TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

KŠN Bratislava 1.9.2011 – 31.8.2012

Posledný prázdninový týždeň využila trojica našich hráčov na záverečnú prípravu pred novou ligovou sezónou. Na turnaji v Dúbravke nás reprezentovali Anička, Jakub a Maťo. U Aničky stojí za spomenutie nečakaná výhra z prvého kola proti šiestemu nasadenému hráčovi, ktorou si vytvorila svoj nový osobný rekord vo výške ratingu súpera, ktorý musel pred ňou skloniť kráľa. Po slabej sérii si napravila turnaj záverečným finišom 2,5/3. Jakub zahral slušný turnaj a jeho TOP výsledkami bola remíza s Aničkou a najmä výhra v poslednom kole. Týmto si zabezpečil štvrtý slušný zápočet na fide rating a 1.10.2012 sa dočká. Maťo sa po sérii nepresvedčivých letných výsledkov prebral z letargie a porazil tretieho aj štvrtého nasadeného hráča turnaja. Zastavil tým svoj ratingový pád a opäť sa môže začať štverať smerom nahor. Všetci traja si v porovnaní s papierovými predpokladmi polepšili, takže u nich určite prevláda viac spokojnosť.

Fide open Dúbravan (28 hráčov): M.Kimerling 4,5b/7 6.miesto, A.Vrtiaková 4b/7 12.miesto, J.Suchánsky 3,5b/7 18.miesto

Výsledky na chess-results

135  136

137  138

Tohoročného turnaja sa z KŠN zúčastnil iba Jakub. Počínal si kvalitne a ziskom 5,5b/9 obsadil nakoniec pekné ôsme miesto. Slabších súperov spoľahlivo porážal a zaznamenal niekoľko pekných výsledkov proti favoritom. Vďaka tomu získal tretí zápočet a v dohľadnej dobe mu vyjde jeho prvý (a nie malý) FIDE rating.

Memoriál Ondreja Rintela (24 hráčov): J.Suchánsky 5,5b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

119  120

Na ME v šachu mládeže máme dvojnásobné zastúpenie v podobe Aničky a Samira. V rámci našej minivýpravy je aj Peter Puškár z Trnavy, ktorý s nami spolupracuje ako počas MSR v šachu mládeže v Starej Ľubovni. Podľa papierového nasadenia boli Anička (28.miesto zo 100 hráčok) aj Samir (37.miesto zo 134 hráčov) na začiatkoch druhých štvrtín štartového poľa, Peťo bol na 60.mieste zo 141 hráčov.

Anička začala turnaj „povinnou“ výhrou a v druhom kole utrpela zbytočnú prehru s prvou nasadenou hráčkou, keď podala veľmi ustráchaný výkon a v závere vypustila skoro istú remízu. V treťom kole remizovala, keď po nezmyselne pasívne zohranom otvorení postupne vylepšovala pozíciu a získala aj minimálnu výhodu no na zvrat to nestačilo. Následné dve výhry proti reprezentantkám Walesu a Estónska znamenali medzičas 3,5/5 a nádej do ďalších kôl. Potom však prišla zbytočná remíza bielymi proti Maďarke, ktorú celý čas pekne pozične masírovala a následne ešte zbytočnejšia prehra proti Ruske, keď vo veľmi zaujímavej partii prehrala v „neprehrateľnej“ koncovke. V predposlednom kole proti ďalšej ruskej súperke namiesto aktívnej hry s pešiakom navyše zvolila pasivitu a súperka nebola ďaleko od úplného obratu. V poslednom kole ešte prišla zbytočná prehra proti Bieloruske a celkové 50.miesto sa nedá hodnotiť inak ako neúspechom.

Samir začal turnaj náročnou partiou, ktorej priebeh sa niekoľkokrát otáčal, až nakoniec zvíťazil po dlhom boji. Ako keby mu táto výhra ubrala sily a v druhom resp. treťom kole svoje partie prehral trochu zbytočne. Vo štvrtom kole sa dostal na 50%, keď porazil po dobre rozohranom otvorení a následných obojstranných chybách druhého českého súpera. Po následnej remíze s remízovým kráľom z Belgicka (sedem remíz!) porazil aj tretieho českého hráča. Veľká škoda bola siedmeho kola, kedy sme perfektne trafili prípravu a favorizovaný súper z Ruska bol na pokraji prehry. Samir však, bohužiaľ odbočil trinástym ťahom z prípravy a postupne po sérii zbytočných chýb prehral. V predposlednom kole padla aj štvrtá česká prekážka, škoda len, že domáci hráči znamenali jediné výhry. Na záver podľahol ďalšiemu Rusovi a rovnako ako Anička ostal na 50% a teda za miestami ktoré by sa pred turnajom očakávali.

Do MS mládeže v slovinskom Maribore nám ostáva vyriešiť veľa šachových aj nešachových otáznikov a verím, že obaja sa s tým popasujú tým najlepším možným spôsobom.

Peťo na medzinárodnom podujatí debutoval a v prvom kole potvrdil papierové predpoklady výhrou nad portugalským súperom. V druhom kole ho čakala ťažšia prekážka v podobe Rusa (až prehrou v poslednom kole sa pripravil o striebro), no nedodržaná príprava ho zbytočne stála možný zisk. V treťom kole prišla zbytočná remíza s hráčom z Turecka, následne však prišla pekná séria 2,5b/3 keď dvakrát využil biele figúry proti papierovo slabším hráčom a čiernymi silnejšieho zremizoval. V siedmom kole podľahol ďalšiemu Rusovi (nakoniec šiestemu v celkovom poradí). V ôsmom kole nám sadla príprava na papierovo lepšieho bieloruského hráča a navyše Peťo v partii prakticky neurobil chybu. Škoda záveru, kedy sme opäť uhádli variant, nanešťastie času (kolo začínalo o dve hodiny skôr) bolo menej a tak sme ju nepotiahli ešte o dva ťahy. Zbytočná prehra znamenala prepad tabuľkou. Celkovo je však 5b/9 na debut veľmi slušný výsledok a snáď Peťa bude motivovať do ďalšej šachovej práce.

Online prenosy ako aj ostatné informácie boli na webe podujatia: http://www.eycc2012.eu/

Kategória G12 (100 hráčok): A.Vrtiaková 4,5b/9 50.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória B10 (134 hráčov): S.Sahidi 4,5b/9 65.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória B14 (141 hráčov): P.Puškár 5b/9 51.miesto

Výsledky na chess-results

121  123

122  127

128  124

125  129

126  130

131  132

Generálkou pre blížiacimi sa ME mládeže v Prahe bol pre Aničku turnaj v Senici. V prvom kole proti druhému nasadenému Andreasovi Teuberovi z Nemecka mohla čiernymi urobiť oveľa viac ako konečnú prehru. Biely podcenil otvorenie a súperku a bol na pokraji katastrofy. V druhom kole si bielymi peknou logickou hrou pripísala povinný bod už po dvadsiatich ťahoch. V treťom sa jej čiernymi podarilo remizovať proti jasnému favoritovi a šiestemu nasadenému v turnaji. Následne v obojstranne veľmi opatrnej partii zvíťazila až v záverečnej časovej tiesni. V piatom kole však na súpera nestačila, keď príliš skoro prišlo prehliadnutie pešiaka a partia sa rýchlo dostala na šikmú plochu. V predposlednom dvojkole najprv doobeda podľahla v najdlhšej partii kola, no poobede si všetko vynahradila víťazstvom. Je ale potrebné dodať, že súper k nemu pomohol až príliš. Posledný deň bolo na programe rovnako dvojkolo. Najprv síce bielymi zvíťazila, no v poslednom kole sa jej bodovať nepodarilo a tak dosiahla priemerný výsledok a potvrdila si svoje nasadenie.

Open Senica (34 hráčov): A.Vrtiaková 4,5b/9 19.miesto

Výsledky na chess-results

115  116

117  118 

Jedným hráčom z dvojčlennej slovenskej výpravy bol Samir Sahidi, ktorý úspešne zvládol vstup do turnaja v kategórii hráčov do 10 rokov, keď bielymi porazil svojho fínskeho súpera a následne v druhom kole čiernymi aj reprezentanta Írska. Po prehre v treťom kole s najvyššie nasadeným Chukavinom z Estónska porazil v ďalšom kole štvrtú nasadenú Bulharku Peychevu. V piatom bohužiaľ nestačil na Bálinta Matosa z Maďarska, naopak v šiestom kole zdolal domáceho Felixa Blohbergera - nasadenú dvojku turnaja. V siedmom kole napriek neambicióznemu otvoreniu strategicky zlisoval reprezentanta Česka a prepracoval sa tak priebežne na tretie miesto. Záverečné kolá však Samirovi nevyšli, keď v nich prehliadol elementárny taktický obrat a po následnej strate pešiaka sa obom súperom podarilo zvíťaziť. Bod navyše znamenal delenie tretieho miesta, nakoniec z toho ale bola jedenásta priečka a ôsme miesto v kategórii chlapcov do 10 rokov.

Kategória U10 (33 hráčov): S.Sahidi 5b/9 11.miesto (8.miesto v kategórii B10)

On-line prenos jednotlivých kôl

Výsledky na chess-results

111  113

114  112

Na tohoročnom Koníku sme mali jedenásťčlenné zastúpenie. Z globálneho hľadiska zahrala približne polovica papierovo nadpriemerne. Zvyšok podľa svojich možností, niektorým sa nedarilo. Najlepší výsledok dosiahla Anička ktorá delila druhé miesto a iba o pomocné hodnotenie skončila na mieste štvrtom. Prehrala iba jednu partiu s víťazom turnaja a dvakrát remizovala (s celkovo druhým a tretím). Veľmi pekne zahral aj Jakub ktorý skončil celkovo šiesty a napriek tomu, že mal až osem hráčov s vyšším ratingom. Performance 1722 pri ratingu 1313 hovorí za všetko. Tretím úspešným účastníkom bol Vladko ktorý si už na svojom prvom vážnejšom (nerapidovom) turnaji uhral rating. Prekvapil svojimi víťazstvami nad Andrejkou Slabou a najmä nad Šimonom Šelengom. Samir doplatil na prehru v poslednom kole, pretože celkovo hral pekný turnaj. Peťo po skvelom štarte 3/3 na slabšiu druhú polovicu turnaja. Druhý Peťo s Tomášom uhrali priemer a Oliver s Adamom zbierali najmä skúsenosti.

Turnaj LŠT Koník (69 hráčov): A.Vrtiaková 7b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii do 11 rokov a 1.miesto v kategórii dievčat), J.Suchánsky 6b/9 6.miesto (3.miesto v kategórii do 11 rokov), S.Sahidi 5,5b/9 15.miesto, P.Macko 5,5b/9 18.miesto, M.Starovič 5b/9 24.miesto, M.Macko 5b/9 29.miesto, P.Kravár 4,5b/9 38.miesto, T.Starovič 4,5b/9 39.miesto, V.Bochnička 4b/9 49.miesto, O.Šoltys 2b/9 66.miesto, A.Hanzel 1b/9 69.miesto

Výsledky na chess-results

V bleskovom turnaji sme mali deviatich účastníkov. Schopnosť rýchlej reakcie jednoznačne preukázal Samir, ktorý po šťastnej remíze v prvom kole zobral osud do vlastných rúk a zlikvidoval všetko čo mu stálo v ceste. Zaslúžené prvé miesto. Jakub prehral iba s trojicou najvyššie nasadených hráčov. Mrzieť ho môže 8.kolo kedy stál absolútne na výhru, no šanca na úspech mu zviazala ruky. Peťo a Anička dosiahli opticky prijateľné umiestnenia, no v podstate nemali papierovo rovnocenných súperov a napriek tomu strácali množstvo bodov. Pre Vladka a Adama muselo byť tempo 3 minúty na partiu a 2 sekundy za každý ťah malým šokom, no popasovali sa s tým statočne a nejaké body si do tabuľky pripísali.

Bleskový turnaj LŠT Koník (59 hráčov): S.Sahidi 8,5b/9 1.miesto, J.Suchánsky 6b/9 7.miesto, P.Macko 6b/9 8.miesto, A.Vrtiaková 6b/9 10.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), M.Macko 5b/9 20.miesto, M.Starovič 4,5b/9 34.miesto, T.Starovič 3,5b/9 48.miesto, V.Bochnička 3b/9 54.miesto, A.Hanzel 2b/9 58.miesto

Výsledky na chess-results

141  142

143  144  145

146  147

148  149

Maťo vyzeral byť po výhre v druhom kole veľmi silného Openu A v pohode, séria 0-1-6 ho však zaradila skoro na posledné miesto tabuľky. V turnaji Open B sme mali tiež zastúpenie v podobe Viktora. Ten sa po „aklimatizačnej“ prehre v prvom kole postupne rozohral a skvelým finišom dosiahol veľmi pekný výsledok.

Open A (259 hráčov): M.Kimerling 1,5b/9 258.miesto

Výsledky na chess-results

Open B (248 hráčov) V.Šebo 6b/9 39.miesto

Výsledky na chess-results

133  134

Majstrovstiev SR sa zúčastnila štvorica našich hráčov. V Opene A sa najviac darilo Viktorovi ktorý uhral 50%, prehral iba s hráčmi s ratingom 2282 a viac a pripísal si do ratingu 31 bodov. Andy s týmto turnajom nebude spokojný. Zaváhal už v prvom kole zbytočnou remízou a v siedmom kole práve proti Viktorovi. Rovnako ako Maťo tak nejaké body odpisuje. Maťovi sa nedarilo už v treťom turnaji v rade, keď zaznamenal chudobnú jednu výhru (a päť remíz) napriek tomu, že papierovo bol až sedemkrát vyššie nasadený. Ostáva len dúfať, že do ligovej sezóny bude opäť všetko pekne v poriadku.

Open A (98 hráčov): V.Šebo 4,5b/9 43.miesto, A.Kováč 4,5b/9 51.miesto, M.Kimerling 3,5b/9 79.miesto

Výsledky na chess-results

V Opene B podal veľmi slušný výkon Samir. Napriek tomu, že 8x v partiách nebol papierovým favoritom, vydoloval z nich 4,5 bodu a pripíše si tak do rebríčka krásnych 68 bodov. Nebyť niekoľkých zbytočných prehliadnutí, zisk mohol byť ešte výraznejší. Pred nastávajúcimi ME mládeže celkom nádejná rozcvička.

Open B (86 hráčov): S.Sahidi 4,5b/9 45.miesto

Výsledky na chess-results

106  107

108  109

Turnaja sa zúčastnila štvorica našich hráčov. Najlepšie skončil Tomáš Padyšák ktorý ukázal, že napriek začiatkom na vysokej škole šach hrať nezabudol a ziskom 5,5b/9 obsadil 16.miesto. Na 19.mieste skončil ziskom 5/9 Tomáš Sklárš. Obaja si v podstate uhrali to, na čo podľa papierových predpokladov mali, resp. mierne lepšie. Po dobrom začiatku sa postupne prepadol tabuľkou Maťo Kimerling ktorý po Tepliciach odpisuje ďalšie body. Hádam sa mu prepad podarí stabilizovať čím skôr. Štvrtou do partie bola Anna Vrtiaková ktorá si na Doprastave urobila svoje maximum ziskom 4,5/9 (rovnako ako mal Maťo). Každopádne napriek maximu išlo iba o výsledkový priemer.

Open Doprastav (54 hráčov): T.Padyšák 5,5b/9 16.miesto, T.Sklárš 5b/9 19.miesto, M.Kimerling 4,5b/9 26.miesto, A.Vrtiaková 4,5b/9 31.miesto

Výsledky na chess-results

103  104  105

Na festivale V4 v Liptovskom Mikuláši sa zúčastnil turnaja do 11 rokov Samir Sahidi, ktorý mal ako tretí nasadený pomýšľať na popredné priečky. Na začiatku to vyzeralo na systém „štart-cieľ“ nakoľko po sérii štyroch výhier v piatom kole remizoval a následne vyhral aj ďalšie dve kolá. V ôsmom kole ale prišla prvá prehra, ktorá znamenala stratu vedenia v turnaji vo veľmi nevhodnom čase. Výhra v poslednom kole však napokon na víťazstvo v turnaji stačila. Celkovo mal Samir sedem súperov z prvej desiatky čo len dokresľuje fakt, že hral naozaj veľmi náročný turnaj.

Turnaj do 11 rokov (52 hráčov): S.Sahidi 7,5b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

87  88

90  92

Maťo sa vybral na sever Čiech na prvý turnaj po úspešnej maturite a treba veriť, že v ostatných sa mu bude dariť viac ako v tomto jednom. Pád o 30 miest voči nasadeniu a strata skoro 30 bodov je na deväť kôl trochu veľa.

Open Teplice (134 hráčov): M.Kimerling 4b/9 79.miesto

Výsledky na chess-results

151  152

Tak ako doposiaľ v každom ročníku, aj v tomto finále sme mali zastúpenie. Jakub Suchánsky postúpil do finále z tretieho miesta a bol papierovo siedmy nasadený. Kvalitné výsledky z posledných turnajov mu však dávali nádej na boj o medailu. Už v prvom kole však pocítil, že finále nebude ľahké a v partii celý čas bránil horšiu pozíciu s pešiakom menej, ktorú po prechode do vežovej koncovky dokázal remizovať (s nakoniec strieborným). Po výhre v druhom kole nasledovala ďalšia remíza (s nakoniec bronzovým). Do obedňajšej prestávky pridal ešte dve výhry a usadil sa na čele tabuľky. Rýchlou výhrou v šiestom kole odštartoval druhú polovicu turnaja a ku nej pridal relatívne bezpečne aj ďalšie dve. V poslednom kole si poistil prvé miesto remízou a dosiahol tak celkovo bilanciu 6-3-0. Jakub si prvé miesto za svoj prístup k šachu ktorým sa prezentuje v posledných štyroch mesiacoch nepochybne zaslúžil a verím, že ho tento úspech neuspokojí. Kubo, len tak ďalej!

Kategória CH14 (10 hráčov): J.Suchánsky 7,5b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

84  85

93  86

Vladko začal veľmi dobre, keď získal tri body v prvých štyroch kolách. Potom však už uhral iba 1,5/5 a postupne klesol na desiate miesto. Lucas sa dostal k rovnakému bodovému zisku a jedenástemu miestu rovnomernejším bodovým ziskom. Ihneď za nimi, na dvanástom mieste, skončil Oliver, ktorý získal štyri body a z toho dva v posledných troch kolách.

Turnaj (18 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 10.miesto, L.Crkoň 4,5b/9 11.miesto, O.Šoltys 4b/9 12.miesto

Výsledky na chess-results

78  79

80  81

Lucas, Oliver a Vladko sa zúčastnili posledného tohoročného turnaja tejto série. Vladko získal štyri body a skončil na deviatom mieste. Podľa informácií to mohlo byť aj oveľa lepšie, ale ono to chvíľu môže počkať. Lucas získal 2,5 bodu keď troma prehrami v posledných troch kolách sa pripravil o lepší výsledok. Oliver získal body dva, keď po výhre v poslednom kole nakoniec skončil na 21.mieste.

Open turnaj (24 hráčov): V.Bochnička 4b/7 9.miesto, L.Crkoň 2,5b/7 19.miesto, O.Šoltys 2,5b/7 21.miesto

Výsledky na chess-results

Jakub aj v semifinále GPX potvrdil dobrú formu v tomto roku a ako siedmy nasadený si zabezpečil tretím miestom postup do celoslovenského finále. Bolo to najmä výborným štartom 3/3, po ktorom mu už v podstate stačilo kontrolovať situáciu.

Kategória CH14 (10 hráčov): J.Suchánsky 6b/9 3.miesto (postup do finále)

Výsledky na chess-results

82  83

V dúbravskom KC Fontána sa pod taktovkou ŠK Dúbravan sa pri príležitosti MDD odohral šachový turnaj detí. Po dobrom štarte Lucasovi došiel dych a sériou troch prehier sa prepadol tabuľkou. Hocaká výhra mu pritom stačila na tretie miesto.

Open turnaj (12 hráčov): L.Crkoň 2b/5 8.miesto

Výsledky na chess-results

76  77

V rapid turnaji sa našej dvojici darilo striedavo oblačno. Anička zaváhania proti slabším súperom v strede turnaja čiastočne vykompenzovala záverečným finišom 2/2. Samir mal klasickú švajčiarsku hojdačku. Kým s neratingovanými súpermi získal 3/3, proti silným súperom sa mu bodovať nepodarilo.

Open turnaj (54 hráčov): A.Vrtiaková 3,5b/7 31.miesto, S.Sahidi 3b/7 36.miesto

výsledky na chess-results

72  73

74  75

V maďarskom Szombathelyi sa uskutočnilo odvetné priateľské stretnutie osemčlenných družstiev v rapid šachu. Jasným favoritom bol náš súper a papierové predpoklady sa naplnili. Celkový výsledok: Maďarsko - SR 22,5 : 9,5. Od nás sme mali zastúpenie v podobe Aničky a Samira. Kým Aničke sa vôbec nedarilo a prehrala všetky štyri partie, Samirovi sa podarilo trikrát zvíťaziť a stal sa tak najúspešnejším hráčom slovenskej výpravy.

A.Vrtiaková – P.Ugróczky 0:2, A.Vrtiaková – A.Czupor 0:2, S.Sahidi – A.Kozák 1:1, S.Sahidi – A.Lengyel 2:0


68  69

70  71

Výborný výsledok zaznamenal Jakub, keď bol bielymi stopercentný a porazil postupne Priama (1849), Kučeru (1945) a Rintela (1684). Remíza čiernymi s Procházkom (1920) bola ďalším ziskom. Ako posledný (32.) nasadený tak nakoniec obsadil krásne 16.miesto.

Open turnaj (32 hráčov): J.Suchánsky 3,5b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

96  97

Open turnaja v rámci univerzitných športových hier za zúčastnil Andrej. Dlho to vyzeralo na víťazstvo v turnaji, no prehra v poslednom kole ho zaradila až na nepopulárne štvrté miesto.

Open turnaj (23 hráčov): A.Kováč 5b/7 4.miesto

Výsledky na chess-results

159 160

Nakoľko nik z našich "starších" sa týchto majstrovstiev nezúčastnil, zastúpenie sme mali iba v štyroch kategóriách.

Anička napriek zaváhaniam v treťom resp. štvrtom kole dokázala do konca turnaja už iba víťaziť a nakoniec s obrovskou dávkou šťastia obhájila svoje nasadenie a tým pádom aj prvé miesto. Myslím, že turnaj bol dobrým varovaním, že ak sa poľaví na cvičisku, na bojisku to býva zrazu omnoho ťažšie. Zbytočne vysoká spotreba času a elementárne chyby musia preč, inak už nabudúce nejaký Buchholz nemusí pomôcť. Každopádne gratulácia. Umenie je vyhrať najmä vtedy, keď sa herne nedarí.

Kategória D12 (20 hráčok): A.Vrtiaková 5,5b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

Samir sa herne pretrápil aj týmto turnajom keď rovnako aj v turnaji družstiev sa mu nedarilo dotiahnuť veľmi dobre rozohrané pozície. Základom však je efektívnejšia spotreba času, pretože pri troch spotrebovaných minútach sa spolufavoriti ťažko porazia. Prehra v poslednom kole ho stála medailu, myslím však, že o rok si to vynahradí.

Kategória CH10 (52 hráčov): Samir Sahidi 5b/7 5.miesto

Výsledky na chess-results

Štvornásobné zastúpenie sľubovalo možnosť dosiahnuť pekný výsledok. Krásne piate miesto sa podarilo získať Peťovi, ktorý síce v prvom kole podľahol Viktorovi Haringovi, no bola to jeho posledná prehra. Veľká škoda je najmä Jakubovho bezzubého finišu 0/2, ale aj Maťovho 0,5/2 či Mirkovho 1/2. Všetci sa síce dostali nad 50 percent, no vzhľadom na priebeh turnaja minimálne Jakub mohol deliť umiestnenie s Peťom.

Kategória CH12 (45 hráčov): P.Kravár 5b/7 5.miesto, J.Suchánsky 4b/7 12.miesto, M.Macko 4b/7 18.miesto, M.Starovič 4b/7 21.miesto

Výsledky na chess-results 

Peťo sa o lepšie umiestnenie pripravil troma prehrami s papierovo slabšími hráči a to najmä dvoma v posledých dvoch kolách. V rapid šachu je čas veľmi dôležitý a napriek niekoľkým dobre rozohraným partiám z toho boli v časovkách zbytočné chyby. Maťo naopak dohnal v závere stratený terén finišom 2/3 a podarilo sa mu tak bodovo dobehnúť Peťa. Porazil všetky tri "tisícky", škoda, že nezískal bod aj s niekým iným.

Kategória CH14 (52 hráčov): P.Macko 3b/7 34.miesto, T.Starovič 3b/7 36.miesto

Výsledky na chess-results

59  60

61  62  63

64  65

Na majstrovstvá sme cestovali s dvoma družstvami. Áčko s čerstvou posilou nášho klubu Samirom Sahidim a licenčnou posilou Lukášom Bangom z ŠK Komplet Modranka bolo papierovo nasadené ako č.1. Úvodné kolo proti Čadci bolo dobrou rozcvičkou, no už v druhom kole proti Martinu sme mali čo robiť. Napokon suverénny výsledok rozhodli skúsenosti, no v polovici zápasu by som bral aj najtesnejšiu výhru. V treťom kole sme však už utrpeli prehru, keď Žilina prekvapujúco zabodovala na štvrtej šachovnici a Samirova remíza s Jergušom Pecháčom tak vyšla nazmar. Po relatívne pohodlnom zápase proti družstvu ŠK Láb-Dérerka sme dostali šancu na reparát v boji o najcennejšie kovy v zápase s Banskou Bystricou. Žiaľ, tak ako proti Žiline sme zlyhali. Lukáš úplne zabudol vo vyhranej pozícii na čas a namiesto 2,5:1,5 bol výsledok opačný. V zápase proti Doprastavu som bol vzhľadom na priebeh pokojný a tak nás v siedmom kole čakal zápas pravdy s Bardejovom. Podľa očakávania zabrali dve dolné šachovnice (keď s Lukášom hrala poriadne aj pani šťastena) a po výhre Aničky nám nevadila ani Samirova prehra. Získaný bronz má sladkú aj trpkú príchuť. Vzhľadom na hrubé chyby v partiách a priebeh turnaja je to maximum čo sme mohli dosiahnuť. Vzhľadom na kvality družstva si myslím, že je to naopak skôr minimum.

Béčko doplnené o Andrejku Slabú s ŠK Kúpele Piešťany bolo nasadené na desiatom mieste.Turnaj začalo výhrou 4:0 proti béčku Žiliny a očakávanou porážkou s áčkom Liptovskej šachovej školy. Po zbytočnej remíze s Rajcom prišla tesná výhra proti Dvorom nad Žitavou. Následná výhra 3:1 proti ŠK Osuské v priebežnom poradí po piatom kole dokonca posunula béčko pred áčko. Proti Prešovu sme zaznamenali očakávanú porážku a tak sa o bytí a nebytí rozhodlo v poslednom kole. Proti béčku Liptovskej šachovej školy to bolo veľmi dobre rozohraté a nebyť Jakubovej nezvládnutej elementárnej pešiakovej koncovky, namiesto remízy by sme zaznamenali najtesnejšiu výhru ktorá by nám zabezpečila skvelé šieste miesto. Takto skončilo béčko (rovnako ako áčko) dve miesta pod svojim nasadením, t.j. na dvanástom mieste.

MSR družstiiev mladších žiakov (26 družstiev): KŠN Bratislava A (S.Sahidi 2b/7, A.Vrtiaková 5,5b/7, L.Bango 6b/7, M.Macko 6b/7) 3.miestoKŠN Bratislava B (J.Suchánsky 3,5b/7, P.Kravár 5b/7, M.Starovič 4,5b/7, A.Slabá 2,5b/7) 12.miesto

Výsledky na chess-results

53  54

55  56

57  58

Vladko si v turnaji vylepšil svoje osobné maximum keď dokázal zvíťaziť už v druhom kole. To ho zjavne motivovalo a vyhral aj následné dve partie. Nakoniec ale mal slabší finiš, získal štyri body čo mu stačilo na pekné deviate miesto. Škoda prehry v poslednom kole. Filip na turnaji debutoval a po štyroch prehrách zaznamenal kontumačnú výhru ktorá ho "nakopla" ku ďalším dvom výhram. Celkovo tak získal tri body a obsadil 20.miesto.

Open trunaj (25 hráčov): V.Bochnička 4b/7 9.miesto, F.Janák 3b/7 20.miesto

Výsledky na chess-results

Na turnaji sme mali dvoch našich hráčov, no v globále sa dá povedať že veľa vody nenamútili. Tomáš začal nádejne, keďe mal 3/4, no po sérii troch prehier musel mohutne finišovať aby sa dostal tam kam papierovo patril. Anička porazila iba dvoch hráčov bez FIDE a zvyšná bilancia 0-3-4 dokonala jej papierovo asi turnajovo najhorší výsledok za posledné 2-3 roky. Škoda, že si turnaj nezahrali viacerí naši hráči. Možno ich bude viac na Open Doprastav...

Open Slovan (69 hráčov): T.Sklárš 5b/9 23.miesto, A.Vrtiaková 3,5b/9 53.miesto

Výsledky na chess-results

94  95

50  51  52

Jakub zasa raz potvrdil že je vo forme a napriek zaváhaniam nakoniec dohnal stratený terén a skončil na peknom ôsmom mieste. Ak ma pamäť neklame, Lucas sa dostal na 50% vôbec prvý raz a osobné maximum sa nedá hodnotiť inak ako úspech. Peťo to mal po piatom kole rozbehnuté skvele, bohužiaľ musel opäť predčasne opustiť turnaj zo zdravotných dôvodov.

Turnaj GPX (131 hráčov): J.Suchánsky 7b/9 8.miesto, L.Crkoň 4,5b/9 68.miesto, P.Kravár 4b/9 74.miesto

Výsledky na chess-results

153  154

Do Trakovíc cestovala trojica našich hráčov. Veľmi dobrú formu potvrdil Jakub, ktorý skončil na šiestom mieste. Nebyť jedinej prehry v siedmom kole mohol zopakovať svoj triumf z posledného turnaja GPX. Peťo začal výborne keď po vstupe 2/2 v treťom kole zostrelil z prvej šachovnice najvyššie nasadeného hráča. Po sérii dvoch prehier následne zaknihoval dve výhry a až prehrou v poslednom kole sa prepadol tabuľkou. Vladko aj vo svojom štvrtom turnaji v živote začal 0/2. Po prehre v treťom kole prišla víťazná séria po ktorej sa dostal na 50%. Následné dve prehry čiastočne kompenzoval výhrou v tom poslednom a získal opäť veľmi pekné štyri body.

Turnaj GPX (85 hráčov): J.Suchánsky 6,5b/9 6.miesto, P.Kravár 5,5b/9 21.miesto, V.Bochnička 4b/9 58.miesto

Výsledky na chess-results

48  49

V turnaji GPX sme mali sedemnásobné zastúpenie. Najlepšie sa darilo Jakubovi ktorý skončil celkovo na druhom mieste a nakoľko víťaz turnaja už do kategórie GPX nepatrí, vyhral tak svoj prvý GPX turnaj. Záchrana partie prvého kola po podhodení dámy bola varovaním, naopak dve straty boli vzhľadom na priebeh daných partií zbytočné. Peťo skončil na jedenástom mieste keď sa v poslednom kole stretol s Jakubom na druhej šachovnici. Prehra ho odusnula tesne za hranicu prvej desiatky. Maťo získal 5,5 bodu a doplatil rovnako ako Peťo na prehru v poslednom kole. Dovtedy ale podával veľmi pekný výkon. Tomáš absolvoval turnajovú hojdačku. Po dvoch výhrach prišli tri prehry a následne zasa dve výhry a dve prehry. Výsledné štyri body sú asi menej ako čakal, najmä po nádejnom štarte. Na štyri body dosiahol aj Vladko keď "dal superom náskok 4 kôl” a po nich zabojoval mohutným finišom 4/5. Tesne za ním skončil Lucas ktorý mal po siedmom kole 3,5 bodu a až finišom 0/2 sa prepadol tabuľkou. Debut na turnaji GPX okrem Vladka absolvoval aj Oliver. Ten ziskom troch bodov isto nesklamal a jeho krycí názov by mohol byť Oliver 001 nakoľko túto postupnosť v priebehu turnaja urobil hneď trikrát keď vyhral v treťom, šiestom a deviatom kole.

Turnaj GPX (78 hráčov): J.Suchánsky 7,5b/9 2.miesto, P.Kravár 6b/9 11.miesto, M.Starovič 5,5b/9 18.miesto, T.Starovič 4b/9 46.miesto, V.Bochnička 4b/9 56.miesto, L.Crkoň 3,5b/9 58.miesto, O.Šoltys 3b/9 69.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj sa celkovo zúčastnilo 15 hráčov a my sme mali zastúpenie v podobe Aničky. Tej turnaj veľmi nevyšiel a vďaka zlému hospodáreniu s časom okupovala zadné šachovnice. Nakoniec sa zlepšeným záverom dostala na desiate miesto.

Turnaj do 20 rokov (15 hráčov): A.Vrtiaková 3,5b/7 10.miesto (2.miesto v kategórii dievčat)

Výsledky na chess-results

40  41  42

43  44

45  46  47

Turnaja začiatočníkov sa zúčastnila už štvorica hráčov z krúžku na Teplickej. Najlepšie opäť skončil Vladko Bochnička, aj keď senzačné piate miesto sa mu nepodarilo obhájiť a ziskom 3,5 bodu skončil na 16.mieste. Lucas taktiež v porovnaní s minulým turnajom uhral bod menej a skončil na 18.mieste. No nastúpil napriek zvýšenej teplote, tak veľmi chcel hrať. Z nováčikov sa viac darilo Oliverovi, ktorý získal veľmi pekné tri body a skončil na 22.mieste. Debut absolvoval aj Adamko, ktorý napokon olemoval tabuľku zospodu zo ziskom jedného bodu. Každopádne odvaha sa cení, nabudúce to bude lepšie.

Open turnaj (29 hráčov): V.Bochnička 3,5b/7 16.miesto, L.Crkoň 3b/7 18.miesto, O.Šoltys 3b/7 22.miesto, A.Hanzel 1b/7 29.miesto

Výsledky na chess-results

36  37

38  39a

Turnaja v Hlohovci sa zúčastnili Peťo s Jakubom. Peťo musel kvôli zdravotným problémom odstúpiť už v piatom kole a tak nakoniec hájil naše farby iba Jakub. Tomu sa turnaj vydaril, prehral iba jedinú partiu a ziskom 6,5b/9 obsadil pekné siedme miesto.

Turnaj GPX (90 hráčov): J.Suchánsky 6,5b/9 7.miesto, P.Kravár 2,5b/9 82.miesto

Výsledky na chess-results

34  35

Nakoľko turnaj termínovo kolidoval s MSR mládeže, nakoniec sa ho pod hlavičkou ŠpMNDaG Skalická B zúčastnila od nás iba dvojica Mirko Macko a Peťo Kravár. Tí napokon skončili na druhom mieste.

Turnaj (11 družstiev): ŠpMNDaG Skalická B (M.Macko 3,5b/5, P.Kravár 4,5b/5) 2.miesto

Výsledky na chess-results

139  150

Týchto MSR mládeže sa od nás zúčastnilo šesť hráčov, čo bol z viacerých dôvodov najmenší počet za posledné roky. Väčšinu kategórií sme tak mohli sledovať iba nezaujato. Z tých ktoré sme obsadili boli výsledky rôzne. V kategórii D12 Anička splnila papierové predpoklady a zvíťazila bezpečne s 1,5-bodovým náskokom. V kategórii CH12 pekne zafinišoval Jakub ktorý nakoniec obsadil výborné siedme miesto. Podľa papierov na viac ani nemohol mať nárok, čiže v princípe dosiahol asi maximum. V kategórii CH14 odohral Peťo smolný turnaj nakoľko prvých sedem kôl hral veľmi dobre, no záverečné dve zbytočné prehry ho hodili desať miest dozadu. Bod z nich by mu pritom stačil na 15.miesto. V kategórii CH18 sme mali trojicu hráčov ktorí sa nakoniec usadili na 6.-8.mieste. Andrej odštartoval veľmi dobre, no kľúčové zápasy proti medailistom nezvládol. Maťo začal naopak katastrofálne, no nakoniec finišom 4/5 sa dotiahol na hrateľné pozície. Viktor sa, napriek zbytočnej prehre v prvom kole na prvom stole, držal, no po prehrách v piatom a šiestom kole dostal dokonca neobľúbeného súpera menom BYE. Finiš 2,5b/3 napokon stačil taktiež na prvú desiatku. Traja v TOP10 nevyzerá až tak zle, no všetci odpisujú rating čo svedčí o tom, že to mohlo byť aj lepšie.

Okrem našich sme mali v rámci prípravy počas MSR v tíme aj Davida a Peťa Puškárovcov z Lokomotívy Trnava. Obaja hrali v kategórii CH14 a obaja prekonali plány. David uhral 5b/9 a skončil na 16.mieste a Peťo ako desiaty nasadený nakoniec zafinišoval na skvelom druhom mieste ziskom 7b/9.

Kategória D12 (13 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória CH12 (18 hráčov): J.Suchánsky 5b/9 7.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória CH14 (40 hráčov): P.Macko 4b/9 24.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória CH18 (21 hráčov): M.Kimerling 5,5b/9 6.miesto, A.Kováč 5b/9 7.miesto, V.Šebo 5b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

25  26

27  28

29  30  31

32  33

Peťo Kravár sa vybral do Nitry na ďalší z turnajov série GPX. Po solídnom výkone ziskom 5,5 bodu prakticky obhájil svoju pozíciu zo štartovej listiny.

Turnaj GPX (63 hráčov): P.Kravár 5,5b/9 12.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaja sa zúčastnili dvaja členovia šachového krúžku na Teplickej. Lucas ako skúsenejší z dvojice uhral štyri body. Škoda slabšieho stredu turnaja. Vladko po prvých dvoch kolách zoznamovania sa z hodinami a prostredím po kontumačnej výhre prepol na vyšší stupeň a nakoniec získal výborných päť bodov a obsadil piate miesto.

Open turnaj (27 hráčov): V.Bochnička 5b/7 5.miesto, L.Crkoň 4b/7 12.miesto

Výsledky na chess-result

 

17  18

19  20

 

Nakoľko ako KŠN sa tejto súťaže dlhodobo nezúčastňujeme, boli sme Doprastavom oslovení, či by sme im nepožičali do tejto súťaže Aničku. Tá súhlasila a za družstvo DPS A uhrala na štvrtej šachovnici 5b/7, čo bol priemerný výsledok. Družstvo napokon obsadilo prvú nepostupovú, t.j. štvrtú priečku.

Turnaj družstiev (14 družstiev): ŠK Doprastav Bratislava A (4.šachovnica - A.Vrtiaková 5b/7) 4.miesto

15  16

V turnaji hranom zároveň aj ako Majstrovstvá Bratislavského kraja v rapid šachu si Anička ako 71.nasadená polepšila v tabuľke o tridsať miest a s performance 1849 si zabezpečila titul Majsterky Bratislavského kraja v rapid šachu. Okrem jednej oddychovej partie mala osem súperov papierovo oveľa silnejších. Uhrala s nimi štyri body. Pre Jakuba bolo vrcholom prvé kolo kde remizoval čiernymi s 1904. Vďaka záveru 2/2 si ale nakoniec udržal svoje nasadenie.

Open turnaj (100 hráčov): A.Vrtiaková 5b/9 41.miesto (1.miesto v kategórii žien), J.Suchánsky 3,5b/9 79.miesto

Výsledky na chess-resul

12 156

157 158

Maťo ako predposledný nasadený nemohol mať pred turnajom veľké oči. Po výhre v prvom kole sa však ďalšej výhry dočkal až v tom poslednom. Tým odsunul svojho súpera na posledné miesto a sám obsadil miesto siedme.

Kategória CH20 (10 hráčov): M.Kimerling 3b/9 7.miesto

Výsledky na chess-results

13  14

Peťo mal na dosah výborné umiestnenie na veľmi dobre obsadenom turnaji GPX v Modranke. Žiaľ prehrou v poslednom kole sa prepadol tabuľkou o desať miest. Každopádne podal bojovný výkon bez jedinej remízy.

Turnaj GPX (110 hráčov): P.Kravár 6b/9 16.miesto

Výsledky na chess-results

91

Viktor aj Maťo sa celý čas pohybovali na predných šachovniciach. Katom oboch sa stal český IM Michenka. Pre Maťa to bola jediná prehra, Viktor okrem toho prehral ešte jednu partiu. Performance 2118 resp. 2121 bol určite však nadštandard.

open turnaj (50 hráčov): V.Šebo 5,5b/9 9.miesto, M.Kimerling 5,5b/9 13.miesto

Výsledky na chess-results

110

Výborný turnaj odohrala Anička vo Viedni, keď si svoje osobné maximá vylepšila niekoľkokrát. Performance 2056 pri 50% hovorí za všetko. Začiatok 2,5b/3 bol z ríše snov (najmä výhra v druhom kole s 2126F), čo ju dostalo ako 48.nasadenú až na piaty stôl. Tam síce tesne podľahla, no v piatom kole si všetko vynahradila proti dvojke turnaja IM Weinzettlovi (2299F), ktorý doslova vydrel remízu s pešiakom menej. Nakoniec z toho bolo aj tak výborné 25.miesto. 50 percent pri jej súperoch, z ktorých mal najslabší o cca 400 vyšší rating, sa nedá hodnotiť inak ako veľký úspech.

Open turnaj (56 hráčov): A.Vrtiaková 3,5b/7 25.miesto

Výsledky na chess-results

8  11

Pred posledným kolom turnaja GPX v Hlohovci boli Peťo aj Jakub na hranici prvej desiatky. Bohužiaľ dve prehry ich posunuli smerom nadol.

Turnaj GPX (91 hráčov): P.Kravár 6b/9 15.miesto, J.Suchánsky 5,5b/9 20.miesto

Výsledky na chess-results

98  99

V turnaji ktorého sa zúšastnili tri družstvá nestačil ani stopercentný Aničkin zásah nepomohol k lepšiemu umiestneniu družstva.

Bratislavský samosprávny kraj (6.šachovnica A.Vrtiaková 4b/4 – najlepšia na 4.šachovnici3.miesto

Výsledky na chess-results

21  22

23  24

 

Peťo s Jakubom podali na turnaji GPX v Malackách priemerné výkony a nakoniec o ich umiestnení rozhodla vzájomná partia posledného kola.

Turnaj GPX (54 hráčov): P.Kravár 5,5b/9 15.miesto, J.Suchánsky 4,5b/9 27.miesto

Výsledky na chess-results

66  67

Viktorovi tento raz jeho obľúbené Tatry až tak nesadli a papierovo si uhral svoj priemer.

Open Tatry (179 hráčov): V.Šebo 115.miesto 4b/9

Výsledky na chess-results

Veľmi pekný výsledok dosiahli ako Maťo, tak aj Tomáš. Maťo ako jediný prešiel turnajom bez prehry a jeho performance 2212 hovorí za všetko, Tomáš doplatil na prehru v poslednom kole (a nezmyselnú v prvom kole).

Open turnaj (56 hráčov): M.Kimerling 7b/9 2.miesto, T.Sklárš 6b/9 10.miesto

Výsledky na chess-results

161 162

ME mládeže v Bulharsku boli pre Aničku vrcholom sezóny a po skúsenostiach z Grécka sa očakával ambicióznejší výkon. Nádejný začiatok 1,5/2 v sebe zahŕňal remízu s 11.nasadenou Taliankou a vydrenú (aj keď bola partia na jednu bránu) výhru čiernymi s Lotyškou. Po nich prišiel vážny test v podobe Poľky Kiolbasy. Vo veľmi slušnej partii sa napriek útočnej snahe naplnili papierové predpoklady. Remíza vo štvrtom kole môže mrzieť obe nakoľko najprv sme vykopávali s prázdnej brány my, no v konečnej pozícii bola remíza skôr darčekom pre súperku. Toto malo vplyv aj na ďalšie kolo, ktoré bolo najzakríknutejšie na celých ME a prehra bielymi prakticky bez odporu. Našťastie proti Taliankam to Aničke išlo a v šiestom kole sa vrátila na 50% výhrou proti 15.nasadenej čiernymi. Nasledovali dve remízy, proti Macedónke a Francúzke, Výhrou v poslednom kole sa Anička dostala na 5/9 čo pri prvom pomocnom kritériu ktorým bol performance znamenalo najlepšie postavenie v skupine päťbodových a 25.miesto celkovo. Pol bodu navyše by asi znamenalo 15.miesto, každopádne výsledok to bol slušný. Papierovo boli všetky súperky silnejšie a hra bola oproti MS v Grécku agresívnejšia, čo sa zákonite prejavilo aj na výsledku. Ako bude o rok?

Kategória D12 (86 hráčok): A.Vrtiaková 5b/9 25.miesto

Výsledky na chess-results

2  3

4  5

6  7

Uzatvoreného turnaja sa zúčastnil Maťo, ktorý po štarte 0,5/4 dokázal zvíťaziť v piatom kole, no prehrami v posledných dvoch kolách sa nakoniec prepadol až na samotné dno tabuľky.

Uzatvorený turnaj (8 hráčov): M.Kimerling 1,5b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

0  1