Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Na Majstrovstvá sveta mládeže v gréckom Porto Carras sme s Aničkou a jej mamou cestovali už v sobotu, kedy sme sa z Bratislavy presunuli autom na Schwechat. Tu sme sa stretli s časťou výpravy a vybrali sa na prvý let – smer Atény. Tie boli iba prestupnou stanicou do Solúni, kam sme absolvovali druhý, o poznanie kratší, let. Z letiska v Solúni sme už odchádzali aj so Samirom a jeho rodičmi autobusom. Večer sme tak dorazili do miesta konania MS mládeže.

Na hotel Meliton v Porto Carras ostalo mnoho krásnych spomienok, nakoľko v roku 2010 to boli prvé MS, ktorých sme sa z Aničkou zúčastnili. Vtedy, v kategórii dievčat do 10 rokov, uhrala šesť bodov z jedenástich partií. Uvidíme, ako sa jej vydarí druhý grécky pokus. Pre Samira je síce prostredie nové, no pri jeho skúsenostiach z ostatných medzinárodných súťaží by to nemalo mať na neho žiadny vplyv.

Ubytovaní sme ostali v rovnakom hoteli, strava oproti minulému MS úrovňou isto poklesla. Stále však môžeme konštatovať, že na väčšine majstrovstiev bola horšia. Dal by som ju na také tretie až piate miesto.

Losovanie kola bolo expresne rýchle, oproti Poreču som v nemom úžase. O to ale horší je internet. Tu sa za päť rokov nič nezmenilo. Okrem večerných a ranných hodin vypadáva jedna radosť a viac nejde ako ide.

Hráči v jednotlivých kategóriách sú rozdelení dna štyri miesta. Anička aj Samir hrajú v miestnej hale spolu s väčšinou kategórií. Menšie kategórie sú rozdelené do oboch hotelov.

Prvé kolo dostal Samir súpera z Chile (teda vlastne dvoch), nakoľko Gomez Barrera Gonzalo Andres sa ledva zmestil do jeho partiára. Samir bielymi z otvorenia nezískal nejakú veľkú výhodu a súpera porazil v trpezlivom manévrovaní a postupnom vylepšovaní figúrok. V tejto disciplíne sa čierny na Samira nechytal. Súper, evidentne znechutený priebehom partie, sa vzdal možno aj trochu predčasne. Rôznofarební strelci totiž dávali šance na obranu. Anička dostala jednu z dvoch najmenej želaných súperiek už na úvod. Gruzínka Tea Choladze má síce rating 1800, no dlhodobo končí na majstrovstvách vysoko a trápi aj najvyššie favoritky. Na prvé kolo teda nič moc žreb. Príprava vyšla a hrala sa bielymi Maróczyho výstavba proti drakovi. Čierna zopakovala pochybné experimenty a dostala Aničku do veľkej pozičnej výhody a k nej pribalila aj pešiaka. Po nepresných pokračovaniach sa však súperka zmobilizovala a partiu otočila vo svoj prospech. Našťastie sa Anička nevzdala a v náročnej koncovke udržala po vyše piatich hodinách aspoň remízu.

Pred druhým kolom sme dali fotku s našim maskotom – slimákom s plastelíny a gaštanu. Toho som „prepašoval“ do Grécka aj bez veterinárneho vyšetrenia a karantény.

Druhé kolo skončila prvá Anička, no výsledok bol známy až po štyri a pol hodine hry. Keďže v prvom kole prišlo iba ku dvom remízam, postavili sa proti sebe dve aktuálne WFM. Bielymi Srbka Teodora Injac. V otvorení nás prekvapila, no reakcia nebola zlá, až na nie optimálne umiestneného jazdca. Biela zvládla manévrovaciu fázu lepšie a postupne získala drobnú a nakoniec aj veľkú výhodu. V obojstrannej časovej tiesni však dokázala Anička zachovať chladnú hlavu a napokon vyrovnala hru. Je potrebné uznať, že súperka mala celú partiu navrch a remíza je tak výborným výsledkom. Samir dostal jedného z “typických Američanov“ Justina Chena. Ten získal prvý fide rating pred asi piatimi mesiacmi a to rovno 1954. Bolo teda ťažké odhadúť, ako na tom je. Nakoľko nemal v databázach žiadne partie, neznáma to bola o to väčšia. Samir zvolil opäť pomalé manévrovanie a celú partiu hral správne strategicky na súperovho zlého bielopoľného strelca na g2, ktorý bol v celej partii štatistom. Okrem piateho ťahu sa totiž ani raz nepohol. Keď už vyzeralo byť manévrovanie úspešné, Samir zvoli ťah Kg7, po ktorom prišiel o dôležitého pešiaka a musel bojovať o remízu. Obaja následne urobili viacero nepresností a biely napriek tomu, že si pešiaka navyše uchoval do konca partie, nemal šance na výhru. Samir skúšal, no tentoraz neprerazil. Ani po päť a pol hodine hry.

Nakoľko dnes Anička na obed vyskúšala prvý raz mušle, verím, že to najťažšie už má dnes za sebou. Na Samira odvčera niečo lezie, tak uvidíme, či nebudeme musieť nasadiť lieky.

Tretie kolo mala Anička za súperku írsku WCM Dianu Mirzu, ktorá už bola aj majsterkou Európskej únie. Príprava nám dokonale vyšla a súperkyna novinka isto nenájde žiadnych ďalších následovníkov. Recept na ňu totiž našla Anička perfektný. Žiaľ v pozícii kde vyhrávali tri pokračovania prišlo pokračovanie štvrté, po ktorom mala čierna jednu jedinú skrytú záchranu. V partii tak pokračovala Anička iba s malou výhodou a v priebehu pár ťahov túto výhodu opäť navýšila. Jej kombinácia však mala dieru, po ktorej čierna prešla do koncovky s kvalitou navyše. V nej záchrany nebolo, čo znamenalo celkom studenú sprchu.  Samir dostal Američana Justina Paula, s ktorým remizoval minulý rok na MS v Durbane. Súper celkom prekvapil, keď namiesto očakávanej Slovanskej obrany zvolil Dámsku indickú. Samir z otvorenia výhodu nezískal a tak sa pokúsil obetovať pešiaka za komplikácie a šance založené na oslabenom kráľovi súpera. Partia mala divoký priebeh, postupne sa v nej vytvorilo niekoľko voľných pešiakov, súperi navyše minuli veľa času. Najmä čierny, ktorý mal veľkú časovú tieseň už pred kontrolou a na konci partie mu ostalo štyridsaťdva sekúnd. Napokon sa podarilo Samirovi využiť svojho voľného pešiaka a keď súper zvolil nesprávny šach a nenašiel tak dve iné možnosti remízy, bolo vymaľované. Po piatich hodinách a desiatich minútach.

Večer po kole sa na hoteli šíril známy zápach. Prvé čo mi napadlo, plyn... Keď som prichádzal k Samirovi rozobrať partiu zistil som, že som túto vôňu nezacítil sám. Podľa informácií od Samirovej mamy sa stretli na recepcii hotela viacerí ubytovaní. Ale vraj všetko bolo ok, závadu už odstránili.

Vo štvrtom kole Anička proti litovskej súperke Jane Bespalovej vynechala Sicílsku a aj v náhradnom riešení si počínala dobre. V komplikovanej dynamickej pozícii plnej slabín obetovala korektne pešiaka, no nepokračovala najpresnejšie a súperka sa po polhodinovom premýšľaní dokázala dostať zo zdanlivo neriešiteľnej situácie obeťou dvoch pešiakov. Po prechode do štvorvežovej koncovky boli šance vyrovnané. V časovej tiesni tú svoju nevyužila Anička a následne po časovej kontrole svoje dve ani súperka a tak sa partia skončila remízou. Samira čakal na deviatej šachovnici domáci Nikolaos Spyropoulos a z databázy bolo jasné, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. Grék odohral v poslednej dobe úspešné partie s hráčmi 2100+ a tak sme boli zvedaví, čo sa stane. Napriek miernemu prekvapeniu v otvorení sa partia držala neustále v rovnováhe. Obaja hráči hrali Maróczyho sicílsku na úrovni. Postupne sa začal opakovať typický scenár, keď chcel Samir využiť prednosti svojho jazdca nad súperovým bielopoľným strelcom. Partia bola dlho vyrovnaná, aj keď sa postupne musel jeho súper stiahnuť do defenzívy. V poslednom ťahu pred časovou kontrolou Samir svoju prvú šancu nevyužil, no druhú o pár ťahov neskôr už áno. Získal tak figúru, no realizácia koncovky nebola vôbec jasná. Enginy z nej mali taktiež riadny guláš. Našťastie Samir ukážkovým spôsobom realizoval svoju výhodu – tentoraz po piatich hodinách a ôsmich minútach a 89 ťahoch. Ďalšia maratónska partia v poradí...

V piatom kole sa Anička ocitla v slovenskom derby, keď mala biele proti Zuzke Tomčíkovej. V otvorení sme zahrali nový variant a Anička sa z neho dostala do výhody. Postupne sa jej podarilo získať pešiaka. Po prechode do koncovky Zuzka nezareagovala aktívne a partiu vo štvorvežovke prehrala. Samira čakal prvý veľmi ťažký oriešok, keď nastúpil taktiež bielymi proti arménskemu súperovi Mamikonovi Gharibyanovi. Ten na nedávnych ME v Poreči viedol po siedmom kole o celý bod a až dve prehry v závere ho stáli nielen titul, ale aj medailu. Samir začal veľmi dobre, najmä po tom, ako súper zahral chybné e6-e5, po čom si oslabil pešiaka d6 a najmä bod d5. V priebehu pár ťahov tak dosiahol výhodu, pričom okrem priestorovej prevahy mal čierny všetky figúry pasívne, s minimálnymi perspektívami na vylepšenie. Partia vyzerala byť jasnou technickou záležitosťou s hrou po voľnom stĺpci c. Po oslabujúcom b4 však Samir pripustil prvú protihru a čierny rozohral svoju dámsku vežu. Následne po zbytočnom umiestnení strelca na c6 dovolil f7-f5 s rozohraním druhej veže. Medzitým ešte čierny previedol strelcov na aktívne pozície a nepripustil žiadne debaty. Škoda. Partia je metodickým príkladom na to, že ani v jasným pozíciách súperovi nemáme dovoľovať zbytočnú protihru.

Cez voľný deň sme sa po raňajkách vybrali do mesta na prechádzku a nákup suvenírov. Časť výpravy sa o hodinu vrátila loďou a tak sme sa zredukovali asi na polovicu. Navštívili sme obchody, kaviareň a urobili si množstvo fotografií v meste i na pobreží mora. Po návrate loďou sme napokon ledva sme stihli obed. Po obede nasledovali prípravy, aby sme zajtra doobeda mali voľnejší program a stačili nám krátke rekapitulácie.

Šieste kolo u Aničky dokonale vyšla príprava a obeť pešiaka už v šiestom ťahu dokonale prekvapila súperku. Podľa Chessbase sme však boli až druhí L Biela danajský dar prijala a Anička sa tak dostala k veľmi silnej iniciatíve. Nakoľko sme tie v príprave prezerali viaceré možnosti, nestrácala zbytočne čas a hrala iba zmysluplné ťahy. To ale neplatilo o súperke, ktorá mala jednak silnú časovku už pred dvadsiatym ťahom a k tomu aj veľmi zlú pozíciu. Umelé predlžovanie odporu bolo zbytočné a Azerbajdžanská WCM padla prakticky bez problémov. Samir zahral prvých cca dvadsať ťahov vo veľkom štýle napriek tomu, že príprava úplne ideálne nesadla. Súper nevedel čo s pozíciou a pri opačných rošádach tak dostal Samir niekoľko temp náskoku pri útoku. Žiaľ, namiesto dôrazného pokračovania v ňom pripustil súperovi čiastočnú konsolidáciu a súper sa vyšmykol obeťou kvality, po ktorej nasledovala pre Samira nepríjemná koncovka bez protihry. Biely svoju prevahu po piatich hodinách realizoval svoj plán a tak sme ani dnes nezaznamenali plný bodový zisk.

V siedmom kole bola opäť rýchlejšia Anička. Proti indickej WCM Saloni Sapale už z otvorenia dostala komplikovanú pozíciu, našťastie stále v zmysle prípravy. Súperka odbočila až v štrnástom ťahu a odvtedy obe hrali veľmi presne. Bez chyby súpera sa dá partia ťažko vyhrať a tá dnes od súperky neprišla jediná. Z tohto pohľadu je aj remíza dobrým výsledkom. Najmä pri debute proti Indii. Samir mal za súpera domáceho Dimitrisa Alexakisa a od začiatku napĺňal papierové predpoklady, keď po asi patnástich ťahoch nemal súper čo hrať a bol poskladaný na dvoch, maximálne troch radoch. Potom však prišla nie príliš presne zahraná fáza, kedy obaja súperi robili chyby a je šťastím, že súper nevyužil čo i len jediný z viacerých možných brejkov. Samir postupne previedol partiu do koncovky, kde si postavil druhú dámu a jednu dovolil aj súperovi. Vtedy už ale vedel, že zaboduje naplno.

V ôsmom kole sa Samir hecol a čiernymi proti gréckemu súperovi Dimitriosovi Katopodisovi skončil svoju najrýchlejšiu partiu na tohtoročných MS - víťazne. Trvala iba tri hodiny, čo bolo po viacerých päťhodinových bojoch potešiteľné. Nebola to však žiadna prechádzka ružovou záhradou. Aj keď sme uhádli prvých asi trinásť ťahov a aj štruktúru, ktorú bude chcieť biely hrať, súper nám to neuľahčil a hral veľmi dobre. V kritickom okamihu však podcenil situáciu a spočítal variant so ziskom dámy za vežu. Chyba bola ale v tom, že nepočítal o dva ťahy ďalej. Samir získal späť dámu a navyše mu ako bonus ostala veža a bolo po partii. Anička mala za súperku švajčiarsku hráčku Lenu Georgescu a príprava nám opäť sadla. Teda vlastne nesadla, pretože biela zahrala slabšie ako sme čakali a tak s plánovaného útoku na kráľovskom krídle podporovaného jazdcom bol zrazu chudáčik na poli b1. Anička zahrala presne v zmysle plánu a tak získala veľkú výhodu. Až na jediný moment, kedy dala súperke šancu zachrániť partiu, hrala partiu veľmi dobre a bezpečne ju doviedla k želanému výsledku.

V deviatom kole čakala Aničku indická WCM Hajra Chandreyee, ktorá je, ako sme zistili, aktuálnou vicemajsterkou Ázie vo svojej kategórii. Partia prebiehala podľa predpokladov až do momentu, kedy sa po súperkynom výpade dámou zasekla na pol hodiny a výsledkom bol prvý krok späť – smutný návrat jazdca na d1. Následne prišla fáza plná chýb na oboch stranách, ktorá vyústila do bezperspektívnej a ťažko brániteľnej pozície. Indka tak zaznamenala zaslúžený bod. Samira v tomto kole preveril kanadský CM Eugene Hua. Vďaka náskoku vo vývine mohol súpera v úvode dostať do problémov, no namiesto toho mu umožnil dobehnúť stratené. Navyše v tejto fáze partie stratil veľké množstvo času. Vo vyrovnanej pozícii sa Samir rozhodol pre risk, ktorý mu vyšiel, keď sa dostal do výrazne výhodnejšej pozície, kde súper iba s námahou zabránil matu. Po ďalších nepresnostiach však napokon v časovke Samir viac ako remízu nevydoloval. Po predchádzajúcom kole tak prišlo bolenie brucha a rýchle vytriezvenie.

Desiate kolo malo prebiehať v znamení návratu na stratené pozície. Anička mala čiernymi za súperku jamajskú olympioničku CM Rachel Miller. Do tretice prišiel na rad zatvorený variant Sicílskej obrany a vyzeralo to na hattrick. Súperkyn útok na kráľovskom krídle bol dôrazne zabrzdený hrou v centre a získaný pešiak potešil. Vo štvorvežovej koncovke však mala súperka nepríjemnú kompenzáciu. Partia sa hrala až do vyčerpania všetkých možností, nakoľko Anička prijala až štvrtú ponuku remízy. Samirova partia proti maďarskému reprezentantovi sa skončila skôr ako začala. Súper Bence Pribelszky nás prekvapil výberom otvorenia a jeho podozrivo rýchla hra u Samira nevzbudila podozrenie. Naivne zinkasoval otráveného pešiaka, súper za neho získal brutálny náskok vo vývine a v jemu isto známom variante bezpečne doviedol partiu do víťazného konca. Pre Samira tvrdá lekcia o tom že pešiakožrútstvo sa nevypláca. Na nedokončený vývin už podľahli aj výrazne kvalitnejší hráči.

V poslednom kole tak už išlo iba o kozmetické úpravy. Anička proti moldavskej olympioničke WFM Paula-Alexandra Gitu na začiatku stála nádejne, no prišla o pešiaka a postupne sa jej pozícia rozpadla. Samir proti gruzínskemu FM Nikolozovi Kacharava nemal ľahký žreb. V priebehu partie mal dokonca o pešiaka menej a až súperovo prehliadnutie vidličky mu napokon zabezpečilo víťazný záver MS.

Výsledné umiestnenia určite nezodpovedajú schopnostiam Aničky a Samira a obaja sú isto s umiestnením nespokojní. Obaja mali niekoľko svetlých momentov, no niektoré partie boli „neviditeľní“. Nevyrovnanosť výkonov v jednotlivých partiách ako aj v jednotlivých fázach partií urobila svoje. U Aničky stojí za pochvalu množstvo útočne zohraných partií, pričom sa nebála obetovať aj materiál. U Samira bola neuveriteľná jeho výdrž, keď množstvo jeho partií trvalo viac ako päť hodín. Obaja doplácali vo viacerých partiách na zlú časovú spotrebu, Anička na nedocenenie taktických možností súperiek a Samir na prílišnú viazanosť na materiál a nedôraznú hru. Na tieto faktory idú všetky jeho tri prehry.

Kategória G16 (95 hráčok): WFM A.Vrtiaková 5,5b/11 47.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória B12 (202 hráčov): FM S.Sahidi 7b/11 30.miesto

Výsledky na chess-results

Oficiálny web podujatia

103 089

090 091

104 092

093 094

096 095

106 105