Diagram dňa

Instagram

Turnaje v okolí 100km

Lichess

Naša účasť na bratislavskom podujatí celoslovenskej série GPX už tradične nebola malá, keď ani nedávno ukončené MSR mládeže nedonútili viacerých našich hráčov k zaslúženému oddychu. Nakoniec nás reprezentovalo celkovo až desať hráčov. V rámci turnaja boli vyhodnocované aj majstrovstvá Bratislavského kraja v rapid šachu, takže účasť na podujatí nebola obmedzená ratingom, ale iba ročníkom 2004.

Andriy začal turnaj partiou na prvej šachovnici, kde bol rozdiel vo výkonnosti príliš markantný a nedarilo sa mu ani v kole druhom, no po nich zaznamenal dve výhry v rade a razom bol v polovici tabuľky. V poslednom kole pred prestávkou na obed bojoval so svojim súperom do holých kráľov a partia skončila remízou vyčerpaním všetkých možností. Po obede však už žiaľ nemohol v turnaji pokračovať, čo bola veľká škoda, pretože prekonanie svojho osobného rekordu mal veľmi dobre rozohrané...

Natálka začala turnaj výhrou a pekne mala rozohrané aj druhé kolo, no partiu nakoniec prehrala a neuspela ani v následnom reparáte. Dvoma výhrami sa dokázala dostať do prvej polovice a v šiestom kole odohrala prvých dvadsať ťahov veľmi vyrovnanú partiu s favoritom. V priebehu troch rýchlych ťahov však urobila z hádam aj lepšej pozície trosky a bolo po partii. Siedme kolo bolo jednostrannou záležitosťou a posledné dve kolá mali byť o bytí a nebytí. V oboch však nastúpila nekoncentrovane a na partie minula príliš málo času, čo obaja súperi využili. Škoda rýchlej ruky, pretože za normálnych okolností by v tomto type turnaja mala mať na konci aspoň 5 bodov.

Sophinka začala dvoma prehrami, keď v prvej podhodila jednoťahovo dámu a v druhej nevyužila niekoľko možností na výhru. Zaslúžene tak inkasovala bye-a a po ňom prišla na turnaj akoby iná osoba. Už vo štvrtom kole odohrala veľmi peknú partiu a nebyť unáhleného záveru by svoju súperku zdolala. Výhru v piatom kole znamenali tri nemožné ťahy súpera, no nasledovala prehra v kole šiestom. Záverečné tri kolá jej vyšli nad očakávanie, keď najprv zvíťazila, následne sa v divokej partii rozišla so súperom zmierlivo a v poslednom kole vo veľmi peknej a dlhej partii zdolala súpera. Ten síce prekročil čas, no aj pozícia na šachovnici by bola pre neho bojom za stratenú vec. Ziskom 4,5 bodu tak opäť prekonala svoje nedávne štvorbodové maximum a mohla sa tak tešiť z víťazstiev v kategórii dievčat do 8 rokov a nečakane aj v kategórii dievčat do 10 rokov v rámci Bratislavského kraja.

Jurko v turnaji odohral až štyri klubové derby a uspel vo dvoch prípadoch. Aj to viedlo ku konečnému umiestneniu v prvej dvadsiatke a zisku bronzu v kategórii chlapcov do osem rokov. Poďme však pekne poriadku. Už v prvom kole sa stretol so Searom, ktorý partiu rozhodol až v koncovke. Následne zdolal Andriya, no v treťom kole inkasoval druhú prehru v turnaji. Následné dve výhry ho vytiahli tabuľkou výrazne vyššie a po expresne rýchlej prehre s Ninkou dokázal hneď v nasledujúcej partii opäť zvíťaziť. Rovnaký scenár sa zopakoval v závere, kedy po prehre v ôsmom kole zdolal rýchlo hrajúcu Natálku. Ziskom piatich bodov si tak vytvoril svoj osobný rekord.

Ryan po zisku bronzu na MSR mládeže chlapcov do osem rokov musel v priebehu dní opäť presedlať na rýchly šach a išlo to náročnejšie ako by sa zdalo. Už v prvom kole vo výrazne lepšej vežovej koncovke rozhodol partiu čas a po výhre v druhej partii kvôli časovému deficitu istil v treťom kole remízu večným šachom v inak vyhratej pozícii. Partiu štvrtého kola zvládol s prehľadom, keď jeho centralizované figúry rozobrali čiernu armádu na základnom rade a v piatom kole po celozápasovej prevahe zdolal súpera v koncovke. Ak by nehral na istotu, mohla byť z toho miniatúrka a ušetril by si energiu. Remíza v šiestom kole bola tiež z kategórie vydarených partií a v siedmom kole, už pomaly tradične, zdolal Shabira. V ôsmom kole rozohral veľmi pekne partiu, no následne hral až s prílišným rešpektom. Záverečné kolo sa so súperom podieľal na veľmi peknej partii, keď Ryan útočil a súper bránil. Kreativita však znamenala časovú stratu a na nedostatok času nakoniec aj prehral, no za výsledok sa rozhodne hanbiť nemusí. Odmenou mu bolo striebro v kategórii chlapcov do 10 rokov.

Shabir začal turnaj výborným spôsobom, keď ku výhre v prvom kole zdolal čiernymi aj jedného z bodových lídrov celej priebežnej GPX. Ťažký žreb ho však čakal aj v treťom kole a tu sa mu už žiaľ bodovať nepodarilo. Po výhre vo štvrtom kole dokázal odremizovať aj druhého nasadeného hráča turnaja, no potom si vybral slabšiu chvíľu v podobe dvoch prehier. V závere sa predsa len vytiahol nad polovičný bodový zisk a vzhľadom na kvalitu svojich súperov môže byť s výkonom spokojný. Čím skôr sa mu bude chcieť skončiť s nezmyselnými kreativitami v rámci otvorení, tým lepšie pre neho a ak k tomu pridá aj pomalšiu ruku, umiestnenie v prvej desiatke by malo byť štandardom.

Ninka mala veľmi dobrý nástup do turnaja, keď po dvoch výhrach s pozície papierovej favoritky získala aj tretiu, výrazne cennejšiu, v koncovke. Škoda štvrtého kola, kedy nepotrestala nasadenú jednotku za extrémy v otvorení a za stratu figúry v úvode piateho kola. Čo je potrebné oceniť, to je jej bojovnosť, vďaka ktorej ešte získala figúru naspäť a favorita vytrápila. Po už spomínanej rýchlej výhre s Jurkom doslova zahodila pol bodu, keď veľmi peknú partiu nedotiahla do konca a súpera spatovala majúc strelca a pešiaka navyše. V predposlednom kole sa jej nepodarilo využiť voľný stĺpec k útoku a namiesto toho začala hrať neisto. Následkom bola hrubá chyba s nastavením dámy. Záverečné kolo ju však vrátilo na priečky, kde sa počas turnaja zväčša pohybovala. Získala tak aj dve druhé miesta v dievčenských kategóriách do 14 rokov.

Sear začal turnaj spomínaným víťazným derby s Jurkom a v druhom kole nechýbalo málo a mal by na svedomí turnajovú jednotku. S kvalitou navyše v koncovke však rozhodli väčšie skúsenosti a pevnejšia ruka súpera. Po dvoch výhrach podľahol vo vyrovnanej partii piateho kola súperovi, ktorý si sa druhú fázu partie víťazstvo isto zaslúžil. Po výhre v šiestom kole podľahol ďalšiemu z radu papierových favoritov, no záver mu vyššie excelentne. Oboch svojich, rozhodne nie ľahkých, súperov dokázal zdolať a ziskom šiestich bodov obsadil celkové ôsme miesto, vyhral kategóriu chlapcov do 11 rokov a stal sa majstrom Bratislavského kraja medzi chlapcami do 10 rokov.

Simonka po úvodných dvoch rozjazdách zdolala v treťom kole turnajovú dvojku, keď celozápasovú výhodu pretavila až vo vežovej koncovke po páde súperovej zastávky. Vo štvrtom kole jej žiaľ nestačila figúra navyše, nakoľko si na realizáciu materiálnej prevahy nechala príliš málo času. Ďalšieho papierového favorita zdolala v piatom kole, keď súper prehliadol nepríjemný medzišach. Šieste kolo bolo opäť ukážkou pomalej a nesprávnej realizácie "figúry navyše", nakoľko mala pri rôznofarebných strelcoch možnosť útočiť na súperovho kráľa. A po výhre v siedmom kole nasledoval scenár s figúrou navyše a časovou tiesňou aj v ôsmom kole. Tu to bolo dokonca aj s možnosťami dvojťahových matov, no všetky ostali nevyslyšané. Súper tým dostal darček, ktorý pretavil do víťazstva v turnaji a Simonka tak musela vyhrávať posledné kolo. To sa jej aj podarilo a okrem celkového šiesteho miesta vyhrala aj kategóriu dievčat do 11 rokov a stala sa majsterkou Bratislavského kraja do 14 rokov. Vzhľadom k vyššie uvedenému priebehu troch prehier to mohlo byť ešte krajšie. Už iba dotiahnuť “jasné“ partie...

Samko začal turnaj už tak trochu svojim tradičným spôsobom, keď okrem povinných výhier v úvodných troch kolách zdolal aj troch svojich ďalších súperov. A to bola medzi nimi turnajová šestka či dokonca jednotka a obe zdolal čiernymi figúrami. V úvode siedmeho kola nevyužil nezmyselné odovzdanie čiernopoľného strelca svojim súperom a zbytočne rýchlo hranú partiu zaslúžene prehral. V ôsmom kole čelil, opäť čiernymi, nasadenej dvojke a po vyrovnanom a relatívne bezchybnom priebehu súperi delili body v strelcovej koncovke. Výhra v záverečnom kole mu zabezpečila delenie prvého miesta a môže byť tak trochu sklamaný, pretože od výhry v turnaji nebol vôbec ďaleko. Druhé miesto je však skvelé, veď získať 7,5 bodu rozhodne nie je nič jednoduché a v danej konkurencii už vôbec. Tešiť ho môže aj výhra v kategórii chlapcov do 11 rokov a pozícia vicemajstra Bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 14 rokov.

Turnaj GPX (53 hráčov): S.Havalda 7,5b/9 2.miesto (1.miesto v kategórii CH11, 2.miesto v kategórii MBK - CH14), S.Bochničková 6b/9 6.miesto (1.miesto v kategórii D11, 1.miesto v kategórii MBK – D14), Se.Sahidi 6b/9 8.miesto (1.miesto v kategórii CH11, 1.miesto v kategórii MBK – CH10), N.Kubíková 5,5b/9 14.miesto (2.miesto v kategórii D14, 2.miesto v kategórii MBK – D14), Sh.Sahidi 5b/9 16.miesto, C.R.Mészáros 5b/9 18.miesto (2.miesto v kategórii CH08), J.Lehocký 5b/9 20.miesto (3.miesto v kategórii CH08), S.Valentová 4,5b/9 28.miesto (1.miesto v kategórii D08, 2.miesto v kategórii MBK – D10), N.Havaldová 4b/9 30.miesto (2.miesto v kategórii D11, 2.miesto v kategórii MBK – D10), And.Globa 2,5b/9 49.miesto

Výsledky na chess-results

Turnaj bol celkovo veľmi pekne zorganizovaný a aj pripravené mimošachové aktivity deti rozhodne zaujali. Za to patrí organizátorom na čele s Mishikom rozhodne veľká pochvala. Čo trochu mrzí, bol asi najvyšší počet nezmyselných protestov a reklamácií v rámci takýchto turnajov a to sme sa ich zúčastnili za posledné roky naozaj stoviek. Nakoľko malo na zbytočne dusnú atmosféru a plamenné reakcie vplyv tropické nedeľné počasie, to nevieme. Ostávať iba dúfať, že na dlhší čas bude opäť kľud a deti a budú môcť opäť venovať tomu, kvôli čomu na turnaj vlastne prišli.