TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Spolu s Marekom sme sa zúčastnili prvého zo série štyroch letných turnajov na letnej terase podniku U Apka v Brezovej pod Bradlom. Táto séria podujatí sa uskutočňuje pod organizačnou taktovkou Tomáša Peričku, každý mesiac od júna do septembra bude jeden turnaj a tri najlepšie výsledky sa započítavajú do celkového poradia.

Pred turnajom sme sa zastavili ešte na zmrzline a prvé kolo sme úspešne zvládli aj keď Marek sa na výhru natrápil. Našťastie ho súper po korektnej obeti figúry za lavínu bielych pešiakov napokon omilostil. V druhom kole sa už ale diali veci. Ja som ihneď v úvode jednoťahovo prehliadol centrálneho pešiaka a tak sa súperova ponuka remízy nedala odmietnuť. Marek mi k remíze pogratuloval aby následne prehral. Karma je zdarma... Tretie kolo nás žreb postavil proti sebe. Po celý čas som mal iniciatívu a niekoľkokrát som si myslel, že to neustojí, no pozíciu bránil ozaj výborne. Napokon som v koncovke jednoťahovo nastavil strelca a po jeho likvidácii som sa okamžite vzdal. Strata 1,5 bodu za prvé tri kolá bola naozaj priveľa - začal som veriť tomu, že nastúpiť v drese Klubu šachových beznádejí skrátka nemôže dopadnúť dobre. Marek vo štvrtom kole zdolal svoju súperku, keď využil svoje aktívnejšie figúry na zisk veže a ja som sa musel začať štverať smerom nahor. Prvú partiu som zvládol za pár minút, no v piatom kole som si to naozaj užil. Súper ma uspal mäkkým otvorením a vo vhodný moment otvoril hru. Napokon som musel vyhrávať nevyhrateľnú koncovku rôznofarebných strelcov pri symetrickom postavení pešiakov. Ako bonus som si v nej nevšimol ani nemožný ťah súpera. Marek medzitým čiernymi zdolal Joga a definitívne tým kompenzoval prekvapujúcu prehru z druhého kola. V šiestom kole sa dostal na prvý stôl, kde odobral vedúcemu hráčovi prvú remízu. Ten sa tým ale udržal na prvom mieste. Mne sa podarilo čiernymi nechtiac presvedčiť súpera, že stráca kvalitu, aj keď tomu tak nebolo. Siedme kolo som sa vrátil naspäť na prvú šachovnicu a bola to pre mňa jedna z ľahších partií turnaja. Téma bola náskok vo vývine a útok pri opačných rošádach. Marek bielymi prehral a viac menej tým stratil šancu bojovať o medailové priečky. Ak som chcel pri svojom pomocnom hodnotení vyhrať turnaj, v partii ôsmeho kola som potreboval nutne zvíťaziť. To sa mi aj podarilo, keď súper otvoril hru a podcenil tým rýchle rozohranie mojich figúr, ktoré ovládli všetky podstatné línie a body. Marek zhodil na čas Olivera v koncovke veže a strelca proti strelcovi. Marek potvrdil papierové predpoklady a po výhre v poslednom kole sa dostal na štvrté miesto. U mňa sa opakovala situácia z turnaja v Osuskom, kde som mal biele figúry proti Oliverovi. Rovnako ako tam sa mi podarilo bielymi zamotať a stáť podozrivo. Našťastie som dostal šancu postupne vylepšovať pozíciu a po prechode do vyhranej vežovej koncovky mi súper zjednodušil situáciu nastavením veže. Nakoľko sa na prvej šachovnici skončila partia remízou, stíhacia jazda od štvrtého kola systémom 6/6 mi zabezpečila víťazstvo v turnaji. Neviem nakoľko to bolo zaslúžené, ale stalo sa.

Počas turnaja sa nemusel riešiť žiadny protest, počasie vyšlo úplne perfektne a tak bol turnaj pekným relaxom po pracovnom týždni. Počas šachového turnaja sa grilovalo prasiatko, pričom druhé sa grilovalo po turnaji. Keď všetci účastníci odišli, hrali sme vo štvorici bughousy, bleskové partie a Fischerov šach. Celá terasa sa zaplnila ľuďmi a dobrú náladu znásobila aj živá hudba Country tip z Hradišťa. Ostáva nám teda už iba počkať jeden mesiac a tešiť sa na druhé pokračovanie tejto série.

Rapid turnaj (31 hráčov): FM M.Roháček 7,5b/9 1.miesto, FM M.Karas 6,5b/9 4.miesto

Výsledky na chess-results

396 395

397 398

399 400