Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Posledný víkend pred Vianocami sa odohralo tradičné podujatie zaradené do série mládežníckej GPX. Naša účasť na ňom nebola rozhodne malá, no napriek tomu to ešte pár dní pred turnajom všetko vyzeralo tak, že by mohla byť aj väčšia. Z rôznych dôvodov však napokon museli viacerí ostať doma. Priamo na mieste konania sme však zistili, že svoj turnajový debut absolvujú Samirovi bratia Shabir a Sear.

Turnaj začal s vyše hodinovým oneskorením, čo neveštilo nič dobré, ale takéto časové straty sa dajú v priebehu turnaja často výrazne znížiť ak všetko šľape ako hodinky. V priebehu turnaja ale strata postupne rástla a žiaľ po šiestom kole, kedy došlo k technickým problémom pri losovaní, nasledovala takmer dvojhodinová prestávka. Tá viedla k odchodu viacerých hráčov a následne k opakovanému šiestemu kolu. Pre veľký časový posun bol nakoniec z deväťkolového turnaja iba sedemkolový. Dlhé prestávky samozrejme nešli k duhu nikomu, ani hráčom a ani sprievodným osobám.

Poučením pre organizátorov by mohlo byť zabezpečenie väčšieho počtu rozhodcov. Turnaje GPX sú totiž veľmi špecifické a stále je v nich potrebné niečo riešiť. Preto venovať svoju energiu hľadaniu hráča ktorý nesedí pri šachovnici je zbytočné, ak sa za chrbtom hlásia traja iní hráči s reklamáciou. Okrem toho sa isto treba poučiť, že zasahovať do softvéru nie je také jednoduché (spätne opravovať zle nahodený výsledok) ako sa na prvý pohľad zdá. Takto z toho bol najkurióznejší (a isto najdlhší) turnaj ktorého som sa zatiaľ zúčastnil. Bolo by však veľkou škodou, keby po tomto v Modranke ďalšie turnaje neboli. Priestory sú pekné, veľká snaha sa uprieť nedá, ale poučenie bude nutnosťou.

Ešte na záver jeden postreh k turnaju. Nie je nezvyčajné, ak rodič resp. tréner zapisuje partie. Naopak, je to neskutočne cenný tréningový materiál a preto je táto aktivita absolútne pochopiteľná. Taktiež sledovanie toho, ako sa hráč koncentruje, aký má čas na hodinách a podobné iné veci. O to viac potom prekvapí informácia, že sprievodné osoby majú byť mimo sektoru šachovníc z dôvodu, aby sa neradilo. Pri zabezpečení dostatočného počtu rozhodcov a po prípadnom prvom exemplárnom potrestanom priestupku by bol svätý pokoj. Na to sa však treba vopred pripraviť a nie robiť z každého potenciálneho podvodníka. Ak by ma na turnaji niekto upozornil, že mám opustiť tieto priestory, musel by ma odtiaľ dať fyzicky vyniesť.

Poďme však už k našim výsledkom...

Natálka začala veľmi nádejne, keď v prvých štyroch kolách vyhrala dve partie. Posledné tri kolá sa jej však nevydarili a prepadla sa tabuľkou zo stredu hlboko do dolnej polovice tabuľky. Napriek tomu však skončila vo svojej kategórii dievčat do osem rokov na treťom mieste.

Max v prvých štyroch kolách zaznamenal jedinú remízu a aj to ho súper omilostil patom pri matovaní s dámou navyše. Až v posledných kolách dokázal dvakrát zvíťaziť a odlepiť sa tak z úplného dna tabuľky. Príliš rýchla ruka zatiaľ vládne hlave a na lepší výsledok budeme musieť počkať, kým tomu bude naopak.

Grétka začala ako rovnako Natálka dvoma výhrami v prvých štyroch kolách. Následne sa jej však podarilo uhrať iba jedinú remízu a taktiež. Pozitívom bolo, že partie výborne rozohrávala, no následne kvôli slabšej koncentrácii vyhadzovala body von oknom.

Shabir začal troma prehrami, no po nich prišiel zlom. Naštartovala ho kontumačná výhra a po nej už do konca turnaja neprehral. Napokon si pripísal ešte na konto jednu výhru a dve remízy, vrátane divokej partie šiesteho kola s Grétkou.

Filipko zahájil turnaj prvý raz dvoma výhrami v rade. Následne však prišla séria štyroch prehier v rade. Škoda najmä opakovaného šiesteho kola, lebo v „prvom šiestom kole“ vyhral. Na tri body sa nakoniec dostal po výhre v klubovom derby z posledného kola.

Sear začal vskutku bleskovo dvoma rýchlymi prehrami, no od tretieho kola dokázal vyhrať až štyri z piatich partii. Dokázal sa tak vyštverať až do prvej polovice tabuľky, čo môže považovať pri svojom debute za super výsledok.

Jerguš začal dvoma prehrami, no potom sa prebral rovnako ako Sear a taktiež dokázal skončiť v prvej polovici. Po výhre v treťom kole mu pomohol najmä drvivý finiš 3/3. Určite má na to, aby v prvej polovici končil vždy aj bez toho, aby musel takto finišovať.

Ninka začala výhrou, no po nej vo vyhranej pozícii prehliadla mat a zronená zahodila aj tretie kolo. Po reštarte vyhrala dve partie a v šiestom kole prehrala. V opakovanom šiestom síce súpera (prvého nasadeného) zdolala, no počítal sa prvý výsledok. Po výhre v poslednom kole sa dostala do prvej polovice. Priebeh partii bol rovnaký ako u Grétky. Výborne rozohrané a namiesto dorazenia súpera sa to často začalo otáčať na opačnú stranu.

Samko začal výhrou a v druhom kole odohral absolútne vyrovnanú partiu s neskoršou víťazkou turnaja. Po následnej v treťom kole prehral vo štvrtom čiernymi pekne rozohranú partiu úplne zbytočne. Záverečný finiš 3/3 ho však vyniesol na päť bodov a výborné štrnáste miesto. Medzi chlapcami do 11 rokov skončil na treťom mieste. Pekne tak nadviazal na svoje posledné výsledky z rôznych turnajov.

Turnaj GPX (92 hráčov): S.Havalda 5b/7 14.miesto (3.miesto v kategórii CH11), N.Kubíková 4b/7 37.miesto, J.Lipták 4b/7 40.miesto, Se.Sahidi 4b/7 42.miesto, F.Štelbaský 3b/7 55.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 66.miesto, G.Kapolková 2,5b/7 68.miesto, M.Balšan 2,5b/7 71.miesto, N.Havaldová 2b/7 72.miesto (3.miesto v kategórii D08) 

Výsledky na chess-results

152 153

154 155

157 158

156 159 

Okrem našich hráčov tentoraz nevynechali možnosť zahrať si ani ich rodičia a tak v rámci open turnaja nastúpila až trojica z nich. Na vlastnej koži tak mali možnosť zistiť, že to nie je vôbec jednoduché. Dobre rozohrané partie celej trojice sa podarilo premieňať na body iba jednému z nich. Tretie miesto za víťaznou dvojicou s jednobodovým náskokom pred zvyškom výsledkovej listiny je rozhodne úspechom.

Open turnaj (14 hráčov): J.Kapolka 5b/7 3.miesto, P.Balšan 0,5b/7 13.miesto, M.Havalda 0,5b/7 14.miesto

Výsledky na chess-results

160 161

162