TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

KŠN Bratislava 1.9.2014 - 31.8.2015

Na svoje májové novozámocké predstavenie sa rozhodli naviazať Anička, Miro a Peťo. Nájdeme ich preto aj pri  ďalšom turnaji v tomto meste. V prvom kole úspešne potvrdili papierové predpoklady, v tom druhom sa ale podarilo udržať sto percent iba Mirovi. Peťo, naopak, v náročnom súboji podľahol sympatickej súperke. Anička remizovala proti papierovému favoritovi v lepšej pozícii, no poistila si tak tesne uhraný titul WFM. Gratulujeme! V treťom kole Miro neustál bielymi jedného z top favoritov turnaja, Anička naopak opäť príjemne šokovala, keď potvrdila výbornú formu z posledných dní víťazstvom nad Filipom Haringom a potvrdila tak oprávnenosť titulu. Peťo v reparáte proti dáme tentoraz uspel. Vo štvrtom kole pokračoval “v ženskom turnaji“, keď hral proti ďalšej súperke, no aj túto prekážku úspešne zvládol. Miro taktiež potvrdil papierové predpoklady. Prvý a posledný raz prehrala Anička, ktorá sa touto partiou aj rozlúčila s turnajom, keďže zdravotné problémy z Viedne sa vrátili. Napriek iba štyrom kolám a nie ideálnemu zdravotnému stavu zanechala dojem a dosiahla zatiaľ svoje ratingové maximum. Peťo s Mirom pokračovali v turnaji v súbojoch na tretej a štvrtej šachovnici úspešne, keď Peťo čiernymi remizoval a Miro dokonca bielymi vyhral. To ho katapultovalo na prvý stôl, kde však už úspešný nebol. Naopak Peťo si výrazne pomohol výhrou proti skúsenému FM. Za odmenu dostal jedného z dvoch lídrov turnaja a po remíze tak prakticky rozhodol o víťazovi. Miro v poslednom kole zvládol dámsku prekážku a tak skončili napokon obaja na piatich bodoch. V konečnom dôsledku na veľmi peknom štvrtom a šiestom mieste, pričom obaja zaznamenal aj prírastky na ratingu.

Open turnaj (41 hráčov): M.Macko 5b/7 4.miesto, P.Macko 5b/7 6.miesto, A.Vrtiaková 2,5b/4 30.miesto

Výsledky na chess-results

359 360

361 362 363

Pod hlavičkou MŠA Interchess sa koncom letných prázdnin v Senici konali tri turnaje. V uzatvorenom turnaji hrali Marek so Samirom, v open turnaji okorenenom účasťou viacerých hráčov z Ruska nás zastupoval Vladko.

V prvom kole sa našej dvojici neveľmi darilo. Marek bielymi prakticky väčšinu partie bojoval o remízu, čo sa mu nakoniec vo vežovej koncovke podarilo. Ešte horšie dopadol Samir, ktorý mal bielymi množstvo možností ako udržať nerozhodný výsledok, no prílišná snaha o víťazstvo viedla ku strate pešiaka a prehre vo vežovej koncovke.

V druhom kole Marek čiernymi zaznamenal druhú remízu, tento raz veľmi krátku. Pri papierovo ľahšom začiatku v turnaji to však môže znamenať problém do ďalších kôl. Samir čiernymi dokázal vykompenzovať predchádzajúcu prehru, keď využil v ťažkofigúrovej koncovke zaváhanie svojej súperky. Obaja tak mali polovičný bodový zisk.

Tretie kolo vyzeralo spočiatku na prehru Samira, ktorého pozične masíroval skúsený moldavský veľmajster. Nakoniec sa mu však podarilo udržať remízu. Naopak Marek stál od začiatku veľmi dobre a prvá výhra sa blížila, no vo svojej aktivite zastal na pol ceste a nakoniec začal cúvať a namiesto výhry tak prišla prvá prehra.

Vo štvrtom kole sa Samir rozhodol čiernym zaútočiť výrazne viac ako v tom predchádzajúcom. Prejaven aktivita však mala nedostatok v podobe oslabenia kráľa a vytvorenia slabín. To súper využil a obeťou figúry vytvoril matový útok. Marek sa na remízu musel veľmi nadrieť. Po normálne rozohranom otvorení, totiž prišiel v koncovke o pešiaka a tak hral jeho súper do vyčerpania všetkých možností.

V piatom kole vybojoval v dlhej a vyrovnanej partii remízu Samir, naopak Marek sa stal ďalšou obeťou “ruskej mašiny“.

Šieste kolo zaznamenalo zasa opačný scenár, keď ku Marekovej remíze pridal Samir prehru, keď ho skúsený IM Berezjuk celú partiu tlačil až ho pretlačil. Nepomohla ani veľká snaha o postavenie pevných obranných hradieb.

Siedme kolo bolo z nášho pohľadu najsmutnejšie, pretože obaja chalani zaznamenali proti svojim skúseným súperom bielymi prehry. Marek však dlho držal rovné šance a Samir stál dokonca v priebehu partie lepšie.

V klubovom derby ôsmeho kola si pripísal prvú výhru v turnaji Marek hrajúci čiernymi. V poslednom kole sa dohodol bielymi so súperom na rýchlej remíze a získal tak 3,5 bodu čo mu stačilo na siedme miesto a udržanie ratingu. Samir bojoval o útek z poslednej priečky turnaja, no nakoniec sa mu to nepodarilo a s pešiakom menej sa musel uspokojiť s remízou a aj so stratou takmer 50 bodov.

IM turnaj (10 hráčov): FM M.Karas 3,5b/9 7.miesto, FM S.Sahidi 2,5b/9 10.miesto

Výsledky na chess-results

Vladkovi sa v prvom kole nepodarilo prepnúť z futbalového sústredenia na šachový turnaj a remizoval. Následne ho čakal “za odmenu“ druhý nasadený Rasťo Kavoň a partia skončila skôr ako začala. Následne sme začali brať turnaj vážne systémom “rozbor partie - príprava na ďalšie kolo“. V treťom kole Vladko vyskúšal proti veľkému favoritovi prvý raz proti Sicílskej jeden z mnohých zaujímavých systémov a nebyť chybnej výmeny “Ferrari za Trabant“, partiu mal nárok doviesť do víťazstva, po výmene sa skončila remízou. Vo štvrtom kole si naopak vyskúšal nový systém v Sicílke čiernymi, zahral perfektnú partiu a zaslúžene porazil svojho silnejšieho súpera. Piate kolo prišlo na pretras opäť nové otvorenie a napriek nie ideálnemu priebehu sa mu podarilo čiernymi zremizovať ďalšieho veľmi silného súpera. Šieste kolo bielymi bola hra na jednu bránu, nakoľko čierny chyboval ešte v pozícii, ktorú sme mali v príprave na šachovnici a prišiel tak o celú vežu. Po určitých technických problémoch sa Vladkovi podarilo realizovať obrovskú materiálnu výhodu. V dnešnom poslednom kole mohol svoj turnajový výsledok ešte vylepšiť, len nezískal kvalitu optimálnym spôsobom. Po prehre síce klesol na miesto svojho nasadenia, no získaných 64 bodov svedčí o veľmi peknom výkone v turnaji.

Open turnaj (42 hráčov): V.Bochnička 3,5b/7 17.miesto

Výsledky na chess-results

Vo štvrtkovom bleskovom turnaji síce Marek aj Samir stratili remízy už v prvom kole, no nakoniec sa mohli tešiť z prvých dvoch priečok.

Bleskový turnaj (18 hráčov): FM M.Karas 7,5b/9 1.miesto, FM S.Sahidi 6,5b/9 2.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos z oboch turnajov

355 356

357 358

Už 42.ročníka toho mládežníckeho turnaja sa zúčastnilo niekoľko našich hráčov. Početné obsadenie turnaja bolo tento rok veľmi nízke, no medzi štrnástimi účastníkmi nájdeme aj našu štvoricu a to konkrétne Igora Lintnera, Jakuba Suchánskeho a oboch Mackovcov. Najlepšie dopadol Peťo, ktorý po výhre v treťom kole proti Igorovi dokázal vyhrať aj bratské derby a svoje víťazstvo poistil v piatom kole remízou s Jakubom. Zvyšné partie vyhral a ziskom 8,5 bodu obsadil prvé miesto. Skončil tak pol bodu pred Mirom, keďže ten okrem vzájomnej partie už nezaváhal. O treťom mieste medzi Igorom a Jakubom rozhodlo to až pomocné hodnotenie. Nakoniec sa tešil Jakub, ktorému zahrala do karát najmä remíza s Peťom a nepokazilo mu to ani predposledné kolo, kedy si v partii s piatym Tiborom Mátisom nechal dať večný šach. Igor, ktorý stratil body iba za dve prehry s Mackovcami a za remízu s Jakubom skončil nakoniec na nepopulárnom štvrtom mieste. Peťo si okrem víťazstva pripísal aj 46 bodov, ktoré ho zaradili už na šieste miesto v klubovom rebríčku, tesne pred Mirka.

Memoriál O.Rintela (14 hráčov): P.Macko 8,5b/9 1.miesto, M.Macko 8b/9 2.miesto, J.Suchánsky 6,5b/9 3.miesto , I.Lintner 6,5b/9 4.miesto

Výsledky na chess-results

347 348

350 349

351 352

353 354

Veľkého šachového festivalu konajúceho sa každé dva roky na radnici vo Viedni sa od nás účastní štvorica Anička, Marek, Samir a ja. Celkovo je v štyroch openoch prihlásených 860 hráčov, z toho v našom áčku je ich 465. Samir býva s rodičmi vo Viedni, zvyšná trojica dochádza z Bratislavy s Rasťom Búrym. Ako sa na nás denné cestovanie (prípadne aj chodenie do práce popri turnaji) prejaví, to uvidíme najmä v posledných kolách.

V prvom kole sme boli v troch partiách nasadení a tak bolo cieľom nezaváhať a dobre odštartovať. V priebehu kola však najlepšie stála Anička, ktorá favorizovaného súpera spoľahlivo neutralizovala a pripísala si tak na konto úspešný vstup do turnaja. Marek poňal partiu od začiatku príliš kaskadérsky a tak prežil počas nej dosť nepríjemných okamihov. Súper našťastie nereagoval presne a Marek doviedol partiu do víťazstva. Samir postavil čiernymi nemastnú neslanú pozíciu a zasa raz potvrdil svoje „antiCapablancovské“ pravidlo, že pri pešiakových majoritách na oboch krídlach je v koncovke lepší jazdec. Môj súper rozohral solídne otvorenie, postupne som ho však začal utláčať. Či by to stačilo nebyť jeho hrubej chyby, to veru neviem. Tri výhry a jedna remíza však za dnešok určite potešia.

V druhom kole najrýchlejšie vyhral Samir, prakticky v miniatúrke. Využil taktickú slepotu súpera, ktorý stál inak strategicky výborne. Samirove pešiakové slabiny na dámskom krídle sa však neukázali ako rozhodujúce. Aj keď mohli... Druhá dohrala Anička, keď ustála všetky súperove pokusy o útok (a že ich nebolo málo) a potvrdila poučku podľa ktorej na útok na krídle má nasledovať protiúder v centre. Partiu doviedla do víťazného konca a tak má zatiaľ štart snov (1,5b/2 pri priemere súperov 2200). Marek sa ako prvý dostal na online šachovnice a statočne  bojoval proti nemeckému IM, no ani silný odpor mu nestačil na bodový prídel a v koncovke rovnakofarebných strelcov si pripísal prehru. Ako sme sa v aute cestou späť dozvedeli: "Nie každý deň je nedeľa, aj keď dnes práve bola". Mne vyšla príprava a dostal som pozíciu podľa môjho gusta. V určitom momente som si však z dvoch ťahov vybral zle a prišiel som o podstatnú časť svojej výhody a musel som partiu vyhrávať druhý raz. Po ďalších nepresnostiach aj tretí raz, no nakoniec to po zbytočnej dráme vyšlo vďaka znalosti stavby mostu vo vežovej koncovke.

Tretie kolo prebiehalo najmä v znamení súboja proti olympijským reprezentantom Bosny a Hercegoviny. Samir vyšiel z otvorenia veľmi dobre, priam lepšie. Postupne sa však dostal do výhody favorit, keď obsadil stĺpec a zaútočil na zaostalého pešiaka e7. Odmenou za aktivitu mu bol zisk dvoch spojených voľných pešiakov a pohodlné víťazstvo v dámskej koncovke. Moja príprava skončila už v treťom ťahu. Súper sa však rozhodol zahrať otvorenie originálne a tak som žil celú partiu v presvedčení, že stojím skvelo, priam na hranici výhry. Aj preto som obetoval s ľahkým srdcom pešiaka. Keď som získal kvalitu a v duchu si hovoril ako som to celé pekne vymyslel, prišla studená sprcha. Po nej som sa už do partie vrátiť nedokázal. Opäť zahrala veľmi pekne Anička, keď tak ako v prvom kole jej súperova Francúzska obrana nerobila nejaké vážne problémy. Odvážne zaútočila, dosiahla aktívnu pozíciu a pravdepodobne prešla niekde aj okolo výhry. Pred partiou by isto remízu brala. Marek sa od začiatku pustil do súpera, ktorý začal príliš pasívne. V priebehu partie stále niekoľko razy na výhru, no s figúrou navyše začal hrať ľahkovážne a neuveriteľne si skomplikoval svoju situáciu, keď o víťazstvo nakoniec musel bojovať 117 ťahov a 5,5 hodiny. Z tohto faktu “mal radosť“ nielen on, ale aj my, ktorí sme na neho čakali J

Štvrté kolo bolo zatiaľ jednoznačne tým najhorším. Zaznamenali sme chudobné tri remízy a jednu prehru. Prvá dohrala Anička, no jej prehra patrí do kategórie zbytočných. Čiernymi postavila pozíciu v zmysle prípravy a  okamžite proti favoritovi minimálne vyrovnala hru. Jeden zbytočný ťah však znamenal z praktického hľadiska koniec partie. Druhý som skončil ja, keď na súperovo prekvapenie v otvorení som nereagoval dostatočne primerane a postupne som sa dostával pod tlak. V komplikovanej pozícii si však aj súper liezol do časovej tiesne. V nej našťastie 2x nenašiel definitívne K.O. a tak som dostal šancu spáchať hrubú chybu dva ťahy pred kontrolou. Tú súper s pár sekundami nevyužil a posledný ťah urobil so sekundou na hodinách. Môj pokus o pevnosť ocenil nepochopiteľným navrátením kvality a prechodom do dámskej koncovky s pešiakom navyše, no vďaka aktívnym figúram nemal nič viac ako večný šach. Marek dostal mladého súpera s nízkym ratingom. Z otvorenia dostal pozíciu v zmysle prípravy, no ako sa stáva u mladších hráčov, ratingové zdanie klamalo. Súper počas partie neurobil prakticky žiadnu chybu a napriek všemožnej snahe Mareka sa dokázal udržať vo vežovej koncovke. Samir v otvorení šikovne získal zdravého pešiaka a dosiahol vynikajúcu pozíciu. Potom však laxne začal vymieňať všetky figúry až na tie, ktoré mu rozhodne v koncovke nemali ostať – rôznofarební strelci. Pri nich boli všetky pokusy (a nebolo ich málo) absolútne zbytočné, nakoľko hradby čierneho sa mu zbúrať nepodarilo.

Piate kolo prinieslo iskrenie najmä v Aničkinej partii, keď po veľmi dobre rozohranom otvorení sa súper musel odhodlať k typickej obeti kvality za nejakú kompenzáciu. Škoda, že v tejto fáze to nebolo optimálne, no po divokom priebehu aj ďalšia remíza isto potešila. Marek získal pešiaka navyše a cca 40 minút náskoku na hodinách už priamo z prípravy. Potom sa však začal zamotávať a súper sa dokázal vyvliecť až do remízy. Keď ju však mal na dosah, podľahol uspokojeniu z dobre vykonanej práce a prehliadol triviálny taktický obrat. Tu však naše plusy skončili. Môj súper zahral menej hrávaný variant, a keďže som si nebol celkom istý poradím ťahov, nereagoval som principiálne. Biely získal výhodu, no pozíciu sa mi darilo držať nad vodou. Nevyužil som však svoje šance, v časovke som prehliadol pešiaka. Toho súper v dámskej koncovke s prehľadom realizoval. V partii prakticky neurobil žiadnu chybu. Ach tí nemeckí juniori... Samir rozohral bielymi otvorenie veľmi vlažne a dobrovoľne odovzdal súperovi dvojicu strelcov. Ten sa šance chytil a postupne mu vytvoril aj pešiakové slabiny, následne získal pešiaka, zatlačil jazdca do totálnej pasivity a bolo po partii.

Šieste kolo sme konečne zabodovali vo väčšom. Prvý vyhral Samir, ktorý zvolil Kráľovskú indickú obranu a keďže súper reagoval dosť neambiciózne až opatrne, získal na kráľovskom krídle silný útok proti jeho kráľovi. Pokusy o komplikácie boli zlikvidované a po troch dňoch pôstu prišlo opäť víťazstvo. Moja partia mala tri fázy. Otvorenie, v ktorom som súpera rozobral na drobné. Stredná hra, kde som z jasnej výhody doviedol partiu do prehranej koncovky a koncovka, v ktorej som s troma pešiakmi menej a s minútou na hodinách dokázal otočiť partiu s troma pešiakmi menej vďaka matovému útoku po obeti strelca. Aničke opäť sadla príprava, keď dosiahla peknú pozíciu s dvojicou strelcov a na prvých 15 ťahov prakticky neminula čas. Následne súpera strategicky prehrala. Záverečná koncovka strelca proti jazdcovi s dvoma pešiakmi navyše (majority na oboch krídlach a vzdialený krytý voľný krajný pešiak k tomu) bola úplnou čerešničkou na torte. Marek mal náročnú úlohu najmä po tom, čo ho súper prekvapil už prvým ťahom. Dostal síce pevnú, no pasívnu pozíciu. Z nej sa dokázal kreatívne vymotať, no keď mal remízu na dosah, prešiel okolo nej a v koncovke prišiel o priveľa pešiakov. Tak sme sa všetci zozbierali na 3,5 bode. Vďaka farbám a množstvu súperov by sme sa však mali prípadnému derby spoľahlivo vyhnúť.

Siedme kolo začalo zaujímavo, keď som počas cesty do Viedne nechal ovplyvniť výmyslom Mareka čo sa týka prípravy a zahral som úplne extravagantný ťah, ktorý je podľa databáz novinkou. Súperov korunný variant tak utrpel prvý šrám, prechod do koncovky mu tiež nebol ako vyhranenému taktikovi a útočníkovi po chuti. Snažil sa síce kúzliť, no nepomohlo. Marek mal biele s Jackie Chanom (vlastne Jamesom) a z otvorenia získal veľmi nádejnú pozíciu. Pár nepresností však pozíciu totálne sploštilo a výsledkom bola nevyhnutná remíza. Anička pokračovala vo svojej sérii výborných výsledkov a nebola ďaleko od ďalšieho plného zásahu. Rakúsky IM mal šťastie, že ponúkol remízu v momente, kedy mala veľmi málo času a tak poistila výsledok. Koncovka bola síce náročná, no pri presnej hre vyhraná. Posledný dohrával Samir, ktorého partia nikdy nevyšla z hraníc rovnováhy. Snažil sa ju síce vyhrať, no dohrával ju zbytočne, pretože na konci to bol skôr súper, ktorý mohol skúšať. Možno je niekedy lepšie ušetriť trochu energie do hrateľnejších pozícií.

Pred ôsmym kolom sme si dohodli všetci klubové dresy s tým, že si pôjdeme urobiť fotku s GM Mamedyarovom. Náhoda je blbec a tak práve v ten jediný deň meškal 12 minút na partiu a tak prišiel až keď sme už hrali. V ôsmom kole sa Marek rozhodol pre menej hrávaný ťah vo Francúzskej obrane. Súper nezareagoval ideálne a tak Marek získal veľmi dobrú pozíciu. V nej sa rozhodol pre obeť pešiaka, ktorú súper prijal a poslušne si nabehol do pasce. Po zisku kvality si už asi myslel, že je všetko v najlepšom  poriadku, no po návrate Marekovho jazdca na základný rad prišla o život jeho dáma. Anička napriek výborne odhadnutej príprave a obrovskému časovému náskoku nedokázala kompenzáciu za pešiaka a zaznamenala druhú prehru. Na jej obhajobu je nutné dodať, že už pred partiou mala zvýšenú teplotu, čo mohlo mať výrazný vplyv. Samir získal taktiež veľký časový náskok a k tomu pozíciu, aká mu bola po chuti. Súpera postupne žmýkal, až ho celého vyžmýkal k zisku celého bodu. Moja partia bola v zmysle prípravy zo sústredenia GM Lanku v Senici. Získal som hodinový časový náskok a pozíciu na hranici výhry, súper však húževnato bránil a po mojich nepresnostiach stále žil. Tesne pred časovou kontrolou som spáchal hrubú chybu, kedy sa jedným ťahom otočilo hodnotenie z +4 na -7 a veci nabrali neuveriteľný spád. Súper bleskovým potiahnutím minul mat druhým ťahom a vletel do jedinej záchrany, ktorú som mal. V náročnej dámskej koncovke sa mi podarilo vďaka aktivite figúr a súperovom hraní na pol minúte vyhrať koncovku dáma a pešiak na h-stĺpci proti dáme a pešiakovi na a-stĺpci. Zázrak sa tak dokončil.

Na deviate kolo nastúpila Anička už pod liekmi, no na hre to vidno nebolo, lebo na súpera sa vyrútila agresívnym spôsobom. Po sérii výmen však nakoniec doviedla partiu do remízového prístavu. Druhý som skončil ja, kedy som mal proti rakúskemu veľmajstrovi jediný cieľ. Držať normálnu pozíciu a zdržať sa mojich extravagancií. To sa mi podarilo a nakoniec sám súper opakoval ťahy. Marek so súperom zahrali ódu na centralizáciu, kedy bol stred šachovnice zahustený tak, ako som snáď ešte ani nevidel. Hrozilo množstvo braní a tak išlo iba o to, kedy dôjde k radikálnym výmenám. Tie, žiaľ, pomohli viac súperovi. Pre Mareka tak ani dnešná nedeľa nebola tou pravou nedeľou. Samir rozohral partiu výborne a bol blízko pohodlne výhode bez protihry. Od pozície chcel však príliš a namiesto ukončenia vývinu roztancoval svoju dámu. Súper sa vzchopil a v koncovke ťažkých figúr postupne dotiahol partiu k víťazstvu.

Po deviatich kolách sme zaknihovali 20,5b/36 pri bilancii 15-11-10, čo je dobré číslo, no prakticky všetky plusy robí Anička. Jej zisk 102,4 bodu je impozantný a mohol byť aj oveľa vyšší. V každej partii dostala peknú pozíciu, hrala aktívne a okrem dvoch partií mala aj dobrú spotrebu času. Svoje urobila aj choroba. Jej 206.miesto je za predvedenú hru minimom, no performance 2187 je nádejou do budúcnosti. Po tomto turnaji už musí uveriť, že na to má. Najmä, ak už dostala aj ponuku hrať nejakú rakúsku ženskú súťaž J Samir a Marek skončili približne na svojom, resp. tesne pod (-23 resp. -15 bodov), plece pri pleci na 149. resp. 150.mieste. Obaja mali asi iné ambície ako zisk piatich bodov, no napriek okolnostiam vyložene nesklamali. Turnaj nie je jednoduchý, mnoho hráčov hralo výrazne lepšie ako malo ratingy. Po Pardubiciach, pred Senicou a najmä pred ME a MS ale majú obaja nad čím premýšľať. Ja som si dal po dlhej odmlke opäť turnaj a dennom popri cestovaní a práci, to opäť bolelo. Herne som bol vzdialený na míle od ideálu, v priebehu partií som mal veľké výkyvy. Výborne rozohrané partie som nedokázal dotiahnuť, naopak stratené pozície som zvládal zázrakmi otáčať. Partie sa miestami otáčali aj viackrát. Výsledných 6 bodov je výborných a v 55.miesto som nedúfal ani náhodou, no musím uznať, že je to viac ako som si za výkon zaslúžil. Ziskom +7 bodov bol splnený cieľ vrátiť sa nad hranicu 2300. Na záver dodatočná vďaka šoférovi a DJ-ovi našej výpravy v jednom – jogovi. Najväčsím hitom turnaja sa stal jednoznačne šláger Zobali vrabce zobali...

Open A (465 hráčov): FM M.Roháček 6b/9 55.miesto, FM S.Sahidi 5b/9 149.miesto , FM M.Karas 5b/9 150.miesto, A.Vrtiaková 4,5b/9 206.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos partií

V nedeľu doobeda sa Samir zúčastnil aj bleskového turnaja a počínal si skvele, keď dostal v jedenástich kolách až desať titulovaných hráčov. Množstvo cenných skalpov, výsledných 7,5 bodu a 10.miesto sú v danej konkurencii vynikajúcim výsledkom. Prísun 92 elo bodov do ratingu v bleskovom šachu a finančná výhra zaslúženou odmenou.

Bleskový turnaj (137 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/11 10.miesto

Výsledky na chess-results

331 332

333 334

335 336

337 338

339 340

341 343

342 344

345 346

Po vynútenom vynechaný druhého turnaja bol v treťom turnaji Samir opäť úspešný. Vyhral šesť partií a tri remizoval, čo ho v konečnom poradí umiestnilo na prvé miesto s náskokom pol bodu.

Rapid turnaj (17 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/9 1.miesto

329 330

Premiérovo sa turnaja v Prešove zúčastnila Anička a začala veľmi nádejne, keď po “povinnej“ výhre odremizovala v druhom kole hráča z prvej desiatky. Radosť síce následne utlmila prehra, tá sa však ukázala ako jediná v turnaji. V druhej polovici turnaja zaznamenala jednu očakávanú výhru a k nej pridala tri remízy s papierovo silnejšími hráčmi. Bilanciou dvoch výhier, štyroch remíz a jednej prehry tak pôsobila dosť nepriestrelne a s náskokom pol bodu vyhrala kategóriu žien.

Open Prešov (72 hráčov): A.Vrtiaková 4b/7 24.miesto (1.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

309 328

327 326

Najväčšieho festivalu doskových hier v strednej Európe sa zúčastnil Marek a rozhodne nebol iba do počtu. V prvých troch kolách síce popri jednej výhre dva razy podľahol papierovým favoritom, no nakoniec to boli jeho posledné prehry v turnaji. V nasledujúcich šiestich kolách zaznamenal tri výhry a rovnaký počet remíz, pričom mal iba raz slabšieho súpera. Impozantná je najmä bilancia čiernymi figúrami – 4,5 bodu z piatich partií. Celkovo mal v turnaji až osem titulovaných hráčov zo šiestich krajín a norma medzinárodného majstra mu tak unikla najtesnejším spôsobom - o jediný pol bod. Možno trochu škoda, že v poslednom kole neskúsil zabojovať viac. Posun o 110 miest vo výsledkovej listine a zisk 91 elo bodov do rebríčka sú však skvelým vyčíslením veľmi vydareného turnaja.

Open A (289 hráčov): FM M.Karas 5,5b/9 68.miesto

Výsledky na chess-results

310 311

Štrnásty ročník nášho Letného šachového tábora Koník sa včera skončil. Medzi 113 účastníkmi boli Miro a Peťo Mackovci, Maťo a Tomáš Starovičovci, Vladko a Simonka Bochničkovci, Samir Sahidi, Igor Lintner, Maťo Šándor, Jakub Suchánsky, Oliver Šoltys a Filipko Štelbaský. Kompletné výsledky a podklady z tábora nájdete na webe podujatia, my sa povenujeme iba šachovej stránke, presnejšie iba dvom šachovým turnajom hraným trojbodovým systémom za výhru.

V hlavnom turnaji zaslúžene zvíťazil Miro Macko plným bodovým ziskom 27 bodov, pričom mal šesťbodový náskok pred druhým Igorom Lintnerom a tretím Samirom Sahidim. O druhom mieste Igora rozhodol lepší vzájomný zápas, nakoľko všetky ostatné pomocné kritériá mali rovnaké. Igor okrem Mira prehral s Dominikou Ferkovou, Samir prehral s oboma prvými hráčmi výsledného poradia. Na stupni víťazov sme tak dosiahli hattrick. O krok späť bol Jakub, pre ktorého tak ostalo iba šieste miesto. Okrem jednej prehry hral spoľahlivo aj keď je pravda, že prakticky všetkých silnejším súperom sa vyhol. Peťo sa celý čas pohyboval vpredu a až hra vabank v snahe o čo najlepšie umiestnenie viedla ku prehre v partii posledného kola so spomínaným Igorom. Maťo určite očakával lepší výsledok, no po dobrom štarte 3,5/4 prišlo viacero zbytočných prehier. Taktiež Vladko isto nebude spokojný, nakoľko mal až osem papierovo slabších súperov a po slabšom závere sa prepadol nižšie. Slušný turnaj odohral Maťo, ktorý nemá dôvod na nespokojnosť, hádam iba s tým, že za posledné tri kolá si pripísal iba dva body z deviatich možných. Naopak Tomáš nepotvrdil svoje nasadenie a rozdával body kde sa dalo. Po veľmi pekných výsledkoch v poslednej dobe si vybral time out Oliver. Jeho bodový zisk bol minimalistický, no ešte viac ak si pozrieme jeho súperov. Milo prekvapila Simonka, ktorá absolvovala prvý turnaj v živote a bolo pekné sledovať jej progres. Po troch prehrách, uhrala dve remízy a následne dokonca dve partie vyhrala. Prebojovala sa tak dokonca do druhej turnajovej miestnosti. Filipko absolvoval turnaj táborovým relaxačným tempom, keď jeho partie končili veľmi rýchlo a jednoliatymi výsledkami, no v jeho veku sú výsledky naozaj treťoradé.

LŠT Koník (113 hráčov): M.Macko 27b/27 1.miesto, I.Lintner 21b/27 2.miesto, FM S.Sahidi 21b/27 3.miesto, J.Suchánsky 20b/27 6.miesto, P.Macko 17b/27 13.miesto, M.Šándor 16b/27 20.miesto, V.Bochnička 15b/27 28.miesto, M.Starovič 15b/27 29.miesto, T.Starovič 12b/27 61.miesto, O.Šoltys 10b/27 86.miesto, S.Bochničková 8b/27 100.miesto, F.Štelbaský 3b/27 112.miesto.

Výsledky na chess-results

V bleskovom turnaji sme taktiež obsadili prvé tri miesta, tu však v poradí Samir, Miro a Jakub.

LŠT Koník – bleskový turnaj (106 hráčov): FM S.Sahidi 27b/27 1.miesto, M.Macko 22b/27 2.miesto, J.Suchánsky 21b/27 3.miesto, I.Lintner 20b/27 5.miesto, P.Macko 18b/27 13.miesto, M.Šándor 16b/27 22.miesto, M.Starovič 15b/27 28.miesto, V.Bochnička 15b/27 32.miesto, O.Šoltys 12b/27 61.miesto, T.Starovič 12b/27 71.miesto,  S.Bochničková 1b/27 105.miesto.

Výsledky na chess-results

Web stránka podujatia: http://konik.interchess.sk/

312 313

314 315

316 317 318

319 320 321

323 322

324 325

Prvej časti tejto tradičnej letnej série turnajov v bleskovom šachu sa zúčastnilo iba desať hráčov. Samir ju vyhral systémom štart – cieľ s plným bodovým ziskom.

Bleskový turnaj (10 hráčov) FM S.Sahidi 9b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

303 304

V štartovej listine turnaja nájdeme Mareka, Mirka, Peťa a Vladka. V prvom kole sme zaznamenali prekvapujúco plný bodový zisk, keď k trom „povinným“ výhram po perfektnom výkone pridal štvrtú Vladko, ktorý šokoval svojho súpera a získal zatiaľ svoj najcennejší skalp v kariére. Výborný vstup do turnaja mohol obohatiť úspechom aj v druhom kole, kedy v rodinnom derby riadne zatápal bývalej reprezentantke a len podcenením situácie v závere prišiel o minimálne pol bodu. Mareka súper nepustil prakticky k ničomu a partia skončila remízou a Miro dopadol ešte horšie, keď po optimistickom výpade ešte vyrovnal, no v koncovke hrubou chybou prišiel o pol bodu. Česť tak zachraňoval Peťo, ktorý dokázal získať čiernymi skalp FM Jablonického a je zatiaľ lídrom našej výpravy. V treťom kole Vladko prehral pekne rozohranú partiu jednou chybou, keď nedocenil ústup súperovej dámy.  Marek a Mirko zostrelili svojich súperov v miniatúrke, no napriek tomu sa hrdinom kola stal opäť Peťo, ktorý súpera obral o dámu a skompletizoval hattrick. Vo štvrtom kole došlo už aj na Peťa, keď v relatívne vyrovnanej pozícii po dlhom premýšľaní potiahol a jednoťahovo prišiel o figúru. Nulu zaznamenal aj Marek, ktorý v otvorení prehliadol elementárnu taktiku a prišiel o pešiaka. Otvorenie (odblicané) sa nevydarilo ani Vladkovi, ktorý však dokázal zabojovať a dosiahnuť nádejnú pozíciu. Žiaľ ušla mu kombinácia s možným večným šachom a súper už dotiahol partiu do konca. Jedinú remízu tak zaznamenal Miro, no radosť z nej isto nemal. V nemastnom neslanom výkone pokračoval aj v ďalšom kole, keď výrazne lepšiu pozíciu hranú iba na dva výsledky pokazil stratou kvality. Našťastie súper nereagoval presne a postupne partia nasmerovala do nerozhodného výsledku. Druhú prehru zaznamenal Peťo, ktorého útok na kráľovskom krídle bol príliš bezzubý. Naopak body si pripísali Vladko a Marek. Vladko mal pri symetrickej pešiakovej formácii stále určitú výhodu a chybu súpera potrestal. Marek v peknej strategickej partii rozhodol postupom centrálnych pešiakov. Šieste kolo sa nieslo v skromnom duchu, keď bezkrvný výkon Mareka nestačil ani na pol bodu. Miro v divokej partii automaticky dobral figúru a prehliadol tak možnosť brutálneho medziťahu 28.. Df3, po ktorom by vyhral. Nakoniec opäť vďaka pomoci súpera zachránil pol bodu prechodom do teoreticky remízovej koncovky. Vo vežovej koncovke remizoval aj Peťo, ktorý bol svojou súperkou trochu omilostený. Zastavil tak sériu prehier. Vladko si čiernymi vyšliapol na aktuálnu majsterku SR dievčat do 14 rokov. Podľa našich investigatívnych novinárov stojí za jeho sériou dvoch výhier v rade najmä pero, ktoré dostal od Kubka Šošovičku ako darček k jeho desiatym narodeninám. V siedmom kole sme mali jeden bod istý, v klubovom derby sa totiž stretli Marek s Peťom. Úspešnejší bol Marek, ktorého útok sa ukázal ako rýchlejší. Miro v otvorení vynechal ťah a postupne sa v partii zamotal. Našťastie súper tiež nereagoval najlepšie a tak sa partia skončila remízou. Vladko začal veľmi dobre, len po ukončení vývinu mal otvoriť stred pre svoje figúry. Namiesto toho si nechal oslabiť dámske krídlo a partia išla z kopca. V predposlednom kole zahral peknú partiu Marek. Systematicky preskupil svoje figúry na lepšie pozície a získal rozhodujúcu materiálnu výhodu. Miro opäť raz dokázal, že centralizované figúry sú rozhodujúcim prvkom a že kráľ na prechádzke môže dostať zápal pľúc. Peťo si v partii prakticky ani nezahral, keď súpera nemilosrdne zmatoval už na začiatku partie. Vladko sa napriek nie ideálne rozohranej partii veľmi pekne vysekal z problémov nebyť zbytočnej výmeny dám, partia by bola veľmi zaujímavá. Po nej rozhodla sila dvoch spojených voľných pešiakov. V poslednom kole Marek nevyužil možnosť dostať sa do prvej desiatky a remizoval. Mirovi sa podarilo zázračne remizovať aj ďalšiu partiu, tentoraz vo vežovej koncovke. Peťo svoj úspešný turnaj ukončil peknou výhrou na záver. Kalich horkosti do dna vypil Vladko, ktorý zahral perfektnú partiu a získal dvoch čistých pešiakov až kým chvíľková strata koncentrácie neviedla k jednoťahovej strate figúry. Následne sa žiaľ už ani nepokúsil o odpor, pričom remíza stále nebola nereálna. Súhrnne v rámci KŠN, Peťo získal do ratingu skvelých 100 bodov a to je jasné prvé miesto, pričom performance 2189 je jednoznačne jeho doterajším vrcholom. Vladko nakoniec pripísal 40 bodov, no zistil, že hrať sa dá s každým a ani jednému hráčovi sa ho nepodarilo prevalcovať. Menej chvíľkových poľavení vo výrazne lepších či vyhraných pozíciách a rozšírenie znalostí v otvoreniach by ho zaradilo isto k Peťovej stovke. Marek si síce podržal aspoň nasadenie, no z výsledkom isto spokojný nie je. Na turnaj však mali isto vplyv aj nešachové aktivity. Miro pokračoval v nemastnom neslanom výkone a po Opene Doprastav sa trápil aj tu. ME mládeže sú tu čoskoro, tak hádam zabojuje a stratenú formu veľmi rýchlo nájde. Tam sa s ním totiž súperi maznať nebudú.

Open Štiavnica (92 hráčov): FM M.Karas 6b/9 13.miesto, P.Macko 5,5b/9 19.miesto, M.Macko 5,5b/9 26.miesto, V.Bochnička 3b/9 77.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos na chess.sk

Online prenos na chessbomb.com

299 300

302 301

305 306

Prvý detský prázdninový turnaj organizovaný MŠA Interchess v Bratislave absolvovali Vladko, Maťo a Oliver. V prvom kole vyhrala celá trojica, následne sa však už výsledky líšili. V druhom kole v klubovom derby vyhral Vladko s Oliverom, kým Maťo nevyužil výhodu bielych figúr. V treťom kole Vladko zvládol náročný súboj na prvom stole a bod získal aj Oliver, kým Maťo zaznamenal prvú prehru. Vo štvrtom kole svoje zápasy zvládli Maťo s Oliverom, no Vladko zaznamenal prvú (a poslednú) prehru, keď prehliadol odkrytý šach. Rovnaká príčina viedla aj k jeho remíze v kole piatom. V klubovom derby porazil Oliver favorizovaného Maťa a dostal sa na priebežné druhé miesto. V poslednom kole podľahol víťazovi turnaja, no výsledné piate miesto je pekné. Maťo dohnal časť strateného terénu peknom realizáciou výhody na témy Voľný stĺpec a Aktivita figúr a skončil tesne za Oliverom. Vladko sa po výhre dostal na miesto druhé, pričom si do ratingu pripísal 32 bodov.

Open turnaj (18 hráčov): V.Bochnička 4,5b/6 2.miesto, O.Šoltys 4b/6 5.miesto , M.Šándor 3,5b/6 6.miesto

Výsledky na chess-results

295 296

297 298

Ďalšieho ročníka populárneho festivalu v Liptovskom Mikuláši sa zúčastní Vladko Bochnička v turnaji do 15 rokov a Anna Vrtiaková ako členka družstva Interchess. Vladko začal svižnou útočnou partiou, ktorej súpera úplne rozobral. Pekne zahral aj v druhom kole a za odmenu sa dostal na prvú šachovnicu. Na nej podľahol favoritovi, keď rozhodujúcim faktorom sa stalo ovládnutie voľného stĺpca. Štvrté kolo zvládol opäť s prehľadom, no ďalšiu partiu odflákol (našťastie iba jedinú v turnaji) a dôsledkom nevyužitia množstva šancí bola zbytočná remíza. V predposlednom kole podľahol súperke v náročnej partii, no nakoniec si všetko vynahradil, keď vyhral vo svojej najrýchlejšej partii. Ak by zlepšil doťahovanie veľmi pekne rozohraných partií, medaila by bola istá. Konečné siedme miesto takto zodpovedá využitiam svojich šancí v partiách. Je však potrebné pripomenúť, že Vladko mohol hrať turnaj do 11 rokov a tak patril vo svojom turnaji medzi najmladších. Anička vyhrala prvé kolo čiernymi v miniatúrke, no jej priebeh však nebol až taký jasný. V druhom kole remizovala partiu v pozícii, kde mala výrazne väčšie možnosti hrať na výhru, no katastrofálna časová spotreba bola dôležitejším elementom. V sicílskej divočine tretieho kola sa lepšie zorientoval súper. Štvrté kolo a veľmi dôležitý zápas proti ŠK Osuské je trochu napravil chuť, keď bielymi spoľahlivo remizovala a zabezpečila družstvu víťazstvo. Partiu však bolo možné hrať aj agresívnejšie a bezpochyby aj svižnejšie. Piate kolo jej absolútne nevyšlo vo všetkých smeroch, no v šiestom kole vyškolila súpera na tému centralizácia figúr. V siedmom kole prispelo vymýšľanie bicykla k zlej časovej situácii, no súper ju remízou jemne omilostil. Výsledných 3,5 bodu nemôže byť dôvodom na spokojnosť, najmä ak nedávno v Pule ukázala, že má výrazne na viac. Ako členka družstva Interchess sa však mohla tešiť z víťazstva v súťaži.

Turnaj do 15 rokov (34 hráčov): V.Bochnička 4,5b/7 7.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj družstiev (14 družstiev): Interchess (FM M.Marek 6b/7, A.Vrtiaková 3,5b/7, T.Filip 5,5b/7, K.Zemková 6,5b/7) 1.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos partií

293 294

292 289

Pod záštitou Bratislavskej šachovej akadémie sa počas MS a Openu Doprastav uskutočnili aj Majstrovstvá bratislavského kraja v bleskovom šachu. Samirovi bol tesne pred turnajom odovzdaný oficiálny diplom za zisk titulu FM a nakoľko v blickách porazil kadekoho, mohol napriek silnej konkurencii pozerať na najvyššie priečky. Turnaj začal veľmi nádejne, keď napriek prehre v druhom kole dokázal poraziť dvoch titulovaných hráčov a po piatich kolách mal štyri body. Pribrzdila ho séria dvoch prehier, no po nej sa opäť nadýchol, keď zaznamenal dve výhry a dve remízy proti dvom papierovo najsilnejším hráčom turnaja. Žiaľ, záver mu nevyšiel, keď nevyužil celkom prijateľný žreb a posledné dve partie prehral. Klesol tak až na 16.miesto celkového poradia. Viki odohral tento rok asi svoj prvý turnaj, nakoľko študuje vo Veľkej Británii. V turnaji absolvoval klasickú hojdačku, keď všetkých súperov s nižším ratingom porazil a zo všetkými súpermi s vyšším ratingom prehral. Udržal si tak približne svoje nasadenie. Oliver nemal ľahkú úlohu, veď proti väčšine súperov bol obetným baránkom. Keď po dvoch prehrách v treťom kole porazil svoju ruskú súperku, vyzeralo to nádejne. No do konca partie už do tabuľky zbieral iba nuly. Tradíciou sa stalo to, čo sa v bleskových partiách stať nesmie - prehrať šesť až sedem partií na čas.

MBK v bleskovom šachu (44 hráčov): FM S.Sahidi 7b/13 16.miesto, V.Šebo 6b/13 28.miesto, O.Šoltys 1b/13 43.miesto

http://chess-results.com/tnr174867.aspx?lan=4

276 277

278 279

Tradičného turnaja, ktorý sa hrá tohto roku ako sprievodné podujatie popri Majstrovstvách sveta IPCA sa účastní nakoniec iba dvojica našich hráčov - Mirko a Peťo. Aničke zabránila v účasti kolízia s Openom Pula, Igorovi kolízia zo školským výletom, Marekovi na poslednú chvíľu zdravotné dôvody... Peťo začal hodne zostra, na prvom stole. Tam sa však dlho neohrial a po prehre s IM Pacherom prehral aj v kole druhom, kde asi príliš optimisticky obetoval materiál. Následné dve výhry patrili do kategórie povinných a po troche trápenia v piatom kole zavŕšil hattrick a poskočil do prvej polovice. Následne však v papierovo vyrovnanom súboji zaknihoval prehru. Na tú síce stihol reagovať výhrou, no následne proti hráčovi s vyšším ratingom neuspel ani na štvrtý pokus. Miro ledva stíhal prvé kolo, keďže absolvoval návrat z matematického sústredenia, no vstup do turnaja mal úspešný. V druhom kole však podľahol relatívne rýchlo nasadenej jednotke. Po ďalšej výhre bielymi nevyužil vo štvrtom kole príjemný žreb a príliš skoro vznikla symetrická pozícia s podpísanou remízou. Piate kolo proti nasadenej dvojke bolo o poznanie lepšie a dlho to vyzeralo, že by si čo to z bodového zisku mohol aj uchmatnúť. Dvojica súperových strelcov však rozpútala strategické peklo. Po tejto partii prišla ďalšia prehra, tentoraz isto menej očakávaná. Následnou výhrou sa dostal naspäť na 50 percent, ktoré si udržal aj po nie veľmi milosrdnom žrebe. V poslednom kole tak prichádza na rad bratské derby, v ktorom si jeden aspoň trochu napraví boľačky a druhý bude ešte viac sklamaný. Prípadne aj obaja.

Open turnaj (26 hráčov): M.Macko 4b/7 12.miesto , P.Macko 4b/7 14.miesto

Výsledky na chess-results

280 281

290 291

Proti šestici bojovne naladených súperov sa postavil Igor v rámci simultánky v Petržalke. Nakoniec sa mu podarilo zvíťaziť v pomere 5,5:0,5, keď jedinú remízu uhral Samko Hanuliak.

307 308

Po minuloročnej premiére si svoju účasť v Chorvátsku zopakovala Anička. V prvom kole bola čiernymi IM Baumeggerovi (turnajovej osmičke) viac ako vyrovnanou súperkou. Bezchybnou hrou nielen vyrovnala, ale získala aj drobnú výhodu. Namiesto prechodu do mierne lepšej koncovky však odvážne vzala kvalitu, na nasledovný postup súpera však nezareagovala presne. V kole druhom si z pozície favoritky bielymi napravila chuť víťazstvom v partii na jednu bránku. Súpera prakticky k ničomu nepustila a napriek pár zaváhaniam spoľahlivo zvíťazila. V treťom kole proti nórskemu CM odohrala opäť dobrú partiu, v ktorej nebola bez šancí. V utorkovom dvojkole si najprv poradila bielymi s nemeckým súperom a následne uhrala na tretí pokus uhrala čiernymi proti favoritovi aspoň remízu. Proti domácemu FM Voscillovi zaznamenala bielymi zaslúženú prehru pri najbojazlivejšom výkone v turnaji. Siedme kolo dostala teda papierovo slabšieho súpera, ktorého relatívne bezpečne zdolala a dostala sa tak opäť na 50 percent. Partie v ôsmom a v deviatom kole boli priebehom veľmi podobné. V oboch sa dostala napriek vyrovnanému otvoreniu do výhody, no v oboch partiách boli nakoniec zaznamenané remízy. Pozície, v ktorých sa tak stalo, však boli hrateľné iba za jednu jedinú stranu a remíza tak bola pre Aničku minimom. Celkovo to znamenalo umiestnenie v prvej stovke, tretie miesto v kategórii žien a skoro 40 bodov do ratingu. Nebol to výkon z kategórie „Wáááu!“, ale rozhodne to bolo z viacerých pohľadov niečo, na čom sa dá do budúcnosti stavať...

Open Pula (221 hráčov): A.Vrtiaková 4,5b/9 98.miesto (3.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

272

273 274 275

282

284 283 285

Tím projektu SWIPS zorganizoval po aprílovom turnaji v bleskovom šachu aj turnaj v rapid šachu. Nami zúčastnená štvorica zaručovala umiestnenia v prvej polovici tabuľky, čo sa všetkým aj podarilo. Najlepšie si počínal Jakub, ktorý súperom povolil iba dve remízy a obsadil tak samostatné prvé miesto. Pri zložení turnaja to môžeme považovať za veľmi dobrý výsledok a príjemné prekvapenie. Tretie miesto si vybojoval Mirko až vylepšeným záverom, keď v prvých kolách utrpel viac šrámov ako čakal. Na štvrté miesto tak odsunul Mareka, ktorý naopak veľmi dobre odštartoval, ale po hattricku si už nepripísal ani jednu výhru. Obaja mali isto najvyššie ambície, nuž niekedy inokedy... Peťo potvrdil papierové predpoklady, no nezaskočil ani jedného favorita a tak ho najhoršie pomocné hodnotenie zaradilo na koniec prvej polovice.

Open turnaj (14 hráčov): J.Suchánsky 6b/7 1.miesto, M.Macko 4,5b/7 3.miesto, FM M.Karas 4b/7 4.miesto, P.Macko 4b/7 8.miesto

Výsledky turnaja

268 269

270 271

Na tomto turnaji sme mali zastúpenie v troch družstvách. V družstve Blaváci sa na druhej šachovnici predstavil Samir, ktorý veľmi dobrým výkonom a siedmimi bodmi prispel k celkovému výbornému druhému miestu družstva. V družstve Nafta Gbely odohral prvú šachovnicu Marek a so svojim výkonom isto nebude spokojný. V družstve Harda pod vedením nehrajúceho kapitána Tomáša odohrala turnaj v kombinovanom dievčensko-chlapčenskom družstve dvojica Mirko a Maťo (spolu s Emmou a Stelkou). Prvý menovaný sa už v prvom kole postaral o prekvapenie a následne až do konca turnaja čistil jedného súpera za druhým. Výsledných deväť bodov bol suverénne najlepší individuálny výsledok celého turnaja. Maťo uhral body dva, pričom sa v partiách striktne držal pravidla „Vyhráva vyšší rating“. Myslím, že do budúceho ročníku vieme postaviť zaujímavé družstvá pod hlavičkou KŠN.

Turnaj (31 družstiev): FM S.Sahidi 7b/9 (Blaváci – 2.miesto), FM M.Karas 4,5b/8 (Nafta Gbely – 22.miesto), M.Macko 9b/9, M.Starovič 2b/9 (Harda – 23.miesto)

Výsledky na chess-results

262 263

264 265

266 267

Do semifinále tohtoročnej GPX postúpil Oliver zo šiesteho miesta po základnej časti. Postup do finále garantovali iba prvé tri priečky a tak bolo potrebné čo najviac bodovať. Už v prvom kole však prišiel vážny škrt cez postupový rozpočet. Následné dve výhry Oliverovi síce vliali nádej, no po ďalších dvoch prehrách bolo prakticky rozhodnuté. Najmä prehra z piateho kola s figúrou navyše isto mrzí. Hrubé chyby v časových tiesňach rozhodli, že Oliver napokon obsadil až siedme miesto. Jeho rozlúčka s turnajmi GPX tak určite nedopadla podľa jeho predstáv.

Kategória CH11 (10 hráčov): O.Šoltys 3,5b/9 7.miesto

Výsledky na chess-results

V paralelne prebiehajúcom opene sa predstavili Maťo Šándor a Maťo Starovič. Obaja zahrali veľmi slušne a skončili na štvrtom resp. šiestom mieste. Za zmienku stojí najmä posledné kolo a Maťove odmietnutie ponuky remízy prvému nasadenému hráčovi v turnaji. Na to je potrebná určitá dávka odvahy a sebavedomia. Len tak ďalej, zvolil si si správnu cestu!

Open turnaj (18 hráčov): M.Šándor 4,5b/7 4.miesto, M.Starovič 4,5b/7 6.miesto

Výsledky na chess-results

260 261

Open turnaja v rapid šachu sa zúčastnila trojica Peter Macko, Tomáš Starovič a Filipko Štelbaský. Peťo nadpriemerne zahral v krátkom slede tretí turnaj a okrem prvého kola mal všetkých súperov papierovo silnejších. Výsledných päť bodov ho zaradilo na skvelé pätnáste miesto a pripísal si 56 bodov do fide rapid ratingu. Tomáš prekvapil súpera v druhom kole a k tomu pridal dve „povinné výhry“. Filipko po namáhavej sobote dokázal absolvovať sedem kôl aj v nedeľu, čo je veľké víťazstvo. Po troch prehrách prišla výhra s Bye a po ďalších dvoch prehrách sa v poslednom kole ocitol zoči voči raperovi Suverenovi. Po výbornej hre mal v koncovke už vežu navyše, no predchádzajúci náročný program spôsobil rýchly zvrat. Odniesol si cenu za najmladšieho účastníka.

Open (102 hráčov): P.Macko 5b/7 15.miesto, T.Starovič 2,5b/7 86.miesto, F.Štelbaský 1b/7 99.miesto

Výsledky na chess-results

230 231

232 249

Do týchto majstrovstiev sme tak ako minulý rok postavili tri družstvá. Mierne obmenám v zložení sme sa nevyhli, no kvalita sa zvýšila.

Céčko vedené Maťom malo zbierať najmä skúsenosti do budúcich rokov, no už v prvom kole naznačili svoje možnosti, keď takmer porazili naše béčko. nakoniec však nezískali ani zaslúženú remízu. Po víťazstve nad Liptovskou Teplou prišiel masaker od Banskej Bystrice. Rovnako tak sa očakávala aj vysoká výhra s Bijacovcami.  V piatom kole sa z družstvom Rajca čakal isto vyrovnanejší zápas, no nakoniec nás Maťo zachránil od debaklu. Kontumačná výhra v šiestom kole nám dala do posledného kola šancu bojovať o nádejný výsledok. Najtesnejšia prehra s Komárnom však znamenala prepad tabuľkou. Klobúk dolu najmä pred Maťom, ktorý na jednotke prehral iba s Filipom Haringom, pričom porazil Igora Lintnera a remizoval s bývalým majstrom SR Ernö Molnárom. Iba kontumačná výhra družstva ho pripravila o tretie miesto na šachovnici. Je trochu na zamyslenie, či jednotlivec môže za to, že pri malom počte družstiev a ich nepárnom počte zrazu nemá šance umiestniť sa na svojej šachovnici.

Béčko vedené Igorom malo za cieľ pokúsiť sa zabojovať o medailu. Už v prvom kole však len o chlp prežili pokus o atentát nášho céčka. V druhom kole zahodili jasný zápas proti áčku Liptovskej šachovej školy, keď Andrejka s dámou navyše prehrala na nemožný ťah. Po prehre s Modrankou v kole treťom to vyzeralo na uterák. Dve výhry proti družstvám z Komárna (4:0 s béčkom a najmä 2,5:1,5 s áčkom) vrátili naše družstvo opäť do hry. V šiestom kole tak prišlo na prvom stole k derby KŠN B proti KŠN A. Béčko podalo výborný výkon a chvíľami to vyzeralo tak, že áčko príde o prvý bod či aj všetky tri. Nakoniec však mali áčkari pevnejšie nervy, no béčku sa naskytla v poslednom kole vďaka ideálnemu žrebu na prvých štyroch stoloch výborná šanca na bronz. Svoj zápas vyriešili výhrou 3:1 a na diaľku držali palce céčku aby Komárnu nepodľahlo vyšším rozdielom. To sa aj podarilo a keď áčko „upratalo“ Liptákov, stačilo, aby Osuské porazilo Banskú Bystricu. Napriek celozápasovej prevahe Osuského však napokon skončil zápas 2:2 a béčku ostalo o skóre nepopulárne štvrté miesto. Igor skončil na svojej šachovnici tretí a Jakub druhý.

Áčko, vystužené o Mareka Karasa, mohlo mať po minuloročnom víťazstve najvyššie ciele. Tie začalo napĺňať už od prvých kôl, keď na nulu porazilo béčko Liptovskej šachovej školy a Považské Podhradie. Už v treťom kole nás čakal zápas pravdy proti ŠK Osuské. Perfektné partie odohrali Samir a Mirko a nakoľko Anička mala kvalitu navyše a Marek pešiaka, nebolo o víťazstve pochýb. Nakoniec sa obe partie skončili trochu zbytočnými remízami, ale pred zápasom by sme 3:1 samozrejme brali. Štvrté kolo proti Modranke bolo jedným z dvoch najťažších. Na dvojke totiž ako prvý prehral Marek a to bol rázny škrt do našich plánov. Anička a najmä Mirko svoje výhody síce doviedli do konca, no Samir stál úplne na prehru v technickej koncovke a len jej neznalosť súperom nám udržala stopercentnú úspešnosť. Paradoxné je, že tento typ koncovky (a samozrejme aj iné technické koncovky) sme cvičili vo februári na tréningoch. Proti Banskej Bystrici bol cieľ jasný - vzadu rozhodnúť a vpredu udržať. Vzadu sme rozhodli, no vpredu Samir pekne vyhral a Marek pridal remízu na výsledných 3,5:0,5. To už sa dalo tušiť, že titul obhájime. V šiestom kole však nepríjemne hrýzlo béčko a vyzeralo to na prvú prehru áčka a odloženie majstrovských osláv. Anička však potrestala Andrejkinu hrúbku a na prvých dvoch šachovniciach Samir s Marekom udržali nepríjemné pozície. Posledné kolo bolo výrazne jednoznačnejšie a turnaj sme zakončili výhrou 3,5:0,5 proti Liptovskej šachovej škole. Zbytočná remíza akurát stála Aničku výhru svojej šachovnice. Samir a Mirko tie svoje vyhrali, Anička bola druhá. Marek si na poslednú chvíľu splnil možnosť uhrať zlato zo súťaže družstiev. Budúci rok sa ako jediný nebude môcť zúčastniť týchto majstrovstiev a preto posuny v zostavách budú minimálne. Snaha hrať o čelné pozície samozrejme ostane.

MSR družstiev starších žiakov (17 družstiev):

KŠN Bratislava A (FM S.Sahidi 6b/7, FM M.Karas 4,5b/7, M.Macko 7b/7, A.Vrtiaková 6b/7) 21b/21 1.miesto

KŠN Bratislava B (I.Lintner 4,5b/7, J.Suchánsky 5,5b/7, V.Bochnička 1,5b/7, A.Slabá 5b/7) 13b/21 4.miesto

KŠN Bratislava C (M.Šándor 5b/7, M.Starovič 3b/7, O.Šoltys 2,5b/7, A.Sobeková 3,5b/7) 9b/21 14.miesto

Výsledky na chess-results

250 251

252 253

254 255

256 257

258  259

Naša, v histórii klubu asi najväčšia, výprava pozostávala z trinástich hráčov. V jednotlivých kategóriách mládežníckych MSR v rapide sa predstavili:

Anička paradoxne už v prvých dvoch kolách narazila na ďalšie dve medailistky. Po štyroch kolách viedla z plným počtom bodov, následne vypustila lepšiu pozíciu a zachraňovala remízu. V šiestom kole si zabezpečila výhrou titul a v poslednom kole nezvládla absolútne elementárnu pešiakovú koncovku a z výhry sa v priebehu jediného ťahu stala prehra. Rapidy neobľubuje, ale bude si na ne musieť zvyknúť.

Kategória D16 (9 hráčok): A.Vrtiaková 5,5b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

Filipko začal svoj tretí turnaj (a prvé majstrovstvá SR) v živote veľmi rýchlou výhrou, no po nej prišla séria štyroch prehier v rade. V šiestom kole otočil úplne prehranú partiu a v poslednom sa mu podarilo taktiež zvíťaziť. To ho dotiahlo na delenie druhého miesta, o pomocné hodnotenie však skončil na mieste štvrtom. To môžeme isto považovať za úspech.

Kategória CH08 (28 hráčov): F.Štelbaský 3b/7 20.miesto (CH06 – 4.miesto)

Výsledky na chess-results

Vladko aj Oliver mali isto ambície atakovať čelné priečky, no turnaj ich nezastihol v optimálnej forme. Vladka rovnako ako v piatok trápila zbytočne nadmerná spotreba času v otvorení a napriek tomu, že prehral iba jednu partiu, na vyššie priečky tento raz nemal. O šachových „skills“ niet pochýb, rapid je však často viac o schopnosti rozhodnúť sa. Oliver uhral presne svoje. S papierovo silnejšími prehral, slabších porazil a s rovnocenným remizoval. Stačilo to tesne na prvú desiatku.

Kategória CH10 (39 hráčov): V.Bochnička 4,5b/7 8.miesto, O.Šoltys 4,5b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

Pri neúčasti Filipa Haringa mal Samir cestu za titulom výrazne uľahčenú. Svoju spanilú jazdu z piatka natiahol o ďalších sedem výhier a vyhral s 1,5-bodovým náskokom. Maťo sa napriek výraznému zaváhaniu v druhom kole dokázal spamätať a vytiahol sa nakoniec na piate miesto, čo je z posledných dvoch rokov jeho najlepší výsledok na MSR. Zásluhu má na tom aj konečne zvládnuté posledné kolo.

Kategória CH12 (45 hráčov): FM S.Sahidi 7b/7 1.miesto, M.Šándor 5b/7 5.miesto

Výsledky na chess-results

Miro mal po aprílových MSR vysoké ambície a spoľahlivo ich napĺňal prvé štyri kolá. V piatom kole proti favorizovanému Jergušovi Pecháčovi s kvalitou navyše nezvládol záver dlhej partie a po tejto prehre sa nedokázal vnútorne prepnúť na boj o druhú priečku. Prišla preto zákonite aj ďalšia prehra. Vďaka výhre v poslednom kole si však dokázal vybojovať tesne aspoň bronzovú medailu, aj keď isto chcel viac.

Kategória CH14 (36 hráčov): M.Macko 5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

V tejto kategórii sme mali najpočetnejšie zastúpenie. Marekovi sa podarilo po konštantnom výkone zvíťaziť prakticky suverénnym spôsobom. Po šiestich výhrach remizoval až v poslednom kole. Mohol sa tak tešiť prvý raz z titulu majstra SR. Igor začal dobre, no tretie kolo vyzeralo byť zlomovým. Našťastie však v sebe dokázal nájsť energiu a sily na to, aby zabojoval s realitou. Po troch výhrach v rade tak zrazu nečakane atakoval medailu. Remíza do vyčerpania všetkých možností v poslednom kole isto nebola neúspechom, no pri zhode výsledkom ho nakoniec tesne odsunula na nepopulárnu zemiakovú medailu. Jakub začal dobre, no v treťom kole sa predčasne vzdal Marekovi. Z ďalších štyroch kôl získal iba 1,5 bodu a tak sa napokon dostal iba na polovicu možných bodov. Maťo si prežil kalváriu už v prvom kole, keď s vežou navyše dostal mat. K jedinej výhre pridal tri remízy a s výsledkom isto spokojný nie je. Tomáš po dvoch kolách podľa predpokladov prehral štyri partie v rade a až výhra v poslednom kole ho zachránila od lampáša na konci výsledkovej listiny.

Kategória CH16 (32 hráčov): M.Karas 6,5b/7 1.miesto, I.Lintner 5b/7 4.miesto, J.Suchánsky 3,5b/7 14.miesto, M.Starovič 2,5b/7 27.miesto, T.Starovič 2b/7 30.miesto

Výsledky na chess-results

Peťo zahral veľmi kvalitný turnaj. Po výhre v prvom kole, v tom druhom porazil FM Ištoňu. Vo štvrtom zvládol koncovku dámy proti veži s Peťom Puškárom. Následne prišli dve prehry a remíza v poslednom kole mu zabezpečila 50 percent. Vzhľadom na svojich súperov to však možno jednoznačne považovať za úspech.

CH20 (22 hráčov): P.Macko 3,5b/7 12.miesto

Výsledky na chess-results

V súčte sú tri zlaté medaile, jedna bronzová, dve štvrté miesta a jedno piate miesto veľmi dobrým výsledkom. Vždy je čo vylepšovať, ale v takomto prípade je naozaj ťažké byť nespokojným.

Reportáž z Televíznych novín TV Markíza

Reportáž Mestskej televízie Ružomberok

233 234

235 236

237 238

239 240

241 242

243 244

245 246

247 248

Tak ako minulý rok nás reprezentovalo jedno družstvo a dokonca v rovnakom zložení. V prvom kole nás Čadca naozaj pekne potrápila a výsledných 4:0 bolo pre nich krutých, no skúsenosti rozhodli nemilosrdne. V druhom kole proti Žiline sa už hráči dostávali pomaly do tempa a jedinú, vzhľadom na priebeh a záverečnú pozíciu zbytočnú, remízu pri výhre 3,5:0,5 zaznamenal Maťo. Následne prišli ďalšie dva stopercentné zásahy proti Banskej Bystrici a Slovanu a v piatom kole nás čakal náš najväčší konkurent v boji o zlato, družstvo z Malaciek. V tomto zápase sme boli jediný raz ohrození, resp. skôr na pokraji prehry. Našťastie posledné dve šachovnice otočili svoje partie a šťastne zvíťazili, čím bol súboj o prvé miesto prakticky rozhodnutý. Posledné dve kolá prišli výhry proti dvom družstvám Liptovskej šachovej školy, pričom jedinú stratu utrpel Vladko, keď s figúrou navyše podložil vežu. Samir, Vladko a Andrejka vyhrali svoje šachovnice, Maťo skončil tretí. Celkový zisk 21 bodov aj skóre 25,5:2,5 sú impozantné, no zápasy neboli až také jednoznačné ako hovoria čísla. Obhájený titul naozaj poteší, oslávili sme ho zmrzlinovými pohármi v spoločnosti družstva Interchess CVČ Malacky. Budúci rok samozrejme držíme palce práve im. Naše družstvo totiž opúšťajú až traja hráči a tak bude úspechom akékoľvek umiestnenie v prvej šestke. Kostru nového družstva by mali tvoriť Vladko a Oliver, tretím do partie bude pravdepodobne Filipko a nejaké šikovné dievča by malo zostavu uzatvárať. Končiacej trojici Samir, Maťo a Andrejka (samozrejme spolu s nimi aj pokračujúcemu Vladkovi) patrí veľká vďaka za to, že ako prví dokázali získať pre KŠN zlaté medaile v súťažiach družstiev mladších žiakov.

MSR družstiev mladších žiakov (24 družstiev): KŠN Bratislava (FM S.Sahidi 7b/7, M.Šándor 5,5b/7, V.Bochnička 6b/7, A.Slabá 7b/7) 1.miesto 7-0-0 21b/21

Výsledky na chess-results

224 225

226 227

228  229

V nedeľu sa v Modranke uskutoční ďalší ročník Tirnavie. Pre Olivera to bola rozlúčka v rámci turnajov základnej časti GPX, pre Filipka naopak debut za KŠN. Oliver si po posledných turnajoch určite predstavoval záverečné výsledky inak, no pád na čas v pozícii s figúrou navyše v treťom kole zanechal na ňom výrazné stopy. Ešte jedno padnutie a dve hrubé podhodenia ho zaradili na koniec druhej desiatky. Filipko v prvom kole zvíťazil, počas ďalších piatich kôl pridal dve remízy a v siedmom kole zaznamenal opäť výhru. Prehry v posledných dvoch kolách ho tabuľkou posunuli smerom nadol. V jeho piatich rokoch je však úspechom aj to, že bojuje aj proti štrnásťročným súperom a počas deväťkolového turnaja odohral ešte minimálne jeden celý turnaj počas prestávok.

Turnaj GPX (68 hráčov): O.Šoltys 5b/9 20.miesto, F.Štelbaský 3b/9 58.miesto

Výsledky na chess-results

Maťo po sobote opäť testoval formu na MSR mládeže v rapid šachu. Ani tentoraz nesklamal a cenným skalpom je najmä jeho výhra zo štvrtého kola. Škoda však posledných dvoch kôl.

Turnaj B (22 hráčov): M.Šándor 3b/7 14.miesto

Výsledky na chess-results

202 203

204 205

V sobotu sa v rámci akcie Šachy mimo šachovnici uskutočnili v českom Frýdku-Místku kreatívne aktivity a tímové súťažné aktivity zamerané na rozvoj osobnosti. Pod záštitou MŠŠ Interchess sme mali v celkovom počtu 20 detí zastúpenie trojicou, Anička, Mirko a Vladko. Po jednotlivých disciplínach si účastníci rozdelení do dvoch družstiev nakoniec zahrali proti sebe aj šachovú partiu. V nej mali síce od začiatku navrch „Križiaci“ (Mirko), no veľmi šťastným záverom sa napokon podarilo vyhrať „Srdciarom“ (Anička, Vladko).

206 207

208 209

210 211

212 213

Jedenásteho ročníka tohto turnaja v rapid šachu, hraného zároveň ako Majstrovstvá Bratislavského kraja v rapid šachu, sa zúčastnila osmička našich hráčov. Turnaj využili ako prípravu pred blížiacimi sa MSR mládeže v rapid šachu. Z nich sa nakoniec najlepšie umiestnil Marek Karas, keď pri svojom debute v drese KŠN obsadil celkové šieste miesto. Zabezpečil si ním víťazstvo v kategórii juniorov. Do prvej desiatky sa zmestil aj Samir, ktorého z čelných pozícií odsunuli až prehry v posledných dvoch kolách. Napriek nim však vyhral kategóriu žiakov. Z trojice päťbodových hráčov bol asi najviac spokojný Jakub, keď zaznamenal niekoľko veľmi cenných skalpov. Spokojný by mohol byť aj Peťo, ktorý zahral výborne dve tretiny turnaja. Záverečné tri prehry asi bolia, ale rozhodne ho bolo v turnaji vidieť. Igor s výsledkom isto spokojný nebude aj keď sa bodovo vyrovnal Jakubovi s Peťom. Bielymi síce vyhral všetky partie a potvrdil tak rolu favorita, čiernymi však nezískal ani pol bod. So svojim vystúpením môže byť spokojný Maťo, keď voči deviatim papierovo silnejším súperov vybojoval celé štyri body. Druhý Maťo sa prvú polovicu turnaja trápil, no v druhej zapol vyššie obrátky a verím, že v nastúpenom trende bude pokračovať aj v Ružomberku. Pre Tomáša sú rapidy príliš rýchle, no nakoniec sa mu podarilo zvíťaziť a zaznamenať tak čestný úspech.

Memoriál T.Nemca (73 hráčov): FM M.Karas 6,5b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii juniorov), FM S.Sahidi 6b/9 9.miesto (1.miesto v kategórii žiakov), J.Suchánsky 5b/9 21.miesto, P.Macko 5b/9 23.miesto, I.Lintner 5b/9 32.miesto, M.Šándor 4b/9 46.miesto, M.Starovič 3,5b/9 55.miesto, T.Starovič 2b/9 70.miesto

Výsledky na chess-results

214 215

216 217

218 219

220 221

222 223

Deviateho ročníka rapidového turnaja v Pezinku sa zúčastnila trojica Vladko Bochnička, Jakub Suchánsky a Oliver Šoltys. Jakub začal sympaticky, keď potešila najmä výhra vo štvrtom kole proti turnajovej šestke. V ďalších piatich kolách však zaznamenal iba dva body a to bolo na výraznejší výsledok málo, uhral si však svoje. Vladko bol úplne opačný prípad, keď v prvých štyroch kolách získal iba jeden bod. Následne sa však naštartoval a celkových 4,5 bodu mu stačilo taktiež na svoje nasadenie. Oliver si prakticky potvrdil svoj nový fide rating, keď okrem jednej „povinnej“ výhry získal dve ďalšie proti favoritom a celkové tri body mu tiež stačili na udržanie nasadenia. Turnaj bol jednou z posledných rozcvičiek pred májovými MSR mládeže v rapid šachu.

Memoriál R.Rétiho (98 hráčov): J.Suchánsky 5b/9 31.miesto, V.Bochnička 4,5b/9 57.miesto, O.Šoltys 3b/9 82.miesto

Výsledky na chess-results

200 201

Tradičného turnaja v Nových Zámkoch sa zúčastnila trojica našich hráčov. Oboch Mackovcov ako tradičných účastníkov doplnila Anička. Mirko mal isto po poslednom úspešnom účinkovaní najvyššie ambície, no už remíza v prvom kole mu do plánov nezapasovala. Nasledovala trojica výhier, ktorá ho vyniesla až na prvý stôl. Následné dve prehry ho však vrátili riadne naspäť a ani výhra v poslednom kole mu isto nestačila ku spokojnosti. Peťo začal veľmi dobre, keď už v druhom kole si vyšliapol na favorita a dostal sa na prvý stôl. Taktiež prišli dve prehry, no v závere stratil už iba jednu remízu a umiestnil sa tesne za svojim bratom, pričom si pripísal 56 bodov do rebríčka. Anička taktiež začala veľmi dobre, keď po povinnej jazde v kole prvom následné dve kolá remizovala. V štvrtom kole prišla prvá (a našťastie aj posledná) prehra a po nej ďalšia „povinná“ jazda. V šiestom kole remizovala, keď celú partiu stála lepšie ako jej súper. V poslednom kole v divokej partii vyhrala a dotiahla sa tak tesne za Peťa s Mirkom, pričom pripísala 58 elo bodov. V celkovom hodnotení sme tak obsadili 11, 12. a 13.miesto.

Open Nové Zámky (54 hráčov): M.Macko 4,5b/7 11.miesto, P.Macko 4,5b/7 12.miesto, A.Vrtiaková 4,5b/7 13.miesto

Výsledok na chess-results

194 195

196 197

V máji pokračovali senické sústredenia svojou ďalšou kapitolou. Medzi sedemnástkou prihlásených bol Igor Lintner, Samir Sahidi, Maťo Šándor a ja. Po dvoch dňoch preberania jednoduchých pozícií s podtitulom „V jednoduchosti je krása“ sme sa ďalšie dva dni venovali chaosu na šachovnici s podtitulom „Na inej planéte“. Lektori GM Robert Cvek a GM Ján Markoš si pripravili množstvo zaujímavých diagramov a partií, ktoré dali všetkým poriadne zabrať.

Zoznam účastníkov na chess-results

198 199

Záverečným kolom vyvrcholilo v Trnave toto mládežnícke podujatie v rapid šachu. Samir v ňom zaznamenal jednu prehru a obsadil tak druhé miesto. V celkovom hodnotení troch kôl obsadil miesto prvé.

Turnaj (XX hráčov): FM S.Sahidi 6b/7 2.miesto

193 192

V Osuskom Oliver absolvoval svoj prvý turnaj v pozícii prvého nasadeného hráča. Deň predtým, mu totiž vyšlo jeho prvé fide elo. V turnaji si tri kolá udržal prvú šachovnicu, vo štvrtom však venoval súperovi figúru. Po dvoch výhrach sa na jednotku opäť vrátil, no druhá prehra znamenala stop nádeji na prvé miesto. Záverečné tri kolá zaznamenal čistý hattrick, pričom cenná je najmä výhra z posledného kola s aktuálnym majstrom Slovenska do osem rokov. Celkovo tak Oliver obsadil tretie miesto a v kategórii CH11 miesto druhé.

Turnaj GPX (29 hráčov): O.Šoltys 7b/9 3.miesto (2.miesto v kategórii CH11)

Výsledky na chess-results

172 173

Napriek kolízii s končiacimi MSR mládeže sa Openu Slovan zúčastnil Miro Macko. Po remíze v prvom kole v ďalších dvoch kolách splnil rolu favorita a sériu výhier natiahol aj vo štvrtom kole, vďaka čomu sa ujal vedenia v turnaji. V piatom kole zaknihoval oddychovú remízu čiernymi figúrami a následne čiernymi podľahol neskoršiemu víťazovi turnaja. V posledných troch kolách dostal priaznivejší žreb a zo šiesteho miesta sa posunul až na miesto druhé. Po druhom mieste na MSR si tak svoje umiestnenie a aj počet bodov zopakoval.

Open Slovan (33 hráčov): M.Macko 7b/9 2.miesto (1.miesto v kategórii U15)

Výsledky na chess-results

168 171

V aprílovom termíne sa opäť uskutočnili vrcholné mládežnícke podujatie roka, ktorým sú MSR mládeže v šachu. Výprava obsahovala desať členov KŠN a aj ďalších päť členov našich tréningových skupín. Za pomoci rodičov a trénerskej dvojice IM Berezjuk – FM Roháček sme sa snažili dosiahnuť čo najlepšie výsledky a naplniť tak celoročnú snahu každého jedného hráča. Niektorým sa to podarilo viac, niektorým pomenej. V nasledujúcich riadkov postupne rozoberiem desiatku členov KŠN, ktorú som mal na starosti ja.

 

Anička zahrala prvé dve kolá kvalitne, už v tom druhom však začala niekoľko kôl pretrvávajúca chronická časová tieseň. Po treťom kole mala na čele bodový náskok a všetko vyzeralo byť v poriadku. Stred turnaja jej však absolútne nevyšiel, keď kombinácia časoviek s bezmyšlienkovitým prekladaním figúr na maximálne troch radoch šachovnice viedla ku dvom prehrám a jednej remíze. Záver bol opäť stopercentný, no ani „povinné jazdy“ neboli zďaleka bezchybné. Prvé miesto v kategórii D16 (a druhé miesto v D20) tak bolo maximálne vydreté a v hlavách ostalo priveľa otáznikov, ktoré bude nutné riešiť.

Kategória D16 (7 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/9 1.miesto

Kategória D20 (13 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/9 2.miesto

Výsledky D20 na chess-results

 

Vladko na turnaji ukázal niekoľko naozaj krásnych partií. Reálne mu nevyšla iba jediná, keď tretie kolo odblical do prehry. Ostatné bodové straty boli najmä v dôsledku výrazného poklesu kvality hry v posledných pätnástich minútach pred časovou kontrolou. Navyše sa mu občas šmykla ruka a hrubá chyba bola na svete. Výsledné desiate miesto isto nie je tým, čo bolo v jeho silách. Ak sa však dokáže naučiť hrať konzistentne celú partiu a samozrejme aj celý turnaj, do TOP5 bude určite patriť každoročne.

Oliver zahral veľmi zaujímavý turnaj. Pozitívom bolo, že v prvých siedmich kolách prehral iba s dvoma topfavoritmi a šokujúco sa ocitol na priebežnom treťom mieste. Niektoré výhry síce boli z kategórie veľmi šťastných, no šťastiu išiel naproti a bojoval. Občas by to chcelo sadnúť si na ruku a potiahnuť až po premyslení. Ani divoké predposledné kolo nebolo bez šance, veď pri presnejšej obrane by súper začínal pociťovať vážny nedostatok času. Záverečná partia však rozhodla o tom, že nakoniec pre neho neostalo miesto ani v prvej desiatke. Pár cenných skalpov a uhrané fide elo však nie sú na zahodenie.

Kategória CH10 (35 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 10.miesto, O.Šoltys 5b/9 13.miesto

Výsledky CH10 na chess-results

 

Samir odohral úvod turnaja absolútne s prehľadom, keď až vo štvrtom kole sa vytrápil v koncovke. V tom nasledujúcom dokonca porazil v dlhej a nesmierne dôležitej partii v dlhoročnom derby Filipa Haringa a ujal sa v turnaji vedenia o celý bod. Následne si však vybral slabšiu chvíľu a nedokázal zdolať dvoch nasledujúcich súperov, čím o náskok prišiel. Mrzí najmä šieste kolo, kedy k výhre nebolo ďaleko, ale pár unáhlených ťahov stratilo cenného pol bodu. Posledné dve kolá síce zvládol, no lotéria pomocného hodnotenia mu vystavila stopku a konečné druhé miesto. Samirovi sa striebro isto máli, no spoliehať sa na techniku nestačí. Papierovo slabším hráčom je potrebné vytvárať problémy v celom priebehu partie.

Maťo utrpel nepríjemný šrám už v prvom kole, keď podľahol veľmi dobre hrajúcemu súperovi. Toto na ňom zanechalo stopy a do širšieho čela sa dostal až v samotnom závere turnaja. Vtedy však prišla druhá prehra a bolo po nádeji na prvú desiatku. Sedem kôl po sebe bez jedinej prehry je zaujímavým úkazom, no nie vždy to musí zákonite stačiť na výborný výsledok. Doplatil tak na množstvo remíz a neuplatnených výhod, keď hlavnú úlohu hrali nesprávne výmeny figúr.

Kategória CH12 (48 hráčov): FM S.Sahidi 8b/9 2.miesto, M.Šándor 5b/9 18.miesto

Výsledky CH12 na chess-results

 

Miro predviedol ukážkový turnaj nielen za šachovnicou, ale aj mimo nej. Prvé tri kolá s prehľadom vyhral a náladu mu nepokazila ani prehra s favorizovaným súperom v partii, v ktorej rozhodne nebol bez šancí. Ďalšia výhra znamenala súboj o medailu s výrazným favoritom. Vďaka dobrej príprave čiernymi prakticky okamžite vyrovnal a navyše mal výrazný časový náskok, čo viedlo súpera k ponuke remízy. Po ďalšej výhre prišiel rozhodujúci zápas o medailu, v ktorom sa všetko vyvíjalo podľa predstáv až do jednej z mála chýb v turnaji, po ktorej musel bojovať o holý život až do konca partie. Húževnatosť sa mu vyplatila, keď mu súper umožnil v koncovke postaviť pevnosť. Posledné kolo pokračovalo v nervóznom tempe a súper dostal niekoľko zaujímavých možností ako aktívne pokračovať. Pasivita ho však priviedla do bezpečnej prehry a zabezpečil tak Mirovi v konečnom hodnotení skvelé striebro. Za prácu odrobenú počas roka a počas turnaja si ho isto zaslúžil. Príprava na medzinárodné majstrovstvá však už začala...

Kategória CH14 (37 hráčov): M.Macko 7b/9 2.miesto

Výsledky CH14 na chess-results

 

Igor mohol byť čiernym koňom turnaja a prvé dve kolá zvládol veľmi dobre. Čo však nezvládol, to bol nasledujúci priestor pred dvojkolom, ktorý mal byť využitý na načerpanie energie na dva dôležité zápasy ako aj ušetrenie síl do záveru turnaja. Studená sprcha v podobe rannej prehry a ťažko vydreté víťazstvo poobede boli, žiaľ, „zaslúženou odmenou“. Po výhre v piatom kole bol blízko výhre aj v tom nasledujúcom, no chyba v závere ho stála ďalší bod. Po ďalšej výhre sa vrátil na prvý stôl, kde bojovne odmietol remízu, no nevyvinutý strelec ho stál partiu. Opakovanie situácie pred tretím kolom viedlo v záverečnom finiši k ďalšej prehre a výsledné 15-te miesto nie je rozhodne niečo, na čo bude v dobrom spomínať. Šach je komplexný šport, ktorý sa nehrá len za šachovnicou a bez výraznejšej zmeny prístupu sa bude môcť rok čo rok na čelo svojej kategórie pozerať z úctivej vzdialenosti, prípadne z pohodlia gauča vo vlastnej obývačke cez on-line prenos. A to napriek tomu, že po šachovej stránke tam bez najmenších pochýb patrí...

Tomáš rozhodne nepatril k favoritom svojej kategórie a turnajom sa pretĺkal veľmi nenápadným spôsobom. Výsledné štyri body sú priemerným vystúpením a maximom remíza zo štvrtého kola. Ak bude chcieť nahliadnuť niekedy do prvej polovice štartového poľa, bude musieť v priebehu roka výrazne zabrať.

Maťo mal turnaj rozdelený na dve polovice. V tej prvej okrem očakávanej prehry v prvom kole vybojoval dve výhry a k tomu aj jednu cennú a nečakanú remízu. V druhej polovici však z piatich kôl uhral iba dve remízy a tie znamenali pád do spodných častí tabuľky. Rovnako ako v odstavci vyššie, vydarený turnaj z minulého roku sa ťažko zopakuje bez serióznej práce počas celého roka.

Kategória CH16 (34 hráčov): I.Lintner 5b/9 15.miesto, T.Starovič 4b/9 24.miesto, M.Starovič 3,5b/9 28.miesto

Výsledky CH16 na chess-results

 

Peťo nezačal turnaj najšťastnejšie, keď po zbytočnej remíze v ďalšom kole podľahol favoritovi. V ďalšom priebehu odohral niekoľko kvalitných a poctivých partií, kde sa však misky váh nakoniec častejšie naklonili na stranu súpera. Za svoj prístup by si rozhodne zaslúžil viac bodov, ak však potvrdí výkonnostný nárast, budúci rok by mohol spôsobiť pár prekvapení. Obrovským pozitívom je, že tento rok sa česť výnimkám prakticky nedostával do donedávna obvyklých časových tiesní.

Kategória CH18 (22 hráčov): P.Macko 3,5b/9 17.miesto

Výsledky CH18 na chess-results

 

V globále sa ukázalo viacero vecí. Jednak to, že ranné kolá výrazne obmedzili možnosti na prípravu a taktiež to, že neplatilo „Zajtra bude nový deň“, keď príprava na partiu musela prebehnúť už v deň dohranej partie. Toto má nepochybne výrazný vplyv na celkovú súťaž. Do budúcnosti by preto malo byť štandardom kopírovať model z medzinárodných súťaží, kde sa kolá hrávajú výhradne poobede. Uprednostňovať poobedie pre turistov a aquapark nie je kompatibilné s cieľom MSR mládeže vybrať najlepších z najlepších.

Taktiež sa ukázalo, že denný a nočný režim a celkový zodpovedný prístup je nemenej dôležitý ako samotná schopnosť hrať šach. Otázkou je, či a ako sa z toho dá poučiť...

Treťou je fakt, že pri takomto množstve hráčov sa takýto turnaj nedá z pohľadu trénera normálne zvládnuť. Čas bol zväčša len na prípravy, rozbory partií boli v minimálnom počte. Preto je nutné do budúceho roku zvážiť obmedzenie počtu účasti našich hráčov len na tých, ktorí majú šance na umiestnenie povedzme do desiateho miesta a zároveň to plánujú brať maximálne zodpovedne. Kritériom môže byť rating, umiestnenie v priebežných ratingových listinách jednotlivých kategórií a bezproblémový prístup počas celého roka či už k skupinovým tréningom, pôsobeniu na turnajoch až po samostatnú prácu. MSR mládeže by mali byť pre každého hráča odmenou za vynaloženú námahu a možnosťou ukázať sa v najlepšom svetle a nie dovolenkou po ročnej dovolenke.

Tri, resp. štyri, medaile sú priemerným výsledkom porovnateľným z posledných rokov a je len na nás všetkých, ktorým smerom sa vydáme o rok.

174 175

176 177

178 179

180 181

182 183

190 191

188 184

185 186

187 189

Turnaja v rapid šachu pod záštitou Slovenskej advokátskej komory sa zúčastnil premiérovo Andrej Solár. Ziskom 50% možných bodov si obhájil svoje nasadenie a skončil na konci prvej polovice štartového poľa.

Open turnaj (42 hráčov): A.Solár 4,5b/9 21.miesto

Výsledky na chess-results

169 170

V rámci tradičného turnaja vo Frýdku-Místku sme mali zastúpenie aj tento rok, keď nás v open turnaji reprezentovala Anička Vrtiaková. V prvých štyroch kolách absolvovala klasickú hojdačku, keď po prehre s papierovo vyšším hráčom nasledovala výhra z pozície favorita. Kuriózne bolo najmä štvrté kolo, kedy súperovi po ôsmich ťahoch zazvonil mobil. v nasledujúcom kole predviedla bielymi nátlakovú hru a s prehľadom zvíťazila. Kolo šieste bolo jej najlepším výkonom v turnaji, keď si absolútne suverénnym spôsobom a prakticky bezchybnou partiou pripísala na svoje konto štvrtú výhru. Nasledovali dve remízy, v ktorých mala navrch a v záverečných pozíciách sa isto dali hrať aj ďalej. Jedna vežová koncovka s pešiakom navyše a jedna koncovka v ktorej mal súper viac slabín a horšieho strelca. Škoda prehry po dlhom boji v poslednom kole. Po slabšej ligovej sezóne však napriek tomu dokázala sama sebe, že šach hrať vie. V konečnej tabuľke obsadila dvadsiate miesto a vyhrala ženskú kategóriu.

Open turnaj (68 hráčov): A.Vrtiaková 5b/9 20.miesto (1.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

164 166

V období veľkonočných prázdnin absolvoval Samir ostrú prípravu na MSR mládeže účasťou v náročnom uzatvorenom turnaji v českom Frýdku-Místku. S novozískaným titulom majstra FIDE odohral deväť kôl proti silným súperom a v prvých štyroch kolách spoľahlivo plnil úlohu nováčika a jeho chyby súperi nemilosrdne trestali. Prvú remízu sa mu podarilo vybojovať až v piatom kole, keď zabetónoval svojho poľského súpera. V šiestom kole bol veľmi blízko prvej výhre, keď z otvorenia dostal nielen lepšiu pozíciu, ale aj obrovskú časovú výhodu. Bohužiaľ jeho technika realizácie výhody v kombinácii s rýchlou rukou stačili iba na druhú remízu v poradí. Siedme kolo zahral bielymi príliš neambiciózne a dosiahol jasnú rovinu. V nej však urobil nepresnosti, ktoré súper veľmi pekne využil. Predposledné kolo začalo priam katastroficky, keď mal biely veľký náskok vo vývine a súhra figúr Samira bola tragická. Napokon však dokázal partiu otočiť až do prvej výhry. Posledné kolo bielymi proti veľmajstrovi z otvorenia neznamenalo ani tieň výhody a súper postupne svoje plusy využil. Turnaj bol isto veľmi dobrou školou a záleží len na Samirovi, čo si z neho okrem dvoch bodov odnesie.

5.Interchess Cup (10 hráčov): FM S.Sahidi 2b/9 9.miesto

Online prenos partií

Výsledky na chess-results

165 162

Počas veľkonočného obdobia sa konajú vo Viedni dva uzatvorené turnaje. V tom ženskom nás (pod hlavičkou Sv Pamhagen) reprezentuje WFM Veronika Maslíková. Začiatok turnaja jej vyšiel na výbornú, keď zaznamenala dve výhry čiernymi figúrami. V treťom kole sa v šlágri stretli dve stopercentné hráčky a ich partia skončila remízou. Vo štvrtom kole prišla prehra, ktorá znamenala ústup z vedúcej priečky a po nej remíza v slovenskom derby s IM Repkovou. Šieste kolo vyzeralo na uterák, no súperka zahodila výhru a konečných výsledkom bola nakoniec cenná remíza. V siedmom kole, v druhom slovenskom derby a v derby dvoch Veroník rozhodla chyba v jazdcovej koncovke, ktorá znamenala posun na delenie prvého miesta v turnaji. Posledné dve kolá sa niesli v znamení bezpečných a rýchlych remíz, ktoré jej zabezpečili delenie prvého miesta a celkové druhé miesto. Taktiež je veľmi pravdepodobné, že si tým zabezpečila tretiu normu a tým pádom aj titul WIM (medzinárodnej majsterky).

Turnaj žien (10 hráčok): WFM V.Maslíková 5,5b/9 2.miesto (zisk normy WIM)

Online prenos partií

Výsledky na chess-results

167 163

Turnaja GPX sa tentoraz nezúčastnil Oliver chystajúci sa na svoj štvrtoligový debut. Vo vedľajšom turnaji si však úspešne počínal Jakub, ktorý stratil iba dve remízy, delil prvú priečku a druhý skončil až vďaka horšiemu pomocnému hodnoteniu.

Turnaj B (20 hráčov): J.Suchánsky 6b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

160 161

V marci pokračovali senické sústredenia pod taktovkou Tomáša Peričku trojdňovou akciu na tému „Taktika“ pod vedením českého veľmajstra Roberta Cveka. Prihlásená sedmička z KŠN (Vladko Bochnička, Samir Sahidi, Igor Lintner, Miro a Peťo Mackovci, Maťo Šándor a ja) si dokonale užila radosti a strasti pri riešení rôznych druhov taktiky a prepočtu variantov. Ďalšie sústredenie by malo byť v máji, kde by sa okrem GM Cveka mal zúčastniť ešte jeden lektor. Kto ním bude, to sa musíte nechať prekvapiť.

Zoznam účastníkov na chess-results

156 157

158 159

Druhým kolom pokračovalo trojkolové podujatie v rámci trnavských škôl. V siedmich kolách Samir jeden raz zaváhal a tak sa musel prvé miesto deliť. Vo vzájomnom zápase s Davidom Puškárom však dokázal byť úspešnejší.

Open turnaj (45 hráčov): S.Sahidi 6b/7 1.miesto

154 155

Séria turnajom GPX pokračovala ďalším podujatím. V Dubnici sa podarilo organizátorom vyrovnať rekord z roku 2011, kedy sa v Žiline započítaval turnaj do GPX 151 účastníkom. Okrem toho boli v Dubnici navyše ešte siedmi účastníci z Česka. Vo veľkej konkurencii sa od nás predstavil Oliver, ktorý začal turnaj víťazným hattrickom. Nasledovala zbytočná remíza vo vyhranej vežovej koncovke a po nej v ďalšej koncovke prehra v kole piatom. Našťastie Oliver nezložil zbrane a po výhre v šiestom kole pridal výhru aj v kole poslednom. V ňom súper neprijal ponúknutú remízu a Oliverovi sa podarilo vo vežovej koncovke zázračne zvrátiť priebeh partie vo svoj prospech. Obsadil tak celkové desiate miesto a v kategórii chlapcov do 11 rokov skončil na výbornom druhom mieste. Zabezpečil si tým veľkú dávku bodov do rebríčka GPX a semifinále by mu už vysoko pravdepodobne nemalo ujsť. Na zamyslenie je fakt, že veľa partií sa rozhodlo v koncovke. Čiže dôležitá je trpezlivosť, vytrvalosť, koncentrácia, schopnosť súpera „vysedieť“ a fyzická kondícia. Máme teda na čom pracovať.

Turnaj GPX (158 hráčov): O.Šoltys 5,5b/7 10.miesto (2.miesto v kategórii CH11)

Výsledky na chess-results

152 153

V rámci tohto podujatia sa uskutočnili dva turnaje a dve sústredenia. Sústredenie s lotyšským GM Zigurdsom Lankom sme absolvovali v pätici Anička, Mirko, Peťo, Samir a ja. Počas troch perfektných dní sme boli známym svetovým teoretikom zasvätení do tajov Španielskej hry a Sicílskej obrany. Pri takom množstve nových informácií máme všetci isto nad čím premýšľať. Proti veľmajstrovi väčšina účastníkov odohrala aj dve simultánky. V nich štvorica Anička, Mirko, Peťo a Samir zaznamenala výsledok 8b/8!

V doprovodnom bleskovom turnaji suverénne zvíťazil Samir plným bodovým ziskom a druhé miesto obsadil Mirko. Stupne víťazov doplnil tretí Marek Karas. Peťo obsadil siedme miesto.

Bleskový turnaj (16 hráčov): S.Sahidi 9b/9 1.miesto, M.Macko 7b/9 2.miesto, P.Macko 5b/9 7.miesto

Výsledky na chess-results

Vo Fide opene Samir zakopol už v druhom kole, kedy vo vyrovnanej partii stačila chvíľa nepozornosti a pri nedocenení možností súpera sa ocitol v koncovke v matovej sieti. Vo zvyšných troch kolách zvíťazil spoľahlivo. V piatom kole potreboval v priamom súboji zmazať jednobodovú stratu, čím by sa dostal na delenie prvého miesta. To sa mu aj podarilo a remízou v predposlednom kole a víťazstvom tom poslednom sa nakoniec dostal až na samostatné prvé miesto.

Fide open (18 hráčov): S.Sahidi 5,5b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

146 147

148 149

150 151

Prvého turnaja tejto trojkolovej série sa zúčastnil Samir a až na jedno zaváhanie naplnil papierové predpoklady. Vďaka pomocnému hodnoteniu tak napokon obsadil prvé miesto.

Open turnaj (45 hráčov): S.Sahidi 6,5b/7 1.miesto

145

Oliver začal turnaj v Malackách vo veľkom štýle sériou piatich víťazných zápasov. V šiestom kole to vyzeralo na predĺženie série, no kvalita navyše žiaľ nakoniec nestačila. Prehra ho zlomila a po nej nasledovali ešte ďalšie dve. Prepad tabuľkou zastavil až v poslednom kole, kedy zaznamenal šťastnú výhru a výsledných šesť bodov a ôsme miesto je určite kvalitným výsledkom.

Turnaj GPX (51 hráčov): O.Šoltys 6b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

143 144

Medzi prihlásenými účastníkmi na druhom ročníku tohto rapid turnaja ste mohli nájsť aj Igora s Maťom. Obaja si svoje papierové nasadenie mierne vylepšili. Igor obsadil druhé miesto, keď prehral iba s víťazom a stratil dve remízy. Maťo odohral vydarený turnaj, zaznamenal pár cenných skalpov a škoda tak najmä posledného kola. Výsledné šieste miesto by bolo super, no aj prvá desiatka isto poteší.

Rapid turnaj (43 hráčov): I.Lintner 7b/9 2.miesto, M.Šándor 5,5b/9 9.miesto

Výsledky na chess-results

141 142

V rámci tréningových aktivít Interchessu sa v Bratislave uskutočnila štvorica turnajov. Každý z hráčov tak odohral počas dňa tri partie proti vyrovnaným súperom. Oliver v skupine C obsadil druhé miesto. Škoda však posledného kola, kedy remizoval vo vyhranej pozícii.

Skupina C (4 hráči): O.Šoltys 1,5b/3 2.miesto

Výsledky na chess-results

139 140

Medzi prihlásenými účastníkmi bol Oliver, ktorý sa vo svojom prvom turnaji GPX v roku 2015 snažili nadviazať na posledné úspešné vystúpenia. V tomto prípade však tomu tak nebolo a to najmä čiernymi figúrami. Výsledných 5,5 bodu sa dá brať ako priemer, no po posledných úspechoch namaškrtený Oliver bude isto chcieť tento výsledok odčiniť už na svojom najbližšom turnaji.

Turnaj GPX (78 hráčov): O.Šoltys 5,5b/9 21.miesto

Výsledky na chess-results

137 138

Prvého rapidu v roku 2015 sa zúčastnil aj Vladko. V Bystrici začal ako z veľkej knihy a po dvoch kolách mal 1,5 bodu. Následne síce prišli dve prehry, tie však kompenzoval dvoma výhrami a po šiestom kole sa tak ocitol v tabuľke pred oboma rodičmi. Bohužiaľ posledné tri kolá mu veľa radosti nepriniesli a troma prehrami sa prepadol výsledkovou listinou hlboko. Napriek tomu však výsledkovo nesklamal.

Rapid turnaj (87 hráčov): V.Bochnička 3,5b/9 65.miesto

Výsledky na chess-results

125 126

Prvého turnaja v roku 2015 hraného vážnym tempom sa v Nových Zámkoch zúčastnili Miro a Peťo Mackovci. V prvých dvoch kolách splnili do bodky papierové predpoklady, čo u Mira znamenalo dva body a u Peťa jeden. Po treťom kole dobehol Peťo Mirka, no vo štvrtom kole zaváhal a tak bol medzi nimi opäť jednobodový rozdiel. V piatom kole si Miro vyšliapol na domáceho favorita. Peťo svoju jasnú prevahu nedokázal realizovať a napokon mu utiekla aj remíza, no v šiestom kole si však mierne napravil chuť treťou výhrou. Posledné kolo zakončilo nevydarený turnaj na ktorý bude chcieť isto čím skôr zabudnúť. Miro sa dokázal v predposlednom kole bielymi presadiť voči turnajovej štvorke a v poslednom kole zakončil turnaj aj výhrou čiernymi proti turnajovej šestke. Vyhral teda posledné štyri partie a z celého turnaja bol jediným hráčom, ktorý mal šesť výhier. Delenie prvého miesta je v danej konkurencii famózny výsledok a získaných 92 bodov do ratingu hovorí za všetko. Nech takáto forma čo najdlhšie vydrží...

Open turnaj (82 hráčov): M.Macko 6b/7 2.miesto, P.Macko 3b/7 54.miesto

Výsledky na chess-results

127 128

129 130

Medzi takmer stovkou prihlásených účastníkov sme mali Samira, Jakuba a Igora. Všetci traja odohrali turnaj nadpriemerne. Igor doplatil na slabší stred turnaja, pretože vstup aj záver boli isto podľa jeho predstáv. Jakub stratil taktiež najviac bodov v strede turnaja a škoda aj posledného kola, kedy mu los neprial. Remizoval však s celkovo druhým hráčom výsledkovej listiny, čo sa isto cení. Samir absolvoval opäť silný turnaj. Papierovo slabších súperov porazil bez výnimky. So silnejšími sa však taktiež zahanbiť nenechal, keď z hráčmi nasadenými v TOP10 uhral 1,5 bodu zo štyroch partií. Vošiel sa tak tesne na koniec prvej desiatky.

Open turnaj (92 hráčov): S.Sahidi 6,5b/9 10.miesto, J.Suchánsky 5,5b/9 21.miesto, I.Lintner 5,5b/9 24.miesto

Výsledky na chess-results

121 122

123 124

V rámci MŠA Interchess sme v januári zorganizovali v priestoroch ŠvP Kľačno /v lete sme tam mali LŠT Koník/ šachové sústredenie. Splnili sme tak čiastočne svoj sľub urobiť okrem letného aj zimný šachový tábor. Nakoľko z viacerých dôvodov účasť nebola taká, ako bola očakávaná, prišlo ku nakoniec pri trénerskej účasti k zníženiu kvantity, nie však kvality (IM Sergej Berezjuk, Peter Paleček a Rastislav Diviak). Svojou účasťou reprezentoval KŠN Maťo Šándor. Okrem množstva tréningov a iných šachových aktivít prebehol aj turnaj papierovo slabšej polovice účastníkov a viaceré tematické turnaje prvej polovice účastníkov.

Výsledok turnaja skupiny B

131 132

Po dvoch úspešných vystúpeniach v posledných dňoch sa Samir predstavil na svojom treťom turnaji v krátkom čase. Súperi si však po skúsenostiach z predchádzajúceho turnaja už dávali väčší pozor. Napriek tomu opäť získal pár cenných skalpov z hráčov prvej nasadenej desiatky. Škoda záverečného finišu, no celkové desiate miesto isto nie je neúspechom.

Bleskový turnaj (33 hráčov): S.Sahidi 7,5/13 10.miesto

Výsledky na chess-results

119 120

Tradičný turnaj v Trnave pokračoval aj tento rok. Žiaľ, v dôsledku vynútenej zmeny termínu sa naša účasť na ňom zúžila na minimum. V open turnaji sa Samirovi podarilo obsadiť v kvalitnej konkurencii druhé miesto. Okrem toho zvíťazil aj v kategórii do 20 rokov. Prehral iba s prvým nasadeným a zároveň aj víťazom turnaja. Na celkovú výhru potreboval vyhrať v poslednom kole, čo sa mu nepodarilo.

Open turnaj (20 hráčov): S.Sahidi 5,5b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii do 20 rokov)

Výsledky na chess-results

112 113

Rovnako ako minulý rok sa rodina Bochničkovcov zúčastnila rapidového turnaja v Tepličke nad Váhom. Vladko uhral polovicu možných bodov a navyše aj podal veľmi dobrý výkon. Zo štyroch prehier boli až tri na čas, z toho dve hladko vyhrané partie a jedna lepšia pozícia. Remízou skončila vyhraná pešiaková koncovka pádom na čas, keď mal súper iba holého kráľa. Jediným súperom, ktorý ho reálne prehral na šachovnici bol vo štvrtom kole Matej Kukučka. Rýchla ruka do bleskoviek a rapidov príde praxou, za predvedenú hru na šachovnici si jednoznačne zaslúži pochvalu.

Open turnaj (105 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 53.miesto

Výsledky na chess-results

114 115

Tak ako po minulé roky sa medzi sviatkami uskutočnil tradičný bleskový turnaj na Doprastave. Obsadili sme ho päticou štartujúcich. Najlepšie sa darilo Samirovi, ktorý v trinástich kolách nepoznal ani raz trpkosť porážky. Porazil skoro všetko čo mu stálo v ceste a šokujúco, no zaslúžene zvíťazil. Veľmi dobrý turnaj odohral aj Jakub, ktorý mohutne finišoval a dotiahol sa na piate miesto, za čo obdržal cenu Skokan turnaja. Nebyť derby proti klubovým spoluhráčom (0,5/3), mohlo to byť aj lepšie. V jedenástom kole sme mali vďaka uvedenej dvojici prvú šachovnicu obsadenú kompletne. Veľmi slušný turnaj odohral aj Peťo. Získal polovicu možných bodov, pripísal si na svoje konto pár cenných výsledkov a až horší finiš ho posunul tabuľkou nižšie. Tesne pod ním skončil Mirko, ktorý mal takisto zlý záver turnaja. Určite sám od seba očakával viac. Rovnako tak ako aj Igor. Obaja neuhrali ani pol bod s papierovo silnejšími súpermi, naopak párkrát zaváhali a v tabuľke sa to ukázalo.

Bleskový turnaj (38 hráčov): S.Sahidi 11b/13 1.miesto, J.Suchánsky 8,5b/13 5.miesto (víťaz kategórie Skokan turnaja), P.Macko 6,5b/13 17.miesto, M.Macko 6,5b/13 18.miesto, I.Lintner 5,5b/13 30.miesto

Výsledky na chess-results

106 107

108 109

110 111

Tradičného turnaja v rapid šachu sa tesne pred Vianocami zúčastnili Miro a Peťo Mackovci. Miro začal výborne 3/3, keď v treťom kole porazil aj najvyššie nasadeného hráča turnaja. Peťo začal o dosť horšie, keď zaznamenal iba polovicu možných bodov. Po siedmich kolách však po výbornej sérii 4/4 zrovnal krok s bratom a obaja mali 5,5 bodu. Ocitli sa tak v ôsmom kole na prvých dvoch šachovniciach, na ktorých žiaľ obaja prehrali a následne prehrali aj v ďalšom kole. Bratské derby desiateho kola vyšlo lepšie Peťovi, naopak posledné kolo zasa lepšie Mirovi. Obsadili celkovo štrnáste resp. sedemnáste miesto. Nebyť slabého záveru 1/4, výsledok by bol výrazne lepší. Zahrali si však väčšinu času v popredí tabuľky a proti silným súperom.

Open turnaj (66 hráčov): M.Macko 6,5b/11, P.Macko 6,5b/11 17.miesto

116 117

118

V sobotu sa v Nitre konal tretí ročník turnaja O pohár Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorého výsledky sa započítavajú do série mládežníckej GPX. Oliver na ňom isto plánoval potvrdiť predchádzajúce úspešné ligové i turnajové vystúpenia. V prvých šiestich kolách prehral s papierovo silnejšími súpermi a papierovo slabších hráčov všetkých zdolal. V siedmom a ôsmom kole uhral proti favoritom dve remízy. Za prvú si zaslúži pochvalu, že nezhadzoval súperku s pár sekundami na čas a gentlemansky prijal remízu. Druhú remízu po zisku kvality síce pokazil, no koncovku bezpečne udržal. Škoda tak bola iba posledného kola, kedy súperovi daroval figúru. Po prehre tak „ostal na svojom“ a výsledok môžeme hodnotiť ako priemerný. Čo isto poteší je fakt, že priemer je stále vyšší a vyšší. A tak sa tešíme, čo bude predvádzať  v nasledujúcom roku.

Open turnaj (85 hráčov): O.Šoltys 5b/9 28.miesto

Výsledky na chess-results

102 103

Pod taktovkou Bratislavskej šachovej akadémie sa uskutočnila simultánka IM Michala Mészárosa proti desiatim súperom. Od nás sme mali zastúpenie v podobe Mirka Macka. Ten sa však rozhodne neprišiel iba zúčastniť a partiu sa mu ako jedinému podarilo remizovať.

104 105

V našej bezprostrednej blízkosti sa tento rok koná šachová olympiáda mládeže do 16 rokov. V maďarskom Györi sme okrem áčka SR dostali možnosť postaviť ďalšie tri družstvá. V družstve Slovakia West (1.Marek Karas, 2.Rastislav Kavoň, 3.Peter Puškár, 4.Anna Vrtiaková) nás reprezentovala Anička a v družstve Slovakia Middle (1.Ondrej Mráz, 2.Viktor Haring, 3.Samir Sahidi, 4.Emma Poliaková) nás reprezentoval Samir.

Anička sa po zbytočnej prehre v prvom kole s favorizovanou Kanaďankou v druhom kole rehabilitovala víťazstvom proti mladej írskej nádeji. V treťom kole proti čínskemu bojovníkovi sumo zahrala viacero chýb a partia skončila skôr ako prakticky začala. Proti Jordánsku si napravila chuť, keď trpezlivo realizovala výhodu. V piatom kole proti súperke z Turecka získala jasnú výhodu a všetko vyzeralo byť jasné. Nepremenila však niekoľko mečbalov a po záverečnej hrubej chybe partia skončila remízou. Počas štvrtkového dvojkola si najprv čiernymi poradila v slovenskom derby po zatiaľ asi najlepšom výkone a následne poobede remizovala v partii, kde ku výhre veľa nechýbalo. V ôsmom kole si zo svojim súperom nič nedarovali. V partii plnej obojstranných chýb sa jej v úplne prehranej strelcovej koncovke zázračne podarilo uhrať remízu. Čo povedali súperovi tréneri, to nechcem vedieť. Predposledné kolo sa nieslo konečne v úspechu bielych figúr. Pred posledným kolom sa vyskytol vážny problém. Cestou do Györu odklonili policajti v dôsledku hromadnej havárie dopravu z diaľnice cez dediny a bolo jasné, že zápas sa nedá stihnúť prísť včas. Vďaka Sergejovi Berezjukovi, Jozefovi Ráchelovi, rozhodcovskému zboru a kapitánovi súpera jej bola posunutá čakacia doba, za čo týmto všetkým zainteresovaným ďakujem. Stres z cesty bol evidentný, keď sa partia od začiatku niesla v znamení chýb. Postupne sa však, napriek výrazne horšiemu času, Anička zorientovala v pozícii lepšie a súperova hrubá chyba výhru podstatne urýchlila. Celkový zisk 6,5/10 je slušný. Ratingový zisk +38,6 bodu je dokonca najvyšší zo všetkých sedemnástich slovenských reprezentantov. Najväčším pozitívom bolo, že napriek slabšiemu začiatku v turnaji a viacerým podozrivým pozíciám v priebehu turnaja, dokázala udržať nervy chladnejšie ako súperi. To v minulosti nebývalo až takým bežným javom, najmä nie na medzinárodných podujatiach. Škoda len, že ostatným v tíme sa nedarilo natoľko, aby sa družstvo pohybovalo vyššie a hralo proti silnejším súperom. Chalani zažili medzinárodné peklo a v súčte odpisujú astronomických 233 bodov. Je len na nich, ako sa s týmto výsledok vyrovnajú a čo si z neho do budúcnosti odnesú. Družstvo uhralo tri výhry (4:0 proti Írsku, 3,5:0,5 proti Jordánsku a 4:0 proti domácemu Györu), dve remízy (2:2 so Slovenskom – východ a 2:2 s maďarským Transdanubium - West) a päť prehier (0:4 s Kanadou, 1:3 s Čínou, 0,5:3,5 s Tureckom, 1:3 s Mongolskom a 0,5:3,5 so Srí Lankou).

Samir začal prehrou so silným súperom z Iránu, v partii, v ktorej ale vôbec nebol bez šancí. Bol to zatiaľ jeho najlepší výkon v turnaji. V druhom kole porazil svoju súperku z Juhoafrickej republiky až s výraznou pomocou šachovej bohyne Caissy. V treťom kole sa už bohyňa pozerala iným smerom a súper z Izraela si po jednoznačnom priebehu zapísal zaslúžené víťazstvo. Kolo štvrté bolo podobné predchádzajúcej trojici. Príliš optimistické ponímanie prinieslo tretiu nulu po sebe. V piatom kole Samir zvíťazil, aj keď priebeh partie do straty kvality bol značne lepší pre súpera. Po nepresnostiach súpera sa však Samir vzchopil a priebeh partie dokonale otočil. V šiestom kole podľahol aktívne hrajúcemu čínskemu súperovi a poobede si poradil čiernymi so svojim maďarským súperom. Záverečnú tretinu začal  Samir výhrou, keď síce chyboval ako prvý, no súper mu to viac ráz oplatil. Pokračoval prehrou, keď v rovnej pozícii prehliadol elementárny úder na tému väzba. V záverečnom kole si poradil po zisku pešiaka a trpezlivej obrane útoku svojho protivníka. Celkový zisk 5/10 možno hodnotiť ako priemerný výsledok. Napovedá tomu aj ratingové hodnotenie - pokles o 3,6 bodu. Pozitívom je, že po mizernom štarte 2/6 dokázal dohnať stratený terén na konci turnaja. Družstvo uhralo štyri výhry (3,5:0,5 s družstvom dievčat Juhoafrickej republiky, 2,5:1,5 s béčkom Juhoafrickej republiky a 4:0 s výberom domáceho Györu a 3:1 s maďarským Transdanubium West 2), dve remízy (2:2 s tretím tímom Kanady a 2:2 s tretím tímom Maďarska) a štyri prehry (0:4 s Iránom, 1,5:2,5 s Izraelom, 1:3 s Austráliou a 0:4 s Čínou).

Šachová olympiáda (54 družstiev): Slovakia Middle (3.šach: S.Sahidi 5b/10) 31.miesto, Slovakia West (4.šach: A.Vrtiaková 6,5b/10) 38.miesto

Výsledky na chess-results

V rámci podujatia sa uskutočnil aj trénerský seminár pod vedením veľmajstra Michaila Gureviča.

095 096

097 098

099 100

101 133

134 135

Po druhom mieste v krajskom kole sa Peťo predstavil aj vo finále. V náročnej konkurencii si uhral svoje a potvrdil tak svoje nasadenie pred turnajom. Škoda posledného kola a celkovej bilancie čiernymi figúrami. Tie mu veľa radosti nepriniesli.

Turnaj chlapcov (28 hráčov) P.Macko 3b/7 18.miesto

Výsledky na chess-results

093 094

Do celoslovenského finále žiakov a žiačok základných škôl sa v kategórii dievčat kvalifikovala Anička a v kategórii chlapcov Samir, Mirko a Vladko.

Anička začala suverénne troma výhrami, po nich však dva razy zakopla proti papierovo slabším súperkám. Po výhre v predposlednom kole mala víťazstvo na dosah. Stačila jej na to remíza bielymi figúrami. Vo vyhranej pozícii však podložila vežu a tak sa jej napokon ušlo len druhé miesto, s ktorým isto nemôže byť spokojná.

Pre Vladka bol tento turnaj odmenou za senzačný postup z krajského kola. Výsledkovo mohol iba prekvapiť, čo sa mu nepodarilo a skončil hlboko v poli porazených. Pri jeho veku však bol turnaj najmä o zbieraní skúseností. Miro po povinnej jazde v prvom kole vyhral v druhom s Marekom Karasom. Následne však prišli dve prehry, po ktorých bol mimo súboja o medaile. Následne dve partie vyhral a remíza v tom poslednom mu zabezpečila siedme miesto. Taktiež mal asi v pláne lepší výsledok. Samir mal dobrý štart, keď vyhral prvé tri partie. Slabšiu chvíľu si vybral v strede turnaja, keď utrpel dve prehry. Musel tak zvíťaziť v oboch posledných a dúfať. Oboje sa mu nakoniec podarilo a v konečnom poradí to viedlo k zisku bronzu. Po minuloročnom víťazstve chcel isto viac, no turnaj mohlo reálne vyhrať veľa hráčov a medaila isto nie je neúspech.

Turnaj žiačok (26 hráčok): A.Vrtiaková 5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj chlapcov (29 hráčov): S.Sahidi 5b/7 3.miesto, M.Macko 4,5b/7 7.miesto, V.Bochnička 2,5b/7 26.miesto

Výsledky na chess-results

087 088

089 090

091 092

Po nepresvedčivom okresnom kole mal Samir šancu na reparát. Úspešne ju zvládol a do celoslovenského finále postúpil s plným bodovým ziskom.

Turnaj žiakov (16 hráčov): S.Sahidi 7b/7 1.miesto (postup do celoslovenského finále)

Výsledky na chess-results

085 086

Po majstrovstvách základných škôl prišli na program aj majstrovstvá škôl stredných. Naše zastúpenie sme mali tentoraz iba jednočlenné. Všetko tak ostalo na Peťových pleciach. Ten sa bez problémov prebojoval do celoslovenského finále, keď potvrdil papierové predpoklady a prehral iba s víťazom.

Open turnaj (21 hráčov): P.Macko 6b/7 2.miesto (postup do celoslovenského finále)

Výsledky na chess-results

083 084

Na okresných majstrovstvách Trnavy sme mali zastúpenie v podobe Samira. Pozíciu jasného favorita tentoraz nezvládol a stratil 1,5 bodu, no napriek určitým technickým problémom do krajského kola vďaka divokej karte postupuje. Poučený z tohto turnaja už bude isto k partiám pristupovať inak. Zopakovať minuloročné prvé miesto na celoslovenskom kole totiž isto nebude jednoduché.

Open turnaj (53 hráčov): S.Sahidi 5,5b/7 3.-4.miesto (postup do krajského kola)

081 082

Z obvodných kôl (prípadne priamo na základe minuloročných výsledkov či divokých kariet) si zatiaľ účasť na finále vybojovali Anička, Igor, Jakub, Maťo, Miro, Oliver a Vladko. Turnaj dievčat prešla Anička bez zaváhania a obsadila prvé miesto. Medzi chlapcami bola situácia výrazne náročnejšia. Stratám sa nevyhol nik a konečné výsledky sa určite čakať nedali. Za favorizovaným Marekom Karasom sa nakoniec umiestnil Vladko Bochnička, pre ktorého je druhé miesto vynikajúcim výsledkom. V rozhodujúcej partii posledného kola sa mal pokúsiť o nemožné, keď musel vyhrať čiernymi s Igorom Lintnerom a túto úlohu zvládol. Igor sa tak prepadol po štarte 4,5/5 dvoma prehrami v závere až na nepostupové šieste miesto. Postup na MSR si zabezpečil Miro Macko, ktorý okrem prehry s víťazom zaznamenal dve remízy a obsadil tretie miesto. Jakuba stála postup nečakaná prehra vo štvrtom kole. Maťo Šándor uhral svoje a v derby v poslednom kole odsunul druhého Maťa do polovice štartového poľa. Oliver, pre ktorého už účasť vo finále bola malou senzáciou, nesklamal a obstál so cťou. Výsledných 3,5 bodu je v jeho prípade určite v poriadku.

Turnaj chlapcov (32 hráčov): V.Bochnička 5,5b/7 2.miesto (postup do celoslovenského finále), M.Macko 5b/7 3.miesto (postup do celoslovenského finále), J.Suchánsky 5b/7 5.miesto, I.Lintner 4,5b/7 6.miesto, M.Šándor 4,5b/7 9.miesto, M.Starovič 3,5b/7 15.miesto, O.Šoltys 3,5b/7 17.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj dievčat (22 hráčok): A.Vrtiaková 7b/7 1.miesto (postup do celoslovenského finále)

Výsledky na chess-results

073 074

075 076

077 078

079 080

Svoj tretí turnaj tohtoročnej série GPX mládeže absolvoval Oliver v Malackách. Zopakovala sa situácia z turnaja na Cenade, keď sa po slušnom štarte a výbornom strede turnaja Oliver znovu ocitol v ôsmom kole na prvej šachovnici a súboj o víťazstvo v turnaji prehral. Remíza v záverečnom kole mu stačila na výsledné piate miesto a premiérové víťazstvo v kategórii chlapcov do 11 rokov. Svoj úspešný týždeň /postup na krajské kolo, výhra v piatej lige/ tak zakončil svojim prvým šachovým pohárom. Len tak ďalej!

Turnaj GPX (43 hráčov): O.Šoltys 6b/9 5.miesto (1.miesto v kategórii CH11)

Výsledky na chess-results

071 072

Na obvodných majstrovstvách žiakov základných škôl tretieho bratislavského obvodu sme mali v štartovom poli päťnásobné zastúpenie. Základný cieľ bol splnený, keďže sme obsadili všetky chlapčenské postupové miesta do krajského kola. V turnaji vyhral podľa predpokladov Miro Macko s plným počtom bodov. O druhé miesto sa rozdelili Maťo Starovič a Vladko Bochnička. Okrem prehry s víťazom stratili body už iba pri vzájomnej remíze. Štvrté miesto obsadil Oliver, keď okrem prehier s Mirom a Vladkom mal na konte už iba výhry, vrátane výhry s Tomášom či víťazkou kategórie dievčat. Tomáš stratil oba body iba s našimi hráčmi a obsadil bezpečne piate miesto. Zvyšok štartového poľa na neho stratil minimálne jeden bod. Do krajského kola sa tak ku vopred priamo postupujúcemu Mirovi pridala trojica Maťo, Vladko a Oliver.

Rapid turnaj (23 hráčov): M.Macko 7b/7 1.miesto, M.Starovič 5,5b/7 2.miesto, V.Bochnička 5,5b/7 3.miesto, O.Šoltys 5b/7 4.miesto (všetci štyria postup do krajského kola), T.Starovič 5b/7 5.miesto 

Výsledky na chess-results

066 067

068 069

V rámci procesu rýchleho oklepania a poučenia sa z ME mládeže v gruzínskom Batumi sa turnaja v Piešťanoch účastní Anička. V prvom kole neúspešne čelila IM Báňasovi, následne bielymi remizovala a čiernymi zvíťazila. Vo štvrtom kole súper k partii nenastúpil a následná výhra v piatom kole ju dostala až na tretiu šachovnicu, kde vybojovala v najdlhšej partii kola remízu. Neporazená odišla od partie aj v predposlednom kole a tak až prehra v poslednom kole ju vyradila z prvej desiatky. Cca 50 bodov do ratingu a víťazstvo vo viacerých vyhlasovaných kategóriách však isto aspoň čiastočne kompenzovali tohtoročné Gruzínsko.

Open turnaj (44 hráčov): A.Vrtiaková 4,5b/8 15.miesto (1.miesto v kategórii žien, 1.miesto v kategórii do 15 rokov)

Výsledky na chess-results

059 070

Počas štyroch dní sa v Senici uskutočnilo ďalšie zo série sústredení pod taktovkou Tomáša Peričku. V rámci KŠN sme na ňom mali štvornásobné zastúpenie. Okrem už vopred prihláseného Samira a mňa sa na poslednú chvíľu prihlásili aj obaja Mackovci. Prvé dva dni sa vyše dvadsiatke účastníkov venoval GM Cvek, pre ktorého to zďaleka nebola prvá účasť. Téma bola jasne definovaná „Protihra“. Nasledujúce dva dni prednášal GM Navara, ktorý zavítal do Senice prvý, a veríme, že nie posledný, raz. Nosnou myšlienkou bolo využívanie psychológie v šachu. Účastníci sa mali možnosť oboznámiť sa s myšlienkami hráča svetovej tridsiatky a je potrebné povedať, že boli rozhodne obohacujúce. Osem prednášok počas štyroch dní bolo vyčerpávajúcich, no veľmi poučných. Okrem prednáškovej časti sa uskutočnil bleskový turnaj v rámci ktorého sa hralo o zaujímavú cenu. Prvú trojicu totiž čakala simultánka s GM Navarom v bleskovej hre. Najviac sa darilo Mirovi, ktorý obsadil prvé miesto a tesne za ním skončil aj druhý Samir. Peťovi sa až tak nedarilo a obsadil konečné štrnáste miesto. V simultánke (5 minút na 5 minút) sa prvý zápas skončil 2:1 pre GM Navaru, keď sa podarilo čiernymi Samirovi skórovať. V odvete zvíťazil GM Navara 2,5:0,5, pričom za účastníkov opäť bodoval Samir.

Bleskový turnaj (18 hráčov): M.Macko 8,5b/11 1.miesto, S.Sahidi 8b/11 2.miesto, P.Macko 4b/11 14.miesto

Výsledky na chess-results

Blesková simultánka – prvé kolo: video na Youtube

Blesková simultánka – odveta: video na Youtube

060 061

062 063

064 065

Po viacerých mládežníckych podujatiach v nedávnej minulosti pokračujú organizátori na Cenade ďalším festivalom. V turnaji GPX sa predstavil Oliver a veru, bolo sa na čo pozerať. Po dvoch rozbehových kolách sa mierne pribrzdil dvoma remízami s papierovo silnejšími hráčmi. no nasledovala trojica výhier, z nich minimálne dve boli kvalitnými výkonmi. Po siedmom kole mal tak Oliver na druhom mieste jednobodový náskok pred tretím. V ôsmom kole v partii „o víťazstvo v turnaji“ napokon podľahol až v koncovke. V poslednom kole sa v snahe zvíťaziť prepočítal a zaznamenal tak druhú prehru a klesol na konečné piate miesto. Výsledkovo (a vraj aj herne) to však bol úplne iný výkon, ako počas posledných turnajov. Jedna lastovička síce leto nerobí, ale Oliver dokázal najmä sám sebe, že záleží len a len na ňom. Tretie miesto v kategórii chlapcov do 11 rokov bolo úplne zaslúžené.

Turnaj GPX (52 hráčov): O.Šoltys 6b/9 5.miesto (3.miesto v kategórii CH11)

Vásledky na chess-results

057 058

V rámci spolupráce MŠA Interchess a ŠK Slovan Bratislava sa v Bratislave konal turnaj zo zápočtom na národný rating kombinovaný so sústredením. V turnaji nás zastupoval Oliver a popri predčasnom rozdávaní darčekov svojim súperom stihol získať 50% možných bodov.

Open turnaj (15 hráčov): O.Šoltys 2,5b/5 9.miesto

Výsledky na chess-results

038 039

Na obvodných majstrovstvách žiakov základných škôl druhého bratislavského obvodu nás reprezentoval iba Igor. Ako druhý nasadený v turnaji prehral iba s neskorším víťazom a podľa očakávania postúpil do krajského kola.

Turnaj chlapcov (19 hráčov): I.Lintner 6b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

055 056

Na obvodných majstrovstvách žiakov základných škôl nás v Dúbravke reprezentoval iba Jakub. Ako prvý nasadený v turnaji získal plný počet bodov a podľa očakávania postúpil do krajského kola.

Turnaj chlapcov (43 hráčov): J.Suchánsky 7b/7 1.miesto

Výsledky na chess-results

036 037

Tak ako sa už stalo zvykom, Anička sa aj tento rok predstavila na medzinárodných majstrovstvách. V kategórii dievčat do 14 rokov bola oproti minulým rokom nasadená papierovo výrazne vyššie, no konkurencia bola tvrdá. Keď sa súťaž hrá v takej šachovej krajine, akou nepochybne Gruzínsko je, nič iné sa ani nedá očakávať. A tak hrala Anička vlastne česť výnimkám majstrovstvá krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Zbytočná prehra prišla už v prvom kole, kedy po Aničkinej korektnej obeti figúry súperka v časovej tiesni doslova utiekla hrobárovi z lopaty. V druhom kole prišla prvá výhra. Nebola síce bez chýb, no, nakoľko Anička celý čas diktovala tempo hry, bola zaslúžená. V treťom kole sme uhádli variant a aj prevedenie bolo do bodky splnené, čím čiernymi dosiahla výbornú pozíciu. Napriek nepresnostiam sa dokázala v obojstrannej časovke lepšie opäť presadiť. Všetko vyzeralo byť fajn. Štvrté kolo však Aničke nevyšlo už od úvodu a taktickým obratom prišla o pešiaka a napriek odporu partiu prehrala. V nasledujúcom kole prišla ďalšia prehra. Šieste kolo bolo svojim spôsobom prelomové, pretože prvý raz vôbec v ňom dokázala zdolať hráčku reprezentujúcu Rusko. Po voľnom dni prišla bývalá vicemajsterka Európy a napriek veľkej šanci na úspech a neskoršej „betónovej“ remíze, prišlo ďalšie K.O. Predposledné kolo bolo posledným klincom do rakvy a Arménsko tak v mikrosúboji upravilo bilanciu na 3:1. Posledné kolo proti azerbajdžanskej súperke bol krátky jednostranný proces a aspoň malá úspešná bodka za turnajom. Výsledné štyri body sú najhorším medzinárodným  výsledkom od debutu na MEÚ v Murecku. Predchádzal im festival zahodených šancí, prehliadnutí a časových tiesní. Prílišná zodpovednosť zväzovala nielen ruky, ale aj hlavu. Je však potrebné dodať, že súperky, aj keď papierovo výrazne slabšie, neboli rozhodne ľahkými prekážkami. Rating hráčov niektorých krajín je totiž výrazne podhodnotený. Ako pozitívum sa dá hodnotiť fakt, že po nekonečných remízových peripetiách tentoraz bojovnosť zvíťazila. Svedčí o tom deväť rezultatívnych partií.

Kategória G14 (77 hráčok): A.Vrtiaková 4b/9 54.miesto

Výsledky na chess-results

Oficiálna stránka podujatia: http://www.e2e4.ge/

Komentáre nájdete na: http://www.chess.sk/

033 034

035 040

041 042

043 044

045 046

047 048

049 050

051 052

053 054

Prvým turnajom v rámci ôsmeho ročníka GPX mládeže bol v okolí Bratislavy turnaj v Dunajskej Lužnej. Keďže viacerí naši hráči prekročili ratingový limit, jediným našim zástupcom v tomto ročníku súťaže bol Oliver Šoltys. Účasť v turnaji sme však mali napriek tomu dvojnásobnú, pretože rozhodcu v ňom robil Peter Macko. Oliverovi sa v turnaji darilo priemerne. Bielymi síce vyhral všetky štyri svoje partie, no čiernymi k nim pridal iba jednu výhru.

Turnaj GPX (36 hráčov): O.Šoltys 5b/9 14.miesto

Výsledky na chess-results

031 032

Turnaj družstiev krajín v rámci V4 bude mal aj tento rok svoje pokračovanie. Nakoľko dlhoročný účastník z Maďarska tento rok nemohol pricestovať, Bratislavský samosprávny kraj postavil dve družstvá. V nominácii Bratislavského samosprávneho kraja A boli Jakub Suchánsky, Igor Lintner, Jakub Suchánsky a Anička Vrtiaková a v nominácii Bratislavského samosprávneho kraja B nás reprezentovala trojica Samir Sahidi, Miroslav Macko a Martin Starovič. Už v prvom kole prišlo derby, v ktorom sa papierový favorit nepresadil a iba remizoval. V druhom kole prišli výsledkovo dva jasné zápasy, na rozdiel od áčka však béčko prehralo. V treťom kole áčko zvíťazilo a béčko si vybralo time-out a inkasovalo kanára. V odvetnej časti si v derby poradilo áčko s béčkom najtesnejším rozdielom a následne obe družstvá so svojimi súpermi remizovali 3:3. Béčko utrpelo v poslednom kole ďalší debakel a skončilo tak definitívne posledné. Naopak, áčku stačila remíza 3:3 na víťazstvo v turnaji. Ako vidno z výsledkov, medzi ťahúňov A-družstva patrili Anička a Jakub, ktorí vyhrali aj svoje šachovnice. Na jednotke nesklamal 50%-ným výsledkom Samir. Zvyšná trojica mala v pláne isto iné bodová zisky, nie vždy sa však darí.

O pohár BSK (4 družstvá): Bratislavský samosprávny kraj A (J.Suchánsky 5b/6, I.Lintner 2,5b/6, A.Vrtiaková 5b/6) 1.miesto, Bratislavský samosprávny kraj B (S.Sahidi 3b/6, M.Macko 2b/6, M.Starovič 1b/6) 4.miesto

Výsledky na chess-results

023 024

025 026

027 028

029 030

Štvrťstoročie oslavoval rapid turnaj v Dúbravke a my sme na ňom nechýbali. Reprezentovala nás štvorica Jakub, Miro, Peťo a Oliver. Posledný menovaný mal turnaj ako prípravu pred turnajmi GPX. Prvú polovicu turnaja sa hľadal, no v tej druhej už nejaké bodíky získal a získal nakoniec 2,5 bodu. Zvyšná trojica mala určite iné ambície - výrazne vyššie ako ich fide rapid ratingy. Peťo odohral svoj štandard a uhral 5,5 bodu. Pre neho trochu netradične iba pri jedinej remíze. Uzatvoril tak prvú pätnástku výsledného poradia. Miro sa dostal nekompromisnou hrou  tesne do prvej desiatky - remízu totiž nemal ani jednu jedinú. Jakub dopadol najlepšie a ziskom 6,5 bodu skončil na siedmom mieste. Pri pohľade na tabuľku vidno, že sa vyhol väčšine silných súperov. V turnajoch hraných švajčiarskym systémom je to však jav celkom bežný.

Turnaj (63 hráčov): J.Suchánsky 6,5b/9 7.miesto, M.Macko 6b/9 10.miesto, P.Macko 5,5b/9 15.miesto, O.Šoltys 2,5b/9 59.miesto

Výsledky na chess-results

021 022

Ani tento rok neostalo toto mládežnícke majstrovské podujatie bez našej účasti a na juhu Afriky nás reprezentoval Samir. V kategórii chlapcov do 12 rokov bol nasadený na 16.mieste v konkurencii 105 prihlásených hráčov. Ako vidno už zo štartovej listiny, konkurencia je veľmi veľká a turnaj bude isto náročný, no aj tak veríme, že zodpovedným prístupom a pri troške športového šťastia nebude nič nemožné. Prvé dni poslúžili našej výprave na aklimatizáciu a tak Samir absolvoval morský svet aj safari. V prvom kole turnaja si dal repete z minuloročných MS mládeže v Al Aine, kde rovnako v prvom kole porazil svojho súpera zo Spojených arabských emirátov. V druhom kole prišla čiernymi remíza proti súperovi z Nórska, no dvojkolo bolo zavŕšené výhrou proti bulharskému reprezentantovi. Vo štvrtom kole čakala Samira prvá veľká výzva – ukrajinský reprezentant Kirill Shevchenko (tretí nasadený v turnaji) s ratingom 2280. Partia sa síce zo začiatku nevyvíjala pre nás ideálne, no postupne súper strácal čoraz viac pôdu pod nohami a nakoniec zachraňoval remízu. V piatom kole čakal Samira nebezpečný súper z Turkmenistanu a v priebehu partie to dlho vyzeralo na ľahký bod. Samir však nedokázal využiť niekoľko matchballov a nakoniec v dlhej partii spáchal v koncovke čisté harakiri a prehral. Pravdepodobne aj to bolo jednou z príčin, prečo v rámci dvojkola poobede v šiestom kole bielymi iba remizoval. Počas voľného dňa sa uskutočnil bleskový turnaj, v ktorom stihli iba dve kolá. Následne austrálsky rozhodca nezvládol nástrahy Swiss Managera a turnaj ukončil. Samir mal dva body, pričom namiesto druhého mu nepochopiteľne započítali do tabuľky nulu. Bleskové turnaje počas ME a MS majú skrátka svoje muchy. Po voľnom dni Samir nezačal proti súperovi z USA svoj povestný finiš a neudržal koncovku s pešiakom menej. V tejto situácii to už vyzeralo na uterák. Samir sa však spamätal a získal čiernymi bod proti súperovi z Belgicka a následne aj bielymi konečne zdolal americkú prekážku. V predposlednom kole ho čakal čiernymi veľmi náročný súper z Ukrajiny, ktorému sa na turnaji darilo. Na Samira však bol, našťastie, prikrátky. Tretia výhra v rade znamenala posun na priebežné dvadsiate prvé miesto a na on-line šachovnicu. Na nej stála posledná prekážka – deviaty nasadený Peng Hongchi z Číny. Skvelý finiš sa Samirovi podarilo úspešne zakončiť aj prekročením veľkého čínskeho múru a štvrtá výhra v rade znamenala posun na krásne pätnáste miesto. Škoda výpadku v strede turnaja, úvodná časť a finiš boli totiž parádne.

Kategória B12 (105 hráčov): S.Sahidi 7,5b/11 15.miesto

Výsledky na chess-results

Oficiálna stránka podujatia: www.2014wycc.co.za

009 012

013 014

017 019

020 136

Tradičného banskobystrického rapid turnaja sa zúčastnil Andrej Královič. Začiatok turnaja sa mu vydaril, keď po rozbehových 3/3 odremizoval aj turnajovú jednotku. V strednej časti však podľahol čiernymi dvom favorizovaným súperom. Partie proti ratingovo nižším hráčom však doviedol k výhram a tak z toho nakoniec bolo pekné šieste miesto.

Open Banská Bystrica (107 hráčov): A.Královič 6,5b/9 6.miesto

Výsledok na chess-results

015 018

Mirko s Peťom absolvovali minuloročné repete na bleskovom turnaji v Šuranoch. Obaja odohrali veľmi dobrý turnaj. Peťo napríklad s tých papierovo silnejších súperov porazil Riabova, Száraza, či remizoval s Baloghom. Až slabším finišom z toho bolo nakoniec 19.miesto. Mirko porazil Strachana, M.Jablonického, remizoval so Szekom. Ak by v poslednom kole porazil WIM Domány, obsadil by tretiu priečku, no prehra ho však zaradila až na 14.miesto.

Bleskový turnaj (55 hráčov): M.Macko 8,5b/13 14.miesto, P.Macko 7b/13 19.miesto

016

010 011

Bleskového turnaja sa zúčastnili Andrej s Jakubom a netrvalo dlho a v druhom kole sa stretli aj za šachovnicou. Po víťazstve vo vzájomnej partii síce Andrej zaváhal treťom kole, no vďaka následnej sérii piatich výhier si v poslednom kole mohol svoje víťazstvo v turnaji poistiť remízou. Jakub okrem spomínanej prehry podľahol už iba dvom papierovo najvyššie nasadeným hráčom a celkovým ziskom šiestich bodov skončil napokon na peknom piatom mieste.

Bleskový turnaj (28 hráčov): A.Královič 7,5b/9 1.miesto, J.Suchánsky 6b/9 5.miesto

Výsledky na chess-results

007 008

Bratislavského sústredenia pod taktovkou MŠA Interchess sa zúčastnilo viacero našich hráčov. Hráči boli rozdelení do troch tréningových skupín a trénovali pod vedením IM Sergeja Berezjuka, FM Miroslava Roháčka, Tomáša Chabadu a Rudolfa a Rastislava Diviakovcov. Z nášho klubu sa akcie v tréningovej A-skupine zúčastnila trojica Anička, Samir a Igor a v skupine B dvojica Vladko s Maťom.

Sústredenie Interchess (30 účastníkov): V.Bochnička, I.Lintner, S.Sahidi, M.Šándor, A.Vrtiaková

364

Prvým turnajom v našom kalendári je v novej sezóne bratislavský turnaj v rapid šachu. V štartovej listine sme mali bohaté zastúpenie. Oliver uhral svoje keď papierovo slabších hráčov porazil a na silnejších nestačil. Jakub začal veľmi nádejne, no finišom 1,5/6 pochoval všetky nádeje na úspešný výsledok. Miro si dal po sérii úspešných turnajov tentoraz výsledkovú pauzu a skončil na päťdesiatich percentách. V úspešných turnajoch naopak pokračoval Peťo, ktorý zaznamenal viacero veľmi pekných výsledkov a oproti nasadeniu poskočil o štrnásť miest. O jedno miesto pred ním skončil Samir, ktorý si udržal nasadenie. Toho, paradoxne, najviac limitoval nedostatok času. Úspešný debut v našich farbách zaznamenal Igor, ktorý čosi naznačil už prekvapením favorita v druhom kole. Nasledovali síce chvíľkové bodové suchoty, no následne sa správne oklepal a skvelým finišom 4/4 sa dotiahol na vynikajúce šieste miesto.

O pohár firmy DANSK (47 hráčov): I.Lintner 6,5b/9 6.miesto (2.miesto v kategórii U20), S.Sahidi 5,5b/9 13.miesto (3.miesto v kategórii U20), P.Macko 5,5b/9 14.miesto, M.Macko 4,5b/9 24.miesto, J.Suchánsky 4b/9 28.miesto, O.Šoltys 3b/9 45.miesto

Výsledky na chess-results

002 003

003 005

001 006