Úvodným turnajom začala obľúbená séria turnajov pre začiatočníkov. Niektorí naši hráči prekročili v minulom ročníku výkonnostný prah tejto súťaže a veríme, že tento rok bude ich počet minimálne dvojnásobný. Samozrejme, séria bude z našej strany obsadzovaná čo najvyšším počtom hráčov, nakoľko prax je veľmi dôležitá. Turnaja sa zúčastnila veľmi široká výprava v zložení Alžbetka, Ami, Andriy, obaja Filipkovia, Grétka, Lucka, Maťko, Miška, Natálka, Peťka, Sear, Shabir a Sophinka.

Peťka začala svoj prvý turnaj začiatočníkov dvoma prehrami, no po nich si pripísala výhru a vo štvrtom kole k nej pridala remízu. S prvom polovicou turnaja tak mohla byť pri debute nadmieru spokojná. Z posledných troch kôl však získala iba jedinú remízu pri triednom derby s Ami. Kto však čakal rýchlu remízu, ten sa mýlil. Partia sa skončila dvoma kráľmi a tak to má byť.

Ami dokázala pri debute vyhrať dokonca už svoju prvú turnajovú partiu v živote. Škoda len, že to bola, zatiaľ, zároveň aj výhra posledná. V treťom kole k nej pridala prvú remízu a tú druhú sme už spomínali. V poslednom kole mala na dosah aj tretí bod, no nakoniec visel privysoko. Prvý kontakt oboch dievčat môžeme hodnotiť úspešne a uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Maťko po prehre v prvom kole musel v priebehu druhého a tretieho kola na dve partie plánovane prerušiť turnaj a po návrate bol okamžite úspešný. Žiaľ následné dve partie mali ďaleko a tak na neho v poslednom kole zostal bye. Bodový zisk je ešte pod úplným minimom, ale „ešte nie sme na dne, lebo čas nám stále netreba využívať“. No to sa raz zlomí správnym smerom...

Miška mala prvé tri kolá rovnaké a rovnako vyhrala vo štvrtom kole. Potom však vzápätí pridala aj druhú výhru od hetriku ju delila jedna sekunda. Dostala totiž mat vtedy, keď súper na hodinách viac nemal. Jeden či dva šachy navyše a výsledok by bol opačný. V siedmom kole nevyužila možnosť matu na základnom rade a namiesto neho podložila dámu. Zaslúžene tak Maťka predbehla a podľa výkonu to nemuselo byť iba o jediné miesto.

Andriy si po dlhšej turnajovej prestávke opäť pripísal účasť na šachovom podujatí. V úvode podľahol omnoho skúsenejšiemu Filipkovi a ani jeho ďalšie prehry neboli darčekmi. Jeho súperi totiž získali po štyri resp. päť bodov a s prehľadom skončili v prvej polovici tabuľky. Zvyšné tri partie dokázal zvládnuť s plným bodovým ziskom.

Sophinka v turnaji doplatila na bilanciu čiernymi figúrami, keďže 0/3 je istotne málo. Viaceré partie veľmi dobre rozohrala, no stačí malá drobnosť a sústredenosť je preč, prídu materiálne straty a súper dostáva bod. Keď k tomu vo štvrtom kole v derby ťažko pochopiteľne “omilostila“ Alžbetku ponukou remízy, majúc čistú figúru a nejakých pešiakov navyše (o to cennejší je počin Ami a Peťky s remízou do “holých kráľov“). Z posledných troch kôl vyhrala dve a dostala sa do stredu tabuľky. Aktuálne už má isto na viac, ale chce to viac bojovnosti za šachovnicou, ako tej zbytočnej, mimo nej.

Filip v prvom kole šokoval Shabira (alebo naopak?) a vydoloval na ňom remízu. Po výhre v druhom kole narazil na neskoršieho suverénneho víťaza turnaja a po prehre si pripísal hneď aj druhú. Potom sa však dvoma výhrami (z toho jednou expresnou) dostal do prvej polovice a do posledného kola sa tak mohol pobiť o TOP15. V poslednej partii však súperovi podľahol a skončil v strede tabuľky. Je tak jedným z vážnych adeptov na posledné voľné miesto v rámci školskej súpisky na okresné majstrovstvá.

Filipko začal turnaj dvoma výhrami, no v strede turnaja sa mu stali osudnými dve klubové a zároveň tréningové derby – so Searom a Ryanom. Keďže však okrem nich pridal aj dve výhry, do posledného kola hral nejaké šieste či siedme miesto. Po prehre sa zaradil na 17.miesto.

Natálka skončila tesne pred ním, pričom turnaj začala rovnako a to dvoma výhrami a prehrou v kole treťom. Po nej však pridala ďalšie dve výhry a tak hrala v šiestom kole už na druhom stole, v derby proti Grétke. Nakoľko v ňom nebola úspešná a v poslednom kole taktiež nepridala bodový zisk, skončila o jedno miesto na Filipkom.

Alžbetka už v prvom kole zdolala nie ľahkého súpera, no po nej pridala dve prehry a vychádzalo to priam na neželaný hetrik. Po spomínanej remíze v derby so Sophinkou sa neuveriteľne zdvihla a vyhrala svoje tri posledné partie v rade a vytvorila si ziskom 4,5 bodu svoj osobný rekord. Toľko totiž ešte nemala ani v 9-kolových turnajoch. Výsledné 15.miesto (a tretie medzi dievčatami) je tak určite super výsledkom.

Ryan doplatil na rýchle tempo už v provm kole, kedy vo vyhranej pozícii prekročil čas. Nasledovala však séria štyroch výhier, ktorou sa dotiahol do čela. V šiestom kole si pripísal prehru a rovnaký výsledok mal zaknihovať aj v záverečnom kole. Keď som odchádzal od partie, súper mal k dispozícii dva jednoťahové maty. Ani jeden z odkrytých šachov a zároveň dvojšachov a matov však nevidel a tak neskôr Ryan trestal. Ziskom piatich bodov obsadil konečné siedme miesto.

Shabir skončil o jeden stupienok nad ním a rozhodli dve zbytočné remízy. Prvú, z úvodného kola, sme už vyššie spomínali, druhá prišla v šiestom kole. Okrem nich zaznamenal iba jedinú prehru a to v prvom bratskom turnajovom derby so Searom. Je paradoxné, že napriek rovnakým turnajom a prribližne rovnakým ratingom a výkonnosti sa chalani stretli prvý raz až teraz.

Grétka bola na papieri nasadenou turnajovou jednotkou a odohrala kvalitný turnaj. Po úvodných troch výhrach síce prišla prehra s neskorším víťazom (škoda zbytočnej straty figúry), no hneď po nej zaznamenala štvrtý bod a po spomínanej výhre s Natálkou aj bod piaty. V poslednom kole si to mohli v derby s Luckou rozdať o najlepšie dievča a o stupne víťazov. Súboj na šachovnici skončil po kvalitnej partii nerozhodne, čo Grétke zabezpečilo horším pomocným hodnotením výslednú štvrtú priečku a druhé miesto v kategórii dievčat.

Sear si po výhrach v prvých dvoch kolách strihol rovno tri klubové derby po sebe. V úvodnom zdolal Filipka, následne aj spomínaného Shabira, no v piatom kole mu stopku vystavila Lucka. V šiestom kole sa so súperom rozišiel zmierlivo a výhrou v záverečnom si vybojoval stupne víťazov, konkrétne tretie miesto.

Lucka začala turnaj ako parný valec a prvých päť partií iba pripisovala body na svoje konto, keď sa medzi jej obeťami ocitli aj Alžbetka a Sear. V šiestom kole rozhodujúci zápas o prvé miesto nedokázala zvrátiť vo svoj prospech, no do záverečného kola sa dala dokopy a v už spomínanom derby odohrala slušnú partiu. Dosiahla tak na celkové striebro, vyhrala kategóriu dievčat a vytvorila si svoj osobný rekord. Spolu s Grétkou je tak jednou z najvážnejších adeptiek na skoré ukončenie účasti na tomto podujatí. Čo je, pochopiteľne, za odmenu J

Turnaj začiatočníkov (61 hráčov): L.Strišková 5,5b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), Se.Sahidi 5,5b/7 3.miesto, G.Kapolková 5,5b/7 4.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), Sh.Sahidi 5b/7 6.miesto, C.R.Mészáros 5b/7 7.miesto, A.Kapolková 4,5b/7 15.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), N.Havaldová 4b/7 16.miesto, F.Štelbaský 4b/7 17.miesto, F.Krpelan 3,5b/7 27.miesto, S.Valentová 3,5b/7 28.miesto, And.Globa 3b/7 37.miesto, M.Šúňová 2b/7 46.miesto, M.Šúň 2b/7 47.miesto, A.Hubaľová 2b/7 50.miesto, P.Kapičáková 2b/7 53.miesto