TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Záverečná správa 5.ročníka turnaja O pohár KŠN

Včera v poobedňajších hodinách sa skončil 5.ročník turnaja O pohár KŠN takže rovnako ako minulý rok budem trošku bilancovať. Zo štatistického hľadiska musím konštatovať, že počet účastníkov tento rok opäť narástol. Tentoraz na rekordných 120 hráčov, za čo patrí všetkým veľká vďaka.

V turnaji B hralo 25 hráčov, čo je oproti minuloročným 36 veľký pokles. Veľkú váhu na tom však má kolízia s názvom Dorastenecká liga. Veríme, že v budúcnosti sa nám takto krížiť termíny nebudú. Čo sa týka samotného turnaja, je potrebné povedať, že bol bojovný a vyrovnaný. Každý hráč prehral minimálne 1 partiu. Nakoniec sa na 1.miesto dostal Tomáš Padyšák (KŠN Bratislava) s polbodovým náskokom pred ďalšou štvoricou. Na druhé miesto klesol prehrou v poslednom kole Andrej Kováč (KŠN Bratislava), tretí dofinišoval Lukáš Karlík (ŠK Osuské). Z dievčat bola najlepšia celkovo ôsma Réka Kántor (TJ ŠK Gabčíkovo).

V turnaji A hralo 95 hráčov. Je vidieť, že séria mládežníckej GPX má na Slovensku odozvu a najmä mladšie kategórie sú čo do kvantity aj kvality čoraz lepšie. Suverénnym víťazom sa stal siedmy nasadený Oliver Spaček (ŠK Trenčín) keď v turnaji prevalcoval konkurenciu a remízu povolil iba druhému Viktorovi Šebovi (KŠN Bratislava). Na treťom mieste skončil horším pomocným hodnotením Norbert Mészáros (ŠK Bašta Nové Zámky).

Najmladším hráčom turnaja bol, ako už býva zvykom, Jakub Šošovička (ŠK Strelec DNV), ktorý napriek privretým prstom vo dverách a tým vynechanému prvému kolu napriek tomuto zraneniu nazbieral 3 body. Za spomenutie stojí rozhodne aj návšteva slovenského veľmajstra Igora Štohla.

Medailistami Majstrovstiev Bratislavského kraja pre rok 2009 sú:

D10
1.Anna Vrtiaková (KŠN Bratislava) - 5,0
2.Sandra Hervayová (ŠK Senec) - 4,0
3.Máša Riecka (ŠK Doprastav) - 4,0
CH10
1.Marek Karas (ŠK Doprastav) - 6,0
2.Jakub Krajčovič (ŠK Doprastav) - 5,5
3.Andrej Špila (ŠK Senec) - 5,0
D14
1.Evelína Tomovicsová (ŠK Senec) - 5,0
CH14
1.Viktor Šebo (KŠN Bratislava) - 7,5
2.Michal Dolnák (ŠK Krasňany) - 6,5
3.Matej Šošovička (ŠK Strelec DNV) - 6,5
D18
1.Katarína Rožárová (KŠN Bratislava) - 3,0
CH18
1.Tomáš Padyšák (KŠN Bratislava) - 5,5
2.Andrej Kováč (KŠN Bratislava) - 5,0
3.Martin Hurban (ŠK Strelec DNV) - 5,0

Rozhodcovskú taktovku tentokrát prebral Rastislav Diviak, ktorému asistovali Ondrej Marko a počítač obsluhujúci Rastislav Búry. Okrem jednej situácie, kedy si dve hráčky sadli naopak, sme nemuseli čeliť žiadnym väčším problémom.
Počas turnaja prebehla aj malá riešitelská súťaž do ktorej sa zapojilo okolo 60 hráčov a z 34 správnych odpovedí boli piati z nich vyžrebovaní a obdržali vecné ceny.
K dispozícii bol opäť bufet kde pätica (p.Kimerlingová, p.Padyšáková, p.Rožárová, p.Skláršová a p.Sklárš) dokázala vyrobiť obrovské množstvo toastov (386), naliať minerálku, odovzdať keksíky a pomohla tak vyriešiť hladné a smädné krky mladých šachistov.
Na poschodí bola tak ako minulý rok občerstvovacia miestnosť pre vedúcich, trénerov a doprovod. Pre šoférov okrem slaných a sladkých drobností aj nealko, pre nešoférov červené vínko navyše.
Nedá mi nepoďakovať sa opäť p.Dolnákovej za poskytnutie megafónu, zalievačky na diplomy a neočakávanej návštevy Billy, Padyšákovcom za pomoc pri nákupe potravín a nápojov na občerstvenie ako aj p.Mackovi za promptné vyriešenie problému keď sa nám nečakane minula farba do tlačiarne.

Na záver musím trošku skritizovať môj prehnaný optimizmus vyznačujúci sa zvýšeným časom na rozmýšľanie (a teda kvalitnejšími partiami), na druhej strane však samozrejme predĺžením doby turnaja o cca 90 minút. Určite najmä mimobratislavskí hráči a rodičia si včera turnaj trošku predĺžili. Preto budem rád, ak dostanem od Vás nejaké ohlasy či tempo ponechať alebo skrátiť na klasických 15 resp. 20 minút. Ak máte prípadné iné postrehy či návrhy, vopred vďaka za každý mail.

Ešte raz ďakujem všetkým za účasť a dúfam že dovidenia o rok
Miroslav Roháček