Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

V aprílovom termíne sa opäť uskutočnili vrcholné mládežnícke podujatie roka, ktorým sú MSR mládeže v šachu. Výprava obsahovala desať členov KŠN a aj ďalších päť členov našich tréningových skupín. Za pomoci rodičov a trénerskej dvojice IM Berezjuk – FM Roháček sme sa snažili dosiahnuť čo najlepšie výsledky a naplniť tak celoročnú snahu každého jedného hráča. Niektorým sa to podarilo viac, niektorým pomenej. V nasledujúcich riadkov postupne rozoberiem desiatku členov KŠN, ktorú som mal na starosti ja.

Anička zahrala prvé dve kolá kvalitne, už v tom druhom však začala niekoľko kôl pretrvávajúca chronická časová tieseň. Po treťom kole mala na čele bodový náskok a všetko vyzeralo byť v poriadku. Stred turnaja jej však absolútne nevyšiel, keď kombinácia časoviek s bezmyšlienkovitým prekladaním figúr na maximálne troch radoch šachovnice viedla ku dvom prehrám a jednej remíze. Záver bol opäť stopercentný, no ani „povinné jazdy“ neboli zďaleka bezchybné. Prvé miesto v kategórii D16 (a druhé miesto v D20) tak bolo maximálne vydreté a v hlavách ostalo priveľa otáznikov, ktoré bude nutné riešiť.

Kategória D16 (7 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/9 1.miesto

Kategória D20 (13 hráčok): A.Vrtiaková 6,5b/9 2.miesto

Výsledky D20 na chess-results

Vladko na turnaji ukázal niekoľko naozaj krásnych partií. Reálne mu nevyšla iba jediná, keď tretie kolo odblical do prehry. Ostatné bodové straty boli najmä v dôsledku výrazného poklesu kvality hry v posledných pätnástich minútach pred časovou kontrolou. Navyše sa mu občas šmykla ruka a hrubá chyba bola na svete. Výsledné desiate miesto isto nie je tým, čo bolo v jeho silách. Ak sa však dokáže naučiť hrať konzistentne celú partiu a samozrejme aj celý turnaj, do TOP5 bude určite patriť každoročne.

Oliver zahral veľmi zaujímavý turnaj. Pozitívom bolo, že v prvých siedmich kolách prehral iba s dvoma topfavoritmi a šokujúco sa ocitol na priebežnom treťom mieste. Niektoré výhry síce boli z kategórie veľmi šťastných, no šťastiu išiel naproti a bojoval. Občas by to chcelo sadnúť si na ruku a potiahnuť až po premyslení. Ani divoké predposledné kolo nebolo bez šance, veď pri presnejšej obrane by súper začínal pociťovať vážny nedostatok času. Záverečná partia však rozhodla o tom, že nakoniec pre neho neostalo miesto ani v prvej desiatke. Pár cenných skalpov a uhrané fide elo však nie sú na zahodenie.

Kategória CH10 (35 hráčov): V.Bochnička 5,5b/9 10.miesto, O.Šoltys 5b/9 13.miesto

Výsledky CH10 na chess-results

Samir odohral úvod turnaja absolútne s prehľadom, keď až vo štvrtom kole sa vytrápil v koncovke. V tom nasledujúcom dokonca porazil v dlhej a nesmierne dôležitej partii v dlhoročnom derby Filipa Haringa a ujal sa v turnaji vedenia o celý bod. Následne si však vybral slabšiu chvíľu a nedokázal zdolať dvoch nasledujúcich súperov, čím o náskok prišiel. Mrzí najmä šieste kolo, kedy k výhre nebolo ďaleko, ale pár unáhlených ťahov stratilo cenného pol bodu. Posledné dve kolá síce zvládol, no lotéria pomocného hodnotenia mu vystavila stopku a konečné druhé miesto. Samirovi sa striebro isto máli, no spoliehať sa na techniku nestačí. Papierovo slabším hráčom je potrebné vytvárať problémy v celom priebehu partie.

Maťo utrpel nepríjemný šrám už v prvom kole, keď podľahol veľmi dobre hrajúcemu súperovi. Toto na ňom zanechalo stopy a do širšieho čela sa dostal až v samotnom závere turnaja. Vtedy však prišla druhá prehra a bolo po nádeji na prvú desiatku. Sedem kôl po sebe bez jedinej prehry je zaujímavým úkazom, no nie vždy to musí zákonite stačiť na výborný výsledok. Doplatil tak na množstvo remíz a neuplatnených výhod, keď hlavnú úlohu hrali nesprávne výmeny figúr.

Kategória CH12 (48 hráčov): FM S.Sahidi 8b/9 2.miesto, M.Šándor 5b/9 18.miesto

Výsledky CH12 na chess-results

Miro predviedol ukážkový turnaj nielen za šachovnicou, ale aj mimo nej. Prvé tri kolá s prehľadom vyhral a náladu mu nepokazila ani prehra s favorizovaným súperom v partii, v ktorej rozhodne nebol bez šancí. Ďalšia výhra znamenala súboj o medailu s výrazným favoritom. Vďaka dobrej príprave čiernymi prakticky okamžite vyrovnal a navyše mal výrazný časový náskok, čo viedlo súpera k ponuke remízy. Po ďalšej výhre prišiel rozhodujúci zápas o medailu, v ktorom sa všetko vyvíjalo podľa predstáv až do jednej z mála chýb v turnaji, po ktorej musel bojovať o holý život až do konca partie. Húževnatosť sa mu vyplatila, keď mu súper umožnil v koncovke postaviť pevnosť. Posledné kolo pokračovalo v nervóznom tempe a súper dostal niekoľko zaujímavých možností ako aktívne pokračovať. Pasivita ho však priviedla do bezpečnej prehry a zabezpečil tak Mirovi v konečnom hodnotení skvelé striebro. Za prácu odrobenú počas roka a počas turnaja si ho isto zaslúžil. Príprava na medzinárodné majstrovstvá však už začala...

Kategória CH14 (37 hráčov): M.Macko 7b/9 2.miesto

Výsledky CH14 na chess-results

Igor mohol byť čiernym koňom turnaja a prvé dve kolá zvládol veľmi dobre. Čo však nezvládol, to bol nasledujúci priestor pred dvojkolom, ktorý mal byť využitý na načerpanie energie na dva dôležité zápasy ako aj ušetrenie síl do záveru turnaja. Studená sprcha v podobe rannej prehry a ťažko vydreté víťazstvo poobede boli, žiaľ, „zaslúženou odmenou“. Po výhre v piatom kole bol blízko výhre aj v tom nasledujúcom, no chyba v závere ho stála ďalší bod. Po ďalšej výhre sa vrátil na prvý stôl, kde bojovne odmietol remízu, no nevyvinutý strelec ho stál partiu. Opakovanie situácie pred tretím kolom viedlo v záverečnom finiši k ďalšej prehre a výsledné 15-te miesto nie je rozhodne niečo, na čo bude v dobrom spomínať. Šach je komplexný šport, ktorý sa nehrá len za šachovnicou a bez výraznejšej zmeny prístupu sa bude môcť rok čo rok na čelo svojej kategórie pozerať z úctivej vzdialenosti, prípadne z pohodlia gauča vo vlastnej obývačke cez on-line prenos. A to napriek tomu, že po šachovej stránke tam bez najmenších pochýb patrí...

Tomáš rozhodne nepatril k favoritom svojej kategórie a turnajom sa pretĺkal veľmi nenápadným spôsobom. Výsledné štyri body sú priemerným vystúpením a maximom remíza zo štvrtého kola. Ak bude chcieť nahliadnuť niekedy do prvej polovice štartového poľa, bude musieť v priebehu roka výrazne zabrať.

Maťo mal turnaj rozdelený na dve polovice. V tej prvej okrem očakávanej prehry v prvom kole vybojoval dve výhry a k tomu aj jednu cennú a nečakanú remízu. V druhej polovici však z piatich kôl uhral iba dve remízy a tie znamenali pád do spodných častí tabuľky. Rovnako ako v odstavci vyššie, vydarený turnaj z minulého roku sa ťažko zopakuje bez serióznej práce počas celého roka.

Kategória CH16 (34 hráčov): I.Lintner 5b/9 15.miesto, T.Starovič 4b/9 24.miesto, M.Starovič 3,5b/9 28.miesto

Výsledky CH16 na chess-results

Peťo nezačal turnaj najšťastnejšie, keď po zbytočnej remíze v ďalšom kole podľahol favoritovi. V ďalšom priebehu odohral niekoľko kvalitných a poctivých partií, kde sa však misky váh nakoniec častejšie naklonili na stranu súpera. Za svoj prístup by si rozhodne zaslúžil viac bodov, ak však potvrdí výkonnostný nárast, budúci rok by mohol spôsobiť pár prekvapení. Obrovským pozitívom je, že tento rok sa česť výnimkám prakticky nedostával do donedávna obvyklých časových tiesní.

Kategória CH18 (22 hráčov): P.Macko 3,5b/9 17.miesto

Výsledky CH18 na chess-results

V globále sa ukázalo viacero vecí. Jednak to, že ranné kolá výrazne obmedzili možnosti na prípravu a taktiež to, že neplatilo „Zajtra bude nový deň“, keď príprava na partiu musela prebehnúť už v deň dohranej partie. Toto má nepochybne výrazný vplyv na celkovú súťaž. Do budúcnosti by preto malo byť štandardom kopírovať model z medzinárodných súťaží, kde sa kolá hrávajú výhradne poobede. Uprednostňovať poobedie pre turistov a aquapark nie je kompatibilné s cieľom MSR mládeže vybrať najlepších z najlepších.

Taktiež sa ukázalo, že denný a nočný režim a celkový zodpovedný prístup je nemenej dôležitý ako samotná schopnosť hrať šach. Otázkou je, či a ako sa z toho dá poučiť...

Treťou je fakt, že pri takomto množstve hráčov sa takýto turnaj nedá z pohľadu trénera normálne zvládnuť. Čas bol zväčša len na prípravy, rozbory partií boli v minimálnom počte. Preto je nutné do budúceho roku zvážiť obmedzenie počtu účasti našich hráčov len na tých, ktorí majú šance na umiestnenie povedzme do desiateho miesta a zároveň to plánujú brať maximálne zodpovedne. Kritériom môže byť rating, umiestnenie v priebežných ratingových listinách jednotlivých kategórií a bezproblémový prístup počas celého roka či už k skupinovým tréningom, pôsobeniu na turnajoch až po samostatnú prácu. MSR mládeže by mali byť pre každého hráča odmenou za vynaloženú námahu a možnosťou ukázať sa v najlepšom svetle a nie dovolenkou po ročnej dovolenke.

Tri, resp. štyri, medaile sú priemerným výsledkom porovnateľným z posledných rokov a je len na nás všetkých, ktorým smerom sa vydáme o rok.

174 175

176 177

178 179

180 181

182 183

190 191

188 184

185 186

187 189