TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Tieto majstrovstvá mládeže v rapid šachu sme obsadili rekordnými štrnástimi účastníkmi. K prvej časti výpravy zo štvrtku sa v piatok celkový počet skompletizoval. Okrem viacerých áut vyrazila šestica najstarších účastníkov vlakom. Na chate v Hrabove sme sa tak zišli okolo deviatej večer v plnej sile.

Nakoľko sme sa registrovali už deň vopred, stačilo nám prísť pol hodinu pred začiatkom prvého kola, čo sme všetci využili a nechali sme si tak čo najväčší priestor na oddych pred podujatím. Poďme však už k jednotlivým kategóriám...

Majstrovskú premiéru medzi dievčatami do desať rokov absolvovala svoju premiéru Grétka. Bol to jej štvrtý turnaj v živote a tak bola hlavným cieľom účasť, nazbieranie skúseností a pokus uchmatnúť nejaký ten bodík. Všetky tri body boli splnené, keď síce šťastnú, ale predsa len premiérovú, výhru zaznamenala v piatom kole. Vylepšovať sa dá samozrejme úplne všetko, ale čím bude nutné začať, to bude pozornosť a spomalenie rýchlej ruky. Medzi pozitíva patrí určite fakt, že prehry brala športovo, s úsmevom na tvári.

Kategória D10 (14 hráčok): G.Kapolková 1b/7 14.miesto

Výsledky na chess-results

V dievčenskej šestnástke Anička nemohla mať iný cieľ ako titul napriek tomu, že rapid šach príliš neobľubuje. No turnaja vstúpila úspešne, keď prvé tri partie vyhrala. Vo všetkých to však bolo na hrane a do posledných sekúnd. Následne výrazne zabrzdila dvoma remízami, pričom najmä tá druhá v poradí bola zbytočná, pretože výhoda sa dala realizovať prakticky hocako, len nie tak, ako tomu bolo v partii. Napokon sa musela zachraňovať. Posledné dve partie sa jej podarilo po tuhých bojoch vyhrať a zabezpečila si tak pre seba ďalší titul.

Tea mala po aprílových MSR mládeže druhú možnosť konfrontovať sa s hráčkami slovenskej špičky v jej kategórii. Odohrala veľmi dobrý turnaj a po štyroch kolách mala na konte dokonca celé dva body. Tretí sa jej podarilo získať v poslednom kole. Po šiestich mesiacoch venovania sa šachu a pri troche tréningu nie je bez šancí dostať sa do prvej polovice týchto tabuliek.

Kategória D16 (16 hráčok): WFM A.Vrtiaková 6b/7 1.miesto, L.T.Kolevská 3b/7 13.miesto

Výsledky na chess-results

Filipko vstúpil do turnaja šťastnou remízou, keď ho súper omilostil patom. Následne sa mu podarilo bielymi vyhrať a dostal sa tak veľmi vysoko. V treťom kole podľahol hráčovi, ktorý do posledného kola bojoval o medaile, no vo štvrtom kole opäť vyhral a mal tak na konte skvelých 2,5 bodu.  Posledné tri kolá sa mu nevydarili a nasledoval prepad tabuľkou. Pri zlepšení koncentrácie a zvýšení pozornosti však v druhej polovici isto končievať nebude.

Kategória CH08 (35 hráčov): F.Štelbaský 2,5b/7 24.miesto

Výsledky na chess-results

Samko debutoval na MSR medzi chlapcami do desať rokov a začal nadmieru úspešne. V prvej partii sa dokázal koncentrovať a dokázal zdolať výrazne skúsenejšieho a silnejšieho súpera. To mu zabezpečilo silných súperov aj do nasledujúcich kôl. Ani v nich by nebol bez šancí, nebyť poľavenia v pozornosti a výraznom zrýchlení hry. Na konto si tak postupne pripísal štyri prehry a precedil sa tabuľkou až na samé dno. Po „bode zdarma“ ako turnaj začal, tak ho aj skončil. Výhrou si zabezpečil tretí bod a na premiéru veľmi pekné 22.miesto.

Kategória CH10 (32 hráčov): S.Havalda 3b/7 22.miesto

Výsledky na chess-results

Vladko vstúpil do turnaja dvoma výhrami a vyzeralo to na pokračovanie peknej hry z piatku. V treťom kole však nedotiahol do konca výborne rozbehnutú partiu a iba remizoval. To na ňom evidentne zanechalo stopy, nakoľko ďalšie dve kolá podľahol súperom bez odporu a pri neobvykle pasívnom poňatí hry. Po nich nasledovala konečne výhra a ani v poslednom kole k nej nebol ďaleko, no súper sa zubami nechtami udržal. Šestnáste miesto a štyri body sú pre neho pri jeho medailových ambíciách isto sklamaním.

Oliver na úvod potvrdil papierové predpoklady, v druhom kole pekne odolával favoritovi, no tretie kolo nalomilo jeho plány. Vo štvrtom sa síce ešte dokázal dostať na polovicu možných bodov, no následné tri kolá mu vôbec nevyšli a pri šachovnici sedel iba fyzicky.

Kategória CH12 (53 hráčov): V.Bochnička 4b/7 16.miesto, O.Šoltys 2b/7 42.miesto

Výsledky na chess-results

Samir pri neúčasti niekoľkých konkurentov prešiel turnajom ako nôž maslom. Jeho stopercentná bilancia hovorí za všetko a ťažko ju akokoľvek komentovať. Väčšina partií prebiehala v školení súperov z elementov šachovej stratégie.

Maťo vstúpil do turnaja troma výhrami a po nich si neúspešne zahral klubové derby so Samirom na prvom stole. Napriek prehra mal všetko dobre rozbehnuté, no jeho ambície trochu pribrzdila remíza v kole piatom. Nakoľko však s výnimkou Samira bola kategória veľmi vyrovnaná, bolo jasné, že prípadné dve výhry mu zaručia minimálne bronz. Dôležitú partiu šiesteho kola pekne rozohral, no výmenou viacerých figúr dal súperovi zbytočné šance. Ten ich nevyužil a Maťo v zmysle využitia princípu dvoch slabín veľmi pekne rozhodol partiu. V záverečnom kole sa mu taktiež vydarila pekná partia na tému voľného stĺpca a mohol sa tak tešiť zo svojej premiérovej medaily na MSR.

Kategória CH14 (39 hráčov): FM S.Sahidi 7b/7 1.miesto, M.Šándor 5,5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

Pri neúčasti favoritov sme boli naši traja účastníci nasadení v prvej trojici, no potvrdiť takéto nasadenie v sedemkolovom švajčiaráku je prakticky nemožné. Najmä, ak sa Jakub už dlhšie šachu venuje iba sporadicky. Všetci začali dvoma výhrami až došlo na prvé derby. Miro s Jakubom remizovali a nevzdialil sa im ani Igor, keď taktiež zaznamenal nerozhodný výsledok. Vo štvrtom kole Igor s Mirom nezaváhali, aj keď Miro vykopával z prázdnej brány. Jakub medzitým zaznamenal polbodovú stratu. V piatom kole sa tak ocitli na prvej šachovnici v derby Miro s Igorom. Pevnejšie nervy ukázal Igor, ktorý sa po víťazstve dostal do čela s náskokom pol bodu. Za neho sa po neuveriteľne šťastnej výhre posunul Jakub a Miro tak musel dúfať v mohutný finiš. V šiestom kole sa rozišli Igor s Jakubom nerozhodne a Miro sa výhrou vklinil medzi nich na druhú priečku. Pred posledným kolom sa tak reálne črtala možnosť hattricku. Igor s Mirom nezaváhali a zabezpečili si prvé dve priečky. Remízou v poslednom kole si premiérovú medailu vybojoval Jakub. Tri medaily v jednej kategórii je niečo, čo sa nedeje každý deň a chalani tak tromfli ešte aj dvojicu Samir – Maťo v chlapčenskej štrnástke. Na ich obranu je nutné poznamenať, že v boji dvoch proti trom urobili aj oni maximum toho, čo sa vôbec dalo.

Kategória CH16 (22 hráčov): I.Lintner 6b/7 1.miesto, M.Macko 5,5b/7 2.miesto, J.Suchánsky 5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

Marek patril medzi jedného z favoritov a tieto ambície napĺňal prvé štyri kolá, keď po troch výhrach odremizoval čiernymi aj hlavného favorita celej súťaže. Následne však dve lepšie, ak nie vyhrané, partie zahodil a po remíze v poslednom kole sa musel uspokojiť s miestom na začiatku druhej desiatky.

Peťo absolvoval náročný maturitný týždeň, kedy sa mu podarilo získať päť jednotiek a do Ružomberka prišiel riadne vyčerpaný. Prvé kolo vyhral, v druhom stál veľmi nádejne práve proti Marekovi, no potom to prišlo. Séria 0,5/4 bola katastrofálna, pričom niektoré partie sa doslova „nedali prehrať“. Po výhre v predposlednom kole všetko zaklincoval prehrou v poslednom. Spolu s Marekom tak obaja skončili výrazne pod svojimi možnosťami.

Kategória CH20 (35 hráčov): FM M.Karas 4b/7 11.miesto, P.Macko 2,5b/7 28.miesto

Výsledky na chess-results

V globále je zisk šiestich medailí (3-2-1) skvelé číslo. Aj preto, že potenciálni medailisti Marek a Vladko si síce vybrali svoj slabší deň, no v zmysle kolektívneho ducha ich dokonale zastúpili Kubo s Maťom a pričinili sa tak spolu s ostatnými o nový klubový rekord. Za vzornú reprezentáciu ale patrí vďaka všetkým od majstrov Slovenska až po našich nováčikov.

357 359

358 360

361 362

363 364

365 366

368 367

369 370

371 372

373 374

375 376

377 378