Začiatok tretej desaťročnice Koníka máme úspešne za sebou. S pohľadu KŠN sme vyrovnali početnosťou ten predchádzajúci, keď sa ho zúčastnilo 15 hráčov. Ak teda medzi nich počítame aj doteraz neregistrovaného Samka, u ktorého to však bude už iba otázka času. V najbližších riadkoch sa pozrieme, ako sa im darilo v šachových disciplínach. Všetky výsledky samozrejme nájdete aj na webe podujatia LŠT Koník

V hlavnom turnaji odštartoval Vladko napĺňajúc papierové predpoklady, keď v úvodných štyroch partiách nestratil ani jedinú remízu. V piatom kole však bol jemne pribrzdený vo svojom rozlete. Úmyselne sme však písali, že iba jemne, pretože aj svoje ďalšie štyri partie vyhral a nakoniec so štvorbodovým náskokom ovládol tabuľku. Najbližšie z našich sa k nemu dostala Simonka, ktorá síce úvodné dve partie vyhrala, no potom si vybrala slabšiu fázu, keď podľahla dvom papierovým favoritom a v siedmom kole neprelomila v derby Ninku. Dve výhry v závere ju však vytiahli na siedme miesto a druhé v kategórii dievčat. Preskočila tak inak dobre hrajúcu Lucku, ktorá skončila desiata a medzi dievčatami tretia. Po štyroch výhrach v rade remizovala s turnajovou trojkou a na lopate mala sedmičku. Jedna chyba však znamenala prakticky koniec partie. Čo teší, to je fakt, že sa rýchlo oklepala a v záverečných troch kolách uhrala slušný výsledok. Štvrtým do partie bol Samko, ktorý po povinnej výhre remizoval čiernymi s turnajovou šestkou a ani ďalšie dve remízy v rade neboli na zahodenie. Po nich nasledovali dve výhry a posun na čelné šachovnice. Z nich ho síce zrazila jeho jediná prehra v turnaji, no dve výhry v závere znamenali 13.miesto, čo sa dá považovať za veľmi slušný výsledok. Tri miesta za ním skončil nekompromisne hrajúci Ryan, ktorý tri prehry (s turnajovou dvojkou, štvorkou a osmičkou) kompenzoval šiestimi výhrami a tie mu stačili na víťazstvo v kategórii do 11 rokov. Turnaj dvoch tvári odohral Joni, ktorý začal ako turnajová 25-ka piatimi výhrami v rade, vrátane troch cenných skalpov. Po nich dokonca viedol celý turnaj. Zo záverečných štyroch partií proti silným súperom nakoniec vybojoval iba dve remízy a klesol tak až na záver druhej desiatky, no s performance 1879 môže byť aj tak spokojný. Maťo mal v turnaji isto veľké ambície a po šiestich kolách mal na konte päť výhier a prehru s Vladkom. Remíza s Jonim ho síce pribrzdila, no záverečné dve prehry zosunuli do sfér, kde celý turnaj nebol. Ninka odohrala slušný turnaj, v ktorom vyhrala čo mala a okrem toho pridala remízu so Simonkou a podľahla iba trom favoritom. Riško päť kôl potvrdzoval vo svojich partiách papierové predpoklady, no nasledujúce dve prehry si za klobúk isto nedá. Dvoma výhrami v závere sa tak musel vytiahnuť do stredu tabuľky. Grétka odohrala najhorší turnaj za veľmi dlhú dobu, keď ako strieborná medailistka D16 uhrala performance 1246. Pred jesennými ME v Turecku je to varovný prst a uvidíme, čo nám prezradí už Skalica... Len veľmi tesne predbehla Samka, ktorý naopak podal fantastický výkon a bol jedným za najpríjemnejších prekvapení turnaja. V turnaji (aj tom bleskovom) získal viacero cenných skalpov, bojoval v každej disciplíne a tešíme sa, ako sa od začiatku školského roka zapojí do ligových súťaží. Natálka v úvodných troch kolách nezaznamenala ani remízu, naopak dvakrát podľahla outsiderom. Vo zvyšných dvoch tretinách už potvrdzovala papierové predpoklady a nakoniec z toho bol priemerný výkon. Willko dosiahol slušný výsledok, keď dokázal zdolať všetkých svojich súperov bez ratingu. Ostatní boli nad jeho sily. Aba začala veľmi slušné, keď v úvodnej tretine turnaja vyhrala dve partie a druhej tretine mala bilanciu 1-1-1. Záverečné tri prehry v rade ju zrazili príliš nízko, pričom najmä tá tretia bola úplne zbytočná. Theo dokázal zdolať dvoch neregistrovaných hráčov a k tomu pridal jednu remízu. Na svoj prvý rating by potreboval ešte jednu navyše, tú mu však súperi nedopriali.

Open turnaj (109 účastníkov): V.Bochnička 25b/27 1.miesto, S.Bochničková 19b/27 7.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), L.Strišková 18b/27 10.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Havalda 18b/27 13.miesto, C.R.Mészáros 18b/27 16.miesto (1.miesto v kategórii do 11 rokov), J.Ďurana 17b/27 18.miesto, M.Rak 16b/27 22.miesto, N.Kubíková 16b/27 27.miesto, R.Pisarčík 15b/27 45.miesto, G.Kapolková 13b/27 54.miesto, S.Bittner 13b/27 56.miesto (najlepší neregistrovaný hráč), N.Havaldová 12b/27 69.miesto, W.Vanko 12b/27 71.miesto, A.Kapolková 10b/27 80.miesto, T.Valent 7b/27 96.miesto

Výsledky na chess-results

Vladko prechádzal bleskovým turnajom ako nôž maslom prvých sedem kôl, no v ôsmom narazil a takmer ho to stálo víťazstvo. Výhra v záverečnej partii a vzájomná remíza dvoch konkurentov mu nakoniec zabezpečili prvé miesto. Druhým najlepším z našich bol Ryan, ktorý získal šesť bodov, no skončil až na 14.mieste. Ako vidno, bleskový turnaj nám teda nevyšiel úplne podľa našich predstáv. V rovnakej skupine sa ocitli aj Maťo, Simonka, Joni, Grétka a Ninka. O pol bodu menej mala Lucka, čo stačilo už ledva na tretiu desiatku celkového poradia. Nad polovicu sa dostala aj trojica Riško, Samko a Natálka, ziskom piatich bodov. Ostatní skončili v rámci svojich možností v druhej polovici tabuľky. Z nich spomenieme Samka, ktorý z deviatich silnejších súperov zdolal až štyroch a jeho performance bol veľmi kvalitných 1252.

Bleskový turnaj (107 hráčov): FM V.Bochnička 8b/9 1.miesto, C.R.Mészáros 6b/9 14.miesto, M.Rak 6b/9 16.miesto, S.Bochničková 6b/9 18.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), J.Ďurana 6b/9 19.miesto, G.Kapolková 6b/9 23.miesto, N.Kubíková 6b/9 26.miesto, L.Strišková 5,5b/9 28.miesto, R.Pisarčík 5b/9 33.miesto, S.Havalda 5b/9 37.miesto, N.Havaldová 5b/9 46.miesto, S.Bittner 4b/9 61.miesto, T.Valent 3b/9 85.miesto, A.Kapolková 3b/9 86.miesto, W.Vanko 3b/9 87.miesto

V riešiteľskej súťaži sme opäť obsadili stupne víťazov dvakrát, no nakoniec z toho bolo iba delené druhé miesto. Samko s Vladkom mali, pri rovnosti bodov, o minútu horší čas ako súper. Delené štvrté miesto delil Maťo a ôsme Lucka. V druhej desiatke sa ocitla Simonka a nadpolovičný bodový zisk vybojovali aj Ryan, Joni a Natálka. Od 13-bodovej Grétky po 8-bodového Samka to bolo vyrovnané, ale so svojim výkonom v rámci tejto skupiny mohol byť spokojný asi málokto.

Riešiteľská súťaž (109 účastníkov): FM V.Bochnička, S.Havalda – obaja 29/35 2.-3.miesto, M.Rak 25b/35 4.-6.miesto, L.Strišková 23b/35 8.-12.miesto, S.Bochničková 22b/35 14.-15.miesto, C.R.Mészáros 19b/35 24.miesto, J.Ďurana, N.Havaldová – obaja 18b/35 26.-31.miesto, G.Kapolková 13b/35 45.-46.miesto, R.Pisarčík 12b/45 47.-49.miesto, N.Kubíková, W.Vanko – obaja 11b/35 59.-63.miesto, A.Kapolková 10b/35 67.miesto, T.Valent 8b/35 75.miesto, S.Bittner 8b/35 76.miesto

Výsledky na webe Koníka

V dobrovoľných diagramoch to bolo veľmi tesné až na prvé miesto a nás teší, že ho obhájila Simonka. Druhý v poradí na ňu strácal celkom priepastných 18 bodov. Do TOP10 sa ešte zmestili aj Lucka s Grétkou, ktoré ju olemovali zospodu. V druhej desiatke sme mali Maťa a Samka, pričom nad 10 bodov získali aj Willko, Vladko, Samko, Alžbetka a Natálka. Tesne pod nimi skončila Ninka. Viac záujmu sa isto čakalo od medailistov posledných MSR mládeže (Ryan, Joni, Riško). Theo sa tejto disciplíny nezúčastnil.

Dobrovoľné diagramy (109 účastníkov): S.Bochničková 71b 1.miesto, L.Strišková 42b 9.miesto, G.Kapolková 41b 10.miesto, M.Rak 34b 15.miesto, S.Havalda 31b 18.-19.miesto, W.Vanko 16b 36.-38.miesto, FM V.Bochnička 15b 39.-42.miesto, S.Bittner, A.Kapolková – obaja 12b 47.-57.miesto, N.Havaldová 10b 63.-67.miesto, N.Kubíková 9b 68.-72.miesto, C.R.Mészáros 8b 73.-78.miesto, J.Ďurana, R.Pisarčík – obaja 6b 79.-81.miesto, T.Valent 0b 87.109.miesto