TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Víkendového podujatia v neďalekom Kapuvári sa zúčastnil Ryan, ktorý by mal, v rámci svojej kategórie, patriť medzi favoritov. V priebehu jednotlivých partií si počínal výrazne úspešnejšie, ako tomu bolo deň predtým v piatej lige, a počas celého dňa nedoprial súperom ani jednu jedinú remízu. Zaslúžene tak zvíťazil s obrovským náskokom dvoch bodov.

Turnaj D (27 hráčov): C.R.Mészáros 9b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

152 153 154

Natálka aj po zmene školy ostala v prvom bratislavskom obvode a tak jej zároveň ostal aj status najväčšej favoritky turnaja. Povinnú jazdu za postupom splnila šiestimi výhrami v rade a absolútne nezmyselnou remízou v poslednom kole. Zaujímavosťou je, že hráčky z druhého, tretieho a štvrtého miesta výsledkovej listiny dostala už v úvodných troch kolách turnaja.

Turnaj žiačok (12 hráčok): N.Havaldová 6,5b/7 1.miesto (postup do krajského kola)

Výsledky na chess-results

Peťko patril medzi vážnych adeptov na postupové priečky (najmä keď prvý nasadený hráč mal z minulého roku istý automatický postup) a svoje ambície napĺňal v úvodných kolách do bodky. V treťom kole však utrpel nečakanú prehru, čím jeho šance na postup výrazne klesli, lebo sa dalo počítať s tým, že sa nevyhne jednému či obom hlavným favoritom. Ďalšie tri kolá však dokázal trikrát zvíťaziť a po predposlednom kole bol nielen na postupovej priečke, ale aj na medailovej. V poslednom kole však podľahol neskoršiemu víťazovi a musel sa spoliehať na pomocné hodnotenie. Zo šiestich päťbodových hráčov sa na neho nakoniec usmialo šťastie a vybojoval si štvrtým miestom postup na krajskej kolo.

Turnaj žiakov (45 hráčov): P.S.Zverka 5b/7 4.miesto (postup do krajského kola)

Výsledky na chess-results

148 149

150 151

Na druhom podujatí série turnajov pre začiatočníkov sme očakávali po úvodnej sedmičke dvojciferný počet našich účastí, na nakoniec nám stačil aj nárast na deväť zúčastnených.

Theo začal turnaj prehrou, no prvú výhru vybojoval už v druhom kole a úspešný bol najmä v rozpätí štvrtého a šiesteho, kedy najprv remizoval s Fifom a následne pridal dve výhry v rade. Už pred posledným kolom tak prekonal svoj osobný rekord o celý bod a svoje očakávania prekonal aj tým, že sa dostal do miestnosti, kde hralo 16 najvyšších šachovíc. Partiu síce, v relatívne rýchlom tempe, prehral, ale na jeho úspešnej strede to nič nemení.

Fifo absolvoval výsledkovo rovnakú cestu turnajom a číselne (0-1-0-0,5-1-1-0) platí pre neho prakticky to isté, ako u Thea. Prvé kolo prekročil čas dve sekundy pred prekročením času svojej súperky, v poslednom taktiež nebol bez šance. V konečnom poradí tak skončil veľmi tesne práve pred Theom.

Willko začal trochu prekvapujúcou prehrou, no v ďalších troch kolách nemal pre svojich súperov žiadne pochopenie. V ďalších dvoch kolách sa však zachoval ako džentlmen, keď obe klubové derby proti dievčatám prehral. V úvodnej partii, proti Sophinke, však mohlo prísť ku prekvapeniu. Záverečné kolo zvládol a dostal sa do prvej polovice tabuľky.

Miška uhrala rovnako štyri body, keď si bodové zisky rozdelila naprieč celým turnajom. V treťom kole remizovala s neskoršou piatou hráčkou výsledkovej listiny. Dve prehry v turnaji vykompenzovala troma výhrami a po divokej partii v záverečnom kole z toho bolo nakoniec výsledné umiestnenie v prvej tridsiatke.

Maťko sa umiestnil dve miesta vyššie, keď po úvodných dvoch výhrach, vrátane úvodnej, proti súperke, ktorá skončila nakoniec piata, zaznamenal rovnaký počet prehier. Dvoma výhrami sa síce opäť vytiahol do boja a prvú pätnástku, no v záverečnej partii (ako je vidno aj na videu), prehral ešte skôr, ako začal. A to mu súper prvú ponuku na zisk dámy ešte galantne odmietol.

Sophinka skončila tesne pred Maťkom, keď po úvodných dvoch výhrach narazila na neskoršieho bronzového medailistu a v partii prekročila čas. Po dvoch výhrach, vrátane už spomínanej s Willkom sa dostala do boja o minimálne prvú desiatku, no ďalšie prekročenie času ju zrazilo nadol. Zbytočná prehra v záverečnom kole znamenala prepad do tretej desiatky.

Peťka v úvodných štyroch kolách obe partie čiernymi vyhrala, žiaľ v oboch bielymi nebodovala. V závere však predviedla víťazný hetrik a najmä za výhry v posledných dvoch kolách sa určite nemusí hanbiť. Ziskom piatich bodov tak prekonala svoj doterajší osobný rekord a stanovila si nové maximum. Dúfame, že to bude pozitívnym impulzom k tomu, aby sa šachu začala venovať trochu vážnejšie, ako tomu bolo doteraz.

Riško začal turnaj skvele, keď si pripísal štyri výhry v rade. Tú zo štvrtého kola si bude isto pamätať, keďže si odovzdali niekoľko darčekov v podobe nevyhodených figúr zdarma a nakoniec sa spamätal prvý. V nasledujúcich dvoch partiách mu už súperi toľko radosti nedopriali, aj keď proti Natálke začal svele, keď získal pešiaka a rozbil jej rošádové postavenie. Nedal si však pozor na protiútok a relatívne rýchlo sa priebeh partie úplne otočil. Výhra v záverečnom kole mu priniesla, už štandardných, päť bodov a vďaka dlhodobému pobytu na predných šachovniciach aj výsledné siedme miesto.

Natálka pôvodne nemala v turnaji ani hrať, no doslova v hodine dvanástej sa tak stalo. Aj táto zmena mohla mať vplyv na jej koncentráciu a absolútne zbytočnú stratu dámy v úvodnom kole. Po nej začala stíhaciu jazdu, v rámci ktorej zvíťazila vo všetkcýh šiestich partiách. Pre hráčku jej kalibru však má takýto turnaj význam iba vtedy, ak sa od úvodu pohybuje na čelných šachovniciach, aby minimálne päť jej súperov bolo z širšieho čela tabuľky. Výsledná zemiaková medaila a víťazstvo v kategórii dievčat tak síce na papieri poteší, ale účel neplní.

Turnaj začiatočníkov (82 hráčov): N.Havaldová 6b/7 4.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), R.Pisarčík 5b/7 7.miesto, P.Kapičáková 5b/7 13.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Valentová 4b/7 25.miesto, M.Šúň 4b/7 26.miesto, M.Šúňová 4b/7 28.miesto, W.Vanko 4b/7 35.miesto, F.Kapičák 3,5b/7 41.miesto, T.Valent 3,5b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

138 139

140 141

142 143

144 145

146 147

Formát tejto súťaže, a ani termíny, sa nezmenili a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. V druhom kole, hranom na Sviatok všetkých svätých, sa dala očakávať nižšia účasť, no medzi jedenástimi hráčmi sme mali aj my svoju trojicu. Pričom každý z nej hral nakoniec v inej skupine. Pikoškou je, že vrátnik na Doprastave ani len netušil, že sa turnaj bude hrať.

Sophinka v áčku mohla turnaj, vzhľadom na priebeh partií, hádam aj vyhrať a to s plným bodovým ziskom, ale piatok bol v jej prípade veľkým festivalom premárnených príležitostí. A keďže záplava možných ziskov materiálu a matových motívov ostala iba vo virtuálnej rovine, súperi neskôr trestali. Všetci, bez milosti a zaváhania, no zaslúžene.

Skupina A (4 hráči): S.Valentová 0b/3 4.miesto

Riško vyhral úvodné dve partie, keď v nich urobil oveľa menej chýb, ako jeho súperi. Škoda viacerých zbytočných ťahov „rýchlou rukou“ a viacerých nevyvinutých figúr. Najmä jeho veže si isto potichu šomrali v kútoch šachovnice čosi o svojej neužitočnosti. Len neboli dostatočne počuť. V treťom kole začal veľmi dobre, no súper už opakujúce sa chyby dokázal využiť a zaslúžene vyhral. Každopádne výsledné dva body nie sú neúspechom.

Skupina B (4 hráči): R.Pisarčík 2b/3 2.miesto

Theo deň pred turnajom ani nemal hrať, ale nakoniec absolvoval svoje prvé partie so zapisovaním. V prvej sa venoval viac viac peru, partiáru a hodinám, ako šachovnici. Podľa predpokladov túto partiu relatívne rýchlo prehral, no partiár bol zapísaný na veľmi slušnej úrovni. V druhej partii dal hneď v jej úvode súperovi štyri šance na výmenu dám s následnou vidličkou a stratou veže. Súper však nevyužil ani jednu a tak sa hralo ďalej. Theo však už bol počas celej partie pozornejší a postupne získal drvivú materiálnu výhodu a nakoniec sa mu, po miernych problémoch, podarilo dať mat. Následne odohral aj ďalšie cvičné partie, s toho jednu taktiež so zapisovaním.

Skupina C (3 hráči): T.Valent 1b/2 2.miesto

134 135

136 137

Na prelome októbra a novembra nás v Turecku, v rámci slovenského družstva, zastupujú na Šachovej olympiáde do 16 rokov Samir a Vladko. Družstvo vstúpilo do turnaja v zmysle papierových predpokladov, keď zdolalo béčko Juhoafrickej republiky jasne 4:0, keď, hádam okrem jednej partie, súperi nekládli vážnejší odpor. Samir si pripísal na jednotke bod, kým Vladko pauzoval. V druhom kole, v zápase proti tureckému súperovi, nastúpili obaja. Papierovo sme síce boli jasnými favoritmi, no o sile domáceho družstva sa v prvom kole presvedčilo ôsme nasadné Srbsko. Takže nás rozhodne nečakala prechádzka ružovou záhradou, ale skôr cesta cez divoký Kurdistan. Samir svojho súpera čiernymi nedokázal pretlačiť v koncovke a partia sa nakoniec skončila remízou, kým Vladko začal veľmi nádejne a po súperovom predčasnom otvorení centra stál na hrane výhry, no v prepočte prehliadol odpoveď 23.. Jf5, po ktorej bola obeť figúry nekorektná. Družstvo prehralo najtesnejším rozdielom. Žreb tretieho kola sa s nimi nemaznal a dostali štvrté nasadené družstvo Turecka. Samir na jednotke stál od úvodu sympatickejšie, no po otvorení pozície bol o chlp lepší súperov strelec, no konečná remíza bola asi spravodlivá. Vladko čiernymi od úvodu dominoval a stál na hrane výhry aj na šachovnici, aj na hodinách. Vypustenie súperky sa mu však takmer stalo osudným, no tá v časovej tiesni nenašla najlepšie odpovede a Vladko sa nakoniec tešil z výhry, ktorou zabezpečil družstvu remízu 2:2. Vo štvrtom kole ich čakal nebezpečný Turkmenistan, ktorý v prvom kole šokoval výhrou s Ruskom 3:1. Naši sa teda mali na čo tešiť. Samir nastúpil a po korektnom priebehu partiu so svojim súperom remizoval, po vyčerpaní všetkých možností. Vladko po psychicky náročnom dvojkole pauzuje. Výsledná remíza 2:2 bola vzhľadom na priebeh stretnutia asi zaslúžená. V piatom kole sme dostali Turecké dievčatá a čakal sa tuhý odpor, no s víťazným koncom. Samir aj Vladko nastúpili bielymi figúrami, no u prvého menovaného ich výhodu stratil veľmi skoro. Po extravagantnom otvorení bola výrazne sympatickejšia čierna pozícia, no Samirova súperka šance nevyužila a tak bola v divokej partii nakoniec potrestaná. Vladko dostal bielymi po pätnástich ťahoch veľmi sympatickú útočnú pozíciu, no prešľapovanie na mieste nielen že stratilo výhodu, ale venovalo súperke iniciatívu a tá ju dokázala s figúrou navyše uplatniť. Naši však zvíťazili najtesnejším rozdielom 2,5:1,5. Po voľnom dni čakalo našich náročné dvojkolo a hneď šieste kolo, proti Kolumbii, bolo kolom neuveriteľných obratov. Po otvoreniach by sa dalo tipovať 3,5:0,5 pre naše farby, no začali sa diať veci. Jediná partia, kde nedošlo ku obratu, bola Samirova remíza. Obaja súperi hrali dobre a tak bola logickým vyústením situácie. Na zvyšných troch sa pozície otáčali vždy v náš neprospech. Vladko dostal krásnu útočnú pozíciu, no nevedel si s ňou rady. Korektne obetoval pešiaka, no následne striedal ťahy na oboch krídlach a súperovi umožnil dostať sa z najhoršieho veľmi lacno. Celoplošná hra je v súčasnom šachu skvelá, ale musí byť plánovitá. Tu tomu tak nebolo a výsledkom bola zaslúžená prehra a obrat na celkových 0,5:3,5. Siedme kolo sa s našimi žreb nemaznal a dostali favorizovanú reprezentáciu USA. Samir si vybral slabšiu chvíľu, keď už v otvorení nechopil opraty partie a prehral prakticky bez odporu. Vladko si čiastočne napravil chuť, keď čiernymi remizoval s papierovo favorizovanou súperkou. Výsledná prehra 1,5:2,5 je so cťou, no zo zápasu išlo, vzhľadom na jeho priebeh, vyťažiť aj viac. V ôsmom kole nastúpili naši proti Iraku, ktorý postavil na prvú šachovnicu dievča, ktoré však ešte nenastúpilo. A tak sa dala očakávať kontumačná výhra Samira. Zvyšná trojica tak potrebovala vybojovať aspoň 1,5 bodu. Výslednou výhrou 3:1 sa to nakoniec podarilo, žiaľ jediný bod súperovi poskytol Vladko, ktorý si celý čas udržiaval miernu iniciatívu, no v koncovke nechal vyniknúť súperove figúry. Po dvoch zbytočných zápasových prehrách ted konečne družstvo bodovalo naplno a v záverečnom kole mohlo ešte zabojovať o pekný výsledok. Súperom bol hrateľný Island, no prechádzku ružovou záhradou naši čakať nemohli. Vladko pauzoval a Samir výhrou prispel ku konečnej hladkej výhre 3,5:0,5. Vďaka nej naši obhájili papierové nasadenie.

Z našej dvojice sa isto viac darilo medzinárodne ostrieľanému Samirovi, ktorý bezpečne držal prvú šachovnicu, kde vyhral štyri partie (jednu kontumačne), štyri remizoval a zaznamenal iba jedinú prehru. Tá bola zbytočná, keď zvolil, trochu nečakane, kamikadze štýl, ktorý však na súpera nestačil. Ratingovo ostal na svojom, takže slušný výkon. Vladko nevyužil v partiách viacero nádejne rozohraných otvorení, kde sa partie dokonale otočili. Tristná bola najmä bilancia bielymi 0/4. Čiernymi figúrami uhral solídnych 1,5/2. Či bolo hlavnou príčinou nezdrau veľké chcenie, zlý časový manažment, alebo bezplánovitá hra, to ťažko povedať. Pravdepodobne však z každého rožku trošku. Máme však nad čím rozmýšľať a čo vylepšovať, nová sezóna totiž nedávno iba začala...

Šachová olympiáda (48 družstiev): Slovensko (FM S.Sahidi 6b/9, V.Bochnička 1,5b/6) 21.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia: Šachová olympiáda do 16 rokov

130 131

132 133

Grétka sa zúčastnila blízkeho rapid turnaja v rakúskom Nickelsdorfe. V ňom sa jej darilo najmä v párnych kolách a bielymi figúrami. Dvoch papierovo slabších súperov zdolala a z pätice silnejších dokázala uspieť výhrou v šiestom kole. Rodinné derby záverečného kola sa jej pre seba rozhodnúť nepodarilo, keď bielymi figúrami zaznamenala jedinú stratu.

Rapid turnaj (55 hráčov): G.Kapolková 3b/7 38.miesto

Výsledky na chess-results

127 128 129

Majstrovstiev druhého obvodu sa zúčastnila štvorica našich hráčov a prispeli tak ku rekordnému počtu účastníkov tohto podujatia.

Maťko v turnaji zahral viac menej podľa očakávania, keď dve klubové derby bol bez šancí a zo zvyšných piatich partií proti neregistrovaným hráčom dokázal vyhrať štyri a ku nim pridal ešte jednu remízu. Z tejto pätice boli až štyria starší minimálne o päť rokov. Ziskom 4,5 bodu skončil na veľmi slušnom deviatom mieste.

Samko po troch výhrach z kategórie povinných podľahol čiernymi neskoršiemu víťazovi a okrem toho ešte v šiestom kole, v rámci klubového derby, Simonke. Ani ďalšie dve výhry výhry mu tak nestačili na umiestnenie na postupových priečkach a skončil medzi chlapcami na piatom mieste a celkovo siedmy.

Ninka podľa očakávania vyhrala úvodné dve a v treťom kole podľahla jednému z papierových favoritov turnaja. Následne tri výhry v rade, vrátane spomínanej s Maťkom, ju vyniesli do záverečného kola až na prvú šachovnicu. Na nej síce proti neskoršiemu víťazovi bojovala, no so cťou prehrala a päť bodov jej stačilo na výsledné piate miesto, druhé medzi žiačkami a bezpečne postúpila na krajské kolo.

Simonka zvíťazila v úvodných štyroch partiách a v piatom kole odohrala na oprvej šachovnici prvý vážnejší súboj. Partiu síce čiernymi prehrala, no vzápätí zdolala Samka. V záverečnom kole jej Swiss Manager prial a namiesto neskoršieho víťaza, či Ninky, jej prihral do cesty súperku úplne iného kalibru. Po bezpečnej výhre sa mohla tešiť z víťazstva v kategórii, postupu a celkového druhého miesta.

Rapid turnaj (39 hráčov): S.Bochničková 6b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii žiačokpostup na krajské kolo), N.Kubíková 5b/7 5.miesto (2.miesto v kategórii žiačokpostup na krajské kolo), S.Havalda 5b/7 7.miesto, M.Šúň 4,5b/7 9.miesto

Výsledky na chess-results

121 122

123 124

125 126

Majstrovstvá tretieho obvodu sú jednoznačne najobsadzovanejšou súťažou v rámci obvodných kôl školských majstrovstiev, keďže do „trojky“ patrí najmä ŠpMNDaG. Tento rok sme zo školy vyslali až 13-člennú zostavu (vrátane 11 našich členov), ktorú dopĺňal Riško z Hubeného. Podujatie sa odohrávalo premiérovo v priestoroch Nemeckého kultúrneho domu v Rači a účastníci sa poďakovali organizátorom rekordnou účasťou v histórii obvodných majstrovtiev. Ostáva iba dúfať, že nie naposledy.

V turnaji žiačok sme mali päťčlenné zastúpenie, pričom za určitých okolností mohla bojovať o postup každá z našich zúčastnených hráčok.

Peťka začala turnaj výhrou a po nej sa, v rámci triedneho derby, rozišla nerozhodne s Alžbetkou. Po prehre v derby Sophinkou sa jej podarilo vyhrať vo štvrtom kole, no vzápätí podľahla neskoršej striebornej medailistke. Výhra v predposlednom kole jej dávala šance na boj o umiestnenie v TOP5, no druhé neúspešné derby, tentoraz proti Miške, ju zaradilo na koniec prvej desiatky a z neregistrovaných hráčok na nepopulárne a tesne nepostupové štvrté miesto.

Alžbetka viac či menej prišla o šance na postup v treťom kole, z ktorého prehru už išlo veľmi ťažko nahradiť. V záverečných troch kolách síce uhrala cenné remízy, ako s Miškou, tak aj neskoršou druhou hráčkou turnaja a v záverečnom kole dokonca zapísala bod s Grétkou, no to na postup stačiť nemohlo.

Miška sa pripravila o postup v strede turnaja, keď po dvoch výhrach prehrala obe svoje ďalšie partie a po spomínanej remíze s Alžbetkou už bola prakticky mimo hry. Dve záverečné výhry ju vytiahli tabuľkou nahor, no stačilo to iba na zemiakovú medailu. Ako prváčka si však postup na kraj isto vybojuje v najbližších rokoch ešte mnohokrát.

Sophinka nemohla mať iný cieľ, ako postup do krajského kola, no už v druhom kole zaznamenala nepríjemnú prehru. Po nej, za predpokladu prehry proti Grétke, už mala „nôž na krku“ a nesmela zaváhať. Tento scenár sa nakoniec aj naplnil a výhrou v poslednom kole si zabezpečila konečnú tretiu priečku a postup do krajského kola.

Grétka bola suverénnou favoritkou turnaja a tieto predpoklady od úvodu napĺňala a zbierala bod za bodom. Po šiestich výhrach tak mala na konte nielen postup, ale aj isté prvé miesto. Záverečné sesterské derby však bolo čiernou škvrnou turnaja a hrubým porušením fair play. V podstate mala svojim spôsobom „šťastie“, že turnaj nebol organizovaný nami, pretože by bola z neho okamžite vylúčená. A tak sa stalo, že víťazkou turnaja sa stala vlastne porazená. Ostáva iba veriť, že sa z chyby poučila a už ju nikdy v živote nezopakuje, pretože určité veci skrátka nie je možné tolerovať a naše cesty by sa museli rozísť.

Turnaj žiačok (18 hráčok): G.Kapolková 6b/7 1.miesto (postup do krajského kola), S.Valentová 5b/7 3.miesto (postup do krajského kola), M.Šúňová 4,5b/7 4.miesto, A.Kapolková 4,5b/7 5.miesto, P.Kapičáková 3,5b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

107 108

109 110

111 112

V turnaji chlapcov sme mali sedem statočných, keď sme, okrem overených stálic, otestovali aj viacero hráčov, ktorí tento turnaj budú môcť hrať ešte mnoho mnoho rokov...

Theo, ako jeden z dvoch našich prvákov (spolu s Willkom), začal turnaj fantasticky, keď v úvodných kolách šokujúco zaznamenal dve výhry. Potom však prišla séria štyroch prehier v rade a tú dokázal zastaviť až výhrou v záverečnom kole. Vďaka nej sa dostal na tri body a pri svojom debute rozhodne nesklamal. O rok to bude v jeho prípade veľmi pravdepodobne už prvá polovica tabuľky.

Fifo chytil v prvom kole na jednotke Vladka a tak zistil, aký ťažký je život outsidera na prvej šachovnici. Po výhre v druhom kole žiaľ nasledovali dve prehry v rade, vrátane derby s Willkom. Víťazným záverečným hetrikom sa vytiahol tabuľkou výrazne vyššie, keď sa ziskom štyroch bodov dostal nielen do prvej polovice, ale dokonca tesne za druhú desiatku.

Willko začal turnaj výhrou, no po dvoch prehrách v rade sa jeho spokojnosť rýchlo preklopila na opačnú stranu. V už spomínanom derby s Fifom sa však výhrou chytil a po nej dokázal zvíťaziť aj v nasledujúcich troch partiách. To mu prinieslo zisk piatich bodov, výborné trináste miesto a postup do krajského kola v kategórii neregistrovaných hráčov.

Jurko skončil tesne pred Willkom a rovnako si piatimi bodmi zabezpečil postup, no to už predbiehame... V úvodnom kole podľahol jednému zo skúsenejších hráčov a zároveň nasadenej sedmičke turnaja. Séria troch výhier ho vytiahla tabuľkou nahor, no rozlet pribrzdila v piatom kole druhá prehra. Záverečné dve partie sa mu podarilo vyhrať a výsledkom bolo výborné dvanáste, rozhodne nie tuctové, miesto.

Oliver mal isto postupové ambície napriek tomu, že šachu sa už prakticky nevenuje. Po úvodných troch výhrach však doplatil na prehru vo štvrtom kole, pretože sa dalo počítať s tým, že ich ešte žreb dá dokopy s Vladkom. Toto sa udialo v poslednom kole a Oliver po prehre vypadol z postupovej trojky a skončil na ôsmom mieste.

Riško začal turnaj rovnako troma výhrami, no po nich narazila kosa na kameň, keď sa z výhry tešil jeho oveľa skúsenejší súper. Prehra mu paradoxne neublížila, skôr naopak, pretože sa vďaka nej vyhol takmer celému čelu štartovej listiny a skvelým finišom, najmä po cennej výhre v záverečnom kole, dokázal obsadiť tretiu priečku. Tá mu zabezpečila nielen postup do krajského kola, ale aj celkové víťazstvo v rámci kategórie škôl v Rači.

Vladko si po návrate z MS v Indii a dvojkole extraligy doprial ľahký tréning a po siedmich víťazstvách potvrdil pozíciu absolútneho favorita turnaja a bezpečne zvíťazil a postúpil na krajské kolo.

Turnaj žiakov (69 hráčov): V.Bochnička 7b/7 1.miesto (postup do krajského kola), R.Pisarčík 6b/7 3.miesto (postup do krajského kola), O.Šoltys 5b/7 8.miesto, J.Lehocký 5b/7 12.miesto (postup do krajského kola neregistrovaných hráčov), W.Vanko 5b/7 13.miesto (postup do krajského kola neregistrovaných hráčov), F.Kapičák 4b/7 22.miesto, T.Valent 3b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

113 114

115 116

117 118

119 120

V priestoroch Múzea židovskej kultúry sa v júni, v rámci otvorenia výstavy o Richardovi Rétim, uskutočnila exhibícia naslepo. Výstava samotná prebieha v termíne 6.6.-30.11.2019, takže tí, ktorí sa ešte neboli pozrieť, majú ešte viac ako mesiac túto možnosť. V pondelok sa na nej zúčastnil Samko a niektoré z jej exponátov ponúkame v krátkej fotogalérii.

Web podujatia: Múzeum židovskej kultúry

Bližšie info aj na: FB konto Klub šachových nádejí

102 103 104

105 106

Na tradičnom jesennom bratislavskom podujatí v Cenade sme rozhodne nemohli chýbať. Nastúpili sme síce v značne improvizovanej zostave, no nakoniec  bolo aspoň sedem statočných. Čo však chýbalo v počte, to dohnali všetci svojimi výkonmi.

Theo po úvodných troch prehrách neklesal na duchu a aj keď po prvej víťaznej lastovičke, vo štvrtom kole, pridal ďalšie dve porážky, na konci turnaja sa mal dôvod usmievať. Troma výhrami v závere totiž postupne stúpal tabuľkou a nakoniec to pre neho znamenalo krásne druhé miesto medzi chlapcami do osem rokov.

Miška naopak zahrala veľmi dobre najmä v úvodnej polovici turnaja, keď z prvých štyroch partií dokázala vyhrať až tri a jedinú prehru si zapísala s Willkom. Zo záverečných piatich partií sa jej podarilo vydolovať už iba bod, no aj ten je bezpečne stačil na víťazstvo medzi dievčatami do osem rokov.

Maťko síce vstúpil do turnaja výhrou, no po prehre s nasadenou dvojkou stratil zbytočný bod v treťom kole. Krásnou sériou štyroch výhier v rade sa vytiahol na hranicu prvej desiatky, no záverečné dve prehry ho zrazili až do tretej desiatky.

Willko si svoje bodové prídely rozdelil oveľa rovnomernejšie, ako už spomínaná trojica. Po úvodných dvoch výhrach ho dočasne pribrzdila Natálka, no z ďalších šiestich zápasov dokázala vyhrať ešte v troch a celkovo získal päť bodov a s obrovskou rezervou vyhral kategóriu chlapcov do osem rokov.

Ryan začal troma výhrami a po nich absolvoval remízovú sériu, kedy sa skončili nerozhodne jeho partie proti nasadenej jednotke aj dvojke turnaja, ako aj partia v šiestom kole. Dvoma výhrami, vrátane derby s Ninkou, sa vrátil do boja o prvé miesto. V záverečnej partii mu stačilo zvíťaziť a bol by samostatne prvý, remíza mu dávala druhé miesto. Po prehre s neskorším víťazom skončil šiesty, no útechou mu bolo bezpečné víťazstvo v kategórii chlapcov do 11 rokov.

Natálka po tragickom piatku začala turnaj výborne, keď v úvode zahzanemanal víťazný hetrik. Prišlo však prehraté derby proti Ninke a okamžite aj druhá, menej očakávaná, prehra. Nimi tabuľkou výrazne prepadla, no v záverečných štyroch partiách dokázala vždy zvíťaziť a tak sa nakoniec so ziskom siedmych bodov vytiahla až na perrfektnú štvrtú priečku a vyhrala kategóriu dievčat do 11 rokov.

Ninka začala turnaj nekompromisne, keď v úvodných piatich partiách spoľahlivo bodovala. V šiestom kole došlo ku stretu neskorších medailistov a v partii nakoniec nebodovala. V záverečných troch kolách si pripísala ešte dve výhry a prehru v derby s Ryanom, no tieto výsledky jej nakoniec stačili ku výslednej druhej priečke a víťazstvu v kategórii dievčat do 14 rokov.

V globále si teda všetci siedmi počínali úspešne, keď sme vyhrali všetkých päť kategórií, v ktorých sme mali nejakého zástupcu a ku tomu ešte pridal Theo nečakané striebro. Maťko slabším finišom z boja o medaile vypadol, ale umiestnením tiež nesklamal.

Turnaj GPX (72 hráčov): N.Kubíková 7b/9 2.miesto (1.miesto v kategórii D14), N.Havaldová 7b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii D11), C.R.Mészáros 6,5b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii CH11), M.Šúň 5b/9 24.miesto, W.Vanko 5b/9 22.miesto (1.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 4b/9 41.miesto (1.miesto v kategórii D08), T.Valent 4b/9 52.miesto (2.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

088 089

090 091

092 093

094 095

096 097

098 099

100 101

Úvodným turnajom začal v októbri ďalší ročník Mládežníckej ligy. Formát súťaže a ani termíny sa nezmenili a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. Skrátenie tempa o 5 minút je určite taktiež správnou voľbou.

Od Grétky a Samka sa čakal boj o prvé miesto a tak tomu nakoniec aj bolo. Samko si vo zvyšných dvoch partiách ani poriadne nezahral a dokázal zvíťaziť aj v klubovom derby, čím vrátil Grétke prehru z cvičnej partie, krátko pred turnajom. Zaslúžene tak vyhral najsilnejšiu skupinu. Grétka úvodné kolo zvládla bez problémov, no po spomínanom derby mala namále aj v treťom kole, keď výborne rozohranú partiu dokázala otočiť na pokraj prehry a až chybou súpera sa dostala z náročnej situácie.

Skupina A (4 hráči): S.Havalda 3b/3 1.miesto, G.Kapolková 2b/3 2.miesto

Natálka zažila jeden zo svojich dní, kedy sedieť za stolom a premýšľať nad šachom jednoducho nebolo možné. Prvé dve partie bezpečne prehrala a až v tretej sa ako tak, pod hrozbou tretej prehry, dokázala spamätať.

Skupina B (4 hráči): N.Havaldová 1b/3 3.miesto

Maťko venoval partiám asi toľko pozornosti, ako Natálka. Ľahká a rýchla ruka v úvode spôsobila podozrivé pozície, často na hrane či za hranou prehry a tak musel už z výkopu otáčať priebeh partií. Dvakrát sa mu to podarilo a raz nie, čo je však skôr ukážka kvality hry jeho súperov.

Skupina C (3 hráči): M.Šúň 2b/3 1.-2.miesto

Miška pri partii pôsobila koncentrovanejšie ako dvaja vyššie menovaní, no o to viac si to užívala cez prestávky medzi partiami, kedy sa na chodbe vždy do sýtosti vyskákala. V partiách už toľko radosti nezažila, lebo zbytočné straty ju vždy zrazili k zemi a nakoniec prehrala všetky tri partie.

Skupina D (3 hráči): M.Šúňová 0b/3 3.miesto

082 083

084 085

086 087

Okresných majstrovstiev v rámci štvrtého bratislavského obdvodu sa zúčastnila Lucka a jej jediným cieľom bol postup na krajské kolo. To sa jej siedmymi výhrami v rade aj bezpečne podarilo, čím zároveň obhájila prvé miesto podľa nasadenia.

Turnaj dievčat (11 hráčok): L.Strišková 7b/7 1.miesto (postup na krajské kolo)

Výsledky na chess-results

078 079

Tradičná séria podujatia pre začiatočníkov pokračuje svojim deviatym ročníkom a tak je symbolické, že začína práve deviaty októbrový deň. Viacerí naši hráči v minulej sezóne úroveň tohto podujatia prekročili a tak uvoľnia svoje miesta iným. Veríme však, že či už v rámci klubu, tréningových skupín, či šachového krúžku, bude naša účasť rovnako veľká, ako tomu bývalo v minulosti.

Miška včera od úvodu nemala svoj deň a úvodné dve prehry síce ešte vykompenzovala dvoma výhrami, vrátane derby tretieho kola s Theom, no v záverečných troch kolách ťahala vždy za kratší koniec a tak s dvoma bodmi skončila hlboko za svojim rekordnom. O mesiac to však bude isto inak...

Theo v úvodnom kole podľahol neskoršiemu medailistovi, no už v druhej partii sa mu podarilo vybojovať remízu. Potom síce galantne podľahol obom svojim súperkám, no medzi piatim a šiestym kolom si pripísal dve výhry a v poslednom kole bojoval o možnosť dostať sa do stredu tabuľky. To sa mu síce nakoniec nepodarilo, ale s výsledkom napriek tomu nemôže byť nespokojný.

Jurko zaznamenal po vyše ročnej prestávke návrat na šachové turnaje a v úvode si počínal nadmieru úspešne, keď okrem výhry v úvodnom kole dokázal prekvapiť aj dvoch hráčov s ratingom. Do štvrtého kola tak mal iba jedinú prehru, v derby s Riškom. Kožu nepredal lacno ani v nasledujúcich dvoch partiách, no úspešný bol až v záverečnom kole, kedy získal štvrtý bod. Jeho návrat tak dopadol určite v pozitívnom svetle.

Riško začal turnaj úvodným víťazným hetrikom a neodradila ho ani prehra s neskorším bronzovým medailistom. V piatom kole totiž zdolal hráča, ktorý v turnaji nakoniec získal päť bodov. Prehra so strieborným hráčom turnaja ho zrazila nižšie, aj keď prípadná výhra v záverečnom kole mu garantovala výborné umiestnenie niekde okolo piatej priečky. Nemal k nej ďaleko, veď v priebehu partie mal už figúru navyše, no v jej závere prišlo k obratu a štyri body stači nakoniec iba tesne na umiestnenie v druhej desiatke. Zaujímavosťou je, že každý jeho súper mal štyri a viac bodov, čo iba svedčí o sile turnaja, ktorý odohral.

Maťko po úvodnej výhre v druhom kole narazil na neskoršieho stopercentného víťaza. Po prehre však vybojoval druhú výhru a po nej remízu, s ktorou isto nebol spokojný. S prehrou v piatom kole však ešte menej. Záverečné dve víťazstvá ho síce vyniesli vyššie, ale určite plánoval skončiť ešte vyššie.

Natálka bola jednou z tých, ktorá mohla pred turnajom reálne pomýšľať na medailové umiestnenie, no už v druhom kole jej prehra urobila prvý škrt cez rozpočet. Následné dve výhry jej síce dali opäť šancu bojovať o čelo tabuľky, no v piatom kole prišla druhá prehra a bolo po nádejách. Záverečné dve výhry už stačili iba na čestné umiestnenie v závere prvej desiatky. Napriek tomu jej však neuniklo víťazstvo v kategórii dievčat.

Willko, ako jeden z členov čerstvo zloženej tréningovej skupiny D, predviedol isto svoj doterajší top turnaj. Úvodným víťazným hetrikom si urobil náladu a ani zbytočná prehra na čas vo štvrtom kole, v priebehu partie s figúrou navyše, ho nezlomila. Práve naopak, dokázal vyhrať ďalšie tri partie za sebou. Tie mu zabezpečili krásne štvrté miesto, tesne za stupňami víťazov. Rovnako, ako v prípade Riška, aj Willkovi súperi mali všetci aspoň štyri body. Na druhej strane však nik nemal viac ako pol bodu navyše. Jeho spomalenie pri hre sa ukázalo ako prospešné, ešte sa ale potrebuje naučiť menej rozptyľovať pri partii. A pripraviť sa na to, že o mesiac to bude, pri vyrovnanosti hráčov na týchto turnajov, opäť skôr bodový zisk okolo štyroch bodov. Ale radi sa budeme mýliť a preto nepredbiehajme... J

Turnaj začiatočníkov (66 hráčov): W.Vanko 6b/7 4.miesto, N.Havaldová 5b/7 9.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), M.Šúň 4,5b/7 16.miesto, R.Pisarčík 4b/7 19.miesto, J.Lehocký 4b/7 23.miesto, T.Valent 2,5b/7 54.miesto, M.Šúňová 2b/7 57.miesto

Výsledky na chess-results

066 067

068 069

070 071

072 073

Na okresných majstrovstvách žiakov základných škôl v Trnave by nemali chýbať Sear so Shabirom. Druhý menovaný okrem prehry v rodinnom derby zaknihoval ešte jednu prehru. Zvyšných päť partií dokázal vyhrať, čo mu stačilo na konečnú šiestu priečku. Searovi sa podarilo vybojovať o pol bodu viac a umiestnením na treťom mieste sa mu podarilo vybojovať postup do krajského kola.

Turnaj ZŠ (42 hráčov): Se.Sahidi 5,5b/7 3.miesto (postup do krajského kola), Sh.Sahidi 5b/7 6.miesto

064 065

Prvý októbrový víkend sa Ryan zúčastní turnaja International Youth Chess Challenge, ktoré je mládežníckym predkrmom v rámci veľkého šachového festivalu. Počas turnaja bude mať možnosť stretnúť aj bezkonkurenčne najsilnejšiu hráčku šachovej histórie - veľmajsterku Judit Polgár. Práve jej šachová nadácia je totiž organizátorom tohto podujatia.

Pri pohľade do štartovej listiny je zaujímvosťou, že keďže nešiel Ryan do Číny na MS, Čína prišla vo veľkom počte za ním do Európy. A už v prvom kole prišlo na zápas proti súperovi zďaleka, no Ryan využil svoje biele figúry na víťazstvo. V druhom kole remizoval čiernymi proti nasadenej turnajovej sedmičke z Maďarska a v treťom kole zdolal bielymi svojho rumunského súpera. Druhé stretnutie s čínskym šachom bolo zároveň jeho prvou prehrou v turnaji, no ešte v ten deň zdolal, v piatom kole, ďalšieho súpera z tejto krajiny. V nedeľu síce na úvod podľahol čiernymi turnajovej päťke, no s rovnakými figúrami zdolal domáceho súpera v záverečnom kole a v turnaji obsadil ziskom 4,5 bodu veľmi pekné 16.miesto. Zároveň si pripísal do ratingu aj 36 bodov, čo sa v turnajoch, kde je 90% hráčov štartového poľa z Číny a Maďarska, veru bežne nestáva... J

International Youth Chess Challenge (77 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia

055 056 057

Úvodného turnaja liptovskej série zaradenej do kalendára GPX mládeže sa zúčastnil Riško a vstup do turnaja mu isto vyšiel podľa plánu, keď po výhre v úvodnom kole, zdolal v druhom kole aj svojho bratranca. Stred turnaja mu však podľa predstáv isto nevyšiel, keď sa mu nepodarilo bodovať v troch partiách po sebe a tak sa v závere turnaja pokúšal o návrat do prvej polovice tabuľky. Dvoma výhrami v rade sa mu to aj podarilo a znamenalo to pre neho druhé miesto v kategórii chlapcov do 8 rokov a vôbec prvú, no isto nie poslednú, šachovú medailu.

Turnaj GPX (64 hráčov): R.Pisarčík 4b/7 26.miesto (2.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

058 059

Tradičné podujatie 6-členných družstiev sa uskutočnlo v priestoroch Doprastavu a neostalo bez našej účasti, keď nás v rámci áčka Bratislavského samosprávneho kraja reprezentovala trojica Emka, Samir a Simonka. Družstvo bolo papierovo jasným favoritom súťaže a svoju dominanciu napokon aj dokázalo, keď výhry v jednotlivých zápasoch boli iba otázkou skóre. Každý člen družstva navyše vyhral svoju šachovnicu. Samira isto potešil víťazný mikrosúboj s aktuálnym majstroem Európy do 14 rokov v pomere 1,5:0,5, Emku (ako jedinú v turnaji) stopercentná bilancia a Simonku, po prehre na čas v úvodnom kole, päť výhier v rade. Reprezentácia kraja tak dopadla, napriek upršanému počasiu, na výbornú.

O pohár BSK (4 družstvá): BSK A (FM S.Sahidi 5b/6 – 1.miesto na 1.šachovnici, E.Walterová 6b/6 – 1.miesto na 5.šachovnici, S.Bochničková 5b/6 – 1.miesto na 6.šachovnici) 30,5b/36 1.miesto

Výsledky na chess-results

060 061

062 063

Premiérovo sa niekto z našich členov, počas školského pobytu v Køge, zúčastnil mládežníckych majstrovstiev v rámci inej krajiny. V októbri sa to podarilo Maťovi, ktorý sa dokonca na prvý pokus dočkal hneď aj premiérovej zahraničnej medaily. Gratulujeme! Jeho prechod turnajom vám v nasledujúcich riadkoch priblíži svojim komentárom...

„V prvom kole, ktorého začiatok sa o hodinu posunul, keď už sme všetci čakali na začiatok za šachovnicami (totiž veľa účastníkov sa vyjadrilo, že by radi jedli pred kolom, takže ich volanie bolo vyslyšané), som bielymi rýchlo získal pešiaka, čo súper zrejme nezvládol a v snahe dobrať ho späť mi daroval kvalitu. Zvyšok bol už len vecou techniky. V druhom kole som sa v zavretej sicílke, v dobrej pozícii, rozhodol zobrať pešiaka, no zistil som, že súperov útok je nebezpečnejší, ako vyzerá. Musel som tak odovzať kvalitu, no kompenzáciu som mal (minimálne pocitovo) veľmi dobrú. Súper sa však, nepochopiteľne, rozhodol prejsť do prehratej pešiakovej koncovky. V treťom kole som hral bielymi s neskorším vítazom. V zavretej Talianke som však stratil pešiaka a následne, vo vežovej koncovke, prehliadol taktiku, po ktorej som sa rovno vzdal. Vo štvrtom kole som v Najdorfovi prežil útok súpera, ktorý ho trochu precenil, zobral figuru a vyhral. V piatom kole som bielymi vo výmennej Francúzskej získal veľmi dobrú, aktívnu pozíciu s izolovaným pešiakom, no trochu som ju uponáhľal a súper prešiel do koncovky veža + jazdec vs. veža + jazdec, so symetrickými pešiakmi, ktorú sme dali za remízu.“

Turnaj O16 (14 hráčov): M.Šándor 3,5b/5 3.miesto

Výsledky na webe podujatia

Komentár na webe Dánskeho šachového zväzu: http://www.skak.dk

Fotogaléria bude čoskoro k dispozícii!

Začiatok októbra bude patriť majstrovstvám sveta v kategóriách do 14, 16 a 18 rokov, ktoré bude hostiť indický Bombaj. Nakoľko ani Indiu bežne nenavštívime každý deň, bola to ďalšia motivácia pre tých, ktorí chceli na MSR mládeže zvíťaziť. Keďže sa to tento rok podarilo Vladkovi, bolo pravdepodobné, že premiérovo odohráme aj turnaj v Indii a svoju účasť na majstrovstvách nedávno potvrdil.

V prvom kole sa Vladkovi podarilo s pozície papierového favorita zdolať bielymi figúrami nízkoratingového domáceho reprezentanta, ktorého reálnu kvalitu však budeme vedieť až v priebehu turnaja. V druhom kole už pred ním stála prvá vážna prekážka, ktorou bol opäť domáci reprezentant, no zároveň aj turnajová šestka. Otvorenie čiernymi síce bolo v poriadku, no prišli nepresnosti, favorit prevzal iniciatívu a mal všetky tromfy vo vlastných rukách. Asi až natoľko, že ťahom 29.Vc1 (so snahou o zisk dámy a nevšimnúc si dusený mat) vypustil všetko, čo sa dalo a umožnil Vladkovi vybojovať cennú remízu. V treťom kole sa s ním osud tiež veľmi nemaznal a prihral mu do cesty turnajovú štvorku z Ruska, považovanú za jeden z top talentov. V partii však opačné rošády zvládol výrazne lepšie bielymi hrajúci Vladko, keď súper najprv neopatrne otvoril stĺpec „h“ a následne prehliadol taktiku. Stačilo pár presných ťahov a veľmi cenný bod bol na svete. Po troch kolách mal teda na konte super štart a vo štvrtom kole ho čiernymi figúrami ešte zvýraznil, keď ho čakala ďalšia náročná prekážka v podobe domáceho FM. V divokom variante síce Vladko stratil pešiaka a priebeh partie bol dlho proti nemu, no súper sa v ostrej pozícii nezorientoval správne a dal mu šancu vybojovať ďalšiu cennú remízu. V piatom kole všetko dlho vyzeralo absolútne v poriadku, keď Vladko ovládal jediný voľný stĺpec. Výhodu síce vypustil, no koncovka bola napriek tomu jasne remízová. V snahe vyhrať však prišla, so štyrmi sekundami na hodinkách, vážna chyba, po ktorej sa partia zachárniť nedala. Šieste kolo bolo typickou ukážkou toho, ako predchádzajúci tvrdý direkt dokáže zmeniť psychiku hráča. Na šachovnici hral totiž súper iba sám. Verili sme, že v siedmom kole, ešte pred voľným dňom, príde k druhému zlomu v turnaji a všetko sa opäť obráti pozitívnejším smerom. Súper však bol, napriek ratingu, nadmieru zdatný. Ako ročník 2008 má totiž už uhranú jednu normu medzinárodného majstra. Partia skončila remízou a rovnaký výsledok prišiel aj v partii ôsmeho kola, keď čiernymi nastúpil proti reprezentantovi Litvy.  Do tretice remizoval aj v deviatom kole, keď mu žreb prisúdil ďalšieho domáceho hráča. V predposlednom kole sa posadil proti ôsmemu súperovi z domácej krajiny a po šiestich partiách sa mu podarilo opäť zabodovať naplno. V záverečnom kole mal biele figúry, no ani štrvtý raz v rade ich nevyužil na víťazstvo. Rating jeho súpera však opäť zavádza. Kolo predtým totiž zdolal nasadenú deviatku z Maďarska a turnaji stúpol 150 bodov.

Zhrnuté v skratke, v úvodných štyroch kolách sa Vladkovi vyplácala hra na ostrie noža, keď sa aj jeho súperi v pozíciách slabšie orientovali. V piatom kole prišiel nešťastný zlom, ktorý poznačil celý turnaj, keď chyba v pešiakovej koncovke mala veľký vplyv na psychiku a bojovný duch zrazu niekam odišiel. Ani náhodou sa nedá povedať, že by jeho následní „ratingoví low-cost“ súperi boli slabí, no jediná výhra do konca turnaja bola málo. Napriek tomu, v jame levovej, ako India nepochybne je, zaznamenal výsledok, ktorý určite nie je hanbou. Takéto turnaje by mal absolvovať každý hráč, ktorý chce v šachu niečo dosiahnuť.

CH14 (90 hráčov): V.Bochnička 6b/11 28.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia

Bombaj na wikipédii

074 075

076 077

Po prestupe na strednú školu sa Samir zúčastnil premiérovo okresného kola v okrese Hlohovec. Medzi trojicou hráčov bol jasným favoritom a svoju úlohu bezpečne splnil.

Turnaj SŠ (3 hráči): FM S.Sahidi 2b/2 1.miesto

051 052

Tohtoročný Tatranský pohár sa hrá opäť s našou účasťou, kedy v 177-člennom poli hráčov môžeme nájsť aj Lucku. Tá odštartovala turnaj vo veľkom štýle, keď už v úvodnom kole prekvapila čiernymi papierového favorita a následné dve remízy, obe vybojované po 3,5 hodine hry, tiež nemôže považovať za neúspech. Úvodná tretina turnaja jej tak vyšla výborne, čím nadviazala na svoje posledné turnajové výkony. Vo štvrtom kole absolvovala prvú relatívne rýchlejšiu partiu, keď pokračovala v remízovej sérii a tak jej patrí priebežná skvelá 54.priečka. V piatom kole ju čakal súper silnejší o level až dva od jej predchádzajúcej (remízovej) trojice a nakoniec sa stal prvým, kto Lucku zdolal. V šiestom kole mala bielymi proti sebe skúseného, no hrateľného, súpera. Ten jej ponúkol remízu už v ôsmom ťahu, no bojovne ju odmietla. Nakoniec síce partia nerozhodne skončila, ale snaha bojovať sa isto cení. Dávala to „ako Wayne Gretzky“, keď po dvoch tretinách turnaja zarobila 99 bodov. V siedmom kole ju čakal opäť súper podobnej skúsenosti a výkonnosti a tentoraz, avšak po dlhom odpore, ťahala nakoniec za kratší koniec. V posledných dvoch partiách tak nastúpila s o to väčšou snahou zabojovať o ďalší super výsledok. V ôsmom kole si bielymi figúrami pripísala na konto už svoju štvrtú remízu a tak síce ani jedny nepremenila na plný zásah, no ani raz neodchádzala od partie porazená. V záverečnom kole dokázala zvíťaziť druhý raz v turnaji a výhrami tak orámovala turnaj spredu i odzadu. Znamenalo to celkových 4,5 bodu, všetko proti papierovo výrazne silnejším súperom. Posun 77 miest oproti jej nasadeniu a získaných astronomických 148 bodov do ratingu je tak pre Lucku zaslúženou odmenou. Rovnako aj to, že si opäť dokázala, že jej výkonnostná hranica je, a ešte dlho bude, v nedohľadne.

Open turnaj (177 hráčov): L.Strišková 4,5b/9 90.miesto

Výsledky na chess-results

053 054

Tradičné bratislavské podujatie v rapid šachu sme, podľa predpokladov, nevynechali, keď sa naša účasť na poslednú chvíľu rozrástla na sedem hráčov.

Natálka vstúpila do turnaja troma prehrami. Po nich získala síce prvú výhru, no po ďalších dvoch prehrách opäť klesla na najnižšie stoly. V siedmom kole dokázala zvíťaziť druhý raz, no po prehre v ôsmom kole nakoniec získala tretí bod výhrou bez boja a tak s výsledkom isto nemohla byť spokojná.

Sear začal veľmi dobre, keď v úvodných štyroch partiách dokázal až v troch prípadoch zabodovať a ku dvom remízam si pripísal aj jednu výhru. Pri kvalite jeho súperov to bol výborný štart do turnaja. Potom však prišla štvorzápasová séria prehier, po ktorej sa prepadol hlboko dozadu a až výhrou v záverečnom kole si jemne napravil chuť. Napriek trom bodom však nemusí byť nespokojný, veď až traja favoriti ho nedokázali zdolať.

Shabir začal ešte lepšie ako jeho mladší brat a to napriek úvodnej prehre. Po nej totiž nasledovala asi jeho top séria v živote, kedy v partiách proti štvorici hráčov v rozpätí 1505-1822, povolil iba jedinú remízu. V šiestom kole sa tak ocitol na neuveriteľnom desiatom stole. V záverečných štyroch kolách sa jeho bodový prídel už navýšil iba remízou v záverečnom kole, no s turnajom môže byť maximálne spokojný. Výkon na úrovni 1560 a päť cenných skalpov je určite jeho top turnajom v doterajšej histórii.

O jedno miesto nas Shabirom skončil Samko. Paradoxne, lebo jemu turnaj až tak nevyšiel, keď v ňom ku štyrom „povinným jazdám“ zvládol pridať iba jediné prekvapenie mierneho favorita. Bielymi figúrami dosiahol solídne tri výhri zo štyroch partií, no bilancia čiernymi 1/5 ho zaradila do jeho šedého priemeru.

Grétka bola po Shabirovi druhou, ktorá môže turnaj považovať za veľmi vydarený, keď si zber bodov ponechala od úvodného kola až po tie záverečné. V úvode turnaja bodovala viac čiernymi, v druhej polovici u nej zasa dominovali biele figúry. Pätica cenných skalpov a výkon na úrovni 1685 iba potvrdil veľmi dobrý výsledok z nedávnej súťaže družstiev v Osuskom, ako aj posledné dva turnaje v Pule a v Bratislave.

Ryan síce v úvodných dvoch kolách nebodoval a po víťaznom derby proti Natálke prehral vzápätí aj partiu štvrtého kola, no to bola zároveň aj jeho prehra záverečná. Najprv sa dvoma výhrami dostal do stredu tabuľky a v ňom sa sériou troch remíz dokázal udržať, keď v záverečných dvoch kolách dokázal zachrániť pozície na hrane, či až za ňou. Každopádne počas soboty podal svoj nadpriemerný výkon, keď bodoval až proti štyrom papierovo silnejším hráčom.

Emka začala výborne, keď v úvodných dvoch kolách dokázala vybojovať proti skúseným hráčom najprv výhru a po nej remízu. V treťom kole síce nestačila na skúseného majstra Fide po prekvapení v otvorení, no dlho to bola jej jediná prehra. Medzi štvrtým a ôsmym kolom totiž vyhrala dve partie a pridala ku nim nayvše a tri remízy. Škoda tak záverečnej prehry, ktorá bola, vzhľadom na priebeh partie, celkom zbytočná. Navyše ju zosunula z hranice okolo desiateho miesta až na koniec prvej tridsiatky. Aj napriek tomu však odohrala kvalitný turnaj na úrovni 1883, čo nie je rozhodne málo.

Rapid turnaj (85 hráčov): E.Walterová 5b/9 29.miesto, C.R.Mészáros 4,5b/9 49.miesto (1.miesto v kategórii do 10 rokov), G.Kapolková 4b/9 52.miesto, S.Havalda 4b/9 55.miesto, Sh.Sahidi 4b/9 56.miesto, Se.Sahidi 3b/9 75.miesto, N.Havaldová 3b/9 77.miesto

Výsledky na chess-results

043 044

045 046

047 048

049 050

Sedemkolový turnaj so zápočtom na fide rating bol určený pre hráčov s dátumom narodenia po 1.1.2001, ktorých septembrový rating neprekročí 1600 bodov. Organizátorov tak asi nepotešil fakt, že nasadená turnajová jednotka prekročila o jediný bodík hranicu 1400 bodov. Naša účasť mala byť pôvodne širšia, no nakoniec nás reprezentoval iba Riško, pre ktorého to bol vôbec jeden z prvých turnajov hraných týmto tempom a tak sa žiadne zázraky neočakávali. V prvých štyroch kolách však podával vynikajúce výkony, keď bielymi zdolal dvoch favoritov, vrátane spomínaného najvyššie nasadeného hráča turnaja. Obe partie čiernymi síce prehral, no kvalita súperov bola taktiež nemalá. Náročnú sobotu zakončil remízou a držal sa v strede tabuľky. Škoda záverečných dvoch prehier, ktoré môžu ísť jednak na vrub neskúsenosti, ako aj trochu zbytočnej účasti na bleskovom turnaji, ktorý isto odčerpal ďalšie dôležité sily.

Open turnaj (30 hráčov): R.Pisarčík 2,5b/7 24.miesto

Výsledky na chess-results

041 042

Možnosť zúčastniť sa dvojdňového bratislavského školenia rozhodcov, a bližšie sa tak oboznámiť s pravidlami, využila v septembri Lucka. Za jej rozhodnutie palec hore a za získanú tretiu rozhodcovskú triedu aj ten na druhej ruke. Oficiálne na ňu síce musí kvôli svojmu nízkemu veku počkať do roku 2022, ale o to cennejšia udalosť to je.

Zoznam prihlásených (35 účastníkov): L.Strišková

080 081

Tradičnú sériu hodových turnajov začína tento rok Cífer a našu účasť na turnaji nebolo možné vylúčiť. Nakoniec sa turnaja zúčastnil síce iba Ryan, ale rozhodne nebol len tak do počtu. Nasadením bol síce medzi poslednými, no pohrýzol viacero papierovo silnejších a skúsenejších súperov.

V úvodných dvoch partiách síce nebodoval, no „v skrátenom 7-kolovom turnaji“ bol veľmi úspešný. Najprv dokázal zdolať dvoch favoritov čiernymi figúrami a po dvoch prehrách, v záverečnej tretine turnaja, uhral opäť dva body. Je paradoxné, že kým bielymi sa mu absolútne výsledkovo nedarilo (0/4), čiernymi mal excelentú bilanciu (4/5), keď prehral iba v úvodnom kole. Celý turnaj tak odohral na performance 1616 a to je rozhodne veľmi pekný výsledok.

Rapid turnaj (61 hráčov): C.R.Mészáros 4b/9 43.miesto

Výsledky na chess-results

038 039

Podujatie zaradené do rozbiehajúceho sa nového ročníka GPX sme obsadili aj našimi hráčmi, konkrétne trojicou Maťko, Miška a Riško. V skromne obsadenom turnaji sa, podľa očakávania, nestratili.

Miška síce v úvodnom kole prehrala susedské derby, no v ďalších dvoch kolách zvíťazila a dostala sa do prvej polovice tabuľky. Prehru vo štvrtom kole okamžite kompenzovala výhrou a pokračovala tak vo veľmi vydarenom turnaji. Nakoniec to však bola z hry aj jej výhra posledná. Po sérii troch prehier sa zosunula tabuľkou tak nadol, že na ňu v záverečnom kole nevyšiel súper. Víťazstvo v kategórii dievčat do osem rokov jej však napriek slabšiemu záveru neušlo.

Riško začal turnaj výborne, keď po výhre v prvom kole dokázal zdolať aj nasadenú turnajovú jednotku a neskoršieho bronzového medailistu. V treťom kole to vyzeralo na ďalší bod, no získanú figúru stratil a nakoniec partiu prehral. Výhrou sa vzápätí dostal na čelné stoly, no podľahol obom hráčov z nasadenej trojky. V troch záverečných kolách dokázal vyhrať dve partie bielymi a v konečnom účtovaní mu to stačilo na deviate miesto a víťazstvo v kategórii chlapcov do 8 rokov.

Maťko mal počas turnaja štyri malé série, ako na hojdačke. Najprv v úvode vyhral dve partie, keď najmä výhra v druhom kole bola cenná. Prišli však dve prehry a razom sa ocitol v polovici tabuľky. Skvelým víťazným hetrikom sa dostal na čelné stoly, priebežné tretie miesto a s nádejou bojovať o medaile. V záverečných dvoch kolách však gentlemansky podľahol obom svojim súperkám a tie znamenali pokles na ôsme miesto. Každopádne turnaj si zahral veľmi slušný.

Za spomenutie stojí aj premiérový GPX turnaj so zabezpečeným online prenosom, skvele pripravené občerstvenie účastníkov, a ako bonus navyše aj krásne počasie.

Turnaj GPX (23 hráčov): M.Šúň 5b/9 8.miesto, R.Pisarčík 5b/9 9.miesto (1.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 4b/9 17.miesto (1.miesto v kategórii D08)

Výsledky na chess-results

023 024

025 026

V Modre sa uprostred septembra konajú dva ženské uzatvorené turnaje a nedala sa v nich vylúčiť ani naša účasť. Po takmer ročnej turnajovej odmlke si nakoniec premiérový turnaj v sezóne zahrá Anička. V prvom kole bielymi súpera pretlačiť nedokázala a partia skončila remízou. V druhom mala opäť biele figúry, tentoraz proti prvej nasadenej hráčke turnaja. Partia sa nevyvíjala zle, no nevyužité šance a zatúlaná veža na e7 rozhodli partiu v prospech favoritky. V treťom kole ju čakala čiernymi figúrami srbská medzinárodná majsterka a partia z otvorenia mierila do bezpečných remízových vôd, no pár ťahov dozadu posadilo bielu do sedla a po zisku materiálu nakoniec partiu dotiahla do výhry. Vo štvrtom kole sa však už Anička dočkala, keď druhú srbskä medzinárodnú majsterku v aktívnej partii, napriek nepresnostiam, zdolala. Čierna bola navyše v časovej tiesni a obrana ohrozenej pozície sa ukázala nad jej sily. V piatom kole partia s reprezentantkou Holandska nebol z otvorenia zlý a pozícia bola hrateľná, no Aničke sa plán nájsť nepodarilo a tak s figúrou menej iba skúsila mlžiť pozíciu, no neúspešne. Partia šiesteho kola bola po dlhom období spomienkou na niekdajšie súboje s detských kategórií. Po divokom úvode sa pozícia zjednodušila a po obojstranne spokojnom priebehu skončila remízou. V siedmom kole čakala Aničku súperka z Chorvátska, ktorá síce v úvodných troch kolách nebodovala, no potom zaznamenala víťazný hetrik. Z otvorenia čiernymi prakticky okamžite vyrovnala hru, no prenechala súperke iniciatívu a tá vyhrala štvrtý raz po sebe. V záverečných dvoch partiách uhrala nerozhodné výsledky a tak s bilanciou 1-4-4 celkovo v turnaji vybojovala tri body. Nimi potvrdila papierové predpoklady ako aj to, že šach hrať nezabudla. Nazáver je ešte potrebné dodať, že ako jedna z mála (ak nie jediná), chodila popri turnaji do školy a následne cestovala, takže na regeneráciu či prípravy mala veľmi málo času.

Turnaj B - WIM (10 hráčok): WFM A.Vrtiaková 3b/9 9.miesto

Výsledky na chess-results

027 040

Druhý ročník turnaja štvorčlenných družstiev neostal bez našej účasti, keď okrem dvoch Bochničkovcov v rámci rodinného družstva malo vzniknúť aj jedno čisto dievčenské družstvo. Nakoniec sa síce neplánovane zmenila prvá šachovnica, no názov zostal.

Simonka začala povinnou výhrou a v druhom kole nemala ďaleko ku druhej, no záver partie nezvládla. V treťom kole, v klubovom derby ju omilostila Ninka, ktorá nedokázala realizovať figúru navyše. Po očakávanej prehre vo štvrtom kole pridala následne už tretiu remízu, no tri kolá po sebe prežila bodové suchoty. Koniec dobrý, všetko dobré, v záverečnom kole získala svoju druhú výhru. S výkonom určite spokojná nebola, ale nie každý turnaj jej vyjde tak, ako úvodný ročník PeryCupu.

Vladko si v úvodných štyroch kolách pripísal na konto dva body, keď okrem povinného bodu pridal ten druhý, keď prekvapil autora týchto riadkov. Remízu v piatom kole si nad posteľ nezavesí, no následná remíza čiernymi s veľmajstrom sa určite počíta. V siedmom potvrdil papierové predpoklady žiaľ v záverečných dvoch partiách už nepridal na svoje konto ani jedinú remízu. Prvú šachovnicu tak so cťou ustál, ale do spokojnosti mal isto ďaleko.

Bambuľky nastúpili v prvom kole proti súperovi, kde nemali mať nárok. Partie sa však vyvíjali veľmi dobre na všetkých štyroch šachovniciach a tak sme nakoniec vyťažili minimum. Ninka remizovala, pretože jej čas jej vyhrať neumožňoval, druhá remíza prišla na jednotke, kde sa jasná výhoda postupne rozplynula chybnou realizáciou. Lucka v snahe vyhrať nádejnú pozíciu odmietla večný šach a urobila hrubú chybu a keď Grétka s pešiakom navyše nastavila dámu, výsledkom bolo smutných 1:3. Výkon však dával nádej do ďalších kôl.

V druhom kole sme dostali drusžtvo skúsených rutinérov a opäť sme stáli všade veľmi nádejne. Tentoraz sa však scenár nezopakoval, keď na jednotke prišla relatívne rýchla výhra a keď svoj útok pekne dotiahla Lucka, stačilo uhrať remízu. Ninke sa partia vyšmykla z rúk, no Grétka večným šachom zabezpečila naše prvé tri prekvapujúce body.

Neúspech v derby tretieho kola, nášho prvého na online šachovniciach, berie na seba autor týchto riadkov, ktorý v otvorení prehliadol jemnosť a zrazu vychádzala nečakaná taktika, po ktorej už nepomohli ani pokusy o komplikácie. Lucka zahrala peknú partiu a s kvalitou navyše ponúkla remízu, ktorá potešila obe strany. Grétka prehrala v pešiakovej koncovke a Ninka mohla znížiť prehru, majúc figúru navyše. Realizácia však mala ďaleko od ideálu a partia skončila remízou. Opäť dobrý výkon (ak nerátame jednotku), no opäť nešťastných 1:3.

Štvrté kolo malo byť v našej réžii, no nakoniec sme vykopávali z prázdnej brány a vzápätí sme dali gól. Výhra na jednotke sa dala očakávať, no Lucke, Grétke ani Ninke partie nevyšli a tak to vyzeralo na celkovú prehru. Lucka však otočila partiu, Grétka dokázala súperku dotiahnuť do časovky, kde jej figúra navyše nestačila a tak sa na nás konečne usmialo aj športové šťastie.

Piate kolo sme sa opäť ocitli na onlinoch a súpera sme síce trápili, no nakoniec svoje partie prehrali aj Grétka a aj Ninka. Lucka dokázala vydolovať cennú remízu, viac menej z pozície sily, no to už bolo málo. Nepomohla ani one man show na prvej šachovnici, s obeťou dámy a dvoma vidličkami po sebe.

Šieste kolo sme dostali jemných papierových favoritov, kde sa dala očakávať bezproblémová výhra na prvej šachovnici. Tá sa aj stala realitou, no vyzeralo to tak, že bude aj výhrou jedinou. Lucka zabudla otvorenie a partia bola rozhodnutá do desiateho ťahu, Ninka prišla o materiál a napriek snahe sa výsledok zápasu otočil. Vyrovnávala Grétka, ktorá v koncovke ťažkých figúr využila chybu súperky a vybojovala cenný bod.

V siedmom kole sme mali byť, okrem druhej šachovnice, jasnými favoritmi, no na prvých dvoch šachovniciach to nebolo vôbec jednoduché. Lucka vo vyrovnanej pozícii nastavila do väzby vežu, no to sa už u Ninky a Grétky rozhodovalo v náš prospech. Kamikadze útok na jednotke čierny kráľ prežil po pochode Ke8-f7-e6-f6-g5-h6. Nie, nerozprávame sa o koncovke, ale o situácii krátko po otvorení partie. Výhra 3:1 nás vymrštila do stredu tabuľky...

A závroveň aj na prvý stôl, kde sme čelili ŠK Osuské, ktoré dovtedy vyhralo všetky svoje zápasy. Favorit bol samozrejme jasný, no pre nás to bola obrovská výzva. Prvá prehrala Grétka, no absolútne prijateľným spôsobom, veď rozdiel v kvalite súperov bol enormný. O to viac sa bojovalo na zvyšných troch šachovniciach. Lucka sa držala veľmi dlho s rovným materiálom, aj keď o výhode čierneho nebolo pochýb. Rozhodujúci moment prišiel až v koncovke, kde súper našiel peknú taktiku. Ninka na štvorke predlho hrala vyrovnanú partiu a pri prechode do vežovej koncovky získasla pešiaka a partia mohla byť hrou na dva výsledky. Zbytočne však pustila do hry čierneho kráľa a o výhodu prišla, no remíza stále bola veľmi reálna. Nakoniec sa síce nestala ani ona, ale takto vzdorovať súperovi s ratingom vyšším o 1000 bodov, ktorý uhral v turnaji 9/9, to je výkon. Na jednotke sa nám podarilo zaznamenať čestný a nečakaný úspech, keď sa po zaujímavom priebehu nejako, ani neviem kedy presne, naklonili misky váh definitívne na našu stranu. Keby Ninka dotiahla vežovku do úspešného konca, mohli sme byť jediní, ktorí by súperom uchmatli body.

V záverečnom kole nám prial žreb, ktorý nám pridelil najlepšieho možného súpera. Všetky družstvá by síce proti nám boli jasnými favoritmi, no ostatní by boli ešte väčší. Na jednotke sa nám postupným tlakom a záverečným pekným úderom podarilo bodovať, no potrebovali sme body aj tam, kde sa to čakalo menej. Lucka pridala druhý, keď zahrala perfektnú partiu a jej jazdci súpera dokonale preskákali. Grétka dosiahla elementárne vyhranú koncovku a s lepším časom, no nenašla správny plán hry a dala partiu za remízu. Tá nám garantovala víťazstvo v zápase a nič na tom nezmenila ani prehra Ninky, ktorá s vežou navyše nedotiahla partiu do konca a nakoniec prekročila čas.

Tesná výhra znamenala bilanciu 4-1-4 a šokujúce siedme miesto, čiže umiestnenie v prvej polovici, tesne za cenami, o smolný vzájomný zápas v prvom kole. Naše ciele boli úplne iné, skromnejšie. Každá súčiastka družstva však išla za hranice svojich aktuálnych možností a podala výborné výkony. O to príjemnejšie zistenie, že ešte boli vidieť aj obrovské rezervy. Bambuľky snehuľky, bolo mi cťou... J

Turnaj družstiev (14 družstiev): Bambuľky snehuľky (FM M.Roháček 7,5b/9, L.Strišková 4b/9, G.Kapolková 3,5b/9, N.Kubíková 2b/9) 13b/27 7.miesto, Bochnička family (V.Bochnička 4b/9 - 1.šachovnica, S.Bochničková 3b/9 – 4.šachovnica) 12b/27 9.miesto

Výsledky na chess-results

028 029

030 031

032 033

034 035

036 037

Nebýva časté, že hlavná hrdinka detskej knižky sa skamaráti s muchou. A už vôbec nie to, že hrá šach. Sofia je však v tomto smere iná a preto sme na krste tejto knižky rozhodne nemohli chýbať. Okrem samotného krstu knihy šachovými figúrkami prebiehal aj šachový a nešachový program, sladká šachovnica, výstava fotografií, či výroba múch z papiera. Všetko prebehlo v areáli Novej Cvernovky, vo veľmi príjemnej atmosfére. Organizačnému tímu patrí obrovská vďaka za celé toto milé podujatie.

Bližšie informácie k podujatiu: Experiment so Sofiou

Krst knihy (vééééľa účastníkov): FM M.Roháček, S.Bochničková, S.Havalda, N.Havaldová, A.Kapolková, G.Kapolková, N.Kubíková, C.R.Mészáros, L.Strišková, F.Štelbaský, E.Walterová

001 002

004 003

005 006

007 008

Viac fotografií na: FB konto Albatrosu - Experiment so Sophiou

 

Obľúbené septembrové bratislavské podujatie v rapid šachu má v našom kalendári svoj pevný termín každý rok a my na ňom očakávali dvojcifernú účasť. Nakoniec nás reprezentovalo trinásť hráčov.

Grétka mala, vzhľadom na svoje predchádzajúce výsledky, v turnaji isto vyššie ciele, ako výsledný zisk troch bodov. Ku dvom výhram z pozície papierovej favoritky pridala iba jediný zásah navyše a to v siedmom kole. Paradoxne tak zvíťazila vždy čiernymi figúrami.

Natálka skončila s rovnakým bodovým ziskom, no všetkých jej deväť súperov bolo hádam okrem záverečného kola, papierovo výrazne silnejších. Výhry si rozdelila do všetkých tretín turnaja a traja prekvapení favoriti sú pekným vysvedčením. Najmä po piatom kole to vyzeralo veľmi zaujímavo...

Ryan si vybral svoj slabší deň, keď sa mu nepodarilo prekvapiť ani jediného zo silnejších súperov. Zo štyroch partií, kde hral proti rovesníkom, resp. mládežníkom, sa mu podarilo dve vyhrať a k nim pridal aj dve remízy. Po turnaji však bol s touto turnajovou bilanciou evidentne nespokojný.

Shabir si taktiež užil papierovo deväť silnejších súperov, aj keď jeden z nich mal v tomto smere navrch iba „o drobné“. Ku výhre z tretieho kola pridal v strede turnaja remízu a ďalšie dva body pridal až v samotnom závere turnaja a vďaka nich sa dostal pred už vyššie spomenutú trojicu.

Peťko sa rozbiehal, ako keby ani nehral nedávno v Dúbravke. V úvodnej tretine uhral jedinú remízu a v strednej jedinú výhru. V záverečných troch kolách sa však vybral tabuľkou cestou nahor. Dve výhry a jedna remíza ho vytiahli tesne pod hranicu 50 percent. Štyri zábery proti papierovým favoritom isto potešili.

Ninka v úvodnej partii prekročila čas s pešiakom navyše, no všetko si vynahradila v ďalších troch partiách bielymi figúrami, keď dokázala zdolať všetkých favoritov, vrátane víťazného klubového derby s Luckou. V ôsmom kole pridala na svoje konto aj štvrtú výhru, do konca turnaja tak bojovala o prvú polovicu a s tým nemôže byť nespokojná.

Sear si v ôvodných troch kolách na silu súperov rozhodne nemohol sťažovať, ale po týchto troch prehrách už odchádzal porazený iba raz. A to stihol k jednej remíze pridať ešte štyri výhry. Prvé dve z nich boli očakávané, no tie ďalši už boli nad plán. Stred tabuľky, a posun takmer 50 miest oproti svojmu nasadeniu, je veľmi pekným výsledkom.

Lucka zabodovala naplno už v druhom kole a ... doplatil na to Peťo. Po výhre ako keby dočasne stratila koncentráciu a jej séria troch prehier skončila neúspešným derby proti Ninke. Po nej však zvládla najbližšie tri prekážky a remíza v záverečnej partii ju udržala v polovici tabuľky. S výkonom, ako to už býva zvykom, spokojná nebola, no s výsledkom nakoniec môže.

Peťo prvé kolo nestihol a jeho prehru v druhom sme už pred chvíľou spomínali. Potom sa vrátil do stredu tabuľky, no opäť prišla menej očakávaná prehra a musel sa štverať nahor opäť. Hetrikom sa dostal do prvej polovice a v prípade výhry v záverenčnej partii by z toho bol ešte, aspoň umiestnením, slušný výsledok. Prehra ho však zrazila do siedmej desiatky.

Samko po úvodných dvoch prehrách oplatil súperom rovnakou mincou. Na prehru v piatom kole nadviazal dvoma cennými a nečakanými výhrami. O veľmi peknom výsledku mu nezabránila ani prehra v predposlednom kole, nakoľko v záverečnej partii opäť bodoval naplno. Dostal sa tak do prvej polovice a 64.miesto je pre 117-nasadeného hráča určite veľmi pekný úspech.

Emka v úvodnej tretine turnaja potvrdzovala papierové predpoklady, no od štvrtého kola začala veľkú a úspešnú vzburu a zo šiestich partií prehrala už iba jedinú. Tú viac ako kompenzovala štyrmi výhrami a remízou a vytiahla sa tak na výborné 44.miesto. Najmä jej záverečný víťazný hetrik prišiel v pravý čas.

Po úvodnej superminiatúrke prišla séria partií, v ktorých išlo o spoločný menovateľ hrubých prehliadnutí, snáď s výnimkou šiesteho kola. Keď k dvom prehrám pripočítam dva infarktové zvraty vo štvrtom a šiestom kole, na normálne partie som čakal do ôsmeho kola. Tá bola najlepšia, no záverečné prehliadnutie umožnilo súperovi večný šach. Deviate kolo bolo žmýkaním vody z kameňa a darilo sa až do konca, kedy prišlo nastavenie strelca. Výkon katastrofálny, výsledok mu však zodpovedal a ostáva sa už iba poučiť.

Samir začal turnaj výborne, keď ho v úvodných piatich kolách nedokázal zastaviť nikto a delil tak priebežne prú priečku. Po obednej prestávke však bol jeho bodový prídel chudobnejší, keď najprv remizoval s Marekom a potom podľahol neskoršiemu víťazovi. Výhrou v predposlednom kole vykresal nádej na medailu, no v závere nepretlačil čiernymi nasadenú turnajovú jednotku a po remíze tak obsadil konečné piate miesto. V paralelne vyhlasovaných majstrovstvách Bratislavského kraja obsadil bronzovú priečku.

Rapid turnaj (157 hráčov): FM S.Sahidi 7b/9 5.miesto (3.miesto v kategórii Majstrovstiev Bratislavského kraja), FM M.Roháček 5,5b/9 37.miesto, E.Walterová 5,5b/9 44.miesto, S.Havalda 5b/9 64.miesto, P.Macko 5b/9 68.miesto, L.Strišková 4,5b/9 84.miesto, Se.Sahidi 4,5b/9 87.miesto, N.Kubíková 4b/9 102.miesto, P.S.Zverka 4b/9 107.miesto, Sh.Sahidi 3,5b/9 124.miesto, C.R.Mészáros 3b/9 133.miesto, N.Havaldová 3b/9 134.miesto, G.Kapolková 3b/9 137.miesto

Výsledky na chess-results

009 010

011 012

013 014

015 016

017 018

021 020

019 022