TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Bez našej účasti neostali MSR v šachu ani tento rok. Naša pätica už odštartovala a má za sebou aj prvé štyri kolá. V prvom z nich sa z pozície favoritov presadili Samir a Miro, Peťo žiaľ iba remizoval. Maťo s Vladkom z pozície outsiderov svojich súperov obrať o cenné body nedokázali. Po druhom kole si udržal čistý štít iba Miro. Svojho súpera v kombinačnej zápletke obral o pešiaka a prešiel do vyhranej koncovky. Samir nereagoval na pochybné otvorenie čierneho dostatočne agresívne a prešiel do koncovky, kde sa mu napriek snahe viac ako remízu vydolovať nepodarilo. Cestu za bodom si skomplikoval aj Peťo, keď z otvorenia dosiahol vyhranú pozíciu, no po výmene svojej aktívnej dámy za súperovu pasívnu dosiahol iba o niečo lepšiu koncovku. V nej súper nehral presne a Peťo sa dopracoval k celému bodu. Vladkovi sa podarilo potvrdiť papierové predpoklady a zvíťazil, kým Maťo bol opäť v pozícii slabšieho z dvojice a ani na druhý pokus sa prekvapenie nestalo. Tretie kolo nám prinieslo málo radosti, keď Miro a Vladko prehrali skôr ako vlastne začali. Peťo nevyužil ani zďaleka svoje útočné možnosti po pochybnej hre súpera a napokon mu všetko uveril a prehral. Prvý bod za výhru zaznamenal Maťo a pridal sa k nemu aj Samir, ktorý síce z otvorenia nič nezískal, no jeho súper v lepšej pozícii spáchal dokonalé harakiri. Štvrté kolo tak malo byť náplasťou na všetky rany, no nebolo tomu celkom tak. Doobeda sa síce vo futbalovom turnaji umiestnilo naše družstvo na výbornom druhom mieste, keď po dramatickej výhre v semifinále gólom pár sekúnd pred koncom zvíťazili 1:0, no vo finále sa stal presný opak. Maďarskí súperi vsietili v závere zápasu víťazný gól a tak sme prehrali 2:3. Poobede sa poľahky presadil Vladko a získal tak povinnú výhru. K nemu sa však pripojil iba Peťo, no ten si všetko skomplikoval a namiesto ušetrených pár desiatok minút hry vyhral až v samom závere za výdatnej pomoci súpera. Remízu pridal Miro, no ten s ňou isto spokojný nemôže byť. Prehry si bohužiaľ pripísali Samir a Maťo, prvý menovaný dokonca v miniatúrke. V piatom kole sme sa dočkali svetlejšej chvíle, keď si naši hráči pripísali 4,5 bodu z piatich partií. K Maťovej remíze sa víťazne pripojili všetci ostatní hráči. Samir vyhral z otvorenia, keď sa súperovi nepodarilo dokončiť vývin a pri opačných rošádach prehral bez akejkoľvek protihry. Miro ukázal jeden z typových plánov čierneho vo Volge a súpera dostal do koncovky, kde svoju prevahu pekne realizoval. Peťo si po mäkkom otvorení zarobil na problémy keď sa nechal dokonale utlačiť. Blokovaný charakter pozície mu dával šance na remízu, no súper prepol strunu a umožnil mu zaznamenať víťazstvo v ktoré už hádam ani nemohol dúfať. Peknú partiu odohral Vladko. Súpera dostal pod tlak už v otvorení a po jeho nesprávnej reakcii získal figúru. Škoda len, že v prepočte prehliadol ťah Vxd7, po ktorom sa šance oboch hráčov opäť vyrovnali. Súper však v koncovke nereagoval správne a po peknej realizácii výhody bol prinútený k rezignácii. V šiestom kole Maťo potvrdil papierové predpoklady a pripísal si na svoje konto druhé víťazstvo. Pozíciu favorita zvládol aj Samir, ktorý čiernymi postupne strategicky prehral svojho súpera. Cenné víťazstvo zaznamenal aj Vladko, ktorý síce po otvorení nenašiel správny plán, no po sérii nepresností na oboch stranách súper nakoniec chyboval. Nedarilo sa obom Mackovcom, keď Peťo prehral prakticky z otvorenia a Miro v nádejnej pozícii s pešiakom navyše začal spolupracovať na svojej prehre. V piatok doobeda sa konal turnaj v bleskovom šachu a nás zastupovali Samir s Marekom. Obaja odštartovali systémom 3/3, čo Mareka posadilo vo štvrtom kole na prvú šachovnicu proti GM Movsesjanovi. V piatom kole ho tam vystriedal Samir, ktorý medzitým porazil aj IM Petrána. V ďalších kolách sa obaja držali na čelných priečkach a v konečnom poradí obsadili piate resp. šieste miesto. V siedmom kole si dal Samir voľno, keď remizoval asi vo svojej najkratšej partii v živote. Bratské derby sa taktiež skončilo zaslúženou remízou. Nerozhodný výsledok zaznamenal aj Maťo, ktorý v záverečnej pozícii rozhodne nestál horšie ako jeho súper. Napokon sa o náš jediný rezultát z tohto kola postaral Vladko, ktorý z otvorenia vyšiel lepšie ako jeho súper, no zbytočné otvorenie súperových figúr spôsobilo rýchly koniec na kráľovskom krídle. Predposledné kolo bolo pre naše farby úspešné, keď sme okrem Maťovej, podľa priebehu šťastnej, remízy, zaznamenali maximálny možný počet bodov. V klubovom derby Vladko vysvetlil Peťovi, čo znamená náskok vo vývine a aktivita figúr, Miro postupne pretlačil svojho súpera v ťažkofigúrovej koncovke a Samir v najdlhšej partii kola dokázal zvíťaziť nad veľmi skúseným českým IM Přibylom. V záverečnom kole sa Maťovi podarilo opäť vybojovať remízu a tak s druhou polovicou turnaja mohol byť spokojný. Nebyť slabšej prvej polovice, mohol pomýšľať aj na vyššie priečky. Peťovi sa ani v poslednom kole nepodarilo prekročiť svoj tieň a na svoje pôsobenie v Banskej Štiavnici isto nebude spomínať v dobrom. Svojho súpera sa nepodarilo zlomiť ani Mirovi. Svoju výhodu nerealizoval dostatočne presne a tak mu ani pešiak navyše v koncovke rôznofarebných strelcov k výhre nestačil. Vladko rozohral otvorenie proti maďarskej reprezentantke nemastno neslano, ale po pár nepresnostiach súperky dostal možnosť získať obeťou figúry za dvoch pešiakov prudký útok. A to dokonca dvakrát za sebou. Ani jednu z týchto možností nevyužil a postupne sa mu pozícia zhoršila. Súperka vo vežovej koncovke nereagovala správne a remíza bola zrazu na dosah. No napokon sa predsa len tešila jeho skúsenejšia súperka. S turnajom však môže byť spokojný, do ratingu si pripísal 68 bodov a posunul sa na svoje nové osobné maximum. Pri zlepšení svojej koncentrácie počas partie mohol byť výsledok ešte výrazne lepší. Samirovi sa žiaľ taktiež posledné kolo nevydarilo. Odmietnutá remíza súpera bola samozrejme v poriadku, veď v prípade víťazstva mohol za určitých okolností postúpiť do budúcoročného uzatvoreného turnaja. Škoda však, že relatívne jednoduchej pozícii nenašiel optimálne rozmiestnenie svojich figúr a postrácal drahocenné tempá. Následná obeť figúry síce dávala praktické šance, no skúsený rutinér si už výhru nenechal vziať. Turnaj však nemôže hodnotiť ako neúspešný, veď na umiestnenie v prvej desiatke mu rozhodne veľa nechýbalo.

Open turnaj (150 hráčov): FM S.Sahidi 6b/9 12.miesto, M.Macko 5,5b/9 27.miesto, V.Bochnička 5b/9 46.miesto, P.Macko 4,5b/9 64.miesto, M.Šándor 4b/9 96.miesto

Výsledky na chess-results

Bleskový turnaj (41 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/11 5.miesto, FM M.Karas 7,5b/11 6.miesto

Výsledky na chess-results

422 423

424 425

426 427

428 430

429 431

434 432

433 435

436 437