TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Účasť slovenskej jednotky (a zároveň našej licenčnej posily) na podujatí vo Wijk aan Zee určite nebýva bežnou praxou a tak sme si túto jedinečnú príležitosť nenechali ujsť. Počas komentovania priebehu druhého kola sme samozrejme Jergušovi spolu s Mishikom na jeho youtube kanáli Bratislavskej šachovej akadémie (a na tomto webe v sekcii Linky) úplne nefalšovane držali palce. Aj keď nakoniec sme sa želaného výsledku nedočkali, partia bola nesmierne zaujímavá a ako fanúšikovia šachu sme si nemohli priať viac. Ako komentátori už možno trochu menej, nakoľko takmer päťhodinový stream s počítaním variantov nie je nič jednoduché. Veríme že sme vás zabavili, aj niečo naučili a budeme radi, ak si nás niekedy v budúcnosti opäť zapnete.

 213 214

Svojou štvrtou časťou pokračovalo v januári aj toto podujatie a našu účasť na ňom už tradične zaobstaral Riško. Ten si dvoma výhrami zabezpečil posun tabuľkou na ôsmu priečku a tiež si trochu napravil chuť po piatkovom pošmyknutí sa v piatej lige.

Turnaj A (48 hráčov): R.Pisarčík 5b/8 8.miesto

Výsledky na chess-results

Fotogaléria z podujatia bude čoskoro k dispozícii!

Tohtoročný štart série pre začiatočníkov už má za sebou svoju prvú čiarku a podľa očakávania sme na ňom nechýbali.

Miška teda chvíľu chýbala, keď kvôli presunu z plavárne nestihla úvodné dve kolá turnaja. Následne sa dvoma výhrami dostala do stredu tabuľky, kde však podľahla neskoršiemu medailistovi. Ako by sa turnaj vyvíjal, ak by namiesto rapid nehrala bullet, to sa už nedozvieme. Vo finiši dokázala vyhrať ďalšie dve partie, aj keď v poslednom kole pri nej stále všetci svätí, keď dvakrát podložila dámu na rovnakom políčku a súper ju dvakrát omilostil. Štyri body tak stačili na záver druhej desiatky.

Jurko v úvodných dvoch kolách zdolal dvoch hráčov, ktorí v turnaji nakoniec uhral po päť bodov a v treťom kole mohol pridať aj tretí bod, no nakoniec odišiel od šachovnice zdolaný. Po remíze vo štvrtom kole nebol gentlemanom a dvoje dve súperky zdolal. V záverečnom kole, kedy dokonca bojoval o konečné druhé miesto v turnaji, sa však prejavili chýbajúce skúsenosti. Po známych ťahoch totiž pokračoval v rýchlom tempe aj vtedy, keď už sa mal zamyslieť. Stratu veže dokázal dohnať postupne do straty kvality, no na zvrat to už nestačilo. Desiate miesto sa mu tak nakoniec asi aj máli, no odohral päť partií proti súperom s ratingom a RP 1228 určite nie je na zahodenie.

Rapid turnaj (45 hráčov): J.Lehocký 4,5b/7 10.miesto, M.Šúňová 4b/7 19.miesto

Výsledky na chess-results

209 210

211 212

Tretiu desiatku svojej existencie začalo tradičné trojkráľové podujatie v bratislavskej Dúbravke. Bolo takmer isté, že bude aj s našou účasťou a nakoniec ho absolvovala trojica Joni, Maťo a Riško. Je potrebné hneď na začiatku povedať, že všetci skončili v rámci hráčov s rovnakým počtom bodov na čelných priečkach, čo len svedčí o tom, že odohrali náročné turnaje a prekvapili mnohých papierových favoritov.

Riško začal turnaj prehrou, no po predpokladanej výhre pridal v ďalších troch kolách až dvakrát čosi navyše. Keď po ďalšej výhre, tentoraz z pozície favorita, pridal cennú remízu, vyzeralo to na výborný výsledok. Stačilo ešte čosi pridať v záverečných dvoch kolách. Nároční súperi však prekvapenie nepripustili a poslali Riška nemilosrdne do druhej polovice výsledkovej listiny. To je vzhľadom na priebeh turnaja a aj jeho veľmi slušný výkon na úrovni RP 1655 celkom kruté. Náplasťou mu tak môže byť aspoň 51 bodov do rapid ratingu.

Joni mal okrem prvého kola vždy papierovo silnejšieho súpera. Ak by však nešlo o rapid rating, ale o normálny rating, asi by tomu však bolo inak. Po dvoch výhrach nestačil v derby na Maťa, no nadlho to bola jeho jediná prehra. V druhej tretine turnaja totiž dokázal z troch favoritov zdolať dvoch a s jedným sa partia skončila nerozhodne. Škoda tak bola najmä následných dvoch partií, kedy vyšiel bodovo naprázdno. V záverečnom kole si vylepšil náladu výhrou nad turnajovou šestkou a s RP 1818 si pripísal do ratingu výborných 119 bodov. Tie tak teda čiastočne dorovnajú “skutkový stav“.

Maťo začal veľmi prísne, keď v úvodných štyroch kolách nielen, že nenašiel premožiteľa, ale nestratil ani jedinú remízu. Kosa na kameň narazila v piatom kole, kedy podľahol turnajovej štvorke a zároveň neskoršiemu víťazovi turnaja. Po slušnej výhre čiernymi nasledovala remíza s turnajovou päťkou a do záverečných dvoch partií šanca zabojovať o medailové stupne. Tá zhasla v ôsmom kole, kedy bol nad jeho sily skúsený IM, ktorý mu ako nasadená jednotka vystavil stopku. Záverečná výhra znamenala konečné veľmi pekné šieste miesto a s RP 1942 pridal do ratingu 78 bodov. Celá naša trojica si tak určite zaslúži gratuláciu za pekne zvládnutý turnaj.

Rapid turnaj (82 hráčov): M.Rak 6,5b/9 6.miesto, J.Ďurana 5,5b/9 20.miesto, R.Pisarčík 4b/9 49.miesto

Výsledky na chess-results

205 206

207 208

Začiatok roka odštartovali Bochničkovci opäť v Prahe. Tentoraz pod trénerským dozorom IM Matyáša Marka, ktorý zastupuje IM Sergeja Berezjuka.

Vladko vstupoval do turnaja ako nasadená šestka a prvé kolo zvládol pozíciu favorita. V druhej partii prišlo nečakané zaváhanie a v rámci dvojkola si náladu nevylepšil ani poobede, keď s ním dokázal súper remizovať. Turnaj je však ešte dlhý a verili sme, že sa nakopne vo svojej štvrtej partii “v derby“ štvrtého kola Žemlička – Bochnička, čo sa mu aj podarilo. V piatom kole ho čakalo Interchess derby a jeho víťazná šnúra po ňom môže pokračovať. Už na online prenose na chess24.com sme tak mohli sledovať, ako si poradí so svojou ďalšou prekážkou, ktorou bol mladý poľský FM. S výslednou remízou mohol byť v konečnej pozícii byť asi spokojnejší Vladko. V siedmom kole sa chcel určite bielymi figúrami vrátiť na víťaznú vlnu, no partia skončila nerozhodným výsledkom. A vzhľadom na jej priebeh to bolo viac, ako mohol čo i len dúfať. Ostávalo tak veriť v mohutný finiš v záverečných dvoch kolách, no v ôsmom kole Vladko otvoril pozíciu a umožnil tak súperovej dvojici strelcov vyniknúť. Výhra v záverečnej partii zabezpečila umiestnenie v šiestej desiatke a s tým určite nie je spokojný, avšak „I takové dny jsou...“

Simonka v úvodných dvoch kolách narazila na dve poľské nádeje a z medzinárodných súťaží vieme, že ratingy našich severných susedov úplne nezodpovedajú slovenskej realite. Výsledkom boli dve remízy a v treťom kole zvládla domácu prekážku. Tú sa snažil pomstiť skúsený český FM a Simonku tak nečakalo nič jednoduché. Podarilo sa jej však bielymi vybojovať s nasadenou štrnástkou turnaja cennú remízu. Za odmenu jej tak žreb prisúdil čiernymi figúrami turnajovú deviatku v podobe českého IM a verili sme, že udrží na uzde aj ďalšieho favorita. Ten sa však presadil a tak Simonku čakal v šiestom kole nemecký súper, cez ktorého sa presadiť mohla. A aj sa jej to podarilo. V siedmom kole bola taktiež nasadená, no nečakalo ju nič ľahké, lebo súperovi sa v turnaji zatiaľ nadmieru darí. Nadviazať mohla v ôsmej partii, kedy ju čakal krajan Magnusa Carlsena, ktorý začal turnaj viac ako vlažne, no z posledných štyroch partií stratil iba jedinú remízu a ani pri Simonke nezastavil. V záverečnom kole ju čakala veľká neznáma v podobe švédskeho súpera s nie švédskym menom, ktorý síce vyhral dve partie za sebou kontumačne, no dovtedy v turnaji získal takmer sto bodov. Simonka tak skončila ratingovo na svojom, no jednak si v turnaji polepšila oproti svojmu nasadeniu o 36 priečok a zároveň mala viacero súperov, ktorým “išla karta“.

IM Open (219 hráčov): S.Bochničková 5,5b/9 50.miesto, FM V.Bochnička 5,5b/9 54.miesto

Výsledky na chess-results

215 216

Tradičné podujatie v Prievidzi sa výrazne priblížilo ku svojmu jubileu a nás na ňom reprezentoval Samko. Ako turnajová jedenástka mal isto v pláne dostať sa minimálne do elitnej desiatky. Prvé dve kolá potvrdil papierové predpoklady a remíza v treťom kole, proti turnajovej štvorke čiernymi, nebola taktiež na zahodenie. Nasledovala však prehra s neskorším strieborným medailistom a po očakávanej výhre prišli ďalšie dve prehry proti favoritom. Ani záverečné dve víťazstvá ho tak neposunuli vyššie ako na výsledné dvanáste miesto. Na lepší výsledok totiž potreboval prekvapiť minimálne ešte raz.

Rapid turnaj (41 hráčov): S.Havalda 5,5b/9 12.miesto

Výsledky na chess-results

203 204

Jedným z posledným šachových podujatí roku 2022 bol určite práve tento turnaj v bleskovom šachu a nebolo vylúčené, že neostane bez našej účasti. Nakoniec sa ho zúčastnili Joni s Jurkom a rozhodne neboli do počtu.

Jurko nezopakoval šokujúci vstup z turnaja na Slovane a prvé dve partie prehral. Z ďalším troch kôl však vyhral dve partie proti papierovo vyrovnaným súperom a podľahol iba Jonimu v klubovom derby. V priebehu šiesteho a deviateho kola mal dostať štyri nakladačky, keďže súperi boli silnejším minimálne o 665 bodov. No jedného z nich dokázal zdolať a s jedným uhral nerozhodný výsledok. V záverečných troch kolách dokázal zdolať ešte jedného súpera a celkovo tak vybojoval výborných 4,5 bodu a s performance 1408 obsadil 32.miesto. A k tomu mu určite gratulujeme!

Joni z úvodných troch kôl taktiež uhral iba jeden bod, no vstup do turnaja nemal ľahký, keď narazil na neskoršieho druhého hráča výsledkovej listiny. Nasledovalo už spomínané derby proti Jurkovi a po prehre v piatom kole dve výhry v rade. Prehra v ôsmom kole, no a najmä zbytočná remíza v ďalšej partii, nevyzerali na úspešný finiš. Záverečné dva body z dvoch partií ho však predsa len vytiahli až na dvanáste miesto. Oproti turnaji na Slovane tak paradoxne odohral menej vydarený turnaj, no skončil v ňom vyššie.

Bleskový turnaj (42 hráčov): J.Ďurana 6,5b/11 12.miesto, J.Lehocký 4,5b/11 32.miesto

Výsledky na chess-results

198 199

Svoje záverečné podujatie v tomto roku absolvovala Miška v Bojniciach. Po zakopnutí v úvodnom kole dokázala ďalšie dve partie vyhrať a dostať sa tak na čelné priečky. Prišli však prehry s turnajovou trojkou a päťkou, medzi ktoré sa ešte zmestila jedna remíza. Tie znamenali pád do stredu tabuľky a tak ani výhra po viac ako dramatickom priebehu v záverečnom kole na umiestnenie v TOP10 nestačila. Tretie miesto v kategórii dievčat do 11 rokov jej však neuniklo.

Rapid turnaj (45 hráčov): M.Šúňová 4b/7 15.miesto (3.miesto v kategórii D11)

Výsledky na chess-results

192 193

Tradičný turnaj v bleskovom šachu sa uskutočnil v priestoroch Slovana posledný štvrtok roku 2022. Nebolo vylúčené, že bude aj s našou účasťou a o tú sa napokon postarali Joni, Jurko a Vladko.

Jurko si odvážne trúfol skočiť do hlbokej vody, no ukázalo sa, že plávať vie. Už v prvom kole šokoval, keď zdolal výrazne papierovo silnejšieho súpera a po troch prehrách pridal na svoje konto aj druhý bod. Ako sa neskôr ukázalo, bol to veľmi dôležitý zápas. Súperi si totiž začali dávať väčší pozor a nasledovalo osem núl v rade. Každá z nich však bola so súperom s viac ako 400 bodov silnejším a tak sa dali predpokladať. Výsledné dva body nakoniec znamenali tretie miesto od konca tabuľky a to sa dá pri zložení turnaja určite považovať za úspešné vystúpenie.

Joni v úvodných troch kolách začal opatrne, keď vyhral iba jednu partiu z troch. Nasledoval však víťazný hetrik a výrazný posun tabuľkou nahor. Prehra s neskorším strieborným medailistom turnaja sa dala očakávať, odpoveďou na ňu bola ďalšia výhra. Následná prehra s nasadenou turnajovou dvojkou bola kompenzovaná remízou s turnajovou päťkou a výhrou s desiatkou. V predposlednom kole sa tak za odmenu prepracoval až na prvú šachovnicu, kde si zahral s neskorším jasným víťazom turnaja. V záverečnej partii nestačil na turnajovú šestku a klesol do stredu tabuľky. Performance 1971 a prípadný zisk 182 bodov však lepšie ukazujú, aký silný turnaj Joni odohral a nie len tak hocako.

Vladko začal očakávanou výhrou, no jeho ambície pribrzdili remíza v druhom kole a ešte viac prehra v kole treťom. Nasledovali však tri výhry v rade a návrat na predpokladané čelné priečky tabuľky. Prehru s nasadenou turnajovou jednotkou kompenzoval výhrou v ďalšom kole a následne remizoval s neskorším bronzovým medialistom. Rozhodujúca fáza turnaja sa odohrala medzi desiatym a dvanástym kolom. V ňom nasledovala “veľká rošáda“ a ani záverečná výhra tak neznamenala viac ako konečné ôsme miesto. S ním určite spokojný nebude, pretože performance 2086 dostatočne hovorí o tom, že to bol jeden z horších turnajov. Každopádne na prvom mieste bola vianočná zábava.

Bleskový turnaj (30 hráčov): FM V.Bochnička 7b/13 8.miesto, J.Ďurana 6,5b/13 15.miesto, J.Lehocký 2b/13 28.miesto

Výsledky na chess-results

200 201 202

Ďalší zárez má za sebou tradičný Štefanský kapustnicový rapid v Liptovských Sliačoch. Nás na ňom reprezentovala trojica Grétka, Simonka a Vladko a že ich bolo za šachovnicami vidieť!

Grétka vstúpila do turnaja víťazným hetrikom, keď už na rozbeh zdolala troch papierových favoritov. Prvú stopku dostala od “Bochnička family“ a po ďalšom prekvapení súpera ju aj v druhom derby stopol Vladko. To ju však nezastavilo a pridala na svoje konto ďalšie dva body, čo ju vynieslo až ku zápasu k nasadenej jednotke. V ňom síce utrpela tretiu prehru, no zároveň aj poslednú. Vo finiši najprv vyhrala a vzápätí remizovala a ziskom 7,5 bodu obsadila fantastické siedme miesto. Ako nasadená na konci šiestej desiatky! Performance 2150 hovorí za všetko a ak by turnaj išiel na rating, pripísala by v ňom závratných 236 bodov. To hovorí za všetko o výkone, ktorý na Liptove predviedla. Keďže vie, že sa to dá, mohla by to zopakovať častejšie :)

Ak by nebolo Simonky, Grétka by vyhrala aj kategóriu do 15 rokov, no na ňu bolo nakoniec potrebných osem bodov a skvelé piate miesto. Rovnomerne rozdelený zber bodov v oboch poloviciach turnaja, iba dve prehry a dve remízy, doplnené siedmymi výhrami. A to zďaleka nemala súperov “do počtu“, veď aj ten z prvého kola ich získal napokon celých päť. V desiatom kole rozhodla súboj o prvé miesto remízou s IM a v záverečnej partii prišlo na rodinné derby, v ktorom sa nakoniec tešila čiernymi figúrami hrajúca Simonka. Performance 2057 síce nebol taký ako v predchádzajúcom odstavci, no ak by turnaj započítavali, vytočila by si magické číslo “158“. A to začínala turnaj ako nasadená na konci štvrtej desiatky.

Vladko mal v turnaji ako nasadená štvorka určite iné ambície ako dievčatá, no nakoniec im veľmi neutiekol, keď Simonku predbehol iba o pomocné hodnotenie a zabezpečil si tak nepopulárne štvrté miesto. Ako sa k nemu dostal? Po troch výhrach stratil prvú remízu vo štvrtom kole a vzápätí v súboji o medaile nestačil na skúseného medzinárodného majstra. V ďalších piatich kolách zabral, keď okrem iných zdolal Grétku a nebral ohľady ani na rodinné vzťahy a okrem toho remizoval s turnajovou jednotkou. V záverečnom kole mu stačila v priamom súboji remíza na tretie miesto, no, ako sme už spomínali, nakoniec z toho bol zemiak. Výkon nebol ideálny, no ani zlý, keď by ostal prakticky na svojom.

Rapid turnaj (84 hráčov): FM V.Bochnička 8b/11 4.miesto, S.Bochničková 8b/11 5.miesto (1.miesto v kategórii do 15 rokov), G.Kapolková 7,5b/11 7.miesto (2.miesto v kategórii do 15 rokov)

Výsledky na chess-results

194 195

196 197

Deň pre Vianocami sa v Nemeckom kultúrnom dome uskutočnilo podujatie zložené z dvoch rapid turnajov a nakoniec aj s našou dvojnásobnou účasťou.

Riško si ako turnajová sedmička počínal v úvode turnaja spoľahlivo a dva razy naplnil papierové predpoklady. V treťom kole čiernymi podľahol neskoršiemu prekvapujúcemu víťazovi celého turnaja a vzápätí si výsledok zopakoval. Nechýbalo mnoho ani ku veľkej rošáde, no v piatom kole ho zachránili v prehranej koncovke dva nemožné ťahy súpera. Mohlo to byť poučením, no v šiestom kole to boli so súperom preteky, kto odohrá partiu rýchlejšie a bude sa menej sústrediť. Obaja skončili bez rošády a Riško nakoniec aj bez bodu. V nasledujúcej partii prišiel o kvalitu a nebyť toho, že súper pripustí zbytočný útok na svojho kráľa, mohla z toho byť priebežná druhá polovica tabuľky. Ani záverečné dve kolá sa scenár veľmi nezmenil a konečných päť bodov je možno viac, ako by byť malo. Stačili na tretie miesto v kategórii do 10 rokov, no na prvú desiatku v rámci turnaja zaslúžene nie.

Rapid A (25 hráčov): R.Pisarčík 5b/9 11.miesto (3.miesto v kategórii do 10 rokov)

Výsledky na chess-results

Pre Sebíka bol béčkový turnaj ako stvorený. V rámci takmer tridsiatky hráčov mohol hrať vyrovnané partie naozaj s každým. V prvých štyroch kolách skopíroval postup Riška, keď najprv dve partie vyhral a následne ďalším dvom súperom podľahol. Prišli však ďalšie dve výhry v rade a to znamenalo nádej na veľmi pekný výsledok.  O to viac, keď v siedmom kole prežil proti neskoršiemu medailistovi takmer nemožné a dokázal partiu doviesť do holých kráľov. O zvraty nebola núdza ani v záverečných dvoch partiách, kedy najprv nešťastne pekne rozohranú partiu nedotiahol do víťazného konca a vzápätí sa scenár zopakoval, no tentoraz v jeho prospech. Výsledných 5,5 bodu je jeho doterajším rekordom a k tomu mu rozhodne gratulujeme, rovnako ako aj ku konečnej deviatej priečke.

Rapid B (28 hráčov): S.Pauko 5,5b/9 9.miesto

Výsledky na chess-results

186 187

188 189

190 191

V krátkom slede po Radave konala už druhá celoslovenská rapid súťaž pre mládež. Uskutočnila sa tesne pred Vianocami v Tomášovciach a boli sme veľmi zvedaví nielen na našu účasť. Za hovorila jej tradičnosť, proti mohli byť termín, lokalita spojená s počasím a chorobnosť, ktorá je v súčasnosti veľmi vysoká a stále na vzostupe. A tak aj bola, táto beztak legálna kópia MSR v rapid šachu, iba ich o niečo slabším odvarom.

Grétka v prvých dvoch kolách nezaváhala, keď odohrala dve partiu na jednu bránu. V tej druhej však súperka mohla slušnou rezignáciou ušetriť aj polovicu ťahov. V prvej partii, kde už išlo o možné medaile, odovzdala celkom zbytočne centrálneho pešiaka a prípadná hmlistá kompenzácia za neho by sa musela dokazovať úplne inak. Vo štvrtom kole sa opakoval obľúbený príbeh (našich dievčat celkovo) s nedoštudovaným otvorením, o to paradoxnejší, že na slovenskej scéne je daný variant prekvapujúco veľmi obľúbený. Na pád do stredu tabuľky odpovedala ďalšími dvoma partiami na jednu bránu, v ktorých zaznamenala povinné dva body. V záverečnom kole sa tak dal čakať v jej podaní zápas o medailu, no s náročnou súperkou. Nakoniec sa stal najhorší možný scenár, keď sa stretla v derby so Simonkou. V ňom sa, ako v jedinom z trojice partií, kde to nemalo byť jasné, držala. Simonka mierne lepšiu pozíciu vo svoj prospech nevyužila a tak obe viac-menej zlikvidovali svoje predzápasové ambície teoreticky najhorším možným výsledkom. Grétka napokon obsadila miesto tesne za stupňami víťazov a vzhľadom na celkový priebeh turnaja by s ním mohla byť spokojná.

Simonka v prvých troch kolách zaznamenala jednoznačné víťazstvá. Tie sa v prvých dvoch partiách očakávať dávali, no v treťom bol “texaský masaker motorovou pílou“ predsa len prekvapujúco rýchly. Vo štvrtom kole sa v zápase dvoch najvyššie nasadených hráčok odohrala repríza Radavy, kedy sa síce chybám nevyhla, no jej riskantná hra na kráľovskom krídle uspela. Záverečné stádo čiernych pešiakov urobilo z veže štatistku. V ďalšej partii prišlo paradoxne až veľké upokojenie, keď bielymi z otvorenia nič nezískala. Súperka sa však, v snahe o aktivitu, dobrovoľne oslabila a v koncovke stratila pešiaka. Zvyšok partie je na tému „Ako nerealizovať materiálnu prevahu“ a to najprv na jednej a potom na druhej strane. Remíza nakoniec spravodlivá, za celý bod to nemohlo byť ani pre jednu z nich. Ku remíze sa blížila aj jej partia v ďalšom kole, no súperka prehliadla pascu v podobe taktiky spojenej s odkrytým šachom a bol z toho celý bod. Posledné vystúpenie Simonky sme už spomínali vyššie a jeho výsledkom bolo celkové druhé miesto. Obom aktérkam patrí pochvala za bojovnosť a fair-play, kde skrátka nie je priestor na žiadne nezmyselné kalkulácie.

MSR žiačok ZŠ (24 hráčok): S.Bochničková 6b/7 2.miesto, G.Kapolková 4,5b/7 4.miesto

Výsledky na chess-results

Ryan v úvodnom kole obetoval pešiaka a v zápletkách sa postupne lepšie zorientoval a postupne pretlačil svojich voľných pešiakov na dámskom krídle. Odvážne začal aj druhú partiu, no po vyjasnení situácie v centre najprv prišiel o pešiaka, ktorého úplne nepotreboval, no nasledovať mala protihra. Zbytočná pasivita však umožnila súperovi prechod do vyhranej pešiakovej koncovky a zbytok partie už nemusel byť na scéne. V treťom a štvrtom kole dokázal vyhrať dve partie, pričom ak by z nich, po daných priebehoch, vyhral čo i len jednu, už to by bolo nad plán. Súperi tak môžu smútiť, no on sa vrátil do boja o medaile. Nie však nadlho, pretože bielymi zvolil proti Benkӧ gambitu menejcenný variant, v ktorom jeho chabú 27%nú úspešnosť nevylepšil. Takže určite doštudovať! Otvorenie mu nevyšlo ani v ďalšej partii, no jeho pozícia sa postupne vylepšovala a keď súper prehliadol elementárnu vidličku, bolo vymaľované. Zvyšok bol už iba vecou jednoduchej techniky. V záverečnom kole už bol mimo vlastnej hry o medaile, no mohol skúsiť zabojovať o pekné umiestnenie. Opäť však v úvode ťahal za kratší koniec a aj keď sa mu neskôr podarilo vyrovnať a dokonca mohol získať pre seba aj malé plus, partiu nakoniec prehral. V konečnom účtovaní nakoniec uzatváral elitnú desiatku a s tým určite spokojný nebol.

MSR žiakov ZŠ (28 hráčov): C.R.Mészáros 4b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

Lucka si v prvom kole mohla v priebehu partie vybrať, kam strelí darovanú penaltu. Dokonale však trafila vlastnú bránu, keď po jednoznačnom priebehu partie padla do jedinej pasce. Palec hore za to, že to brala nečakane s humorom. Stratu čiastočne kompenzovala troma pohodlnými výhrami v rade a vďaka tomu v turnaji ešte nepovedala posledné slovo. V piatom kole išlo dlho o bezkontaktnú partiu, v ktorej mala Lucka priestorovú výhodu, dvojicu strelcov a lepšie vyhliadky. Čo sa však dialo potom a koľko dokonalých zvratov v partii nastalo, to by nedokázal napísať hádam ani Dan Brown. Záverečné chyby však patrili súperke. Po detektívke sa tak Lucke možno ani nedá čudovať, že si v ďalšej partii nekomplikovala život a ušetrila sily na záverečné kolo. V ňom nastúpila proti dovtedy vedúcej hráčke a prípadná výhra jej garantovala minimálne striebro. Partia tomu aj zodpovedala, keď zvolila viac ako riskantnú výstavbu, no cieľ v zmysle komplikovanej pozície dosiahla. Súperka mohla niekoľkokrát zabezpečiť titul, no šance nevyužila a tak Lucka trestala. Po hrubej chybe v úvode turnaja a viacerých infarktových vystúpeniach v jeho priebehu, nakoniec skončila na druhom mieste. Vyššie ju pomocné hodnotenie po štarte skrátka nemohlo pustiť. Janke týmto zároveň gratulujeme k titulu.

MSR študentiek SŠ (26 hráčok): L.Strišková 5,5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

180 181

182 183

184 185

Majstrovstiev Európy v rapid šachu sa v predvianočnom čase v poľských Katoviciach zúčastnili Emka, Grétka, Ryan, Samir, Simonka a Vladko. Turnaj sa niesol v predvianočnej atmosfére a k súperom bola väčšina našich hráčov štedrá (Emka a Samir ale boli iba takí škótski), keď im venovala v priemere približne 100 bodov zo svojho rapid ratingu.

Grétka v prvom kole nemala mať proti kosovskému FM nárok, no následne už mala troch prijateľných súperov. Neprehrala, no dve remízy ju isto netešili. Po výhre vo štvrtom kole dokázala remizovať s domácim papierovým favoritom, no na ďalšieho už nestačila. V záverečných piatich partiách nastúpila proti piatim domácim reprezentantom a všetky svoje tri partie bielymi prehrala. Pri priemere 1300 to znamenalo masívnu stratu na ratingu ako aj pokles do siedmej stovky výsledkovej listiny.

Ryan papierové predpoklady napĺňal prvé štyri kolá, kedy sa po dvoch partiách tešil a po dvoch odchádzal od šachovnice zdolaný. V nasledujúcich siedmych kolách dostal šiestich papierovo slabších súperov a na konto si pripísal iba dve výhry a jednu remízu. Ak ku tomu pripočítame očakávanú prehru s Lewandowskim (karma je zdarma - Barca je proste lepšia ako Real), klesol do stredu tabuľky ku miestu svojho nasadenia a odpísal takmer sto bodov.

Simonka odohrala úvodné štyri kolá „v štýle Ryana“ a v ďalších siedmych bola taktiež sedemkrát papierovou favoritkou. Všetky tri partie čiernymi síce vyhrať zvládla, no bielymi dokázala uspieť až na štvrtý pokus. Až záverečnými dvoma výhrami sa dostala do prvej polovice, tesne za miesto svojho nasadenia. Je však treťou v poradí, ktorá odpísala „stovečku“ a tak aj treťou, ktorá so svojim poľským vystúpením určite nebola spokojná.

Emka zažila typickú jedenásťkolovú švajčiarsku hojdačku zloženú s deviatich Poliakov a dvoch Ukrajincov.  Čo mala vyhrať, to sa jej podarilo vo všetkých šiestich prípadoch. Keď však mala súperov z kategórie 2200+, v piatich prípadoch ťahala za kratší koniec. Nakoniec ziskom šiestich bodov uzatvárala tretiu stovku a ostala ratingovo na svojom.

Vladko po dvoch úvodných výhrach narazil na turnajovú päťku a napriek svojej snahe sa mu prekvapenie nepodarilo. Z následných ôsmich zápasov proti papierovo slabším súperov však dokázal vyhrať iba v štyroch a v rovnako počte partií odchádzal od šachovnice zdolaný. Škoda množstva nevyužitých šancí, pretože darčekov venoval svojim súperom až príliš veľa. Strata takmer 120 bodov je tak asi až príliš, no za chyby tvrdo zaplatil.

Samir zvládol prvé štyri poľské prekážky, no potom nečakane podľahol luxemburskej ženskej veľmajsterke. V ďalších dvoch partiách však už až takým getlemanom nebol, keď zdolal obe titulované gruzínske hráčky. S bilanciou 6/7 tak bolo možné ešte úplne všetko. No rovnako ako deň predtým, mu finiš nevyšiel úplne podľa predstáv. Popri štyrom súperom z kategórie cca 2300 sa tešil z víťazstva až v záverečnom kole, keď k nemu pridal ešte dve remízy. Prehra ide na vrub priveľkej snahy o výhru v dámskej koncovke, kde mohol byť rád aj za pol bodu.  Ratingovo si takmer udržal svoje, aj keď nakoniec skončil až na konci piatej desiatky.

ME v rapid šachu (889 hráčov): IM S.Sahidi 8b/11 49.miesto, FM V.Bochnička 6b/11 297.miesto, E.Walter 6b/11 300.miesto, S.Bochničková 6b/11 385.miesto, C.R.Mészáros 5,5b/11 458.miesto, G.Kapolková 4,5b/11 633.miesto

Výsledky na chess-results

169 175

171 172

170 174

176 178

177 179

Majstrovstiev Európy v bleskovom šachu sa v predvianočnom čase v poľských Katoviciach zúčastnili Emka, Ryan, Samir a Vladko. Turnaj sa hral už tradične formou dvojitých kôl, kedy proti sebe súperi odohrali partie bielymi aj čiernymi.

Ryan sa v turnaji okrem súperov z domáceho Poľska stretol aj s hráči Azerbajdžanu, Gruzínska a Litvy. V úvodných dvoch sa papierové prekvapenia nekonali, no proti lokálnym outsiderom uhral zo šiestich partií iba jedinú výhru a dve remízy a dvojitý plný zásah prišiel až v šiestom dvojkole. S ďalším súperom mal Ryan určite iné plány ako jednu remízu, no po silnej sérii 3,5/4 to zrazu vyzeralo na zaujímavý finiš. Prehra s gruzínskou ženskou veľmajsterkou sa určite očakávať dala, plánovaný revanš v záverečnom dvojkole však tiež bilanciu veľmi nevylepšil. Bilancia 8-5-9 znamenala umiestnenie v druhej polovici štartového poľa, oproti nasadeniu pokles o vyše sto priečok a tak sa o Ryanovej spokojnosti určite nedá hovoriť.

Emka si výslednou bilanciou 11-1-10 zabezpečila umiestnenie v prvej polovici výsledkovej listiny a takmer si tým udržala nasadenie ako aj rating. Proti favorizovaným súperom z kategórie 2200+ (vrátane jediným súperom mimo Poľska – v 2.dvojkole Slovinsko a 7.dvojkole Rakúsko) si veľa radosti neužila, keď prehrala svojich všetkých osem partií. Pozíciu favoritky však zvládala veľmi dobre, keď zo štrnástich partií pustila iba 2,5 bodu. S výsledkom asi tiež spokojná nebola, no určite sa nedá hovoriť ani o nevydarenom turnaji.

Vladko vyhral úvodné tri partie turnaja, no po remíze ho dvoma prehrami zastavil rakúsky favorit. Zároveň to bol jeho posledný súper, ktorý bol v turnaji vyššie nasadený. Po bodových suchotách sa nadýchol sériou štyroch výhier v siedmom a ôsmom dvojkole, no v záverečných šiestich partiách uhral z pozície favorita iba polovicu možných bodov a to na bolo skrátka málo. Proti hráčom z piatich rôznych krajín uhral bilanciu 11-4-7, skončil mimo elitnej dvojstovky a na turnaj by určite najradšej čím skôr zabudol.

Samir bol tak nakoniec jediným z našich hráčov, ktorý si oproti svojmu nasadeniu polepšil. Okrem zakopnutia v tretej partii do štvrtého dvojkola bodoval vždy naplno, následne v troch zápasoch zdolal neľahkých súperov, vrátane nasadenej jedenástky turnaja - francúzskeho GM Maxima Lagarda. Nerozhodný výsledok v dvojzápase s turnajovou trinástkou bol tiež úspechom, no následne ho výrazne pribrzdila dvanástka – z šachovo netradičných Faerských ostrovov. V ďalšom dvojzápase mal isto v pláne bodovať naplno, čo sa mu žiaľ nepodarilo. Záverečnou remízou 1:1 sa so súperom vyradili z boja o vyššie priečky. A tak práve záverečných sedem zápasov, kde uhral tri body, nakoniec rozhodlo o tom, že sa nakoniec umiestnil na čele štvrtej desiatky. Do rebríčka si pripísal 15 bodov a celkovo môže byť so svojim vystúpením spokojný.

ME v bleskovom šachu (807 hráčov): IM S.Sahidi 15,5b/22 31.miesto, FM V.Bochnička 13b/22 202.miesto, E.Walter 11,5b/22 361.miesto, C.R.Mészáros 10,5b/22 467.miesto

Výsledky na chess-results

164 165

166 173

167 168

Posledným podujatím série začiatočníkov v tomto kalendárnom roku bol decembrový turnaj a očakávali sme na ňom aj našu účasť. O tú sa nakoniec postarala Miška, no bola svojim spôsobom iba polovičná. Prvé kolo pri presune z plávania už tradične neabsolvovala. Z ďalších troch partií dokázala vyhrať dve, no následne žiaľ musela z turnaja odstúpiť.

Rapid turnaj (37 hráčov): M.Šúňová 2b/7 30.miesto

Výsledky na chess-results

162 163

Svoj víkendový pobyt v Budapešti si Ryan spestril aj turnajom v rapid šachu. Súperi už na prvý pohľad určite neboli ľahkí a tak sme mu držali na diaľku palce. V úvodnom kole bola nad jeho sily turnajová päťka, no vzápätí najprv potvrdil rolu favorita a potom jedného dokázal zdolať. S ďalším pridal remízu a vzhľadom na zvyšok turnaja isto ľutuje najmä prehru v piatom kole. Po nej opäť potvrdil svoje nasadenie a v záverečnom kole remizoval s WFM a zároveň najlepšou ženou v turnaji. Oproti nasadeniu sa posunul o desať miest nahor a pripísal si do rebríčka 33 bodov.

Rapid turnaj (46 hráčov): C.R.Mészáros 4b/7 18.miesto

Výsledky na chess-results

160 161

Do krajského kola sa podarilo postúpiť Searovi a verili sme, že sa v ňom pobije o kvalitný výsledok a prípadný postup do celoslovenského finále. Rovnaké ambície mal celkom pochopiteľne aj Ryan a tak pri očakávanom postupe hlavného favorita bolo miest pre tých spokojnejších celkom málo. A nakoniec veru jedno naše oko smútilo, kým druhé sa mohlo tešiť...

Sear vyhral podľa predpokladov dve úvodné kolá a v treťom kole prekvapenie nepridal. Po výhre ho čakal jeden z kľúčových zápasov o postup a v ňom ťahal nakoniec za kratší koniec. A tak mu ani následná výhra v derby s Ryanom a záveečná povinná bodka nedokázali zabezpečiť medailu a postup.

Ryan vyhral úvodné tri kolá a s nasadenou jednotkou sa stretol vo štvrtom. Výhoda bielych figúr však nestačila ani na remízu. V záverečných troch zápasoch síce, ako už bolo spomenuté, podľahol Searovi, no dve výhry mu zabezpečili tretie miesto a postup na lepšie pomocné hodnotenie.

Rapid turnaj (17 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 3.miesto (postup do celoslovenského finále), Se.Sahidi 5b/7 4.miesto

Výsledky na chess-results

156 157

158 159

Okresných majstrovstiev Trnavy základných škôl sa zúčastnil Sear a turnaji sa mu podarilo dosiahnuť maximum možného. Obhájil totiž druhú priečku podľa nasadenia a okrem prehry s jasným favoritom súťaže nielen, že ani raz nezaváhal, ale dokázal vyhrať aj principiálny súboj o cennejšiu medailu. To pre neho znamenalo bezpečný postup do krajského kola, ktoré sa uskutoční už o týždeň. Na Shabira v “hráčsky nabitej“ školskej súpiske nezostalo miesto a tak sa okresného kola nezúčastnil. Ak by hral, patril by k ašpirantom na medailu a postup. Škole tak gratulujeme ku vlastnému gólu, ktorý sa veru len tak často nevidí. :)

Rapid turnaj (22 hráčov): Se.Sahidi 6b/7 2.miesto (postup na krajské majstrovstvá)

Výsledky na chess-results

154 155

Majstrovské podujatie družstiev starších žiakov sme nevynechali, keď otázny bol iba počet našich družstiev. Ten sa nakoniec ustálil na čísle tri a našu jedenástku doplnil na licenciu Igor Škreko z Modranky. Dlho sme premýšľali, ako poskladať zostavy jednotlivých družstiev, nakoľko forma jednotlivých hráčov v poslednom období výrazne kolísala a sobotňajšie výsledky jednotlivcov tiež urobili svoje. Rozhodnutie tak padlo až v nedeľu ráno a dalo by sa o jednotlivých obsadeniach šachovníc ešte dlho diskutovať, no napriek dosiahnutým nie ideálnym umiestneniam, asi by sme nemenili nič.

Céčko hralo v zložení Grétka (na poslednú chvíľu sa vymenila za Seara, ktorému v sobotu išla karta a získal titul), Shabir, Natálka a Miška. Ako nasadené štrnástky nemohli mať veľké oči, no mohli skúsiť zabojovať, odohrať kvalitné zápasy, prekvapiť favoritov a to nikdy nie je málo. V prvom kole však narazili ihneď na naše béčko a po rýchlych prehrách na posledných dvoch šachovniciach zápas zafinišoval dvoma remízami s výsledkom 1:3. Náladu si, podľa očakávania, napravili hneď v ďalšom kole, pri víťazstve 3:1. V zápase proti LŠŠ však ihneď ťahali za kratší koniec a jedinú remízu vybojovala na jednotke hrajúca Grétka. Nasledovali dva zápasy s papierovo vyrovnanými družstvami a oba skončili našou výhrou. Najprv vyhrali 3:1 s déčkom Doprastavu (vďaka darčeku, ktorý súper venoval Natálke) a následne rovnakým pomerom aj proti Modranke (kde však bol priebeh oveľa menej komplikovaný a súper v závere iba korigoval stav). Družstvo to vymrštilo až na priebežné neuveriteľné šieste miesto. Nasledovala síce studená sprcha 0:4 proti Reinteru, no v záverečnom kole nám prial žreb a tak sa dal očakávať posun nahor. Žiaľ jedinú slabšiu chvíľu si vybrala inak výborne hrajúca Grétka a pri prehre Mišky sme už nedokázali v zápase zvíťaziť. Ak by sa nám to podarilo, výsledkom by bolo neuveriteľné piate miesto, dokonca pred vlastným béčkom. Nakoniec, po remíze 2:2, však až záver prvej desiatky. Shabir s Miškou určite mohli počítať s výrazne lepším bodovým ziskom, no Grétka s Natálkou odohrali kvalitné výkony.

Béčko začalo už spomínaným víťazným derby proti céčku a v druhom kole proti favorizovanej Banskej Bystrici dlho živilo nádej na slušný výsledok. Sear síce pustil rýchlo pešiaka a súperka ho postupne prešla a Joni si krátko po otvorení naliezol do ťažkej pozície, no Lucka stála výborne a Ryan bojoval. Nakoniec z toho bola tesná prehra 1,5:2,5, keď Ryan otočil partiu a Lucka, napriek evidentnej snahe, nepridala viac ako remízu. Následná remíza proti céčku Doprastavu bola viac ako smutným výsledkom, keď Sear síce zbytočne prehliadol v otvorení figúru, no aj to ešte mohlo stačiť. Nevyužité šance Lucky a Joniho však už dali víťazstvu zbohom. Po výhre s béčkom LŠŠ nasledovala remíza s Nitrou, ktorá sa nám vzhľadom na priebeh zápasu musí máliť. Na posledných dvoch sme podľa očakávania zvíťazili, no pasívne hrajúcemu Searovi sa rozpadol nádejný betón a Ryan čary z druhého kola nezopakoval. Výhra proti Košiciam prekvapením určite nebola, no do záverečného kola nám vyžrebovala o medaile bojujúce áčko. O tom ale neskôr... Predbehnime sa a vyzdvihnime výkon Lucky, ktorá neprehrala ani partiu a nakoniec skončila na tretej šachovnici druhá. Joni chcel určite viac ako 4,5 bodu, Ryan po výbornom štarte isto taktiež a Sear si po sobotňajšom siedmom nebi prešiel nedeľným peklom.

Rovno skočme na prvé kolo, kde sme neverili vlastným očiam pri utrápenej výhre nad béčkom LŠŠ. Návrat do reality znamenalo až víťazstvo v druhom zápase a v treťom kole prišlo na prvé reálne lámanie chleba. Všetko sa vyvíjalo dokonale, keď Simonka po hrubej chybe súpera zvíťazila v miniatúrke a Maťo od úvodu diktoval priebeh partie. Igor z otvorenia čiernymi bez problémov vyrovnal, no potom sa dostal do ťažkej pozície a nakoniec kapituloval. Samko sa dostal do problémov už v otvorení, no súper šance nevyužil a remízové šance tak žili ešte veľmi dlho aj v koncovke ťažkých figúr. Konečných 2:2 tak bolo skôr stratou dvoch bodov ako ziskom jedného. Štvrté kolo proti Humennému bolo opäť v znamení výhry Simonky a nakoniec aj výhry Samka, aj keď ten si všetkých vychutnal, keď najprv s pešiakom navyše nastavil jednoťahovo figúru, aby vzápätí na konci urobila rovnakú hrúbku aj súperka. Pri remíze Maťa to znamenalo našu najtesnejšiu výhru, aj s výraznou pomocou Caissy. Piate kolo a výsledok 4:0 nemá zmysel komentovať, no šieste už áno. Maťo remizoval po obojstranne korektnom boji a podržal tak čierne figúry. Simonka skúšala rovnakými farbami od úvodu pritlačiť súperku (a išla pri tom až za hranu rizika), čo sa jej aj podarilo a mohla rozhodnúť útokom proti kráľovi. Viacero možností však vypustila a keď vzhľadom na priebeh ostatných partií mala na výber iba remízu a prehru družstva, alebo “all in“, riskla to a šialenosť jej vyšla. To však bolo z našej radosti všetko. Samko mal v prvej polovici partie celú kyticu možností, ako ju neprehrať (čo sa vzhľadom na vývoj ostatných šachovníc pýtalo), no všetkými pohrdol. Keď sa jeho prehra skombinovala s prehrou Igora (korektne obetoval kvalitu a tiež nevyužil množstvo možností ako mať iniciatívu, prípadne neprehrať), na svete bola nečakaná porážka nášho áčka. Skončila sa tým aj jedna unikátna séria, keďže sme v tejto súťaži dokázali odohrať od 3.6.2013 (Ružomberok) 55 zápasov bez jedinej porážky. Poďme však už ku spomínanému derby s béčkom. Zápas to bol ako vždy otvorený, nakoľko sa u nás inak nielen v slovenskej šachovej realite často obľúbená “tímová réžia“ nikdy netolerovala. Po korektnej remíze Lucky a Samka spáchal v otvorení hrubú chybu Joni a keď k nej pridal ďalší bod Igor, víťazstvo áčka bolo isté. Vzhľadom na ďalšie zápasy bolo jasné, že na striebro je nutná výhra Maťa, no ten ju napriek mnohým možnostiam nakoniec nepridal a po remíze a celkovej výhre 3:1 tím skončil tretí. To je však absolútne v poriadku, pretože ak to nedokážeme zvládnuť sami na šachovniciach, cennejší kov si jednoducho nezaslúžime. Jednoznačným lídrom tímu bola Simonka, ktorá splnila zadanie na výbornú a cez víkend tak nestratila ani jedinú remízu. Chalani striedali svetlejšie okamihy s tmavšími a viacero výborne rozohraných zápasov sa nám nepodarilo zvládnuť takticky. Na nové pravidlo “o bezmocnosti kapitána“ si tak budeme musieť rýchlo zvyknúť. Máme na to šancu opäť o rok.

MSR družstiev starších žiakov (18 družstiev): KŠN Bratislava A (I.Škreko 3,5b/7, M.Rak 4b/7, S.Havalda 4,5b/7, S.Bochničková 7b/7 - 1.miesto na 4.šachovnici) 16b/21 3.miesto, KŠN Bratislava B (C.R.Mészáros 3,5b/7, Se.Sahidi 2b/7, L.Strišková 5,5b/7 - 2.miesto na 3.šachovnici, J.Ďurana 4,5b/7) 11b/21 5.miesto, KŠN Bratislava C (G.Kapolková 4b/7, Sh.Sahidi 2,5b/7, N.Havaldová 4b/7, M.Šúňová 2b/7) 10b/21 10.miesto

Výsledky na chess-results

134 135

136 137

138 139

140 141

142 143

144 145

146 147

148 149

150 151

152

153

Majstrovské rapidové podujatie pre mládež sme v jednotlivých kategóriách obsadili dokopy sedemnástimi hráčmi. Viacerí si chceli napraviť reputáciu z predchádzajúcich majstrovských súťaží, prípadne z piatku. Väčšine sa to podarilo a viacerí prekvapili nielen svojich súperov, ale dokonca aj nás. Poďme však pekne poporiadku...

Miška začala turnaj peknou útočnou miniatúrkou a v druhom kole na seba narazili súperky, ktoré v podstate odohrali predčasné finále tejto kategórie. Škoda, že Miška dala prednosť centralizovanému jazdcovi a strate pešiaka pred vývinom svojej najhoršie stojacej ľahkej figúry. Partiu si tak už súperka nenechala vziať a bolo potrebné začať finišovať už v druhom kole. Následne sa jej podarilo zvíťaziť v neľahkom zápase a ďalší bod získala po odrazení pokusu o šuster mat a protiútoku pri náskoku vo vývine. Zmŕtvychvstanie zažila vzápätí po tom, čo nevyužila slabo rozohrané otvorenie svojej súperky a naservírovala jej bod priamo na zlatom podnose. Tá však svoju šancu odmietla a Miška predsa len trestala. Výhra v šiestom kole znamenala cenný bod v boji o medailu a o dôležitosti tej poslednej ani nemá zmysel hovoriť. Súperke dokázala vrátiť prehru z piatku a vďaka nej sa vyšplhala až na delenie prvej priečky, no napokon rozhodol už spomínaný zápas z druhého kola. Miška predviedla neporovnateľne lepší výkon ako deň predtým, stále je však určite čo zlepšovať. Ku striebru však gratulujeme!

Kategória D10 (13 hráčok): M.Šúňová 6b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

Natálka v šachovej oblasti za posledný rok výrazne zvoľnila, no turnaj si napriek tomu nenechala ujsť. V úvodných dvoch kolách nebodovala, keď podľahla obom svojim favorizovaným súperkám. Nasledovali však dve výhry v rade a tie ju opäť vytiahli do stredu tabuľky. Záverečná hojdačka spôsobila najprv prehru s turnajovou štvorkou, následne výhru bez boja a v záverečnom kole súboj s novopečenou majsterkou SR v tejto kategórii (Maťa gratulujeme!). Dievčatá sa rozišli deľbou bodov, čím si jedna poistila titul a druhá skončila na siedmom mieste, jedno miesto pred svojim nasadením.

Kategória D14 (13 hráčok): N.Havaldová 3,5b/7 7.miesto

Výsledky na chess-results

Grétka sa nedávno vrátila z Turecka, kde sa trápila a boli sme zvedavý, či jej zmena prostredia prospeje. V úvodných troch kolách dvakrát zvíťazila a za kratší koniec ťahala iba v derby so Simonkou. Následná remíza bola taktiež v poriadku, škoda však piateho kola, kedy mohla prechodne obetovať strelca a udržať si tak lepšie vyhliadky. Namiesto toho však stratila centrálneho pešiaka a silný stred súperky jej mnoho šancí na záchranu nedal. Po výhre v predposlednom kole prišlo na rad aj posledné možné klubové derby a v ňom sa čiernymi figúrami proti Lucke nepresadila. Nakoniec jej to stačilo na konečné štvrté miesto.

Lucka vyhrala úvodné dve kolá a v treťom si pripísala remízu. Nie, že by s ňou bola spokojná, no na druhej strane až tak nevadila. Nasledovalo však klubové derby so Simonkou a tá, napriek čiernym figúram, prevzala opraty partie a nakoniec aj celý bod. Po pohodovej výhre v piatom kole prišiel súboj o striebro, no želaný výsledok nepriniesol. Nakoniec sa tak o bronze rozhodovalo v už spomínanom derby a výhra ho Lucke zabezpečila. Zaznamenala tak doteraz svoj najcennejší výsledok v rámci rapidových majstrovských súťaží, k čomu gratulujeme!

Simonka po očakávanom bode z úvodného kola absolvovala najťažšie zápasy v ďalších troch partiách. Súperkou jej boli v klubových derby Grétka s Luckou a turnajová jednotka. Všetky tri partie zvládla víťazne a vyzeralo to na relatívne pohodový záver, no v piatom kole si prešla peklom. Prvú kvalitu síce obetovala správne, no strata druhej už bola cez čiaru. Súperka sa však zľakla a Simonka si udržala maximálny bodový zisk. Situácia sa nezmenila ani v záverečných dvoch kolách a v sobotu tak bola prvou našou hráčkou, ktorá v turnaji nestratila ani jedinú remízu. Gratulujeme!

Kategória D16 (12 hráčok): S.Bochničková 7b/7 1.miesto, L.Strišková 4,5b/7 3.miesto, G.Kapolková 3,5b/7 4.miesto

Výsledky na chess-results

V tejto kategórii sa nakoniec do súťaže prihlásilo iba päť dievčat, no pri danom zložení ani jedna partia nebola jednoduchá. Miška mala v úvodnom kole voľno a v ďalších dvoch ťahala za kratší koniec s oboma favoritkami (vrátane derby s Emkou v treťom kole). Následne si uchovala teoretické šance na medailu cennou remízou, no v záverečnej partii sa napokon presadila jej favorizovaná súperka. Partia však bola dlho nejasná a mohlo sa stať naozaj hocičo. Konečné piate miesto Mišku asi neteší, no čestný pol bod v neľahkej konkurencii potešil.

Emka od úvodného kola nenechala nič na náhodu a išla za svojim cieľom v podobe svojho premiérového titulu. Nakoľko mala voľno v až poslednom kole, oslavovala ho v čase, kedy sa väčšina turnajov sotva preklopila do svojej druhej polovice. Po troch výhrach remízou udržala za sebou aj nakoniec druhú a čakala, či z toho bude rozstrel. Nakoniec však získala zlato aj bez neho, keď jej pomohla Janka (vybojujúc si bronz). Obom gratulujeme!

Kategória D20 (5 hráčok): E.Walter 3,5b/4 1.miesto, M.Smidová 0,5b/4 5.miesto

Výsledky na chess-results

Samko zažil na majstrovskej súťaži svoj debut a určite nesklamal. Už pred ňou sme verili, že by mohol nepríjemne hrýzť, prípadne byť čiernym koňom súťaže. Po úvodnej výhre zvládol aj papierové prekvapenie v podobe výhry s turnajovou sedmičkou. To ho katapultovalo ku derby s Riškom a v ňom začal nad očakávanie dobre. Riškov optimizmus mohol schladiť v šestnástom ťahu veľmi rýchlo, paradoxne už o dva ťahy ťahal za kratší koniec až do konca celej partie. Vo štvrtom kole pridal na svoje konto remízu s ratingovaným súperom a následne pridal s ďalší aj výhru. Škoda nedotiahnutej partie v šiestom kole, kedy kvalitnému súperovi, po celozápasovej prevahe, dovolil remizovať partiu. V záverečnom kole mohol zaknihovať parádny výsledok, keď ďalšieho favorita dostal na hranicu prehry (ak nie aj za ňu), len nevyužil viacero mečbalov. Znamenali by umiestnenie v TOP5, ale aj výsledné 12. miesto určite nie je “tuctové“, obzvlášť po takom výkone počas celého turnaja. Len tak ďalej!

Riško vyhral v úvodnom kole skôr ako mu stihol autor týchto riadkov urobiť fotografiu. Druhé kolo mu tiež vrásky nepridalo a tak prišlo v tretej partii ku už spomínanému klubovému derby. Vo štvrtom kole sa odohralo napokon predčasné finále tejto kategórie. V partii sa čiernymi od začiatku snažil diktovať tempo a hrať aktívne. Súper pod tlakom povolil a agresívna hra sa tak vyplatila. Nebola bez chýb, ale určite dlho zniesla aj prísnejšie kritériá. Hneď vzápätí sa stretol s ďalším adeptom na zlato, no reálne partia skončila predčasne, keď súper chyboval už v šiestom ťahu, kedy optimisticky nastavil figúru. Šieste kolo nevyzeralo spočiatku nádejne, no keď Tomi pod hrozbou vidličky opustil základný rad, zvyšok bol už iba technickou záležitosťou. Záverečné kolo sa nieslo v znamení typickej obete vo Francúzskej obrane a rýchleho ukončenia bieleho útoku. Vzhľadom na priebeh siedmych partií asi úplne zaslúžené prvé miesto, veď reálne bol ohrozený vari iba raz a to Samkom v klubovom derby. Po Simonke tak bol druhým stopercentným hráčom KŠN. Gratulujeme!

Kategória CH10 (37 hráčov): R.Pisarčík 7b/7 1.miesto, S.Bittner 4b/7 12.miesto

Výsledky na chess-results

Ryanove majstrovské ambície sa začali rozplývať už v druhom kole, kedy po povinnej výhre v úvode turnaja narazila kosa na kameň a súper ho – rovnako ako v piatok – neomilostil. Nasledovala tradičná bojovnosť a snaha vyrovnať stratu čím skôr a jej výsledkom bola séria štyroch výhier v rade. Tie ho vyniesli na priebežné druhé miesto a s reálnou šancou zabojovať o titul. Partia o všetko však skončila po vyčerpaní všetkých možností remízou a nakoniec bol v tesnom finiši potešene-sklamaný alebo smutno-rád z bronzu. Pri troche smoly by totiž ostal aj bez neho. Medaila je medaila a napriek nepriazni osudu sa k nej dostal, gratulujeme!

Kategória CH12 (35 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

Joni mal pred turnajom určite medailové ambície a prvé dve kolá ich napĺňal. V treťom však zbytočne zaváhal remízou a veci sa začali komplikovať. Následne vo veľmi dôležitom zápase vysoko nasadených hráčov ťahal bielymi za kratší koniec a jeho v turnaji situácia bola ešte výrazne ťažšia. Dve výhry v rade ho vrátili do hry o medaile, no čakalo ho klubové derby s výborne hrajúcim – a dovtedy bezchybným – Searom. Vzájomná partia skončila po boji nerozhodným výsledkom a slúži ku cti obom hráčom. Nebolo totiž nič ľahšie ako “pustiť zápas“ kamarátovi, aby mal šancu na bronz. Sme radi, že chalani hrali v zmysle fair – play a pre nás sú víťazmi obaja.

Sear sa postupne v priebehu rokov vo výsledkových listinách majstrovských súťaží posúval vyššie a vyššie, no v Radave doslova čaroval. Zvíťazil v úvodných šiestich partiách, vrátane zápasov proti turnajovej jednotke a dvojke. V už spomínanom záverečnom derby si tak mohol dovoliť aj prehru, no v bojovnej partii sa s Jonim rozišli nerozhodne. Zisk nielen premiérovej medaily, ale zároveň aj premiérového titulu, sa nedá hodnotiť inak ako veľmi príjemné prekvapenie. K nemu mu gratulujeme a pevne veríme, že ho to ešte viac naštartuje, aby dokázal šachovej verejnosti, že to nebola iba jednorazová náhoda!

Kategória CH14 (29 hráčov): Se.Sahidi 6,5b/7 1.miesto, J.Ďurana 5b/7 4.miesto

Výsledky na chess-results

Shabir začal turnaj výborne, keď vybojoval cennú remízu s nasadenou štvorkou turnaja. Následná remíza však už až takým ziskom nebola a prehra v treťom kole ho zosunula tabuľkou výrazne nadol. Po dvoch výhrach sa však vracal do boja o prvú desiatku, no stopku mu v klubovom derby vystavil Samko. Záverečná remíza určite tiež nebola na zahodenie a konečný bodový zisk nie je určite neúspechom, nejaký pol bod navyše by však určite potešil.

Samko začal veľmi nekoncentrovane, keď stratil figúru prakticky skôr, ako sa partia vôbec začala. Súper však nenechal nič na náhodu a hneď vynútil jej obeťou večný šach. Turnaj sa hrá od úvodného ťahu a končí sa tým posledným. V druhom kole si rýchlo napravil chuť papierovým prekvapením, no prvá prehra nasledovala hneď vzápätí. Zo záverečných štyroch kôl podľahol iba nasadenej turnajovej jednotke, no na viac ako deviate miesto to nevydalo.

Maťo začal turnaj vo veľkom štýle, keď vyhral úvodné tri partie, z toho dvakrát zdolal vyššie nasadených súperov (vrátane neskoršieho bronzového medailistu Danka, ktorému týmto gratulujeme!). Vo štvrtom kole mu však súper pristrihol krídla a jeho rozlet sa zastavil. Do konca turnaja síce neprehral už ani jednu partiu, no tri remízy mu zabránili posunúť sa vyššie, ako na konečné ôsme miesto. Slušný výkon, nároční súperi, pri sedemkolovom turnaji však bolo strát predsa len mnoho. Medaila visí vyššie vždy.

Kategória CH16 (34 hráčov): M.Rak 4,5b/7 8.miesto, S.Havalda 4,5b/7 9.miesto, Sh.Sahidi 3,5b/7 18.miesto

Výsledky na chess-results

Vladko v pozícii nasadenej turnajovej trojky začal dvoma výhrami, no v následnom klubovom derby so Samirom ťahal za kratší koniec. Po ňom vytrpel remízu, keď dokázal prežiť nemožné a od toho momentu až do konca sa už iba tešil z víťazstiev. Tie znamenali konečnú druhú priečku a naše double. Gratulujeme!

Samir ovládol turnaj s plným bodovým ziskom a napodobnil tak Simonku a Riška. Obohral celú špičku, ohrozený bol najmä v piatom kole a keď súper šancu nevyužil, svojich sa chopil naplno. Získal tak svoj jubilejný desiaty titul na majstrovských súťažiach mládeže a opäť potvrdil svoju kvalitu. Gratulujeme!

Kategória CH20 (22 hráčov): IM S.Sahidi 7b/7 1.miesto, FM V.Bochnička 5,5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

Veľká škoda, že online evidentne zasa raz nebol ideálny a partie väčšiny kategórií sa nedajú spätne pozrieť a na chess-results sme ich taktiež márne hľadali. Aj preto bolo možné normálne okomentovať naše výkony iba v rámci kategórií D10 a CH10. Snahu poučiť sa z chýb spoločne tak nedostaneme, hráči sa z nich budú musieť poučiť sami.

Naša sedemnástka sa (pri obsadení deviatich kategórií) postarala o nový klubový rekord KŠN, keď dokázala vybojovať neuveriteľných 9 medailí (5 zlatých, 2 strieborné a 2 bronzové), k čomu pridala aj dve štvrté a jedno piate miesto. Ani ostatní si však nepočítali zle a tak sa dá s výsledkami konštatovať veľká spokojnosť. Rekordy sú však vždy na to, aby sa prekonávali. A v neľahkej konkurencii o to viac...

109 110

111 112

113 115

114 116

117 118

119 120

121 122

123 124

125 126

127 128

129 130

131 132

133

Majstrovské podujatie družstiev mladších žiakov sme nevynechali, keď otázny bol iba počet našich družstiev. Nakoniec sme postavili iba jedno, kde našu trojicu doplnila na licenciu Monika Koscelníková z Kežmarku. Družstvo, napriek svojmu nasadeniu mimo prvej trojky, pozostávalo zo štyroch majstrov SR vo svojich kategóriách (pričom troch práve z rapidových MSR 2021) a tak nemohlo mať iné ambície, ako tie najvyššie.

Darilo sa ich však napĺňať iba dva a pol kola, keď po povinnej výhre v úvodnom kole zvládli s prehľadom aj druhú prekážku. Priebeh tretieho kola proti áčku Doprastavu sa však dá nazvať iba čistou katastrofou. Veď posúďte sami... Na štvorke Miška mohla získať figúru zadarmo už v ôsmom ťahu, Monika na trojke stála fantasticky už zhruba v rovnakom čase a Riško ustál súperov gambit, postupne získal dvoch pešiakov (bez akejkoľvek kompenzácie) a k nim ešte mohol pridať dvojitým úderom kvalitu. Z týchto troch partií sme však uhrali rovných nula bodov a pritom stačilo iba sledovať šachy, brania a napadnutia. Jediný bod tak nakoniec získal Ryan a úplne zbytočná prehra, navyše v sedemkolovom turnaji, neveštila nič dobré. Keby ostalo iba pri nej, asi by to celkovo dopadlo lepšie, no vzápätí prišla ďalšia zbytočná strata, keď Miška odmietla ďalšiu figúru zadarmo a nakoniec si vo vežovke ukážkovo zatvorila vežu. A to ju ešte mohla po hrubej chybe stratiť okamžite. Monika bola v partii aktívnejšia, no prišla chyba a všetko bolo inak. Riško s Ryanom síce zabrali, no 2:2 bol ďalší veľmi smutný výsledok. Ďalšia remíza bola na ceste už vzápätí, no sestry Haásové nás omilostili a tak zápas skončil opticky jasne, no priebeh výsledku 3,5:0,5 vôbec nezodpovedal. Pred poslednými dvoma kolami teda naše nádeje nezhasli úplne. Zástavu sme zdvihli v zápase proti dovtedy vedúcej Banskej Bystrici, kedy sme zásluhou Ryana virtuálne viedli už krátko po otvorení. Potom však prišla fáza, kedy to vyzeralo na ďalší obrat. Miška stratila s pešiakom menej jednoťahovo jazdca (a partiu prehrala), Monika mala na šachovnici rovnú koncovku a u Riška to vyzeralo podobne. Nakoniec však obaja dokázali vyhrať v koncovke a výsledných 3:1 nás udržalo v hre o medaile do konca turnaja. V ňom sme si zmerali sily s Reinterom, pričom na bronz sme nutne potrebovali výhru a na cennejšie kovy čo najvyššiu. Nakoniec sme nedokázali zvíťaziť ani na jedinej šachovnici a tak sme súperov odprevadili k zaslúženému titulu a sami seba na štvrté miesto. Vzhľadom na zloženie turnaja to bolo asi minimum toho, čo sa ešte dá akceptovať. Medailu sme si však, za množstvo nevyužitých šancí a hrubých chýb, objektívne nezaslúžili. Ak by sme ju v piatok získali, bolo by to smutné pre slovenský šach. Na záver teda už ostáva iba pogratulovať medailistom, u nás Ryanovi a Riškovi ku medailám za šachovnice a spolu s nimi aj dievčatám poďakovať za ich snahu a účasť. O rok sa určite vynasnažíme celkový dojem napraviť.

MSR družstiev mladších žiakov (20 družstiev): KŠN Bratislava (C.R.Mészáros 6b/7 – 2.miesto na 1.šachovnici, R.Pisarčík 5,5b/7 – 3.miesto na 2.šachovnici, M.Koscelníková 3,5b/7, M.Šúňová 3b/7) 13b/21 4.miesto

Výsledky na chess-results

102 103

104 105

101 106

107 108

Svojou novembrovou časťou pokračovala bratislavská séria pre začiatočníkov. Ako posledná možná rozcvička pred blížiacimi sa mládežníckymi majstrovstvami v rapid šachu mala byť aj s našou účasťou, no nakoniec sa prišli rozohrať iba Miška a Sebík.

Sebík striedal v turnaji svetlejšie okamihy s opačnými a nakoniec sa umiestnil presne v strede konečného poradia. Ak by v záverečných dvoch partiách vybojoval viac ako jedinú remízu, bola by z toho v krátkom čase opäť prvá polovica.

Miška prvé kolo nestíhala kvôli presunu z plavárne, no potom nasadila raketové tempo, keď vyhrala hneď štyri svoje partie v rade. A to v nich dokázala zdolať čiernymi figúrami aj nasadenú trojku tohto podujatia. To ju katapultovalo až na druhú šachovnicu, no v záverečných dvoch kolách si už body nepripísala a tak spadla na záver druhej desiatky. So vzrastajúcim počtom kôl by to určite chcelo aj zvýšenú koncentráciu.

Turnaj začiatočníkov (55 hráčov): M.Šúňová 4b/7 19.miesto, S.Pauko 3,5b/7 28.miesto

Výsledky na chess-results

097 098

099 100

Tradičné podujatie v bratislavskej Cenade uskutočnilo v sobotu a naša očakávaná účasť v oboch turnajoch sa stala realitou. Kolízia s druhou ligou síce vyradila viacerých našich hráčov z tohto turnaja, ako možnej prípravy pred MSR mládeže v rapid šachu, no sedemkolový turnaj zároveň aspoň umožnil absolvovať aj poobedňajšie kolo 4.ligy, čo isto využilo nemálo záujemcov (od nás Miška). Škoda aj kolízie s podujatím v Avione, ale vraj sa nedalo inak.

Willko si po dlhšom čase zahral turnaj a štart do neho rozhodne nemal zlý. Po úvodnej výhre odohral v druhom kole, spolu so súperom, veľmi slušnú partiu a nakoniec sa tešil z víťazstva. V treťom kole síce podľahol turnajovej dvojke, no rýchlo ju kompenzoval treťou výhrou. V záverečných troch kolách sa však postupne posúval tabuľkou nižšie a nižšie a napokon sa ocitol až v jej druhej polovici, čo bola, najmä po takom štarte, určite škoda.

Samko mal v prvom kole neľahký žreb a napriek figúre navyše sa mu zvíťaziť nepodarilo a nakoniec prekročil čas. Dve výhry ho vrátili do prvej polovice tabuľky, no nasledoval rovnaký počet prehier (vrátane derby so Sebíkom) a opäť sa ocitol v tej druhej. Záverečné dve kolá však zabodoval naplno a tak sa na poslednú chvíľu opäť vytiahol vyššie, tesne za druhú desiatku.

Sebík mal turnajovú hojdačku, kedy po výhrach čiernymi figúrami nasledovali prehry bielymi. Našťastie mu žreb prisúdil v úvodnom kole “obľúbené“ čierne. V turnaji ho nečakalo nič jednoduché, veď odohral až päť partií proti hráčom z prvej nasadenej desiatky a keď ku tomu pridáme už spomínané derby so Samkom... Niet preto divu, že mu nakoniec vyšiel v turnaji kvalitný výkon na úrovni 1241 a ziskom štyroch bodov urobil malý krok k zisku klubového dresu.

Miška začala turnaj víťazne a v druhom kole sa so súperom rozišla po korektnom priebehu partie, bez väčších chyb, nerozhodne. Výhra v treťom kole ju vytiahla na tretiu šachovnicu a na nej mala opäť čierne, no tentoraz bol úspešnejší jej súper. Po výhre v ďalšej partii sa dostala až ku zápasu s nasadenou jednotkou turnaja a neviedla si zle, keď ešte koncovka štyroch veží bola vyrovnaná. V nej však urobil súper menej chýb. Výhra v záverečnej partii jej zabezpečila víťazstvo v kategórii dievčat do 11 rokov a umiestnenie na čele druhej desiatky.

Natálka najprv plánovala v rámci rozcvičky pred Radavou odohrať turnaj B, no nakoniec si zahrala áčko. V úvode síce musela vykonať veľký obrat, aby partiu vyhrala, no poučená zvládla ďalšie dve partie s menšími problémami. Po čarovaní a víťazstve s nasadenou jednotkou mala s neskorším víťazom turnaja aktivitu počas celej partie, no hrubé podloženia figúr ju stáli celý bod. Nasledovalo víťazné dievčenské derby, zbytočné zaváhanie v šiestej partii a na záver víťazná rozlúčka. Ziskom piatich bodov si zabezpečila šieste miesto a víťazstvo v kategórii dievčat do 14 rokov.

Turnaj A (48 hráčov): N.Havaldová 5b/7 6.miesto (1.miesto v kategórii D14), M.Šúňová 4,5b/7 11.miesto (1.miesto v kategórii D11), S.Pauko 4b/7 13.miesto, S.Bittner 4b/7 22.miesto, W.Vanko 3b/7 25.miesto

Výsledky na chess-results

Samko mal v turnaji len najvyššie ambície a úvodné dve kolá vládol s prehľadom. Po nich však prišlo prvé zaváhanie s neskorším víťazom turnaja, keď vo vyrovnanej dámskej koncovke prekročil čas. Zdravo nasrdený vzápätí vyhral ďalšie dve partie cca za 5 minút, no ku tretej výhre sa prepracoval s výraznou pomocou Caissy, keď jeho deravú kombináciu súper nepotrestal a namiesto toho mu uveril. V záverečnej partii sa hralo o medaile a v prípade výhry by sa nakoniec tešil z víťazstva v turnaji. Osud však rozhodol inak a nakoniec z toho bol bronz.

Turnaj B (16 hráčov): S.Havalda 5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

085 086

087 088

089 090

091 092

093 094

V prvej polovici novembra sa v tureckej Antalyi konali ME mládeže v šachu. Už krátko po výsledkoch na MSR mládeže bolo jasné, že na nich nebudeme chýbať a našu klubovú účasť nakoniec zabezpečili Grétka s Ryanom, s trénerskou podporou vedúceho výpravy v podobe IM Sergeja Berezjuka. Palce sme držali aj štyrom členom našich tréningových skupín (Hanke, Dankovi, Miškovi a Tomimu), ako aj ďalším členom slovenskej výpravy.

Grétka debutuje na medzinárodnej šachovej scéne a v jej kategórii ju samozrejme nečaká nič ľahké. Dôležité preto bude, aby počas turnaja neriešila rating, ale sústredila sa maximálnym možným spôsobom iba na najbližšie kolo a do každej partie dala všetko. V úvodnom kole, z pozície nasadenej hráčky, podľahla bielymi domácej súperke. Aká je reálna sila jej súperky, to sa dozvieme až z ďalšieho priebehu z majstrovstiev. Podľa slov Grétky však bola prvá partia hrozná. V druhom kole ju čakala reprezentantka Grécka a zisk svojho prvého medzinárodného pol bodu pri zablokovanej pozícii so siedmymi pešiakmi na oboch stranách. Do tretice pokús o víťazstvo proti súperke z krajiny galského kohúta taktiež nevyšiel, aj keď mala pešiaka navyše v ťažkofigúrovej koncovke. Vo štvrtom kole sa teda pokúsila vyhrať proti chorvátskej hráčke a vyšlo to! Aj keď fáza otvorenia tomu nenasvedčovala, vydretá výhra po štyroch hodinách napokon prišla v koncovke. Nasledoval dlhý boj proti španielskej súperke, ktorá zatiaľ v priebehu turnaja išla výlučne podľa papierových predpokladov. Dámska bitka vyvrcholila po piatich hodinách v dámskej koncovke, žiaľ s nesprávnym koncom. Body si nepripísala ani v dvoch nasledujúcich partiách, v ktorých mala za súperky hráčky z Islandu a Azerbajdžanu. Po troch prehrách zastavila pokles tabuľkou výhrou s domácou hráčkou a v poslednom kole jej žreb “doprial“ slovenské derby. To sa skončilo nerozhodným výsledkom, čo v konečnom účtovaní znamenalo zisk 3,5 bodu a 58.miesto. Performance 1491 nie je ničím, s čím by Grétka mohla byť spokojná. Jej súperky taktiež neprekročili šedý priemer, keď iba tri sa dostali aspoň na polovičný bodový zisk. Odpísaných 132 bodov z ratingu sa dá opätovne nahrať, otázkou ale zostáva, aký poučný pre ňu tento turnaj nakoniec bude. Medzinárodné majstrovstvá – a obzvlášť tie prvé – bývajú totiž často demoralizujúcim zážitkom. Zlepšovať sa však dá vždy a možno bude práve skúsenosť z Turecka pozitívnym impulzom do ďalších rokov.

Kategória G16 (76 hráčok): G.Kapolková 3,5b/9 58.miesto

Výsledky na chess-results

Online: G16 - chess24.com

Pre Ryana nie je medzinárodná súťaž premiérová, ale (najmä kvôli dobe Covidu) nebola ani bežnou a tak bude zbierať skúsenosti a určite sa pokúsi prekvapiť. Formu si zo Slovenska neodnášal práve najlepšiu, ale možno mu prospeje práve zmena prostredia. Prvú prekážku v podobe nórskeho reprezentanta zvládol. Následne ho čakala bielymi prvá skúška ohňom, keď narazil na suverénnu turnajovú jednotku a tak sme ho mali možnosť sledovať aj na online prenose. Bielymi vsadil na betón, no následné nevhodné výmeny, v kombinácii s príliš pasívnou hrou, viedli ku prehre. Následne ho čakalo slovenské derby, ktoré asi netešilo nikoho. Pozitívom bolo hádam iba to, že sa s Miškom už nestretnú neskôr. Ryan nakoniec nenaplnil papierové predpoklady a pripísal si druhú prehru v rade (Miškovi týmto samozrejme gratulujeme!). Nevyšiel u ani reparát vo štvrtom kole proti domácemu reprezentantovi, kde sa bielymi figúrami určite chcel pokúsiť kompenzovať tretie kolo. Následne ho tak čakal ďalší hráč z Turecka a my sme čakali na správny okamih, kedy sa herne chytí. Ryan zvíťazil a verili sme, že v ďalšom kole na poslednú partiu nadviaže. Proti bol však súper z Azerbajdžanu. Záverečnú tretinu turnaja začal výhrami proti súperom z Macedónska a Belgicka a zafinišoval ju rovnako víťazne proti reprezentantovi Rumunska. Víťazný hetrik znamenal zisk päť bodov a posun do prvej polovice tabuľky, na 46.miesto. Odpísaných 75 bodov je nakoniec ešte prijateľných, keď pri performance 1612 sa viac určite očakávať nedalo. U jeho súperov platí to, čo u Grétky. Iba traja sa dostali aspoň na polovicu možných bodov, pričom turnajová jednotka skončila dokonca mimo prvej desiatky. Aj pre neho prakticky platí takmer všetko to, čo už bolo spomenuté vyššie. Súperi nám skrátka v Antalyi nastavili zrkadlo a pohľad doň sa nám páčiť nemusí, no je iba na nás, ako sa k tomu postavíme.

Kategória U12 (109 hráčov): C.R.Mészáros 5b/9 46.miesto

Výsledky na chess-results

Zo štvorice v rámci tréningových skupín si prešiel peklom Miško, ktorý mal po výhre v treťom kole s Ryanom na konte dva body a na nich ostal až do konca, keď nevyužil až šesť “setbalov“. Tomi vyzeral v prvej polovici turnaj zrelý na uterák, no v druhej sa pozbieral a v rámci slovenského smútku sa mohol aspoň mierne usmievať. Danko začal naopak veľmi dobre a v úvodných štyroch kolách hral naozaj nad plán. Potom však vypol a pol bodu pridal iba v záverečnom kole. Aj keď vzhľadom na papiere aj tam vlastne stratil. Hanka v úvodných štyroch kolách išla podľa predpokladov, tri prehry v rade ju však “upratali“ a na tieto rany boli  záverečné kolá iba slabou náplasťou. 

Online: O12 - chess24.com

Web podujatia: ME mládeže v šachu 2022

081 082

083 084

095 096

Piatkové Teleráno na Markíze patrilo po pár mesiacoch aj šachu a sme preto radi, že sme mohli byť opäť pri tom. V našom zastúpení Emkou, ktorá sa nedávno vrátila z talianskej Sardínie, kde sa konali MS junioriek v šachu. V sekcii Linky nájdete aj odkaz na uvedenú reláciu.

079 080

Koncom novembra by sa konali odložené MSR v bleskovom šachu a nebola na ich vylúčená ani naša účasť. Napriek účasti takmer deväťdesiatich hráčov bola kolízia s dátumom volieb mimo naše hranice chápania. Reprezentovali nás Ryan, Samir, Sear a Shabir.

Shabir začal turnaj prehrou, no vzápätí zaznamenal víťazný hetrik, keď prekvapil dvoch papierových favoritov. Vstup do turnaja mal teda impozantný a je veru škoda, že z ďalších šiestich partií už prekvapil iba raz. V záverečných troch kolách zaznamenal tri rôzne výsledky a turnaj zakončil ziskom 5,5 bodu, pričom si do ratingu pripísal vyše 50 bodov.

Sear nezačal zle, keď zvládol povinnú prekážku v druhom kole a k nej pridal aj remízu v treťom. Od piateho kola po deviate sa však nastavil mód berserk a zo šiestich vyššie nasadených hráčov zdolal až piatich! Slabšiu chvíľu si tak vybral až v ďalších troch kolách, kedy si na konto pripísal “veľkú rošádu“. Záverečnou výhrou sa však na poslednú chvíľu dostal do stredu tabuľky. Na konto si okrem 6,5 bodu pripísal do rebríčka 75 bodov.

 Ryan v úvode turnaja žiaril naplno, keď okrem jednej bezproblémovej výhry prekvapil troch hráčov z nasadenej TOP20, pričom všetci mali medzinárodný titul. To ho vytiahlo až na druhú šachovnicu, do klubového derby proti Samirovi. Na toto sústo bol ešte prikrátky, no okamžite v ďalšom kole zdolal skúseného FM. Pokles tabuľkou sa začal prehrou s nasadenou turnajovou jednotkou z Ukrajiny a pokračoval medzi ôsmym a dvanástym kolom, kedy prehral štyri z piatich partií. Pád zastavil až v záverečnom kole a po výhre sa dostal na čelo skupiny sedembodových, čo mu stačilo na záver tretej desiatky. Okrem 77 bodov do ratingu získal aj druhé miesto v kategórii do 15 rokov.

Samir, v pozícii nasadenej dvojky turnaja, odštartoval podľa papierových predpokladov a v prvých piatich kolách si pripísal na svoje konto iba víťazstvá. Jeho víťazné derby proti Ryanovi sme už spomínali vyššie. V strede turnaja si však vybral timeout, keď podľahol nielen neskoršiemu víťazovi, ale aj v nasledujúcej partii. Aj v tejto náročnej situácii zachoval chladnú hlavu a stíhaciu jazdu za medailami začal víťazstvom proti turnajovej jednotke a do konca turnaja stratil už iba jedinú remízu. V konečnom účtovaní sa nakoniec posunul na druhú priečku, so stratou pol bodu na celkového víťaza. Ku titulu vicemajstra SR v bleskovom šachu mu týmto gratulujeme!

Bleskový turnaj (89 hráčov): IM S.Sahidi 10,5b/13 2.miesto, C.R.Mészáros 7b/13 28.miesto (2.miesto v kategórii U15), Se.Sahidi 6,5b/13 44.miesto, Sh.Sahidi 5,5b/13 62.miesto

Výsledky na chess-results

073 074

075 076

077 078

V polovici októbra sa na šachovú scénu vrátila obľúbená séria turnajov pre začiatočníkov. Jej ďalšie časti by sa mali konať každú prvú, resp. druhú stredu v mesiaci a mali by pokračovať až do mája. Na úvodnom turnaji sme predpokladali aj našu účasť a zabezpečili ju Miška s Maťkom. Keďže nestihli úvodné kolo, začali s výrazným hendikepom.

Miška už tradične v úvode turnaja zisťuje, kde je sever, a tak aj v druhom kole nebodovala. Nasledovala séria štyroch výhier a do záverečného kola vstupovala so šancou zabojovať o TOP5. To sa jej nakoniec nepodarilo a nasledoval pád na 12.miesto.

Maťko sa do turnaja zapojil okamžite, keď zaznamenal víťazný hetrik. To ho vytiahlo až na tretiu šachovnicu, no prišli dve prehry a pád do stredu tabuľky. Záverečná výhra ho nakoniec posunula do prvej desiatky, na deviatu priečku.

Rapid turnaj (29 hráčov): M.Šúň 4b/7 9.miesto, M.Šúňová 4b/7 12.miesto

Výsledky na chess-results

067 068

Podujatie v Devínskej Novej Vsi pozostávalo z dvoch turnajov a nevylučovali sme na ňom ani našu prípadnú účasť. Kvôli termínovej kolízii s prvou a štvrtou ligou sme ju však očakávali menšiu a nakoniec nás reprezentoval iba Sebík, ktorý začal chodiť na naše tréningy iba nedávno. Po výhre bez boja v úvodnom kole dokázal vyhrať aj v druhom, a v strede turnaja si popri dvoch predpokladaných prehrách pripísal na konto aj tretí bod. V šiestom kole sa rozišiel so súperom nerozhodne. Škoda prehry v záverečnom kole, kedy by ho prípadné víťazstvo vynieslo tesne za hranicu prvej desiatky. V turnaji sa však rozhodne nestratil.

Turnaj A (55 hráčov): S.Pauko 3,5b/7 26.miesto

Výsledky na chess-results

065 066

V prímorskom mestečku Cala Gonone, na východnom pobreží talianskej Sardínie, prebiehajú MS junioriek v šachu a my na ich nebudeme chýbať, keď nás reprezentuje Emka! V prvom kole ju, v pozícii tridsiatej nasadenej hráčky turnaja, čakala súperka z Uruguaja. O výhodu z otvorenia síce Emka prišla, no vo vežovej koncovke sa rozdiel vo výkonnosti ukázal na celej čiare. Premiérová výhra tak prišla už v úvodnej partii. V druhom kole ju čakala výrazne náročnejšia skúška v podobe skúsenej slovinskej WFM a z otvorenia čiernymi nevyšla zle. Jedna hrubá chyba ju však stála celý bod. V treťom kole sa partia proti súperke s Juhoafrickej republiky vyvíjala po celý čas v jej prospech, no v obojstrannej časovej tiesni nevyužila viacero mečbalov a razom z toho bola dráma. Našťastie v rovnej koncovke súperka chybovala a druhá výhra bielymi bola na svete. Štvrté kolo bolo v znamení boja proti súperke z Kazachstanu a verili sme, že si v tomto nevezme príklad z Riška :) Náročnú obranu počas celej partie nakoniec dokázala doviesť do remízového prístavu. Následný zápas, proti súperke z rovnakej krajiny, začal nádejne, no postupne výhoda vyprchala a obeť jazdca na h6 bola síce odvážnym, ale určite nie správnym, rozhodnutím. V šiestom kole svoju súperku od úvodu prehrala a útok na kráľovskom krídle mal byť rozhodujúci. Festival zahodených príležitostí skončil totálnym obratom a nečakanou prehrou. Ako motto tejto partie by sa dalo použiť príslovie o chodení s džbánom po vodu... Následne ju čakal uzbecká súperka, ktorá v turnaji fantasticky začala, no neskôr jej došla para. Partia bola dlho nemastná-neslaná, čierna však stratila menej temp a po chybe jednoduchom taktikou dokonca získala pešiaka. Namiesto jeho realizácie sa rozhodla nezmyselne obetovať figúru, po ktorej mohla Emka obetovať dámu. Nakoniec je remíza asi férový výsledok, keď nevyužité šance mrzia asi obe hráčky, no reprezentantka Uzbekistanu ich však mala výrazne viac. V ôsmom kole sa pozícia dlho držala v okolí rovnováhy. Jedinú šancu na zisk výhody mala Emka v okrúhlom tridsiatom ťahu. Keďže sa 30... Db8! nestalo, remíza bola takmer nevyhnutná. Do konca turnaja ostávali ešte tri kolá, čakala ju reprezentantka Mexika a verili sme v úspešný záverečný finiš. Prvú prekážku sa jej podarilo prekročiť, aj keď z otvorenia výhodu nezískala, naopak, súperka mohla mať za obetovaného pešiaka veľmi nádejnú kompenzáciu. O pár ťahov, po chybe súperky a zisku kvality, si Emka situáciu bezpečne postrážila. Dostala sa tak naspäť na polovičný bodový zisk a v predposlednej partii ju preverila dlhoročná gruzínska reprezentantka. V typickej karlovarskej štruktúre sa postup b7-b6 s následným c6-c5-c4 ukázal ako optimistický a biela správne reagovala otvorením centra. Krátko na to však nevhodne obetovala a Emka mohla získať výhodnejšiu pozíciu. Pešiak e6 sa ukázal ako otrávený a po jeho braní to bol, bohužiaľ, príliš jednostranný priebeh. V záverečnom kole využila možnosť vrátiť sa na 50%, keď zdolala litovskú WFM. Partia bola hrou na jednu bránu, kde sa pozičná výhoda premenila na zisk pešiaka a ten bol s prehľadom realizovaný o vežovej koncovke. Podarilo sa jej tak obhájiť nasadenie, keď skončila na konci tretej desiatky. Škoda najmä slabšieho stredu turnaja, kedy sa jej v piatich partiách nepodarilo naplno zabodovať. Pri svojej medzinárodnej premiére však s výsledkom nemusí byť nespokojná, skúšku zvládla.

Na záver pridávame tri pikošky priamo od našej reprezentantky. Prvou je informácia o tom, že na celé podujatie boli k dispozícii dve toalety pre juniorov a dve pre juniorky. Pochopiteľne sa preto vytvárali rady, ktoré mali vplyv na výsledok viacerých partií. A keď sa počas turnaja jedna pre juniorov pokazila, pri 120 účastníkoch to nebola žiadna radosť. Druhou je fakt, že účastníci boli na ubytovaní počas celého pobytu bez wi-fi, napriek tomu, že organizátori sľubovali router na každú izbu. Neočakávané náklady na mobilné dáta tak boli okolo 100 Euro. Emka si zahrala futbalový zápas ako jediná žena, pričom nastúpila v jednom družstve s aktuálnym prezidentom Fide.

MS junioriek (66 hráčok): E.Walter 5,5b/11 30.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia: Fide World Junior Championship 2022

Online prenos: chess24.com

063 064

069 070

071 072

V priestoroch bratislavskej Starej jedálne sa koná dlhodobé podujatie, ktorého hlavným poslaním je nahradiť Mládežnícku ligu, majúcu množstvo svojich fanúšikov. Hrať by sa malo vždy jednu nedeľu v každom mesiaci, počas ktorej sa odohrá dvojkolo. To dáva dokopy maximálne možných 16 partií so zapisovaním.

V turnaji A venovanom hráčom 1100-1799 idú partie na zápočet Fide, turnaj do 1100 je vhodný najmä ako jedna z prvých skúseností. Na jednotlivých častiach tejto série nevylučujeme ani našu účasť. Októbrového dvojkola sa zúčastnil Riško a podľa predpokladov vyhral obe svoje partie. V novembrovom termíne však trochu prekvapujúvo ťahal za kratší koniec v oboch svojich partiách.

Turnaj A (40 hráčov): R.Pisarčík 2b/4 15.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj B (26 hráčov):

Výsledky na chess-results

061 062

Tradičné podujatie družstiev pokračovalo aj v roku 2022, tentoraz však premiérovo v priestoroch ŠK Slovan. Ak sa nestane nič prevratné, očakávali na ňom aj našu účasť. Každopádne pri termínovej kolízii s troma ďalšími zaujímavými šachovými podujatiami (MSR v Kežmarku, kvalitného turnaja v Carltone a “GPX-ky” v Podunajských Biskupiciach) nebolo vylúčené, že si nepopulárneho čierneho Petra vytiahne práve táto akcia. Nakoniec sa v družstve BSK ocitol Joni. Na druhej šachovnici sa nestratil, keď dvakrát zaznamenal povinný bod a proti dvom favoritom si pripísal na konto jednu remízu. Určite mal v pláne dosiahnuť lepší výsledok, no zahraniční súperi boli skrátka proti.

Turnaj družstiev (4 družstvá): Bratislavský samosprávny kraj A (2.šachovnica: J.Ďurana 2,5b/6) 18b/36 3.miesto

Výsledky na chess-results

059 060

Podujatie zložené z dvoch turnajov sa uskutočnilo začiatkom októbra v Podunajských Biskupiciach. O našu účasť sa nakoniec postarali Miška s Riškom.

Miška vstúpila do turnaja šachovo neprebudená a ako ukazuje záverečná tabuľka, minimálne jej druhá prehra bola z kategórie zbytočných. Z ďalších šiestich kôl však dokázala vyhrať až päť partií a vytiahla sa výrazne nahor, až na tretiu šachovnicu, so šancou zabojovať o prvú desiatku. Neskorší bronzový medailista turnaja jej však vystavil stopku. Útechou jej tak bolo víťazstvo v kategórii dievčat do 11 rokov.

Turnaj A (38 hráčov): M.Šúňová 5b/9 15.miesto (1.miesto v kategórii D11)

Výsledky na chess-results

Riško v turnaji trápil favoritov už jeho úvode, no kým nasadenú jednotku z parádnej pozície omilostil a iba remizoval, v druhom zápase sa dokonca partia otočila dokonale v prospech jeho súpera. V nasledujúcich troch partiách zaznamenal víťazný hetrik a posunul sa v tabuľke nahor. Nasledovali však štyri partie proti náročným súperom a trom medailistom po boji podľahol. Výhra v ôsmeho kola však určite patrí medzi slušné skalpy. Výsledné šieste miesto a polovičný bodový zisk pre neho znamenali víťazstvo v kategórii juniorov.

Turnaj B (17 hráčov): R.Pisarčík 5b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii U20)

Výsledky na chess-results

055 056

057 058

V priestoroch hotelu Carlton sa na prelome septembra a októbra uskutočnil šachový turnaj so zápočtom na Fide a naša účasť na ňom sa dala očakávať. Pri kolízii s mnohými ďalšími turnajmi sa ho nakoniec zúčastnil iba Ryan. A určite neľutoval, veď v podobných priestoroch sa šachové akcie nekonajú často.

O tom, že na turnaji nebude do počtu ukázal už v úvodnom kole svojmu ukrajinskému súperovi, s ktorým dlho držal mierne horšiu pozíciu, no dostal sa aj ku jeden šanci na zisk celého bodu. Cenná remíza na úvod. V druhom kole, v partii dvoch prekvapení úvodného kola, bol postupne strategicky zničený. Nič ľahké ho nečakalo ani v tretej partii, kedy sa rozhodlo až v závere, po optimistickej obeti súpera. Keď mu v ďalšej partii, remízovej pozícii, súper prekročil čas a piate kolo vychádzalo na výbornú, vyzeralo to na výbornú prvú polovicu. Vypustený záver však viedol k remíze. V šiestej partii sa mu figúrky pohádali medzi sebou a každá kopala na inej strane ihriska a to proti súperovej armáde nemohlo mať šancu na úspech. V siedmom kole odohral najľahšiu partiu v turnaji a keď ku nej následne pridal remízu, do záveru mohol počítať aj s umiestnením v prvej polovici turnaja. Otvorenie síce nezachytil a rýchlo sa dostal do nevýhodnejšej pozície, v rapidoch však platí iniciatíva nadovšetko. Súper zaváhal a dostal sa pod rozhodujúci útok. Ryan si však výmenou dám všetko zbytočne skomplikoval, no koncovku zvládol na výbornú. Po víťazstve sa tak ocitol v skupine 5,5-bodových hráčov, na výbornom 22.mieste, pričom delil dokonca neuveriteľnú trinástu priečku.

Open turnaj (77 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/9 22.miesto

Výsledky na chess-results

053 054

Pod taktovkou Prvej šachovej sa v Kežmarku konajú MSR v šachu jednotlivcov a našu účasť na nich zabezpečili Samir a Vladko, ktorí hrajú uzatvorený turnaj. V open turnaji máme prihlásenú päticu Emka, Grétka, Lucka, Simonka a Maťo.

Vladko zažil v úvodnom kole krst ohňom a neviedol si vôbec zle. Odvážna obeť pešiaka favoritovi spôsobila po nesprávnej reakcii problémy. Vyše tridsať ťahov bolo pozícia na tri výsledky, potom sa však veľmi rýchlo od Vladka odklonila a zvyšok partie bol už iba realizáciou veľkej výhody. Agresívna hra v druhom kole však zaznamenala prvé ovocie a prekvapujúco relatívne bezproblémové víťazstvo nad veľmi skúseným veľmajstrom. V tretej partii sa konalo klubové derby a do tretice to bol Vladko, kto kormidloval priebeh partie. Obojstranne korektná hra viedla do remízovej koncovky, v ktorej urobil Samir hrubú chybu, no ostala nepotrestaná. Prvá tretina tak bola v podaní Vladka ukončená nad plán, verili sme, že vo zvyšných dvoch kvalitu hry udrží. Zaujímavá partia štvrtého kola sa skončila remízou po vyčerpaní všetkých možností vo vežovej koncovke. V piatom kole sa tak uskutočnil súboj dvoch hráčov s takmer identickým ratingom a s dvoma bodmi na konte. Po otvorení sa súper zle zorientoval a slabým b2-b4 dal Vladkovi do ruky výraznú výhodu. Ten však o desať ťahov súperovi vrátil darček aj s úrokmi a bolo po partii. V šiestom kole ho čakal posledný z veľmajstrov a evidentne ho ešte strašila nevyužitá možnosť z predchádzajúcej partie. Po bezkrvne zahranom otvorení súper dostal bod ako na tácke a skúsene si ho postrážil. Ostávajú ešte tri kolá a stať sa ešte môže naozaj všetko. Siedme začal čiernymi veľmi nádejne, keď pri existencii rôznofarebných strelcov mal jednoznačne bezpečnejšieho kráľa. Vlažná hra však spôsobila najprv vyrovnanie a neskôr dokonca aj obrat. Súper však v časovej tiesni tiež nenašiel správny postup a partia sa skončila remízou opakovaním ťahov. V ôsmom kole mal opäť čierne a oproti sebe nasadenú turnajovú dvojku. Favorit si udržiaval na pohľad príjemnú pozíciu s drobnou výhodou, no reálne bola partia vždy najbližšie ku remíze. V koncovke našiel Vladko dostatočnú protihru a bod sa tak delil. V záverečnom kole to chvíľu vyzeralo, že v boji rôznofarebných strelcov by mohol byť úspešnejší ten Vladkov, súper však partiu bezpečne udržal v neutrálnych vodách. Výsledných 3,5 bodu je presne podľa papierových predpokladov. Škoda nevyužitých šancí pretože okrem šiesteho kola boli šance v každej jednej partii. Ďalší silný turnaj mu však určite pomohol zoceliť sa v ťažkých bojoch a náročná sezóna sa blíži...

Samir v úvodnej partii o všetkom rozhodol prakticky už krátko po otvorení, kde získal výraznú pozičnú výhodu. Po zisku slabého pešiaka c6 bol zvyšok už iba vecou techniky. V druhom kole však jeho súper stavil bielymi najmä na bezpečnosť a celý čas ho k ničomu nepustil. Skôr naopak, v koncovke ľahkých figúr sa dalo hrať iba na dva výsledky. Remíza bola preto v poriadku. Jeho tretie kolo a klubové derby sme už spomínali. V ďalšom ho čakal zatiaľ obetný baránok turnaja a verili sme, že sa na šachovnici naplnia papierové predpoklady. To sa aj stalo skutočnosťou, keď priebeh partie bol až príliš jednoznačný a tak jednoduchú výhru isto nečakal ani sám Samir. V ďalšom kole prišlo pravdepodobne predčasné finále, nakoľko sa bielymi stretol s lídrom turnaja, ktorý mal zatiaľ plný počet bodov. Od úvodu partie bolo všetko až šokujúco jednostranné, škoda že Samir viackrát pohrdol aktívnejšími možnosťami, ktoré by znamenali relatívne rýchly koniec a posun na čelo turnajovej tabuľky. Séria nepresností a chýb pozíciu sploštila do výslednej remízy, čo je vzhľadom na priebeh partie a vývoj turnaja žalostne málo. Na ľútosť nemal čas a druhú tretinu turnaja potreboval zabodovať. Sicílska obrana mu však neposlúžila, keď celý priebeh partie bol iba na jednu bránu. Z možného boja o zlato tak zrazu bol boj o medailu, kde v poslednej tretine turnaja musel dohnať stratu pol bodu. Začal výborne, keď v súboji dvoch hráčov s medailovými ambíciami dokázal jeho jazdec prevýšiť troch pešiakov súpera a v koncovke zaznamenať veľmi cenný bod. V ôsmom kole ho tak čakal súboj druhého s tretím a boli sme zvedaví, či si so súperom ušetria sily na posledné kolo, alebo sa niekto z nich výrazne priblíži ku zisku medaily. Realitou sa stala druhá možnosť a víťazom bol práve Samir! Pasivita súpera nemala nárok na úspech, aj keď Samir mohol isto rozhodnúť aj skôr. V deviatom kole mohol pomýšľať aj na boj o víťazstvo v turnaji, súper však zvolil príliš bezpečný variant a za celú partiu ho prakticky ku ničomu nepustil. Po nerozhodnom výsledku z toho bolo nakoniec striebro. Ku zisku cenného kovu a titulu vicemajster Slovenska mu gratulujeme! Krôčik po krôčiku sa blíži ku hranici 2500 a veríme, že ju v nasledujúcej sezóne prekoná, ideálne aj s nejakou veľmajstrovskou normou, v ideálnom prípade aj s dvoma.

Uzatvorený turnaj (10 hráčov): IM S.Sahidi 6b/9 2.miesto, FM V.Bochnička 3,5b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

Grétka v úvodnom kole nerozohrala svoje figúry proti Drakovi ideálne, no napriek tomu sa dostala do vyrovnanej koncovky. V nej však favoritovi nakoniec bod odovzdala. Z víťazstva sa však mohla tešiť už v ďalšom kole, kedy sa hra veľmi dlho pohybovala v úrovni roviny, no prechod do jazdcovej koncovky znamenal rýchlu výhru. Tematickú, na vzdialenejšieho voľného pešiaka. V treťom kole sa na šachovnici opäť ocitla štruktúra Draka a katastrofa nabrala rýchly spád. Do svojho šachového to-do listu by si tak mohla dať mrknúť sa práve na toto otvorenie podrobnejšie. Vo štvrtom kole ju čakalo už spomínané remízové derby s Luckou a následne mala ďalšieho veľmi známeho súpera. Favorit zahral veľmi vlažnú partiu a po dobrom výkone sa ocitla na hrane výhry, respektíve už za ňou. Víťazný gól však nestrelila a uspokojila sa s remízou. V ďalšom kole by isto celkom rada zabodovala naplno, to by však musela zahrať otvorenie aspoň o niečo lepšie (možno opäť priestor na zápis do to-do listu) a vzhľadom na priebeh partie zaslúžene súperovi podľahla. V siedmom kole bola jasnou favoritkou a akýkoľvek iný výsledok ako jej víťazstvo by bol obrovským prekvapením. Po partii na jednu bránu sa mohla chytiť a pokúsiť sa posunúť opäť vyššie. Najmä keď súper zatiaľ na turnaji, najmä v jeho druhej polovici, pôsobil odovzdaným dojmom. A nebolo tomu inak ani vo vzájomnej partii, celozápasovú prevahu však vyriešila zbytočne uzatvorená remíza. Urazená Caissa zasadila úder hneď v ďalšom kole, keď nezvládnuté otvorenie súperovi nahralo a ďalšie chyby dokázal využiť a bodoval naplno. Výkon bol priemerný, škoda však množstva nevyužitých šancí. Priveľa dobrých pozícií skončilo remízou, resp. dokonca prehrou. A priveľa partií bolo zle rozohraných. Rezerva je tak ešte stále obrovská.

Maťo dal o sebe vedieť hneď v úvodnej partii, kedy sa mu podarilo obrať o pol bodu nasadenú turnajovú trojku a to je určite úspech. V druhom kole však nepotrestal “freestyle“ ďalšieho favorita a v divokej partii prehral. Nie celkom jasný bol dôvod nerozhodného výsledku v partii tretieho kola, kedy na súpera od úvodu partie tlačil a keď konečne dosiahol jasnú výhodu a dva čierne kone boli zrelé do klobás, partia sa skončila. Vo štvrtom kole tak nastupoval na partiu s úplne jednoznačným cieľom a ukončil ju v sedemnástom ťahu. V piatom kole určite chcel na túto výhru nadviazať a keď v koncovke súperka neopatrne vytesnila svoju vežu na e5, nebol od bodu ďaleko. Chcelo to však využiť ofsajd veže a obsadiť stĺpec „c“. Partia namiesto toho pokračovala v pokojnom tempe a skončila remízou v jazdcovej koncovke. V šiestom kole ho čakal ukrajinský súper, ktorý už trikrát uhryzol favoritov a tak bol zdravý rešpekt určite na mieste. V koncovke ťažkých figúr sa Maťo ocitol v privyhranej pozícii a ani prechod do vežovky nebol úplne nehrateľný, no po výmene pešiaka „b“ šance zmizli a remíza bola najreálnejším výsledkom. V siedmom kole by sa určite rád bielymi chytil na prípadný záverečný finiš, na to by však potreboval prísnejší pohľad a širšie lakte. Trestuhodné zbavenie sa dvojice strelcov viedlo k remízovému výsledku. V ďalšom derby Interchessu si opäť vybudoval výhodu, realizácia však opäť pokrivkávala a výsledkom bola ďalšia remíza. Podobným scenárom celý turnaj zakončil v deviatom kole, kedy mal opäť od úvodu výhodnejšiu pozíciu a ešte aj v záverečnej pozícii je remíza skôr darčekom pre súpera. Prečo ich bolo sedem, to vie aktuálne asi iba Maťo sám. Platí tak pre neho rovný záver, ako u Grétky. Obrovská rezerva a festival premárnených príležitostí.

Simonka úvodnú rolu favoritky zvládla, aj keď nám ostáva veriť, že v ostatných kolách to celé bude iba lepšie. V druhom kole favorizovanému francúzskemu súperovi obetovala pešiaka, no kompenzácia postupne vyprchala. V tretej partii zariskovala oslabením pešiakovej štruktúry s cieľom otvorenia stĺpca proti súperovmu kráľovi. Súperka sa však pri hľadaní správneho plánu stratila a o pár ťahov sa stratila aj jej figúra. Vo štvrtom kole čelila veľmajstrovi a pred partiou sme verili, že jej forma bude v ďalších dvoch tretinách turnaja postupne rásť. To sa aj stalo skutočnosťou, pretože v partii bola jasnému favoritovi vyrovnanou súperkou, pričom siahala minimálne na remízu. Prehru mohla hodiť za hlavu už v ďalšom kole, no dlho to skôr vyzeralo na natiahnutie série. Súper však po zisku pešiaka a kvality pripustil zbytočnú protihru a nakoniec prišiel o všetko. V šiestom kole čakalo Simonku klubové derby s Emkou a chvíľu to vyzeralo na vyrovnaný boj, no po vážnej chybe na seba privolala drvivý útok a partia tak bola doslova na jednu bránu. V siedmom kole hrala s ukrajinským súperom, ktorému hráči Interchessu zatiaľ bodovo chutia a mohla jeho sériu zastaviť. V rozhodujúcom okamihu však nepritlačila a dokonca dovolila prebrať iniciatívu súperovi. Našťastie ten sa uspokojil s nerozhodným výsledkom. V ôsmom kole ju čakalo Interchess derby a po prvých ťahoch by si na ňu nevsadil asi nik. Keď to na dámskom krídle bolo rozhodnuté, využila svoju jedinú možnosť a súper sa, po jej nástupe na kráľovskom krídle, veľmi rýchlo poskladal. Záverečná partia bola ukážkou tých pred ňou. Veľmi dobré fázy, kombinované s tými horšími. Celozápasová prevaha a prinútenie súpera ku výhre isto nie je niečo, čo mala v poslednom kole na pláne. Na lepší výsledok však treba byť presnejší a prísnejší.

Lucka v úvodnom kole získala lepšiu pozíciu a v koncovke ťažkých figúr dokázala prísť až na hranicu výhry, jeden ťah však všetko zmaril a bola z toho celkom zbytočná remíza. V druhej partii mohla byť naopak za remízu vďačná ona. Toľko sa snažila, až mohla byť rada, že súper bol milostivý. V treťom kole nereagovala správne na súperov bočný variant a dostala sa do mierne horšej pozície. Keď to už vyzeralo, že partia skončí treťou remízou, vo štvorvežovej koncovke prišla hrubá chyba a s ňou prakticky koniec partie. Vo štvrtom kole ju čakalo derby s Grétkou a napriek evidentnej snahe vybojovať prvú výhru, čierne hradby odolali. Do pätice všetko dobré. Od úvodu partie sa všetko vyvíjalo v jej prospech a ani súperov zúfalý pokus o útok ťažkými figúrami jej nezabránil skórovať naplno. V šiestej partii ju tak čakalo derby dvoch Lucií, kde si však tá česká nedala pozor na svoje kráľovské krídlo a výpad jazdcom prakticky rozhodol partiu. Po druhom víťazstve v rade sa Lucka posunula opäť vyššie a dnes ju čaká turnajová osmička a verili sme vo víťazný hetrik. Pri väčších ambíciách by asi ani nebol ďaleko, Lucka však vsadila na istotu a súpera bez problémov odremizovala. Následne mala pred sebou čiernymi výzvu v podobe nasadenej trojky turnaja, no proti dvojitému fianchettu postavila príliš pasívnu výstavbu a súper jej nedal najmenšiu šancu. V záverečnej partii naopak od úvodu tlačila Lucka a keď súper prišiel pri prechode do vežovej koncovky o pešiaka, stačilo si postrážiť technicky vyhranú pozíciu. Odohrala tak turnaj dvoch polčasov. Kým v prvom to bolo na bielu zástavu, v druhom sa dokázala zdvihnúť a zabojovať. A to nie je málo. Platí však to isté, ako u Simonky.

Emka v úvodnom kole odohrala partiu tak mäkko, ako keby ju ani nechcela vyhrať a tak jej nenasadený súper bezpečne udržal remízu. V druhom kole čakala na súpera márne a na konto si pripísala bod zadarmo. V tretej partii dokázala čiernymi remizovať s turnajovou sedmičkou a následne mala vrátiť súperovi požičané za Lucku. To naplnila do bodky, keď biela pešiaková lavína bola o poznanie nebezpečnejšia ako tá čierna.  V piatom kole ju tak čakala čiernymi turnajová šestka. Úvod bol viac ako veľmi rýchly a z prípravy prakticky vyrovnala hru. Potom však v ďalšom priebehu nevyužila viaceré možnosti a nakoniec sa z výhry tešil súper. Derby šiesteho kola so Simonkou sme už spomínali a vďaka nemu sa vytiahla na delenie štvrtej priečky a partii s turnajovou dvojkou. V nej dlho držala rovnováhu, no s klesajúcim časom a narastajúcou pasivitou prišli chyby a o výsledku bolo rozhodnuté. V ôsmom kole by sa prípadnou výhrou výrazne posunula k zisku medaily, ale zvolená výstavba nemohla otriasť čo ako pochybným variantom súperky. Keď sa k tomu pridali nevyužité taktické šance a následne aj ďalšie chyby, poľská hráčka mala k dispozícii viacero mečbalov. Nevyužila však žiaden a partia skončila remízou. V záverečnom kole, a priamom súboji o ženské medaile, si od úvodu udržiavala prevahu a v koncovke mohla rozhodnúť. V rozhodujúcom okamihu však nezvolila správne pokračovanie a partia skončila nerozhodne. Nakoniec to Emke stačilo na zisk titulu vicemajsterka Slovenska, k čomu jej, rovnako ako vyššie Samirovi, gratulujeme! Tak ako u ostatných, výkonom to nebolo žiadne terno, no výsledok sa určite počíta a uvidíme ako naň naviaže na MS junioriek v Taliansku. Taktiež touto cestou gratulujeme aj Janke ku tretiemu miestu v rovnakej kategórii.

Open turnaj (37 hráčov): E.Walter 5b/9 10.miesto (2.miesto v kategórii žien), L.Strišková 5b/9 15.miesto, S.Bochničková 4,5b/9 17.miesto, M.Rak 4,5b/9 18.miesto, G.Kapolková 3,5b/9 28.miesto

Výsledky na chess-results

031 049

032 050

043 044

045 046

047 048

051 052

Po covidovej pauze sa obnovila tradícia obľúbeného bratislavského podujatia a veríme, že sa mu postupne prinavráti stratená sláva z minulosti. Očakávali sme na ňom aj našu účasť a medzi okrúhlou 50-tkou sme mali dve želiezka v ohni, v podobe Joniho a Ryana.

Joni si v úvodnom kole podľa očakávania pripísal výhru, no v druhom bol nad jeho sily veľmi skúsený súper. Bombou bolo tretie kolo, kedy si za opasok zavesil skalp turnajovej štvorky a postaral sa tým o jedno z najväčších turnajových prekvapení. Následne ho čiernymi nemalo čakať nič ľahké, aj keď výhra s favoritom môže dávať krídla. Bolo potrebné ostať pri zemi, ale nie na šachovnici, kde Joniho figúry sotva opustili základný rad a kráľ s dámou si vymenili svoje počiatočné miesta. Prehra krutá, no plne zaslúžená. Reparát v piatej partii vyšiel a tak v šiestom kole mohol skúsiť pomstiť Ryana. Nečakalo ho však nič ľahké a aj konečná remíza je pre neho cenná. V záverečnom kole sa tak konalo klubové derby, no to je asi posledná vec, ktorú si obaja priali. Joni si bielymi udržal stopercentnú bilanciu, vďaka výhre sa posunul na výborné dvanáste miesto a s RP 1972 si do ratingu pripísal 80 bodov.

Ryan sa v úvodnom kole vytrápil, keď súper mohol vo vežovej koncovke zachrániť nerozhodný výsledok. Rolu favorita zvládol aj v druhom kole a v treťom sa mu podarilo vybojovať čiernymi figúrami slušnú remízu. Očakávali sme, či dnes nadviaže, v neľahkom zápase, na sériu bez prehry. Ryan sa do súpera pustil odvážne a od úvodu útočil, obetoval aj pešiaka a jeho figúry zaujali aktívne pozície. Súper sa však veľmi šikovne bránil a bielym figúram postupne došla šťava a postupne klesala aj ich početnosť. Pekná partia s nešťastným koncom. V piatej partii tak nastal čas na reparát a ten bol úspešný. Partia však končila jedna z posledných. Posledné dve kolá mu však nevyšli podľa predstáv, keď ich začal súbojom proti turnajovej trojke, kde sa mu bielymi zabodovať nepodarilo a následne nebodoval ani v už spomínanom derby. S osemnástym miestom a RP 1779 tak isto nebol spokojný.

Na záver iba jedna zaujímavosť. Nepamätáme si turnaj, kde by pred jeho posledným kolom nebolo žrebovaných 16% (8 z 50) štartovej listiny a ďalšia trojica by neprišla na posledné kolo. Takto sa návrat slávy z minulosti, spomínaný v úvode článku, určite nepodarí realizovať.

Open turnaj (50 hráčov): J.Ďurana 4,5b/7 12.miesto, C.R.Mészáros 3,5b/7 18.miesto

Výsledky na chess-results

029 030

041 042

V druhej polovici septembra sa v gruzínskom Batumi konajú MS kadetov v šachu a reprezentuje nás na nich Riško. V prvom kole bol síce papierovo nasadeným hráčom, no jeho súperom bol čínsky reprezentant a ten určite nebol, napriek nízkemu ratingu, jednoduchou prekážkou. Riško však využil čierne figúry naplno a aj v druhej partii bol stále nasadený. Čakal ho však domáci hráč bez fide ratingu, ktorý v prvom kole prekvapil svojho favorizovaného súpera. Riško si na konto pripísal aj druhé víťazstvo v rade a v tretej partii sa dostal na online šachovnice. Na nich mu vystavila stopku nasadená dvanástka hrajúca pod vlajkou Fide a víťazný hetrik sa nekonal. Vo  štvrtom kole mal za súpera reprezentanta Kazachstanu a krátko po prechode do strednej hry mu súper poskytol možnosti na útok, ktoré však zostali nevyužité. Po strate pešiaka síce prišli platonické pokusy, no čierna pevnosť odolala bez problémov. Piata partia, s domácim reprezentantom, sa nevyvíjala ideálne, keď v jej úvodnej polovici tlačil najmä súper. Postupne sa hra vyrovnala a prešla dokonca do pešiakovej koncovky, kde súper urobil hrubú chybu, ktorá ho mohla stáť partiu. Riško by ale musel kombinovať aktivitu kráľa s prechodom do zugzwangu. Remíza je, vzhľadom na priebeh partie a kvalitu súpera, v poriadku. Iba na rating sa nedá pozerať. A najmä, ak sa k tomu pripočítajú postupne rastúce zdravotné problémy. Ak by nešlo o MS, šieste kolo by asi ani neabsolvoval, takto ho však čakala tretia gruzínska prekážka. Z otvorenia Riško nevyšiel podľa jeho predstáv, no veľká škoda nevyužitej tutovky v 28. ťahu, kde by jeho súper strácal figúru. Po šiestich kolách nasledoval voľný deň a verili sme, že sa dá zdravotne rýchlo dohromady a v druhej polovici turnaja nadviaže na výborný štart do turnaja. Oddych sa mu však natiahol, pretože jeho holandský súper sa nedostavil k partii a Riško si tak na svoje konto pripísal bod zadarmo. Partia ôsmeho kola sa naklonila v Riškov neprospech už v úvode, keď si pri možnosti brania vybral výrazne slabšiu odpoveď. Súper síce následne nepokračoval presvedčivo, no čierna pozícia sa stala rýchlo pasívnou a prehliadnutie elementárnej taktiky v podstate ukončilo boj. Výhra teda prišla po dlhšom čase až v deviatom kole, kedy mala Riškova taktika síce poriadnu dieru, no súper nereagoval správne a výsledkom bol nakoniec zisk kvality a postupná realizácia materiálnej výhody v koncovke. V predposlednej partii ho čakal ďalší domáci reprezentant a verili sme, že na svoju včerajšiu výhru pekne nadviaže. To sa mu, po koncentrovanom výkone, aj podarilo. Súper síce v turnaji uhral viacero pekných výsledkov, Riško mu však ďalší nedovolil. Do posledného kola tak vstupoval s istotou zisku polovice možných bodov, čo bola základná méta. V záverečnom kole ju mohol ešte vylepšiť, avšak proti súperom majúcim tyrkysovú vlajku to nevyšlo ani na tretí pokus.

Ako sme už spomínali po MS v Rumunsku, strata ratingu sa dá očakávať a ide iba o to, aká bude vysoká. Ani lepší výkon, obzvlášť v mladších kategóriách, jej nedokáže zabrániť. Odpis 160 bodov vyzerá katastroficky, no získané skúsenosti sú určite viac. Ak vezmeme do úvahy medzinárodnú premiéru, premiéru v náročnom 11-kolovom turnaji, zdravotné komplikácie počas neho a neľahkých súperov, vždy sa to oplatí. Riško sa na Slovensko vráti skúsenejší a určite aj šachovo hladnejší a tak to má byť...

Kategória U10 (155 hráčov): R.Pisarčík 5,5b/11 77.-78.miesto

Výsledky na chess-results

026 027

037 038

039 040

Na prelome druhej polovice septembra sa Vladko zúčastnil v Budapešti uzatvoreného turnaja s možnosťou uhrať normu medzinárodného majstra. V prvom kole mal čiernymi za súperku mladú indickú WIM a vzhľadom na priebeh partie môže byť s remízou maximálne spokojný. V druhom kole mal opäť čierne a opäť hráča z Indie. Partia bola dosť podobná s predchádzajúcou a po tlaku súpera síce pri prechode do koncovky Vladko vyrovnal, v nej však so súperom robili obaja chyby a tak výsledok bol dlho nejasný. Nakoniec našťastie opäť remíza. V treťom kole bola jeho súperom nasadená turnajová jednotka a domáci reprezentant a Vladko získal hneď z otvorenia pozičnú výhodu, no hra v rukavičkách dala súperovi šancu nielen na prežitie, ale aj na dokonalý obrat a prvá prehra tak takmer bola na svete. Tretia remíza. Následná partia bola trochu bezkontaktná, keď obaja súperi nasmerovali jej kormidlo bezpečne ku štvrtej deľbe bodu. Hneď v tej ďalšej sa však zopakoval priebeh tretieho kola, s tým rozdielom, že súper jej priebeh otočil a dokázal zvíťaziť. Prvú prehru vzápätí okamžite kompenzovalo prvé víťazstvo, keď sa pri prechode do strednej hry začalo hrať iba na dámskom krídle a to bola voda na Vladkov mlyn. Verili sme v pozitívnu vlnu a druhú výhru v rade. Tá sa aj stala skutočnosťou, aj keď sa nerodila vôbec ľahko. V časovej tiesni však súper chyboval. Na masaker v ôsmom kole asi Vladko ešte dlho nezabudne, no v záverečnom kole dokázal zdolať v divokej partii už jasného víťaza turnaja a nakoniec tak obsadil slušné štvrté miesto.

Turnaj IM (10 hráčov): FM V.Bochnička 5b/9 4.miesto

Výsledky na chess-results

025 028

Počas Račianskeho vinobrania sa v kooperácii BŠA a Mestskej časti Bratislava – Rača uskutoční šachové popoludnie zložené z piatich rôznych aktivít. Jednou z nich je šesťkolový rapid turnaj, v ktorom sme nevylučovali ani našu účasť. Napokon sa o ňu postaral tandem Grétka a Miška.

Miška si v prvom kole strihla “poloderby“ s otcom Grétky a po očakávanej prehre potvrdila v druhom kole papierové predpoklady. Situácia sa zopakovala aj v ďalších dvoch kolách, keď najprv nestačila na favorita, no vzápätí vyhrala. V záverečnej tretine turnaja sa situácia otočila, keď najprv ako nasadená vyhrala a vzápätí sa jej v poslednom kole bodovať nepodarilo. Udržala si tak svoje pätnáste miesto.

Grétka ako turnajová dvojka začala dvoma výhrami, no zbytočná havária v treťom kole jej situáciu výrazne skomplikovala. Nasledovali dve ďalšie výhry, no záverečné kolo o medailové stupienky opäť dopadlo v jej neprospech o päť sekúnd a tak sa nakoniec ocitla až na piatom mieste a s tým určite nemohla byť spokojná.

Rapid turnaj (33 hráčov): G.Kapolková 4b/6 5.miesto, M.Šúňová 3b/6 15.miesto

Výsledky na chess-results

016 015

Trojdňového turnaja so zápočtom na fide sa neďaleko slovenských hraníc, v maďarskom mestečku Levél, na poslednú chvíľu zúčastnil Ryan. V prvom kole síce rolu favorita zvládol, no v ďalších troch partiách sa mu nepodarilo pripísať si ani jedinú remízu. To ho dostalo ku bodu zdarma, no na nedeľné dve partie nakoniec nenastúpil a tak si mohol zaspievať „čože je to päťdesiatka“ :)

Open turnaj (18 hráčov): C.R.Mészáros 2b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

023 024

Bratislavská šachová akadémia v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku usporiadala exhibičné podujatie medzi 12 seniormi a 12 mládežníkmi narodenými v roku 2007 a neskôr. Na podujatí nebola vylúčená ani naša účasť a nakoniec sa o ňu postarali Miška a Riško.

Miška si v úvodnom kole vytvorila jednoznačne svoje nové maximum, keď zdolala nasadenú dvojku turnaja. Škoda možno zbytočnej eufórie v partii druhého kola, kedy bol súper isto z kategórie zdolateľných. Všetko si nahradila v ďalších dvoch partiách, keď zdolala ďalších dvoch súperov, vrátane turnajovej osmičky. Na sedmičku bola v záverečnom kole síce krátka, no performance 1411 je určite viac ako sympatický a tri body proti takým súperom super.

Riško si po úvodnej výhre vybral slabšiu chvíľku, keď najprv remizoval a následne prehral (tam ho následne ihneď pomstila Miška). V záverečných dvoch partiách nezaváhal a nakoniec sa vďaka nim vytiahol na šiestu priečku. Je nám jasné, že očakával viac, ale umiestenie nie je na zahodenie. Najmä, keď sa hralo o každý bod a mladí zdolali starých tým najtesnejším možným rozdielom...

Zoznam prihlásených (24 účastníkov): R.Pisarčík 3,5b/5 6.miesto, M.Šúňová 3b/5 11.miesto

Výsledky na chess-results

013 014

V prvej polovici septembra sa v rumunskom prímorskom letovisku Mamaia konajú MS mládeže v šachu a po výsledkoch na MSR mládeže bolo pravdepodobné, že na nich nebudeme chýbať. Klubovú účasť zabezpečili Joni s Luckou a autor týchto riadkov, z našich tréningových skupín je vo výprave aj trojica Janka, Maťa a Jožko. Slovenská výprava, pod vedením GM Igora Štohla má v jednotlivých kategóriách spolu 11 hráčov.

Naša časť výpravy vyrážala už v nedeľu pred obedom, keď checkpointom bola, už tradične, pumpa OMW pri Auparku. Predsa len, nielen pre vodičov bolo príjemnejšie rozdeliť si cestu na dve časti. Prvé prekvapenie sme zažili už na maďarsko-rumunských hraniciach, kde sa z colníka, ktorý nás kontroloval, vykľul spolužiak bratislavského IM, s ktorým hrával šach naslepo. Klaudy, Štefan Sojka pozdravuje! :) Prvý deň cesty sme zakončili v Sibiu, kde na večeri v miestnej pizzérii bola na výber aj pizza Luca, no neobsahovala ingrediencie, ktoré by zrovna Luca zvládla. Z veľkej ponuky si naši reprezentanti prekvapujúco nevybrali a tak vsadili na “pizzu Slovakia” šunka – syr – kukurica. Kuchár sa musel isto čudovať… Po výdatných raňajkách nasledoval presun do Mamaie, so strašiakom v podobe prechodu cez Bukurešť. Nakoniec však trval iba niečo okolo jednej hodiny, takže to dopadlo určite lepšie, ako sme čakali.

Ubytovaní sme v hoteli Amiral 4*, ktorý si Janka pamätá zo svojej účasti v roku 2018. Tej aj touto cestou prajeme všetko najlepšie ku dnešným narodeninám. Včera sme stihli večeru, niektorí krátku prechádzku po pláži a radšej zbierame do zásoby energiu na ďalšie náročné dni. O 10:00 bol technický míting, po ňom sme sa od vedúceho výpravy dozvedeli čo a ako. Losovanie bolo zverejnené ešte pred obedom a tak ten bol čo najkratší, aby sme stihli pozrieť aspoň niečo. Poobede sa to celé totiž začína!

Luckina súperka z Kirgizska ostala až do začiatku partie zahalená rúškom tajomstva, nakoľko ju ChessBase nepoznal. Spomienky na Čínu a moje pocity bezmocnosti pri prípravách sa mi tak okamžite vynorili v plnej kráse. Keďže sme nič nenašli ani na internetových šachových portáloch, bude to freestyle. Joniho čakal nasadený súper spoza veľkej mláky. No taktiež okrem dvoch starších partií mal v databáze iba asi 10 blitz partií na lichessi. Navyše s troma rôznymi úvodnými ťahmi. Veľmi krátka kontrola všetkých troch možností (rovnako ako predtým u Janky, Jožka a Mati) a hurá na otvorenie turnaja...

Pred turnajovou miestnosťou robíme spoločnú fotografiu výpravy už v úvodný deň. Povinnú jazdu tak máme vyriešenú a do konca turnaja môžeme riešiť už iba podstatnejšie veci. Po príchode ešte rýchlo robíme aspoň pár fotografií. Je totiž vysoko pravdepodobné, že sme sa ocitli v hracích priestoroch posledný raz a šanca, že sa naši hráči ocitnú na oficiálnych fotkách od organizátorov síce existuje, no netrúfame si odhadnúť, aká je veľká. Priestory na čakanie sú dosť minimalistické – 9 stolíkov pri vonkajšom stánku s občerstvením, t.j. 18 lavíc, na každú maximálne tri osoby. Keď bude horšie počasie, bude sranda. Takto volím variant sedenia na trávniku a písania predchádzajúcich riadkov.

Lucku nečakalo v prvom kole nič jednoduché a nakoľko sme na jej súperku z Kirgizska nenašli žiadnu partiu, vyhli sme sa aspoň tomu, aby sa to podarilo súperke. Obojstranný freestyle viedol do Tarraschovej obrany dámskeho gambitu, kde mala Lucka „Rubinsteinovské“ g3 a Sg2. V partii síce pustila súperku ku kormidlu, no tá sa zasekla na plytčine a vo vežovej koncovke sa nám podarilo vyčarovať prvý bod. Použijúc Luckinu obľúbenú hlášku z Puly komentujúcu moje výhry, „z ničoho“. V druhom kole sme mali čierne figúry a súperku z Litvy, ktorá sa v úvodnom kole postarala o jedno z prekvapení, keď čiernymi zdolala favorizovanú súperku zo Španielska. A veru nebola ďaleko od ďalšieho, keď Lucke otvorenie nesadlo a dostala sa do úplne bezperspektívnej pozície. Súperka však pomohla a prešla do rovnej vežovky, ktorú Lucka, pod dojmom výhry z prvého kola, skúšala. Remíza. V treťom kole ju čakala bielymi reprezentanta Bieloruska, aktuálne hrajúca pod vlajkou Fide. Partia sa od úvodu nevyvíjala úplne v prospech Lucky, tá však po obeti pešiaka postupne vyrovnala a v jazdcovej koncovke mala jedinečnú šancu totálne otočiť partiu. Paradoxne, nakoniec musela zachraňovať remízu, čo sa jej aj podarilo. Vo štvrtom kole ju čakala reprezentantka Srí Lanky, ktorá si zatiaľ počínala nadmieru úspešne a tak to rozhodne nemala byť ľahká prekážka. Súperka však prípravu evidentne nezvládla a Lucka čiernymi získala výrazne výhodnejšiu pozíciu. Pripustila však zbytočnú protihru a partia sa dokonale otočila v jej neprospech. Čakala ju tak poľská reprezentantka a úvod partie sa nevyvíjal vôbec zle, keď súperka odmietla sicílsku typovú obeť Jd5 a Lucka mohla aktívnou hrou začať rušiť kryt pred čiernym kráľom. Partia sa však dokonale otočila, v náročnej pozícii obe chybovali a nakoniec ju zachránila v časovke neuveriteľná situácia, kedy obeť veže vyhodnotila súperka ako korektnú a radšej opakovala ťahy. Ak by vežu vzala, do pár ťahov by sa tešila z výhry. Šieste kolo sa nieslo v znamení náročného zápasu proti súperke z Azerbajdžanu. Tá nás prekvapila v otvorení neuveriteľným 6.De2, ktoré sa proti Najdorfovi vyskytlo v databáze iba 207x z vyše 230 tisíc partií. Efekt prekvapenia vyšiel a Lucka sa dostala do náročnej pozície a aj keď sa jej postupne podarilo odolávať a dokonca získať pešiaka, aktivita súperky viac ako remízu nepovolila. V ďalšom kole nás čakala americká reprezentantka evidentne ázijského pôvodu a tak nič jednoduché. Našťastie autora týchto riadkov počas predchádzajúceho dňa pri čakaní pred hracou miestnosťou trafila čajka a tak sme verili, že to prinesie šťastie. V kombinácii s plyšovými myšami, ktoré sme mali počas prípravy a jednu z nich si vzala Lucka a druhú som si nechal ja, to všetko vyšlo dokonale. Súperka si nabehla po hlave do variantu, ktorý sme mali v Senici počas sústredenia s GM Lankom už v roku 2015 a nastal čas na jeho repete. V podstate jednostranná partia, o čom súperka vôbec netušila ani po jej skončení. Ďalšou prekážkou bola indická hráčka, ktorá narobila vrásky viacerým favoritkám a potvrdiť včerajšiu výhru malo nesmierne náročné. Súperka však bielymi zahrala otvorenie tak pasívne, že Lucke nenarobila žiadne problémy a tá ju mohla potrestať obeťou figúry. Tá sa nakoniec aj stala, no fatamorgána v umiestnení vlastnej dámy spôsobila nenájdenie rozhodujúceho pokračovania a nakoniec sa všetko zavŕšilo prehliadnutím elementárnej taktiky v komplikovanej pozícii. V deviatom kole ju čakala bielymi v turnaji zatiaľ priemerne hrajúca Holanďanka. Lucka síce v príprave zamenila dva ťahy, no nič vážne sa nedialo. Škoda, že nepokračovala v zmysle materiálu, ktorý sme v priebehu roka pozerali, no súperka šancu nevyužila a postupne sa dostala do čoraz menej perspektívnej pozície a Lucka si víťazstvo bez problémov postrážila. V predposlednej partii bude čeliť čiernymi kanadskej majsterke Fide. Tá sa v turnaji rozbehla najmä v druhej polovici, no verili sme, že jej vystavíme stopku. To sa síce nepodarilo, ale nakoniec sa bod delil až v pešiakovej koncovke. Do posledného kola Lucke los prisúdil súperku z Nórska, ktorej turnaj zatiaľ dosť chutil a nemalo ju tak čakať nič jednoduché. Prípadná výhra by Lucku dostala niekde na začiatok tretej desiatky a o motiváciu tak bolo postarané. Príprava vyšla dokonale, súperka sa stratila rýchlejšie ako sme čakali a bola z toho možno najjednoduchšia výhra v turnaji a vďaka zisku 6,5 bodu aj výborné 22.miesto.

Kategória G16 (87 hráčok): L.Strišková 6,5b/11 22.miesto

Výsledky na chess-results

Joni mal na úvod neľahký žreb v podobe amerického reprezentanta, no čiernymi sa mu podarilo relatívne rýchlo nielen vyrovnať, ale dokonca získať príjemnejšiu pozíciu a tá mohla viesť ku zisku pešiaka. Joni si vybral inú cestu a žiaľ napokon z tej správnej postupne zišiel. Vzhľadom na priebeh partie je výsledok mrzutý, no ostávalo pred ním ešte ďalších desať kôl. V tom druhom ho čakal domáci reprezentant s ratingom 1002, čo mala byť malina. A v podstate aj bola, keď už od úvodných ťahov bol priebeh partie hrou na jednu bránu a koniec bol do 1,5 hodiny. Hra čísel je niekedy úchvatná. Joniho ďalší súper je taktiež Rumun, no jeho rating je 2002, čiže presne o tisícku vyšší ako naposledy. K tomu navyše čierne figúry a očakávame sme tak oveľa dlhší boj. Súper však v otvorení prekvapil bočným variantom, na ktorý Joni zareagoval tak nešťastne, že zvyšok bol hrou na jednu bránu. Následne dostal proti reprezentantovi Singapuru šancu pomstiť Jožka a v podstate to bolo opäť na jednu bránu a bez väčších chýb. Zatiaľ tak v jeho partiách dominovali biele figúry a verili sme, že nastal čas to zmeniť. Proti však bol rumunský papierový favorit, ktorý využil Joniho zvláštny manéver Je7-Jc8-Jb6 a výhodu už zo svojich rúk nepustil. Paradoxne po prehre dostal turnajovú šestku a ak by sa mu podarilo biele figúry udržať bez straty kvetinky, bol by to historický počin. Z otvorenia síce vyšiel lepšie jeho súper, no Jonimu sa situáciu podarilo skomplikovať a podľa vlastných slov siahal minimálne na remízu. Možno aj preto vydržal bojovať doteraz najdlhšie a slzy po partii sú toho taktiež dôkazom. V siedmom kole ho čakal juhokórejský súper a spolu sme čakali, čo sa z neho vykľuje. Nakoniec sa Jonimu podarilo využiť jeho nepresnosti v strednej hre a pri prechode do koncovky rozhodol. Nič jednoduché to však nebolo. Za odmenu tak dostal druhý raz čierne, tentokrát ho však čaká nórsky viking. Z otvorenia sme v zmysle prípravy vyrovnali čiernymi prakticky okamžite, no nepresné oslabenie b7-b5 dostalo Joniho do náročnej pozície, kde bol nútený stiahnuť figúry do pasivity. Súper mu však poskytol nečakanú šancu a vyrovnanie bolo na svete. Chcelo to však dopočítať variant do konca, čo sa nestalo. Dnes bude jeho prípadným prvým víťazstvom, ak dokáže napísať súperovo meno a priezvisko bez chyby do partiára. O druhé sa už následne mohol pobiť zo súperom z Malajzie v partii, ktorá bola nakoniec jeho najdlhšia zo všetkých na MS. Z celej výpravy skončil predposledný, no koncovku rôznofarebných strelcov sa mu žiaľ nepodarilo udržať. Šancu na reparát mal proti súperovi z Cypru. Zároveň mu tak vrátil požičané za Jožka, ktorý s nim v druhom kole prehral partiu, ktorá mohla skončiť jeho víťaznou miniatúrkou. Joni agresívne zaútočil na súperovho kráľa a získal štvrtý bod v turnaji. V poslednom kole dostal opäť Jožkovho súpera, tentoraz s predchádzajúceho kola, a tak sme pri tejto štatistike verili vo víťazný hetrik a posun do prvej stovky výsledkovej listiny. Priebeh partie sa však nevyvíjal v Joniho prospech a až postupom času začalo svitať na svetlejšie zajtrajšky. Piata výhra ho vytiahla štyri priečky nad jeho nasadenie a výsledné 90.miesto.

Kategória U14 (138 hráčov): J.Ďurana 5b/11 90.miesto

Výsledky na chess-results

Prejdime v krátkosti aj k trojici ďalších účastníkov, ktorí s nami už nejaký ten čas spolupracujú. Maťa bola v kategórii do 14 rokov veľmi vysoko nasadená a v úvodných kolách sa z touto ťarchou vysporiadala veľmi slušne, keď zdolala aj dve súperky, ktoré získali nakoniec v turnaji 7 bodov. Zložilo ju však šieste a siedme kolo. Najprv indický štáb vsadil na jednorazové prekvapenie, ktoré žiaľ zaznamenalo plný úspech a následne, pri hre na jednu bránu, pustila domácu hráčku k protihre a dve prehliadnutia spôsobili katastrofu. Nepomohlo jej ani víťazné ôsme kolo, keďže zo záverečných troch partií získala iba dve remízy. Polovičný bodový zisk tak je, vzhľadom na úvodnú fázu turnaja, určite málo. Janka v kategórii do 18 rokov úvodných dvoch kolách mala na šachovnici bezpečné dva body. Nakoniec v realite iba jedinú remízu. Keď po kostrbatej výhre v tretej partii mohla zdolať poľskú súperku, netušili sme, že to bude následne do konca turnaja až také trápenie. Slušné šance by aj boli (v mnohých partiách aj na celý bod), no do konca turnaja vyhrala už iba dve partie proti súperkám z Izraela a záverečná remíza znamenala bilanciu 3-3-5 a nasadenie neudržala ani zďaleka. Jožko poctivo platil v chlapčenskej štrnástke v úvodných troch kolách nováčikovskú daň a na jeho konte svietila nula. Rešpekt bolo cítiť často aj v ďalších kolách, no v nich si už dokázal pripísať na konto tri výhry a tri remízy a nakoniec sa dotiahol do oblasti svojho nasadenia. So svojou premiérou na takejto medzinárodnej úrovni tak môže byť spokojný.

Výsledky výpravy ako celku by sa pri pohľade na stratu ratingu (SR celkovo neuveriteľných -1144 elo bodov), no zdanie často na prvý pohľad klame. A to ako v chlapčenských tak aj v dievčenských kategóriách. Ak by sme si napríklad zobrali Lucku a jej -79,2, išlo by na prvý pohľad o podpriemerný výsledok. Áno, ale iba pri turnaji na Slovensku. Keď sa na vec pozrieme bližšie, všetky jej súperky uhrali v turnaji minimálne 5 bodov a to nie je samozrejmosť. Navyše jej jedenástka dokopy zarobila 964,4 elo bodu, čo je mega výsledok. A napriek tomu s nimi uhrala bilanciu 4-5-2 a obsadila perfektné 22.miesto. Súperky Mati a Janky si pripísali 858 resp. 821 bodov, aj keď im do toho obe baby prispeli podstatne viac, evidentne boli taktiež podhodnotené. Hrať takýto turnaj skrátka nie je vôbec jednoduché a už len prihlásiť sa naň vyžaduje určitú dávku odvahy...

Posledný večer sme absolvovali záverečný ceremoniál s odovzdávaním medailí a jemu predchádzajúcim spoločenským programom. Ďalší deň ráno sme však už cestovali naspäť a zastavili sme sa na hrade Bran, kde bola historická výstava rumunských panovníkov, ktorým dominoval Vlad Tepes alias Dracula. Prespali sme opäť v Sibiu, kde sme ale ešte predtým zažili neplánovaný geocaching v podobe hľadania pizzerie či reštaurácie, v ktorej by sme sa mohli navečerať. Kto nezažil, neuverí... :) Na záver sa ešte chcem za celý priebeh MS poďakovať rodičom za dokonalý support.

017 018

011 012

022 021

019 020

033 034

035 036

Grétka zakončila víkend na nedeľnom turnaji v rapid šachu a síce získala rovnaký počet bodov, ako v sobotu v Liptovskom Hrádku, no výkon bol určite lepší. Všetkých súperov mala papierovo silnejších a RP 1741 bolo oveľa vyššie ako o deň skôr. V prípade výhry v poslednom kole by sa dokonca dostala do TOP20, no nakoniec sa musela uspokojiť s umiestnením vo štvrtej desiatke a druhým miestom v kategórii žien.

Rapid turnaj (67 hráčov): G.Kapolková 3,5b/7 33.miesto (2.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

007 008

Prvú septembrovú sobotu sme nechýbali ani na liptovskom turnaji v rapid šachu, keď naše farby hájila Grétka. V úvodnom kole sa jej podarilo remizovať s favoritom a po povinnej výhre v druhej partii sme verili, že turnaj by mohol byť v jej podaní zaujímavý. Prišla však prehra s turnajovou trojkou a po nej ďalšie dve, v ktorých sa však už bodovať určite dalo, aj keď je pravda, že súperi neboli v kategórie jednoduchých. V šiestom kole využila šancu na reparát a pozíciu favoritky zvládla aj druhý raz v turnaji. Záverečná partia tak mohla znamenať návrat do stredu tabuľky a aj znamenala, no nakoľko sa k nej súper vôbec nedostavil, mala to výrazne zjednodušené. Koniec dobrý všetko dobré, každopádne šedý priemer.

Rapid turnaj (57 hráčov): G.Kapolková 3,5b/7 30.miesto

Výsledky na chess-results

005 006

Začiatkom septembra sa v Nitre uskutočnil tradičný rapid turnaj a už pred ním bolo vysoko pravdepodobné, že sa ho zúčastníme. Nakoniec z toho bolo trojčlenné zastúpenie v zložení Miška, Ryan a Riško.

Miška sa v úvodnom kole jasnej favoritky nedočkala, vyhrala kontumačne a nakoniec sa jej v turnaji nedočkali vôbec. Nasledovali tri prehry s papierovými favoritmi, pričom poslednú utrpela v klubovom derby s Riškom. Hneď vzápätí však vyhrala, keď zdolala súpera s výrazne vyšším ratingom a nie je vylúčené, že si touto partiou vytvorila dočasný osobný rekord. V poslednom kole tak dostala opäť favorita a napriek prehre sa s troma bodmi a s RP 1328 umiestnila na slušnom 46. mieste, pričom v kategórii hráčov do 10 rokov obsadila tretiu priečku.

Riško začal turnaj prehrou proti turnajovej sedmičke, po čom si napravil chuť výhrou s hráčom bez ratingu. Nasledovali dve klubové derby, keď mu ani takmer 70 hráčov nestačilo na to, aby sa vyhol Ryanovi a Miške :) Po prehre s prvým menovaným, už spomínanú druhú partiu vyhral. V záverečných troch kolách opäť potvrdzoval papierové predpoklady a tie mu stačili iba na výhru v šiestom kole. Vďaka nej sa v kategórii hráčov do 10 rokov umiestnil na druhom mieste.

Ryan v prvom kole podľa očakávania vyhral, no v druhom pozíciu favorita prekvapujúco neuhájil. Súper však v turnaji uhral päť bodov a jeho súčasný rating tak asi reálnej skutočnosti úplne nezodpovedá. Nasledovala spomínaná výhra s Riškom, a po nej aj ďalšie dve, medzi ktoré vložil remízu s turnajovou sedmičkou. Najmä posledná výhra ho musela tešiť, nakoľko bola satisfakciou za Tirnaviu. Škoda záverečnej partie, v prípade víťazstva by sa totiž dostal do TOP5. Prehra znamenala pokles na 14. Priečku, no víťazstvo v kategórii do 12 rokov mu neuniklo.

Rapid turnaj (68 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 14.miesto (1.miesto v kategórii do 12 rokov), R.Pisarčík 3b/7 42.miesto (2.miesto v kategórii do 10 rokov), M.Šúňová 3b/7 46.miesto (3.miesto v kategórii do 10 rokov)

Výsledky na chess-results

001 002

003 004