TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Po dvoch získaných tituloch v rade nás tento rok čakala obhajoba, ktorá však bola z kategórie takmer nemožných. Pred turnajom by sme brali všetkými desiatimi aj tretie miesto. Reprezentovalo nás jedno družstvo, kde našu trojicu Vladko, Oliver a Ninka doplnil na licenciu Mirko Krupa z NŠK Nitra. Okrem nich nastúpil v drese ŠK Modra Filipko. Do Ružomberka vyrážala časť výpravy už vo štvrtok večer, pričom Mirko prišiel až v piatok ráno.

Filipko nastúpil na druhej šachovnici a rozhodne sa nenudil. Čestnú výhru sa mu podarilo vybojovať vo štvrtom kole. Družstvu sa podarilo získať dve výhry (jednu kontumačnú) a jednu remízu a v celkovom poradí skončilo na 23.mieste.

Naše prvé kolo proti žilinskému céčku bolo relatívne oddychové, keď prvá trojica vyhrala bez problémov a zaváhanie Ninky, ktorá s dvoma figúrami navyše dostala zbytočný mat až tak nevadilo. Druhé kolo proti áčku Humenného však prinieslo prvý varovný prst. Ninka pridala druhú prehru v rade a k nej sa pridal Oliver, ktorý jednoťahovo nastavil súperovi dámu. Mirko s Vladkom tak museli doťahovať na remízu, ktorá bola zbytočným zakopnutím. V treťom kole proti Prešovu to vyzeralo na to, že zavesíme štvorku, no Ninka nedotiahla veľmi peknú útočnú partiu do konca a namiesto matu súperovi si naliezla do matu vlastného. Zvyšná trojica však spoľahlivo zabodovala a nepripustila tak ďalšie prekvapenie. Vo štvrtom kole sme dostali ŠK Doprastav, ktorý kolo predtým porazil nasadené jednotky – bratislavský ŠK Slovan. V tomto zápase sa našťastie naplnili papierové predpoklady a po víťazstve 3:1 bolo jasné, že ideme na prvý stôl. Tam sme proti Malackám odohrali výrazne vyrovnanejší zápas ako to pôsobí, pretože výsledných 0:4 je krutých. Dosť dlho to vyzeralo na niečo medzi 2,5:1,5 pre nás resp. 2:2, no po Vladkovom prehliadnutí veľkej rošády bola z očakávanej výhry strata figúry a prehra. Po nej sa zvyšná trojica postupne taktiež rozsypala ako domček z kariet. V šiestom kole nám prial žreb, keď sme dostali Zákamenné, no ešte sme ani nezačali hrať a už sme boli v kritickej situácii. Oliver nastavil druhú dámu v turnaji a súper šancu využil. Všetko tak záviselo od Ninky, pretože na prvých dvoch šachovniciach sa dali výhry očakávať a aj prišli. Podržala nás svojou jedinou výhrou v turnaji a do posledného kola sme tak boli v hre o medaile. Stačilo nám zvíťaziť v poslednom kole. Papierovo sme boli miernym favoritom, no LŠŠ mala vyrovnanejšiu súpisku a to v súťažiach družstiev veľmi často rozhoduje. Podľa očakávania podľahla svojmu favorizovanému súperovi Ninka, no čo bolo horšie, to boli prehry Olivera a Mirka. Ten prehral už pred partiou. Jediný tak udržal našu zástavu nad hlavou Vladko, ktorý znížil na 1:3 a zároveň bol druhým najlepším hráčom na druhej šachovnici. Výsledné deviate miesto je najhorším výsledkom v doterajšej histórii, no také už sú sedemkolové švajčiaráky.

Mirko ako licenčná posila spoľahlivo podržal prvú šachovnicu a okrem zbytočnej straty proti Malackám (vzhľadom na priebeh partie) a „prehre vopred“ proti LŠŠ bezpečne víťazil. Vladko odohral výborný turnaj, pričom okrem spomínanej prehliadnutej veľkej rošády môže byť so svojim výkonom spokojný. Oliver získal tri body a mrzieť ho môžu najmä dve stratené dámy a niekoľko ďalších figúr. Tie idú najmä na vrub nekoncentrácie pri partii. Keď k tomu pridáme v poslednej dobe malú hernú prax a žiadne tréningy, je to smrtiaci koktail. Ninka na takomto podujatí debutovala a tak sa veľké bodové hody nedali očakávať. V partiách premýšľala, dosiahla pár krásnych a vyhraných pozícií, no nedokázala ich dotiahnuť do konca. Snaha sa jej uprieť rozhodne nedala, veď na šachovnici mala ako na podnose minimálne dva body navyše. Musí ale jednoznačne zvýšiť svoju hernú prax a tým získa aj veľmi potrebné sebavedomie preto, aby sa neobávala už pred partiou. Budúci rok by mohla hrať celá štvorica opäť pokope, ale ak by tomu tak bolo a chceli by sme uspieť, najmä Oliver s Ninkou dovtedy budú musieť riadne popracovať. Samozrejme ani Mirko s Vladkom nemôžu zaspať na vavrínoch. Ako aktuálni slovenskí mládežnícki reprezentanti si to koniec koncov ani nemôžu dovoliť.

MSR družstiev mladších žiakov (29 družstiev): KŠN Bratislava (M.Krupa 5b/7, V.Bochnička 6b/7, O.Šoltys 3b/7, N.Kubíková 1b/7) 9.miesto, F.Štelbaský (v družstve ŠK Modra) 1b/6

Výsledky na chess-results

349 350

351 352

353 354

355 356