TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Úvodným turnajom začala obľúbená séria turnajov pre začiatočníkov. Niektorí naši hráči prekročili v minulom ročníku výkonnostný prah tejto súťaže a veríme, že tento rok bude ich počet minimálne dvojnásobný. Samozrejme, séria bude z našej strany obsadzovaná čo najvyšším počtom hráčov, nakoľko prax je veľmi dôležitá. Turnaja sa zúčastnila veľmi široká výprava v zložení Alžbetka, Ami, Andriy, obaja Filipkovia, Grétka, Lucka, Maťko, Miška, Natálka, Peťka, Sear, Shabir a Sophinka.

Peťka začala svoj prvý turnaj začiatočníkov dvoma prehrami, no po nich si pripísala výhru a vo štvrtom kole k nej pridala remízu. S prvom polovicou turnaja tak mohla byť pri debute nadmieru spokojná. Z posledných troch kôl však získala iba jedinú remízu pri triednom derby s Ami. Kto však čakal rýchlu remízu, ten sa mýlil. Partia sa skončila dvoma kráľmi a tak to má byť.

Ami dokázala pri debute vyhrať dokonca už svoju prvú turnajovú partiu v živote. Škoda len, že to bola, zatiaľ, zároveň aj výhra posledná. V treťom kole k nej pridala prvú remízu a tú druhú sme už spomínali. V poslednom kole mala na dosah aj tretí bod, no nakoniec visel privysoko. Prvý kontakt oboch dievčat môžeme hodnotiť úspešne a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Maťko po prehre v prvom kole musel v priebehu druhého a tretieho kola na dve partie plánovane prerušiť turnaj a po návrate bol okamžite úspešný. Žiaľ následné dve partie mali ďaleko a tak na neho v poslednom kole zostal bye. Bodový zisk je ešte pod úplným minimom, ale „ešte nie sme na dne, lebo čas nám stále netreba využívať“. No to sa raz zlomí správnym smerom...

Miška mala prvé tri kolá rovnaké a rovnako vyhrala vo štvrtom kole. Potom však vzápätí pridala aj druhú výhru od hetriku ju delila jedna sekunda. Dostala totiž mat vtedy, keď súper na hodinách viac nemal. Jeden či dva šachy navyše a výsledok by bol opačný. V siedmom kole nevyužila možnosť matu na základnom rade a namiesto neho podložila dámu. Zaslúžene tak Maťka predbehla a podľa výkonu to nemuselo byť iba o jediné miesto.

Andriy si po dlhšej turnajovej prestávke opäť pripísal účasť na šachovom podujatí. V úvode podľahol omnoho skúsenejšiemu Filipkovi a ani jeho ďalšie prehry neboli darčekmi. Jeho súperi totiž získali po štyri resp. päť bodov a s prehľadom skončili v prvej polovici tabuľky. Zvyšné tri partie dokázal zvládnuť s plným bodovým ziskom.

Sophinka v turnaji doplatila na bilanciu čiernymi figúrami, keďže 0/3 je istotne málo. Viaceré partie veľmi dobre rozohrala, no stačí malá drobnosť a sústredenosť je preč, prídu materiálne straty a súper dostáva bod. Keď k tomu vo štvrtom kole v derby ťažko pochopiteľne “omilostila“ Alžbetku ponukou remízy, majúc čistú figúru a nejakých pešiakov navyše (o to cennejší je počin Ami a Peťky s remízou do “holých kráľov“). Z posledných troch kôl vyhrala dve a dostala sa do stredu tabuľky. Aktuálne už má isto na viac, ale chce to viac bojovnosti za šachovnicou, ako tej zbytočnej, mimo nej.

Filip v prvom kole šokoval Shabira (alebo naopak?) a vydoloval na ňom remízu. Po výhre v druhom kole narazil na neskoršieho suverénneho víťaza turnaja a po prehre si pripísal hneď aj druhú. Potom sa však dvoma výhrami (z toho jednou expresnou) dostal do prvej polovice a do posledného kola sa tak mohol pobiť o TOP15. V poslednej partii však súperovi podľahol a skončil v strede tabuľky. Je tak jedným z vážnych adeptov na posledné voľné miesto v rámci školskej súpisky na okresné majstrovstvá.

Filipko začal turnaj dvoma výhrami, no v strede turnaja sa mu stali osudnými dve klubové a zároveň tréningové derby – so Searom a Ryanom. Keďže však okrem nich pridal aj dve výhry, do posledného kola hral nejaké šieste či siedme miesto. Po prehre sa zaradil na 17.miesto.

Natálka skončila tesne pred ním, pričom turnaj začala rovnako a to dvoma výhrami a prehrou v kole treťom. Po nej však pridala ďalšie dve výhry a tak hrala v šiestom kole už na druhom stole, v derby proti Grétke. Nakoľko v ňom nebola úspešná a v poslednom kole taktiež nepridala bodový zisk, skončila o jedno miesto na Filipkom.

Alžbetka už v prvom kole zdolala nie ľahkého súpera, no po nej pridala dve prehry a vychádzalo to priam na neželaný hetrik. Po spomínanej remíze v derby so Sophinkou sa neuveriteľne zdvihla a vyhrala svoje tri posledné partie v rade a vytvorila si ziskom 4,5 bodu svoj osobný rekord. Toľko totiž ešte nemala ani v 9-kolových turnajoch. Výsledné 15.miesto (a tretie medzi dievčatami) je tak určite super výsledkom.

Ryan doplatil na rýchle tempo už v provm kole, kedy vo vyhranej pozícii prekročil čas. Nasledovala však séria štyroch výhier, ktorou sa dotiahol do čela. V šiestom kole si pripísal prehru a rovnaký výsledok mal zaknihovať aj v záverečnom kole. Keď som odchádzal od partie, súper mal k dispozícii dva jednoťahové maty. Ani jeden z odkrytých šachov a zároveň dvojšachov a matov však nevidel a tak neskôr Ryan trestal. Ziskom piatich bodov obsadil konečné siedme miesto.

Shabir skončil o jeden stupienok nad ním a rozhodli dve zbytočné remízy. Prvú, z úvodného kola, sme už vyššie spomínali, druhá prišla v šiestom kole. Okrem nich zaznamenal iba jedinú prehru a to v prvom bratskom turnajovom derby so Searom. Je paradoxné, že napriek rovnakým turnajom a prribližne rovnakým ratingom a výkonnosti sa chalani stretli prvý raz až teraz.

Grétka bola na papieri nasadenou turnajovou jednotkou a odohrala kvalitný turnaj. Po úvodných troch výhrach síce prišla prehra s neskorším víťazom (škoda zbytočnej straty figúry), no hneď po nej zaznamenala štvrtý bod a po spomínanej výhre s Natálkou aj bod piaty. V poslednom kole si to mohli v derby s Luckou rozdať o najlepšie dievča a o stupne víťazov. Súboj na šachovnici skončil po kvalitnej partii nerozhodne, čo Grétke zabezpečilo horším pomocným hodnotením výslednú štvrtú priečku a druhé miesto v kategórii dievčat.

Sear si po výhrach v prvých dvoch kolách strihol rovno tri klubové derby po sebe. V úvodnom zdolal Filipka, následne aj spomínaného Shabira, no v piatom kole mu stopku vystavila Lucka. V šiestom kole sa so súperom rozišiel zmierlivo a výhrou v záverečnom si vybojoval stupne víťazov, konkrétne tretie miesto.

Lucka začala turnaj ako parný valec a prvých päť partií iba pripisovala body na svoje konto, keď sa medzi jej obeťami ocitli aj Alžbetka a Sear. V šiestom kole rozhodujúci zápas o prvé miesto nedokázala zvrátiť vo svoj prospech, no do záverečného kola sa dala dokopy a v už spomínanom derby odohrala slušnú partiu. Dosiahla tak na celkové striebro, vyhrala kategóriu dievčat a vytvorila si svoj osobný rekord. Spolu s Grétkou je tak jednou z najvážnejších adeptiek na skoré ukončenie účasti na tomto podujatí. Čo je, pochopiteľne, za odmenu J

Turnaj začiatočníkov (61 hráčov): L.Strišková 5,5b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), Se.Sahidi 5,5b/7 3.miesto, G.Kapolková 5,5b/7 4.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), Sh.Sahidi 5b/7 6.miesto, C.R.Mészáros 5b/7 7.miesto, A.Kapolková 4,5b/7 15.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), N.Havaldová 4b/7 16.miesto, F.Štelbaský 4b/7 17.miesto, F.Krpelan 3,5b/7 27.miesto, S.Valentová 3,5b/7 28.miesto, And.Globa 3b/7 37.miesto, M.Šúňová 2b/7 46.miesto, M.Šúň 2b/7 47.miesto, A.Hubaľová 2b/7 50.miesto, P.Kapičáková 2b/7 53.miesto

Výsledky na chess-results

070 071

072 073

074 075

076 077

078 079

080 081

082 083

Na okresných majstrovstvách si mala Emka vybojovať bezproblémový postup do krajského kola, čo sa jej aj podarilo. V turnaji zaznamenala iba výhry a tak skončila s náskokom na prvom mieste.

Rapid turnaj (37 hráčov): E.Walterová 7b/7 1.miesto (1.miesto v kategórii dievčat) – postup do krajského kola

Výsledky na chess-results

068 069

Víkendového zaujímavého podujatia vo Vrútkach sa zúčastnia Maťko, Natálka a Samko. Celá akcia pozostáva z troch turnajoch rozdelených podľa výkonnosti, pričom dva silnejšie sa hrajú na päť kôl a výkonnostne najslabší na sedem kôl. Program je veľmi nahustený, takže bude veľmi náročný na energetický výdaj, no podľa hesla „Čo ťa nezabije, to ťa posilní!“ pôjde nielen o šach, ale aj zlepšovanie kondície J

Samko mal ako posledný nasadený hráč ideálny turnaj a očakávali sme umiestnenie v strede tabuľky. To sa v podstate aj stalo realitou, keď sa ku 20.miestu dostal systémom 0-1-0-1-0. Po prehre čiernymi vždy nasledovala výhra bielymi a naopak. Škoda tak bilancie čiernymi figúrami, ktoré boli v jeho podaní bodovo bezzubé. Možný večný šach v treťom kole žiaľ našiel až počas toho štvrtého J Biele figúry naopak udržal naplno.

Turnaj B (32 hráčov): S.Havalda 2b/5 20.miesto

Výsledky na chess-results

Maťkovi Turiec absolútne nesadol, keď sa v turnaji evidentne vytrápil. Po úvodnej sobotňajšej “veľkej rošáde“, prišiel bye a následne ešte jedna “veľká rošáda“ aj v nedeľu. Prakticky tak ani nie je čo komentovať. Rozhodne si siahol na dno, z ktorého sa isto dokáže odraziť. Pozitívom je, že partie boli čoraz dlhšie a kým prvé môžeme označiť a bleskovky, tie z druhého dňa už boli niekde medzi rapidmi a vážnymi partiami.

Natálka odohrala podobný turnaj ako Samko v tom zmysle, že čiernymi všetky partie prehrala a bielymi všetky vyhrala. Nakoľko však mala biele štyrikrát, znamenalo to pre ňu takmer prvú desiatku, no nakoniec veľmi pekné 11.miesto. Čiernymi papierových favoritov neustála, no bielymi sa nemýlila ani raz. Cez víkend sa tak v dvanástich partiách Havaldovcov tešili dvanásťkrát bieli J

Turnaj C (27 hráčov): N.Havaldová 4b/7 11.miesto, M.Šúň 1b/7 27.miesto

Výsledky na chess-results

064 065

066 067

Okresných majstrovstiev Petržalky sa premiérovo zúčastnila Miška. V konkurencii ďalších ôsmych hráčok bola suverénne najmladšia a tak sme boli zvedaví, ako sa s týmto faktom vysporiada. Okrem troch partií (1., 3. a 9.kolo), kedy jej súperky nedali šancu, hrýzla viac, ako by sa dalo čakať. Z piatich vyhraných partií dokázala zatiaľ dotiahnuť do konca iba jednu, no súperky si s ňou užili svoje. Vedela by o tom isto porozprávať aj strieborná hráčka, ktorej (a zďaleka nie jedinej) Miška vzala dámu a bola tak na pokraji prehry. Hrať, hrať, hrať a je iba otázkou času, kedy sa jej podarí postúpiť na krajské kolo.

Turnaj dievčat (9 hráčok): M.Šúňová 1b/8 8.miesto

Výsledky na chess-results

062 063

Premiérového turnaja liptovskej série sa zúčastnili Maťko s Miškou.

Miška zbierala cenné skúsenosti, nakoľko to bol zatiaľ najsilnejší turnaj, v akom hrala. Po výhre bez boja v druhom kole sa jej podarilo vyhrať ešte raz, keď zdolala svojho súpera v predposlednom kole. Partie hrala už tradične rozvážne a priemerne spotrebovala na jednu viac ako desať minút. Ak znásobí svoju účasť na turnajoch, čoskoro isto dokáže vďaka zvýšenej hernej praxi zúročiť materiálne prevahy, ktoré si v priebehu partií často vybuduje.

Maťko vstúpil do turnaja výhrou a remízou, no po nich prišli dve prehry a bolo potrebné vrátiť sa do prvej polovice. Po remíze v piatom kole a následných dvoch výhrach sa mu to ziskom výsledných štyroch bodov aj podarilo. Ako by v turnaji skončil, ak by neúradovala rýchla ruka s priemerom tri minúty na partiu, ťažko odhadnúť. Takto každopádne škoda nevyužitého času...

Open turnaj (47 hráčov): M.Šúň 4b/7 18.miesto (1.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 2b/7 42.miesto (1.miesto v kategórii D08)

Výsledky na chess-results

055 056

058 057

059 060

V neznámej dedinke neďaleko známeho Gyӧru sa Ryan zúčastnil víkendového rapid turnaja. Nakoniec ho iba horšie pomocné hodnotenie delilo od stupňa víťazov a skončil na štvrtom mieste, keď dve prehry dokázal kompenzovať až štyrmi výhrami.

Rapid turnaj (15 hráčov): C.R.Mészáros 4b/6 4.miesto

Výsledky na chess-results

051 052

Na dostihovom závodisku v Petržalke sa konalo multišportové podujatie a šach na ňom nechýbal, keď stánok mala otvorený BŠA. Čo však chýbalo, to boli ľudia, pretože napriek vskutku nádhernému počasiu bolo návštevníkov podujatia primálo, takže pripravený pestrý šachový program nebolo možné naplniť. Po príchode do areálu som ani nechcel veriť vlastným očiam, čakajúc predieranie sa davmi rodičov s deťmi. Na druhej strane treba dodať, že “dostihovka“ je predsa len trochu od ruky a dopravné spojenie nie je ideálne. Nakoľko bolo podujatie propagované pred jeho začiatkom, ťažko povedať. Pred areálom však nič nenasvedčovalo tomu, čo sa vnútri odohráva.

Web podujatia: Wannadosports

061 050

Pre šachistov jubilejný, 64-ty, ročník Tatranského pohára sa uskutoční v Tatranskej Lomnici. Našu účasť na podujatí mali zabezpečiť Simonka a Vladko Bochničkovci, no napokon turnaj hrá iba druhý menovaný. Simonka si žiaľ opäť vybrala veľmi zlý čas pre chorobu.

Vladko v prvom kole nastúpil proti papierovému favoritovi a partiu bielymi figúrami postavil príliš neambiciózne a na istotu a to veru nebýva proti silnejším hráčom správny recept na úspech. V druhom kole mal byť jasným favoritom, ale zajace sa počítajú až po love a remíza znamenala slabší štart do turnaja. V treťom kole zdolal v poslednej dobe veľmi dobre hrajúceho súpera a výhrou vo štvrtom sa vrátil do prvej polovice. Víťazný hetrik zavŕšil v piatom kole a následne ho čakal krst ohňom čiernymi figúrami v podobe medzinárodného majstra z Česka. Vladko zahral veľmi slušnú partiu a s prehľadom favorita udržal na uzde. V siedmom kole ho bielymi figúrami rozhodne nečakalo nič jednoduché, ale posledné kolá nám dávali šancu byť optimistickými. Vladko síce stratil relatívne rýchlo niť, no súper ho nevedno prečo omilostil a remíza bola na svete. V predposlednom kole hral jeho súper bielymi od úvodu tak bezkontaktne, až podľahol dojmu, že sa mu nič nemôže stať. Jedna nepozornosť a nasledoval typický odchyt jazdca v centre. Náprava mala prísť v poslednom kole, no v ňom sa napriek zisku figúry navyše napokon tešil súper. Veru škoda dvoch zbytočných prehier v záverečných kolách, pretože znamenali hlboký pád až do stredu výsledkovej listiny.

Open turnaj (168 hráčov): V.Bochnička 4,5b/9 73.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos: Open Tatry 2018 na chessbomb.com

048 049

Trinásty ročník medzinárodného turnaja šesťčlenných družstiev isto neostane bez našej účasti. V aktuálnych súpiskách Bratislavského samosprávneho kraja nájdeme Samira, Maťa a Grétku v áčku a Emku s Luckou v béčku.

V prvom kole prišli na rad prvé bratislavské derby, v ktorom prišlo aj na dve klubové. Maťo na štvrtej šachovnici zdolal Emku a Lucka na šestke Grétku, no ani jedna z partií nebola vôbec jednoznačná. Samir na jednotke zvíťazil a prispel tak ku výslednej výhre áčka v pomere 4:2.

V druhom kole béčko zvíťazilo nad výberom Nitrianskeho kraja, keď dôležitý bod získala Lucka, keď čiernymi  v dlhej a vyrovnanej partii nakoniec triumfovala. Emka prehrala veľmi dobre rozohranú partiu, keď zbytočne oslabila svojho kráľa. V áčku potvrdili papierové predpoklady Samir aj Maťo a prispeli k výhre 4:2. Grétka odohrala partiu príliš rýchlo a nepozorne a tak s ňou súperka nemala vážnejšie problémy.

Tretie kolo si družstvá prehodili svojich súperov a béčko totálne zdemolovalo výber Středočeského kraja, keď jediná remizovala Emka, ktorá s figúrou navyše nerealizovala prevahu v náročnej koncovke a pod časovým tlakom. Lucka zaznamenala v dámskej koncovke tretiu výhru v rade a mohla ísť maximálne spokojná na obed. Áčkari taktiež nenechali nikoho na pochybách a vyhrali 5:1, k čomu prispeli výhrami Samir aj Maťo. Nedarilo sa iba Grétke, ktorá podľahla svojej skúsenejšej súperke.

Polčas tak skončil víťazstvom áčka, ktoré nazbieralo 13 bodov, druhé bolo béčko so ziskom 11,5 bodu as obrovským odstupom Nitriansky kraj (6,5b) a Středočeský kraj (5b) a obedná prestávka bola v znamení spoločného obedu všetkých zúčastnených v známom podniku “U deda“.

Po nej, vo štvrtom kole, prišlo na rad opäť bratislavské derby, kde sa veľa nezmenilo, keď opäť uspel Samir. Výhru vydrel aj Maťo, až vo vežovej koncovke. Dovtedy Emka odolávala ako vedela. Grétka si v partii, ktorá sa otáčala zo strany na stranu pripísala prvú remízu, čo naopak znamenalo prvú stratu Lucky.

V piatom kole sa v zápase béčka zrodila remíza 3:3, ku ktorej žiaľ bodov neprispeli ani Emka ani Lucka, ktorá nakoniec partiu stratila až v jazdcovej koncovke. Áčko zvíťazilo 4,5:1,5, keď to vyzeralo dokonca na vyšší zisk, no ku Samirovi a Maťovi sa nakoniec Grétka nepridala, keď v priebehu partie síce získala figúru navyše, no rýchla ruka ju opäť vrátila a aktívnym vežiam už nedokázala odolávať.

Záverečné kolo bolo najtesnejšie, keď áčkari prvý raz zvíťazili iba najtesnejším rozdielom, tj. 3,5:2,5. Samir zvládol vyhrať aj šiestu partiu v rade, no Maťo stratil prvú remízu a v najdlhšej partii zápasu prehrala Grétka. Béčko druhý raz v rade remizovalo, pričom rovnako sa darilo aj Emke. Lucka riešila počas partie stále viac záver nešťastného predchádzajúceho kola a súperke sa túto dekoncentráciu podarilo využiť. Poradie družstiev z polčasu sa tak nakoniec nezmenilo.

Turnaj družstiev (4 družstvá): BSK A (FM S.Sahidi – 1.šach. 6b/6, M.Šándor – 4.šach. 5,5b/6, G.Kapolková – 6.šach. 0,5b/6) 25,5b/36, BSK B (E.Walterová – 4.šach. 1b/6, L.Strišková – 6.šach. 3,5b/6) 19b/36 2.miesto

Výsledky na chess-results

040 041

042 043

044 045

046 047

053 054

V Sade Janka Kráľa bol v rámci akcie Športujúce mesto medzi desiatou a osemnástou hodinou v šachovom stánku (pod číslom 35) zabezpečený bohatý šachový program. Doobeda sa konal turnaj v rapid šachu a poobede boli predstavenia činnosti BŠA, BŠZ, SŠZ a šachových krúžkov na školách a v CVČ v rámci Bratislavského kraja, bleskový turnaj a možnosť odohrania voľných partií. Z našich členov sa zúčastnili Maťko, Miška, Natálka a Samko.

Web podujatia: Športujúce mesto

036 037

038 039

Tradičné bratislavské jesenné podujatie v rapid šachu pokračovalo svojim devätnástym ročníkom a opäť nezostalo bez našej účasti. Z pôvodne prihlásenej pätice nakoniec chýbala Sophinka, ktorá sa doma doliečovala a namiesto nej pribudol Maťko.

Ten začal sériou troch prehier, pričom prvé dve sa očakávať dali, no tretia už byť nemusela. Po výhre vo štvrtom kole, dokázal zdolať v šiestom aj ďalšieho súpera bez ratingu a rovnaký scenár nasledoval v kole ôsmom. S rozohrávkou pred ligovou sezónou tak môže byť určite spokojný, aj keď žiadneho papierovo silnejšieho hráča neprekvapil.

Natálka odohrala veľmi pekný turnaj, keď jasných favoritov uhryzla už v druhom a štvrtom kole. Paradoxne, oboch čiernymi figúrami! Po dvoch následných prehrách si pripísala na svoje konto v siedmom kole aj tretí bod a stále bola v tabuľke nad očakávanie vysoko. Záverečné dve prehry síce znamenali pád do dolných sfér tabuľky, no turnajový výkon cez 1400 je isto úspechom.

Lucka začala turnaj á la Open Dansk, to znamená, že ku výhre v prvom kole pridala aj remízu v tom nasledujúcom. Obaja súperi boli pritom ratingovo blízko 1800-vkovej hranici. V treťom kole síce prišla prvá prehra, no následné tri remízy proti trom výrazne silnejším hráčom boli opäť veľmi cenné. Následná séria dvoch prehier znamenala derby záverečného kola proti už spomínanému Maťkovi. Tam však Lucka nenechala nič na náhodu a po výhre sa zmestila ziskom štyroch bodov tesne na koniec prvej päťdesiatky. Turnajový výkon 1539, ako aj bodovanie proti piatim silnejším súperom, je naozaj veľmi pekný výsledok.

Ema po prehre v prvom kole zaznamenala dve výhry v rade, pričom spokojná je isto najmä s tou druhou. Prišli dve prehry proti hrateľným súperom a po výhre s Natálkou ešte jedna prehra, no v záverečných dvoch kolách pridala na svoje konto dva body a ziskom piatich skončila na 33.mieste, s presne rovnakým výkonom ako Lucka, t.j. 1539.

Samko si turnaj evidentne užil. Prehru v úvode okamžite vykompenzoval dvoma výhrami a po prehre v štvrtom kole prekvapil aj druhého favorita. Šieste kolo mu síce opäť neprialo, no ďalšie dva cenné skalpy si pripísal v siedmom a ôsmom kole. V záverečnom tak hral o skvelý výsledok. Výhra by mu napríklad zabezpečila famóznu 16.priečku. Napriek prehre však aj tak skončil na výbornom 27.mieste a s výkonom 1663 môže byť veľmi spokojný.

Rapid turnaj (74 hráčov): S.Havalda 5b/9 27.miesto, E.Walterová 5b/9 33.miesto, L.Strišková 4b/9 50.miesto, N.Havaldová 3b/9 60.miesto, M.Šúň 3b/9 66.miesto

Výsledky na chess-results

029 030

031 032

033 034

035

Nedeľného rapid turnaja v Nitre sa zúčastnilo bratské trio Sahidi a tradične úlohy Samira a jeho dvoch mladších bratov boli výrazne rozdielne.

Shabir prekvapil favorita už v druhom kole plným bodovým zásahom, no potom mal až do siedmeho kola bodové suchoty. V ňom zdolal druhého favorita a následne naplno zabodoval aj v ôsmom kole. Napriek prehre v záverečnom kole nemusí byť nespokojný, veď všetci súperi mali výrazne vyšší rating a jeho performance 1522 svedčí o naozaj kvalitnom výkone.

Sear začal dvoma prehrami, no po štvrtom kole už bol v polovici tabuľky, keď zdolal dvoch hráčov s ratingom nad 1600. Nasledovala však žiaľ štvorzápasová séria prehier a v poslednom kole tak dostal prvého súpera, kedy sa mohol cítiť favoritom. Po výhre sa dostal rovnako na tri body a ak by mal jeho posledný súper rating okolo 1500, dalo by sa povedať, že podal totožný výkon ako už spomínaný Shabir.

Samir od začiatku spoľahlivo pridával bod za bodom a v piatom kole tak došlo ku stretu dvoch štvorbodových hráčov. V partii proti veľmajstrovi však narazila kosa na kameň a zabodovať sa mu nepodarilo. Potom prišli na rad tri súboje proti zahraničným účastníkom. Prvú partiu proti maďarskému súperovi zvládol víťazne, v druhej proti nasadenej jednotke s rovnakej krajiny vybojoval remízu a v ôsmom kole zdolal aj súpera z Rumunska. Záverečnou výhrou vo vežovej koncovke nakoniec pre seba vybojoval tretie miesto, čím obhájil svoje turnajové nasadenie.

Rapid turnaj (74 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/9 3.miesto, Se.Sahidi 3b/9 63.miesto, Sh.Sahidi 3b/9 65.miesto

Výsledky na chess-results

025 026

027 028

V Banskej Bystrici sa uskutočnil už 22. ročník šachového turnaja. Hralo sa počas troch dní, so zápočtom na fide rapid rating. K už dlhšie prihlásenému Andrejovi sa nakoniec pridal aj Ryan.

Ten začal turnaj vo veľkom štýle, keď zdolal dvadsiateho nasadeného hráča s ratingom 1904! Po prehre v druhom kole zaznamenal cennú remízu, no mohlo to dopadnúť aj lepšie, nebyť nedostatku času. Prehrami vo štvrtom a piatom kole klesol tabuľkou nadol, no potom prišla trojzápasová séria bez prehry, keď najprv čiernymi nepotvrdil rolu favorita, následne biele figúry znamenali zisk bodu a v ôsmom kole uhral remízu proti ďalšiemu favoritovi. Škoda prehry v záverečnom kole, nakoľko víťazstvo by znamenalo výborných 50 percent.

Andrej bol papierovo nasadená dvojka, ale rapid ratingy sú najmä zradné pri mladších hráčoch a tých bola v turnaji celá kopa. Rolu favorita splnil v prvej tretine do bodky, keď zvíťazil v úvodných troch kolách. Vo štvrtom a piatom kole zaznamenal remízy proti domácim hráčom a v šiestom zdolal jedného zo spomínaných ratingovo výrazne podhodnotených mladíkov. V siedmom kole sa mu čiernymi podarilo udržať na uzde hlavného favorita, ktorý okrem tejto partie nezaváhal ani raz. V záverečných dvoch kolách potreboval na medailu aspoň jednu výhru, no po dvoch remízach obsadil konečné štvrté miesto. Turnaj absolvoval bez prehry, čo pri vyše polovici kvalitných súperov môže brať ako slušný výsledok.

Rapid turnaj (95 hráčov): A.Královič 6,5b/9 4.miesto, , C.R.Mészáros 3,5b/9 70.miesto

Výsledky na chess-results

023 024

Nedeľné otvorené majstrovstvá okresu v rapid šachu boli druhou akciou Samira v Topoľčanoch a pridala sa k nemu aj Grétka. V úvodných troch kolách sa jej proti silným súperom nepodarilo zabodovať a remízu si pripísala až v rodinnom derby. Po nej prehrala aj v šiestom kole, no v siedmom zaznamenala svoju prvú výhru. Škoda ôsmeho kola, kedy sa z partie rozhodne dalo vyťažiť viac. Prehru však okamžite kompenzovala svojou druhou výhrou. Po prehre v záverečnom kole sa vzhľadom ku jej performance dá hodnotiť výkon na turnaji ako priemerný.

Samir mal po úspešnej sobote isto tie najvyššie ambície, no po dvoch úvodných výhrach dostal v treťom studenú sprchu a musel túto stratu doháňať výhrami na počkanie. Po víťaznom hetriku remizoval s dovtedy vedúcim hráčom (a neskorším víťazom) a po výhre v ôsmom kole si to mohol rozdať tvárou v tvár o druhé a tretie miesto. Keďže však tretí do partie 6,5-bodových iba remizoval, víťaz by nakoniec vyhral turnaj. Po remíze nakoniec obsadil druhé miesto s minimálnou stratou v pomocnom hodnotení a dokonca si pripísal aj nejaké bodíky do svojho, už beztak vysokého, rapid ratingu.

Rapid turnaj (55 hráčov): FM S.Sahidi 7b/9 2.miesto, G.Kapolková 2,5b/9 50.miesto

Výsledky na chess-results

019 020

021 022

V polovici septembra sa v Topoľčanoch uskutočnili majstrovstvá SR v bleskovom šachu jednotlivcov, pričom nás zastupoval iba Samir. No aj keď bol sám, dal o nás poriadne vedieť, keďže v turnaji s dvoma veľmajstrami, piatimi medzinárodnými majstrami a množstvom ďalších titulovaných hráčov, dopadol veľmi dobre. Po úvodnom víťaznom hetriku nestačil na najvyššie nasadeného vietnamského veľmajstra, no prišla ďalšia skvelá séria, kedy v piatich kolách zaznamenal tri výhry a dve remízy. Cení sa najmä výhra z ôsmeho kola, kedy zdolal bielymi neskoršieho víťaza turnaja a majstra SR. Po prehre v desiatom kole prišiel záverečný brutálny finiš 5/5, napriek tomu, že ani jeden z jeho súperov rozhodne nebol ľahký. Ziskom dvanástich bodov (prehral iba s oboma veľmajstrami) obsadil skvelé tretie miesto a v kategórii MSR dokonca druhé. Pre rok 2018 sa teda stal vicemajstrom Slovenska v bleskovom šachu!

MSR v bleskovom šachu (62 hráčov): FM S.Sahidi 12b/15 3.miesto (2.miesto na MSR v bleskovom šachu, 1.miesto v kategórii juniorov)

Výsledky na chess-results

017 018

Jednu z posledných rozohrávok pred blížiacou sa ligovou sezónou absolvoval Ryan na turnaji v maďarskom Gyӧri. Do turnaja vstúpil výhrou, no už v druhom kole musel skloniť kráľa pred tretím nasadeným hráčom. Prišla však skvelá séria troch výhier, ktorá ho po piatom kole vyniesla až na delenie druhej priečky. V šiestom kole sa dokonca dostal na prvú šachovnicu, kde podľahol skúsenej maďarskej mládežníckej reprezentantke. V záverečnom kole podľahol aj v slovenskom derby, no napriek týmto dvom prehrám môže byť so svojim výkonom naozaj spokojný.

Rapid turnaj (25 hráčov): C.R.Mészáros 4b/7 7.miesto

Výsledky na chess-results

015 016

Obľúbený turnaj v rapid šachu sa hral zároveň aj ako majstrovstvá Bratislavského kraja. Naša účasť na ňom bola obrovská, keď sa ho zúčastnilo až štrnásť hráčov. Ich osudy a výsledky boli rôzne, ale veľká väčšina mohla by so svojimi výkonmi absolútne spokojná.

Sophinka odohrala turnaj po veľmi dlhej dobe a na výsledku sa to ukázalo. Podľa fotiek z turnaja stavala zdravé pozície, len z toho nakoniec vždy bol rovnaký výsledok. Škoda, lebo súperi v posledných štyroch kolách isto neboli neprekonateľnými prekážkami. Ako rozohrávka jej turnaj poslúžil veľmi dobre, len si z výsledku nesmie robiť ťažkú hlavu.

Simonka po posledných, veľmi dobre odohraných, turnajoch isto očakávala viac ako konečné dva body. Reálne mohla atakovať umiestnenie v širšom strede tabuľky. Po úvodnej sérii štyroch prehier sa však dostala iba ku dvom “povinným bodovým ziskom“ a to je jednoducho málo.

Natálka sa po úvodných troch prehrách prvý raz bodovo presadila, keď zdolala papierovo o niekoľko tried silnejšieho súpera. K tejto výhre pridala ešte ďalšie dve, keď za zmienku stojí najmä ôsme kolo. Prístupom k partiám, ako aj performance na úrovni 1400 rozhodne potešila.

Ryan skončil tesne pred Natálkou a v prvých piatich kolách stihol popri dvoch neúspešných klubových derby odremizovať dvoch od seba výrazne silnejších súperov. Body za výhry prišli až v závere, kedy v siedmom respektíve deviatom kole, zdolal dvoch hráčov bez ratingu.

Shabir si v prvých štyroch kolách dvakrát vyšliapol na hráčov úrovne 1600 a bielymi ich zdolal. Škoda následnej štvorzápasovej série bez zisku čo i len remízy. Záverečná výhra, tretia z pozície outsidera, bola taktiež cenným ziskom. Je tak ďalším hráčom, a nie posledným, ktorý môže byť so svojim výkonom (performance 1465) spokojný.

Grétka si v turnaji isto vytvorila niekoľko osobných rekordov. Po siedmych kolách mala na konte skvelé tri body po výhrach s hráčmi majúcimi ratingy 1677, 1638 a 1565, pričom všetky zaznamenala čiernymi figúrami. Škoda záverečných dvoch kôl, no napriek nim, jej performance 1584 je jednoducho skvelý.

Sear začal troma prehrami, no po výhre so Sophinkou zdolal hneď aj ďalšiu, tentoraz favorizovanú, súperku. Hneď vzápätí pridal aj cennú remízu a v ôsmom kole prekvapil naplno ešte ďalšieho favorita. Výkonom na úrovni 1500 taktiež potešil a s výkonom mohol byť spokojný.

Samko v prvých štyroch kolách zdolal bielymi oboch favorizovaných súperov a potom si ďalšie zárezy odložil na posledné dve kolá. V nich pridal najprv remízu a v závere tretiu výhru. Výkonom 1587 tak ešte o tri body prekonal Grétku a do ratingu si pripíše takmer 100 bodov. A to ešte s rezervou, pretože na šachovnici boli aj ďalšie zisky.

Lucka vstúpila do turnaja neuveriteľným spôsobom, keď najprv jasného favorita zdolala a následne dokázala remizovať s ešte silnejšou súperkou (majúcou rating v klasickom šachu takmer 2100!). Potom prišli tri prehry proti jednoznačným favoritom, ale v posledných štyroch kolách dokázala zabrať dvakrát naplno a výsledný výkon performance na úrovni 1698 je až neskutočný. Najmä ak si uvedomíme, že nemala ani jediné “oddychové kolo“, keď aj jej “najslabší súperi“ mali o vyše 400 bodov vyšší rating ako ona.

Emka od úvodu turnaja až do jeho konca porážala papierovo slabších súperov a s ostatnými sa jej bodovať nedarilo. Túto bilanciu zlomila až v ôsmom kole a vďaka tejto výhre skončila turnaj na svoj aktuálny level jemne nadpriemerným výsledkom.

Vladko začal turnaj veľmi nádejne, keď v úvodných štyroch kolách vybojoval tri výhry. Druhá polovica turnaja mu nevyšla celkom podľa predstáv, keď vyhral iba zápasy ktoré “musel“. Škoda najmä piateho a siedmeho kola, kedy bolo isto v jeho silách vybojovať viac ako výslednú nulu. Spokojný isto nebol, ale ani o prepadáku sa hovoriť nedá.

Peťo odohral slušný turnaj, keď si do prvej polovice výsledkovej listiny pomohol najmä sériou 3/3 v priebehu piateho až siedmeho kola. Z posledných dvoch kôl vyťažil iba jedinú remízu, na aj tá mu stačila na ratingový nárast a veľmi slušné 41.miesto.

Igor odohral skvelú prvú tretinu, kedy k nutným bodom pridal aj menej očakávaný z tretieho kola. Vo štvrtom kole však už nestačil na neskoršieho víťaza turnaja. Do konca turnaja pridal ešte ďalšie tri body a tie mu stačili na miesto v druhej desiatke. Škoda posledného kola, kedy bojoval, nakoniec neúspešne, o desiatku prvú.

Samir odohral jeden zo svojich menej vydarených rapidov (u neho je však štandard naozaj veľmi vysoký), paradoxne však v silnej konkurencii obsadil ôsme miesto. Za celý čas nedostal papierovo ani jediného silnejšieho súpera a to sa mu stáva naozaj iba vo výnimočných prípadoch. Svoje umiestnenie dosiahol najmä vďaka dobrému finišu a plnému záberu v posledných dvoch kolách, kedy mal rozhodne nie ľahkých súperov.

Rapid turnaj (170 hráčov): FM S.Sahidi 7b/9 9.miesto, I.Lintner 6b/9 18.miesto, P.Macko 5,5b/9 41.miesto, V.Bochnička 5b/9 64.miesto, E.Walterová 4b/9 109.miesto, L.Strišková 3,5b/9 124.miesto, S.Havalda 3,5b/9 128.miesto, Se.Sahidi 3,5b/9 134.miesto, G.Kapolková 3b/9 143.miesto, Sh.Sahidi 3b/9 145.miesto, C.R.Mészáros 3b/9 150.miesto, N.Havaldová 3b/9 151.miesto, S.Bochničková 2b/9 164.miesto, S.Valentová 0b/9 170.miesto

Výsledky na chess-results

001 002

003 004

005 006

007 008

010 009

011 012

013 014