Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

V rovnakom termíne ako základné školy odohrali svoje krajské kolo aj študenti a študentky stredných škôl a osemročných gymnázií. Účasť na turnaji nebola obmedzená žiadnou kvalifikáciou, napriek tomu bola z našej strany nečakane nízka. Prihláška GJH bola bez Aničky, čo znamenalo jedinečnú šancu pre ostatné dievčatá vyhrať krajské kolo. Prihláška ŠpMNDaG bola zasa bez Mira a Sophie. Prvý menovaný z dôvodu školských povinností nemohol absolvovať krajské kolo a uvidíme, ako to dopadne s jeho žiadosťou o divokú kartu. Pre Sophiu to zasa bol pri jej vyťaženosti jeden z mála turnajov, ktoré mohla odohrať (a pokojne aj vyhrať kategóriu študentiek).

Dominika si zahrala turnaj po veľmi dlhej dobe a po očakávanej prehre v úvodnom kole nasledovala v druhom remíza a do tretice výhra. Potom však prišli tri prehry v rade, pričom z nich hlavne tá druhá, vzhľadom na pohľad do výsledkovej listiny, asi nemusela byť. Po výhre v poslednom kole nakoniec získala 2,5 bodu, s čím môže byť, vzhľadom na dlhú, predlhú pauzu, spokojná. Je tak v pozícii prípadnej prvej náhradníčky v rámci finálovej účasti.

Miška nastúpila do turnaja zdravotne indisponovaná, čo sa však spätne zistilo až krátko po turnaji. V prvých štyroch kolách potvrdzovala papierové predpoklady, keď prehry s favoritmi kompenzovala výhrami proti papierovým outsiderom. Potom však už išlo všetko k horšiemu. Najprv v piatom kole však nečakane zakopla a v šiestom nemala ďaleko k ďalšiemu prekvapeniu. Partiu však otočila a cca pred mesiacom naučenú znalosť matovania strelcom a jazdcom pekne využila. V siedmom kole v divokej partii podľahla Maťovi, pričom remíza by jej zabezpečila víťazstvo medzi študentkami. Takto z toho bolo tretie miesto, no aj postup do finále.

Peťo si zahral turnaj na poslednú chvíľu, keď sa o podujatí dozvedel až na základe klubového emailu. Komunikácia na škole totiž zlyhala. Odohral veľmi ťažký turnaj (najvyššie pomocné hodnotenie v turnaji) a ukázal, že šach hrať nezabudol. Zahral si s prvými piatimi hráčmi výsledkovej listiny a napriek tomu, že potrápil favoritov a z týchto partií uhral 1,5 bodu, stačilo mu to iba na šieste miesto. V poslednom dvojkole mu totiž výrazne neprial žreb, kým jeho konkurenti to mali výrazne ľahšie. Po ďalšom kole by bol isto o jeden až dva stupienky vyššie.

Maťo odohral priemerný turnaj, keď štyroch papierových outsiderov zdolal a jediný s nim vybojoval remízu práve spomínaný Peťo. Keďže v partiách s Maťom a Marekom ťahal za kratší koniec, bolo z toho pred turnajom očakávané štvrté miesto a pozícia prvého náhradníka.

Igor o svojom osude v turnaji rozhodol v treťom kole, kedy podľahol po dvoch úvodných výhrach Maťovi. Po povinnej výhre sa nepokúsil o výhru s Marekom a tak si remízou viac menej poistil postup, no na lepšie ako tretie miesto to nebolo. Postup do Topoľčian mu však neunikol.

Maťo po prechode na strednú školu hral toto podujatie prvý raz. A zaslúži si jednotku z hviezdičkou. Nielen, že odohral turnaj proti všetkým hráčom z prvej polovice výsledkovej listiny, no zo siedmich partií si pripísal iba jedinú “stratu“, no papierovo s ani tá za stratu považovať nedala. Skvelý výkon a zaslúžené víťazstvo a postup do finále.

Rapid turnaj (16 hráčov): M.Šándor 6,5b/7 1.miesto (postup do finále), I.Lintner 5,5b/7 3.miesto (postup do finále), M.Starovič 4,5b/7 4.miesto, P.Kravár 3,5b/7 6.miesto, M.Smidová 3b/7 11.miesto (3.miesto v kategórii študentiek – postup do finále), D.Jurášová 2,5b/7 13.miesto (4.miesto v kategórii študentiek)