Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Veľkého šachového festivalu konajúceho sa každé dva roky na radnici vo Viedni sa od nás účastní štvorica Anička, Marek, Samir a ja. Celkovo je v štyroch openoch prihlásených 860 hráčov, z toho v našom áčku je ich 465. Samir býva s rodičmi vo Viedni, zvyšná trojica dochádza z Bratislavy s Rasťom Búrym. Ako sa na nás denné cestovanie (prípadne aj chodenie do práce popri turnaji) prejaví, to uvidíme najmä v posledných kolách.

V prvom kole sme boli v troch partiách nasadení a tak bolo cieľom nezaváhať a dobre odštartovať. V priebehu kola však najlepšie stála Anička, ktorá favorizovaného súpera spoľahlivo neutralizovala a pripísala si tak na konto úspešný vstup do turnaja. Marek poňal partiu od začiatku príliš kaskadérsky a tak prežil počas nej dosť nepríjemných okamihov. Súper našťastie nereagoval presne a Marek doviedol partiu do víťazstva. Samir postavil čiernymi nemastnú neslanú pozíciu a zasa raz potvrdil svoje „antiCapablancovské“ pravidlo, že pri pešiakových majoritách na oboch krídlach je v koncovke lepší jazdec. Môj súper rozohral solídne otvorenie, postupne som ho však začal utláčať. Či by to stačilo nebyť jeho hrubej chyby, to veru neviem. Tri výhry a jedna remíza však za dnešok určite potešia.

V druhom kole najrýchlejšie vyhral Samir, prakticky v miniatúrke. Využil taktickú slepotu súpera, ktorý stál inak strategicky výborne. Samirove pešiakové slabiny na dámskom krídle sa však neukázali ako rozhodujúce. Aj keď mohli... Druhá dohrala Anička, keď ustála všetky súperove pokusy o útok (a že ich nebolo málo) a potvrdila poučku podľa ktorej na útok na krídle má nasledovať protiúder v centre. Partiu doviedla do víťazného konca a tak má zatiaľ štart snov (1,5b/2 pri priemere súperov 2200). Marek sa ako prvý dostal na online šachovnice a statočne  bojoval proti nemeckému IM, no ani silný odpor mu nestačil na bodový prídel a v koncovke rovnakofarebných strelcov si pripísal prehru. Ako sme sa v aute cestou späť dozvedeli: "Nie každý deň je nedeľa, aj keď dnes práve bola". Mne vyšla príprava a dostal som pozíciu podľa môjho gusta. V určitom momente som si však z dvoch ťahov vybral zle a prišiel som o podstatnú časť svojej výhody a musel som partiu vyhrávať druhý raz. Po ďalších nepresnostiach aj tretí raz, no nakoniec to po zbytočnej dráme vyšlo vďaka znalosti stavby mostu vo vežovej koncovke.

Tretie kolo prebiehalo najmä v znamení súboja proti olympijským reprezentantom Bosny a Hercegoviny. Samir vyšiel z otvorenia veľmi dobre, priam lepšie. Postupne sa však dostal do výhody favorit, keď obsadil stĺpec a zaútočil na zaostalého pešiaka e7. Odmenou za aktivitu mu bol zisk dvoch spojených voľných pešiakov a pohodlné víťazstvo v dámskej koncovke. Moja príprava skončila už v treťom ťahu. Súper sa však rozhodol zahrať otvorenie originálne a tak som žil celú partiu v presvedčení, že stojím skvelo, priam na hranici výhry. Aj preto som obetoval s ľahkým srdcom pešiaka. Keď som získal kvalitu a v duchu si hovoril ako som to celé pekne vymyslel, prišla studená sprcha. Po nej som sa už do partie vrátiť nedokázal. Opäť zahrala veľmi pekne Anička, keď tak ako v prvom kole jej súperova Francúzska obrana nerobila nejaké vážne problémy. Odvážne zaútočila, dosiahla aktívnu pozíciu a pravdepodobne prešla niekde aj okolo výhry. Pred partiou by isto remízu brala. Marek sa od začiatku pustil do súpera, ktorý začal príliš pasívne. V priebehu partie stále niekoľko razy na výhru, no s figúrou navyše začal hrať ľahkovážne a neuveriteľne si skomplikoval svoju situáciu, keď o víťazstvo nakoniec musel bojovať 117 ťahov a 5,5 hodiny. Z tohto faktu “mal radosť“ nielen on, ale aj my, ktorí sme na neho čakali J

Štvrté kolo bolo zatiaľ jednoznačne tým najhorším. Zaznamenali sme chudobné tri remízy a jednu prehru. Prvá dohrala Anička, no jej prehra patrí do kategórie zbytočných. Čiernymi postavila pozíciu v zmysle prípravy a  okamžite proti favoritovi minimálne vyrovnala hru. Jeden zbytočný ťah však znamenal z praktického hľadiska koniec partie. Druhý som skončil ja, keď na súperovo prekvapenie v otvorení som nereagoval dostatočne primerane a postupne som sa dostával pod tlak. V komplikovanej pozícii si však aj súper liezol do časovej tiesne. V nej našťastie 2x nenašiel definitívne K.O. a tak som dostal šancu spáchať hrubú chybu dva ťahy pred kontrolou. Tú súper s pár sekundami nevyužil a posledný ťah urobil so sekundou na hodinách. Môj pokus o pevnosť ocenil nepochopiteľným navrátením kvality a prechodom do dámskej koncovky s pešiakom navyše, no vďaka aktívnym figúram nemal nič viac ako večný šach. Marek dostal mladého súpera s nízkym ratingom. Z otvorenia dostal pozíciu v zmysle prípravy, no ako sa stáva u mladších hráčov, ratingové zdanie klamalo. Súper počas partie neurobil prakticky žiadnu chybu a napriek všemožnej snahe Mareka sa dokázal udržať vo vežovej koncovke. Samir v otvorení šikovne získal zdravého pešiaka a dosiahol vynikajúcu pozíciu. Potom však laxne začal vymieňať všetky figúry až na tie, ktoré mu rozhodne v koncovke nemali ostať – rôznofarební strelci. Pri nich boli všetky pokusy (a nebolo ich málo) absolútne zbytočné, nakoľko hradby čierneho sa mu zbúrať nepodarilo.

Piate kolo prinieslo iskrenie najmä v Aničkinej partii, keď po veľmi dobre rozohranom otvorení sa súper musel odhodlať k typickej obeti kvality za nejakú kompenzáciu. Škoda, že v tejto fáze to nebolo optimálne, no po divokom priebehu aj ďalšia remíza isto potešila. Marek získal pešiaka navyše a cca 40 minút náskoku na hodinách už priamo z prípravy. Potom sa však začal zamotávať a súper sa dokázal vyvliecť až do remízy. Keď ju však mal na dosah, podľahol uspokojeniu z dobre vykonanej práce a prehliadol triviálny taktický obrat. Tu však naše plusy skončili. Môj súper zahral menej hrávaný variant, a keďže som si nebol celkom istý poradím ťahov, nereagoval som principiálne. Biely získal výhodu, no pozíciu sa mi darilo držať nad vodou. Nevyužil som však svoje šance, v časovke som prehliadol pešiaka. Toho súper v dámskej koncovke s prehľadom realizoval. V partii prakticky neurobil žiadnu chybu. Ach tí nemeckí juniori... Samir rozohral bielymi otvorenie veľmi vlažne a dobrovoľne odovzdal súperovi dvojicu strelcov. Ten sa šance chytil a postupne mu vytvoril aj pešiakové slabiny, následne získal pešiaka, zatlačil jazdca do totálnej pasivity a bolo po partii.

Šieste kolo sme konečne zabodovali vo väčšom. Prvý vyhral Samir, ktorý zvolil Kráľovskú indickú obranu a keďže súper reagoval dosť neambiciózne až opatrne, získal na kráľovskom krídle silný útok proti jeho kráľovi. Pokusy o komplikácie boli zlikvidované a po troch dňoch pôstu prišlo opäť víťazstvo. Moja partia mala tri fázy. Otvorenie, v ktorom som súpera rozobral na drobné. Stredná hra, kde som z jasnej výhody doviedol partiu do prehranej koncovky a koncovka, v ktorej som s troma pešiakmi menej a s minútou na hodinách dokázal otočiť partiu s troma pešiakmi menej vďaka matovému útoku po obeti strelca. Aničke opäť sadla príprava, keď dosiahla peknú pozíciu s dvojicou strelcov a na prvých 15 ťahov prakticky neminula čas. Následne súpera strategicky prehrala. Záverečná koncovka strelca proti jazdcovi s dvoma pešiakmi navyše (majority na oboch krídlach a vzdialený krytý voľný krajný pešiak k tomu) bola úplnou čerešničkou na torte. Marek mal náročnú úlohu najmä po tom, čo ho súper prekvapil už prvým ťahom. Dostal síce pevnú, no pasívnu pozíciu. Z nej sa dokázal kreatívne vymotať, no keď mal remízu na dosah, prešiel okolo nej a v koncovke prišiel o priveľa pešiakov. Tak sme sa všetci zozbierali na 3,5 bode. Vďaka farbám a množstvu súperov by sme sa však mali prípadnému derby spoľahlivo vyhnúť.

Siedme kolo začalo zaujímavo, keď som počas cesty do Viedne nechal ovplyvniť výmyslom Mareka čo sa týka prípravy a zahral som úplne extravagantný ťah, ktorý je podľa databáz novinkou. Súperov korunný variant tak utrpel prvý šrám, prechod do koncovky mu tiež nebol ako vyhranenému taktikovi a útočníkovi po chuti. Snažil sa síce kúzliť, no nepomohlo. Marek mal biele s Jackie Chanom (vlastne Jamesom) a z otvorenia získal veľmi nádejnú pozíciu. Pár nepresností však pozíciu totálne sploštilo a výsledkom bola nevyhnutná remíza. Anička pokračovala vo svojej sérii výborných výsledkov a nebola ďaleko od ďalšieho plného zásahu. Rakúsky IM mal šťastie, že ponúkol remízu v momente, kedy mala veľmi málo času a tak poistila výsledok. Koncovka bola síce náročná, no pri presnej hre vyhraná. Posledný dohrával Samir, ktorého partia nikdy nevyšla z hraníc rovnováhy. Snažil sa ju síce vyhrať, no dohrával ju zbytočne, pretože na konci to bol skôr súper, ktorý mohol skúšať. Možno je niekedy lepšie ušetriť trochu energie do hrateľnejších pozícií.

Pred ôsmym kolom sme si dohodli všetci klubové dresy s tým, že si pôjdeme urobiť fotku s GM Mamedyarovom. Náhoda je blbec a tak práve v ten jediný deň meškal 12 minút na partiu a tak prišiel až keď sme už hrali. V ôsmom kole sa Marek rozhodol pre menej hrávaný ťah vo Francúzskej obrane. Súper nezareagoval ideálne a tak Marek získal veľmi dobrú pozíciu. V nej sa rozhodol pre obeť pešiaka, ktorú súper prijal a poslušne si nabehol do pasce. Po zisku kvality si už asi myslel, že je všetko v najlepšom  poriadku, no po návrate Marekovho jazdca na základný rad prišla o život jeho dáma. Anička napriek výborne odhadnutej príprave a obrovskému časovému náskoku nedokázala kompenzáciu za pešiaka a zaznamenala druhú prehru. Na jej obhajobu je nutné dodať, že už pred partiou mala zvýšenú teplotu, čo mohlo mať výrazný vplyv. Samir získal taktiež veľký časový náskok a k tomu pozíciu, aká mu bola po chuti. Súpera postupne žmýkal, až ho celého vyžmýkal k zisku celého bodu. Moja partia bola v zmysle prípravy zo sústredenia GM Lanku v Senici. Získal som hodinový časový náskok a pozíciu na hranici výhry, súper však húževnato bránil a po mojich nepresnostiach stále žil. Tesne pred časovou kontrolou som spáchal hrubú chybu, kedy sa jedným ťahom otočilo hodnotenie z +4 na -7 a veci nabrali neuveriteľný spád. Súper bleskovým potiahnutím minul mat druhým ťahom a vletel do jedinej záchrany, ktorú som mal. V náročnej dámskej koncovke sa mi podarilo vďaka aktivite figúr a súperovom hraní na pol minúte vyhrať koncovku dáma a pešiak na h-stĺpci proti dáme a pešiakovi na a-stĺpci. Zázrak sa tak dokončil.

Na deviate kolo nastúpila Anička už pod liekmi, no na hre to vidno nebolo, lebo na súpera sa vyrútila agresívnym spôsobom. Po sérii výmen však nakoniec doviedla partiu do remízového prístavu. Druhý som skončil ja, kedy som mal proti rakúskemu veľmajstrovi jediný cieľ. Držať normálnu pozíciu a zdržať sa mojich extravagancií. To sa mi podarilo a nakoniec sám súper opakoval ťahy. Marek so súperom zahrali ódu na centralizáciu, kedy bol stred šachovnice zahustený tak, ako som snáď ešte ani nevidel. Hrozilo množstvo braní a tak išlo iba o to, kedy dôjde k radikálnym výmenám. Tie, žiaľ, pomohli viac súperovi. Pre Mareka tak ani dnešná nedeľa nebola tou pravou nedeľou. Samir rozohral partiu výborne a bol blízko pohodlne výhode bez protihry. Od pozície chcel však príliš a namiesto ukončenia vývinu roztancoval svoju dámu. Súper sa vzchopil a v koncovke ťažkých figúr postupne dotiahol partiu k víťazstvu.

Po deviatich kolách sme zaknihovali 20,5b/36 pri bilancii 15-11-10, čo je dobré číslo, no prakticky všetky plusy robí Anička. Jej zisk 102,4 bodu je impozantný a mohol byť aj oveľa vyšší. V každej partii dostala peknú pozíciu, hrala aktívne a okrem dvoch partií mala aj dobrú spotrebu času. Svoje urobila aj choroba. Jej 206.miesto je za predvedenú hru minimom, no performance 2187 je nádejou do budúcnosti. Po tomto turnaji už musí uveriť, že na to má. Najmä, ak už dostala aj ponuku hrať nejakú rakúsku ženskú súťaž J Samir a Marek skončili približne na svojom, resp. tesne pod (-23 resp. -15 bodov), plece pri pleci na 149. resp. 150.mieste. Obaja mali asi iné ambície ako zisk piatich bodov, no napriek okolnostiam vyložene nesklamali. Turnaj nie je jednoduchý, mnoho hráčov hralo výrazne lepšie ako malo ratingy. Po Pardubiciach, pred Senicou a najmä pred ME a MS ale majú obaja nad čím premýšľať. Ja som si dal po dlhej odmlke opäť turnaj a dennom popri cestovaní a práci, to opäť bolelo. Herne som bol vzdialený na míle od ideálu, v priebehu partií som mal veľké výkyvy. Výborne rozohrané partie som nedokázal dotiahnuť, naopak stratené pozície som zvládal zázrakmi otáčať. Partie sa miestami otáčali aj viackrát. Výsledných 6 bodov je výborných a v 55.miesto som nedúfal ani náhodou, no musím uznať, že je to viac ako som si za výkon zaslúžil. Ziskom +7 bodov bol splnený cieľ vrátiť sa nad hranicu 2300. Na záver dodatočná vďaka šoférovi a DJ-ovi našej výpravy v jednom – jogovi. Najväčsím hitom turnaja sa stal jednoznačne šláger Zobali vrabce zobali...

Open A (465 hráčov): FM M.Roháček 6b/9 55.miesto, FM S.Sahidi 5b/9 149.miesto , FM M.Karas 5b/9 150.miesto, A.Vrtiaková 4,5b/9 206.miesto

Výsledky na chess-results

Online prenos partií

V nedeľu doobeda sa Samir zúčastnil aj bleskového turnaja a počínal si skvele, keď dostal v jedenástich kolách až desať titulovaných hráčov. Množstvo cenných skalpov, výsledných 7,5 bodu a 10.miesto sú v danej konkurencii vynikajúcim výsledkom. Prísun 92 elo bodov do ratingu v bleskovom šachu a finančná výhra zaslúženou odmenou.

Bleskový turnaj (137 hráčov): FM S.Sahidi 7,5b/11 10.miesto

Výsledky na chess-results

331 332

333 334

335 336

337 338

339 340

341 343

342 344

345 346