Jubilejný dvadsiaty ročník nášho a vášho obľúbeného Koníka sa uskutočnil v jeho tradičnom termíne a účasť našich hráčov bola tradične vysoká, keď nás reprezentovalo až 15 našich členov. V najbližších riadkoch sa pozrieme, ako sa im darilo v šachových disciplínach. Všetky výsledky samozrejme nájdete aj na webe podujatia: LŠT Koník

V šachovom turnaji to úvodných sedem kôl vyzeralo tak, že Vladko potvrdí papierové predpoklady, keď v nich stratil iba jedinú remízu. Prehra v ôsmej partii však otvorila cestu k víťazstvu v turnaji práve jeho súperovi. Nakoniec sa tak musel uspokojiť so striebornou medailou. Emka si počínala po celý turnaj spoľahlivo, keď vyhrala šesť partií, dve remizovala a iba raz odchádzala zdolaná. Po relatívnej rýchlej remíze v poslednom kole si zabezpečila víťazstvo v kategórii dievčat a výsledné štvrté miesto. Miška bola asi najspokojnejším členom našej výpravy, keď síce už v druhom kole podľahla neskoršiemu víťazovi, no z prvých piatich partií to bola jej jediná strata. Nasledovalo nerozhodné derby, nakoľko Lucka nebola schopná v tom čase odohrať partiu a po ňom prehra v druhom derby proti už spomínanej Emke. Záverečné dve výhry ju však vyniesli až na celkovú siedmu priečku a druhé miesto v kategórii dievčat. Ak by turnaj išiel na rating, pripísala by si 101 bodov a to hovorí samé za seba. Simonka po dvoch výhrach pokračovala dvoma remízami, no vzápätí bola v rozlete pribrzdená, keď z následnch troch partií až dve prehrala. Záverečné dve výhry ju vrátili na vyššie priečky a dokázala skompletizovať náš hetrik na stupňoch víťazov v kategórii dievčat. Výkonom neočarila, no ani nesklamala. Maťo začal víťazným hetrikom, po ktorom ho zdolal neskorší bronzový medailista. Prišla však ďalšia výhra a mohol tak naďalej bojovať o čelo tabuľky. Štyri remízy zo záverečných štyroch partií nesvedčia o bojovnej nálade. Súperi ľahkí neboli, no partie končili často predčasne a tak sa o prvú desiatku či mediale jednoducho nehrá. Výkon veľmi slušný, nakoľko by pridal do ratingu 103 bodov, no po MSR mládeže vieme, že svoje aktuálne limity má niekde úplne inde. Samko podával kolísavé výkony, no oproti MSR mládeže to celé bolo neporovnateľne lepšie. Zbytočné straty v strede turnaja kompenzoval výhrou proti Lucke a do posledného kola bojoval o čelné priečky. Výhra by mu nakoniec zabezpečila umiestnenie okolo 6.-8.miesta. Napriek prehre určite patril k tým spokojnejším. Ryan zahral klasický švajčiarák, keď všetkých outsiderov zdolal a so všetkými favoritmi prehral. Takže výsledkom bol šedý priemer. Lucke to v úvodnej polovici turnaja išlo, keď prehrala iba jednu partiu a zvyšné štyri vyhrala. Potom jej však nebolo zdravotne dobre a po rýchlej remíze s Miškou prehrala ďalšie dve partie a remíza v záverečnom kole ju určite tiež netešila. Po posledných dvoch výborných koníkovských turnajoch si teda do tretice vybrala slabšiu chvíľku. V tesnom závese za ňou skončila Grétka, ktorá určite môže patriť medzi tých spokojnenších. Papierovo slabších súperov zdolávala a trikrát vybojoval niečo aj proti silnejším. Riško začal turnaj na prvý pohľad hrozne, keď prehral úvodné tri partie, z toho dve proti hráčom s ratingom 1000. Obaja však uhral v konečnom dôsledku dvanásť bodov, takže sa v turnaji rozhodne nestratili. V strede turnaja pokračoval víťazným hetrikom, ktorý ho vrátil do stredu tabuľky. Zo záverečných troch partií si však pripísal iba kontumačnú výhru. Škoda záverečného kola, kedy sa dalo určite minimálne bodovať. Napriek tomu však vyhral kategóriu hráčov do 9 rokov. Ninka po povinnej výhre v úvodnej partii z nasledujúcich piatich partiách v pozícii papierovo slabšej hráčky dokázala vybojovať dve výhry a dve remízy. V tom čase bola v tabuľke zaslúžene vysoko. Záverečné tri prehry v rade však švajčiarák neodpúšťa a postupne sa prepadla tabuľkou na miesta, kde si za jej výkon v turnaji nezaslúžila byť. Napriek umiestneniu v druhej polovici odohrala slušný turnaj, podľa sily súperov vôbec jeden z jej najsilnejších. Príjemným prekvapením bola Alžbetka, ktorá síce úvodné dve partie podľa očakávania prehrala, no následne zaznamenala dve rýchle výhry a k ním v priebehu šiesteho až ôsmeho kola pridala ešte dve remízy a ďalšiu výhru. Pred posledným kolom tak mala šokujúco vyrovnanú bilanxiu 3-2-3. Záverečné kolo síce nevyšlo podľa jej predstáv, no ak by mala obnovenú registráciu, vyšlo by jej historicky prvé elo 1144. Willko začal turnaj pokusom o šustermat (proti majsterke do 12 rokov!), za čo si samozrejme v turnaji zaslúžil dostať po nose. Okrem výhry v klubovom derby tretieho kola dokázal zdolať už iba dvoch neregistroavných hráčov a skončil medzi porazenými. Sophinka odohrala slušný turnaj, aj keď to tak na prvý pohľad vôbec nevyzerá. Svojich favorizovaných súperov však trápila a mohla si pripísať aj omnoho viac bodov. Po dlhej dobe dokonca v partiách spotrebovávala mnostvo času a vyzeralo to tak, že jej na hre naozaj záleží. Takže napriek 92.miestu budeme hodnotiť jej výkon pozitívne. Theo po štyroch úvodných prehrách získal v piatej partii svoj prvý bod z hry a k nemu pridal v ôsmom kole aj druhý, tentoraz bez hry. Veľa šancí na ďalšie zisky však už nemal. Možno keby odohral deviate kolo...

Šachový turnaj (103 účastníkov): V.Bochnička 22b/27 2.miesto, E.Walterová 20b/27 4.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), M.Smidová 19b/27 7.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), S.Bochničková 17b/27 15.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), M.Rak 16b/27 17.miesto, S.Havalda 16b/27 23.miesto, C.R.Mészáros 15b/27 33.miesto, L.Strišková 14b/27 40.miesto, G.Kapolková 14b/27 42.miesto, R.Pisarčík 12b/27 63.miesto (1.miesto v kategórii do 9 rokov), N.Kubíková 11b/27 71.miesto, A.Kapolková 11b/27 75.miesto, W.Vanko 9b/27 87.miesto, S.Valentová 8b/27 92.miesto, T.Valent 6b/27 99.miesto

V bleskovom turnaji nemal Vladko zľutovanie a keď prvých sedem súperov zdolal, v záverečných dvoch kolách mu na bezpečné víťazstvo stačili aj dve remízy. Simonka mala veľmi podobný turnaj, keď okrem prehry vo štvrtom kole skopírovala bratove výsledky, vrátane nerozhodného derby v poslednom kole. Nakoniec jej to stačilo na skvelé druhé miesto. Maťo si počínal taktiež nekompromisne, keď v úvodných ôsmich partiách šesťkrát zvíťazil. Remízu zaznamenal až v závere a stačila mu na siedme miesto. Takmer identický priebeh turnaja mala aj Emka, ktorá nakoniec vo veľkej skupiny 6,5-bodových hráčov skončila tesne mimo prvej desiatky. V rámci pomocného hodnotenia jej asi nepomohla nečakaná prehra v druhom kole. Výborný turnaj odohral Ryan, ktorý v úvodných šiestich kolách nepoznal trpkosť prehry a mal na konte viacero veľmi cenných skalpov. Prehry v siedmom a ôsmom kole ho zrazili výrazne nadol, no výhra v závere ho vrátila na veľmi pekné 15.miesto. Do prvej polovice sa ešte zmestili aj Miška, Samko a veľmi tesne aj Grétka. Ostatní bojovali v rámci možností, škoda druhej polovice turnaja u Ninky, kde tri prehry v rade rozhodli.

Bleskový turnaj (99 hráčov): V.Bochnička 8b/9 1.miesto, S.Bochničková 7b/9 2.miesto, M.Rak 6,5b/9 7.miesto, E.Walterová 6,5b/9 11.miesto, C.R.Mészáros 6b/9 15.miesto, M.Smidová 5b/9 32.miesto, S.Havalda 5b/9 38.miesto, G.Kapolková 4,5b/9 49.miesto, N.Kubíková 4b/9 61.miesto, R.Pisarčík 3,5b/9 72.miesto, W.Vanko 3,5b/9 79.miesto, A.Kapolková 3b/9 85.miesto, S.Valentová 2b/9 93.miesto, T.Valent 2b/9 94.miesto

V disciplíne dobrovoľných diagramov to bolo od úvodu veľmi tesné a mnohí sa v tomto rekordnom ročníku činili. Nakoniec sa v tesnom súrodeneckom súboji z prvej priečky tešila Simonka pred Vladkom a na stupni víťazov ich doplnila Lucka. Po minuloročných mizériách v tejto disciplíne sme tak zaznamenali víťazný hetrik. Tesne pod TOP10 skončila Ninka, ktorá si za výkon určite zaslúži taktiež pochvalu. Pekné bodové prídely priniesli do svojich družstiev aj Samko, Grétka, Ryan, Riško, Alžbetka a Sophinka. Theo a Emka sa zúčastnili súťaže aspoň formálne, kým Maťo, Miška a Willko nevyužili možnosť pridať svojim družstvám nejaké body týmto spôsobom.

Dobrovoľné diagramy (103 hráčov): S.Bochničková 87b 1.miesto, V.Bochnička 85b 2.miesto, L.Strišková 76b 3.miesto, N.Kubíková 58b 11.miesto, S.Havalda, G.Kapolková, C.R.Mészáros a R.Pisarčík – všetci 34b 27.-33.miesto, A.Kapolková 30b 37.-39.miesto, S.Valentová 28b 42.miesto, T.Valent 10b 73.-76.miesto, E.Walterová 9b 77.-78.miesto, M.Rak, M.Smidová a W.Vanko – nevyriešili ani jediný diagram L

V riešiteľskej súťaži sme hetrik na stupni víťazov takmer zopakovali, keď plný počet bodov dosiahli Vladko a Emka, pričom o víťazstve prvého menovaného rozhodlo rýchlejšie odovzdanie o 6 minút. Samko delil tretie miesto, keď stratil iba jediný bod, no súper bol o tri minúty rýchlejší. Na záver prvej desiatky sa zmestili aj Simonka s Luckou a cez 20 bodov sa ešte dostali aj Ryan, Maťo, Riško, Ninka, Grétka a Miška. Sophinka tiež uhrala veľmi slušný výsledok. Aba, Theo a WIllko v tejto súťaži obsadili záverečné priečky.

Riešiteľská súťaž (90 hráčov): V.Bochnička 32b (29m) 1.miesto, E.Walterová 32b (35m) 2.miesto, S.Havalda 31b 4.miesto, S.Bochničková 28b 9.miesto, L.Strišková 27b 10.-11.miesto, C.R.Mészáros 25b 15.miesto, M.Rak 25b 19.-23.miesto, R.Pisarčík 23b 26.miesto, N.Kubíková 23b 33.-37.miesto, G.Kapolková a M.Smidová 21b 42.-49.miesto, S.Valentová 16b 57.miesto, A.Kapolková 9b 81.-82.miesto, T.Valent 9b 83.miesto, W.Vanko 8b 89.miesto

V sekcii Linky / Videá si môžete pozrieť všetky videá a livestreamy, ktoré sme tento rok počas Koníku pripravili.