4.6.2023 – 2. JAVES Cup 4-členných družstiev, Modra
- Podrobnosti
Víkendový program v Modre pokračoval aj v nedeľu a to turnajom štvorčlenných družstiev. Našu účasť na ňom zabezpečilo družstvo v zložení Tomáš, Shabir, Sear a Riško, ktoré sa dalo dokopy v sobotu večer a Samir ako legionár vo farbách LŠŠ.
V prvom kole naše družstvo nemalo mať veľké šance proti pezinskému áčku, no nakoniec sa Shabirovi podarilo získať aspoň cennú remízu. V druhom kole všetko vrátili aj z úrokmi ich déčku, ktoré dostalo „na nulu“. Tesná prehra proti Sencu bola veľmi dobrým výsledkom, keď Tomáš prekvapil a Riško remizoval. Časť turnaja pred obedňajšou prestávkou zakončili ďalšou suverénnou výhrou 4:0 proti céčku Lokomotívy. Po obede ich čakalo Považské Podhradie a určite bolo v silách našej štvorice ho prekvapiť. To sa aj stalo, keď ku výhre Riška pridali remízy Tomáš a Shabir. Výsledných 2:2 určite nebolo zlých, rovnako ako následná tesná prehra s družstvom Moldavy. V tomto zápase sa blysol Sear a cennú remízu pridal Shabir. Následná tretia výhra v pomere 4:0 sa dala očakávať, škoda však rovnakej prehry proti Lokomotíve. Záverečné kolo sa nieslo v znamení prijateľného žrebu proti pezinskému céčku. Dalo sa asi počítať aj s výraznejšou výhrou, no aj tá najtesnejšia potešila. Znamenala totiž veľmi pekné 11.miesto, čo bol oproti nasadeniu posun o päť priečok.
Samir v úvodných štyroch partiách vybojoval štyri výhry, keď po dvoch očakávaných zdolal aj včerajších dvoch prvých hráčov v turnaji jednotlivcov. Pomohol tak tímu ku štyrom výhram a priebežnému vedeniu v tabuľke počas obednej prestávky. Ani po nej však družstvo nezaváhalo a tak si bezpečne zabezpečilo prvú priečku. V druhej polovici turnaja Samir stratil remízu v šiestom kole a v záverečnej partii zaznamenal prvú a zároveň veľmi prekvapivú, prehru. S bilanciou 7,5/9 na prvej šachovnici a víťazstvom družstva však určite mohol byť spokojný.
Rapid turnaj (22 družstiev): LŠŠ (IM S.Sahidi – 1.šachovnica 7,5b/9) 1.miesto, KŠN Bratislava (T.Sklárš 5b/9, Sh.Sahidi 4,5b/9, Se.Sahidi 5b/9, R.Pisarčík 5,5b/9) 11.miesto
Čítať ďalej: 4.6.2023 – 2. JAVES Cup 4-členných družstiev, Modra
3.6.2023 – 27. ročník Memoriálu Dr. Jozefa Federiča, Modra
- Podrobnosti
Svojim ďalším ročníkom pokračovať modranský turnaj v rapid šachu, ktorý bol zároveň aj Majstrovstvami Bratislavského kraja v rapid šachu. Dala sa na ňom očakávať aj naša účasť a nakoniec nás reprezentovalo sedem statočných.
Sear v prvých štyroch kolách plnil papierové predpoklady a v ďalších troch dokonca dvakrát prekvapil, keď nestačil iba v klubovom derby na výborne hrajúceho Ryana. Záverečné dve kolá však už nebodoval a to ho zrazilo v tabuľke výrazne nižšie.
Riško mal klasickú turnajovú hojdačku dokonca šesť kôl, keď bielymi nestačil na favoritom a čiernymi dokázal bodovať proti papierovým outsiderom. V záverečnej tretine turnaja však uhryzol bielymi dokonca hneď dvakrát a to ho vynieslo v optimálnom čase do prvej polovice, na veľmi pekné 34.miesto.
Lucka po povinnej výhre v ďalších troch kolách vybojovala iba dve remízy, no nasadená v týchto partiách nebola ani raz. Posledných päť kôl mala určite iné ambície ako tri výhry bielymi, pričom prehliadnutie v ôsmom kole ju možno ešte chvíľu bude strašiť. Nakoniec sa dostala tesne za tretiu desiatku a vyhrala kategóriu žien v rámci Majstrovstiev Bratislavského kraja.
Shabir mal v rámci zloženia svojich súperov asi najdramatickejšie rozdiely. V úvodnom kole podľahol neskoršiemu víťazovi turnaja a okrem toho podľahol iba trom hráčom s ratingom 1950+. Naopak zaznamenal päť výhier, pričom ale všetkých päť hráčov bolo pod hranicou ratingu 1460. Takže výsledných päť bodov je presne to, s čím sa dalo počítať. Pre Shabira to znamenalo umiestnenie v elitnej TOP30.
Tomáš po comebacku veľa partií neodohral a tak asi sám netušil, čo môže očakávať. Po očakávanej výhre nastúpil proti Samirovi, kde ťahal za kratší koniec. Stratená remíza v treťom kole ho asi tiež nepotešila, no následné tri výhry v rade, keď v poslednej zdolal Majstra Fide, to sa počíta. Dlho držal rovné šance aj proti ďalšiemu titulovanému hráčovi, no ten ho nakoniec v koncovke zdolal. Po prehre v ôsmom kole tak musel zabrať v záverečnej partii a vďaka výhre sa mu podarilo obsadiť 18.priečku.
Ryan odohral parádny turnaj. Prvá výhra sa ešte dala čakať, no už v druhom kole naznačil svoje ambície, keď zdolal FM v roli nasadenej turnajovej jedenástky. Na chorvátskeho FM síce nestačil, no následné dve remízy boli z kategórie cenných. Po už spomínanom derby proti Searovi sa v záverečnej tretine vypol ku výbornému výkonu. Prvého súpera síce ešte v priebehu partie omilostil, ďalších dvoch však už nie a nakoniec sa vytiahol až do elitnej desiatky turnaja a vyhral kategóriu hráčov s ratingom 1701-1900. Do svojho fide ratingu si navyše pripísal parádnych 153 bodov, pri performance 2066.
Samir sa po troch relatívne zahrievacích kolách už vo štvrtom mohol dostať do prevádzkovej teploty. Po výhre sa dokonca stále držal medzi stopercentnými hráčmi, no v piatom kole podľahol neskoršiemu víťazovi. Proti ďalšej štvorici neľahkých súperov dokázal vybojovať dve výhry a dve remízy a nakoniec sa dokázal vyškriabať na bronzový stupienok a zároveň sa tým stal víťazom Majstrovstiev Bratislavského kraja.
Rapid turnaj (80 hráčov): IM S.Sahidi 7b/9 3.miesto (1.miesto v rámci Majstrovstiev Bratislavského kraja), C.R.Mészáros 6,5b/9 10.miesto (1.miesto v kategórii ratingu 1701-1900), T.Sklárš 5,5b/9 18.miesto, Sh.Sahidi 5b/9 29.miesto, L.Strišková 5b/9 31.miesto (1.miesto v kategórii žien v rámci Majstrovstiev Bratislavského kraja), R.Pisarčík 5b/9 34.miesto, Se.Sahidi 4b/9 48.miesto
Čítať ďalej: 3.6.2023 – 27. ročník Memoriálu Dr. Jozefa Federiča, Modra
2.6.-4.6.2023 – Torneo Internazionale Giovanile U18, Citta di Vigevano – Taliansko
- Podrobnosti
Po minuloročnej výsledkovo úspešnej účasti v Lombardii si Simonka a Vladko svoju účasť zopakovali a tento rok k nim pribudla ešte aj Emka. Hneď na úvod je potrebné dodať, že hlasovanie VV SŠZ s označením E-0039-2023 je dokonalou ukážkou amaterizmu a alibizmu a pomer hlasov je priam zarážajúci. Na výlety chránenej dielne SŠZ (a nenápadné zametanie vecí pod koberec) sme si však už za posledné roky zvykli. Poďme však od vecí medzi nebom a zemou radšej naspäť ku našej trojici...
Emka začala turnaj sériou troch výhier, pričom v druhom kole nepotrebovala urobiť ani jediný ťah. Krátky turnaj tak mala ešte kratší. V štvrtom kole remizovala v slovenskom derby s nasadenou turnajovou sedmičkou, čo isto nebolo zlým výsledkom. Ako sa však neskôr ukázalo, bol to začiatok slabšieho finišu. Keď následne prehrala ďalšie derby s nasadenou dvojkou, vždy bolo dosť času zabrať v záverečných dvoch kolách. V nich však bielymi opäť remizovala a následne čiernymi prehrala, čo znamenalo výrazný zosun z čelných priečok, až na 35.miesto.
Simonka začala dvoma výhrami,, po nich si však vybrala v strede turnaja oveľa slabšiu chvíľku, keď dve ďalšie partie remizovala a v piatom kole odchádzala od šachovnice bez bodu. Tretiu výhru v turnaji tak vybojovala až v šiestom kole, keď sa jej to podarilo z pozície papierovej favoritky až na štvrtý pokus. Záverečná remíza čiernymi určite nebola zlým výsledkom a nakoniec z toho bolo 27.miesto.
Vladko začal turnaj sériou štyroch víťazstiev, po ktorých mierne zabrzdil remízou čiernymi figúrami proti poslednému súperovi Simonky. V záverečných dvoch kolách sa žiaľ bodový pokles nezastavil, priam naopak. Po dvoch prehrách sa tak zosunul z reálneho boja o medaile až na konečné 22.miesto, čo ho, rovnako ako Emku a Simonku, určite nemôže výsledkovo uspokojiť. Spolu totiž odpísali z ratingu 107 bodov.
Open turnaj (130 hráčov): FM V.Bochnička 4,5b/7 22.miesto, WFM S.Bochničková 4,5b/7 27.miesto, E.Walter 4b/7 35.miesto
Fotogaléria z podujatia bude čoskoro k dispozícii!
Čítať ďalej: 2.6.-4.6.2023 – Torneo Internazionale Giovanile U18, Citta di Vigevano – Taliansko
27.5.-28.5.2023 – Baltic Way 2023, Vilnius – Litva
- Podrobnosti
V litovskom hlavnom meste sa koná dvojdňové podujatie v rapid šachu a nezostalo bez našej účasti, keď nás v rámci slovenskej výpravy reprezentuje Joni a spolu s ním aj členovia našich tréningových skupín Jožko, Maťa a Tomi. Celej výprave pod vedením IM Sergeja Berezjuka držíme palce! Litva sa tak stala v poradí už 33. krajinou, v ktorej sa člen KŠN zúčastnil šachového podujatia.
Joni začal podľa predpokladov v úvodných dvoch kolách víťazne, keď v nich zdolal oboch domácich hráčov. V treťom kole však nestačil čiernymi na turnajovú dvojku z Lotyšska a následne podľahol v “interchessovskom derby“ aj českému reprezentantovi. V záverečnom kole prvého dňa si mohol napraviť chuť proti ďalšej domácej hráčke. Nečakalo ho však nič jednoduché, pretože tá v úvodnom kole prekvapila svoju výrazne favorizovanú súperku. Joni to dal “na gentlemana“ a zapísal si do tabuľky veľkú rošádu. V nedeľu turnaj pokračoval záverečnými štyrmi kolami a bol najvyšší čas naladiť sa na víťaznú nótu. Ideálne, ak by sobotné prehry boli jeho poslednými... Tento ideálny scenár síce kvôli partii siedmeho kola nenastal, no tri víťazstvá bielymi figúrami mu zabezpečili návrat do prvej polovice tabuľky. S výkonom asi spokojný veľmi nebude, no nekompromisnou hrou bez jedinej remízy nakoniec obsadil osemnástu priečku.
Turnaj U14 (58 hráčov): J.Ďurana 5b/9 18.miesto
Čítať ďalej: 27.5.-28.5.2023 – Baltic Way 2023, Vilnius – Litva
21.5.2023 – GPX Prievidza, Prievidza
- Podrobnosti
Ďalším z mnohých víkendových podujatí bol turnaj GPX v Prievidzi, kde nás zastupovala Miška. V siedmych kolách sa jej nepodarilo dostať ani jedného súpera s ratingom a tak bola v každej partii v pozícii papierovej favoritky. Tú sa jej však podarilo napĺňať iba čiernymi, ktorými vyhrala všetky štyri svoje partie. Naopak, bielymi sa prekvapujúco nedokázala presadiť ani jediný raz. Štyri body napokon stačili iba na umiestnenie v TOP20 a tesné tretie miesto v kategórii dievčat do 11 rokov.
Rapid turnaj (55 hráčov): M.Šúňová 4b7 17.miesto (3.miesto v kategórii D11)
20.5.2023 – Jarný šachový festival, Bratislava
- Podrobnosti
V priestoroch Cenady sa uskutočnilo podujatie zaradené do série GPX mládeže a bolo viac ako pravdepodobné, že na ňom nebudeme chýbať. Nakoniec sme však mali najväčšie zastúpenie v open turnaji.
Jurko mal v úvodných kolách pohodlný nástup do turnaja, no vo štvrtom narazila kosa na kameň, keď mu stopku vystavila turnajová dvojka. V piatej partii sa počínal dlho výborne, keď od úvodu mal iniciatívu a súperov kráľ sa dlho nemohol cítiť bezpečne. Nevyužité možnosti viedli do lepšej vežovej koncovky, ktorá sa síce hrala iba na dva výsledky, no nakoniec sa skončila tým tretím. Súpera to nakoplo až ku neskoršiemu víťazstvu v turnaji, Jurko sa musel vyhrabávať zo stredu tabuľky opäť nahor. To sa mu dvoma výhrami čiernymi podarilo. V prvej partii súperka kládla odpor, v tej druhej súper spolupracoval na miniatúrke. Jurko si takmer obhájil svoje nasadenie a nevyužité šance ho môžu mrzieť. Výsledné siedme miesto a najmä bronz z kategórie chlapcov do 14 rokov mu však už nik nevezme.
Turnaj GPX (49 hráčov): J.Lehocký 5b/7 7.miesto (3.miesto v kategórii chlapcov do 14 rokov)
Riško začal podľa očakávania výhrou, no následne podľahol už tradičnému čiernemu koňovi bratislavských rapidov. Po výhre v treťom kole prehral s neskorším víťazom a v piatom kole prišlo ku klubovému derby, v ktorom mal biele figúry proti Jonimu. Konečný výsledok 0:1 sa očakávať dal, no v komplikovanej pozícii rozhodla jediná sekunda na hodinách. A to mal Riško časový náskok cca 40 sekúnd na 10, čo by mala byť istota celého bodu. Záverečné štyri kolá však zapol na vyššie obrátky a keďže bral súperov z druhej polovice tabuľky, podarilo sa mu výrazne navýšiť svoje bodové konto. Nie vždy bez problémov, no nakoniec záver 4/4 znamenal suverénne štvrté miesto, čím si potvrdil svoje nasadenie pred turnajom.
Joniho čakalo po pohodlnom úvode, zo svojho pohľadu, predčasné finále už v druhom kole. V záverečnej časovej tiesni sa diali veci, no bod si pripísal súper. Nasledovala šestica výhier v rade, aj keď minimálne vo dvoch prípadoch bol už za hranicou prehry. Pred záverečnou partiou žil Joni v omyle a zbytočné podcenenie súpera sa mu stalo osudným. Partiu mal síce dobre rozohranú, no pri nevyužití oslabeného kráľovského krídla súpera prišlo k obratu a po ňom sa tak v priamom súboji o striebro nakoniec musel uspokojiť s bronzom.
Turnaj open (10 hráčov): J.Ďurana 7b/9 3.miesto, R.Pisarčík 6b/9 4.miesto
Možno ešte pár viet na záver. Turnaj prebehol bez komplikácií a skončil tak, ako sa očakávalo. Jedno drobné odporúčanie do budúcnosti by sa však predsa našlo. Tempo bez inkrementu (v dobe elektronických hodín) viedlo ku viacerým sporným situáciám, ktoré zbytočne vzbudzovali emócie. Za ne však úplne nemohli iba hráči, ktorí sa s pár sekundami na hodinkách ako topiaci chytali svojich slamiek...
20.5.2023 – Run, chess & grill, Bratislava
- Podrobnosti
Podujatie zložené zo osemkolového rapid turnaja prekladaného siedmymi bežeckými úsekmi neostalo bez našej účasti, keď sa o ňu postarali Grétka a Sebi.
Druhý menovaný podal výborný výkon, keď sa mu ako hráčovi bez ratingu nakoniec podarilo deliť siedmu priečku. Po úvodnej prehre s neskorším víťazom turnaja zvládol dokázal ďalšie dve partie vyhrať. V ďalších troch kolách sa situácia zopakovala a po šiestom kole bod dokonca ešte pred Grétkou. V siedmom kole síce favorizovanému súperovi podľahol, no v záverečnej partii vybojoval piate víťazstvo a s RP 1420 dokázal skončiť na perfektnom 12.mieste.
Grétka začala povinnými dvoma bodmi a po nich podľahla nasadenej turnajovej jednotke. Nasledovala ďalšia výhra a v piatom kole prišlo zbytočné zakopnutie. Nie na bežeckom úseku, ale za šachovnicou. V závere tak musela zabrať na vyššie obrátky, aby sa dokázala vrátiť do TOP10. Po dvoch slušných remízach bielymi figúrami a očakávanému potvrdeniu pozície favoritky sa jej to nakoniec podarilo. S RP 1606 však asi sotva môže byť spokojná.
Rapid turnaj (30 hráčov): G.Kapolková 5b/8 10.miesto, S.Pauko 5b/8 12.miesto
20.5.2023 – 3. Nitrancheck, Nitra
- Podrobnosti
Záverečná časť trojdielnej série v Nitre sa konalo v máji a jeho súčasťou bol turnaj započítavaný do série GPX mládeže a sprievodný open. Našu účasť na ňom zabezpečil opäť Ryan, pričom svoj predchádzajúci výsledok dokázal po parádnom výkone ešte vylepšiť. Okrem povinnej výhry totiž vyhral s nedávnym víťazom turnaja B na Ostravskom koníku a následne zdolal aj turnajovú dvojku. Po remíze so zástupcom širšieho okruhu favoritov na medailové stupienky, ďalšieho už dokázal zdolať. Nasledovala prehra s medzinárodným majstrom, no tú si na záver vykompenzoval ďalšou výhrou a tak zaslúžene obsadil fantastické druhé miesto a vyhral kategóriu do 18 rokov. Veľká gratulácia!
Rapid turnaj (32 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii do 18 rokov)
17.5.2023 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
- Podrobnosti
Májové pokračovanie turnaja začiatočníkov bolo zároveň aj predposledným v tomto školskom roku a predpokladali na ňom aj našu účasť. Tá však bola výrazne limitovaná ŠvP tretiakov a štvrtákov z Teplickej a nakoniec nás reprezentoval iba Sebík.
Ten začal turnaj podľa očakávania výhrou, no následne narazil na neľahkého súpera a keď v ďalšom kole zaknihoval ďalšiu prehru v turnaji, bolo jasné, že toto nie je jeho deň. Troma výhrami sa však napriek tomu dokázal vyškriabať na štyri body a šancu zabojovať v poslednom kole o umiestnenie v TOP20. V dlho vyrovnanej partii sa mu však s favorizovaným súperom zabodovať nepodarilo.
Turnaj začiatočníkov (88 hráčov): S.Pauko 4b/7 32.miesto
13.5.2023 – Open Laugarício 2023, Trenčín
- Podrobnosti
Rapid turnaj v Trenčíne sa konal pri príležitosti 100. výročia založenia šachového klubu v tomto meste. Na podujatí sme nevylučovali ani našu účasť a nakoniec nás na ňom reprezentovala Lucka. Určite chcela čím skôr zabudnúť na senecké trápenie a dokázať si, že to s jej rapidmi nie je až také zlé. Po povinnej výhre v úvodnom kole dokázala remizovať čiernymi, čo by vzhľadom na jej rapid rating mal byť slušný výsledok. Na prehru z pozície papierového outsidera dokázala odpovedať výhrou. V piatom kole ťahala za kratší koniec, no opäť na prehru dokázala nadviazať, tentoraz dvoma výhrami v rade a keď ku nim pridala remízu, do posledného kola mohla hrať o veľmi slušné umiestnenie. V ňom sa jej bielymi podarilo zvíťaziť a dokázala sa tak dostať nielen do TOP30, ale medzi ženami obsadiť druhú priečku a vyhrať kategóriu junioriek.
Rapid turnaj (148 hráčov): L.Strišková 6b/9 29.miesto (1.miesto v kategórii junioriek a 2.miesto v kategórii žien)
13.5.2023 – Memoriál Richarda Rétiho, Pezinok
- Podrobnosti
Tradičné rapid podujatie v Pezinku sme obsadili štvoricou hráčov, keď nás reprezentovali Grétka, Ryan, Simonka a Vladko.
Grétka v turnaji dokázala zdolať iba troch hráčov zo základným ratingom a proti piatim súperom s vyšším ratingom získala iba dve chudobné remízy. V záverečnom kole sa našťastie na poslednú chvíľu vzoprela tejto tradícii a po výhre sa jej podarilo dostať do TOP40.
Simonka tiež postupovala “ako sa na správny švajčiar sluší a patrí“. V prvých ôsmych zápasoch dokázala osemkrát naplniť papierové predpoklady. Až v záverečnom kole si pripísala remízu. Je však nutné dodať, že rozdiel medzi jej normálnym ratingom a rapid ratingom je tak výrazný, že je otázne, ako tento turnaj vlastne vyhodnotiť.
Ryanovo nasadenie na konci piatej desiatky neberieme vážne a po úvodných štyroch kolách, v ktorých ho dodržiaval, si povedal dosť. Tri kolá po sebe dokázal zdolať papierovo vyššie nasadených hráčov a po siedmom kole tak mohol pomýšľať na TOP10. Záverečné dve prehry ho v tabuľke upratali výrazne nižšie a po takom finiši určite spokojný nebude, no rozhodne to nebolo zlé, skôr naopak.
Vladko úvodné dve kolá síce zvládol, no nečakane zakopol už v tom treťom. Po víťazstve v súrodeneckom derby dotiahol do konca aj víťazný hetrik a mohol tak pomýšľať na najvyššie priečky, no záver turnaja mu nevyšiel poľa jeho predstáv. Dve chudobné remízy v záverečnej tretine turnaja znamenali prepad mimo elitnú desiatku a s tým určite spokojný nemohol byť.
Rapid turnaj (88 hráčov): FM V.Bochnička 6b/9 14.miesto, WFM S.Bochničková 5,5b/9 20.miesto, C.R.Mészáros 5b/9 28.miesto, G.Kapolková 5b/9 40.miesto
8.5.2023 – MSR družstiev starších žiakov, Senec
- Podrobnosti
Záverečným podujatím trojdňového festivalu rapidových MSR mládeže, ktoré sme absolvovali v D1 Center pri Senci, boli MSR družstiev starších žiakov. Obsadili sme ho štyrmi družstvami, pričom sme našu trinástku doplnili troma licenčnými posilami. Po náročnej nedeli mali organizátori malé Vianoce, prezentácia prebehla bez problémov a odštartované bolo taktiež prakticky načas.
Déčko malo ako svoj hlavný cieľ zbierať skúsenosti, bojovať a pokúsiť sa trápiť papierovo skúsenejšie a vekovo staršie tímy. To sa mu podarilo už v úvodnom kole, kedy Willko nečakane remizoval a Jurko hral dlho výbornú partiu, keď skúsený a kvalitný súper musel bojovať o holý život, v náročnej defenzíve. Nakoniec sa síce presadil, ale celkový výkon družstva dával do ďalších kôl nádeje. Už v ďalšom kole sa béčko tešilo prvý raz, keď takmer na nulu zvládlo papierové predpoklady. Nepopulárnu nulu dostalo od Modranky, priebeh však až tak jednoznačný rozhodne nebol. Ani zápas s favorizovanou Banskou Bystricou, ktorej podľahlo najtesnejším rozdielom, pričom v zápase vyhrala Miška a remizoval Samko. Keď v piatom kole dokázalo zdolať relatívne bezpečným spôsobom 3:1 Lendak, svoj cieľ splnilo už dve kolá pred koncom. Zvyšok tak už mohol byť iba čerešničkou na torte. Tesná prehra v šiestom kole a dosť zbytočná nakladačka v záverečnom však znamenali zosun tabuľkou. Nakoniec teda nikto nezažiaril, no nik ani nesklamal. Škoda, lebo najmä v úvodných kolách naša omladina hrýzla a súperi to s ňou zväčša vôbec nemali ľahké. Veríme, že skúsenosti zúročia.
Céčko, doplnené o Matúša, mohlo byť za určitých predpokladov čiernych koňom turnaja, pretože deň predtým odohrala zvyšná trojica naozaj vydarený šampionát. Formu si však na pondelok ušetrili iba Natálka a čiastočne Shabir. Krátky proces v úvodnom kole sa nám vzápätí vrátil ako bumerang. Aj keď iba v podobe výsledku, lebo zápas to nebol až taký jednoznačný, ako hovorí pohľad na jeho skóre. V treťom kole sa s céčkom zahral žreb, keď mu prisúdil druhý nasadený Reinter. Výsledok sa zopakoval, no ak by sa Miško a Matúš vzopreli osudu outsidera, na šachovnici obaja bod mali a to by bola iná bomba. Paradoxne sme tak bodovali až v zápase, v ktorom sme stáli naozaj veľmi zle. Zakopnutie vo veľmi slabo odohranom zápase s Banskou Bystricou znamenalo, že v záverečných dvoch kolách bude nutné zabrať naplno, no kým prvú prekážku sa céčku podarilo zdolať, druhú už nie. Po remíze tak obsadilo v extrémne vyrovnanom strede tabuľky až 15.priečku a tá je určite sklamaním. Spoľahlivo však odohral výkon hodný svojho ratingu iba Matúš a Natálka. Shabir mierne zaostal a Miško sa po nečakanej medailovej nádeji z predchádzajúceho dňa evidentne vnútorne nepreprogramoval na nový boj.
Béčko malo svojou kvalitou a skúsenosťou patriť medzi jedného z vážnych ašpirantov na medailové stupienky. Prvé dve kolá svojich súperov zotrelo v pomere 4:0, aj keď druhý zápas až tak jednoznačný určite nebol. V treťom kole tak prišlo ku klubovému derby a dlho to vyzeralo tak, že béčko si vyšliapne aj na áčko. V podstate iba Sear bol pod veľmi silným útokom a Ryan bránil o niečo horšiu pozíciu, kým obe dievčatá stáli výrazne lepšie. A keď aj u Seara sa začala pozícia vyjasňovať, béčko bolo na koni. Nakoniec však z toho bol debakel, keď závery partií vládlo výrazne lepšie áčko. Proti Košiciam dominovali čierne figúry. Nakoniec ich však potvrdila iba Grétka. Maťa vypustila výhodu a naopak lepšiu koncovku dal za remízu Searov súper. Ryan stál od úvodu horšie a v koncovke ťažkých figúr sme dúfali v remízu, súper však prehliadol taktiku a nakoniec sme v tomto dôležitom zápase vyhrali 3:1. Katastrofa však prišla hneď vzápätí. Veľmi optimisticky rozohrali bielymi svoje partie Ryan a Sear a aj keď si v partiách šance napriek tomu vypracovali, neskôr ich premrhali a družstvo pykalo. Maťa nerealizovala správne dámsku koncovku a po tejto remíze sa výhra Grétky nakoniec ukázala ako príliš málo. Šieste kolo malo byť v znamení istých 3:0 s tým, že Ryan hrá “sám za seba“. Nakoniec zvíťazil aj on. V záverečnom kole sa tak konal priamy súboj o medailu proti Reinteru. Zápas začal rýchlym ziskom kvality u Grétky, ktorá už svoj súboj dotiahla do konca, keď súper od 20.ťahu hral už bez veže. Druhé čierne sme tiež ustáli, keď Maťa síce už v úvode odovzdala súperke dvojicu strelcov, no tá ju nevyužila a naopak, dostala sa pod mierny tlak. Nerozhodný výsledok však bol korektným záverom partie. Ryan a Sear držali na svojich šachovniciach rovnováhy, no obaja hrali tak pasívne, že sa obe partie vyvinuli v ich neprospech a našu katastrofu. Najtesnejšia prehra nás tak poslala hlboko do zabudnutia, až na šiestu priečku. Grétka a Maťa môžu byť so svojim výkonom spokojné, aj keď obe mali na šachovniciach ešte viac. Ryan a Sear rozhodli o našom bytí a nebytí. V zápasoch, ktoré sme prehrali, mali bilanciu neuveriteľných 0-0-6 a to mali štyrikrát biele figúry. A to na medaile stačiť jednoducho nemohlo. O rok, v pozícii nášho áčka, by to teda malo vyzerať úplne inak.
Áčko začalo podľa očakávania dvoma výhrami v pomere 4:0 a v treťom kole otočilo klubové derby spomínané už v predchádzajúcom odseku. Vo štvrtom kole proti LŠŠ už boli partie dlhšie, no postupne sme sa aktívnou hrou presadili na všetkých šachovniciach. Piate kolo proti Reinteru vykazovalo podobný priebeh, keď na jednotke Igor nedal súperovi najmenšiu šancu a Samko využil v divokej partii hrubú chybu súpera. Simonka v úvode korektne obetovala figúru a Maťo po mizernom prechode zo Sicílskej do Francúzskej dostal od súperky nielen milosť, ale aj rozhodujúcu výhodu. Simonke však jej útok vyhasol a bez figúry v koncovke súperovi podľahla a Maťo neustál iniciatívu súperky a nakoniec prehral tiež. A tak na záver svietila namiesto ďalšej potenciálnej “štvorky“ iba chudobná remíza 2:2. Nič nekazila, no bola úplne zbytočnou komplikáciou. V šiestom kole rýchlo remizovali naše biele figúry. Niet divu, veď výhodu sme mali mať hlavne na zvyšných dvoch šachovniciach, pretože poradie štvorice súperov bolo skôr experimentom. Igor aj Simonka svoje partie zvládli a tak sme si držali bezpečný náskok a na titul nám stačila v poslednom kole remíza. V snahe pomôcť na diaľku béčku bol však plán úplne jasný. Podľa očakávania bola jednostrannou záležitosťou štvorka a bezpečný bod sme zaznamenali aj na jednotke. Simonka sa pri realizácii svojej prevahy trochu zbytočne vytrápila, no svoj bod pridala taktiež. Nakoniec si tak posledné kolo užil iba Maťo, ktorý nechal svoju dámu v centre pridlho a stála ho figúru. Je až neuveriteľné, že v koncovke, kde mal za jazdca iba pešiaka, dokázal nielen vzdorovať, ale postupne súperovi pobral pešiakov a partiu dotiahol na hranicu výhry. Nakoniec sa partia skončila hlboko v koncovke remízou. Áčko do bodky splnilo taktiku, keď sa očakávalo, že Igor a Samko nezopakujú nemastné-neslané výkony z nedele a že Maťo bude pôsobiť v roli spoľahlivého strážnika druhej šachovnice a uľahčí tak cestu Simonke a Samkovi. To, že Igor nakoniec odohrá skvelý turnaj a urobí 7/7, bolo už iba čerešničkou na torte. Perfektná tímová práca so skóre 24:4 hovorí za všetko a ak sa nemýlime, je tiež zároveň vyrovnaním klubového rekordu v tejto súťaži.
MSR družstiev starších žiakov (26 družstiev): KŠN Bratislava A (I.Škreko 7b/7, M.Rak 4,5b/7, WFM S.Bochničková 6b/7, S.Havalda 6,5b/7) 1.miesto, KŠN Bratislava B (C.R.Mészáros 4b/7, M.Šošovičková 5b/7, Se.Sahidi 3,5b/7, G.Kapolková 6b/7) 6.miesto, KŠN Bratislava C (Sh.Sahidi 3b/7, M.Dolník 1,5b/7, M.Krivošík 5b/7, N.Havaldová 4b/7) 15.miesto, KŠN Bratislava D (J.Lehocký 2,5b/7, S.Bittner 2,5b/7, W.Vanko 2b/7, M.Šúňová 3,5b/7) 22.miesto
Čítať ďalej: 8.5.2023 – MSR družstiev starších žiakov, Senec
7.5.2023 – MSR v rapid šachu mládeže, Senec
- Podrobnosti
Druhým podujatím trojdňového festivalu rapidových MSR mládeže, ktoré sme absolvovali v D1 Center pri Senci, boli MSR mládeže v rapid šachu. Druhý deň býva vždy tou naozajstnou záťažovou skúškou, pretože ako už býva dobrým zvykom, viacerí si mýlia skratky GPX a MSR a tak opäť mohli mať organizátori naozaj zmiešané pocity. Na jednej strane mali určite radosť z vysokého počtu prihlásených účastníkov, čo je z marketingového hľadiska určite super. Na druhej strane sa však kvantita a kvalita logicky vylučuje a problémy, ktoré z tejto masy neskúsených hráčov a ich sprievodu logicky nastanú, brzdia priebeh a znižujú úroveň podujatia. Ak je niekoho prvým šachovým turnajom zrovna takýto šampionát, niečo nie je v poriadku. To, že sa jednotlivé turnaje začnú neskôr, ako bolo uvedené v propozíciách, to sa už pri pohľade na zverejnené štartové listiny pred turnajom dalo očakávať. Keď sa však už raz podujatie začne a funguje organizácia, rozbehne sa to ako tomu bolo v Senci.
Našu výpravu nakoniec tvorilo 18 členov, s ktorými sme obsadili štyri chlapčenské a štyri dievčenské kategórie a keďže dámy majú prednosť, poďme najprv ku nim...
Miška si v úvodných dvoch partiách prakticky ani nezahrala a na konte mala dva body. Na víťazný hetrik sa však musela prehrýzť cez možné aj nemožné. V partii získala výhodu okamžite, no vzápätí si nechala dať elementárnu vidličku a prakticky celú partiu bojovala s vežou menej za stratenú vec. Dovtedy, kým si súperka nechala dať dvojťahový mat. V predčasnom finále kategórie sa zopakovali Dudince. Biela sa nedostala cez polovicu šachovnice a keď sa jej to konečne podarilo, dve hrubé chyby Mišky ukončili partiu. Nepozerateľné veci sa diali aj v piatom kole, no súperka urobila väčšie chyby. Kritériá tak zniesla až nasledujúca partia, kedy neurobila výraznejšiu chybu a vážnu chybu súperky g2-g4 dokázala dotiahnuť do víťazného konca. Boj o medaile v poslednom kole bol však opäť návratom do reality tejto kategórie. Jednoťahovo tu lietali figúry, či dámy, kto podložil menej, ten sa nakoniec tešil. V tomto prípade to bola Miška a obhájila tak striebro z Dudiniec a aj minuloročnej Radavy.
Kategória D10 (13 hráčok): M.Šúňová 6b/7 2.miesto
Natálka si v úvodnom kole ani neškrtla, keď už po pár ťahoch stála na prehru. V druhom kole si napravila chuť, keď v partii plnej chýb aspoň dokončila vývin a ak chess-results neklame, súperka asi prekročila čas. V treťom kole Natálka chytila súperke figúr, no vzápätí jej ju dobrovoľne vrátila a pokračovalo sa ďalej. Krátko potom však súperka zabudla na branie mimochodom a vytvorenie voľného pešiaka bolo rozhodujúcim momentom partie. V ďalšom kole mohla iba prekvapiť a aj sa jej to podarilo, keď šokovanej súperke odovzdala v deviatom ťahu figúru zadarmo. Zvyšok už nie je nutné komentovať. V piatom kole s pomocou súperky otočila zle sa vyvíjajúcu partiu, keď sa jej najprv podarilo stratu pešiaka dohnať a o pár ťahov získala jazdca zadarmo. Masaker v šiestom kole pripomenul úvodnú partiu a po nej už ďalšiu neodohrala. Na posledný zápas jej žreb súperku nepridelil a štvrtý bod ju vyniesol na maximum toho možného a to piate miesto. Vyššie umiestnenie, vzhľadom na minimálnu hernú prax a aj priebeh jednotlivých partií v turnaji, by bolo už skôr obrovským šokom.
Kategória D14 (11 hráčok): N.Havaldová 4b/7 5.miesto
Grétka začala turnaj dvoma miniatúrkami, keď najprv zdolala extrémne pasívne hrajúcu súperku a v druhej partii si jednoducho vzala ponúknutú dámu. V treťom kole však sama dostala studenú sprchu, keď ju v klubovom derby prekvapila otvorením Simonka a po sérii chýb kapitulovala už v 12.ťahu bielymi. A tak prvú naozajstnú partiu odohrala až v strede turnaja, keď sa naozaj dlho nič nedialo a až manéver jej jazdca súperka nedocenila a prišla o dámu. V druhom medailovom súboji začala čiernymi pasívne, no súperka sa v snahe o útok zamotala o dala Grétke šancu rozhodnúť nečakaným protiútokom. Nestalo sa tak, no dlho si napriek tomu udržiavala výraznú výhodu v koncovke. Po nevyužití množstva svojich šancí súperka využila svoju jedinú. Pri spätnom pohľade na jej partiu šiesteho kola asi krútia nad svojimi ťahmi obe súperky hlavou doteraz a my s nimi. Záverečná partia bola v znamení odchytu strelca súperky a ako štvrtá z jej partií v turnaji skončila ešte pred dvadsiatym ťahom. Bronz je bronz a aj keď by sme sa kacírsky opýtali, či si ho za svoj nedeľný výkon naozaj zaslúžila, protiotázkou by mohlo byť, že kto by ho mal mať namiesto nej.
Simonka v úvodnom kole získala figúru už krátko po začiatku partie a v druhej partii to taktiež vyzeralo na rýchly proces, no súperke umožnila výmenu dám. Tá však nestihla dokončiť vývin figúr a pozícia sa jej rýchlo rozpadla. Tretie kolo proti Grétke sme spomínali v odstavci vyššie a vo štvrtom prišlo na finále kategórie. Bielymi získala v Maróczyho výstavbe priestorovú prevahu, no súperka hrala úvodných 28 ťahov veľmi dobre a hru vyrovnala. Neopatrné 29.. Vaf7 však umožnilo Simonke rozhodujúci nástup na dámskom krídle a jazdec betónujúci čiernu pozíciu bol prinútený k ústupu. Vzápätí sa hrala koncovka strelca proti jazdcovi, kde mala Simonka jasnú prevahu, no ak máme veriť chess-results, celú ju stratila a nakoniec napriek tomu vyhrala. V piatom kole čiernymi z otvorenia nezískala vôbec nič, no súperka nastavila nielen pešiaka, ale mohla prehrať prakticky okamžite. Nastal však obrat, po ktorom už mala pešiaka dokonca súperka, no hrubou chybou pôžičku okamžite splatila. Záverečné kolo bolo hrou na jednu bránu a Simonka sa po neúčasti na MSR mládeže mohla tešiť aspoň z titulu na MSR mládeže v rapid šachu.
Kategória D16 (13 hráčok): WFM S.Bochničková 7b/7 1.miesto, G.Kapolková 5b/7 3.miesto
Lucka sa v uzavretom kruhovom turnaji nemohla na nudu sťažovať už od úvodu. V prvom kole sa totiž stretli tvárou v tvár prvá s druhou z MSR mládeže. Úvodné nepresnosti Lucky v otvorení Janka nevyužila, no neskôr po sérii nepresných ťahov na oboch stranách si už kľúčového pešiaka vzala. V druhom kole jej absolútne nevyšlo klubové derby, keď čiernymi Emke podľahla v partii na jednu bránu. Už v úvode sa dostala do výraznej nevýhody a obrat nenastal. Po relatívne pohodlnej výhre v treťom kole sa očakával návrat do stredu tabuľky, no proti bola rýchla ruka. V približne vyrovnanej pozícii Lucka prehliadla jednoťahovú hrozbu a s figúrou menej už nič nevykúzlila. Naopak súperka figúru vrátila a rýchlo rozhodla. Poslednú šancu na návrat do stredu tabuľky prepásla v piatom kole, kedy namiesto výmeny na f6 a udržaní si výhody nasledovalo množstvo pasívnych ťahov v rade. Súperka síce svoju výraznú prevahu nevyužila pozícia sa vyrovnala, no nastavená dáma ukončila boj. Po pauze v šiestom kole mala v záverečnom kole na lopate neskoršiu víťazku, no v divokej partii nevyužila ani jeden s vybojovaných mečbalov, naopak v strelcovej koncovke hrubou chybou odprevadila súperku ku titulu. Veríme, že Lucka na Senec čím skôr zabudne. Stresovať sa kvôli rapidu zmysel nemá a myslieť si, že zrazu neviem hrať šach, to je taktiež nesprávne.
Emka v prvom kole dokázala prehrať nemožné, keď v súboji proti neskoršej víťazke turnaja dlho držala rovinu a definitívne pochovala svoje šance na remízu až hlboko v koncovke. Chuť si napravila výhrou v klubovom derby, ktoré sme už spomínali v odseku vyššie a v treťom kole zvládla ďalší dôležitý zápas, keď v približne vyrovnanej pozícii súperka prehliadla mat na základnom rade. Po pauze ju čakala jednostranná záležitosť, keď chyby súperky v otvorení potrestala a aj v ďalšom otvorení využila svoju šancu, no postupne dovolila súperke hru vyrovnať a zvyšok partie na chess-results chýba. Na konci partie však svieti štvrtá výhra Emky a záverečnej partii ju tak čakal priamy súboj o striebro. V ňom už v otvorení získala rozhodujúcu výhodu, no postupne ju celú stratila a partia sa otočila. Keď však v koncovke získala vežu zdarma, vyzeralo to na úplne jasný bod. Pripustila však jedinú protihru a dostala mat, po ktorom pre ňu zostal iba bronz.
Kategória D20 (7 hráčok): E.Walter 4b/7 3.miesto, L.Strišková 1b/6 5.miesto
Sebi vstúpil po úspešnej sobote do nedeľného turnaja jednotlivcov trochu zbytočnou prehrou. Chuť si však napravil hneď vzápätí a v treťom kole nevyužil v otvorení svoju šancu na zisk súperovej dámy a partia neskôr skončila zaslúženou remízou vo vežovej koncovke. Partia štvrtého kola mu absolútne nevyšla, no keď súper nevyužil asi desať mečbalov, nasledoval v koncovke štyroch veží zaslúžený trest. V piatom kole nastavil dámu Sebi, no na oplátku ju nevzal súper. Keď už všetko smerovalo ku remíze v koncovke rôznofarebných strelcov, súper spáchal “vyhrávajúcu chybu“. Pripustil branie mimochodom, ktoré však ostalo nepovšimnuté a neskôr prišla ešte jedna chyba Sebiho a partiu prehral. V šiestej partii prišiel krátko po otvorení o centrálneho pešiaka a koncovka ťažkých figúr mala byť pre skúseného súpera jednoduchou záležitosťou. Nebola. Už prechod do vežovej koncovky bol zo strany súpera zbytočný, no a v nej sa diali veci na oboch stranách. Nakoniec Sebi získal vežu, no čierna pešiaková lavína ukázala v rapide svoje prednosti. Po partii prišli aj slzy, no na záverečné kolo sa dokázal vzchopiť a stalo sa jeho jednostrannou záležitosťou. Výsledných 3,5 bodu je určite fajn. Na šachovnici ich bolo určite viac, no boli to jeho prvé MSR vôbec a keď zlepší svoju taktickú pozornosť, už o rok bude výsledok úplne iný.
Samko si v úvodnom kole ani nezahral a na rovnaký priebeh vyzeralo aj to druhé, keby zadarmo neodovzdal predtým získanú figúru. Súper však v koncovke svojej dámy proti dvom vežiam Samka nepochopiteľne oslabil svojho kráľa, prišiel o dámu a s ňou aj o zvyšok nádejí. Vo tretej partii prišlo aj na klubové derby s Riškom. V ňom získal už krátko po začiatku cenného pešiaka, no proti zúfalej protihre nereagoval správne a partia sa nakoniec skončila jeho rýchlou prehrou. Vo štvrtom kole síce v otvorení urobil chybu, súper ju však nevyužil a postupne postrácal všetko na šachovnici. V piatej partii zaznamenal svoj štvrtý bod, keď čiernymi najprv vyrovnal a keď to vyzeralo na dlhý manévrovací boj, súper sa zbytočne oslabil postupom g2-g4 a čoskoro aj f2-f4. Jeho kráľ tak dostal zápal pľúc a najmä kvôli nemu Samko získal materiál. Posledné dve kolá tak mohol dokonca snívať o medaile. Sen sa však rozplynul veľmi rýchlo, keď v rovnej koncovke začal hrať zbytočne pasívne a stratil nielen mnohých pešiakov, no nakoniec aj figúru. Záverečná partia sa niesla v znamení neuveriteľného pochodu jeho kráľa, ktorý dokázal prežiť aj jeho vážne chyby v otvorení a bielemu nakoniec v útoku chýbal materiál. Variant by si ale mal poriadne pozrieť, lebo takúto šancu už dostať nemusí. Výsledných päť bodov je to, v čo sme mohli za normálnych okolností dúfať. Na šachovnici mal aj nejaké navyše, no nejaké mu naopak súperi dopriali aj keď nemuseli. Siedme miesto ako také je však super.
Riško začal turnaj podľa očakávania dvoma výhrami a v treťom kole otočil v už spomínanom derby partiu so Samkom. Vo štvrtom kole sa tak ocitol na prvej šachovnici, kde čelil nasadenej turnajovej jednotke. Partia sa niesla v znamení masakru. Toho je však škoda, pretože ak by sa Riško poučil z Dudiniec, nestál by na prehru už pred svojim desiatym ťahom. Hneď vzápätí naopak dosiahol krátko po otvorení prakticky vyhranú pozíciu s turnajovou dvojkou, no svoje viaceré šance nevyužil a partia sa otupila do remízovej koncovky. V šiestom kole zvládol gambitový variant, v ktorom sa súper podľa očakávania veľmi rýchlo stratil. V záverečnej partii tak hral čiernymi figúrami reálne o medailu, no v úvodnej fáze mal mierne navrch jeho súper. Rýchlo sa však karta otočila a Riško mal k dispozícii viacero medailových mečbalov. Napriek tomu, že všetky patrili do kategórie “šachy-brania-napadnutia“, nestal sa ani jeden a pozícia sa opäť vyrovnala. Riškov pokus “all in“ súpera nerozhodil, no ten vo vyhranej pozícii šokujúco opakoval ťahy, čím sa v konečnom dôsledku pripravil o bronz. Na Riška tak po remíze ostalo šieste miesto, jedno pred Samkom.
Ryan zvládol prvé dve kolá spoľahlivo a podarilo sa mu zvíťaziť aj v ďalších dvoch partiách, no tam už ich priebeh zďaleka nebol taký jednoznačný. V treťom kole však súper vo vyrovnanej pozícii nespočítal výmenu a nastavil vežu zadarmo a vo štvrtej partii jeho experiment v otvorení súper potrestal a až jeho následné nepresnosti, oslabenie kráľovského krídla a hrubá taktická chyba, viedli ku Ryanovej výhre. V piatom kole odohral prvý reálny zápas o zlato a po otvorení sa malo hrať iba na dva výsledky. Zbytočne rýchlo si však vybral ten menej výhodný a partiu z pozície sily doviedol do remízovej koncovky rôznofarebných strelcov. V šiestom kole zahral kaviarenský útok, ktorý nemohol mať nádej na úspech, naopak, pri správnej hre viedol ku výhre súpera. Ten však svoje šance nevyužil a zrodila sa remíza. Záverečné kolo bolo hrou na jednu bránku, keď súper vždy keď mohol, tak zacúval. Ryan získal kvalitu a postupne aj celý bod. Nakoniec aj titul majstra SR, keď síce s počtom bodov šesť našiel vyzývateľa, no všetky tri pomocné kritériá mal lepšie. Po dlhšom čase tak opäť pocítil, ako chutí zlato a je iba na ňom, či na sebe popracuje tak, aby si to mal šancu zopakovať aj o rok.
Kategória CH12 (54 hráčov): C.R.Mészáros 6b/7 1.miesto, R.Pisarčík 5b/7 6.miesto, S.Bittner 5b/7 7.miesto, S.Pauko 3,5b/7 29.miesto
Jurko si v úvodnom kole ani nezahral a mal na konte prvý bod. V druhej partii však na kaviarenskú hru favorita nezareagoval presne a rovnako rýchlo mal na konte aj prvú prehru. To sa mu evidentne zapáčilo a v treťom kole obetoval figúru viac ako riskantne a mohlo sa mu to vypomstiť. Súper sa však v obrane nezorientoval presne a na svete bola druhá výhra bielymi. Štvrtá partia začala pre neho priam neuveriteľne, keď už v siedmom ťahu mal centrálneho pešiaka navyše a súper ruiny na kráľovskom krídle. Paradoxne o dva ťahy už stál na prehru a napriek neistej hre súpera sa tento výsledok nakoniec aj stal. V piatom kole udržal bielymi stopercentnú bilanciu, keď síce obaja robili chyby, no súper častejšie a väčšie. Hneď v ďalšej partii však opäť ťahal čiernymi za kratší koniec a to už od jej úvodu. Záverečné kolo zahral bielymi doslova vabank a vyšlo mu to, keď pri opačných rošádach rozhodli lepšie postavené figúry a útok na súperovho kráľa. Štyri body boli očakávaným výsledkom. Na lepší bude nutné zabodovať čiernymi a najmä v otvorení postaviť pozície, z ktorých sa niečo uhrať dá. Najmä čiernymi to často bol už po pár ťahoch boj proti veterným mlynom.
Miško po krátkom procese v úvodnom kole hneď vzápätí, v zápase veľkých kamarátov, ťahal na konci za kratší koniec povrazu. Paradoxne, pri troche taktickej pozornosti mohol vyhrať už po pár ťahoch a nie raz, no namiesto toho prišiel hrubou chybou o dámu. Aj bez nej však dokázal dotiahnuť pozíciu do vynúteného večného šachu, z ktorého však dobrovoľne odišiel a ako to už býva, keď sa precení pozícia alebo podcení súper, zaslúžene prehral. Nič si z toho však evidentne nerobil, keďže hneď vzápätí zahral ďalšiu kamikadze partiu a v nej urobil viac chýb pasívne hrajúci súper. Partiu štvrtého kola si asi nezarámuje nad posteľ ani jeden z hráčov, opäť však urobil viac chýb súper a na svete tak bola už tretia výhra. Úvod piatej partie zahral až príliš originálne a pripomenul slávnu partiu Larsen – Spasskij, s výhrou čierneho v miniatúrke. Súper však zahodil výhru toľkokrát, že aj Caissa sa rozhodla, že si jednoducho nezaslúži vyhrať. V šiestom kole dokázal čiernymi relatívne svižne vyhrať a zabezpečiť si tak do posledného kola teoretické šance na medailu a to by po štarte do turnaja a na základe priebehu jednotlivých partií asi tipoval málokto. Proti úradujúcemu majstrovi SR vo svojej kategórii, navyše čiernymi, však nebol favoritom a prvá polovica partie tomu aj nasvedčovala, keď skončil v koncovke bez pešiaka. Súper však šokujúco vrátil materiál aj s úrokmi a Miško sa zrazu ocitol vo vežovej koncovke s pešiakom navyše. Nezvolil však správny plán a veľmi rýchlo bolo jasné, že partia skončí nerozhodne. Pre Miška znamenala siedme miesto, čo bolo oproti Dudinciam výrazne lepšie umiestnenie. A aj keď ho premárnená šanca na medailu určite mrzí, objektívne treba uznať, že na šachovnici v jednotlivých kolách skôr body získal, ako stratil.
Sear bielymi nevstúpil do turnaja úplne ideálne a až hrubá chyba súpera mu umožnila zabodovať. V druhom kole ak by súper poznal tematickú obeť strelca na h7, odchádzal by od partie v miniatúrke, no napriek tomu zvíťazil, keď súper v koncovke dobrovoľne odovzdal vežu za strelca. Do tretice sa však už zázrak nekonal, keď odovzdanie dvojice strelcov a centra dokázal súper využiť. Aj keď šancí na vyrovnanie bolo napriek tomu mnoho. Ani štvrté kolo nezačalo slávne, no súper svoju možnosť nevyužil, naopak zľakol sa jej a po obrate už Sear na šachovnici bezpečne úradoval. Keď stratil v piatom kole jednoťahovo kvalitu, mohol sa lúčiť s medailovými ambíciami a aj slušným umiestnením. Súper však v priebehu pár ťahov predviedol dokonalú samovraždu. Situácia sa zopakovala aj v ďalšom kole, kedy od úvodu ťahal za kratší koniec, prišiel o figúru a nebyť výdatnej spolupráce súpera, z výhry by sa v živote tešiť nemohol. Trochu paradoxne, v záverečnom kole prehliadol kvalitu súper a šancu vyhrať vyhratú partiu dostal Sear. Zopakoval však postup svojich dvoch posledných súperov a jedinečnou šancou pohrdol. Paradoxne, v turnaji mu to aj napriek tomu stačilo na bronz. Vzhľadom na priebeh partií je to až neuveriteľný výsledok a sme presvedčení, že nikto ďalší z medailistov (minimálne našich) určite takú priazeň Caissy v Senci nedostal.
Kategória CH14 (50 hráčov): Se.Sahidi 5b/7 3.miesto, M.Dolník 5b/7 7.miesto, J.Lehocký 4b/7 16.miesto
Samko mohol mať za určitých okolností ako turnajová sedmička medailové ambície, no tie napĺňal iba v úvodnom kole. Partia zaznamenaná na chess-results sa však v realite určite nestala :) V druhom kole jeho super zahral otvorenie katastrofálne, no zisk pešiaka bol príliš málo, po pár nevyužitých možnostiach prišla vyhraná koncovka. Aj po prehliadnutí kvality bola jednoduchá, Samko sa však rozhodol prehrať. To sa mohlo udiať aj v ďalšom kole, keď súperovi nabil, ten však víťazný výstrel Jf3-g5 nezahral. Vo štvrtom kole nasledovala triviálna neznalosť jedného zo základných variantov v Drakovi a vymaľované bolo už dávno pred dvadsiatym ťahom. Totálne na prehru stál aj v piatom kole, kedy sa podľa priebehu partie až nechce uveriť, že skončila jeho výhrou. V šiestom kole to od úvodu vyzeralo, že finiš by predsa len ešte mohol byť zaujímavý, no jednoťahová strata jazdca všetko otočila. Súper urobil všetko možné aj nemožné aby nevyhral, no Samko pohrdol remízou v pešiakovej koncovke a prehral tak aj svoju tretiu partiu bielymi. Ak by v záverečnej partii jeho súper využil svoju šancu, Samko mohol dokonca skončiť v druhej polovici tabuľky. Vzhľadom na priebeh turnaja je však umiestnenie lichotivé, lebo výkon bol taký, že sme reálne zvažovali možnosť, že v pondelok vypadne z áčka. Prežil iba vďaka argumentu, že tak zle ako v nedeľu už celkom určite nebude môcť hrať.
Shabir sa v prvom kole natrápil viac ako očakával a nakoniec vyhral až vo vežovej koncovke, keď súper nevyužil svoje šance na remízu. Následne výrazne dopomohol ku vlastnej prehre neskoršiemu prekvapujúcemu víťazovi turnaja a v treťom kole si po niekoľkonásobnej výmene darčekov nakoniec od súpera vzal celý bod. Potom však chytil slinu, keď dokázala zdolať hneď dvoch favorizovaných súperov v rade a vytiahol sa tabuľkou výrazne vyššie. Dokonca to dlhšiu dobu vyzeralo tak, že aj šieste kolo sa stane jeho korisťou, no keď sa pozícia otočila, nakoniec mohli byť s remízou spokojní asi obaja súperi. V poslednom kole si určite aj so svojim súperom pochvaľovali žreb, pretože obaja mohli dostať aj výrazne náročnejšie prekážky. Shabir začal bielymi ultra opatrne a súper sa mohol ujať iniciatívy, no ten postupoval rovnako a nakoniec začal vládnuť šachovnici predsa len Shabir. Od približne dvadsiateho ťahu to bolo na súperovu bránku a partia bola dotiahnutá do konca. Výhra pre Shabira znamenala jeho doteraz najlepší výsledok na MSR mládeže a to skvelé piate miesto. Kto by to po prvých troch nemastných-neslaných partiách veru povedal...
Maťo bol jedným z vážnych adeptov na medailové umiestnenie a po Dudinciach tak mal v krátkej dobe ďalší pokus prekonať svoje maximum v podobe troch piatych miest. Od úvodných ťahov prvého kola mal niekoľko možností rozhodnúť, no ani jednu z nich nevyužil a tak musel vyhrávať aj hlboko v koncovke. V druhej partii súper za obetovaného pešiaka v Morra gambite nenašiel ani zlomok kompenzácie a rovnako s prehľadom zvíťazil aj v treťom kole, kedy súper nepoznal jeden z hlavných variantov otvorenia. V partii proti nasadenej jednotke začal čiernymi figúrami veľmi zle a ak by skončila jeho prehrou v miniatúrke, asi by sa ani nedalo diviť. Súper však svoje šance nevyužil a priebeh partie sa otočil v prospech Maťa. Keď navyše padla protihra v podobe nebezpečného voľného pešiaka, bolo rozhodnuté. Rovnaké figúry ho čakali aj v ďalšom kole proti turnajovej dvojke a aktuálnemu majstrovi SR v jeho kategórii. Z otvorenia vyrovnal, no chvíľkové poľavenie dalo súperovi šancu dosť sa na koňa. Na ňom sedel prakticky celú partiu, ale namiesto matu si vybral pokračovanie vedúce do koncovky dámy proti dvom vežiam a Maťo tak udržal veľmi cennú remízu. V šiestom kole využil biele na zisk výraznej výhody, no celú ju v koncovke štyroch veží stratil a až vďaka súperovi opäť získal stratený terén. V záverečnom kole čiernymi tak mohol hrať o zlato a napriek dobrému štartu sa mu súpera pretlačiť nepodarilo. Partia na chess-results určite nie je nahodená správne, lebo by patrila do série GPX. Výsledných šesť bodov mu nakoniec na zlato nestačilo, ale aj prvé striebro v kariére je určite výborným výsledkom a motiváciou do ďalších rokov.
Kategória CH16 (47 hráčov): M.Rak 6b/7 2.miesto, Sh.Sahidi 5,5b/7 5.miesto, S.Havalda 4b/7 18.miesto
Vladko v prvom kole ukázal tradičný postup bielych v zatvorenej Španielskej hre, no v druhej partii sa, v snahe lámať rovinu, dostal do prehranej koncovky, ktorú sa mu podarilo zachrániť vďaka výmene veží, ktorej sa mal súper vyhnúť. V treťom kole to vyzeralo ešte na veľmi dlhú realizáciu, keď súper neopatrne vzal otráveného pešiaka. Ani druhé čierne figúry mu dlho radosť neprinášali. Do strednej hry vošiel s rozhodujúcou nevýhodou, no mäkko hrajúci súper mu postupne umožnil ujsť do remízovej vežovej koncovky. V nej si ešte obaja vymenili zopár darčekov a nakoniec Vladko využil taký, ktorý sa už nedal odmietnuť a šokujúco vyhral. Výrazne jednoduchšiu prácu mal v piatom kole, kedy bielymi chytil súperovi dámu už po pár ťahoch. V šiestej partii ho tak čakalo na prvej šachovnici klubové derby proti Samirovi. Vladko začal výborne a prakticky celú partiu ťahal za dlhší koniec lana, no keď nevyužil viacero mečbalov, Samir mu utiekol kráľom do bezpečia dámskeho krídla a s rozhodujúcou materiálnou výhodou ho potrestal. V záverečnom kole ho opäť čakali čierne figúry a partiu začal odvážne, keď vzal pešiaka na b2. Keď však neustúpil vežou a nechal si vziať pešiaka c5, biely získal rozhodujúcu výhodu. A tak sa v priebehu 1,5 partie Vladko z boja o prvé miesto posunul tabuľkou na priečku šiestu. Na striebro mu stačil jeden bod z posledných dvoch zápasov, na bronz dokonca len jediná remíza.
Samir v prvom kole narazil na veľmi dobre hrajúceho súpera, ktorý vôbec nebral ohľad na výrazný ratingový rozdiel a tak sa partia rozhodla až prechodom do pešiakovej koncovky. V druhej partii to s ním vyzeralo ešte horšie, keď súper držal výraznú výhodu a až v koncovke ťažkých figúr prišlo k rozhodujúcemu obratu. Do tretice už komplikácie nepripustil a v partii na jednu bránu zvíťazil, keď jeho súper pravdepodobne niečo prehliadol, alebo zamenil v otvorení varianty. V súboji hlavných favoritov čiernymi prežil klinickú smrť, keď súper si môže ešte dlho vyčítať nielen zahodenie rozhodujúcej výhody, ale aj vypustenie remízy. V piatom kole odvážne obetoval dvoch pešiakov a následne aj figúru a súper obranu náročnej pozície nevydržal. Víťazné klubové derby proti Vladkovi už bolo spomenuté a v záverečnom kole sa mu podarilo vyhrať aj siedmy raz. Súper sa dlho držal, no jeho nádeje padli spolu s pešiakom e6. Samir tak aj svoju poslednú účasť na juniorských MSR mládeže v rapid šachu využil na svoje ďalšie víťazstvo. Vo viacerých partiách to s ním vyzeralo všelijako, no zo všetkého sa dokázal vymotať. A nakoniec si pri výslednej bilancii 7/7 mohol dovoliť aj niečo stratiť.
Kategória CH20 (29 hráčov): IM S.Sahidi 7b/7 1.miesto, FM V.Bochnička 4,5b/7 6.miesto
6.5.-14.5.2023 – Ostravský koník 2023, Ostrava – Česká republika
- Podrobnosti
Pod trénerským dohľadom IM Sergeja Berezjuka nás na severe Moravy reprezentuje Joni. Hrá v turnaji B, ktorého sa môžu zúčastniť hráči s maximálnym ratingom 2000 a vzhľadom na zloženie štartovej listiny je jasné, že nič jednoduché ho nečaká.
V úvodnej tretine turnaja zvládol vo dvoch partiách pozíciu favorita a nechýbalo veľa ani ku víťazného hetriku. V druhom kole na súperov pochybný úvod zareagoval spočiatku výborne, no pri prechode z otvorenia do strednej hry sa stratil a dal tým turnajovej jednotke šancu nielen na vyrovnanie, ale následne aj na zisk výhody. Po strategicky strašidelnom c7-c5 partiu pochoval a je až prekvapujúce, ako dlho ju súper vyhrával. Vo štvrtej partii bola jeho súperom turnajová štvorka a podarilo sa mu partiu remizovať. Výhrou v ďalšej partii sa opäť vytiahol na predné stoly, kde ho čakal zápas “50 na 50“ a remízou sa aj skončil. V siedmom kole bol jeho súperom jeden z čiernych koní turnaja, ktorý ako veľmi nízko nasadený hral v turnaji 400 bodov nad svoj rating. Joni si však dal pozor a dôležitú výhru zaznamenal aj v ďalšom kole, kedy čiernymi dokázal zdolať papierovo mierne silnejšieho súpera. Do posledného kola tak mohol hrať o medailové stupienky a v ňom opačné rošády naznačovali jeho víťazné ambície. Po výmene všetkých ľahkých figúr ostali na šachovnici už len tie ťažké a s touto situáciou sa vysporiadal lepšie Joni, keď sa mu podarilo po zisku materiálu previesť partiu do vežovej koncovky. Víťazný hetrik v záverečnej tretine turnaja znamenal zisk 78 bodov do ratingu a posun na medailové stupienky, kde bronzom doplnil víťazného Kuba. Obom gratulujeme!
Open B (82 hráčov): J.Ďurana 7b/9 3.miesto
Čítať ďalej: 6.5.-14.5.2023 – Ostravský koník 2023, Ostrava – Česká republika
6.5.2023 – MSR družstiev mladších žiakov, Senec
- Podrobnosti
Prvým podujatím trojdňového festivalu rapidových MSR mládeže, ktoré sme absolvovali v D1 Center pri Senci, boli MSR družstiev mladších žiakov. Hracie priestory boli vynikajúce a je celkom ťažké si spomenúť na podobnú úroveň v minulosti. Ak nepočítame masívny dážď, ktorý výrazne preveril limity plechovej strechy a hodnota hluku v hracej miestnosti bola chvíľu určite za hranou, ku organizácii podujatia ostáva iba pogratulovať.
Popri trojici už skúsených rutinérov dostal šancu Sebi, ktorého tak čakala v súťaži družstiev premiéra ako hrom. Rapidy u družstiev mladších žiakov sú často plné chýb a nebolo tomu ani teraz inak, keď neskúsenosť, nesústredenosť a psychika pracovali na všetkých šachovniciach od čela tabuľky až po jeho koniec. A tak sme dúfali, že v tejto lotérii ostane nejaké miesto pod slnkom aj pre našu štvoricu...
V úvode turnaja naše áčko nenechalo nič na náhodu, keď zvíťazilo v oboch zápasoch v pomere 3,5:0,5. Proti Doprastavu aj Nitre stratil pol bod náš debutant, keď vždy dobre začal, no potom musel zachraňovať remízu aj s výraznou pomocou mierumilovných súperov. Tradične sme teda reálne začínali turnaj až v treťom kole, kedy sme sa stretli s Banskou Bystricou. Miška odmietla remízu, riskovala a po strate figúry ju pred prehrou zachránila iba neskúsenosť súperky. Sebi po strate pešiaka rutinne prešiel do koncovky rôznofarebných strelcov a postavil parádnu pevnosť. A keď Riškov zvláštny úvod súper potrestal iba čiastočne a vzápätí nastavil figúru, malo byť prakticky rozhodnuté. Krátka slepota však bola obojstranná, Riško šancu nevyužil a súper naopak tú svoju ďalšiu využil dokonale. Na jednotke Ryan dobre brániacemu súperovi musel obetovať pešiaka a riskovať “za každú cenu“. Skúsenosti sa však prejavili a bolo vyrovnané. Kruté, no zároveň aj zaslúžené pre obe družstvá. Vzápätí nás čakalo druhé nasadené družstvo a zápas sa pre nás od úvodu nevyvíjal dobre. O partiách radšej ani nebudeme hovoriť, stačí ich vidieť dvakrát (prvý raz a zároveň naposledy). Veľkou svetlou výnimkou bol zápas Ryana s Tomim na jednotke, kde prvý menovaný veľmi pekne realizoval svoju výhodu a druhý húževnato bránil. Takých partií žiaľ celkovo na turnaji určite nebolo veľa. V zápase sa diali veci, keď sme z totálnej prehry dokázali otočiť zápas do najtesnejšieho víťazstva. Caissa nám teda priala, no pohnevali sme si ju hneď vzápätí. Sebík odohral výbornú partiu, keď favorizovanú súperku udržal a využil jej hrubú chybu, ktorou bol prechod do pešiakovej koncovky a viedli sme 1:0. Najprv Ryan nastavil jednoťahovo figúru vo výrazne lepšej pozícii a potom sa Miška nepoučila zo svojej predchádzajúcej partie a dokázala prehrať vežovku s troma pešiakmi proti jednému, keď mala popri materiálnej výhode aj desať minút navyše. Výhra Riška na výsledných 2:2 tak zabezpečila aspoň bod. Čo z toho, keď to však mohlo byť možno aj 4:0. To už si však vrtkavá Caissa definitívne sadla ku iným družstvám a my sme dostali nakladačku od Doprastavu. Prehra sa čakať aj dala a proti nej ako takej nič nemáme, ale pri boji o medaile je potrebný iný prístup ako predviedla naša trojica za Ryanom. Ten tak už iba korigoval výsledok. Záverečné kolo tak už bolo z pohľadu umiestnenia bezvýznamné a “povinná“ výhra 4:0 nám zabezpečila chudobné piate miesto.
Je potrebné dodať, že za dve zápasové remízy (s festivalmi zahodených príležitostí) a laxný prístup sme si lepšie umiestnenie, nebodaj medailu, vôbec nezaslúžili. Aj keď tento rok viseli rekordne nízko, dokázali sme nastavenú latku ešte podliezť. A tak paradoxne najlepší výkon podal ten, od koho sa najmenej očakávalo. Sebi spoľahlivo udržal trojku a iba raz ťahal za kratší koniec. Ryan sa mu určite vyrovnal, aj keď isto od seba očakával lepší výsledok. Miška s Riškom však zahrali pod svoje možnosti a pár svetlých okamihov, keď sa na šachovnici zjavila snaha, sústredenie, či herná agresivita , žiaľ bolo na sedem kôl príliš málo...
MSR družstiev mladších žiakov (23 družstiev): KŠN Bratislava A (C.R.Mészáros 5,5b/7, R.Pisarčík 4b/7, S.Pauko 4b/7, M.Šúňová 4,5b/7) 5.miesto
Čítať ďalej: 6.5.2023 – MSR družstiev mladších žiakov, Senec
- 30.4.2023 – 2. Nitrancheck, Nitra
- 29.4.2023 – Dubnický šachový festival, Dubnica nad Váhom
- 28.4.-1.5.2023 – Pieniny Chess Tourmanent 2023, Lesnica
- 16.4.-23.4.2023 – MSR mládeže a juniorov v šachu, Dudince
- 12.4.2023 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
- 10.4.-20.4.2023 – Mitropa Cup, Mali Lošinj – Chorvátsko
- 8.4.-9.4.2023 – Reprezentačné sústredenie, Šamorín
- 6.4.-10.4.2023 – 42. ročník Turnaja šachových nadejí, Frýdek-Místek – Česká republika
- 6.4.2023 – Veľkonočný rapid, Bratislava
- 5.4.-10.4.2023 – Sústredenie Interchess, Štôla
- 1.4.2023 – Avion Chess Challenge, Bratislava
- 29.3.-4.4.2023 – Reykjavik Open 2023, Reykjavík – Island
- 19.3.2023 – KŠN bowling, Bratislava
- 18.-30.3.2023 – ME žien v šachu, Petrovac – Čierna Hora
- 18.3.2023 – Memoriál GM László Szabó, Budapešť - Maďarsko
- 8.3.2023 – Turnaj začiatočníkov, Bratislava
- 4.3.2023 – Chess Varsity Match, Londýn – Veľká Británia
- 3.3.2023 – Chess night v UniKu Mlyny, Bratislava
- 22.2.-24.2.2023 – Sústredenie s GM Csabom Baloghom, Modra
- 20.2.-22.2.2023 – Modranský pohár Ľudovíta Štúra 2023, Modra