Záverečné podujatie tejto série neostalo bez našej hromadnej účasti. Zúčastnili sa ho už tradične Alžbetka, Grétka, Maťko, Miška, Natálka, Samko, Sear, Shabir a Sophinka, ale aj premiérovo dvojica Filipko a Miška.

Miška v turnaji síce na prvý pohľad veľa vody nenamútila, no ako čerstvo päťročná robila svojim súperom pekné vrásky na čele. Komentovať vieme iba jej záverečné tri partie, no vo všetkých mala minimálne vežu navyše, často priam astronomickú prevahu, v poslednom kole mohla dať niekoľkokrát mat na dva ťahy. Partie prehrávala prekračovaním časového limitu a všetkým súperom sa tak tentoraz podarilo prežiť bez ujmy na zdraví, no tento stav si isto dlho neužijú. Rozhodne zaujala sústredením, dávala si pozor na svoje figúry a pri partii premýšľala. Už len to, že ho dohrala do konca bolo víťazstvom, priebeh partií však bol čerešničkou na torte.

Alžbetka mala v úvodných štyroch kolách troch súperov, ktorí skončili v prvej polovici tabuľky. Náročné boli pre ňu najmä dve klubové derby proti Miške a Maťkovi. O jej výsledku v turnaji tak rozhodli najmä posledné dve kolá. Škoda najmä poslednej partie, kedy prišlo na tvrdenie proti tvrdeniu a namiesto jasnej výhry sa nechala emočne vykoľajiť a napokon partiu prehrala. Každopádne aj to je dobrá skúsenosť do života.

Sophinka po prehre v úvodnom kole dokázala nasledujúce dve partie vyhrať a nastúpila ako outsiderka v derby proti Miške. No priebeh partie bol proti všetkým papierovým predpokladom a v jednom momente mala figúru navyše a na hodinkách štyri minúty proti dvom. Neskôr mohla získať ešte jednu figúru, no nakoniec prekročila čas. V piatom aj v siedmom kole sa jej nepodarilo dotiahnuť veľmi kvalitne rozohrané partie do konca a nakoniec tak skončila na troch bodoch. Tento zisk ju isto neteší a mohol by byť po jej posledných výsledkoch hodnotený ako neúspech, no dôležité bolo včera čosi oveľa podstatnejšie. Koncentráciu pri jednotlivých partiách mala na svoj vek na veľmi vysokej úrovni a to je veru poriadny krok vpred.

Filipko včera zaznamenal debut na šachovom turnaji a rozhodne si nepočínal zle. V siedmich kolách dokázal vyhrať tri partie, pričom pri kvalite svojich súperov mohol na väčší bodový zisk pomýšľať hádam iba v šiestom kole. Harakiri v úvode partie však rozhodlo o jeho prehre. Výsledné tri body sú tak očakávaným bodovým ziskom a získané skúsenosti mu pri prípadných ďalších akciách môžu iba pomôcť.

Maťko si po dlhej dobe zahral kompletný turnaj začiatočníkov, nakoľko kvôli kolapsu dopravy nemal šancu riešiť iné povinné stredajšie záležitosti. Po výhre v prvom kole vyšiel v ďalších dvoch kolách bodovo naprázdno, no potom prišla séria troch výhier v rade znamenajúca postup do prvej miestnosti. V nej však jeho tretie derby nedopadlo ako prvé dve a výhru si pripísal skúsenejší Shabir. Štyri body však isto nie sú neúspechom.

Natálka prvé kolo turnaja nestihla a tak musela čím skôr začať stíhaciu jazdu, aby mala šancu zabojovať o prvú desiatku. V priebehu nasledujúcich troch kôl zaznamenala víťazný hetrik a razom bola naspäť v hre. Jedinú prehru v turnaji zaznamenala v dlhej partii piateho kola. Po nej pridala na svoje konto ešte dve ďalšie výhry, no pomocné hodnotenie rozhodlo o tom, že zo skupiny 5-bodových hráčov bude najnižšie, tesne za prvou desiatkou a na treťom mieste medzi dievčatami.

Miška ako turnaja začala, tak ho aj ukončila. Prehrou. Medzi týmito dvoma partiami však dokázala zvíťaziť vo všetkých piatich prípadoch a tak v poslednom kole hrala na jednotke proti lídrovi turnaja. S pešiakom navyše v koncovke jej postupne ubúdal čas a mohla síce s prehľadom reklamovať remízu, no neurobila to a skončila napokon na konci prvej desiatky a druhá medzi dievčatami.

Grétka začala turnaj troma výhrami v rade a dostala sa tak na prvú šachovnicu, kde si zahrala v derby proti Samkovi. Ten bol však nakoniec úspešnejší. Po tejto partii si v nasledujúcom kole neustrážila dámu a zaznamenala tak druhú prehru v rade. Záverečné dve kolá však zvládla a to jej zabezpečilo výsledné deviate miesto a tesné prvé miesto v kategórii dievčat. Uzavrela tak náš dievčenský trojblok na 9.-11.mieste.

Shabir po úvodných dvoch výhrach podľahol v treťom kole Samkovi a následne zaváhal aj v partii štvrtého kola, keď postupne odovzdal svojmu súperovi všetkých pešiakov. Následne síce zázračne získal vežu, no v maximálnej časovej tiesni nakoniec prehral. Ak by však bol zásadovejší, mohol stihnúť vyhrať aj napriek časovému deficitu. No to by sa jednak musel ozvať a taktiež by do partie nesmela zasahovať tretia, neoprávnená, osoba. Záver však mal výborný, keď sa po sérii troch výhier v rade dokázal vytiahnuť na konečné piate miesto.

Sear po úvodnej výhre už v druhom kole stratil zbytočne remízu, no rýchlo ju odčinil sériou troch výhier v rade. Cenná z nich je najmä tá z piateho kola, proti neskoršiemu druhému hráčovi turnaja. Na prvej šachovnici však neskoršiemu víťazovi turnaja podľahol. V poslednom kole ho od druhej prehry v rade zachránila iba Samkova laxnosť, keď v jasne vyhranej vežovej koncovke blical, Searovi aktivizoval jeho figúry a sám sebe tak narobil problémy až sa napokon bod delil. Ostalo mu tak miesto tesne za stupňom víťazov.

Samko rolu papierovej jednotky turnaja plnil poctivo až do piateho kola, kedy podľahol jeho neskoršiemu víťazovi. V šiestom kole sa výhrou opäť priblížil k možnosti predsa len ešte vyhrať turnaj, no vyššie spomínaná prehra Mišky a jeho remíza so Searom spôsobili, že napokon obsadil tretie miesto.

Turnaj začiatočníkov (58 hráčov): S.Havalda 5,5b/7 3.miesto, Se.Sahidi 5b/7 4.miesto, Sh.Sahidi 5b/7 5.miesto, G.Kapolková 5b/7 9.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), M.Smidová 5b/7 10.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), N.Havaldová 5b/7 11.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), M.Šúň 4b/7 26.miesto, F.Krpelan 3b/7 36.miesto, S.Valentová 3b/7 39.miesto, A.Kapolková 2b/7 48.miesto, M.Šúňová 0b/7 58.miesto

V celkovom poradí po deviatich turnajoch sme mali na prvých štrnástich priečkach až ôsmich našich zástupcov. Najvyššie sa dostal Shabir na piate miesto a hneď za ním nasledovali Sear, Samko a Miška. Desiate miesto patrilo Natálke, jedenáste Grétke, trináste Ryanovi a štrnáste Ninke.

Séria turnajov pre začiatočníkov sa rozhodne etablovala na bratislavskej mládežníckej šachovej scéne a je vhodným prvým kontaktom s turnajovým šachom. Aj vďaka nej sa nám podarilo zapojiť do šachu viacero našich hráčov, ktorí neskôr začali navštevovať aj turnaje GPX mládeže. Dokopy sa tejto série zúčastnilo až osemnásť našich členov klubu, či účastníkov školského krúžku. Samozrejme, optimálne je z levelu “začiatočník“ čím skôr vyrásť a keďže sa to niektorým podarilo, tento turnaj bol pre nich, v rámci tejto série, tým posledným.