TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Dňa 13.9.2015 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie nám prialo a tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 24 hráčov. Od začiatku podujatia až po jeho záver sme mali zabezpečené ozvučenie a z reproduktorov sa ozývala príjemná inštrumentálna hudba vhodne dopĺňajúca kulisu. V priebehu prvej hodiny sa konal 50 metrov od nás aj koncert Spolku dychovej hudby Spojár, no nebolo to vôbec na škodu. Skôr naopak, táto netradičná kombinácia zvýraznila jedinečnosť tohto podujatia.

Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu vo ktorý sme využili pomocou piatich plagátov formátu A3 a taktiež aj natlačenými letákmi s kontaktnými údajmi.

Záujem okoloidúcich nakoniec prevýšil očakávania a mnoho z nich sa chcelo pridať do turnaja aj priamo na námestí, no z kapacitných dôvodov to už nebolo možné. Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska, si tak aspoň mohli zahrať na pripravených voľných šachovniciach. Na nich si mohli zmerať sily s členmi KŠN Bratislava, prípadne sami medzi sebou. No ukázalo sa, že vzhľadom na vysoký dopyt bolo napokon aj týchto voľných šachovníc málo. Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho neobsadzovali, pretože sme chceli nechať čo najviac voľných miest pre ostatných. Nakoniec sa však predsa len do turnaja na výnimku dostal Filipko, keď sa na prezentáciu nedostavil jeden z nahlásených účastníkov. Ako suverénne najmladší statočne bojoval proti starším súperom, v niektorých partiách mal aj navrch, no nakoniec sa mu nepodarilo uspieť ani v jednej z nich.

Podujatie som v mene KŠN otvoril niekoľkými vetami a následne som odovzdal slovo starostovi MČ Bratislava - Staré Mesto, pánovi Mgr. Radoslavovi Števčíkovi. Po jeho úvodnom príhovore sa dostal ku slovu aj medzinárodný rozhodca Rastislav Diviak, ktorý oboznámil hráčov turnaja s pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorý zo záujmom sledovali tiché boje účastníkov. Turnaja sa zúčastnilo aj mnoho detí a v globále boli úspešné, keď obsadili prvé tri priečky a až sedem miest v prvej desiatke. V päťkolovom turnaji sa z prvého miesta mohol tešiť Ondrej Vadila (ŠK Slovan Bratislava), keď v poslednom kole porazil dovtedy stopercentného Sebastiána Lukáša Kostolanského (ŠK Slovan Bratislava) a preskočil ho v tabuľke. Ondrejovi tak stačilo na víťazstvo 4,5 bodu, kým súperovi stačili 4 body na striebro. Tretí skončil ziskom 3,5 bodu najlepším pomocným hodnotením Jakub Šošovička (ŠK Strelec Devínska Nová Ves). Po ukončení turnaja prevzala táto trojica ceny z rúk starostu. Výsledky a losovanie boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú problémovú situáciu.

Program podujatia sa týmto ale ešte neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Aktérmi boli víťaz turnaja a slovenská šachová legenda – veľmajster Ľubomír Ftáčnik. Po ukončení sa jej víťaz, veľmajster Ftáčnik, ujal komentovania tejto partie na demonštračnej šachovnici. Odhadom asi päťdesiatke záujemcov pútavo vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver a pridal aj pár komentárov z histórie.

V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Ľubomírovi Ftáčnikovi za ochotu zúčastniť sa napriek pracovným povinnostiam, ako aj hlavnému rozhodcovi podujatia Rastislavovi Diviakovi za bezproblémový priebeh celého turnaja. Je vysoko pravdepodobné, že nepôjde o poslednú akciu tohto druhu, možný ďalší termín akcie je 14.11.2015.

Turnaj v rapid šachu (24 hráčov): F.Štelbaský 0b/5 24.miesto

Výsledky na chess-results

029 030

031 032

019 020

021 022 023

024 025 026

027 028