Dňa 18.8.2018 zorganizoval KŠN Bratislava v spolupráci s MČ Bratislava - Staré Mesto nedeľné šachové podujatie na Hviezdoslavovom námestí. Počasie bolo síce náročné, nakoľko teplota presiahla 30 stupňov Celsia, no aj tak zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 21 hráčov. Tí boli v úvode zväčša krytí stromami a v priebehu turnaja padol tieň postupne na všetky turnajové šachovnice.

Podujatie otvoril starosta MČ Bratislava – Staré Mesto, pán Mgr. Radoslav Števčík a po ňom sa prihovoril účastníkom aj primátor Hlavného mesta SR Bratislavy, pán JUDr. Ivo Nesrovnal. Následne dostal slovo rozhodca turnaja – Peter Falťan, ktorý oboznámil hráčov turnaja s jeho pravidlami. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov.

858 859

Záujem okoloidúcich už tradične splnil očakávania a traja z nich sa dokonca pridali do turnaja priamo na námestí. Po dlhšej dobe sa nám nepodarilo naplniť maximálnu kapacitu, t.j. 24 hráčov. Množstvo potenciálnych adeptov totiž prázdninovalo u starých rodičov, prípadne si užívalo dovolenky. Šachoví nadšenci, nielen zo Slovenska a nielen z Európy, si mohli zahrať nielen v turnaji ale aj na pripravených piatich voľných šachovniciach. Spočiatku boli obsadené v menšom počte, no postupom času (ako na ne padol tieň) by sa ich využilo aj viac.

860 861

Nakoľko išlo o propagačný turnaj, ako klub sme ho chceli obsadiť minimálne a aj to našimi najmladšími. Cieľom turnaja je totiž nechať čo najviac voľných miest pre ostatných, optimálne neregistrovaných hráčov. Nakoniec sa ho však v tyrkysovom drese nezúčastnil nik. Na mieste podujatia sme mali vyčlenený aj priestor na informovanie širokej verejnosti o činnosti nášho klubu. Ten sme využili pomocou troch plagátov formátu A3, na ktorých bola v krátkosti prezentovaná aktuálne prebiehajúca sezóna 2017/2018 s fotografiami a výsledkami z najzaujímavejších a najdôležitejších podujatí. Keďže sme sa ich spolu s týmto turnajom zúčastnili už 130, výber veru nebol najľahší.

862 863

Kým počet hráčov nebol na maxime, rekord v počte zahraničných účastníkov sme prekonali, keď okrem 17-tich hráčov zo Slovenska sa ho zúčastnili aj hráči z Rumunska, Srbska, Škótska a Švajčiarska. A že neboli iba do počtu. Už v prvom kole sa schyľovalo ku viacerým prekvapeniam a nakoniec sa dva neočakávané výsledky na úkor papierových favoritov stali aj realitou.

864 865

V päťkolovom turnaji sa napokon z prvého miesta mohol tešiť Adrian Pirvulescu (Rumunsko), ktorý zvíťazil systémom štart – cieľ, keď súperom nedovolil ani jedinú remízu. Na druhé miesto tak v poslednom kole odsunul tradične úspešného účastníka tohto podujatia, Ladislava Ochranu (ŠK Strelec Devínska Nová Ves). Ten získal štyri body, rovnako ako ďalší dvaja hráči, no pomocné hodnotenie mu zabezpečilo druhé miesto. Tretí skončil s rovnakým bodovým ziskom Daniel Chlpek (ŠK Slovan Bratislava), ktorý tak odsunul turnajovú jednotku – Patrika Bergera (ŠK Skalica) na nepopulárne štvrté miesto. Najlepším neregistrovaným hráčom sa stal Mário Durič (Škótsko), ktorý ziskom dvoch bodov vybojoval celkové sedemnáste miesto.

866 867

Víťaz turnaja si po jeho ukončení prevzal víťazný pohár a pozvanie zúčastniť sa pokusu o prekonanie slovenského rekordu, kedy 16.11.2018 nastúpi v Zichyho paláci slovenský veľmajster Milan Pacher v simultánke naslepo proti dvanástim súperom. Nakoľko sme pohár tradične odovzdávaný najlepšiemu neregistrovanému hráčovi nedokázali odovzdať (obaja účastníci v tejto kategórii na záverečné vyhodnotenie nepočkali), dostala ho najlepšia žena a tou bola Ema Walterová (ŠK Senec), ktorá odohrala veľmi slušný turnaj, keď z piatich papierovo silnejších súperov dokázala až troch zdolať.

Výsledky a losovanie jednotlivých kôl boli priebežne umiestňované na nástenke. Všetci účastníci sa prišli šachom zabávať a tak rozhodca nemusel počas turnaja riešiť ani jedinú vážnejšiu problémovú situáciu. Najnáročnejšie asi bolo sústredenie popri neďalekom koncerte, no hudba rozhodne šachu neublížila, skôr naopak.

Program podujatia sa odovzdaním pohárov víťazom neskončil, naopak pokračoval partiou na veľkej šachovnici. Jej aktérmi boli víťaz turnaja a náš vzácny hosť – veľmajster Igor Štohl. Záznam ich partie:

Adrian Pirvulescu – GM Igor Štohl, Bratislava 18.8.2018

1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Sd3 Jc6 5.c3 Jf6 6.Jf3 Sg4 7.h3 Sh5 8.0-0 e6 9.Sg5 Se7 10.Jbd2 0-0 11.Db3 Dc7 12.Vfe1 Sg6 13.Sxg6 hxg6 14.Je5 Sd6 15.Jdf3 Sd6 16.Sh4 Jxe5 17.Jxe5 g5 18.f3 Sxe5 19.fxe4 Sh2+ 20.Kh1 gxh4 21.exd5 Sg3 22.Ve4 exd5 23.Dxd5 Vae8 24.Vg4 Dc6 25.Dg5 g6 26.Dh6 Ve2 27.d5 Df6 28.Vg1 Vfe8 a biely sa vzdal.

868 869

Po jej ukončení sa veľmajster Igor Štohl ujal komentovania na demonštračnej šachovnici. Záujemcom vysvetlil priebeh partie od jej úvodu až po jej záver.

870 871

V mene KŠN by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava - Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, veľmajstrovi Igorovi Štohlovi za ochotu zúčastniť sa tohto podujatia, hlavnému rozhodcovi podujatia Petrovi Falťanovi za bezproblémový priebeh celého turnaja a Marekovi Karasovi za pomoc pri jeho organizácii.

Rapid turnaj (21 hráčov): Výsledky na chess-results