TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Na ME v šachu mládeže máme dvojnásobné zastúpenie v podobe Aničky a Samira. V rámci našej minivýpravy je aj Peter Puškár z Trnavy, ktorý s nami spolupracuje ako počas MSR v šachu mládeže v Starej Ľubovni. Podľa papierového nasadenia boli Anička (28.miesto zo 100 hráčok) aj Samir (37.miesto zo 134 hráčov) na začiatkoch druhých štvrtín štartového poľa, Peťo bol na 60.mieste zo 141 hráčov.

Anička začala turnaj „povinnou“ výhrou a v druhom kole utrpela zbytočnú prehru s prvou nasadenou hráčkou, keď podala veľmi ustráchaný výkon a v závere vypustila skoro istú remízu. V treťom kole remizovala, keď po nezmyselne pasívne zohranom otvorení postupne vylepšovala pozíciu a získala aj minimálnu výhodu no na zvrat to nestačilo. Následné dve výhry proti reprezentantkám Walesu a Estónska znamenali medzičas 3,5/5 a nádej do ďalších kôl. Potom však prišla zbytočná remíza bielymi proti Maďarke, ktorú celý čas pekne pozične masírovala a následne ešte zbytočnejšia prehra proti Ruske, keď vo veľmi zaujímavej partii prehrala v „neprehrateľnej“ koncovke. V predposlednom kole proti ďalšej ruskej súperke namiesto aktívnej hry s pešiakom navyše zvolila pasivitu a súperka nebola ďaleko od úplného obratu. V poslednom kole ešte prišla zbytočná prehra proti Bieloruske a celkové 50.miesto sa nedá hodnotiť inak ako neúspechom.

Samir začal turnaj náročnou partiou, ktorej priebeh sa niekoľkokrát otáčal, až nakoniec zvíťazil po dlhom boji. Ako keby mu táto výhra ubrala sily a v druhom resp. treťom kole svoje partie prehral trochu zbytočne. Vo štvrtom kole sa dostal na 50%, keď porazil po dobre rozohranom otvorení a následných obojstranných chybách druhého českého súpera. Po následnej remíze s remízovým kráľom z Belgicka (sedem remíz!) porazil aj tretieho českého hráča. Veľká škoda bola siedmeho kola, kedy sme perfektne trafili prípravu a favorizovaný súper z Ruska bol na pokraji prehry. Samir však, bohužiaľ odbočil trinástym ťahom z prípravy a postupne po sérii zbytočných chýb prehral. V predposlednom kole padla aj štvrtá česká prekážka, škoda len, že domáci hráči znamenali jediné výhry. Na záver podľahol ďalšiemu Rusovi a rovnako ako Anička ostal na 50% a teda za miestami ktoré by sa pred turnajom očakávali.

Do MS mládeže v slovinskom Maribore nám ostáva vyriešiť veľa šachových aj nešachových otáznikov a verím, že obaja sa s tým popasujú tým najlepším možným spôsobom.

Peťo na medzinárodnom podujatí debutoval a v prvom kole potvrdil papierové predpoklady výhrou nad portugalským súperom. V druhom kole ho čakala ťažšia prekážka v podobe Rusa (až prehrou v poslednom kole sa pripravil o striebro), no nedodržaná príprava ho zbytočne stála možný zisk. V treťom kole prišla zbytočná remíza s hráčom z Turecka, následne však prišla pekná séria 2,5b/3 keď dvakrát využil biele figúry proti papierovo slabším hráčom a čiernymi silnejšieho zremizoval. V siedmom kole podľahol ďalšiemu Rusovi (nakoniec šiestemu v celkovom poradí). V ôsmom kole nám sadla príprava na papierovo lepšieho bieloruského hráča a navyše Peťo v partii prakticky neurobil chybu. Škoda záveru, kedy sme opäť uhádli variant, nanešťastie času (kolo začínalo o dve hodiny skôr) bolo menej a tak sme ju nepotiahli ešte o dva ťahy. Zbytočná prehra znamenala prepad tabuľkou. Celkovo je však 5b/9 na debut veľmi slušný výsledok a snáď Peťa bude motivovať do ďalšej šachovej práce.

Online prenosy ako aj ostatné informácie boli na webe podujatia: http://www.eycc2012.eu/

Kategória G12 (100 hráčok): A.Vrtiaková 4,5b/9 50.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória B10 (134 hráčov): S.Sahidi 4,5b/9 65.miesto

Výsledky na chess-results

Kategória B14 (141 hráčov): P.Puškár 5b/9 51.miesto

Výsledky na chess-results

121  123

122  127

128  124

125  129

126  130

131  132