Tento rok oslávil Koník už svoje šestnáste narodeniny a my sme pri tom boli opäť v hojnom počte. Podujatie organizoval KŠN Bratislava v spolupráci s ŠKM Dunaj, ŠK Osuské a MŠA Interchess.

V šachovom turnaji sme mali po troch kolách na čele štvoricu hráčov, no vo štvrtom kole v derby prehral Maťo s Mirom. Po ňom bola na čele naša trojica a na jednotke zdolal v derby Samir Mira, kým na dvojke Vladko remizoval. Turnaj vyzeral byť rozhodnutý, no u Samira prišlo k vnútornému uspokojeniu a to využil Vladko, ktorý ho v šiestom kole zdolal a s bodovým náskokom sa ujal vedenia v turnaji. V siedmom kole ho však čakal Miro, ktorý musel vyhrať a aj sa mu to nakoniec podarilo. Turnaj sa tak rozhodol v posledných troch kolách. Vladko z nich vyťažil iba jednu výhru, Miro jednu výhru a dve remízy a jediný Samir dokázal posledné tri kolá vyhrať. To mu zabezpečilo víťazstvo v turnaji, Miro skončil druhý a Vladko obsadil pekné piate miesto. Na predných šachovniciach sa ešte pohybovali obaja Maťovia, ktorí dobre začali, no druhá polovica turnaja nebola optimálna ani u jedného. Veľmi pekný turnaj odohrala Simonka, ktorá prekvapila viacero ratingovo silnejších hráčov a uhrala polovicu možných bodov. U Tomáša bol vidieť výpadok hernej praxe a Ninka zahodila niekoľko výborne rozohraných partií. Grétka sa dvoma výhrami v závere dokonale vyšvihla zo zadných pozícií. Samko nestihol prvé kolo, no následne si uhrával svoje. Síce nikoho neprekvapil, no ani nejako vážnejšie nestrácal. V záverečnej tretine však nevyužil príliš veľa možností. U Shabira boli biele a čierne figúry ako deň a noc. Bilancia bielymi 3,5/4 pôsobí super, čiernych 0/5 už oveľa menej radostne. Odohral však slušný turnaj a dokázal prekvapiť až troch ratingovo silnejších hráčov. Filipkovým vrcholom bolo víťazstvo s Grétkou, ku ktorému však priradil iba dve ďalšie výhry a rovnakú bilanciu troch výhier zaznamenala aj Natálka. Sear mal po štyroch kolách na konte až dve výhry, v druhej polovici však získal už iba remízu a v záverečnej tretine dokonca vôbec nič a postupne klesal nadol.

LŠT Koník 2017 (116 hráčov): FM S.Sahidi 24b/27 1.miesto, FM M.Macko 20b/27 2.miesto, V.Bochnička 19b/27 5.miesto, M.Starovič 17b/27 14.miesto, M.Šándor 16b/27 20.miesto, S.Bochničková 13b/27 59.miesto, T.Starovič 12b/27 75.miesto, N.Kubíková 12b/27 76.miesto, G.Kapolková 12b/27 78.miesto, S.Havalda 10b/27 86.miesto, Sh.Sahidi 10b/27 88.miesto, F.Štelbaský 9b/27 97.miesto, N.Havaldová 9b/27 99.miesto, Se.Sahidi 7b/27 104.miesto

V bleskovom turnaji si to opäť rozdali Samir s Mirom. V šiestom kole bol tentoraz úspešnejší Samir a nakoľko zaváhal iba v poslednom kole, Mirova stíhacia jazda nestačila. Samir prvý, Miro druhý. Maťo skončil ôsmy, keď sa až neuveriteľne dokázal vyhýbať všetkým silnejším súperom. Druhý Maťo rozohral turnaj výborne, keď mal po šiestich kolách až päť bodov. V siedmom kole ho však zastavil Miro a po prehre v poslednom kole klesol na záver prvej desiatky. Vladko si vybral slovanistický time-out v strede turnaja a po prehre v poslednom kole vypadol z prvej desiatky. Skvelý turnaj zahral Shabir, ktorý síce prvé tri partie prehral, no potom v stíhacej jazde vyhral až päť partií zo šiestich a dostal sa do prvej päťdesiatky. Taktiež fantasticky zahrala aj Simonka, ktorá nemala ani jedného slabšieho súpera, naopak, všetci mali o vyše 200 elo bodov navyše. Napriek tomu získala až štyri body. A to škoda niektorých prehier v druhej polovici vo výborných pozíciách. Ostatní hrali v rámci svojich možností, Samko a Ninka asi so svojim výsledkom právom spokojní nebudú.

Bleskový turnaj (108 hráčov): FM S.Sahidi 8,5b/9 1.miesto, FM M.Macko 8b/9 2.miesto, M.Šándor 6,5b/9 8.miesto, M.Starovič 6b/9 10.miesto, V.Bochnička 6b/9 13.miesto, Sh.Sahidi 5b/9 49.iesto, S.Bochničková 4b/9 64.miesto, S.Havalda 3,5b/9 79.miesto, N.Kubíková 3,5b/9 81.miesto, Se.Sahidi 3,5b/9 86.miesto, G.Kapolková 2b/9 104.miesto, F.Štelbaský 2b/9 106.miesto, N.Havaldová 1,5b/9 107.miesto

V riešiteľskej súťaži sa naši nestratili, keď stupne víťazov obsadili dvakrát a v prvej desiatke boli aj na šiestom a siedmom mieste. Najlepšie si viedol Maťo, keď ho predbehol iba suverénny víťaz. Na stupne víťazov sa vyšplhal aj Miro a vysoké priečky obsadili aj Vladko a Samir.

Riešiteľská súťaž (111 účastníkov): M.Šándor 39b/47 2.miesto, FM M.Macko 38b/47 3.miesto, V.Bochnička 35b/47 6.miesto, FM S.Sahidi 34b/47 7.miesto, M.Starovič 26b/47 21.-26.miesto, N.Kubíková 20b/47 47.miesto, S.Bochničková 20b/47 48.miesto, S.Havalda 17b/47 54.miesto, T.Starovič 17b/47 55.-56.miesto, G.Kapolková 7b/47 89.miesto, N.Havaldová 7b/47 91.miesto, Se.Sahidi 4b/47 98.miesto, F.Štelbaský 2b/47 104.miesto, Sh.Sahidi 1b/47 106.miesto

V dobrovoľnom riešení diagramov sa naši hráči naozaj nepretrhli. Najlepšie umiestnenie dosiahla Ninka, ktorá obsadila trináste miesto so ziskom 32 bodov. Za ňou nasledovali pätnásty Vladko a najlepšiu trojicu uzatváral Tomáš Starovič na 21.mieste. S veľkým odstupom nasledovali Simonka a Maťo. Ten ako obhajca minuloročného prvenstva namiesto 149 bodov získal iba neslávnych sedem. Zvyšných deväť členov KŠN dokonca neodovzdalo ani jediný papier. Ostáva tak iba veriť, že cez prázdniny doma nebudú pristupovať k riešeniu diagramov rovnako, lebo septembrové prebudenie bude naozaj náročné.

Dobrovoľné diagramy (55 účastníkov): N.Kubíková 32 bodov 13.miesto, V.Bochnička 27,5b 15.miesto, T.Starovič 21,5b 21.miesto, S.Bochničková 11,5b 43.-45.miesto, M.Šándor 3b 53.miesto

Web podujatia: web LŠT Koník

V sekcii Linky / Videá si môžete pozrieť aj historicky prvý livestream z Koníka a taktiež livestream z tréningu nášho vzácneho hosťa – veľmajstra Jána Markoša.