TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Tradičné podujatie družstiev pokračovalo aj v roku 2022, tentoraz však premiérovo v priestoroch ŠK Slovan. Ak sa nestane nič prevratné, očakávali na ňom aj našu účasť. Každopádne pri termínovej kolízii s troma ďalšími zaujímavými šachovými podujatiami (MSR v Kežmarku, kvalitného turnaja v Carltone a “GPX-ky” v Podunajských Biskupiciach) nebolo vylúčené, že si nepopulárneho čierneho Petra vytiahne práve táto akcia. Nakoniec sa v družstve BSK ocitol Joni. Na druhej šachovnici sa nestratil, keď dvakrát zaznamenal povinný bod a proti dvom favoritom si pripísal na konto jednu remízu. Určite mal v pláne dosiahnuť lepší výsledok, no zahraniční súperi boli skrátka proti.

Turnaj družstiev (4 družstvá): Bratislavský samosprávny kraj A (o.i. J.Ďurana) 18b/36 3.miesto

Výsledky na chess-results

Fotogaléria z podujatia bude čoskoro k dispozícii!

Podujatie zložené z dvoch turnajov sa uskutočnilo začiatkom októbra v Podunajských Biskupiciach. O našu účasť sa nakoniec postarali Miška s Riškom.

Miška vstúpila do turnaja šachovo neprebudená a ako ukazuje záverečná tabuľka, minimálne jej druhá prehra bola z kategórie zbytočných. Z ďalších šiestich kôl však dokázala vyhrať až päť partií a vytiahla sa výrazne nahor, až na tretiu šachovnicu, so šancou zabojovať o prvú desiatku. Neskorší bronzový medailista turnaja jej však vystavil stopku. Útechou jej tak bolo víťazstvo v kategórii dievčat do 11 rokov.

Turnaj A (38 hráčov): M.Šúňová 5b/9 15.miesto (1.miesto v kategórii D11)

Výsledky na chess-results

Riško v turnaji trápil favoritov už jeho úvode, no kým nasadenú jednotku z parádnej pozície omilostil a iba remizoval, v druhom zápase sa dokonca partia otočila dokonale v prospech jeho súpera. V nasledujúcich troch partiách zaznamenal víťazný hetrik a posunul sa v tabuľke nahor. Nasledovali však štyri partie proti náročným súperom a trom medailistom po boji podľahol. Výhra v ôsmeho kola však určite patrí medzi slušné skalpy. Výsledné šieste miesto a polovičný bodový zisk pre neho znamenali víťazstvo v kategórii juniorov.

Turnaj B (17 hráčov): R.Pisarčík 5b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii U20)

Výsledky na chess-results

055 056

057 058

V priestoroch hotelu Carlton sa na prelome septembra a októbra uskutočnil šachový turnaj so zápočtom na Fide a naša účasť na ňom sa dala očakávať. Pri kolízii s mnohými ďalšími turnajmi sa ho nakoniec zúčastnil iba Ryan. A určite neľutoval, veď v podobných priestoroch sa šachové akcie nekonajú často.

O tom, že na turnaji nebude do počtu ukázal už v úvodnom kole svojmu ukrajinskému súperovi, s ktorým dlho držal mierne horšiu pozíciu, no dostal sa aj ku jeden šanci na zisk celého bodu. Cenná remíza na úvod. V druhom kole, v partii dvoch prekvapení úvodného kola, bol postupne strategicky zničený. Nič ľahké ho nečakalo ani v tretej partii, kedy sa rozhodlo až v závere, po optimistickej obeti súpera. Keď mu v ďalšej partii, remízovej pozícii, súper prekročil čas a piate kolo vychádzalo na výbornú, vyzeralo to na výbornú prvú polovicu. Vypustený záver však viedol k remíze. V šiestej partii sa mu figúrky pohádali medzi sebou a každá kopala na inej strane ihriska a to proti súperovej armáde nemohlo mať šancu na úspech. V siedmom kole odohral najľahšiu partiu v turnaji a keď ku nej následne pridal remízu, do záveru mohol počítať aj s umiestnením v prvej polovici turnaja. Otvorenie síce nezachytil a rýchlo sa dostal do nevýhodnejšej pozície, v rapidoch však platí iniciatíva nadovšetko. Súper zaváhal a dostal sa pod rozhodujúci útok. Ryan si však výmenou dám všetko zbytočne skomplikoval, no koncovku zvládol na výbornú. Po víťazstve sa tak ocitol v skupine 5,5-bodových hráčov, na výbornom 22.mieste, pričom delil dokonca neuveriteľnú trinástu priečku.

Open turnaj (77 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/9 22.miesto

Výsledky na chess-results

053 054

Pod taktovkou Prvej šachovej sa v Kežmarku konajú MSR v šachu jednotlivcov a našu účasť na nich zabezpečili Samir a Vladko, ktorí hrajú uzatvorený turnaj. V open turnaji máme prihlásenú päticu Emka, Grétka, Lucka, Simonka a Maťo.

Vladko zažil v úvodnom kole krst ohňom a neviedol si vôbec zle. Odvážna obeť pešiaka favoritovi spôsobila po nesprávnej reakcii problémy. Vyše tridsať ťahov bolo pozícia na tri výsledky, potom sa však veľmi rýchlo od Vladka odklonila a zvyšok partie bol už iba realizáciou veľkej výhody. Agresívna hra v druhom kole však zaznamenala prvé ovocie a prekvapujúco relatívne bezproblémové víťazstvo nad veľmi skúseným veľmajstrom. V tretej partii sa konalo klubové derby a do tretice to bol Vladko, kto kormidloval priebeh partie. Obojstranne korektná hra viedla do remízovej koncovky, v ktorej urobil Samir hrubú chybu, no ostala nepotrestaná. Prvá tretina tak bola v podaní Vladka ukončená nad plán, verili sme, že vo zvyšných dvoch kvalitu hry udrží. Zaujímavá partia štvrtého kola sa skončila remízou po vyčerpaní všetkých možností vo vežovej koncovke. V piatom kole sa tak uskutočnil súboj dvoch hráčov s takmer identickým ratingom a s dvoma bodmi na konte. Po otvorení sa súper zle zorientoval a slabým b2-b4 dal Vladkovi do ruky výraznú výhodu. Ten však o desať ťahov súperovi vrátil darček aj s úrokmi a bolo po partii. V šiestom kole ho čakal posledný z veľmajstrov a evidentne ho ešte strašila nevyužitá možnosť z predchádzajúcej partie. Po bezkrvne zahranom otvorení súper dostal bod ako na tácke a skúsene si ho postrážil. Ostávajú ešte tri kolá a stať sa ešte môže naozaj všetko. Siedme začal čiernymi veľmi nádejne, keď pri existencii rôznofarebných strelcov mal jednoznačne bezpečnejšieho kráľa. Vlažná hra však spôsobila najprv vyrovnanie a neskôr dokonca aj obrat. Súper však v časovej tiesni tiež nenašiel správny postup a partia sa skončila remízou opakovaním ťahov. V ôsmom kole mal opäť čierne a oproti sebe nasadenú turnajovú dvojku. Favorit si udržiaval na pohľad príjemnú pozíciu s drobnou výhodou, no reálne bola partia vždy najbližšie ku remíze. V koncovke našiel Vladko dostatočnú protihru a bod sa tak delil. V záverečnom kole to chvíľu vyzeralo, že v boji rôznofarebných strelcov by mohol byť úspešnejší ten Vladkov, súper však partiu bezpečne udržal v neutrálnych vodách. Výsledných 3,5 bodu je presne podľa papierových predpokladov. Škoda nevyužitých šancí pretože okrem šiesteho kola boli šance v každej jednej partii. Ďalší silný turnaj mu však určite pomohol zoceliť sa v ťažkých bojoch a náročná sezóna sa blíži...

Samir v úvodnej partii o všetkom rozhodol prakticky už krátko po otvorení, kde získal výraznú pozičnú výhodu. Po zisku slabého pešiaka c6 bol zvyšok už iba vecou techniky. V druhom kole však jeho súper stavil bielymi najmä na bezpečnosť a celý čas ho k ničomu nepustil. Skôr naopak, v koncovke ľahkých figúr sa dalo hrať iba na dva výsledky. Remíza bola preto v poriadku. Jeho tretie kolo a klubové derby sme už spomínali. V ďalšom ho čakal zatiaľ obetný baránok turnaja a verili sme, že sa na šachovnici naplnia papierové predpoklady. To sa aj stalo skutočnosťou, keď priebeh partie bol až príliš jednoznačný a tak jednoduchú výhru isto nečakal ani sám Samir. V ďalšom kole prišlo pravdepodobne predčasné finále, nakoľko sa bielymi stretol s lídrom turnaja, ktorý mal zatiaľ plný počet bodov. Od úvodu partie bolo všetko až šokujúco jednostranné, škoda že Samir viackrát pohrdol aktívnejšími možnosťami, ktoré by znamenali relatívne rýchly koniec a posun na čelo turnajovej tabuľky. Séria nepresností a chýb pozíciu sploštila do výslednej remízy, čo je vzhľadom na priebeh partie a vývoj turnaja žalostne málo. Na ľútosť nemal čas a druhú tretinu turnaja potreboval zabodovať. Sicílska obrana mu však neposlúžila, keď celý priebeh partie bol iba na jednu bránu. Z možného boja o zlato tak zrazu bol boj o medailu, kde v poslednej tretine turnaja musel dohnať stratu pol bodu. Začal výborne, keď v súboji dvoch hráčov s medailovými ambíciami dokázal jeho jazdec prevýšiť troch pešiakov súpera a v koncovke zaznamenať veľmi cenný bod. V ôsmom kole ho tak čakal súboj druhého s tretím a boli sme zvedaví, či si so súperom ušetria sily na posledné kolo, alebo sa niekto z nich výrazne priblíži ku zisku medaily. Realitou sa stala druhá možnosť a víťazom bol práve Samir! Pasivita súpera nemala nárok na úspech, aj keď Samir mohol isto rozhodnúť aj skôr. V deviatom kole mohol pomýšľať aj na boj o víťazstvo v turnaji, súper však zvolil príliš bezpečný variant a za celú partiu ho prakticky ku ničomu nepustil. Po nerozhodnom výsledku z toho bolo nakoniec striebro. Ku zisku cenného kovu a titulu vicemajster Slovenska mu gratulujeme! Krôčik po krôčiku sa blíži ku hranici 2500 a veríme, že ju v nasledujúcej sezóne prekoná, ideálne aj s nejakou veľmajstrovskou normou, v ideálnom prípade aj s dvoma.

Uzatvorený turnaj (10 hráčov): IM S.Sahidi 6b/9 2.miesto, FM V.Bochnička 3,5b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

Grétka v úvodnom kole nerozohrala svoje figúry proti Drakovi ideálne, no napriek tomu sa dostala do vyrovnanej koncovky. V nej však favoritovi nakoniec bod odovzdala. Z víťazstva sa však mohla tešiť už v ďalšom kole, kedy sa hra veľmi dlho pohybovala v úrovni roviny, no prechod do jazdcovej koncovky znamenal rýchlu výhru. Tematickú, na vzdialenejšieho voľného pešiaka. V treťom kole sa na šachovnici opäť ocitla štruktúra Draka a katastrofa nabrala rýchly spád. Do svojho šachového to-do listu by si tak mohla dať mrknúť sa práve na toto otvorenie podrobnejšie. Vo štvrtom kole ju čakalo už spomínané remízové derby s Luckou a následne mala ďalšieho veľmi známeho súpera. Favorit zahral veľmi vlažnú partiu a po dobrom výkone sa ocitla na hrane výhry, respektíve už za ňou. Víťazný gól však nestrelila a uspokojila sa s remízou. V ďalšom kole by isto celkom rada zabodovala naplno, to by však musela zahrať otvorenie aspoň o niečo lepšie (možno opäť priestor na zápis do to-do listu) a vzhľadom na priebeh partie zaslúžene súperovi podľahla. V siedmom kole bola jasnou favoritkou a akýkoľvek iný výsledok ako jej víťazstvo by bol obrovským prekvapením. Po partii na jednu bránu sa mohla chytiť a pokúsiť sa posunúť opäť vyššie. Najmä keď súper zatiaľ na turnaji, najmä v jeho druhej polovici, pôsobil odovzdaným dojmom. A nebolo tomu inak ani vo vzájomnej partii, celozápasovú prevahu však vyriešila zbytočne uzatvorená remíza. Urazená Caissa zasadila úder hneď v ďalšom kole, keď nezvládnuté otvorenie súperovi nahralo a ďalšie chyby dokázal využiť a bodoval naplno. Výkon bol priemerný, škoda však množstva nevyužitých šancí. Priveľa dobrých pozícií skončilo remízou, resp. dokonca prehrou. A priveľa partií bolo zle rozohraných. Rezerva je tak ešte stále obrovská.

Maťo dal o sebe vedieť hneď v úvodnej partii, kedy sa mu podarilo obrať o pol bodu nasadenú turnajovú trojku a to je určite úspech. V druhom kole však nepotrestal “freestyle“ ďalšieho favorita a v divokej partii prehral. Nie celkom jasný bol dôvod nerozhodného výsledku v partii tretieho kola, kedy na súpera od úvodu partie tlačil a keď konečne dosiahol jasnú výhodu a dva čierne kone boli zrelé do klobás, partia sa skončila. Vo štvrtom kole tak nastupoval na partiu s úplne jednoznačným cieľom a ukončil ju v sedemnástom ťahu. V piatom kole určite chcel na túto výhru nadviazať a keď v koncovke súperka neopatrne vytesnila svoju vežu na e5, nebol od bodu ďaleko. Chcelo to však využiť ofsajd veže a obsadiť stĺpec „c“. Partia namiesto toho pokračovala v pokojnom tempe a skončila remízou v jazdcovej koncovke. V šiestom kole ho čakal ukrajinský súper, ktorý už trikrát uhryzol favoritov a tak bol zdravý rešpekt určite na mieste. V koncovke ťažkých figúr sa Maťo ocitol v privyhranej pozícii a ani prechod do vežovky nebol úplne nehrateľný, no po výmene pešiaka „b“ šance zmizli a remíza bola najreálnejším výsledkom. V siedmom kole by sa určite rád bielymi chytil na prípadný záverečný finiš, na to by však potreboval prísnejší pohľad a širšie lakte. Trestuhodné zbavenie sa dvojice strelcov viedlo k remízovému výsledku. V ďalšom derby Interchessu si opäť vybudoval výhodu, realizácia však opäť pokrivkávala a výsledkom bola ďalšia remíza. Podobným scenárom celý turnaj zakončil v deviatom kole, kedy mal opäť od úvodu výhodnejšiu pozíciu a ešte aj v záverečnej pozícii je remíza skôr darčekom pre súpera. Prečo ich bolo sedem, to vie aktuálne asi iba Maťo sám. Platí tak pre neho rovný záver, ako u Grétky. Obrovská rezerva a festival premárnených príležitostí.

Simonka úvodnú rolu favoritky zvládla, aj keď nám ostáva veriť, že v ostatných kolách to celé bude iba lepšie. V druhom kole favorizovanému francúzskemu súperovi obetovala pešiaka, no kompenzácia postupne vyprchala. V tretej partii zariskovala oslabením pešiakovej štruktúry s cieľom otvorenia stĺpca proti súperovmu kráľovi. Súperka sa však pri hľadaní správneho plánu stratila a o pár ťahov sa stratila aj jej figúra. Vo štvrtom kole čelila veľmajstrovi a pred partiou sme verili, že jej forma bude v ďalších dvoch tretinách turnaja postupne rásť. To sa aj stalo skutočnosťou, pretože v partii bola jasnému favoritovi vyrovnanou súperkou, pričom siahala minimálne na remízu. Prehru mohla hodiť za hlavu už v ďalšom kole, no dlho to skôr vyzeralo na natiahnutie série. Súper však po zisku pešiaka a kvality pripustil zbytočnú protihru a nakoniec prišiel o všetko. V šiestom kole čakalo Simonku klubové derby s Emkou a chvíľu to vyzeralo na vyrovnaný boj, no po vážnej chybe na seba privolala drvivý útok a partia tak bola doslova na jednu bránu. V siedmom kole hrala s ukrajinským súperom, ktorému hráči Interchessu zatiaľ bodovo chutia a mohla jeho sériu zastaviť. V rozhodujúcom okamihu však nepritlačila a dokonca dovolila prebrať iniciatívu súperovi. Našťastie ten sa uspokojil s nerozhodným výsledkom. V ôsmom kole ju čakalo Interchess derby a po prvých ťahoch by si na ňu nevsadil asi nik. Keď to na dámskom krídle bolo rozhodnuté, využila svoju jedinú možnosť a súper sa, po jej nástupe na kráľovskom krídle, veľmi rýchlo poskladal. Záverečná partia bola ukážkou tých pred ňou. Veľmi dobré fázy, kombinované s tými horšími. Celozápasová prevaha a prinútenie súpera ku výhre isto nie je niečo, čo mala v poslednom kole na pláne. Na lepší výsledok však treba byť presnejší a prísnejší.

Lucka v úvodnom kole získala lepšiu pozíciu a v koncovke ťažkých figúr dokázala prísť až na hranicu výhry, jeden ťah však všetko zmaril a bola z toho celkom zbytočná remíza. V druhej partii mohla byť naopak za remízu vďačná ona. Toľko sa snažila, až mohla byť rada, že súper bol milostivý. V treťom kole nereagovala správne na súperov bočný variant a dostala sa do mierne horšej pozície. Keď to už vyzeralo, že partia skončí treťou remízou, vo štvorvežovej koncovke prišla hrubá chyba a s ňou prakticky koniec partie. Vo štvrtom kole ju čakalo derby s Grétkou a napriek evidentnej snahe vybojovať prvú výhru, čierne hradby odolali. Do pätice všetko dobré. Od úvodu partie sa všetko vyvíjalo v jej prospech a ani súperov zúfalý pokus o útok ťažkými figúrami jej nezabránil skórovať naplno. V šiestej partii ju tak čakalo derby dvoch Lucií, kde si však tá česká nedala pozor na svoje kráľovské krídlo a výpad jazdcom prakticky rozhodol partiu. Po druhom víťazstve v rade sa Lucka posunula opäť vyššie a dnes ju čaká turnajová osmička a verili sme vo víťazný hetrik. Pri väčších ambíciách by asi ani nebol ďaleko, Lucka však vsadila na istotu a súpera bez problémov odremizovala. Následne mala pred sebou čiernymi výzvu v podobe nasadenej trojky turnaja, no proti dvojitému fianchettu postavila príliš pasívnu výstavbu a súper jej nedal najmenšiu šancu. V záverečnej partii naopak od úvodu tlačila Lucka a keď súper prišiel pri prechode do vežovej koncovky o pešiaka, stačilo si postrážiť technicky vyhranú pozíciu. Odohrala tak turnaj dvoch polčasov. Kým v prvom to bolo na bielu zástavu, v druhom sa dokázala zdvihnúť a zabojovať. A to nie je málo. Platí však to isté, ako u Simonky.

Emka v úvodnom kole odohrala partiu tak mäkko, ako keby ju ani nechcela vyhrať a tak jej nenasadený súper bezpečne udržal remízu. V druhom kole čakala na súpera márne a na konto si pripísala bod zadarmo. V tretej partii dokázala čiernymi remizovať s turnajovou sedmičkou a následne mala vrátiť súperovi požičané za Lucku. To naplnila do bodky, keď biela pešiaková lavína bola o poznanie nebezpečnejšia ako tá čierna.  V piatom kole ju tak čakala čiernymi turnajová šestka. Úvod bol viac ako veľmi rýchly a z prípravy prakticky vyrovnala hru. Potom však v ďalšom priebehu nevyužila viaceré možnosti a nakoniec sa z výhry tešil súper. Derby šiesteho kola so Simonkou sme už spomínali a vďaka nemu sa vytiahla na delenie štvrtej priečky a partii s turnajovou dvojkou. V nej dlho držala rovnováhu, no s klesajúcim časom a narastajúcou pasivitou prišli chyby a o výsledku bolo rozhodnuté. V ôsmom kole by sa prípadnou výhrou výrazne posunula k zisku medaily, ale zvolená výstavba nemohla otriasť čo ako pochybným variantom súperky. Keď sa k tomu pridali nevyužité taktické šance a následne aj ďalšie chyby, poľská hráčka mala k dispozícii viacero mečbalov. Nevyužila však žiaden a partia skončila remízou. V záverečnom kole, a priamom súboji o ženské medaile, si od úvodu udržiavala prevahu a v koncovke mohla rozhodnúť. V rozhodujúcom okamihu však nezvolila správne pokračovanie a partia skončila nerozhodne. Nakoniec to Emke stačilo na zisk titulu vicemajsterka Slovenska, k čomu jej, rovnako ako vyššie Samirovi, gratulujeme! Tak ako u ostatných, výkonom to nebolo žiadne terno, no výsledok sa určite počíta a uvidíme ako naň naviaže na MS junioriek v Taliansku. Taktiež touto cestou gratulujeme aj Janke ku tretiemu miestu v rovnakej kategórii.

Open turnaj (37 hráčov): E.Walter 5b/9 10.miesto (2.miesto v kategórii žien), L.Strišková 5b/9 17.miesto, S.Bochničková 4,5b/9 17.miesto, M.Rak 4,5b/9 18.miesto, G.Kapolková 3,5b/9 28.miesto

Výsledky na chess-results

031 049

032 050

043 044

045 046

047 048

051 052

Po covidovej pauze sa obnovila tradícia obľúbeného bratislavského podujatia a veríme, že sa mu postupne prinavráti stratená sláva z minulosti. Očakávali sme na ňom aj našu účasť a medzi okrúhlou 50-tkou sme mali dve želiezka v ohni, v podobe Joniho a Ryana.

Joni si v úvodnom kole podľa očakávania pripísal výhru, no v druhom bol nad jeho sily veľmi skúsený súper. Bombou bolo tretie kolo, kedy si za opasok zavesil skalp turnajovej štvorky a postaral sa tým o jedno z najväčších turnajových prekvapení. Následne ho čiernymi nemalo čakať nič ľahké, aj keď výhra s favoritom môže dávať krídla. Bolo potrebné ostať pri zemi, ale nie na šachovnici, kde Joniho figúry sotva opustili základný rad a kráľ s dámou si vymenili svoje počiatočné miesta. Prehra krutá, no plne zaslúžená. Reparát v piatej partii vyšiel a tak v šiestom kole mohol skúsiť pomstiť Ryana. Nečakalo ho však nič ľahké a aj konečná remíza je pre neho cenná. V záverečnom kole sa tak konalo klubové derby, no to je asi posledná vec, ktorú si obaja priali. Joni si bielymi udržal stopercentnú bilanciu, vďaka výhre sa posunul na výborné dvanáste miesto a s RP 1972 si do ratingu pripísal 80 bodov.

Ryan sa v úvodnom kole vytrápil, keď súper mohol vo vežovej koncovke zachrániť nerozhodný výsledok. Rolu favorita zvládol aj v druhom kole a v treťom sa mu podarilo vybojovať čiernymi figúrami slušnú remízu. Očakávali sme, či dnes nadviaže, v neľahkom zápase, na sériu bez prehry. Ryan sa do súpera pustil odvážne a od úvodu útočil, obetoval aj pešiaka a jeho figúry zaujali aktívne pozície. Súper sa však veľmi šikovne bránil a bielym figúram postupne došla šťava a postupne klesala aj ich početnosť. Pekná partia s nešťastným koncom. V piatej partii tak nastal čas na reparát a ten bol úspešný. Partia však končila jedna z posledných. Posledné dve kolá mu však nevyšli podľa predstáv, keď ich začal súbojom proti turnajovej trojke, kde sa mu bielymi zabodovať nepodarilo a následne nebodoval ani v už spomínanom derby. S osemnástym miestom a RP 1779 tak isto nebol spokojný.

Na záver iba jedna zaujímavosť. Nepamätáme si turnaj, kde by pred jeho posledným kolom nebolo žrebovaných 16% (8 z 50) štartovej listiny a ďalšia trojica by neprišla na posledné kolo. Takto sa návrat slávy z minulosti, spomínaný v úvode článku, určite nepodarí realizovať.

Open turnaj (50 hráčov): J.Ďurana 4,5b/7 12.miesto, C.R.Mészáros 3,5b/7 18.miesto

Výsledky na chess-results

029 030

041 042

V druhej polovici septembra sa v gruzínskom Batumi konajú MS kadetov v šachu a reprezentuje nás na nich Riško. V prvom kole bol síce papierovo nasadeným hráčom, no jeho súperom bol čínsky reprezentant a ten určite nebol, napriek nízkemu ratingu, jednoduchou prekážkou. Riško však využil čierne figúry naplno a aj v druhej partii bol stále nasadený. Čakal ho však domáci hráč bez fide ratingu, ktorý v prvom kole prekvapil svojho favorizovaného súpera. Riško si na konto pripísal aj druhé víťazstvo v rade a v tretej partii sa dostal na online šachovnice. Na nich mu vystavila stopku nasadená dvanástka hrajúca pod vlajkou Fide a víťazný hetrik sa nekonal. Vo  štvrtom kole mal za súpera reprezentanta Kazachstanu a krátko po prechode do strednej hry mu súper poskytol možnosti na útok, ktoré však zostali nevyužité. Po strate pešiaka síce prišli platonické pokusy, no čierna pevnosť odolala bez problémov. Piata partia, s domácim reprezentantom, sa nevyvíjala ideálne, keď v jej úvodnej polovici tlačil najmä súper. Postupne sa hra vyrovnala a prešla dokonca do pešiakovej koncovky, kde súper urobil hrubú chybu, ktorá ho mohla stáť partiu. Riško by ale musel kombinovať aktivitu kráľa s prechodom do zugzwangu. Remíza je, vzhľadom na priebeh partie a kvalitu súpera, v poriadku. Iba na rating sa nedá pozerať. A najmä, ak sa k tomu pripočítajú postupne rastúce zdravotné problémy. Ak by nešlo o MS, šieste kolo by asi ani neabsolvoval, takto ho však čakala tretia gruzínska prekážka. Z otvorenia Riško nevyšiel podľa jeho predstáv, no veľká škoda nevyužitej tutovky v 28. ťahu, kde by jeho súper strácal figúru. Po šiestich kolách nasledoval voľný deň a verili sme, že sa dá zdravotne rýchlo dohromady a v druhej polovici turnaja nadviaže na výborný štart do turnaja. Oddych sa mu však natiahol, pretože jeho holandský súper sa nedostavil k partii a Riško si tak na svoje konto pripísal bod zadarmo. Partia ôsmeho kola sa naklonila v Riškov neprospech už v úvode, keď si pri možnosti brania vybral výrazne slabšiu odpoveď. Súper síce následne nepokračoval presvedčivo, no čierna pozícia sa stala rýchlo pasívnou a prehliadnutie elementárnej taktiky v podstate ukončilo boj. Výhra teda prišla po dlhšom čase až v deviatom kole, kedy mala Riškova taktika síce poriadnu dieru, no súper nereagoval správne a výsledkom bol nakoniec zisk kvality a postupná realizácia materiálnej výhody v koncovke. V predposlednej partii ho čakal ďalší domáci reprezentant a verili sme, že na svoju včerajšiu výhru pekne nadviaže. To sa mu, po koncentrovanom výkone, aj podarilo. Súper síce v turnaji uhral viacero pekných výsledkov, Riško mu však ďalší nedovolil. Do posledného kola tak vstupoval s istotou zisku polovice možných bodov, čo bola základná méta. V záverečnom kole ju mohol ešte vylepšiť, avšak proti súperom majúcim tyrkysovú vlajku to nevyšlo ani na tretí pokus.

Ako sme už spomínali po MS v Rumunsku, strata ratingu sa dá očakávať a ide iba o to, aká bude vysoká. Ani lepší výkon, obzvlášť v mladších kategóriách, jej nedokáže zabrániť. Odpis 160 bodov vyzerá katastroficky, no získané skúsenosti sú určite viac. Ak vezmeme do úvahy medzinárodnú premiéru, premiéru v náročnom 11-kolovom turnaji, zdravotné komplikácie počas neho a neľahkých súperov, vždy sa to oplatí. Riško sa na Slovensko vráti skúsenejší a určite aj šachovo hladnejší a tak to má byť...

Kategória U10 (155 hráčov): R.Pisarčík 5,5b/11 77.-78.miesto

Výsledky na chess-results

026 027

037 038

039 040

Na prelome druhej polovice septembra sa Vladko zúčastnil v Budapešti uzatvoreného turnaja s možnosťou uhrať normu medzinárodného majstra. V prvom kole mal čiernymi za súperku mladú indickú WIM a vzhľadom na priebeh partie môže byť s remízou maximálne spokojný. V druhom kole mal opäť čierne a opäť hráča z Indie. Partia bola dosť podobná s predchádzajúcou a po tlaku súpera síce pri prechode do koncovky Vladko vyrovnal, v nej však so súperom robili obaja chyby a tak výsledok bol dlho nejasný. Nakoniec našťastie opäť remíza. V treťom kole bola jeho súperom nasadená turnajová jednotka a domáci reprezentant a Vladko získal hneď z otvorenia pozičnú výhodu, no hra v rukavičkách dala súperovi šancu nielen na prežitie, ale aj na dokonalý obrat a prvá prehra tak takmer bola na svete. Tretia remíza. Následná partia bola trochu bezkontaktná, keď obaja súperi nasmerovali jej kormidlo bezpečne ku štvrtej deľbe bodu. Hneď v tej ďalšej sa však zopakoval priebeh tretieho kola, s tým rozdielom, že súper jej priebeh otočil a dokázal zvíťaziť. Prvú prehru vzápätí okamžite kompenzovalo prvé víťazstvo, keď sa pri prechode do strednej hry začalo hrať iba na dámskom krídle a to bola voda na Vladkov mlyn. Verili sme v pozitívnu vlnu a druhú výhru v rade. Tá sa aj stala skutočnosťou, aj keď sa nerodila vôbec ľahko. V časovej tiesni však súper chyboval. Na masaker v ôsmom kole asi Vladko ešte dlho nezabudne, no v záverečnom kole dokázal zdolať v divokej partii už jasného víťaza turnaja a nakoniec tak obsadil slušné štvrté miesto.

Turnaj IM (10 hráčov): FM V.Bochnička 5b/9 4.miesto

Výsledky na chess-results

025 028

Počas Račianskeho vinobrania sa v kooperácii BŠA a Mestskej časti Bratislava – Rača uskutoční šachové popoludnie zložené z piatich rôznych aktivít. Jednou z nich je šesťkolový rapid turnaj, v ktorom sme nevylučovali ani našu účasť. Napokon sa o ňu postaral tandem Grétka a Miška.

Miška si v prvom kole strihla “poloderby“ s otcom Grétky a po očakávanej prehre potvrdila v druhom kole papierové predpoklady. Situácia sa zopakovala aj v ďalších dvoch kolách, keď najprv nestačila na favorita, no vzápätí vyhrala. V záverečnej tretine turnaja sa situácia otočila, keď najprv ako nasadená vyhrala a vzápätí sa jej v poslednom kole bodovať nepodarilo. Udržala si tak svoje pätnáste miesto.

Grétka ako turnajová dvojka začala dvoma výhrami, no zbytočná havária v treťom kole jej situáciu výrazne skomplikovala. Nasledovali dve ďalšie výhry, no záverečné kolo o medailové stupienky opäť dopadlo v jej neprospech o päť sekúnd a tak sa nakoniec ocitla až na piatom mieste a s tým určite nemohla byť spokojná.

Rapid turnaj (33 hráčov): G.Kapolková 4b/6 5.miesto, M.Šúňová 3b/6 15.miesto

Výsledky na chess-results

016 015

Trojdňového turnaja so zápočtom na fide sa neďaleko slovenských hraníc, v maďarskom mestečku Levél, na poslednú chvíľu zúčastnil Ryan. V prvom kole síce rolu favorita zvládol, no v ďalších troch partiách sa mu nepodarilo pripísať si ani jedinú remízu. To ho dostalo ku bodu zdarma, no na nedeľné dve partie nakoniec nenastúpil a tak si mohol zaspievať „čože je to päťdesiatka“ :)

Open turnaj (18 hráčov): C.R.Mészáros 2b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

023 024

Bratislavská šachová akadémia v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku usporiadala exhibičné podujatie medzi 12 seniormi a 12 mládežníkmi narodenými v roku 2007 a neskôr. Na podujatí nebola vylúčená ani naša účasť a nakoniec sa o ňu postarali Miška a Riško.

Miška si v úvodnom kole vytvorila jednoznačne svoje nové maximum, keď zdolala nasadenú dvojku turnaja. Škoda možno zbytočnej eufórie v partii druhého kola, kedy bol súper isto z kategórie zdolateľných. Všetko si nahradila v ďalších dvoch partiách, keď zdolala ďalších dvoch súperov, vrátane turnajovej osmičky. Na sedmičku bola v záverečnom kole síce krátka, no performance 1411 je určite viac ako sympatický a tri body proti takým súperom super.

Riško si po úvodnej výhre vybral slabšiu chvíľku, keď najprv remizoval a následne prehral (tam ho následne ihneď pomstila Miška). V záverečných dvoch partiách nezaváhal a nakoniec sa vďaka nim vytiahol na šiestu priečku. Je nám jasné, že očakával viac, ale umiestenie nie je na zahodenie. Najmä, keď sa hralo o každý bod a mladí zdolali starých tým najtesnejším možným rozdielom...

Zoznam prihlásených (24 účastníkov): R.Pisarčík 3,5b/5 6.miesto, M.Šúňová 3b/5 11.miesto

Výsledky na chess-results

013 014

V prvej polovici septembra sa v rumunskom prímorskom letovisku Mamaia konajú MS mládeže v šachu a po výsledkoch na MSR mládeže bolo pravdepodobné, že na nich nebudeme chýbať. Klubovú účasť zabezpečili Joni s Luckou a autor týchto riadkov, z našich tréningových skupín je vo výprave aj trojica Janka, Maťa a Jožko. Slovenská výprava, pod vedením GM Igora Štohla má v jednotlivých kategóriách spolu 11 hráčov.

Naša časť výpravy vyrážala už v nedeľu pred obedom, keď checkpointom bola, už tradične, pumpa OMW pri Auparku. Predsa len, nielen pre vodičov bolo príjemnejšie rozdeliť si cestu na dve časti. Prvé prekvapenie sme zažili už na maďarsko-rumunských hraniciach, kde sa z colníka, ktorý nás kontroloval, vykľul spolužiak bratislavského IM, s ktorým hrával šach naslepo. Klaudy, Štefan Sojka pozdravuje! :) Prvý deň cesty sme zakončili v Sibiu, kde na večeri v miestnej pizzérii bola na výber aj pizza Luca, no neobsahovala ingrediencie, ktoré by zrovna Luca zvládla. Z veľkej ponuky si naši reprezentanti prekvapujúco nevybrali a tak vsadili na “pizzu Slovakia” šunka – syr – kukurica. Kuchár sa musel isto čudovať… Po výdatných raňajkách nasledoval presun do Mamaie, so strašiakom v podobe prechodu cez Bukurešť. Nakoniec však trval iba niečo okolo jednej hodiny, takže to dopadlo určite lepšie, ako sme čakali.

Ubytovaní sme v hoteli Amiral 4*, ktorý si Janka pamätá zo svojej účasti v roku 2018. Tej aj touto cestou prajeme všetko najlepšie ku dnešným narodeninám. Včera sme stihli večeru, niektorí krátku prechádzku po pláži a radšej zbierame do zásoby energiu na ďalšie náročné dni. O 10:00 bol technický míting, po ňom sme sa od vedúceho výpravy dozvedeli čo a ako. Losovanie bolo zverejnené ešte pred obedom a tak ten bol čo najkratší, aby sme stihli pozrieť aspoň niečo. Poobede sa to celé totiž začína!

Luckina súperka z Kirgizska ostala až do začiatku partie zahalená rúškom tajomstva, nakoľko ju ChessBase nepoznal. Spomienky na Čínu a moje pocity bezmocnosti pri prípravách sa mi tak okamžite vynorili v plnej kráse. Keďže sme nič nenašli ani na internetových šachových portáloch, bude to freestyle. Joniho čakal nasadený súper spoza veľkej mláky. No taktiež okrem dvoch starších partií mal v databáze iba asi 10 blitz partií na lichessi. Navyše s troma rôznymi úvodnými ťahmi. Veľmi krátka kontrola všetkých troch možností (rovnako ako predtým u Janky, Jožka a Mati) a hurá na otvorenie turnaja...

Pred turnajovou miestnosťou robíme spoločnú fotografiu výpravy už v úvodný deň. Povinnú jazdu tak máme vyriešenú a do konca turnaja môžeme riešiť už iba podstatnejšie veci. Po príchode ešte rýchlo robíme aspoň pár fotografií. Je totiž vysoko pravdepodobné, že sme sa ocitli v hracích priestoroch posledný raz a šanca, že sa naši hráči ocitnú na oficiálnych fotkách od organizátorov síce existuje, no netrúfame si odhadnúť, aká je veľká. Priestory na čakanie sú dosť minimalistické – 9 stolíkov pri vonkajšom stánku s občerstvením, t.j. 18 lavíc, na každú maximálne tri osoby. Keď bude horšie počasie, bude sranda. Takto volím variant sedenia na trávniku a písania predchádzajúcich riadkov.

Lucku nečakalo v prvom kole nič jednoduché a nakoľko sme na jej súperku z Kirgizska nenašli žiadnu partiu, vyhli sme sa aspoň tomu, aby sa to podarilo súperke. Obojstranný freestyle viedol do Tarraschovej obrany dámskeho gambitu, kde mala Lucka „Rubinsteinovské“ g3 a Sg2. V partii síce pustila súperku ku kormidlu, no tá sa zasekla na plytčine a vo vežovej koncovke sa nám podarilo vyčarovať prvý bod. Použijúc Luckinu obľúbenú hlášku z Puly komentujúcu moje výhry, „z ničoho“. V druhom kole sme mali čierne figúry a súperku z Litvy, ktorá sa v úvodnom kole postarala o jedno z prekvapení, keď čiernymi zdolala favorizovanú súperku zo Španielska. A veru nebola ďaleko od ďalšieho, keď Lucke otvorenie nesadlo a dostala sa do úplne bezperspektívnej pozície. Súperka však pomohla a prešla do rovnej vežovky, ktorú Lucka, pod dojmom výhry z prvého kola, skúšala. Remíza. V treťom kole ju čakala bielymi reprezentanta Bieloruska, aktuálne hrajúca pod vlajkou Fide. Partia sa od úvodu nevyvíjala úplne v prospech Lucky, tá však po obeti pešiaka postupne vyrovnala a v jazdcovej koncovke mala jedinečnú šancu totálne otočiť partiu. Paradoxne, nakoniec musela zachraňovať remízu, čo sa jej aj podarilo. Vo štvrtom kole ju čakala reprezentantka Srí Lanky, ktorá si zatiaľ počínala nadmieru úspešne a tak to rozhodne nemala byť ľahká prekážka. Súperka však prípravu evidentne nezvládla a Lucka čiernymi získala výrazne výhodnejšiu pozíciu. Pripustila však zbytočnú protihru a partia sa dokonale otočila v jej neprospech. Čakala ju tak poľská reprezentantka a úvod partie sa nevyvíjal vôbec zle, keď súperka odmietla sicílsku typovú obeť Jd5 a Lucka mohla aktívnou hrou začať rušiť kryt pred čiernym kráľom. Partia sa však dokonale otočila, v náročnej pozícii obe chybovali a nakoniec ju zachránila v časovke neuveriteľná situácia, kedy obeť veže vyhodnotila súperka ako korektnú a radšej opakovala ťahy. Ak by vežu vzala, do pár ťahov by sa tešila z výhry. Šieste kolo sa nieslo v znamení náročného zápasu proti súperke z Azerbajdžanu. Tá nás prekvapila v otvorení neuveriteľným 6.De2, ktoré sa proti Najdorfovi vyskytlo v databáze iba 207x z vyše 230 tisíc partií. Efekt prekvapenia vyšiel a Lucka sa dostala do náročnej pozície a aj keď sa jej postupne podarilo odolávať a dokonca získať pešiaka, aktivita súperky viac ako remízu nepovolila. V ďalšom kole nás čakala americká reprezentantka evidentne ázijského pôvodu a tak nič jednoduché. Našťastie autora týchto riadkov počas predchádzajúceho dňa pri čakaní pred hracou miestnosťou trafila čajka a tak sme verili, že to prinesie šťastie. V kombinácii s plyšovými myšami, ktoré sme mali počas prípravy a jednu z nich si vzala Lucka a druhú som si nechal ja, to všetko vyšlo dokonale. Súperka si nabehla po hlave do variantu, ktorý sme mali v Senici počas sústredenia s GM Lankom už v roku 2015 a nastal čas na jeho repete. V podstate jednostranná partia, o čom súperka vôbec netušila ani po jej skončení. Ďalšou prekážkou bola indická hráčka, ktorá narobila vrásky viacerým favoritkám a potvrdiť včerajšiu výhru malo nesmierne náročné. Súperka však bielymi zahrala otvorenie tak pasívne, že Lucke nenarobila žiadne problémy a tá ju mohla potrestať obeťou figúry. Tá sa nakoniec aj stala, no fatamorgána v umiestnení vlastnej dámy spôsobila nenájdenie rozhodujúceho pokračovania a nakoniec sa všetko zavŕšilo prehliadnutím elementárnej taktiky v komplikovanej pozícii. V deviatom kole ju čakala bielymi v turnaji zatiaľ priemerne hrajúca Holanďanka. Lucka síce v príprave zamenila dva ťahy, no nič vážne sa nedialo. Škoda, že nepokračovala v zmysle materiálu, ktorý sme v priebehu roka pozerali, no súperka šancu nevyužila a postupne sa dostala do čoraz menej perspektívnej pozície a Lucka si víťazstvo bez problémov postrážila. V predposlednej partii bude čeliť čiernymi kanadskej majsterke Fide. Tá sa v turnaji rozbehla najmä v druhej polovici, no verili sme, že jej vystavíme stopku. To sa síce nepodarilo, ale nakoniec sa bod delil až v pešiakovej koncovke. Do posledného kola Lucke los prisúdil súperku z Nórska, ktorej turnaj zatiaľ dosť chutil a nemalo ju tak čakať nič jednoduché. Prípadná výhra by Lucku dostala niekde na začiatok tretej desiatky a o motiváciu tak bolo postarané. Príprava vyšla dokonale, súperka sa stratila rýchlejšie ako sme čakali a bola z toho možno najjednoduchšia výhra v turnaji a vďaka zisku 6,5 bodu aj výborné 22.miesto.

Kategória G16 (87 hráčok): L.Strišková 6,5b/11 22.miesto

Výsledky na chess-results

Joni mal na úvod neľahký žreb v podobe amerického reprezentanta, no čiernymi sa mu podarilo relatívne rýchlo nielen vyrovnať, ale dokonca získať príjemnejšiu pozíciu a tá mohla viesť ku zisku pešiaka. Joni si vybral inú cestu a žiaľ napokon z tej správnej postupne zišiel. Vzhľadom na priebeh partie je výsledok mrzutý, no ostávalo pred ním ešte ďalších desať kôl. V tom druhom ho čakal domáci reprezentant s ratingom 1002, čo mala byť malina. A v podstate aj bola, keď už od úvodných ťahov bol priebeh partie hrou na jednu bránu a koniec bol do 1,5 hodiny. Hra čísel je niekedy úchvatná. Joniho ďalší súper je taktiež Rumun, no jeho rating je 2002, čiže presne o tisícku vyšší ako naposledy. K tomu navyše čierne figúry a očakávame sme tak oveľa dlhší boj. Súper však v otvorení prekvapil bočným variantom, na ktorý Joni zareagoval tak nešťastne, že zvyšok bol hrou na jednu bránu. Následne dostal proti reprezentantovi Singapuru šancu pomstiť Jožka a v podstate to bolo opäť na jednu bránu a bez väčších chýb. Zatiaľ tak v jeho partiách dominovali biele figúry a verili sme, že nastal čas to zmeniť. Proti však bol rumunský papierový favorit, ktorý využil Joniho zvláštny manéver Je7-Jc8-Jb6 a výhodu už zo svojich rúk nepustil. Paradoxne po prehre dostal turnajovú šestku a ak by sa mu podarilo biele figúry udržať bez straty kvetinky, bol by to historický počin. Z otvorenia síce vyšiel lepšie jeho súper, no Jonimu sa situáciu podarilo skomplikovať a podľa vlastných slov siahal minimálne na remízu. Možno aj preto vydržal bojovať doteraz najdlhšie a slzy po partii sú toho taktiež dôkazom. V siedmom kole ho čakal juhokórejský súper a spolu sme čakali, čo sa z neho vykľuje. Nakoniec sa Jonimu podarilo využiť jeho nepresnosti v strednej hre a pri prechode do koncovky rozhodol. Nič jednoduché to však nebolo. Za odmenu tak dostal druhý raz čierne, tentokrát ho však čaká nórsky viking. Z otvorenia sme v zmysle prípravy vyrovnali čiernymi prakticky okamžite, no nepresné oslabenie b7-b5 dostalo Joniho do náročnej pozície, kde bol nútený stiahnuť figúry do pasivity. Súper mu však poskytol nečakanú šancu a vyrovnanie bolo na svete. Chcelo to však dopočítať variant do konca, čo sa nestalo. Dnes bude jeho prípadným prvým víťazstvom, ak dokáže napísať súperovo meno a priezvisko bez chyby do partiára. O druhé sa už následne mohol pobiť zo súperom z Malajzie v partii, ktorá bola nakoniec jeho najdlhšia zo všetkých na MS. Z celej výpravy skončil predposledný, no koncovku rôznofarebných strelcov sa mu žiaľ nepodarilo udržať. Šancu na reparát mal proti súperovi z Cypru. Zároveň mu tak vrátil požičané za Jožka, ktorý s nim v druhom kole prehral partiu, ktorá mohla skončiť jeho víťaznou miniatúrkou. Joni agresívne zaútočil na súperovho kráľa a získal štvrtý bod v turnaji. V poslednom kole dostal opäť Jožkovho súpera, tentoraz s predchádzajúceho kola, a tak sme pri tejto štatistike verili vo víťazný hetrik a posun do prvej stovky výsledkovej listiny. Priebeh partie sa však nevyvíjal v Joniho prospech a až postupom času začalo svitať na svetlejšie zajtrajšky. Piata výhra ho vytiahla štyri priečky nad jeho nasadenie a výsledné 90.miesto.

Kategória U14 (138 hráčov): J.Ďurana 5b/11 90.miesto

Výsledky na chess-results

Prejdime v krátkosti aj k trojici ďalších účastníkov, ktorí s nami už nejaký ten čas spolupracujú. Maťa bola v kategórii do 14 rokov veľmi vysoko nasadená a v úvodných kolách sa z touto ťarchou vysporiadala veľmi slušne, keď zdolala aj dve súperky, ktoré získali nakoniec v turnaji 7 bodov. Zložilo ju však šieste a siedme kolo. Najprv indický štáb vsadil na jednorazové prekvapenie, ktoré žiaľ zaznamenalo plný úspech a následne, pri hre na jednu bránu, pustila domácu hráčku k protihre a dve prehliadnutia spôsobili katastrofu. Nepomohlo jej ani víťazné ôsme kolo, keďže zo záverečných troch partií získala iba dve remízy. Polovičný bodový zisk tak je, vzhľadom na úvodnú fázu turnaja, určite málo. Janka v kategórii do 18 rokov úvodných dvoch kolách mala na šachovnici bezpečné dva body. Nakoniec v realite iba jedinú remízu. Keď po kostrbatej výhre v tretej partii mohla zdolať poľskú súperku, netušili sme, že to bude následne do konca turnaja až také trápenie. Slušné šance by aj boli (v mnohých partiách aj na celý bod), no do konca turnaja vyhrala už iba dve partie proti súperkám z Izraela a záverečná remíza znamenala bilanciu 3-3-5 a nasadenie neudržala ani zďaleka. Jožko poctivo platil v chlapčenskej štrnástke v úvodných troch kolách nováčikovskú daň a na jeho konte svietila nula. Rešpekt bolo cítiť často aj v ďalších kolách, no v nich si už dokázal pripísať na konto tri výhry a tri remízy a nakoniec sa dotiahol do oblasti svojho nasadenia. So svojou premiérou na takejto medzinárodnej úrovni tak môže byť spokojný.

Výsledky výpravy ako celku by sa pri pohľade na stratu ratingu (SR celkovo neuveriteľných -1144 elo bodov), no zdanie často na prvý pohľad klame. A to ako v chlapčenských tak aj v dievčenských kategóriách. Ak by sme si napríklad zobrali Lucku a jej -79,2, išlo by na prvý pohľad o podpriemerný výsledok. Áno, ale iba pri turnaji na Slovensku. Keď sa na vec pozrieme bližšie, všetky jej súperky uhrali v turnaji minimálne 5 bodov a to nie je samozrejmosť. Navyše jej jedenástka dokopy zarobila 964,4 elo bodu, čo je mega výsledok. A napriek tomu s nimi uhrala bilanciu 4-5-2 a obsadila perfektné 22.miesto. Súperky Mati a Janky si pripísali 858 resp. 821 bodov, aj keď im do toho obe baby prispeli podstatne viac, evidentne boli taktiež podhodnotené. Hrať takýto turnaj skrátka nie je vôbec jednoduché a už len prihlásiť sa naň vyžaduje určitú dávku odvahy...

Posledný večer sme absolvovali záverečný ceremoniál s odovzdávaním medailí a jemu predchádzajúcim spoločenským programom. Ďalší deň ráno sme však už cestovali naspäť a zastavili sme sa na hrade Bran, kde bola historická výstava rumunských panovníkov, ktorým dominoval Vlad Tepes alias Dracula. Prespali sme opäť v Sibiu, kde sme ale ešte predtým zažili neplánovaný geocaching v podobe hľadania pizzerie či reštaurácie, v ktorej by sme sa mohli navečerať. Kto nezažil, neuverí... :) Na záver sa ešte chcem za celý priebeh MS poďakovať rodičom za dokonalý support.

017 018

011 012

022 021

019 020

033 034

035 036

Grétka zakončila víkend na nedeľnom turnaji v rapid šachu a síce získala rovnaký počet bodov, ako v sobotu v Liptovskom Hrádku, no výkon bol určite lepší. Všetkých súperov mala papierovo silnejších a RP 1741 bolo oveľa vyššie ako o deň skôr. V prípade výhry v poslednom kole by sa dokonca dostala do TOP20, no nakoniec sa musela uspokojiť s umiestnením vo štvrtej desiatke a druhým miestom v kategórii žien.

Rapid turnaj (67 hráčov): G.Kapolková 3,5b/7 33.miesto (2.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

007 008

Prvú septembrovú sobotu sme nechýbali ani na liptovskom turnaji v rapid šachu, keď naše farby hájila Grétka. V úvodnom kole sa jej podarilo remizovať s favoritom a po povinnej výhre v druhej partii sme verili, že turnaj by mohol byť v jej podaní zaujímavý. Prišla však prehra s turnajovou trojkou a po nej ďalšie dve, v ktorých sa však už bodovať určite dalo, aj keď je pravda, že súperi neboli v kategórie jednoduchých. V šiestom kole využila šancu na reparát a pozíciu favoritky zvládla aj druhý raz v turnaji. Záverečná partia tak mohla znamenať návrat do stredu tabuľky a aj znamenala, no nakoľko sa k nej súper vôbec nedostavil, mala to výrazne zjednodušené. Koniec dobrý všetko dobré, každopádne šedý priemer.

Rapid turnaj (57 hráčov): G.Kapolková 3,5b/7 30.miesto

Výsledky na chess-results

005 006

Začiatkom septembra sa v Nitre uskutočnil tradičný rapid turnaj a už pred ním bolo vysoko pravdepodobné, že sa ho zúčastníme. Nakoniec z toho bolo trojčlenné zastúpenie v zložení Miška, Ryan a Riško.

Miška sa v úvodnom kole jasnej favoritky nedočkala, vyhrala kontumačne a nakoniec sa jej v turnaji nedočkali vôbec. Nasledovali tri prehry s papierovými favoritmi, pričom poslednú utrpela v klubovom derby s Riškom. Hneď vzápätí však vyhrala, keď zdolala súpera s výrazne vyšším ratingom a nie je vylúčené, že si touto partiou vytvorila dočasný osobný rekord. V poslednom kole tak dostala opäť favorita a napriek prehre sa s troma bodmi a s RP 1328 umiestnila na slušnom 46. mieste, pričom v kategórii hráčov do 10 rokov obsadila tretiu priečku.

Riško začal turnaj prehrou proti turnajovej sedmičke, po čom si napravil chuť výhrou s hráčom bez ratingu. Nasledovali dve klubové derby, keď mu ani takmer 70 hráčov nestačilo na to, aby sa vyhol Ryanovi a Miške :) Po prehre s prvým menovaným, už spomínanú druhú partiu vyhral. V záverečných troch kolách opäť potvrdzoval papierové predpoklady a tie mu stačili iba na výhru v šiestom kole. Vďaka nej sa v kategórii hráčov do 10 rokov umiestnil na druhom mieste.

Ryan v prvom kole podľa očakávania vyhral, no v druhom pozíciu favorita prekvapujúco neuhájil. Súper však v turnaji uhral päť bodov a jeho súčasný rating tak asi reálnej skutočnosti úplne nezodpovedá. Nasledovala spomínaná výhra s Riškom, a po nej aj ďalšie dve, medzi ktoré vložil remízu s turnajovou sedmičkou. Najmä posledná výhra ho musela tešiť, nakoľko bola satisfakciou za Tirnaviu. Škoda záverečnej partie, v prípade víťazstva by sa totiž dostal do TOP5. Prehra znamenala pokles na 14. Priečku, no víťazstvo v kategórii do 12 rokov mu neuniklo.

Rapid turnaj (68 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 14.miesto (1.miesto v kategórii do 12 rokov), R.Pisarčík 3b/7 42.miesto (2.miesto v kategórii do 10 rokov), M.Šúňová 3b/7 46.miesto (3.miesto v kategórii do 10 rokov)

Výsledky na chess-results

001 002

003 004