TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess


Záverečná správa 4.ročníka turnaja O pohár KŠN

      Skončil sa nám 4.ročník turnaja a aj keď odovzdania poslednej ceny prešlo sotva pár hodín, nadišiel čas trošku bilancovať. Turnaj bol kvalitatívne najkvalitnejším i kvantitatívne najväčším vo svojej histórii keď po prvýkrát prekonal aj magickú stovku účastníkov, keď v turnajoch hralo 65 (do 20 rokov) a 36 (do 14 rokov) hráčov. A to ešte veľa výborných hráčov muselo svoju účasť nečakane zrušiť deň pred turnajom. Priemer národných ratingov TOP10 v turnaji do 20 rokov bol krásnych 2147 a v turnaji do 14 rokov 1492 (turnaj bol ohraničený ratingom 1550 – výnimky mali iba hráči ktorým elo túto hranicu presiahlo k 1.5.). Turnaje boli súčasťou 7.ročníka Regionálneho šachového festivalu a turnaj do 14 rokov navyše súčasťou 1.ročníka GRAND PRIX.
      Turnaj sme začali príhovormi o 9:15, 1.kolo začalo okolo 9:45. Po ukončení každého kola bolo bleskovo nalosované kolo nasledovné, takže prestávky prakticky neboli. Za toto si zaslúži nižšie uvedená trojica rozhodcov absolutórium. Posledná partia sa dohrala okolo 16:00 a krátko po pol piatej turnaj skončil rozdaním 101 cien.
      Atmosféra turnajov bola bojovná, no korektná. Na poriadok dohliadal ako hlavný rozhodca p.Ivan Syrový ktorý už pri začiatočnom príhovore nastavil mantinely a odvolacia komisia nemusela riešiť ani jeden protest. Ako ďalší rozhodcovia pôsobili p.Ondrej Marko a p.Rastislav Búry (obsluha žrebovania). Čo povedať k turnajom? Favoriti mali často evidentne plné hlavy problémov, no nakoniec sa po 7 resp. 9 kolách turnaje ukončili s nasledovným poradím:
      V turnaji do 20 rokov zvíťazil výkonom štart-cieľ Dávid Varga z ŠK Dunajská Streda ziskom 6.5/7 keď remízu povolil iba tretej Erike Machalovej (TJ Družstevník Budmerice) 5.5/7 a aj to v poslednom kole. Medzi nich sa vklinil na druhé miesto Milan Pacher z ŠK Slovan ziskom 6/7.
      V turnaji do 14 rokov si v napínavom finiši prvé miesto nakoniec vybojoval Martin Majtán z ŠK Zentiva Hlohovec ziskom 7.5/9 , druhé miesto z rovnakým bodovým ziskom obsadil Oliver Spaček z Slovanu Trenčianske Teplice a na treťom mieste skončil dlho vedúci, no nakoniec 7-bodový, Matúš Mackovič z Lokomotívy Trnava.
      Za zmienku stojí aj účasť Benedikta Hofírka, ktorý povýšil tento turnaj na medzinárodný nakoľko je z Brna. Milým prekvapením bola aj nečakaná návšteva slovenského veľmajstra Igora Štohla.
      Počas turnaja prebehla aj malá riešitelská súťaž do ktorej sa zapojilo veľa hráčov a piati z nich boli vyžrebovaní a obdržali vecné ceny.
      K dispozícii bol bufet so skvelou zostavou (p.Kimerlingová, p.Rožárová, p.Skláršová a p.Šebová) ktorá dokázala vyrobiť obrovské množstvo toastov, naliať množstvo minerálky a pomohla tak vyriešiť hladné a smädné krky mladých šachistov. Na poschodí bola miestnosť s občerstvením pre vedúcich, trénerov a doprovod. Pre šoférov okrem slaných a sladkých drobností aj nealko, pre nešoférov boli možnosti výberu ďaleko väčšie. Škoda len, že tie autá musí naozaj niekto aj šoférovať…
      Nedá mi nepoďakovať sa ešte p.Dolnákovej za poskytnutie megafónu a zalievačky na diplomy a Padyšákovcom za pomoc pri nákupe potravín a nápojov na občerstvenie.

A čo dodať na záver?

Ak sa Vám páčilo, budeme radi ak prídete aj nabudúce a prineste aj ďalších svojich známych či spoluhráčov z klubov. Ak nie, napíšte nám čo navrhujete zlepšiť. Určite sa nad konštruktívnou kritikou zamyslíme.

Vďaka všetkým za účasť a dúfam že dovidenia o rok

                                                                                                    Miroslav Roháček