Obľúbený letný šachový tábor, v osvedčenej spolupráci KŠN Bratislava, ŠKM Dunaj, ŠK Osuské a MŠA Interchess, prežil svoju dospelosť v netradičnom termíne. Bol doň umiestnený kvôli kolízii s ME mládeže v Bratislave, ktoré začnú v úvode augusta. Okrem našej účasti v organizačnej štruktúre podujatia sme očakávali aj veľkú, možno rekordnú, účasť našich hráčov. Nakoniec boli medzi prihlásenými Alžbetka, Emka, Filipko, Grétka, Lucka, Maťo, Natálka, Ninka, Peťka, Peťko, Samko, Simonka, Sophinka a Vladko, čo dávalo dokopy číslo 14.

V šachovom turnaji sa nakoniec najlepšie darilo Maťovi, ktorý okrem prehry s neskorším víťazom stratil v priebehu turnaja už iba dve remízy, v záverečných dvoch kolách. Získaných 20 bodov mu stačilo na druhé miesto. Vladko mal určite vyššie ambície ako siedme miesto, no po remíze vo štvrtom kole, následne dokonca prehral a tak musel doháňať stratený terén. Dvoma výhrami v rade síce dobre začal, no dve remízy v závere ho stáli medailu. Lucka po povinnej jazde v úvodnom kole dvakrát prekvapila a prvú tretinu tak nečakane ukončila s plným bodovým ziskom. Po prehre s Maťom inkasovala v piatom kole aj druhý úder, no víťazným hetrikom sa dostala opäť výrazne nahor. V záverečnom kole mala dokonca na lopate už istého víťaza, no jedno prehliadnutie ukončilo jej veľmi sympatický výkon v celom turnaji. Trináste miesto a druhé medzi dievčatami tak bolo síce možno minimom (v prípade víťazstva by totiž obsadila celkové druhé miesto), no výkon na úrovni 1815 dáva pred ME mládeže dobrý pocit, že ak jej forma vydrží, mohla by prekvapiť. Tesne za ňou skončila Simonka, ktorá tak získala v kategórii dievčat tretie miesto. S výkonom, v porovnaní s nedávnou Pulou, však určite nemohla byť spokojná. Obe skončili na 18 bodoch. Náš dievčenský trojblok uzatvorila Emka, ktorá získala 17 bodov a okrem prehry s Luckou v druhom kole stratila už iba dve remízy (jedna z nich bola jedinou stratou víťaza turnaja). Nebyť prehry v záverečnom kole, tiež mohla atakovať výslednú druhú priečku. Veľmi dobrý turnaj odohral Samko, ktorý v druhom kole omilostil neskoršieho víťaza samovraždou a po sérii troch výhier v rade sa dostal na čelné stoly. Na nich získal proti kvalitným súperom polovicu bodov a zmestil sa do elitnej dvadsiatky. Tesne za ňou skončila Grétka, ktorá v úvodných piatich kolách absolvovala klasickú hojdačku (výhra so slabším súperom a následne prehra so silnejším), až narazila v šiestom kole a remízu v siedmom tiež nebude hodnotiť ako úspech. Záverečné dve výhry ju tak, vzhľadom na priebeh jej priemerne odohraného turnaja, vyniesli až privysoko. O Natálke platí takmer do bodky to, čo o Grétke. Striedala výhry s prehrami a na výborné umiestnenie jej pomohla kontumačná výhra a pri jej nekompromisnej hre jedno jediné prekvapenie papierového favorita. V neľahkej kategórii do 11 rokov vďaka tomu obsadila výborné druhé miesto. Ninka si chcela dokázať, že má formu z posledných turnajov. V druhom kole ale prišlo zbytočné zaváhanie a po tradičnom, no neúspešnom, derby v piatom kole, nasledovala ďalšia zbytočná strata. Z posledných troch kôl vyťažila dve víťazstvá a dostala sa do stredu tabuľky, no okrem partie prvého kola si nezahrala s nikým z elitnej tridsiatky. Peťko V prvých štyroch kolách dokonale plnil papierové predpoklady a mal priebežne na konte dve výhry a dve prehry. Po nich však v piatom kole prvý raz prekvapil a bolo to razom veselšie. Škoda, že zo záverečných štyroch partií v turnaji vyhral už iba jedinú, skoro povinnú. S troma papierovo silnejšími súpermi napriek snahe nevydoloval ani jedinú remízu. Sophinka nevstúpila do turnaja ideálne, keď po očakávanej prehre v úvode z ďalších dvoch kôl získala iba jedinú remízu. Výhra vo štvrtom kole jej pridelila turnajovú deviatku, ktorá v tom čase bola až príliš nízko. Nasledovali dve výhry, ktoré ju vytiahli do stredu tabuľky, no v záverečných dvoch kolách to chcelo aspoň drobný zisk. Takto z toho bol priemerný výkon. Filipko si turnaj rozdelil na tri tretiny, pričom ale góly dával iba v prostrednej. Úvodné tri partie a záverečné tri strieľal slepými. Stačilo mu to veľmi tesne na prvú stovku. Peťka odohrala svoj prvý turnaj hraný vážnym tempom a v úvodných troch kolách si viedla nad očakávanie, keď po úvodnej prehre dokázala v druhom kole remizovať a v treťom zdolať Sophinku. To sa jej do určitej miery stalo aj osudným, lebo vyletela v tabuľke privysoko a jej pád trval štyri kolá. V záverečných dvoch, dievčenských derby, si pripísala na konto ďalšie dve remízy. Alžbetka po dvoch úvodných prehrách dokázala už v tretej partii zvíťaziť. To sa však ukázalo byť jej labuťou piesňou, keďže odvtedy už pocit víťazstva nezažila. Body získala už iba pri dvoch remízach v rozpätí siedmeho a ôsmeho kola.

Open turnaj (111 účastníkov): M.Šándor 20b/27 2.miesto, V.Bochnička 18b/27 7.miesto, L.Strišková 18b/27 13.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), S.Bochničková 18b/27 14.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), E.Walterová 17b/27 15.miesto, S.Havalda 17b/27 17.miesto, G.Kapolková 16b/27 22.miesto, N.Havaldová 15b/27 33.miesto (2.miesto v kategórii do 11 rokov), N.Kubíková 13b/27 56.miesto, P.S.Zverka 12b/27 60.miesto, S.Valentová 10b/27 82.miesto, F.Štelbaský 7b/27 99.miesto, P.Kapičáková 6b/27 103.miesto, A.Kapolková 5b/27 107.miesto

Výsledky na chess-results

V bleskovom turnaji si najlepšie počínal Vladko, ktorý ani raz nezaznamenal pocit prhry a päť výhier doplnil štyrmi remízami. Sedem bodov mu zaručilo druhú priečku. Maťo okrem prehry s víťazom stratil iba tri remízy a delením štvrtej priečky sa bezpečne prebojoval do extra blitzu. Rovnaký bodový zisk zaznamenala aj Emka, ktorá však musela, po stratách v strede turnaja, v závere finišovať 2/2. Veľmi dobrý turnaj odohrali aj Lucka so Smakom, ktorí získali po šesť bodov, zmestili sa do prvej dvadsiatky a popri povinných jazdách prekvapili favoritov. Simonka ani v bleskovom turnaji nepodala nadpriemerný výkon a tri prehry medzi tretím a piatym kolom ju odpísali z bojov o čelo. Po troch výhrach v rade ju v rozlete stopla v záverečnom kole Lucka. Grétka zaznamenala bielymi unikátnych 5/5, no čiernymi nepridala ani chudobnú remízku. A keď nie inokedy, tak aspoň v ôsmom kole mala rozhodne naviac. Peťko odohral slušný turnaj, keď prekvapil dvoch papierových favoritov a body stratil iba proti silnejším súperom. Rovnaký komentár môžeme použiť pri Ninke, ktorá určite odohrala svoj nadštandard. Do tretice mohol byť veľmi spokojný aj Filipko, ktorý získal štyri body a z toho iba jediný proti hráčovi s ratingom 1000. Natálk, naopak, nedokázala potvrdzovať vždy ani papierové predpoklady, nieto ešte brať body silnejším súperom. Alžbetka zabrala naplno prvý raz vo štvrtom kole, v derby proti Peťke. Na ďalšie dve výhry si počkala až do záverečných dvoch kôl. Peťka nebodovala v úvodných piatich partiách a až po bode zdarma jej následne pribudli na konto aj remíza a výhra z hry. Sophinka v úvodných dvoch kolách potvrdila papierové predpoklady a vyhrala jednu partiu. Žiaľ, na ďalšie kolá jej už chýbala odvaha prekročiť svoju komfortnú zónu.

Bleskový turnaj (102 hráčov): V.Bochnička 7b/9 2.miesto, M.Šándor 7b/9 4.-5.miesto, E.Walterová 6,5b/9 12.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), L.Strišková 6b/9 17.miesto (3.miesto v kategórii dievčat), S.Havalda 6b/9 18.miesto, S.Bochničková 5b/9 35.miesto, G.Kapolková 5b/9 42.miesto, P.S.Zverka 5b/9 46.miesto, N.Kubíková 4,5b/9 51.miesto, F.Štelbaský 4b/9 68.miesto, N.Havaldová 3,5b/9 77.miesto, A.Kapolková 3b/9 91.miesto, P.Kapičáková 2,5b/9 94.miesto, S.Valentová 1b/7 100.miesto

V riešiteľskej súťaži dominovala trojica účastníkov s rovnakým bodovým ziskom, medzi ktorými sme mali až dvojnásobné zastúpenie. Druhý Vladko Bochnička predbehol o štyri minúty Maťa Šándora, keď odovzdávali za 19 resp. 23 minút zo 45 možných. Výrazný posun oproti minulému roku zaznamenala Lucka, ktorá obsadila trináste miesto. Emka, Samko aj Simonka čakali isto viac a tak z našich umiestnení v TOP50 mohla byť spokojná iba Natálka, ktorá prekvapila umiestnením vo štvrtej desiatke. Z nižšie umiestnených asi každý veril v lepší výsledok, pozitívnym prekvapením je iba sedem bodov Peťky.

Riešiteľská súťaž (103 účastníkov): M.Šándor 25b/26 2.miesto, V.Bochnička 25b/26 3.miesto, L.Strišková 17b/26 13.miesto, S.Havalda a E.Walterová 15b/26 29.-36.miesto, N.Havaldová 14b/26 39.miesto, S.Bochničková 13b/26 47.-49.miesto, P.S.Zverka 12b/26 57.-58.miesto, N.Kubíková 11b/26 62.-64.miesto, G.Kapolková 10b/26 67.-70.miesto, F.Štelbaský 9b/26 72.miesto, P.Kapičáková 7b/26 78.-79.miesto, A.Kapolková 4b/26 94.miesto, S.Valentová 3b/26 101.miesto

V dobrovoľnom riešení diagramov išiel pozitívnym príkladom ostatným Maťo, keď s prehľadom zvíťazil so ziskom 195 bodov. Potešujúcim faktom bolo, že v úvodnej desiatke malo KŠN až šesťnásobné zastúpenie. Štvrté miesto Lucky, a piate Ninky, doplnili aj siedmy Vladko, deviaty Samko a desiata Simonka. Do druhej desiatky sa dostali štrnásty Peťko a dvadsiata Alžbetka. Štvrtú desiatku začínala Peťka a na jej konci bola aj Grétka. Naopak, spomedzi 37 hráčov, ktorí sa nepokúsili pomôcť svojmu družstvu, čo i len jediným vyriešeným papierom, boli Emka, Filipko, Natálka a Sophinka.

Dobrovoľné diagramy (111 účastníkov): M.Šándor 195b 1.miesto, L.Strišková 89b 4.miesto, N.Kubíková 85b 5.miesto, V.Bochnička 71b 7.miesto, S.Havalda 66,5b 9.miesto, S.Bochničková 65b 10.miesto, P.S.Zverka 45b 14.miesto, A.Kapolková 35b 20.miesto, P.Kapičáková 22b 31.miesto, G.Kapolková 18b 37.-38.miesto, N.Havaldová, F.Štelbaský, S.Valentová, E.Walterová – nevyriešili ani jediný diagram L

V sekcii Linky / Videá si môžete pozrieť všetky videá a livestreamy, ktoré sme tento rok počas Koníku pripravili.