Decembrovým podujatím pokračovala séria turnajov pre začiatočníkov aj s našou dvojcifernou účasťou, keď ho odohrala dvanástka Ami, Andriy, dvaja Filipkovia, Lucka, dvaja Maťkovia, Miška, Natálka, Peťka, Sear a Shabir. Viacerým ďalším zmarila účasť choroba, alebo iné neplánované okolnosti. Ukazuje sa však, že dvadsiatka by však tento rok mohla za vhodnej konštelácie padnúť.

Maťko mal náročný úvod, kedy v prvých troch kolách nezískal ani pol bodu. V prvom kole však podľahol neskoršiemu druhému hráčovi výsledkovej listiny a v treťom, v “krúžkovom derby“, Peťke. Po tejto partii vyhral dve v rade a predsa len sa vytiahol vyššie. V záverečných dvoch kolách sa mu však bodovať nepodarilo. Hlavným cieľom tohto turnaja však je zbieranie skúseností.

Ami mala prvé kolo čierne figúry a proti sebe druhého nasadeného hráča a po tejto prehre prišla ďalšia v druhom kole. Po výhre v tretej partii mala v derby na lopate oveľa skúsenejšieho Maťka, no čo sa jej nepodarilo proti nemu, zvládla v kole piatom. Po prehre s treťou nasadenou hráčkou nakoniec v siedmom kole delila bod v derby s Miškou.

Miška vyhrala v prvom kole, no hneď po ňom musela tradične na dve kolá odísť a do turnaja sa vrátila až vo štvrtom kole. Ani v ňom, ani v tom nasledovnom si body nepripísala, no výhra v šiestom kole a spomínaná remíza s Ami ju dostali “na súkromných 50%“, keďže hrala iba päť partií.

Andriy dostal v prvých dvoch partiách súperov, ktorí skončili s prehľadom v prvej polovici tabuľky. Po dvoch prehrách s nimi však zabojoval a v treťom kole sa mu podarilo vyhrať. Prišli však ďalšie dve prehry a výrazný pokles tabuľkou. Záver mu vyšiel, dokázal vyhrať obe svoje partie a dotiahol sa na zisk troch bodov.

Filipko prvé kolo nestihol, no vôbec mu to nevadilo, lebo už v druhom kole šokoval a zdolal svoju výrazne skúsenejšiu súperku. V treťom kole vyhral opäť a tak sa dostal priebežne do prvej polovice tabuľky. Na ňu má ešte chvíľu čas a aj sa to ukázalo, keď postupne prehral tri partie v rade. V záverečnom kole, kedy taktiež zďaleka nebol favoritom, však dokázal vyhrať tretí raz. Dosiahol tak výborný debut na tomto podujatí.

Maťko po výhre v prvom kole musel spolu s Miškou odísť a vrátil sa vo štvrtom kole, kedy zdolal Ami. Vyhral aj ďalšie dve svoje partie a do posledného kola tak vstupoval s reálnou šancou dostať sa do prvej desiatky. Po prehre sa prepadol na záver tej druhej, ale pri deficite dvoch kôl je aj to veľmi pekný výsledok.

Filipko začal dvoma výhrami v rade a s nasledujúcej prehry si ťažké srdce tiež nerobil, keď vyhral aj ďalšie dve partie. Po piatom kole tak delil štvrté miesto a stačil mu zvíťaziť v jednej partii z dvoch, aby sa udržal v TOP10. To sa mu žiaľ nepodarilo, keď po prehre v šiestom kole mu v tom záverečnom vystavil stopku Sear.

Peťka nestihla prvé kolo a v druhom sa jej tiež nepodarilo zabodovať. Potom však prišla v jej podaní doslova bodová žatva. Výhra v treťom kole, v derby z nášho krúžku, bola prvá, no zďaleka nie posledná. Okrem “remízovej pauzy“ v piatom kole vyhrala všetky ďalšie partie a vytiahla sa na senzačné trináste miesto a medzi dievčatami až na stupne víťaziek. V jej prípade sa dá hovoriť o šťastnej trinástke, keďže vo svojom treťom turnaji uhrala o pol bodu viac, ako v prvých dvoch dokopy a to navyše hrala iba šesť kôl!

Shabir nečakane zakopol už v prvom kole a jeho medailové ambície dostali vážnu trhlinu. Troma výhrami v rade sa síce vyštveral na predné stoly, no tam narazil na Lucku, ktorá v poslednom čase hrá vo veľkej pohode. Po prehre s ňou vyhral predposledné kolo, no snaha o umiestnenie v TOP10 bola ukončená remízou v závere a tak na neho ostala iba dvanásta priečka a s ňou isto spokojný nie je.

Natálka po úvodnej výhre prehrala už v nasledujúcom kole a tak sa podobne ako Shabir musela vracať nahor. Dve výhry v rade všetko vyriešili, no v piatom kole prehrala druhý raz. Zhoda so Shabirom skončila až v poslednom kole, kedy si vo finiši pripísala druhú výhru v rade a obsadila výsledné ôsme miesto a druhé medzi dievčatami. Škoda len, že sa vyhla všetkým papierovo silnejším súperom, takže je vlastne otázne, či je päť bodov veľa alebo málo J

Sear je tretím do partie, ktorý zaváhal už v úvode a po vzore staršieho brata to bolo tiež v prvom kole. Vyhral však nasledovné štyri partie a všetko vyzeralo tak, že v záverečnom kole vyzve Lucku v boji o čelo tabuľky, no prišla druhá prehra a stupne víťazov sa rozplynuli. Záverečné víťazné derby s Filipkom mu zabezpečilo výslednú siedmu priečku.

Lucka nadviazala na svoje posledné kvalitné výkony a v turnaji prechádzala ako nôž maslom. Bezpečne využila absenciu viacerých stálic TOP10 a v prvých šiestich kolách nepoznala iný výsledok ako svoju výhru. Až v poslednom kole prišiel remízový záver, čo sa jej počas partie s dvoma pešiakmi navyše pochopiteľne málilo, no nedotiahnutá výhoda jej na druhej strane udržala prvé miesto v turnaji. Ak tento výsledok v blízkej dobe zopakuje v turnaji aj pri jeho silnejšom obsadení, bude to zároveň jej labutia pieseň na ňom a svoj čas a energiu bude môcť investovať inak, na svoje ďalšie výrazné zlepšenie.

Turnaj začiatočníkov (54 hráčov): L.Strišková 6,5b/7 1.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), Se.Sahidi 5b/7 7.miesto, N.Havaldová 5b/7 8.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), Sh.Sahidi 4,5b/7 12.miesto, P.Kapičáková 4,5b/7 13.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), F.Štelbaský 4b/7 18.miesto, M.Šúň 4b/7 19.miesto, F.Kapičák 3b/7 33.miesto, A.Globa 3b/7 37.miesto, M.Šúňová 2,5b/7 40.miesto , A.Hubaľová 2,5b/7 41.miesto, M.Harmata 2b/7 45.miesto