperka. S turnajom však môže byť spokojný, do ratingu si pripísal 68 bodov a posunul sa na svoje nové osobné maximum. Pri zlepšení svojej koncentrácie počas partie mohol byť výsledok ešte výrazne lepší. Samirovi sa žiaľ taktiež posledné kolo nevydarilo. Odmietnutá remíza súpera bola samozrejme v poriadku, veď v prípade víťazstva mohol za určitých okolností postúpiť do budúcoročného uzatvoreného turnaja. Škoda však, že relatívne jednoduchej pozícii nenašiel optimálne rozmiestnenie svojich figúr a postrácal drahocenné tempá. Následná obeť figúry síce dávala praktické šance, no skúsený rutinér si už výhru nenechal vziať. Turnaj však nemôže hodnotiť ako neúspešný, veď na umiestnenie v prvej desiatke mu rozhodne veľa nechýbalo.
Open turnaj (150 hráčov): FM S.Sahidi 6b/9 12.miesto, M.Macko 5,5b/9 27.miesto, V.Bochnička 5b/9 46.miesto, P.Macko 4,5b/9 64.miesto, M.Šándor 4b/9 96.miesto
Bleskový turnaj (41 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/11 5.miesto, FM M.Karas 7,5b/11 6.miesto
2.7.2015 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
KŠN Bratislava sa v spolupráci s ŠK Dúbravan a s MČ Bratislava - Staré Mesto podieľal na organizácii nedeľného šachové podujatia na Hviezdoslavovom námestí.
Čítať ďalej: 2.7.2015 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
30.6.2016 – Marshall Action!, New York – USA
V rámci dovolenky v USA sa Marek nevyhol ani šachovej oblasti a v klube založenom v roku 1915 americkým veľmajstrom Frankom Marshallom sa zúčastnil rapid turnaja. Turnaja sa môžete zúčastniť cez jeho komentár. „Turnaj mal 22 účastníkov. Hralo sa tempom 25+5 sekúnd za ťah. Inkrement bol zvláštny a zároveň zákerný v tom, že keď ste mali sekundu na hodinách tak sa v podstate hodiny len omeškali o 5 sekúnd, takže 5 sekúnd vôbec neviete, koľko vám ešte ostáva do padnutia. Prekvapila ma sila turnaja. 2 IM a 8 hráčov cez 2200. Turnaj som začal už s celkom silným súperom s ratingom cca 2000. Zahral som mäkučkú, trochu netradičnú, variantu dámskeho gambitu a aspoň náznaky výhody som z pozície žmýkal celú strednú hru. Až v časovke sa mi podarilo súpera zamotať a dostať sa do dobrej koncovky s pešiakom navyše. Na 15 sekundách som ale chyboval a súper ma dvojťahovou s takým časom vynaliezavou obranou odsúdil k boju o remízu. Ten, ako sa ukázalo v analýze, vôbec nemusel byť úspešný, ale asi na 5-tich sekundách bolo treba nájsť motív, po ktorom by to aj tak prešlo do koncovky veža + pešiak proti dáme. O.K. tak teda remíza. V druhom kole ma čakal naoko neškodný deduško pôvodom z Nemecka s elom okolo 1950. Povedal som si, že ak sa chcem v takom krátkom turnaji ešte nejako výraznejšie presadiť, tak musím bodovať. Zahral som menejcenné a riskantné otvorenie a po zásluhe som celé otvorenie a strednú hru trpel. Až keď nám začal dochádzať čas tam som sa ako-tak vyšmykol. Potom však súper zahral pekné divadielko a "podložil" kvalitu. Tú som si natešene zobral a asi o 15 sekúnd som už bol po dvoch ťahoch bez dámy. Mal som vežu strelca a pešiaka za dámu ale môj kráľ bol veľmi otvorený a pozícia vyžadovala presnú obranu ktorú som na sekundách nezvládol. Súperovi musím zložiť poklonu. Všetko počas partie videl a hral veľmi pekný strategický šach. Po zásluhe vyhral. Po partii som nechápal ako môže mať iba 1950. Na pokraji psychických síl som v treťom kole nastúpil proti 9-ronému chlapčekovi pôvodom z Indie s elom asi 1450. Hral som bielymi 1.e4 e6 2.Jf3 d5 3.Jc3 d4 4.Je2 c5 5.c3 Jc6 6.cxd4 cxd4 7.Da4 Sc5 8.b4 Sxb4 9.Jexd4 Jge7 10.Jxc6 Jxc6 11. Sb5 Dd6 12.e5 Dc5 13.a3 1:0 . Niet veľmi čo rozoberať. Aspoň o máličko mi stúplo sebavedomie. Ako môžete na fotke vidieť tak v poslednom kole som dostal obrovského súpera. Na moje pomery v tomto turnaji bolo obrovské aj jeho elo (2146). Povedal som si, že ak vyhrám tak celkový dojem z tohto turnaja nebude až taký zlý. Rozohral som moju obľúbenú francúzsku. Súper očividne nevedel čo má s pozíciou robiť a prišiel typický francúzsky úder 13... Vxf3 so stratou oboch centrálnych pešiakov a bohatou kompenzáciou. Súper sa potom ešte snažil nejakým spôsobom kopať a byť aktívny a tak obetoval všetko čo mu prišlo pod ruku. Ku koncu partie mi trhalo kútikmi úst, pretože keď budete chcieť nabudúce povedať, že Vám súper všetko obetoval, tak verte mi – neobetoval ? Vychutnal som si mat strelcom na f4. Konečný výsledok nič extra, ale MCC u mňa zanechal veľmi dobrý dojem a ak budem môcť, tak sa sem určite raz vrátim. Ku konečnej tabuľke sa mi bohužiaľ nepodarilo dopracovať.“
Rapid turnaj (22 hráčov): FM M.Karas 2,5b/4 XX.miesto
Bližšie info a fotografie už čoskoro!
25.6.2016 – Majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu, Bratislava
Tohtoročnými krajskými majstrovstvami v „blickách“ bol turnaj v bleskovom šachu počas Openu Doprastav. V štartovej listine sme mohli nájsť Samira, Andyho a Jakuba. Jakub prehral s hráčmi ktorí skončili na prvých siedmych miestach a keďže s ostatnými nezaváhal, obsadil ôsme miesto. Andy taktiež s hráčmi na prvých siedmych miestach veľa bodov nenazbieral, keď okrem víťazného derby so Samirom už nebodoval. Stačilo mu to na celkové šieste miesto. Samir odštartoval z našej trojice najlepšie, keď po výhre v prvom kole remizoval s napokon druhým GM Maníkom, no po následnom derby už žiadneho silnejšieho súpera nezdolal. „Povinné“ víťazstvá mu tak stačili iba na piate miesto. Na prvú štvoricu ostatní nemali, tá si hrala akoby svoj vlastný turnaj.
Bleskový turnaj (16 hráčov): FM S.Sahidi 8,5b/13 5.miesto, A.Královič 8b/13 6.miesto, J.Suchánsky 6b/13 8.miesto
Čítať ďalej: 25.6.2016 – Majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu, Bratislava
24.6.-2.7.2016 – Veľmajstrovský turnaj, České Budějovice – Česká republika
Tento rok sme premiérovo obsadili aj festival v Českých Budějoviciach. V rámci početnejšej výpravy zo západného Slovenska pod organizačnou taktovkou Tomáša Peričku som sa tohto podujatia v rámci klubu zúčastnil iba sám. Bol som prihlásený do open turnaja, no približne 24 hodín pred turnajom som sa dozvedel, že sa uvoľnili miesta vo veľmajstrovskom turnaji. Plánovaná dovolenka spojená s hraním openu sa tak skončila ešte skôr ako začala, keď zvíťazila motivácia zahrať si asi najťažší turnaj v živote, bez možnosti oddychových súperov.
Dovolenka začala divne, keď napriek sledovaniu grafikonu cez mobilnú aplikáciu bratislavskej MHD som v Devínskej Novej Vsi skončil inde ako som mal naplánované a ako ukazovala aplikácia. Následná cesta s Gžibovcami na turnaj bola poznačená tvrdohlavou slečnou v navigácii, ktorá nám neustále hlásila, že sa máme autom otočiť a chcela ísť neustále cez Viedeň. Asi vedela, čo príde... J
Po príchode do Českých Budějovíc sme sa ubytovali v Penziónu u lesa. Kým ostatní už súperov mali, ja som absolvoval za hodinu 18 rýchlych príprav (9 súperov – biele - čierne), keď som si narýchlo pozrel, kto vlastne v mojom turnaji hrá. Paradoxne som túto blitz prípravu trafil a čiernymi som relatívne v pohode remizoval s ruským medzinárodným majstrom Grishchenkom, keď som jeho minimálnu výhodu bezpečne neutralizoval. Na tretí pokus sa mi tak podarilo neprehrať v uzatvorenom turnaji prvé kolo. Druhé kolo ma čakal papierovo druhý najsilnejší hráč turnaja, český veľmajster Jan Krejčí. Z otvorenia som dostal pohodlnú pozíciu a po malej prestrelke aj výhodnejšiu koncovku, no prehliadol som jednoduchý taktický úder a pozícia sa vyrovnala. Následne som sa dostal do vážnych problémov, keď som nedocenil možnosť vytvorenia voľného pešiaka a iba vďaka niekoľkým jediným ťahom sa mi podarilo vymyslieť záchranu. Súper v snahe vyhnúť sa večnému šachu spáchal harakiri a tak som sa rozhodol odmietnuť remízu a napokon som vyhral dámsku koncovku. Jeden a pol bodu z dvoch – úvod snov. Navyše v oboch partiách som mal absolútne pod kontrolou svoju spotrebu času. Tretie kolo som bol predkrmom osemfinálového futbalového zápasu ME Nemecko – Slovensko, nakoľko bol mojim súperom nemecký IM Plischki. Otvorenie som mohol čiernymi zahrať aj presnejšie, no nič vážne sa nedialo. Súper ale obetoval figúru za dvoch spojených voľných pešiakov a keďže som si v obrane viedol aprílovo, dostal som sa do vážnych problémov. Súper ale nereagoval presne a postupom času som získaval naspäť stratený terén. Partia sa postupne preklopila a škoda, že som v jednom momente nevyužil elementárnu taktiku za účelom zisku cenného pešiaka a vzápätí som spáchal dokonalý obrat, keď som prehliadol medziťah. Namiesto výhry tak ostali po ďalších piatich hodinách iba oči pre plač. Po zápase som sa dozvedel, že naši boli úspešní rovnako, akurát, že moje šance boli výrazne väčšie. Pravdepodobne to bol jeden z kľúčových momentoch turnaja, no na keby sa ale nehrá... Štvrté kolo som si pripravil proti neskoršiemu suverénnemu víťazovi turnaja IM Drozdowskému gambitový variant, no nereagoval som v ňom optimálne, keď som prehliadol niekoľko ťahov súpera. Napriek tomu sa mi vďaka nepresnostiam súpera podarilo dostať do rovnej pozície, kde sa vymenilo množstvo pešiakov na dámskom krídle a po správnom pokračovaní by som mal za strateného pešiaka dostatočnú iniciatívu. Záver partie s kvalitou menej už bol iba márnou snahou skúsiť akúkoľvek protihru. Piate kolo čiernymi proti českému GM Polákovi, najvyššie nasadenému hráčovi turnaja, sa nieslo v znamení prehodení ťahov v príprave, keď namiesto bezpečného variantu s minimálnou výhodou môjho súpera bola partia veľkým chaosom a v ňom sa jednoznačne lepšie orientoval môj skúsený súper. Prehral som tak prakticky v minuiatúrke. Po troch prehrách som už bielymi nemal chuť absolvovať ďalšiu kalváriu a zahral som bezpečný variant. Mojim súperom bol nepriestrelný český veľmajster Vološin a keď mi v partii po pár ťahoch ponúkol remízu, síce som asi 15 minút premýšľal, no strašiak zo štvrtej prehry v rade už bol, aj na moju snahu hrať, príliš veľký. Analýza partie tak bola dlhšia ako samotná partia a dozvedel som sa, že som zahral súperov obľúbený variant oboma farbami a niečo sa naučil. Siedme kolo som čiernymi nastúpil proti poľskému IM Ngyuenovi, ktorý mi dosť pripomínal Nakamuru. Nakoľko hráva úplne všetko, dalo sa iba tipovať, ako bude stáť pozícia po prvom ťahu. Príprava síce vyšla dokonale, no nakoľko bolo možností príliš veľa, ukázala sa ako príliš povrchná. Z otvorenia bolo všetko v poriadku, no v priebehu pár ťahov som si naliezol do úplne bezperspektívnej pozície a z nej som vyliezol iba s bielou zástavou. Nepomohla ani obeť dámy za komplikácie. Predposledné kolo proti českému IM Krausovi som si chcel zahrať a tak som zvolil menej hrávaný variant a vyhol sa tak súperovej príprave. V partii sa mi úvod celkom vydaril, no prehliadol som pár ťahov a najmä možnosť skoku jazdca na pole b5 a súper ma postupne scvakol do nepríjemnej pozície. V nej veľkú časť výhody vypustil a podarilo sa mi ožiť. Na situáciu reagoval nekorektnou obeťou jazdca, no moja reakcia na ňu nebola ideálna, nakoľko som v jednom variante prehliadol že po výmene strelcov budem mať nekrytú vežu a vybral som si tak horšiu možnosť. Následný divoký priebeh vyvrcholil, keď moje dve figúry navyše nedokázali zastaviť dvoch bielych voľných pešiakov a musel som kapitulovať. Napriek výsledku som si túto partiu užil. Posledné kolo bolo v snahe druhýkrát naplno bodovať. V partii proti môjmu súperovi, resp. spoluoutsiderovi turnaja, som otvorenie zvládol jednoznačne lepšie a dostal som výbornú pozíciu. V nej sme obaja nepokračovali presne, no potom prišla aj v klimatizovanej miestnosti ľadová sprcha, keď som nedocenil jeden variant súpera končiaci matom. Objektívne som sa mohol vzdať, no nakoľko bola pozícia komplikovaná a súper nemal dosť času, pokračoval som ďalej a hľadať „kačičky“. Po darčeku súpera som mohol mať okamžitú remízu, no v domnienke, že už by som hádam aj mohol vyhrať, som nedocenil ťah, po ktorom súper vynútene získal strelca za dvoch pešiakov. Našťastie realizácia vo vzniknutej koncovke štyroch dám nebola až taká jednoduchá a s ubúdajúcim časom na hodinách súper chyboval. V poslednej partii turnaja sa mi napokon podarilo vykúzliť remízu a najtesnejším rozdielom udržať deviate miesto. Ratingovo som celkovo mierne odpísal, no takmer v každej partii som mal reálne možnosti vydolovať bod či aspoň pol bod. Väčšinu chýb som urobil okolo 35.ťahu a najmä nimi som sa pripravil a výrazne lepší výsledok. Nedostatok hernej praxe urobil svoje. No myslím, že česť výnimkám, súperi to so mnou nemali vôbec ľahké. Hrať vyrovnanú partiu sa dá úplne proti každému. Nedá mi ešte nespomenúť, že podmienky pre všetky turnaje festivalu boli výborné. A perlička na záver: počas turnaja mi dvakrát odišiel notebook, čo ma rozhodne skôr vystresovalo ako potešilo J
Z nešachového programu sme absolvovali návštevu zámku Hluboká, zámočku Ohrada s múzeom lesníctva, poľovníctva a rybárstva a ZOO. Dvakrát sme odohrali aj futbalové zápasy, raz na čerstvo pokosenom poli na teréne vhodnom na vytknutie členkov a raz v telocvični hokejového štadióna Jaroslava Pouzara. Pre mňa ako bežné ranné vtáča s bežným budíčkom o 5:35 boli netradičné ranné vstávania medzi 9:30 a 11:00 spôsobené dlhými partiami, nedostatkom energie a výborným vzduchom pri otvorenom balkóne. Okrem toho budú nezabudnuteľné aj dva kanastové večery s Martinom (Evženom) Očkom, Miškou Trojkovou a Martinom Úlehlom. Za najväčší hec „dovolenky“ považujem svoju účasť na prekonávaní tridsiatich prekážok lanového parku, keď som si ako amatér dal rovno červenú trasu (extrém) a vo výške dvanásť metrov nad zemou som prekonával moje nepríjemné pocity z výšok. Začiatok bol na psychiku celkom náročný, postupne to však už bolo lepšie a lepšie a záverečná 79-metrová lanovka už bola naozaj iba čerešničkou na torte. Cestu naspäť sme si okorenili večerou v Lednici v reštaurácii U Tlustých. Toto miesto všetkým vrelo odporúčam. V Bratislave som ešte dokázal parádne zmoknúť, nakoľko som stihol akurát prietrž mračien. Skrátka dovolenka “ze vším všudy“ J
GM turnaj (10 hráčov): FM M.Roháček 2,5b/9 9.miesto
Čítať ďalej: 24.6.-2.7.2016 – Veľmajstrovský turnaj, České Budějovice – Česká republika
24.-26.6.2016 – Open Doprastav, Bratislava
Tradičný bratislavský open prišiel so zmenou formátu keď tradičný deväťkolový turnaj nahradila zrýchlená päťkolová verzia. Je trochu škoda, že medzi prihlásenými bol iba Samir, nakoľko turnajov v Bratislave veľa nie je. Samirovi sa podarilo prvé tri kolá potvrdiť rolu jasného favorita a dostať sa tak na delenie prvého miesta. Vo štvrtom kole v súboji o prvé miesto však bielymi podľahol nasadenej jednotke, maďarskému veľmajstrovi Balogovi. V poslednom kole ho nečakala žiadna oddychovka, keď sa mu podarilo čiernymi ustáť veľmajstra Maníka. Ziskom 3,5 bodu obsadil konečnú štvrtú priečku, čím sa oproti nasadeniu posunul o dve miesta nahor.
Open Doprastav (24 hráčov): FM S.Sahidi 3,5b/5 4.miesto
V doplnkovom turnaji v bughouse sa podarilo Samirovi zvíťaziť, keď vo dvojici s Dimom Nestorenkom nestratili ani jednu partiu a pod názvom družstva Mladí jazdci obsadili prvé miesto.
Bughouse turnaj (4 družstvá): Mladí jazdci (FM S.Sahidi, D.Nestorenko) 6b/6 1.miesto
21.-26.6.2016 – Šachový festival Liptov, Liptovský Mikuláš
Tak ako v minulom roku, aj tento rok organizovali Liptáci koncom školského roku šachový festival zložený z viacerých šachových turnajov a sprievodných podujatí. Tento raz sme na ňom mali iba jediného účastníka, keď sa v turnaji do 11 rokov predstavil Filipko. Po prehre v prvom kole a kontumačnej výhre v kole druhom musel vynechať dve partie kvôli zdravotným problémom. Ani tie ho však nezlomili a v záverečných piatich kolách pridal celé tri body a s celkovým ziskom štyroch bodov sa mu podarilo obsadiť druhé miesto v kategórii chlapcov do 7 rokov. To sa dá vzhľadom ku vyššie spomínaným okolnostiam považovať naozaj za veľmi pekný úspech.
Turnaj do 11 rokov (49 hráčov): F.Štelbaský 4b/9 36.miesto (2.miesto v kategórii chlapcov do 7 rokov)
Čítať ďalej: 21.-26.6.2016 – Šachový festival Liptov, Liptovský Mikuláš
18.6.2016 – 5.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
Spolu s Marekom sme sa zúčastnili prvého zo série štyroch letných turnajov na letnej terase podniku U Apka v Brezovej pod Bradlom. Táto séria podujatí sa uskutočňuje pod organizačnou taktovkou Tomáša Peričku, každý mesiac od júna do septembra bude jeden turnaj a tri najlepšie výsledky sa započítavajú do celkového poradia.
Pred turnajom sme sa zastavili ešte na zmrzline a prvé kolo sme úspešne zvládli aj keď Marek sa na výhru natrápil. Našťastie ho súper po korektnej obeti figúry za lavínu bielych pešiakov napokon omilostil. V druhom kole sa už ale diali veci. Ja som ihneď v úvode jednoťahovo prehliadol centrálneho pešiaka a tak sa súperova ponuka remízy nedala odmietnuť. Marek mi k remíze pogratuloval aby následne prehral. Karma je zdarma... Tretie kolo nás žreb postavil proti sebe. Po celý čas som mal iniciatívu a niekoľkokrát som si myslel, že to neustojí, no pozíciu bránil ozaj výborne. Napokon som v koncovke jednoťahovo nastavil strelca a po jeho likvidácii som sa okamžite vzdal. Strata 1,5 bodu za prvé tri kolá bola naozaj priveľa - začal som veriť tomu, že nastúpiť v drese Klubu šachových beznádejí skrátka nemôže dopadnúť dobre. Marek vo štvrtom kole zdolal svoju súperku, keď využil svoje aktívnejšie figúry na zisk veže a ja som sa musel začať štverať smerom nahor. Prvú partiu som zvládol za pár minút, no v piatom kole som si to naozaj užil. Súper ma uspal mäkkým otvorením a vo vhodný moment otvoril hru. Napokon som musel vyhrávať nevyhrateľnú koncovku rôznofarebných strelcov pri symetrickom postavení pešiakov. Ako bonus som si v nej nevšimol ani nemožný ťah súpera. Marek medzitým čiernymi zdolal Joga a definitívne tým kompenzoval prekvapujúcu prehru z druhého kola. V šiestom kole sa dostal na prvý stôl, kde odobral vedúcemu hráčovi prvú remízu. Ten sa tým ale udržal na prvom mieste. Mne sa podarilo čiernymi nechtiac presvedčiť súpera, že stráca kvalitu, aj keď tomu tak nebolo. Siedme kolo som sa vrátil naspäť na prvú šachovnicu a bola to pre mňa jedna z ľahších partií turnaja. Téma bola náskok vo vývine a útok pri opačných rošádach. Marek bielymi prehral a viac menej tým stratil šancu bojovať o medailové priečky. Ak som chcel pri svojom pomocnom hodnotení vyhrať turnaj, v partii ôsmeho kola som potreboval nutne zvíťaziť. To sa mi aj podarilo, keď súper otvoril hru a podcenil tým rýchle rozohranie mojich figúr, ktoré ovládli všetky podstatné línie a body. Marek zhodil na čas Olivera v koncovke veže a strelca proti strelcovi. Marek potvrdil papierové predpoklady a po výhre v poslednom kole sa dostal na štvrté miesto. U mňa sa opakovala situácia z turnaja v Osuskom, kde som mal biele figúry proti Oliverovi. Rovnako ako tam sa mi podarilo bielymi zamotať a stáť podozrivo. Našťastie som dostal šancu postupne vylepšovať pozíciu a po prechode do vyhranej vežovej koncovky mi súper zjednodušil situáciu nastavením veže. Nakoľko sa na prvej šachovnici skončila partia remízou, stíhacia jazda od štvrtého kola systémom 6/6 mi zabezpečila víťazstvo v turnaji. Neviem nakoľko to bolo zaslúžené, ale stalo sa.
Počas turnaja sa nemusel riešiť žiadny protest, počasie vyšlo úplne perfektne a tak bol turnaj pekným relaxom po pracovnom týždni. Počas šachového turnaja sa grilovalo prasiatko, pričom druhé sa grilovalo po turnaji. Keď všetci účastníci odišli, hrali sme vo štvorici bughousy, bleskové partie a Fischerov šach. Celá terasa sa zaplnila ľuďmi a dobrú náladu znásobila aj živá hudba Country tip z Hradišťa. Ostáva nám teda už iba počkať jeden mesiac a tešiť sa na druhé pokračovanie tejto série.
Rapid turnaj (31 hráčov): FM M.Roháček 7,5b/9 1.miesto, FM M.Karas 6,5b/9 4.miesto
Čítať ďalej: 18.6.2016 – 5.šachový turnaj Apka – Apkotour 2016, Brezová pod Bradlom
15.6.2016 – Simultánka s Igorom Lintnerom, Bratislava
Takmer do roka a do dňa si dal Igor repete a opäť absolvoval simultánku. V stredu proti nemu nastúpilo jedenásť súperov zo šachových krúžkov ŠK Slovan a ŠK Doprastav. Igor nenechal nič na náhodu a napokon sa mu ich podarilo všetkých poraziť.
Čítať ďalej: 15.6.2016 – Simultánka s Igorom Lintnerom, Bratislava
5.6.2016 – Open Ružomberok, Ružomberok
V open turnaji sa nakoniec z našich hráčov predstavil iba Peťo, no pravdepodobne by aj na tento turnaj najradšej čo najrýchlejšie zabudol. Minuloročných päť bodov dostalo trhlinu už v úvodnom kole, keď zázračne zachránil remízu s poľským mladíkom. Po prehre v druhom kole síce ďalšie dve partie vyhral, no opäť prišla prehra a tá znamenala stopku akýmkoľvek ambíciám. Záverečných 1,5/2 už iba kozmeticky upravilo nevydarený turnaj. Papierovo sedem slabších súperov a výsledok tesne nad polovicu isto nie je to, čo by si Peťo predstavoval.
Open Ružomberok (93 hráčov): P.Macko 4b/7 39.miesto
5.6.2016 – MSR družstiev starších žiakov v rapid šachu, Ružomberok
Tak ako u mladších žiakov nás čakala obhajoba dvoch titulov v rade. Opäť sme postavili tri družstvá s rovnakými cieľmi ako minulý rok. Áčko malo cieľ vyhrať, béčko vybojovať medailu a céčko zbierať skúsenosti. Ako sa to napokon skončilo, to si môžete prečítať v ďalších riadkoch.
Céčko pred súťažou mohlo reálne pomýšľať na dve výhry proti posledným dvom nasadeným družstvám a pri zhode náhod veriť v nejaké prekvapenie navyše. Prvé kolo proti Dunajskej Strede sa snaha nedala uprieť, no výkonnostné rozdiely boli priveľké. Druhé kolo proti Prešovu sme už neboli ďaleko od prvého prekvapenia, no napokon bodovala iba Tea. Tretie kolo proti Bijacovciam bol prvý zápas pravdy. Pri výhre 3:1 prehru Tei vykompenzovali Oliver, Adelka aj Filipko. Štvrté kolo proti Humennému bolo smolné, pretože Adelka nezbadala jednoduchý štvorťahový mat a napokon sa rozsypal aj zvyšok družstva a prehra 0,5:3,5 bola na svete. Piate kolo proti Považskému Podhradiu sme dostali druhého kanára a v predposlednom kole proti štvrtej nasadenej Nitre nebolo čo riešiť. Posledné kolo sme boli proti prešovskému béčku v pozícii favorita, žiaľ vyhrali iba chalani a tak nás výsledná remíza vpred neposunula. Oliver hral práve tento deň najlepšie a podržal prvú šachovnicu. Oproti predchádzajúcim dvoch dňom viac sedel a premýšľal a aj s favoritmi dokázal často hrať vyrovnané partie. Obe dievčatá sa snažili, hrali aj veľmi dlhé partie, no žiaľ zahodili niekoľko úplne jasných bodov. Filipko uspel v dvoch zápasoch, kde uspieť mohol. V ostatných partiách síce bojoval, ale medzi starších žiakov bude patriť ešte pekných pár rokov.
Béčko vstúpilo do súťaže dvoma výhrami 3,5:0,5 s Prešovom a Dunajskou Stredou. Nasledoval zápas, ktorý určoval ďalšie smerovanie družstva v turnaji – či to bude boj o bronz, alebo šanca na vyššie méty. Po úvodnej remíze Andrejky to vyzeralo veľmi nádejne, nakoľko Jakub mal prekvapujúco vyhranú partiu a Vladko mal lepšiu pozíciu. Črtajúce sa veľké prekvapenie zrušil Jakub jednoťahovou stratou figúry a vzápätí Vladko stratil kvalitu. Každopádne, keď už nič iné, odobrali hlavnému konkurentovi nášho áčka jeden bod. Vo štvrtom kole darovali béčku LŠŠ kanára a v piatom kole nastúpili proti nášmu áčku. V zápase to vyzeralo miestami na prekvapenie, nakoľko Vladko získal dve figúry za vežu, Jakub na Samira nepríjemne dotieral a Andrejka v určitom momente taktiež mohla pomýšľať na výhru. Napokon sa béčku všetko postupne zrútilo a prehralo nespravodlivo hladko 0:4. Tým však mali hlavných favoritom za sebou a mohli sa sústrediť na boj o bronz. V ňom najprv zvalcovali „povinne“ Humenné bez straty pol bodu a v poslednom kole im tak stačila na bronz remíza na predpokladu výhier nášho áčka a Banskej Bystrice. Za stavu 2:0 pre nás sa oba výsledky potvrdili a tak dali chalani prvé dve šachovnice za remízy, čím len potvrdili zisk bronzu. Jakub odohral veľmi dobrý turnaj a podržal prvú šachovnicu. Jedného favorita mal na lopate a druhému zle zatápal. Iba v poslednom kole, keď už o nič nešlo, remizoval. Maťo bezpečne potvrdil svoje umiestnenie na druhú šachovnicu a prehral iba proti dvom víťazným družstvám. Zabezpečil tak ďalším dvom hráčom možnosť nazbierať čo najviac bodov. Vladko vyhral všetky partie okrem dvoch proti víťazným družstvám. V nich ho dve chyby stáli dva body. Andrejka spoľahlivo bodovala a nebyť prehry na čas proti Aničke, mohla vyhrať svoju šachovnicu.
Áčko vstúpilo do súťaže na prvý pohľad suverénnym spôsobom, keď zdolalo Humenné, Rajecké Teplice aj Nitru 4:0. Napriek tomu to však vo viacerých partiách nevyzeralo vôbec jednoducho a bolo priam neuveriteľné, že sme dokázali vyhrať bez straty pol bodu. Vo štvrtom kole nasledovalo očakávané predčasné finále – súboj dvoch jasných hlavných favoritov. My sme mali 1,5 bodu náskoku v skóre a tak nám viac či menej vyhovovala aj remíza a karty boli teda jasne dané. V priebehu celého zápasu mala Banská Bystrica výrazne navrch. Anička zablúdila už po úvodnom výkope a tak bojovala bielymi so Stellkou o vyrovnanie od prvých ťahov, Samir bol od úvodu pod tlakom Viktora a Igor prehnal optimizmus a proti Adriánovi to taktiež vyzeralo na všetko možné, iba na výhru nie. Sympaticky stál iba Miro na dvojke proti Filipovi, ale to bolo veľmi málo. Súperi nás vyslobodili ponukou remízy na štvrtej šachovnici, vtedy sa mi už ale zdalo, že Anička vďaka aktivite figúr vyrovnávala. U Mira dokázal Filip vykľučkovať výmenami do koncovky a v nej nájsť opakovanie ťahov. Ostávali nám už iba partie Samira a Igora. Samir prežil sústavnú iniciatívu súpera a prešiel do koncovky s veľkými šancami na remízu, no Igor medzičasom partiu niekoľkokrát otočil a zrazu musel bojovať o remízu. Obe partie sa napokon remízami skončili a výslednú výhru 2:2 pri štyroch remízach sme mohli považovať za veľké víťazstvo. Najmä keď, ako bolo spomenuté vyššie, v piatom kole áčko po divokom priebehu prekvapujúco vysoko zdolalo béčko a Banská Bystrica zvíťazila najtesnejším rozdielom proti LŠŠ. Tri body náskoku v skóre sme tak už jednoducho nemohli pustiť. Predposledné kolo malo byť malinou, no pri troch výhrach Aničke zhorkla ich chuť, keď po veľmi slabom výkone podľahla súperke. V tejto partii sa predsa len šachová bohyňa Caissa na to už nemohla pozerať, keď po viacerých šťastných výhrach už jednoducho ďalší „bod zdarma“ nepripustila. V poslednom kole nám teda stačila akákoľvek výhra proti áčku LŠŠ. Po úvodných výhrach Igora a Mira stačila jediná remíza, no okrem nej pridal Samir ešte ďalší bod. Zaznamenali sme tak na MSR družstiev starších žiakov tretie víťazstvo v rade. Toto však bolo jednoznačne najdramatickejšie. Samir stratil iba pol bod a okrem partie s Viktorom bol ohrozený už iba s Jakubom. Zvyšné partie spoľahlivo realizoval k celým bodom. Miro taktiež stratil iba polovicu s Filipom. Okrem nej mal šťastie iba proti Nitre, kde vyhral nevyhrateľnú koncovku. Igor do tretice stratil iba pol bod. Na tretej doske mal byť úderným kladivom a v rozhodujúcom zápase rozdielovým hráčom. V piatich partiách ním naozaj bol a vyhrával zväčša ako prvý. Výhra s Vladkom mu padla do rúk sama a vydrená remíza v kľúčovom zápase nás spasila. Anička uhrala päť bodov, čo vzhľadom na priebeh partií bolo až priveľa. Skúsenosťami otočila viaceré partie, respektíve ich rozhodla v záverečných časových tiesňach na posledných sekundách.
Pre Igora, Aničku, Jakuba bol tento ročník posledným v kategórii starších žiakov. Budúci rok tak bude z dvoch silných družstiev iba jedno družstvo. To sa ale pri troche šťastia bude môcť reálne pokúsiť bojovať o najvyššie priečky.
MSR družstiev starších žiakov (20 družstiev):
KŠN Bratislava A (FM S.Sahidi 6,5b/7, I.Lintner 6,5b/7, M.Macko 6,5b/7, WFM A.Vrtiaková 5b/7) 19b/21 1.miesto,
KŠN Bratislava B (J.Suchánsky 5b/7, M.Šándor 3,5b/7, V.Bochnička 5b/7, A.Slabá 5,5b/7) 15b/21 3.miesto,
KŠN Bratislava C (O.Šoltys 2,5b/7, A.Sobeková 1b/7, L.T.Kolevská 1b/7, F.Štelbaský 2b/7) 4b/21 19.miesto
Čítať ďalej: 5.6.2016 – MSR družstiev starších žiakov v rapid šachu, Ružomberok
4.6.2016 – MSR mládeže v rapid šachu, Ružomberok
Tieto majstrovstvá mládeže v rapid šachu sme obsadili rekordnými štrnástimi účastníkmi. K prvej časti výpravy zo štvrtku sa v piatok celkový počet skompletizoval. Okrem viacerých áut vyrazila šestica najstarších účastníkov vlakom. Na chate v Hrabove sme sa tak zišli okolo deviatej večer v plnej sile.
Nakoľko sme sa registrovali už deň vopred, stačilo nám prísť pol hodinu pred začiatkom prvého kola, čo sme všetci využili a nechali sme si tak čo najväčší priestor na oddych pred podujatím. Poďme však už k jednotlivým kategóriám...
Majstrovskú premiéru medzi dievčatami do desať rokov absolvovala svoju premiéru Grétka. Bol to jej štvrtý turnaj v živote a tak bola hlavným cieľom účasť, nazbieranie skúseností a pokus uchmatnúť nejaký ten bodík. Všetky tri body boli splnené, keď síce šťastnú, ale predsa len premiérovú, výhru zaznamenala v piatom kole. Vylepšovať sa dá samozrejme úplne všetko, ale čím bude nutné začať, to bude pozornosť a spomalenie rýchlej ruky. Medzi pozitíva patrí určite fakt, že prehry brala športovo, s úsmevom na tvári.
Kategória D10 (14 hráčok): G.Kapolková 1b/7 14.miesto
V dievčenskej šestnástke Anička nemohla mať iný cieľ ako titul napriek tomu, že rapid šach príliš neobľubuje. No turnaja vstúpila úspešne, keď prvé tri partie vyhrala. Vo všetkých to však bolo na hrane a do posledných sekúnd. Následne výrazne zabrzdila dvoma remízami, pričom najmä tá druhá v poradí bola zbytočná, pretože výhoda sa dala realizovať prakticky hocako, len nie tak, ako tomu bolo v partii. Napokon sa musela zachraňovať. Posledné dve partie sa jej podarilo po tuhých bojoch vyhrať a zabezpečila si tak pre seba ďalší titul.
Tea mala po aprílových MSR mládeže druhú možnosť konfrontovať sa s hráčkami slovenskej špičky v jej kategórii. Odohrala veľmi dobrý turnaj a po štyroch kolách mala na konte dokonca celé dva body. Tretí sa jej podarilo získať v poslednom kole. Po šiestich mesiacoch venovania sa šachu a pri troche tréningu nie je bez šancí dostať sa do prvej polovice týchto tabuliek.
Kategória D16 (16 hráčok): WFM A.Vrtiaková 6b/7 1.miesto, L.T.Kolevská 3b/7 13.miesto
Filipko vstúpil do turnaja šťastnou remízou, keď ho súper omilostil patom. Následne sa mu podarilo bielymi vyhrať a dostal sa tak veľmi vysoko. V treťom kole podľahol hráčovi, ktorý do posledného kola bojoval o medaile, no vo štvrtom kole opäť vyhral a mal tak na konte skvelých 2,5 bodu. Posledné tri kolá sa mu nevydarili a nasledoval prepad tabuľkou. Pri zlepšení koncentrácie a zvýšení pozornosti však v druhej polovici isto končievať nebude.
Kategória CH08 (35 hráčov): F.Štelbaský 2,5b/7 24.miesto
Samko debutoval na MSR medzi chlapcami do desať rokov a začal nadmieru úspešne. V prvej partii sa dokázal koncentrovať a dokázal zdolať výrazne skúsenejšieho a silnejšieho súpera. To mu zabezpečilo silných súperov aj do nasledujúcich kôl. Ani v nich by nebol bez šancí, nebyť poľavenia v pozornosti a výraznom zrýchlení hry. Na konto si tak postupne pripísal štyri prehry a precedil sa tabuľkou až na samé dno. Po „bode zdarma“ ako turnaj začal, tak ho aj skončil. Výhrou si zabezpečil tretí bod a na premiéru veľmi pekné 22.miesto.
Kategória CH10 (32 hráčov): S.Havalda 3b/7 22.miesto
Vladko vstúpil do turnaja dvoma výhrami a vyzeralo to na pokračovanie peknej hry z piatku. V treťom kole však nedotiahol do konca výborne rozbehnutú partiu a iba remizoval. To na ňom evidentne zanechalo stopy, nakoľko ďalšie dve kolá podľahol súperom bez odporu a pri neobvykle pasívnom poňatí hry. Po nich nasledovala konečne výhra a ani v poslednom kole k nej nebol ďaleko, no súper sa zubami nechtami udržal. Šestnáste miesto a štyri body sú pre neho pri jeho medailových ambíciách isto sklamaním.
Oliver na úvod potvrdil papierové predpoklady, v druhom kole pekne odolával favoritovi, no tretie kolo nalomilo jeho plány. Vo štvrtom sa síce ešte dokázal dostať na polovicu možných bodov, no následné tri kolá mu vôbec nevyšli a pri šachovnici sedel iba fyzicky.
Kategória CH12 (53 hráčov): V.Bochnička 4b/7 16.miesto, O.Šoltys 2b/7 42.miesto
Samir pri neúčasti niekoľkých konkurentov prešiel turnajom ako nôž maslom. Jeho stopercentná bilancia hovorí za všetko a ťažko ju akokoľvek komentovať. Väčšina partií prebiehala v školení súperov z elementov šachovej stratégie.
Maťo vstúpil do turnaja troma výhrami a po nich si neúspešne zahral klubové derby so Samirom na prvom stole. Napriek prehra mal všetko dobre rozbehnuté, no jeho ambície trochu pribrzdila remíza v kole piatom. Nakoľko však s výnimkou Samira bola kategória veľmi vyrovnaná, bolo jasné, že prípadné dve výhry mu zaručia minimálne bronz. Dôležitú partiu šiesteho kola pekne rozohral, no výmenou viacerých figúr dal súperovi zbytočné šance. Ten ich nevyužil a Maťo v zmysle využitia princípu dvoch slabín veľmi pekne rozhodol partiu. V záverečnom kole sa mu taktiež vydarila pekná partia na tému voľného stĺpca a mohol sa tak tešiť zo svojej premiérovej medaily na MSR.
Kategória CH14 (39 hráčov): FM S.Sahidi 7b/7 1.miesto, M.Šándor 5,5b/7 2.miesto
Pri neúčasti favoritov sme boli naši traja účastníci nasadení v prvej trojici, no potvrdiť takéto nasadenie v sedemkolovom švajčiaráku je prakticky nemožné. Najmä, ak sa Jakub už dlhšie šachu venuje iba sporadicky. Všetci začali dvoma výhrami až došlo na prvé derby. Miro s Jakubom remizovali a nevzdialil sa im ani Igor, keď taktiež zaznamenal nerozhodný výsledok. Vo štvrtom kole Igor s Mirom nezaváhali, aj keď Miro vykopával z prázdnej brány. Jakub medzitým zaznamenal polbodovú stratu. V piatom kole sa tak ocitli na prvej šachovnici v derby Miro s Igorom. Pevnejšie nervy ukázal Igor, ktorý sa po víťazstve dostal do čela s náskokom pol bodu. Za neho sa po neuveriteľne šťastnej výhre posunul Jakub a Miro tak musel dúfať v mohutný finiš. V šiestom kole sa rozišli Igor s Jakubom nerozhodne a Miro sa výhrou vklinil medzi nich na druhú priečku. Pred posledným kolom sa tak reálne črtala možnosť hattricku. Igor s Mirom nezaváhali a zabezpečili si prvé dve priečky. Remízou v poslednom kole si premiérovú medailu vybojoval Jakub. Tri medaily v jednej kategórii je niečo, čo sa nedeje každý deň a chalani tak tromfli ešte aj dvojicu Samir – Maťo v chlapčenskej štrnástke. Na ich obranu je nutné poznamenať, že v boji dvoch proti trom urobili aj oni maximum toho, čo sa vôbec dalo.
Kategória CH16 (22 hráčov): I.Lintner 6b/7 1.miesto, M.Macko 5,5b/7 2.miesto, J.Suchánsky 5b/7 3.miesto
Marek patril medzi jedného z favoritov a tieto ambície napĺňal prvé štyri kolá, keď po troch výhrach odremizoval čiernymi aj hlavného favorita celej súťaže. Následne však dve lepšie, ak nie vyhrané, partie zahodil a po remíze v poslednom kole sa musel uspokojiť s miestom na začiatku druhej desiatky.
Peťo absolvoval náročný maturitný týždeň, kedy sa mu podarilo získať päť jednotiek a do Ružomberka prišiel riadne vyčerpaný. Prvé kolo vyhral, v druhom stál veľmi nádejne práve proti Marekovi, no potom to prišlo. Séria 0,5/4 bola katastrofálna, pričom niektoré partie sa doslova „nedali prehrať“. Po výhre v predposlednom kole všetko zaklincoval prehrou v poslednom. Spolu s Marekom tak obaja skončili výrazne pod svojimi možnosťami.
Kategória CH20 (35 hráčov): FM M.Karas 4b/7 11.miesto, P.Macko 2,5b/7 28.miesto
V globále je zisk šiestich medailí (3-2-1) skvelé číslo. Aj preto, že potenciálni medailisti Marek a Vladko si síce vybrali svoj slabší deň, no v zmysle kolektívneho ducha ich dokonale zastúpili Kubo s Maťom a pričinili sa tak spolu s ostatnými o nový klubový rekord. Za vzornú reprezentáciu ale patrí vďaka všetkým od majstrov Slovenska až po našich nováčikov.
Čítať ďalej: 4.6.2016 – MSR mládeže v rapid šachu, Ružomberok
3.6.2016 – MSR družstiev mladších žiakov v rapid šachu, Ružomberok
Po dvoch získaných tituloch v rade nás tento rok čakala obhajoba, ktorá však bola z kategórie takmer nemožných. Pred turnajom by sme brali všetkými desiatimi aj tretie miesto. Reprezentovalo nás jedno družstvo, kde našu trojicu Vladko, Oliver a Ninka doplnil na licenciu Mirko Krupa z NŠK Nitra. Okrem nich nastúpil v drese ŠK Modra Filipko. Do Ružomberka vyrážala časť výpravy už vo štvrtok večer, pričom Mirko prišiel až v piatok ráno.
Filipko nastúpil na druhej šachovnici a rozhodne sa nenudil. Čestnú výhru sa mu podarilo vybojovať vo štvrtom kole. Družstvu sa podarilo získať dve výhry (jednu kontumačnú) a jednu remízu a v celkovom poradí skončilo na 23.mieste.
Naše prvé kolo proti žilinskému céčku bolo relatívne oddychové, keď prvá trojica vyhrala bez problémov a zaváhanie Ninky, ktorá s dvoma figúrami navyše dostala zbytočný mat až tak nevadilo. Druhé kolo proti áčku Humenného však prinieslo prvý varovný prst. Ninka pridala druhú prehru v rade a k nej sa pridal Oliver, ktorý jednoťahovo nastavil súperovi dámu. Mirko s Vladkom tak museli doťahovať na remízu, ktorá bola zbytočným zakopnutím. V treťom kole proti Prešovu to vyzeralo na to, že zavesíme štvorku, no Ninka nedotiahla veľmi peknú útočnú partiu do konca a namiesto matu súperovi si naliezla do matu vlastného. Zvyšná trojica však spoľahlivo zabodovala a nepripustila tak ďalšie prekvapenie. Vo štvrtom kole sme dostali ŠK Doprastav, ktorý kolo predtým porazil nasadené jednotky – bratislavský ŠK Slovan. V tomto zápase sa našťastie naplnili papierové predpoklady a po víťazstve 3:1 bolo jasné, že ideme na prvý stôl. Tam sme proti Malackám odohrali výrazne vyrovnanejší zápas ako to pôsobí, pretože výsledných 0:4 je krutých. Dosť dlho to vyzeralo na niečo medzi 2,5:1,5 pre nás resp. 2:2, no po Vladkovom prehliadnutí veľkej rošády bola z očakávanej výhry strata figúry a prehra. Po nej sa zvyšná trojica postupne taktiež rozsypala ako domček z kariet. V šiestom kole nám prial žreb, keď sme dostali Zákamenné, no ešte sme ani nezačali hrať a už sme boli v kritickej situácii. Oliver nastavil druhú dámu v turnaji a súper šancu využil. Všetko tak záviselo od Ninky, pretože na prvých dvoch šachovniciach sa dali výhry očakávať a aj prišli. Podržala nás svojou jedinou výhrou v turnaji a do posledného kola sme tak boli v hre o medaile. Stačilo nám zvíťaziť v poslednom kole. Papierovo sme boli miernym favoritom, no LŠŠ mala vyrovnanejšiu súpisku a to v súťažiach družstiev veľmi často rozhoduje. Podľa očakávania podľahla svojmu favorizovanému súperovi Ninka, no čo bolo horšie, to boli prehry Olivera a Mirka. Ten prehral už pred partiou. Jediný tak udržal našu zástavu nad hlavou Vladko, ktorý znížil na 1:3 a zároveň bol druhým najlepším hráčom na druhej šachovnici. Výsledné deviate miesto je najhorším výsledkom v doterajšej histórii, no také už sú sedemkolové švajčiaráky.
Mirko ako licenčná posila spoľahlivo podržal prvú šachovnicu a okrem zbytočnej straty proti Malackám (vzhľadom na priebeh partie) a „prehre vopred“ proti LŠŠ bezpečne víťazil. Vladko odohral výborný turnaj, pričom okrem spomínanej prehliadnutej veľkej rošády môže byť so svojim výkonom spokojný. Oliver získal tri body a mrzieť ho môžu najmä dve stratené dámy a niekoľko ďalších figúr. Tie idú najmä na vrub nekoncentrácie pri partii. Keď k tomu pridáme v poslednej dobe malú hernú prax a žiadne tréningy, je to smrtiaci koktail. Ninka na takomto podujatí debutovala a tak sa veľké bodové hody nedali očakávať. V partiách premýšľala, dosiahla pár krásnych a vyhraných pozícií, no nedokázala ich dotiahnuť do konca. Snaha sa jej uprieť rozhodne nedala, veď na šachovnici mala ako na podnose minimálne dva body navyše. Musí ale jednoznačne zvýšiť svoju hernú prax a tým získa aj veľmi potrebné sebavedomie preto, aby sa neobávala už pred partiou. Budúci rok by mohla hrať celá štvorica opäť pokope, ale ak by tomu tak bolo a chceli by sme uspieť, najmä Oliver s Ninkou dovtedy budú musieť riadne popracovať. Samozrejme ani Mirko s Vladkom nemôžu zaspať na vavrínoch. Ako aktuálni slovenskí mládežnícki reprezentanti si to koniec koncov ani nemôžu dovoliť.
MSR družstiev mladších žiakov (29 družstiev): KŠN Bratislava (M.Krupa 5b/7, V.Bochnička 6b/7, O.Šoltys 3b/7, N.Kubíková 1b/7) 9.miesto, F.Štelbaský (v družstve ŠK Modra) 1b/6
Čítať ďalej: 3.6.2016 – MSR družstiev mladších žiakov v rapid šachu, Ružomberok
1.6.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Záver série turnajov pre začiatočníkov vychádza na prvý júlový deň a ani tentoraz neostane bez našej účasti. Rozohrávku pred svojimi premiérovými MSR v rapide si dali Samko a Grétka. Grétka si v prvých troch kolách veľa radosti neužila, no vo štvrtom kole sa jej podarilo zvíťaziť. Nasledovalo derby so Samkom, ktoré negentlemansky skončilo asi v ôsmom ťahu rýchlym matom. V posledných dvoch kolách zaznamenala dve remízy, pričom v oboch partiách jej súperi dali pat. Posledného kola je ale aj škoda, pretože v priebehu partie stála niekoľkokrát na hranici výhry a iba rýchla ruka jej zabránila získať druhé víťazstvo. Samko prvé kolo turnaja nestihol kvôli zápche spôsobenej viacerými dopravnými nehodami na diaľničnom obchvate a v druhom kole taktiež nebol úspešný. No z posledných piatich kôl si pripísal na svoje konto skvelé štyri výhry a tie ho vyšvihli na doteraz najvyššie umiestnenie v celkovom poradí tejto série turnajov. Dvanáste miesto je pri šiestich odohraných partiách výborným výsledkom.
Turnaj začiatočníkov (34 hráčov): S.Havalda 4b/7 12.miesto, G.Kapolková 2b/7 30.miesto
29.5.2016 – Memoriál G.Bielika, Považské Podhradie
17.ročníka turnaja štvorčlenných družstiev sa zúčastnilo jedno naše družstvo a ďalší dvaja naši hráči - Marek Karas v družstve ŠK Nafta Gbely a Maťo Starovič v družstve Sloníkov. Okrem Samira, Mira a Peťa sa v družstve pod hlavičkou KŠN predstavil Jonáš Dujava. Prvé kolo zvládli bez problémov, no v druhom prekvapujúco podľahli Moldave, keď sa naplno presadil iba Samir. V treťom kole v papierovo vyrovnanom zápase s Piešťanmi sa zrodila bojovná remíza pri štyroch výhrach bielymi figúrami. Nasledovala štvorka nadelená céčku Považskej Bystrice a následne veľmi cenná výhra 3:1 s Dubnicou, keď skúseným hráčom extraligy nepovolili ani jedinú výhru. Návrat do reality predstavovalo šieste kolo a ťažkých 0:4 proti Žiline. Siedme kolo proti Brnu mal byť vyrovnaný zápas, no celkové skóre 3,5:0,5 pre nás bolo viac ako dobré. Nasledovala prehra proti ŠK Slovan v pomere 1:3, keď zabodoval iba Miro. V poslednom kole proti družstvu Pitný režim vybojovali Mackovci remízu 2:2. Samir kvalitne bránil prvú šachovnicu a nebyť posledných dvoch kôl jeho výkon by bol famózny. Aj tak však bol nadpriemerný. Taktiež Miro na druhej šachovnici podal nadpriemerný výkon, pričom obaja si pripísali na konto niekoľko pekných skalpov. Peťo rozhodne nesklamal a päť bodov je jemným nadpriemerom. Škoda, že sa až tak nedarilo Jonášovi, ktorý mal isto v pláne rozhodne nejaký ten bod či dva navyše a okrem toho ani neodohral posledné kolo. Výsledné ôsme miesto je fajn, chalani odohrali zápasy proti silným súperom a výsledkovo rozhodne nesklamali. V kategórii juniorov skončilo družstvo prvé.
Marek v drese Gbelov nemohol byť so svojim výsledkom spokojný, keď získal iba polovicu možných bodov. Škoda najmä slabšieho záveru turnaja. O Maťovi v drese Sloníkov sa dá povedať takmer to isté. Po slabšom vstupe do turnaja, exceloval v jeho strede, keď zo štyroch partií vyhral všetky štyri. Záverečné dve prehry ho však vrátili na zem a výkon sa tak spriemeroval.
Turnaj družstiev (34 družstiev): KŠN Bratislava (FM S.Sahidi 6b/9, M.Macko 6,5b/9, P.Macko 5b/9, J.Dujava 3b/9) 8.miesto, FM M.Karas 4,5b/9, M.Starovič 5,5b/9
Čítať ďalej: 29.5.2016 – Memoriál G.Bielika, Považské Podhradie
29.5.2016 – Turnaj šachových nádejí, Pezinok
Maťo využil možnosť rozohrať sa pred blížiacimi sa MSR mládeže v rapid šachu na turnaji v Pezinku. Vstupoval doň z pozície jasného favorita a prvé miesto aj obsadil. V turnaji povolil súperom uhrať iba jednu čestnú remízu.
Rapid open (24 hráčov): M.Šándor 6,5b/7 1.miesto
28.5.2016 – Semifinále Západ - GPX mládeže, Dubnica nad Váhom
Do semifinálového kola kategórie chlapcov do 8 rokov sa prebojoval Filipko a my sme čakali, či mu vydrží jeho vzrastajúca forma z posledných turnajov. V jeho šiestich rokoch je síce skvelé už len to, že sa dostal do semifinále, no pri troche šťastia nemusela byť nemožná ani prvá polovica tabuľky. Po úvodných dvoch prehrách dokázal v nasledujúcich troch kolách dvakrát zvíťaziť čiernymi a uchoval si šance na prvú polovicu. Po ďalších dvoch prehrách prišla opäť výhra čiernymi a v poslednom kole prehra s víťazom turnaja, čo mu napokon stačilo na výsledné ôsme miesto. Filipko dokázal poraziť dvoch hráčov, ktorí skončili v tabuľke pred ním. Škoda, že sa mu nepodarilo zdolať aj súpera ktorý skončil tesne za ním. Tri body sú však pekné a účasť na turnaji bola isto výbornou školou.
Kategória CH08 (10 hráčov): F.Štelbaský 3b/8 8.miesto
Čítať ďalej: 28.5.2016 – Semifinále Západ - GPX mládeže, Dubnica nad Váhom
20.-22.5.2016 – Medzinárodný zápas Maďarsko - SR, Mátraháza - Maďarsko
V maďarskej Mátraháze uskutočnilo priateľské stretnutie osemčlenných reprezentačných družstiev do 16 rokov medzi Maďarskom a Slovenskom. Jeho miestom bolo tréningové športové centrum, kde prebiehajú semináre a reprezentačné akcie vo viacerých športoch. Ubytovanie a strava boli taktiež na veľmi dobrej úrovni. Z našich hráčov sa v ňom predstavili Miro, Samir a Vladko. Po piatkovom večernom príchode si naši hráči relaxačne zahrali futbal a išli si ľahnúť pred náročným víkendovým programom. Prvý zápas družstiev zasielaný aj na zápočet FIDE sa skončil našou najtesnejšou prehrou 3,5:4,5. Podľa nášho informátora Mira Macka, osobne zaznamenal vraj pohodovú remízu bielymi, kým Samir čiernymi „dostal bombu“. Vladko bielymi porazil súpera s prehľadom. Poobede nasledoval medzištátny futbal, kde sa nám taktiež nedarilo, aj keď podľa nášho brankára (Mira) sme vraj boli lepší. Vladko síce dostal ako najlepší hráč SR čokoládu, prehru ale neodvrátil. Po futbale nasledovala prednáška s veľmajstrom Horváthom a po nej bleskový turnaj hraný scheveningenským systémom. V ňom získal Samir 6,5/8 pričom ešte po šiestom kole mal ešte stopercentnú úspešnosť. Miro získal 4/8 a Vladko 2,5/8. V nedeľu ráno sa odohrala odveta v zápase družstiev. V nej Miro čiernymi prehral a Samir bielymi remizoval. Obom sa vraj nevydarili úvody partií. Vladkovi taktiež a dostal sa do veľmi pasívnej pozície, no vraj využil chvíľkové zaváhanie súpera a otočil partiu na výhru. Ako jediný z našej výpravy tak zaznamenal 100%, za čo dostal bonboniéru. Celkovo naše družstvo v druhom zápase podľahlo súperom 3:5 a v súčte 6,5:9,5. Miro si nakoniec napravil náladu aspoň víťazstvom v riešiteľskej súťaži.
Slovenská republika (1.šach: M.Macko 0,5b/2, 2.šach: FM S.Sahidi 0,5b/2, 3.šach: J.Šošovička 1b/2, 4.šach: M.Krupa 0b/2, 5.šach: S.L.Kostolanský 1b/2, 6.šach: A.Slabá 0,5b/2, 7.šach: V.Bochnička 2b/2, 8.šach: V.Ganzová 1b/2)
Čítať ďalej: 20.-22.5.2016 – Medzinárodný zápas Maďarsko - SR, Mátraháza - Maďarsko
20.5.2016 – Bleskový turnaj na Doprastave, Bratislava
V rámci bilancovania ukončenej ligovej sezóny sa na Doprastave uskutočnil bleskový turnaj hráčov družstiev DPS E a DPS H. Počas sezóny uhrali vo štvrtej lige za doprastavácke éčko Igor jednu výhru a tri remízy a Peťo pridal dokonca tri výhry. V turnaji sa Igorovi darilo, keď si s jednobodovým náskokom zabezpečil prvé miesto.
Bleskový turnaj (11 hráčov): I.Lintner 9b/10 1.miesto
Čítať ďalej: 20.5.2016 – Bleskový turnaj na Doprastave, Bratislava
14.5.2016 – Regionálny šachový festival Osuské, Osuské
V rámci podujatia sa hrali dva turnaje a to turnaj započítaný do série GPX a sprievodný turnaj bez obmedzenia. Nakoľko bol festival spojený s oslavou historického postupu ŠK Osuské do Extraligy, sprievodný turnaj mal vysokú úroveň a bol bezpochyby najsilnejším sprievodným podujatím popri turnaji GPX v histórii. O pohodu účastníkov sa staral široký organizačný štáb, pričom účastníkom boli k dispozícii guláš a palacinky. Počasie bolo aprílové, no našťastie sa mali deti čas vybehať sa v prestávkach medzi partiami pri futbale.
V turnaji GPX nás zastupoval Filipko, ktorý síce do neho vstúpil prehrou, no následné dve partie vyhral. Od toho momentu už do druhej polovice tabuľky neklesol. Na prehru vždy dokázal zareagovať výhrou a ziskom piatich bodov si tak vytvoril svoje nové osobné maximum. Ako jeden z najmladších účastníkov tak mohol byť so svojim výkonom jednoznačne spokojný. Najmä, keď tento výsledok znamenal postup do semifinále v kategórii chlapcov do 8 rokov.
Turnaj GPX (67 hráčov): F.Štelbaský 5b/9 29.miesto
Maťo odohral výborný turnaj, keď mal proti sebe vždy favorizovaných súperov. Napriek tomu na nich získal celé tri body. Prekvapil už v prvom kole, ďalšiu výhru uhral v kole piatom a k nim pridal ešte dve remízy. Vladko podal jemne nadpriemerný výkon, na ten sa však musel bodovo zahojiť výhrami v posledných dvoch kolách. Mne sa štart síce bodovo vydaril (herne to už bolo horšie), no kľúčovú partiu o čelo som prehral a v poslednom kole s dobre hrajúcim súperom aj ďalšiu. Tá ma hodila z medailových priečok ďaleko nazad. Samir prehral iba jedinú partiu, s veľmajstrom. Okrem nej už stratil iba dve remízy a päť bodov mu stačilo lepším pomocným hodnotením na bronzovú priečku. V klubovom derby posledného kola hrali s Marekom o to, kto bude vyššie v tabuľke a kto bude mať šancu vyhrať turnaj. Partia skončila po dlhom boji remízou a tak skončil napokon druhý Marek, ktorý odohral veľmi dobrý turnaj keď prakticky (s výnimkou prvého kola) vôbec nebol ohrozený. Pomocné hodnotenie mu celkové víťazstvo tesne nedoprialo.
Turnaj B (34 hráčov): FM M.Karas 5,5b/7 2.miesto, FM S.Sahidi 5,5b/7 3.miesto, FM M.Roháček 4,5b/7 8.miesto, V.Bochnička 3,5b/7 18.miesto, M.Šándor 3b/7 22.miesto
Čítať ďalej: 14.5.2016 – Regionálny šachový festival Osuské, Osuské
14.5.2016 – Putovný pohár starostu Dúbravky, Bratislava
V tento deň sa uskutočnilo mládežnícke podujatie aj v Bratislave a to konkrétne piaty ročník Putovného pohára starostu Dúbravky. Medzi prihlásenými hráčmi boli Oliver, Samko a Maťo. Maťo ako absolútny nováčik na šachových turnajoch isto nemal veľké oči a úvodné tri kolá dostal príliš ťažkých a výrazne skúsenejších hráčov. Po nich sa však chytil a v následných šiestich kolách získal výborných 3,5 bodu. Na prvý turnaj je to veľmi kvalitný výsledok. Samkov piaty turnaj začal prehrou s favoritom. Tú však dokázal viac ako vykompenzovať dvoma víťazstvami. V strede turnaja dokázal na prehru vždy odpovedať výhrou a priebežných 4/7 znamenalo vyrovnaný rekord. Škoda posledných dvoch kôl, no je potešujúce, že štyri body dokázal získať bezpečne s veľkou rezervou. Oliver vstupoval do turnaja ako papierový favorit, no bez dostatočnej praxe. Partie dobre rozohrával a dokázal ich doťahovať do úspešných koncov. Sedem výhier a dve remízy je veľmi pekný výsledok a keďže v turnaji dostal prakticky celú špičku a tak je jeho víťazstvo absolútne zaslúžené.
Rapid turnaj (28 hráčov): O.Šoltys 8b/9 1.miesto, S.Havalda 4b/9 16.miesto, M.Kucharčík 3,5b/9 22.miesto
Čítať ďalej: 14.5.2016 – Putovný pohár starostu Dúbravky, Bratislava
14.5.2016 – Memoriál Tadeuša Nemca, Bratislava
Do tretice sobotné šachové podujatie a druhé v Bratislave. Open turnaj v rapid šachu bol otvorený pre všetkých hráčov a my sme ho obsadili dvojicou Igor a Jakub. Jakub zaváhanie zo štvrtého kola ešte nahradil remízou v kole piatom, no prehry v siedmom a deviatom kole už vykompenzovať nedokázal. Štyri body sú isto menej, ako by bolo v jeho silách. Igor odohral slušný turnaj, keď s výnimkou prvého kola mali všetci jeho súperi papierovo vyšší rapid rating. Škoda, že sa mu nepodarilo uchmatnúť pre seba ešte aspoň polovičku navyše. Každopádne je fajn, že po MSR mládeže začal viac hrávať turnaje, pretože bez dostatočnej hernej praxe to jednoducho v šachu nejde.
Rapid turnaj (57 hráčov): I.Lintner 4,5b/9 27.miesto, J.Suchánsky 4b/9 36.miesto
11.5.-13.5.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
Séria senických sústredení s GM Robertom Cvekom pokračovala aj v máji. Nadväzovala na posledné sústredenie a téma tak logicky znela „Plány v otvorení – II.“ Boli to opäť najmä vybrané partie na Kráľovskú indickú obranu a Sicílsku obranu. K nim pribudli zaujímavé príklady z Francúzskej obrany a Španielskej hry. Naša účasť na sústredení bola žiaľ minimálna, keď celého sústredenia sa zúčastnil iba Vladko a ja som absolvoval posledné tri z celkových piatich prednášok.
Sústredenie (12 účastníkov): FM M.Roháček, V.Bochnička
Zoznam účastníkov na chess-results
Čítať ďalej: 11.5.-13.5.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
11.5.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Séria turnajov pre začiatočníkov pokračovala svojou predposlednou akciou v tomto školskom roku. Na turnaji sme mali opäť svoje zastúpenie a to nie hocaké, ale dokonca sme ním vyrovnali náš rekord v počte troch zúčastnených. Grétka nastúpila na svoj druhý turnaj v živote a prvé dve kolá sa s ňou žreb vôbec nemaznal, keď dostala súperov, pri ktorých, v súčasnosti, objektívne nemala najmenší nárok niečo uhrať. Kým v treťom odohrala dlhú partiu s neúspešným koncom, vo štvrtom sa dočkala bodu zdarma a mohla sa zatiaľ ísť von vybehať. Nasledovala prehra, no v najdlhšej partii piateho kola a po prehre v predposlednom kole prišlo sladké víťazstvo na záver proti dospelému súperovi. Tea začala víťazstvom v prvom kole víťazstvom práve proti Grétke, no následne v druhom kole nestihla dať mat a prehrala partiu na čas o pár sekúnd. V treťom kole sa jej taktiež nepodarilo uspieť, no v ďalších dvoch kolách bola stopercentná a dostala sa na tri body. Ani posledné dve partie nerozohrala zle, no už v nich nebodovala. Napriek tomu si urobila ziskom troch bodov svoje maximum a tentoraz aj s rezervou. Samko po prehre v prvom kole následne porazil dvoch bratov Novákovcov, aby ho vo štvrtom kole porazil „na oplátku“ ich otec. Nasledovala výhra a prehra a po výhre v poslednom kole sa taktiež dostal na svoje nové maximum – štyri body. Pri prístupe celej trojice ku riešeniu domácich úloh, resp. ich fungovania na krúžku a tréningu, by mohlo byť prekonávanie ich doterajších maxím „na dennom poriadku“.
Turnaj začiatočníkov (52 hráčov): S.Havalda 4b/7 23.miesto, L.T.Kolevská 3b/7 32.miesto, G.Kapolková 2b/7 48.miesto
7.-8.5.2016 – Dorastenecká liga - finále, Banská Bystrica
V drese Lokomotívy Trnava sa zúčastnil finále Dorasteneckej ligy Samir. Na prvej šachovnici začal veľmi dobre, keď prvé tri partie vyhral. Najmä tretia stojí za pozretie, pretože bola veľmi inštruktívna. Druhý deň už žiaľ pridal iba pol bodu za remízu vo štvrtom kole. Ziskom tri a pol bodu tak na prvej šachovnici pomohol družstvu k zisku bronzových medailí.
Lokomotíva Trnava (1.šachovnica: FM S.Sahidi 3,5b/5) 3.miesto
Čítať ďalej: 7.-8.5.2016 – Dorastenecká liga - finále, Banská Bystrica
7.5.2016 – 10.ročník Memoriálu Richarda Rétiho, Pezinok
Jubilejný desiaty ročník pezinského rapid turnaja sa uskutočnil opäť aj s našou účasťou. Ninka dokázala získať 2,5 bodu, pričom „povinné“ body urobila a okrem toho pridala čosi navyše. Navyše dokázala odolávať aj výrazne skúsenejším súperom. Účasťou v turnaji si zabezpečila aj svoj prvý medzinárodný rating pre rapid šach. U Olivera bolo otázkou, ako a či sa preukáže herný a najmä tréningový výpadok. Preukázal sa najmä v úvode, kde zaznamenal štyri prehry v rade, pričom najmä tá posledná isto nemusela byť. V druhej polovici dokázal vyhrať tri partie a vylepšiť tak svoj výsledok. Chcelo to však uštipnúť aspoň jedného silnejšieho súpera. Maťo po neplánovanej prehre v druhom kole prepol herne na vyšší stupeň a podarilo sa mu získať pár pekných skalpov. Po nepodarenom vstupe do turnaja tak môže byť so svojim výsledkom spokojný. Vladko mohol mať „pri troche preháňania“ takmer dvojnásobok získaných bodov. Prakticky v každej partii mal hladko vyhranú resp. aspoň výrazne lepšiu pozíciu a napokon ho namiesto súperov muselo dorážať až nemilosrdné archaické tempo bez inkrementu. Herne však potvrdil veľmi dobrú formu z MSR mládeže. Z môjho siedmeho miesta mám zmiešané pocity. Prvé tri partie som si prakticky ani nezahral a až vo štvrtom kole som si musel výhru vybojovať. Po zbytočnej prehre s neskorším víťazom som absolvoval „oddychové“ šieste kolo a všetko vyzeralo byť ok. Potom ale prišiel „záver z ríše snov“, keď som najprv dovolil v otvorení súperovi triviálne získať materiál a okamžite som sa vzdal. V ôsmom som jednoťahovo nechal stáť kvalitu, no aj po jej strate sa mi vďaka aktivite podarilo partiu otočiť do výhry. Škoda poslednej partie, kedy som nevyužil viacero šancí na zabezpečenie si „pódia“ a napokon som si dal vlastný gól. Čo ma najviac teší, to je fakt, že okrem dvoch partií som nemal ani najmenšie problémy s časom.
Rapid turnaj (78 hráčov): FM M.Roháček 6b/9 7.miesto, V.Bochnička 4b/9 49.miesto, M.Šándor 4b/9 50.miesto, O.Šoltys 3b/9 70.miesto, N.Kubíková 2,5b/9 73.miesto
Čítať ďalej: 7.5.2016 – 10.ročník Memoriálu Richarda Rétiho, Pezinok
30.4.-7.5.2016 – Open Slovan, Bratislava
Tradičný bratislavský open písal svoju históriu aj tento rok a my sme na ňom nechýbali, keď nás reprezentovala pätica hráčov. V prvom kole zaváhalo viacero favoritov a žiaľ nevyhol sa tomu ani Marek, keď nedocenil možnosti súpera a nakoniec musel o remízu bojovať. Igor vyhral aktívnou hrou v strednej hre, zvyšná trojica až v koncovke. V druhom kole sme opäť získali 4,5 bodu, pričom pol bodu stratil iba Peťo. V treťom kole už došlo k prvému klubovému derby. V ňom sa Anička s Mirom rozišli nerozhodne. Víťazstvá pridali Marek a Peťo, pričom najmä to druhé je isto cenné. Igor nepredĺžil svoju sériu bez prehry podľahol skúsenému IM Franzenovi. Vo štvrtom kole nás čakali na tretej a štvrtej šachovnici ďalšie dve derby, keď hrali Miro s Marekom a Peťo s Igorom. Obe partie boli bojovné (najmä Mirova s Marekom trvala päť hodín a presne sto ťahov) a napokon sa v oboch zrodili remízy. Remízu si pripísala aj Anička, keď čiernymi na dvojke prekvapila IM Petrána. Trochu škoda, pretože vo výslednej pozícii mohla hrať bez rizika na výhru, ale aj tak je to cenný skalp. V piatom kole nás opäť čakalo derby, tentoraz Aničky s Peťom. V zaujímavom a komplikovanom súboji poznačenom časovou tiesňou sa zrodila spravodlivá remíza. Marek zvolil po súboji s Mirom s IM Franzenom bezpečnejšiu cestu a remizoval ešte pred dvadsiatym ťahom. Miro s Igorom boli v pozícii papierových favoritov, no úspešne svoju prekážku prekonal iba prvý menovaný. Dostal sa tak dočasne na čelo turnaja, no zápasy s nasadenými hráčmi z TOP3 ho ešte iba čakajú. Igor v šiestom kole šancu na reparát využil na polovicu, Peťo a Marek využili rolu favoritov na plný bodový zisk. Miro remizoval s jedným z favoritov turnaja a tak jediná bez bodu odchádzala Anička. Siedme kolo bola väčšina v roli papierových favoritov a tak sme čakali, koľko bodov z týchto partií vyťažia. Rýchle výhry si na konto pripísali Anička s Igorom. Kým Anička vyhrala absolútne zaslúžene, Igor, po katastrofálne rozohranom otvorení, s veľkou dávkou šťastia. Pridal sa k nim aj Marek, ktorý svojho súpera umučil a unudil v koncovke štyroch strelcov a taktiež aj Miro ktorý na prvej šachovnici zostrelil po veľmi dobrom výkone turnajovú jednotku. Prekvapujúcu, no vzhľadom na priebeh zaslúženú, nulu si pripísal Peťo. Nezvládol otvorenie, dostal sa do ťažkej pozície a napriek súperovej nedôraznej hre nevyužil svoje možnosti. V ôsmom kole sa nedarilo ani jednému z Mackovcov, keď podľahli čiernymi svojim titulovaným súperom. Anička s Igorom sa výhrami udržali v hre o slušný výsledok, Marek si výhrou uchoval šancu na prvé miesto. Deviate kolo prinieslo remízu v derby Igora s Mirom a ich výsledné deviate resp. štvrté miesto. Taktiež prinieslo rýchlu remízu Aničky v súboji proti neskoršiemu víťazovi turnaja, ktorá jej stačila nakoniec na šieste miesto. Pripísaných 76 bodov do ratingu je potrebné taktiež spomenúť. Marek tak dostal možnosť výhrou čiernymi získať celkové prvé miesto. Napriek veľkej snahe sa mu to nepodarilo a skončil o pomocné hodnotenie na druhom mieste. Remizoval aj Peťo, ktorý tak zakončil nešťastné posledné tri kolá a ocitol sa napokon tesne mimo prvej desiatky.
Open Slovan (38 hráčov): FM M.Karas 7b/9 2.miesto (1.miesto v kategórii do 18 rokov), M.Macko 6b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii do 15 rokov), WFM A.Vrtiaková 6b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii žien), I.Lintner 5,5b/9 9.miesto , P.Macko 5b/9 11.miesto
16.-23.4.2016 – MSR mládeže v šachu, Liptovský Mikuláš
Majstrovstvá SR mládeže v šachu opäť hostila Tatralandia pod organizačnou taktovkou Liptovskej šachovej školy a nás na nich reprezentovalo desať účastníkov v ôsmich kategóriách. Cestu na turnaj sme absolvovali rôzne, no najväčšia skupina cestovala vlakom a následne taxíkom. Po našom príchode, následnej registrácii a ubytovaní sa čoskoro začalo slávnostné otvorenie a aj prvé kolo. Počas turnaja prebehol aj trojdňový seminár pre rodičov a trénerov, kde som svojou troškou prispel aj ja. Niektorí z nás absolvovali aj návštevu Aquaparku, nakoľko sme však boli na podujatí šachovom a nikto ho nebral ako dovolenku, najväčší počet účastí v ňom bol dve a priemer okolo čísla jedna. Okrem toho sme navštívili aj miestnu malú ZOO.
Celej skupine organizátorov patrí veľa vďaka za všetko, organizácia takýchto veľkých podujatí nie je vôbec jednoduchá a minimálne po šachovej stránke všetko klapalo ako dobre namazaný stroj. Verím, že sa raz dočkám aj poobedných kôl tak, aby sme sa už na MSR pripravovali na medzinárodné podujatia, ktoré sa výlučne hrávajú takýmto spôsobom. Ľuďom okolo stravovania v stane prajem viac úsmevu na tvári, empatie a profesionalizmu. Mohli by sa učiť od pána čašníka, ktorý bol v Lobby bare posledný deň, keď sme po ukončení turnaja čakali na taxíky aby nás zaviezli opäť na vlakovú stanicu. Nepochopiteľným pre mňa ostáva najmä delenie stravy systémom "od oka" na dospelé a detské porcie, keď v propozíciách o tom nebolo ani zmienky. Alebo sa mýlim?
V neposlednom rade chcem ešte na úvod poďakovať aj IM Sergejovi Berezjukovi za prípravy niektorých našich členov v rámci našej výpravy jednej zo skupín MŠA Interchess.
Poďme však už na šachovú časť majstrovstiev...
V kategórii dievčat do 10 rokov debutovala Ninka a úvod mala vskutku náročný, keď v prvých dvoch kolách dostala výrazne skúsenejšie hráčky. Úvody boli v poriadku, no partie vždy ukončila chvíľková nepozornosť a následná zbytočná strata materiálu. V treťom kole si však už všetko vynahradila, keď zaznamenala svoje prvé víťazstvo. Po ňom žiaľ prišla, napriek veľmi dobrej odohranej partii, zbytočná prehra po druhej odovzdanej dáme v turnaji. Po voľnom dni a kontumačnom bode v piatom kole, čelila v tom ďalšom medzinárodne ostrieľanej súperke a počas skoro 200-minútovej partie boli materiálne straty minimálne. V siedmom kole získala z otvorenia veľkú prevahu, no výhoda sa postupne rozplynula a súperky sa dohodli na remíze. Výkonnostný nárast bol viditeľný najmä v posledných dvoch kolách, kde napriek dvom prehrám dlho hrdinsky odolávala zlatej a striebornej medailistke. Veru škoda, že turnaj netrval dlhšie... Na svoj debut predviedla šachovo veľmi slušný výkon, vzorné správanie sa za šachovnicou a bezproblémové fungovanie mimo nej.
Kategória D10 (11 hráčok): N.Kubíková 2,5b/9 9.miesto
V kategórii dievčat do 16 rokov sme mali dvojnásobné zastúpenie, pričom ciele oboch hráčok nemohli byť rozdielnejšie. Anička si nič iné ako víťazstvo ako cieľ dať nemohla, kým Tea prišla najmä zbierať skúsenosti a skúsiť uchmatnúť nejaký ten pol bod. Anička vstúpila do turnaja sériou štyroch výhier, aj keď viaceré partie zďaleka neboli jasné. Najmä spotreba času bola miestami na hrane, či už aj za ňou. Po „taktickej“ remíze nasledovala výhra v šiestom kole a všetko vyzeralo byť vybavené. V siedmom kole však na pasívnu hru súperky síce najprv zareagovala správne, no neskôr jej zbytočne umožnila nástup proti svojmu kráľovi a prehra bola na svete. Následne, už pod tlakom z možného zlyhania, mali posledné dve kolá taktiež ďaleko od ideálu a najmä posledné kolo a prehliadnutá taktika by ju asi mrzeli. K titulu tak dokráčala oveľa tesnejšie ako po minulé roky. Teraz má však „povinnú jazdu“ za sebou a opäť sa môže šachom zabávať. Predsa len, úsmev jej svedčí viac :)
Tea mala v prvom kole voľno a prvý bod tak získala „už na ceste z Viedne“. V druhom kole sa predčasne vzdala iba s pešiakom menej, pričom obe súperky začínali mať časovú tieseň a tak sa mohlo stať všeličo. Po ďalších troch prehrách prišla jej partia turnaja. Tea „obetovala“ za útok figúru a neskôr aj druhú a od prvých ťahov pasívne hrajúcej súperke napokon dokázala vziať dámu. Realizácia prevahy bola bezproblémová, víťazstvo na svete a ako sa ukázalo, cieľ neskončiť na chvoste tabuľky bol splnený. V ďalších troch partiách sa však už tešili jej výrazne skúsenejšie súperky. Tak ako u Ninky bol aj u nej evidentný nedostatok praxe, ktorý viedol ku množstvu prehliadnutí figúr. Na druhej strane však ukázala, že aj za pár mesiacov hrania šachu sa dá proti výrazne skúsenejším súperkám dôstojne bojovať. A čo ma maximálne príjemne šokovalo bol fakt, že po dvojkole ešte podvečer na izbe riešila diagramy. Čo som si tento rok všimol bolo do očí bijúce, že v tejto kategórii mali takmer úplne všetky dievčatá naozaj katastrofálnu spotrebu času.
Kategória D16 (11 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/9 1.miesto, L.T.Kolevská 2b/9 10.miesto
Kategória D20 (17 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/9 1.miesto, L.T.Kolevská 2b/9 16.miesto
Kategória chlapcov do 12 rokov bola pred začiatkom tak vyrovnaná, že som očakával približne desať hráčov ktorí by mohli hrať o medaile či o titul, no taktiež aj veľké prekvapenia na prepady mimo desiatku. Vladko začal nemastnou neslanou partiou, keď z vyhranej pozície prešiel laxne do prehranej pešiakovej koncovky a iba súper ho zachránil od pohromy. Tak ako to už býva, po vytrápených prvých kolách býva turnaj úspešný. Výhra v druhom kole sa ešte dala očakávať (aj keď súper napokon skončil siedmy!), no krídla mu dala najmä výhra v treťom, keď mu jeden z papierových favoritov nekorektne obetoval figúru. Vo štvrtom kole sadla príprava a súper ešte k tomu podhodil figúru. Piate kolo dvoch stopercentných hráčov nezvládol, keď už po otvorení sa dostal do zlej pozície a tentoraz prehliadol on. Po výhre v šiestom kole prišla veľmi pekná partia v tom siedmom. V nej to hrali obaja prakticky ako enginy a niektoré ťahy boli pre divákov sledujúcich online ťažko predvídateľné. Po výhre už mal medailu na dosah a v predposlednom kole nenechal nič na náhodu a od začiatku hral veľmi aktívne. Súper z pasívnej pozície snáď prvý raz v partii zaútočil, no hneď ho to stálo figúru a okamžitú rezignáciu. Posledné kolo začalo optimisticky, keď vyšla príprava a pozícia bola veľmi dobre hrateľná. Po zisku pešiaka však vošiel do ťažkej vežovej koncovky, kde mal aj súper protišance a na scénu prišla predčasná remíza. Veľká škoda, lebo ani prehra by ho o druhé miesto nepripravila, naopak výhra znamenala istý titul. Druhé miesto je však určite úspechom. Čo ma ale teší ešte viac, to je fakt, že partie neboli už iba o prepočte, ale už aj o stratégii, cielenom vylepšovaní figúr a plánovaní.
Kategória CH12 (43 hráčov): V.Bochnička 7,5b/9 2.miesto
Samir plával turnajom drvivú väčšinu partií dosť suverénnym spôsobom. Keď v miniatúre vyprevadil súpera vo štvrtom kole a v piatom vyhral dôležitú partiu v súboji o zlato, vyzeralo byť všetko jasné. Nasledovala však opäť situácia z minulého roka a po predčasnom uspokojení prišiel pokles koncentrácie a výkonnosti. Záverečné dve partie boli odohrané s prehľadom (najmä miniatúra z ôsmeho kola), no tak ako naposledy, aj tentoraz z toho bolo „iba“ druhé miesto. Na titul bude nutné uvedomiť si, že nestačí sa zamerať na jedného súpera a poraziť ho, ale dôležité je odohrať celý turnaj rovnako kvalitne. A samozrejme, doma odpracovať veľa hodín.
Maťo začal turnaj konečne výhrou, no podcenený pitný režim viedol tesne pred druhým kolom k privolanej záchranke. Prakticky hladko vyhranú partiu následne nedoviedol do konca a psychickú deku zavŕšil dvoma remízami. Druhú polovicu turnaja sa však začal ukazovať v oveľa lepšom svetle a sériou 3,5/4 a viacerými peknými partiami sa dostal až na priebežné šieste miesto a druhú šachovnicu. Proti favoritovi bojoval za seba aj za Samira a odohral vyrovnanú partiu, no zlá výmena strelca za jazdca spôsobila postupnú deštrukciu pozície. Znamenalo to pád na dvanáste miesto, no aj tak to bol doterajší najlepší výsledok a náznak, že pri väčšej snahe počas roka by to mohlo znamenať pobyt vo vyšších sférach tabuľky.
Kategória CH14 (46 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/9 2.miesto, M.Šándor 5,5b/9 12.miesto
Kategória chlapcov do 16 rokov mala byť relatívne jasnou a našim cieľom bolo pretlačenie aspoň jedného z dvojice Miro - Igor na medailové pozície. Obaja vstúpili do turnaja úspešne, keď si v úvodných dvoch kolách poradili so svojimi súpermi. V treťom kole však už malo byť všetko inak, keď sa na prvých dvoch stoloch ocitli zoči-voči favoritom. Kým Miro napriek boju neuspel, Igor sa vzbúril a využil zaváhanie svojho súpera (alebo podcenenie situácie?) na brejk h7-h5!, po čom biely strácal materiál. Vo štvrtom kole sa vo vzájomnej partii zrodila remíza a remízu Igor zaznamenal aj v piatom kole, keď ustál relatívne rýchlo čiernymi ďalšieho z favoritov turnaja. Miro sa výhrou dotiahol opäť do boja o medaile, no v šiestom kole nevyužil všetky svoje šance na výhru v strednej hre a napokon musel dlho (a aj s pomocou súpera) bojovať o remízu vo vežovej koncovke. Igor medzitým zahral čiernymi výbornú partiu a zostrelil aj ďalšieho top favorita turnaja. V siedmom kole sa obom podarilo vyhrať vežové koncovky, čo okrem iného znamenalo, že Igor sa ujal vedenia s jednobodovým náskokom. To si udržal aj výhrou v ôsmom kole, po útoku pri opačných rošádach. Miro, žiaľ, dostal už z otvorenia podozrivú pozíciu a aj keď sa z nej dokázal vymotať, neskôr prehliadol taktiku a išiel rýchlo ku dnu. Posledné kolo Igor poistil prekvapujúci, no absolútne zaslúžený, titul rýchlou remízou a Miro sa vrátil výhrou na pozície v TOP5.
Kategória CH16 (23 hráčov): I.Lintner 7,5/9 1.miesto, M.Macko 6b/9 5.miesto
V kategórii najstarších chlapcov sme mali vstup do turnaja z ríše snov, keď Marek uhral z úvodných troch kôl dve výhry bielymi a remízu čiernymi, no Peťo dokonca tri výhry pri oskalpovaní dvoch favoritov. To ich zviedlo ku vzájomnej partii, v ktorej zvíťazil bielymi hrajúci Marek. Ten vzápätí čiernymi remizoval a udržal sa v čele. Peťo zahral výbornú útočnú partiu a ďalšieho z favoritov mal úplne na lopate, no jeden zlý ťah hodnotenie úplne otočil. Pravdepodobne tu začal pokles sebavedomia ako aj príchod zdravotných problémov, ktoré ruka v ruke spôsobili pád tabuľkou. Do posledného kola totiž už prišla iba jedna výhra a napokon pokles na šestnáste miesto. Marek v šiestom kole zahral ukážkovú partiu na využitie slabého poľa a partiu zakončil efektným matom. Vtedy ešte nevedel, že práve porazil neskoršieho víťaza. Po bojovnej remíze v siedmom kole prišla ďalšia bojovná remíza aj v kole ôsmom. Čiernymi tak všetky partie remizoval a mal bielymi jedinečnú šancu vyhrať a získať tak titul. Pri remíze mu stačilo, aby na dvojke nevyhral čierny. To vyzeralo dlho reálne, no biely precenil svoje šance dlhou rošádou a podľahol útoku súpera. Marek tak musel zrazu na titul vyhrať. Bojoval prakticky až do holých kráľov, no súpera nezlomil. V celom turnaji však podal konzistentný výkon a minimálne striebornú medailu si jednoznačne zaslúžil.
Kategória CH18 (26 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 2.miesto, P.Macko 4b/9 16.miesto
Kategória CH20 (29 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 2.miesto, P.Macko 4b/9 16.miesto
Každoročne býva súčasťou MSR mládeže aj sprievodný bleskový turnaj. Účasť na ňom síce z logických dôvodov neodporúčam (zbytočné rozptyľovanie, strata energie a mnoho ďalších vecí), no rozhodol som sa nebrániť v nej nikomu. Z dvojice našich účastníkov si v ňom lepšie počínal Samir, ktorý síce prehral v piatom kole, no napokon to bola jeho jediná strata. V siedmom kole zdolal aj neskoršieho víťaza a o pomocné hodnotenie skončil na druhom mieste. Marek šokujúco zaváhal už v druhom kole no sériou šiestich výhier sa dostal na čelo tabuľky. Záver 0/3 s následným prepadom na dvanáste miesto si však za klobúk určite nedá. Nakoľko účasť na zbytočnom turnaji súvisí s remízami oboch aktérov v siedmom kole, resp. posledných troch remíz Mareka, to sa nikdy nedozvieme...
Bleskový turnaj (78 hráčov): FM S.Sahidi 10b/11 2.miesto, FM M.Karas 7b/11 11.miesto
V globále musím vyzdvihnúť výrazne rozumnejšie fungovanie celej našej výpravy oproti minulému roku. Až na pár detailov bolo všetko priam vzorové. Ako vidno z niektorých výsledkov, niekedy nie je potrebné urobiť ani ťah na šachovnici a napriek tomu sa dejú veci nevídané. Nastavenie mantinelov je dôležité a ich akceptácia umožňuje zamerať sa na to podstatné. Bolo by však škodou, ak by na tento dosiahnutý výsledok niečo nenadviazalo. Samozrejme, tri zlaté a štyri strieborné medaile sú klubovým rekordom, ale nemyslel som práve túto oblasť. Ide skôr o pokračovanie zmeny prístupu, o motiváciu samých sebe niečo dokázať, o využitie šance hrať na Olympiáde do 16 rokov, prípadne medzinárodných majstrovstvách. Ak sa toto nepodarí, výsledok MSR sa nebude dať považovať naozaj za úspech a budú to iba čísla v štatistikách. Ak sa to však podarí, rozšírenie limitov bude u viacerých veľmi výrazné.
Čítať ďalej: 16.-23.4.2016 – MSR mládeže v šachu, Liptovský Mikuláš
15.-16.4.2016 – Advokát Chess Open, Bratislava
Na deviatom ročníku tohto šachového podujatia nás zastupoval Andy a do turnaja vstúpil viditeľne bez praxe a zaznamenal dve nečakané prehry. Sériou troch výhier sa dostal nahor, no po ďalších dvoch prehrách musel bojovať o návrat do prvej polovice. To sa mu vďaka dvoch výhram aj podarilo. Pri ôsmich súperoch bez ratingu a zisku piatich bodoch v turnaji veľa vody nenamútil.
Open turnaj (47 hráčov): A.Solár 5b/9 22.miesto
13.4.2016 – Trnavský šachový rebríček – 3.kolo, Trnava
Samir sa zúčastnil aj záverečného podujatia trnavskej série turnajov v rapid šachu a zaznamenal delenie prvého miesta, keď ku šiestim výhram pridal remízu s Lukášom Bangom. Zabezpečil si tým zároveň aj celkové prvé miesto. V rámci hodnotenia škôl doviedol Samir SZŠ BESST ku tretiemu miestu.
Rapid turnaj (44 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 13.4.2016 – Trnavský šachový rebríček – 3.kolo, Trnava
9.4.2016 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
Dňa 9.4.2016 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto sobotné šachové podujatie v malebných priestoroch Zichyho paláca. Pomoc s technickým zabezpečením turnaja poskytol aj ŠK Dúbravan.
Ako sa ukázalo, kolízia s mládežníckym turnajom v Dubnici nad Váhom ako aj štvrtou ligou v rámci Bratislavského kraja sa odzrkadlila na počte prihlásených hráčov. Taktiež sa ale ukázalo, že turnaj začína mať aj svojich skalných priaznivcov. Napokon však zasadlo k šachovniciam päťkolového turnaja v rapid šachu 16 hráčov.
Ostatní šachoví nadšenci si mohli zahrať na pripravených voľných šachovniciach vo vedľajšej miestnosti.
Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho chceli obsadiť minimálne, pretože sme chceli nechať čo najviac voľných miest pre ostatných záujemcov. Nakoľko však z vyššie uvedených dôvodov termínových kolízií boli voľné miesta, turnaja sa od nás zúčastnila trojica hráčov. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie verejnosti o činnosti nášho klubu, ktorý sme využili pomocou piatich plagátov formátu A3 a taktiež aj natlačenými letákmi s kontaktnými údajmi.
Podujatie otvorila vedúca oddelenia kultúry MČ Bratislava - Staré Mesto, pani Mgr. Ľubica Janegová a následne som v mene KŠN po pár vetách odovzdal slovo rozhodcovi Petrovi Mackovi, ktorý oboznámil hráčov s pravidlami turnaja. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov. Výsledky a losovanie jednotlivých kôl boli priebežne umiestňované na nástenke.
V päťkolovom turnaji sa z prvého miesta mohol tešiť tretí nasadený Ladislav Ochrana (ŠK Strelec Devínska Nová Ves), keď v rozhodujúcich momentoch rozhodujúcich partií zachoval chladnejšiu hlavu ako jeho súperi a nakoniec suverénne zvíťazil s plným bodovým ziskom.
Na druhom mieste skončila WFM Anna Vrtiaková (KŠN Bratislava), ktorá získala tri a pol bodu a o pomocné hodnotenie predbehla svojho tímového kolegu Martina Šándora (KŠN Bratislava). V kategórii neregistrovaných hráčov si najlepšie počínal Benjamin Markschies, ktorý ziskom 1,5 bodu obsadil konečné 14.miesto. Po ukončení turnaja prevzali víťazi poháre z rúk pani Janegovej. Nakoľko sa všetci účastníci opäť prišli šachom najmä zabávať, rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú problémovú situáciu.
V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii a hlavnému rozhodcovi podujatia Petrovi Mackovi za bezproblémový priebeh celého turnaja ako aj ŠK Dúbravan za pomoc pri technickom zabezpečení turnaja. V neposlednom rade aj Michalovi Vrbovi, ktorý urobil množstvo fotografií a po ukončení turnaja aj videá. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu. Termín ďalšieho podujatia síce ešte nie je definitívne dohodnutý, malo by však ísť o júl 2016.
Článok z podujatia bude zverejnený v Staromestských novinách ako aj na weboch Starého Mesta - http://www.staremesto.sk/, KŠN Bratislava - http://ksnba.interchess.sk/, Slovenského šachového zväzu - http://www.chess.sk/, Bratislavského šachového zväzu - http://www.bsz.chess.sk/, Šachových správ - http://www.sachovespravy.eu/
Staromestský šachový turnaj (16 hráčov): WFM A.Vrtiaková 3,5b/5 2.miesto, M.Šándor 3,5b/5 3.miesto, V.Bochnička 2,5b/5 9.miesto
Čítať ďalej: 9.4.2016 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
9.4.2016 – Dubnický turnaj O pohár primátora, Dubnica nad Váhom
Účasť v Dubnici atakovala minuloročný rekord 151 hráčov, napokon však rekord nepadol. Medzi účastníkmi bol aj Filipko, ktorý sa pokúsil získať čo najviac bodov a zabezpečiť si tak postup do semifinálového kola svojej kategórie. A začal naozaj veľmi dobre, keď už v prvom kole dokázal zvíťaziť. Prišli síce dve prehry, ktoré však dokázal vykompenzovať ďalšou výhrou a po štyroch kolách tak bol v strede tabuľky. Škoda posledných troch kôl bez bodového zisku, no samotná účasť na tak veľkom turnaji je veľkou devízou do budúcnosti.
Turnaj GPX (145 hráčov): F.Štelbaský 2b/7 125.miesto
Čítať ďalej: 9.4.2016 – Dubnický turnaj O pohár primátora, Dubnica nad Váhom
6.4.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Po marcovom výpadku by sme mali mať na turnaji opäť zastúpenie. Po svojom premiérovom turnaji v sobotu si svoje schopnosti opäť otestoval Samko. Bol tak účastníkom rekordného turnaja, v ktorom museli organizátori dokonca odmietnuť hráčov pre naplnenie maximálnej kapacity. Turnaj začal výhrou a po prehre v druhom kole tretie kolo remizoval „z pozície sily“, keď kvôli nedostatku času obetoval materiál za likvidáciu posledných bojovníkov súpera. Následne prehral dve partie, pričom najmä tá druhá bola bojovná a veľmi dlhá. V posledných dvoch kolách bol úspešný, keď najprv zvíťazil veľmi rýchlo a v poslednom kole pozbieral súperovi takmer všetko a partiu zakončil matom na základnom rade. Dostal sa tak na polovicu možných bodov a vylepšil tak svoje bodové maximum.
Turnaj začiatočníkov (60 hráčov): S.Havalda 3,5b/7 33.miesto
2.4.2016 – Jarný šachový festival v Cenade, Bratislava
Po jesennom festivale sa uskutočnila v priestoroch Cenady aj jeho jarná dvojička. Napriek kolízii s viacerými šachovými i nešachovými aktivitami sme na ňom mali svoje zastúpenie, aj keď všetci top favoriti svojich kategórii tentoraz „ostali doma“.
Turnaji GPX sa hral zároveň aj ako Majstrovstvá Bratislavského kraja a našim najhorúcejším želiezkom bol Oliver. Ten síce za posledný rok čo sa týka svojich šachových aktivít výrazne zvoľnil, ale v turnaji ukázal aj sám sebe, že možno trochu predčasne. Okrem zaváhania v druhom kole prehral už iba s celkovým víťazom a sedem bodov mu zabezpečilo druhé miesto v turnaji a prvé miesto v rámci Majstrovstiev Bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 14 rokov. Ninka začala fantasticky, keď v prvom kole čiernymi vo výbornej partii zdolala jedného z papierových favoritov turnaja. Následná prehra s neskorším víťazom bola s kategórie očakávaných, no následné dve zbytočné straty už menej. Dvoma výhrami sa dostala do prvej polovice tabuľky, no nevyšiel jej záver. Z posledných troch kôl uhrala už iba bod (navyše vďaka vypršanému času jej súperky) a tak skončila turnaj na polovici možných bodov a v rámci MBK v kategórii dievčat do 10 rokov obsadila tretie miesto. Nebyť viacerých jednoťahových prehliadnutí figúrok by skončila omnoho vyššie. Filipko striedal víťazstvá s prehrami a ako výhrou začal, tak ňou aj turnaj ukončil. Výsledným ziskom štyroch bodov si upevnil svoje postavenie v rámci postupu do semifinálového kola GPX medzi chlapcami do 8 rokov. Na definitívu však ešte asi bude potrebovať zabojovať v Dubnici a v Osuskom, nakoľko súperi sa doťahujú a v oboch turnajoch pôjde o veľa bodov. Na záver som si nechal trojicu nováčikov z nášho šachového krúžku. Samko, Grétka a Alžbetka vyhrali prvý raz už vtedy, keď sa odvážili ísť na turnaj bez akýchkoľvek skúseností. Zvládli mnoho nových vecí akými boli nezabúdať na stláčanie hodín, ťahanie a stláčanie hodín tou istou rukou, reklamácie nemožných ťahov a fungovanie v novom prostredí. Po prvých dvoch oťukávacích kolách získal ako prvý bod Samko a vo štvrtom kole sa k nemu pridala aj Grétka. Tá neskôr pridala aj remízu v kole šiestom. Samko pridal ďalšie dva body v siedmom a ôsmom kole a nemal ďaleko ani ku hattricku, no v poslednom kole nedotiahol vyhranú partiu do konca. Výsledné tri body sú ale na prvý pokus skvelé. Rovnako tak aj 2,5 bodu u Grétky, ktorá okrem spomínaných ziskov ešte vyhrala aj v dlhej partii v sesterskom derby v ôsmom kole. Alžbetka bojovala celý turnaj a niekedy aj veľmi dlhé partie, no ako jedna z najmladších (ak nie najmladšia) zaplatila nováčikovskú daň. No za odvahu a zvládnutie turnaja si zaslúži celá trojica veľkú pochvalu.
Turnaj GPX (68 hráčov): O.Šoltys 7b/9 2.miesto (majster BK chlapcov do 14 rokov), N.Kubíková 4,5b/9 33.miesto (3.miesto v MBK dievčat do 10 rokov), F.Štelbaský 4b/9 44.miesto, S.Havalda 3b/9 61.miesto, G.Kapolková 2,5b/9 63.miesto, A.Kapolková 0b/9 68.miesto
V turnaji B hranom aj ako Majstrovstvá Bratislavského kraja do 18 rokov sa predstavili Jakub a Tea. Jakub vyhral prvé tri kolá, no následne si vybral menší oddych. Napriek zaváhaniam mu v poslednom kole stačila remíza na striebro, no po prehre to bol vďaka najlepšiemu pomocnému hodnoteniu aspoň bronz a v rámci MBK chlapcov do 18 rokov druhé miesto. Tea to mala v turnaji ťažké, no bojovala a ku kontumačnej výhre pridala aj výhru v poslednom kole, čím sa dotiahla na dvojicu hráčov. Tak ako Jakub obsadila druhé miesto v rámci MBK, avšak tentoraz v kategórii dievčat do 18 rokov.
Turnaj B (19 hráčov): J.Suchánsky 4,5b/7 3.miesto (MBK chlapcov do 18 rokov – 2.miesto), L.T.Kolevská 2b/7 19.miesto (MBK dievčat do 18 rokov – 2.miesto)
Čítať ďalej: 2.4.2016 – Jarný šachový festival v Cenade, Bratislava
24.-28.3.2016 – 37.turnaj šachových nadejí, Frýdek-Místek – Česká republika
Veľkonočné prázdniny si Vladko spestril účasťou na tradičnom medzinárodnom mládežníckom podujatí vo Frýdku-Místku. Turnaj bol jednou z jeho posledných previerok pred blížiacimi sa MSR mládeže. Po úvodných dvoch výhrach prišlo smolné tretie kolo, kedy celozápasovú prevahu a snahu hrať na výhru prehnal a napokon súperovi daroval celý bod. Prehra ho však nezložila a vyhral nasledujúce dve partie, pričom tá z piateho kola bola asi najvydarenejšou v turnaji. Vydretá remíza v šiestom kole ešte nič extra nekazila, no prehra v siedmom už zmarila šance na umiestnenie na úplnej špici turnaja. Záverečné kolo už bolo iba hrou na jednu bránu. Výsledné ôsme miesto je uspokojivé, no možností skončiť vyššie bolo v partiách neúrekom. Turnaj to bol rozhodne poučný.
Open U12 (73 hráčov): V.Bochnička 5,5b/8 8.miesto
Čítať ďalej: 24.-28.3.2016 – 37.turnaj šachových nadejí, Frýdek-Místek – Česká republika
24.-27.3.2016 – Senický veľkonočný šachový festival 2016, Senica
Počas veľkonočných prázdnin sa uskutočnila ďalšia zo série zaujímavých akcií a napriek viacerým kolíziám sme na nej nechýbali. Našim zástupcom bol Filipko a okrem sústredenia absolvoval aj sedem kôl v národnom opene. Po úvodných dvoch prehrách si pripísal výhru a remízu. Na rozdiel od svojho posledného turnaja GPX mu tentoraz nevyšiel záver a po troch prehrách sa zosunul tabuľkou.
Národný open (16 hráčov): F.Štelbaský 1,5b/7 15.miesto
Čítať ďalej: 24.-27.3.2016 – Senický veľkonočný šachový festival 2016, Senica
19.3.2016 – Veľkonočný šachový turnaj, Bratislava
Turnaj bol zároveň aj deviatym ročníkom o majstra Karlovej Vsi v rapid šachu. V konkurencii 24 hráčov sa stal suverénnym víťazom Jakub, keď vyhral všetkých sedem partií a pred druhým v poradí mal náskok dva body.
Rapid turnaj (24 hráčov): J.Suchánsky 7b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 19.3.2016 – Veľkonočný šachový turnaj, Bratislava
19.3.2016 – O pohár viceprimátora mesta Nitra, Nitra
Podujatia patriaceho do série GPX mládeže sa zúčastnil Filipko a rozhodne nesklamal. Po výhre v prvom kole síce na chvíľu vypol, no v druhej polovici naštartoval a dokázal získať až 4,5 bodu. Tým vyrovnal svoj doterajší rekord z turnaja v Topoľčanoch a výrazne sa priblížil k účasti v semifinále.
Turnaj GPX (73 hráčov): F.Štelbaský 4,5b/9 38.miesto
Čítať ďalej: 19.3.2016 – O pohár viceprimátora mesta Nitra, Nitra
5.3.2016 – Dorastenecká liga – semifinále - západ, Trnava
V drese Lokomotívy Trnava prispel Samir dvoma víťazstvami na prvej šachovnici a družstvo postúpilo do finále.
Lokomotíva Trnava (1.šachovnica: FM S.Sahidi 2b/2) 2.miesto – postup do finále
Čítať ďalej: 5.3.2016 – Dorastenecká liga – semifinále - západ, Trnava
23.2.-25.2.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
Paralelne so Senickým jarným šachovým festivalom sa uskutočnilo ďalšie zo série sústredení s GM Robertom Cvekom. Témou boli vybrané partie na viaceré otvorenia, najmä však na Kráľovskú indickú obranu a Sicílsku obranu. Medzi prihlásenými z KŠN boli Marek, Samir, Miro, Peťo a Vladko.
Sústredenie (21 účastníkov): FM M.Karas, FM S.Sahidi, M.Macko, P.Macko, V.Bochnička
Čítať ďalej: 23.2.-25.2.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
22.2.-26.2.2016 – Senický jarný šachový festival, Senica
MŠA Interchess pripravila aj cez polročné prázdniny tri paralelné podujatia pod názvom Senický jarný šachový festival. Popri dvoch turnajoch (Fide Opene a Národnom Opene) prebieha aj sústredenie pre mladé šachové nádeje. Tréneri MŠA Interchess okrem interaktívnych prednášok zabezpečia aj rozohrávanie pozícií, riešenie diagramov a rozbory jednotlivých turnajových partií. Účastnia sa ho Filipko a Tea.
Sústredenie (25 účastníkov): L.T.Kolevská, F.Štelbaský
V turnaji si lepšie počínala Tea, ktorá mala prakticky takmer vo všetkých partiách jasne navrch. Najmä malá prax spôsobila, že sa počet jej bodov zastavil iba na čísle 3. Oproti minulému turnaju je to však dvojnásobok a navyše rezervy sú obrovské... Filipko bojoval a hral svoj najsilnejší turnaj v živote (snáď s výnimkou minuloročného Koníka) a bodovať sa mu podarilo iba v šiestom kole. Pri svojom veku má však stále všetko pred sebou.
Národný open (14 hráčov): L.T.Kolevská 3b/9 11.miesto, F.Štelbaský 1b/9 14.miesto
V rámci bleskového turnaja si medzi účastníkmi najlepšie počínala naša trojica Marek, Samir a Miro. O výhre Mareka napokon rozhodlo až pomocné hodnotenie. Peťo skončil ôsmy, keď jeho štyri prehry boli čiernymi proti prvej štvorici celkového poradia a dobrým finišom sa na jedenáste miesto vyšvihol Vladko.
Bleskový turnaj (27 hráčov): FM M.Karas 7,5b/9 1.miesto, FM S.Sahidi 7,5b/9 2.miesto, M.Macko 7b/9 3.miesto, P.Macko 5b/9 8.miesto, V.Bochnička 5b/9 11.miesto
Čítať ďalej: 22.2.-26.2.2016 – Senický jarný šachový festival, Senica
16.2.2016 – Trnavský šachový rebríček – 2.kolo, Trnava
Aj druhého kola tejto série sa zúčastnil Samir a pripísal si plný bodový zásah a tým pádom aj prvé miesto.
Open turnaj (42 hráčov): FM S.Sahidi 7b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 16.2.2016 – Trnavský šachový rebríček – 2.kolo, Trnava
6.2.2016 – Farský šachový turnaj, Bratislava
Tretí ročník rapid turnaja neostal bez našej účasti, keď naše farby hájil Jakub. Po sérii piatich výhier sa dostal do čela turnaja, kde však v šiestom kole podľahol neskoršiemu víťazovi a v siedmom prekvapujúco aj celkovo druhému hráčovi výsledného poradia. Následnými dvoma výhrami sa vytiahol na štvrté miesto.
Open turnaj (68 hráčov): J.Suchánsky 7b/9 4.miesto
3.2.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Februárový turnaj začiatočníkov začala Ninka veľmi dobre, keď v prvých dvoch kolách zaznamenala dve výhry. Tá z prvého kola bola dokonca proti víťazovi jedného z turnajov v roku 2015. Od štvrtého kola však začala radikálne klesať sústredenosť, čo malo za následok jednoťahové hrubé prehliadnutia a štyri prehry za sebou. Tento turnaj však bude na niečo dobrý, pretože jasne ukázal rozdiel medzi sústredením a nekoncentrovanosťou a medzi domácou prácou a domácim oddychom J
Open turnaj (44 hráčov): N.Kubíková 2b/7 36.miesto
13.1.2016 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Prvý turnaj začiatočníkov v roku 2016 sa konal netradične až druhú stredu z dôvodu školských prázdnin a opäť padol rekord v počte účastníkov. Obe dievčatá dokázali udržať body získané v minulom turnaji, aj keď tentoraz mali výrazne bližšie ku vyšším bodovým zásahom. Ninka prehrala až tri partie na čas, pričom si v nich nepočínala vôbec zle a minimálne vo štvrtom kole mala po výbornej hre pred sebou už elementárnu koncovku s vežou navyše. V poslednom kole ju naopak časový limit omilostil. Tea taktiež bojovala od prvého kola do posledného s časom viac ako so súpermi, keď rovnako ako Ninka tri partie prehrala na čas. Výsledkom boli tri body, pričom zabrala hlavne v posledných dvoch kolách. V šiestom kole jej mat síce nebol matom, ale keďže sa súperi dohodli... Po januárovom sústredení v Senici začali obe evidentne viac vidieť a následne aj viac premýšľať, čo síce pri turnajoch hraných rýchlym tempom nemusí byť ideálne, no z dlhodobého hľadiska je to najlepšia vec, ktorá sa im mohla stať. Najmä, ak sa k tomu pridajú čo najviac odohraných partií.
Open turnaj (44 hráčov): N.Kubíková 4b/7 19.miesto, L.T.Kolevská 3b/7 30.miesto
13.1.2016 – Trnavský šachový rebríček – 1.kolo, Trnava
Na prvom podujatí trojkolovej série Trnavského šachového rebríčka základných škôl sa zúčastnil Samir. S bilanciou šiestich výhier a jednou remízou v ňom zvíťazil s polbodovým náskokom.
Open turnaj (50 hráčov): FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 13.1.2016 – Trnavský šachový rebríček – 1.kolo, Trnava
9.1.2016 – Trojkráľový turnaj v Dúbravke, Bratislava
Tradičného turnaja v rapid šachu sa medzi stovkou hráčov zúčastnila trojica Andy, Igor a Kubo. Igorovi sa prvá polovica turnaja nevydarila, keď síce vyhral v prvom kole, no z ďalších štyroch partií získal iba 1,5 bodu. Sériou troch výhier sa dotiahol do horných priečok tabuľky, žiaľ v poslednom kole favorita nedokázal prekvapiť. Kubo vyhral dve partie a následne podľahol neskoršiemu víťazovi. Následne pokračoval v hojdačke, keď papierovo slabších porážal, no bielymi favoritov nedokázal obrať o body. Škoda najmä zbytočnej remízy v poslednom kole. Andy zahral výborný turnaj, keď prvé štyri kolá dokázal vyhrať, vrátane výhry vo štvrtom kole s nasadenou jednotkou turnaja. Kolo predtým pri ňom síce stála asi nielen Caissa, ale úspešný štart ho vyniesol do čela. Následne dostal ďalších dvoch favoritov, ktorým dokázal vziať jednu remízu. Po dvoch výhrach mal v poslednom reálne šance bojovať o najvyššie méty. Čiernymi však „iba“ remizoval a odprevadil tak svojho súpera k víťazstvu v turnaji, kým jemu ostalo nepopulárne štvrté miesto. Každopádne odohral, najmä bielymi, veľmi vydarený turnaj.
Open turnaj (100 hráčov): A.Královič 7b/9 4.miesto, J.Suchánsky 5,5b/9 20.miesto, I.Lintner 5,5b/9 27.miesto
Čítať ďalej: 9.1.2016 – Trojkráľový turnaj v Dúbravke, Bratislava
9.1.2016 – Dorastenecká liga – Trnavský kraj, Modranka
V družstve Lokomotívy Trnava sa na prvej šachovnici predstavil Samir. Ku štyrom výhram pridal jednu remízu, čím potvrdil papierové predpoklady. Touto bilanciou prispel k druhému miestu družstva a postupu do medzikraja.
Lokomotíva Trnava (1.šachovnica: FM S.Sahidi 4,5b/5) 2.miesto – postup do medzikraja
Čítať ďalej: 9.1.2016 – Dorastenecká liga – Trnavský kraj, Modranka
6.1.2016 – 24.ročník Buď pozdravené Slovensko, Prievidza
Po rapid turnaji v Stupave si dal Marek novoročné repete v Prievidzi. V slušne obsadenom turnaji uhral výsledok približne zodpovedajúci jeho nasadeniu a obsadil konečné šieste miesto.
Rapid turnaj (56 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 6.miesto
Čítať ďalej: 6.1.2016 – 24.ročník Buď pozdravené Slovensko, Prievidza
3.1.-6.1.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
Paralelne so Senickým zimným šachovým festivalom prebiehalo aj ďalšie zo série obľúbených sústredení v Senici pod organizačnou taktovkou Tomáša Peričku. Prednášajúcim lektorom bol opäť GM Robert Cvek a témou sústredenia „Plán hry v přechodu zahájení – střední hra“. Od nás sa zúčastnila pätica Miro, Peťo, Vladko, Anička a ja. V rámci sústredenia sme absolvovali šesť tréningových blokov a v nich sme prebrali viaceré zaujímavé plány v rôznych otvoreniach, pričom niektoré príklady sme si aj prakticky precvičili v simultánke proti lektorovi.
Sústredenie (17 účastníkov): FM M.Roháček, WFM A.Vrtiaková, M.Macko, P.Macko, V.Bochnička
Zoznam účastníkov na chess-results
Čítať ďalej: 3.1.-6.1.2016 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
3.1.2016 – Memoriál Milana Havlíka, Stupava
Prvého ročníka tohto rapid turnaja za zúčastnil Marek. Po dvoch úvodných výhrach prišla studená sprcha v treťom kole, no po dvoch výhrach sa opäť ocitol v boji o čelo. Prehra v šiestom kole urobila vážny škrt cez rozpočet v boji o prvé miesto. Po nevydarenom závere z toho bol napokon ústup z čelných pozícií a ôsme miesto.
Open turnaj (38 hráčov): FM M.Karas 5,5b/9 8.miesto
2.-6.1.2016 – Senický zimný šachový festival, Senica
MŠA Interchess pripravila cez Vianočné prázdniny tri paralelné podujatia pod názvom Senický zimný šachový festival. Popri dvoch turnajoch (Fide Openu a Národného Openu) prebiehalo aj sústredenie pre mladé šachové nádeje. Tréneri MŠA Interchess okrem interaktívnych prednášok zabezpečovali aj rozohrávania pozícií, riešenie diagramov a rozbory jednotlivých turnajových partií. Od nás sa sústredenia, svojho prvého, zúčastnili Ninka s Teou. V rámci sústredenia absolvovali v druhej skupine šesť tréningových blokov, v ktorých prebrali viacero zaujímavých tém.
Sústredenie (22 účastníkov): L.T.Kolevská, N.Kubíková
Zoznam účastníkov na chess-results
Namiesto plánovaného národného openu sa hral napokon uzatvorený turnaj na deväť kôl. Pre obe to bol prvý vážny turnaj v živote a tak sme boli zvedaví, ako sa im bude dariť.
Ninka sa v prvej polovici turnaja rozohrávala a asi najhoršiu partiu odohrala vo štvrtom kole, kedy prehrala prakticky bez toho, aby sa aspoň na chvíľu zamyslela a zadarmo odovzdala súperovi prakticky celú svoju armádu. Potom si však nechala poradiť a poučila sa z chýb. Zlepšila hospodárenie s časom, začala viac premýšľať a od remízy v piatom kole s neskorším víťazom turnaja vynikajúco zafinišovala. Najmä za výhry v šiestom a siedmom kole by sa naozaj nemusel hanbiť ani silnejší a skúsenejší šachista. Výsledné tretie miesto sa pred turnajom nedalo čakať a tak ho určite môžeme považovať za úspech.
Tea obsadila ziskom 1,5 bodu predposledné miesto, keď okrem výhry v druhom kole už remizovala iba v predposlednom kole v derby s Ninkou. Napriek tomu však veľmi príjemne prekvapila, keď efektívne využívala svoj čas, prakticky v každej partii dokázala získať veľkú prevahu (minimálne figúru navyše) a iba nedostatočná prax ju zaradila do dolných miest tabuľky. Preto takmer všetky prehry môžeme považovať za jednu veľkú výhru a taktiež výbornú školu. Okrem turnaja a sústredenia ešte stíhala riešiť aj diagramy navyše a tak sa rozhodne šachovo nenudila a čas využila naozaj efektívne. Raz si dokonca aj slušne privstala, len aby sme mohli absolvovať rozbor niektorých partií už pred raňajkami.
Pre obe dievčatá stopercentne platí, že ak budú aj doma pokračovať s takým záujmom a v takom nasadení aké predviedli v Senici, ich výkonnosť pôjde v krátkom čase rapídne nahor. Svoje možnosti a schopnosti už naznačili...
Uzatvorený turnaj (10 hráčov): N.Kubíková 6b/9 3.miesto, L.T.Kolevská 1,5b/9 9.miesto
Niektorí účastníci festivalu a účastníci sústredenia odohrali aj bleskový turnaj. V ňom si najlepšie viedol Peťo, keď stratil iba jedinú remízu. Miro určite plánoval viac ako zisk 4,5 bodu, no aj to mu stačilo na tretie miesto. Vladko si udržal svoje nasadenie, keď prehru v piatom kole kompenzoval výhrou v kole poslednom.
Bleskový turnaj (15 hráčov): P.Macko 6,5b/7 1.miesto, M.Macko 4,5b/7 3.miesto, V.Bochnička 4b/7 7.miesto
Čítať ďalej: 2.-6.1.2016 – Senický zimný šachový festival, Senica
2.1.2016 – Kremnická veža 2016, Kremnica
Turnaja v rapid šachu v Kremnici sa zúčastnili Miro a Peťo. Rapid elom síce patrili na koniec druhej desiatky, no aktuálnym ratingom patrili do prvej päťky a tak sa dal očakávať útok na čelné pozície. Vo vyrovnanom turnaji napokojn finišovali plece pri pleci, keď vďaka zisku 6,5 bodu skončili na piatom resp. šiestom mieste.
Open turnaj (74 hráčov): M.Macko 6,5b/9 5.miesto, P.Macko 6,5b/9 6.miesto
28.12.2015 – Vianočný bleskový turnaj ŠK Slovan Bratislava, Bratislava
Tradičného bleskového turnaja sa zúčastnil Marek a po povinnej výhre v prvom kole už v druhom kole narazil na neskoršieho víťaza. Po prehre sa však rýchlo spamätal a sériou šiestich výhier a jedinej remízy sa vyšvihol na samostatné prvé miesto s jednobodovým náskokom. Nič mu tak nepokazila ani remíza v desiatom kole, po ktorej stále v turnaji viedol. Dve prehry v posledných dvoch kolách ho však upratali až za stupne víťazov, na nepopulárne štvrté miesto.
Bleskový turnaj (38 hráčov): FM M.Karas 8b/12 4.miesto
Čítať ďalej: 28.12.2015 – Vianočný bleskový turnaj ŠK Slovan Bratislava, Bratislava
27.12.2015 – Memoriál Dr.Federiča, Modra
Veľmi kvalitne obsadeného turnaja v rapid šachu sa zúčastnili Miro Macko a Maťo Starovič. Maťovi sa v prvých šiestich kolách darilo vynikajúco, keď v nich zaznamenal dve výhry a dve remízy. V šiestom kole si asi remízou utvoril aj osobný rekord. Škoda nepodareného záveru, ale napriek trom prehrám podal Maťo v turnaji jednoznačne nadštandartný výkon. U Mira veľa napovedlao prvé kolo, keď čiernymi odremizoval prvého nasadeného hráča. V prvých šiestich kolách porazil FM Farkaša i IM Sosnu a remizoval s WIM Maslíkovou. V siedmom kole však žiaľ vo vyhranej pozícii prehliadol dvojťahový mat. Ako by sa turnaj vyvíjal ak by túto partiu dotiahol do konca tak ostáva iba otázkou. V ôsmom kole dostal strategickú lekciu, no v poslednom kole opäť zabral a celkovo vybojoval veľmi pekné siedme miesto pri performance 2361.
Open turnaj (51 hráčov): M.Macko 6b/9 7.miesto, M.Starovič 3b/9 44.miesto
27.12.2015 – Turnaj o Venušin putovný pohár, Šurany
Turnaja v Šuranoch, ktorý je započítavaný do série mládežníckej náborovej súťaže GPX sa zúčastnil Filipko. Ku jednej výhre a dvom remízam pridal tradičný titul najmladšieho účastníka turnaja.
Open turnaj (26 hráčov): F.Štelbaský 2b/7 21.miesto
Čítať ďalej: 27.12.2015 – Turnaj o Venušin putovný pohár, Šurany
26.-30.12.2015 – 25.Erfurtský šachový festival, Erfurt – Nemecko
V období vianočných sviatkov sa Anička zúčastnila turnaja v rámci šachového festivalu v nemeckom Erfurte. V prvom kole si pripísala plný zásah, keď bielymi papierového favorita zdolala. V ďalších troch kolách sa jej však v sicílskych súbojoch vôbec nedarilo. Asi aj preto nenamietala voči relatívne rýchlej remíze v piatom kole. Po prehre v šiestom kole sa jej podarilo uhrať v posledných dvoch kolách remízy. Nakoľko v turnaji nebol prakticky žiadny oddychový súper a navyše išlo o samé dvojkolá, turnaj isto nebol jednoduchý. Minimálne bod navyše by však rozhodne potešil.
Majstrovský open turnaj (165 hráčov): WFM A.Vrtiaková 2,5b/8 149.miesto
Čítať ďalej: 26.-30.12.2015 – 25.Erfurtský šachový festival, Erfurt – Nemecko
26.12.2015 – O pohár starostu obce, Teplička nad Váhom
Na Štefana sa konal aj ďalší turnaj s našou účasťou. V štartovej listine sme mohli nájsť Vladka Bochničku spolu s rodičmi. V priebehu turnaja zdolal všetkých troch svojich ratingovo slabších súperov. Proti šestici silnejších vydoloval jednu výhru a jednu remízu. Vďaka nim sa mu podarilo dostať presne na koniec prvej polovice výsledkovej listiny.
Open turnaj (89 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 44.miesto
Čítať ďalej: 26.12.2015 – O pohár starostu obce, Teplička nad Váhom
26.12.2015 – Open Dobrá nálada 2015, Bratislava
Tradičného turnaja v bleskovom šachu na Doprastave sme sa zúčastnili vo štvorici. Keďže trojica chalanov má blitz rating výrazne pod svojim aktuálnym, očakávalo sa, že všetci budeme vpredu, resp. minimálne v prvej polovici. Osobne som veľké ambície nemal, nakoľko bleskovky už dlho prakticky nehrávam. Kubo sa celý turnaj trápil a až dvoma výhrami v závere sa dostal na polovicu možných bodov. Miro po slabšom štarte začal spoľahlivo bodovať a dotiahol to v desiatom kole až na prvú šachovnicu. Následne však prehral tri partie v rade (často úplne zbytočne) a až výhrou v poslednom kole sa dostal opäť do prvej polovice. Určite si obaja predstavovali lepšie výsledky. S Marekom sme odštartovali troma výhrami a vo štvrtom kole sme si oddýchli vzájomnou krátkou remízou. V piatom kole som výborne rozohranú partiu s neskorším víťazom nedotiahol do konca. Marek držal fazónu až do siedmeho kola. Vtedy ako napokon jediný porazil lídra a turnaj aspoň naoko zdramatizoval. Moja stíhacia jazda od šiesteho kola pokračovala šiestimi výhrami a udržoval som si polbodovú stratu a zvyšoval náskok pred zvyškom štartového poľa. Marek, ktorý zaváhal v ôsmom a desiatom kole, sa zaradil medzi veľkú skupinu bojujúcu o bronz. V predposlednom kole som zahodil úplne vyhranú partiu, no nakoľko líder nezaváhal až do konca turnaja, nemuselo ma to mrzieť. Výhra v poslednom kole poistila bezpečné druhé miesto. Marek napriek prehre v poslednom kole skončil zaslúžene tretí. Celý čas sme sa totiž pohybovali na prvých stoloch a hrali s celou špičkou.
Open turnaj (38 hráčov): FM M.Roháček 10,5b/13 2.miesto, FM M.Karas 9b/13 3.miesto, M.Macko 7b/13 14.miesto, J.Suchánsky 6,5b/13 22.miesto
Čítať ďalej: 26.12.2015 – Open Dobrá nálada 2015, Bratislava
21.12.2015 – Simultánka s WFM Annou Vrtiakovou, Bratislava
V pondelok si Anička namiesto tréningu spestrila deň simultánkou proti hráčom šachového krúžku na Gymnáziu Juraja Hronca. Pri svojej simultánkovej premiére zaznamenala v ôsmich partiách stopercentnú úspešnosť.
Čítať ďalej: 21.12.2015 – Simultánka s WFM Annou Vrtiakovou, Bratislava
19.12.2015 – Šachom proti drogám 2015, Martin
Rapid turnaja štvorčlenných družstiev sa zúčastnila pätica našich hráčov. Zloženie družstiev bolo veľmi rôznorodé od výkonnosti až po klubovú príslušnosť a navyše v každom družstve boli dve dievčatá, čo tiež nebýva bežným zvykom.
Družstvo Harda A bolo doplnené Emmou Miklášovou z LŠŠ a Lenkou Markovou z TJ Karlova Ves. Miro na jednotke nezaváhal ani raz, keď papierovo ho mohol ohroziť iba Peťo, no v bratskom derby bol čiernymi úspešnejší. Tomáš asi čakal viac bodov, no malá prax a najmä neobľúbený rapid šach urobili svoje. Keďže obe dievčatá taktiež spoľahlivo bodovali, Harda A sa stala víťazom celého turnaja. V siedmich kolách zaznamenali šesť výhier a jedinú remízu.
Družstvo Harda B bolo doplnila Annamária Huttová z Liptovského Mikuláša. Peťo na jednotke okrem spomínaného derby nestratil žiadny ďalší bod a potvrdil tak spolu s Mirom rolu top favorita. Maťo ani raz nezaváhal a keďže však rapid tiež neobľubuje, ziskom 7/7 určite nebol nespokojný. Tea absolvovala debut v súťaži družstiev a to rovno na tretej šachovnici. Svojim ratingovaným súperom podľahla, s hráčmi bez ratingu však urobila 1/3. Družstvo bolo remízovým kráľom súťaže, keď v siedmych kolách zaznamenalo až päť nerozhodných výsledkov. Keďže k nim pridalo iba jedinú výhru, na lepšie ako desiate miesto to tentoraz nebolo.
Na chess-results sú v prípade Hardy B chybne uvedené opačne výsledky partií štvrtého kola.
Turnaj družstiev (15 družstiev): Harda A (M.Macko 7b/7, E.Miklášová, T.Starovič 4,5b/7, L.Marková) 1.miesto, Harda B (P.Macko 5b/7, M.Starovič 7b/7, L.T.Kolevská 1b/7, A.Huttová) 10.miesto
18.12.2015 – MSR žiakov a žiačok stredných škôl, Humenné
Do finále sa kvalifikovala Anička s trojicou účastníkov turnaja chlapcov Marekom, Peťom a Igorom. Z tejto štvorice sa Peťo ešte pred turnajom rozhodol, že do Humenného nepocestuje. Žeby čosi šípil?
Anička začala dvoma výhrami, no v treťom kole nerealizovala výhodu a napokon asi predčasne remizovala. Po ďalších dvoch výhrach už mal byť turnaj iba o dvoch hráčkach. Prehra bez odporu zo šiesteho kola však turnaj zdramatizovala a remíza v poslednom kole rozhodla o tom, že z toho bola napokon iba bronzová medaila. Za výkon v posledných dvoch partiách to však lepšie byť nemohlo.
Turnaj dievčat (20 hráčok): WFM A.Vrtiaková 5b/7 3.miesto
Marek vstúpil do turnaja skvele troma výhrami, no následne sa začali diať na onlinoch veci. Hrubé podloženia viedli ku finišu 1/4 a tak to nemohlo skončiť lepšie ako na výsledné deviate miesto. Igor začal taktiež dobre, keď po výhre v prvom kole zaznamenal dve solídne remízy, no finiš mal rovnako zúfalý ako Marek a tak nezískal ani 50% možných bodov. Humenné nám teda evidentne nesvedčilo, veď z piatich účastníkov MSR ZŠ a SŠ nik ani len neobhájil svoje nasadenie.
Turnaj chlapcov (25 hráčov): FM M.Karas 4b/7 9.miesto, I.Lintner 3b/7 16.miesto
Online prenos z oboch kategórií
Čítať ďalej: 18.12.2015 – MSR žiakov a žiačok stredných škôl, Humenné
17.12.2015 – MSR žiakov a žiačok základných škôl, Humenné
Vo finále nás reprezentovali Samir a Miro a mali isto medailové ambície. Obaja odštartovali dvoma výhrami, čím sa ocitli v sedemčlennej skupine lídrov. Následne však Miro podľahol neskoršiemu víťazovi turnaja a remízu zo štvrtého kola asi tiež nepovažuje za úspech. Dvoma výhrami sa vrátil do bojov o medaile, no po prehre v poslednom kole z toho bolo nakoniec iba konečné siedme miesto. Samirovi sa darilo lepšie, keď vyhral aj tretie kolo a následne zaznamenal remízy so skúsenými FM-kami Gažíkom a Pecháčom. To však bol žiaľ výkonnostný strop, pretože prehrou v šiestom kole sa pripravil o medailu a posledné kolo si tiež nedá za klobúk. Výsledné piate miesto je tak po veľmi nádejnom štarte minimom.
Turnaj chlapcov (34 hráčov): FM S.Sahidi 4,5b/7 5.miesto, M.Macko 4,5b/7 7.miesto
Čítať ďalej: 17.12.2015 – MSR žiakov a žiačok základných škôl, Humenné
10.12.2015 – Majstrovstvá Trnavského kraja základných škôl, Senica
Majstrovstvá si nenechal ujsť Samir, ktorý bol aj hlavným favoritom turnaja. Tejto úlohy sa zhostil bez problémov a vďaka šiestim výhram a jedinej remíze v turnaji zvíťazil. Zabezpečil si tak postup do celoslovenského finále.
Turnaj chlapcov (19 hráčov) FM S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto (postup do celoslovenského finále)
Čítať ďalej: 10.12.2015 – Majstrovstvá Trnavského kraja základných škôl, Senica
9.12.2015 – Simultánka s Petrom Mackom, Bratislava
V stredu v Petržalke si Peter otestoval svoje schopnosti v simultánke proti šestnástim súperom. S niektorými stihol odohrať aj dve partie a jeho celková bilancia bola napokon 16,5:2,5, keď výhry získali Lucas Crkoň a Robert Vojtko, remízu Nina Gregorovičová. Môžeme konštatovať, že Peťo nesklamal, keďže koncentrovať sa na hru proti toľkým súperom nie je jednoduché ani pri veľkých výkonnostných rozdieloch.
Čítať ďalej: 9.12.2015 – Simultánka s Petrom Mackom, Bratislava
5.12.2015 – Mikulášsky turnaj GPX, Považská Bystrica
Na ďalší turnaj mládežníckej GPX sa vybral Filipko až do Považskej Bystrice. Po posledných pekných výsledkoch na predchádzajúcich turnajoch ani tentoraz nesklamal svojich fanúšikov a získal polovicu možných bodov. Nebyť zásahu do partie posledného kola rodičom jeho súpera, bodový zisk mohol byť aj o jeden pol bod vyšší. Okrem umiestnenia v prvej polovici tabuľky a štvrtého miesta medzi chlapcami do osem rokov si pripísal aj 53 bodov do rebríčka GPX, čo je pre neho zatiaľ rekordný zápis.
Turnaj GPX (98 hráčov): F.Štelbaský 3,5b/7 46.miesto
Čítať ďalej: 5.12.2015 – Mikulášsky turnaj GPX, Považská Bystrica
5.12.2015 – Mikulášsky šachový turnaj mládežníckych družstiev, Dražkovce
Na turnaji sme mali dvoch zástupcov, keď za družstvo Harda (kombinovaná zostava KŠN a LŠŠ) nastúpili Maťo a Tomáš Starovičovci na druhej resp. tretej šachovnici. Maťo okrem zbytočnej remízy v prvom kole následne uhral všetko v zmysle papierových predpokladov. Tomášovi sa darilo menej a s troma bodmi isto spokojný nie je. Družstvo skončilo tesne pod svojim priemerom, ale hlavný cieľ splnilo – stretnúť sa J
Turnaj družstiev (9 družstiev): Harda (M.Starovič 5,5b/8, T.Starovič 3b/8) 4.miesto
Čítať ďalej: 5.12.2015 – Mikulášsky šachový turnaj mládežníckych družstiev, Dražkovce
2.12.2015 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Tretím podujatím tohto ročníka pokračovala séria turnajov pre začiatočníkov. Pred turnajom boli v hre tri otázniky: 1. Vylepší si Ninka opäť svoje bodové maximum? 2. Ako si bude viesť pri premiére Tea? 3. Pridá sa k nim ešte aj niekto z nášho šachového krúžku na Teplickej? Začnime rýchlou odpoveďou na tretiu z nich. Z krúžku sa zatiaľ nepridal nikto. Tea si pri premiére rozhodne nepočínala zle a získala tri body. Okrem prehry z druhého kola, kde podľa konečných výsledkov asi nebola bez šancí na úspech, boli jej ďalšie tri prehry výlučne proti hráčom končiacim v sérii týchto turnajov veľmi vysoko. Ninka začala turnaj výhrou, no následne prišli dve prehry so súpermi, s ktorými neskôr prehrala aj Tea. Následné tri výhry, ktoré som videl „v priamom prenose“, boli kombináciou zberu úrody a masakru motorovou pílou. Aktívna a nátlaková hra spôsobila, že už pred posledným kolom prekonala ziskom štyroch bodov svoje doterajšie maximum. V poslednom kole odohrala veľmi peknú partiu, keď proti jasnému favoritovi mala veľmi dlho materiálnu aj pozičnú výhodu. Jediná vážna chyba v partii síce pozíciu rýchlo otočila, no s výkonom v tomto turnaji môže byť veľmi spokojná.
Open turnaj (41 hráčov): N.Kubíková 4b/7 16.miesto, L.T.Kolevská 3b/7 27.miesto
28.11.2015 – Mikulášsky turnaj o pohár starostu, Dvory nad Žitavou
Po minulotýždňovej účasti Topoľčanoch tentoraz navštívil Filipko Dvory nad Žitavou. Svojim umiestnením a výkonom síce podľa vlastných slov nebol nadšený, no napriek tomu mu to opäť stačilo na tretie miesto v kategórii chlapcov do osem rokov. A to sa pri najmladšom účastníkovi turnaja určite počíta.
Turnaj GPX (55 hráčov): F.Štelbaský 2,5b/7 43.miesto (3.miesto v kategórii CH08)
Čítať ďalej: 28.11.2015 – Mikulášsky turnaj o pohár starostu, Dvory nad Žitavou
27.11.2015 – Majstrovstvá Bratislavského kraja stredných škôl, Bratislava
Na tomto turnaji nastúpila naša kompletná zostava skoro kompletná. Prvá štvorica nasadenia aj výsledkového poradia odohrala vyrovnaný turnaj, keď s výnimkou jediného zápasy všetky ostatné partie medzi sebou remizovali. Po výhrach v prvých troch kolách sa začali stretávať v klubových derby zápasoch, no nešlo o žiadne bezobsažné a kamarátske remízy, ale o boje. Vďaka poslednému kolu sa v víťazstva v turnaji mohol tešiť Marek, ktorý tak Aničku odsunul na štvrté miesto. Tá však kategóriu dievčat bezpečne vyhrala už pred posledným kolom. Druhé a tretie (taktiež postupové priečky) obsadili Peťo a Igor. Remízy stratili vlastne iba v rámci prvej štvorice, zvyšné partie doviedli do víťazných koncov. Osobne si myslím, že z uvedenej štvorice odohral najlepší turnaj Peťo, ale cieľ postupu do celoslovenského finále splnili všetci štyria. Kubo skončil na piatom mieste, pričom doplatil na prehry s Peťom a najmä s Igorom v predposlednom kole.
Open turnaj (34 hráčov): FM M.Karas 6b/7 1.miesto, P.Macko 5,5b/7 2.miesto, I.Lintner 5,5b/7 3.miesto, WFM A.Vrtiaková 5b/7 4.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), J.Suchánsky 5b/7 5.miesto – všetci zvýraznení postup do celoslovenského finále
Čítať ďalej: 27.11.2015 – Majstrovstvá Bratislavského kraja stredných škôl, Bratislava
27.11.2015 – Majstrovstvá Bratislavského kraja základných škôl, Bratislava
Z obvodných kôl postúpili do krajského kola Ninka, Miro, Oliver, Peťo a obaja Maťovia a v zmysle súťažného poriadku mal účasť v krajskom kole zabezpečenú aj Vladko vďaka minuloročnej účasti vo finále. Ninka začala skvele, keď už v prvom kole remizovala s favorizovanou súperkou. Po prehre v druhom kole vyhrala hneď v tom nasledujúcom a všetko bolo otvorené. Nasledovali však tri partie, v ktorých prišlo priveľa prehliadnutí. Najvážnejšie bolo v piatom kole, kedy po prehliadnutí v koncovke s vežou navyše prišiel od súperky mat prvým ťahom. Kontumačná výhra v siedmom kole upravila súčet na 2,5 bodu. Som však absolútne presvedčený, že budúci rok to bude umiestnenie v prvej polovici tabuľky.
Turnaj dievčat (21 hráčok): N.Kubíková 2,5b/7 18.miesto
Začneme Mirom, ktorý absolvoval turnaj systémom štart – cieľ a nestratil ani pol bodu. Zaslúžene tak vyhral turnaj a postúpil na celoslovenské finále. Postupové ambície mohli mať najmä Vladko s Maťom. To by však Vladko nesmel v treťom kole omilostiť súpera, keď po peknom strategickom výkone dotiahol partiu na pokraj víťazstva. Po zbytočnej remíze v predposlednom kole (bolo potrebné hrať vabank) prišla prehra v poslednom a pád na ôsme miesto. Tesne za ním skončil Maťo. Ten začal prvé dve kolá dobre, no kľúčovými stratami bola prehra v kole treťom a remíze v predposlednom. Lepšia pozícia, čas lepší o desať minút a prijatá remíza. V poslednom kole tak už hral na prvej šachovnici iba o česť. Druhého Maťa asi môžu najviac mrzieť straty z piateho a šiesteho kola. Po nich už bola aj prvá desiatka privysoko. Oliver „začal“ turnaj až v treťom kole, po dvoch nečakaných prehrách. Zo série troch výhier mal minimálne v tej poslednej aj kusisko športového šťastia. Po prehre „bez boja a bez rozmýšľania“ v kole šiestom sa ocitol taktiež mimo prvej desiatky. Milo prekvapil dlhšie nehrajúci Peťo, ktorý síce prvé dve kolá zisťoval, či môže súperov aj poraziť, no potom prepol na vyššie obrátky. Po dvoch výhrach remizoval prekvapujúco v piatom kole v divokej partii a po následnej prehre dokázal zaskočiť papierového favorita aj v kole poslednom.
Turnaj chlapcov (29 hráčov): M.Macko 7b/7 1.miesto (postup do celoslovenského finále), V.Bochnička 4b/7 8.miesto M.Šándor 4b/7 9.miesto, M.Starovič 4b/7 13.miesto, O.Šoltys 3,5b/7 17.miesto, P.Kravár 3,5b/7 18.miesto
Čítať ďalej: 27.11.2015 – Majstrovstvá Bratislavského kraja základných škôl, Bratislava
21.11.2015 – Žochársky šachový turnaj, Topoľčany
Filipko sa vybral do Topoľčian, kde bojoval v turnaji započítavanom do série GPX mládeže. Po posledných dvoch nevydarených turnajoch to do tretice vyšlo a to rovno parádnym spôsobom, keď si deviatich kolách ziskom 4,5 bodu vytvoril svoj nový osobný rekord. Okrem peknej kôpky bodov v rámci bodovania GPX (v rámci kategórie CH08 – západ sa posunul na priebežné štvrté miesto) mu to prinieslo aj tretie miesto medzi účastníkmi turnaja v tejto kategórii. Za predvedený výkon a zisk medaile mu gratulujeme! J
Turnaj A (71 hráčov): F.Štelbaský 4,5b/9 36.miesto (3.miesto v kategórii CH08)
Čítať ďalej: 21.11.2015 – Žochársky šachový turnaj, Topoľčany
14.11.2015 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
Dňa 14.11.2015 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto sobotné šachové podujatie v malebných priestoroch Zichyho paláca. Pomoc s personálnym aj technickým zabezpečením poskytol aj ŠK Dúbravan. Napokon zasadlo k šachovniciam päťkolového turnaja v rapid šachu 32 hráčov.
Záujem tak nakoniec jemne prevýšil očakávania a niektorých účastníkov sme pridali do turnaja už priamo na mieste. Ostatní šachoví nadšenci si mohli zahrať na pripravených voľných šachovniciach vo vedľajšej miestnosti. Na nich si mohli zmerať sily s členmi KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. Veľká vďaka patrí najmä Aničke, ktorá hrala prakticky neustále.
Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho obsadzovali minimálne, pretože sme chceli nechať čo najviac voľných miest pre ostatných. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie verejnosti o činnosti nášho klubu, ktorý sme využili pomocou piatich plagátov formátu A3 a taktiež aj natlačenými letákmi s kontaktnými údajmi. Okrem toho počas turnaja prebiehala na plátne prezentácia takmer 2 000 fotografií z klubového archívu.
Podujatie som v mene KŠN otvoril niekoľkými vetami a následne som odovzdal slovo vedúcej oddelenia kultúry MČ Bratislava - Staré Mesto, pani Mgr. Ľubici Janegovej. Po jej úvodnom príhovore sa dostal ku slovu aj medzinárodný rozhodca Ladislav Šipeky, ktorý dôkladne oboznámil hráčov s pravidlami turnaja. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov.
V turnaji bolo možné vidieť množstvo generačných súbojov ako aj jedného medzinárodného účastníka – Daniela Careagu z Bolívie. V turnaji sa nestratil a skončil na šiestom mieste so ziskom 3,5 bodu. V päťkolovom turnaji sa z prvého miesta mohol tešiť šiesty Ladislav Začka (ŠK Krasňany), keď po štyroch výhrach v rade udržal v poslednom kole remízu a tým aj prvé miesto. Na druhom mieste skončil Jakub Suchánsky (KŠN Bratislava), ktorý si ziskom štyroch bodov a najlepším pomocným hodnotením udržal svoje nasadenie. Tretí skončil najvyššie nasadený Ladislav Ochrana (ŠK Strelec Devínska Nová Ves), taktiež ziskom štyroch bodov. Medzi deviatimi neregistrovanými hráčmi si najlepšie počínal Matej Tkáč, ktorý ziskom 2,5 bodu obsadil končené 17.miesto. Po ukončení turnaja prevzala táto štvorica ceny z rúk starostu. Boli nimi poháre pre víťazov a voľné vstupenky na kultúrne akcie v rámci Starého Mesta. Výsledky a losovanie boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú problémovú situáciu.
Okrem už spomínaného Jakuba sa zúčastnila turnaja aj Ninka, ktorá najmä v prvých troch partiách podala veľmi pekný výkon. Vyhrala už v druhom kole a popri tom v prvom a treťom hrala čiernymi proti jasným favoritom prvých dvadsať ťahov vyrovnané zápasy, no následne rozhodli skúsenosti. Posledné dve kolá vysoko nastavenú latku neudržala, no napriek tomu zanechala pozitívny dojem.
V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii a hlavnému rozhodcovi podujatia Ladislavovi Šipekymu za bezproblémový priebeh celého turnaja ako aj za pomoc pri technickom zabezpečení turnaja. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu. Termín ďalšieho podujatia síce ešte nie je známy, pôjde však už o rok 2016.
Open turnaj (32 hráčov): J.Suchánsky 4b/5 2.miesto, N.Kubíková 1b/5 30.miesto
Dve nasledovné čiernobiele fotografie mi zaslal pán Boris Cambel.
Čítať ďalej: 14.11.2015 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
7.11.2015 – Turnaj GPX, Malacky
Filipko začal turnaj atypicky sériou piatich prehier. Ku cti mu ale slúži, že ani po neúspešnom štarte sa nezložil, zabojoval a v posledných štyroch kolách sa mu podarilo až trikrát zvíťaziť. Veríme, že víťaznú náladu si prenesie na ďalší turnaj tejto série.
Turnaj GPX (68 hráčov): F.Štelbaský 3b/9 60.miesto
Open turnaj (XX hráčov): O.Šoltys
Výsledky open turnaja nie sú k dispozícii.
4.11.2015 – Majstrovstvá žiakov ZŠ obvodu BA I, Bratislava
Majstrovstiev žiakov ZŠ prvého bratislavského obvodu sa od nás zúčastnil Peťo Kravár. Po jeho ústupe z aktívneho šachového diania to bol vlastne malý comeback a to úspešný. Suverénnym výkonom 6,5/7 si zabezpečil postup do krajského kola z prvej priečky.
Open turnaj (19 hráčov): P.Kravár 6,5b/7 1.miesto (postup do krajského kola)
Čítať ďalej: 4.11.2015 – Majstrovstvá žiakov ZŠ obvodu BA I, Bratislava
4.11.2015 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Ninka si po mesiaci zopakovala svoju účasť na turnaji série pre začiatočníkov a počínala si výrazne lepšie ako pri svojom debute. Po „očakávanej“ prehre v prvom kole vyhrala nasledujúce dve partie a po ďalšej prehre remizovala prvý raz so súperom s ratingom vyšším ako 1000. Prehru v predposledného kola kompenzovala výhrou v poslednom a získala tak 3,5 bodu. Celý čas sa pohybovala v strede tabuľky a v partiách bolo vidno zlepšenie.
Open turnaj (33 hráčov): N.Kubíková 3,5b/7 17.miesto
28.10.-31.10.2015 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
Ďalšieho zo série obľúbených sústredení v Senici sa zúčastníme isto v slušnom počte. Prednášajúcim bol GM Robert Cvek a téma sústredenia rozhodne nie nezaujímavá: „Ako trénovať seba“. Pre tých ktorí chcú v šachu niečo dosiahnuť išlo pravdepodobne o povinnú účasť. V zozname prihlásených nájdeme Mareka Karasa, Maťa, Vladka a oboch Mackovcov.
Sústredenie (16 účastníkov): FM M.Karas, M.Macko, P.Macko, M.Šándor, V.Bochnička
Zoznam účastníkov na chess-results
Čítať ďalej: 28.10.-31.10.2015 – Sústredenie s GM Cvekom, Senica
28.10.2015 – Majstrovstvá žiakov ZŠ v Pezinku, Pezinok
Maťo bol v okresnom kole jasným favoritom a tak nič iné ako víťazstvo neprichádzalo v úvahu. Papierové predpoklady aj potvrdil a stopercentným bodovým ziskom obsadil prvé miesto a postúpil na krajské kolo.
Open turnaj (32 hráčov): M.Šándor 7b/7 1.miesto
Čítať ďalej: 28.10.2015 – Majstrovstvá žiakov ZŠ v Pezinku, Pezinok
24.10.-6.11.2015 - MS mládeže v šachu, Porto Carras - Grécko
Na Majstrovstvá sveta mládeže v gréckom Porto Carras sme s Aničkou a jej mamou cestovali už v sobotu, kedy sme sa z Bratislavy presunuli autom na Schwechat. Tu sme sa stretli s časťou výpravy a vybrali sa na prvý let – smer Atény. Tie boli iba prestupnou stanicou do Solúni, kam sme absolvovali druhý, o poznanie kratší, let. Z letiska v Solúni sme už odchádzali aj so Samirom a jeho rodičmi autobusom. Večer sme tak dorazili do miesta konania MS mládeže.
Na hotel Meliton v Porto Carras ostalo mnoho krásnych spomienok, nakoľko v roku 2010 to boli prvé MS, ktorých sme sa z Aničkou zúčastnili. Vtedy, v kategórii dievčat do 10 rokov, uhrala šesť bodov z jedenástich partií. Uvidíme, ako sa jej vydarí druhý grécky pokus. Pre Samira je síce prostredie nové, no pri jeho skúsenostiach z ostatných medzinárodných súťaží by to nemalo mať na neho žiadny vplyv.
Ubytovaní sme ostali v rovnakom hoteli, strava oproti minulému MS úrovňou isto poklesla. Stále však môžeme konštatovať, že na väčšine majstrovstiev bola horšia. Dal by som ju na také tretie až piate miesto.
Losovanie kola bolo expresne rýchle, oproti Poreču som v nemom úžase. O to ale horší je internet. Tu sa za päť rokov nič nezmenilo. Okrem večerných a ranných hodin vypadáva jedna radosť a viac nejde ako ide.
Hráči v jednotlivých kategóriách sú rozdelení dna štyri miesta. Anička aj Samir hrajú v miestnej hale spolu s väčšinou kategórií. Menšie kategórie sú rozdelené do oboch hotelov.
Prvé kolo dostal Samir súpera z Chile (teda vlastne dvoch), nakoľko Gomez Barrera Gonzalo Andres sa ledva zmestil do jeho partiára. Samir bielymi z otvorenia nezískal nejakú veľkú výhodu a súpera porazil v trpezlivom manévrovaní a postupnom vylepšovaní figúrok. V tejto disciplíne sa čierny na Samira nechytal. Súper, evidentne znechutený priebehom partie, sa vzdal možno aj trochu predčasne. Rôznofarební strelci totiž dávali šance na obranu. Anička dostala jednu z dvoch najmenej želaných súperiek už na úvod. Gruzínka Tea Choladze má síce rating 1800, no dlhodobo končí na majstrovstvách vysoko a trápi aj najvyššie favoritky. Na prvé kolo teda nič moc žreb. Príprava vyšla a hrala sa bielymi Maróczyho výstavba proti drakovi. Čierna zopakovala pochybné experimenty a dostala Aničku do veľkej pozičnej výhody a k nej pribalila aj pešiaka. Po nepresných pokračovaniach sa však súperka zmobilizovala a partiu otočila vo svoj prospech. Našťastie sa Anička nevzdala a v náročnej koncovke udržala po vyše piatich hodinách aspoň remízu.
Pred druhým kolom sme dali fotku s našim maskotom – slimákom s plastelíny a gaštanu. Toho som „prepašoval“ do Grécka aj bez veterinárneho vyšetrenia a karantény.
Druhé kolo skončila prvá Anička, no výsledok bol známy až po štyri a pol hodine hry. Keďže v prvom kole prišlo iba ku dvom remízam, postavili sa proti sebe dve aktuálne WFM. Bielymi Srbka Teodora Injac. V otvorení nás prekvapila, no reakcia nebola zlá, až na nie optimálne umiestneného jazdca. Biela zvládla manévrovaciu fázu lepšie a postupne získala drobnú a nakoniec aj veľkú výhodu. V obojstrannej časovej tiesni však dokázala Anička zachovať chladnú hlavu a napokon vyrovnala hru. Je potrebné uznať, že súperka mala celú partiu navrch a remíza je tak výborným výsledkom. Samir dostal jedného z “typických Američanov“ Justina Chena. Ten získal prvý fide rating pred asi piatimi mesiacmi a to rovno 1954. Bolo teda ťažké odhadúť, ako na tom je. Nakoľko nemal v databázach žiadne partie, neznáma to bola o to väčšia. Samir zvolil opäť pomalé manévrovanie a celú partiu hral správne strategicky na súperovho zlého bielopoľného strelca na g2, ktorý bol v celej partii štatistom. Okrem piateho ťahu sa totiž ani raz nepohol. Keď už vyzeralo byť manévrovanie úspešné, Samir zvoli ťah Kg7, po ktorom prišiel o dôležitého pešiaka a musel bojovať o remízu. Obaja následne urobili viacero nepresností a biely napriek tomu, že si pešiaka navyše uchoval do konca partie, nemal šance na výhru. Samir skúšal, no tentoraz neprerazil. Ani po päť a pol hodine hry.
Nakoľko dnes Anička na obed vyskúšala prvý raz mušle, verím, že to najťažšie už má dnes za sebou. Na Samira odvčera niečo lezie, tak uvidíme, či nebudeme musieť nasadiť lieky.
Tretie kolo mala Anička za súperku írsku WCM Dianu Mirzu, ktorá už bola aj majsterkou Európskej únie. Príprava nám dokonale vyšla a súperkyna novinka isto nenájde žiadnych ďalších následovníkov. Recept na ňu totiž našla Anička perfektný. Žiaľ v pozícii kde vyhrávali tri pokračovania prišlo pokračovanie štvrté, po ktorom mala čierna jednu jedinú skrytú záchranu. V partii tak pokračovala Anička iba s malou výhodou a v priebehu pár ťahov túto výhodu opäť navýšila. Jej kombinácia však mala dieru, po ktorej čierna prešla do koncovky s kvalitou navyše. V nej záchrany nebolo, čo znamenalo celkom studenú sprchu. Samir dostal Američana Justina Paula, s ktorým remizoval minulý rok na MS v Durbane. Súper celkom prekvapil, keď namiesto očakávanej Slovanskej obrany zvolil Dámsku indickú. Samir z otvorenia výhodu nezískal a tak sa pokúsil obetovať pešiaka za komplikácie a šance založené na oslabenom kráľovi súpera. Partia mala divoký priebeh, postupne sa v nej vytvorilo niekoľko voľných pešiakov, súperi navyše minuli veľa času. Najmä čierny, ktorý mal veľkú časovú tieseň už pred kontrolou a na konci partie mu ostalo štyridsaťdva sekúnd. Napokon sa podarilo Samirovi využiť svojho voľného pešiaka a keď súper zvolil nesprávny šach a nenašiel tak dve iné možnosti remízy, bolo vymaľované. Po piatich hodinách a desiatich minútach.
Večer po kole sa na hoteli šíril známy zápach. Prvé čo mi napadlo, plyn... Keď som prichádzal k Samirovi rozobrať partiu zistil som, že som túto vôňu nezacítil sám. Podľa informácií od Samirovej mamy sa stretli na recepcii hotela viacerí ubytovaní. Ale vraj všetko bolo ok, závadu už odstránili.
Vo štvrtom kole Anička proti litovskej súperke Jane Bespalovej vynechala Sicílsku a aj v náhradnom riešení si počínala dobre. V komplikovanej dynamickej pozícii plnej slabín obetovala korektne pešiaka, no nepokračovala najpresnejšie a súperka sa po polhodinovom premýšľaní dokázala dostať zo zdanlivo neriešiteľnej situácie obeťou dvoch pešiakov. Po prechode do štvorvežovej koncovky boli šance vyrovnané. V časovej tiesni tú svoju nevyužila Anička a následne po časovej kontrole svoje dve ani súperka a tak sa partia skončila remízou. Samira čakal na deviatej šachovnici domáci Nikolaos Spyropoulos a z databázy bolo jasné, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. Grék odohral v poslednej dobe úspešné partie s hráčmi 2100+ a tak sme boli zvedaví, čo sa stane. Napriek miernemu prekvapeniu v otvorení sa partia držala neustále v rovnováhe. Obaja hráči hrali Maróczyho sicílsku na úrovni. Postupne sa začal opakovať typický scenár, keď chcel Samir využiť prednosti svojho jazdca nad súperovým bielopoľným strelcom. Partia bola dlho vyrovnaná, aj keď sa postupne musel jeho súper stiahnuť do defenzívy. V poslednom ťahu pred časovou kontrolou Samir svoju prvú šancu nevyužil, no druhú o pár ťahov neskôr už áno. Získal tak figúru, no realizácia koncovky nebola vôbec jasná. Enginy z nej mali taktiež riadny guláš. Našťastie Samir ukážkovým spôsobom realizoval svoju výhodu – tentoraz po piatich hodinách a ôsmich minútach a 89 ťahoch. Ďalšia maratónska partia v poradí...
V piatom kole sa Anička ocitla v slovenskom derby, keď mala biele proti Zuzke Tomčíkovej. V otvorení sme zahrali nový variant a Anička sa z neho dostala do výhody. Postupne sa jej podarilo získať pešiaka. Po prechode do koncovky Zuzka nezareagovala aktívne a partiu vo štvorvežovke prehrala. Samira čakal prvý veľmi ťažký oriešok, keď nastúpil taktiež bielymi proti arménskemu súperovi Mamikonovi Gharibyanovi. Ten na nedávnych ME v Poreči viedol po siedmom kole o celý bod a až dve prehry v závere ho stáli nielen titul, ale aj medailu. Samir začal veľmi dobre, najmä po tom, ako súper zahral chybné e6-e5, po čom si oslabil pešiaka d6 a najmä bod d5. V priebehu pár ťahov tak dosiahol výhodu, pričom okrem priestorovej prevahy mal čierny všetky figúry pasívne, s minimálnymi perspektívami na vylepšenie. Partia vyzerala byť jasnou technickou záležitosťou s hrou po voľnom stĺpci c. Po oslabujúcom b4 však Samir pripustil prvú protihru a čierny rozohral svoju dámsku vežu. Následne po zbytočnom umiestnení strelca na c6 dovolil f7-f5 s rozohraním druhej veže. Medzitým ešte čierny previedol strelcov na aktívne pozície a nepripustil žiadne debaty. Škoda. Partia je metodickým príkladom na to, že ani v jasným pozíciách súperovi nemáme dovoľovať zbytočnú protihru.
Cez voľný deň sme sa po raňajkách vybrali do mesta na prechádzku a nákup suvenírov. Časť výpravy sa o hodinu vrátila loďou a tak sme sa zredukovali asi na polovicu. Navštívili sme obchody, kaviareň a urobili si množstvo fotografií v meste i na pobreží mora. Po návrate loďou sme napokon ledva sme stihli obed. Po obede nasledovali prípravy, aby sme zajtra doobeda mali voľnejší program a stačili nám krátke rekapitulácie.
Šieste kolo u Aničky dokonale vyšla príprava a obeť pešiaka už v šiestom ťahu dokonale prekvapila súperku. Podľa Chessbase sme však boli až druhí L Biela danajský dar prijala a Anička sa tak dostala k veľmi silnej iniciatíve. Nakoľko sme tie v príprave prezerali viaceré možnosti, nestrácala zbytočne čas a hrala iba zmysluplné ťahy. To ale neplatilo o súperke, ktorá mala jednak silnú časovku už pred dvadsiatym ťahom a k tomu aj veľmi zlú pozíciu. Umelé predlžovanie odporu bolo zbytočné a Azerbajdžanská WCM padla prakticky bez problémov. Samir zahral prvých cca dvadsať ťahov vo veľkom štýle napriek tomu, že príprava úplne ideálne nesadla. Súper nevedel čo s pozíciou a pri opačných rošádach tak dostal Samir niekoľko temp náskoku pri útoku. Žiaľ, namiesto dôrazného pokračovania v ňom pripustil súperovi čiastočnú konsolidáciu a súper sa vyšmykol obeťou kvality, po ktorej nasledovala pre Samira nepríjemná koncovka bez protihry. Biely svoju prevahu po piatich hodinách realizoval svoj plán a tak sme ani dnes nezaznamenali plný bodový zisk.
V siedmom kole bola opäť rýchlejšia Anička. Proti indickej WCM Saloni Sapale už z otvorenia dostala komplikovanú pozíciu, našťastie stále v zmysle prípravy. Súperka odbočila až v štrnástom ťahu a odvtedy obe hrali veľmi presne. Bez chyby súpera sa dá partia ťažko vyhrať a tá dnes od súperky neprišla jediná. Z tohto pohľadu je aj remíza dobrým výsledkom. Najmä pri debute proti Indii. Samir mal za súpera domáceho Dimitrisa Alexakisa a od začiatku napĺňal papierové predpoklady, keď po asi patnástich ťahoch nemal súper čo hrať a bol poskladaný na dvoch, maximálne troch radoch. Potom však prišla nie príliš presne zahraná fáza, kedy obaja súperi robili chyby a je šťastím, že súper nevyužil čo i len jediný z viacerých možných brejkov. Samir postupne previedol partiu do koncovky, kde si postavil druhú dámu a jednu dovolil aj súperovi. Vtedy už ale vedel, že zaboduje naplno.
V ôsmom kole sa Samir hecol a čiernymi proti gréckemu súperovi Dimitriosovi Katopodisovi skončil svoju najrýchlejšiu partiu na tohtoročných MS - víťazne. Trvala iba tri hodiny, čo bolo po viacerých päťhodinových bojoch potešiteľné. Nebola to však žiadna prechádzka ružovou záhradou. Aj keď sme uhádli prvých asi trinásť ťahov a aj štruktúru, ktorú bude chcieť biely hrať, súper nám to neuľahčil a hral veľmi dobre. V kritickom okamihu však podcenil situáciu a spočítal variant so ziskom dámy za vežu. Chyba bola ale v tom, že nepočítal o dva ťahy ďalej. Samir získal späť dámu a navyše mu ako bonus ostala veža a bolo po partii. Anička mala za súperku švajčiarsku hráčku Lenu Georgescu a príprava nám opäť sadla. Teda vlastne nesadla, pretože biela zahrala slabšie ako sme čakali a tak s plánovaného útoku na kráľovskom krídle podporovaného jazdcom bol zrazu chudáčik na poli b1. Anička zahrala presne v zmysle plánu a tak získala veľkú výhodu. Až na jediný moment, kedy dala súperke šancu zachrániť partiu, hrala partiu veľmi dobre a bezpečne ju doviedla k želanému výsledku.
V deviatom kole čakala Aničku indická WCM Hajra Chandreyee, ktorá je, ako sme zistili, aktuálnou vicemajsterkou Ázie vo svojej kategórii. Partia prebiehala podľa predpokladov až do momentu, kedy sa po súperkynom výpade dámou zasekla na pol hodiny a výsledkom bol prvý krok späť – smutný návrat jazdca na d1. Následne prišla fáza plná chýb na oboch stranách, ktorá vyústila do bezperspektívnej a ťažko brániteľnej pozície. Indka tak zaznamenala zaslúžený bod. Samira v tomto kole preveril kanadský CM Eugene Hua. Vďaka náskoku vo vývine mohol súpera v úvode dostať do problémov, no namiesto toho mu umožnil dobehnúť stratené. Navyše v tejto fáze partie stratil veľké množstvo času. Vo vyrovnanej pozícii sa Samir rozhodol pre risk, ktorý mu vyšiel, keď sa dostal do výrazne výhodnejšej pozície, kde súper iba s námahou zabránil matu. Po ďalších nepresnostiach však napokon v časovke Samir viac ako remízu nevydoloval. Po predchádzajúcom kole tak prišlo bolenie brucha a rýchle vytriezvenie.
Desiate kolo malo prebiehať v znamení návratu na stratené pozície. Anička mala čiernymi za súperku jamajskú olympioničku CM Rachel Miller. Do tretice prišiel na rad zatvorený variant Sicílskej obrany a vyzeralo to na hattrick. Súperkyn útok na kráľovskom krídle bol dôrazne zabrzdený hrou v centre a získaný pešiak potešil. Vo štvorvežovej koncovke však mala súperka nepríjemnú kompenzáciu. Partia sa hrala až do vyčerpania všetkých možností, nakoľko Anička prijala až štvrtú ponuku remízy. Samirova partia proti maďarskému reprezentantovi sa skončila skôr ako začala. Súper Bence Pribelszky nás prekvapil výberom otvorenia a jeho podozrivo rýchla hra u Samira nevzbudila podozrenie. Naivne zinkasoval otráveného pešiaka, súper za neho získal brutálny náskok vo vývine a v jemu isto známom variante bezpečne doviedol partiu do víťazného konca. Pre Samira tvrdá lekcia o tom že pešiakožrútstvo sa nevypláca. Na nedokončený vývin už podľahli aj výrazne kvalitnejší hráči.
V poslednom kole tak už išlo iba o kozmetické úpravy. Anička proti moldavskej olympioničke WFM Paula-Alexandra Gitu na začiatku stála nádejne, no prišla o pešiaka a postupne sa jej pozícia rozpadla. Samir proti gruzínskemu FM Nikolozovi Kacharava nemal ľahký žreb. V priebehu partie mal dokonca o pešiaka menej a až súperovo prehliadnutie vidličky mu napokon zabezpečilo víťazný záver MS.
Výsledné umiestnenia určite nezodpovedajú schopnostiam Aničky a Samira a obaja sú isto s umiestnením nespokojní. Obaja mali niekoľko svetlých momentov, no niektoré partie boli „neviditeľní“. Nevyrovnanosť výkonov v jednotlivých partiách ako aj v jednotlivých fázach partií urobila svoje. U Aničky stojí za pochvalu množstvo útočne zohraných partií, pričom sa nebála obetovať aj materiál. U Samira bola neuveriteľná jeho výdrž, keď množstvo jeho partií trvalo viac ako päť hodín. Obaja doplácali vo viacerých partiách na zlú časovú spotrebu, Anička na nedocenenie taktických možností súperiek a Samir na prílišnú viazanosť na materiál a nedôraznú hru. Na tieto faktory idú všetky jeho tri prehry.
Kategória G16 (95 hráčok): WFM A.Vrtiaková 5,5b/11 47.miesto
Kategória B12 (202 hráčov): FM S.Sahidi 7b/11 30.miesto
Čítať ďalej: 24.10.-6.11.2015 - MS mládeže v šachu, Porto Carras - Grécko
24.10.2015 – Jesenný šachový festival v Cenade, Bratislava
V turnaji A sa pri kolízii so štvrtou ligou (chýbali Vladko a Maťo) zúčastnil Oliver a okrem neho naši dvaja najmladší Filipko a Ninka. Kým Oliver mal najvyššie ambície, spomínaná dvojica hlavne prišla zbierať skúsenosti. Filipko prehral dve prvé partie a v treťom kole dostal na reštart bod s bye-om. Nasledovali však ďalšie štyri prehry, no v predposlednom kole prišiel druhý a zároveň posledný bod, čím sa mu podarilo uniknúť z chvosta tabuľky. Ninka odohrala prvý vážnejší turnaj (mimo školských majstrovstiev a turnaja začiatočníkov). Na začiatku taktiež prehrala dve partie, no stred turnaja jej vyšiel, keď vyhrala v treťom, piatom a šiestom kole a dostala sa tak na 50% možných bodov. Následne síce prišli dve prehry, ale zabojovala a po výhre v poslednom kole získala štvrtý bod. Oliver mal ako prvý nasadený ťažkú úlohu potvrdiť papierové predpoklady. To sa mu tri kolá darilo, keď v nich nestratil ani pol bodu. Vo štvrtom kole však podľahol neskoršiemu víťazovi turnaja. Na prehru dokázal odpovedať dvoma výhrami, no následné dve remízy ho z boja o víťazstvo v turnaji odstavili. Napriek tomu zabojoval a v poslednom kole porazil dovtedy vedúceho hráča a dotiahol sa na delené druhé miesto. Podarilo sa mu získať titul majstra Bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 10 rokov.
Turnaj A (61 hráčov): O.Šoltys 7b/9 4.miesto – majster BK chlapcov do 10 rokov, N.Kubíková 4b/9 45.miesto, F.Štelbaský 2b/9 60.miesto
Turnaja B sa od nás napokon predstavil iba Jakub. Kolízia podujatia s MS mládeže (Anička a Samir) resp. 1.ligou (Marek, Igor, Miro a Peťo) spôsobila, že všetci absolvovali šachovo silnejšie akcie. Jakub sa pozície favorita zhostil na výbornú. Po prvých dvoch výhrach urobil asi rozhodujúci krok za prvenstvom víťazstvom v treťom kole a následne ken emu ešte pridal aj ďalšie tri výhry. Remíza v poslednom kole už bola iba kozmetickou úpravou a s prehľadom sa tak stal Majstrom Bratislavského kraja chlapcov do 18 rokov.
Turnaj B (12 hráčov): J.Suchánsky 6,5b/7 1.miesto – majster BK chlapcov do 18 rokov
Čítať ďalej: 24.10.2015 – Jesenný šachový festival v Cenade, Bratislava
21.10.2015 – Majstrovstvá žiakov ZŠ obvodu BA III, Bratislava
Majstrovstiev žiakov ZŠ tretieho bratislavského obvodu sa od nás zúčastnilo päť hráčov. Verili sme, že nenechajú nič na náhodu a vybojujú si čo najväčší počet postupových miest do krajského kola. To sa napokon aj potvrdilo, aj keď o prekvapenia nebola núdza. Medzi dievčatami si postup z prvého miesta vybojovala Ninka ziskom 3,5 bodu. Po úvodnej očakávanej prehre s Maťom síce prehrala aj v druhom kole, no nasledovala silná séria 3,5 bodu zo štyroch partií, ktorá jej do posledného kola pridelila Olivera. Prekvapenie sa nekonalo, no napriek tomu si víťazstvo medzi dievčatami ubránila s náskokom pol bodu. Štvorica chalanov v prvých dvoch kolách nezaváhala a v treťom kole prišlo k prvému derby, keď Miro porazil Olivera. Maťo s Vladkom nezaváhali a spolu s ním mali 3 body a jednobodový náskok pred zvyškom účastníkov. Následne prišlo ku dvom derby, pričom Miro šokujúco prehral s Maťom a Vladko podľa papierových predpokladov porazil Olivera. V piatom kole Maťo s Vladkom remizovali na prvej šachovnici a Miro s Oliverom povinne zvíťazili. Predposledné kolo skončilo výhrami Maťa aj Olivera a v derby aj víťazstvom Mira nad Vladkom. V poslednom kole si výhrami Maťo zabezpečil víťazstvo v turnaji, Miro druhé miesto a Oliver bronz. Ten v hodine dvanástej uchmatol Vladkovi, ktorý prekvapujúco podľahol bývalému účastníkovi krúžkov na Teplickej, Jakubovi Hluškovi, a skončil až na nepostupovej piatej priečke. Zvyšná štvorica ale postupuje do krajského kola, kde im budeme držať palce.
Open turnaj (24 hráčov): M.Starovič 6,5b/7 1.miesto, M.Macko 6b/7 2.miesto, O.Šoltys 5b/7 3.miesto, V.Bochnička 4,5b/7 5.miesto, N.Kubíková 3,5b/7 11.miesto (1.miesto v kategórii dievčat) - všetci zvýraznení postúpili do krajského kola
Čítať ďalej: 21.10.2015 – Majstrovstvá žiakov ZŠ obvodu BA III, Bratislava
14.10.2015 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
Prvého turnaja, zo série turnajov pre začiatočníkov, sa zúčastnila Ninka. Síce ešte pod hlavičkou ZŠ Hubeného, no veríme, že čoskoro už v drese KŠN. Na začiatku zaplatila nováčikovskú daň, keď v prvých piatich kolách zaznamenala iba dve remízy. Posledné dve kolá tiež neboli bez chýb, no výsledkovo vyšli na výbornú, keď v oboch partiách dala súperom mat a ziskom troch bodov sa napokon posunula na koniec prvej dvadsiatky. S výsledkom vraj bola spokojná, ale rada by to do budúcnosti vylepšila. V tom sa jej samozrejme budeme snažiť pomôcť.
Open turnaj (28 hráčov): N.Kubíková 3b/7 20.miesto
10.10.2015 – O pohár Bratislavského samosprávneho kraja, Bratislava
V zostave družstva Bratislavského samosprávneho kraja A sme mali trojicu hráčov, keď prvé tri miesta zo šesťčlennej súpisky obsadili Peťo, Igor a Anička. Peťo po slabšom štarte podal v druhej polovici turnaja zlepšený výkon a na prvej šachovnici uhral dva body. Igor vyhral druhú šachovnicu ziskom 4,5 bodu, pričom neprehral ani jednu partiu a výraznou mierou pomohol družstvu k víťazstvu v turnaji. Ešte suverénnejšie pôsobila Anička, ktorá hrala na tretej šachovnici a ako jediná z 24 účastníkov vyhrala všetkých šesť partií. V béčku sa na poslednú chvíľu predstavil aj Maťo, ktorý pôvodne nemal hrať, ale po odstúpení hráča ráno ochotne súhlasil, že príde. Za to mu patrí veľká vďaka. Na druhej šachovnici to mal ťažké. Vo viacerých partiách sa držal, no napokon s favoritmi vydoloval iba jedinú remízu. Najmladšie družstvo tak skončilo štvrté, aj keď spočiatku to pre nich vyzeralo na lepšie umiestnenie.
O pohár BSK (4 družstvá): BSK A (P.Macko 2b/6 - 1.šach., I.Lintner 4,5b/6 – 2.šach., A.Vrtiaková 6b/6 – 3.šach.) 23bodov - 1.miesto, BSK B (M.Starovič 0,5b/6) 9,5b 4.miesto
Čítať ďalej: 10.10.2015 – O pohár Bratislavského samosprávneho kraja, Bratislava
26.9.-3.10.2015 – Open Tatry, Štrbské Pleso
Svoju formu pred ligovými zápasmi si prišiel do Tatier otestovať Igor Lintner. Prvé kolo v pozícii mierneho favorita úspešne zvládol. Následne remizoval čiernymi s českou WFM, bielymi zaznamenal ďalšiu výhru a vo štvrtom kole si čiernymi pripísal ďalšiu remízu. V piatom kole podľahol francúzskemu favoritovi, v nasledujúcom vybojoval remízu s majstrom SR do 12 rokov Filipom Haringom a v siedmom kole podľahol českému FM. V ôsmom kole potvrdil papierové predpoklady a v poslednom vo veľmi dlhej partii zaznamenal ďalšiu remízu s favoritom. Ziskom piatich bodov obsadil 62.miesto a na svoje konto si pripísal aj 67 elo bodov.
Open Tatry (216 hráčov): I.Lintner 5b/9 62.miesto
26.9.2015 – O pohár viceprimátora mesta Nitra, Nitra
V turnaji štvorčlenných juniorských družstiev by sme mali svoje zastúpenie aj my. V družstve Harda hrali Peťo s Maťom a za Trogár Nitra zasa Tomáš. Harda nesplnila svoj stanovený športový cieľ, ktorým bolo prvé miesto, no nakoľko cieľom bolo stretnúť sa s kamarátmi, hlavu v smútku z toho družstvo nemalo. Peťo odohral na jednotke dobrý turnaj a prekvapujúco dobre si viedol najmä v časovej spotrebe. Maťo podal priemerný výkon, aj keď remízu v prvom kole isto neplánoval. Tomášovi sa príliš nedarilo, keď hlavným dôvodom bola neefektívna spotreba času a veľké časové tiesne.
Turnaj družstiev (8 družstiev): Harda (P.Macko 6b/7, M.Damek, M.Starovič 5b/7, E.Miklášová) – 2.miesto, Trogár Nitra (Ľ.Hlavina, S.Hŕstka, T.Starovič 3b/7, M.Hlavinová) - 4.miesto
Čítať ďalej: 26.9.2015 – O pohár viceprimátora mesta Nitra, Nitra
26.9.2015 – Dúbravský hodový turnaj, Bratislava
V šestnástom ročníku tohto tradičného turnaja v rapid šachu sme mali troch žolíkov. Oliver začal turnaj troma prehrami, no potom sa vzchopil a z ďalších šiestich kôl si pripísal štyri body a skončil tak na peknom 45.mieste. Zaujímavé je, že všetky tri výhry zaznamenal čiernymi figúrami, čo sa mu zväčša nestávalo. Naopak tie biele si vybrali dokonalý time out. Jakub po dvoch povinných jazdách uhral dve cenné remízy a následne k nim pridal ďalšiu výhru. Po piatich kolách tak delil tretiu priečku. No prišli dve prehry a po výhre v predposlednom kole aj tretia v tom poslednom. Do prvej desiatky tak nakukol jeho súper, kým Jakub padol na záver tej druhej. Marek začal hetrikom. V strede turnaja bodovo mierne poľavil, keď najprv remizoval a následne prehral s jedným z hlavných favoritov. Do boja o čelo sa vrátil dvoma výhrami. V ôsmom kole síce iba remizoval, no v poslednom kole ako jediný dokázal poraziť víťaza a vytiahol sa tým na bronzový stupienok.
Rapid turnaj (59 hráčov): FM M.Karas 7b/9 3.miesto, J.Suchánsky 5b/9 19.miesto, O.Šoltys 4b/9 45.miesto
Čítať ďalej: 26.9.2015 – Dúbravský hodový turnaj, Bratislava
20.9.-1.10.2015 - ME mládeže v šachu, Poreč - Chorvátsko
Na majstrovstvách Európy mládeže v šachu v chorvátskom Poreči nás reprezentovali Samir v kategórii B12 a Mirko v kategórii B14. Okrem nich som sa zúčastnil podujatia aj ja, v pozícii vedúceho výpravy. Cesta do Poreče začala v nedeľu ráno, keď vyrazil z Trnavy Samir s rodičmi a s nimi aj Veronika Ganzová s krstnou. K nim sme sa postupne pridali aj my s Mirkom. Bratislavu sme opúšťali okolo desiatej. Cestu sme si okrem iného krátili aj riešením diagramov, ktoré rozhodne neboli jednoduché a všetkým dali zabrať. Do miesta podujatia sme dorazili okolo 19:30 a po rýchlom ubytovaní sme mohli ísť na večeru.
Samir prvé kolo zvládol v peknej strategickej partii, keď bominoval jeho jazdec na centrálnom poli d4. Súperov pokus o nástup na kráľovskom krídle nielen eliminoval, ale ja obrátil proti nemu. Druhé kolo zahral čiernymi metodickú partiu na tému dobrý jazdec a zlý strelec a spoľahlivo si pripísal ďalší bod. V treťom kole však prehnal extravaganciu a vzal jazdcom bezvýnamného pešiaka na kraji šachovnice, no jazdec sa zatúlal príliš ďaleko a na cestu naspäť mu neostalo síl. Ruský súper si tak pripísal zaslúžený bod. Štvrté kolo sa nieslo v snahe o rýchly návrat na stratené pozície. Samir obetoval figúru, no obeť nebola isto úplne korektná. Našťastie sa mu za figúru podarilo pozbierať množstvo pešiakov a v divokej partii tak získal aspoň remízu. Piate kolo bolo opäť divoké. Samirovi v úvode zaspala dámska veža a v priebehu strednej hry to vyzeralo, že by mohla chýbať. Súper sa cítil dobre a tak za aktivitu obetoval čo sa dalo. Pozícia prešla nakoniec rôznymi materiálnymi pomermi, Samir útok zdarne prežil a súperovi krátko po časovej kontrole vyhŕkli slzy. V šiestom kole využil prednosti dámy v súboji proti dvom vežiam a partiu zakončil veľmi metodickým spôsobom. V siedmom kole však bielymi celý čas ťahal za kratší koniec a remíza tak bola skôr úspechom. Kolo ôsme sa Samirovi vydarilo, keď zahral čiernymi veľmi peknú partiu na tému aktivity a súhry figúr. Tie, v spolupráci s voľným pešiakom, s prehľadom zvládli dianie na šachovnici napriek odporu súpera. Prišlo tak na rad rozhodujúce kolo, ktoré mohlo v prípade výhry za určitých predpokladov znamenať aj medailu. Príprava nám vyšla dokonale, no v pozícii ktorú sme ešte mali na izbe zahral Samir ťah, ktorým zbytočne oslabil svoje kráľovské krídlo a súperov útok dostal zelenú. Po plánovanej profylaxii by z útoku nebolo nič a naopak, prišiel by protiútok. Prehra znamenala pád až na trináste miesto. Škoda, výhra by totiž nakoniec znamenala bronz. O výsledku na ME tak rozhodli dva pozičné antiťahy: Jxa6 v tretej partii a h2-h4 v tej poslednej. Hodnotiť 13.miesto je ťažké, pretože napriek tomu, že Samir chcel a aj mal isto na viac, predsa len ide o jeho papierovo najlepší výsledok na medzinárodných podujatiach.
Kategória B12 (110 hráčov): FM S.Sahidi 6b/9 13.miesto
Mirko začal v prvom kole výhrou, keď postupne strategicky premanévroval svojho belgického súpera. V tom druhom však nestačil na favorizovaného Rusa Lobanova. V treťom kole mal byť švédsky hráč priechodnou prekážkou no napriek snahe z toho viac ako remíza nebola. Štvrté kolo sa írsky súper rozhodol pokračovať v šľapajách Rusa, no nedopadlo to pre neho slávne a Mirko zaknihoval relatívne rýchlu výhru. V tom piatom však narazil, keď v zákutiach Španielskej hry sa výrazne lepšie orientoval jeho maďarský súper. V šiestom kole mohol dostať súpera z Bieloruska aj čiernymi pod silný tlak, nereagoval však presne a biely dokázal nielen zinkasovať pešiaka ale aj neutralizovať iniciatívu a získať celý bod. Siedme kolo Miro urobil svetový rekord v popletení prípravy a zmýlil sa už v prvom ťahu bielymi. Napriek zaujímavo vyzerajúcemu útoku napokon iba remizoval. V ôsmom kole sa čiernymi zorientoval po otvorení lepšie ako súper a mohol zaslúžene žať to, čo v partii nasial. Po logickom Vc8-c5 by totiž padal pešiak na d5 a zvyšok by bol hračkou. To sa však nestalo a po komplikáciách prišla remíza. Posledné kolo tak znamenalo boj o česť a snahu dostať sa aspoň na 50%. Biele figúry a hrateľný Talian mali byť dobrými predpokladmi. No scenér bol opačný. Namiesto profylaxie, prišiel predčasný "útok" a po pár ťahoch už ostávalo iba kúzlenie. Súper sa síce trápil, no aj tak vyhral vo vežovej koncovke. Pre Mira, ktorý si týmto siahol na dno, znamenala porážka s vúčte za turnaj odpísaných neskutočných 109 bodov z ratingu. Ostáva veriť, že forma sa rýchlo vráti a že sa zo šachovej stránky z ME mládeže poučí.
Kategória B14 (89 hráčov): M.Macko 3,5b/9 66.miesto
V priebehu ME prebiehal aj trénerský seminár, na ktorom sme pod vedením GM Michaľčišina prebrali množstvo zaujímavých tém z oblasti šachovej metodiky či psychológie a nakoniec sa mi podarilo získať titul FT - Fide Trainer.
Čítať ďalej: 20.9.-1.10.2015 - ME mládeže v šachu, Poreč - Chorvátsko
13.9.2015 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
Dňa 13.9.2015 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie nám prialo a tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 24 hráčov. Od začiatku podujatia až po jeho záver sme mali zabezpečené ozvučenie a z reproduktorov sa ozývala príjemná inštrumentálna hudba vhodne dopĺňajúca kulisu. V priebehu prvej hodiny sa konal 50 metrov od nás aj koncert Spolku dychovej hudby Spojár, no nebolo to vôbec na škodu. Skôr naopak, táto netradičná kombinácia zvýraznila jedinečnosť tohto podujatia.
Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu vo ktorý sme využili pomocou piatich plagátov formátu A3 a taktiež aj natlačenými letákmi s kontaktnými údajmi.
Záujem okoloidúcich nakoniec prevýšil očakávania a mnoho z nich sa chcelo pridať do turnaja aj priamo na námestí, no z kapacitných dôvodov to už nebolo možné. Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska, si tak aspoň mohli zahrať na pripravených voľných šachovniciach. Na nich si mohli zmerať sily s členmi KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. No ukázalo sa, že vzhľadom na vysoký dopyt bolo napokon aj týchto voľných šachovníc málo. Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho neobsadzovali, pretože sme chceli nechať čo najviac voľných miest pre ostatných. Nakoniec sa však predsa len do turnaja na výnimku dostal Filipko, keď sa na prezentáciu nedostavil jeden z nahlásených účastníkov. Ako suverénne najmladší statočne bojoval proti starším súperom, v niektorých partiách mal aj navrch, no nakoniec sa mu nepodarilo uspieť ani v jednej z nich.
Podujatie som v mene KŠN otvoril niekoľkými vetami a následne som odovzdal slovo starostovi MČ Bratislava - Staré Mesto, pánovi Mgr. Radoslavovi Števčíkovi. Po jeho úvodnom príhovore sa dostal ku slovu aj medzinárodný rozhodca Rastislav Diviak, ktorý oboznámil hráčov turnaja s pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorý zo záujmom sledovali tiché boje účastníkov. Turnaja sa zúčastnilo aj mnoho detí a v globále boli úspešné, keď obsadili prvé tri priečky a až sedem miest v prvej desiatke. V päťkolovom turnaji sa z prvého miesta mohol tešiť Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava), keď v poslednom kole porazil dovtedy stopercentného Sebastiána Lukáša Kostolanského (ŠK Slovan Bratislava) a preskočil ho v tabuľke. Ondrejovi tak stačilo na víťazstvo 4,5 bodu, kým súperovi stačili 4 body na striebro. Tretí skončil ziskom 3,5 bodu najlepším pomocným hodnotením Jakub Šošovička (ŠK Strelec Devínska Nová Ves). Po ukončení turnaja prevzala táto trojica ceny z rúk starostu. Výsledky a losovanie boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú problémovú situáciu.
Program podujatia sa týmto ale ešte neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Aktérmi boli víťaz turnaja a slovenská šachová legenda – veľmajster Ľubomír Ftáčnik. Po ukončení sa jej víťaz, veľmajster Ftáčnik, ujal komentovania tejto partie na demonštračnej šachovnici. Odhadom asi päťdesiatke záujemcov pútavo vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver a pridal aj pár komentárov z histórie.
V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Ľubomírovi Ftáčnikovi za ochotu zúčastniť sa napriek pracovným povinnostiam, ako aj hlavnému rozhodcovi podujatia Rastislavovi Diviakovi za bezproblémový priebeh celého turnaja. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu, možný ďalší termín akcie je 14.11.2015.
Turnaj v rapid šachu (24 hráčov): F.Štelbaský 0b/5 24.miesto
Čítať ďalej: 13.9.2015 – Staromestský šachový turnaj, Bratislava
12.9.2015 – Račianske vinobranie 2015, Bratislava
Bleskového turnaja pri príležitosti Račianskeho vinobrania sa zúčastnili Miro, Peťo a Kubo. Miro po dvoch výhrach podľahol v derby Kubovi, no následne vyhral ďalšie tri partie. V nich však podľahol prvým dvom hráčom výsledkovej listiny a v predposlednom kole ešte aj bronzovému medailistovi. Celkovo tak obsadil šieste miesto. Rovnako sedem bodov mal aj Kubo. Po výhrach v prvých troch kolách (v prvom kole zdolal ako jediný celkového víťaza) však zaznamenal hluchý stred turnaja, kedy zo štyroch kôl uhral iba chudobnú remízu. Následne však vyhral tri partie za sebou a po remíze v poslednom kole v derby s Peťom obsadil výsledné piate miesto. Peťo začal turnaj najhoršie, keď úvodné tri partie remizoval. Po výhre prišla ďalšia remíza. Mať v bleskovom turnaji z piatich kôl štyri remízy je prakticky nemožné, no Peťo to dokázal J Po remízovej sérii však prišla výherná smršť, ktorá pozostávala zo štyroch vyhraných partií v rade. Peťovi žiaľ nevyšiel finiš, keď v predposlednom kole prehral svoju jedinú partiu a v poslednom remizoval už spomínané derby s Kubom. Nakoniec z toho bolo štvrté miest a cena pre najlepšieho juniora.
Bleskový turnaj (30 hráčov): P.Macko 7,5b/11 4.miesto (1.miesto v kategórii juniorov), J.Suchánsky 7b/11 5.miesto, M.Macko 7b/11 6.miesto
Čítať ďalej: 12.9.2015 – Račianske vinobranie 2015, Bratislava
5.9.2015 – O pohár firmy Dansk, Bratislava
Druhého ročníka rapid turnaja sme sa zúčastnili vo väčšom počte, keď nás bolo v štartovej listine až osem účastníkov z KŠN. Podobne silno obsadený turnaj po kvantitatívnej aj kvalitatívnej stránke sa v Bratislave nehral už veľmi dlho. Ako sme na ňom obstáli?
Oliver si dal po letnej pauze prvú reálnu previerku jeho schopností. Na úvodné dve prehry nadviazal výbornou sériou dvoch výhier a remízy a držal sa tak uprostred tabuľky. Škoda posledných štyroch prehier, ktoré ho posunuli na záver prvej stovky, no výkon to rozhodne nebol zlý.
Jakub v druhom kole pozitívne prekvapil, no v treťom kole syn pomstil otca a predchádzajúci úspech bol nenávratne preč. V následných šiestich kolách uhral polovicu možných bodov, pričom ale všetci súperi boli z kategórie hrateľných. Herný a tréningový výpadok si tak predĺžil.
Peťovi turnaj taktiež hrubo nevyšiel. Našťastie turnaje hrané vážnym tempom hrá v poslednej dobe výrazne úspešnejšie. Po stratách v treťom a štvrtom kole sa do konca turnaja doslova pretrápil a myslím, že tak ako Kubo bol rád, že už je koniec.
Igor zahral turnaj dvoch polčasov. Dokázal zdolať dvoch výrazne silnejších hráčov a priebežne mal dokonca bilanciu 4/5 a turnaj tak výborne rozohraný. Po sérii troch prehier však musel ratovať slušný výsledok výhrou v poslednom kole.
Marek mal taktiež turnaj rozohraný veľmi dobre, keď mu k bilancii 4/5 pomohla šťastná výhra s IM Petránom. Na zbytočnú prehru síce ešte dokázal zareagovať, no záverečné dve kolá si nad posteľ isto nezavesí. Chudobný pol bod mu stačil iba na začiatok tretej desiatky.
Miro sa rozbiehal pomalšie, keď po štvrtom kole mal iba dva body. Nasledovala však séria štyroch výhier a razom bolo o čo hrať. V poslednom kole bojovne odmietol remízu, no nakoniec partiu neustál a prehral. Skončil tak ziskom šiestich bodov na 15.mieste.
Mne začiatok turnaja celkom vyšiel, keď úvodné tri výhry boli z kategórie tých jednoduchších. Pri dvoch remízach som však zachraňoval situáciu. Šieste kolo skončilo miniatúrkou a vyzeralo to na boj o absolútne čelo turnaja, no prehliadnutá jednoťahová vidlička ma stála dôležitý bod. Následne som neustál v časovke ani partiu s jedným z favoritov a bolo po turnaji. V poslednom kole som dlho nedokázal zlomiť súperov odpor, nakoniec som však bol úspešný a posunul som sa tesne za prvú desiatku. S tým však určite nemôžem byť spokojný.
Česť KŠN zachraňoval Samir, ktorý na úvod zaznamenal hattrick a pridal k nemu cennú remízu. Po nej nasledovali ďalšie dve výhry a tak sa ocitol v siedmom kole na prvej šachovnici, kde bojoval s neskorším víťazom o celkové prvenstvo. Nakoniec z toho však bola jeho jediná prehra. V ďalšom kole si poradil čiernymi so skúseným súperom a udržiaval si šancu na druhé miesto. V poslednom kole však uhral „iba“ remízu a tak nakoniec ziskom siedmych bodov obsadil nepopulárne štvrté miesto. Okrem neho však vyhral aj kategóriu juniorov.
Aj keď sme boli v globále výsledkovo isto neúspešní, organizátori a rozhodcovia zvládli priebeh podujatia na jednotku a myslím, že sa môžu vopred pripraviť na budúcoročný rekord v počte účastníkov.
Open turnaj (107 hráčov): FM S.Sahidi 7b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii juniorov), FM M.Roháček 6b/9 12.miesto, M.Macko 6b/9 15.miesto, FM M.Karas 5,5b/9 21.miesto, I.Lintner 5b/9 33.miesto, P.Macko 5b/9 45.miesto, J.Suchánsky 4,5b/9 52.miesto, O.Šoltys 2,5b/9 98.miesto
4.9.2015 – Šachy mimo šachovnici, Štramberk – Česká republika
Druhého podujatia nešachových aktivít v rámci spolupráce MŠŠ Interchess a New Dimensions sa zúčastnili Vladko a Miro. Tieto aktivity sú dlhodobé, pod vedením tímu odborníkov a sú zamerané na diagnostiku osobných vlastností v neštandartnom nešachovom prostredí. Tentoraz sa ocitli okrem iného aj pred neľahkou úlohou, ktorou bolo zdolanie skalnej steny. Obom sa to úspešne podarilo.
1.9.2015 – 4.šachový turnaj u Apka, Brezová pod Bradlom
Štvrtého ročníka turnaja v rapid šachu sme sa zúčastnili spolu s Marekom. Cieľom nebolo tak ako vždy vyhrať, ale zabaviť sa v dobrej partii fajn ľudí. Zoznam tradičných účastníkov sa rozšíril o nových hráčov ako aj o “ruské mašiny“ z nedávneho turnaja v Senici. Prvé dve kolá sme obaja zvládli na výbornú, no v oboch partiách som sa na výhry napracoval, keď som skončil úplne posledný. V treťom kole Marek remizoval v bezkrvnej partii, mne sa dokonca podarilo prehrať. Odmietol som čiernymi ponuku remízy v mierne lepšej pozícii, no následne som spustil sériu chýb. Súpera to naštartovalo k prvému miestu v turnaji. Derby s Markom sa nieslo v mojom tlaku na slabiny, čo na konci partie viedlo k zisku materiálu. Nepríjemný protiútok našťastie nestačil. Marek následne prehnal optimizmus s Maťom Očkom a mne sa naopak podarilo vyhrať čiernymi v miniatúrke. Nasledovala guľášová prestávka a po nej posledné štyri kolá. V šiestom kole som odohral asi najlepšiu partiu za posledné obdobie, keď som súpera doslova udusil. Získal som aj pešiaka, no jednoťahovo som podhodil dámu a bol koniec. Marek musel začať finišovať a prvý krok sa mu vydaril. V ďalšom kole mal obrovský kus šťastia, no taktiež bol úspešný. Mne sa podarila čiernymi ďalšia miniatúrka v rade. V predposlednom kole som opäť dusil, avšak tentoraz už úspešne. Marek však prehral v dôležitom zápase s hráčom, ktorý uhral v Senici IM normu. Výhra v poslednom kole ho vrátila na výsledné šieste miesto. Rusa som tak zdedil do posledného kola ja. Na druhé miesto mi stačila remíza, ale napriek tomu som jeho prvú ponuku odmietol. Získal som pešiaka, no súper mal kompenzáciu vo dvojici strelcov a druhú ponuku remízy som sa rozhodol akceptovať a potvrdiť tak druhé miesto. Na rozdiel od Viedne, bol som spokojný nie s bodmi, ale s hrou. Škoda hrubých chýb, no paradoxne, na výsledok nemali až taký vplyv.
Rapid turnaj (32 hráčov): FM M.Roháček 6,5b/9 2.miesto, FM M.Karas 5,5b/9 6.miesto
Čítať ďalej: 1.9.2015 – 4.šachový turnaj u Apka, Brezová pod Bradlom