Našu účasť na Majstrovstvách základných škôl BA III zabezpečili medzi dievčatami Alžbetka, Grétka a Sophinka a medzi chlapcami Vladko, Oliver, Samko a Danko.

Sophinka nastúpila na svoje prvé okresné majstrovstvá a po dvoch prehrách v treťom kole získala prvý bod. Škoda ďalších troch kôl, v ktorých nezabodovala. V poslednom kole si však urobila druhou výhrou náladu a ešte väčšiu radosť mala zo svojho prvého pohára. Ten dostala ako najmladšia účastníčka turnaja – ročník 2010.

Alžbetka po očakávanej prehre v prvom kole s neskorším medailistom svoje dve ďalšie partie vyhrala a vytvorila si tak dobré predpoklady na prípadný postup. Druhá polovica turnaja jej však nevyšla a zisk pol bodu zo štyroch partií ju stiahol až do štvrtej desiatky. Ako debutantka a jedna z najmladších má však na postup ešte čas.

Danko po dvoch úvodných prehrách zabral a vyhral partie po sebe. Keď k nim pridal v piatom kole remízu, vyzeralo to na pekný stred tabuľky. Škoda posledných dvoch kôl, z ktorých získal iba jednu remízu. Tá mu totiž stačila iba na záver tretej desiatky.

Grétka minulý rok prekvapila a tento rok bola jednou z favoritiek na postup do krajského kola. Tento plán začala napĺňať už od úvodu turnaja, keď vyhrala dve kolá v rade. Následne trochu nečakane neuspela v treťom kole, no ako sa ukázalo, bolo to s neskoršou víťazkou kategórie dievčat. Po výhre vo štvrtom kole síce nestačila v triednom derby na Samka, no vo finiši získala 1,5 bodu a bezpečne si tak zaistila druhé miesto medzi žiačkami a postup do krajského kola.

Samko sa na vlastnej koži presvedčil, aký krutý vie byť švajčiarsky systém, najmä, ak sa hrá na menej kôl. V turnaji začal skvele - piatimi výhrami po sebe – no ani to mu nakoniec nestačilo. V záverečných dvoch kolách totiž narazil, ako jediný z päťbodových, na oboch prvých nasadených. Medzitým ostatní bojovníci o tretie miesto zbierali body medzi sebou. Nakoľko obe spomínané partie prehral, obsadil piate miesto a do krajského kola nepostúpil. Nemusí si z toho ale robiť ťažkú hlavu, turnajov ešte bude dosť.

Oliver zo súťažného šachu síce vypadol, ale možnosť zahrať si školské majstrovstvá uvítal a tak napriek hernému výpadku bol vďaka skúsenostiam jedným z jasných favoritov na postup. Po úvodných štyroch výhrach prehral s Vladkom, no nenechal nič na náhodu a vyhral aj posledné dve kolá, vrátane uvedenej partie proti Samkovi. Ziskom šiestich bodov obsadil druhé miesto a postúpil do krajského kola.

Vladko potvrdil úlohu topfavorita a systémom štart-cieľ porazil všetkých bez výnimky. Obhájil tak papierové predpoklady a napriek najväčšiemu počtu bodov tak bude mať paradoxne najkratší komentár.

Open turnaj (44 hráčov): V.Bochnička 7b/7 1.miesto (postup do krajského kola), O.Šoltys 6b/7 2.miesto (postup do krajského kola), S.Havalda 5b/7 5.miesto, G.Kapolková 4,5b/7 10.miesto (2.miesto medzi žiačkamipostup do krajského kola), D.Štorcel 3b/7 30.miesto, A.Kapolková 2,5b/7 34.miesto, S.Valentová 2b/7 41.miesto