Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

V decembri pokračovala séria turnajov pre začiatočníkov svojou treťou časťou a my sme už pred prvým ťahom zaznamenali prvé dva rekordy týkajúce sa našej účasti. Jednak sme tu sedem hráčov nemali a to ešte niektorým ich plány skrížila choroba. Druhým rekordom bol počet dievčat, pretože nebyť Samka v štartovom poli (a Mira Macka v pozícii rozhodcu), bol by to úplný babinec J

Pre Sophiu bol turnaj debutom (ak nepočítame školské majstrovstvá) a vstup nemohla mať lepší, keď vyhrala už v prvom kole. Nasledovala síce séria troch prehier, no po nich druhá výhra. V predposlednom kole si vybrala slabšiu chvíľu, keď prišiel relatívne rýchly a zbytočný mat. Prehra v poslednom kole sa naopak podobala tým predchádzajúcim a to systémom „veľmi dobre rozohrané, veľká materiálna výhoda, jedna veľké dve chyby a koniec“. Sledujúc viaceré partie si myslím, že o dva tri mesiace to dva body rozhodne nemusia byť. Záleží iba na nej. Perličkou je, že až šesť z jej siedmich súperov začínalo na písmeno K.

Simonka začala dvoma prehrami, no nasledovala séria troch výhier. Škoda predposledného kola, kedy napriek celozápasovej prevahe, dokonca s dámou navyše, prehrala na čas. Po nej už bolo posledné kolo s hrubou chybou v úvode iba takým pomalým dojazdom do cieľa.  V priebehu partií bola oveľa pozornejšia ku svojim možnostiam i hrozbám súperov ako na posledných turnajoch GPX a tak má vykročené správnym smerom. Ak vytrvá, prekoná samú seba a bude si viac veriť, reálny odhad do ďalších turnajov začiatočníkov je 3,5 až 5 bodov.

Natálka v prvom kole zdolala súpera ktorý napokon skončil na štyroch bodoch a potom jej žrebovací softvér absolútne nič nedaroval. Isto ani teraz netuší, čo jej včera vlastne vyviedol. Postupne podľahla neskoršiemu bronzovému medailistovi ako aj štvrtému v celkovom poradí a aby toho nebolo málo, dostala aj deviateho hráča výsledkovej listiny a v piatom kole v derby Grétku, ktorá mala tradične drvivý záver. Posledné dve partie vyhrala a vytvorila si tak svoj nový osobný rekord. Je dokonca možné, že za včerajšej situácie uhrala možné maximum a tak je otázkou, či už v januári prvý raz nedosiahne polovicu možných bodov.

Tea vstupovala do turnaja ako druhá nasadená hráčka, no krátke partie nie sú jej doménou. V prvom kole zvíťazila, no potom prišli tri prehry v rade a časový faktor v nich hral nemalú úlohu. Nevzdala sa však a troma výhrami v rade zlepšila svoje osobné maximum o celý bod. Ostáva len dúfať, že si nájde viac času na túto sériu turnajov, pretože v roku 2016 stihla iba tretí. Čím častejšie ich bude hrávať, tým skôr bude okupovať prvú desiatku tabuľky.

Grétka si v prvom kole vyskúšala, aké je to na prvej šachovnici, no už v druhom porušila svoj turnajový kolorit a namiesto „povinných úvodných troch prehier“ zvíťazila. Prišli dve prehry, pričom druhá, v derby so Simonkou bola príliš rýchla. Potom však opäť začal jej povestný finiš a po výhre s Natálkou vyhrala aj posledné dve partie v rade a ziskom štyroch bodov si o bod zlepšila svoje maximum. Odmenou jej bolo aj umiestnenie v prvej dvadsiatke turnaja. Pri jej prístupe ku tréningom to bolo otázkou času, no nesmie zaspať na vavrínoch.

Ninka mala po posledných turnajoch isto vysoké ambície a tie trochu naštrbila prehra v druhom kole. Po nej sa ale zdvihla a sériou troch výhier sa dostala naspäť na čelné priečky. Výhrou vo štvrtom kole vrátila Samkovi požičané. Škoda záverečných dvoch kôl, pretože pol bod bol vzhľadom na priebeh partií minimom. V predposlednom kole súpera omilostila vo vyhranej pešiakovej koncovke a v tom poslednom už v otvorení získala figúru. Zúfalému útoku súpera však zbytočne uverila, vôbec neriešila možnosť ohroziť súperovho kráľa a jej pozícia sa rýchlo rozsypala. Desiate miesto jej zabezpečilo cenu pre najlepšie dievča. Isto ale môže mať najvyššie ambície aj v celkovom poradí.

Samko začal nenápadnou (a už tradičnou) remízou v prvom kole, ktorú podporil výhrou v tom druhom. Tento scenár zopakoval aj v treťom a štvrtom kole a tak mal na konte tri body. Prišlo už spomínané derby s Ninkou a napokon to bola jeho jediná prehra v turnaji. Posledné dve kolá vyhral a s piatimi bodmi si vyrovnal osobné maximum a skončil na ôsmom mieste.

Turnaj začiatočníkov (48 hráčov): S.Havalda 5b/7 8.miesto, N.Kubíková 4,5b/7 10.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), G.Kapolková 4b/7 20.miesto, L.T.Kolevská 4b/7 21.miesto,  N.Havaldová 3b/7 28.miesto, S.Bochničková 3b/7 32.miesto, S.Bažíková 2b/7 44.miesto