Séria turnajov pre začiatočníkov pokračovala aj vo februári a naše zastúpenie bolo nakoniec dvojciferné, keď nás reprezentovali Alžbetka, Grétka, Miška, Natálka, Ninka, Ryan, Samko, Sear, Shabir a Sophinka. Už v prvom kole sa im podaril husársky kúsok, keď všetci desiati dokázali zvíťaziť! Poďme však ku výsledkom po jednotlivcoch...

Sophinka vstúpila do turnaja výhrou a po dvoch prehrách s hráčmi z prvej polovice výsledkovej listiny dokázala vo štvrtom kole zvíťaziť v peknej partii. Po vývine všetkých figúr dokázala získať materiál a s prehľadom previesť záverečný matový útok. V piatom kole nebodovala, no v šiestom s od úvodu do svojho súpera pustila a získala prevahu celej dámy. V závere prišila zbytočná chyba, keď namiesto matového útoku o svoju dámu prišla a nakoniec prehrala aj koncovku rôznofarebných strelcov. Všetko si ale vynahradila v poslednom kole, kedy dokázala získať tretí bod. Herný progres oproti poslednému turnaju bol viditeľný a je iba otázkou času, kedy sa pretaví do zvýšených bodových ziskov.

Grétka dokázala z prvých troch kôl vybojovať dva body a vo štvrtom kole zvíťazila taktiež. Výsledok jej však zle zapísali a všimla si to až neskoro, v šiestom kole... Medzitým bol v klubovom derby úspešnejší Ryan a výhra v šiestom kole tak nič neznamenala. Kombinácia pocitu krivdy z nezapísaného bodu a zahodenej partie v poslednom kole viedla k slzám, no tento turnaj môže byť (nielen) pre ňu aj veľmi poučný. Výsledky je potrebné kontrolovať priebežne, pred začiatkom ďalšieho kola sa totiž dá ešte losovanie zmeniť.

Alžbetka vyštartovala raketovo, keď po bode zdarma v prvom kole zvíťazila aj v kole druhom. To ju priviedlo ku derby proti Shabirovi, na ktorého však nestačila. K tejto prehre pribalila aj ďalšie dve, vrátane druhého neúspešného derby proti Searovi. V šiestom kole zakončila partiu zbytočnou frajerinou, ktorá za šachovnicu nepatrí. Neučili sme sa matovanie dámou preto, aby si postavila rovno dámy tri. Verím ale, že som to v jej podaní videl posledný raz. Škoda posledného kola, kedy rezignovala príliš skoro. Je fajn, že jej na výsledkoch začalo záležať, no aj prehry patria k životu a nemá zmysel preceňovať ich význam a zbytočne sa tak rozptyľovať pred ďalšími partiami.

Sear po výhre v úvodnom kole v ďalších dvoch kolách dostal vcelku náročný žreb s hráčmi ktorí končia bežne v prvej desiatke turnaja. Po dvoch prehrách, vrátane prehry v treťom kole proti Ninke sa prepadol do druhej polovice. Troma výhrami v rade sa však dokázal vrátiť do prvej miestnosti a o všetkom tam mala rozhodnúť partia posledného kola. V tej sa mu bodovať nepodarilo a výsledkom bolo miesto na konci druhej dvadsiatky. S tým isto nebude spokojný a tak má o mesiac šancu zložiť úspešný reparát.

Ninka začala výhrou a po nej v druhom kole v hodine dvanástej zachránila remízu v derby proti Ryanovi. Keď následne zdolala v už spomínanej partii Seara, s úvodom mohla byť spokojná. Potom však prišli dve prehry, ktoré ju pripravili o možnosť skončiť v prvej desiatke a cieľ vytvoriť si ziskom 5,5 bodu nový osobný rekord. Dvoma výhrami v závere sa však vytiahla na pätnáste miesto a tretie miesto v kategórii dievčat.

Ryan začal veľmi dobre, keď v prvých dvoch kolách uhryzol dvoch nasadených hráčov a na konte mal 1,5 bodu. V treťom kole síce podľahol nasadenej turnajovej jednotke, no vzápätí dokázal vyhrať tri razy v rade, keď sa presadil aj v derby proti Grétke. Do posledného kola tak vstupoval so stratou pol bodu na druhú priečku a mohol dosiahnuť skvelý výsledok, nakoľko však podľahol čiernymi turnajovej trojke, tabuľkou sa zosunul na štrnáste miesto. Každopádne si zahral náročný turnaj, keď až päť jeho súperov malo rating a jeho bodový zisk je tak veľmi pekný.

Natálka zahrala jeden zo svojich lepších turnajov a nebyť klubových derby, mohla ísť možno ešte vyššie ako napokon skončila. Po dvoch úvodných výhrach podľahla Miške a keďže si po tejto prehre pripísala až tri výhry v rade, na záver sa dostala až na prvú šachovnicu, do súrodeneckého derby proti Samkovi. Ten nenechal nič na náhodu a Natálka tak nakoniec ziskom piatich bodov obsadila šieste miesto a druhé medzi dievčatami.

Shabir začal turnaj troma výhrami v rade a dostal sa tak na prvú šachovnicu, kde čelil čiernymi neúspešne Samkovi. Po prehre si však pripísal na svoje konto ďalšie dve výhry a mohol tak v partii posledného kola reálne bojovať o striebro. V priebehu partie síce získal jazdca, no náročnú koncovku sa mu nepodarilo realizovať a partia skončila remízou, keď súper prekročil čas. Ziskom 5,5 bodu si tak vyrovnal svoje zatiaľ najvyššie dosiahnuté umiestnenie, tzn. tretie miesto.

Miška začala turnaj ešte lepšie ako Shabir, keď nevyhrala iba prvé tri, ale dokonca prvých päť úvodných kôl. Najmä séria medzi tretím a piatym kolom budí rešpekt, keď zdolala dobre hrajúcu Natálku a okrem nej aj nasadenú turnajovú trojku a štvorku. Jej rozlet zastavil až v šiestom kole Samko, v zápase o prvé miesto. Nakoľko si dokázala poradiť aj v záverečnom zápase, ziskom šiestich bodov si zlepšila o celý bod svoje doterajšie maximum a okrem víťazstva v kategórii dievčat obsadila aj výborné druhé miesto celkovo.

Samko potvrdil dobrú formu z posledných ligových zápasov a turnajov a body mu pravidelne naskakovali na jeho konto. Dokázal zvíťaziť vo všetkých siedmych partiách, keď okrem iného vyhral aj všetky tri klubové derby zápasy (proti nakoniec druhej Miške, tretiemu Shabirovi a šiestej Natálke) a zaslúžene tak zvíťazil s jednobodovým náskokom. Prvý raz v histórii tak nastala situácia, že sme v rámci turnaja začiatočníkov obsadili prvé tri miesta výsledkovej listiny. Priemerný bodový zisk našich desiatich účastníkov stanovil napriek deviatim klubovým derby a nezapočítanému bodu Grétky svoj nový rekord a to 4,55 bodu!

Turnaj začiatočníkov (62 hráčov): S.Havalda 7b/7 1.miesto, M.Smidová 6b/7 2.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), Sh.Sahidi 5,5b/7 3.miesto, N.Havaldová 5b/7 6.miesto (2.miesto v kategórii dievčat) C.R.Mészáros 4,5b/7 14.miesto, N.Kubíková 4,5b/7 15.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), Se.Sahidi 4b/7 20.miesto, A.Kapolková 3b/7 34.miesto, G.Kapolková 3b/7 36.miesto, S.Valentová 3b/7 41.miesto