Na začiatku letných prázdnin sa v karloveskej CENADE koná týždňové podujatie zložené zo štyroch turnajov a denného šachového tábora. Naša účasť na tejto akcii bola vysoko pravdepodobná a vo všetkých turnajoch si zahrá Tobi, pričom do béčka je prihlásený aj Sebi.

Tobi v úvodnom kole nevyužil biele figúry a prijateľného súpera na zisk úvodného víťazstva a po remíze bude musieť zabrať v ďalších kolách. Bez ohľadu na výsledok bude tento turnaj pre neho skúška ohňom. V druhom kole bol opäť miernym papierovým favoritom a situácia z prvej partie sa zopakovala – bezkrvná relatívne rýchla remíza. V ďalších kolách sa však tieto „prechádzky po pláži“ končia a veríme, že súperi ho donútia siahnuť hlbšie do rezerv. Tretia partia začala prstovou chybou, keď namiesto profylaktického a2-a3 prišlo b2-b3 s pádom centrálneho pešiaka. Na následný hurá útok na krídle skúsený súper správne reagoval otvorením centra a zaslúžene zvíťazil. Vo štvrtom kole mal Tobi ďalší pokus bielymi ako sme písali už pred ňou, chcelo to viac koncentrácie a dodržiavania základných postupov, ako napríklad „Šachy – brania - napadnutia“, „Čo chce môj súper“, „Úspešný útok vieme robiť iba v prečíslení“, atď.. Súper mu partiu dosť zjednodušil, keďže v otvorení mu v ničom nebránil, no následne obetoval pešiaka za iniciatívu. Chvíľu mal aj kompenzáciu, no keď odovzdal jedného zo strelcov, objektívne sa mohol vzdať. Tobiho zbytočná výmena strelcov však viedla do koncovky ťažkých figúr so stratou pešiaka a následne do dámskej koncovky s pešiakom navyše. Aj keď je konečná pozícia pri správnej obrane objektívne remízová, je priam povinnosťou skúšať ju hrať bez najmenšieho rizika ďalej na výhru. V piatom kole uhral štvrtú remízu, s ktorou mohli byť nakoniec asi spokojné obe strany. Keď v otvorení zahral oslabujúce g6-g5, vyzeralo to na záverečný gong, avšak súper nevyužil svoje šance a naopak dostal sa sám do vážnych problémov. Tobi sa pokúsil zabojovať o svoju prvú turnajovú výhru v šiestom kole, no zvolené pasívne otvorenie rýchlo presunulo iniciatívu na stranu súpera a ten neskôr zaslúžene zvíťazil. V siedmom kole ho čakala nasadená turnajová jednotka, takže rozhodne nič jednoduché. Partiu však odohral na slušnej úrovni a aj keď bol pod tlakom, dokázal sa dostať do koncovky s rovným materiálom. V nej žiaľ elementárne nastavil figúru a to bola okamžitá konečná. V ôsmom kole sa mu podarilo vybojovať piatu remízu v rade, keď zvolil nie ideálny prechod do koncovky a v nej ho súperka omilostila. Deviate kolo bolo hrou na jednu bránu, keď mu favorit nedal od úvodu najmenšiu šancu a aj keď sa partia dostala do štvorvežovej koncovky, o výsledku bolo rozhodnuté omnoho skôr. Výsledných 2,5 bodu je šedým priemerom, pričom, ako sme upozorňovali, škoda bola najmä prvých dvoch kôl. Tam sa remízy rozdávali zbytočne a ako vidno z konečnej tabuľky, ten kto nechcel remízu, neskôr s veľkou pravdepodobnosťou vyhral.

Turnaj A (10 hráčov): T.Bartelt 2,5b/9 8.miesto

Výsledky na chess-results

V hodinovkách, ktoré idú rovnako na zápočet Fide, máme dve želiezka v ohni a to Sebiho a Tobiho. V úvodných dvoch kolách potvrdili svoje nasadenie a verili sme, že im forma čím dlhšie vydrží. Po pár minútovej 13-ťahovej remízovej hanbe, ktorú predviedli vo vzájomnej partii tretieho kola, im Caissa spočítala ich nešportový prístup hneď vzápätí, keď vo štvrtom kole Tobi zbytočne remizoval lepšiu pozíciu a Sebi partiu prehral. Podobné krátke, a to nielen vzájomné, partie vidíme neradi, nepatria do DNA výbavy KŠN Bratislava a rozhodne ich neodporúčame v budúcnosti opakovať. Tobi v  piatom kole bielymi zdolal hráča bez ratingu a vzápätí so „starým známym“ už tradične remizoval. Výhra v poslednej partii mu tak garantovala minimálne druhú priečku v turnaji. Sebi mal identické výsledky a do záverečného finále postupoval z priebežnej štvrtej priečky, no odstup na pódium bol minimálny. Svoje posledné partie obaja zvládli vyhrať a tak sa nakoniec zoradili na medailových stupňoch, keď strieborného Tobiho doplnil bronzový Sebi.

Turnaj B (13 hráčov): Bartelt 5,5b/7 2.miesto, S.Pauko 5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

Tobi začal rapid turnaj dvoma výhrami v rade, keď prvá sa očakávať dala viac, kým tá druhá menej, veď zdolal turnajovú trojku. Po nich narazil na úplne iný level, ktorým bola nasadená jednotka a čerstvý IM, ktorý už iba čaká na definitívne schválenie svojho titulu. Ani ďalšie tri kolá sa mu zvíťaziť nepodarilo, keď po remíze nasledovali dve prehry. Je však nutné dodať, že prehral s nasadenou dvojkou a štvorkou. Výhrou v záverečnom kole sa vytiahol na polovičný bodový zisk a obsadil výsledné ôsme miesto.

Rapid turnaj (20 hráčov): T.Bartelt 3,5b/7 8.miesto

Výsledky na chess-results

Tobi v bleskovom turnaji dopadol presne podľa predpokladov, keď si udržal svoje nasadenie. Čo mohol vyhrať, to vyhral, s papierovými favoritmi však neprekvapil. Konečné štyri body tak znamenali dvanástu priečku.

Bleskový turnaj (18 hráčov): T.Bartelt 4b/9 12.miesto

Výsledky na chess-results

472 475

476 477