Po minuloročnej vydarenej premiére sa toto podujatie opäť uskutočnilo v priestoroch D1 Center pri Senci a počasie mu prialo ešte viac ako v roku 2023. Naša účasť na ňom priam povinnosťou a nakoniec sa ho zúčastnilo 18 našich členov a to napriek tomu, že minimálne trojica dievčat musela z rôznych dôvodov svoju už zaplatenú účasť zrušiť. V štartovom poli, ktoré dosiahlo 440 účastníkov bolo nosenie dresu ideálnym prostriedkom, ako niekoho vôbec nájsť. Poďme si postupne prejsť celú našu osemnástku, štandardne najprv dámy...

Biba absolvovala v majstrovskej súťaži jednotlivcov premiéru v tyrkysovom drese a po úvodnej očakávanej výhre nasledoval jeden z nami predpokladaných šlágrov. Očakávania sa stali realitou, keď zo zápasu druhého kola bolo zároveň aj predčasné finále celej kategórie. V priebehu partie mala pešiaka navyše, no nakoniec sa z víťazstva tešila je súperka. Prehra Bibu nezlomila, naopak nasledovala séria štyroch výhier, ktorá jej pred poslednou partiou prakticky garantovala medailu. Remíza znamenala istý bronz a práve týmto výsledkom sa partia aj skončila. Škoda, lebo po priebehu na jednu bránu a s vežou navyše v konečnej pozícii je skrátka povinnosťou vyhrať, ale toto sa Biba čoskoro naučí. Uraziť šachovú bohyňu Caissu sa vypomstilo aj iným hráčom a hráčkam a tento scenár dopustiť určite nemienime. Ku vybojovanému striebru jej však gratulujeme a ako našej novej posile hádam môžeme aj dvojnásobne.

Kategória D08 (15 hráčok): B.Hrdličková 5,5b/7 2.miesto

Výsledky na chess-results

Grétka začala turnaj veľmi vlažne, keď otvorenie autor týchto riadkov nepochopil. Karma zaúradovala a takmer celú partiu potom ťahala za kratší koniec. Nakoniec priebeh partie s pomocou súperky predsa len otočila a zvíťazila. V druhej partii to tiež dlho vyzeralo na boj, no súperka sa nečakane položila v priebehu pár ťahov. Derby tretieho kola takmer rozhodol „blunder par excellence“, no podloženie dámy Luckou nevyužila. Následné týranie v koncovke ľahkých figúr neustála a prehrala. Vo štvrtej partii si asi spomenula na Tatralandiu a jednoznačne jej vyšla asi najlepšie zo všetkých. V piatom kole odohrala Grétka ďalší súboj o medailu a vyšla z neho víťazne, čím pomohla sebe výrazne a nepriamo aj Lucke. Škoda, že na onlinoch práve táto chýba. Výhrou v šiestom kole si takmer zabezpečila striebro. Takmer preto, lebo kým nie sú zastavené hodiny, pokaziť sa dá všetko. V siedmom kole si sadla na nesprávnu stranu šachovnice a paradoxne nevyužila ani biele figúry „zadarmo“. Začala príliš mäkko, istú časť partie ťahala dokonca za kratší koniec a keď tu už vyzeralo na remízu v dámskej koncovke, podložila dámu. Je však nutné dodať, že na striebro potrebovala vyhrať a nakoniec tak brala „iba“ bronz.

Lucka začala relatívne pohodlnou výhrou, no v druhom kole to už nemuselo byť tak na jednu bránu. Avšak bolo, pretože rošáda súperky viedla priamo do matu. V treťom kole sa odohralo už spomínané derby a v ňom sa diali veci, keď už spomínaná nastavená dáma ostala nepovšimnutá. Vo štvrtej partii a druhom rozhodujúcom zápase o medailu Lucka zaznamenala čiernymi relatívne rýchlu remízu, čo bolo vzhľadom na priebeh partie škoda. Tá v očakávanom boji o zlato pre obe aktérky nič neznamenala a museli vzájomne čakať na zakopnutie. V piatom kole to bola v podaní Lucky od úvodných ťahov agresívna hra na jednu bránu, rovnako ako na MSR mládeže. Realizácia materiálnej výhody vo vežovej koncovke viedla bezpečne k celému bodu. O čo dlhšie to trvalo, o to rýchlejšie skončilo jej šieste kolo, matom po dvanástich ťahoch. A iba o štyri ťahy viac mala jej posledná výhra. Napriek tomu, že rapid šach určite nie je jej doménou - viď dlhodobé štatistiky - dokázala v turnaji zvíťaziť relatívne s prehľadom. Po MSR mládeže v Tatralandii tak skončila opäť zlatá a je to tak už  jej piaty titul majsterky SR.

Kategória D20 (9 hráčok): L.Strišková 6,5b/7 1.miesto, G.Kapolková 5b/7 3.miesto

Výsledky na chess-results

Oliver bol prvým čerstvo zaregistrovaným hráčom a na MSR mládeže v rapid šachu tak zaznamenal doslova krst ohňom. Predsa len kvalita súperov, oficiálnosť akcie a taktiež jej veľkosť boli niečím, s čím sa zatiaľ nemal šancu stretnúť. V úvodných štyroch kolách zažil premiéru ako sa patrí a veľa radosti si veru neužil, keď okrem výhry bez boja v druhom kole odišiel od šachovnice trikrát zdolaný. Priebeh partie bol často iný, šance boli, no súperi boli v rozhodujúcich momentoch skrátka koncentrovanejší. Rýchla ruka je na prípadný zisk bodov tiež nie úplne výhodným prvkom, ku jeho veku a šachovej neskúsenosti však aktuálne patrí. V piatom kole sa mu však podarilo prelomiť veľkú bariéru a zvíťazil prvý raz. Druhá výhra nasledovala okamžite po nej a pred posledným kolom sa tak ocitol so šancou na nečakaný prienik do prvej polovice tabuľky. So súperom si však bod rozdelili a v konečnom hodnotení mu to stačilo na umiestnenie v prvej dvadsiatke a to na debut určite nie zlý štart.

Kategória CH08 (33 hráčov): O.Šuplata 3,5b/7 19.-20.miesto

Výsledky na chess-results

Marko bol druhým z nedávno spomínanej dvojice a začal fantasticky, keď v úvodnom kole takmer zdolal nasadenú turnajovú pätnástku. Remizoval v koncovke, ktorú dlho skúšal, no nakoniec vymenil svoju vežu za súperovho jazdca a zostali tak už iba samotní králi. Prehra v druhom kole sa určite dala očakávať, no hneď po nej dokázal vybojovať svoju prvú výhru. V druhej polovici turnaja mal dvoch hráčov s ratingom a s nimi ťahal za kratší koniec. Škoda prehry v piatom kole, keď súper určite patril do kategórie hrateľných. Okamžite však na ňu naviazal druhou výhrou. So svojim počtom bodov a aj umiestnením isto spokojní nebude, ale my sme. V porovnaní s piatkom totiž míňal čas efektívnejšie a od partií odchádzal zväčša omnoho neskôr. A tak sme zvedaví na jeho ďalší turnaj.

Kategória CH10 (50 hráčov): M.Paľun 2,5b/7 39.miesto

Výsledky na chess-results

Willko si o dlhšom čase opäť zahral turnaj a vstúpil do neho očakávanou prehrou, keď si v partii ani neškrtol. Po výhre v druhom kole si v tretej partii vylámal zuby na hráčovi s ratingom, no s ďalšími dvoma ako papierový outsider dokázal remizovať. Do tretice sa mu to už nepodarilo a v záverečnej partii sa zo súperom rozišiel nerozhodne. Napriek umiestneniu na konci šiestej desiatky určite odohral slušný turnaj, keď až päť jeho súperov skončilo v tabuľke s minimálne štyrmi bodmi.

Samka veľmi rýchlo dobehla piatková karma zo šiesteho kola a prvé dve prekážky síce podľa očakávania zvládol, no tým sa počet pozitívnych postrehov z jeho turnajového pôsobenia už aj končí. Prehra v treťom kole určite nie je hanbou, keď jeho súper sa ukazoval veľmi dobre už na MSR mládeže v Tatralandii. Obdobie medzi štvrtým a šiestym kolom by však asi radšej vzal naspäť, veď jediná chudobná remíza znamenala výrazný prepad tabuľkou. Záverečná výhra v zápase o česť už bola na nápravu príliš malou útechou.

Riško bol nasadenou turnajovou trojkou a tak nemohol mať za cieľ nič iné ako pokúsiť sa zabojovať o titul. V prvých dvoch kolách sa mu tieto predstavy realizovať darilo, pri prvej náročnejšej prekážke však už prišlo ku poriadnemu zakopnutiu. To vzhľadom na počet hráčov v kategórii znamenalo situáciu, po ktorej sa už muselo vyhrávať až dokonca a veriť v medailové zázraky. Každopádne prehry bola škoda, lebo v otvorení čiernymi bez problémov vyrovnal, no ponechal si ukážkovo slabého strelca a tak ani súperova nie ideálna realizácia a ani Riškov odpor nestačili. Nasledovali dve relatívne rýchle a bezproblémové výhry, ktoré boli základom na prípadný záverečný finiš. V šiestom kole ale prišiel koniec nádejí, keď „hurá útok“ nemohol mať pri normálnej hre súpera nárok na úspech. A ani nemal. Záverečná partia bola od úvodu adeptom na svižnú miniatúrku s víťazným koncom, no nakoniec namiesto tohto scenára a umiestnenia niekde v rozmedzí 5.-10.miesta prišla remíza a miesto v strede druhej desiatky. Rating performance 1656 „speaks for itself“.

Kategória CH12 (81 hráčov): R.Pisarčík 4,5b/7 15.miesto, S.Bittner 3,5b/7 39.miesto, W.Vanko 2,5b/7 59.miesto

Výsledky na chess-results

Sebi sa na začiatku turnaja určite nemohol nudiť. Začal ho rýchlou remízou čiernymi s nasadenou štvorkou a po tejto partii ho čakal súboj s nasadenou šestkou. Druhé prekvapenie favorita v rade sa mu však už nepodarilo. Nasledovala povinná výhra a potom prišli tri zápasy, rovnako ako u Samka v priebehu štvrtého a šiesteho kola, ktoré asi sotva dokáže vysvetliť. Záverečný zápas síce povinne zvládol, no celkový výsledok bol aj tak ďaleko podpriemerný. Platilo tak staré známe české „První vyhraní z kapsy vyhání!“, kedy mu úvodná remíza nepomohla, ale výrazne uškodila.

Tobi vstupoval do turnaja ako nasadená pätnástka, nakoľko jeho rapid rating je na rozdiel od väčšiny hráčov takmer identický s tým v štandardnom šachu. A tak už iba samotné obhájenie tohto nasadenia by sme považovali za veľmi dobrý výsledok. Po úvodnej výhre však rýchlo prišla vlažná sprcha v podobe remízy, aj keď vzhľadom ku výsledkom a výkonom na iných turnajoch rating súpera zdarne klame. Nasledovala sprcha studená a tak sa dvoma výhrami bolo potrebné čím skôr vrátiť na pozície, odkiaľ sa dalo útočiť na pekný výsledok. Škoda záverečných dvoch partií, kedy po akceptovateľnej prehre s turnajovou štvorkou prišla zbytočná remíza v siedmom kole. Po nej mu stačili štyri body na 24.miesto.

Miško začal svoje pôsobenie v Senci dvoma povinnými výhrami a v treťom kole si tak mohol strihnúť odvetu za Tatralandiu. Tentoraz sa však tešil favorit a tak sa bolo nutné vrátiť opäť do hry. To sa mu aj podarilo, keď najprv zvládol ľahšiu prekážku a po nech doslova zničil nasadenú turnajovú trojku. V posledných dvoch kolách tak mohol reálne zabojovať o medaile. Remíza čiernymi v šiestej partii sen o medaile prakticky zrušila, no šanca na pekné umiestnenie žila ďalej. Skončila sa až prehrou v záverečnom kole, pričom namiesto piatej priečky sa stala realitou štrnásta. Miško si udržal nasadenie, dokonca si pripísal aj body do ratingu a zahral si so štyrmi hráčmi v nasadenej TOP7. Takže všetko úplne ako má byť, škoda len toho slabšieho záveru, inak to mohlo byť oveľa veselšie.

Ryan bol jedným z okruhu favoritov na zisk titulu a iné ambície ako pokúsiť sa ho získať tak nemohol mať. Prvé dve jednoduchšie prekážky síce zvládol, no o tretiu už mierne zakopol a toto ho v neskoršom priebehu mohlo stáť veľa. Do hry o zlato sa však rýchlo vrátil víťazným hetrikom, pričom najmä piate a šieste kolo nebolo určite jednoduché. Do posledného kola vstupoval na čele s náskokom pol bodu a výhra mu garantovala víťazstvo. Navyše mal k dispozícii biele figúry a určite aj relatívne príjemný žreb. Súperi zvolili ostrý variant, ktorý dával šance na výhru obom. Ryan nevyužil možnosti obete strelca na h7 so silným útokom na súperovho kráľa a namiesto toho pripustil zbytočnú protihru, čoskoro stratil figúru a za nevyužité šance tak pykal. V celkovom poradí sa nakoniec zosunul na bronzovú priečku, čo je vzhľadom na priebeh turnaja predsa len trochu málo.

Kategória CH14 (72 hráčov): C.R.Mészáros 5,5b/7 3.miesto, M.Dolník 4,5b/7 14.miesto, T.Bartelt 4b/7 24.miesto, S.Pauko 3b/7 40.miesto

Výsledky na chess-results

Joni po výhre v úvodnom kole zakopol hneď v nasledujúcej partii. Z otvorenia mal na šachovnici dynamickú rovnováhu, no plán s výmenou pešiakov na d4 a následnou „strato-obeťou“ na e5 ho odsúdil na večné utrpenie až do straty dámy. Sériou troch víťazstiev za sebou potvrdil papierové predpoklady a vrátil sa do boja o medailové stupienky. V partii o všetko však neopatrne pustil súperovi jazdca na dominantné pole f5 a to napriek tomu, že tento motív sme mali posledných tréningoch veru mnohokrát. V záverečnom kole mal prevahu takmer celú partiu, ale súperovi nikdy nedokázal narobiť problémy a ten jeho tlak pohodlne neutralizoval až do záverečnej remízy. Tá znamenala výpadok z elitnej desiatky, čo je určite umiestnenie za očakávaniami.

Sear si v úvodnej polovici turnaja počínal veľmi dobre, keď ku dvom výhram pridal korektnú remízu čiernymi figúrami a následne pridal aj ďalší bod. To ho katapultovalo až na prvú šachovnicu, kde čelil hlavnému favoritovi a zároveň aj neskoršiemu jasnému víťazovi tejto kategórie. Čiernymi z otvorenia minimálne vyrovnal a mohol v pokoji dokončiť vývin svojej dámskej veže. Namiesto toho, pod vedomím príjemnej pozície, začal seba deštrukčný útok a favoritovi viac nebolo potrebné. Následne sa mu podarilo zdolať bielymi nasadenú turnajovú jednotku a bol späť v hre o striebro. V poslednej partii sa mu žiaľ súpera prelomiť nepodarilo a bod si svorne rozdelili. Namiesto titulu vicemajstra tak skončil na piatej priečke, každopádne však v turnaji podal veľmi dobrý výkon.

Kategória CH16 (55 hráčov): Se.Sahidi 5b/7 5.miesto, J.Ďurana 4,5b/7 15.miesto

Výsledky na chess-results

Shabir prvé kolo zvládol a v druhom mal proti nasadenej desiatke čiernymi po celú partiu pešiaka navyše. Súperov jazdec však svojou dominanciou nad jeho strelcom napokon materiálnu nevýhodu neutralizoval a v konečnej pozícii boli isto spokojní obaja. Vzápätí čelil jednému z hlavných favoritov na zisk titulu a prekvapiť sa mu ho nepodarilo. S ďalšími dvoma „titulovanými“ hráčmi sa mu ale podarilo uhrať remízu a následne výhru a do záverečného finišu vstupoval na slušnej pätnástej priečke. Žiaľ ani s jedným z papierových favoritov nezabodoval a tak sa v najmenej vhodný okamih zosunul do druhej polovice. S výkonom však môže byť spokojný.

Samko, užívajúc si posledné mesiace zaslúžený šachový dôchodok, v prvom kole prekvapil. Avšak iba príjemne svojho súpera, ktorý mohol pred partiou veriť v zázraky. Aby toho nebolo málo, v súboji dvoch neúspešných favoritov, ťahal aj v druhej partii za kratší koniec. Nasledoval povinný bod v tretej partii a mal aj vo štvrtej, no opak bol pravdou. Už po štvrtom kole tak bolo jasné že turnaj bude neúspešný bez ohľadu na jeho ďalšie výsledky Záverečné tri výhry to síce opticky vylepšili a dokonca sa na poslednú chvíľu votrel do prvej polovice tabuľky, no na prekrytie výkonu z prvých štyroch kôl by potreboval aspoň deväťkolový turnaj.

Maťo začal povinnou výhrou a po nej čiernymi zostrelil nasadenú turnajovú dvojku. Keď na túto výhru naviazal treťou v poradí, vyzeralo to nádejne. Žiaľ išlo zároveň aj o výhru poslednú a dve chudobné remízy zo záverečných štyroch partií stačili iba na udržania nasadenia. To je však podľa rapid ratingu, takže o priemernom výsledku hovoriť nemôžeme. Stačilo zvládnuť záverečnú partiu a bol by piaty, s realitou však určite spokojný nebol. A to najmä po takom úvode turnaja.

Vladko ako najvyššie nasadený hráč kategórie mal jasné ciele, teda vlastne iba jediný. Víťazný úvodný hetrik bol dobrým základom a ani pribrzdenie remízou úplne nevadilo. Najmä keď zvládol aj ďalšie biele figúry a vo dvojici kráčal ku rozuzleniu na pomocné hodnotenie. V šiestom kole však remízou výrazne zakopol a konkurent mu utiekol o pol bodu. Výhra v záverečnej partii bola prvou časťou možného majstrovského titulu, no stále iba polovica. Stalo sa však neočakávané a jeho hlavný konkurent iba remizoval. V záverečnej tabuľke sa Caissa priklonila na stranu Vladka a posunula ho na prvú priečku o pol bodu v pomocnom hodnotení. Po MSR mládeže v Tatralandii si tak mohol čiastočne napraviť chuť.

Kategória CH20 (45 hráčov): FM V.Bochnička 6b/7 1.miesto, M.Rak 4b/7 13.miesto, S.Havalda 4b/7 20.miesto, Sh.Sahidi 3b/7 28.miesto

Výsledky na chess-results

Na záver pár postrehov ku organizácii, ktoré by sa dali vylepšiť. Sú osobným názorom autora týchto riadkov a ten vôbec nečaká, že sa s nimi bude všeobecne a bezvýhradne súhlasiť.

Začať je určite potrebné online prenosom, ktorý by radšej ani nemusel byť, lebo sú to ďalšie partie, ktoré škodia najmä slovenským mládežníckym reprezentantom na medzinárodných podujatiach. Ak je naň vysoká spoločenská objednávka, tak nech, no stiahnime ich z webu čím skôr po ukončení tejto akcie. No najmä, ak už má byť, nech v tom nie je bordel, lebo niektoré kolá chýbajú, mnoho partií taktiež a iné sú chybne nahodené. Je to pekný príklad ako niečo, čo je prakticky zbytočné, je navyše aj kontraproduktívne a celkový dojem z pekných priestorov a zvládnutej organizácie sa tým zbytočne znižuje.

Ďalšou vecou hodnou spomenutia je fakt, že medailisti do roka a do dňa opäť dostali rovnaké diplomy SŠZ s dvoma gramatickými chybami. Dočkáme sa ich aj do tretice? Lebo jedna vec je pomýliť sa v mene či priezvisku a po reklamácii to na mieste opraviť. To je riešenie na jednotku, lebo nikto nie je neomylný. Druhá vec je, keď diplomy navyše nie sú k dispozícii, alebo je ich málo a tak sa pošlú dodatočne. To už je na zníženú známku, ale určite ešte ok. Ak sa však chyba opakuje, je to na prepadnutie a navyše celkom zbytočne.

Rovnako tak je minimálne od minulého roku na zamyslenie, či je cieľom akýchkoľvek MSR mať vyše 400 hráčov, čo pri sedemkolovom turnaji v niektorých chlapčenských kategóriách znamená, že medailisti sa možno ani nestretnú. Takto sa toto podujatie v podstate prelína s náborovou GPX mládeže, určite nemalou mierou na úkor kvality. Menej hráčov = viac kvalitnejších partií, menší náhodný faktor, rýchlejšiu prezentáciu, jednoduchší priebeh podujatia, menšie nároky na hracie priestory aj na prípadný online prenos, atď...

Na samotný záver snáď len odporúčanie dať do propozícií absolútny deadline prihlášok, s tým, že po ňom sa už neprihlási ani noha a podmienku, že všetci účastníci musia mať zaplatené prevodom vopred. Ak je toto „príliš tvrdá podmienka“, alternatívou by bolo to, že po termíne nebude štartovné vyššie o smiešnych 5 Euro, ale povedzme o 200% toho základného. Isto by to vyriešilo mnoho problémov, zrazu by to vopred išlo a aj organizátorom by sa ľahšie dýchalo. A všetci by sme boli o hodinu skôr doma...

347 348 349

350 351 352

353 354 355

356 357 358

359 360 361

362 363 364

365 366

367 368

369