TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Po šiestich klubových turnajoch prišlo, vďaka iniciatíve našich dievčat, ku zmene formátu tohto podujatia. Tá sa týka nielen tempa turnaja, zabezepečenia cenového fondu, očakávaného zvýšenia počtu účastníkov, ale najmä celkovo profesionálnejšieho prístupu. Sme veľmi radi, že si nižšie menované vyskúšajú aj takúto činnosť, ktorá sa možno na prvý pohľad zdá ľahká, no ako už stihli zistiť, vždy a všade je čo upravovať a zlepšovať.

Prvým zo série štyroch turnajoch tak odštartuje podujatie Karanténa open 2020, ktoré organizačne zabezpečujú najmä  Emka a Simonka, za pomoci Grétky, Lucky, Mišky, Ninky a pisateľa týchto riadkov.

Pozvánka na turnaj: Video z FB profilu Klubu šachových nádejí

Vyhodnocovať sa bude celá séria, pričom okrem piatich hlavných cien bude vyhlasovaných aj množstvo cien v kategóriách, vrátane cien v tombole. Tie sa budú udeľovať výlučne hráčom, ktorí odohrali aspoň tri turnaje a vyplnili formulár Súťaž o ceny

Viac informácií nájdete v propozíciách série: Karanténa open 2020

My sme už začali, poďte do toho spolu s nami!

Turnaj prekonal všetky naše očakávania, keď sa zúčastnilo neuveriteľných 125 hráčov a tak bude veľmi náročné toto číslo prekonať. No my veríme, že sa nám to, aj s vašou pomocou, podarí.

Nás reprezentovalo osemnásť hráčov, pričom najvyššie sa dostal Maťo, ktorý skončil na šiestom mieste. Do prvej desiatky nakoniec absolútne senzačne prekĺzol aj Sear, ktorý výborne začal a po slabšom strede napokon aj výborne finišoval. V druhej desiatke sme mali zastúpenie v podobe Emky, ktorá sa popri organizácii stihla aj veľmi kvalitne umiestniť. V tretej a štvrtej desiatke sme taktiež nechýbali, keď sa o to postarali Shabir, respektíve Samko. Dvojblok v zložení Lucka – Simonka sa zmestil do TOP50. V skupine 16-bodových hráčov, v siedmej desiatke, sme mali Mišku, Ninku a Willka. Tesne tak predbehli 15-bodových Grétku a Vladka a 14-bodových Riška s Natálkou. Zastúpenie v druhej stovke sme mali v podobe Filipka s desiatimi bodmi, Peťka s ôsmimi a autora týchto riadkov, ktorý po úvodnej výhre pozastavil svoju účasť v turnaji a venoval sa komentovaniu partií.

Videokomentár z podujatia: FB konto Klub šachových nádejí

Bleskový turnaj (125 hráčov): M.Šándor 37b 6.miesto, Se.Sahidi 34b 8.miesto, E.Walterová 27b 18.miesto, Sh.Sahidi 24b 23.miesto, S.Havalda 21b 31.miesto, L.Strišková 18b 46.miesto, S.Bochničková 18b 47.miesto, M.Smidová 16b 61.miesto, N.Kubíková 16b 66.miesto, W.Vanko 16b 69.miesto, C.R.Mészáros 15b 72.miesto, G.Kapolková 15b 75.miesto, V.Bochnička 14b 77.miesto, R.Pisarčík 14b 82.miesto, N.Havaldová 14b 86.miesto, F.Štelbaský 10b 105.miesto, P.S.Zverka 8b 110.miesto, FM M.Roháček 2b 120.miesto (po úvodnej partii v turnaji nepokračoval)

Výsledky na lichess.org

498 499

Nevynechali sme ani ďalší zo série piatkových turnajov pre hráčov s ratingom do 1800, keď nás reprezentovali Sophinka a Theo.

Druhý menovaný začal turnaj veľmi nádejne, keď v úvodných štyroch partiách dokázal dvakrát zvíťaziť. Výhrou v ôsmom kole sa tiež držal strede tabuľky, no z ďalších pätnástich pokusov vyhral iba raz. Neznalý veci totiž  zaznamenal iba tri krátke remízy “bez bodu“, keďže remíza do desiateho ťahu je za nula bodov. Postupne sa tak prepadol až do štvrtej desiatky. Sophinka odohrala jeden zo svojich lepších internetových turnajov a to najmä silným záverom. Priemer súperov nemala vôbec zlý, povinné víťazstvá zvládla všetky, niečo však pridala aj navyše a tak sa takmer zmestila do TOP20.

Turnaj začiatočníkov (47 hráčov): S.Valentová 14b 22.miesto, T.Valent 9b 37.miesto

Výsledky na lichess.org

496 497

V druhej polovici mája sa konajú na serveri chess.com ME v online šachu, ktoré sú tvorené zaujímavým konceptom postupovej súťaže. Uvidíme, aká veľká bude nakoniec naša účasť, no rozhodne sa ich zúčastníme.

V čase písania článku (7.5.2020 – 10:35) bolo v jednotlivých kategóriách prihlásených už 1699 hráčov. Napriek tomu, oficiálny web SŠZ, ako už takmer tradične, zaryto držal bobríka mlčania. Všetci princovia na svojich funkciách počas COVID-u 19 odcválali do stratena, ešte hľadajú svoje biele kone a nie a nie sa vrátiť naspäť...

V kvalifikácii úvodného turnaja sme mali štvornásobné zastúpenie. Najlepšie si počínal Ryan, ktorý podľahol iba poľskému súperovi v piatom kole. Najviac sa mu darilo proti súperom z východu, keď si pripísal skalpy hráčov z Azerbajdžanu, Litvy a Ruska. Dokázal sa tak vtesnať do úvodnej TOP300, na postup však potreboval o niečo viac. Grétke sa stalo osudným najmä to, že v úvodnom kole bola (z nepochopiteľných príčin) nežrebovaná. Pri sedemkolovom turnaji je jedna prehra maximum, tu však prišla v treťom kole ďalšia a aj keď do konca už spoľahlivo zbierala body, nezmestila sa ani do TOP500. Riško začal turnaj vynikajúco, dvoma výhrami bielymi v rade. Po dvoch prehrách čiernymi to už-už vyzeralo na dvojitý zásah, ale v šiestom kole súperova prepadová akcia na kráľovskom krídle nakoniec rozhodla. Po prehre v záverečnej partii sa tak prepadol až na koniec ôsmej stovky. Willko dokázal v úvodných dvoch kolách vždy reagovať na prehru čiernymi figúrami, keď bodoval naplno bielymi. V piatom kole dokonca pridal aj tretí bod. Škoda záverečných dvoch prehier, ktoré znamenali prepad úplne na koniec TOP1000.

Turnaj A – kvalifikácia - kategória 1000-1400 (1535 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 299.miesto, G.Kapolková 4b/7 522.miesto, R.Pisarčík 3b/7 795.miesto, W.Vanko 3b/7 999.-1000.miesto

Výsledky na chess-results

Lucka začala turnaj nešťastne dvoma prehrami a aj keď sa dokázala v ďalších dvoch kolách dotiahnuť dvoma výhrami do stredu tabuľky, záverečné tri partie vyšla bodovo naprázdno. Nakoľko mal na jej účinkovanie vplyv pád serveru a posun turnaja o takmer hodinu, to nebudeme vedieť nikdy. Každopádne určite to nebol jej deň.

Turnaj B - kvalifikácia - kategória 1401-1700 (894 hráčov): L.Strišková 2b/7 685.miesto

Výsledky na chess-results

Peťo v úvodnom kole zdolal čiernymi figúrami súpera z Azerbajdžanu, no nasledovala séria štyroch prehier, pričom až dve z nich boli proti českým hráčom. Záverečným finišom 2/2, kde zdolal súperov zo Škótska a Dánska, sa dokázal priblížiť ku stredu tabuľky a dosiahnuť tak prijateľný výsledok.

Turnaj C - kvalifikácia - kategória 1701-2000 (991 hráčov): P.Macko 3b/7 535.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj D – kvalifikácia - kategória 2001-2300 (730 hráčov): FM M.Roháček

Výsledky na chess-results

Turnaj E – kvalifikácia - kategória 2300+ (352 hráčov): FM S.Sahidi

Výsledky na chess-results

485 486

Článok aj fotogaléria z podujatia budú priebežne aktualizované!

Po testovacom marcovom prvom turnaji sa v apríli stali z jedného turnaja razom štyri a vo dvoch z nich sme mali svoje zastúpenie. Májové pokračovanie zvýšilo nielen počet turnajov na päť, ale aj našich účastí na štyri a okrem béčka sme obsadili všetky. Maťo, Peťko, Riško a Samko musia bojovať naplno, pretože pohodlná prechádzka ružovou záhradou nečaká nikoho z nich.

Turnaj A (12 hráčov): M.Šándor 4,5b/6 3.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj C (12 hráčov): S.Havalda 2b/6 5.-6.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj D (12 hráčov): P.S.Zverka 6,5b/8 1.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj E (11 hráčov): R.Pisarčík 2b/6 9.miesto

Výsledky na chess-results

483

Doplnená fotogaléria z podujatia bude čoskoro k dispozícii!

Pod organizačnou taktovkou Emky sa uskutočnil aj šiesty klubový turnaj v bleskovom šachu. Termínom bola tradične sobota, čas sa jemne upravil na 15:00 – 16:30. Link na prihlásenie do turnaja bol k dispozícii až tesne pred turnajom.

Chuť po minulotýždňovom trápení si napravil Maťo, ktorý zvíťazil “o parník“ pred druhou Emkou, pre ktorú to však bol zatiaľ suverénne najlepší turnaj. Tesne za stupňami víťazov skončila štvrtá Lucka. Viac sa určite čakalo od Vladka na ôsmom mieste a najmä od autora týchto riadkov, ktorý sa ledva vtesnal do prvej desiatky, tesne prenasledovaný jedenástou Simonkou. Našu účasť doplnili Miška a Ninka, ktoré mali z turnaja asi podobné pocity, ako desiaty hráč celkového poradia.

Bleskový turnaj (19 hráčov): M.Šándor 40b 1.miesto, E.Walterová 27b 2.miesto, L.Strišková 22b 4.miesto, V.Bochnička 13b 8.miesto, FM M.Roháček 12b 10.miesto, S.Bochničková 12b 11.miesto, M.Smidová 5b 13.miesto, N.Kubíková 1b 17.miesto

Výsledky na lichess.org

488 489

V piatok nás v Televízii Ružinov reprezentovali Emka a Simonka, ktoré okrem iného pozvali divákov relácie na plánovanú sériu Karanténa Open 2020. Po vyše pätnástich rokoch sme tak vďaka nim mali opäť možnosť prezentovať šach širšej verejnosti v rámci toho média. Odkaz na celú reláciu nájdete v sekcii Linky. Rozhovor s Emkou a Simonkou začína v čase 20:00.

494 495

Ďalší zo série piatkových turnajov pre hráčov s ratingom do 1800 pokračoval v tradičnom termíne o 18:00 a my sme na ňom nechýbali. Opäť nás však zastupoval iba Riško. Ten síce do turnaja vstúpil víťazne, no v nasledujúcih trinástich partiách až osemkrát skončil porazený. Aj preto sa nakoniec ocitol v konečnom poradí na konci tretej desiatky.

Rapid turnaj (57 hráčov): R.Pisarčík 14b 28.miesto

Výsledky na lichess.org

484 487

Veľmi rozumne a pragmaticky sa rozhodli organizátori Mládežníckej ligy, keď súťaž predčasne ukončili a vyhodnotili. Ideálna situácia by totiž tak skoro nebola, termínových kolízií si určite v najbližšej dobe užijeme nadmieru a vždy bude niekto spokojnejší a niekto menej. Scenár s nevyhlásením víťaza, ale zároveň ocenením piatich hráčov priebežného poradia je veľmi sympatickým kompromisom. Bolo by fajn, ak by si čo najviac pomazaných hláv vzalo z tohto rozhodnutia príklad a zareagovali by rovnako v prípade ďalších mládežníckych šachových súťaží. Niekedy je totiž menej viac.

Medzi veľké pozitíva súťaže patrilo, že oproti minulému ročníku sa zúčastnilo tejto súťaže až 44 hráčov (oproti minuloročným 36) a to napriek neplánovanému zníženému počtu turnajov. Až trikrát, zo šiestich odohraných turnajov, sa dokonca aj zaplnila maximálna kapacita turnaja, čo len poukazuje na čoraz väčšiu obľubu tohto súťažného formátu.

Počas celého ročníka nás reprezentoval tucet hráčov, ktorí počas svojich 37 účastí nazbierali 95,5 bodu. Najspokojnejšia (aj najnespokojnejšia) môže byť nakoniec Grétka, ktorá obsadila tretie miesto, no ak by sa na jeden turnaj prihlásila o pol hodinu skôr, nemuselo sa jej stať, že by v ten deň nehrala. Dva body, potrebné na absolútne čelo tabuľky, by isto získala. Do desiatky sa dostali aj šiesta Ninka, Willko deliaci siedmu pčiečku a Miška, ktorá delila desiate miesto. Samka stál malý odohraný počet turnajov miesto v TOP3, možno aj celkové víťazstvo. Tesne za ním skončili aj pravidelní účastníci tejto série Riško s Maťkom. Okrem nich si body do rebríčka pripísali aj Theo, Natálka, Peťka, Sophinka a Fifo.

Mládežnícka liga (44 hráčov): G.Kapolková 13b 3.miesto, N.Kubíková 12b 6.miesto, W.Vanko 11b 7.-9.miesto, M.Šúňová 11b 10.-11.miesto, S.Havalda 10b 13.miesto, R.Pisarčík 9,5b 14.-15.miesto, M.Šúň 9,5b 16.miesto, T.Valent 7b 20.-21.miesto, N.Havaldová 6b 14.-25.miesto, P.Kapičáková 3b 33.-34.miesto, S.Valentová 2,5b 36.miesto, F.Kapičák 1b 40.-44.miesto

481 482

Medzinárodný internetový turnaj do 13 rokov sa hral tempom 7 minút na partiu + 5 sekundy za ťah. Organizoval ho bavorský šachový klub Schachfreunde Tegernheim a slovenskú účasť má pod patronátom Stano Vlček.

Toto podujatie, v porovnaní s turnajom do 18 rokov, má naopak vzrastajúcu tendenciu, keď sa rozdelilo na viacero ligových skupín. V elitnej skupine sa slovenskému tímu podarilo skončiť na treťom mieste, ku čomu tretím najvyšším bodovým ziskom prispela aj Simonka. Celkovo sa jej podarilo umiestniť v druhej desiatke.

Turnaj družstiev (10 družstiev): WolfPack Slovakia 188b 3.miesto

Turnaj jednotlivcov (194 hráčov): S.Bochničková 22b 19.miesto

Výsledky na lichess.org

492 493

Medzinárodný internetový turnaj do 18 rokov sa hral tempom 5 minút na partiu + 3 sekundy za ťah. Organizoval ho bavorský šachový klub Schachfreunde Tegernheim a slovenskú účasť má pod patronátom Stano Vlček.

Účasťou, aj kvalitatívne, ide podujatie príliš rýchlo dole vodou. Kým úvodný bol v počte 135 hráčov, v druhom už hralo iba 73 hráčov a v tretej časti klesol počet tesne pod číslo 50. Slovenský tím zlikvidoval konkurenciu a v celkovom hodnotení vyhral čo sa dalo. Naša štvorica dokonca zaznamenala dve medailové umiestnenia, v podobe strieborného Vladka a bronzového Maťa. Lucka s Miškou odohrali tiež slušný turnaj a skončili v prvej polovici tabuľky.

Turnaj družstiev (6 družstiev): WolfPack Slovakia 277b 1.miesto

Turnaj jednotlivcov (49 hráčov): V.Bochnička 46b 2.miesto, M.Šándor 45b 3.miesto, L.Strišková 16b 19.miesto, M.Smidová 13b 24.miesto

Výsledky na lichess.org

491 490

Pod organizačnou taktovkou Emky sa uskutočnil aj piaty klubový turnaj v bleskovom šachu. Doterajšie doobedňajšie termíny vystriedalo poobedné podujatie a počet hráčov sa síce výrazne nezvýšil, no stúpla kvalita. Presne polovica hráčov bola našich, druhú doplnili pozvaní hostia či záujemcovia.

Víťazom turnaja sa stal Andy a keďže sme spolu s Maťom obsadili druhé a tretie miesto, víťazný klubový hetrik bol zavŕšený. Za nami bol tradične silný blok v okolí desiateho miesta, tentoraz v zložení Emka, Vladko a Miška. Každý z nich už zažil svetlejšie okamihy, ale turnajov ešte bude... Iba o bod menej mal Riško, pre ktorého to je určite, aspoň papierovo, veľmi pekný výsledok. Sophinka sa tiež určite nemusí sťažovať, keď dokázala predbehnúť Simonku. Lucke, Grétke a Theovi ruže veruže v sobotu určite nekvitli.

Bleskový turnaj (22 hráčov): A.Královič 40b 1.miesto, FM M.Roháček 29b 2.miesto, M.Šándor 28b 3.miesto, E.Walterová 16b 9.miesto, V.Bochnička 16b 10.miesto, M.Smidová 16b 11.miesto, R.Pisarčík 15b 14.miesto, S.Valentová 10b 15.miesto, S.Bochničková 9b 16.miesto, L.Strišková 4b 19.miesto, G.Kapolková 4b 20.miesto, T.Valent 0b 21.miesto

Výsledky na lichess.org

Videokomentár z turnaja: Video z FB profilu Klubu šachových nádejí

466 467

Ďalší zo série piatkových turnajov pre hráčov s ratingom do 1800 sa uskutočnil počas piatkového sviatku a my sme na ňom nechýbali, aj keď tentoraz nás reprezentoval Riško ako sám vojak v poli. Dlho sa pohyboval v prvej desiatke, z ktorej ho vyradila až prehra v záverečnej partii. Ak by však rýchlu ruku v niektorých partiách nahradil, aspoň čiastočne, trpezlivosťou, desiatku by mal istú.

Rapid turnaj (52 hráčov): R.Pisarčík 19b 15.miesto

Výsledky na lichess.org

480

Pod organizačnou taktovkou Emky sa uskutočnil aj štvrtý klubový turnaj v bleskovom šachu. Na čele sa to miešalo od úvodu až do konca a prvá pätica sa postupne odčlenila od zvyšku štartového poľa. Z nej bol na konci isto najspokojnejší Vladko, ktorý sa dostal na prvé miesto. Autorovi týchto riadkov sa ušla bronzová priečka a Maťo skončil piaty. Emka dosiahla asi maximum možného, čo bolo šieste miesto. Silný stred tvoril trojblok Simonka, Grétka a Miška, no dobre skončil aj Riško, keď na ne stratil v konečnom poradí iba dva body.

Bleskový turnaj (19 hráčov): V.Bochnička 36b 1.miesto, FM M.Roháček 30b 3.miesto, M.Šándor 28b 5.miesto, E.Walterová 23b 6.miesto, S.Bochničková 18b 9.miesto, G.Kapolková 16b 10.miesto, M.Smidová 16b 11.miesto, R.Pisarčík 14b 16.miesto

Výsledky na lichess.org

Videokomentár z turnaja: Video z FB profilu Klubu šachových nádejí

457 479

Ďalší zo série piatkových turnajov pre hráčov s ratingom do 1800 sa odohral v úvodný májový deň a sme na ňom nechýbali.

Riško turnaj veľmi dobre začal a rovnako aj skončil. V jeho strede však z deviatich partií vyhral iba jedinú a prehral zvyšných osem. Maťko potvrdil v každej partii papierové predpoklady, keď štyroch hráčov s nižším ratingom zdolal a sedemkrát odchádzal proti favoritom porazený. Miška turnaj čiastočne zachránila výhrami v posledných dvoch partiách. Z úvodných ôsmich partií sa však tešila iba dvakrát a osem bodov jej stačilo iba na začiatok šiestej desiatky.

Rapid turnaj (65 hráčov): R.Pisarčík 15b 25.miesto, M.Šúň 10b 47.miesto, M.Šúňová 8b 51.miesto

Výsledky na lichess.org

477 478

Medzinárodný internetový turnaj do 13 rokov sa hral tempom 7 minút na partiu + 5 sekundy za ťah. Organizoval ho bavorský šachový klub Schachfreunde Tegernheim a slovenskú účasť má pod patronátom Stano Vlček.

Ku výslednej druhej priečke slovenského družstva prispela bodovo aj naša dvojica. Samko skončil v turnaji jednotlivcov na výbornom deviatom mieste, Simonka tentoraz až v ôsmej desiatke.

Turnaj družstiev (7 družstiev): WolfPack Slovakia 445b 2.miesto

Turnaj jednotlivcov (190 hráčov): S.Havalda 33b 9.miesto, S.Bochničková 20b 76.miesto

Výsledky na lichess.org

470 471

Medzinárodný internetový turnaj do 18 rokov sa hral tempom 5 minút na partiu + 3 sekundy za ťah. Organizoval ho bavorský šachový klub Schachfreunde Tegernheim a slovenskú účasť má pod patronátom Stano Vlček.

Lídrom slovenského družstva bol Vladko, ktorý skončil celkovo na druhej priečke spomedzi 73 hráčov. Veľmi slušné bodové zisky priniesli do družstva aj Maťo s Miškou, ktorí skončili na ôsmom, resp. dvanástom mieste. Spolu tak do víťazného tímu priniesli 107 bodov a prispeli tak ku jeho bezpečnému prvému miestu.

Turnaj družstiev (7 družstiev): WolfPack Slovakia 261b 1.miesto

Turnaj jednotlivcov (73 hráčov): V.Bochnička 52b 2.miesto, M.Šándor 31b 8.miesto, M.Smidová 24b 12.miesto

Výsledky na lichess.org

461 472

Pod organizačnou taktovkou Emky sa uskutočnil aj tretí klubový turnaj v bleskovom šachu. Podobne ako naposledy, turnaja sa nakoniec zúčastnilo iba 21 hráčov. Najviac sa darilo Vladkovi, ktorý vyhrával partiu za partiou a až slabším finišom skončil druhý. Autor týchto riadkov prehral úvodné dve partie a počas turnaja mal aj 10-minútovú prestávku, no takmer to dotiahol na čelo. V záverečnej partii vyhral, no štyri sekundy po ukončení turnaja. Veľmi dobrý výkon podala aj Emka, ktorá vylepšila svoj predchádzajúci výsledok a dostala sa číselne tesne za stupne víťazov, aj keď bodová strata bola priepastná. Do prvej desiatky sa dostal, trochu prekvapujúco, aj Riško a tesne za touto hranicou skončili Simonka a Samko. Ďalšia štvorica bojovala, ale vzhľadom na výkonnostné zloženie turnaja to nemala vôbec ľahké.

Bleskový turnaj (21 hráčov): V.Bochnička 48b 2.miesto, FM M.Roháček 44b 3.miesto, E.Walterová 26b 4.miesto, L.Strišková 15b 8.miesto, R.Pisarčík 14b 9.miesto, S.Bochničková 13b 11.miesto, S.Havalda 13b 13.miesto, M.Smidová 10b 15.miesto, G.Kapolková 8b 17.miesto, N.Kubíková 6b 18.miesto, A.Kapolková 2b 21.miesto

Výsledky na lichess.org

456 458

Ďalší zo série piatkových turnajov pre hráčov s ratingom do 1800 bol posledným aprílovým podujatím tejto série a my by sme na ňom nechýbali. Najlepšie si viedol Peťko, ktorý hral pekné partie, no na lepší výsledok musí pridať na rýchlosti a hernej agresivite, lebo ťažko sa zbierajú body, keď hráme “na istotu“. Zvyšná pätica striedala svetlé okamihy s tými menej svetlými. Za spomenutie stojí hádam iba Theo, ktorý zaujímavo odštartoval dvoma úvodnými výhrami.

Rapid turnaj (68 hráčov): P.Zverka 16b 23.miesto, R.Pisarčík 14b 33.miesto, S.Valentová 13b 35.miesto, M.Šúňová 11b 44.miesto, M.Šúň 11b 46.miesto, T.Valent 9b 55.miesto

Výsledky na lichess.org

451 452

Pod organizačnou taktovkou BŠA sa uskutočnila foto-súťaž a my sme radi, že sme na tejto akcii mohli participovať. Boli sme príjemne prekvapení celkovým počtom prihlásených fotografií, pričom na niektorých sa nachádzali aj naši členovia. Fotka Willka s mladším bratom sa nakoniec dostala medzi ocenených, keď skončila na krásnom treťom mieste. O víťazovi kategórie “Cena verejnosti“ ste mohli rozhodnúť aj vy, hlasovaním na FB.

Pravidlá súťaže: Ako hráme šachy v karanténe

Záverečné vyhodnotenie: Ako hráme šach v karanténe - vyhodnotenie

Kompletná fotogaléria súťaže: FB profil BŠA

463 464

462 465

Pod organizačnou taktovkou Emky sa uskutočnil aj druhý klubový turnaj v bleskovom šachu. Veľkonočná sobota, znásobená krásnym počasím, predsa len ubrala na počte prihlásených a tak sa turnaja nakoniec zúčastnilo iba 20 hráčov. Okrem autora týchto riadkov, ktorý si nakoniec, najmä výbornou prvou polovicou, vybojoval druhé miesto, sa najviac darilo Maťovi, ktorý skončil tesne za stupňami víťazov. Veľmi dobrý výkon podala aj Miška, ktorá vylepšila svoj predchádzajúci výsledok a dostala sa už na ôsmu priečku. V strede tabuľky sme mali opäť silné zastúpenie, tentoraz v trojbloku Vladko, Emka a Simonka. Ďalšia trojica bojovala, ale vzhľadom na zloženie turnaja to nemala vôbec ľahké.

Bleskový turnaj (20 hráčov): FM M.Roháček 30b 2.miesto, M.Šándor 27b 4.miesto, M.Smidová 18 bodov 8.miesto, V.Bochnička 16b 10.miesto, E.Walterová 16b 11.miesto, S.Bochničková 13b 12.miesto, N.Kubíková 7b 16.miesto, G.Kapolková 5b 18.miesto, A.Kapolková 1b 20.miesto

Výsledky na lichess.org

Videokomentár z turnaja: FB konto Klub šachových nádejí

444 445

Turnaj začiatočníkov pokračoval aj svojou štvrtou časťou a o našu účasť sa postaralia štvorica Natálka, Peťko, Riško a Willko. Najlepšie si viedol Riško, ktorý s dvanástimi bodmi skončil tesne za treťou desiatkou. V nej sa s desiatimi bodmi umiestnil Peťko, kým na Natálku a Willka ostalo miesto iba vo štvrtej.

Rapid turnaj (59 hráčov): R.Pisarčík 12b 31.miesto, P.S.Zverka 10b 36.miesto, N.Havaldová 9b 41.miesto, W.Vanko 8b 44.miesto

Výsledky na lichess.org

450 460

Medzinárodný internetový turnaj do 13 rokov sa hral tempom 7 minút na partiu + 5 sekundy za ťah. Organizoval ho bavorský šachový klub Schachfreunde Tegernheim a slovenskú účasť má pod patronátom Stano Vlček.

Lucka sa stala líderkou slovenského družstva, keď obsadila celkové siedme miesto. Simonka jej skvele konkurovala, keď získala iba o bod menej a skončila na čele druhej desiatky. Družstvu tesne unikol bronz, keď mu naň chýbali dva body.

Turnaj družstiev (9 družstiev): WolfPack Slovakia 345b 4.miesto

Turnaj jednotlivcov (269 hráčov): L.Strišková 34b 7.miesto, S.Bochničková 33b 11.miesto

Výsledky na lichess.org

468 469

Medzinárodný internetový turnaj do 18 rokov sa hral tempom 5 minút na partiu + 3 sekundy za ťah. Organizoval ho bavorský šachový klub Schachfreunde Tegernheim a slovenskú účasť má pod patronátom Stano Vlček.

Maťo sa stal lídrom slovenského družstva, keď obsadil celkové ôsme miesto. Do výsledkov desiatich “lídrov“ slovenského družstva sa započítavali aj Samir a Miška, ktorí tak mali vplyv na umiestnenie. Družsvo skončilo tesne štvrté, keď mu chýbali na bronz iba štyri body.

Turnaj družstiev (9 družstiev): WolfPack Slovakia 235b 4.miesto

Turnaj jednotlivcov (135 hráčov): M.Šándor 36b 8.miesto, FM S.Sahidi 27b 20.miesto, M.Smidová 20b 43.miesto, V.Bochnička 17b 55.miesto, S.Havalda 12b 79.miesto

Výsledky na lichess.org

453 459

Pod organizačnou taktovkou Emky sa uskutočnil premiérový klubový turnaj v bleskovom šachu, s viacerými pozvanými hráčmi z iných klubov. Najlepšie si v ňom od nás viedol Maťo, ktorý ziskom 33 bodov vybojoval tretie miesto. Tesne za ním skončil štvrtý Igor a do prvej desiatky sa dostala na oslednú chvíľu aj Lucka a dokonca na výborné šieste miesto. Tesne za jej hranicou ostal silný štvorblok Vladko, Emka, Miška a Simonka. Ostatní skončili od 20.miesta nižšie.

Bleskový turnaj (30 hráčov): M.Šándor 33b 3.miesto, I.Lintner 31b 4.miesto, L.Strišková 22b 6.miesto, V.Bochnička 15b 11.miesto, E.Walterová 15b 12.miesto, M.Smidová 15b 13.miesto, S.Bochničková 15b 14.miesto, P.S.Zverka 10b 20.miesto, G.Kapolková 9b 21.miesto, S.Valentová 9b 23.miesto, N.Kubíková 8b 24.miesto, W.Vanko 6b 27.miesto, M.Šúň 4b 29.miesto, T.Valent 2b 30.miesto

Výsledky na lichess.org

446 447

Tretie pokračovanie série Turnaja začiatočníkov sa odohralo na Veľký piatok. Online turnaj na lichess.org je pre hráčov s ratingom do 1800, na partiu majú hráči sedem minút a celkovo turnaj trvá 1,5 hodiny.

Naša účasť bola vyššia ako nedávny prvoaprílový žart a reprezentovala nás pätica hráčov. Najlepšie si počínal Riško, ktorý sa dostal tesne na záver druhej desiatky. Sophinka pri debute skončila v tretej desiatke, Maťko s Miškou, plece pri pleci, vo štvrtej a Theov prvý prvý pokus s týmto turnajom stačil na dva získané body.

Rapid turnaj (45 hráčov): R.Pisarčík 12b 20.miesto, S.Valentová 10b 27.miesto, M.Šúň 8b 33.miesto, M.Šúňová 8b 34.miesto, T.Valent 2b 42.miesto

Výsledky na lichess.org

454 455

Po testovacom marcovom prvom turnaji sa v apríli stali z jedného turnaja razom štyri a vo dvoch z nich máme svoje zastúpenie. V skupine C bojuje Ryan a v skupine D Willko, pričom obaja patria papierovo na chvost štartového poľa. To však vôbec nič neznamená a ako sa im bude dariť, to uvidíme až na konci turnaja. Skúsenosti sa však zídu a rozmýšľanie ešte nikomu neublížilo J

Ryan okupoval takmer celý turnaj zadné priečky tabuľky, keď síce väčšine súperov bezpečne odolával, no nakoniec sa mu viaceré partie vyšmykli vo vyrovnaných koncovkách. Od polovice turnaja však prestal platiť “nováčikovskú daň“ a začal pravidelne bodovať. V záverečných štyroch partiách ho čakali súperi z druhej polovice turnajovej tabuľky a my sme boli zvedaví, kam sa mu nakoniec podarí prebojovať. Po dvoch výhrach v rade sa posunul na priebežné 7.miesto a následne si pripísal bod za kontumačnú výhru. Ostáva mu tak už iba jedna partia, už dlhšie však čaká na svojho súpera.

Skupina C (14 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/12 7.miesto

Výsledky na chess-results

Willko už turnaj ukončil ziskom 2,5 bodu za jednu výhru v úvodnej partii, jednu kontumačnú výhru a jednu remízu. Spomalenie hry by mu vo viacerých partiách rozhodne neuškodilo. Skočil však odvážne do jamy levovej, súperov mal bez debaty zdatných a tak mu neostávalo nič iné, iba poctivo bojovať zo všetkých síl.

Skupina D (14 hráčov): W.Vanko 2,5b/12 11.miesto

Výsledky na chess-results

443 448 449

Pokračovanie série Turnaja začiatočníkov nebolo prvoaprílovým žartom. Online turnaj na lichess.org je pre hráčov s ratingom do 1800, na partiu majú hráči sedem minút a celkovo turnaj trvá 1,5 hodiny. Tentoraz sme na turnaji neoslnili ani počtom zúčastnených a v priemere ani výsledkovo. Riško obsadil síce veľmi pekné 14.miesto, no Maťko s Miškou sa trápili a skončili hlboko v poli porazených a ostatní sa ani nezúčastnili. Skrátka prvý apríl! J

Rapid turnaj (50 hráčov): R.Pisarčík 18b 14.miesto, M.Šúňová 6b 42.miesto, M.Šúň 4b 44.miesto

Výsledky na lichess.org

475 476

Úvodným online podujatím odštartovalo pokračovanie série Turnaja začiatočníkov, ktorý sa hrával v priestoroch ZŠ Černyševského každý mesiac a zúčastňovalo sa ho 60-80 hráčov. Online “náhrada“ je pre hráčov s ratingom do 1800 a namiesto 10 minút majú hráči na partiu minút sedem a celkovo turnaj trvá 1,5 hodiny.

Nás reprezentovala štvorica Maťko, Miška, Peťko a Riško. Chalani skončili svorne spolu, pričom všetci s dvanástimi bodmi obsadili miesta v druhej desiatke výsledkovej listiny. Miške sa podarilo vybojovať šesť bodov a obsadiť 33.miesto.

Rapid turnaj (44 hráčov): M.Šúň 12b 16.miesto, P.Zverka 12b 17.miesto, R.Pisarčík 12b 18.miesto, M.Šúňová 6b 33.miesto

Výsledky na lichess.org

473 474

V marci sa v Nitre uskutočnil víkendový turnaj so zápočtom na fide rating. Verili sme, že toto 5-kolové podujatie nevynechajú ani naši hráči a tak sa aj stalo, keď nás zastupovala dokonca šestica hráčov.

Miška odohrala všetky partie minimálne v trvaní 1,5 hodiny, okrem štvrtej, v ktorej sa však nenechala strhnúť rýchlou hrou súpera. V záverečnom kole na ňu vyšla výhra bez boja, takže nakoniec sa priamy súboj o predposledné miesto za šachovnicou nekonal.

Maťko začínal partie veľmi nádejne, no s klesajúcim počtom figúr bolo “všetko čoraz jasnejšie“ a zbytočne zrýchľoval. Z úvodných troch partií tak uhral jednu remízu večným šachom. Po prehre vo štvrtom kole platilo to najlepšie na koniec, keď navýšil svoje konto na jeden a pol bodu.

Natálka dokázala v turnaji vyhrať dve partie, keď ku 13-ťahovej miniatúre z druhého kola pridala výhru ešte aj v záverečnej partii. Najväčšie šance na bodový zisk proti favoritom mala vo štvrtom kole, kedy sa dlho držala , no nakoniec sa skúsený súper predsa len presadil.

Riško si v úvodných troch kolách poradil s domácim hráčom bez ratingu, no podľa očakávania, v partiách s oboma veľkými favoritmi ťahal za kratší koniec. Zbytočnú stratu v partii štvrtého kola nakoniec kompenzoval veľmi cennou výhrou v záverečnej partii, proti výrazne skúsenejšej súperke, majúcej aj medzinárodné skúsenosti.

Po výhre v úvodnom kole Samko dlho trápil turnajovú nasadenú jednotku, no v závere sa v neprehľadnej situácii zorientovala lepšie súperka. Zo záverečných troch kôl vyhral dve partie, keď nebodoval iba vo štvrtom kole, v partii, kde sa materiál presýpal zo strany na stranu. Po strate kvality ju síce dokázal získať naspäť, no následne ju opäť odovzdal a ďalšiu šancu už nedostal.

Peťko dokázal v nepárnych kolách zvíťaziť, čím vždy potvrdiť papierové predpoklady. Rýchlym koncom bol najmä jeho mat pešiakom v deviatom ťahu. Prehra z druhého kola bola so cťou, veď skončil medzi poslednými a chyboval až v časovej tiesni. Vo štvrtom kole mal s nebezpečným poľským súperom pešiaka navyše a mohol získať aj druhého, no namiesto toho stratil kvalitu a partia sa dokonale otočila.

Open turnaj (43 hráčov): P.S.Zverka 3b/5 18.miesto, S.Havalda 3b/5 20.miesto, R.Pisarčík 2b/5 28.miesto, N.Havaldová 2b/5 29.miesto, M.Šúň 1,5b/5 38.miesto, M.Šúňová 1b/5 42.miesto

Výsledky na chess-results

V sprievodnom bleskovom turnaji si Samko počínal v úvodnej polovici úspešne, keď s výnimkou úvodnej partie využil ľahší žreb. Stratil tak iba jedinú remízu, s ktorou určite nebol spokojný. Po dvoch prehrách s dvoma najvyššie nasadenými hráčmi dokázal prekvapiť dvoch ďalších favoritov a v poslednom kole sa nebolo možné v danej pozícii odmietnuť remízovú ponuku súpera, ktorá mu však stačila na druhé miesto. Samko nakoniec skončil tesne za stupňami víťazov.

Bleskový turnaj (12 hráčov): S.Havalda 7,5b/11 4.miesto

Výsledky na chess-results

436 435

437 438

439 440

441 442

Rôznorodý šachový program pre deti a rodičov, vrátane bleskového turnaja a simultánky proti GM Markošovi, bol jednou z akcií, ktorá sa uskutočnila v bratislavskom obchodnom centre Shoppping park Avion. Na podujatí sme nevylučovali ani našu účasť, ktorá však bola nakoniec viac ako prekvapujúca. Po hádam desiatich rokoch sa zúčastnil turnaja Palo a ak by na svojom webe Avion neuviedol chybný rozpis (uvádzali turnaj v čase od 11:00 až 11:45), odohral by turnaj celý. Takto sa do neho stihol doplniť až v treťom kole, zvládol všetky tri svoje partie vyhrať a vytiahol sa tak na ôsmu priečku. Ako by dopadol, ak by nebol uvedený do omylu, to sa už nedozvieme... J

Bleskový turnaj (20 hráčov): P.Roháček 3b/5 8.miesto

Výsledky na chess-results

429 430

Jubilejným desiatym ročníkom v Hlohovci pokračoval Memoriál Ferdinanda Bišču, ktorého súčasťou boli dva turnaje. Na podujatí sme  nechýbali, keď nás v turnaji GPX zastupovai Sear a Shabir.

Sear v úvodných troch kolách potvrdil víťazným hetrikom pozíciu favorita, no v strede turnaja podľahol hráčom, ktorí skončili na prvých dvoch miestach turnaja a boli aj v TOP3 medzi nasadenými. Záverečné dve výhry ho vytiahli opäť nahor, no na medialu v clekovom poradí to už nestačilo. Tretie miesto medzi chlapcami do 11 rokov mu však neuniklo.

Shabir zaváhal už v druhom kole a táto prehra ho neskôr isto mrzela. Následné tri partie sa mu podarilo zapísať plný bodový zisk. V šiestom kole, v súboji o čelné priečky, podľahol turnajovej jednotke a v záverečnom kole už bol taktiež bez šancí bojovať o prvé tri miesta v turnaji. Nakoniec však získal bronz v kategórii chlapcov do 14 rokov.

Turnaj GPX (47 hráčov): Sh.Sahidi 5b/7 5.miesto (2.miesto v kategórii CH14), Se.Sahidi 5b/7 6.miesto (3.miesto v kategórii CH11)

Výsledky na chess-results

431 432

433 434

V Budapešti sa na prelome februára a marca predstavil Ryan, keď odohral jedenásťkolový rapid turnaj hráčov do 16 rokov. Do turnaja vstupoval ako nasadená dvadsiatka, čo ale v Maďarsku vôbec nič neznamená. Po víťazstve v úvodnom kole prehral s nasadenou trojkou, no potom nasledovala jeho šesťzápasová séria bez prehry. Potešil najmä výhrami v siedmom a ôsmom kole, ktoré ho katapultovali až na prvú šachovnicu. Tam síce podľahol neskoršiemu víťazovi a následne aj držiteľke titulu WFM, no výhrou v záverečnom kole sa vrátil opäť nahor, na veľmi pekné dvanáste miesto. Nepredbehol ho nikto nižšie nasadený, naopak viacerých vyššie postavených, ziskom siedmich bodov, poslal za seba.

Rapid turnaj (70 hráčov): C.R.Mészáros 7b/11 12.miesto

Výsledky na chess-results

415 416

Podujatie zaradené do série GPX mládeže sa uskutočnilo koncom februára v bratislavskom Ružinove a my sme na ňom nechýbali, aj keď sme očakávali výrazne vyššiu účasť.

Samko po premiére na turnaji začiatočníkov absolvoval premiéru v rámci turnaja série GPX a začal víťazne! Nasledovala však náročná séria, ktorú odohral proti štyrom výrazne skúsenejším hráčom a v nej dokázal v piatom kole prekvapujúco zvíťaziť. V záverečných dvoch partiách sa mu však nedarilo a po dvoch prehrách poklesol nižšie. Každopádne je potrebné oceniť to, že všetci jeho súperi získali viac bodov, takže nedostal žiadny “bod zadarmo“.

Miška začala turnaj veľmi netradične, keď šokujúco prehrala už v úvodnej partii. V ďalších dvoch kolách sa jej podarilo výhrami vrátiť do prvej polovice tabuľky, no to bolo na dhú dobu všetko. Troma prehrami po sebe sa zosunula hlboko dozadu výsledkovej listiny a až výhra v záverečnom kole ju vytiahla opäť o niečo vyššie. Víťazstvo v kategórii jej síce neušlo, no po dlhšej dobe s turnajom nemohla byť spokojná.

Maťko taktiež v úvodnom kole zaváhal, no dvoma povinnými výhrami (vzhľadom na výsledkovú listinu) a vzápätí aj treťou, sa dostal vysoko, no priebežné umiestnenie v druhej polovici turnaja neudržal. Po prehre s nasadenou trojkou sa mu výhrou podarilo vrátiť do hry o TOP10, no v záverečnom derby s Riškom ťahal v partii za kratší koniec. To ho nakoniec, s priemerným výkonom, odsunulo na záver druhej desiatky.

Natálka stratila v úvodných troch kolách až 1,5 bodu a dvoma výhrami sa síce vrátila nahor, no prehra v šiestom kole vystavila stopku snahe umiestniť sa v TOP10. Záverečná výhra už iba upravila výsledok a zabezpečila jej tretie miesto v kategórii dievčat do 11 rokov. S výsledkom však rozhodne nemôže byť spokojná, keď za celý turnaj prakticky nestretla žiadneho známejšieho súpera.

Sophinka vyhrala úvodné dve partie a tie jej zabezpečili silnejšieho súpera a zároveň aj neskoršieho víťaza turnaja. Po prehre vzápätí zvíťazila a podľahla nasadenej dvojke. V záverečných dvoch kolách si pripísala ešte remízu a výhru a skončila tesne za bránami prvej desiatky a v kategórii dievčat do 11 rokov obsadila druhé miesto. S výsledkom môže byť spokojná, no otázkou je, ako veľmi.

Riško sa z pozície nasadeného hráča, no najmä vďaka zaváhaniam v druhom a treťom kole, takmer celý turnaj vyhol súperom s ratingom. A tak absolvoval úvodných päť kôl bez prehry. Prvú však zaznamenal už pri prvej vážnejšej skúške, v partii šiesteho kola. Derby s Maťkom sme už spomínali. Výhra mu zabezpečila suverénne víťazstvo medzi chlapcami do 8 rokov a obhájenie siedmeho miesta podľa nasadenia. Celkový výsledok môžeme hodnotiť ako priemerný.

Ninka po piatkovom dlhom večernom boji našla v sobotu dostatok síl aj na sedem kôl turnaja a po úvodných troch povinných jazdách zvládla aj štvrtú partiu. V piatom kole, keď sa rozhodovalo o neskoršom víťazovi, však svojmu súperovi podľahla. Záverečné dve výhry jej zabezpečili výslednú druhú priečku a prvé miesto medzi dievčatami do 14 rokov. Z piatich ratingovaných hráčov zdolala štyroch a s performance výkonom 1458 môže byť spokojná.

Turnaj GPX (52 hráčov): N.Kubíková 6b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii D14), R.Pisarčík 5b/7 7.miesto (1.miesto v kategórii CH08), S.Valentová 4,5b/7 11.miesto (2.miesto v kategórii D11), N.Havaldová 4,5b/7 14.miesto (3.miesto v kategórii D11), M.Šúň 4b/7 20.miesto, M.Šúňová 3b/7 34.miesto (1.miesto v kategórii D08), S.Bittner 2b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

417 418

419 420

421 422

423 424

425 426

427 428

V druhom kole trnavskej trojdielnej série základných škôl sme nechýbali, aj keď, oproti očakávaniam, bolo naše zastúpenie iba polovičné. Sear bol zdravotne indisponovaný a tak bolo všetko na pleciach Shabira. Ten v turnaji obsadil (pri delení zemiakovej medaily) vďaka najhoršiemu pomocnému hodnoteniu až výsledné siedme miesto, čo sa dá hodnotiť ako priemerný výsledok.

Rapid turnaj (41 hráčov): Sh.Sahidi 5b/7 7.miesto

414 413

Jarné prázdniny na západe Slovenska sme využili na ďalšie pokračovanie šachového festivalu, ktorý bude opäť pozostávať z tréningov a turnajov. Pod hlavičkou Interchessu, aj s GM Cvekom. O našu účasť na festivale sa postarali Natálka a Samko.

Natálka v úvodných dvoch kolách obom papierovým favoritom podľahla a v treťom kole ju čakal jeden zo súperov, kde mala mať šance zabodovať. To sa jej aj bielymi figúrami podarilo a vo štvrtom kole na túto výhru mohla skúsiť bodovo nadviazať, no súper bol oveľa náročnejší oriešok. Po prehre ju veru ani v záverečnom kole nečakalo nič jednoduché, ale tak to má byť. Každopádne výzvu prijala a podarilo sa jej s favoritom uhrať cennú remízu. Celkovo tak s účinkovaním v turnaji určite nemusí byť nespokojná.

Samko mal mať z úvodných dvoch partií bez diskusie dva body. Úvodné kolo si však neustriehol a tak bude až do konca turnaja doháňať stratu. V treťom kole bol taktiež favoritom a podarilo sa mu zvíťaziť druhý raz v rade. Vo štvrtom kole sa mu podarilo zavŕšiť víťazný hetrik, čo bol čiernymi veľmi pekný výsledok, veď súperka bola viac ako zdatná. Po nevydarenom štarte tak v záverečnom kole mohol, v zápase proti nasadenej turnajovej dvojke, dokonca hrať o medailu. Žiaľ jeho ranný zdravotný stav mu to nakoniec neumožnil.

Fide open (26 hráčov): S.Havalda 3b/5 8.miesto, N.Havaldová 1,5b/5 21.miesto

Výsledky na chess-results

407 408

Tretím podujatím pokračovala nitrianska séria Zobor Cup, ktorá sa počíta aj do série GPX mládeže. Naša účasť na podujatí bola viac ako istá. Nakoniec z toho bola taktiež sedmička, aj keď iná, ako deň predtým v Bratislave.

Maťko začal turnaj vo veľkom štýle, keď v úvodných dvoch kolách zabodoval naplno a v partiách odstavil dvoch nasadených hráčov. V treťom kole už “prišiel na psa mráz“ a súperka mu nedala viac menej žiadnu šancu. Vo štvrtom kole mohol byť opäť za gentlemana, no nakoniec bola za milšiu Natálka, keď mu dala pat. Následnými dvoma prehrami nasledoval pokles tabuľkou, no každý z úvodnej šestice súperov bol papierovým favoritom. Víťazstvom v poslednom kole sa dostal iba do stredu tabuľky, no s výkonom performance 1217 však môže byť určite spokojný. Určite išlo o jeden s kvalitnejších tohto sezónnych turnajov v rámci GPX, ak nie ten najlepší.

Miška po piatkovom výbornom výkone nenadviazala v Nitre tak, ako by chcela. Každopádne sa za svoj výkon vôbec nemusela hanbiť. Všetkých štyroch súperov bez ratingu totiž dokázala zdolať a prehrala iba s papierovými favoritmi. Takže performance 1165 bol aj v jej prípade nadštandardný a prvé miesto v kategórii dievčat do 8 rokov absolútne suverénne a zaslúžené.

Sear v úvodnom kole nezaváhal, no v druhej partii mal isto v pláne iný výsledok, ako konečnú remízu. V treťom kole však všetko okamžite kompenzoval výhrou a bol opäť vpredu. Partia štvrtého kola, proti turnajovej dvojke, však skončila jeho prvou nulou v turnaji. Ku nej sa, v klubovom derby šiesteho kola, pridala ešte prehra s Natálkou, keď v rovnej pozícii prehliadol figúru a bolo rozhodnuté. Záverečná výhra vo vytiahla vyššie, s výkonom, ktorý sa dá označiť ako priemerný.

Natálka po úvodnej výhre podľahla v derby Ryanovi. Po následnej výhre v treťom kole remizovala, v už spomínanej partii, s Maťkom. Vzápätí vyhrala aj tretiu partiu bielymi a tak aj tretiu partiu čiernymi odohrala v rámci klubu. Spomínaný zápas so Searom vyhrala, čo jej do posledného kola dávalo šance bojovať o TOP5 a víťazstvo v kategórii. Po prehre, aj keď v priebehu partie mala šance aj na viac, z toho nakoniec bolo umiestnenie v druhej desiatke a v kategórii výsledné druhé miesto.

Shabir po úvodnej výhre síce v druhom kole svojej súperke podľahol, no následnými dvoma výhrami sa dostal naspäť do boja o čelo tabuľky. V zápase s Ryanovom sa v poslednej partii kola nakoniec dohodli na remíze, aj keď ak by hrali ďalej, pozičná prevaha Shabira mu dávala nádej bodovať naplno. Výhra v šiestom kole ho, rovnako ako Natálku, oprávňovala bojovať o TOP5 a medailu vo svojej kategórii, no vo vyrovnanom zápase nakoniec ťahal za kratší koniec. Ak by vo vežovej koncovke nezačal hrať zbytočne pasívne, objektívnym rezultátom by skôr bola remíza. S poklesu v poslednom kole asi radosť nemal, no s performance 1304 nemusí byť nespokojný.

Riško si v turnaji počínal nekompromisne, keď popri dvoch prehrách zaznamenal päť výhier. Vo všetkých partiách, v ktorých bol favoritom, dokázal bodovať naplno. Prehry zaznamenal iba v treťom kole, v derby s tretím nasadeným Ryanom a v piatom kole, proti najvyššie nasadenému hráčovi turnaja a zároveň neskoršiemu víťazovi. Výsledné ôsme miesto a víťazstvo v kategórii chlapcov do osem rokov si však nenechal vziať, keď uhral performance 1325.

Ryan určite mal pred turnajov, nielen pre svoje nasadenie, medailové ambície. V úvodných troch kolách ich aj napĺňal, keď v nich bodoval naplno a tak uberal v derby zápasoch body svojich spoluhráčom. Alebo protihráčom? Prehra prišla až vo štvrtom kole, keď sa jeho jazdec v koncovke nedostal z väzby. Remízu piateho kola so Shabirom nájdete v jeho odseku. V záverečných dvoch partiách sa mu podarilo zdolať dve kvalitné súperky (4. a 6.nasadenú) a tak nakoniec skončil tesne za stupňami víťazov, s druhým miestom v kategórii a pekným performance 1444.

Turnaj GPX (54 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 4.miesto (2.miesto v kategórii CH11), R.Pisarčík 5b/7 8.miesto (1.miesto v kategórii CH08), Sh.Sahidi 4,5b/7 12.miesto, N.Havaldová 4,5b/7 13.miesto (2.miesto v kategórii D11), Se.Sahidi 4,5b/7 14.miesto, M.Šúňová 4b/7 25.miesto (1.miesto v kategórii D08), M.Šúň 3,5b/7 27.miesto

Výsledky na chess-results

391 392

393 394

395 396

397 398

399 400

401 402

V pražskom hoteli Giovanni sa v priebehu jarných prázdnin konal druhý ročník veľkého medzinárodného šachového festivalu, ktorý pozostával z deviatich rôznych turnajov. Na podujatí sa, pod dohľadom trénerov českej časti Interchessu, zúčastnili aj Simonka s Vladkom. Pripájame ich krátke komentáre ku priebehu turnaja...

Najprv Vladko: „Vážny turnaj som hral po relatívne dlhej dobe a to bolo v prvej partii aj vidno. Hrubou strategickou chybou som sa “spasívnil“ a nakoniec prišiel o pešiaka. Druhé kolo som zvládol bez väčších problémov, no po prehre v treťom kole som druhýkrát zavítal do garáže. S tisíckou som sa vytrápil, no treba povedať, že súper hral rozhodne lepšie, ako mal rating. V piatom kole som prehral favorizovaného súpera a takmer som sa dostal do miestnosti s veľmajstrami. V šiestej partii mi súper z dobrej vôle daroval remízu a tak som sa ocitol zatiaľ najvyššie. V siedmom a ôsmom kole som však dvakrát prehliadol pešiaka a partie mali rýchly spád. V deviatom kole som však zo silnejším hráčom odohral čiernymi vyrovnanú partiu a pripísal som si remízu. Konečný výsledok 4 body určite nebol najhorší, no čakal som viac.“

Open C (248 hráčov): V.Bochnička 4b/9 157.miesto

Výsledky na chess-results

A teraz Simonka: „V prvom kole som cítila výpadok lebo som už dlhšie nehrala turnaj. Ďalšie kolo som mala najťažšie, ale cítila som že to stále nie je ono. Od tretieho kola až po posledné som dostala formu a to sa prejavilo aj na mojich výsledkoch. Najlepšie som podľa mňa hrala v poslednom kole, kde sa mi podarilo uhrať druhé miesto s druhým nasadený hráčom, ktorý bol ešte predtým bez prehry! Celkovo by som tento turnaj zhodnotila za mňa ako dobre odohratý.“

Turnaj E1 (10 hráčov): S.Bochničková 6b/9 2.miesto

Výsledky na chess-results

409 410

411 412

Formát tejto súťaže, a ani termíny, sa nezmenili a tak, ako sme očakávali našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach, ani šiesty turnaj nebol výnimkou. Zastupovala nás sedmička účastníkov a to sa ešte nezmestila Grétka. Tá síce na turnaj prišla, ale bez prihlásenia a keďže prišli aj všetci vopred prihlásení, do turnaja sa nezmestila.

Natálka si vybojovala postup do skupiny A v piatom turnaji Mládežníckej ligy, no možnosť zahrať si tri kvalitné partie nevyužila ani zďaleka naplno. V úvodnom kole prehrala za pár minút, už okolo pätnásteho ťahu, po strate figúry a veže. V druhom kole, v rodinnom derby, sa rýchly scenár opakoval. A tak jedinou partiou, ktorá zniesla aké také kritériá, bola až tá tretia. V nej však rozhodol otvorený stĺpec proti jej kráľovi.

Samko v úvodnej partii išiel systémom štart-cieľ, keď partiu rozhodol útokom na súperovho kráľa a v druhom kole zvíťazil, v už spomínanom rodinnom derby, v miniatúrke. Záverečná partia mala byť veľkým bojom o prvé miesto, no súper nepoznajúc variant s výmenou ťahov, stratil figúru už v úvode a o víťazstve Samka tak nebolo pochýb už pred desiatym ťahom.

Skupina A (4 hráči): S.Havalda 3b/3 1.miesto, N.Havaldová 0b/3 4.miesto

Ninka zahrala úvodnú vo veľkom štýle, keď rozohrala všetky svoje figúry, našla im optimálne polia a záverečný matový útok bol už iba čerešničkou na torte. Druhá partia jej, naopak, vôbec nesadla, keď po gambitovom variante stála veľmi zle, často na absolútnej hrane prehry. Súper však žiadnu zo svojich šancí naplno nevyužil a, ako to už býva zvykom, v koncovke prehral. V treťom kole hrala zápas o víťazstvo v skupine a veľkú väčšinu partie si pripomenula úvodné kolo. Vo vyhranej pozícii však dala “mat“, no súper získal kvalitu, následne pod stresom prehliadla väzbu a zachránila ju až súperova časová tieseň a prehliadnutá vidlička.

Skupina B (4 hráči): N.Kubíková 3b/3 1.miesto

Maťko aj Riško mali veľmi podobné cesty týmto turnajom. Obaja odohrali veľmi vyrovnané partie a vo viacerých z nich dokonca stáli na výhru. No chvíľkové nepozornosti, prípadne nesprávna realizácia materiálnej výhody, ich stáli cenné body. Prvá vec je však v šachu alfou a omegou a je dôležitejšia ako akékoľvek znalosti či zručnosti. Nakoniec tak o ich umiestnení rozhodoval až ich vzájomný zápas v treťom kole, ktorý skončil výhrou Riška, no bol iba bojom o tretie miesto v skupine.

Skupina C (4 hráči): R.Pisarčík 1b/3 3.miesto, M.Šúň 0b/3 4.miesto

Willko začal turnaj veľmi dobre a v úvodných dvoch kolách si pripísal na konto dve výhry. V treťom kole odohral, o víťazstvo v skupine, taktiež slušnú partiu, kde sa však napokon presadil jeho súper. S výkonom aj výsledkom v turnaji tak mohol byť určite spokojný.

Skupina D (4 hráči): W.Vanko 2b/3 2.miesto

Miška odohrala veľmi vydarený turnaj, keď niektoré partie boli na výrazne vyššej úrovni, než akým je jej aktuálny priemer. V partiách využívala zodpovedne čas a bola, v rámci možností pri jej veku, aj koncentrovaná. Niet preto divu, že sa jej nakoniec podarilo celú skupinu vyhrať a to dokonca s plným bodovým ziskom.

Skupina E (4 hráči): M.Šúňová 3b/3 1.miesto

385 386

387 388

389 390

V krajskom kole školskej súťaže 4-členných družstiev stredných škôl sme mali, rovnako ako deň vopred, svoje zastúpenie. Mohlo byť minimálne dvojnásobné, veď v mase rôznorodných družstiev by sa isto nestratilo ani béčko, či céčko Teplickej, no chcelo by to určite miernu úpravy propozícií. Keď už došlo ku zrušeniu obmedzenia na jedno družstvo zo školy, mali by mať na účasť prednostné právo školy podľa poradia z posledného roku. Takto je potrebné sa prihlásiť vopred, no stále to nemáte isté, lebo možno sa z kapacitných dôvodov zmestíte a možno nie. Je preto pochopiteľné, že čakať na škole na prípadného čierneho Petra do posledných dní, nedáva zmysel kvôli zabezpečeniu logistiky a sprievodnej osoby. Možno teda nabudúce. Poďme však už na šach...

Natálka odohrala v drese ZŠ Matky Alexie na prvej šachovnici slušný turnaj, keď okrem očakávanej prehry v druhom kole vyhrávala partiu za partiou. Škoda nedotiahnutej vežovej koncovky, kde bola z výhry najprv remíza a následne zahodila aj tú. Záverečnou výhrou ziskala piaty bod a ako najlepšie bodujúca hráčka svoje družstvo určite podržala.

Riško bol určite jednou z najmladších prvých šachovníc vôbec a “Hubenku“ reprezentoval vzorne. Okrem prehry v druhom kole dokázal svojich súperov kosiť jedného po druhom a v záverečnom kole tak mohol čeliť jednému z top hráčov celého turnaja. Partia skončila podľa papierových predpokladov, no kožu nepredal lacno a, rovnako ako Natálka, bol najlepšie bodujúcim hráčom svojho družstva.

Ninka bola líderkou “Metodky“ a v úvodných troch kolách nielen že potvrdila dve pozície favoritky, ale pridala aj niečo navyše. So cťou bola aj prehra vo štvrtom kole, no záverečné tri kolá boli odvarom prvej polovice. V piatom sa z veľmi dobrej pozície stal prehliadnutím figúry neúspešný boj o holý život. Taktické prehliadnutie v šiestom kole dokázala, s výdatnou pomocou menej skúseného súpera, ešte odčiniť a vyhrať, no v siedmom kole ju predsa len situácia dobehla. V hladko vyhranej pozícii prišla séria troch hrubých chýb v rade, ktorá skončila matom. Štyri body sú, vzhľadom ku zloženiu súperov, predsa len menej, ako by mala v pláne získať.

Grétka bola na štvrtej šachovnici suverénne najsilnejšou hráčkou a objektívne bola určite nižšie, ako by už mala byť. Veď aj na dvojke by bola favoritkou vo všetkých svojich partiách. Takto sa dá iba skonštatovať, že urobila sedem povinných bodov a na turnaji si kvalitne oddýchla.

Oliver podržal druhú šachovnicu napriek nízkej zápasovej praxi. Päť získaných bodov bol dostatočný počin k tomu, aby družstvo bez problémov uspelo a posunutím šachovnice zabezpečil polovici družstva výrazne ľahší život. Dve prehry idú na vrub partií proti hráčom, ktorí v poslednej dobe hrávajú výrazne viac.

Vladko na prvej šachovnici čelil, snáď ako jediný, aj nejakým výzvam. Z troch náročnejších partií (v treťom, piatom a siedmom kole) sa mu podarilo vybojovať dve výhry a jednu remízu a svoju úlohu tak splnil do bodky. Po rokoch “večne druhých miest“ tak ŠpMNDaG obsadilo bezpečne prvú priečku a to napriek papierovému oslabeniu svojej zostavy.

Turnaj družstiev ZŠ (34 družstiev): ŠPMNDaG Teplická 7 (1.šachovnica - V.Bochnička 6,5b/7, 2.šachovnica - O.Šoltys 5b/7, 4.šachovnica - G.Kapolková 7b/7) 24,5b/28 1.miesto, Gymnázium Metodova 2 (1.šachovnica - N.Kubíková 4b/7) 15,5b/28 13.miesto, ZŠ a MŠ J. A. Komenského Hubeného 25 (1.šachovnica - R.Pisarčík 5b/7) 15,5b/28 14.miesto, ZŠ Matky Alexie (1.šachovnica - N.Havaldová 5b/7) 15b/28 17.miesto

Výsledky na chess-results

377 378

379 380

381 382

383 384

V krajskom kole školskej súťaže 4-členných družstiev stredných škôl sme mali svoje zastúpenie, aj keď mohlo byť výrazne väčšie, ak by sa zúčastnila ŠpMNDaG Teplická 7. Minulý rok nastúpila v už značnej modifikovanej zostave, tento rok bohužiaľ vôbec. Na druhej strane školské povinnosti sú prioritné a preto sa toto rozhodnutie dá bez najmenších problémov pochopiť. Zástupcov sme tak mali v troch družstvách a všetky sa celý čas pohybovali v popredí tabuľky.

Peťo v drese Grӧsslingovej hral na štvrtej šachovnici a po úvodných dvoch víťazstvách prehral akurát v zápase proti Novohradskej. V siedmom kole nastúpil opäť, vyhral kontumačne a svojmu družstvu ziskom troch bodov pomohol vybojovať bronz. Lucka, hrajúca za SG CENADA A, bola na tretej šachovnici oporou družstva. Zaznamenala šesť výhier, podľahla iba v klubovom derby Samkovi a pričinila sa o striebornú medailu družstva.

Samostatnou kapitolou bola SŠ Novohradská, ktorej traja hráči mohli hrať ešte aj turnaj ZŠ, no snaha zahrať si proti silnejším hráčom bola väčšou motiváciou. Samko na trojke nezaváhal ani raz a Emka so Simonkou uhrali na prvých dvoch šachovniciach dôležité výsledky (najmä víťazstvo Emky v treťom kole bolo menej očakávané), až tak, že prispeli ku šiestim výhram a jedinej remíze družstva a zároveň ku suverénnemu víťazstvu družstva v súťaži.

Na MSR, kde sú trochu iné pravidlá nominácie, ich síce veľmi pravdepodobne neuvidíme, no podujatí je mnoho, nedostatkom praxe rozhodne netrpí ani jeden z uvedenej trojice a cestovať na školské majstrovstvá niekoľko sto kilometrov je luxus, ktorý si naozaj nemusia dovoliť.

Turnaj družstiev SŠ (10 družstiev): SŠ Novohradská (1.šachovnica - E.Walterová 4,5b/7, 2.šachovnica - S.Bochničková 5,5b/7, 3.šachovnica - S.Havalda 7b/7) 1.miesto, SG CENADA A (3.šachovnica - L.Strišková 6b/7) 2.miesto, Gym. Grӧsslingova (4.šachovnica - P.Kravár 3b/4) 3.miesto

Výsledky na chess-results

403 404

405 406

Pokračovanie turnaja začiatočníkov má za sebou už aj svoj februárový termín a tradične neostal bez našej účasti. Dvojciferný počet sme síce nedosiahli ani zďaleka, no ku skúsenej pätici sa pridal krúžkár Samko, ktorý absolvoval v stredu svoj turnajový debut.

Peťka po prehre v úvodnom kole vyhrala dve partie za sebou a dostala sa do prvej polovice. Prehru vo štvrtom kole kompenzovala treťou výhrou a stále mala šance na veľmi pekný výsledok. Záverečné dve prehry ju však zosunuli až do šiestej desiatky, s čím, pochopiteľne, spokojná nebola.

Samko ako debutant prekvapil už v úvode, keď zdolal výrazne skúsenejšieho súpera. V druhom kole podľahol neskoršiemu víťazovi a v treťom ďalšiemu z hráčov, ktorí okupovali čelné rpečky výsledkovej listiny. Vo štvrtom kole sa mu ale podarilo vybojovať druhú výhru a razom bol v strede štartového poľa. Vo dvoch ďalších partiách mohol dostať určite ľahší žreb, no aspoň sme si mohli otestovať, ako je na tom proti lepším a skúsenejším. Záverečné kolo sa mu podarilo zvíťaziť a s troma bodmi môže považovať svoj turnajový debut za veľmi vydarený. Partie navyše zvládal tak, ako keby už absolvoval množstvo turnajov a vôbec nešlo o prvý pokus.

Miška začala úvodnou prehrou, no po nej sa jej podarila štvorzápasová séria víťazstiev, ktorá vyvrcholila výhrou v derby proti Jurkovi. V šiestom kole tak hrala dokonca na druhej šachovnici a spolu so súperom sa pričinila o kvalitnú partiu hodnú takej vysokej šachovnice. Škoda záverečného kola, kedy súper v úvode vyťahal takmer všetkých svojich pešiakov, ale toto oslabenie nedokázala využiť a neskôr mu podľahla. Rezervy teda určite boli, ale výkon rozhodne nepodala zlý.

Fifo začal prvú polovicu turnaja opäť veľmi dobre, keď po úvodných dvoch výhrach síce do tretice na svojho súpera nestačil, no vzápätí pridal výhru tretiu. Dve prehry v rozmedzí piateho a šiesteho kola ho vrátili do stredu tabuľky a ani priebeh posledného kola neveštil nič pozitívne, no súper sa zamotal a v remízovej koncovke rôznofarebných strelcov dokázal dokonca prehrať. Fifo tak skončil na poslednú chvíľu v prvej polovici tabuľky.

Riško začal turnaj výhrou, no následne v rámci derby podľahol, najmä v prvej polovici turnaja veľmi dobre hrajúcemu, Jurkovi. Na čelné stoly sa vrátil dvoma výhrami a v piatom kole sa rozišiel so súperkou vo veľmi slušnej partii nerozhodne. Škoda prehry v šiestom kole, ktorá mu vzala akékoľvek medailové ambície, no výhrou v záverečnom kole sa vytiahol do elitnej dvadsiatky.

Veľmi dobrý výkon zaznamenal Jurko, ktorý v úvodnom víťaznom hetriku absolvoval už aj spomínané úspešné derby. Vo štvrtom kole tak za odmenu hral na prvej šachovnici, no skôr, ako si stihol partiu užiť, odovzdal zbytočne materiál a zaznamenal prvú prehru. Druhú, už spomínanú, mu uštedrila Miška. V záverečných dvoch partiách sa však vrátil na víťaznú vlnu a ziskom piatich bodov skončil tesne za elitnou desiatkou. Tešiť ho môže fakt, že zdolal dvoch najvyššie nasadených hráčov turnaja.

Turnaj začiatočníkov (81 hráčov): J.Lehocký 5b/7 11.miesto, R.Pisarčík 4,5b/7 17.miesto, F.Kapičák 4b/7 26.miesto, M.Šúňová 4b/7 30.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), S.Bittner 3b/7 49.miesto, P.Kapičáková 3b/7 56.miesto

Výsledky na chess-results

371 372

373 374

375 376

Počas polročných prázdnin zorganizovala BŠA celodenné podujatie, v ktorom hral hlavnú rolu nielen šach (turnaj, tréning, analýza), ale aj ďalšie športové aktivity a hry, z ktorých deti asi najviac zaujala lukostreľba. Celkovo sa podujatia zúčastnilo 23 účastníkov.

Nás zastupoval Willko, ktorý začal turnaj dvoma prehrami, z ktorých minimálne tá úvodná bola určite zbytočná. Následne však zapol na vyššie obrátky a odmenou mu bola víťazná trojzápasová séria, v ktorej sa vytiahol do prvej polovice tabuľky. V šiestom kole dokonca mal šancu zabojovať aj o druhú priečku, no svojmu súperovi podľahol. Víťazstvo v záverečnom kole mu nakoniec prisúdilo bronz, keď o ňom rozhodol výhrou vo vzájomnom zápase piateho kola.

Turnaj A (8 hráčov): W.Vanko 4b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

369 370

Rapid turnaja v maďarskom meste Gyӧr sa zúčastnil Ryan a premiérovo si v najsilnejšej skupine neviedol vôbec zle. V úvodnej polovici turnaja síce mnoho bodov neuhral, no dostal až troch hráčov z prvej polovice štartovej listiny, čo znamenalo silu 1800+, kde sa mu ani jedného oskalpovať nepodarilo, ale je to iba otázkou času. Naopak, proti hráčom z druhej polovice tabuľky spoľahlivo bodoval, keď po výhre v druhom kole pridal aj ďalšie dve výhry, v rozmedzí piateho a šiesteho kola. Výhrou v záverečnom kole mohol skončiť v elitnej desiatke, ale ani konečná deľba bodov nebola zlým výsledkom. Rovnako tak ako dvanáste miesto nebolo tuctovým.

Rapid turnaj (20 hráčov): C.R.Mészáros 3,5b/7 12.miesto

Výsledky na chess-results

365 366

Začiatkom februára sa, najmä pod hlavičkou Bratislavskej šachovej akadémie, v Bratislave opäť uskutočnil seminár pre trénerov a my by sme na ňom opäť nechýbali. V rámci programu doobeda sme absolvovali štyri prednášky, vrátane našej, o trojuholníku dieťa – rodič – tréner. Poobede nasledovali ďalšie dve a po nich ešte kurz, kde si mohli záujemcovia po úspešnom absolvovaní testu urobiť trénerské triedy.

Rovnako, ako v minulom roku, nechýbala pozitívna energia, nadšenie a množstvo nových informácií. Rôznorodnosť tém bola tento rok asi najväčšia, akú som vôbec kedy na šachových seminároch zažil. Tento rok navyše pribudlo aj dvojnásobné zahraničné zastúpenie a som tomu len rád, pretože sa ukázalo, ako rozdielne sa dajú veci robiť a “robiť“. Na našej strane rieky Moravy by sme sa preto mali čím skôr spamätať, kým druhej strane stačí nezaspať na vavrínoch a pokračovať ďalej v skvelej práci.

Jednotlivé prednášky sa nahrávali a ako niektoré prezentácie, tak aj videá, budú čoskoro isto dostupné pre širokú verejnosť. Prípadní záujemcovia si ich tak predsa len budú môcť pozrieť. Linky na ne doplníme, keď budú k dispozícii.

Zoznam prihlásených (30 účastníkov): FM M.Roháček

Výsledky na chess-results

Bližšie info: Trénerský seminár 2020

367 368

Pražského rapid turnaja sa zúčastnil Samir, ktorý za klub organizátora hráva českú extraligu aj 1.ligu. Na ďalší prvoligový zápas nastúpil hneď ďalší deň po tomto podujatí. Ako nasadená trojka mal v turnaji isto minimálne medailové ambície, no osud nakoniec rozhodol inak.

Po úvodných troch kolách, kde sa mu podarilo potvrdiť víťazným hetrikom papierové predpoklady, zaznamenal prvú stratu. Po remíze bielymi s domácim IM nasledoval súboj s turnajovou jednotkou a ten sa neskončil podľa predstáv Samira, keď čiernymi figúrami nezabodoval. Následné dve výhry ho síce tabuľkou vytiahli opäť do prvej desiatky, no v sedemkolovom turnaji mu to stačilo už len na šiestu priečku. S ňou isto nebol spokojný, ale hanbu si rozhodne neurobil.

Rapid turnaj (73 hráčov): FM S.Sahidi 5,5b/7 6.miesto

Výsledky na chess-results

363 364

Druhým podujatím pokračovala nitrianska séria Zobor Cup, ktorá sa započítava do série GPX mládeže a my sme na nej nechýbali. Rovnako ako deň vopred, zastupovalo nás sedem statočných.

Theo po veľmi peknom piatkovom výkone síce dokázal vyhrať už v druhom kole, no prehra v rodinnom derby so Sophinkou a následné ďalšie tri prehry ho zosunuli až na chvost tabuľky, odkiaľ ho vytiahla pár priečok nahor až výhra bez boja. S výsledkom určite nebol spokojný, no o deň neskôr ho skolila choroba a ako veľmi ho to ovplyvnilo už v Nitre, to ostane nezodpovedanou otázkou.

Sophinka začala zostra na prvej šachovnici, no nakoniec nasadenej jednotke podľahla. Možno keby už vtedy vedela, že skončí nakoniec pred svojim súperom, výsledok by bol iný. V štyroch partiách z pozície papierovej favoritky dokázala vyťažiť plný bodový zisk, aj keď nie vždy sa body rodili ľahko. Na druhej strane, v partiách proti ratingovaným hráčom kládla odpor, len sa nedokázala presadiť ani v jednom zo svojich troch pokusov. Nakoniec z toho bolo tretie miesto v kategórii dievčat do 11 rokov.

Maťkov štart do turnaja bol nočnou morou, keď nečakane a najmä zbytočne prehral hneď v úvodnom kole. Následne sa už v jeho partiách vždy presadzoval papierový favorit a tak si dokázal na konto pripísať štyri body, kým dvakrát odošiel od šachovnice zdolaný. Štyri body sú priemerným výsledkom a veru ešte raz škoda úvodnej partie.

Miška mala hneď po príchode na turnaj zdravotné problémy, ktoré sme štandardne pripisovali za vinu cestovaniu. Až po turnaji sme zistili, že to však nebola celkom pravda. Do turnaja napriek tomu vstúpila fantasticky, keď v úvodnej partii zdolala druhého nasadeného hráča a následne aj nasadenú turnajovú štrnástku. V treťom kole rozohrala partiu veľmi dobre aj partiu s ďalším jasným favoritom a útočila na víťazný hetrik, no výmena krásneho strelca za jazdca v stajni, a následné chyby, viedli k postupnému obratu. V nasledujúcich dvoch kolách sa jej bodovo tiež nedarilo, no herne to bolo z jej strany fajn. Záverečnými dvoma výhrami sa dokázala vyštverať až na skvelé sedemnáste miesto, zdolala až troch hráčov s ratingom a svoju kategóriu vyhrala absolútne suverénne, jedným zo svojich najlepších výkonov vôbec.

Shabir zvládol povinnú jazdu v úvodnom kole, no v druhom odovzdal kvalitu a skúsená súperka už viac nepotrebovala. Po dvoch ďalších bezproblémových výhrach zaznamenal slušnú remízu. Tá ho však zviedla do bratovražedného súboja, v ktorom ťahal čiernymi figrami za kratší koniec. V záverečnom kole sa s ním žreb tiež nemaznal, keď dostal papierového top favorita, no v slušnej partii ho dokázal zdolať a vytiahnuť sa naspäť, na slušné trináste miesto.

Ninka začala pohodlnou výhrou, no v druhom kole utrpela výhru, keď súper hral dlho veľmi dobre a až vo štvorvežovej koncovke urobil viacero chýb a prehral. Naopak, v treťom kole zahrala výbornú strategickú partiu na tému zlých figúr a súperku zo šachovnice postupne vygumovala. Vo štvrtom kole však prišla prvá prehra a v piatom, po divokej partii, druhá v rade. Dievčatá si v nej ponúkali darčeky a nakoniec bola štedrejšia práve Ninka. Následne zvládla derby proti Sophinke a v záverečnom kole si pohodlnú partiu s figúrou navyše skomplikovala jedným zlým ťahom a musela ju vyhrávať znova. Nakoniec sa dostala do TOP10 a vyhrala aj svoju kategóriu.

Sear po dvoch úvodných výhrach remizoval na prvej šachovnici čiernymi figúrami a po výhre vo štvrtom kole mal turnaj veľmi dobvre rozbehnutý. Prišla však prehra v piatom kole, s neskorším víťazom turnaja, a na stupne víťazov mu už mohol pomôcť iba zázrak. Po spomínanom víťaznom derby so Shabirom vyhral aj záverečnú partiu, keď so súperom hrali veľmi nepozorne a došlo aj na nemožné ťahy. Výsledné šieste miesto a druhé miesto v kategórii chlapcov do 11 rokov môže považovať za veľmi pekný výsledok.

Turnaj GPX (59 hráčov): Se.Sahidi 5,5b/7 6.miesto (2.miesto v kategórii CH11), N.Kubíková 5b/7 9.miesto (1.miesto v kategórii D14), Sh.Sahidi 4,5b/7 13.miesto, M.Šúňová 4b/7 17.miesto (1.miesto v kategórii D08), M.Šúň 4b/7 22.miesto, S.Valentová 4b/7 26.miesto (3.miesto v kategórii D11), T.Valent 2b/7 54.miesto

Výsledky na chess-results

345 346

347 348

349 350

351 352

353 354

355 356

Formát tejto súťaže, a ani termíny, sa nezmenili, a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. Piateho turnaja sa zúčastnila sedmička a rozhodne sa nestratila.

Ninka sa v úvodnom kole rozišla nerozhodne s Grétkou, aj keď partia bola zaujímavá a skončila až v obojstrannej časovej tiesni, po vyčerpaní viacerých možností na oboch stranách. V druhom kole zaznamenala taktiež remízu, keď nezbadala možný zisk veže. Do tretice skončila deľbou bodov aj jej záverečná partia. Napriek evidentnej snahe tak nepretlačila ani jedného súpera, na druhej strane neprehrala ani raz, s čím môže byť spokojná.

Grétka po spomínanej úvodnej remíze dokázala vyhrať obe nasledujúce kolá. Nie vždy to išlo úplne hladko, no skúsenosťou dokázala papierové predpoklady naplniť a v najsilnejšej skupine bezpečne zvíťazila.

Skupina A (4 hráči): G.Kapolková 2,5b/3 1.miesto, N.Kubíková 1,5b/3 2.miesto

Natálka sa stala predčasnou víťazkou skupiny už po úvodných dvoch partiách, keď obe vyhrala. V treťom kole sa jej víťazný hetrik dosiahnuť nepodarilo, keď v záverečnej partii celého podujatia svojmu súperovi podľahla. S dvoma bodmi obsadila prvé miesto a zároveň si týmto výsledkom vybojovala možnosť účasti v najsilnejšej skupine.

Skupina B (4 hráči): N.Havaldová 2b/3 1.miesto

Maťko v úvodnej partii zdolal neskoršieho víťaza a zabezpečil si tak výbornú pozíciu do ďalších bojov, keď ľubovoľná výhra by mu zabezpečila prvé miesto v skupine, alebo aspoň jeho delenie. V nasledujúcich dvoch partiách však svojim súperom podľahol a nakoniec obsadil tretiu priečku.

Skupina C (4 hráči): M.Šúň 1b/3 3.miesto

Miška začala prehrou čiernymi figúrami a v druhej partii, v rámci klubového derby s Willkom, hrala dlho veľmi dobre a rozhodlo sa až jej hrubou chybou v časovej tiesni. V záverečnom kole sa jej tiež bodovať nepodarilo. Miška však odohrala v turnaji tri bojovné partie a ako sa ukázalo o necelých 24 hodín, tento turnaj mal svoj význam.

Willko ukázal, že mu nie je cudzie ani sedieť a premýšľať. V prvom kole odohrali so súperom kvalitnú a dlhú partiu, bez výraznejších chýb. V druhom kole sa opakoval scenár v už spomínanom derby s Miškou. Výhrou v treťom kole si vybojoval cenné víťazstvo v skupine.

Skupina D (4 hráči): W.Vanko 3b/3 1.miesto, M.Šúňová 0b/3 4.miesto

Theo hral úvodnú partiu aktívne a stratený materiál kompenzovali figúry, ktoré išli nekompromisne po čiernom kráľovi. Nakoniec však útok nebol realizovaný presne a rozhodla hrubá sila materiálu. Po partii dostal, za splnenie viacerých kritérií, klubový dres a začali sa diať veci. Premiérovú partiu dokázal vyhrať a v treťom kole si na svoje konto pripísal aj druhé víťazstvo v turnaji.

Skupina E (4 hráči): T.Valent 2b/3 2.miesto

Výsledky na chess-results

357 358

359 360

361 362

Prvého turnaja tohtoročného Trnavského šachového rebríčka za zúčastnil Sear a Shabir. Ako sa z priebehu turnaja ukázalo, bola to “one man show“ neskoršieho víťaza a súboj ostatných o druhé miesto, kde za určitých okolností mohli zasiahnuť aj Sear so Shabirom. Shabir skončil v tejto naháňačke nakoniec s polbodovou stratou na striebro, na piatom mieste, kým Sear sa ocitol až mimo prvej desiatky.

Rapid turnaj (37 hráčov): Sh.Sahidi 5b/7 5.miesto, Se.Sahidi 4b/7 12.miesto

344 343

Turnajom v Púchove pokračovala séria GPX mládeže a na podujatí sme nechýbali, keď nás reprezentoval Willko. Ten síce odcestoval už o deň skôr, no pred turnajom toho mnoho nenaspal. A tak ho nakoniec spánkový deficit dobehol počas šiesteho kola J V turnaji dokázal, popri troch ďalších výhrach, zdolať aj jednu súperku s ratingom a podľahol iba trom papierovým favoritom. To mu stačilo na pekné 25.miesto a víťazstvo v kategórii chlapcov do 8 rokov.

Turnaj GPX (79 hráčov): W.Vanko 4b/7 25.miesto (1.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

341 342

Turnaj začiatočníkov pokračoval aj svojou januárovou časťou, v ktorej nás reprezentovalo osem statočných, keď tri súrodenecké dvojice doplnili Riško a Willko. Ak by sme mali opísať jednou farbou náš celkový výkon, bola by to isto šedá J

Peťka do turnaja nevstúpila ideálne, keď v úvodných dvoch kolách prehrala obe partie. V klubovom derby síce v treťom kole zdolala Willka, no prišli ďalšie dve prehry a tak až záverečné dve výhry ju priblížili ku stredu tabuľky. Ak by však posledný tréning nebol iba jasným zábleskom, ale bežným štandardom, isto by sme sa v jej prípade o troch bodoch pri najbližších turnajoch nikdy nebavili.

Willko začal turnaj najhoršie z našej sedmičky, keď prehral dokonca úvodné tri kolá. Ani jeden z jeho súperov nebol oddychový, no predsa len nula je vždy nula. Zabojoval a sériou troch výhier v rade sa dostal do stredu tabuľky, aby v záverečnom kole mohol pomýšľať na skok do prvej polovice. Po prehre však skončil tiež v poli porazených.

Theo začal turnaj vo veľkom štýle, keď na úvodné klubové remízové derby nadviazal dvoma výhrami v rade a tak sa ocitol na piatej šachovnici. Na nech, podľa očakávania, podľahol Riškovi a v sérii prehier pokračoval aj v piatom a šiestom kole. V záverečnom kole sa mu podarilo uhrať remízu a skončil turnaj taktiež na troch bodoch. No pozitívne je, že výsledkom v úvodných troch kolách zaznamenal svoj malý osobný rekord.

Miška bola štvrtou, ktorá ukončila turnaj na troch bodoch. Po dvoch úvodných prehrách si pripísala v strede turnaja víťazný hetrik, no v záverečných dvoch kolách sa jej zabodovať nepodarilo. So svojim výsledkom tak asi, rovnako ako predchádzajúci traja, veľmi spokojná nebola.

Maťko odohral „turnaj á la gentleman“. Proti chlapcom dokázal zo štyroch partie vyhrať tri a jedinú prehru zaznamenal v šiestom kole. Proti dievčatám bola jeho bilancia výrazne slabšia, keď okrem jednej remízy vo štvrtom kole,  inkasoval v úvodnom a záverečnom kole dve prehry. Turnaj tak skončil v strede tabuľky a určite si pamätá aj vyššie miesta.

Fifo začal turnaj, rovnako ako Theo, z ríše snov. Po spomínanej vzájomnej remíze v úvodnom kole, v druhom zdolal nasadenú jednotku a v treťom kole bodoval naplno opäť. Prehru na štvrtej šachovnici kompenzoval výhrou okamžite a tým splnil „B-limit“ už dve kolá pred koncom. V záverečných dvoch partiách sa mu zisk navýšiť nepodarilo, no aj tak môže byť spokojný.

Sophinka by, vzhľadom na výrazné zlepšenie na tréningoch a pri riešení domácich úloh, mohla mať aj vyššie ambície, no v partiách sa jej to zatiaľ „nedarí predať“. Výsledné štyri body sú isto slabším priemerom, keďže nehrala s nikým z okruhu hlavných favoritov. Bod navyše by mohol byť v súčasnosti úplný štandard. A isto aj bude, len to nejako musí zlomiť.

Riško vyhral úvodné dve kolá, no v treťom kole mu súper uštedril prvú prehru. Výhra s Theom ho vrátila nahor, no dve prehry znamenali koniec nádejám na čo i len TOP10. Výhra v záverečnom kole sa taktiež nerodila ľahko a na konci si celkom vydýchol. Nový rok ho zatiaľ nezastihol v optimálnej forme, pričom komplikácie robí aj to, že zrazu o šachu vie, a pri partiách vidí, oveľa viac.

Turnaj začiatočníkov (54 hráčov): R.Pisarčík 4b/7 16.miesto, S.Valentová 4b/7 17.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), F.Kapičák 3,5b/7 27.miesto, M.Šúň 3,5b/7 28.miesto, M.Šúňová 3b/7 32.miesto, T.Valent 3b/7 34.miesto, W.Vanko 3b/7 36.miesto, P.Kapičáková 3b/7 39.miesto

Výsledky na chess-results

327 328

329 330

331 332

333 334

V šachistom už známom hoteli Sv.Ľudmila sa uskutočnil rapid turnaj, na ktorom sme mali sedemnásobné zastúpenie.

Sear si v priebehu deviatich kôl siahol iba na tie tri body, ktoré aj mal z pozície favorita získať. Zo šiestich súperov s vyšším ratingom sa mu však nepodarilo vybojovať ani jedinú remízu a tak po dlhšej dobe asi odchádzal z turnaja nespokojný.

Shabir sa po úvodných dvoch prehrách vyhecoval ku peknej sérii, keď vyhral nielen povinnú jazdu tretieho kola, ale ku nej pridal ešte jednu výhru a proti favoritom vybojoval aj ďalšie dve remízy. V siedmom kole ho síce trochu pribrzdil súper, no ďalšie dve cenné remízy v záverečných kolách znamenali konečný zisk štyroch bodov. S ním, pri kvalite jeho súperov, mohla u neho isto panovať veľká spokojnosť.

Grétka začala turnaj senzačnou remízou a po nej využila „žolíka švajčiarského systému“, no po veľmi nádejnom štarte prišla séria štyroch prehier v rade a tá ju zrazila hlboko na zadné stoly. Dve povinné víťazstvá v záverečnej tretine síce zvládla, no víťazný hetrik nezaznamenala a tak ziskom štyroch bodov skončila viac či menej na svojom.

Simonka mohla šokovať už v úvodnom kole, keď mala už z otvorenia na lopate skúseného IM. Partiu však dovolila otočiť vo svoj neprospech. Druhé kolo zvládla spoľahlivo a ku bodu pridala vzápätí ďalšie dve cenné výhry – prvú v koncovke, druhú masakrom už v ranných fázach partie. Po prehre v piatom kole prekvapila ďalšou cennou výhrou a rovnakým výsledkom skončila aj jej partia proti favoritovi v ôsmom kole. V záverečnom kole tak hrala o víťazstvo v kategórii žien. Po výbornom úvode ku nemu nemala ďaleko, no zbytočné chyby napokon donútili vyhrať súperku. Napriek tomu však podala v priebehu turnaja výborný výkon.

Po úvodnom víťaznom hetriku sa mi vo štvrtom kole prekvapiť, druhý raz v rade, favorizovaného súpera nepodarilo. Následná bezpečná výhra však stále znamenala boj o čelo. Zbytočná remíza v šiestom kole, po celopartiovej prevahe, však asi zanechala väčšie stopy, ako by sa čakalo. Rovnaký priebeh totiž malo aj siedme kolo, no obrovské množstvo nevyužitých šancí napokon znamenalo šokujúci obrat. Partiu ôsmeho kola ani neviem vysvetliť. Rovnako ako tú záverečnú, kde sa súper vzdal len tak, v mierne horšej pozícii. Nevyužité šance mrzia, no umiestnenie, ledva v druhej desiatke, je za ne adekvátnym trestom.

Vladko odohral veľmi slušný turnaj, kde v každej partii mohol pomýšľať na plný bodový zisk. Z pozície papierového favorita vyhral všetkých šesť partií a neuspel iba proti favoritom, pričom najmä v piatom kole bola jeho prehra absolútne zbytočná. Taktiež rozhodujúca partia, ako sa neskôr ukázalo o celkové tretie miesto, skončila v jeho neprospech, keď nepritlačil v centre na pílu a súper na dámskom krídle skúsene trestal.

Samir bol v turnaji jedným z dvojice favoritov a tieto predpoklady plnil už od úvodu, keď vyhral prvé štyri partie. Po nich bielymi nepretlačil neskoršieho bronzového medailistu a v súboji dvoch najvyššie nasadených hráčov uhral čiernymi remízu. Záverečné tri partie tak boli pretekmi o to, kto prvý zakopne. Nakoniec sa to nestalo nikomu, no pomocné hodnotenie rozhodlo v prospech Samira celkom výrazne a tak po podujatí v Bratislave vyhral aj svoj druhý turnaj v rade.

Rapid turnaj (85 hráčov): FM S.Sahidi 8b/9 1.miesto, V.Bochnička 6b/9 11.miesto (2.miesto v kategórii do 16 rokov), FM M.Roháček 5,5b/9 19.miesto, S.Bochničková 5b/9 28.miesto (3.miesto v kategórii žien), G.Kapolková 4b/9 61.miesto, Sh.Sahidi 4b/9 64.miesto, Se.Sahidi 3b/9 74.miesto

Výsledky na chess-results

325 326

335 336

337 338

339 340

Na Troch kráľov sa v bratislavskej Dúbravke uskutočnilo podujatie, ktoré pozostávalo z turnaja GPX, sprievodného openu a ďalších doplnkových aktivít. Vzhľadom na množstvo dovoleniek sme na turnaji mali nakoniec iba trojnásobné zastúpenie.

Tradičné hodnotenie po jednotlivcoch nahradíme netradične jedným spoločným. Okrem niekoľkých partií, či okamihov v nich, totiž bolo vidieť, že sviatky znamenali výpadok z bežného režimu. V partiách sa vyskytlo množstvo hrubých chýb, pričom ich počty bývajú skôr na úrovni turnajov začiatočníkov, ako v rámci bojov v turnajoch GPX. Do prvej polovice sa vklinil iba Maťko, aj ten však až záverečným finišom. Miška a Riško síce získali medaily vo svojich kategóriách, na šachovniciach to však zväčša skôr vyzeralo, ako keby hrali svoje prvé turnaje v živote. Čoskoro však dostanú všetci traja ďalšie šance ukázať, že to vedia aj inak, a to oveľa lepšie.

Turnaj GPX (41 hráčov): M.Šúň 5b/9 16.miesto, R.Pisarčík 4,5b/9 21.miesto (2.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 3,5b/9 33.miesto (1.miesto v kategórii D08)

Výsledky na chess-results

308 309

310 311

312 313

Po minulé roky sme mali obsadenie aj na tomto turnaji a tak nebola vylúčená naša opätovná účasť. Simonka a Vladko nesklamali a tak sme mali v Prievidzi dvojnásobné zastúpenie.

Simonka odohrala podľa papierov turnaj proti deviatim vyššie ratingovaným súperom, aj keď realita bola tá, že favoritov mala šesť, jedného vyrovnaného a dvoch slabších. Podarilo sa jej dosiahnuť na polovičný bodový zisk a ten rozhodne nie je neúspechom, skôr ľahkým nadpriemerom.

Vladko sa o lepší výsledok pripravil zlou spotrebou času, napríklad keď mu na mat v piatom kole chýbalo doslova pár sekúnd. Chyby s favoritmi prichádzali taktiež na poslednej minúte, v čase, kedy súperi mali na hodinách niekoľkonásobne viac a tak ani nádejné či remízové pozície nič neznamenali. S výsledkom tak isto spokojný nebol.

Rapid turnaj (50 hráčov): V.Bochnička 5b/9 19.miesto, S.Bochničková 4,5b/9 29.miesto

Výsledky na chess-results

323 324

Po minulé roky sme sa turnaja vo väčšom či menšom počte zúčastňovali a nedalo sa vylúčiť ani pokračovanie tejto série. Návrat z lyžovačky využili Sophinka s Theom.

Druhý menovaný po úvodnej výhre bez boja nastúpil v druhom kole na premiérové rodinné derby. Po napínavej a bojovnej partii plnej asistencie rozhodcov sa nakoniec, prekvapujúco, tešil z bodového zisku práve on. V treťom kole síce papierovému favoritovi podľahol, no vzápätí si pripísal tretí bod a takýto štart ešte v turnajoch nikdy nemal. V piatom kole podľahol na tretej šachovnici neskoršiemu víťazovi celého turnaja a aj v ďalších dvoch kolách boli skúsenejší súperi nad jeho sily. Vzhľadom na silu súperov odohral svoj najnáročnejší turnaj v živote a nakoniec sa tešil z víťazstva v kategórii chlapcov do osem rokov.

Sophinka odohrala naopak nemastný neslaný turnaj, kde vzhľadom na zloženie svojich súperov mohla získať za normálnych okolností výrazne viac bodov, ak nie úplne všetky. Vyhrala paradoxne štyri partie čiernymi, kým bielymi odišla od partia trikrát zdolaná, vrátane spomínaného derby. Kategóriu dievčat do 11 rokov síce vyhrala, ale tá by mala byť pre ňu na turnajoch tohto levelu už iba „béčkovým až céčkovým“ cieľom.

Turnaj GPX (43 hráčov): S.Valentová 4b/7 18.miesto (1.miesto v kategórii D11), T.Valent 3b/7 24.miesto (1.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

303 304

305 306

Po minulé roky sme sa turnaja vo väčšom či menšom počte zúčastňovali a nedalo sa vylúčiť ani pokračovanie tejto série. O jej predĺženie sa nakoniec postarala Lucka, ktorá však v úvode turnaja zaznamenala dve prehry a po povinnej jazde v treťom kole následne aj ďalšiu prehru. V druhej polovici turnaja sa však predsa len rozohrala, keď prvé dve výhry sa dali očakávať, no tá tretia, v záverečnom kole, príjemne prekvapila. Nakoniec sa vďaka úspešnému finišu dokázala vytiahnuť až do elitnej tridsiatky a nechala tak opäť otvorených množstvo otáznikov s otázkou „Čo keby...?“

Rapid turnaj (82 hráčov): L.Strišková 4b/7 29.miesto (2.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

307 322

Tradičné dúbravské trojkráľové podujatie sa opäť konalo aj s našou početnou účasťou, keď sme vo vyše 100-člennom štartovom poli mali šesticu účastníkov.

Shabir mal po dobrých výsledkoch na bleskovom turnaji v Nitre a na rapid turnaji vo Vrbovom určite iné ambície, no úvodný turnaj roka mu jednoducho nevyšiel. Po dvoch úvodných prehrách sa síce takmer vrátil „z polepšovne“ výhrou, no zostal v nej nakoniec až do konca. Prišla totiž séria štyroch prehier, ktorá ho zosunula takmer na úplne dno. Z neho sa síce v závere dostal dvoma výhrami, no tie boli veľmi málo aj na bežný šedý priemer.

Rovnaký počet bodov uhrala aj Natálka, ktorá však dokázala okrem dvoch papierovo povinných jázd prekvapiť aj jedného favorita. Škoda však viacerých ďalších partií, kde mohla reálne získať body, no v dobrých či vyhraných pozíciách prekročila čas. Na prvý pohľad by to vyzeralo ako smola, no ak by počas hrania kola riešila vždy iba svoju partiu, niekedy by ušetrila hádam až tretinu z celkového časového limitu. Takže všetky takéto prehry boli zaslúžené.

Emka sa v úvodnom kole proti nasadenej trojke nestratila, aj keď nakoniec súperovi podľahla. Prehra v druhom kole išla na vrub zle rozohranej partie a kým riešila problémy s tým spojené, čas plynul a nakoniec chýbal. Dvoma výhrami sa vrátila naspäť a v piatom kole odohrala veľmi slušnú partiu s ďalším favoritom, opäť však s neúspešným koncom. Po následnej výhre mala na lopate aj ďalšiu, keď súpera rozobrala ako lego, no nevšimla si večný šach a prišla absolútne zbytočne o pol bodu. Od tohto okamihu to už bolo iba trápenie, aj keď bojovnosť sa uprieť nedala. Rovnako ako Shabir, spokojná byť nemohla ani náhodou.

Sear sa v úvodnej tretine bodovo presadil iba remízou v druhom kole, keď so súperom skončili až v dámskej koncovke. Sériou dvoch výhier sa dostal do stredu tabuľky a v ňom sa dokázal udržať až do konca turnaja. V siedmom a ôsmom kole zaznamenal cennú výhru a remízu a v poslednom kole partiu tiež nerozbehol beznádejne, keď v jej priebehu mal už dvoch pešiakov navyše, no zatúlaný jazdec prišiel o život a priebeh sa postupne otočil. Napriek tomu však podal veľmi dobrý výkon s performance 1618, čím potvrdil svoju formu z predchádzajúcich turnajov.

Samko prekvapil favorita už v úvodnom kole, keď ten v blokovanej pozícii až príliš prehnal svoju snahu vybojovať celý bod. Následne prišla séria troch prehier, no všetci traja súperi rozhodne patria medzi kvalitných hráčov. Klesajúcu tendenciu zastavil až v „polepšovani“, keď sa z nej dostal víťazným derby proti Shabirovi. V ďalších troch partiách vydoloval na favoritoch 2,5 bodu a v poslednom kole tak bojoval reálne o TOP30. V dobre rozohranej partii síce súperovi nakoniec podľahol, no s performance 1747 môže byť určite spokojný. Možno menej hrania beznádejných pozícií by mu u súperov získalo ešte väčší rešpekt.

Samir po úvodnej pohodlnej výhre sa v druhom kole už potrápil a v treťom prekvapujúco bojoval o remízu. Tú samu podarilo získať a po nej naštartoval sériu, kde sa v priebehu piateho a ôsmeho kola zbavoval jedného konkurenta za druhým. Najviac problémov mal v siedmom kole, kedy partiu s pešiakom menej, za výrazného prispenia súpera, dokonale otočil. V záverečnom kole sa, prirýchlou remízou, trochu zahrával z ohňom, pretože už to nebolo na ňom, ale nakoniec sa ani nemusel spoliehať na pomocné hodnotenie a v turnaji víťazstvom potvrdil svoje nasadenie.

Rapid turnaj (104 hráčov): FM S.Sahidi 8b/9 1.miesto, S.Havalda 4,5b/9 54.miesto, Se.Sahidi 4b/9 69.miesto, E.Walterová 4b/9 74.miesto, N.Havaldová 3b/9 89.miesto, Sh.Sahidi 3b/9 93.miesto

Výsledky na chess-results

314 315

316 317

318 319

320 321

Náš úvod nového šachového roku 2020 odštartoval Ryan, ktorý hrá na podujatí v Budapešti sedemkolový turnaj so zápočtom na fide rating. Verili sme, že nečakanú prehru z úvodného kola čoskoro vykompenzuje pozitívnejšími výsledkami. V druhom kole sa mu podarilo zvíťaziť a zložil tak okamžitý reparát. To však zďaleka nebolo všetko, keď dokázal senzačne zdolať aj ďalších štyroch súperov v rade a do posledného kola tak vstupoval s nádejou na zisk jednej z medailí. Remízou po boji sa mu to nakoniec aj podarilo, keď obsadil celkovú tretiu priečku a tak niet divu, že vyhral aj kategóriu do 10 rokov. Za päť kôl si navyše pripísal do ratingu 81 bodov a tie sa veru u našich južných susedov nezískavajú každý deň!

Turnaj U1600 (57 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 3.miesto (1.miesto v kategórii do 10 rokov)

Výsledky na chess-results

301 302

O našu záverečnú účasť na šachovom podujatí v roku 2019 sa postaral Samko, ktorý odohral v Prievidzi bleskový turnaj. V úvodných štyroch kolách odohral veľmi dobré zápasy, keď okrem dvoch remíz dokázal zdolať turnajovú nasadenú štvorku. Z nasledujúcich siedmich partií však bol jeho zisk výrazne nižší, keď okrem bodu zdarma dokázal zdolať už iba jediného súpera a k tomu pridať remízu proti hráčovi bez ratingu. Škoda viacerých dobre rozohraných partií, ktoré s klesajúcim časom nedotiahol do konca, ale najmä o tom je bleskový šach. J

Bleskový turnaj (19 hráčov): S.Havalda 4,5b/11 14.miesto

Výsledky na chess-results

299 300

Našu premiéru na 13. ročníku rapid turnaja v Trstenej sme absolvovali na konci tohto decembra, keď sa ho zúčastnil Riško. Jeho vysoké nasadenie však vôbec neodzrkadľovalo silu poľských mladíkov bez ratingu, či jeho nízky vek a tak bol pre neho turnaj jednou veľkou výzvou. V úvodnej tretine turnaja vybojoval dve výhry, pričom podľahol iba neskoršiemu bronzovému medailistovi. V priebehu štvrtého a piateho kola získal dve remízy, no najmä tá druhá, s neskorším víťazom turnaja, bola isto veľmi cenná. Keď ku nim pridal v šiestom kole ďalšiu výhru, v tabuľke stále lietal na vysokých priečkach. Škoda záverečnej tretiny turnaja, kde sa mu nepodarilo vydolovať z troch partií nič, teda okrem skúseností. Znamenalo to pokles na štrnástu priečku, no vzhľadom na priebeh turnaja mal kvalitných súperov a je fajn, že sa turnaja na severe Slovenska mohol zúčastniť.

Rapid turnaj (21 hráčov): R.Pisarčík 4b/9 14.miesto

Výsledky na chess-results

297 298

Tradičný open v priestoroch Doprastavu bol zároveň Majstrovstvami Bratislavského kraja v bleskovom šachu. Naše zastúpenie bolo síce iba jednočlenné, ale rozhodne sme si vystačili aj v tomto zložení, keď Igor turnaj nakoniec s jednobodovým náskokom vyhral J Z úvodných šiestich kôl dokázal zdolať piatich súperov, keď jedinú remízu zaznamenal čiernymi figúrami v treťom kole. Po neplánovanej prestávke v strede turnaja sa nezlomil a štyrmi výhrami v rade získal dostatočný náskok na to, aby turnaj v posledných dvoch kolách bezpečne doremizoval. Pri pohľade na jeho nasadenie v turnaji by sa zdalo, že ide o senzačný výsledok a skvelý úspech, no nasadzovanie podľa blitz ratingu často absolútne neodzrkadľuje skutočnú silu hráčov. Každopádne vyhrať turnaj nie je nikdy ľahké a k titulu majstra Bratislavského kraja v bleskovom šachu mu gratulujeme!

Bleskový turnaj (50 hráčov): I.Lintner 10,5b/13 1.miesto

Výsledky na chess-results

295 296

Obľúbeného a veľmi kvalitne obsadeného turnaja v rapid šachu vo Vrbovom sa zúčastnilo bratské trio Sahidi a Ryan.

Posledný menovaný začal dvoma prehrami, no do tretice sa mu podarilo zvíťaziť a evidentne tak prispel, v kombinácii s nasledujúcim kolom, ku predčasnému odchodu súpera z turnaja. Podarilo sa mu prekvapiť ešte dvoch silnejších súperov a to v piatom a siedmom kole, pričom v oboch partiách bodoval naplno. Škoda záverečnej partie, no aj napriek tejto prehre odohral veľmi slušný turnaj.

Shabir začal taktiež dvoma prehrami, no o čo mal slašiu prvú polovicu, o to viac bodoval v tej druhej. Prvú remízu, v treťom kole, výrazne vylepšil dvoma výhrami v priebehu piateho a šiesteho kola a ku nim pridal, v záverečnej tretine turnaja, ešte ďalšie dve remízy. Proti deviatim silnejším súperom tak vybojoval výborných 3,5 bodu a s performance 1518 môže byť rozhodne veľmi spokojný.

Výborne vstúpil do turnaja Sear, keď, po prekvapujúcej výhre v druhom kole, šokoval remízou s doteraz asi najsilnejším súperom v jeho kariére. Pritom súper uhral v turnaji nakoniec šesť bodov, takže výrazne z formy asi nebol. Výhry v piatom a ôsmom kole boli taktiež veľmi cenné a tak proti deviatim papierovo silnejším súperom vybojoval 3,5 bodu. Performance 1669 je isto jeden z jeho najlepších výsledkov vôbec.

Samir patril medzi hlavných favoritov a v úvodných štyroch partiách potvrdil výhrami papierové predpoklady. V piatom kole však narazila kosa na kameň, keď prehral s turnajovou jednotkou a neskorším víťazom turnaja. Vzápätí však pri jednej remíze vyhral dve partie a bol v hre o striebro. Nakoniec však získal bronz, keď v priamom súboji  záverečného kola remizoval s turnajovou dvojkou.

Rapid turnaj (116 hráčov): FM S.Sahidi 7b/9 3.miesto, Se.Sahidi 3,5b/9 86.miesto, Sh.Sahidi 3,5b/9 92.miesto, C.R.Mészáros 3b/9 96.miesto

Výsledky na chess-results

288 289

290 291

292 293

Bojnický turnaj, zaradený do série GPX mládeže, neostával posledné roky bez našej účasti. A nič sa nezmenilo ani tento rok.

Maťko po úvodnej výhre prehral dve partie v rade, čo v sedemkolovom turnaji znamenalo buď drvivý finiš, alebo umiestnenie mimo TOP10. Stalo sa takmer oboje. Troma výhrami v rade sa síce dostal na predné stoly, no bielymi figúrami v derby podľahol Natálke a štyri body stačili iba na 16.priečku a umiestnenie tesne mimo medailových umiestnení vo svojej kategórii.

Miška začala výhrou a po nej potvrdila predpoklady aj prehrou proti turnajovej dvojke. Z nasledujúcich štyroch partií však dokázala vyhrať tri a taktiež bojovala do posledného kola o prvú desiatku. V záverenej partii však dostala náročného súpera a tak ostala na štyroch bodoch. Tie znamenali umiestnenie o jedno miesto pred Maťkom a jasné víťazstvo vo svojej kategórii.

Natálka nečakane zaváhala už v druhom kole a tak na slušné umiestnenie potrebovala pozbierať čo najviac bodov. V piatom kole však prišla, proti turnajovej trojke, druhá prehra a túto stratu už ani záverečné dve výhry celkom nevykompenzovali. Nakoniec z toho síce bolo šieste miesto, a tesne aj víťazstvo v kategórii, no dostala iba jedného zo širšieho okruhu favoritov a to je aj na sedemkolový turnaj málo.

Riško po dvoch úvodných výhrach prehral s najvyššie nasadeným hráčom turnaja a jeho neskorším víťazom. Po dvoch výhrach v rade sa dotiahol opäť na čelné stoly, kde podľahol ďalšiemu z favotirov turnaja. Výhrou v záverečnom kole dokázal získať piaty bod, ktoý mu zabezpečil štvrté miesto a bezpečné víťazstvo vo svojej kategórii.

 Turnaj GPX (44 hráčov): R.Pisarčík 5b/7 4.miesto (1.miesto v kategórii CH08), N.Havaldová 5b/7 6.miesto (1.miesto v kategórii D11), M.Šúňová 4b/7 15.miesto (1.miesto v kategórii D08), M.Šúň 4b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

282 283

284 285

286 287

Tradičné senické podujatie, na ktoré sme sa chystali už po minulé roky, počas vianočných sviatkov konečne neostalo bez našej účasti.

Úvodné dve partie boli relatívne bezproblémové už z otvorenia, keď obe slušné výhody sa podarilo realizovať, aj keď durhú až postupne v koncovke. Tretie kolo bolo prvou vážnejšou prekážkou, keď sa súper veľmi dobre držal a výsledok bol na vážkach. No snaha o komplikácie priniesla ovocie, vyššiu časovú spotrebu súpera, zvýšenú nervozitu a s pár sekundami na hodinách aj hrubú chybu. Štvrté kolo mi bielymi veľmi nevyšlo, keď už z otvorenia som ostal pod tlakom. Z neho som sa však postupne vymanil a v závere súper prehliadol dôležitý medziťah. Piate kolo bolo klasickou sicílskou s opačnými rošádami, ale prakticky sa hralo iba na krídle, kde mal kráľa súper a podľa toho to aj dopadlo. V šiestom kole súper veľmi optimisticky pustil dámu na výlet, čo viedlo ku ťažkým materiálnym stratám, no následné pokusy o čarovanie neboli beznádejné. Siedme kolo bolo podobné prvým dvom, keď som získal pozíciu s jasným strategickým plánom a realizácia prevahy nerobila vážnejší problém. Z posledných dvoch kôl mi tak stačila jediná remíza. V ôsmom kole som však mal biele a spočiatku to vyzeralo veľmi nádejne, no, ako vždy vynaliezavý, súper začal partiu otáčať. Podľahol však upokojeniu a môj prechod do útoku bol až nečakane rýchly. Záverečná partia sa už hrala s ľahkou rukou a najprv vyzerala na miniatúrku, no nakoniec som získal iba lepšiu koncovku. Pod dojmom fatamorgány som prešiel do „vyhratej“ pešiakovej koncovky, ktorá síce mojou výhrou skončila, no až hrubou chybou súpera. S takou chuťou a takou pohodou som na turnaji už veru dlho nehral J

Rapid turnaj (41 hráčov): FM M.Roháček 9b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

281 294

Krátko po Vianociach si Grétka so Simonkou urobili výjazd do Liptovských Sliačov, aby sa zúčastnili 34. ročníku tohto tradičného turnaja v bleskovom šachu. Podľa nasadenia mali končiť v záverečnej štvrtine tabuľky, no všetko bolo inak...

Grétka prvý raz pohrýzla favorita už v úvodnom kole a v treťom kole pridala na svoje konto ďalšiu cennú remízu. Po ďalšej výhre proti papierovo silnejšiemu hráčovi, v piatom kole, síce dve partie prehrala, no záver jej vyšiel na výbornú. Najskôr sa odrazila výhrou proti hráčovi bez ratingu a následne zdolala ďalšieho hráča s výrazne vyšším ratingom. Výhrou v záverečnom kole sa dostala na výsledných 50 percent a zároveň si ňou, v priamom súboji, zabezpečila tretie miesto v kategórii žien.

Simonka bodovala v úvode, rovnako ako Grétka, v nepárnych kolách. Po remíze v úvodnom kole, využila druhé biele figúry na výhru a v piatom na ďalšiu cennú remízu. Prehra v šiestom kole bola, ako sa neskôr ukázalo, aj zároveň prehrou poslednou. Po „povinnej“ výhre dokázala zavŕšiť víťazný hetrik dvoma výhrami a v záverečných dvoch kolách sa rozišla so súpermi deľbou bodov. V turnaji ich tak napokon získala šesť, zmestila sa do elitnej tridsiatky a v kategórii žien obsadila druhé miesto.

Bleskový turnaj (63 hráčov): S.Bochničková 6b/11 26.miesto (2.miesto v kategórii žien), G.Kapolková 5,5b/11 33.miesto (3.miesto v kategórii žien)

Výsledky na chess-results

279 280

Tesne pred Vianocami sa bleskového turnaja v Nitre zúčastnilo bratské trio Sahidi a Ryan a v náročných podmienkach sa nestratil ani jeden z nich.

Shabir po úvodných dvoch prehrách v treťom kole zdolal súpera s ratingom vyšším o viac ako 750 bodov. V piatom kole pridal na svoje konto druhú výhru, tentoraz s hráčom bez ratingu. Po nej dokázal udžať ďalších dvoch favorizovaných súperov a po siedmom kole tak mal výborné tri body. Škoda záverečných štyroch kôl, v ktorých získal iba jediný bod, keď splnil papierové predpoklady. Nakoniec tak odohral turnaj na úrovni 1400, s čím môže byť spokojný, no nebyť záverečnej tretiny turnaja, mohlo to byť oveľa lepšie.

Sear zdolal favorizvaných súperov v druhom a treťom kole a k tomu pridal dve veľmi cenné remízy v piatom a šiestom. Vďaka nim sa pohyboval v strede tabuľky a mal dôvod na maximálnu spokojnosť. Žiaľ v záverečných piatich kolách nasadený trend neudržal a v piatich partiách dokázal prekvapiť už iba jediného favorita. Rovnako tak získal štyri body, no nakoľko odohral všetkých 11 partií proti papierovo silnejším súperom, jeho performance bol výrazne vyšší, ako u Shabira. Konkrétne 1567, čo je výborný výsledok a nebyť záverečných piatich kôl...

Ryan začal turnaj priam dokonale, keď v úvodnom kole čiernymi šokoval prvého favorita (rozdiel ratingu +700) a v treťom rovnakými figúrami aj ďalšieho (rozdiel ratingu +500). V šiestom kole sa dostal do stredu tabuľky treťou výhrou a v zverečných kolách zdolal ešte ďalších dvoch papierovo vyššie nasadených súperov. V záverečnom kole hral dokonca o možnosť skončiť v prvej polovici tabuľky, no to sa mu nakoniec nepodarilo. S piatimi bodmi a performance 1656 však môže byť nadmieru spokojný. Viacero jeho súperov však asi trpelo J

Samir bol nasadený ako turnajová dvojka a tak nemohol mať žiadny iný cieľ, ako vyhrať turnaj. Po úvodných štyroch výhrach prišla rozhodujúca partia, no bielymi figúrami nasadenú jednotku zdolať nedokázal, keď strata kvality bola v koncovke citeľná. Po tejto partii začal stíhaciu jazdu, no súper stratil už iba jedinú remízu a tak mu ani séria šiestich výhier nepostačila na viac, ako na druhé miesto. To si však zabezpečil absolútne bezpečne, s luxusným dvojbodovým náskokom.

Bleskový turnaj (51 hráčov): FM S.Sahidi 10b/11 2.miesto, C.R.Mészáros 5b/11 30.miesto, Se.Sahidi 4b/11 41.miesto, Sh.Sahidi 4b/11 43.miesto

Výsledky na chess-results

266 267

268 269

Formát tejto súťaže, a ani termíny, sa nezmenili a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. Naše takmer dvojciferné zastúpenie na štvrtej časti sme naozaj nečakali, no zato príjemne prekvapilo.

V najsilnejšej skupine Ninka začala v úvodnom kole prehrou, no nakoniecsa dokázala zmobilizovať a po relatívne jednoduchej výhre v druhej partii dokázala zvíťaziť aj v záverečnom kole. V komplikovanej pozícii, kde to mohlo dopadnúť naozaj akýmkoľvek výsledkom, jej výrazne pomohol súper prekročením času. Ziskom dvoch bodov tak obsadila celkové druhé miesto. S ním by síce pred turnajom určite spokojná nebola, ale po úvodnej partii ho určite berie inak.

Skupina A (4 hráči): N.Kubíková 2b/3 2.miesto

V druhej skupine sme mali trojnásobné zastúpenie, no ani to neviedlo k tomu, aby sme ju vyhrali. Najbližšie, a zároveň najďalej, ku tomu mal Maťko, ktorý síce v úvodnom kole prehral s neskorším víťazom, no nakoniec vyhral obe klubov derby a tak obsadil druhé miesto s bezpečným náskokom. Riško po úvodnej remíze so Sophinkou podľahol v druhom kole Maťkovi, no v tretej partii bojoval o víťazstvo až do konca, kedy v koncovke veže a jazdca proti jazdcovi prekročil čas a prehral. Sophinka mohla v úvodnom kole získať Riškovho centrálneho pešiaka hádam šesť ťahov, pričom ani jeden z nich túto možnosť nepovažoval za zmysluplnú. Nakoniec v koncovke zachraňovala remízu. V druhom kole si nedala pozor na nekrytú figúru a odpor bol síce dlhý, no zbytočný. Proti Maťkovi si nechala dobrovoľne rozsekať svoju pešiakovú štruktúru a následné chyby už iba urýchlili očakávaný výsledok. Všetky partie síce hrala zodpovedne a dlho, no zbytočné chyby ju stáli body.

Skupina B (4 hráči): M.Šúň 2b/3 2.miesto, R.Pisarčík 0,5b/3 3.-4.miesto, S.Valentová 0,5b/3 3.-4.miesto

Miška úvodné dve kolá ťahala v partiách za kratší koniec, no výhrou v záverečnej partii nakoniec dokázala v skupine obsadiť tretie miesto.

Skupina C (4 hráči): M.Šúňová 1b/3 3.miesto

Peťka úvodné kolo súperovi podľahla, no v úvode derby proti WIllkovi ťahala za silnejšiu stranu povrazu. Séria chýb však priebeh dokonale otočila a tak si Willko mohol vyberať, ako partiu ukončí matom. Vyberal a vyberal, až nakoniec prehliadol dámu a tak namiesto matu prehral. Zaslúžene. Či sa to však to isté dá povedať aj o výhre súperky... V treťom kole vyhrala skôr ako začala, no porušenie pravidiel vývinu by ju proti silnejšiemu súperovi stálo partiu. Takto môže tešiť iba uhraný bod, opakovanie priebehu by malo neblahé účinky. Willko okrem spomínaného derby dokázal zvládnuť obe svoje partie a tak sa, spolu s Peťkou a ďalším hráčom, rozdelili svorne o prvé tri miesta.

Skupina E (4 hráči): P.Kapičáková 2b/3 1.-3.miesto, W.Vanko 2b/3 1.-3.miesto

V tejto skupine sme na derby dlho nečakali, keď už v úvodnom kole zdolal Theo Fifa, keď mu v priebehu partie zobral dámu. V druhej partii sa priebeh u Fifa zopakoval a súper dokázal materiálnu prevahu uplatniť. Do tretice všetko dobré nakoniec neplatilo a po tretej prehre v skupine obsadil nakoniec posledné miesto. No ako hráč s asi najmenšou hernou praxou to mal ťažké. Theo po výhre v už spomínanom derby najprv podľahol druhému v poradí a nakoniec aj neskoršiemu víťazovi skupiny a obsadil tak tretiu priečku.

Skupina F (4 hráči): T.Valent 1b/3 3.miesto, F.Kapičák 0b/3 4.miesto

Výsledky na chess-results

270 271

272 273

274 275

276 277

Tradičné predvianočné podujatie v Modranke opäť potvrdilo svoju kvalitu, keď sa organizátorom podarilo urobiť deťom radosť veľmi vydarenou akciou. Naša účasť bola síce chudobnejšia, ako by sa dalo po minulých rokoch čakať, no kto sa zúčastnil, ten išiel naozaj naplno.

Peťka v úvodnom kole šokovala súpera, seba, všetkých, a pripísala si zatiaľ svoj najcennejší skalp v kariére. V druhom kole stála taktiež veľmi dobre a v treťom kole, proti nasadenej turnajovej jednotke, získala za svoju vežu súperovu dámu a dlho to vyzeralo na ďalšie vylepšenie rekordu, no skúsenosti partiu otočili. Výborná úvodná tretina, no body sa jej málili a tak tá druhá bola ešte pod vplyvom „nevydareného“ úvodu. V záverečných troch kolách sa jej predsa len podarilo dvoma výhrami vyškrabať smerom ku stredu tabuľky, kam za predvedený výkon určite patrila. Po päťbodovej Skalici teda zvládla veľmi kvalitne aj svoj druhý turnaj GPX a za určitých okolností môže, trochu nečakane, pomýšľať na semifinále svojej kategórie. Je to však na najmä na nej.

Miška odohrala dva turnaje. Jeden dlhší, šesťkolový, pred zverejnením cien a pohárov, kedy vybojovala iba chudobné dva body, pričom všetci súperi mali základné ratingy. V priebehu šiesteho kola však organizátori zverejnili o čo sa hrá a zrazu prišla úplne iná motivácia. Záverečné tri kolá poznala iba pocit víťazstva a nakoniec získala výborných päť bodov a skončila v prvej polovici turnaja. Kategóriu dievčat do osem rokov vyhrala s neskutočným náskokom.

Willko v úvode podľa očakávania zvíťazil, v druhom kole však už nestačil na favorizovanú súperku a škoda partie tretieho kola, kde mal určite na viac. Prehra ho však nakopla ku neskutočnej víťaznej sérii. Prvé tri výhry sa ešte očakávať viac či menej dali, štvrtá však bola veľmi príjemným prekvapením. Zdolať skúsenú súperku, ktorá navyše vyhrala v turnaji kategóriu D14, nebýva každý deň. Po siedmych kolách tak mal na konte skvelých päť bodov a dva pokusy pretlačiť sa do prvej dvadsiatky a bojovať medzi osemročnými o víťazstvo. Nároční súperi mu to síce nedovolili, no druhé mesto v kategórii chlapcov do osem rokov mu neuniklo.

Riško začal turnaj rýchlou výhrou a ani v ďalších dvoch partiách sa na výhry až tak nenadrel. Vo štvrtom kole mal na dosah ruky aj štvrtú výhru v rade, no súpera namiesto jasnej dorážky v strednej hre vypustil, vo výrzane lepšej koncovke zbytočne zrýchlil a nakoniec v pešiakovej koncovke tvrdo pykal. V piatom kole získal figúru, no stačila chvíľa nekoncentrácie a figúru podložil. Nakoniec remizoval koncovku rôznofarebných strelcov s pešiakom menej. Po výhre v šiestom kole prišli na rad dve prehry, kde ale minimálne v druhej partii, s figúrou navyše, to malo vzhľadom na priebeh skončiť naopak. Záverečné kolo, paradoxne, asi pri najslabšom výkone v turnaji, dokázal otočiť, napriek zle sa vyvíjajúcemu priebehu. A práve táto partiu mu nakoniec zabezpečila víťazstvo v kategórii chlapcov do osem rokov. Ak by dokázal spomaliť v koncovkách, kde mal falošný pocit, že netreba premýšľať a všetko je pri prázdnej šachovnici jasné, isto by v Modranke skončil v TOP10.

Turnaj GPX (92 hráčov): R.Pisarčík 5,5b/9 23.miesto (1.miesto v kategórii CH08), W.Vanko 5b/9 35.miesto (2.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 5b/9 41.miesto (1.miesto v kategórii D08), P.Kapičáková 4b/9 55.miesto

Výsledky na chess-results

252 253

254 255

256 257

Sear a Shabir sa odvážne zúčastnili open turnaja, pričom mohli hrať aj turnaj GPX, kde by isto okupovali popredné šachovnice. Nestratili sa však ani medzi papierovo výrazne silnejšími súpermi...

Shabir takmer šokoval už v úvodnom kole, keď mal proti vysoko favorizovanej súperke figúru navyše, no partiu napokon prehral. V priebehu ďalších šiestich kôl však dokázal zdolať až troch súperov s vyšším ratingom a turnaj odohral na úrovni performance 1461, čo je určite nadpriemerný výsledok.

Sear kráčal so Shabirom ruka v ruke, pretože všetkých sedem kôl dosiahli obaja úplne rovnaké výsledky, čo znamená, že taktiež vyhral v párnych kolách a v nepárnych odchádzal od šachovnice zdolaný. Jeho môže mrzieť najmä tretie kolo, kedy bol veľmi blízko veľkému prekvapeniu. Rovnako však aj jeho performance 1396 môžeme hodnotiť ako nadpriemer.

Open turnaj (36 hráčov): Sh.Sahidi 3b/7 22.miesto, Se.Sahidi 3b/7 23.miesto

Výsledky na chess-results

258 259

O naše minuloročné zastúpenie sa vo všetkých troch turnajoch postarala spolu sedmička statočných. Preto bolo vysoko pravdepodobné, že sa podujatia zúčastníme aj tento rok. Nakoniec nás reprezentovala trojica Grétka, Ninka a Simonka.

Ninka prehrala úvodné dve partie na turnaji relatívne rýchlo, keď už pred nastúpením mala k súperom až prehnaný rešpekt a to sa takmer vždy stáva osudným. Výhrou v treťom kole splnila papierové predpoklady, no vo štvrtom kole opäť odchádzala od partie smutná. S nerozhodným výsledkom v piatej partii taktiež isto nebola spokojná a tak si zlepšila náladu aspoň výhrou v ďalšom kole. V záverečnej, nedeľnej, partii sa jej bodovať nepodarilo a tak jej ku spokojnosti chýbal nejaký ten bodík navyše.

Grétka tiež zažila v poslednej dobe oveľa úspešnejšie turnaje, ale pred budúcimi MSR mládeže to bola pre ňu snáď dobrá škola. Predsa len iné je hrať turnaje s dospelými, kde sa mladí hráči sústredia vždy viac. Tu, medzi svojimi, to išlo ťažšie a okrem dvoch povinných výhier je ťažké nájsť nejaké ďalšie plusy. Možno okrem toho, že lepšie teraz na cvičisku, ako potom. Umiestnenie v polovici tabuľky nie je určite nič, s čím by mohla byť spokojná.

Simonka si turnaj užila, keď úvodné tri piatkové kolá hrala jedny z najdlhších partií jednotlivých kôl, s minimálnym oddychom medzi nimi. Žiaľ, získala z nich iba dve chudobné remízy. Ďalší deň bola bodovo výrazne úspešnejšia, keď najprv pridala tretiu remízu a poobede obe partie vyhrala. Snaha dotiahnuť sa výhrou na medaile vo svojej kategórii však bola príliš silná, ba priam kontraproduktívna. Nakoniec viedla ku druhej prehre v turnaji a taktiež umiestneniu v strede tabuľky, s čím taktiež mohla byť spokojná.

Turnaj A (76 hráčov): S.Bochničková 3,5b/7 41.miesto, G.Kapolková 3,5b/7 42.miesto, N.Kubíková 2,5b/7 62.miesto

Výsledky na chess-results

260 261

262 263

264 265

Na treťom podujatí série turnajov pre začiatočníkov by sme mohli vytvoriť nový tohtosezónny rekord, keď po predchádzajúcich siedmich a ôsmych účastníkoch mohlo opäť prísť k nárastu našej účasti. Nakoniec však z toho bola naša najnižšia účasť v tomto ročníku, keď viacerí sa turnaja zúčastniť nemohli a dvaja prihlásení na poslednú chvíľu ochoreli.

Peťka začila tradičný „deň blbec“, keď sa na ňu počas neho zosypalo všetko možné aj nemožné. V turnaji úvodné dve partie prehrala, no na slabých súperov sa zo širokého poľa 1000-viek rozhodne sťažovať nemohla. V treťom kole jej partia skončila remízou, keď prekročila čas s obrovskou materiálnou prevahou, pár ťahov pred matom. Štvrtá partia tak už bola rezignáciou a po nej to bolo na jeden deň veľa.

Miška taktiež začala dvoma prehrami, no potom troma výhrami v rade dohnala stratený terén a vytiahla sa do prvej polovice. Prišli však dve prehry v závere, keď tá druhá ide na vrub klubového derby s Jurkom. Tri body ju isto netešili, veď si už zvykla na vyššie prídely.

Fifo začal turnaj úplne opačne ako obe dievčatá a úvodné dve partie dokázal vyhrať. Potom síce prehral s neskorším víťazom, no v ďalších dvoch kolách opäť nenašiel premožiteľa, keď oba zápasy skončili deľbou bodov. Do druhej polovice klesol až náročným záverom, keď prehral dve partie po sebe. S výkonom však môže byť spokojný, , veď celý čas hral vpredu a dostal až štyroch z deviatich hráčov s ratingom.

Jurko po úvodnej výhre prehral taktiež s neskorším víťazom turnaja a po tejto prehre si pripísal ešte jednu. Následne však vyhral dve partie v rade, pričom najmä druhá výhra, s nasadenou turnajovou dvojkou, bola cenná. Po prehre v šiestom kole dokázal zdolať v už spomínanom zápase Mišku a obsadil miesto v TOP20. Taktiež nemusí byť nespokojný, rovnako ako Fifo mal štyroch súperov z prvej nasadenej desiatky.

Riško nastúpil prvý raz asi prvý raz v živote ako turnajová jednotka, čo však na turnajoch podobného typu nič neznamená. V úvodných štyroch kolách však zodpovedne hájil prvú šachovnicu a všetkých súperov od nej poslal preč bez akéhokoľvek bodového zisku. V piatom kole však narazila kosa na kameň a prišla prehra s neskorším víťazom. Po nej prišla ďalšia a tá znamenala stratu šancí na medailové umiestnenie, no výhrou v záverečnom kole to dotiahol na pekné šieste miesto.

Turnaj začiatočníkov (59 hráčov): R.Pisarčík 5b/7 6.miesto, J.Lehocký 4b/7 16.miesto, F.Kapičák 3b/7 34.miesto, M.Šúňová 3b/7 38.miesto, P.Kapičáková 0,5b/7 59.miesto

Výsledky na chess-results

236 237

238 239

240 241

242 243

Svojim tretím, a vzhľadom na blížiace sa februárové voľby možno aj posledným, ročníkom v decembri pokračoval Vianočný turnaj predsedu NR SR. Šach tak opäť na chvíľu vstúpi aj do povedomia širokej verejnosti J V družstvách žiakov a študentov sa nedala vylúčiť ani naša účasť.

V družstve detí nastúpili Sear a Shabir a obaja odohrali partie v prvom a treťom kole. V prvých partiách Sear zaznamenal povinné víťazstvo, kým Shabir trochu prekvapujúco prehral. V druhých partiách Sear prekvapujúco zdolal výrazne favorizovanejšieho súpera, ktorý po hrubej chybe už súperovi šancu nedal a Shabir odohral s favoritom slušnú partiu, no vošiel do vidličky a bolo rozhodnuté. Družstvo dokázalo zdolať seniorov, no nakoniec skončilo o skóre na štvrtom mieste.

V tíme študentov nastúpili Samir hrajúci na prvej šachovnici a Anička, ktorá bola zároveň aj kapitánkou družstva. Obaja odohrali všetky zápasy a nezaznamenali v nich ani jedinú prehru. Anička odohrala dve vyrovnané partie, ktoré skončili remízami a ku nim pridala povinnú výhru. Samir na jednotke po náročnej prvej partii si v druhom kole trochu oddýchol, ale víťazne. V treťom zápase skončila partia dvoch najsilnejších hráčov celého podujatia zaslúženou remízou. Družstvo študentov zvíťazilo presvedčivo vo všetkých troch zápasoch a stalo sa zaslúženým víťazom celého turnaja.

Turnaj družstiev (4 družstvá): Študenti (FM S.Sahidi 2,5b/3, WFM A.Vrtiaková 2b/3) 1.miesto, Deti (Se.Sahidi 2b/2, Sh.Sahidi 0b/2) 4.miesto

Výsledky na chess-results

244 245

246 247

248 249

250 251

Turnaj série GPX mládeže bol zároveň hraný aj ako Majstrovstvá Trenčianskeho kraja a tak sa dala na tomto podujatí očakávať až trojciferná účasť, vrátane tej našej. Maximálna kapacita 100 hráčov bola naplnená výrazne pred termínom uzávierky prihlášok, no nakoniec za šachovnice zasadlo iba 90 účastníkov.

Nás zastupoval Willko, ktorý v úvodných dvoch kolách poznal iba pocit víťazstva, pričom najmä výhra v druhej partii, so súperom s ratingom, bola cenná. Následne síce prehral s vysoko favorizovanou súperkou, no po výhre vo štvrtom kole lietal opäť vysoko. A mohol ešte vyššie, veď hneď následne mal s ďalším kvalitným súperom čistú figúru navyše, no koncentrácia v druhej polovici partie opadla a priebeh sa otočil. V šiestom kole dokázal zvíťaziť aj vo svojej tretej partii čiernymi, čím zdolal všetkých súperov bez ratingu. V záverečnej partii tak hral o umiestnenie v TOP15, čo by bol senzačný výsledok. Partiu napokon prehral, no i tak sa tešil z pekného umiestnenia v prvej tridsiatke a víťazstva v kategórii chlapcov do 8 rokov.

Turnaj GPX (90 hráčov): W.Vanko 4b/7 28.miesto (1.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

234 235

Celoslovenské finále študentiek a študentov stredných škôl neostalo ani tento rok bez našej účasti. Ku trojici postupujúcich sa pridal aj Miro, ktorý dostal divokú kartu.

Miška mala úvodné dve kolá náročnú úlohu, keď dostala dve hráčky z elitnej desiatky a v oboch partiách nakoniec ťahala za kratší koniec, vrátane derby druhého kola s Emkou. V treťom kole sa jej podarilo uhrať prvú remízu, v partii, kde mohla pomýšľať aj na prvý bodový zisk. Vo štvrtom kole však prišla tretia prehra, čo znamenalo následného súpera v podobe bye-a. Šieste kolo pribudla na jej konto druhá remíza a v záverečnom pridala prvú výhru „z hry“. Tá ju vytiahla zo spodných priečok bližšie ku stredu tabuľky, na miesto svojho papierového nasadenia.

Emka vstúpila do turnaja najhorším možným spôsobom, keď zaváhala už v úvodnom kole. Takúto stratu sa dá kompezovať iba tým, že v neskoršom priebehu turnaja hráč uspeje proti favoritom. Dve následné partie dokázala vyhrať, no otvorenie štvrtého kola jej nevyšlo a musela bojovať o to viac, no krátko po dvadsiatom ťahu bolo pod jednou minútou a divokú pozíciu nakoniec pokazila. Následné dve povinné jazdy zvládla bez straty, no v záverečnom kole nevyužila množstvo aktívnych možností proti príliš odvážne hrajúcej súperke. Tej sa risk vyplatil a turnaj nakoniec vyhrala, kým Emka vypadla z prvej desiatky a s tým nemôže byť spokojná. Zo všetkých troch prehier sa však treba poučiť.

Turnaj študentiek (27 hráčok): E.Walterová 4b/7 11.miesto, M.Smidová 3b/7 22.miesto

Výsledky na chess-results

Miro začal turnaj troma výhrami, pričom v prvej sa partia asi nehrala tak, ako je na internete (alebo áno?), z druhej nie je vykonaný ani jeden ťah a tretia bola hrou na jednu bránu. Prvou vážnou previerkou tak bolo až klubové derby, kedy nastúpil čiernymi proti Samirovi. V partii síce hru vyrovnal, no v koncovke sa presadil favorit. Piate kolo bolo neúspešným blitzkriegom proti top favoritovi kategórie, no prehra v šiestom kole bola z kategórie senzácia. Výhra v záverečnej partii tak stačila iba na úplný záver prvej desiatky a jeho zrejmú nespokojnosť.

Samir po úvodnom víťaznom hetriku zvíťazil aj v už spomínanom derby s Mirom a v piatom kole sa tak stretla na prvej šachovnici dvojica hráčov s jednobodovým náskokom. Bielymi hrajúci Samir si udržiaval drobnú iniciatívu, ktorá sa však postupne rozplynula do totálne remízovej koncovky. V predposlednom kole si zaistil medailu veľmi peknou realizáciou výhody dvojice strelcov. V poslednej partii mu tak stačila bielymi figúrami remíza na celkové víťazstvo v turnaji. Dobre rozohranú partiu však nedotiahol do konca a nakoniec sa presadil súper. Výsledný bronz sa mu však podarilo aj napriek prehre vybojovať.

Turnaj študentov (32 hráčov): FM S.Sahidi 5,5b/7 3.miesto, FM M.Macko 4b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

224 225

226 227

Celoslovenské finále žiačok a žiakov základných škôl neostalo ani tento rok ostať bez našej účasti. Ku postupujúcej trojici sa pridali aj Ninka so Simonkou, ktoré dostali divoké karty.

Grétka po výhre v úvodnom kole, v druhom čiernymi podľahla nasadenej jednotke, v partii plnej zbytočného rešpektu. V treťom a štvrtom kole mali na jej konto pribudnúť dva povinné body, no z nich bola realitou iba jedna chudobná remízka. Z posledných troch kôl potrebovala ako soľ drvivý finiš, no z neho nakoniec boli iba dva body, keď v derby šiesteho kola podľahla Ninke. So svojim výsledkom v strede výsledkovej listiny tak isto nebola spokojná.

Ninka síce úvodné kolo vyhrala, no dva následné extra opatrné výkony proti favoritkám, doplnené prehliadnutiami materiálu, viedli ku zaslúženým prehrám. Vzápätí sa jej vydarila séria troch partií, kedy po výhre vo štvrtom kole, v piatom remizovala v derby so Simonkou a následne zdolala, v už spomínanom zápase, Grétku. Záverečné kolo tak hrala o prvú desiatku, no po prehre z toho bolo výsledné 15.miesto. Vzhľadom na náročnosť svojich súperiek s ním však vôbec nemusí byť nespokojná.

Simonka bude po Grétke ďalšou, ktorá bude chcieť na turnaj čím skôr zabudnúť. Vo všetkých siedmich kolách bola určite favorizovanou hráčkou, no podarilo sa jej uhrať iba štyri body a to sa nad polovicu dostala až v hodine dvanástej, výhrou v siedmom kole. Na online šachovnice sa jej podarilo za sedem kôl dostať iba raz, čo je na takýto turnaj príliš málo.

Lucka zaznamenala úvodný víťazný hetrik, keď po úvodných dvoch výhrach zdolala aj prekvapenie turnaja a neskoršiu broznovú medailistku. Vo štvrtom kole začala bielymi zpríliš neambiciózne, no nebyť zbytočnej chyby v 23.ťahu, nič vážne by sa nedialo. Po prehre s neskoršou víťazkou turnaja si v ďalšom kole so súperkou ponúkali darčeky, no nakoniec, zaslúžene, nezvíťazila ani jedna z nich. Výhra v šiestom kole sa dala očakávať, no zároveň jej dala šance do posledného kola bojovať o medailu. V záverečnom kole však bielymi s najvyššie nasadenou hráčkou turnaja remizovala a obsadila nepopulárne štvrté miesto, s čím asi isto spokojná nie je. S čím ale byť môže, to je fakt, že vzhľadom na priebeh turnaja bola jedinou z našej štvorice, ktorú bolo v turnaji vidieť na čelných šachovniciach po celý turnaj.

Turnaj žiačok (31 hráčok): L.Strišková 5b/7 4.miesto, S.Bochničková 4b/7 13.miesto, N.Kubíková 3,5b/7 16.miesto, G.Kapolková 3,5b/7 19.miesto

Výsledky na chess-results

Vladko začal turnaj nekoncentrovane, keď v úvodnej partii stál už po pár ťahov na pokraji prehry. Jeho výrazne mladší súper však svoje šance nevyužil a nakoniec partiu prehral. Výhra v druhom kole patrila ku pohodlným, no v treťom kole už prišla prvá strata. Zaujímavá partia evidentne viac vyhovovala súperovi, no hlavná príčina (ak online neklame) bude v 18.ťahu čierneho, na ktorý Vladko minul polovicu celého časového limitu a to je pri tempe turnaja takmer „trestný čin“. Následná mäkká a bezkrvná hra bielymi priviedla súpera ku rýchlemu vyrovnaniu a remíze, na čo však v sedemkolovom turnaji pri bojoch o medaily nie je miesto. Výhra v piatom kole dávala šance na možný záverečný finiš, no celopartiový pressing nestačil a body sa vo vežovke šiesteho kola delili. Záverečné kolo bolo kombináciou slabšej hry v otvorení a neefektívnej časovej spotreby. Výsledné desiate miesto je tak zaslúžené, keďže za predvedenú hru to na viac jednoducho tentoraz isto nebolo.

Turnaj žiakov (29 hráčov): V.Bochnička 4b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

228 229

230 231

232 233

Ďalší ročník šachového turnaja v Lamači neostal bez našej účasti. O ňu sa postarali Sophinka a Theo a na turnaji sa rozhodne nestratili.

Theo začal turnaj výborne, úvodnou výhrou a po očakávanej prehre v druhom kole sa mu opäť podarilo bodovať hneď vzápätí, v kole treťom. V strede turnaja síce opäť nestačil na favorita, ale v druhej polovici sa mohlo stať hocičo. Z troch partií sa mu nakoniec podarilo vybojovať iba jedinú remízu, z čoho bol sklamaný. Každopádne „z možného“ uhral polovicu, čo pri jeho doterajšej praxi rozhodne nie je hanba.

Sophinka odohrala klasický hojdačkový turnaj, kedy čiernymi, z pozície papierovej favoritky, nezaváhala ani raz, no bielymi, proti skúseným hráčom z nasadenej desiatky, sa jej body získať nepodarilo. Všetky tri partie prehrala prekročením času a určite to neboli odovzdané výkony. Čo potešilo to je fakt, že vydolovala „z možného“ absolútne maximum a potvrdila tak zlepšený výkon zo Skalice. Ostáva teda iba zopakovať napísané už tam, že za zmenu prístupu ku tréningom si to rozhodne zaslúži. Avšak nezastavujeme, máme zpoždění! J

Open turnaj (46 hráčov): S.Valentová 4b/7 19.miesto, T.Valent 2,5b/7 34.miesto

Výsledky na chess-results

222 223

Koncom novembra sa konalo v Skalici podujatie zložené z turnaja započítavaného do série GPX mládeže a sprievodného open turnaja a my sme na ňom nechýbali.

Miška po prehre v rodinnom  derby zdolala svoje dve ďalšie súperky a razom sa ocitla v prvej polovici. Potom však klesala päť kôl tabuľkou nižšie a nižšie, keď postupne prehrávala možné aj nemožné. V záverečnom kole jej dokonca hrozil bye, no vyhla sa mu a aspoň povinnú záverečnú jazdu dokázala zvládnuť. Víťazstvo v kategórii jej síce neušlo, no získané tri body sú, v čase kedy bežne končieva v polovici výsledkovej listiny, skôr absolútnym minimom.

Theo vyhral hneď svoju úvodnú partiu (v ktorej cielene obetoval dámu za mat) a po dvoch prehrách pridal na svoje konto aj druhý bod. Po ďalšej sérii dvoch prehier si pripísal aj tretiu výhru, keď zvíťazil s neskorším držiteľom striebra vo svojej kategórii. V záverečnom kole sa mu podarilo vybojovať ešte jednu remízu a ziskom 3,5 bodu si vybojoval tretie miesto v kategórii chlapcov do osem rokov.

Peťka sa predstavila na svojom premiérovom turnaji mimo Bratislavy (ak nepočítame LŠT Koník) a rozohrala sa ku výbornému výsledku. V úvode síce podľahla nasadenej turnajovej sedmičke, no vzápätí si pripísala na konto víťazný hetrik, keď najmä výhra zo štvrtého kola, proti turnajovej deviatke, bola cenným skalpom. V ďalších dvoch kolách si proti skúsenejším súperom s ratingom body nepripísala, no v siedmom kole vybojovala štvrtú výhru v turnaji. V predposlednom kole podľahla turnajovej šestke, no v záverečnom kole dokázala dať súperovi mat a získať tak piaty bod. Vďaka nemu obsadila veľmi pekné 26.miesto a vo svojej kategórii vybojovala bronz. Snáď ju tento úspech nakopne ku väčšej aktivite na šachovnici i mimo nej. Potom sa súperi majú na čo tešiť.

Maťko začal výborne, keď po povinnej jazde prvého kola dokázal zdolať aj turnajovú dvojku a neskoršiu bronzovú hráčku celého turnaja. Ďalšej ratingovanej súperke síce podľahol, no vzápätí vyhral tretiu partiu a opäť sa vrátil na čelné šachovnice. Do konca turnaja bielymi figúrami proti papierovo slabším súperom už nezaváhal a mal nimi stopercentnú úspešnosť. Čiernymi, proti papierovým favoritom, bol bodovo výrazne chudobnejší, no vo viacerých partiách nebol vôbec bez šancí. Nakoniec potvrdil svoje nasadenie pred turnajom, t.j. umiestnenie v závere druhej desiatky, no napriek tomu odohral jeden zo svojich herne vydarenejších turnajov poslednej doby.

Sophinka podala v Skalici výborný výkon, keď sa jej podarilo zdolať až troch zo šiestich papierovo silnejších súperov. Turnaj začala víťazným hetrikom, keď prvé dve partie vyhrať mala, no tretia výhra už bola cennou, veď zdolala súpera, ktorý nakoniec uhral 6,5 bodu. Vo štvrtom kole prehrala s neskorším víťazom, keď síce z otvorenia získala pešiaka navyše, no priebeh partie sa otočil. Prehra v piatom kole tiež nebola žiadnym odovzdaným výkonom a hneď po nej nasledovali dve výhry, pričom druhá bola proti turnajovej šestke. Prehru v ôsmom kole dokázala vykompenzovať výhrou v tom záverečnom. Realizácia výhody sa síce nerodila rýchlo a ľahko, no nemožný ťah súperky a dve minúty navyše bohato postačili. Jedenáste miesto, performace 1241 a druhé miesto v kategórii, sú tak odmenou za zvýšenú snahu v poslednej dobe a ostávať iba dúfať, že to nie je jav krátkodobý.

Turnaj GPX (63 hráčov): S.Valentová 6b/9 11.miesto (2.miesto v kategórii D11), M.Šúň 5b/9 19.miesto, P.Kapičáková 5b/9 26.miesto (3.miesto v kategórii D14), T.Valent 3,5b/9 49.miesto (3.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 3b/9 54.miesto (1.miesto v kategórii D08)

Výsledky na chess-results

Grétka začala turnaj vo veľkom štýle, keď v úvodný štyroch partiách dvakrát potvrdila rolu papierovej favoritky a dvoch favorizovaných súperov dokázala zremizovať. V piatom kole tak hrala dokonca až na 3.šachovnici, no druhá polovica turnaja ju už nezastihla v až takej forme. Po prehre s favoritom, hneď následne nečakane stratila remízu, no výhra v siedmom kole predsa len dávala šance na výborný výsledok. Chcelo to však bodovo zabrať v posledných dvoch kolách, čo sa jej, napriek prijateľným súperom, už nepodarilo. Poklesla tak do stredu tabuľky, čo však ale rozhodne nie je žiadna hanba.

Open turnaj (26 hráčov): G.Kapolková 4,5b/9 15.miesto

Výsledky na chess-results

212 213

214 215

216 217

218 219

220 221

Zastúpenie na podujatí, kde je napriek názvu, už tradične viac mladších žiakov a malých detí, ako dorastencov, budeme mať vo dvoch družstvách a to v podobe licencií Natálky (ŠK Doprastav B) a Simonky (ŠK Doprastav A).

Natálka odohrala iba tri partie, lebo v sobotu doobeda sa nemohla turnaja zúčastniť. V úvodnom kole prišlo na klubové derby, kde bielymi figúrami podľahla Simonke. V druhom kole naplnila papierové predpoklady a pripísala si na konto výhru. Za debatný krúžok pri partii by si však zaslúžili prehru obe súperky. V záverečnej partii sa prekvapenie opäť nestalo, tentoraz to ale znamenalo druhú prehru a tak celkovo nesklamala, no ani neprekvapila.

Simonka po spomínanej výhre v derby, v druhej partii uhrala bielymi po zaujímavom priebehu remízu. V treťom kole sa rovnakým výsledkom skončila jej partia proti ďalšej favoritke. Ďalšie dve partie splnila papierové predpoklady a turnaj skončila bez prehry. Rovnako aj u nej platí, že čo mala vyhrať vyhrala, pol bodu navyše by však potešilo.

Turnaj družstiev (9 družstiev): ŠK Doprastav A (S.Bochničková 4b/5), ŠK Doprastav B (N.Havaldová 1b/3)

Výsledky na chess-results

210 211

V krajskom kole Trnavského kraja súťaže študentov nás reprezentoval Samir. Podľa predpokladov zvládol všetky nástrahy súperov a s plným bodovým ziskom vyhral turnaj a bezpečne postuúpil do celoslovenského finále.

Turnaj žiakov (16 hráčov): FM S.Sahidi 7b/7 1.miesto (postup do finále)

Výsledky na chess-results

183 184

V krajskom kole Trnavského kraja nás reprezentovali Ryan a Sear, ktorí budú mať ešte mnoho pokusov prebojovať sa v tejto školskej súťaži čo najďalej.

Sear začal turnaj výborne, keď zvládol obe úvodné prekážky. Po nich však narazil na turnajovú dvojku a od šachovnice vstával bez bodového zisku. Výhrou vo štvrtom kole si uchoval šance v boji o postup, tie však definitívne zhasli v kole piatom. Po prehre ho tak už čakal iba boj o čo najlepšie umiestnenie. V šiestom kole síce vyhral, no v záverečnom kole podľahol nasadenej jednotke a zároveň víťazovi turnaja. Sear tak uhral svoj štandard umiestnením aj výsledkovo.

Ryan začal turnaj vskutku katastrofálne, keď prehral úvodné dve partie, a to navyše proti súperom, kde by pri zodpovednom prístupe mal byť výsledok jasný. Jeho šance na postup tak zhasli už necelú hodinu po začiatku turnaja. Začal však stíhaciu jazdu v snahe dokázať všetkým, že toto nie je jeho reálna výkonnosť a počas nej vyhral všetkých päť partií v rade. Vrátane záverečnej výhry na prvej šachovnici, ktorá stála súpera víťazstvo v turnaji. Výsledné piate miesto je, rovnako ako sme spomínali u Seara, priemerom.

Turnaj žiakov (24 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 5.miesto, Se.Sahidi 4b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

181 182

Dvanástym ročníkom pokračoval cez víkend v Malackách detský turnaj, ktorý je zároveň aj súčasťou GPX mládeže. Viac či menej bolo isté, že turnaja sa zúčastníme a nakoniec na Záhorie cestovala pätica Maťko, Miška, Natálka, Riško a Willko.

Maťko začal podľa očakávania výhrou, no už v druhom kole podľahol nasadenej dvojke turnaja a v treťom kole si výsledok, trochu prekvapujúco zopakoval. Nasledovala séria dvoch výhier znamenajúca návrat do prvej polovice, no po ďalších dvoch prehrách sa opäť zosunul do tej druhej. Záverečné dve výhry predsa len znamenali umiestnenie v lepšej polovici tabuľky a priemerný výsledok.

O miesto vyššie skončila Miška, ktorá taktiež vyhrala úvodnú partiu, no po nej nasledovala dokonca séria troch prehier. Pri poklese na spodné priečky sa opäť spamätala a začala vyhrávať partiu za partiou, pričom sa jej podarilo zdolať svojich súperov až štyrikrát v rade. Pred záverečným koncom tak mala šancu na šesť bodov a umiestnenie v TOP15, no po prehre z toho bolo umiestnenie v tretej desiatke. Každopádne však suverénne víťazstvo v kategórii dievčat do osem rokov.

Willko, ktorý nakoniec skončil o jedno miesto nad Miškou. Začal taktiež výhrou a ani prehra v druhom kole mu nezabránila odštartovať dobre, veď vyhral aj ďalšie dve partie a vystrelil na čelné stoly. Prišli síce dve prehry s hráčmi, ktorí uhrali v turnaji výsledných šesť bodov, no záverečná tretina bola opäť úspešná, keď z troch partií boli až dve víťazné a tak okrem piatich bodov a 25.miesta z toho bolo aj tretie miesto v kategórii chlapcov do osem rokov.

Natálka prvé tri partia zvládla relatívne bez problémov, no vo štvrtom kole, s neskorším medailistom, sa diali veci. Najprv stratila kvalitu, neskôr ju získala naspäť, aj s pešiakovou výhodou, no opäť urobila chybu a v prehratej koncovke urobil poslednú chybu súper a partia skončila remízou. Asi zaslúženou, lebo kto si zaslúžil vyhrať? Z následnej série prehier idú všetky na účet absolútnej nekoncentrácie, keď v prvých dvoch sa možno zabavila, ale za šachovnicou to body neprináša a v tretej jednoducho podložila dámu pod pešiaka.  Záverečné dve výhry už iba upravili konečný dojem, ale viac ako priemerný výsledok z toho nebol. Paradoxne stačil na víťazstvo v kategórii dievčat do 11 rokov.

Riško dostal v prvom kole neskoršieho druhého hráča výsledkovej listiny. Ako sa môže stať, že vo švajčiaráku sa stretne nasadená sedmička s nasadenou päťkou už v prvom kole, to nám však jasné nie je. Jediným riešením môže byť laxnosť pri zadávaní hráčov do turnaja (staré ratingy, nepoužívanie databázy z matriky SŠZ,...). Prehra ho však nezlomila a návrat na čelné šachovnice zvládol vo veľkou štýle po sérii 4/4. V šiestom kole síce svojmu súperovi podľahol, no táto druhá prehra bola zároveň aj tou poslednou. Po dvoch remízach a výhre v záverečnom kole sa mu podarilo vybojovať šesť bodov a obsadiť miesto hneď za najlepšou desiatkou. Zároveň si tým vybojoval prvé miesto v kategórii chlapcov do osem rokov.

Turnaj GPX (61 hráčov): R.Pisarčík 6b/9 11.miesto (1.miesto v kategórii CH08), N.Havaldová 5,5b/9 17.miesto (1.miesto v kategórii D11), W.Vanko 5b/9 25.miesto (3.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 5b/9 26.miesto (1.miesto v kategórii D08), M.Šúň 5b/9 27.miesto

Výsledky na chess-results

173 174

175 176

177 178

179 180

Víkendového podujatia v maďarskej Budapešti, presnejšie turnaja hráčov do 1600, so zápočtom na rating fide, sa zúčastnil Ryan. V turnaji bol deviatym nasadeným hráčom, no udržať umiestnenie na turnajoch v Maďarsku je vždy náročné. Úvodné dve remízy to aj naznačili. Po nich prišli dve výhry proti hráčom bez ratingu, no v konečnom výsledku obaja jeho súperi skončili na bilancii 3/6. V piatom kole podľahol neskoršiemu bronzovému medailistovi a výhra v záverečnom kole ho vrátila naspäť nahor, na šieste miesto. Ryan síce v Budapešti nejaké drobné stratil, no praxou isto získal výrazne viac.

Turnaj C U1600 (28 hráčov): C.R.Mészáros 4b/6 6.miesto

Výsledky na chess-results

207 208 209

Bratislavské krajské kolo študentiek a študentov stredných škôl sa uskutočnilo opäť v priestoroch Hotelu Nivy a naša účasť mala byť niekoľkonásobná. Nakoniec nás reprezentovala trojica Emka, Miška a Maťo, aj keď sme ešte dúfali v ďalšiu trojicu Dominika, Sophia a Miro. Posledný menovaný asi šetril sily na víkendové extraligové dvojkolo.

Miška v úvodnom kole dostala z pozície nasadenej hráčky nakoniec súpera, ktorému omylom dali namiesto 1482 rating 1000 (chyba sa neskôr upravila, no výsledok už nie). Po prehre vyhrala povinnú jazdu druhého kola, no tretie kolo zakopla a na medaile to nevyzeralo. Dvoma výhrami sa však dostala výrazne smerom nahor a ani prehra v šiestom kole ju nezastavila, keď v tom záverečnom svojho súpera zdolala. Tým si zabezpečila tretie miesto a postup do Topoľčian.

Maťo dlho nehral, no napriek tomu mohol pomýšľať na postup. Úvodné dve kolá povinne zvládol, následné dve remízy sa už stať nemuseli a v konečnom dôsledku rozhodli o jeho bytí a nebytí. Dalo sa totiž očakávať, že dostane minimálne jedného z dvojice favoritov. To sa stalo už v piatom kole a po výslednej prehre boli postupové nádeje iba vo hviezdach. Záverečné dve výhry ho vytiahli smerom nahor, no s celkovým šiestym miestom nemôže byť spokojný.

Emka vyhrala úvodné tri kolá podľa očakávania, no vo štvrtom kole nestačila na neskoršieho víťaza turnaja. Po dvoch výhrach, z ktorých kľúčová bola najmä tá zo šiesteho kola, proti konkurentke o víťazstvo v kategórii študentiek. V záverečnom kole síce nakoniec utŕžila ešte jednu, vzhľadom na priebeh dosť zbytočnú, prehru, ale potvrdenie svojho nasadenia, víťazstvo v kategórii a postup na slovenské finále jej to neohrozilo.

Turnaj SŠ (35 hráčov): E.Walterová 5b/7 4.miesto (1.miesto v kategórii študentiekpostup do finále), M.Starovič 5b/7 6.miesto, M.Smidová 4,5b/7 11.miesto (3.miesto v kategórii študentiekpostup do finále)

Výsledky na chess-results

185 186

187 188

Bratislavské krajské kolo žiakov základných škôl sa uskutočnilo opäť v priestoroch Hotelu Bratislava a naša účasť bola až 15-násobná. Mala nás reprezentovať iba dvanástka, no dodatočné štyri nominácie rozšírili naše rady. V peknom prostredí Hotelu Bratislava sa tak mohli pokúsiť pobiť o postup, prípadne si uhrať slušné výsledky v rámci svojich kategórií.

Miška sa do turnaja dostala zo štvrtej priečky, vďaka automatickému postupu Grétky. Mohla tak bojovať s výrazne staršími konkurentkami. V prvých štyroch kolách sa jej však bodovať nepodarilo. Nebolo to však nehrateľnými súperkami, veď ani jedna z nich nakoniec trojbodovú hranicu nepreliezla. Po výhre s byeom v piatom kole sa jej následne podarilo remizovať a v poslednom kole zvíťaziť. V hodine dvanástej sa tým odpútala zo dna a preskočila dve súperky.

Alžbetka je jednou z tých, o ktorých sme ani nemali tušenie, že v turnaji bude hrať, nakoľko do turnaja sa nekvalifikovala. Úvodné dve prehry sa dali očakávať, no po výhre s Miškou sa jej podarilo vyhrať aj vo štvrtom kole a razom bola v strede tabuľky. Po, vzhľadom na priebeh partie trochu zbytočnej, prehre v piatom kole sa jej podarilo opäť naplno bodovať a v poslednom kole sa mohla pokúsiť o prvú polovicu. Z trojbodových súperiek však dostala najhoršiu možnosť, no ani výsledné tri body nie sú, pri jej tréningovej a zápasovej nepraxi, zlým výsledkom.

Natálka po úvodnej výhre narazila na derby s Luckou a výsledko partie potvrdil papierové predpoklady. Po dvoch výhrach v rade prehrala, prakticky bez boja, so Simonkou. Výhrou v šiestom kole si vytvorila šance na vysoké umiestnenie, no v záverečnej partii dieru do sveta neurobila. Vyhrala čo mala, prehry sa tiež dali očakávať, takže ťažký priemer. Pri nedostatočnom sústredení počas jednotlivých partií sú však aj štyri body veľkým víťazstvom.

Sophinka sa v turnaji vyhla takmer všetkým favoritkám, teda okrem prehry v druhom kole s Grétkou. Vo štvrtom kole prehrala druhý raz a tretia prehra bola na spadnutie hneď potom, no súperka vyhranú koncovku nedotiahla do konca. Záverečné dve výhry jej však zabezpečili veľmi pekné siedme miesto, čo bolo, vzhľadom na priebeh turnaja, pre ňu absolútne maximum.

Simonka začala turnaj troma výhrami, no v derby s Luckou ťahala bielymi figúrami za kratší koniec. Po výhre s Natálkou ju čakal v šiestom kole zápas pravdy, ktorý jej mohol zabezpečiť postup. Dobrú pozíciu však dokázala pokaziť a v záverečnej, s pešiakom menej, sa dá iba čudovať súperkinej ponuke remízy. V záverečnom kole čiernymi potrebovala vyhrať, no Ninka zahrala v klubovom derby výrazne lepšie a po chybnom h7-h6 jej nedala najmenšiu šancu. Piate miesto a nepostup sú pre ňu isto sklamaním, no na druhej strane nás teší fakt, že dievčatá na krajskom kole opäť neriešili nezmysly a hrali naplno, bez taktizovania.

Ninka po úvodných dvoch výhrach dokázala remizovať v derby s Grétkou (jediná remíza z množstva klubových derby!) a aj v partii štvrtého kola. Na dobre hrajúcu Lucku však v piatom kole recept nenašla. V záverečných kolách síce dokázala zdolať dve kvalitné súperky, vrátane spomínanej partie so Simonkou, no nakoniec z toho bolo nepopulárne štvrté miesto. Vzhľadom na svoj výkon by však mohla byť s, v jej prípade neľahkým, turnajom spokojná.

Grétka po úvodných dvoch výhrach remizovala v už spomínanej partii s Ninkou a následne podľahla jednej z konkurentiek na postupové miesta. Ak chcela uspieť tak dve následné výhry museli byť povinnými jazdami. V záverečnej partii s Luckou bojovala dlho o holý život, no nakoniec prešla do protiútoku a v strelcovej koncovke sa jej podarilo pre seba vybojovať veľmi dôležité víťazstvo. Ním aj turnajové striebro a postup do Topoľčian.

Lucka odohrala celý turnaj na prvej šachovnici, a od druhého kola mala papierovo všetky najsilnejšie možné súperky. Vyhrávala partiu za partiou, vrátane troch klubových derby.  Už pred posledným kolom tak mala istý postup a prvé miesto, no napriek tomu skúsila ukončiť turnaj férovo výhrou a bilanciou 7/7. V už spomínanej partii s Grétkou sa jej to síce nepodarilo, ale nič to nemení na tom, že zaslúžene vyhrala a postúpila.

Turnaj žiačok ZŠ (25 hráčok): L.Strišková 6b/7 1.miesto (postup do finále), G.Kapolková 5,5b/7 2.miesto (postup do finále), N.Kubíková 5b/7 4.miesto, S.Bochničková 4,5b/7 5.miesto, S.Valentová 4,5b/7 7.miesto, N.Havaldová 4b/7 8.miesto, A.Kapolková 3b/7 17.miesto, M.Šúňová 2,5b/7 23.miesto

Výsledky na chess-results

189 190

191 192

193 194

195 196

197 198

Maťko sa do turnaja dostal na poslednú chvíľu a vlastne ani nevieme ako, pretože z okresného kola „bezpečne nepostúpil“. V turnaji ani nie je veľmi čo komentovať, keďže dokázal zdolať iba posledného v turnaji a ziskom jedného bodu skončil iba pred ním. Celkovo sa naskýta otázka, prečo sa na podujatí vyskytlo až prehnané množstvo divokých kariet, kvalita krajského kola potom trpí. Je až tak potrebné naháňať počty?

Peťko, po úvodnej prehre v derby s Vladkom, v druhom kole zvíťazil. Následne však stratil zbytočnú partiu a šance na dobrý výsledok sa začali rozplývať. Dvoma výhrami sa síce vrátil do prvej polovice, no záverečné dve ho zrazili až na čelo tretej desiatky a s tým isto spokojný nie je.

Riško, ktorý bol v turnaji najmladší, mal podľa ratingových rozdielov zdolať maximálne dvoch súperov bez ratingu. To sa mu aj podarilo, no celkovo sa svojej úlohy obetného baránka odmietal ujať a v priebehu tretieho až piateho kola uhral tri veľmi pekné výsledky proti favoritom. Navyše v záverečnom kole zakončil turnaj ďalšou výhrou. Výsledné štyri body a celkové 13.miesto z 32 účastníkov sú pre neho fantastickým výsledkom. Klobúk dolu.

Samko bol ďalším, ktorý do turnaja nepostúpil, ale nejakou záhadou sa v ňom ocitol. (doplnenie: Bol nominovaný za medailistu, ktorý tesne pred turnajom ochorel) Jeho úvod do turnaja, respektíve jeho prvú polovicu, možno smelo označiť za hlboko podpriemernú. Okrem výhry v úvodnom kole s Maťkom dosiahol dve zbytočné remízy a korunu všetkému nasadil prehrou vo štvrtom kole. Následne dve partie síce vyhral, no tie ho vystretili až neuveriteľne vysoko. Na prvej šachovnici síce odohral najlepšiu partiu z celého turnaja, no po prehre sa len tak tak ocitol aspoň o jedno miesto pred Riškom.

Vladko štyri kolá potvrdzoval papierové predpoklad a v predčasnom finále turnaja bol dlho blízko výhre. V záverečnej časovej tiesni si však vybral nesprávne pokračovanie, umožnil súperovi konsolidáciu a jeho dáma sa ocitla úplne mimo svojich ostatných figúr, hlboko v nepriateľskom území. Následnou výhrou si viac menej vybojoval postup. V záverečnej partii sa mohol cestou do finále zbaviť jedného zo širšieho okruhu konkurentov, no uspokojil sa v lepšej pozícii s remízou.

Turnaj žiakov ZŠ (32 hráčov): V.Bochnička 5,5b/7 2.miesto (postup do finále), S.Havalda 4b/7 12.miesto, R.Pisarčík 4b/7 13.miesto, P.S.Zverka 3b/7 21.miesto, M.Šúň 1b/7 31.miesto

Výsledky na chess-results

199 200

201 202

203 204

Jurko zdolal v úvodných dvoch partiách obe svoje súperky, no v treťom kole sa tešil z výhry jeho súper. Nasledovala už tretia výhra, no v derby s Willkom ťahal od úvodu, po strate dámy, za kratší koniec. Materiálny deficit takmer dohnal, no nakoniec sa v koncovke predsa len presadil Willko. Po tejto prehre prišla na rad ešte jedna, no po záverečnej výhre sa dokázal vkliniť na koniec elitnej desiatky.

Willko začal turnaj výhrou, no po nej už podľahol neskoršiemu víťazovi. Tri výhry v rade, vrátane spomínaného derby s Jurkom, ho vytiahli až na druhú šachovnicu. Na nej mal dokonca vyhranú partiu, ale svoju šancu nevyužil a pešiakovú koncovku prehral. Záverečné kolo začal veľmi koncentrovane a kým hral pomaly, všetko bolo super. Potom sa však rozbehol zarovno so svojim súperom a partia sa otočila. Keď už to vyzeralo na beznádejnú situáciu, súper mu dal pat. Siedme miesto je pre prváka skvelým výsledkom. Vzhľadom na posledné dve kolá to mohlo byť aj lepšie, ale aj nie.

Turnaj neregistrovaných hráčov ZŠ (30 hráčov): W.Vanko 4,5b/7 7.miesto, J.Lehocký 4b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

205 206

Piaty ročník turnaja v bratislavskej Dúbravke, s ratingovým obmedzením do 1900, neostal bez našej účasti. Lucka skončila v strede tabuľky, keď ju ku ceste za vyšším umiestnením zastavili dve prehry v lepších pozíciách – v partiách úvodného a záverečného kola. Ani tie však nemôžu byť dôvodom na návrat ku starým a nepotrebným popartiovým rituálom...

Rapid turnaj (20 hráčov): L.Strišková 2,5b/5 11.miesto

Výsledky na chess-results

155 156

Úvodným podujatím začala v sobotu séria nitrianskych turnajov započítavaných do série GPX mládeže. Tak, ako bolo v minulosti dobrým zvykom, očakávali sme na nej aj v tomto roku našu účasť. Nakoniec prekonala očakávania a reprezentovala nás až osmička hráčov. Až trojica z nich dokonca nemá ešte ani oficiálne registráciu, takže naša ďalšia „GPX“ generácia sa hlási ku slovu...

Theo dokázal v úvodnej polovici turnaja vždy prehru vykompenzovať okamžitou výhrou a po štyroch kolách tak mal na konte veľmi dobré dva body. Záverečné tri partie mu však už žiadny bodový prírastok nezabezpečili a po dvoch prehrách s oveľa skúsenejšími hráčmi a následne aj tej záverečnej, obsadil miesto v piatej desiatke.

Miška si úvod turnaja predstavovala asi inak, ako sedením na prvej šachovnici, ale v partii podala veľmi slušný výkon. Prehra v druhom kole bola zbytočná, keď nevyužila dočasne nehrajúce figúry súperky. V strede turnaja dokázala uhrať z troch partií dve výhry a remízu, aj keď ku tej jej pomohlo najmä to, že súper namiesto matu išiel premieňať pešiaka. Miška svojho kráľa rafinovane zapatovala a slzy boli na svete. Záverečné dve kolá sa jej bodovať nepodarilo, vrátane prehry v derby s Jurkom, ale na víťazstvo v kategórii dievčat do 8 rokov jej to postačilo.

Willko mal turnaj, ktorý mohol napoly odohrať aj v rámci klubu, keď počas soboty odohral až tri derby. V každom z nich však odchádzal od partie zdolaný, keď postupne nestačil na Sophinku, Riška a Maťka. Okrem nich už prehral iba raz a pripísal si na konto tri víťazné partie, no na viac ako úvod piatej desiatky mu to nepostačilo.

Sophinka, po už spomínanom derby s Willkom, v druhom kole nastúpila maximálne nesústredená a prehrala skôr, ako sa začalo hrať. Výhra v treťom kole ju nasmerovala do prvej polovice, no naspäť ju zrazili dve, vzhľadom na ich priebeh, absolútne zbytočné prehry. Najmä „samomat“ v piatom kole by sa už dávno nemal stávať. V šiestom kole súperovi dala málo šancí a dobre sa vyvíjala aj záverečná partia, ale nakoniec sa tešila z výhry, a zároveň aj z medaily v kategórii, súperka. Hrať šach voľným štýlom má isto nejaké svoje výhody, ale prehnaná tvrdohlavosť opäť uškodila.

Jurko odohral veľmi kvalitný turnaj, keď sa v ňom stretol až s piatimi ratingovanými hráčmi a dvoch z nich dokázal zdolať. Paradoxne to boli práve derby zápasy s Maťkom a Miškou. Odolával aj trom ďalším papierovým favoritom a dvoch hráčov bez ratingu zdolal. Nakoniec skončil so štyrmi bodmi na 23.mieste.

Maťko si do bodky udržal svoje nasadenie a skončil jedno miesto pred Jurkom. Škoda len, že jeho cesta turnajom bola taká, že sa naň vyštveral až v poslednej chvíli. Úvodnú povinnú jazdu síce zvládol, no následná séria troch prehier v rade ho zosunula takmer do suterénu tabuľky. Až záverečné tri víťazstvá, vrátane výhier s Theom a WIllkom, ho vrátili do prvej polovice.

Riško začal turnaj dvoma úvodnými výhrami, po ktorých však podľahol jednému z okruhu vážnych favoritov na celkové víťazstvo. V záverečných štyroch partiách si pripísal na konto dva body, aj keď v záverečnej partie nebol bez šance ani na ďalší, no s kvalitou navyše si neustrážil svojho kráľa. Napriek prehre však skončil v prvej dviadsiatke a bezpečne obsadil prvé miesto v kategórii chlapcov do 8 rokov.

Čelné priečky, podľa očakávaní, z našich radov okupoval iba Ryan, no neboli to čísla, na aké je zvyknutý. Celý turnaj sa však, s výnimkou pár partí, trápil a nakoniec môže byť rád, že v záverečnej partii dokázal dokonale otočiť jej priebeh. V treťom kole hral gambitový variant príliš pasívne a v piatom kole šokujúco neplatilo „Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky!“. Ostáva iba dúfať, že tretiu rovnakú prehru, paradoxne, aj s rovnakým súperom, už nezaznamená. Na viac, ako výsledné ôsme miesto, to v sobotu jednoducho nemohlo byť.

Turnaj GPX (59 hráčov): C.R.Mészáros 5b/7 8.miesto, R.Pisarčík 4b/7 20.miesto (1.miesto v kategórii CH08), M.Šúň 4b/7 22.miesto, J.Lehocký 4b/7 23.miesto, S.Valentová 3b/7 34.miesto, W.Vanko 3b/7 41.miesto, M.Šúňová 2,5b/7 44.miesto (1.miesto v kategórii D08), T.Valent 2b/7 47.miesto

Výsledky na chess-results

163 164

165 166

167 168

169 170

172 171

Formát tejto súťaže, a ani termíny, sa nezmenili a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. Tretieho turnaja sa zúčastnila šestica našich hráčov, pričom náš siedmy prihlásený, Jurko, ostal prvý pod čiarou ohraničujúcou maximálny počet prihlásených hráčov do turnaja.

V skupine A sa udiali zo šiestich partií iba dva rezultáty a v oboch mala prsty Ninka. Po zbytočnej úvodnej remíze prehrala, takmer bez odporu, derby s Grétkou. V záverečnom kole zbytočný ústup kráľom na e8 dal súperovi šance, ktoré najprv nevyužil, no následne bol už na hrane výhry, keď po hrubej chybe dostal mat na základnom rade. Grétka v úvodnom kole celopartiovú prevahu dotiahla do vežovky na hrane výhry, no partia skončila remízou. Po už spomínanom derby remizovala aj v záverečnej partii a vyhrala tým skupinu. Partie síce presvedčivé neboli, ale doležitá je už samotná prax.

Skupina A (4 hráči): G.Kapolková 2b/3 1.miesto, N.Kubíková 1,5b/3 2.-3.miesto

Riško začal, po úvodnej výhre čiernymi, veľmi dobre aj v druhej partii a v jej priebehu dokonca získal pešiaka. Ten bol dokonca voľný a mal byť jedným z jeho hlavných tromfov. V priebehu pár ťahov sa však všetko otočilo do totálnej prehry. Záverečná partia bola hrou mačky s myšou a Riško si vďaka nej vybojoval druhú priečku.

Skupina B (4 hráči): R.Pisarčík 2b/3 2.miesto

Maťko si v piatok veľa radosti neužil, keď podľahol všetkým svojim súperom a na „medailovú priečku“ mu chýbalo astronomických 1,5 bodu. Od jeho augustovej účasti na Memoriáli Ondreja Rintela to však bola iba jeho 4.-6.partia so zapisovaním, takže aspoň zvýšenie zápasovej praxe potešilo.

Skupina C (4 hráči): M.Šúň 0b/3 4.miesto

Miška siahala po dvoch úvodných výhrach na víťazstvo v celej skupine, keď jej v záverečnej partii stačila aj remíza. Po prehre sa však spolu s ďalšími dvoma súpermi o víťaznú priečku rozdelila.

Skupina D (4 hráči): M.Šúňová 2b/3 1.-3.miesto

Willko mal na šachovnici v priebehu jednotlivých partií rozhodne viac bodov ako výslednú nulu v tabuľke. No hrubé nepozornosti znamenali zbytočné podloženia figúr a súperi nakoniec dokázali svoje prevahy uplatniť. Pri zvýšenom sústredení mohol skupinu pokojne aj vyhrať, no konečný výsledok nakoniec plne zodpovedal množstvu a veľkosti chýb.

Skupina E (4 hráči): W.Vanko 0b/3 4.miesto

157 158

159 160

161 162

Víkendového podujatia v neďalekom Kapuvári sa zúčastnil Ryan, ktorý by mal, v rámci svojej kategórie, patriť medzi favoritov. V priebehu jednotlivých partií si počínal výrazne úspešnejšie, ako tomu bolo deň predtým v piatej lige, a počas celého dňa nedoprial súperom ani jednu jedinú remízu. Zaslúžene tak zvíťazil s obrovským náskokom dvoch bodov.

Turnaj D (27 hráčov): C.R.Mészáros 9b/9 1.miesto

Výsledky na chess-results

152 153 154

Natálka aj po zmene školy ostala v prvom bratislavskom obvode a tak jej zároveň ostal aj status najväčšej favoritky turnaja. Povinnú jazdu za postupom splnila šiestimi výhrami v rade a absolútne nezmyselnou remízou v poslednom kole. Zaujímavosťou je, že hráčky z druhého, tretieho a štvrtého miesta výsledkovej listiny dostala už v úvodných troch kolách turnaja.

Turnaj žiačok (12 hráčok): N.Havaldová 6,5b/7 1.miesto (postup do krajského kola)

Výsledky na chess-results

Peťko patril medzi vážnych adeptov na postupové priečky (najmä keď prvý nasadený hráč mal z minulého roku istý automatický postup) a svoje ambície napĺňal v úvodných kolách do bodky. V treťom kole však utrpel nečakanú prehru, čím jeho šance na postup výrazne klesli, lebo sa dalo počítať s tým, že sa nevyhne jednému či obom hlavným favoritom. Ďalšie tri kolá však dokázal trikrát zvíťaziť a po predposlednom kole bol nielen na postupovej priečke, ale aj na medailovej. V poslednom kole však podľahol neskoršiemu víťazovi a musel sa spoliehať na pomocné hodnotenie. Zo šiestich päťbodových hráčov sa na neho nakoniec usmialo šťastie a vybojoval si štvrtým miestom postup na krajskej kolo.

Turnaj žiakov (45 hráčov): P.S.Zverka 5b/7 4.miesto (postup do krajského kola)

Výsledky na chess-results

148 149

150 151

Na druhom podujatí série turnajov pre začiatočníkov sme očakávali po úvodnej sedmičke dvojciferný počet našich účastí, na nakoniec nám stačil aj nárast na deväť zúčastnených.

Theo začal turnaj prehrou, no prvú výhru vybojoval už v druhom kole a úspešný bol najmä v rozpätí štvrtého a šiesteho, kedy najprv remizoval s Fifom a následne pridal dve výhry v rade. Už pred posledným kolom tak prekonal svoj osobný rekord o celý bod a svoje očakávania prekonal aj tým, že sa dostal do miestnosti, kde hralo 16 najvyšších šachovíc. Partiu síce, v relatívne rýchlom tempe, prehral, ale na jeho úspešnej strede to nič nemení.

Fifo absolvoval výsledkovo rovnakú cestu turnajom a číselne (0-1-0-0,5-1-1-0) platí pre neho prakticky to isté, ako u Thea. Prvé kolo prekročil čas dve sekundy pred prekročením času svojej súperky, v poslednom taktiež nebol bez šance. V konečnom poradí tak skončil veľmi tesne práve pred Theom.

Willko začal trochu prekvapujúcou prehrou, no v ďalších troch kolách nemal pre svojich súperov žiadne pochopenie. V ďalších dvoch kolách sa však zachoval ako džentlmen, keď obe klubové derby proti dievčatám prehral. V úvodnej partii, proti Sophinke, však mohlo prísť ku prekvapeniu. Záverečné kolo zvládol a dostal sa do prvej polovice tabuľky.

Miška uhrala rovnako štyri body, keď si bodové zisky rozdelila naprieč celým turnajom. V treťom kole remizovala s neskoršou piatou hráčkou výsledkovej listiny. Dve prehry v turnaji vykompenzovala troma výhrami a po divokej partii v záverečnom kole z toho bolo nakoniec výsledné umiestnenie v prvej tridsiatke.

Maťko sa umiestnil dve miesta vyššie, keď po úvodných dvoch výhrach, vrátane úvodnej, proti súperke, ktorá skončila nakoniec piata, zaznamenal rovnaký počet prehier. Dvoma výhrami sa síce opäť vytiahol do boja a prvú pätnástku, no v záverečnej partii (ako je vidno aj na videu), prehral ešte skôr, ako začal. A to mu súper prvú ponuku na zisk dámy ešte galantne odmietol.

Sophinka skončila tesne pred Maťkom, keď po úvodných dvoch výhrach narazila na neskoršieho bronzového medailistu a v partii prekročila čas. Po dvoch výhrach, vrátane už spomínanej s Willkom sa dostala do boja o minimálne prvú desiatku, no ďalšie prekročenie času ju zrazilo nadol. Zbytočná prehra v záverečnom kole znamenala prepad do tretej desiatky.

Peťka v úvodných štyroch kolách obe partie čiernymi vyhrala, žiaľ v oboch bielymi nebodovala. V závere však predviedla víťazný hetrik a najmä za výhry v posledných dvoch kolách sa určite nemusí hanbiť. Ziskom piatich bodov tak prekonala svoj doterajší osobný rekord a stanovila si nové maximum. Dúfame, že to bude pozitívnym impulzom k tomu, aby sa šachu začala venovať trochu vážnejšie, ako tomu bolo doteraz.

Riško začal turnaj skvele, keď si pripísal štyri výhry v rade. Tú zo štvrtého kola si bude isto pamätať, keďže si odovzdali niekoľko darčekov v podobe nevyhodených figúr zdarma a nakoniec sa spamätal prvý. V nasledujúcich dvoch partiách mu už súperi toľko radosti nedopriali, aj keď proti Natálke začal svele, keď získal pešiaka a rozbil jej rošádové postavenie. Nedal si však pozor na protiútok a relatívne rýchlo sa priebeh partie úplne otočil. Výhra v záverečnom kole mu priniesla, už štandardných, päť bodov a vďaka dlhodobému pobytu na predných šachovniciach aj výsledné siedme miesto.

Natálka pôvodne nemala v turnaji ani hrať, no doslova v hodine dvanástej sa tak stalo. Aj táto zmena mohla mať vplyv na jej koncentráciu a absolútne zbytočnú stratu dámy v úvodnom kole. Po nej začala stíhaciu jazdu, v rámci ktorej zvíťazila vo všetkcýh šiestich partiách. Pre hráčku jej kalibru však má takýto turnaj význam iba vtedy, ak sa od úvodu pohybuje na čelných šachovniciach, aby minimálne päť jej súperov bolo z širšieho čela tabuľky. Výsledná zemiaková medaila a víťazstvo v kategórii dievčat tak síce na papieri poteší, ale účel neplní.

Turnaj začiatočníkov (82 hráčov): N.Havaldová 6b/7 4.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), R.Pisarčík 5b/7 7.miesto, P.Kapičáková 5b/7 13.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Valentová 4b/7 25.miesto, M.Šúň 4b/7 26.miesto, M.Šúňová 4b/7 28.miesto, W.Vanko 4b/7 35.miesto, F.Kapičák 3,5b/7 41.miesto, T.Valent 3,5b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

138 139

140 141

142 143

144 145

146 147

Formát tejto súťaže, a ani termíny, sa nezmenili a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. V druhom kole, hranom na Sviatok všetkých svätých, sa dala očakávať nižšia účasť, no medzi jedenástimi hráčmi sme mali aj my svoju trojicu. Pričom každý z nej hral nakoniec v inej skupine. Pikoškou je, že vrátnik na Doprastave ani len netušil, že sa turnaj bude hrať.

Sophinka v áčku mohla turnaj, vzhľadom na priebeh partií, hádam aj vyhrať a to s plným bodovým ziskom, ale piatok bol v jej prípade veľkým festivalom premárnených príležitostí. A keďže záplava možných ziskov materiálu a matových motívov ostala iba vo virtuálnej rovine, súperi neskôr trestali. Všetci, bez milosti a zaváhania, no zaslúžene.

Skupina A (4 hráči): S.Valentová 0b/3 4.miesto

Riško vyhral úvodné dve partie, keď v nich urobil oveľa menej chýb, ako jeho súperi. Škoda viacerých zbytočných ťahov „rýchlou rukou“ a viacerých nevyvinutých figúr. Najmä jeho veže si isto potichu šomrali v kútoch šachovnice čosi o svojej neužitočnosti. Len neboli dostatočne počuť. V treťom kole začal veľmi dobre, no súper už opakujúce sa chyby dokázal využiť a zaslúžene vyhral. Každopádne výsledné dva body nie sú neúspechom.

Skupina B (4 hráči): R.Pisarčík 2b/3 2.miesto

Theo deň pred turnajom ani nemal hrať, ale nakoniec absolvoval svoje prvé partie so zapisovaním. V prvej sa venoval viac viac peru, partiáru a hodinám, ako šachovnici. Podľa predpokladov túto partiu relatívne rýchlo prehral, no partiár bol zapísaný na veľmi slušnej úrovni. V druhej partii dal hneď v jej úvode súperovi štyri šance na výmenu dám s následnou vidličkou a stratou veže. Súper však nevyužil ani jednu a tak sa hralo ďalej. Theo však už bol počas celej partie pozornejší a postupne získal drvivú materiálnu výhodu a nakoniec sa mu, po miernych problémoch, podarilo dať mat. Následne odohral aj ďalšie cvičné partie, s toho jednu taktiež so zapisovaním.

Skupina C (3 hráči): T.Valent 1b/2 2.miesto

134 135

136 137

Na prelome októbra a novembra nás v Turecku, v rámci slovenského družstva, zastupujú na Šachovej olympiáde do 16 rokov Samir a Vladko. Družstvo vstúpilo do turnaja v zmysle papierových predpokladov, keď zdolalo béčko Juhoafrickej republiky jasne 4:0, keď, hádam okrem jednej partie, súperi nekládli vážnejší odpor. Samir si pripísal na jednotke bod, kým Vladko pauzoval. V druhom kole, v zápase proti tureckému súperovi, nastúpili obaja. Papierovo sme síce boli jasnými favoritmi, no o sile domáceho družstva sa v prvom kole presvedčilo ôsme nasadné Srbsko. Takže nás rozhodne nečakala prechádzka ružovou záhradou, ale skôr cesta cez divoký Kurdistan. Samir svojho súpera čiernymi nedokázal pretlačiť v koncovke a partia sa nakoniec skončila remízou, kým Vladko začal veľmi nádejne a po súperovom predčasnom otvorení centra stál na hrane výhry, no v prepočte prehliadol odpoveď 23.. Jf5, po ktorej bola obeť figúry nekorektná. Družstvo prehralo najtesnejším rozdielom. Žreb tretieho kola sa s nimi nemaznal a dostali štvrté nasadené družstvo Turecka. Samir na jednotke stál od úvodu sympatickejšie, no po otvorení pozície bol o chlp lepší súperov strelec, no konečná remíza bola asi spravodlivá. Vladko čiernymi od úvodu dominoval a stál na hrane výhry aj na šachovnici, aj na hodinách. Vypustenie súperky sa mu však takmer stalo osudným, no tá v časovej tiesni nenašla najlepšie odpovede a Vladko sa nakoniec tešil z výhry, ktorou zabezpečil družstvu remízu 2:2. Vo štvrtom kole ich čakal nebezpečný Turkmenistan, ktorý v prvom kole šokoval výhrou s Ruskom 3:1. Naši sa teda mali na čo tešiť. Samir nastúpil a po korektnom priebehu partiu so svojim súperom remizoval, po vyčerpaní všetkých možností. Vladko po psychicky náročnom dvojkole pauzuje. Výsledná remíza 2:2 bola vzhľadom na priebeh stretnutia asi zaslúžená. V piatom kole sme dostali Turecké dievčatá a čakal sa tuhý odpor, no s víťazným koncom. Samir aj Vladko nastúpili bielymi figúrami, no u prvého menovaného ich výhodu stratil veľmi skoro. Po extravagantnom otvorení bola výrazne sympatickejšia čierna pozícia, no Samirova súperka šance nevyužila a tak bola v divokej partii nakoniec potrestaná. Vladko dostal bielymi po pätnástich ťahoch veľmi sympatickú útočnú pozíciu, no prešľapovanie na mieste nielen že stratilo výhodu, ale venovalo súperke iniciatívu a tá ju dokázala s figúrou navyše uplatniť. Naši však zvíťazili najtesnejším rozdielom 2,5:1,5. Po voľnom dni čakalo našich náročné dvojkolo a hneď šieste kolo, proti Kolumbii, bolo kolom neuveriteľných obratov. Po otvoreniach by sa dalo tipovať 3,5:0,5 pre naše farby, no začali sa diať veci. Jediná partia, kde nedošlo ku obratu, bola Samirova remíza. Obaja súperi hrali dobre a tak bola logickým vyústením situácie. Na zvyšných troch sa pozície otáčali vždy v náš neprospech. Vladko dostal krásnu útočnú pozíciu, no nevedel si s ňou rady. Korektne obetoval pešiaka, no následne striedal ťahy na oboch krídlach a súperovi umožnil dostať sa z najhoršieho veľmi lacno. Celoplošná hra je v súčasnom šachu skvelá, ale musí byť plánovitá. Tu tomu tak nebolo a výsledkom bola zaslúžená prehra a obrat na celkových 0,5:3,5. Siedme kolo sa s našimi žreb nemaznal a dostali favorizovanú reprezentáciu USA. Samir si vybral slabšiu chvíľu, keď už v otvorení nechopil opraty partie a prehral prakticky bez odporu. Vladko si čiastočne napravil chuť, keď čiernymi remizoval s papierovo favorizovanou súperkou. Výsledná prehra 1,5:2,5 je so cťou, no zo zápasu išlo, vzhľadom na jeho priebeh, vyťažiť aj viac. V ôsmom kole nastúpili naši proti Iraku, ktorý postavil na prvú šachovnicu dievča, ktoré však ešte nenastúpilo. A tak sa dala očakávať kontumačná výhra Samira. Zvyšná trojica tak potrebovala vybojovať aspoň 1,5 bodu. Výslednou výhrou 3:1 sa to nakoniec podarilo, žiaľ jediný bod súperovi poskytol Vladko, ktorý si celý čas udržiaval miernu iniciatívu, no v koncovke nechal vyniknúť súperove figúry. Po dvoch zbytočných zápasových prehrách ted konečne družstvo bodovalo naplno a v záverečnom kole mohlo ešte zabojovať o pekný výsledok. Súperom bol hrateľný Island, no prechádzku ružovou záhradou naši čakať nemohli. Vladko pauzoval a Samir výhrou prispel ku konečnej hladkej výhre 3,5:0,5. Vďaka nej naši obhájili papierové nasadenie.

Z našej dvojice sa isto viac darilo medzinárodne ostrieľanému Samirovi, ktorý bezpečne držal prvú šachovnicu, kde vyhral štyri partie (jednu kontumačne), štyri remizoval a zaznamenal iba jedinú prehru. Tá bola zbytočná, keď zvolil, trochu nečakane, kamikadze štýl, ktorý však na súpera nestačil. Ratingovo ostal na svojom, takže slušný výkon. Vladko nevyužil v partiách viacero nádejne rozohraných otvorení, kde sa partie dokonale otočili. Tristná bola najmä bilancia bielymi 0/4. Čiernymi figúrami uhral solídnych 1,5/2. Či bolo hlavnou príčinou nezdrau veľké chcenie, zlý časový manažment, alebo bezplánovitá hra, to ťažko povedať. Pravdepodobne však z každého rožku trošku. Máme však nad čím rozmýšľať a čo vylepšovať, nová sezóna totiž nedávno iba začala...

Šachová olympiáda (48 družstiev): Slovensko (FM S.Sahidi 6b/9, V.Bochnička 1,5b/6) 21.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia: Šachová olympiáda do 16 rokov

130 131

132 133

Grétka sa zúčastnila blízkeho rapid turnaja v rakúskom Nickelsdorfe. V ňom sa jej darilo najmä v párnych kolách a bielymi figúrami. Dvoch papierovo slabších súperov zdolala a z pätice silnejších dokázala uspieť výhrou v šiestom kole. Rodinné derby záverečného kola sa jej pre seba rozhodnúť nepodarilo, keď bielymi figúrami zaznamenala jedinú stratu.

Rapid turnaj (55 hráčov): G.Kapolková 3b/7 38.miesto

Výsledky na chess-results

127 128 129

Majstrovstiev druhého obvodu sa zúčastnila štvorica našich hráčov a prispeli tak ku rekordnému počtu účastníkov tohto podujatia.

Maťko v turnaji zahral viac menej podľa očakávania, keď dve klubové derby bol bez šancí a zo zvyšných piatich partií proti neregistrovaným hráčom dokázal vyhrať štyri a ku nim pridal ešte jednu remízu. Z tejto pätice boli až štyria starší minimálne o päť rokov. Ziskom 4,5 bodu skončil na veľmi slušnom deviatom mieste.

Samko po troch výhrach z kategórie povinných podľahol čiernymi neskoršiemu víťazovi a okrem toho ešte v šiestom kole, v rámci klubového derby, Simonke. Ani ďalšie dve výhry výhry mu tak nestačili na umiestnenie na postupových priečkach a skončil medzi chlapcami na piatom mieste a celkovo siedmy.

Ninka podľa očakávania vyhrala úvodné dve a v treťom kole podľahla jednému z papierových favoritov turnaja. Následne tri výhry v rade, vrátane spomínanej s Maťkom, ju vyniesli do záverečného kola až na prvú šachovnicu. Na nej síce proti neskoršiemu víťazovi bojovala, no so cťou prehrala a päť bodov jej stačilo na výsledné piate miesto, druhé medzi žiačkami a bezpečne postúpila na krajské kolo.

Simonka zvíťazila v úvodných štyroch partiách a v piatom kole odohrala na oprvej šachovnici prvý vážnejší súboj. Partiu síce čiernymi prehrala, no vzápätí zdolala Samka. V záverečnom kole jej Swiss Manager prial a namiesto neskoršieho víťaza, či Ninky, jej prihral do cesty súperku úplne iného kalibru. Po bezpečnej výhre sa mohla tešiť z víťazstva v kategórii, postupu a celkového druhého miesta.

Rapid turnaj (39 hráčov): S.Bochničková 6b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii žiačokpostup na krajské kolo), N.Kubíková 5b/7 5.miesto (2.miesto v kategórii žiačokpostup na krajské kolo), S.Havalda 5b/7 7.miesto, M.Šúň 4,5b/7 9.miesto

Výsledky na chess-results

121 122

123 124

125 126

Majstrovstvá tretieho obvodu sú jednoznačne najobsadzovanejšou súťažou v rámci obvodných kôl školských majstrovstiev, keďže do „trojky“ patrí najmä ŠpMNDaG. Tento rok sme zo školy vyslali až 13-člennú zostavu (vrátane 11 našich členov), ktorú dopĺňal Riško z Hubeného. Podujatie sa odohrávalo premiérovo v priestoroch Nemeckého kultúrneho domu v Rači a účastníci sa poďakovali organizátorom rekordnou účasťou v histórii obvodných majstrovtiev. Ostáva iba dúfať, že nie naposledy.

V turnaji žiačok sme mali päťčlenné zastúpenie, pričom za určitých okolností mohla bojovať o postup každá z našich zúčastnených hráčok.

Peťka začala turnaj výhrou a po nej sa, v rámci triedneho derby, rozišla nerozhodne s Alžbetkou. Po prehre v derby Sophinkou sa jej podarilo vyhrať vo štvrtom kole, no vzápätí podľahla neskoršej striebornej medailistke. Výhra v predposlednom kole jej dávala šance na boj o umiestnenie v TOP5, no druhé neúspešné derby, tentoraz proti Miške, ju zaradilo na koniec prvej desiatky a z neregistrovaných hráčok na nepopulárne a tesne nepostupové štvrté miesto.

Alžbetka viac či menej prišla o šance na postup v treťom kole, z ktorého prehru už išlo veľmi ťažko nahradiť. V záverečných troch kolách síce uhrala cenné remízy, ako s Miškou, tak aj neskoršou druhou hráčkou turnaja a v záverečnom kole dokonca zapísala bod s Grétkou, no to na postup stačiť nemohlo.

Miška sa takmer pripravila o postup v strede turnaja, keď po dvoch výhrach prehrala obe svoje ďalšie partie a po spomínanej remíze s Alžbetkou už bola prakticky mimo hry. Dve záverečné výhry ju vytiahli tabuľkou nahor, no stačilo to iba na zemiakovú medailu. Tá však, vďaka automatickej účasti Grétky, nakoniec stačila na najtesnejší postup.

Sophinka nemohla mať iný cieľ, ako postup do krajského kola, no už v druhom kole zaznamenala nepríjemnú prehru. Po nej, za predpokladu prehry proti Grétke, už mala „nôž na krku“ a nesmela zaváhať. Tento scenár sa nakoniec aj naplnil a výhrou v poslednom kole si zabezpečila konečnú tretiu priečku a postup do krajského kola.

Grétka bola suverénnou favoritkou turnaja a tieto predpoklady od úvodu napĺňala a zbierala bod za bodom. Po šiestich výhrach tak mala na konte nielen postup, ale aj isté prvé miesto. Záverečné sesterské derby však bolo čiernou škvrnou turnaja a hrubým porušením fair play. V podstate mala svojim spôsobom „šťastie“, že turnaj nebol organizovaný nami, pretože by bola z neho okamžite vylúčená. A tak sa stalo, že víťazkou turnaja sa stala vlastne porazená. Ostáva iba veriť, že sa z chyby poučila a už ju nikdy v živote nezopakuje, pretože určité veci skrátka nie je možné tolerovať a naše cesty by sa museli rozísť.

Turnaj žiačok (18 hráčok): G.Kapolková 6b/7 1.miesto (postup do krajského kola), S.Valentová 5b/7 3.miesto (postup do krajského kola), M.Šúňová 4,5b/7 4.miesto (postup do krajského kola), A.Kapolková 4,5b/7 5.miesto, P.Kapičáková 3,5b/7 10.miesto

Výsledky na chess-results

107 108

109 110

111 112

V turnaji chlapcov sme mali sedem statočných, keď sme, okrem overených stálic, otestovali aj viacero hráčov, ktorí tento turnaj budú môcť hrať ešte mnoho mnoho rokov...

Theo, ako jeden z dvoch našich prvákov (spolu s Willkom), začal turnaj fantasticky, keď v úvodných kolách šokujúco zaznamenal dve výhry. Potom však prišla séria štyroch prehier v rade a tú dokázal zastaviť až výhrou v záverečnom kole. Vďaka nej sa dostal na tri body a pri svojom debute rozhodne nesklamal. O rok to bude v jeho prípade veľmi pravdepodobne už prvá polovica tabuľky.

Fifo chytil v prvom kole na jednotke Vladka a tak zistil, aký ťažký je život outsidera na prvej šachovnici. Po výhre v druhom kole žiaľ nasledovali dve prehry v rade, vrátane derby s Willkom. Víťazným záverečným hetrikom sa vytiahol tabuľkou výrazne vyššie, keď sa ziskom štyroch bodov dostal nielen do prvej polovice, ale dokonca tesne za druhú desiatku.

Willko začal turnaj výhrou, no po dvoch prehrách v rade sa jeho spokojnosť rýchlo preklopila na opačnú stranu. V už spomínanom derby s Fifom sa však výhrou chytil a po nej dokázal zvíťaziť aj v nasledujúcich troch partiách. To mu prinieslo zisk piatich bodov, výborné trináste miesto a postup do krajského kola v kategórii neregistrovaných hráčov.

Jurko skončil tesne pred Willkom a rovnako si piatimi bodmi zabezpečil postup, no to už predbiehame... V úvodnom kole podľahol jednému zo skúsenejších hráčov a zároveň nasadenej sedmičke turnaja. Séria troch výhier ho vytiahla tabuľkou nahor, no rozlet pribrzdila v piatom kole druhá prehra. Záverečné dve partie sa mu podarilo vyhrať a výsledkom bolo výborné dvanáste, rozhodne nie tuctové, miesto.

Oliver mal isto postupové ambície napriek tomu, že šachu sa už prakticky nevenuje. Po úvodných troch výhrach však doplatil na prehru vo štvrtom kole, pretože sa dalo počítať s tým, že ich ešte žreb dá dokopy s Vladkom. Toto sa udialo v poslednom kole a Oliver po prehre vypadol z postupovej trojky a skončil na ôsmom mieste.

Riško začal turnaj rovnako troma výhrami, no po nich narazila kosa na kameň, keď sa z výhry tešil jeho oveľa skúsenejší súper. Prehra mu paradoxne neublížila, skôr naopak, pretože sa vďaka nej vyhol takmer celému čelu štartovej listiny a skvelým finišom, najmä po cennej výhre v záverečnom kole, dokázal obsadiť tretiu priečku. Tá mu zabezpečila nielen postup do krajského kola, ale aj celkové víťazstvo v rámci kategórie škôl v Rači.

Vladko si po návrate z MS v Indii a dvojkole extraligy doprial ľahký tréning a po siedmich víťazstvách potvrdil pozíciu absolútneho favorita turnaja a bezpečne zvíťazil a postúpil na krajské kolo.

Turnaj žiakov (69 hráčov): V.Bochnička 7b/7 1.miesto (postup do krajského kola), R.Pisarčík 6b/7 3.miesto (postup do krajského kola), O.Šoltys 5b/7 8.miesto, J.Lehocký 5b/7 12.miesto (postup do krajského kola neregistrovaných hráčov), W.Vanko 5b/7 13.miesto (postup do krajského kola neregistrovaných hráčov), F.Kapičák 4b/7 22.miesto, T.Valent 3b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

113 114

115 116

117 118

119 120

V priestoroch Múzea židovskej kultúry sa v júni, v rámci otvorenia výstavy o Richardovi Rétim, uskutočnila exhibícia naslepo. Výstava samotná prebieha v termíne 6.6.-30.11.2019, takže tí, ktorí sa ešte neboli pozrieť, majú ešte viac ako mesiac túto možnosť. V pondelok sa na nej zúčastnil Samko a niektoré z jej exponátov ponúkame v krátkej fotogalérii.

Web podujatia: Múzeum židovskej kultúry

Bližšie info aj na: FB konto Klub šachových nádejí

102 103 104

105 106

Na tradičnom jesennom bratislavskom podujatí v Cenade sme rozhodne nemohli chýbať. Nastúpili sme síce v značne improvizovanej zostave, no nakoniec  bolo aspoň sedem statočných. Čo však chýbalo v počte, to dohnali všetci svojimi výkonmi.

Theo po úvodných troch prehrách neklesal na duchu a aj keď po prvej víťaznej lastovičke, vo štvrtom kole, pridal ďalšie dve porážky, na konci turnaja sa mal dôvod usmievať. Troma výhrami v závere totiž postupne stúpal tabuľkou a nakoniec to pre neho znamenalo krásne druhé miesto medzi chlapcami do osem rokov.

Miška naopak zahrala veľmi dobre najmä v úvodnej polovici turnaja, keď z prvých štyroch partií dokázala vyhrať až tri a jedinú prehru si zapísala s Willkom. Zo záverečných piatich partií sa jej podarilo vydolovať už iba bod, no aj ten je bezpečne stačil na víťazstvo medzi dievčatami do osem rokov.

Maťko síce vstúpil do turnaja výhrou, no po prehre s nasadenou dvojkou stratil zbytočný bod v treťom kole. Krásnou sériou štyroch výhier v rade sa vytiahol na hranicu prvej desiatky, no záverečné dve prehry ho zrazili až do tretej desiatky.

Willko si svoje bodové prídely rozdelil oveľa rovnomernejšie, ako už spomínaná trojica. Po úvodných dvoch výhrach ho dočasne pribrzdila Natálka, no z ďalších šiestich zápasov dokázala vyhrať ešte v troch a celkovo získal päť bodov a s obrovskou rezervou vyhral kategóriu chlapcov do osem rokov.

Ryan začal troma výhrami a po nich absolvoval remízovú sériu, kedy sa skončili nerozhodne jeho partie proti nasadenej jednotke aj dvojke turnaja, ako aj partia v šiestom kole. Dvoma výhrami, vrátane derby s Ninkou, sa vrátil do boja o prvé miesto. V záverečnej partii mu stačilo zvíťaziť a bol by samostatne prvý, remíza mu dávala druhé miesto. Po prehre s neskorším víťazom skončil šiesty, no útechou mu bolo bezpečné víťazstvo v kategórii chlapcov do 11 rokov.

Natálka po tragickom piatku začala turnaj výborne, keď v úvode zahzanemanal víťazný hetrik. Prišlo však prehraté derby proti Ninke a okamžite aj druhá, menej očakávaná, prehra. Nimi tabuľkou výrazne prepadla, no v záverečných štyroch partiách dokázala vždy zvíťaziť a tak sa nakoniec so ziskom siedmych bodov vytiahla až na perrfektnú štvrtú priečku a vyhrala kategóriu dievčat do 11 rokov.

Ninka začala turnaj nekompromisne, keď v úvodných piatich partiách spoľahlivo bodovala. V šiestom kole došlo ku stretu neskorších medailistov a v partii nakoniec nebodovala. V záverečných troch kolách si pripísala ešte dve výhry a prehru v derby s Ryanom, no tieto výsledky jej nakoniec stačili ku výslednej druhej priečke a víťazstvu v kategórii dievčat do 14 rokov.

V globále si teda všetci siedmi počínali úspešne, keď sme vyhrali všetkých päť kategórií, v ktorých sme mali nejakého zástupcu a ku tomu ešte pridal Theo nečakané striebro. Maťko slabším finišom z boja o medaile vypadol, ale umiestnením tiež nesklamal.

Turnaj GPX (72 hráčov): N.Kubíková 7b/9 2.miesto (1.miesto v kategórii D14), N.Havaldová 7b/9 4.miesto (1.miesto v kategórii D11), C.R.Mészáros 6,5b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii CH11), M.Šúň 5b/9 24.miesto, W.Vanko 5b/9 22.miesto (1.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 4b/9 41.miesto (1.miesto v kategórii D08), T.Valent 4b/9 52.miesto (2.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

088 089

090 091

092 093

094 095

096 097

098 099

100 101

Úvodným turnajom začal v októbri ďalší ročník Mládežníckej ligy. Formát súťaže a ani termíny sa nezmenili a tak očakávame našu účasť na všetkých ôsmych plánovaných podujatiach. Skrátenie tempa o 5 minút je určite taktiež správnou voľbou.

Od Grétky a Samka sa čakal boj o prvé miesto a tak tomu nakoniec aj bolo. Samko si vo zvyšných dvoch partiách ani poriadne nezahral a dokázal zvíťaziť aj v klubovom derby, čím vrátil Grétke prehru z cvičnej partie, krátko pred turnajom. Zaslúžene tak vyhral najsilnejšiu skupinu. Grétka úvodné kolo zvládla bez problémov, no po spomínanom derby mala namále aj v treťom kole, keď výborne rozohranú partiu dokázala otočiť na pokraj prehry a až chybou súpera sa dostala z náročnej situácie.

Skupina A (4 hráči): S.Havalda 3b/3 1.miesto, G.Kapolková 2b/3 2.miesto

Natálka zažila jeden zo svojich dní, kedy sedieť za stolom a premýšľať nad šachom jednoducho nebolo možné. Prvé dve partie bezpečne prehrala a až v tretej sa ako tak, pod hrozbou tretej prehry, dokázala spamätať.

Skupina B (4 hráči): N.Havaldová 1b/3 3.miesto

Maťko venoval partiám asi toľko pozornosti, ako Natálka. Ľahká a rýchla ruka v úvode spôsobila podozrivé pozície, často na hrane či za hranou prehry a tak musel už z výkopu otáčať priebeh partií. Dvakrát sa mu to podarilo a raz nie, čo je však skôr ukážka kvality hry jeho súperov.

Skupina C (3 hráči): M.Šúň 2b/3 1.-2.miesto

Miška pri partii pôsobila koncentrovanejšie ako dvaja vyššie menovaní, no o to viac si to užívala cez prestávky medzi partiami, kedy sa na chodbe vždy do sýtosti vyskákala. V partiách už toľko radosti nezažila, lebo zbytočné straty ju vždy zrazili k zemi a nakoniec prehrala všetky tri partie.

Skupina D (3 hráči): M.Šúňová 0b/3 3.miesto

082 083

084 085

086 087

Okresných majstrovstiev v rámci štvrtého bratislavského obdvodu sa zúčastnila Lucka a jej jediným cieľom bol postup na krajské kolo. To sa jej siedmymi výhrami v rade aj bezpečne podarilo, čím zároveň obhájila prvé miesto podľa nasadenia.

Turnaj dievčat (11 hráčok): L.Strišková 7b/7 1.miesto (postup na krajské kolo)

Výsledky na chess-results

078 079

Tradičná séria podujatia pre začiatočníkov pokračuje svojim deviatym ročníkom a tak je symbolické, že začína práve deviaty októbrový deň. Viacerí naši hráči v minulej sezóne úroveň tohto podujatia prekročili a tak uvoľnia svoje miesta iným. Veríme však, že či už v rámci klubu, tréningových skupín, či šachového krúžku, bude naša účasť rovnako veľká, ako tomu bývalo v minulosti.

Miška včera od úvodu nemala svoj deň a úvodné dve prehry síce ešte vykompenzovala dvoma výhrami, vrátane derby tretieho kola s Theom, no v záverečných troch kolách ťahala vždy za kratší koniec a tak s dvoma bodmi skončila hlboko za svojim rekordnom. O mesiac to však bude isto inak...

Theo v úvodnom kole podľahol neskoršiemu medailistovi, no už v druhej partii sa mu podarilo vybojovať remízu. Potom síce galantne podľahol obom svojim súperkám, no medzi piatim a šiestym kolom si pripísal dve výhry a v poslednom kole bojoval o možnosť dostať sa do stredu tabuľky. To sa mu síce nakoniec nepodarilo, ale s výsledkom napriek tomu nemôže byť nespokojný.

Jurko zaznamenal po vyše ročnej prestávke návrat na šachové turnaje a v úvode si počínal nadmieru úspešne, keď okrem výhry v úvodnom kole dokázal prekvapiť aj dvoch hráčov s ratingom. Do štvrtého kola tak mal iba jedinú prehru, v derby s Riškom. Kožu nepredal lacno ani v nasledujúcich dvoch partiách, no úspešný bol až v záverečnom kole, kedy získal štvrtý bod. Jeho návrat tak dopadol určite v pozitívnom svetle.

Riško začal turnaj úvodným víťazným hetrikom a neodradila ho ani prehra s neskorším bronzovým medailistom. V piatom kole totiž zdolal hráča, ktorý v turnaji nakoniec získal päť bodov. Prehra so strieborným hráčom turnaja ho zrazila nižšie, aj keď prípadná výhra v záverečnom kole mu garantovala výborné umiestnenie niekde okolo piatej priečky. Nemal k nej ďaleko, veď v priebehu partie mal už figúru navyše, no v jej závere prišlo k obratu a štyri body stači nakoniec iba tesne na umiestnenie v druhej desiatke. Zaujímavosťou je, že každý jeho súper mal štyri a viac bodov, čo iba svedčí o sile turnaja, ktorý odohral.

Maťko po úvodnej výhre v druhom kole narazil na neskoršieho stopercentného víťaza. Po prehre však vybojoval druhú výhru a po nej remízu, s ktorou isto nebol spokojný. S prehrou v piatom kole však ešte menej. Záverečné dve víťazstvá ho síce vyniesli vyššie, ale určite plánoval skončiť ešte vyššie.

Natálka bola jednou z tých, ktorá mohla pred turnajom reálne pomýšľať na medailové umiestnenie, no už v druhom kole jej prehra urobila prvý škrt cez rozpočet. Následné dve výhry jej síce dali opäť šancu bojovať o čelo tabuľky, no v piatom kole prišla druhá prehra a bolo po nádejách. Záverečné dve výhry už stačili iba na čestné umiestnenie v závere prvej desiatky. Napriek tomu jej však neuniklo víťazstvo v kategórii dievčat.

Willko, ako jeden z členov čerstvo zloženej tréningovej skupiny D, predviedol isto svoj doterajší top turnaj. Úvodným víťazným hetrikom si urobil náladu a ani zbytočná prehra na čas vo štvrtom kole, v priebehu partie s figúrou navyše, ho nezlomila. Práve naopak, dokázal vyhrať ďalšie tri partie za sebou. Tie mu zabezpečili krásne štvrté miesto, tesne za stupňami víťazov. Rovnako, ako v prípade Riška, aj Willkovi súperi mali všetci aspoň štyri body. Na druhej strane však nik nemal viac ako pol bodu navyše. Jeho spomalenie pri hre sa ukázalo ako prospešné, ešte sa ale potrebuje naučiť menej rozptyľovať pri partii. A pripraviť sa na to, že o mesiac to bude, pri vyrovnanosti hráčov na týchto turnajov, opäť skôr bodový zisk okolo štyroch bodov. Ale radi sa budeme mýliť a preto nepredbiehajme... J

Turnaj začiatočníkov (66 hráčov): W.Vanko 6b/7 4.miesto, N.Havaldová 5b/7 9.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), M.Šúň 4,5b/7 16.miesto, R.Pisarčík 4b/7 19.miesto, J.Lehocký 4b/7 23.miesto, T.Valent 2,5b/7 54.miesto, M.Šúňová 2b/7 57.miesto

Výsledky na chess-results

066 067

068 069

070 071

072 073

Na okresných majstrovstvách žiakov základných škôl v Trnave by nemali chýbať Sear so Shabirom. Druhý menovaný okrem prehry v rodinnom derby zaknihoval ešte jednu prehru. Zvyšných päť partií dokázal vyhrať, čo mu stačilo na konečnú šiestu priečku. Searovi sa podarilo vybojovať o pol bodu viac a umiestnením na treťom mieste sa mu podarilo vybojovať postup do krajského kola.

Turnaj ZŠ (42 hráčov): Se.Sahidi 5,5b/7 3.miesto (postup do krajského kola), Sh.Sahidi 5b/7 6.miesto

064 065

Prvý októbrový víkend sa Ryan zúčastní turnaja International Youth Chess Challenge, ktoré je mládežníckym predkrmom v rámci veľkého šachového festivalu. Počas turnaja bude mať možnosť stretnúť aj bezkonkurenčne najsilnejšiu hráčku šachovej histórie - veľmajsterku Judit Polgár. Práve jej šachová nadácia je totiž organizátorom tohto podujatia.

Pri pohľade do štartovej listiny je zaujímvosťou, že keďže nešiel Ryan do Číny na MS, Čína prišla vo veľkom počte za ním do Európy. A už v prvom kole prišlo na zápas proti súperovi zďaleka, no Ryan využil svoje biele figúry na víťazstvo. V druhom kole remizoval čiernymi proti nasadenej turnajovej sedmičke z Maďarska a v treťom kole zdolal bielymi svojho rumunského súpera. Druhé stretnutie s čínskym šachom bolo zároveň jeho prvou prehrou v turnaji, no ešte v ten deň zdolal, v piatom kole, ďalšieho súpera z tejto krajiny. V nedeľu síce na úvod podľahol čiernymi turnajovej päťke, no s rovnakými figúrami zdolal domáceho súpera v záverečnom kole a v turnaji obsadil ziskom 4,5 bodu veľmi pekné 16.miesto. Zároveň si pripísal do ratingu aj 36 bodov, čo sa v turnajoch, kde je 90% hráčov štartového poľa z Číny a Maďarska, veru bežne nestáva... J

International Youth Chess Challenge (77 hráčov): C.R.Mészáros 4,5b/7 16.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia

055 056 057

Úvodného turnaja liptovskej série zaradenej do kalendára GPX mládeže sa zúčastnil Riško a vstup do turnaja mu isto vyšiel podľa plánu, keď po výhre v úvodnom kole, zdolal v druhom kole aj svojho bratranca. Stred turnaja mu však podľa predstáv isto nevyšiel, keď sa mu nepodarilo bodovať v troch partiách po sebe a tak sa v závere turnaja pokúšal o návrat do prvej polovice tabuľky. Dvoma výhrami v rade sa mu to aj podarilo a znamenalo to pre neho druhé miesto v kategórii chlapcov do 8 rokov a vôbec prvú, no isto nie poslednú, šachovú medailu.

Turnaj GPX (64 hráčov): R.Pisarčík 4b/7 26.miesto (2.miesto v kategórii CH08)

Výsledky na chess-results

058 059

Tradičné podujatie 6-členných družstiev sa uskutočnlo v priestoroch Doprastavu a neostalo bez našej účasti, keď nás v rámci áčka Bratislavského samosprávneho kraja reprezentovala trojica Emka, Samir a Simonka. Družstvo bolo papierovo jasným favoritom súťaže a svoju dominanciu napokon aj dokázalo, keď výhry v jednotlivých zápasoch boli iba otázkou skóre. Každý člen družstva navyše vyhral svoju šachovnicu. Samira isto potešil víťazný mikrosúboj s aktuálnym majstroem Európy do 14 rokov v pomere 1,5:0,5, Emku (ako jedinú v turnaji) stopercentná bilancia a Simonku, po prehre na čas v úvodnom kole, päť výhier v rade. Reprezentácia kraja tak dopadla, napriek upršanému počasiu, na výbornú.

O pohár BSK (4 družstvá): BSK A (FM S.Sahidi 5b/6 – 1.miesto na 1.šachovnici, E.Walterová 6b/6 – 1.miesto na 5.šachovnici, S.Bochničková 5b/6 – 1.miesto na 6.šachovnici) 30,5b/36 1.miesto

Výsledky na chess-results

060 061

062 063

Premiérovo sa niekto z našich členov, počas školského pobytu v Køge, zúčastnil mládežníckych majstrovstiev v rámci inej krajiny. V októbri sa to podarilo Maťovi, ktorý sa dokonca na prvý pokus dočkal hneď aj premiérovej zahraničnej medaily. Gratulujeme! Jeho prechod turnajom vám v nasledujúcich riadkoch priblíži svojim komentárom...

„V prvom kole, ktorého začiatok sa o hodinu posunul, keď už sme všetci čakali na začiatok za šachovnicami (totiž veľa účastníkov sa vyjadrilo, že by radi jedli pred kolom, takže ich volanie bolo vyslyšané), som bielymi rýchlo získal pešiaka, čo súper zrejme nezvládol a v snahe dobrať ho späť mi daroval kvalitu. Zvyšok bol už len vecou techniky. V druhom kole som sa v zavretej sicílke, v dobrej pozícii, rozhodol zobrať pešiaka, no zistil som, že súperov útok je nebezpečnejší, ako vyzerá. Musel som tak odovzať kvalitu, no kompenzáciu som mal (minimálne pocitovo) veľmi dobrú. Súper sa však, nepochopiteľne, rozhodol prejsť do prehratej pešiakovej koncovky. V treťom kole som hral bielymi s neskorším vítazom. V zavretej Talianke som však stratil pešiaka a následne, vo vežovej koncovke, prehliadol taktiku, po ktorej som sa rovno vzdal. Vo štvrtom kole som v Najdorfovi prežil útok súpera, ktorý ho trochu precenil, zobral figuru a vyhral. V piatom kole som bielymi vo výmennej Francúzskej získal veľmi dobrú, aktívnu pozíciu s izolovaným pešiakom, no trochu som ju uponáhľal a súper prešiel do koncovky veža + jazdec vs. veža + jazdec, so symetrickými pešiakmi, ktorú sme dali za remízu.“

Turnaj O16 (14 hráčov): M.Šándor 3,5b/5 3.miesto

Výsledky na webe podujatia

Komentár na webe Dánskeho šachového zväzu: http://www.skak.dk

278

Začiatok októbra bude patriť majstrovstvám sveta v kategóriách do 14, 16 a 18 rokov, ktoré bude hostiť indický Bombaj. Nakoľko ani Indiu bežne nenavštívime každý deň, bola to ďalšia motivácia pre tých, ktorí chceli na MSR mládeže zvíťaziť. Keďže sa to tento rok podarilo Vladkovi, bolo pravdepodobné, že premiérovo odohráme aj turnaj v Indii a svoju účasť na majstrovstvách nedávno potvrdil.

V prvom kole sa Vladkovi podarilo s pozície papierového favorita zdolať bielymi figúrami nízkoratingového domáceho reprezentanta, ktorého reálnu kvalitu však budeme vedieť až v priebehu turnaja. V druhom kole už pred ním stála prvá vážna prekážka, ktorou bol opäť domáci reprezentant, no zároveň aj turnajová šestka. Otvorenie čiernymi síce bolo v poriadku, no prišli nepresnosti, favorit prevzal iniciatívu a mal všetky tromfy vo vlastných rukách. Asi až natoľko, že ťahom 29.Vc1 (so snahou o zisk dámy a nevšimnúc si dusený mat) vypustil všetko, čo sa dalo a umožnil Vladkovi vybojovať cennú remízu. V treťom kole sa s ním osud tiež veľmi nemaznal a prihral mu do cesty turnajovú štvorku z Ruska, považovanú za jeden z top talentov. V partii však opačné rošády zvládol výrazne lepšie bielymi hrajúci Vladko, keď súper najprv neopatrne otvoril stĺpec „h“ a následne prehliadol taktiku. Stačilo pár presných ťahov a veľmi cenný bod bol na svete. Po troch kolách mal teda na konte super štart a vo štvrtom kole ho čiernymi figúrami ešte zvýraznil, keď ho čakala ďalšia náročná prekážka v podobe domáceho FM. V divokom variante síce Vladko stratil pešiaka a priebeh partie bol dlho proti nemu, no súper sa v ostrej pozícii nezorientoval správne a dal mu šancu vybojovať ďalšiu cennú remízu. V piatom kole všetko dlho vyzeralo absolútne v poriadku, keď Vladko ovládal jediný voľný stĺpec. Výhodu síce vypustil, no koncovka bola napriek tomu jasne remízová. V snahe vyhrať však prišla, so štyrmi sekundami na hodinkách, vážna chyba, po ktorej sa partia zachárniť nedala. Šieste kolo bolo typickou ukážkou toho, ako predchádzajúci tvrdý direkt dokáže zmeniť psychiku hráča. Na šachovnici hral totiž súper iba sám. Verili sme, že v siedmom kole, ešte pred voľným dňom, príde k druhému zlomu v turnaji a všetko sa opäť obráti pozitívnejším smerom. Súper však bol, napriek ratingu, nadmieru zdatný. Ako ročník 2008 má totiž už uhranú jednu normu medzinárodného majstra. Partia skončila remízou a rovnaký výsledok prišiel aj v partii ôsmeho kola, keď čiernymi nastúpil proti reprezentantovi Litvy.  Do tretice remizoval aj v deviatom kole, keď mu žreb prisúdil ďalšieho domáceho hráča. V predposlednom kole sa posadil proti ôsmemu súperovi z domácej krajiny a po šiestich partiách sa mu podarilo opäť zabodovať naplno. V záverečnom kole mal biele figúry, no ani štrvtý raz v rade ich nevyužil na víťazstvo. Rating jeho súpera však opäť zavádza. Kolo predtým totiž zdolal nasadenú deviatku z Maďarska a turnaji stúpol 150 bodov.

Zhrnuté v skratke, v úvodných štyroch kolách sa Vladkovi vyplácala hra na ostrie noža, keď sa aj jeho súperi v pozíciách slabšie orientovali. V piatom kole prišiel nešťastný zlom, ktorý poznačil celý turnaj, keď chyba v pešiakovej koncovke mala veľký vplyv na psychiku a bojovný duch zrazu niekam odišiel. Ani náhodou sa nedá povedať, že by jeho následní „ratingoví low-cost“ súperi boli slabí, no jediná výhra do konca turnaja bola málo. Napriek tomu, v jame levovej, ako India nepochybne je, zaznamenal výsledok, ktorý určite nie je hanbou. Takéto turnaje by mal absolvovať každý hráč, ktorý chce v šachu niečo dosiahnuť.

CH14 (90 hráčov): V.Bochnička 6b/11 28.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia

Bombaj na wikipédii

074 075

076 077

Po prestupe na strednú školu sa Samir zúčastnil premiérovo okresného kola v okrese Hlohovec. Medzi trojicou hráčov bol jasným favoritom a svoju úlohu bezpečne splnil.

Turnaj SŠ (3 hráči): FM S.Sahidi 2b/2 1.miesto

051 052

Tohtoročný Tatranský pohár sa hrá opäť s našou účasťou, kedy v 177-člennom poli hráčov môžeme nájsť aj Lucku. Tá odštartovala turnaj vo veľkom štýle, keď už v úvodnom kole prekvapila čiernymi papierového favorita a následné dve remízy, obe vybojované po 3,5 hodine hry, tiež nemôže považovať za neúspech. Úvodná tretina turnaja jej tak vyšla výborne, čím nadviazala na svoje posledné turnajové výkony. Vo štvrtom kole absolvovala prvú relatívne rýchlejšiu partiu, keď pokračovala v remízovej sérii a tak jej patrí priebežná skvelá 54.priečka. V piatom kole ju čakal súper silnejší o level až dva od jej predchádzajúcej (remízovej) trojice a nakoniec sa stal prvým, kto Lucku zdolal. V šiestom kole mala bielymi proti sebe skúseného, no hrateľného, súpera. Ten jej ponúkol remízu už v ôsmom ťahu, no bojovne ju odmietla. Nakoniec síce partia nerozhodne skončila, ale snaha bojovať sa isto cení. Dávala to „ako Wayne Gretzky“, keď po dvoch tretinách turnaja zarobila 99 bodov. V siedmom kole ju čakal opäť súper podobnej skúsenosti a výkonnosti a tentoraz, avšak po dlhom odpore, ťahala nakoniec za kratší koniec. V posledných dvoch partiách tak nastúpila s o to väčšou snahou zabojovať o ďalší super výsledok. V ôsmom kole si bielymi figúrami pripísala na konto už svoju štvrtú remízu a tak síce ani jedny nepremenila na plný zásah, no ani raz neodchádzala od partie porazená. V záverečnom kole dokázala zvíťaziť druhý raz v turnaji a výhrami tak orámovala turnaj spredu i odzadu. Znamenalo to celkových 4,5 bodu, všetko proti papierovo výrazne silnejším súperom. Posun 77 miest oproti jej nasadeniu a získaných astronomických 148 bodov do ratingu je tak pre Lucku zaslúženou odmenou. Rovnako aj to, že si opäť dokázala, že jej výkonnostná hranica je, a ešte dlho bude, v nedohľadne.

Open turnaj (177 hráčov): L.Strišková 4,5b/9 90.miesto

Výsledky na chess-results

053 054

Tradičné bratislavské podujatie v rapid šachu sme, podľa predpokladov, nevynechali, keď sa naša účasť na poslednú chvíľu rozrástla na sedem hráčov.

Natálka vstúpila do turnaja troma prehrami. Po nich získala síce prvú výhru, no po ďalších dvoch prehrách opäť klesla na najnižšie stoly. V siedmom kole dokázala zvíťaziť druhý raz, no po prehre v ôsmom kole nakoniec získala tretí bod výhrou bez boja a tak s výsledkom isto nemohla byť spokojná.

Sear začal veľmi dobre, keď v úvodných štyroch partiách dokázal až v troch prípadoch zabodovať a ku dvom remízam si pripísal aj jednu výhru. Pri kvalite jeho súperov to bol výborný štart do turnaja. Potom však prišla štvorzápasová séria prehier, po ktorej sa prepadol hlboko dozadu a až výhrou v záverečnom kole si jemne napravil chuť. Napriek trom bodom však nemusí byť nespokojný, veď až traja favoriti ho nedokázali zdolať.

Shabir začal ešte lepšie ako jeho mladší brat a to napriek úvodnej prehre. Po nej totiž nasledovala asi jeho top séria v živote, kedy v partiách proti štvorici hráčov v rozpätí 1505-1822, povolil iba jedinú remízu. V šiestom kole sa tak ocitol na neuveriteľnom desiatom stole. V záverečných štyroch kolách sa jeho bodový prídel už navýšil iba remízou v záverečnom kole, no s turnajom môže byť maximálne spokojný. Výkon na úrovni 1560 a päť cenných skalpov je určite jeho top turnajom v doterajšej histórii.

O jedno miesto nas Shabirom skončil Samko. Paradoxne, lebo jemu turnaj až tak nevyšiel, keď v ňom ku štyrom „povinným jazdám“ zvládol pridať iba jediné prekvapenie mierneho favorita. Bielymi figúrami dosiahol solídne tri výhri zo štyroch partií, no bilancia čiernymi 1/5 ho zaradila do jeho šedého priemeru.

Grétka bola po Shabirovi druhou, ktorá môže turnaj považovať za veľmi vydarený, keď si zber bodov ponechala od úvodného kola až po tie záverečné. V úvode turnaja bodovala viac čiernymi, v druhej polovici u nej zasa dominovali biele figúry. Pätica cenných skalpov a výkon na úrovni 1685 iba potvrdil veľmi dobrý výsledok z nedávnej súťaže družstiev v Osuskom, ako aj posledné dva turnaje v Pule a v Bratislave.

Ryan síce v úvodných dvoch kolách nebodoval a po víťaznom derby proti Natálke prehral vzápätí aj partiu štvrtého kola, no to bola zároveň aj jeho prehra záverečná. Najprv sa dvoma výhrami dostal do stredu tabuľky a v ňom sa sériou troch remíz dokázal udržať, keď v záverečných dvoch kolách dokázal zachrániť pozície na hrane, či až za ňou. Každopádne počas soboty podal svoj nadpriemerný výkon, keď bodoval až proti štyrom papierovo silnejším hráčom.

Emka začala výborne, keď v úvodných dvoch kolách dokázala vybojovať proti skúseným hráčom najprv výhru a po nej remízu. V treťom kole síce nestačila na skúseného majstra Fide po prekvapení v otvorení, no dlho to bola jej jediná prehra. Medzi štvrtým a ôsmym kolom totiž vyhrala dve partie a pridala ku nim nayvše a tri remízy. Škoda tak záverečnej prehry, ktorá bola, vzhľadom na priebeh partie, celkom zbytočná. Navyše ju zosunula z hranice okolo desiateho miesta až na koniec prvej tridsiatky. Aj napriek tomu však odohrala kvalitný turnaj na úrovni 1883, čo nie je rozhodne málo.

Rapid turnaj (85 hráčov): E.Walterová 5b/9 29.miesto, C.R.Mészáros 4,5b/9 49.miesto (1.miesto v kategórii do 10 rokov), G.Kapolková 4b/9 52.miesto, S.Havalda 4b/9 55.miesto, Sh.Sahidi 4b/9 56.miesto, Se.Sahidi 3b/9 75.miesto, N.Havaldová 3b/9 77.miesto

Výsledky na chess-results

043 044

045 046

047 048

049 050

Sedemkolový turnaj so zápočtom na fide rating bol určený pre hráčov s dátumom narodenia po 1.1.2001, ktorých septembrový rating neprekročí 1600 bodov. Organizátorov tak asi nepotešil fakt, že nasadená turnajová jednotka prekročila o jediný bodík hranicu 1400 bodov. Naša účasť mala byť pôvodne širšia, no nakoniec nás reprezentoval iba Riško, pre ktorého to bol vôbec jeden z prvých turnajov hraných týmto tempom a tak sa žiadne zázraky neočakávali. V prvých štyroch kolách však podával vynikajúce výkony, keď bielymi zdolal dvoch favoritov, vrátane spomínaného najvyššie nasadeného hráča turnaja. Obe partie čiernymi síce prehral, no kvalita súperov bola taktiež nemalá. Náročnú sobotu zakončil remízou a držal sa v strede tabuľky. Škoda záverečných dvoch prehier, ktoré môžu ísť jednak na vrub neskúsenosti, ako aj trochu zbytočnej účasti na bleskovom turnaji, ktorý isto odčerpal ďalšie dôležité sily.

Open turnaj (30 hráčov): R.Pisarčík 2,5b/7 24.miesto

Výsledky na chess-results

041 042

Možnosť zúčastniť sa dvojdňového bratislavského školenia rozhodcov, a bližšie sa tak oboznámiť s pravidlami, využila v septembri Lucka. Za jej rozhodnutie palec hore a za získanú tretiu rozhodcovskú triedu aj ten na druhej ruke. Oficiálne na ňu síce musí kvôli svojmu nízkemu veku počkať do roku 2022, ale o to cennejšia udalosť to je.

Zoznam prihlásených (35 účastníkov): L.Strišková

080 081

Tradičnú sériu hodových turnajov začína tento rok Cífer a našu účasť na turnaji nebolo možné vylúčiť. Nakoniec sa turnaja zúčastnil síce iba Ryan, ale rozhodne nebol len tak do počtu. Nasadením bol síce medzi poslednými, no pohrýzol viacero papierovo silnejších a skúsenejších súperov.

V úvodných dvoch partiách síce nebodoval, no „v skrátenom 7-kolovom turnaji“ bol veľmi úspešný. Najprv dokázal zdolať dvoch favoritov čiernymi figúrami a po dvoch prehrách, v záverečnej tretine turnaja, uhral opäť dva body. Je paradoxné, že kým bielymi sa mu absolútne výsledkovo nedarilo (0/4), čiernymi mal excelentú bilanciu (4/5), keď prehral iba v úvodnom kole. Celý turnaj tak odohral na performance 1616 a to je rozhodne veľmi pekný výsledok.

Rapid turnaj (61 hráčov): C.R.Mészáros 4b/9 43.miesto

Výsledky na chess-results

038 039

Podujatie zaradené do rozbiehajúceho sa nového ročníka GPX sme obsadili aj našimi hráčmi, konkrétne trojicou Maťko, Miška a Riško. V skromne obsadenom turnaji sa, podľa očakávania, nestratili.

Miška síce v úvodnom kole prehrala susedské derby, no v ďalších dvoch kolách zvíťazila a dostala sa do prvej polovice tabuľky. Prehru vo štvrtom kole okamžite kompenzovala výhrou a pokračovala tak vo veľmi vydarenom turnaji. Nakoniec to však bola z hry aj jej výhra posledná. Po sérii troch prehier sa zosunula tabuľkou tak nadol, že na ňu v záverečnom kole nevyšiel súper. Víťazstvo v kategórii dievčat do osem rokov jej však napriek slabšiemu záveru neušlo.

Riško začal turnaj výborne, keď po výhre v prvom kole dokázal zdolať aj nasadenú turnajovú jednotku a neskoršieho bronzového medailistu. V treťom kole to vyzeralo na ďalší bod, no získanú figúru stratil a nakoniec partiu prehral. Výhrou sa vzápätí dostal na čelné stoly, no podľahol obom hráčov z nasadenej trojky. V troch záverečných kolách dokázal vyhrať dve partie bielymi a v konečnom účtovaní mu to stačilo na deviate miesto a víťazstvo v kategórii chlapcov do 8 rokov.

Maťko mal počas turnaja štyri malé série, ako na hojdačke. Najprv v úvode vyhral dve partie, keď najmä výhra v druhom kole bola cenná. Prišli však dve prehry a razom sa ocitol v polovici tabuľky. Skvelým víťazným hetrikom sa dostal na čelné stoly, priebežné tretie miesto a s nádejou bojovať o medaile. V záverečných dvoch kolách však gentlemansky podľahol obom svojim súperkám a tie znamenali pokles na ôsme miesto. Každopádne turnaj si zahral veľmi slušný.

Za spomenutie stojí aj premiérový GPX turnaj so zabezpečeným online prenosom, skvele pripravené občerstvenie účastníkov, a ako bonus navyše aj krásne počasie.

Turnaj GPX (23 hráčov): M.Šúň 5b/9 8.miesto, R.Pisarčík 5b/9 9.miesto (1.miesto v kategórii CH08), M.Šúňová 4b/9 17.miesto (1.miesto v kategórii D08)

Výsledky na chess-results

023 024

025 026

V Modre sa uprostred septembra konajú dva ženské uzatvorené turnaje a nedala sa v nich vylúčiť ani naša účasť. Po takmer ročnej turnajovej odmlke si nakoniec premiérový turnaj v sezóne zahrá Anička. V prvom kole bielymi súpera pretlačiť nedokázala a partia skončila remízou. V druhom mala opäť biele figúry, tentoraz proti prvej nasadenej hráčke turnaja. Partia sa nevyvíjala zle, no nevyužité šance a zatúlaná veža na e7 rozhodli partiu v prospech favoritky. V treťom kole ju čakala čiernymi figúrami srbská medzinárodná majsterka a partia z otvorenia mierila do bezpečných remízových vôd, no pár ťahov dozadu posadilo bielu do sedla a po zisku materiálu nakoniec partiu dotiahla do výhry. Vo štvrtom kole sa však už Anička dočkala, keď druhú srbskä medzinárodnú majsterku v aktívnej partii, napriek nepresnostiam, zdolala. Čierna bola navyše v časovej tiesni a obrana ohrozenej pozície sa ukázala nad jej sily. V piatom kole partia s reprezentantkou Holandska nebol z otvorenia zlý a pozícia bola hrateľná, no Aničke sa plán nájsť nepodarilo a tak s figúrou menej iba skúsila mlžiť pozíciu, no neúspešne. Partia šiesteho kola bola po dlhom období spomienkou na niekdajšie súboje s detských kategórií. Po divokom úvode sa pozícia zjednodušila a po obojstranne spokojnom priebehu skončila remízou. V siedmom kole čakala Aničku súperka z Chorvátska, ktorá síce v úvodných troch kolách nebodovala, no potom zaznamenala víťazný hetrik. Z otvorenia čiernymi prakticky okamžite vyrovnala hru, no prenechala súperke iniciatívu a tá vyhrala štvrtý raz po sebe. V záverečných dvoch partiách uhrala nerozhodné výsledky a tak s bilanciou 1-4-4 celkovo v turnaji vybojovala tri body. Nimi potvrdila papierové predpoklady ako aj to, že šach hrať nezabudla. Nazáver je ešte potrebné dodať, že ako jedna z mála (ak nie jediná), chodila popri turnaji do školy a následne cestovala, takže na regeneráciu či prípravy mala veľmi málo času.

Turnaj B - WIM (10 hráčok): WFM A.Vrtiaková 3b/9 9.miesto

Výsledky na chess-results

027 040

Druhý ročník turnaja štvorčlenných družstiev neostal bez našej účasti, keď okrem dvoch Bochničkovcov v rámci rodinného družstva malo vzniknúť aj jedno čisto dievčenské družstvo. Nakoniec sa síce neplánovane zmenila prvá šachovnica, no názov zostal.

Simonka začala povinnou výhrou a v druhom kole nemala ďaleko ku druhej, no záver partie nezvládla. V treťom kole, v klubovom derby ju omilostila Ninka, ktorá nedokázala realizovať figúru navyše. Po očakávanej prehre vo štvrtom kole pridala následne už tretiu remízu, no tri kolá po sebe prežila bodové suchoty. Koniec dobrý, všetko dobré, v záverečnom kole získala svoju druhú výhru. S výkonom určite spokojná nebola, ale nie každý turnaj jej vyjde tak, ako úvodný ročník PeryCupu.

Vladko si v úvodných štyroch kolách pripísal na konto dva body, keď okrem povinného bodu pridal ten druhý, keď prekvapil autora týchto riadkov. Remízu v piatom kole si nad posteľ nezavesí, no následná remíza čiernymi s veľmajstrom sa určite počíta. V siedmom potvrdil papierové predpoklady žiaľ v záverečných dvoch partiách už nepridal na svoje konto ani jedinú remízu. Prvú šachovnicu tak so cťou ustál, ale do spokojnosti mal isto ďaleko.

Bambuľky nastúpili v prvom kole proti súperovi, kde nemali mať nárok. Partie sa však vyvíjali veľmi dobre na všetkých štyroch šachovniciach a tak sme nakoniec vyťažili minimum. Ninka remizovala, pretože jej čas jej vyhrať neumožňoval, druhá remíza prišla na jednotke, kde sa jasná výhoda postupne rozplynula chybnou realizáciou. Lucka v snahe vyhrať nádejnú pozíciu odmietla večný šach a urobila hrubú chybu a keď Grétka s pešiakom navyše nastavila dámu, výsledkom bolo smutných 1:3. Výkon však dával nádej do ďalších kôl.

V druhom kole sme dostali drusžtvo skúsených rutinérov a opäť sme stáli všade veľmi nádejne. Tentoraz sa však scenár nezopakoval, keď na jednotke prišla relatívne rýchla výhra a keď svoj útok pekne dotiahla Lucka, stačilo uhrať remízu. Ninke sa partia vyšmykla z rúk, no Grétka večným šachom zabezpečila naše prvé tri prekvapujúce body.

Neúspech v derby tretieho kola, nášho prvého na online šachovniciach, berie na seba autor týchto riadkov, ktorý v otvorení prehliadol jemnosť a zrazu vychádzala nečakaná taktika, po ktorej už nepomohli ani pokusy o komplikácie. Lucka zahrala peknú partiu a s kvalitou navyše ponúkla remízu, ktorá potešila obe strany. Grétka prehrala v pešiakovej koncovke a Ninka mohla znížiť prehru, majúc figúru navyše. Realizácia však mala ďaleko od ideálu a partia skončila remízou. Opäť dobrý výkon (ak nerátame jednotku), no opäť nešťastných 1:3.

Štvrté kolo malo byť v našej réžii, no nakoniec sme vykopávali z prázdnej brány a vzápätí sme dali gól. Výhra na jednotke sa dala očakávať, no Lucke, Grétke ani Ninke partie nevyšli a tak to vyzeralo na celkovú prehru. Lucka však otočila partiu, Grétka dokázala súperku dotiahnuť do časovky, kde jej figúra navyše nestačila a tak sa na nás konečne usmialo aj športové šťastie.

Piate kolo sme sa opäť ocitli na onlinoch a súpera sme síce trápili, no nakoniec svoje partie prehrali aj Grétka a aj Ninka. Lucka dokázala vydolovať cennú remízu, viac menej z pozície sily, no to už bolo málo. Nepomohla ani one man show na prvej šachovnici, s obeťou dámy a dvoma vidličkami po sebe.

Šieste kolo sme dostali jemných papierových favoritov, kde sa dala očakávať bezproblémová výhra na prvej šachovnici. Tá sa aj stala realitou, no vyzeralo to tak, že bude aj výhrou jedinou. Lucka zabudla otvorenie a partia bola rozhodnutá do desiateho ťahu, Ninka prišla o materiál a napriek snahe sa výsledok zápasu otočil. Vyrovnávala Grétka, ktorá v koncovke ťažkých figúr využila chybu súperky a vybojovala cenný bod.

V siedmom kole sme mali byť, okrem druhej šachovnice, jasnými favoritmi, no na prvých dvoch šachovniciach to nebolo vôbec jednoduché. Lucka vo vyrovnanej pozícii nastavila do väzby vežu, no to sa už u Ninky a Grétky rozhodovalo v náš prospech. Kamikadze útok na jednotke čierny kráľ prežil po pochode Ke8-f7-e6-f6-g5-h6. Nie, nerozprávame sa o koncovke, ale o situácii krátko po otvorení partie. Výhra 3:1 nás vymrštila do stredu tabuľky...

A závroveň aj na prvý stôl, kde sme čelili ŠK Osuské, ktoré dovtedy vyhralo všetky svoje zápasy. Favorit bol samozrejme jasný, no pre nás to bola obrovská výzva. Prvá prehrala Grétka, no absolútne prijateľným spôsobom, veď rozdiel v kvalite súperov bol enormný. O to viac sa bojovalo na zvyšných troch šachovniciach. Lucka sa držala veľmi dlho s rovným materiálom, aj keď o výhode čierneho nebolo pochýb. Rozhodujúci moment prišiel až v koncovke, kde súper našiel peknú taktiku. Ninka na štvorke predlho hrala vyrovnanú partiu a pri prechode do vežovej koncovky získasla pešiaka a partia mohla byť hrou na dva výsledky. Zbytočne však pustila do hry čierneho kráľa a o výhodu prišla, no remíza stále bola veľmi reálna. Nakoniec sa síce nestala ani ona, ale takto vzdorovať súperovi s ratingom vyšším o 1000 bodov, ktorý uhral v turnaji 9/9, to je výkon. Na jednotke sa nám podarilo zaznamenať čestný a nečakaný úspech, keď sa po zaujímavom priebehu nejako, ani neviem kedy presne, naklonili misky váh definitívne na našu stranu. Keby Ninka dotiahla vežovku do úspešného konca, mohli sme byť jediní, ktorí by súperom uchmatli body.

V záverečnom kole nám prial žreb, ktorý nám pridelil najlepšieho možného súpera. Všetky družstvá by síce proti nám boli jasnými favoritmi, no ostatní by boli ešte väčší. Na jednotke sa nám postupným tlakom a záverečným pekným úderom podarilo bodovať, no potrebovali sme body aj tam, kde sa to čakalo menej. Lucka pridala druhý, keď zahrala perfektnú partiu a jej jazdci súpera dokonale preskákali. Grétka dosiahla elementárne vyhranú koncovku a s lepším časom, no nenašla správny plán hry a dala partiu za remízu. Tá nám garantovala víťazstvo v zápase a nič na tom nezmenila ani prehra Ninky, ktorá s vežou navyše nedotiahla partiu do konca a nakoniec prekročila čas.

Tesná výhra znamenala bilanciu 4-1-4 a šokujúce siedme miesto, čiže umiestnenie v prvej polovici, tesne za cenami, o smolný vzájomný zápas v prvom kole. Naše ciele boli úplne iné, skromnejšie. Každá súčiastka družstva však išla za hranice svojich aktuálnych možností a podala výborné výkony. O to príjemnejšie zistenie, že ešte boli vidieť aj obrovské rezervy. Bambuľky snehuľky, bolo mi cťou... J

Turnaj družstiev (14 družstiev): Bambuľky snehuľky (FM M.Roháček 7,5b/9, L.Strišková 4b/9, G.Kapolková 3,5b/9, N.Kubíková 2b/9) 13b/27 7.miesto, Bochnička family (V.Bochnička 4b/9 - 1.šachovnica, S.Bochničková 3b/9 – 4.šachovnica) 12b/27 9.miesto

Výsledky na chess-results

028 029

030 031

032 033

034 035

036 037

Nebýva časté, že hlavná hrdinka detskej knižky sa skamaráti s muchou. A už vôbec nie to, že hrá šach. Sofia je však v tomto smere iná a preto sme na krste tejto knižky rozhodne nemohli chýbať. Okrem samotného krstu knihy šachovými figúrkami prebiehal aj šachový a nešachový program, sladká šachovnica, výstava fotografií, či výroba múch z papiera. Všetko prebehlo v areáli Novej Cvernovky, vo veľmi príjemnej atmosfére. Organizačnému tímu patrí obrovská vďaka za celé toto milé podujatie.

Bližšie informácie k podujatiu: Experiment so Sofiou

Krst knihy (vééééľa účastníkov): FM M.Roháček, S.Bochničková, S.Havalda, N.Havaldová, A.Kapolková, G.Kapolková, N.Kubíková, C.R.Mészáros, L.Strišková, F.Štelbaský, E.Walterová

001 002

004 003

005 006

007 008

Viac fotografií na: FB konto Albatrosu - Experiment so Sophiou

 

Obľúbené septembrové bratislavské podujatie v rapid šachu má v našom kalendári svoj pevný termín každý rok a my na ňom očakávali dvojcifernú účasť. Nakoniec nás reprezentovalo trinásť hráčov.

Grétka mala, vzhľadom na svoje predchádzajúce výsledky, v turnaji isto vyššie ciele, ako výsledný zisk troch bodov. Ku dvom výhram z pozície papierovej favoritky pridala iba jediný zásah navyše a to v siedmom kole. Paradoxne tak zvíťazila vždy čiernymi figúrami.

Natálka skončila s rovnakým bodovým ziskom, no všetkých jej deväť súperov bolo hádam okrem záverečného kola, papierovo výrazne silnejších. Výhry si rozdelila do všetkých tretín turnaja a traja prekvapení favoriti sú pekným vysvedčením. Najmä po piatom kole to vyzeralo veľmi zaujímavo...

Ryan si vybral svoj slabší deň, keď sa mu nepodarilo prekvapiť ani jediného zo silnejších súperov. Zo štyroch partií, kde hral proti rovesníkom, resp. mládežníkom, sa mu podarilo dve vyhrať a k nim pridal aj dve remízy. Po turnaji však bol s touto turnajovou bilanciou evidentne nespokojný.

Shabir si taktiež užil papierovo deväť silnejších súperov, aj keď jeden z nich mal v tomto smere navrch iba „o drobné“. Ku výhre z tretieho kola pridal v strede turnaja remízu a ďalšie dva body pridal až v samotnom závere turnaja a vďaka nich sa dostal pred už vyššie spomenutú trojicu.

Peťko sa rozbiehal, ako keby ani nehral nedávno v Dúbravke. V úvodnej tretine uhral jedinú remízu a v strednej jedinú výhru. V záverečných troch kolách sa však vybral tabuľkou cestou nahor. Dve výhry a jedna remíza ho vytiahli tesne pod hranicu 50 percent. Štyri zábery proti papierovým favoritom isto potešili.

Ninka v úvodnej partii prekročila čas s pešiakom navyše, no všetko si vynahradila v ďalších troch partiách bielymi figúrami, keď dokázala zdolať všetkých favoritov, vrátane víťazného klubového derby s Luckou. V ôsmom kole pridala na svoje konto aj štvrtú výhru, do konca turnaja tak bojovala o prvú polovicu a s tým nemôže byť nespokojná.

Sear si v ôvodných troch kolách na silu súperov rozhodne nemohol sťažovať, ale po týchto troch prehrách už odchádzal porazený iba raz. A to stihol k jednej remíze pridať ešte štyri výhry. Prvé dve z nich boli očakávané, no tie ďalši už boli nad plán. Stred tabuľky, a posun takmer 50 miest oproti svojmu nasadeniu, je veľmi pekným výsledkom.

Lucka zabodovala naplno už v druhom kole a ... doplatil na to Peťo. Po výhre ako keby dočasne stratila koncentráciu a jej séria troch prehier skončila neúspešným derby proti Ninke. Po nej však zvládla najbližšie tri prekážky a remíza v záverečnej partii ju udržala v polovici tabuľky. S výkonom, ako to už býva zvykom, spokojná nebola, no s výsledkom nakoniec môže.

Peťo prvé kolo nestihol a jeho prehru v druhom sme už pred chvíľou spomínali. Potom sa vrátil do stredu tabuľky, no opäť prišla menej očakávaná prehra a musel sa štverať nahor opäť. Hetrikom sa dostal do prvej polovice a v prípade výhry v záverenčnej partii by z toho bol ešte, aspoň umiestnením, slušný výsledok. Prehra ho však zrazila do siedmej desiatky.

Samko po úvodných dvoch prehrách oplatil súperom rovnakou mincou. Na prehru v piatom kole nadviazal dvoma cennými a nečakanými výhrami. O veľmi peknom výsledku mu nezabránila ani prehra v predposlednom kole, nakoľko v záverečnej partii opäť bodoval naplno. Dostal sa tak do prvej polovice a 64.miesto je pre 117-nasadeného hráča určite veľmi pekný úspech.

Emka v úvodnej tretine turnaja potvrdzovala papierové predpoklady, no od štvrtého kola začala veľkú a úspešnú vzburu a zo šiestich partií prehrala už iba jedinú. Tú viac ako kompenzovala štyrmi výhrami a remízou a vytiahla sa tak na výborné 44.miesto. Najmä jej záverečný víťazný hetrik prišiel v pravý čas.

Po úvodnej superminiatúrke prišla séria partií, v ktorých išlo o spoločný menovateľ hrubých prehliadnutí, snáď s výnimkou šiesteho kola. Keď k dvom prehrám pripočítam dva infarktové zvraty vo štvrtom a šiestom kole, na normálne partie som čakal do ôsmeho kola. Tá bola najlepšia, no záverečné prehliadnutie umožnilo súperovi večný šach. Deviate kolo bolo žmýkaním vody z kameňa a darilo sa až do konca, kedy prišlo nastavenie strelca. Výkon katastrofálny, výsledok mu však zodpovedal a ostáva sa už iba poučiť.

Samir začal turnaj výborne, keď ho v úvodných piatich kolách nedokázal zastaviť nikto a delil tak priebežne prú priečku. Po obednej prestávke však bol jeho bodový prídel chudobnejší, keď najprv remizoval s Marekom a potom podľahol neskoršiemu víťazovi. Výhrou v predposlednom kole vykresal nádej na medailu, no v závere nepretlačil čiernymi nasadenú turnajovú jednotku a po remíze tak obsadil konečné piate miesto. V paralelne vyhlasovaných majstrovstvách Bratislavského kraja obsadil bronzovú priečku.

Rapid turnaj (157 hráčov): FM S.Sahidi 7b/9 5.miesto (3.miesto v kategórii Majstrovstiev Bratislavského kraja), FM M.Roháček 5,5b/9 37.miesto, E.Walterová 5,5b/9 44.miesto, S.Havalda 5b/9 64.miesto, P.Macko 5b/9 68.miesto, L.Strišková 4,5b/9 84.miesto, Se.Sahidi 4,5b/9 87.miesto, N.Kubíková 4b/9 102.miesto, P.S.Zverka 4b/9 107.miesto, Sh.Sahidi 3,5b/9 124.miesto, C.R.Mészáros 3b/9 133.miesto, N.Havaldová 3b/9 134.miesto, G.Kapolková 3b/9 137.miesto

Výsledky na chess-results

009 010

011 012

013 014

015 016

017 018

021 020

019 022