TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Na majstrovstvách Európy mládeže v šachu v chorvátskom Poreči nás reprezentovali Samir v kategórii B12 a Mirko v kategórii B14. Okrem nich som sa zúčastnil podujatia aj ja, v pozícii vedúceho výpravy. Cesta do Poreče začala v nedeľu ráno, keď vyrazil z Trnavy Samir s rodičmi a s nimi aj Veronika Ganzová s krstnou. K nim sme sa postupne pridali aj my s Mirkom. Bratislavu sme opúšťali okolo desiatej. Cestu sme si okrem iného krátili aj riešením diagramov, ktoré rozhodne neboli jednoduché a všetkým dali zabrať. Do miesta podujatia sme dorazili okolo 19:30 a po rýchlom ubytovaní sme mohli ísť na večeru.

Samir prvé kolo zvládol v peknej strategickej partii, keď bominoval jeho jazdec na centrálnom poli d4. Súperov pokus o nástup na kráľovskom krídle nielen eliminoval, ale ja obrátil proti nemu. Druhé kolo zahral čiernymi metodickú partiu na tému dobrý jazdec a zlý strelec a spoľahlivo si pripísal ďalší bod. V treťom kole však prehnal extravaganciu a vzal jazdcom bezvýnamného pešiaka na kraji šachovnice, no jazdec sa zatúlal príliš ďaleko a na cestu naspäť mu neostalo síl. Ruský súper si tak pripísal zaslúžený bod. Štvrté kolo sa nieslo v snahe o rýchly návrat na stratené pozície. Samir obetoval figúru, no obeť nebola isto úplne korektná. Našťastie sa mu za figúru podarilo pozbierať množstvo pešiakov a v divokej partii tak získal aspoň remízu. Piate kolo bolo opäť divoké. Samirovi v úvode zaspala dámska veža a v priebehu strednej hry to vyzeralo, že by mohla chýbať. Súper sa cítil dobre a tak za aktivitu obetoval čo sa dalo. Pozícia prešla nakoniec rôznymi materiálnymi pomermi, Samir útok zdarne prežil a súperovi krátko po časovej kontrole vyhŕkli slzy. V šiestom kole využil prednosti dámy v súboji proti dvom vežiam a partiu zakončil veľmi metodickým spôsobom. V siedmom kole však bielymi celý čas ťahal za kratší koniec a remíza tak bola skôr úspechom. Kolo ôsme sa Samirovi vydarilo, keď zahral čiernymi veľmi peknú partiu na tému aktivity a súhry figúr. Tie, v spolupráci s voľným pešiakom, s prehľadom zvládli dianie na šachovnici napriek odporu súpera. Prišlo tak na rad rozhodujúce kolo, ktoré mohlo v prípade výhry za určitých predpokladov znamenať aj medailu. Príprava nám vyšla dokonale, no v pozícii ktorú sme ešte mali na izbe zahral Samir ťah, ktorým zbytočne oslabil svoje kráľovské krídlo a súperov útok dostal zelenú. Po plánovanej profylaxii by z útoku nebolo nič a naopak, prišiel by protiútok. Prehra znamenala pád až na trináste miesto. Škoda, výhra by totiž nakoniec znamenala bronz. O výsledku na ME tak rozhodli dva pozičné antiťahy: Jxa6 v tretej partii a h2-h4 v tej poslednej. Hodnotiť 13.miesto je ťažké, pretože napriek tomu, že Samir chcel a aj mal isto na viac, predsa len ide o jeho papierovo najlepší výsledok na medzinárodných podujatiach. 

Kategória B12 (110 hráčov): FM S.Sahidi 6b/9 13.miesto

Výsledky na chess-results

Mirko začal v prvom kole výhrou, keď postupne strategicky premanévroval svojho belgického súpera. V tom druhom však nestačil na favorizovaného Rusa Lobanova. V treťom kole mal byť švédsky hráč priechodnou prekážkou no napriek snahe z toho viac ako remíza nebola. Štvrté kolo sa írsky súper rozhodol pokračovať v šľapajách Rusa, no nedopadlo to pre neho slávne a Mirko zaknihoval relatívne rýchlu výhru. V tom piatom však narazil, keď v zákutiach Španielskej hry sa výrazne lepšie orientoval jeho maďarský súper. V šiestom kole mohol dostať súpera z Bieloruska aj čiernymi pod silný tlak, nereagoval však presne a biely dokázal nielen zinkasovať pešiaka ale aj neutralizovať iniciatívu a získať celý bod. Siedme kolo Miro urobil svetový rekord v popletení prípravy a zmýlil sa už v prvom ťahu bielymi. Napriek zaujímavo vyzerajúcemu útoku napokon iba remizoval. V ôsmom kole sa čiernymi zorientoval po otvorení lepšie ako súper a mohol zaslúžene žať to, čo v partii nasial. Po logickom Vc8-c5 by totiž padal pešiak na d5 a zvyšok by bol hračkou. To sa však nestalo a po komplikáciách prišla remíza. Posledné kolo tak znamenalo boj o česť a snahu dostať sa aspoň na 50%. Biele figúry a hrateľný Talian mali byť dobrými predpokladmi. No scenér bol opačný. Namiesto profylaxie, prišiel predčasný "útok" a po pár ťahoch už ostávalo iba kúzlenie. Súper sa síce trápil, no aj tak vyhral vo vežovej koncovke. Pre Mira, ktorý si týmto siahol na dno, znamenala porážka s vúčte za turnaj odpísaných neskutočných 109 bodov z ratingu. Ostáva veriť, že forma sa rýchlo vráti a že sa zo šachovej stránky z ME mládeže poučí.

Kategória B14 (89 hráčov): M.Macko 3,5b/9 66.miesto

Výsledky na chess-results

V priebehu ME prebiehal aj trénerský seminár, na ktorom sme pod vedením GM Michaľčišina prebrali množstvo zaujímavých tém z oblasti šachovej metodiky či psychológie a nakoniec sa mi podarilo získať titul FT - Fide Trainer.

037 038

039 057

058 059

061 060

062 063

064 065

066 067

068 069

070 071

072 073