Už svojim sedemnástym ročníkom pokračoval dlhodobo obľúbený Koník v osvedčenej spolupráci KŠN Bratislava, ŠKM Dunaj, ŠK Osuské a MŠA Interchess. Okrem našej účasti v organizačnej štruktúre podujatia sme očakávali aj veľkú, možno rekordnú, účasť našich hráčov. Nakoniec boli medzi prihlásenými Alžbetka, Filipko, Grétka, Lucka, Maťo, Miška, Natálka, Ninka, Samko, Simonka a Vladko, čo dávalo dokopy kompletnú futbalovú jedenástku.

V šachovom turnaji sa najlepšie darilo Vladkovi, ktorý v prvých štyroch kolách získal štyri výhry a dve remízy. V siedmom kole však nedotiahol do konca vyhranú partiu s neskorším víťazom turnaja a tak musel na medailu vyhrať obe záverečné partie. V ôsmom kole sa mu to podarilo, no v záverečnom už nie a tak nakoniec obsadil ôsmu priečku. Víťazstvo mu pritom garantovalo bronz. Ako príprava na MEÚ mládeže však turnaj splnil svoj cieľ. Druhým spokojným účastníkom mohol byť Samko, ktorý prehral iba proti silnejším súperom a okrem toho si vyšliapol na nasadenú desiatku. Šestnásť bodov mu stačilo na 28.miesto a cenné víťazstvo v kategórii do 11 rokov. Profesorsky poňal turnaj Maťo, ktorý po troch výhrach v rade zaznamenal šesť nerozhodných výsledkov. Pri trojbodovom systéme však zákonite precedil tabuľkou nadol, až na 35.miesto. Päť miest za ním skončila Ninka, ktorá sa dve tretiny turnaja trápila a až víťazný hetrik v závere ju vytiahol do prvej polovice, až 37 miest nad jej nasadenie. Výkon však bol priemerný. Zvyšok našich hráčov skončil hlboko v poli porazených. Grétka začala turnaj katastrofálne troma prehrami v rade a následné štyri výhry zo šiestich kôl idú na vrub najmä slabších súperov ako bezchybnej hry. Podľa papierových predpokladov mala totiž zdolať všetkých svojich deviatich súperov. Natálka prekvapila už v druhom kole a do štvrtého kola tak dostávala samých ratingovo lepších hráčov. Škoda dvoch prehier v piatom a šiestom kole, ktoré jednoznačne nemuseli byť. Záverečný hetrik už iba kozmeticky upravil výsledok na kategóriu “priemer“. Simonka hrala turnaj po príliš dlhej hernej pauze ako poslednú previerku pred MEÚ mládeže a jednoznačne zahrala pod svoje možnosti. Výsledky a priebeh partií je aj ťažko komentovať. Lucka absolvovala v prvých piatich kolách klasickú “švajčiarsku hojdačku“ a zaváhala až v šiestom kole, no v siedmom to okamžite napravila. Záverečné dve kolá však vyšla proti miernym favoritom bodovo naprázdno a tak možno jej celkový výkon hodnotiť ako priemerný. Miška mala až na zaváhanie v prvom kole podobný turnaj ako Lucka, no tri prehry v záverečných troch kolách urobili z priemerného výsledku turnaj suverénne pod jej reálnymi možnosťami. Alžbetka prehrala prvé štyri partie a až kontumačná výhra ju nakopla k ďalším ziskom. Partie šiesteho a siedmeho kola totiž vyhrala a dostala sa tak takmer do stredu tabuľky. Záverečné dve prehry, vrátane derby posledného kola proti Grétke, však urobili iba priemerný výsledok. Filipko v priebehu turnaja dokázal bojovať iba s hráčmi bez ratingu, keď zaznamenal dve výhry a rovnaký počet remíz. Na priemerný výsledok by to však chcelo  ešte čosi navyše.

Open turnaj (123 účastníkov): V.Bochnička 18b/27 8.miesto, S.Havalda 16b/27 28.miesto (1.miesto v kategórii do 11 rokov), M.Šándor 15b/27 35.miesto, N.Kubíková 15b/27 40.miesto, G.Kapolková 12b/27 77.miesto, N.Havaldová 12b/27 79.miesto, S.Bochničková 11b/27 83.miesto, L.Strišková 10b/27 92.miesto, M.Smidová 10b/27 93.miesto, A.Kapolková 9b/27 104.miesto, F.Štelbaský 8b/27 111.miesto

Výsledky na chess-results

V bleskovom turnaji si najlepšie počínal Maťo, ktorý napriek zaváhaniu v druhom kole dokázal stiahnuť straty a bojovať o prvú trojku do posledných kôl. V nich remizoval s dvoma medailistami a nakoniec skončil piaty. Podobný scenár turnaja mal aj Vladko, ktorý ku strate z druhého kola pridal prehru vo štvrtom a potom sa štveral smerom nahor, no dve remízy v závere ho odsunuli na koniec prvej desiatky. Výborný turnaj odohral Samko, ktorý zdolal až troch silnejších hráčov a odmenou mu bola prvá tridsiatka. Veľmi dobre odohrala prvé dve tretiny aj Grétka, ktorá v nich zaznamenala až štyri výhry. Po dvoch prehrách zabrala ešte v poslednom kole a skončila v závere prvej päťdesiatky. Simonka ani v bleskovom turnaji neprekročila svoj tieň a umiestnenie v polovici tabuľky bolo jej slabším priemerom. Lucka hrala prvých kôl veľmi pekný turnaj, no v posledných štyroch sa prepadla do dolnej polovice. Ninka si tiež turnaj asi predstavovala inak ako 3,5 bodu proti siedmim papierovo rovným a slabším súperom. Natálka hrala prvých sedem partií slušný turnaj, ktorý však bolo potrebné podložiť nejakým pol bodom v záverečných dvoch kolách. To sa jej však nepodarilo. Alžbetka opäť zabrala po štyroch kolách výhrou bez boja. Po nej ešte uhrala v siedmom a deviatom kolde dva nerozhodné výsledky.

Bleskový turnaj (112 hráčov): M.Šándor 7b/9 5.miesto, V.Bochnička 6,5b/9 10.miesto, S.Havalda 5,5b/9 30.miesto, G.Kapolková 5b/9 49.miesto, S.Bochničková 4,5b/9 57.miesto, L.Strišková 4b/9 69.miesto, N.Kubíková 3,5b/9 87.miesto, N.Havaldová 3b/9 91.miesto, A.Kapolková 2b/9 110.miesto

V riešiteľskej súťaži dominoval suverénnym spôsobom Maťo Šándor, ktorý nestratil pri dvanástich diagramoch ani jediný bod a navyše nevyužil ani celý hodinový limit a odovzdal ich už o deväť minút skôr. Medzi konkurenciou sa nestratil ani Vladko, ktorý obsadil siedmu priečku a veľmi dobre si viedli aj Samko, Miška a Simonka, ktorí obsadili delené 31.miesto resp. 39.miesto. Na hranicu TOP50 sa dostala ešte Lucka a ostatní skončili v druhej polovici, pričom podali priemerné až podpriemerné výkony.

Riešiteľská súťaž (123 účastníkov): M.Šándor 51b/51 1.miesto, V.Bochnička 41b/51 7.miesto, S.Havalda  a M.Smidová 28b/51 31.-33.miesto, S.Bochničková 26b/51 39.miesto, L.Strišková 19b/51 50.-51.miesto, N.Kubíková 13b/51 66.miesto, F.Štelbaský 7b/51 91.miesto, N.Havaldová 6b/51 98.miesto, A.Kapolková 4b/51 107.-108.miesto, G.Kapolková 4b/51 111.-115.miesto

V dobrovoľnom riešení diagramov išiel taktiež príkladom ostatným Maťo, keď obsadil druhú priečku, keď ako jediný reálne mohol ohroziť víťaza. Na piate miesto sa dostal s výrazným odstupom za Maťom Vladko. Do prvej pätnástky sa ešte zmestil Samko, ktorý odovzdal dva kompletné papiere. Splnenie aspoň základnej povinnosti, t.j. jeden papier odovzdali aj ďalší štyria naši hráči. Rovnako štvorica sa však ani nepokúsila pomôcť svojmu družstvu.

Dobrovoľné diagramy (124 účastníkov): M.Šándor 55,5b 2.miesto, V.Bochnička 34,5b 5.miesto, S.Havalda 24b 14.miesto, G.Kapolková, L.Strišková 12b 24.-32.miesto, N.Havaldová 10b 37.-41.miesto, N.Kubíková 5,5b 52.-53.miesto, S.Bochničková, A.Kapolková, M.Smidová, F.Štelbaský – nevyriešili ani jediný diagram L

Web podujatia: LŠT Koník

V sekcii Linky / Videá si môžete pozrieť všetky videá a livestreamy, ktoré sme tento rok počas Koníku pripravili.