TheGrue Menu

Pre členov

Facebook

                  

Diagram dňa

Turnaje v okolí 100km

Archív článkov

Výbornými výsledkami v tohtoročných ligových súťažiach si vypýtal cennú miestenku do výrazne omladenej reprezentácie Samir. Verili sme, že aj z pozície náhradníka aspoň do pár zápasov zasiahne. Tým by sa totiž stal prvým hráčom v histórii nášho klubu, ktorý sa dostal až do mužského reprezentačného družstva.

Na premiéru však dlho nečakal a nastúpil už v prvom kole, kedy sa mu napriek nešťastne zahranému otvoreniu, po ktorom už stál na hrane prehry (či za ňou?), podarilo obeťou dámy vyvolať zápletky a v nich svojho súpera postupne prevalcoval sústredeným útokom centralizovaných čiernych figúr. Nemalou mierou tak prispel ku výhre družstva v pomere 2,5:1,5 nad tímom Chorvátska. V druhej partii mal biele figúry a jej priebeh bol výrazne pokojnejší. Samir hral svoju tradičnú pozíciu, kde sa snažil uplatniť určitú, nie veľkú, výhodu. Podarilo sa mu získať aj pešiaka, no koncovka štyroch strelcov s pešiakmi na jednom krídle (5:4) dávala čiernemu veľmi vážne šance na záchranu a nakoniec ju aj ubránil. Družstvo to však mrzieť nemuselo, nakoľko sa po víťazstve 3:1 nečakane usadilo na čele celkového poradia. V treťom kole ich čakal zápas proti domácemu Slovinsku, opäť so Samirom na štvrtej šachovnici. Tomu sa však tentoraz husársky kúsok z prvého kola nepodaril, od úvodných ťahov dal súperovi do rúk jasnú výhodu a možnosť aktívnej hry a zaslúžene, aj keď žiaľ, v partii prehral. Družstvo však potiahli ostatní a Slovensko zaznamenalo tretiu výhru v rade a zvýraznilo svoj náskok na čele tabuľky. Vo štvrtom kole čakal našich zápas proti ich najbližším prenasledovateľom, družstvu Rakúska. Žiaľ, napriek priebežnému vedeniu 1,5:0,5 sa našim nepodarilo bodovať, keď Samir vo vežovej koncovke s dvoma pešiakmi menej zázrak neurobil. Škoda, lebo prehliadnutie v mierne lepšej pozícii naklonilo misky váh na stranu súpera, ktorý v priebehu partie nevyužil viacero mečbalov a tak sme dúfali v záchranu. V piatom kole čakala naše družstvo nemecká štvorica, ktorá sa zatiaľ v turnaji hľadala a my sme verili, že sa nepreberie z letargie skôr ako v šiestom kole J Samir čiernymi stál veľmi rýchlo podozrivo a na hrane prehry, no súper svoje šance nevyužil a nakoniec sa mu podarilo remizovať. Keďže to bola jediná ohrozená pozícia v celom zápase, niet divu, že naši sa tešili z víťazstva. Síce nakoniec na prvý pohľad iba najtesnejšieho, no s obrovskou rezervou. Šieste kolo bolo derby zápasom proti Česku a zadné šachovnice ho žiaľ neustáli. To sa týkalo aj Samira, ktorý bielymi prehnal optimizmus a súper ho rázne potrestal útokom proti výrazne oslabenému kráľovi. Šanca na normu sa tým definitívne vyparila a tak je predpoklad, že do konca turnaja už nastúpi základná štvorka. V siedmom kole sa tak aj stalo a naši dokázali zdolať Taliansko, pričom aspoň navonok opäť vyzeral byť zápas pod kontrolou. Družstvo tak ostalo, aj dve kolá pred koncom, s bilanciou 5-0-2, v boji o medailové stupne. V predposlednom kole proti poslednému Francúzsku nám však vykypelo z hrnca, keď to vyzeralo aspoň na 2:2, no prehliadnutý patový motív viedol k najtesnejšej prehre. Ňou demoralizované družstvo, a najmä prvá šachovnica, prehrali posledný zápas proti Maďarsku a ostalo im nepopulárne štvrté miesto. Po skvelom úvode turnaja viac ako veľká škoda.

Turnaj družstiev (10 družstiev): Slovensko (1.náhradník - FM S.Sahidi 2b/6) 10b/18 4.miesto

Výsledky na chess-results

Web podujatia: http://mitropa2019.si/

749 830