Séria bratislavských turnajov pre začiatočníkov odštartovala svojim prvým podujatím v sezóne 2016/2017 a naša účasť na ňom bola rekordná. A rekordy padali nielen čo sa týka účasti, veď posúďte sami...

Svoj debut absolvovala Samkova mladšia sestra Natálka, ktorá momentálne navštevuje krúžok na Doprastave a už v prvom kole sa jej podarilo zvíťaziť. Okrem toho si pripísala ešte jeden bod za kontumačnú výhru v poslednom kole a dokázala tak predbehnúť niekoľkých súperov.

Grétka si ziskom troch bodov vytvorila osobné maximum, keď po troch prehrách prepla na vyšší stupeň a z posledných štyroch partií vyhrala až tri. Ak sa ešte viac zahryzne do domáceho riešenia diagramov, tri body bezpochybne nebudú jej maximom dlho. Aj na ňu platia posledné dve vety komentáru k Ninke.

Max absolvoval svoj debut nielen čo sa týka turnaja, ale aj čo sa týka šachových hodín. O to cennejší bol jeho úvod, kedy v prvých piatich kolách získal tri body. Škoda, že v záverečných dvoch kolách už nebodoval. Keď skrotí svoju bleskovú ruku, prejaví sa to aj na bodovom zisku.

Jerguš bol našim tretím debutantom a môj odhad spred turnaja (výsledok okolo 3,5 bodu) splnil a to dokonca mierne nad plán. Paradoxne vyzerá fakt, že vyhral všetky štyri partie čiernymi a bielymi všetky tri partie prehral. Cenná je jeho výhra s tretieho kola, kedy dokázal zdolať Hanku Horváthovú.

Samko si svoje osobné maximum vyrovnal, tentoraz si však oproti minulosti dovolil aj luxus v podobe prehry v poslednom kole. Pri jeho doterajšom šachovom entuziazme a prístupe k riešeniu diagramov bude v ďalších turnajoch bezpečne končiť do desiateho miesta.

Ninka vstúpila do turnaja dvoma výhrami a následne prehrala s neskorším víťazom. Po sérii ďalších troch výhier bola pred posledným kolom na skvelom druhom mieste. Prehra v poslednom kole ju síce zaradila na šiestu priečku, ale ziskom piatich bodov si aj tak vytvorila osobný rekord a vyhrala kategóriu dievčat. Turnaj by jej mohol vliať potrebnú dôveru vo vlastné sily a zvýšiť jej aktivitu. Zatiaľ totiž funguje odhadom tak na 60-70% a my sa tešíme na okamih, kedy začne ukazovať svoje schopnosti na sto percent.

Turnaj začiatočníkov (42 hráčov): N.Kubíková 5b/7 6.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), S.Havalda 4b/7 12.miesto, J.Lipták 4b/7 14.miesto, M.Balšan 3b/7 25.miesto, G.Kapolková 3b/7 32.miesto, N.Havaldová 2b/7 37.miesto