Marcový turnaj série pre začiatočníkov opäť neostal bez našej početnej účasti, keď medzi prihlásenými boli Alžbetka, Andriy, Grétka, Miška, Natálka, Ryan, Samko, Sear, Shabir a Sophinka a svoj turnajový debut absolvoval Jurko.

Sophinka vstúpila do turnaja ako uragán, keď začala dvoma výhrami (druhú už vybojovala v miestnosti pre 1.-8.šachovnicu) a v treťom kole tak hrala najvyššie vo svojom živote, na piatej šachovnici. Tam podľahla v klubovom derby Natálke, ale partia bola dlhá a bojovná. V nasledujúcich troch kolách si dokázala neraz vybudovať nádejné pozície, no vo všetkých troch sa nakoniec tešili jej súperi. Posledné kolo zakončila ako turnaj začala, keď súpera úplne rozdrvila na prach. Vyrovnala tak svoj bodový rekord s absolútnym prehľadom.

Alžbetka si záhadným spôsobom povedala, že čierne figúrky sú lepšie a bielymi vo všetkých troch partiách nezabodovala. Čiernymi však zaznamenala až tri výhry, keď jedinú prehru mala vo štvrtom kole. Partie boli rovnaké ako u Sophinky, dôležitá je koncentrácia (nech sa deje na vedľajších šachovniciach čokoľvek...) a ešte viac prax. U oboch sú zrazu niektoré výhry úplne suverénne a aj niektoré prehry absolútne so cťou, kým ešte pred pár mesiacmi to bolo o hádzaní kockou J

Andriy sa na prvé kolo nestihol dostaviť a tak začal až od druhého, kde sa mu však tiež nepodarilo zabodovať. V treťom si však zapísal do tabuľky prvý bod a po prehre vo štvrtom dokázal zdolať dve dievčatá v piatom a šiestom kole. Väčšinou dlho bojoval a končil medzi poslednými v miestnosti a možno aj preto v záverečnom kole chýbala energia a prehra bola z kategórie super rýchlych. Rozhodne však môže byť spokojný.

Ryan odohral zvláštny turnaj a s počtom bodov určite spokojný nebude. Predsa len, je zvyknutý na iné ako umiestnenia v druhej polovici tabuľky. No v párnych kolách odohral tri klubové derby a postupne podľahol Shabirovi, Searovi a Grétke. Ak by posledné kolo vyhral, opticky by to vyzeralo fajn, no on sa isto vráti silnejší a už v sobotu v Dubnici ukáže, čoho je schopný.

Jurko ako prvý odvážlivec z tohtoročného krúžku dostal v prvom kole jedného z top favoritov a výsledok dopadol podľa predpokladov, no v nasledujúcich šiestich kolách sa mu podarilo vyhrať až štyrikrát, keď ku stopercentnej bilancii bielymi pridal jednu výhru čiernymi v poslednom kole. Pri debute tak obsadil ziskom štyroch bodov výborné 21.miesto a navyše pôsobil, ako keby turnaje hrával bežne. Je teda viac menej jasné, že v apríli pôjde opäť. Obhájiť marcový zisk však nebude vôbec ľahké...

Sear si vybral v prvom kole slabšiu chvíľku a musel začať doháňať stratený terén už od úvodu turnaja. Troma výhrami v rade sa mu podarilo dostať opäť nahor, no v piatom kole podľahol neskoršiemu striebornému medailistovi a prvá trojka bola preč. Výhra v predposlednom kole mu dala šancu skončiť v prvej desiatke, no prehra v závere ho z nej vytlačila.

Shabir začal turnaj dvoma výhrami aj vďaka výhre z druhého kola v derby s Ryanom. Druhú klubovú zrážku však už nevyriešil vo svoj prospech, keď sa z výhry tešila Miška. Do konca turnaja si pripísal ešte dva body za dve výhry bielymi a súboji posledného kola o umiestnenie v prvej desiatke podľahol v derby Samkovi a tak sa, rovnako ako Sear, ocitol až v tej druhej.

Natálka začala troma výhrami, keď tretiu získala v spomínanom nečakanom derby so Sophinkou. Vo štvrtom kole nedotiahla do výhry jasnú koncovku s figúrou navyše (a súperovi tak dala šancu získať striebro), no vzápätí získala štvrtý bod hneď o kolo neskôr. V šiestom kole si zmerala sily s Miškou a po prehre sa jej nepodarilo zabodovať ani v poslednom kole a obsadila tak rovnakú priečku ako Shabir, keď mali všetky kritériá rovnaké. Medzi dievčatami tak obsadila tretie miesto.

Grétka začala turnaj dvoma prehrami a tak sme si cez prestávku zaspomínali na turnaje v minulom roku, kedy sa dokázala oklepať a v druhej polovici bodovať. Aj keď následné výkony zďaleka neboli bezchybné, medzi tretím a siedmym kolom vyhrala všetkých päť partií, vytiahla sa na celkové ôsme miesto a v kategórii dievčat obsadila druhé miesto. Za bojovnosť jednotka s hviezdičkou.

Miška odohrala už svoj tradičný štandard, čo znamená útok na najvyššie priečky a istota prvej desiatky. Po troch výhrach prehrala vo štvrtom kole s neskorším víťazom turnaja, no po danom priebehu partie to bola škoda. Následné dve partie však vyhrala a do posledného kola tak hrala o prvú trojku. V ňom prehrala dobre rozohranú partiu zbytočným prehliadnutím. Celkovo napriek prehre obsadila piate miesto a kategóriu dievčat s prehľadom vyhrala.

Samko si v prvých kolách ani veľmi nezahral, keď vyhrával „v skrátenom legislatívnom konaní“. Postupne však už musel sedieť na zadku a do štvrtého kola vyhrával partiu za partiou. V piatom, v súboji o prvé miesto, neskoršiemu víťazovi podľahol a to sa mu ešte v priebehu partie pod ním prepadla stolička. Posledné dve kolá však dohnal stratené a po dvoch výhrach sa dostal na výsledné tretie miesto s minimálnym odstupom na druhú priečku.

Turnaj začiatočníkov (49 hráčov): S.Havalda 6b/7 3.miesto, M.Smidová 5b/7 5.miesto (1.miesto v kategórii dievčat), G.Kapolková 5b/7 8.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), N.Havaldová 4b/7 12.miesto (2.miesto v kategórii dievčat), Sh.Sahidi 4b/7 12.miesto, Se.Sahidi 4b/7 15.miesto, J.Lehocký 4b/7 21.miesto, C.R.Mészáros 3b/7 29.miesto, And.Globa 3b/7 32.miesto, A.Kapolková 3b/7 33.miesto, S.Valentová 3b/7 35.miesto