Po jesennom festivale sa uskutočnila v priestoroch Cenady aj jeho jarná dvojička. Napriek kolízii s viacerými šachovými i nešachovými aktivitami sme na ňom mali svoje zastúpenie, aj keď všetci top favoriti svojich kategórii tentoraz „ostali doma“.

Turnaji GPX sa hral zároveň aj ako Majstrovstvá Bratislavského kraja a našim najhorúcejším želiezkom bol Oliver. Ten síce za posledný rok čo sa týka svojich šachových aktivít výrazne zvoľnil, ale v turnaji ukázal aj sám sebe, že možno trochu predčasne. Okrem zaváhania v druhom kole prehral už iba s celkovým víťazom a sedem bodov mu zabezpečilo druhé miesto v turnaji a prvé miesto v rámci Majstrovstiev Bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 14 rokov. Ninka začala fantasticky, keď v prvom kole čiernymi vo výbornej partii zdolala jedného z papierových favoritov turnaja. Následná prehra s neskorším víťazom bola s kategórie očakávaných, no následné dve zbytočné straty už menej. Dvoma výhrami sa dostala do prvej polovice tabuľky, no nevyšiel jej záver. Z posledných troch kôl uhrala už iba bod (navyše vďaka vypršanému času jej súperky) a tak skončila turnaj na polovici možných bodov a v rámci MBK v kategórii dievčat do 10 rokov obsadila tretie miesto. Nebyť viacerých jednoťahových prehliadnutí figúrok by skončila omnoho vyššie. Filipko striedal víťazstvá s prehrami a ako výhrou začal, tak ňou aj turnaj ukončil. Výsledným ziskom štyroch bodov si upevnil svoje postavenie v rámci postupu do semifinálového kola GPX medzi chlapcami do 8 rokov. Na definitívu však ešte asi bude potrebovať zabojovať v Dubnici a v Osuskom, nakoľko súperi sa doťahujú a v oboch turnajoch pôjde o veľa bodov. Na záver som si nechal trojicu nováčikov z nášho šachového krúžku. Samko, Grétka a Alžbetka vyhrali prvý raz už vtedy, keď sa odvážili ísť na turnaj bez akýchkoľvek skúseností. Zvládli mnoho nových vecí akými boli nezabúdať na stláčanie hodín, ťahanie a stláčanie hodín tou istou rukou, reklamácie nemožných ťahov a fungovanie v novom prostredí. Po prvých dvoch oťukávacích kolách získal ako prvý bod Samko a vo štvrtom kole sa k nemu pridala aj Grétka. Tá neskôr pridala aj remízu v kole šiestom. Samko pridal ďalšie dva body v siedmom a ôsmom kole a nemal ďaleko ani ku hattricku, no v poslednom kole nedotiahol vyhranú partiu do konca. Výsledné tri body sú ale na prvý pokus skvelé. Rovnako tak aj 2,5 bodu u Grétky, ktorá okrem spomínaných ziskov ešte vyhrala aj v dlhej partii v sesterskom derby v ôsmom kole. Alžbetka bojovala celý turnaj a niekedy aj veľmi dlhé partie, no ako jedna z najmladších (ak nie najmladšia) zaplatila nováčikovskú daň. No za odvahu a zvládnutie turnaja si zaslúži celá trojica veľkú pochvalu.

Turnaj GPX (68 hráčov): O.Šoltys 7b/9 2.miesto (majster BK chlapcov do 14 rokov), N.Kubíková 4,5b/9 33.miesto (3.miesto v MBK dievčat do 10 rokov), F.Štelbaský 4b/9 44.miesto, S.Havalda 3b/9 61.miesto, G.Kapolková 2,5b/9 63.miesto, A.Kapolková 0b/9 68.miesto

230 231

232 233

234 235

236 237

238 239

V turnaji B hranom aj ako Majstrovstvá Bratislavského kraja do 18 rokov sa predstavili Jakub a Tea. Jakub vyhral prvé tri kolá, no následne si vybral menší oddych. Napriek zaváhaniam mu v poslednom kole stačila remíza na striebro, no po prehre to bol vďaka najlepšiemu pomocnému hodnoteniu aspoň bronz a v rámci MBK chlapcov do 18 rokov druhé miesto. Tea to mala v turnaji ťažké, no bojovala a ku kontumačnej výhre pridala aj výhru v poslednom kole, čím sa dotiahla na dvojicu hráčov. Tak ako Jakub obsadila druhé miesto v rámci MBK, avšak tentoraz v kategórii dievčat do 18 rokov.

Turnaj B (19 hráčov): J.Suchánsky 4,5b/7 3.miesto (MBK chlapcov do 18 rokov – 2.miesto), L.T.Kolevská 2b/7 19.miesto (MBK dievčat do 18 rokov – 2.miesto)