Neďaleko hlavného mesta pre nás exotickej Ugandy sa konali Univerzitné majstrovstvá sveta v šachu a nás na nich reprezentovala Emka. Išlo tak iba o druhú účasť člena KŠN na šachovom podujatí v rámci afrického kontinentu. Už minulý rok mohol našu jedinú doterajšiu účasť Samira v Juhoafrickej republike rozšíriť tou svojou Ryan v Egypte, ale na poslednú chvíľu z nej zišlo. Kvalitu podujatia zvýšili najmä poľské hráčky, ktoré obsadili prvé štyri miesta podľa nasadenia. K tomu je potrebné zobrať vážne nielen zvyšné Európanky, ale aj obe Indky s titulom WIM a dve účastníčky zo Srí Lanky. Ostatné účastníčky určite mohli prekvapiť, ale o čelo by hrať nemali.

Emka vstúpila do turnaja z pozície nasadenej turnajovej deviatky víťazne, keď čiernymi zdolala reprezentantku Saudskej Arábie. V druhom kole čelila bielymi nasadenej turnajovej dvojke z Poľska a úvod bol určite v poriadku, no nesprávna výmena dám výrazne rozviazala čiernej ruky a tá si nakoniec prišla až ku celému bodu. V treťom sme čakali oddych, no žreb jej prisúdil hráčku z Indie, ktorá tesne predtým zostrelila nasadenú turnajovú jednotku. Recept na ňu nenašla ani Emka, no dlho to vyzeralo na tri výsledky. Škoda pasívneho návratu dámy. Vrátiť do hry sa mohla vo štvrtej partii, ak by sa jej podarilo zdolať ďalšiu indickú hráčku. To sa jej aj podarilo, keď súperka trestuhodne opustila pešiaka b6 a bol za to potrestaná. Po partii v piatom kole nie sme si vôbec istí, či usporiadatelia nahadzujú partie správne. Obe súperky totiž podľa toho nechali hrozbu elementárneho dvojitého úderu Dd3-b5 nepovšimnutú tri ťahy po sebe. Následne Emka stratila pešiaka a aby toho nebolo málo, súperka jej všetko opätovala stratou figúry za druhého. V ďalšom priebehu podľa dostupných zdrojov obe nechali nepovšimnutú figúru zdarma a nakoniec sa pre slovenské farby podarilo vybojovať tretí bod. Štvrtý mohla nasledovať hneď vzápätí, pretože žreb jej vzhľadom na možné okolnosti určite prial. A aj sa tak stalo, aj keď priebeh zďaleka nebol jednoznačný. V siedmom kole nastúpila bielymi proti poľskej favoritke a dlho to vyzeralo vyrovnane, kým sa snaha o útok na kráľa súperky otvorením krajného stĺpca neobrátila proti Emke ako bumerang. Do ôsmeho kola dostala podľa papierov prijateľnú súperku, no o hráčkach z Indie či Srí Lanky a ich ratingoch vieme svoje. Ak by túto prekážku zvládla, mohla by si v záverečnej partii spomenúť na Mexiko a bojovať o veľmi vysoké priečky. Škrt cez rozpočet jej však urobila súperka, ktorá hrala dobre, vzala si darovaného pešiaka a šancu z rúk nepustila. Záverečné kolo vyzeralo na príjemnú výhodu v koncovke s dvojicou strelcov, no po asi trochu zbytočnej výmene jedného z nich už bol remízový výsledok nevyhnutný. Emka tak v Entebbe podala dosiahla priemerný výsledok, keď zdolala všetky hráčky pod sebou a s tými, ktoré mali šesť bodov a viac, nezabodovala.

Open women (30 hráčok): WFM E.Walter 4,5b/9 13.miesto

Výsledky na chess-results

V bleskovom turnaji si Emka v úvodných troch kolách počínala podľa očakávaní stávkových kancelárií, keď zdolala dve súperky a podľahla neskoršej majsterke sveta. Druhú tretinu turnaja mala najslabšiu, keď zdolala iba hráčku z Kene a na súperky z Európy nestačila. Záverečné tri partie jej naopak vyšli náramne. V siedmom kole zdolala nasadenú jednotku s titulom WIM a po očakávanejšej výhre v ôsmom kole zavŕšila víťazný hetrik proti svojej indickej súperke. Tá si ako tretia nasadená hráčka s titulom WIM taktiež vylámala zuby na stopercentných čiernych figúrach Emky, ktorá tak môže ľutovať najmä mizernú bilanciu opačnými farbami. Šesť bodov znamenalo nakoniec delenie štvrtej priečky, no po slabších úvodných dvoch tretinách turnaja z toho bolo siedme miesto. V konečnom dôsledku aj to zabezpečilo družstvu SR zisk strieborných medailí v tejto súťaži.

Blitz women (28 hráčok): WFM E.Walter 6b/9 7.miesto (v súťaži družstiev skončilo Slovensko na 2.mieste)

Výsledky na chess-results

464 469

470 474